Hlavní Bolest

Edém během těhotenství: příčiny, příznaky, jak se zbavit

Edém během těhotenství se vyskytuje do stejné míry téměř u každé ženy. Ale ne ve všech případech indikují patologii a vyžadují lékařské ošetření. Než začnete léčit otoky, měli byste zjistit příčinu jejich výskytu, je nutné jej odstranit a boj proti nim ohrožuje něco horšího.

Voda jako nezbytný prvek těhotenství

Jak víte, lidské tělo se skládá až z 80% vody. Během těhotenství se množství vody zvyšuje o 6 - 8 litrů, z nichž většina (až 6 litrů) je ve stavu bez tkáně a asi 3 litry se hromadí v tkáních. Na konci těhotenství se objem vody zvětšuje o dalších 6 litrů, z toho 3 v kojenecké, placentární a plodové vodě a zbytek ve zvýšení objemu cirkulující krve ženy, rostoucí dělohy a mléčných žláz. Tato „povodeň“ je normální stav fyziologicky probíhajícího těhotenství..

Zvýšení objemu tekuté části krve začíná od 8 týdnů, zatímco zvýšení počtu červených krvinek od 18 týdnů. To je vysvětleno potřebou dodávat kyslík a živiny plodu - krev je tenčí a tekutější, čím rychleji ji dodává.

Mechanismus vzniku otoků

Aby voda vstoupila do plodu, musí být ve vaskulárním loži, a nikoli v tkáních nebo dutinách těla. Kapalina v krevních cévách je zadržována dvěma složkami:

Proteinový albumin podporuje onkotický tlak v cévách a sodík v nich zadržuje vodu. Pokud je těchto látek nedostatek, kapalina „zanechává“ v tkáni, to znamená, že je zaznamenána zvýšená vaskulární permeabilita. Albumin produkuje ženskou játra z těch aminokyselin, které pocházejí z jídla, to je, jak jí nastávající matka.

Chlorid sodný je dodáván s jídlem a je také konzervován ledvinami. Kromě toho je metabolismus soli regulován hormony. V mechanismu otoků je tedy druhý okamžik - porušení metabolismu voda-sůl, kdy se sodík hromadí v tkáních a čerpá vodu z cév. Protože tekutá část krve se stává malou, dochází k jejím zahušťování, to znamená, že na pozadí viditelného nebo latentního edému dochází k dehydrataci (dehydrataci) těla matky..

Klasifikace otoků

Edém může být fyziologický, to znamená ten, který odejde sám, když eliminuje provokující faktory, a patologický v důsledku nějakého zdravotního problému. Linie dělící edém na „normu“ a patologii je poměrně nestabilní a je velmi obtížné ji nakreslit a je třeba vzít v úvahu nejen gestační věk a doprovodnou patologii, ale také věk ženy, počet plodících plodů, její výšku a ústavní rysy..

Také otoky jsou klasifikovány podle jejich prevalence:

 • I stupeň - otok nohou (nejčastěji nohou a dolních nohou) a rukou;
 • II. Stupeň - edém "stoupá" na přední stěně břicha a lumbosakrální oblasti;
 • III. Stupeň - bobtnají nejen dolní končetiny a břicho, ale také obličej;
 • IV stupeň - generalizovaný edém nebo anasarca.

V závislosti na původu se edém dělí na:

 • hydremický - způsobený chorobami močového systému;
 • srdeční - vznikají v důsledku kardiovaskulární patologie;
 • kachektické nebo dystrofické v důsledku vyčerpání;
 • zánět se vyskytuje v důsledku vzniku ohniska zánětu (traumatické, alergické, neurotické a toxické);
 • kongestivní edém se vyskytuje u onemocnění žil (křečové žíly, trombóza a tromboflebitida).

Příčiny edému

Fyziologický edém může nastat z následujících důvodů:

 • horké a dusné počasí;
 • nadměrná fyzická námaha na nohy (prodloužené postavení, chůze) nebo na ruce (práce u počítače, psaní);
 • plochá chodidla;
 • na sobě těsné boty nebo vysoké podpatky;
 • prodloužené sezení na měkkých a nízkých sedadlech;
 • zvyk překřížení nohou, když sedíte;
 • chyby ve stravě (nadměrná konzumace slaných a kořenitých potravin);
 • nadváha;
 • velký objem dělohy (v pozdějších stádiích těhotenství nebo s polyhydramniemi a mnohočetným těhotenstvím) - děloha komprimuje dolní dutou žílu a narušuje průtok krve v dolní části těla a nohou;
 • krátká postava;
 • fyzická nečinnost.

