Hlavní Výživa

Rozhodněte, kdy odejdou

Bohužel jsme nenašli takovou stránku..
Existuje však spousta zajímavých věcí:

Po - Pá od 9:00 do 17:00

Drazí rodiče!

Světová zdravotnická organizace doporučuje kojení dětí do 6 měsíců. Bellact podporuje WHO a nabízí pokračovat v kojení tak dlouho, jak je to možné. Před použitím směsi nebo zavedením doplňkových potravin se poraďte s pediatrem..

Vyberte si město

Nyní vaše město

Děkuji za váš komentář!

Jakmile to moderátor zkontroluje, objeví se na webu komentář.

Když jdou na mateřskou dovolenou

Vzpomněl jsem si na vtip ze života. "Můj manžel nikdy nelže!" Slíbil, že mě pošle na dovolenou na odpočinek a poslal mě... na dovolenou... do mateřství. Odpočívám. ".

Opravdu, mnoho na mateřské dovolené má odpočinek... z práce. A od prvních dnů těhotenství se zajímají o nejdůležitější otázku: kdy chodí na mateřskou dovolenou? Kariérní pracovníci mohou položit stejnou otázku, aby vypočítali, co budou mít na své oblíbené práci před mateřskou dovolenou.

Nepleťte si tento koncept

Stalo se tak, že vyhláškou máme na mysli čas, který trávíme doma s dítětem, odpočíváme od práce. Ale v legislativě takový termín vůbec neexistuje. Dovolená nazývaná „mateřská dovolená“ se skládá ze dvou samostatných svátků:

 • Mateřství;
 • Pro péči o dítě.

Zákoník práce Ruské federace, článek 255, upravuje mateřskou dovolenou. Všechno je zde jasně napsáno černobíle, jak se říká..

Mateřská dovolená je také rozdělena na dvě svátky: prenatální a postnatální, ale pouze formálně, protože platby související s mateřskou dovolenou se provádějí najednou, bez přerušení.

Kdy, jak a na jak dlouho na mateřské dovolené?

Jakmile lékař zjistí, že těhotenství uplynulo do 30. týdne, můžete okamžitě narazit na dlouho očekávanou vyhlášku. Od tohoto období se doporučuje rozloučit se s prací a plně se zapojit do přípravy na porod. Při konzultaci, kde jste registrováni, vám gynekolog poskytne list se zdravotním postižením, který uvádí gestační věk a datum očekávaného porodu. Musí být předložena na pracovišti spolu s osvědčením o tom, že jste byli zaregistrováni před 12. týdnem těhotenství, jakož i rodným listem obsahujícím tři kupony..

Mnoho žen čerpá zákonnou dovolenou v práci před mateřskou dovolenou, to znamená, že ve skutečnosti můžete chodit na mateřskou dovolenou i v 25. týdnu těhotenství, pokud je délka vaší dovolené v práci 5 týdnů, například.

Kolik dní strávíte na mateřské dovolené, závisí na mnoha nuancích. Během normálního těhotenství je předporodní dovolená 70 kalendářních dnů. Vícečetné těhotenství vám dává právo na odpočinek před narozením 84 dní, a pokud jste vystaveni záření při pobytu v radioaktivně kontaminovaných oblastech, pak až 90 kalendářních dnů.

Doba poporodní dovolené se určuje podle porodu. Jsou-li běžné (bez komplikací), můžete si po nich odpočinout od práce po dobu 70 kalendářních dnů. Pokud porod prošel komplikacemi - 86 dní. Šťastné matky mají dvojčata s 110denní poporodní dovolené. U předčasně narozených dětí do 30 týdnů (pokud se dítě narodí naživu) existuje volno 156 dní po porodu a pokud se dítě narodí mrtvé, pak 86.

Při adopci novorozence máte také právo na poporodní dovolenou: 70 dní od narození dítěte a 110 dní od narození, pokud adoptujete dvě nebo více dětí.

Musíš vědět!

Mateřská dovolená musí být hrazena z fondů sociálního pojištění, a pokud jste podnikatel nebo nezaměstnaný, bude dávka vyplácena z pojišťovacího fondu nebo sociálních služeb. Po mateřské dovolené i po mateřské dovolené můžete volitelně platit roční placenou dovolenou. Nebo můžete mateřskou dovolenou zcela odmítnout, protože na to máte všechna práva. Existuje mnoho případů, kdy ženy úspěšně porodily „v práci“: dnes v práci s břichem a po několika dnech dovolené bez ní.

Jakmile mateřská dovolená skončí, můžete napsat žádost o rodičovskou dovolenou, dokud nedosáhnou věku 3 let. Po tuto dobu si zachováte své pracovní místo a pozici, čas vyhlášky se započítává do celkové a trvalé pracovní zkušenosti a do pracovní zkušenosti v oboru. Kdykoli však můžete vyhlášku, můžete jít do práce na částečný úvazek, pak vám bude ponechán povinný příspěvek na péči o dítě. Pokud jste šli na celou sázku, budou platby za péči o děti odebrány.

A nejdůležitější okamžik! Není možné propustit těhotné ženy a ženy na mateřské dovolené, protože jsou chráněny zákoníkem práce. Zákon také zakazuje snižování mezd „z důvodu těhotenství“. Zároveň podle zákona není ohrožena práce přesčas, pracovní cesty, práce o víkendech a noční doba..

Líbí se nebo ne, a doba vyhlášky je zlatá. S prvním dítětem jsem si toto štěstí osobně nemohl užít, ale čekal jsem na druhý dekret dlouho před těhotenstvím.

Nenechte si ujít šanci být na mateřské dovolené. Mnozí řeknou: co kariéra? Možná... ale teprve po 20 letech bude žurnalistika žurnalistikou (i když se změnami), ale dětství bude neodvolatelně utráceno a ze všeho nejdřív potřebujeme v prvních třech letech nepatrně málo, ať už řeknete cokoli.

Kolik týdnů trvá mateřská dovolená, jak se vyplácí mateřská dovolená, jak dlouho?

Mnoho žen si klade otázky: co je mateřská dovolená, kolik týdnů chodí na mateřskou dovolenou, trvá mateřská dovolená na služební dobu? Mateřská dovolená - určité období, včetně období před a po porodu. Je registrována na legislativní úrovni a přidělena každé ženě.

Mateřská dovolená - co to je?

Pojem „mateřská dovolená“ nebo „mateřská dovolená“, ke kterému dochází na úrovni domácnosti, je v dokumentech označován jako „mateřská dovolená“ (nemocenská dovolená) a „mateřská dovolená“ (může být až do dosažení dítěte 1, 5 nebo 3) let). Doklad o nemocnici potvrzující dočasné zdravotní postižení ženy předepisuje lékař v určitém gestačním věku.

Osvědčení o invaliditě + prohlášení těhotné ženy je právním základem pro udělení dovolené. Kdo může pobírat mateřský příspěvek:

 • dělníci;
 • ti, kdo studují v nemocnici (na plný úvazek);
 • dívky ve vojenské nebo státní službě;
 • osoby registrované v centru zaměstnanosti.

Pokud žena pracuje (úředně zaměstnaná) ve dvou nebo více podnicích, má nárok na platby z každého místa výkonu práce. Příspěvek nelze naúčtovat v případě, že během práce ženy nedošlo ve fondu sociálního pojištění k odpočtu určité částky..

Kolik týdnů trvá mateřská dovolená?

Období mateřské dovolené určuje počet dětí v lůně ženy. Jednoroční těhotenství zahrnuje mateřskou dovolenou po dobu 30 týdnů, vícenásobné těhotenství - po 28 týdnech.

