Hlavní Neplodnost

Příznaky raného těhotenství

Ve většině případů ženy začínají s podezřením na těhotenství pouze s nástupem opožděné menstruace. Stává se dokonce, že se budoucí matka učí dobré zprávy již ve druhém nebo třetím měsíci. Ale po naslouchání a pohledu na vaše tělo lze některé závěry vyvodit mnohem dříve..

Vaše odhady budou samozřejmě samozřejmě muset potvrdit gynekolog, který konečnou „diagnózu“ provede až po ultrazvukovém vyšetření. Bude však užitečné vědět o těhotenství co nejdříve, protože v prvních týdnech je plod velmi citlivý na všechny faktory: životní styl a návyky matky budou do značné míry určovat zdraví a život dítěte v budoucnu..

Příznaky předčasného těhotenství u různých žen jsou často stejné nebo podobné. Často jsou však pozorovány jednotlivé reakce organismu na změny, které se v něm vyskytují. Pomůžeme vám vypořádat se s vaší pohodou..

Existuje tedy velmi vysoká pravděpodobnost těhotenství, pokud jste v nedávné minulosti měli pohlavní styk, a nyní pozorujete některé z následujících příznaků časného těhotenství.

Charakteristické příznaky raného těhotenství

Pozorování novorozené těhotné ženy bylo prováděno po dlouhou dobu. Dlouho před objevením ultrazvuku mohli naši předkové velmi přesně zjistit skutečnost těhotenství, i když v této praxi se také vyskytly kruté chyby. Staletá zkušenost se však dnes používá v každodenním životě. Spolehlivost „diagnózy“ na první příznaky těhotenství uznávají i gynekologové sami.

Následující spolehlivé příznaky v raných stádiích vám řeknou o začátku těhotenství:

 • Nedostatek pravidelných období. Toto je první a velmi pravděpodobný příznak těhotenství, o kterém každá žena ví. Ale zdaleka vždy zpoždění menstruace je faktem početí. Menstruační nepravidelnosti mohou nastat z celé řady důvodů, které nemají nic společného s těhotenstvím.
 • Zvýšená bazální teplota. Tento příznak je relevantní pouze u žen, které dodržují plán BT. Není to stoprocentní důkaz koncepce, ale obecně je to docela spolehlivé. Během těhotenství bazální teplota stoupne na 37 ° C a výše a zůstává na těchto úrovních.
 • Hrudní změny. U mnoha žen se ňadra stávají tak citlivými, že každý dotyk způsobuje bolest a silné podráždění. Dokonce i nošení známé podprsenky je prostě nesnesitelné! Žena může pozorovat vzácný výtok z hrudníku - to je budoucí kolostrum. Současně se prsa nalévá, je těžká, může být zakryta žilní sítí. Na nohou se občas objeví „pavoučí žíly“.
 • Změny nálady. Žena se stává velmi zranitelnou, slznou, podezřelou. Může z jakéhokoli důvodu vzplanout a kvůli zlomenému hřebu může být depresivní. Útoky na vztek jsou náhle nahrazeny záblesky radosti a zábavy. Spolu se zvýšenou citlivostí na prsu žena často píše všechno na premenstruační syndrom.
 • Rýma. Nosní přetížení v časném těhotenství je způsobeno změnou hormonálních hladin. Z tohoto důvodu se v noci může objevit chrápání a nosebleeds nejsou vyloučeny. Mnoho žen trpí rýmou až do posledních dnů těhotenství: po porodu je vše úplně odstraněno. Pokud vidíte své těhotenství právě teď, protože během těhotenství je prakticky nemožné léčit rýmu.
 • Ospalost, únava. Několik hodin před obědem už vám padají zuby. Ani káva, ani brzké spaní v noci předtím, než pomůže: prostě chcete spát smrtící! Při práci na vás si to začnou dělat legraci, ale pozitivní věci se nezvyšují: jak se vypořádat s povinnostmi, když jste doslova napůl omdlíni... Nespavost, nyní přitěžovaná, může zhoršit ospalost: navzdory únavě a únavě je někdy prostě nemožné spát.
 • Nevolnost. Obecně existuje určitá slabost: bolesti těla, zimnice, teplota může dokonce stoupnout až k subfebrilním značkám. Spolu s předchozími známkami je tento obraz často vnímán jako začátek chřipky. No, pokud se rozhodnete sedět na nemocenské dovolené - více odpočinku vám teď neublíží.

Těhotenství. Příznaky a průběh těhotenství. Tělo těhotné ženy

Kalkulačka těhotenství vám pomůže určit gestační věk a datum narození. “

Těhotenství je fyziologický proces, při kterém se v lůně ženy vyvíjí nové lidské tělo, které je výsledkem oplodnění.

Těhotenství u žen v průměru trvá 280 dní (40 týdnů, což odpovídá 9 kalendářním měsícům nebo 10 lunárním měsícům). Těhotenství je také rozděleno do 3 trimestrů po 3 kalendářních měsících v každém.

Příznaky raného těhotenství

V raných stadiích těhotenství je diagnóza stanovena na základě pochybných a pravděpodobných příznaků..

Pochybnými příznaky těhotenství jsou různé druhy subjektivních pocitů, jakož i objektivně určené změny v těle, mimo vnitřní genitální orgány: chuťové rozmary, změny čichových vjemů, lehká únava, ospalost, pigmentace kůže na obličeji, podél bílé linie břicha, bradavek a paranasálních kruhů.

Pravděpodobné příznaky těhotenství jsou objektivní příznaky pohlavních orgánů, mléčných žláz a při formulaci biologických reakcí na těhotenství. Patří sem: zastavení menstruace u žen v plodném věku, zvýšení mléčných žláz a výskyt kolostra, když se vytlačí z bradavek, cyanóza sliznice vagíny a děložního čípku, změna tvaru a konzistence dělohy, zvětšení její velikosti.

Můžete si předem ověřit přítomnost těhotenství doma pomocí expresního testu na obsah hormonu chorionického gonadotropinu v moči ženy (test se provádí od prvního dne odkladu další menstruace).

Potvrďte, že těhotenství umožňuje ultrazvuk (ultrazvuk).

Změny v těle těhotné ženy

V těle ženy během těhotenství dochází k četným a komplexním změnám. Tyto fyziologické změny vytvářejí podmínky pro nitroděložní vývoj plodu, připravují ženské tělo na narození a kojení novorozence. Menstruace ustane, zvětšení objemu mléčných žláz, bradavky ztmavnou.

Mnoho těhotných žen má nevolnost v prvním trimestru, někdy zvracení - tyto příznaky se nazývají časná toxikóza těhotných žen. Často existují slabost, ospalost, pálení žáhy, slinění, změna chuti, časté močení. Tyto poruchy jsou charakteristické pro zdravé a normální těhotenství..