Patologický edém se objevuje v přítomnosti řady onemocnění a / nebo jako komplikace těhotenství:

Křečová nemoc dolních končetin

V tomto případě se otok objevuje kvůli narušení odtoku krve žilami, jeho stagnaci v žilách, což v nich vyvolává zvýšení hydrostatického tlaku. Nejprve se tlak zvýší ve velkých žilních cévách a poté v malých a „vytlačí“ tekutinu z cév do intersticiálního prostoru za vzniku otoků. Do téže skupiny patří i další onemocnění žil, které mohou být buď komplikací varikózních žil nebo nezávislým onemocněním (trombóza, flebitida, tromboflebitida). V tomto případě existuje vedle popsaného mechanismu rozvoje otoků také zánětlivý okamžik.

Kardiovaskulární onemocnění

Srdeční choroby (vrozené srdeční vady, myokarditida atd.) Vedou k rozvoji kardiovaskulárního selhání, jehož projevem je edém. Retence tekutin v těle je způsobena zvýšením centrálního žilního tlaku, protože vnitřní orgány přijímají méně krve obohacené kyslíkem a také retenci sodíku ledvinami. Se zvýšením centrálního žilního tlaku se zvyšuje hydrostatický tlak v kapilárách, který „vytlačuje“ vodu do tkáně. Těhotenství zvyšuje zatížení srdce, což dále způsobuje výskyt otoků.

Patologie ledvin

Nefrotický syndrom, který se vyznačuje edémem, je obvykle pozorován u glomerulonefritidy. Mechanismus vzniku otoků má několik bodů. Zaprvé se protein ztrácí v moči na pozadí normálního nebo rychlého močení, což vede ke snížení onkotického tlaku v krevních cévách a ke zvýšení jejich propustnosti a následně k výskytu otoků. Zadruhé, při sníženém močení je sodík zadržován v tkáních, který čerpá tekutinu z krevních cév. Zatřetí je narušena filtrační funkce ledvin (zadržování sodíku) a metabolismus voda-sůl (produkce aldosteronu, který také zadržuje tekutinu v těle, je narušena).

Alergické reakce

Quinckeho edém - jeden z těžkých projevů alergií, je spojen s generalizovaným otokem sliznice horních cest dýchacích a kůže a vyvíjí se pronikáním alergenu (antigenu) do těla. Alergen podporuje produkci zánětlivých mediátorů: serotoninu, histaminu a dalších. Zánětlivé mediátory zase zvyšují permeabilitu cévní stěny a tekutina z krve se vlévá do tkáně, čímž se tvoří otoky. Více o Quinckeho edému.

Gestóza

Mechanismus vývoje této komplikace zejména těhotenství a otoků je poměrně složitý. Výskyt otoků je spojen zaprvé se ztrátou bílkovin v moči a snížením onkotického tlaku v cévách. Za druhé, s vazospasmem (zvýšený krevní tlak) a narušenou mikrocirkulací, což vede ke zvýšení propustnosti cévní stěny. A zatřetí je ve tkáních zadržen sodík, který „táhne“ tekutinu z cév na sebe. Přečtěte si o gestóze v těhotenství.

Nemoc štítné žlázy

Jak identifikovat otok

Edém je podle definice hromadění přebytečné tekutiny vně vaskulárního lůžka a tkání a dutin vnitřních orgánů (srdeční vak, pleurální a další). Edém je rozdělen na skrytý a viditelný. Latentní otoky mohou být podezřelé pouze lékařem na základě následujících příznaků:

Přibývání na váze

Těhotná žena má patologické přírůstky na váze, což je po 30 týdnech více než 300 gramů za 7 dní. Nebo je celkový nárůst tělesné hmotnosti během celého období těhotenství vyšší než 20 kg. Měli bychom však vzít v úvahu typ ústavy a výšku ženy a rozlišovat mezi patologickým přírůstkem hmotnosti v důsledku latentního edému nebo v důsledku hromadění podkožního tuku..

Denní diuréza

K jeho určení se vezme v úvahu množství opitého (spolu s polévkami a vodním ovocem) a vyloučené tekutiny. Normálně je jejich poměr 4/3 (s přibližně 300 ml tekutiny uvolněné potem a dýcháním). Pokud je denní diuréza záporná, tj. Množství opilé tekutiny výrazně převyšuje přidělené množství, znamená to latentní edém.