Doklad o pracovní neschopnosti se vydává na takové období:

 • 140 dnů: 70 dní před odhadovaným datem narození a 70 dní po (pokud se narodilo 1 dítě);
 • v případě vícenásobného těhotenství 84 dní před porodem a 110 po. Celkem 194 dní;
 • 70 dní před narozením a 86 dní po výskytu problémů a komplikací v procesu porodu. Celková částka - 156 dní.

Odhadované datum narození stanoví lékař po prohlídce ženy na ultrazvukovém přístroji. Dlouhodobé těhotenství nebo narození drobků předem nemůže být základem pro změnu délky dovolené.

Pokud bylo narození obtížné, lze nemocenskou dovolenou prodloužit samostatným dokladem. Pokud zaměstnankyně poskytla prohlášení, může jí být poskytnuta další dovolená.

Kdy odejít brzy?

V závislosti na počtu narozených dětí může být mateřská dovolená přiznána počínaje 28. týdnem těhotenství. V souvislosti s rostoucí zátěží na těle ženy, samozřejmě, chce odejít rychleji, aby se uvolnila, je však třeba dodržovat zákony. Jaké jsou možnosti k překonání situace:

 • Můžete požádat svého terapeuta o list o dočasném postižení. Důvodem mohou být tlakové ztráty, problémy s kardiovaskulárním systémem a tak dále;
 • jako možnost - zařídit nemocenskou dovolenou u gynekologa. To je vhodné, pokud existuje skutečné nebezpečí potratu nebo jiných problémů s ložiskem;
 • podle zákona může těhotná žena chodit na placenou dovolenou, která je jí způsobena každý rok, i když nepracovala předepsaných 6 měsíců;
 • na základě osvědčení o zdravotním postižení můžete jít na dovolenou a starat se o nemocné dítě.

Kdy můžu odejít později??

Pokud žena pokračuje v práci po datu stanoveném zákonem a podle lékařského osvědčení, musí napsat prohlášení a v něm uvést požadované datum péče o mateřskou dovolenou. V takovém případě obdrží pouze plat bez nároku na dávky.

Je-li datum dovolené odloženo kvůli práci těhotné ženy, doba odpočinku se nezvyšuje. Pokud například žena odejde po 35 týdnech (za předpokladu, že 1 dítě je těhotné), je doba ukončení přesně 70 dní po porodu, jak se očekávalo. Pokud bylo vypracováno 5 týdnů, nijak neovlivní délku dovolené..

Jak získat mateřskou dovolenou?

Zvažte postup registrace mateřské dovolené:

 • Nejprve se obraťte na gynekologa na prenatální klinice. Vydá nemocenskou dovolenou ve 30 týdnech (během těhotenství s 1 dítětem) nebo 28 týdnech (s vícenásobným těhotenstvím);
 • získat nemocenskou dovolenou, která se vydává na zvláštním papírovém formuláři. Od roku 2017 je možné vytvořit dokument v elektronické podobě na samotné klinice;
 • vypracovat zákon s žádostí o poskytnutí mateřské dovolené, vydat v jakékoli formě. Nutně stanoví datum mateřské dovolené, žádost o výplatu předepsaného příspěvku. Základ pro přípravu dokumentu - pracovní neschopnost;
 • Nezapomeňte poskytnout všechny nezbytné další úkony, které jsou nezbytné pro výpočet výhod;
 • vydávání rozkazu přijímat a odcházet na mateřskou dovolenou;
 • posledním krokem je podpis vedoucím objednávky.

Po skončení prenatálního a postnatálního období odpočinku bude muset žena v práci jít do práce nebo si podat novou žádost, aby poskytla péči o dítě.

Jaké doklady jsou potřebné pro mateřskou dovolenou?

Předkládání balíčku dokumentů probíhá ve dvou fázích:

 • před narozením dítěte;
 • na konci mateřské dovolené.

Před narozením drobků je třeba pro hlavu nebo FSS připravit tyto dokumenty:

 • dobře napsané prohlášení;
 • pracovní neschopnost gynekologa;
 • osvědčení potvrzující registraci těhotné ženy v 1. trimestru;
 • v případě potřeby - výkaz zisku a ztráty 2 roky před těhotenstvím. Toto je nutnost, pokud žena pracovala jinde;
 • identifikační dokumenty: cestovní pas, jeho kopie;
 • Číslo bankovního účtu. Zaměstnanci vaší banky mohou jednat.

Po narození a mateřské dovolené budou vyžadovány následující úkony:

 • prohlášení ženy žádající o dovolenou, dokud dítě nedosáhne 1, 5 let, výplata příslušného příspěvku;
 • cestovní pas: originál a fotokopie;
 • rodný list dítěte (dětí), kopie;
 • detaily bankovního účtu;
 • doklad o příjmech za poslední 2 roky;
 • akt, že otec nedostává dávky.

Všichni blízcí rodinní příslušníci mají nárok na mateřskou dovolenou: táta, babička, dědeček atd. Příspěvek se vypočítá podle pravidel místa výkonu práce relativního pečovatele o dítě.

Jak napsat žádost o mateřskou dovolenou?

Abyste mohli správně napsat žádost o poskytnutí mateřské dovolené, musíte:

 • najít a stáhnout formulář žádosti, který by měla být napsána osobně těhotnou ženou;
 • uveďte v horním rohu vpravo od adresáta (držená pozice, celé jméno);
 • zdola registrujeme postavení ženy a její jméno;
 • napsat slovo "Prohlášení";
 • Text je následující: žádost o mateřskou dovolenou, výplata předepsaného příspěvku (na těhotenství a porod, jakož i na registraci v prvním trimestru). Nezapomeňte na podrobnosti o převodu peněz. Datum je stanoveno v souladu s osvědčením o pracovní neschopnosti;
 • žádosti: pracovní neschopnost a potvrzení o registraci (do 12 týdnů těhotenství);
 • aktuální datum psaní je nalevo dole;
 • malba je umístěna uprostřed listu a trochu doprava - dekódování.

Chcete-li požádat o mateřskou dovolenou, použijte také zadaný algoritmus. Žádosti: rodný list dítěte a osvědčení z pracoviště otce, že nedostává dávky.

Příkaz k vyhlášce vydává zástupce personálního oddělení nebo jiná osoba, která vykonává funkce personálního průvodce.

Řád na mateřské dovolené ženy

Příkaz, aby nastávající matka měla zákonnou dovolenou, se vydává co nejdříve. Co je v něm uvedeno:

 • název organizace, která objednávku vydala;
 • jeho číslo;
 • datum vytvoření a vydání;
 • Highlights: Dohoda o řízení poskytnout ženám mateřskou dovolenou a vyplácet příspěvek. Samotné tvrzení je přijato těhotnou ženou (s určeným datem) a činy ze sloupce „aplikace“ v tomto tvrzení.

Níže musíte uvést pozici náčelníka, jeho seznam a přepis. Povinný postscript „znát objednávku“ + podpis, přepis a datum. Forma dokumentu: papírová forma, tištěná forma. Žena a její nadřízený se podepisují. Všechny údaje musí být zapsány do osobního souboru zaměstnance.

Mateřská dovolená - jak dlouho?

Termín mateřské dovolené je v pracovním právu jasně stanoven:

 • pokud je těhotenství jednorázové - 140 dní, 70 před narozením a stejné číslo po;
 • s vícenásobným těhotenstvím - 194 dní, 84 před porodem a 110 po;
 • pokud se vyskytly problémy a komplikace během porodu - 156 dní (70 - před porodem, 86 - po);
 • pokud žena žije v oblasti s velkou emisí záření - 160 dní (90 - před porodem, 70 - po).

Časový rámec pro začátek a konec vyhlášky je vyznačen na listu zdravotního postižení.

Jak se vyplácí mateřská dovolená??

