Hlavní Analýzy

Kyselina listová a těhotenství

Mnoho čtenářů ví o úloze nukleových kyselin v přenosu dědičných vlastností - i těch, které jsou daleko od medicíny a biologie. Modré oči dítěte, dojemný krtek, který se objevuje s konstantností v různých generacích rodiny, charakterové rysy, predispozice k nemocem, a mnohem více jsou spojeny se strukturou a funkcí DNA a RNA - dva typy nukleových kyselin zodpovědné za ukládání a přenos zděděných znaků. V procesech, které připravují biosyntézu, zdvojnásobení nukleových kyselin, zajišťují dělení buněk a růst tkání, patří mezi nejdůležitější roli jeden z vitamínů B - kyselina listová.

Proč je to potřeba?

Dostatečný přísun kyseliny listové je zvláště důležitý ve velmi raných fázích rodícího se života. Kromě účasti na tvorbě buněk nervového systému plodu je tento vitamin utracen na „opravu“ a nahrazení přibližně 70 bilionů mateřských buněk, protože lidské buňky jsou neustále aktualizovány.

Kyselina listová je nezbytná pro dělení buněk, růst a vývoj všech orgánů a tkání, normální vývoj embrya a procesy tvorby krve. Podílí se na tvorbě červených krvinek, bílých krvinek a krevních destiček, tj. Všech formovaných prvků krve. V tomto ohledu je také velmi důležitý dostatečný obsah kyseliny listové ve stravě těhotné ženy. To je zvláště důležité v prvním trimestru těhotenství, kdy se tvoří základní struktury nervového systému plodu, jejichž správné položení je do značné míry zajištěno kyselinou listovou..

Kde je držen?


Tento vitamín dostal své jméno podle latinského slova „folium“ - list. Ve skutečnosti jsou bohaté na listy zelených rostlin: špenát, cibuli, hlávkový salát a další zahradní greeny. Kyselina listová se také nachází v játrech, ledvinách a masu.

Nedostatek kyseliny listové


Již ve 2. týdnu těhotenství u plodu můžete určit, ze které části mozku se rychle vyvíjí. Právě v tomto období je i krátkodobý nedostatek kyseliny listové plný hlubokých, dalekosáhlých důsledků. Protože kyselina listová je důležitá v procesech buněčného dělení, což je zvláště důležité pro tkáně, které se aktivně dělí a diferencují (a to je primárně fetální nervová tkáň), nedostatek tohoto vitaminu ovlivňuje především vyvíjející se nervový systém. Takže se značným nedostatkem kyseliny listové, tvorbou defektů nervové trubice, hydrocefalem, anencefalií (nepřítomnost mozku), mozkovými kýly atd.; zvyšuje se riziko mentální retardace dítěte. Nedostatek kyseliny listové hraje během těhotenství obrovskou roli, protože v této době se netvoří pouze orgány a tkáně plodu, ale také tkáně placenty, jakož i nové cévy v děloze. S nedostatkem kyseliny listové může být tento proces přerušen, což zvyšuje pravděpodobnost předčasného ukončení těhotenství.

Narození předčasně narozených dětí, vrozené malformace, zhoršení tělesného a duševního vývoje novorozenců - to je cena, kterou musíte zaplatit za nedostatek kyseliny listové během těhotenství. Proto se tento vitamin doporučuje užívat jak při přípravě na těhotenství, tak po celou dobu těhotenství dítěte. Příjem kyseliny listové před těhotenstvím je zvláště důležitý, pokud v tomto období žena užívá perorální antikoncepci, protože na pozadí jejího příjmu je pravděpodobnost nedostatku tohoto vitaminu pravděpodobnější.

Nedostatek kyseliny listové negativně ovlivňuje nejen tvorbu plodu, ale také stav matky. Kromě toho je nedostatek kyseliny listové jedním z nejčastějších nedostatků vitaminu. Může se vyskytnout v důsledku nedostatečného příjmu, malabsorpce nebo se zvýšenou potřebou tohoto vitamínu (k němuž dochází během těhotenství nebo kojení)..

Nedostatek kyseliny listové se může objevit za 1-4 týdny, v závislosti na stravě a předchozím přísunu tohoto vitaminu do těla. Časné příznaky tohoto stavu se mohou projevit jako únava, podrážděnost a ztráta chuti k jídlu. V tomto ohledu je zvláště důležité nezapomenout na další příjem kyseliny listové během kojení, protože mléko v každém případě obsahuje dostatečné množství kyseliny listové pro vývoj dítěte, to znamená, že při nedostatku potravy vitamínem A je pravděpodobnost výše uvedených příznaků a zhoršení postpartum deprese zvláště vysoká..

Těžký nedostatek vede vždy krátkou dobu k megaloblastické anémii - onemocnění, při kterém kostní dřeň produkuje obrovské nezralé červené krvinky. Klinické příznaky jsou rozmanité a jsou důsledkem závažnosti anémie a rychlosti jejího nástupu. Pokud nebudou přijata urgentní léčebná opatření, může být megaloblastická anémie fatální. Při akutním nedostatku derivátů kyseliny listové se může objevit ztráta chuti k jídlu, bolest břicha, nauzea a průjem, mohou se objevit bolestivé vředy v ústech a krku, změny kůže a vypadávání vlasů. Častými příznaky chronického nedostatku folátů jsou únava, ztráta aktivity. Mohou být pozorovány vředy v ústech a jazyku..

Za posledních 10–15 let se shromáždilo mnoho přesvědčivých údajů, které ukazují, že nedostatek kyseliny listové, narušující výměnu aminokyselin obsahujících síru, vede k hromadění zvláštní látky v krvi - homocysteinu, což má škodlivý účinek na stěnu krevních cév, což přispívá k rozvoji aterosklerózy a zvyšuje frekvenci infarktu a mrtvice.

Kyselina listová a těhotenství

Nosit dítě je období, kdy nedostatek vitamínů a minerálních látek může nepříznivě ovlivnit zdraví matky a dítěte. Kyselina listová, nebo vitamin B9, je potřebná v dostatečném množství již v prvních týdnech vývoje embrya, kdy si žena ještě není vědoma svého těhotenství. Proto se doporučuje kompenzovat možný nedostatek kyseliny listové i ve fázi plánování těhotenství..

Co je kyselina listová??