Nokturie

Žena poznamenává, že objem moče uvolňovaného v noci je mnohem větší než denní. Kromě toho je častější nutkání močit v noci. Je však třeba si uvědomit, že po 37 týdnech může tento příznak také naznačovat blížící se narození (hlava je přitlačena ke vchodu do malé pánve a vytlačuje močový měchýř).

Ukázka Mac Clure - Aldrich

Intradermálně se do předloktí vstříkne 0,2 ml fyziologického roztoku chloridu sodného a detekuje se doba resorpce výsledného blistru. Normálně by měla zmizet po 35 nebo více minutách. Pokud se zkrátí doba jeho resorpce, můžeme bezpečně mluvit o skrytém edému.

Viditelný otok může sama těhotná žena určit na základě následujících příznaků:

 • Příznak prstence - charakteristický znak svědčí o otoku prstů: snubní prsten se neodstraní z prstu nebo se obtížně odstraní.
 • Boty - obvyklé a opotřebované boty se náhle stísní a napnou, což naznačuje otoky nohou.
 • Ponožky - poté, co nastávající matka svlékla ponožky, všimne si, že stopy, dokonce i výrazné dojmy z jejich dásní na nohou, dlouho nezmizí.
 • Příznak „fossa“ - při stlačení prstu na dolní končetinu (v místě, kde pouze kůže pokrývá holenní kosti), zůstává charakteristická deprese, která po určitou dobu nepřechází.
 • Objem kotníku - při měření obvodu v oblasti kotníku a při jeho zvyšování o 1 nebo více cm za týden se hovoří ve prospěch otoku.
 • Známky generalizovaného edému - s anasarkou nejen bobtnají nohy, ale jsou spojeny otokem rukou, stydkých pysků, přední břišní stěny a obličeje (rty, oční víčka a nosní otoky). Nebezpečným příznakem je neschopnost stisknout ruku do pěst nebo se ohnout a zapnout boty. Takový závažný otok během těhotenství může naznačovat rozvinutou gestózu.

Příznaky různých typů otoků

Edém různého původu a příznaků se liší:

Srdeční otoky

Edém v počátečních stádiích začíná u nohou, které sahají až po boky a výše, jsou symetrické. Ve vzpřímené poloze těla bobtnají pouze nohy. V horizontální poloze je edém rozložen do křížové kosti a dolní části zad, po zmizení spánku (v raných fázích). Edém je poměrně hustý, „fossa“ dlouho nezmizí. Kůže v oblasti otoků je cyanotická a chladná. Později se hromadění tekutin v dutinách (pleurální, srdeční, břišní) spojí s podkožním edémem tkáně. Kromě toho se vyskytuje dušnost, tachykardie, únava a celková bledost.

Renální edém

Edém renálního původu je charakterizován svým vzhledem shora a šíří se. Takový otok se naopak objevuje ráno a večer. Jsou drobivé a dlouho nezachovávají stopy tlaku. Objeví se na tváři, kde více volných podkožních tkání - oteklé víčka. Edém je náchylný k migraci - při změně polohy těla se snadno pohybuje. Kůže v místech otoku je bledá, teplá a suchá. Existují další příznaky: bolesti hlavy, vysoký krevní tlak, moč se stává barvou „masných úlomků“ (makrohematurie).

Edém s onemocněním žil dolních končetin

U křečových žil dolních končetin se otok vyvíjí postupně a je spojen s dlouhodobými vzpřímenými pobyty. Večer se objevuje otoky, doprovázené pocitem těžkosti, hyperémií chodidel, otoky žil, může se objevit bolest. Kůže nad otokem je teplá, někdy s cyanotickým odstínem. Takový edém není zpravidla symetrický (objevuje se pouze na jedné noze). V případě tromboflebitidy je otok doprovázen zánětlivými příznaky: hyperémií, horečkou, bolestivostí podél žíly, jakož i při pohybu nebo dotyku.

Fyziologický edém

Jejich závažnost je obvykle zanedbatelná, objevují se častěji na nohou nebo prstech rukou (po delším používání). Absolvujte samostatně, po spánku a vyloučení provokujících faktorů.