Mateřská dovolená musí být vyplácena v plné výši za celé období (respektive s potvrzením o pracovní neschopnosti). Všechny peníze jsou převáděny na osobní účet zaměstnance, který byl uveden v žádosti. Platba je jednorázová, prenatální. Co lze v tomto případě rozlišit:

 • skutečná výše platby závisí na tom, kolik dní bylo vypracováno před nadcházejícím narozením. Při výpočtu částky zohledněné 2 roky před situací. Pokud těhotná žena pracovala na svém současném pracovišti méně než 2 roky, může předložit doklad o příjmech ze svého předchozího pracoviště;
 • pokud nastávající matka nějakou dobu nepracovala, vypočítá se částka s přihlédnutím k minimální mzdě od 1 z roku 2017 - 7800 rublů;
 • osvědčení o invaliditě musí být zaplaceno 100% s přihlédnutím k průměrné mzdě;
 • Všechny platby mají své limity, minimální i maximální;
 • výše minimální dávky se rovná 34473 rublům (pokud je těhotenství singleton);
 • Osvědčení o zdravotním postižení musí být předloženo nejpozději 6 měsíců po uplynutí mateřské dovolené. Pokud k tomu nedojde, lze peníze získat pouze v soudním řízení, pokud k tomu existují dobré důvody..

Abyste mohli správně vypočítat příspěvek, musíte poskytnout následující informace:

 • přesný plat na 2 roky. Například, pokud žena odejde v roce 2018, jsou zapotřebí údaje pro rok 2017 a 2016;
 • přesný počet dnů za 2 roky je 731;
 • počet dní, které se nezapočítávají během odpočtů do Fondu sociálního pojištění (fondu sociálního pojištění). Může to být: pracovní neschopnost, mateřská dovolená, rodičovská dovolená;
 • počet dnů mateřské dovolené podle pracovní neschopnosti.

Na konci mateřské dovolené musí žena napsat žádost o dovolenou, aby mohla pečovat o dítě, a získat další měsíční výplatu dávky. Pokud si chcete vypočítat výši svého příspěvku sami, můžete použít online kalkulačku.

Převod peněz by měl být uskutečněn v den zálohy nebo platu v podniku, kde těhotná žena pracovala. Příspěvek se vyplácí z peněz šéfa, ale poté je kompenzován z fondu sociálního pojištění.

Jaké mateřské dávky mohu očekávat?

Jakou materiální pomoc má žena právo:

 • mateřský příspěvek. Rovná se plné výši průměrného platu za 1 měsíc;
 • částka zaplacená jednou při registraci těhotenství v raných stádiích (první trimestr). Platbu lze provést pouze v případě, že je předložen certifikát od gynekologa o skutečnosti těhotenství;
 • platba z federálního rozpočtu, provedena 1krát. V roce 2017 se to rovnalo součtu 16350 rublů. Platí se za každé dítě, při narození dvojčat se jeho částka zvyšuje. Částka může být také zvýšena podle koeficientu stanoveného místními úřady (pokud žena žije v severních oblastech).

Po uplynutí doby prenatálního a postnatálního odpočinku má mladá matka právo na výplatu dávek na péči o dítě. To je přibližně 0, 4 průměrného měsíčního příjmu. Poté, co dítě dosáhne věku 1, 5 let a před začátkem 3 let, matka dostává každý měsíc 50 rublů.

Jak se vyhnout podvádění ze strany zaměstnavatele - právní poradenství

Zohledníme tedy záruky, které jsou poskytovány každé ženě, která se chystá stát se matkou:

 • platba určité částky z FSS. Mimochodem, je to pouze tehdy, když šéf provedl odpovídající odpočty. Než získáte práci, doporučujeme vám tyto informace objasnit;
 • vedoucí nemá právo propustit mladou matku, jejíž dítě nedosáhlo věku 3 let, nebo ženu, která pečuje o postižené dítě. Navíc svobodné matky, jejichž děti nedosáhly věku 14 let, nejsou propuštěny;
 • pracovní smlouva uzavřená se ženou by měla být automaticky obnovena, pokud u lékaře existuje potvrzení o těhotenství;
 • mladá matka si zachovává své pracoviště po celou dobu prenatální a postnatální dovolené pro péči o dítě;
 • pokud žena chodila do práce, má právo vrátit se k vyhlášce o mateřství;
 • Když odešlete balíček dokumentů ke zpracování státních výhod, nezapomeňte na něj hrát bezpečně: požádejte o potvrzení o převodu. To je nezbytné, aby v případě ztráty jednání mohl člověk prokázat svou nevinu;
 • pokud byl poskytnut nezbytný soubor dokumentů, ale nedošlo k žádnému hromadění výhod, musíte zaměstnavateli napsat prohlášení. Není-li na žádost odpovězena, má žena plné právo podat žalobu nebo se odvolat k zákonu o inspekci práce. Můžete tak získat výhody a náhradu nemajetkové újmy.

Často kladené otázky

Mateřská dovolená zahrnuje velké množství otázek pro ženy, které jí čelí. Pokusíme se odpovědět na nejčastější a vysvětlit nepochopitelné body.

Mohu získat výhody a pracovat?

Výběr na plný úvazek zruší platby. Pokud žena chodila na částečný úvazek, má stále možnost pobírat státní dávky a zároveň plat. Mateřská dovolená znamená prenatální a postnatální období, takže mladá matka má všechna práva na paušální platby nebo dávky každý měsíc.

Kdy odejít po mateřské dovolené?

Žena může čerpat dovolenou před narozením dítěte nebo na konci období pracovní neschopnosti pro těhotenství a porod. Odpočinek by měl být poskytnut, i když požadovaných šest měsíců není vypracováno. Dovolená je splatná, pokud žena pracovala a neužila to dříve. Odpočinek je poskytován zaměstnancům na základě seznamů front a osobních přání zohledněných zaměstnavateli.

Je mateřská dovolená součástí pracovní zkušenosti při výpočtu důchodu?

Období před narozením a po něm lze rozdělit do tří částí:

 • doba odpočinku na nemoci;
 • vyhláška, dokud dítě nedosáhne 1, 5 let;
 • rodičovská dovolená, která trvá do věku 3 let.

Celé období je zahrnuto v délce služby: od prenatálního věku do tří let. Při odchodu do důchodu se však bere v úvahu pouze období vyhlášky o mateřství a doba do 1, 5 věku dítěte.

Dovolená na péči o dítě

Když mateřská dovolená skončí, nemůže mladá matka donutit mladou matku, aby se vrátila do práce: začíná další fáze, mateřská dovolená. To trvá, dokud dítě není 3 roky. Chcete-li se vyhnout problémům, musíte napsat prohlášení adresované hlavě a připravit následující dokumenty:

 • rodný list dítěte;
 • doklad z místa výkonu práce papeže, který potvrzuje, že se o dítě staral až do 3 let.

Žena se může rozhodnout: jít do práce, aby dokončila vyhlášky o mateřství nebo pokračovala v rodičovské dovolené. Tuto misi můžete přenést na ramena svého blízkého příbuzného: manžela, prarodiče.

Příspěvek na péči o dítě

Příspěvek se vyplácí měsíčně, dokud dítě nedosáhne 1, 5 let. V budoucnu dostane moje matka každý měsíc 50 rublů kompenzace. Příspěvek a náhrada se vyplácí tomu, kdo se stará o dítě: je-li to například babička, je částka příspěvku zaměřena na její skutečný výdělek. Co potřebujete k získání pomoci:

 • rodný list nebo doklady o adopci (opatrovnictví) dítěte;
 • řádně písemná žádost o jmenování pomoci;
 • doklady o adopci nebo rodný list všech dětí v rodině;
 • osvědčení z pracoviště otce rodiny, v němž je uvedeno, že nedostává dávky;
 • doklad o platu z předchozích zaměstnání, platný za poslední 2 roky.