Kyselina listová je ve vodě rozpustný vitamin. Podílí se na mnoha procesech v těle, včetně tvorby krvinek, zrání vajec a syntézy aminokyselin DNA a RNA.

Nazývá se také vitamin B9, folát nebo folacin. To vše jsou různé názvy pro jednu látku. Kyselina listová vstupuje do těla spolu s jídlem, částečně produkovaným v tenkém střevě, ale ve velmi malém množství.

V důsledku nevhodného životního stylu, podvýživy a poruch gastrointestinálního traktu je u mnoha žen pozorován nedostatek vitaminu B9. Proto ti, kteří se chtějí stát matkou, se musí postarat o to, aby naplnili svůj nedostatek.

Co ohrožuje nedostatek kyseliny listové?

Kyselina listová se podílí na hematopoéze, je nezbytná pro správnou tvorbu placenty, podporuje vývoj nervových tkání plodu, z nichž se následně vytvoří mícha dítěte. Nedostatek tohoto vitaminu v prvních týdnech vývoje embryí může vést k vážným následkům. Mezi nimi:

 1. Spina bifida je vada, ve které se obratle úplně nezavírají kolem míchy, což vede s výrazným stupněm k postižení a někdy dokonce k smrti.
 2. Hydrocephalus nebo kapka mozku.
 3. Kraniocerebrální kýla.
 4. Poruchy vývoje psychiky dítěte.
 5. Anencefalie je částečná nebo úplná absence mozkových hemisfér, kraniálních kostí nebo měkkých tkání.
 6. Poruchy kardiovaskulárního systému.
 7. Tvorba rozštěpu rtu, rozštěpu patra (rozštěpu patra).

Kromě toho může nedostatečné množství folátu vést k placentárnímu narušení a předčasnému porodu, spontánnímu potratu, potratu, anémii u matky a v důsledku toho k hypoxii u plodu.

Kromě plodových malformací se nedostatek vitamínu B9 projevuje i na zdraví a pohodě matky. Existuje nervozita, podrážděnost, ztráta chuti k jídlu, slabost. V ojedinělých případech vyvolává nedostatek vývoj velmi nebezpečné choroby - megaloblastické anémie.

Kyselina listová při plánování

Aby se zabránilo rozvoji malformací plodu, doporučuje se folacin užívat i při plánování těhotenství. Pravděpodobnost, že v době početí tohoto vitaminu bude v těle ženy dost, se výrazně zvyšuje a dítě se bude vyvíjet správně.

Příjem kyseliny listové může být ovlivněn užíváním různých léků - antiepileptoidních léků, aspirinu, maaloxu, almagelu a sulfanilamidových přípravků. Tyto faktory je třeba vzít v úvahu, pokud jste během plánování nuceni užívat některý z uvedených léků. Alkohol, kouření, pravidelný stres, chronický nedostatek spánku, problémy s gastrointestinálním traktem také narušují vstřebávání folacinu. Proto i před počátkem bude užitečné zbavit se špatných návyků, regulovat životní styl a starat se o své zdraví.

Lékaři doporučují ženám, které plánují těhotenství, aby užívaly vitamín B9 šest měsíců nebo tři měsíce před početí v dávce pro těhotné ženy, tj. Nejméně 400 mikrogramů, optimálně 800 mikrogramů. A pokračovat po dobu nejméně 12 týdnů těhotenství. Pokud dojde k neočekávanému těhotenství, začněte folacin užívat, jakmile o tom víte. Ve skutečnosti se potřeba B9 zvyšuje již 16. - 28. den od početí, kdy se vytvoří nervová tkáň embrya..

Při plánování dítěte by měla být kyselina listová užívána pro muže. Zlepšuje kvalitu a pohyblivost spermií. Budoucí otcové by jej měli začít užívat tři měsíce před početí v profylaktické dávce 400 mcg. Pokud však existuje nedostatek B9, pak dávku volí lékař individuálně.

V ohrožení

Ačkoli nikdo není imunní vůči nedostatku folacinu v těle, existuje skupina žen, které by se k tomuto problému měly přistupovat se zvláštní pozorností. Tato skupina zahrnuje ženy:

 • trpí časnou toxikózou;
 • s nadměrnou tělesnou hmotností nebo s jejím nedostatkem;
 • s vícenásobným těhotenstvím;
 • s rozdílem mezi porodem méně než dva roky;
 • vegetariáni nebo podvyživení.

Také pod zvláštním dohledem jsou těhotné ženy s hrozbou přerušení a potratu v minulosti, ženy s onemocněním gastrointestinálního traktu, hypertenze. Takové těhotné ženy by si měly zvolit dávku vitaminu B9..

Jaká jídla hledat vitamín b9?

Kromě lékových forem vitaminu B9 bychom neměli zapomenout ani na produkty, které jej obsahují. Tyto zahrnují:

 • obiloviny - rýže, pohanka, oves;
 • listová zelenina - petržel, kopr, špenát, šťovík;
 • játra drůbeže a zvířat, ledviny, červené maso, mastné ryby;
 • zelenina - chřest, mrkev, okurka, zelí;
 • fazole, fazole, čočka;
 • ořechy - mandle, kešu, pistácie, vlašské ořechy;
 • kuřecí vejce.

Je však důležité si uvědomit, že během tepelného zpracování ztrácí vitamin B9 své prospěšné vlastnosti. Proto výrobky, které jej obsahují, se raději konzumují čerstvé.

Následující tabulka ukazuje obsah kyseliny listové v potravinách..

Význam kyseliny listové během těhotenství a její dávkování

Železné přípravky, kyselina listová a její deriváty, které se nazývají vitamín „B“9„Nazývá se jednou z hlavních látek, které mohou zlepšit průběh těhotenství a jeho výsledek. Nedostatek folátových sloučenin může vést k patologickým změnám v složení krve matky a plodu, k porušování tvorby placenty a nové vaskulatury v děloze, k předčasnému narození a narození dětí se závažnou vývojovou patologií.

Je nutné pít kyselinu listovou během těhotenství?

Vitamin „B9„Nachází se v potravinářských produktech - listová zahradní zelenina, sója, brokolice, citrusové plody, zelený hrášek, mrkev, banány, droždí, játra, chléb, sýry, tvaroh, maso, vejce atd. Značnou část tvoří lidská střevní mikroflóra. Avšak i při správné výživě a používání velkého množství těchto produktů je v těle nedostatek vitaminu.