Obzvláště velké změny se vyskytují v genitáliích žen. Děloha se zvyšuje s každým týdnem těhotenství, zvyšuje se krevní zásobení vnitřních a vnějších pohlavních orgánů. Tkáně bobtnají, získávají elasticitu, což přispívá k jejich lepšímu napínání během porodu. V mléčných žlázách se zvyšuje počet a objem žlázových laloků, zvyšuje se jejich zásobování krví, stávají se napjatými, z bradavek se vylučuje kolostrum. Počet gonadotropních hormonů, jakož i estrogenů a progesteronu, je produkován nejprve corpus luteum (dočasná žláza vytvořená na místě folikulu, ze kterého vyrostlo zralé vajíčko) a poté placentou. Hormony vylučované corpus luteum (progesteron a v menší míře estrogeny) přispívají k vytváření podmínek pro správný vývoj těhotenství. Korpus luteum prochází obráceným vývojem po čtvrtém měsíci v souvislosti s tvorbou hormonální funkce placenty.

Pro těhotenství je nutné se zaregistrovat na prenatální klinice (3–4 týdny po zpoždění menstruace), kde lékař zkoumá a zkoumá vnější a vnitřní genitální orgány, a pokud je to nutné, jsou předepsána další vyšetření.

Genitální orgány během těhotenství

Děloha. Během těhotenství se mění velikost, tvar, poloha, konzistence a reaktivita (excitabilita) dělohy. Děloha se během těhotenství postupně zvyšuje. Ke zvýšení dělohy dochází hlavně v důsledku hypertrofie svalových vláken dělohy; současně dochází k množení svalových vláken, růstu nově vytvořených svalových prvků retikulárně-vláknitého a argyrofilního „rámu“ dělohy.

Děloha není jen fetální nádoba, která chrání plod před nepříznivými vnějšími vlivy, ale také orgán metabolismu, který plodu poskytuje enzymy, komplexní sloučeniny nezbytné pro plastické procesy rychle se vyvíjejícího plodu..

Vagína během těhotenství prodlužuje, rozšiřuje, záhyby sliznice jsou ostřejší. Vnější genitálie během těhotenství se uvolní.

Životní styl těhotné ženy, rutina, výživa a hygiena

Vyvíjející se plod dostává od matky všechny potřebné živiny. Blaho plodu závisí zcela na zdraví matky, jejích pracovních podmínkách, klidu, stravě, stavu nervového a endokrinního systému..

Těhotné ženy jsou osvobozeny od nočních směn, tvrdé fyzické práce, práce spojené s vibracemi na těle nebo nepříznivých účinků na chemii těla. látky. Během těhotenství je třeba se vyvarovat náhlých pohybů, vzpírání a významné únavě. Těhotná žena musí spát nejméně 8 hodin denně. Před spaním se doporučuje procházka..

Těhotná žena musí být pečlivě chráněna před infekčními chorobami, které představují zvláštní nebezpečí pro tělo těhotné ženy a plod.

Během těhotenství je nutné pečlivě sledovat čistotu pokožky. Čistá pokožka pomáhá eliminovat metabolické produkty, které jsou pro organismus škodlivé.

Během těhotenství se doporučuje umýt ve sprše, aby nedošlo k přehřátí těla. Zdravá těhotná doporučená vzduchová a sluneční lázeň.

Těhotné dvakrát denně by mělo umýt vnější genitálie teplou vodou a mýdlem. Douching během těhotenství by měl být předepsán s velkou péčí..

Během těhotenství byste měli pečlivě sledovat stav ústní dutiny a provést potřebnou hygienu.

Mléčné žlázy by se měly denně mýt teplou vodou a mýdlem a otřít ručníkem. Tyto metody zabraňují praskání bradavek a mastitidě. Pokud jsou bradavky ploché nebo zasunuté, pak je masírujte..

Těhotné oblečení by mělo být pohodlné a volné: nenoste napínací pásy, těsné podprsenky atd. V druhé polovině těhotenství se doporučuje nosit obvaz, který by měl podporovat žaludek, ale nemačkat.

Těhotná by měla nosit boty na podpatku.

Výživa těhotenství

Správná výživa během těhotenství je zásadní pro udržení zdraví ženy a normální vývoj plodu.

V první polovině těhotenství není nutná speciální strava. Jídlo by mělo být rozmanité a chutné. Výživa ve druhé polovině těhotenství by měla zohledňovat fyziologické vlastnosti těla. Množství proteinu je 100 až 120 g za den. Z potravin obsahujících vysoce kvalitní bílkoviny je třeba doporučit kefír, jogurt, mléko, tvaroh, vejce, sýr, libové maso (100–120 g denně), ryby (150–250 g denně). Množství uhlohydrátů - asi 500 g denně, s těhotnou ženou s nadváhou - 300 g. Doporučené ovoce, bobule, zelenina a chléb (zdroj vlákniny a vitamínů B).

Tuky se doporučují 100 - 110 g denně, hlavně ve formě másla, zakysané smetany a rostlinných olejů.

Množství kapaliny je omezeno na 1 - 1,2 litru. Množství soli je omezené, zejména v druhé polovině těhotenství (až 8-5 g denně).

Během těhotenství se zvyšuje potřeba vitamínů. Dobrým zdrojem vitaminu A jsou játra a ledviny zvířat, mléko, vejce, máslo, mrkev, rybí olej a špenát. Vitamin B1 je bohatý na pivovarské kvasnice, játra, ledviny, cereálie a luštěniny. Denní dávka vitaminu B1 je 10-20 mg. Denní požadavek na vitamin B2 (riboflavin) je 2 mg. Vitamin PP je bohatý na kvasinky, maso, játra, pšeničná zrna; denní potřeba tohoto vitamínu je 15 mg. Je zapotřebí vitamín C denně 1,0 - 1,5 g. V zimě a na jaře se doporučuje, aby těhotným ženám byly předepsány hotové přípravky vitamínu C (dražé, tablety) nebo kyselina askorbová. Vitamin C se nachází v zelenině, bobulovinách, ovoci. Vitamin E se nachází v zárodečné části pšenice a kukuřice, vajec, jater, sójového oleje. Vitamín D bohatý na rybí olej, játra, kaviár, máslo.

Těhotným ženám se doporučují čtyři jídla denně: první snídaně by měla obsahovat 25–30% stravy, druhá snídaně - 10–15%, oběd - 40–45%, večeře - 15–20%.

Cvičení během těhotenství

Tělesná výchova během těhotenství zlepšuje celkový stav ženy, má příznivý účinek na autonomní nervový systém, pomáhá snižovat účinky těhotenské toxikózy, zkracuje dobu trvání porodu a příznivější období po porodu. Její zvláštní úkoly: posilování břišních svalů; zlepšení pracovní činnosti během porodu; prevence ochabování břicha a prolaps vnitřních orgánů; posílení a zvýšení pružnosti svalů pánevního dna pro prevenci prolapsu a prolapsu vnitřních pohlavních orgánů; Posílení celé svaloviny těla, zejména zadních svalů, na které při chůzi padá největší zatížení v důsledku posunu těžiště během těhotenství; zvýšená pohyblivost kloubů pánve a páteře; trénink dechových dovedností během porodu, zlepšení funkce vnějšího dýchání, aby se zlepšily oxidační procesy těla nezbytné pro vývoj plodu.

Cvičení je indikováno pro všechny ženy s normálním těhotenstvím a také pro těhotné ženy s onemocněním kardiovaskulárního systému ve fázi kompenzace.