Obecně může být skutečná výše dávek 40% průměrného výdělku. Nejčastěji manažer žádá o napsání žádosti a předložení dokumentů spolu s prázdninovou aplikací.

Uveďme jasný příklad: platby Ekateriny za 2 roky se rovnají 1 400 000 rublům, její pracovní doba je 700 dní ze 731 a pracovní neschopnost trvala 31 dnů. Při výpočtu tohoto příspěvku vyčkejte dny nemoci nebo rodičovské dovolené.

Chcete-li odvodit vzorec, musíte rozdělit 1 400 000 na 700 (jasně odpracované dny), vynásobit 40% (jednoduchá matematika: vynásobit 40 a vydělit 100). Dále vynásobíme 30, 4 (průměrný počet dní za 1 měsíc). Celkem se ukazuje 24 320 rublů.

Podle legislativních změn z 1. ledna 2018 by průměrná dávka neměla být nižší než částka 3795 rublů (po narození jednoho dítěte). Při narození druhého (třetího atd.) - 6 284 rublů. maximální částka, podle schválených změn - 24536 rublů.

Na základě toho můžeme říci, že Catherine bude dostávat 24320 měsíčně, dokud dítě nedosáhne věku 1, 5 let. Například, pokud má dívka touhu vrátit se do práce a její manžel opustí dekret, bude částka jeho příspěvku vypočtena na základě příjmu po dobu 2 let..

Existují nějaké zkušenosti během mateřské dovolené a péče o děti

Dovolená na péči o dítě jde do délky služby - v souladu s článkem 11 federálního zákona. Vedení platí všechny daně penzijnímu fondu za svého zaměstnance. Součástí zážitku jsou také dovolené do 4 a půl roku..

Mateřská dovolená

Zároveň žádný zaměstnavatel nemůže podle zákona poskytnout dvě mateřské dovolené a dávky. Žena má všechna práva jít do druhé vyhlášky okamžitě po opuštění prvního, musí si však vybrat: vzít si novou nemocenskou dovolenou a pobírat mateřské dávky nebo nadále pobírat přídavky na děti, dokud nedosáhne věku tří let.

Mateřská dovolená

V jakých případech je možné propuštění:

 • dojde-li k likvidaci právnické osoby;
 • IP přestane existovat.

Pokud má žena přání přestat, může to být každý den. Případy nečestného přístupu zaměstnavatele k těhotné ženě jsou časté: mnoho z nich nabízí peněžní náhradu při podpisu rezignace. V žádném případě nemůžete s tímto podvodem souhlasit - nikdo nemá právo tyto akce požadovat!

Roční placená dovolená před vyhláškou

Pokud těhotná žena nevyužila svého práva na dovolenou, které je zaručeno jednou ročně, má každé právo ji přidat na nadcházející mateřskou dovolenou. I když jí šest měsíců nevyšla, může si vzít dovolenou.

Můžete si vzít všechny předepsané dny nebo jen část - vše je na vašem osobním uvážení. Názor zaměstnavatele se nezohledňuje - odpovídající pravidlo je stanoveno zákonem.

Roční dovolená po vyhlášce

Žena má každé právo na placenou dovolenou každý rok. Termín by měl být vypočítán pro celý rok, který byl vypracován před odjezdem před dodáním. Musí být vyplacena a nezávisí na vyhlášce nebo rodičovské dovolené.

Je možné prodloužit mateřskou dovolenou po 3 letech mateřské dovolené

Od roku 2014 byl změněn Federální zákon Ruské federace „O pracovních důchodech“: pokud matka (nebo jiný člen rodiny) je na mateřské dovolené po dobu jednoho a půl roku, může počítat s tím, že toto období přidá ke své senioritě. Existuje však jedno „ale“ - počet takových svátků by neměl přesáhnout číslo 3. Čtvrtá dovolená na péči o dítě, která trvá 1, 5 let, není zahrnuta do zkušenosti.

Nejčastější chybou na tomto pozadí: dovolená se prodlužuje na 4 a půl roku (3x ročně a půl). Není tomu tak: do 4, 5 nebo 6 let lze mateřskou dovolenou prodloužit pouze po dohodě se zaměstnavatelem.

Děje se to pouze v případě, že lze pracoviště uložit. Kromě toho bude muset šéf částečně zaplatit za takový výnos - zaplatit plat nebo příspěvek, který je vybrán z osobních prostředků.

Jediným dobrým důvodem pro prodloužení dovolené je špatné zdraví dítěte. To však bude muset být zdokumentováno - svolat zvláštní lékařskou poradní komisi, zkráceně VKK.

To je jediný způsob, jak získat certifikát - závěr, který musí být managementu poskytnut na pracovišti. Diagnózu každý rok potvrďte novým certifikátem..

Babička na mateřské dovolené

Zákoník práce Ruské federace obsahuje články (256 a 257), které uvádějí, že je možné vydat vyhlášku jménem prarodičů dítěte. Může se však jednat o kohokoli člena rodiny, který souhlasí s péčí o dítě po řádnou dobu.

Můžete vydat úplnou vyhlášku na 3 roky nebo na určité období. Seznam dokumentů, které mají být předloženy příslušným orgánům:

 • dobře napsané prohlášení;
 • rodný list dítěte;
 • doklad z místa výkonu práce rodičů, který uvádí nevyužití vyhlášky a nepřijetí státních dávek pro dítě.

Jít do práce

Mateřská dovolená je právo každé matky, ať už ji použije, nebo ne, pouze se rozhodne. Není povinna zůstat doma, 1, 5 nebo 3 roky, jak stanoví zákon - vyhlášku můžete kdykoli přerušit pouhým napsáním prohlášení jménem svého zaměstnavatele.

Je třeba si uvědomit, že státní dávky nebudou vypláceny, pokud žena půjde na plný úvazek - budou kompenzovány mzdami. Právo na pomoc od státu je zachováno pouze tehdy, pokud bylo rozhodnuto pracovat na poloviční sazbu.

Kdy odcházejí na mateřskou dovolenou a jak se vypočítává výše dávky?

Ruské právo stanoví období, kdy nastávající matky chodí na mateřskou dovolenou - v tomto okamžiku se žena může připravit na porod, zotavit se z nich a vychovávat dítě do tří let bez ztráty práce a služebního věku.

Pouze několik zemí světa dovoluje mladým matkám takový dlouhý odpočinek před a po porodu. V Číně je tedy její trvání maximálně 135 dnů, v Izraeli - 14 týdnů, v Kanadě - 17, ve Velké Británii - 52.

V Rusku každý rok chodí na mateřskou dovolenou tisíce žen a každá z nich má stejné otázky týkající se postupu zpracování dokumentů, plateb, práv a povinností obou stran pracovněprávních vztahů. Všechny tyto nuance upravuje zákoník práce..

Co je mateřská dovolená??

Neoficiální jméno „mateřská dovolená“ kombinuje dvě zákonně stanovená časová období - mateřskou a mateřskou dovolenou.

Samotné slovo „mateřství“ se používá od roku 1917, kdy byla přijata první sovětská vyhláška (tj. Zákon nebo nařízení), která upravuje dávky a dovolenou pro těhotné ženy a mladé matky.

V současné době jsou regulovány otázky, kdy a jak ženy chodí na mateřskou dovolenou:

 • Zákoník práce, kapitola 41.
 • Zákon o RF č. 255-FZ, článek 10.
 • Vyhláška Ministerstva zdravotnictví a sociálního rozvoje ze dne 23.12. 2009, č. 1012n.

