Hlavní Testy

Dexamethason pro těhotné ženy

Těhotenství je zvláštní stav, kdy je jakýkoli lék předepisován současně dvěma blízce příbuzným pacientům. Proto jsou taková jmenování obzvláště obtížná. Většina léků může pronikat placentární bariérou a má zpravidla negativní dopad na vyvíjející se embryo..

Navzdory skutečnosti, že mateřská krev se nikdy nemísí s krví nenarozeného dítěte, mohou se drogy hromadit v tkáních plodu a způsobit toxické reakce. Kromě toho není účinek různých léků na plod zcela objasněn a těhotné ženy jsou předepisovány pouze pro přísné indikace..

Dexamethason během těhotenství se používá déle než půl století, přičemž jsou zaznamenány velmi dobré výsledky. Debata o nebezpečích této drogy pro plod je velmi přehnaná a není podložena žádnými vědeckými důkazy. Rozsáhlé zkušenosti s používáním dexamethasonu lze klasifikovat jako nejbezpečnější hormon.

Glukokortikosteroidy (GCS), ke kterým patří dexamethason, hrají klíčovou roli ve vývoji člověka ve všech stádiích, počínaje embryonálním obdobím. Vyrábějí se v lidském těle a podílejí se na regulaci různých orgánů a systémů, čímž poskytují protizánětlivé, protistresové, antihistaminické a imunomodulační účinky.

Syntetické analogy kortikosteroidů se v lékařské praxi používají již dlouhou dobu a jsou předepisovány k léčbě řady nemocí, včetně těhotných žen. Proč je to nutné? Hlavní indikací užívání drog v pozdějších fázích je vysoká pravděpodobnost předčasného porodu, který zůstává hlavní příčinou špatného zdraví a úmrtnosti dětí v prvním roce.

Pokud existuje hrozba předčasného porodu, další použití steroidů podporuje syntézu plicní povrchově aktivní látky a obkládá dětská plíce zevnitř. Tato povrchově aktivní látka je životně důležitá pro dýchací systém novorozence..

Prostředky založené na prednisolonu, který je také Dexamethasonem, lze předepsat ženě z různých patologií. Mají však jeden cíl - zabránit potratům.

Proč je to předepsáno

Nejčastěji jsou tablety a injekce Dexamethasonu předepisovány v případě hyperandrogenismu - systémové selhání hormonálního systému ženy. Tato patologie je doprovázena nadbytkem mužských pohlavních hormonů, které jsou produkovány ve vaječnících a nadledvinách. Hyperandrogenismus se vyvíjí hlavně se stávajícím vrozeným adrenogenitálním syndromem: dysfunkce kůry nadledvin se zvýšeným uvolňováním androgenů.

Během období růstu embryo vylučuje své vlastní mužské hormony. Pokud je mužský plod, jsou tyto hormony obzvláště mnoho, což situaci zhoršuje. Tón dělohy se zvyšuje a existuje riziko nejen předčasného ukončení těhotenství, ale také spasmu krevních cév, které dodávají potravu dítěti.

Dexamethason, který se dostane do těla matky, snižuje produkci mužských pohlavních hormonů, ale budete muset pít lék před koncem tohoto období. Po ukončení léčby se hladina hormonů vrátí na původní hodnotu a tím se vrátí riziko potratu.

Autoimunitní onemocnění

Dexamethason má schopnost potlačovat aktivitu imunity, a proto může být předepsán k léčbě autoimunitních chorob - revmatismu, systémové vaskulitidy a lupus erythematodes, artritidy a sklerodermie. Seznam indikací zahrnuje hepatitidu, patologii ledvin a bronchiální astma.

Pokud je diagnostikována autoimunitní patologie u ženy, znamená to narušení normálního fungování obranného systému těla. Imunitní buňky nenapadnou cizí, ale jejich vlastní tkáně, takže se objevený plod objeví jako cizí těleso.

Mateřské buňky se také stávají terčem agrese T-lymfocytů a existuje riziko odmítnutí plodu. V tomto případě je užívání steroidů nezbytné k blokování produkce agresivních protilátek a potlačení aktivity imunity.

Antifosfolipidový syndrom

Důvodem jmenování Dexamethasonu je také syndrom antifosfolipidových protilátek (SAFA), ve kterém se v žilách a tepnách tvoří krevní sraženiny. Při tomto syndromu tělo syntetizuje protilátky proti proteinům specifickým pro fosfolipidy, které tvoří základ buněčné stěny.

Vývoj syndromu SAFA vede k poškození vaskulárního epitelu placenty a blokování malých kapilár krevními sraženinami. V důsledku toho trpí funkce placenty a narušuje se interakce matky a plodu. V některých případech to končí smrtí druhé.

Riziko potratu

Dexamethason může být předepsán k normalizaci hormonálních hladin během plánování těhotenství a může být použit v případě předčasného porodu. Pokud kontrakce začaly dříve, droga dočasně potlačí kontraktilní aktivitu dělohy. Po injekci je maximální koncentrace dexamethasonu dosaženo velmi rychle a dítě vnímá změny v ženském těle jako stres.

Takový účinek je prospěšný pro plod, protože zrychluje zrání a otevírání plic. Je to díky tomu, že když se dítě narodí, bude schopen samostatně dýchat. Jinak, pokud z nějakého důvodu lék není podáván, dýchací systém nemusí fungovat kvůli nezveřejnění plic. Aby se zabránilo smrti, je dítě připojeno k ventilátoru.

Časté nemoci

Dexamethason je indikován k použití v následujících případech:

 • těžká zranění, která způsobila šok - popáleniny, zlomeniny, těžká zranění;
 • poruchy dýchacích funkcí - bronchiální astma, bronchospasmus;
 • oční choroby - alergická konjunktivitida, keratitida, blefaritida atd.;
 • akutní alergické reakce, včetně anafylaktického šoku;
 • mozkový edém, který se vyvinul po úrazu, krvácení nebo v důsledku encefalitidy;
 • hematologické poruchy - akutní anémie, agranulocytóza, idiopatická trombocytopenická purpura;
 • maligní onemocnění krve a lymfatického systému - lymfom, leukémie.

Proč jsou předepsány injekce dexamethasonu?