Gestóza

Edém s preeklampsií vždy začíná u chodidla a kotníků (v některých případech prsty „bobtnají“ současně). Když se stav zhoršuje, otok stoupá a šíří se do boků, pysků, přední stěny břicha. Nad pubis se objeví zkušební polštář, což ztěžuje nebo znemožňuje předklonit se (přivázat tkaničky). Pak se otok obličeje spojí, jeho rysy jsou drsné, jeho oči vypadají jako štěrbiny kvůli oteklým víčkům. Po spánku viditelný edém „zmizí“ - přerozdělený po celém těle. Dokonce i výrazný otok je doprovázen uspokojivým stavem těhotné ženy, nicméně vyžaduje léčbu. Prognosticky nepříznivými příznaky jsou zvýšení krevního tlaku (zejména diastolického) a výskyt bílkovin v moči.

Opatření pro boj proti otokům

Co dělat, když během těhotenství dojde k otoku. Nejprve odložte paniku a uklidněte se. S malým, fyziologickým edémem si můžete poradit sami, ale v případě významného nebo trvalého edému byste se měli poradit s lékařem, který vám řekne, jak se otoku zbavit:

Dieta

V potravinách se doporučuje omezit spotřebu stolní soli (ale ne úplně ji vyloučit). Pití tekutin nejméně 2 - 2,5 litru denně v malých doušcích a neustále. Z nápojů se upřednostňují bylinné čaje s uklidňujícím účinkem (máta, heřmánek, meduňka), ovocné nápoje a neperlivá voda.

Procházky

Doporučuje se pravidelně chodit po 1,5 - 2 hodinách v klidu v zalesněné oblasti, což pomůže rozptýlit „stojatou“ krev, zvýšit celkový tón a zabránit nejen výskytu nadměrného tělesného tuku, ale také otokům.

Diuretické byliny

Dekorace a infuze bylin se slabým diuretickým účinkem předepisuje pouze lékař. Zejména jejich příjem je indikován pro onemocnění močového systému. Takové léčivé rostliny zahrnují medvědy, brusinky, petržel. Mají slabé diuretické, protizánětlivé a antispasmodické vlastnosti. Používejte opatrně při otoku způsobeném gestózou (v tomto případě jsou diuretika kontraindikována).

Léky, které zvyšují cévní tonus

Lokální antikoagulanty a látky zvyšující cévní stěny (seznam antikoagulačních přípravků) pomohou odstranit otoky (zejména u onemocnění žil dolních končetin). Podobné léky předepisuje lékař. Lyotonový gel, Venitan, heparinová mast, Essaven gel se mohou vtřít do pokožky nohou. Doporučuje se také perorální podávání askorutinu, eskalanu, venorutonu, které posilují cévní stěnu a snižují její propustnost..

Nosit kompresní prádlo

Nošení speciálního kompresního oblečení (punčochy nebo punčocháče), které se doporučuje zejména těhotným ženám s křečovými žilami, pomůže zmírnit otoky během těhotenství. K nasazení punčoch / punčocháčů je nezbytné v náchylné poloze, aby se rovnoměrně rozložil tlak na dolní končetiny.

 • Vyvarujte se pobytu na horkých místech
 • Vyhněte se dlouhodobému stání nebo sezení.

Ve vážném stavu, v případě gestózy nebo zhoršení chronických extragenitálních chorob (patologie ledvin, jater, srdce), je těhotná žena hospitalizována.

Otázka odpověď

Otoku (během těhotenství). Co přesně je možné a co nejíst?

Doporučuje se vyloučit z pití silný čaj (včetně zeleného) a kávu, které jsou vzrušující a vyvolávají výskyt otoků, jakož i sladké sodovky a džusy (způsobují žízeň). Odmítnutí ze soli by nemělo být, ale je nutné vyloučit nebo alespoň omezit použití vysoce osolených, kořenitých a nakládaných produktů (nakládaná zelenina, zelí, ořechy a hranolky a další). Dodržujte pravidla zdravé výživy, odmítněte uzené maso, sladkosti a pečivo. Doporučuje se vařit jídlo, dušené maso, péct nebo vařit, ale v žádném případě ho ne- smažte. Denní strava by měla obsahovat dostatečné množství bílkovin živočišného i rostlinného původu (libové maso, droby, tvaroh, obiloviny). Také denně konzumujte čerstvou zeleninu a ovoce jako zdroje vitamínů a produkty kyseliny mléčné - zdroj vápníku. Užitečné ryby a mořské plody, rostlinné oleje, které obsahují velké množství polynenasycených mastných kyselin.