Kontraindikace pro gymnastiku a sport během těhotenství:

1) všechna akutní stadia onemocnění kardiovaskulárního systému s oběhovými poruchami, tromboflebitidou, tuberkulózou (komplikovanou pleuritou, hemoptýzou), onemocněním ledvin a močového měchýře (nefritida, nefrosa, pyelocystitida);

2) výrazná toxikóza těhotenství (nezvratné zvracení, nefropatie, preeklampsie, eklampsie);

3) krvácení z dělohy;

4) obvyklý potrat.

Během těhotenství jsou tyto typy tělesných cvičení zakázány, pokud dochází k ostrému otřesu těla (skoky, skoky), ostré zatáčky a silová cvičení. Je přísně zakázáno účastnit se sportovních soutěží kvůli silnému fyzickému a nervovému napětí.

Kromě tělesných cvičení se během celého těhotenství doporučuje zahrnout procházky v jakémkoli ročním období až na 2 hodiny se zastávkami na odpočinek v obecném režimu dne. Ve druhé polovině těhotenství se zkracuje vzdálenost chůze a zvyšuje se doba strávená ve vzduchu, v zimě by měla být alespoň 1,5 hodiny a v létě je mnohem delší.

Zvláštní studie zjistily, že cvičení během těhotenství zlepšuje průběh porodu, snižuje pravděpodobnost ruptury perineu a dalších komplikací.

Komplikace těhotenství

Komplikace těhotenství mohou nastat s vývojovými abnormalitami a patologickými stavy reprodukčního systému, s extra genitálními chorobami, poruchami plodu, placentou, fetálními membránami a vztahem matky a plodu..

Infekční choroby u těhotných žen mohou být obtížnější. Infekce vajíčka nebo plodu může mít za následek smrt vajíčka, potrat, předčasný porod, mrtvé narození, nemoc novorozence.

Chřipka je nebezpečná pro těhotné i pro plod. Zároveň se výrazně zvyšuje hrozba spontánního potratu a předčasného porodu, mrtvě narozeného dítěte. Prevence chřipky během těhotenství je nejdůležitějším úkolem lékaře jakékoli specializace.

Z nemocí kardiovaskulárního systému jsou srdeční vady nejdůležitější během těhotenství, které jsou na prvním místě mezi příčinami úmrtnosti matek na mimoděložní nemoci. Při vyšetřování těhotné ženy trpící srdečními chorobami je nutné stanovit formu defektu, stav myokardu, stupeň selhání oběhu. Těhotné ženy s identifikovanými srdečními vadami by měly být pod dohledem lékaře a porodníka, je nutná konzultace s revmatologem. Těhotná žena s podezřením na srdeční vadu by měla být vyšetřena ve specializované nemocnici. Teprve po komplexním vyšetření je možné vyřešit otázku možnosti dokončení těhotenství. Včasná detekce srdečních chorob u těhotné ženy, důkladná léčba opakovanou hospitalizací během těhotenství, řádná péče o porod a poporodní období může dramaticky snížit úmrtnost těhotných žen se srdečními vadami.

Anémie u těhotných žen je pozorována velmi často (až 30%). V 70-95% případů se jedná o hypochromní anémii s nedostatkem železa, jiné formy jsou mnohem méně časté.

Cystitida během těhotenství je pozorována poměrně často. Predispozičním faktorem je tlak na močový měchýř současné části plodu atd. Příčinnými původci nemoci jsou ve většině případů E. coli, stafylokok a další mikroby. Do močového měchýře vstupují častěji z močové trubice: navíc může být infekce zavedena do močového měchýře hematogenními a lymfogenními cestami..

Jade a pyelonefritida se může objevit během těhotenství v důsledku různých infekčních chorob a otravy. Akutní nefritida často vede k spontánnímu potratu.

Těhotná toxikóza (gestóza) je patologický stav, který se vyskytuje v souvislosti s těhotenstvím a po jeho ukončení je postupně zcela eliminován. Toxikóza se může objevit jak v časném, tak v pozdním těhotenství. Mezi nejčastější formy časné toxikózy těhotných žen patří: zvracení, slinění, dermatóza a později - těhotná kapka, nefropatie těhotných žen, preeklampsie a eklampsie.

Těžká gestóza komplikuje průběh těhotenství a ohrožuje zdraví matky a dítěte. Prevence preeklampsie zahrnuje sledování a vyšetření ženy na prenatální klinice, počínaje počátkem těhotenství. Po těžké pozdní gestóze je další těhotenství po dobu dvou let nežádoucí.

Sexuální život během těhotenství

Sexuální život v těhotenství má své vlastní vlastnosti. V prvních 2 - 3 měsících se doporučuje jej omezit, protože sexuální vzrušení a zvýšený průtok krve do pohlavních orgánů může vyvolat potrat. To je zvláště důležité pro ženy, které již mají smutnou zkušenost se spontánním potratem nebo s hrozbou potratu. Sexuální blízkost by měla být rovněž vyloučena v těch dnech, ve kterých by za normálních podmínek došlo k menstruaci nebo v nichž bylo přerušeno první těhotenství. Doporučuje se zastavit sexuální život 2 až 2,5 měsíce před porodem kvůli riziku infekce v genitáliích žen a možnosti předčasného propuštění plodové vody.

Při přípravě článku byly použity materiály Velké lékařské encyklopedie

Jak se chovat v raných fázích těhotenství? Doporučení

Zdravím čtenáře!

Pamatujete si, jaká byla první otázka, kterou jste si položili, když jste se dozvěděli, že jste těhotná? To je pravda - co dělat teď. Je jasné, že od této doby se váš život změní, ale jak? Dnes budeme hovořit o tom, jak se chovat v raných fázích těhotenství. To je důležité pro zdravé dítě. Právě tento úkol se však pro ženu stává nejdůležitějším.

Časné období je jaké období

Zpočátku musíte určit, jaký čas by měl být nazýván časným datem. Pamatujete si, že mluvení o nástupu těhotenství je, když je vajíčko připojeno ke stěně dělohy. Od této chvíle bude růst a plod se bude vyvíjet.

Předčasné těhotenství začíná ve 3 týdnech, kdy se žena dozví o své „zajímavé situaci“. Toto období trvá až 10 týdnů, ve skutečnosti je to 1 trimestr. A v této době je dítě stále tak těžké nazvat, je to embryo.

Máma by měla přezkoumat následující aspekty svého života:

 • výživa;
 • Životní styl;
 • fyzická aktivita.

Abyste se vyhnuli potratu, musíte pochopit nejen to, co lze udělat, ale čemu je třeba se vyhnout. Mnozí věří, že zatímco čas je stále velmi krátký, nemůžete myslet na omezení. Ale to je úplný klam. Aby těhotenství dobře dopadlo, musíte se o to postarat před početí..

A po narození života byste měli být velmi pozorní. V tuto chvíli jsou položeny všechny základní orgány a systémy těla dítěte, a dokonce i malá porucha může vést k vážnému porušování vývoje dítěte. Musíte vědět, co je možné a co není možné, když máte dítě.