Existují 3 formy dexamethasonu - oční kapky ve formě bílé suspenze, tablet a injekce. Injekční roztok může být podáván intravenózně, intramuskulárně a intraartikulárně. Volba formy uvolnění a aplikačního režimu se provádí v závislosti na typu a závažnosti onemocnění, individuální toleranci. Důležitým bodem je trvání a povaha průběhu těhotenství.

Injekce dexamethasonu se předepisují pouze v případě vážného nebo kritického stavu ženy s nejkratším možným průběhem. Injekce se zpravidla podávají do 3–4 dnů a poté přecházejí na tabletové formy léčiva.

Intramuskulárně lze léčivo podávat s exacerbací kloubních a autoimunitních patologií, s rozvojem akutních alergických reakcí, závažných infekcí (v kombinaci s antibiotiky) a také, pokud není možné perorální podání.

Dexamethasonové mateřské tablety

Denní dávka a délka léčby pro každého pacienta jsou individuální. Ve většině případů začněte maximální dávkou 15 mg / den, po dosažení terapeutického účinku se dávka postupně snižuje na udržovací dávku. V pozdních stádiích obvykle postačují 3 mg / den.

V případě bronchiálního astmatu a alergií jsou tablety předepisovány v dávce 2 mg / den, léčba probíhá týden. Pokud je zaznamenána intenzivní produkce mužských hormonů, dávka obvykle není vyšší než 1,5 mg / den.

Návod k použití

Injekce dexamethasonu se provádějí do žíly nebo do svalu. Je třeba poznamenat, že léčivo působí odlišně: po intravenózním podání je účinek dosažen po několika minutách a výsledek intramuskulární injekce je patrný až po hodině. Kromě toho je při intravenózních injekcích terapeutický účinek mnohem silnější, na rozdíl od intramuskulárních nebo intraartikulárních injekcí. To je způsobeno extrémně rychlou absorpcí léčiva po jeho vstupu do krevního řečiště.

Existuje významný rozdíl v délce expozice. Po injekci do svalu účinek trvá 18-27 dní, injekce přímo do kloubní dutiny poskytuje léčivo po dobu tří dnů až tří týdnů. Dexamethason se vylučuje především ledvinami. Eliminační poločas činí 23-72 hodin.

Tablety Dexamethasonu se předepisují v množství jeden až tři kusy denně. Konkrétní dávka závisí na hladině androgenů v těle. Chcete-li tuto hladinu kontrolovat, musíte pravidelně provádět testy krve a moči. Léčba lékem je obvykle dlouhá, ale dávka se nejčastěji postupně snižuje.

Vedlejší efekty

Během léčby dexamethasonem se mohou objevit následující nežádoucí účinky:

 • zažívací poruchy - nevolnost, zvracení, změna chuti k jídlu, zánět slinivky břišní, plynatost;
 • narušení srdeční činnosti - zvýšená / zpomalená srdeční frekvence, rozvoj trombózy a srdeční selhání;
 • otok končetin, nadměrné pocení, přírůstek na váze;
 • snížená adrenální aktivita a glukózová tolerance;
 • psychózy, svalové křeče, bolesti hlavy a závratě, dezorientace ve vesmíru, špatná kvalita spánku;
 • snížení hustoty kostí s projevem osteoporózy, pomalé hojení ran a škrábanců;
 • alergické reakce.

Jak se dexamethason používá během těhotenství?

Těhotenství je zvláštní období v životě ženy, když se chrání před užíváním léků důkladněji než obvykle. Některé léky jsou přísně zakázány. Ostatní jsou předepisováni ve výjimečných případech - pokud je minimalizováno riziko negativního dopadu na dítě a matka je životně důležitá.

Dexamethason během těhotenství se předepisuje individuálně, v případě hormonální nerovnováhy v těle ženy. Tento lék působí podobně jako hormony, které se přirozeně vytvářejí v nadledvinách. Návod k použití popisuje mnoho, někdy děsivé, vedlejší účinky. Je odůvodněné předepsat tento lék během těhotenství? Jak to funguje, jak je správně používat, je povoleno kombinovat s jinými léky? Odpovědi na tyto otázky jsou v navrhovaném materiálu..

Dexamethason - proč jsou injekce předepisovány těhotným ženám

Lék v injekcích je předepsán v kritických případech, kdy je úkolem udržovat těhotenství. Indikace k použití jsou hormonální porucha, autoimunitní patologie, zánětlivé procesy. Injekce dexamethasonu pro těhotné ženy jsou předepisovány pouze v nemocničním zařízení. Nejlepšího výsledku pro zachování plodu je dosaženo při užívání vitamínu E..

Lék je indikován pro těhotné ženy v následujících případech:

 • zánětlivá onemocnění;
 • onkopatologie;
 • diagnostikovaný hyperandrogenismus;
 • Ohrožených potratů;
 • autoimunitní patologie u žen;
 • nutnost připravit plíce dítěte ke zveřejnění.

Jednou z definitivních indikací pro použití dexamethosonu je přítomnost v historii blízkých příbuzných vzácného vrozeného onemocnění endokrinního systému - nedostatek hormonů v kůře nadledvin.

Hormonální lék je předepisován pro život ohrožující stavy pacienta, například těžké formy alergií, exacerbace revmatických a autoimunních chronických patologií. V tomto případě je účinná látka léčiva určena k potlačení imunitní odpovědi těla.

Ve všech případech hormonální terapie během těhotenství je cílem zachovat plod.

Autoimunitní onemocnění

Autoimunitní onemocnění zahrnují systémové patologie, když tělo začne „bojovat proti sobě“. Hyperaktivita imunitního systému vede k patologickým procesům v játrech, ledvinách, svalech, kloubech ženy. Plodové vajíčko je vnímáno jako něco mimozemského, které by mělo být zlikvidováno. Jmenování Dexamethasonu v prvním trimestru těhotenství vám umožní omezit útok imunitního systému na plodové vajíčko a plodovou vodu, zachránit dítě.

Antifosfolipidový syndrom

Antifosfolipidový syndrom (APS) je autoimunitní onemocnění charakterizované zvýšeným srážením krve a krevními sraženinami. Pro těhotnou ženu znamená antifosfolipidový syndrom:

 • chronický potrat;
 • Slábnutí nebo nedostatečný vývoj plodu;
 • předčasný porod.