Jaká je nebezpečí otoku během těhotenství??

Jakýkoli otok, pokud ovšem není fyziologický, představuje hrozbu nejen pro ženu, ale také pro její nenarozené dítě. Žena je zpravidla známa extragenitální patologie ještě před těhotenstvím, v jejímž předvečer je během těhotenství předepsána odpovídající léčba. Vážnou komplikací těhotenství je otok způsobený gestózou. Pokud se neléčí, může se rozvinout prekonvulzivní stav (preeklampsie) a záchvat (eklampsie). Příznaky preeklampsie jsou zmatek nebo vzrušený stav, otok nosu během těhotenství, který se projevuje kongescí nebo náhle se objevil rýma, blikající mouchy před očima, tinnitus atd. Neposkytnutí včasné pomoci vede ke křečím, které mohou mít za následek smrt těhotné.

Jak doma může otok přestat?

Menší edém fyziologického původu pomůže eliminovat následující opatření:

 • ležící na levé straně (snižuje tlak dělohy na velké krevní cévy, zlepšuje krevní oběh v ledvinách);
 • spát nebo odpočívat se zvednutými nohami (položte pod ně malý polštář);
 • chladné koupele na nohou, třením nohou kostkami ledu;
 • gymnastika a masáž chodidel;
 • opusťte paty, raději boty s malou patou a uvolněné;
 • s prodlouženou nucenou polohou (sedící u stolu) si nohy odpočiňte (zvedněte je na židli, jděte pár kroků);
 • vyvarujte se nošení tlaku a utahování oděvů (elastické pásky, pásy, pevné límce a ponožky).

Jak zjistím, zda mi hrozí riziko vzniku otoků a preeklampsie??

Tato skupina zahrnuje těhotné ženy s dostupnými faktory:

 • mladý (do 17) a pozdní (nad 30) věk ženy;
 • minulá gestóza během minulých těhotenství (zejména eklampsie a preeklampsie), cystická drift;
 • těhotenství není jeden plod;
 • přítomnost arteriální hypertenze před těhotenstvím;
 • špatné návyky (před a během těhotenství);
 • diabetes mellitus a další endokrinní patologie;
 • těžká časná toxikóza;
 • přítomnost průmyslových rizik;
 • odhalil skrytý edém.

Jaká je nebezpečí otoku nohy nebo rukou během trimestrů 1, 2 nebo 3: ošetření pilulky, strava a dávky proti otoku

Těhotenství je zvláštní období v životě ženy, když musíte pečlivě sledovat své zdraví, protože jakékoli zhoršení může negativně ovlivnit dítě. Otok na tváři, pažích nebo nohou je alarmující signál, i když ženy v této poloze tento problém berou jen zřídka. Symptomy se projevují ve fyziologické normě, ale intenzivní otok nohou během těhotenství je považován za důsledek progresí patologií, které bez léčby mohou být nebezpečné pro zdraví matky a nenarozeného dítěte..

Otok během těhotenství: vážná hrozba nebo překonaný jev


Otok během těhotenství je pozorován u 75% žen. Názor odborníků spojený s potřebou eliminovat otoky je nejednoznačný a závisí na historii konkrétního pacienta. Následující článek odhaluje otázku, ve kterých situacích takový stav vyžaduje okamžitý zásah a kdy je fyziologickým důsledkem změn v těle.

Předpověď

Prognóza je určována příčinou vzniku otoku dolních končetin u těhotných žen. Je příznivý pro křečové žíly a fyziologický edém. U gestózy, zejména jejích závažných forem, je prognóza vždy vážná, protože tato patologie je vždy spojena s rizikem závažných komplikací:

 • fetální smrt;
 • smrt těhotné ženy;
 • plicní otok;
 • mozkový edém;
 • akutní selhání ledvin;
 • akutní srdeční selhání;
 • krvácení do mozku a vnitřních orgánů (ledviny, slinivka břišní, střeva, nadledvinky, střeva);
 • placentární narušení;
 • placentární nedostatečnost;
 • sítnicová dezinsekce;
 • vývoj HELLP syndromu.

Nejzávažnější průběh gestózy je zaznamenán na počátku léčby (s gestačním věkem méně než 28 týdnů).