Důvodem je jeho rychlé zničení (od 50 do 90%) během skladování zelených rostlin a tepelné zpracování potravinářských výrobků, přičemž v zemědělství se používají činidla, která urychlují růst zvířat, pěstování zeleniny a zelených ve sklenících, a onemocnění gastrointestinálního traktu u lidí. Rovněž je třeba mít na paměti, že potřeba vitamínu „B“9„Po početí se výrazně zvyšuje. Současně se předpokládá, že z různých důvodů má nedostatek vitamínů 60% populace a její denní sazba během těhotenství je pokryta potravou pouze o něco více než 50%..

Hlavní důvody vzniku takového nedostatku biologicky aktivních látek jsou následující:

 • nedostatek příjmu potravy;
 • chronická onemocnění žaludku a / nebo střev, vedoucí ke zhoršení absorpce vitamínu;
 • genetické poruchy, při nichž tělo postrádá enzymy, které ovlivňují přeměnu a asimilaci folátů;
 • užívání některých léků, z nichž hlavní jsou jednotlivá antikonvulziva, sulfonamidy, orální antikoncepční prostředky, antacida, barbituráty, salicyláty vysoké dávky, anti-TB léky a některé další;
 • pití alkoholu.

Proč je kyselina listová předepsána během těhotenství??

V současné době nedostatek Vitimin B.9„Je nejčastější hypovitaminózou u těhotných žen. Může se projevit jako celková slabost, závratě a bolesti hlavy, rychlá únava, ztráta hmotnosti, chudokrevnost, tendence k trombóze, snížená odolnost vůči infekcím dýchacího viru, narušená funkce centrálního nervového systému, podrážděnost, deprese, neuróza, poškození paměti, určitá agresivita, mdloby stavy, neuritida.

Kyselina listová má velký význam pro syntézu bílkovin a nukleových kyselin (DNA a RNA), což vysvětluje její výjimečnou úlohu v procesech buněčné regenerace, udržování normální struktury všech tkání a orgánů, nepřímo blokování transformací do maligních buněk.

Kyselina listová v kombinaci s jinými vitamíny

Hraje zvláštní roli při zajišťování růstu a vývoje plodu. Jeho normální obsah v ženském těle je nezbytný v prvním trimestru, kdy dochází k intenzivnímu dělení buněk, ukládání tkání a orgánů nenarozeného dítěte a zvláště rychle se tvoří zárodečné nervové tkáně a placentární cévy.

Deficit vitaminu je také charakterizován vysokým rizikem narušené tvorby nervové trubice plodu, jejíž pokládání začíná 2,5–4 týdny po početí, tvorbou malformací centrálního nervového systému (hydrocefalus, anencefalie, cerebrální kýla, deabilita, nezavření vertebrálních oblouků), „králík rty “a„ rozštěp patra “.

Nedostatek vitaminu je navíc doprovázen:

 • vývoj gestózy;
 • předčasné oddělení placenty;
 • Spontánní potrat;
 • potrat;
 • smrt plodu a další komplikace.

Kolik a jak dlouho musíte během těhotenství pít kyselinu listovou, abyste se vyhnuli možným komplikacím.

Pokyny pro použití kyseliny listové během těhotenství

Je k dispozici v tabletách v čisté formě nebo v kombinaci s kyselinou askorbovou nebo kyanokobalaminem (vitamin „B12”) V dávkách 400-1000 mcg v přípravcích pod různými názvy - Foliber, Askofol, Folacin, Mamifol a další. Kromě toho se vyrábějí vitamínové komplexy a biologické doplňky s obsahem tohoto vitaminu. Tablety lze užívat bez ohledu na jídlo bez žvýkání. Musí být omyty čistou vodou.

Kdy začít pít vitamín „B“9“?

Příjem kyseliny listové v raných stádiích těhotenství, a ještě lépe ve stadiu jejího plánování, vám umožňuje zabránit výskytu všech výše uvedených komplikací. Biologická dostupnost syntetických derivátů vitaminu B9„Vyšší než přírodní fólie.

Světová zdravotnická organizace doporučuje železo a vitamín B9„Všem těhotným ženám. Podle porodnické anamnézy těhotné ženy, přítomnosti určitých nemocí, je dávkování kyseliny listové určeno porodníkem-gynekologem. Bylo například zjištěno, že jeho příjem v prvním trimestru 70% zabraňuje malformacím nervového systému plodu.

Jak dlouho trvá těhotenství kyselinu listovou?

Vstup je doporučen jako povinná prevence od okamžiku těhotenství a poté po dobu 12 týdnů (první trimestr). Po uplynutí této doby může být lék zrušen, pokud neexistují žádné známky nedostatku, a za předpokladu, že žena ho nechce nadále užívat ve druhém trimestru těhotenství a dále až do narození dítěte. Je žádoucí začít s užíváním i ve fázi plánování těhotenství (1-3 měsíce před početí), pokračovat v užívání až do narození dítěte a dokonce až do konce kojení..

Dávkování

 • Pro období plánování těhotenství se doporučuje užívat 400 mg léku denně.
 • Denní dávka kyseliny listové v 1. trimestru by měla být od 600 do 800 mcg.
 • Od 13. týdne do narození je doporučená denní dávka 800 mcg..
 • Během kojení - od 400 do 600 mcg.

V případě potřeby lze denní dávky gynekologa několikrát zvýšit:

 • Pokud má těhotná žena diabetes mellitus nebo křečový syndrom (epilepsie), dávka se zvýší na 1 000 mcg (1 mg).
 • V případě spontánních potratů v anamnéze s malformacemi, které byly uvedeny výše (vývojové defekty neurální trubice), nebo narozením dětí se stejnými malformacemi, mentální retardací, neuropsychiatrickými poruchami, se denní dávka zvyšuje na 4 000 mcg (4 mg)..

Dle uvážení lékaře lze dávky zvýšit až na 0,8 - 4 mg, pokud těhotná žena užívá léky, které snižují vstřebávání vitaminu B do krve - cytostatika, antikonvulziva, antituberkulóza, antimalarika a sulfonamid (biseptol), alkoholové tinktury léků. Kromě toho se také berou v úvahu perorální antikoncepční prostředky a kortikosteroidy, vysoké dávky salicylátů, užívání alkoholických nápojů a silně uvařený čaj a káva..