Klasická antitrombotická terapie (aspirin, warfarin) pro těhotnou ženu je nedostatečná nebo nebezpečná. Zde jsou zobrazeny glukokortikoidy s pečlivým výběrem dávky..

Riziko potratu

Hrozba potratu spojená s narušením fungování jednotlivých orgánů nebo systémů vyžaduje hormonální substituční terapii. Dexamethason se podává jako naléhavá situace nebo se předepisuje do tablet pro dlouhodobou terapii. Použití účinných léků je odůvodněno v případě diagnózy autoimunitních chorob, hormonální nerovnováhy, s chronickým potratem, kdy etiologie zůstává nejasná.

Mechanismus účinku léku s hrozbou předčasného porodu je nouzová stimulace plic plodu, aby dozrávaly. Tělo nenarozeného dítěte vnímá Dexamethason jako signál stresu, který zažívá jeho matka, a začíná se připravovat na „cestu ven“..

Časté nemoci

Tablety Dexamethasonu se předepisují těhotným ženám s běžnými onemocněními, pokud hodnocení rizika pro plod není před přínosem léčby pro matku významné. Dexamethason je indikován pro následující onemocnění:

 • onkopatologie krve, lymfomu;
 • zánětlivá onemocnění oka;
 • vředy trávicího systému;
 • endokrinní patologie;
 • onemocnění vedoucí k respiračnímu selhání (těžká chronická bronchitida, astma, alergické reakce);
 • neurologická patologie.

Hormonální terapie je indikována ve fázi plánování těhotenství, pokud zdraví ženy nedovolí otěhotnět dítě bez lékařského zásahu..

Jaké jsou kontraindikace?

Nejcitlivější na dexamethason je těhotné tělo v prvním a třetím trimestru těhotenství. To je, když jeho použití může být životně důležité pro dítě a matku. Kontraindikace pro jmenování drogy jsou následující nemoci a stavy:

 • akutní stavy charakterizované těžkým průběhem;
 • infekce houbami, viry, parazity;
 • těžká tuberkulóza;
 • diagnostikováno s HIV nebo AIDS;
 • poruchy práce srdce, cévní nedostatečnost, srdeční infarkt, mozková mrtvice v nedávné historii;
 • individuální nesnášenlivost.

Vedlejší účinky a účinky dexamethasonu během těhotenství závisí na schématu jeho použití a individuální reakci pacienta. Bezpečné ošetření je určeno pečlivým výběrem dávky léčiva a sledováním stavu dynamiky. Analýzy se provádějí s frekvencí 2 až 4 týdny. Časté vedlejší účinky glukokortikosteroidů se projevují:

 • přibývání na váze;
 • otok;
 • narušení trávicí soustavy (projevující se nevolností, méně často - zvracení);
 • neurologické reakce;
 • poruchy činnosti srdce (tachykardie);
 • alergické kožní reakce.

Někdy je vedlejší účinek Dexamethasonu mírný. Žena cítí únavu, sníženou náladu, pocení, poruchy spánku a připisuje ji těhotenství. Všechny nepříjemné příznaky je třeba nahlásit svému lékaři. Interpretace stavu je jeho funkce a odpovědnost.

Dexamethason - návod k použití, intramuskulárně injekce

Spoléhání se na pokyny k užívání léku během těhotenství nebude fungovat, protože postup pro lékovou terapii pro nastávající matky není v něm popsán. Pokud se chcete uchýlit k užívání Dexamethasonu, musíte důvěřovat ošetřujícímu lékaři, který na základě svých vlastních zkušeností, anamnézy a výsledků testů pacienta sestaví správný léčebný režim.

Intramuskulární injekce mohou být nahrazeny intravenózním podáním léčiva v naléhavých případech nebo intraartikulárními injekcemi, pokud je vyžadována lokální terapie. Injekce jsou předepsány v krátkých kurzech za 3-4 dny.

Dávkování během těhotenství

Klasický léčebný režim zahrnuje použití dexamethasonu v ampulích v počátečním stádiu terapie, následuje přechod na perorální podání a snížení dávky. Individuální jmenování provádí ošetřující lékař.

Pokud žena již před početí užila hormonální lék, dávka zůstává nezměněna.

Kolik týdnů trvat a jak zrušit lék

Délka léčby nemá žádné jasné hranice. Dexamethason může být předepsán před těhotenstvím a může být indikován po celou dobu jeho trvání. Dávka léku je upravena. Minimální dávka může být ¼ tablety nebo 0,125 mg. Lék by měl být vysazen s hladkým snížením dávky, protože dochází k tomu, že si tělo zvykne na zavádění hormonů. Při ostrém přerušení léčby, pokud byl lék užíván po dlouhou dobu, je možné vaginální krvácení.

Jaký je účinek léku

Dexamethason reguluje hormonální rovnováhu a pomáhá udržovat těhotenství. V některých případech droga snižuje negativní dopad chronických chorob matek na vývoj plodu.

Dexamethason je syntetický lék, který působí podobně jako kortison. Kortizon je glukokortikoidní hormon kůry nadledvin. Normálně se vylučuje nadledvinami v době stresu a plní řadu důležitých funkcí: potlačuje imunitní odpověď, zvyšuje koncentraci cukru v krvi a stimuluje zrání plodu. Účinek umělého hormonu je asi 35krát silnější než přirozený, proto dosažení cíle vyžaduje výrazně nižší dávku.

Výhody a poškození této drogy pro nastávající matku

Poškození dexamethasonu je určeno individuální tolerancí léčiva. Nežádoucí účinky jsou vyrovnány se zastavením léčby. Pacientovi je předepsána strava s vysokým obsahem draslíku.

Vliv dexamethasonu na plod

Účinná látka léčiva není placentou blokována, proto volně ovlivňuje rostoucí plod. Při předepisování Dexamethasonu by měl lékař vždy porovnat přínos z něj s rizikem následků pro dítě, včetně dlouhodobých.

Jmenování Dexamethasonu může vést ke zpomalení růstu plodu na začátku jeho vývoje (1. trimestr). S hrozbou potratu v pozdějších fázích, kdy je žena připravena na předčasný porod, přispívá lék k urychlené přípravě plic dítěte pro nezávislé fungování.