Mateřská dovolená je druh pracovní neschopnosti vystavený na standardním potvrzení o pracovní neschopnosti. Poskytuje právo nastávající matce připravit se na porod a nepracovat během nejtěžších 2,5 měsíců těhotenství a také vám umožňuje obnovit tělo, vyčerpané porodem.

Dovolená pečovat o dítě, jak napovídá jméno, je dána tak, aby žena mohla být s dítětem po celou dobu, dokud se neobejde bez její pomoci. Od tří let je dítě považováno za předškolní dítě a psychicky méně závislé na své matce.

Zákoník práce stanoví, že nejen matka, ale také otec nebo jakýkoli příbuzný, který projeví přání a má takovou příležitost, může dočasně opustit práci na mateřské dovolené..


V praxi jsou případy, kdy někdo kromě mateřské dovolené chodí na mateřskou dovolenou, vzácné, v některých případech je však vhodné. Kolik času chodí otec dítěte nebo příbuzní na mateřskou dovolenou? Po narození dítěte.

Pracující ženy, včetně vojenského personálu, jakož i studenti nebo nezaměstnaní, chodí na mateřskou dovolenou, ale pouze v případě, že jsou na pracovním trhu.

Když jdou na mateřskou dovolenou?

Gynekolog na prenatální klinice ihned po registraci (na základě porodního období, vypočteno podle data menstruace) nebo blíže k 30 týdnům těhotenství (pokud se bude řídit výsledky ultrazvuku a vyšetření) stanoví PDD - odhadované datum narození.

O tom, jak dlouho jsou na mateřské dovolené, rozhoduje ona:

 • V případě obvyklého jednoletého těhotenství to začíná 70 dní před PDD, poté ženy chodí na mateřskou dovolenou na konci 30 týdnů těhotenství;
 • s dvojčaty, trojčaty atd. pokračují na mateřské dovolené o něco dříve - po skončení 28. týdne, tj. 84 dní před očekávaným datem narození.

S dvojčaty chodí na mateřskou dovolenou o 2 týdny dříve než s těhotenstvím v singletonu.

Dovolená je právo, nikoli povinnost zaměstnance, prováděné na základě odpovídající žádosti. Nastávající matka je ze zákona poslána na mateřskou dovolenou ve 28-30 týdnech, ale není povinna přestat pracovat.

Jednoduše řečeno, žena může dostat nemocenskou dovolenou a pracovat až do narození, přičemž podle svého uvážení volí datum mateřské dovolené, ale konečné datum dovolené odpovídá listu zdravotního postižení a není tolerováno.

Nejčastěji chodí na rodičovskou dovolenou bezprostředně po uzavření pracovní neschopnosti z důvodu porodu, lze ji však zcela nebo úplně vynechat..

Jaký týden začíná mateřská dovolená s pozdní registrací?

Pro registraci mateřské dovolené v práci je nutné předložit osvědčení z prenatální kliniky, za tímto účelem se registrujte těhotenství až do 12 týdnů. Některé nastávající matky se však pospíšily a nemusí být zaregistrovány do 28–30 týdnů - v době, kdy chodí na mateřskou dovolenou.

Kdy je v tomto případě vydána mateřská dovolená? Ve všech stejných 28 nebo 30 týdnech. Stále budete muset jít na schůzku s lékařem. Gynekolog určí předběžné datum narození, vypočítá požadovaný počet týdnů a od tohoto data otevře seznam nemocných..

Jak dlouho je mateřská dovolená?

Vyhláška, pokud nerozlišujete mezi pojmy „dětství“ a „generická“, trvá maximálně 3 roky a 70 dní, zákon však stanoví oddělení.

Čas doručení:

 • 140 dnů při normálním těhotenství a zdravém porodu (70 dní před a po porodu);
 • 156 dní pro problematická porody (70 dní před a 86 dní po);
 • 194 dní s dvojitým, trojitým (84 dní před a 110 dní po).

„Dětská“ dovolená pokračuje, dokud dítě není tři roky, místo zaměstnání a stáří jsou zachovány.

V tabulce shrňte informace o podmínkách vyhlášky:

SituaceJaký týden jde na mateřskou dovolenou?Délka dovolené
Jednoroční těhotenství s normálním nebo komplikovaným porodem30 týdnůV případě komplikovaných porodů včetně císařského řezu trvá mateřská dovolená standardní data, k rodičovské dovolené se však přidává 16 dní. Celková vyhláška trvá 156 dní
Vícečetné těhotenství (2 a více dětí)28. týdenPokud během těhotenství vznikne vícenásobné těhotenství, pokračuje žena na mateřské dovolené o 2 týdny dříve než v případě jednoho těhotenství. Celkový výnos trvá 194 dní (84 + 110)
Vícečetné těhotenství bylo zjištěno pouze při porodu30 týdnůPřípad, kdy během těhotenství lékaři nevidí druhé dítě a nedají matce jediný plod. Žena chodí na mateřskou dovolenou po dobu 30 týdnů, stejně jako v případě jediného těhotenství, a po porodu (když se ukáže, že existuje několik dětí), dostává na rodičovskou dovolenou + 54 dní. Celková doba vyhlášky je 194 (140 + 54) dní
Předčasný porod po dobu 20–30od 22 do 30 týdnůPokud se dítě narodilo před časem, kdy měla matka na mateřské dovolené, má od okamžiku narození nárok na 156 dní dovolené.
Bydlení v oblastech kontaminovaných zářením27 týdnůV tomto případě vyhláška trvá:
- 160 dní s těhotenstvím a normálním narozením;
- 176 dní s těhotenstvím a komplikovaným porodem;
- 200 dnů vícenásobného těhotenství
Osvojení jednoho dítěte do 3 měsícůMateřská dovolená ode dne adopce70 dní rodičovské dovolené
Přijetí ducha a více dětí do 3 měsícůMateřská dovolená ode dne adopce110 dní rodičovské dovolené

Pokud je těhotenství ukončeno před 21 týdny, tedy dlouho před nástupem na mateřskou dovolenou, je minimální délka pracovní neschopnosti 3 dny. Pokud ženský stav vyžaduje delší rehabilitaci, je to určeno.

Jak získat mateřskou dovolenou?

Při vydávání mateřské dovolené se dokumenty shromažďují na prenatální klinice, následuje jejich poskytnutí na pracovišti pro přidělování dávek a psaní potřebných žádostí.

Co potřebujete vědět, když budete mít mateřskou dovolenou:

 • Podle zákona existují přesné podmínky, kolik před mateřskou dovolenou na mateřské dovolené. Nemocenská dovolená se vydává přísně 70 nebo 84 dní před očekávaným narozením, bez ohledu na přání ženy nebo zaměstnavatele. Při kombinování dokumentů se sestavují pro každé pracoviště.
 • Při registraci na prenatální klinice po dobu až 12 týdnů se současně se zdravotním seznamem vydává osvědčení, které zaměstnavateli poskytne a zaplatí jmenování.
 • V personálním oddělení (účetní, sekretariát nebo jiné oddělení, které je za to odpovědné) mohou ženy vyžadovat doklady pro identifikaci, 2-osobní daňový doklad z předchozího pracoviště, podrobnosti o převodu dávek. Závisí to na délce služby v podniku a na vnitřních předpisech jeho práce..
 • Odpovídající žádost o mateřskou dovolenou v jednotné formě se píše s uvedením načasování a potřeby vyplácení dávek. Peníze se zpravidla převádějí na platovou kartu, ale v žádosti lze uvést i další podrobnosti.
 • Personální oddělení zaregistruje příkaz k vyhlášce na základě dokladů.
 • Chcete-li požádat o „dětskou“ dovolenou, budete potřebovat: rodný list (kopie a originál) a odpovídající žádost. V případě potřeby průkaz totožnosti.