Kontraindikace a předávkování

Použití léku je kontraindikováno, pokud existují:

 • alergie na kyselinu listovou;
 • bronchiální astma;
 • historie zhoubných novotvarů v bezprostřední rodině;
 • nedostatek vitaminu B12";
 • zhoubná anémie;
 • chronická pyelonefritida.

Projevuje se přebytek kyseliny listové:

 • hořkost a kovová chuť v ústech;
 • dyspeptické jevy ve formě snížené chuti k jídlu, nevolnosti, zvracení, nepohodlí a nadýmání, průjmu atd.;
 • nemotivovaná podrážděnost a výrazná dráždivost;
 • porušení usínání;
 • renální dysfunkce, nedostatek zinku a vitaminu B12„Při krevních testech.

Předávkování kyselinou listovou během těhotenství je nepravděpodobné, protože se jedná o látku rozpustnou ve vodě a tělo ji absorbuje pouze v požadovaném množství. Jeho přebytek je částečně ukládán v játrech, zbytek přebytku z těla je vylučován ledvinami..

Zpravidla je možné předávkování léčivem s jeho toxickými účinky na tělo ženy a / nebo plodu, pravděpodobně při denních dávkách přesahujících 15 mg, jakož i v případech závažných poruch ledvin a jater. Téměř ve všech případech je užívání drog daného vitaminu charakterizováno neexistencí závažných vedlejších účinků.

Kyselina listová během těhotenství

Vitamin B9 hraje v těle vážnou roli. To platí zejména pro těhotné ženy. Lékaři proto často předepisují kyselinu listovou (toto je synonymum pro vitamin B)9), které tak potřebují nastávající matky. Stává se to téměř ve všech případech, kdy žena nosí dítě. Vitamin B9 podílejí se na mnoha důležitých procesech. Je tedy zodpovědný za tvorbu krvinek, podílí se na struktuře DNA, pomáhá posilovat imunitu. Jeho použití je nezbytné pro vytvoření nervové trubice bez patologií. V případě narušení vývoje embrya se mohou objevit velmi negativní důsledky, které vedou k obtížím ve fyzické a duševní činnosti nenarozeného dítěte..

S tak rozsáhlým významem této drogy a jejím častým užíváním má mnoho lidí spoustu otázek, jak pít tento vitamin. V tomto článku najdete podrobné pokyny k použití, zjistíte, jaká je požadovaná dávka, jak dlouho trvá užívání léku a jaká preventivní opatření je třeba dodržovat.

Co způsobuje nedostatek vitamínu B9

Podle statistik asi 20% z celkové populace trpí hypovitaminózou skupiny B. Nedostatek kyseliny však není vždy akutní. Nedostatek této látky zpravidla spolehlivě dokáže pouze lékař.

Nedostatečné množství kyseliny listové během těhotenství reaguje především na narušení správné tvorby a vývoje nervového systému nenarozeného dítěte. Z tohoto důvodu se u plodu mohou objevit následující defekty:

 • hydrocefalus;
 • anencefálie (nedostatek mozkové struktury);
 • mozková kýla;
 • obtížný duševní a fyzický vývoj.

Kromě toho nedostatečné tělo B9 při porodu plodu přispívá k rozvoji tzv. syndromu „otevřených zad“. To znamená nezavření páteře. Jsou možné i jiné defekty páteře. Při nedostatku kyseliny listové existuje vysoké riziko, že dítě nebude schopno provést, protože nedostatek zvyšuje riziko předčasného ukončení těhotenství..

Závažný je výskyt závažného nedostatku kyseliny listové. Jeho důsledky jsou však velmi závažné. Takže chyba B9 může způsobit podrážděnost a ztrátu chuti k jídlu. Dále se vyvíjejí negativní důsledky a kromě rychlé únavy se objevují poruchy gastrointestinálního systému (projevují se ve formě průjmu a zvracení). Vlasy mohou intenzivně vypadávat a v ústech se objevují malé vředy. Výsledek dlouhého a akutního nedostatku kyseliny může být fatální, což je způsobeno megaloblastickou anémií.

Normálně může zdravé lidské střevo samo produkovat vitamin B v malém množství.9. Avšak díky bohaté konzumaci silného čaje, různých léků (jako jsou perorální antikoncepční prostředky, antacida, léky, které mají antikonvulzivní účinek, stejně jako léky, které obsahují zinek jako hlavní účinnou látku), je vyluhování urychleno. Příliš rychlé odebrání kyseliny listové z těla je také vyvoláno samotným těhotenstvím..

Lékaři proto předepisují použití vitaminu B pro budoucí matky9 jako doplňková terapie. Tím se zabrání riziku vzniku mnoha patologií a normalizuje se obsah této látky..

Pokud je potřeba kyselina listová?

Potřeba tohoto vitaminu zažívá každý. Obzvláště akutní se stává při porodu dítěte. Současně je kyselina listová snad jedinou drogou, jejíž potřeba dalšího příjmu neodolají ani ti nejpřesvědčivější bojovníci s umělými vitamíny.

Je vhodné zvýšit obsah kyseliny listové ve vaší stravě i ve fázi plánování těhotenství, protože ve většině případů matka během prvních týdnů neměla podezření na nástup těhotenství..

Již v šestnáctý den po početí se začíná tvořit nervová trubice plodu. Kyselina listová je zde důležitá. Hraje stejně důležitou roli v procesu formování placenty v těle ženy. V případě jakýchkoli poruch se zvyšuje riziko předčasného nebo nouzového ukončení těhotenství. Proto je nezbytné, aby vitamin B9 byl v požadovaném množství v těle a během prvních 12 týdnů těhotenství.

Ale i když se stalo, že se žena dozvěděla o skutečnosti těhotenství později, než by stálo za to začít brát, stále musíte pít kyselinu listovou. To je způsobeno tím, že v prvním trimestru nervová trubice prochází významnými změnami, pro úspěšný průběh, který je nezbytný také vitamín B9.

Zvláštní pozornost by měla být věnována užívání tohoto léku v přítomnosti následujících rizikových faktorů, které mohou nepříznivě ovlivnit vývoj dítěte..

 • cukrovka u těhotné ženy,
 • epilepsie,
 • malformace v bezprostřední rodině.

Na co je B potřeba?9?

Kyselina listová hraje pro dítě významnou roli. Navzdory skutečnosti, že se normálně produkuje ve střevech v malém množství, nemusí to stačit pro vývoj plodu. Existuje řada důležitých procesů, které vyžadují účast vitamínu B9.