Interakce s jinými drogami

Dexamethason oslabuje účinek některých léků, které jsou indikovány pro kardiovaskulární patologie. Zpomaluje vstřebávání draslíku v těle, což vede k oslabení svalového systému obecně a zejména srdečního svalu. V tomto případě žena pociťuje slabost, pocení, bušení srdce. Vyžaduje úpravu hlavní terapie a stravy.

Srovnáváme rizika a přínosy

Dexamethason se předepisuje, pokud u lehčích drog nelze snížit riziko předčasného porodu. Jedná se o silné hormonální léčivo, jehož účinek závisí na jeho dávkování. Zvýšená pozornost a lékařské ošetření u těchto žen vyžaduje nošení chlapce. Hormonální pozadí plodu je zde položeno na patologickou práci těla matky, což zhoršuje negativní účinek mužských hormonů.

Je možné lék nahradit něčím

Existuje mnoho podobných léků, které jsou předepisovány pro těžkou individuální nesnášenlivost s Dexamethasonem. Můžete jej nahradit následujícími léky:

 • Dexazon;
 • Lékařský zástupce;
 • Vero-dexamethason;
 • Fortecortin a fortecortin Mono;
 • Prednizolon;
 • Solu-Decortin;
 • Dexamethason-Lahvička;
 • Dexamethason-ferein;
 • Dexaven
 • Decadron.

Použití hormonální terapie v gynekologické praxi bylo dobře prozkoumáno a pomáhá mnoha ženám stát se matkami. Je však třeba mít na paměti, že samoléčení silnými drogami způsobuje nenapravitelné poškození zdraví žen.

"Dexamethason" během těhotenství: návod k použití

Někdy těhotenství pokračuje s komplikacemi, které nutí lékaře uchýlit se k silným lékům, které mohou zachránit život budoucí matky nebo dítěte v jejím lůně. Jeden z těchto léků lze nazvat „Dexamethason“. Jeho použití je žádoucí v život ohrožujících situacích, jakož i při hormonálních poruchách v těle těhotné ženy a při riziku předčasného porodu dítěte..

Každý případ léčby dexamethasonem během těhotenství je individuální a vyžaduje sledování zdravotnickými pracovníky. Je třeba podrobněji prozkoumat složitost užívání dexamethasonu během těhotenství..

Vlastnosti léku

V lékárnách je prezentováno několik forem „dexamethasonu“, mezi nimiž jsou tablety, injekční roztoky a oční kapky. Takový lék vyrábí mnoho farmaceutických společností, prodává se na lékařský předpis ve všech lékárnách, má dostupnou cenu..

Jeho hlavní složka se také nazývá dexamethason a je přítomna v přípravku ve formě fosforečnanu sodného. Každý mililitr injekčního roztoku obsahuje v dávce 4 mg, jednu tabletu v dávce 0,5 mg, jeden mililitr kapek pro ošetření očí v množství 1 mg. Neaktivní látky se liší v různých formách a u různých výrobců.

Provozní princip

"Dexamethason" se týká syntetických glukokortikoidních hormonů, takže tento lék má silný protizánětlivý účinek. Je schopen blokovat uvolňování a aktivitu látek, které podporují zánětlivý proces. Kromě toho inhibuje imunitní buňky, snižuje propustnost kapilár a buněčných membrán, podílí se na metabolických reakcích a je důležitý pro práci endokrinních orgánů.

Je to povoleno během těhotenství?

Lékaři předepisují ženám „dexamethason“ v situacích, kdy je použití takového léku nezbytné. Tento nástroj se v praxi gynekologů používá již dlouhou dobu, ale pouze podle přísných indikací.

Hormon je schopen proniknout placentou, takže „jen v případě“ není tento lék předepsán. Je také žádoucí ošetření žen, kterým nepomohly léky, které jsou považovány za bezpečnější během těhotenství. Před použitím Dexamethasonu u konkrétního pacienta musí odborník posoudit všechna rizika a očekávané přínosy. Pokud je důvod významný, lékař bude přesvědčen o nepřítomnosti kontraindikací a předepíše lék pro nastávající matku, ale zároveň bude pečlivě sledovat její stav během terapie.

Proto by se nemělo bát, pokud je Dexamethason předepsán ženě, která čeká dítě. Takový lék umožní úspěšně zprostředkovat dítě a zachránit život dítěte i jeho matky.

Kdy jsou nastávající matky?

Použití "dexamethasonu" při přepravě dítěte je možné v různých situacích.

 • Tento lék se používá v případech, kdy potřebujete potlačit imunitní systém budoucí matky. Je předepsáno, pokud se ženské tělo snaží embryo odmítnout a vnímat ho jako cizí tělo. Kromě toho je hormon předepisován nastávajícím matkám, které odhalily autoimunitní patologii, například antifosfolipidový syndrom. V takových situacích léčba dexamethasonem zastaví imunitní odpověď a zabrání nepříznivým vlivům protilátek na plod a také zabrání preeklampsii, potratům a fetoplacentální nedostatečnosti..
 • Lék se předepisuje, pokud je hladina testosteronu nebo jiných mužských hormonů v těle nastávající matky zvýšena. Tento problém, nazývaný hyperandrogenismus, je spojen s narušenou hypofýzou, polycystickým vaječníkem, nesoucím mužské dítě, nadledvinovými nádory a některými dalšími stavy. Jeho důsledky mohou zahrnovat potraty, placentární nedostatečnost, retardaci růstu plodu, chronickou hypoxii plodu a další problémy. Kurzy Dexamethasonu pomáhají snižovat hladinu testosteronu a snižují pravděpodobnost potratu. Za tímto účelem se předepisují také při plánování těhotenství, pokud hyperandrogenismus narušuje normální početí dítěte.
 • Ve třetím trimestru je droga požadována, když se riziko porodu v předstihu zvyšuje, například pokud hrozba vznikla po 28 nebo 33 týdnech. Jeho působení v tomto případě nebude směřováno do ženského těla, ale na plod. Pod vlivem hormonální látky se budou dětská plíce vyvíjet aktivněji, takže bezprostředně po narození bude pravděpodobně předčasně narozené dítě schopno dýchat.
 • Dexamethason nelze upustit, pokud nastávající matka vyvinula vážné stavy, jako je anafylaktický šok, mozkový edém, astmatický stav, toxický šok, jaterní kóma atd. Všechny tyto patologie jsou důvodem pro okamžité jmenování hormonu, protože pomáhá rychle stabilizovat stav pacienta a zachránit jí život..