Kdy mohu jít na mateřskou dovolenou dříve??

Zákoník práce uvádí, že chodí na mateřskou dovolenou na 7 měsíců těhotenství - potvrzení o invaliditě se vydává 70 nebo 84 dní před PNR..

Lze ji však kombinovat s jinou volno z dovolené nebo dovolenou:

 • Pokud hrozí potrat nebo nemoc, měla by se žena obrátit na gynekologa, praktického lékaře nebo lékaře s úzkým zaměřením, aby získala nemocenskou dovolenou a doporučení do nemocnice - s ohledem na to, že můžete jít na mateřskou dovolenou dříve.
 • Roční dovolená může být přiznána před vyhláškou, bez ohledu na pracovní dobu v podniku - to je stanoveno zákonem. Platí se stejným způsobem jako každý jiný. To je případ, kdy těhotná žena jede na dovolenou a teče na mateřskou dovolenou. Pokud je dostatečně velká, můžete skutečně jít na mateřskou dovolenou od 6 měsíců těhotenství.
 • Další neplacená dovolená je povolena pro ženy se dvěma nebo více dětmi mladšími 14 let, svobodné matky, matky zdravotně postižených osob mladších 18 let..
 • Pokud jsou v rodině děti mladší 14 let, vydá se během nemoci osvědčení o zdravotním postižení jednomu z rodičů.

Jak se vyplácí mateřská dovolená??

Výpočet plateb, na které mají ženy nárok na mateřskou dovolenou, závisí na následujících ukazatelích:

Doba140, 153 nebo 194 dní
SeniorityPokud nedosáhla 6 měsíců, pak všechny výpočty vycházejí z minimální mzdy, pokud jsou více, pak se berou dva roky před vyhláškou
Odhadované rokyVýpočet za dva předchozí mateřské roky je legislativně stanoven, pokud však byla žena v té době na jiné mateřské dovolené, může ji nahradit písemným prohlášením
Průměrné denní výdělkyCelkový plat nebo minimální mzda vypočítaná za dva roky se dělí 730

Mateřská dovolená se vyplácí v těchto částkách:

 1. Mateřský příspěvek. Vypočítává se vynásobením průměrného denního výdělku počtem dní dovolené podle pracovní dovolené, přičemž se bere v úvahu, že tento příjem nemůže být nižší než minimální mzda (v 2019 11 280 rublů. * 24/730 = 371 rublů). Maximální výše dávky je omezena na pojistnou základnu, která je FSS indexována ročně v závislosti na ekonomické situaci (až 248 164 rublů v roce 2016 s pojistnou základnou 718 tis.).
 2. Příspěvek na včasnou registraci. Dostanou ji pouze těhotné ženy, které do 12 týdnů dokončily všechny potřebné dokumenty u lékaře. Částka je relativně malá a včasná registrace je volitelná. Počáteční příspěvek 2019 ve výši 655,49 RUB.
 3. Příspěvek při narození. Tato částka je stanovena pro všechny kategorie žen a v roce 2019 je to 17 479 rublů.
 4. Příspěvek na péči o dítě. Do věku jednoho a půl roku dítěte bude žena nebo někdo, kdo místo ní strávil dovolenou, dostávat 40% průměrného měsíčního výdělku za měsíc, což se počítá jako průměrný denní příjem vynásobený 30,4 (což je průměrný roční počet dní v měsíci). Zohledňuje také minimální mzdu jako dolní hranici částek a pojistnou základnu FSS pro omezení horních limitů. Předtím, než dítě dosáhne věku tří let, je matce převedena pevná částka 50 rublů, avšak krajské úřady mají právo ji doplnit dalšími platbami a dávkami.

Pokud jsou v rodině dvě děti, dávky se sčítají, ale nepřekračují průměrný měsíční příjem dva roky před vyhláškou. V mnoha regionech existuje měsíční měsíční mzdový program pro rodiny se třemi dětmi do tří let..

Mateřská dovolená se vydává, když uplyne 30 týdnů standardní těhotenství nebo 28 týdnů v případě dvojčat, trojčat atd. Poskytuje nastávající matce příležitost získat sílu před porodem, zotavit se a postarat se o dítě během prvních tří let jeho života, aniž by se obávala, že ztratí práci nebo služební dobu. Kromě toho jsou opatření materiální podpory poskytována ve formě dávek - pevných a úměrných platu.

Autor: Evgenia Limonova,
speciálně pro Mama66.ru

Mateřská dovolená (mateřská dovolená)

Mateřská dovolená (mateřská dovolená) se chápe jako dva druhy dovolené následující po sobě, zpravidla bez přerušení a vydávané různými způsoby:

mateřská dovolená - vydává se ve formě pracovní neschopnosti (pracovní neschopnosti) po stanovenou dobu;

rodičovská dovolená - udělována na delší dobu (do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let), aniž by došlo k přerušení služebního věku a délky služby v oboru.

Mateřská dovolená a pracovní právo

Právo na mateřskou dovolenou je stanoveno v článcích 255, 256 zákoníku práce Ruské federace.

Toto právo je vyhrazeno všem pracujícím ženám, včetně ženského vojenského personálu, nezaměstnaným, studentům oficiálně uznaným za nezaměstnané nebo registrované na burze práce, jakož i ženám, které pracují ve vojenských odděleních jako civilní personál..

Od kdy se počítá mateřská dovolená

Začátek mateřské dovolené se určuje podle data registrace pracovní neschopnosti. Pokud se narodí jedno dítě, musí být tento certifikát vydán ve 30. týdnu těhotenství. V případě vícenásobného těhotenství se takové osvědčení vydává o něco dříve, a to 28. týden.

Období mateřské dovolené

Podle současných ustanovení zákoníku práce Ruské federace by měla být mateřská dovolená poskytována pracujícím ženám v tomto pořadí:

70 kalendářních dnů před dnem narození a stejný počet dní (celkem 140) po narození dítěte;

70 kalendářních dnů před dnem narození a 86 dní po narození dítěte (celkem 156), pokud bylo narození komplikované;

84 dní před narozením a 110 dní po narození (celkem 194) při narození dvou nebo více dětí (v případě vícenásobného těhotenství).

Pokud tedy těhotenství prochází bez komplikací a porod také prochází snadno, aniž by došlo ke zhoršení stavu matky, vydá se osvědčení na sto čtyřicet dní.

Když je práce obtížná, plná komplikací, přidá se k celkovému termínu šestnáct dní.

Pokud se narodí dvě nebo více dětí, je tento termín prodloužen ještě dále na celkem sto devadesát čtyři dnů..

Postup při registraci mateřské dovolené

Podívejme se krok za krokem na to, jak zařídit mateřskou dovolenou:

Ve třicátém týdnu těhotenství na prenatální klinice je nutné získat nemocenskou dovolenou, která je poskytována na pracovišti (v případě potřeby lze nemocenskou dovolenou vydat v několika kopiích).

Pro zajištění dočasné nepřítomnosti v práci z důvodu blížícího se data narození byste měli napsat prohlášení určené zaměstnavateli.

Zaměstnanec personálního oddělení po obdržení všech dokumentů vyhotoví příkaz k zadání vyhlášky, kterou podepisuje vedoucí organizace.