 1. Krevní tvorba. Tato kyselina je potřebná pro tvorbu bílých krvinek, červených krvinek a krevních destiček..
 2. Tvorba DNA a RNA. S nimi se přenášejí všechny genetické informace..
 3. Spolu s vitaminem B12 je kyselina nezbytná pro úspěšné dělení buněk, což je tak důležité pro růst a vývoj nenarozeného dítěte..

Za zmínku také stojí nedostatek vitaminu B9 těhotná sama trpí. Nedostatek způsobuje anémii, akutní toxikózu, depresi a bolest nohou.

Kyselina listová během těhotenství je tedy nezbytná, aby se vytvořily podmínky pro aktivní růst a vývoj nenarozeného dítěte.

Dávkování kyseliny listové

Pro normální zdraví a výskyt přírodních procesů existuje určitá norma pro obsah této látky v těle. Takže pro dospělého stačí 2 mg denně, u těhotné ženy se tato dávka zdvojnásobí na 4 mg denně. Pokud mluvíme o nedostatku kyseliny listové, pak se doplní terapeutickými dávkami - 5 mg za den.

Potřebné množství kyseliny v těle můžete poskytnout dvěma způsoby:

 • brát speciální léky;
 • vyvážená strava.

Kyselina listová se nejčastěji vyskytuje v rostlinných potravinách. Hrubá mouka je v ní zvláště bohatá. Neméně cenné jsou v tomto ohledu pomeranče, citrony, avokádo. Lot in9 obsažené v zelení: petržel, špenát, chřest, cibule a zelené cibule. Mezi živočišnými zdroji je velké množství této látky v játrech. Méně ryb, masa nebo sýra. Zpravidla se ti, kdo dodržují vegetariánskou stravu, setkávají s nedostatkem kyseliny listové v těle, ale klasické menu může způsobit nedostatek vitamínů. To je obzvláště akutní v zimní sezóně..

Nejúčinnější a nejpřesnější je vyplnit nedostatek9 pomocí speciálních vitamínů a léků. Nejoblíbenější jsou tablety kyseliny listové. Obsah účinné látky v léčivu se může lišit, proto je nejlepší dávku zkontrolovat u svého lékaře. Hodně záleží na celkovém obrazu zdravotního stavu budoucí matky při porodu. Pokud je nedostatek výrazný, může být denní dávka zvýšena nebo může být předepsán jiný lék, který obsahuje vysokou koncentraci vitamínu B9.

Pokud je zdraví nastávající matky normální, není ve skupině s rizikem (jsou to diabetici a ti, kteří trpí epilepsií), pak je docela možné, že nebude zapotřebí zvýšeného příjmu kyseliny listové. Dávka obsažená ve speciálních komplexech vitamínů bude stačit. Předepisuje je mnoho těhotných lékařů. Současně při užívání některých léků obsahujících pouze B9, stojí za to zvážit její výši jinými prostředky, které nastávající matka bere. Tento vitamin se nachází v komplexech MultiTabs, Pregnavit a speciálně navržených komplexech Vitrum Prenatal, Materna a Elevit..

Jak brát kyselinu listovou

Návod k použití tohoto léku je velmi jednoduchý. Jak pít vitamín B9, Doktor to dokáže. Tyto informace jsou také uvedeny v přiloženém popisu..

Nejlepší je užívat kyselinu listovou ve formě nezávislých tablet. Pro vyrovnání denního požadavku stačí malá dávka. Tablety by se měly pít v určeném množství po jídle a pít vodu.

Předávkování a vedlejší účinky

Stejně jako všechny léky může kyselina listová během těhotenství vyvolat alergické reakce. Tento jev je však velmi vzácný a také předávkování lékem. U posledně jmenovaných by měl být denní příjem desetkrát vyšší než požadovaná dávka - dvacet pět tablet denně nebo více.

V jiných případech je přebytek této látky v těle nepravděpodobný, protože se přirozeně snadno vylučuje. Je třeba mít na paměti, že během těhotenství je tento proces výrazně urychlen.

Neexistují žádné přesné studie o tom, zda jsou možné komplikace se zvýšeným příjmem kyseliny listové. V Norsku však bylo zjištěno, že ženy, které užívaly tento lék s výrazným nadbytkem, měly děti s astmatem. Pokud jste zmateni množstvím kyseliny listové předepsané lékařem, můžete se o této otázce vždy poradit s jiným specialistou..

Zdravé těhotenství: význam kyseliny listové pro vývoj plodu

Zdravé těhotenství: význam kyseliny listové pro vývoj plodu

Těhotenství je nádherné období v ženském životě, nejčastěji si ho pamatujeme. A aby se budoucí dítě mohlo plně rozvinout do 9 měsíců od čekání na dítě, je třeba tomuto procesu pomoci. Pro těhotnou ženu je důležité nejen plně jíst, vést zdravý životní styl, ale také užívat vitamín B9, lépe známý jako kyselina listová.

Důsledky nedostatku kyseliny listové během těhotenství:

 • potrat;
 • fetoplacentální nedostatečnost;
 • riziko rozvoje anencefálie - absence mozku u plodu;
 • riziko vzniku kýly;
 • opožděný duševní a fyzický vývoj dítěte;
 • riziko spinálních defektů u plodu.

Výhody kyseliny listové

Pro vývoj nenarozeného dítěte

 • účast na tvorbě nervové trubice plodu (budoucí nervový systém dítěte);
 • prevence malformací plodu;
 • účast na tvorbě placenty, skrze kterou plod dostává kyslík a živiny z těla matky.

Pro nastávající matku

 • prevence anémie;
 • účast na metabolismu;
 • účast na imunitních reakcích těla;
 • účast na syntéze DNA každé buňky;
 • zlepšení gastrointestinálního traktu;
 • účast na tvorbě krvinek.

Kyselina listová se nachází v petrželce, špenátu a listech hlávkového salátu.,
cibule, mrkev, ořechy, banány, meloun, ječmen, dýně, houby, data,
pomeranče, fazole, hrášek, pohanka, oves, hovězí maso, kuře,
vepřové, jehněčí, žloutek, mléko, losos, sýr, tuňák.