Kontraindikace

Pro jmenování „Dexamethasonu“ existuje několik omezujících faktorů, které způsobují obavy mnoha nastávajících matek. Takový lék se nepoužívá u pacientů s následujícími znaky:

 • přecitlivělost na složky léčiva;
 • virové, parazitární nebo bakteriální infekce;
 • systémové mykózy;
 • závažné onemocnění jater;
 • aktivní tuberkulóza;
 • imunodeficience;
 • gastrointestinální vřed;
 • srdeční selhání;
 • diabetes;
 • nemoc ledvin.

To není zdaleka možné kontraindikace pro hormonální terapii. Celý seznam podmínek, kdy může Dexamethason poškodit těhotnou ženu, je uveden v poznámce k vybrané formě léku..

Před předepsáním kortikosteroidu ženě se musí lékař ujistit, že v tomto seznamu nejsou žádné nemoci, které by budoucí matka měla..

Vedlejší efekty

Během léčby dexamethasonem může mít žena různé negativní příznaky. Vedlejší účinek léku se projevuje v následujícím:

 • přibývání na váze;
 • Silná bolest hlavy;
 • změny v chuti k jídlu;
 • dezorientace;
 • svalová slabost;
 • poruchy spánku;
 • periferní edém;
 • nevolnost;
 • kopřivka;
 • černé tečky;
 • depresivní stav;
 • zrakové postižení;
 • spláchnutí obličeje;
 • strie;
 • sekundární infekce virového nebo plísňového původu;
 • vývoj glaukomu;
 • zvýšení krevního tlaku;
 • zvýšené pocení;
 • namáhavé dýchání;
 • vyrážka;
 • zarudnutí, zánět a další lokální reakce v místě vpichu.

Jakékoli takové změny by měly být neprodleně nahlášeny ošetřujícímu lékaři, aby bylo možné léčivo včas zrušit nebo zvolit náhradu za něj. U některých žen tento lék vede k docela závažným vedlejším účinkům, jako jsou zvýšené infekce, diabetes, pankreatitida nebo trombóza. V takových situacích pacient vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

Protože účinná látka léčiva vstupuje do plodu, může léčba dexamethasonem ovlivnit stav dítěte. Jedním z nebezpečných vedlejších účinků léku je inhibice nadledvinek dítěte. U novorozence a dítěte se může objevit, pokud matka během posledních týdnů dostávala hormon během těhotenství, zejména pokud byla léčba dlouhá.

V takových případech by měl pediatr dítě pravidelně vyšetřovat, aby ho v případě potřeby jmenoval náhradní léčbu.

Jak používat?

Jak již bylo uvedeno, denní dávka, způsob použití a četnost použití "dexamethasonu" pro každou nastávající matku se volí individuálně. V návodu k použití léčiva nejsou žádné jasné pokyny ohledně schématu použití. Vše bude záležet na lékaři, který vezme v úvahu celkový stav pacienta a výsledky jejích vyšetření..

Nejčastěji jsou těhotným ženám předávány léky v injekcích, protože působí co nejrychleji. Schémata se často používají, když je dávka hormonu v prvních dnech vysoká, a poté je postupně snižována, jakmile je dosaženo požadovaného terapeutického účinku..

Důležité! "Dexamethason" se doporučuje postupně zrušit, zejména při použití vysokých dávek nebo v případech, kdy byl lék předepisován na dlouhou dobu. Při náhlém zrušení je možná negativní reakce ze nadledvin.

Injekční léky se obvykle předepisují ve zdravotnických zařízeních, ale v některých případech mohou sestry podávat injekce doma. Lék může být injikován do žíly a intramuskulárně a s některými chorobami pohybového aparátu - do kloubů. Intravenózní podání se provádí tryskáním (injekce je pomalá) nebo kapáním, smícháním roztoku hormonu s 5% dextrózou nebo isotonickým roztokem.

Některé léčebné režimy zahrnují zahájení léčby kapátkem a po několika dnech přešel na tablety. Protože dexamethason může ovlivnit příjem mnoha dalších léků, neměl by být užíván s antacidy, estrogeny, diuretiky, paracetamolovými léky, inzulínem, srdečními glykosidy, sodnými přípravky atd..

Kompatibilita hormonu s léky, které žena již užívá, hodnotí lékař, který pozoruje těhotenství..

Recenze

Ženy, které během čekání na dítě použily „Dexamethason“, hovořily o něm jako o účinném a rychle působícím léku. Berou na vědomí výhody takového léku, když byl tento lék předepsán k otevření plic plodu, pokud se riziko předčasného porodu zvýšilo, například po 24 nebo 26 týdnech. Kromě toho existuje mnoho pozitivních recenzí o použití léku při identifikaci budoucí matky s vysokými hladinami mužských hormonů.

Nevýhody tohoto léku zahrnují poměrně velký seznam kontraindikací, injekce, účinek léku na plod. Mnoho žen zaznamenalo různé vedlejší účinky po použití dexamethasonu, například mělo problémy s gastrointestinálním traktem, metabolické problémy, problémy se zrakem a další negativní reakce.

Ve většině případů však byly negativní příznaky nevyjádřeny, takže výhoda užívání léku byla vyšší než jeho vedlejší účinky.

Analogy

Pokud z nějakého důvodu není použití dexamethasonu možné, lékař předepíše ženě analog, který také obsahuje glukokortikoidní hormon. Takové léky zahrnují Dexon, Prednisolon, Megadexan, Dexazon, Metipred, Ivepred. Jsou k dispozici ve formě roztoku, tablet, lokálních forem pro oči, takže je snadné najít tu správnou náhradu. Všechny tyto léky však mají silný účinek a jsou schopny proniknout placentou, takže jejich použití během těhotenství je přípustné pouze v souladu s lékařem.