Postup a formulář pro vyplnění žádosti o mateřskou dovolenou

Takovou žádost o mateřskou dovolenou píše osobně žadatel a podepíše ji. V žádosti o mateřskou dovolenou bude muset být uveden důvod a délka nepřítomnosti v práci. Žádost o mateřskou dovolenou by navíc měla obsahovat žádost o získání mateřských dávek pro povinné sociální pojištění. Prohlášení o nutnosti jít na mateřskou dovolenou je následující:

„Nadpis“ žádosti (pravý horní roh listu), který uvádí název organizace, příjmení, jméno a prostřední název její hlavy, a ve stejném rohu níže by mělo být uvedeno příjmení, iniciály, postavení žadatele;

název dokumentu, jmenovitě „prohlášení“, který je napsán bez uvozovek uprostřed listu pod „nadpisem“;

hlavní text prohlášení, který může být předložen v libovolném formátu; hlavní věc je, že žadatel by měl mít možnost zaregistrovat žádost o přípravu dovolené, kterou potřebuje, její dočasné hranice a uvést žádost o přiznání dávky;

Všechny další dokumenty připojené k žádosti jsou uvedeny níže (zpravidla se jedná o původní nemocenskou dovolenou vydanou lékařským zařízením a originál osvědčení vydaného na prenatální klinice potvrzující stav těhotenství);

v pravém dolním rohu přihlašovatelka uvede datum podání dokumentu a vlastní podpis.

Seznam dokladů pro mateřskou dovolenou

Pro registraci mateřské dovolené se požadují tyto doklady:

pracovní neschopnost vydaná na celou dobu zdravotního postižení 140, 156 nebo 194 dnů;

osvědčení o registraci na prenatální klinice v raných stádiích těhotenství - až 12 týdnů (pokud existují);

žádost adresovaná zaměstnavateli;

identifikační dokumenty;

výkaz zisku a ztráty za poslední rok práce;

číslo bankovního účtu nebo karty, na kterou bude výhoda převedena.

Příkaz k odchodu zaměstnance společnosti na mateřství

Personální oddělení po obdržení dokladů o mateřské dovolené připraví příkaz pro zaměstnance k vyhlášce.

Současně musí příkaz k odchodu zaměstnance podniku na vyhlášku obsahovat:

Datum a číslo dokumentu.

Jméno uchazeče, její osobní číslo, pracovní zařazení a strukturální jednotka.

Datum zahájení a ukončení.

Jméno hlavy a jeho podpis.

Žadatel musí ověřit informace v objednávce, uvést datum a podpis, po kterém je objednávka uložena do osobního spisu zaměstnance.

Mateřská dovolená a dávky sociálního zabezpečení

Za období mateřské dovolené jsou vypláceny dávky sociálního pojištění, jejichž výše se rovná 100% průměrného výdělku nastávající matky za předchozí 2 celé roky..

Závěr

Mateřská dovolená (mateřská dovolená) se chápe jako dva druhy dovolené následující po sobě, zpravidla bez přerušení a vydávané různými způsoby:

mateřská dovolená - vydává se ve formě pracovní neschopnosti (pracovní neschopnosti) po stanovenou dobu;

rodičovská dovolená - udělována na delší dobu (do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let), aniž by došlo k přerušení služebního věku a délky služby v oboru.

Mateřská dovolená je tedy dvěma prázdninami v jedné, které následují přímo jeden po druhém. Pro zajištění mateřské dovolené musíte na personálním oddělení napsat prohlášení a poskytnout nemocenskou dovolenou z prenatální kliniky. Během mateřské dovolené mohou pracující ženy pobírat dávky, jejichž výše bude úměrná výši mezd, které měly před odjezdem na dovolenou.

Stále máte dotazy týkající se účetnictví a daní? Zeptejte se jich na fóru Plat a personál.

Jak dlouho jdou na mateřské dovolené a je možné odejít dříve?

Pracující ženy v pozici se těší na nadcházející dekret, aby se před časným narozením více uvolnily a získaly sílu. Ale jsou tu také obzvláště horliví workoholici, kteří se snaží být ve svém týmu až do posledního dne. Zároveň existují určitá období, po kterých musíte jít na dovolenou. Nejčastěji je počáteční čas nadcházejícího víkendu určen blahem těhotné ženy a dalšími důležitými faktory.

Co je mateřská dovolená?

Vedení společnosti se velmi často obávají dočasných pečovatelek kvůli těhotenství. Úřady se často obávají změn v harmonogramu práce podniku i samotného týmu, což ovlivňuje zejména objem práce a pracovní povinnosti, které každá osoba vykonává. Z tohoto důvodu by nastávající matka měla vědět, jaký měsíc potřebuje na mateřství, aby měla hlava čas na přeškolování zaměstnanců.

V Rusku znamená těhotenská dovolená dočasné propuštění ženy, která má určité postavení, aby mohla plod nést plod v posledních měsících, a následné narození dítěte. Vyhláška rovněž zahrnuje péči o novorozence a dítě mladší věkové skupiny. Kromě toho některé nezaměstnané ženy nechodí na odpočinek, což jim nezbavuje příležitost využít jiné sociální dávky.

Je třeba říci, že výpočet plateb v důsledku nedobrovolné nepřítomnosti těhotné zaměstnankyně vychází z jejího průměrného ročního příjmu, přičemž se bere v úvahu stanovená minimální mzda, která se v roce 2018 rovná 7,500 rublů. Mateřská dovolená bude vyplácena celkem po celou dobu, kdy je žena na dovolené. S tím vším bude platba vyplácena ve formě sociálního pojištění z důvodu zdravotního postižení z důvodu mateřství.

Možné podmínky odchodu

Státní systém regulace pracovněprávních vztahů je nezbytný k ochraně zájmů těhotné a dítěte, které se v ní vyvíjí. Zároveň byly odhaleny některé průměrné termíny ohledně toho, který týden jít na dovolenou. Otázka, který měsíc musíte jít na dovolenou, může být odůvodněna následovně.

 1. Mnoho žen chodí odpočívat a připravovat se na porod do 30 týdnů těhotenství. V této době dosáhne počet dní dovolené pro postižení 140 dní (asi 70 dní pro narození a poporodní období).
 2. Pokud například chodí na mateřskou dovolenou, mohou se narodit například dvojčata? Pokud taková situace nastane, dovolená bude 194 dní a začne od 7 měsíců těhotenství (o třicet týdnů).
 3. Velký počet matek se zajímá, jak dlouho mateřská dovolená trvá, pokud se dítě narodí předčasně. V tomto případě si můžete domluvit 156denní dovolenou počínaje okamžikem narození dítěte.
 4. Nastávající matky, které žijí v environmentálně znevýhodněné oblasti, mají právo odejít do práce po dobu 27 týdnů. Jejich doba odpočinku je 160 kalendářních dnů.
 5. Obvykle je 90 dní na předporodní období a 70 dní na zotavení po porodu.

Jak vypočítat datum sami

Jak dlouho je mateřská dovolená? Není možné získat přesný výsledek výpočtu gestačního věku. Obvykle to určuje ošetřující odborník v procesu konzultace při první jízdě těhotné ženy. Mnoho specialistů používá porodnické metody ke stanovení data dovolené těhotné ženy. Nyní jsou všechny výpočty prováděny od začátku prvních kritických dnů.

Číslo kalendáře, které bude označovat konec 30. týdne od posledního menstruačního období, bude považováno za den, kdy maminka absolvuje víkend. V některých případech lékaři využívají k určení doby těhotenství pomocí ultrazvuku gestační metodu. Je velmi důležité vědět, že tato služba pomůže odjet na dovolenou o 15 dní dříve.

Jak vydělat čas

Kodex Ruské federace o pracovních vztazích stanoví, že těhotná žena obdrží od ošetřujícího lékaře formulář nemocnice. Osvědčení o pracovní neschopnosti je třeba k ospravedlnění vašeho práva na dovolenou z důvodu porodu dítěte a následného porodu. Rovněž se považuje za důležité jasně definovat způsob výpočtu gestačního věku ještě před přípravou takového dokumentu. Pokud dojde k situaci, kdy těhotná žena chce rychle odejít z práce, je při výpočtu vhodné použít ultrazvukové indikátory. Po obdržení nemocničního formuláře od lékaře jej zaměstnanec předá zaměstnavateli spolu s prohlášením předem napsaným z ruky.