Co nelze udělat

Začněme tedy se zákazy. Pokud je toto vaše první těhotenství, nezapomeňte si tuto lekci přečíst..

Co by nemělo být těhotné:

 • některé způsoby léčby;
 • lékařské manipulace;
 • špatné návyky.

Pro udržení těhotenství byste měli být opatrní s léky. Stává se tak, že v této fázi je tělo nejvíce náchylné k infekcím, takže často dochází k nachlazení. A než začnete pít obvyklé pilulky, věnujte pozornost - jsou během těhotenství nějaké kontraindikace.

V tomto případě vám doporučujeme poradit se s lékařem. Antimikrobiální látky a antibiotika jsou jasně kontraindikovány. Pokud je jejich použití naléhavě nutné, lékařka, která je těhotná, vám poradí, abyste počkali na 2 trimestry.

Jaký výzkum je zakázán

Na fórech ženy sdílejí své situace. Mnozí říkají, že fluorografie a rentgenové paprsky jsou nebezpečné pro dítě a matku. Ve skutečnosti žádný lékař nepředepíše tyto studie v prvním trimestru a v době porodu dítěte. Všechny tyto akce se provádějí po porodu..

Ale pokud jde o rentgenové paprsky, pak je vše relativní. Například při léčbě zubu by měl být tento postup vyřazen. Ale najednou jste si zlomil nohu, pak se bez rentgenového záření neobejdete. Lékař však musí zvážit všechna rizika a poskytnout spolehlivou ochranu ženám a dětem.

Nejedná se však o jediné studie, které se neprovádějí na těhotných ženách. Například je zakázána kolposkopie a další manipulace s reprodukčními orgány a děložním hrdlem. Co nemůže kategoricky těhotné? Pití a kouření.

To a další jsou toxické látky, které negativně ovlivňují vývoj dítěte. Na toto téma můžete mluvit po dlouhou dobu, ale vaše osobní vědomí závažnosti situace bude dítě chránit. Jak chcete vypadat atraktivní během těhotenství.

Ale co když druhý den ráno najdete pod očima tašky a tmavé kruhy? Sériový masážní sérum LiftRoller pomůže opravit toto nedorozumění. Výsledek nebude dlouho trvat - sérum začne jednat doslova hned. Je důležité, aby byl produkt vhodný pro jakoukoli pokožku..

Jak jíst

Takže to, co nemůžete otěhotnět v prvních týdnech „zajímavé situace“, jsme již zjistili. A tady je druhá otázka, co vyvstává v mamince, co jíst v tuto chvíli. Zde je vše určeno individuálně a závisí na stavu ženy..

Gynekolog vede těhotenství, ale úzce spolupracuje s dalšími lékaři. Společně vytvářejí stravu se zaměřením na chronické a získané patologie, kvalitu průběhu těhotenství včetně toxikózy.

Existuje seznam produktů, které odpovídají na otázku, co by se v této době nemělo jíst:

 • kořenitá a slaná;
 • uzený a mastný.

Proč? Takové produkty jsou příliš těžké pro trávicí systém a mohou vyvolat gastritidu, kolitidu, vředy. To neznamená, že nemůžete jíst nakládanou okurku. Ale ne celý džbán! Pokud jste dříve v práci snadno snědli dort s šálkem čaje, nyní je lepší nahradit sladké nějakým sendvičem.

Velké množství sladké provokuje vysoký cukr, což zase vede ke komplikacím, jako je polyhydramnios. A zde jsou doporučení pro správnou výživu. Zde je vše jednoduché: více ovoce a zeleniny, nezapomeňte na ryby a maso. Povinné polévky a boršč.

Nejlepší je péct nebo dusit pokrmy, ne smažit. Je to užitečnější. Otázka, co je nejlepší pro těhotnou ženu k pití z nápojů, je často přehlížena. Rozhodně - čistá voda, slabý čaj a další vynikající řešení - šípkový vývar. Ta pomáhá při anémii a nedostatku vitamínů..

Běh nebo skok?

V raných stadiích těhotenství by měl člověk znovu zvážit svou fyzickou aktivitu. A ženy to chápou lépe než ostatní po IVF. Opravdu se snaží chránit sebe a své dítě. Většina matek však nemyslí na to, že těhotenství vyžaduje aktivitu při cvičení. Zde je však důležitá moderování a určité znalosti..

Takže, zapomeňte na aktivity, jako jsou:

Za zmínku také stojí návštěva kluziště a lyžařských středisek. Stručně řečeno, musíte vyloučit vše, co by mohlo matce a dítěti ublížit. Děloha nemůže být naložena, ohrožuje potrat. Je povoleno zvedat nejvýše tři kilogramy. Ale co se dá dělat? Jak se udržovat v kondici? Jděte do bazénu, dělejte jógu.

Je dobré, když děláte speciální cvičení pro těhotné ženy. Xpress Control 4D Mascara vám umožní zůstat krásná za všech okolností. Maximální objem je udržován během dne. Vodotěsná textura funguje v bazénu dobře. S takovou řasenkou si nemůžete dělat starosti, že po plavání budou vaše oči „proudit“.

Jak se chovat

Chtěl bych vás upozornit ještě na několik dalších bodů. Nezáleží například na tom, kde provést těhotenství - na soukromé klinice nebo ve státě. Hlavní věc je, že lékař je profesionál. V raných stádiích gynekolog obvykle předepisuje vitamíny pro těhotné ženy..

Není třeba je opustit, vitamíny obnovují nedostatek stopových prvků a dalších nástrojů. Další bod se týká toho, jak se chovat k manželovi. Obvykle! Těhotenství není nemoc, takže váš manžel by vás neměl omezovat ve vašich činech. Ale pozor na svůj stav.

Otevřu ti další čip. Zapište si své pocity do poznámkového bloku, což vám pomůže znovu prožít tyto úžasné okamžiky v budoucnosti. A v následujících těhotenstvích v těchto záznamech najdete odpovědi na mnoho vašich otázek. Jak si nechat těhotenský deník? Neexistují žádné přísné předpisy. Doporučuji však zadat údaje o vývoji dítěte po jmenování každého lékaře.

První týdny těhotenství jsou nejdůležitější. Pokud si to pamatujete a chujete se správně, porodte zdravé dítě. Řekněte svým přátelům o článku o sociálních sítích, měli by o něm vědět. Přihlaste se k odběru blogu a probereme další problémy spojené s těhotenstvím. sbohem!

S pozdravem Tatyana Chudutová, matka tří úžasných dětí!

První příznaky a příznaky, které se mohou objevit po 1 týdnu těhotenství

Naučili jste se, že jste těhotná. To je skvělá zpráva pro mnoho nastávajících matek. Dítě začíná a dokončí svůj vývoj v lůně matky po dobu devíti měsíců. Celé toto období lze rozdělit do dvou intervalů: embryonální, které trvají 8 týdnů po početí a ovoce.

Na intuitivní úrovni bude každá žena cítit, že v jejím těle došlo ke změnám, ačkoli pocity jsou dosud neviditelné. Pokud jste odhadli 1 týden těhotenství, pak to lze zjistit pouze pomocí ultrazvuku.