Doporučení kyseliny listové

O načasování příjmu vitamínů
Je velmi důležité užívat kyselinu listovou v prvních 12 týdnech těhotenství. Například 16. - 28. den po oplodnění se v embryu začíná tvořit nervová trubice, a aby se zabránilo odchylkám od normy, je zapotřebí vitamín B9. Ne všechny ženy v tak rané fázi jsou si však vědomy změn, ke kterým dochází v jejich těle v souvislosti s těhotenstvím. Proto stojí za to poslouchat doporučení porodnice-gynekologa a začít užívat kyselinu listovou i při plánování těhotenství. To pomůže obnovit nedostatek takového užitečného vitaminu v těle ženy na normální úroveň, která není tak vzácná.

Až 90% kyseliny listové se nachází v syrových potravinách,
zničeno tepelným zpracováním produktů.


O přípravcích na bázi kyseliny listové
Během těhotenství může porodník-gynekolog předepsat nastávající matce jedno z léků obsahujících kyselinu listovou:

 • tablety kyseliny listové obsahují 1 000 mcg vitaminu. Dávka léku závisí na zdraví těhotné ženy: nejčastěji se doporučuje užít 1 tabletu denně, ale v případě nedostatku vitaminu se zvýší na 2-3krát denně;
 • Folio obsahuje 400 mikrogramů kyseliny listové a 200 mikrogramů jodu. Jedna tableta léku uspokojuje denní potřebu těla budoucí matky a plodu v vitaminu B9. V případě nedostatku kyseliny listové je předepsáno větší množství;
 • Folacin obsahuje 5 000 mikrogramů kyseliny listové. Tato dávka léku mnohonásobně převyšuje tělesnou potřebu vitaminu B9 u ženy, proto je předepisována pouze s výrazným nedostatkem kyseliny listové v těle;
 • "Apo-folic" obsahuje 5000 mikrogramů kyseliny listové. Je předepsán k léčbě nedostatku kyseliny listové.

Multivitaminové komplexy pro těhotné ženy

 • „Materna“, „Elevit“ obsahuje 1000 mikrogramů kyseliny listové;
 • Vitrum Prenatal, Vitrum Prenatal Forte, Elevit obsahuje 800 mikrogramů kyseliny listové;
 • Multi-Tab Perinatal obsahuje 400 mcg kyseliny listové;
 • Pregnavit obsahuje 750 mikrogramů kyseliny listové.
 • Dávka užívání multivitaminového léčiva obsahujícího kyselinu listovou se volí individuálně v závislosti na zdravotním stavu těhotné.

Zvláštní doporučení pro kyselinu listovou

Navzdory doporučenému množství kyseliny listové denně existují výjimky naznačující zvýšení dávky léku:

 • použití perorálních kontraceptiv před těhotenstvím;
 • příjem "Almagel" nebo "Phosphalugel";
 • užívání antikonvulziv během plánování těhotenství a v jeho počáteční fázi;
 • proteinová strava před těhotenstvím;
 • nedostatek rostlinných potravin ve stravě;
 • problémy s gastrointestinálním traktem;
 • epilepsie;
 • cukrovka.

Historický fakt
V roce 1926 objevila biologička V. Efremov těhotné ženy
zvláštním onemocněním je makrocytická anémie. Při hledání účinného léku
pro léčbu této nemoci navrhl přítomnost „faktoru proti
anémie. “ Jako výsledek, po zavedení onemocnění jater do stravy
zvířata se v mnoha případech zotavila.

V roce 1932 obdržel anglický lékař Wils terapeutickou složku jater
extrakt, který se stal známým jako faktor Wils, a později - „vitamin M“.
A teprve v roce 1941 vědci zjistili, že tato cenná živina je obsažena
nejen v játrech, ale také ve špenátu, petrželce. Takže se objevil ten aktuální
název vitaminu je kyselina listová (od lat. folium, což znamená „list“).

Příznaky nedostatku kyseliny listové

Tento vitamin předepisují porodníci-gynekologové všem nastávajícím matkám bez výjimky. Pokud však lék neužijete, může dojít k nedostatku kyseliny listové, což lze rozeznat podle následujících příznaků:

 • vývoj anémie;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • zvýšená podrážděnost;
 • únava;
 • zvracení
 • průjem;
 • ztráta vlasů
 • změny v kůži;
 • vředy v ústech.

Encyklopedická reference
Hodnota kyseliny listové je také velká v přenosu dědičných dat.
Nejde jen o vnější rysy budoucího dítěte, ale také o jeho charakter,
predispozice ke znalostem a nemocem.

Dědičné faktory jsou spojeny se strukturou a funkcí DNA a RNA - dva
typy nukleových kyselin odpovědné za ukládání a přenos dědičných
znamení od rodičů k dítěti. Kyselina listová hraje důležitou roli v procesech.
syntéza nukleových kyselin, dělení buněk a růst tkání.

Bezpečnost kyseliny listové

Nastávající matky mohou mít pochybnosti o předávkování kyselinou listovou. Tento vitamin se však vylučuje z těla, pokud není úplně vstřebán, proto nepříznivě neovlivňuje proces nesení plodu - naopak přispívá k lepšímu těhotenství a vývoji dítěte..

Expert: Irina Isaeva, porodník-gynekolog
Autor: Elena Nersesyan-Brytkova

Kyselina listová pro těhotné ženy - pokyny a doplňky

Lékaři často doporučují ženám užívajícím kyselinu listovou během těhotenství v prvním trimestru a ze zdravotních důvodů - v následujících měsících. Tato látka zabraňuje hypovitaminóze, která negativně ovlivňuje průběh těhotenství, růstu a vývoje plodu..

Výhody kyseliny listové pro těhotné ženy

Kyselina listová, známá jako FC, vitamin B9, folacin, folát je ve vodě rozpustná sloučenina. Naše tělo - konkrétně střeva - je schopné ho syntetizovat samostatně, ale v malém množství. Proto by většina živiny v těle měla přicházet s jídlem nebo jako doplněk stravy.

Těhotné ženy potřebují kyselinu listovou k regulaci mnoha procesů, které se vyskytují na buněčné a atomově-molekulární úrovni. Vykazuje takové vlastnosti:

 • zodpovědný za správnou tvorbu krve, růst, uchování nových buněk, obnovu DNA, normální fungování imunitního a nervového systému, syntézu aminokyselin;
 • zabraňuje rozvoji anémie, tvorbě krevních sraženin;
 • chrání před vlivem teratogenních (narušujících proces embryogeneze) faktorů.

Pozornost! U těhotné ženy s nedostatkem B.9 zvýšené riziko potratu a předčasného porodu.