Jak mohu jít na dovolenou dříve

Nastávající matka může velmi často dokončit svou práci brzy. Objednávka č. 624 obsahuje informace o otázce, kolik měsíců zbývá na mateřské dovolené. Můžete začít odpočívat mnohem dříve, pokud vyžadujete svého zaměstnavatele před roční vyhláškou o dovolené. Pokud je také tato rezerva ztracena, může žena projevit více trpělivosti a vytrvalosti. V některých případech vyžaduje stav zdravé těhotné ženy okamžitou hospitalizaci. V tomto případě je otázkou, kdy by žena měla jít na mateřskou dovolenou jednoduše.

Některé ženy, když rodí dítě, úplně zapomínají na své zdraví a zdraví dítěte a tvrdě pracují nepřetržitě. Ale taková nesobeckost ji může nepříznivě ovlivnit a způsobit nepříjemné následky, to by měla brát v úvahu nastávající matka. Výše uvedený výnos Ministerstva zdravotnictví sociálního rozvoje zahrnuje dobrovolné odmítnutí ženy odejít. Současně také stanovilo, že pokud budoucí matka chce v budoucnu využít právo na odpočinek, obdrží list zpětně. V certifikátu najdete datum vypršení platnosti 30týdenního období.

Co zvážit

Za začátek dovolené se považuje kalendářní číslo, ze kterého byla nemocenská dovolená vydána..

To by měla vědět žena na mateřské dovolené.

 1. Během vyhlášky je zakázáno propouštět ženu nebo ji jakýmkoli způsobem propouštět z jejího pracovního místa, pracoviště si jí nadále zachovává, v tomto případě pouze likvidace a pozastavení podnikání.
 2. Prázdniny musí být zaplaceny bez selhání..
 3. Každá žena může kdykoli podepsat odmítnutí placené dovolené a pokračovat v práci každý den, stejně jako ostatní.
 4. Pokud žena opustí jmenovanou dovolenou dříve, než je stanovený čas pro práci na částečný úvazek, budou výplaty dávek stále uloženy, budou zastaveny na plný úvazek.
 5. Délka dovolené bude odpovídat celkové pracovní zkušenosti zaměstnance.
 6. Pokud žena nemá čas na to, aby si vzala nemocenskou dovolenou dříve, než se dítě narodí, nedostane žádné dávky a bude muset jít na dovolenou, aby se mohla starat o novorozence..

Pokud těhotná žena vydala placený odpočinek, pak, i když bude nadále pracovat, nikdo jí nedá plat. Peníze mohou být vypláceny například jako bonus, ale pouze striktně se souhlasem vedení.

Právní úprava

Regulační dokumenty zavedly práva pro těhotné ženy a rodiče s novorozenci.

 1. Zákoník práce, kapitola 41, uvádí obecná období dovolené a základní pravidla.
 2. Federální zákon č. 1244 zvažuje zavedení sociální ochrany a doby odpočinku pro těhotnou ženu, která byla v oblasti lidských zdrojů vystavena záření.
 3. Spolkový zákon č. 81 zákonodárce upozorňuje na možnost pobírat různé výhody pro ty, kteří mají malé děti.
 4. Federální zákon č. 255 uvádí povinné pojištění dočasné pracovní neschopnosti ženy, ke kterému dochází z důvodu mateřství, zprávy o tom, jak se proces získávání dávek a jaké jsou jeho celkové velikosti.
 5. Federální zákon č. 197 se zabývá procesem vydávání nemocničních formulářů.

Rekreační areál

Pro zajištění dovolené s výplatou dávek musí žena pravidelně chodit na návštěvu u gynekologa a být registrována na prenatální klinice v místě svého bydliště nebo na jiné klinice, vše bude záležet na jejím vlastním výběru.

Blíže k datu doručení lékař stanoví datum, od kterého můžete napsat skutečnou nemocenskou dovolenou, takový doklad je vydán pouze jednou a nebude nutné jej opakovat. Bude to on, kdo bude hlavním důvodem mateřské dovolené dívky.

Výpočty v době těhotenství provádí také lékař..

Jak dlouho je mateřská dovolená? Žena může chodit na mateřskou dovolenou za následujících podmínek.

 1. Bylo provedeno porodnické vyšetření, které zahrnuje standardní metody, které provádí ošetřující lékař.
 2. Gestační vyšetření, které zahrnuje hodnocení ultrazvuku, který se nejčastěji liší u porodních indikací po dobu dvou týdnů.
 3. I když žena nebyla oficiálně zaregistrována při konzultaci, je zdravotnické zařízení stále povinno vydat nemocenskou dovolenou.

Péče plodu

Během těhotenství žena odhaluje různé patologické procesy, měla by chodit nejen pravidelně k ošetřujícímu lékaři, ale také na jeho radu zůstat v lůžkové jednotce až do narození dítěte.

Tato situace jí stále nedá příležitost jít na dovolenou dříve, než je obvyklé. Pro takovou ženu, stejně jako pro zcela zdravou, bude stanoveno určité období třiceti týdnů.

Pokud porod začne dříve než v době, kdy by žena měla jít na dovolenou, pak se od okamžiku narození dítěte prodlouží doba dovolené.

Při práci v nebezpečné práci

Práce v podnicích se škodlivou výrobou nedává ženě příležitost jít na dovolenou dříve na společném základě. Rovněž opustí práci pouze třicátý týden..

Současně napsala prohlášení svému vedení se žádostí o snížení obecných výrobních standardů.

Osvojení dítěte

Adoptivní rodič, stejně jako skuteční biologičtí rodiče, může na základě zákona jít na mateřskou dovolenou. Dovolená bude poskytována od okamžiku adopce nebo narození, které bude připojeno v dokumentech.

Placená dovolená na adopci jednoho dítěte - 70 dní, 2 - 110 dní, prenatální čas, který zákonodárce nezahrnuje.

Pokud bylo adopce učiněno poté, co dítě již bylo 70 dní, pak skutečná mateřská dovolená končí. V takovém případě je třeba si užít dovolenou a starat se o dítě.

Je možné odejít brzy

Hranice placeného víkendu u těhotné ženy jsou stanoveny právními předpisy Ruské federace, nelze je tedy žádným způsobem změnit.

Některé ženy se v posledním období cítí dobře, takže nemohou používat legální metody a jít na dovolenou o něco dříve. Existuje několik nuancí..

 1. Není to roční dovolená zdarma, přidá se na začátek vyhlášky..
 2. Žena bude ležet v nemocnici pro léčbu těsně před začátkem dovolené a zařídit jednoduchý nemocný den.

Pokud žena chce pracovat před nástupem porodu, může o tom informovat ošetřujícího specialistu a odmítnout vydat antatální dekret.

Během práce již nemůže dostávat výhody. Kdykoli však může změnit názor, bude jí vyhláška vydána zpětně a na oficiálně měřený počet dní.

Pokud se žena rozhodne pracovat před začátkem porodu, bude moci čerpat dovolenou pouze pro péči o novorozence.

Jít do práce

Mladá matka může chodit do práce kdykoli, ale měla by to dělat, jen pokud si to přeje. Žádná potřeba výroby nebo objednávky náčelníka neovlivňují časový limit dovolené.

Když půjdete do práce, přestane FSS vyplácet dávky. Pokud tuto možnost zvažujete předčasně, můžete si zajistit mateřskou dovolenou pro péči o dítě pro kteréhokoli člena rodiny. Poté žena odejde do práce ihned po skončení poporodní dovolené.

Články O Neplodnosti