Dexamethason během těhotenství

Každá žena slyšela více než jednou, že by během těhotenství neměla užívat žádné léky. Léky používané při porodu dítěte mohou mít vážné a někdy nenapravitelné následky. A proto, pokud je to možné, je lepší „přejít kolem desáté cesty“ při přenášení dítěte. To vše je pravda, ale není vždy možné vyhnout se léčbě léky: některé stavy a nemoci jsou potenciálně mnohem nebezpečnější pro život dítěte než účinek jejich užívání. Totéž lze říci o léku Dexamethason, který je předepsán během těhotenství v případě hyperandrogenismu.

V anotaci k dexamethasonu je uvedeno: příjem během těhotenství je kontraindikován. Ale to je smůla: tento lék je často předepisován v průběhu těhotenství, aby se udržel těhotenství. K tomu dochází, pokud těhotné tělo produkuje zvýšené množství mužských hormonů - androgenů. Hyperandrogenismus je nebezpečný, protože vyvolává potrat, a proto vždy existuje nebezpečí předčasného ukončení těhotenství. Dexamethason jako hormonální lék inhibuje produkci androgenů v nadledvinách a ováriích, čímž snižuje riziko potratu. Dexamethason se zpravidla předepisuje k použití během celého těhotenství. Koneckonců, jak roste plod, jeho tělo také začíná produkovat mužské hormony. Situace se stává zvláště nebezpečnou, pokud žena očekává chlapce: v tomto případě jsou jeho hormony přidávány k matkám androgenům, což zvyšuje riziko předčasného ukončení těhotenství.

Další vlastností dexamethasonu je jeho schopnost snižovat aktivitu imunitních procesů, díky čemuž je předepsán pro přijetí v případě hyperaktivity imunitního systému - v tzv. Autoimunitních podmínkách. Tyto stavy jsou typické pro onemocnění, jako je lupus, některá artritida, hepatitida, onemocnění ledvin a další. U těchto nemocí vnímá původně příliš aktivní imunitní systém matky plod jako nebezpečí a může na něj agresivně reagovat - až po odmítnutí. Navíc je napadena „vlastní tkáň“ těla matky. Dexamethason, který blokuje tvorbu protilátek, které brání rozvoji těhotenství, tomu může zabránit..

Dexamethason, stejně jako všechny léky této třídy - kortikosteroidy - má schopnost proniknout placentou. Ale ověřené dávkování, které se dlouhodobě praktikuje v endokrinologii, gynekologii, prakticky redukuje možné vedlejší účinky pro plod během léčby dexamethasonem na nulu. Droga se obvykle předepisuje v množství 1 až 3 tablety denně - v závislosti na ukazatelích moči a krevních testů. Kromě toho je v průběhu léčby možné snížení dávky hormonu - opět v závislosti na indexech androgenů v těle. Pokud se všechny stejné komplikace nedají vyhnout - projevují se atrofií kůry nadledvin u plodu - budou opraveny u novorozence v důsledku substituční terapie.

Kontraindikace pro užívání dexamethasonu během těhotenství jsou obezita u budoucí matky třetího nebo čtvrtého stupně nebo zvýšená citlivost na tento lék. A nežádoucí účinky užívání dexamethasonu během těhotenství se mohou projevit nevolností, zvracením, snížením krevního tlaku, tvorbou žaludečních vředů.

Stále ještě nestojí za to odmítnout léčbu dexamethasonem během těhotenství, což se obává negativních účinků léku. Tento nástroj se v medicíně používá déle než rok, a lékaři si proto jsou vědomi jeho nepříznivých účinků, v důsledku čehož bude těhotné ženě poskytováno zvýšené monitorování. A navíc může odmítnutí přiměřeného zacházení vést k bolestivým a tragickým následkům pro každou matku - ztrátu dítěte.

Dexamethason během těhotenství: co je předepsáno?

Lékařské odborné články

Těhotenství je období, kdy musíte být při užívání léků velmi selektivní. Koneckonců, i ten „nejneškodnější“ lék může způsobit nenapravitelné poškození vyvíjejícího se plodu a také nepříznivě ovlivnit celý proces těhotenství. Existují však situace, kdy se neobejdete bez určitých léků: například hormonální lék Dexamethason je předepsán během těhotenství poměrně často, a to i přesto, že pokyny jej v tomto období nedoporučují. Proč se to děje a jak Dexamethason ovlivňuje ženské tělo a vývoj nenarozeného dítěte?

Dexamethason při plánování těhotenství

Dexamethason je syntetický analog hormonu kůry nadledvin. Stabilizuje tvorbu a metabolismus odpovídajících hormonů, proto je vhodný pro korekci hyperandrogenismu - zvýšený obsah androgenů v krvi. Velmi často vede k rozvoji neplodnosti nebo k spontánnímu potratu nerovnováha těchto hormonálních látek, které se také nazývají „muži“..

Poměrně často se stává, když je žena předepsána Dexamethason při plánování těhotenství, a poté pokračuje v léčbě až do narození dítěte..

Odborníci ujišťují pacienty, kteří se obávají takového jmenování: dávka Dexamethasonu předepsaná lékařem není tak velká, aby vyvolala negativní reakce z těla ženy nebo plodu. Stav hyperandrogenismu je mnohem nebezpečnější. Proto je v případě potřeby droga užívána na doporučení lékaře - po absolvování všech požadovaných testů.

Hyperandrogenismus je stanoven pomocí 17KS analýzy: pokud jsou zjištěny hodnoty přesahující normu, pak je předepsán dexamethason k normalizaci produkce testosteronu..

Stejně jako u těhotenství se lék používá v léčebném cyklu a dávka se volí individuálně.

Lze Dexamethason užívat během těhotenství??

Dexamethason se během těhotenství nejčastěji používá ke stimulaci plicního systému dítěte nebo k prevenci předčasného porodu. Pokud začne předčasná porodnice, lékař zavádí speciální léky, které ji zastaví, a poté dále podává dexamethason. Včasná injekce vám umožní připravit plíce na dýchání, i když je dítě předčasné: díky tomu bude dítě moci dýchat samo o sobě ihned po narození.

Plíce však nejsou jediným důvodem, proč lékaři během těhotenství aktivně používají dexamethason. Období těhotenství je často přerušeno zvýšenou tvorbou androgenů v ženském těle - hormonálních látek mužů. Chcete-li normalizovat své výrobky a zabránit přerušení, použijte dexamethason.