Po perorálním podání je kyselina listová rychle absorbována v horním segmentu dvanáctníku, proniká placentou a hematoencefalickou bariérou. Malé množství látky také přechází do mateřského mléka. Metabolický proces probíhá v játrech. Maximální koncentrace folátu v tkáních je pozorována 30-60 minut po podání. Poté se jeho molekuly dostanou do ledvin a vylučují se močí..

O výhodách folacinu pro těhotné ženy viz video:

Potřeba těla a normy

Pokyny k použití vitaminu B9 během těhotenství byl vyvinut v roce 1998. Podle ní by žena, která má dítě, měla dostat 400-600 mikrogramů živin denně. Pokud ale nastávající matka trpí nedostatkem látky, může být dávka zvýšena.

Lékař má také právo stanovit jinou míru příjmu kyseliny listové pro ženu během těhotenství, pokud má předchozí dítě s poruchou nervové trubice nebo vážnými nemocemi. To je uvedeno v doporučeních WHO z roku 2016.

Tabulka 1 - Denní dávka kyseliny listové během těhotenství pro ženy s patologiemi

Podmínky a nemociNorma látky, mg / den
Relativní k B9 hypovitaminóza0,8-5
Epilepsie0,6-5
Diabetes typu 11-5
Nedostatek kyseliny listové v předchozím těhotenství0,4-4

Rovněž se vyvíjí individuální dávka pro těhotné ženy, které mají taková onemocnění nebo stavy:

 • gastrointestinální choroby;
 • hypertenze;
 • selhání ledvin;
 • těžká toxikóza;
 • vícenásobné těhotenství;
 • přestávka mezi narozením kratší než 24 měsíců;
 • hrozba předčasného potratu atd..

Rozhodnutí předepsat zvýšenou dávku vitaminu B9 vezme doktora.

Faktory ovlivňující metabolismus

Kyselina listová během těhotenství by měla být užívána pod lékařským dohledem. Řekne vám, s čím může být kombinován a jak získat z drog co největší prospěch.

Míra asimilace a vylučování folacinu z těla závisí na různých faktorech. Jsou zvláště výrazné u těhotných žen. Zásoby látky se tedy rychle vyčerpávají pravidelným příjmem alkoholu, kouřením, nadváhou, používáním určitých antikonvulziv a horečkou. Horké počasí, časté výlety do vany a sauny, horké lázně mohou také urychlit štěpení folátů..

Absorpce kyseliny listové je narušena použitím antiepileptik: difeninu, fenobarbitalu, biseptolu, methotrexátu a bactrimu. Tyto léky vytvářejí nerozpustné sloučeniny s folátem, neumožňují proniknout gastrointestinální sliznicí.

Vylučování vitaminu B9 zrychluje při užívání antacidových léků (Fosfalugel, Almagel) a také po dietě s bílkovinami před početím nebo dlouhodobým užíváním antikoncepčních léků. Snížit účinnost látky a přispět k jejímu odstranění z tělních analgetik, sulfonamidů, antimikrobiálních látek, cholestyraminu.

Důsledky nedostatku

Studie provedené v letech 1980-1990 ukázali, že nedostatek vitaminu v těle těhotných žen může způsobit neuropsychické a fyziologické poruchy plodu, placentární narušení, mrtvé narození. Kyselina listová chrání embryo před vývojem malformací močového, kardiovaskulárního a nervového systému, deformitami (otevřený hřbet, anencefalie) atd..

U dětí s anencefalií (anencefalie) chybí část mozkových hemisfér. Rodí se mrtví nebo umírají bezprostředně po narození. U kojenců s otevřeným hřbetem (spina bifida) jsou pozorovány poruchy tvorby páteře, ochrnutí a močové a fekální inkontinence. S dobrou péčí může člověk s takovými vadami přežít do stáří, ale bude mentálně retardovaný.

Zjistit nedostatek vitaminu B9 v těle těhotné ženy je možné následujícími příznaky:

 • bledost kůže;
 • snížený výkon;
 • zhoršená chuť k jídlu, paměť, pozornost, hubnutí;
 • vzhled pigmentace, akné;
 • červený, ochablý jazyk;
 • únava, letargie, ospalost;
 • bezpříčinná nervozita, agrese, slza.

Nedostatek vitaminu B9 může také vést k výskytu megaloblastické anémie u předčasně narozených dětí, úbytku hmotnosti, zhoršení aktivity kostní dřeně, opožděné psychomotorické funkce.

Pozornost! Důsledky nedostatku folátu během vývoje plodu se mohou projevit po mnoha letech a vést ke vzniku závažných neuropsychiatrických poruch, demence.

Zdroje potravin

Těhotná žena potřebuje vitamín B9 neposkytuje ani vyváženou stravu. Důvodem je to, že foláty jsou nestabilní a jejich koncentrace se při dlouhodobém skladování zdrojových produktů snižuje..

Při smažení se rozkládá na 95 a během vaření i dušení až 70 - 90% kyseliny listové. Lékaři proto doporučují nejen denní stravování potravin bohatých na živiny, ale také pravidelně používají doplňky vyrobené na základě této látky.

Tabulka 2 - Produkty TOP-10, které zvyšují hladinu folátu v těle

Jméno výrobkuObsah vitamínu B9, mg / 100 g
Čerstvý chřest262
Kuřecí a hovězí játra240
Arašíd240
Čočka180
Fazole160
Petržel117
tresčí játra110
Špenát80
Vlašský ořech77
Pohanka55

Během těhotenství má mnoho žen toxikózu nebo alergickou reakci na potravu. Proto bifidobakterie, které jsou přítomny ve fermentovaných mléčných výrobcích, pomohou zvýšit syntézu kyseliny listové ve střevě..

Poradenství v mateřství

Během těhotenství je ženské tělo citlivé na léky a vnější vlivy. Proto byste neměli začít užívat kyselinu listovou bez doporučení lékaře. Lékař vám řekne, proč a jak dlouho musíte pít folie, předepsat lék, vybrat optimální dávku pro konkrétní případ.

Indikace pro těhotné ženy

Lékaři předepisují kyselinu listovou během těhotenství, pokud má žena jeden nebo více těchto stavů a ​​nemocí:

 • anémie z nedostatku folátu;
 • onemocnění jater a gastrointestinálního traktu, dysbióza;
 • časté nachlazení, infekční choroby;
 • snížené hladiny folátu v centrálním nervovém systému;
 • přítomnost faktorů stimulujících vylučování vitaminu B9 z těla nebo zhoršující jeho absorpci.