Kdy můžu otěhotnět??

Vědci dospěli ke společnému názoru, že existují určité dny, kdy může žena otěhotnět. To jsou dny - kdy vejce opouští vaječník, to znamená, že dojde k ovulaci. Takový okamžik si můžete spočítat sami.

Chcete-li určit čas nejvýhodnější pro početí, neměli byste se spoléhat pouze na své pocity, musíte měřit bazální teplotu denně. Každé ráno, při probuzení, je třeba do konečníku vložit rtuťový teploměr. Prudký nárůst teploty je jedním z prvních příznaků, že dochází k ovulaci.

Poznámka! Pravděpodobně otěhotníte ve dnech ovulace.

Jak dochází k oplodnění??

K úplné tvorbě plodu dochází přesně v období ovulace. Vejce a spermie se nacházejí v jedné z vejcovodů a oplodněné vajíčko začíná svou cestu k děloze. Již čtvrtý den po oplodnění vajíčka dosáhne svého cíle. Poté začne sdílet. Vejce je ve většině případů připevněno k zadní části dělohy.

Pohybuje se na toto místo, aby mohla být implantována do děložní sliznice do konce prvního týdne po početí. První týden těhotenství obvykle probíhá bez viditelných příznaků. Villi zárodečných membrán pronikají stěnami dělohy, zatímco vylučují zvláštní látku, která rozpouští její sliznici.

Během tohoto období se krevní cévy plodu spojují s matkou a v důsledku toho tvoří zvláštní zárodečný kruh krevního oběhu. Od této chvíle začíná embryo dostávat správnou výživu od matky. Ačkoli předtím jedl obsah vajíčka.

Úžasné změny

Obvykle se příznaky a příznaky na samém začátku těhotenství neliší od premenstruačního syndromu. Můžete si však všimnout neobvyklých pocitů, například změn chuťových preferencí. Například: dříve těhotná žena nemilovala marmeládu vůbec a nyní ji jí s kilogramy.

Chuť k jídlu se zvyšuje téměř okamžitě po početí. Chceš neustále jíst. Někdy je silná touha jíst kousek křídy nebo vápna. Objeví se mírná averze k pachům. Nejvýznamnějšími známkami početí jsou však změny v mléčných žlázách. Hrudník se zvětší a ztuhne. Když na něj kliknete, může se uvolnit bílá tekutina (kolostrum).

Vaši blízcí si všimnou, že jste se stali slznými, podrážděnými a příliš nadšenými. Stává se to proto, že po početí se hormonální pozadí úplně změní a připraví tělo tak, aby vytvořilo útulnou „atmosféru“ pro vývoj plodu. Pigmentace se může objevit na kůži těhotné ženy..

Je možné, že brzy po početí se změní charakter vaginálního výboje, získají bílo-žlutou barvu. Těhotná žena může být obtěžována častým močením.

Poznámka! V případě, že se ocitnete se všemi těmito příznaky, měli byste se poradit s gynekologem. Je možné, že těhotenství neuvidí v tak krátké době jako první týden, pak mu pomůže ultrazvuk. Pomocí ultrazvuku můžete přesně určit, zda jste těhotná nebo ne..

Kdy vidět gynekologa?

Ihned po početí nejsou žádné specifické příznaky těhotenství, i když v těle ženy v tuto chvíli dochází k kolosální restrukturalizaci. Obvykle můžete zjistit počátek těhotenství podle svých pocitů až po zpoždění menstruace.

Lékaři registrují ženu na prenatální klinice, počínaje druhým měsícem těhotenství. Při určování porodního období není počátečním dnem den početí, ale den, kdy začíná poslední menstruace před těhotenstvím.

Přesné datum vám nikdo neřekne. Obvykle se pohybuje od dvou do tří týdnů. V těle těhotné ženy začíná hormonální restrukturalizace. Během tohoto období se vytvoří plod. Přílišný zásah lékařů může způsobit potrat, proto byste neměli navštívit lékaře před měsícem těhotenství.

Jak zjistit, že jste těhotná?

V dnešní době se používá speciální test ke stanovení počátku těhotenství. V raných stádiích by měl být použit hypersenzitivní test, který reaguje na přítomnost zvláštního hormonu v biologické tekutině (moči). Takový test můžete získat v kterémkoli lékárnickém kiosku ve městě. Stačí otevřít test a kapku moči na něj, po 3-5 minutách můžete vyhodnotit výsledek.

Pokud test ukáže dva pruhy, znamená to, že jste těhotná. Pokud si nejste jisti, můžete znovu vyzkoušet. Chcete-li získat přesný výsledek, je nejlepší použít test ráno. Během tohoto období je v moči ženy velká koncentrace chorionického gonadotropinu, což znamená, že je pravděpodobnější, že test poskytne přesný výsledek.

Poznámka! Spoléhat se pouze na test nestojí za to, gynekolog po ultrazvukovém vyšetření a vyšetření může učinit přesný závěr, že jste těhotná.

Nejbezpečnější způsob, jak určit těhotenství

Jedním z nejbezpečnějších způsobů, jak určit těhotenství, je ultrazvukové vyšetření. Lékař vyšetří vaši dělohu speciální vaginální sondou a nahlásí výsledek studie..

Pokud máte 1 týden těhotenství - pocity mohou být úplně jiné. Moderní testy obvykle dávají přesné výsledky, ale v případě pochybností navštivte gynekologa. Jaké příznaky bych měl hledat? Zde jsou známky, že byste mohla být těhotná:

 • Ráno nevolnost. Kromě toho se může vyskytnout nevolnost při různých štiplavých pachech a určitých typech potravin;
 • Otok a ztuhnutí hrudníku;
 • Vypouštění z bradavek čiré kapaliny;
 • Nedostatek menstruace;
 • Prudká změna chuťových preferencí;
 • Nadměrná vzrušivost a podrážděnost;
 • Plačtivost;
 • Zvýraznění bílo-žluté.

Poznámka! Pokud najdete všechny tyto příznaky, měli byste si koupit těhotenský test v lékárně nebo navštívit gynekologa. V nejranějších stádiích si však ženy nevšimnou žádných zvláštních pocitů, například nevolnost je zřídka zaznamenána před zpožděním.

Měnící se životní styl

Jak víme, nástup těhotenství může probíhat bez jakýchkoli známek. Odborníci se domnívají, že každé těhotenství by mělo být naplánováno tak, aby neexistovaly žádné zdravotní problémy a plod se normálně vyvíjí bez patologií.

Jaká opatření by však měla být přijata? Všechny špatné návyky by měly být opuštěny. Zcela změňte stravu, začněte používat kyselinu listovou. Zkuste trávit více času venku, pít více tekutin a obklopit se pozitivními emocemi. Pokud trpí nevolností, musíte, aniž byste vstali z postele, jíst sušenky, pár sušenek nebo jeden kus sušených meruněk..

Podle odborníků, 1 týden těhotenství, to je jen začátek cesty, plod je stále malý, to jen tvoří a vypadá jako malý kruh, který lze vidět na ultrazvukové vyšetření. Ale aktivně se vyvíjí, všechny systémy a orgány jsou položeny na začátku těhotenství.