Je vhodné použít léky, pokud má plod vzácný nedostatek hormonů v kůře nadledvin. S pomocí Dexamethasonu je tedy možné zabránit rozvoji onemocnění dýchacích cest u dítěte.

Žádný odpovídající lékař nezačne podávat hormonální lék bez příslušných indikací. Při jmenování se bere v úvahu možné vedlejší účinky, kontraindikace. Dexamethason často přichází na záchranu, pokud je ohroženo zdraví matky a dítěte. V takové situaci nemusí lékař zvážit přítomnost kontraindikací.

ATX kód

Účinné látky

Indikace pro použití dexamethasonu během těhotenství

Nadměrná produkce androgenů není jediným ukazatelem, ve kterém se uchylují k dexamethasonu. Během těhotenství lze předepsat léky:

 • s prudkým poklesem krevního tlaku;
 • se srdečním infarktem, nebezpečnou ztrátou krve, popálením;
 • s těžkou intoxikací;
 • s vývojem sepse, hnisavou meningitidou;
 • se závažnými projevy toxikózy v pozdějších stádiích;
 • s alergickou dermatózou;
 • s nádorovými procesy, mozkovým edémem;
 • s pneumonií.

Při vícenásobném těhotenství nebo se stávajícími riziky předčasného porodu může být dexamethason během těhotenství předepsán k otevření plic dítěte. Pokud hrozba předčasného porodu neexistuje, není třeba tuto drogu používat. Prevence dexamethasonu během těhotenství se provádí v množství 6 mg čtyřikrát každých 12 hodin při prvních známkách předčasného nástupu porodu..

Farmakodynamika

Dexamethason je zástupcem polosyntetických kortikosteroidů s glukokortikoidovou aktivitou. Během těhotenství vykazuje léčivo protizánětlivou a imunosupresivní aktivitu, ovlivňuje kvalitu energie a metabolismus glukózy, ovlivňuje stimulační faktor hypotalamu a trofického hormonu adenohypofýzy.

Princip účinku glukokortikoidních léčiv nebyl dosud plně studován. Pravděpodobně působí na buněčné úrovni. V buněčné cytoplazmě existuje několik receptorových systémů. Vazbou na glukokortikoidové receptory kortikoidy detekují protizánětlivý a imunosupresivní účinek a metabolismus glukózy je korigován. A díky propojení s mineralokortikoidními receptory je regulován metabolismus sodíku, draslíku a vodní elektrolytové rovnováhy.

Aktivní glukokortikoid se rozpustí v lipidech a vstupuje do buněčných struktur bez problémů buněčnou membránou.

Dexamethason spolu s katecholaminy, inzulínem a glukagonem poskytuje procesy pro zachování a využití energie. Játra aktivují tvorbu glukózy a glykogenu. Ve svalech a dalších periferních tkáních je aktivován způsob mobilizace aminokyselin a pečlivé používání glukózy: tyto látky jsou nezbytné pro intrahepatické procesy glukoneogeneze..

Dexamethason zvyšuje renální oběh a rychlost glomerulární filtrace, inhibuje syntézu vasopresinu, zvyšuje vylučování kyselin z těla. Současně se zvyšuje kontraktilní aktivita srdečního svalu a tón periferních cév.

Farmakokinetika

Mezní koncentrace dexamethasonu jsou detekovány během pěti minut při intravenózní infuzi a během 60 minut při intramuskulární injekci.

Při intravenózní infuzi začíná účinek léčiva okamžitě a intramuskulární injekcí - po osmi hodinách. Doba působení účinné složky po intramuskulární injekci může být od 17 do 28 dnů.

Dexamethason fosfát se v séru a kloubní tekutině převádí poměrně rychle na dexamethason. V séru přibližně 77% přichází do styku s albuminem. Metabolismus se vyskytuje většinou v játrech, v menší míře v ledvinách a jiných tkáních..

Biologický poločas může být od 24 do 72 hodin. K vylučování dochází hlavně močovou tekutinou.

Kontraindikace

Dexamethason během těhotenství nebude předepsán, pokud pacientka trpí alespoň jedním z následujících stavů:

 • ulcerativní procesy v zažívacím traktu (v žaludku, ve střevech);
 • gastritida, gastroduodenitida;
 • systémová osteoporóza;
 • akutní infekční procesy;
 • Infekce HIV;
 • psychotické poruchy;
 • srdeční patologie;
 • sklon k hypertenze;
 • zvýšený nitrooční tlak;
 • diabetes;
 • onemocnění ledvinového kamene;
 • nadváha;
 • chronická nedostatečná funkce ledvin a / nebo jater;
 • tyreotoxikóza.

Seznam kontraindikací je poměrně rozsáhlý, takže lékař musí zjistit všechny možné bolestivé stavy u ženy, takže Dexamethason během těhotenství má pouze pozitivní účinek.

Nežádoucí účinky dexamethasonu během těhotenství

Závažnost vedlejších účinků během léčby dexamethasonem závisí na dávce léčiva. Jak sami pacienti říkají, nejčastější jsou takové nežádoucí projevy:

 • metabolické změny (zvýšené pocení, otok, zvýšená tuková hmota hlavně v horní polovině těla, zvýšené hladiny vápníku, draslíku, sodíku v krvi);
 • endokrinní změny (hypofunkce nadledvin, zvýšená citlivost na výrobky obsahující cukr);
 • změny v centrálním nervovém systému (neuróza, křeče, dezorientace, bolest podobná migréně, závratě, deprese, poruchy spánku);
 • zažívací poruchy (nevolnost, nadýmání, změny v chuti k jídlu);
 • poruchy srdce a krevních cév (bradyarytmie, trombóza, srdeční selhání);
 • alergické procesy;
 • osteoporóza;
 • abstinenční syndrom.

Dávkování a podávání

 • ve formě tablet (každá 0,5 mg);
 • ve formě roztoku v ampulích pro intramuskulární a intravenózní injekci (4 mg / ml);
 • ve formě očních kapek;
 • ve formě oční suspenze.

Dávkovací režim je nastaven individuálně s ohledem na indikace, pohodu pacienta a její reakci na léčbu.

V naléhavých mimořádných situacích se dexamethason podává intravenózně pomalu (buď injekcí nebo kapáním). V normální praxi se lék podává častěji jako intramuskulární injekce. K ředění roztoku pro intravenózní infuzi se používá fyziologický roztok NaCl nebo 5% roztok glukózy.