Během těhotenství je kyselina listová předepsána také v případě těžké toxikózy, s těhotenstvím před 18 nebo po 35 letech, různými neurologickými a duševními poruchami, stresem.

Délka přijetí

Aby se předešlo nedostatku kyseliny listové, je lepší začít užívat vitamín 3-4 měsíce před navrhovaným početí. Pokud dojde k neočekávanému těhotenství, měl by být začátek užívání folacinu v den, kdy se žena dozví o své situaci. Neurální trubice plodu je tvořena 21 dny těhotenství, takže je důležité navštívit lékaře až do tohoto okamžiku.

Jak hodně pít kyselinu listovou během těhotenství, určuje gynekolog. Ve standardních situacích se doporučuje, aby folacin pokračoval až 14 týdnů. Po tomto období to vše závisí na stavu ženy. Pokud existuje nedostatek látky nebo existují faktory, které mohou tento nedostatek vyvolat, může lékař prodloužit průběh a také předepsat lék ve druhém a třetím trimestru.

Možné poškození a kontraindikace

Kyselina listová v časném a pozdním těhotenství je zakázáno používat s individuální nesnášenlivostí na látku, anémii způsobenou nedostatkem vitamínu B12. Kyselina listová rovněž není předepisována během léčby normocytární nebo aplastické anémie, protože může způsobit více škody než užitku.

Dávkování

Příjem kyseliny listové, zahájený bez zohlednění gestačního věku, může vést k jeho nadbytku v těle a způsobit rozvoj nepříjemných příznaků u těhotné ženy, a pokud existují kontraindikace, může ohrozit zdraví jejího a jejího dítěte..

Doporučená dávka kyseliny listové během těhotenství v týdnu:

 • prvních 13 - 400-800 mcg;
 • od 14 do 27 - 600 mcg;
 • od 27 do 40 - 800 mcg.

Pokud ultrazvuk vykazuje vysoké riziko rozvoje patologií u plodu, pak denní dávka vitaminu B9 by měl být určen lékařem samostatně. Velké množství kyseliny listové v prvním trimestru těhotenství může poškodit.

Předávkovat

Folacin je užitečný pro těhotné ženy, ale stejně jako každý lék, pokud porušíte pravidla použití, může způsobit předávkování. Je doprovázena těmito příznaky:

 • zvýšená podrážděnost;
 • nespavost;
 • svědění nebo vyrážka na kůži;
 • porušení stolice;
 • chuť kovu v ústech;
 • zažívací potíže;
 • podrážděnost.

Pozornost! Přebytek kyseliny listové přítomný před posledním týdnem těhotenství může také poškodit plod: vyvolat nadměrný přírůstek na váze, vést k rozvoji obezity, astmatu, alergií, diabetu.

Při výběru léku musíte dávat pozor na dávkování a neberte ho příliš dlouho bez doporučení lékaře. Přebytek látky není o nic méně nebezpečný než nedostatek.

Podívejte se na video Dr. Eleny Berezovské o předávkování kyselinou listovou:

Vedlejší účinky a alergie

Kyselina listová je dobře tolerována během těhotenství, ale ve vzácných případech může způsobit alergie, dušnost a otok sliznic. Takové příznaky nejsou nebezpečné a lze je odstranit snížením dávky nebo užitím antihistaminika..

Pokud nepohodlí nezmizí, musíte navštívit lékaře, vyzvedne si další lék. Nejbližší analog v akci je Epoetin alfa nebo beta, Phytomenadion. Tyto léky mají jinou účinnou látku, ale stejně jako vitamin B9, stimulovat hematopoézu (hematopoézu).

Jak vybrat nejlepší vitamín B9 pro těhotné

Účinné a vysoce kvalitní léky se v lékárnách vyskytují jen zřídka. Navrhli jsme několik doporučení, která vám pomohou získat nejlepší kyselinu listovou pro těhotenství..

Struktura

Při výběru léků s folacinem musíte věnovat pozornost formě účinné látky. Existují dvě sloučeniny vitaminu B9 - folát (přírodní látka), který je na etiketě označen jako folát, a kyselina listová (syntetická živina). Je to druhý, který se zavádí do složení léčiv nebo potravinářských přídatných látek. Látka není metabolicky aktivní a projevuje se pouze v procesu enzymatického zotavení za účasti tetrahydrofolátu.

Pozornost! Syntetická forma kyseliny listové (kyselina listová) není vždy dobře absorbována a u některých žen s mutacemi folátového cyklu může vyvolat vážné choroby. Proto je lepší kupovat doplňky ve formě folátu nebo jeho sloučenin: methyl folátu a kyseliny folinové.

Methyl folát (5-MTHF) - nejaktivnější forma vitamínu B9. Na rozdíl od chemicky syntetizované kyseliny listové je látka absorbována rychleji, ale vyvolává vedlejší účinky a má také mnoho kontraindikací. Kyselina folinová téměř nezpůsobuje nepříjemné příznaky a má mírný antidepresivní účinek.

K dosažení maximálního terapeutického účinku lékaři doporučují kombinovat potraviny z listového zdroje s výživovými doplňky. Při nevyvážené stravě nebo v období podzim-zima je užitečné užívat multivitaminové komplexy, které těhotným ženám plně poskytují potřebné látky. Stojí víc, ale lépe se vstřebávají..

Dávkování a balení

O tom, kolik vitamínu B pít9 každý trimestr těhotenství je uveden v pokynech. Pokud lékař doporučuje užívat kyselinu listovou před 14. týdnem těhotenství, je lepší koupit balíček s objemem 90 denních dávek. Pro delší kurz budete muset koupit více drog.

Cena

Při výběru doplňkové látky doporučujeme věnovat pozornost nejen ceně balení, ale ceně 1 dávky. Většina potravinových doplňků vyráběných na domácím trhu obsahuje nízkou koncentraci účinných látek a syntetické kyseliny listové. Musí pít častěji, stejně jako ve větším množství.

Mateřské doplňky s folátem: TOP-3

Monoaditiva jsou dostupná ve formě čistého folátu nebo jeho metabolitů. Níže je uveden seznam nejlepších léků seřazených podle rostoucí ceny..

Články O Neplodnosti