Metody pro stanovení porodnické periody

Musíte vědět, že 1 porodnický týden těhotenství je určen kalendářem, od data poslední menstruace. Tímto způsobem byla data těhotenství stanovena i našimi vzdálenými předky. Tato metoda je velmi jednoduchá: k nalezení prvního dne poslední menstruace je třeba použít kalendář a přidat k tomuto číslu dvě stě osmdesát dní..

Porodnické období se stanoví od data oplodnění vajíčka. Všimněte si, že první týden těhotenství je poměrně nebezpečné období, a pokud se o tom dozvíte, odmítněte horkou koupel a jděte do sauny. Během tohoto období se musíte o sebe postarat. Pokud si myslíte, že byste mohla otěhotnět, měli byste okamžitě změnit svůj životní styl. Zde jsou doporučení odborníků:

 1. Těhotná žena by se měla vzdát špatných návyků, nesmí být v dusné místnosti s kuřáky;
 2. Nepoužívejte drogy, je nutné diskutovat o všech lécích s gynekologem;
 3. Rentgenové studie by měly být vyloučeny;
 4. Žena by měla denně používat komplex všech nezbytných vitamínů;
 5. Vyhněte se velkým davům, protože na těchto místech mohou být různé druhy infekcí;
 6. Je nutné se pokusit vyhnout se stresovým situacím;
 7. Není nutné začít se zvířaty během těhotenství, protože jsou nositeli toxoplazmózy;
 8. Musíte pravidelně navštěvovat lékaře, i když se cítíte dobře;
 9. Je nutné omezit používání čaje a kávy;
 10. Je nutné plně analyzovat povahu vašeho povolání, zda jsou škodlivé pro nenarozené dítě.

Je třeba mít na paměti, že první týden těhotenství je velmi nebezpečné období, takže musíte být opatrní na své zdraví. Měli byste pravidelně navštěvovat lékaře, sledovat stravu, měnit své zvyky. Postarejte se o sebe a své zdraví - potom těhotenství bude probíhat dobře a poskytne příjemné chvíle radosti.

50 zajímavých faktů o těhotenství: od početí po narození drobků

Těhotenství je magický stav, který ovlivňuje nejen její fyzickou kondici, ale také mění její vnitřní svět. Během toho bude žena muset hodně uvědomit a porozumět, a co je nejdůležitější - připravit se na setkání s dítětem. Existuje mnoho mýtů a příznaků týkajících se těhotenství. Shromáždili jsme 50 faktů o těhotenství, o kterých jste sotva slyšeli..

1. Průměrná délka těhotenství u žen je 280 dní. To se rovná 10 porodním (lunárním) měsícům nebo 9 kalendářním měsícům a další 1 týden.

2. Pouze 25% žen dokáže otěhotnět dítě od prvního menstruačního cyklu. Zbývajících 75%, a to i při dobrém zdravotním stavu žen, bude muset „pracovat“ od 2 měsíců do 2 let.

3. 10% těhotenství končí potratem. Většina žen si jich však ani nevšimne a krvácení si berou trochu pozdě a někdy i na časovou menstruaci.

4. Normální je, pokud těhotenství trvá od 38 do 42 týdnů. Pokud je méně, považuje se to za předčasné, pokud je odloženo více.

5. Nejdelší těhotenství trvalo 375 dní. V tomto případě se dítě narodilo s normální hmotou.

6. Nejkratší těhotenství trvalo 1 den 23 týdnů. Dítě se narodilo zdravé, ale jeho výška byla srovnatelná s délkou kliky.

7. Počátek těhotenství se nezapočítává ode dne navrhovaného početí, ale od prvního dne poslední menstruace. To znamená, že žena se může dozvědět o své situaci nejdříve o 4 týdny později, když má zpoždění, a existuje důvod k provedení testu.

8. Vícečetná těhotenství jsou stejná a různorodá. Stejné vajíčko se vyvíjí po oplodnění jedním spermatem jednoho vajíčka, které se následně dělí na několik částí, a rozdílné vajíčko se vyvíjí po oplodnění dvěma, třemi atd. Spermatem. vajíčka.

9. Blíženci mají identický vzhled, protože mají stejné genotypy. Ze stejného důvodu jsou vždy stejného pohlaví..

10. Dvojčata, trojčata atd. může být stejného pohlaví a stejného pohlaví. Nemají stejný vzhled, protože jejich genotypy se od sebe liší stejným způsobem jako obyčejní bratři a sestry narozené s rozdílem několika let.

11. Stalo se, že těhotná žena začala ovulovat a znovu otěhotněla. V důsledku toho se děti narodily s různým stupněm úplného trvání: maximální zaznamenaný rozdíl mezi dětmi byl 2 měsíce.

12. Pouze 80% těhotných žen trpí nevolností v raných stádiích. 20% žen podstupuje těhotenství bez příznaků toxikózy.

13. Nauzea může těhotné ženy obtěžovat nejen na začátku těhotenství, ale i na konci těhotenství. Pokud není časná toxikóza považována za nebezpečnou, může se pozdější toxicita stát základem pro stimulaci porodu nebo císařského řezu..

14. S nástupem těhotenství u ženy dochází v těle k hormonálním změnám. Výsledkem je, že vlasy začnou růst rychleji, zabarvení hlasu se snižuje, objevují se zvláštní chuťové preference, dochází k prudkým změnám nálady.

15. Srdce začíná fungovat v 5-6 porodnických týdnech. Bije velmi často: až 130 tepů za minutu a ještě více.

16. Lidské embryo má ocas. Ale zmizí v 10. týdnu těhotenství.

17. Těhotná žena nemusí jíst dva, musí jíst dva: tělo potřebuje zvýšenou dávku vitamínů a minerálů, ale nikoli energii. V první polovině těhotenství by energetická hodnota stravy měla zůstat stejná a ve druhé polovině bude nutné zvýšit pouze o 300 kcal.

18. Dítě začíná dělat první pohyby v 8. týdnu těhotenství. Přestože nastávající matka bude hnutí cítit až v 18. - 20. týdnu.

19. Ve druhém a následujících těhotenstvích jsou první pohyby pociťovány o 2-3 týdny dříve. Budoucí matky si je proto mohou všimnout již za 15–17 týdnů.

20. Dítě uvnitř se může zhroutit, skákat, tlačit ze stěn dělohy, hrát si s pupeční šňůrou a trhat rukama. Když je v pořádku, může se ušklíbnout a usmívat.

21. Genitálie dívek a chlapců do 16 týdnů vypadají téměř stejně, takže před tímto obdobím je téměř nemožné vizuálně určit pohlaví.

22. Moderní medicína se od 12 týdnů těhotenství naučila rozpoznávat sex bez viditelných známek genitálního rozlišení v genitálním tuberkulu. U chlapců se odchyluje o větší úhel ve srovnání s tělem, u dívek - o menší.

23. Tvar břicha, přítomnost nebo absence toxikózy, stejně jako chuťové preference, nezávisí na pohlaví dítěte. A dívky neberou maminčinu krásu.