Dexamethason v injekcích se podává intramuskulárně v individuálně vybraném objemu: nejprve se podá mírně nadhodnocená dávka léčiva, pak se toto množství postupně sníží na optimální a extrémně účinnou dávku. Průměrná dávka může být od 0,5 do 9 mg medikace denně. Intravenózní kapátko se používá pro předčasný nástup porodu, kdy cílem je otevřít dětská plíce s neúplnou tvorbou dýchacího systému. Někdy může být vyžadováno další podání léku těsně před dodáním.

Kolikrát může být dexamethason injikován během těhotenství? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože jmenování je vždy individuální a je vybíráno pro každý konkrétní případ zvlášť. U některých žen je lék podáván jednou a v jiných situacích je vyžadována léčba po celou dobu těhotenství. Dlouhodobé ošetření se obvykle provádí za použití tabletové formy dexamethasonu..

Tablety se užívají ráno nebo před spaním nebo dvakrát denně v individuálně stanoveném množství. Průměrné jednotlivé množství léčiva je 1/2 tablety. Nejčastěji se takový léčebný režim používá, když žena nejprve vezme přeceňovanou dávku, která se postupně snižuje a, pokud je to nutné, snižuje na „ne“. S očekávaným dlouhým obdobím léčby se nejprve podají intramuskulární injekce, poté se pacient převede na udržovací terapii tabletami Dexamethasonu..

Existuje také forma léku ve formě oftalmického roztoku. Oční kapky dexamethasonu nejsou během těhotenství zakázány, ale používají se pouze v případě doporučení lékaře: pro zánět iritidy nebo iridocyclitidy, bakteriální zánět spojivek. Kapky nemají systémový účinek a jejich lokální použití nepoškodí těhotenství a plod. Dexamethason aplikujte až 3x denně, 1-2 kapky do postiženého oka (pokud lékař nestanovil jinak).

Při bronchitidě, pneumonii, bronchiálním astmatu, otoku hrtanu může lékař doporučit inhalační podání léku. Vdechování dexamethasonem během těhotenství je povoleno, ale postupy jsou prováděny pod lékařským dohledem a celková doba inhalační léčby by neměla přesáhnout 7-10 dnů..

Oční kapky nebo suspenzní kapky, v některých případech je povoleno kapat do nosní dutiny - například se sinusitidou, rinofaryngitidou, sennou rýmou. Dexamethason v nose během těhotenství může zmírnit průběh alergické rýmy, zmírnit zánět a intoxikaci. Tyto kapky však nelze použít více než třikrát denně a více než sedm dní v řadě. Kromě toho byste neměli užívat léky bez dobrých důkazů - například při běžném nachlazení, kdy je docela možné použít bezpečnější léky.

Zrušení léčby

Mnoho žen, které musí tento lék užívat dlouho, se obává: jak bude dexamethason během těhotenství vysazen? Tento problém je skutečně důležitý, protože není možné náhle zastavit léčbu tímto lékem. Dexamethason se zlikviduje co nejhlaději a pokračuje se ¼ z obvyklého dávkování po dobu 10 dnů. Proč je to nutné? Pointa je, že lidské tělo nezávisle produkuje hormony, které mají podobnou strukturu jako dexamethason. Na pozadí léčby drogami je potlačena vlastní produkce hormonu: je zapnut princip zpětné vazby. Při prudkém přerušení léčby nemá tělo čas se přizpůsobit zhoršenému hormonálnímu stavu. V důsledku toho se vyvíjí hypokorticismus. Projevy tohoto patologického stavu jsou takové, že dříve se problémy rychle zhoršují, zhoršují se laboratorní ukazatele a dochází k poklesu krevního tlaku. Chcete-li tomu zabránit, musíte být při ukončení používání Dexamethasonu opatrní.

Někdy, když je odstraněna hrozba přerušení, je léčba zrušena a poté je během těhotenství předepsán druhý cyklus Dexamethasonu. To by nemělo být děsivé: opakovaná léčba může být nabídnuta asi 3-4 týdny po prvním a je považována za bezpečnou..

Dexamethason v různých stádiích těhotenství

Shrnutí krátkého shrnutí. Dexamethason v klinické praxi lze použít v těchto situacích:

 • Nebezpečí pro život ženy. Dexamethason může být zahrnut do resuscitačního režimu v případě těžkého alergického procesu, s cerebrálním edémem a také v případě, že se objeví další život ohrožující stav (bronchospasmus, komplikovaný útok bronchiálního astmatu).
 • Riziko potratu. Dexamethason v časném těhotenství je předepisován k tomu, aby zabránil předčasnému přerušení těhotenství nebo k potlačení takového přerušení v počátečním stádiu vývoje (pokud se hyperandrogenismus stane příčinou této patologie - zvýšená produkce mužských pohlavních hormonů).
 • Nebezpečí předčasného porodu. Pokud existuje riziko, že se dítě narodí předčasně a bude předčasné, pak je Dexamethason připojen k urychlení přizpůsobení dýchacího systému dítěte nezávislé dýchací funkci..
 • Poruchy vývoje plodu. Dexamethason v pozdním těhotenství bude předepsán bez selhání, pokud je u plodu diagnostikována vrozená intrauterinní hyperplazie kůry nadledvin. Jedná se o relativně vzácnou patologii, která vyžaduje povinnou korekci léku..
 • Autoimunitní onemocnění u žen. Dexamethason je zařazen do seznamu schůzek během těhotenství, pokud má žena komplikovaný průběh dermatózy, onemocnění pojivové tkáně, revmatoidní artritidu, závažné endokrinní poruchy.
 • Zhoubné patologie během těhotenství. Dexamethason se používá jako lék, který inhibuje procesy dělení atypických buněk.

V některých případech lékař zahrnuje do léčebného režimu Dexamethason jako profylaktický přípravek, který zabraňuje relapsu autoimunitní patologie. Takové jmenování se nepovažuje za tolik z hlediska negativního dopadu na průběh těhotenství nebo vývoje plodu, ale z hlediska prevence ostré exacerbace nemoci, která může způsobit mnohem větší poškození než užívání drogy..

Články O Neplodnosti