24. Sací reflex začíná působit i v lůně. Dítě je tedy šťastné, že si může sát palce již v 15. týdnu.

25. Dítě začíná slyšet zvuky v 18. týdnu těhotenství. A ve 24-25 týdnech už můžete pozorovat jeho reakci na určité zvuky: rád poslouchá svou matku a klidnou hudbu.

26. Od 20–21 týdnů začíná dítě rozlišovat chutě a polykat okolní vodu. Chuť plodové vody závisí na tom, co jí nastávající matka.

27. Úroveň slanosti plodové vody je srovnatelná s obsahem soli v mořské vodě.

28. Když se dítě učí polykat plodovou vodu, bude pravidelně narušeno škytavkami. Těhotná žena ji může cítit v podobě rytmických a jednotných otřesů uvnitř.

29. V druhé polovině těhotenství může dítě spolknout asi 1 litr vody denně. Vylučuje stejné množství moči zpět a pak znovu spolkne: takto trávicí systém začne fungovat..

30. Dítě přijímá prezentaci hlavy (hlava dole, nohy výše), obvykle ve 32-34 týdnech. Předtím může změnit svou pozici několikrát denně.

31. Pokud dítě před 35. týdnem neodvrátilo hlavu, pravděpodobně to už neudělá: v žaludku je na to příliš málo místa. Stalo se však také, že se dítě těsně před narozením obrátilo vzhůru nohama.

32. Břicho těhotné ženy může být neviditelné pro osoby kolem 20 týdnů. Do této doby plod nabírá hmotu až 300 - 350 g.

33. Během prvního těhotenství roste žaludek pomaleji než během druhého a následujících. To je způsobeno tím, že jakmile je těhotenství napnuto, břišní svaly jsou napnuty a děloha již není obnovena na svou předchozí velikost..

34. Objem dělohy do konce těhotenství je 500krát větší než dříve. Hmotnost orgánu se zvyšuje 10 až 20krát (z 50 - 100 g na 1 kg).

35. U těhotné ženy se objem krve zvýší na 140 - 150% původního objemu. K posílení výživy plodu je zapotřebí hodně krve.

36. Krev na konci těhotenství zhoustne. Tělo se tedy připravuje na nadcházející porod, aby snížilo množství ztracené krve: čím silnější je krev, tím méně bude ztracena.

37. Velikost nohou ve druhé polovině těhotenství se zvyšuje o 1. Je to kvůli hromadění tekutin v měkkých tkáních - edém..

38. Během těhotenství se klouby stávají pružnější díky produkci hormonového relaxinu. Uvolňuje vazy a připravuje pánev na budoucí porodu.

39. Těhotné ženy v průměru získávají 10 až 12 kg. Kromě toho je hmotnost plodu pouze 3–4 kg, zbytek je voda, děloha, krev (každá asi 1 kg), placenta, mléčné žlázy (asi 0,5 kg), tekutina v měkkých tkáních a tukové zásoby (asi 2, 5 kg).

40. Těhotné ženy mohou užívat léky. To se však týká pouze těch léků, které jsou povoleny během těhotenství.

41. Naléhavé narození není předčasné nebo rychlé narození. Toto je narození, které nastalo v normálním období, jak se očekávalo.

42. Hmotnost dítěte téměř nezávisí na tom, jak nastávající matka jedí, ledaže samozřejmě nebude hladovět do vyčerpání. Ženy s nadváhou často porodí děti s hmotností nižší než 3 kg, zatímco hubené ženy často porodí děti s hmotností do 4 kg a vyšší.

43. Asi před stoletím byla průměrná hmotnost novorozenců 2 kg 700 g. Moderní děti se rodí větší: jejich průměrná hmotnost se nyní pohybuje mezi 3-4 kg.

44. DA (přibližné datum narození) se počítá pouze přibližně na základě toho, kdy se dítě rozhodne narodit. Jen 6% žen porodí v tento den.

45. Podle statistik je v úterý větší počet novorozenců. Sobota a neděle se stávají anti-rekordními dny.

46. ​​Děti s propletením se rodí stejně často, a to jak mezi těmi, kteří pletli během těhotenství, tak mezi těmi, kteří se zdrželi tohoto vyšívání. Můžete plést, šít a vyšívat těhotné ženy.

47. Těhotné ženy mohou nechat ostříhat vlasy a odstranit nechtěné vlasy kdekoli chtějí. To neovlivní zdraví dítěte.

48. V Koreji zahrnuje věk dítěte také dobu těhotenství. Korejci jsou proto v průměru o 1 rok starší než jejich kolegové z jiných zemí.

49. Lina Medina je nejmladší matkou na světě, která podstoupila císařský řez po 5 a 7 měsících. Narodil se sedmiměsíční chlapec s hmotností 2,7 kg, který zjistil, že Lina není sestra, ale jeho vlastní matka pouze ve věku 40 let..

50. Největší dítě se narodilo v Itálii. Jeho výška po narození byla 76 cm a hmotnost - 10,2 kg. ₽

Co dělat, když žena zjistí, že je těhotná: kde začít nejdříve, kam jít a jak se chovat?

Zmatek, strach, nejistota - žena může zažít tyto emoce, když se dozví, že je těhotná. Má mnoho otázek: kam se obrátit, jak se chovat, jak správně jíst? Zdraví dítěte závisí na chování budoucí matky, proto je třeba se uklidnit a připravit na setkání s dítětem.

Jak se dozvědět o těhotenství?

Porušení cyklu, nedostatek menstruace - příležitost ke koupi těhotenského testu. Při určování těhotenství nehrají náklady na test žádnou roli. Doporučují se dvě analýzy. Zajímavou situaci mohou naznačovat dva pruhy, byť sotva patrné. Poté byste měli navštívit lékaře, protože existují případy falešně pozitivních výsledků.

Hlavním potvrzením je hCG hormonální test, který lze provést v jakémkoli lékařském centru. Analýza potvrzuje těhotenství a určuje termín.

První nezbytná akce

Když se žena dozví o těhotenství, musí nejprve jít k lékaři, zaregistrovat se a získat výměnu karty. Neváhejte s oznámením zaměstnavateli. Pokud je žena v postavení, má nárok na dávky podle zákoníku práce Ruské federace. Zahrnují šetrný způsob operace, přidělování placeného času na návštěvu kliniky, udržování průměrných výdělků.

Návštěva porodníka-gynekologa a prvního ultrazvuku

Nedávné studie naznačují nepříznivý účinek ultrazvuku na plod, takže není nutné provádět ultrazvukové vyšetření do 10 týdnů.

Registrace

Těhotné ženě se doporučuje zaregistrovat se před 12 týdny. To je nezbytné pro včasné provedení nezbytného výzkumu a analýzy. Včasná registrace umožňuje získat jednorázovou platbu na mateřské dovolené.

Při registraci je vyplněna výměnná karta. V budoucnosti ji musí žena vždy mít. Dokument uvádí osobní údaje, anamnézu, výsledky výzkumu a analýzy, dohled lékaře. V nemocnici je vyžadována výměna karty.

Jak se starat o zdraví dítěte?

První týdny těhotenství jsou považovány za kritické, jakýkoli účinek na matčino tělo může vyvolat potrat nebo narušený vývoj dítěte.

Pokyny pro výživu a menu

Výživa je jedním z nejdůležitějších aspektů, kterým by budoucí matka měla věnovat pozornost. V nabídce by měla být zelenina, ovoce, byliny, sušené ovoce, cereálie, luštěniny, bílé maso, nízkotučné ryby, rostlinné oleje, mléčné výrobky. Ze stravy je třeba vyloučit:

 • smažené, solené, uzené pokrmy;
 • mouka a cukrovinky;
 • polotovary;
 • svačiny a jiné podobné výrobky obsahující umělé přísady;
 • klobásy;
 • zakoupené omáčky;
 • perlivá voda, ochucené nápoje, káva (doporučujeme si přečíst: výhody a poškození perlivé vody během těhotenství).

Nabídka by měla zahrnovat pouze přírodní produkty, domácí jídlo by mělo být upřednostněno. Výživa by měla být frakční, mezi hlavními jídly by se mělo připravovat občerstvení (ovoce a zelenina). Lékaři doporučují začít užívat kyselinu listovou, což zajišťuje normální vývoj plodu v raných stádiích.

Fyzická cvičení

Mírná fyzická aktivita příznivě ovlivňuje vývoj dítěte. Poskytují potřebný krevní oběh, pomáhají předcházet otokům a dalším problémům v průběhu těhotenství, umožňují připravit tělo na porod.

Doporučené chůze, plavání, tanec, speciální cvičení pro těhotné ženy. Je důležité vyhnout se přepětí a zátěži. Těhotná žena by se měla vzdát cyklistiky, jízdy na koni, profesionálního sportu a cvičení v tělocvičně.

Rutina den těhotenství

Zdraví nenarozeného dítěte závisí na stavu těla matky. Spánek je nezbytný pro normální vývoj dítěte. Doporučuje se ženě dodržovat přísnou každodenní rutinu - jít spát a probudit se současně. Příznivý účinek na tělo má zdřímnutí, denní chladnou sprchu nebo koupel. Lékaři nedoporučují plavání v horké vodě, návštěvu sauny a vany. Potřeba pravidelných procházek na čerstvém vzduchu je vysvětlena zvýšenou potřebou těhotné ženy v kyslíku.

Od prvních týdnů těhotenství má žena právo počítat se zvláštními pracovními podmínkami. Počet pracovních hodin týdně by neměl přesáhnout 30, noční směny jsou vyloučeny. Nastávající matka může podle přání změnit rozvrh práce, aby se vyhnula špičkovým hodinám ve veřejné dopravě. Zaměstnavatel musí navíc ženě poskytnout možnost navštěvovat zdravotnická zařízení. Tentokrát se ve výchozím nastavení považuje za fungující, průměrný výdělek se udržuje pro těhotné.

Nezbytné testy a vyšetření od příbuzných odborníků během těhotenství

Dalším krokem po registraci je dodání testů:

 • obecná a biochemická analýza krve;
 • obecná analýza moči;
 • screening na HIV, hepatitidu a syfilis;
 • stanovení koagulace krve, skupiny a faktoru Rh;
 • výzkum přítomnosti infekčních chorob (cytomegalovirus, toxoplasmóza, coxsack, chlamydie a další);
 • stěr vaginální mikroflóry.

Dále se před každou návštěvou gynekologa opakuje rozbor moči. Ve druhém a třetím trimestru se provádí vyšetření na přítomnost infekčních chorob. V prvním trimestru se žena podrobuje lékařské prohlídce. Povinností k návštěvě je zubař, psycholog, optometrista, ORL specialista. Těhotná žena také dělá kardiogram. Gynekolog může v případě potřeby poskytnout doporučení ke zkoumání úzkými odborníky.

Povinné ultrazvukové a screeningové studie

V souladu s nařízením Ministerstva zdravotnictví Ruské federace by měly být během těhotenství na konci každého trimestru provedeny 3 ultrazvuk. Každou ultrazvukovou prohlídku může doprovázet screeningová vyšetření ze zdravotních důvodů nebo na přání rodičů. První analýza obvykle trvá 10-14 týdnů. Studie pomáhají určit stav plodu, vlastnosti jeho vývoje, eliminovat přítomnost patologií ve vývoji.

Každý ultrazvuk poskytuje důležité informace o struktuře dítěte a vlastnostech jeho vývoje, stavu placenty, plodové vodě, umístění pupeční šňůry. Při screeningu žena dá krev ze žíly za jeden den a podstoupí plánované ultrazvukové vyšetření. Krevní test ukazuje hladinu hormonů hCG, PAPP-A. Neshoda v jejich obsahu krve může naznačovat problémy s vývojem plodu. Pravděpodobnost svěráku je však volitelná..

Speciální kurzy pro budoucí rodiče

Vzdělávací kurzy pro nastávající rodiče se konají v porodnicích, perinatálních centrech a prenatálních klinikách. Mohou být placené i bezplatné. Pro ty, kteří očekávají své první dítě, jsou kurzy důležitým zdrojem informací a pomáhají získat sebevědomí, připravují se na setkání s dítětem. Hlavní témata, která jsou diskutována v těchto třídách:

 • rysy průběhu těhotenství;
 • porod;
 • rysy vývoje novorozence, péče a kojení.

Nastávající matka má nejčastěji příležitost vybrat si jednotlivá témata, která ji zajímají. Kojení třídy jsou zvláště důležité..

Jak si vybrat tu správnou nemocnici a co si vzít s sebou?

O výběru porodnice je třeba se postarat předem. Je nutné zohlednit pověst instituce, podmínky pobytu, dopravní výměnu. Je třeba si uvědomit, že cesta do nemocnice by neměla být dlouhá. Pokud těhotná žena žije mimo administrativní střediska, doporučuje se přemýšlet o dočasném přesunu nebo pobytu v nemocnici.

V mnoha porodnicích můžete uzavřít oficiální placenou smlouvu o porodu, která bude uvádět lékaře a podmínky pobytu v ústavu. Nejdůležitější aspekty při umístění do porodnice a výběru oddělení jsou:

 1. společné nebo oddělené zjištění matky a dítěte;
 2. možnost narození partnera;
 3. komora (individuální nebo obecná);
 4. životní podmínky.

Od 38. týdne těhotenství by měla žena sbírat balíček, který si vezme s sebou na porod. V nemocnici se předem dozvíte, co s sebou musíte mít. Obvykle byste měli vzít s sebou následující věci:

 • župan, noční košile, povlečení;
 • gumové pantofle;
 • ručník;
 • zubní kartáček, pasta, šampon, hřeben;
 • velké vycpávky pro ženy nebo speciální vycpávky po porodu;
 • obvaz po porodu;
 • telefon, pero, notebook;
 • pití vody.

Dítě bude potřebovat plenky. Měli byste předem vědět o možnosti použití vlastního oblečení pro dítě. Mohou to být plenky, vesty, ponožky, kapuce.

Těhotenství je šťastné a zároveň rozhodující období. Proto by si žena měla vždy pamatovat, že především život dítěte závisí na jejím chování a zdraví..

Články O Neplodnosti