Proč se objevují během těhotenství: hlavní důvody

Při čekání na dítě převezme ženské tělo životní funkce „pro dva“. To platí také pro objem tekutiny, který zdvojnásobuje během procesu porodu dítěte. Na první pohled lze tuto skutečnost považovat za zcela logické vysvětlení výskytu otoků, což dokazuje „přirozenost“ uvažovaného jevu během těhotenství. Lékařští odborníci však považují otoky za vážnou odchylku, která vyžaduje okamžité rozhodnutí o předepsané léčbě. Situaci může zhoršit „společník“ otoku: vysoký krevní tlak nebo bílkovina v moči těhotné ženy.

 • přítomnost závažných onemocnění kardiovaskulárního systému, jater, ledvin, například gestózy;
 • denní příjem nedostatečné tekutiny;
 • časté zařazení smažené, mastné nebo pokrmy s vysokým obsahem soli a cukru do stravy;
 • mačkání dospělé dělohy žil a lymfatických cév;
 • fyziologické změny obsahu stopových prvků v krvi a tkáních těhotné.

Příčiny

Otok nohou v pozdním těhotenství se vyskytuje téměř u všech žen z následujících důvodů:

 1. Nadměrná sůl ve stravě.
 2. Nevyvážená výživa, nedostatečný příjem proteinových produktů, na pozadí kterých jsou uvolněny cévní stěny a tekutina snadno proniká do tkání.
 3. Chronická onemocnění vnitřních orgánů, krevních cév, endokrinního systému.
 4. Diabetes a těhotná cukrovka.
 5. Křečové žíly.
 6. Zvýšení cirkulačního objemu krve (fyziologická otoky).
 7. Obtíže s vyprazdňováním močového měchýře kvůli jeho svorce rostoucí dělohou.
 8. Preeclampsia.

Příznaky: jak zjistit otoky


Pro minimalizaci negativního dopadu nafouknutí na tělo matky a dítěte je důležité včas jej diagnostikovat v počáteční fázi. Kromě otoků viditelných pouhým okem existuje pravděpodobnost vývoje pastovité tkáně (retence latentní tekutiny).
Tyto závažné odchylky stanoví lékaři při vyšetření a vyhodnocení výsledků obecné analýzy moči nebo krve. Vzhledem k nemožnosti navštívit gynekologa nebo provádět testy každý den, je možné, aby těhotná žena pravidelně kontrolovala části těla na zjevný edém viditelný pro ni..

Dolní končetiny a dolní končetiny

Pokud těhotná žena nemá vážná onemocnění a příznivé těhotenství, ve druhém a třetím trimestru dochází k otoku dolních končetin a jsou považovány za přirozené změny v těle.

Edém není pro nastávající matku a dítě považován za nebezpečný pouze s dobrými výsledky OAM a UAC. Jinak by měl být lékař předepsán ošetření a někdy by měl být vydán doporučení do nemocnice.

Hlavní „signály“ pro ženu, které ukazují na výskyt tekutin v nohou a dolních končetinách, jsou:

 • přírůstek hmotnosti o více než 300-400 gramů za poslední týden;
 • silné „otoky“ končetin výhradně večer;
 • pocit těžkosti, nepohodlí nebo bolesti nohou.

Ruce a prsty, ruce


Pro diagnostiku výskytu otoku horních končetin je vhodné věnovat pozornost:

 • přítomnost pocitu „mravenčení“ nebo „znecitlivění“ rukou a rukou;
 • schopnost volně odstranit a dát prsteny na prsty;
 • přítomnost stop z náramku nebo husté elastické pásky (umístěné na krátkou dobu na zápěstí) po dlouhou dobu poté, co jsou odstraněny.

Časté znecitlivění a brnění rukou těhotné ženy může naznačovat nejen přítomnost velkého množství tekutiny nahromaděné v tkáních, ale také porušení kardiovaskulárního systému..


Otok na obličeji je pro nastávající matku nejzřetelnější. Tato skutečnost je způsobena jejich významným dopadem na změnu vzhledu ženy. S rozvojem otoky těhotné ženy pozorují:

 • Otok víček;
 • vzhled „sáčků“ pod očima;
 • „Zaoblení“ oválu obličeje;
 • nazální zvětšení.

Břicho a pas

„Otok“ oblasti pasu je považován za nejnebezpečnější typ odchylky. To je způsobeno neoddělitelným propojením břicha matky s životními orgány dítěte, které spočívá v zásobování dítěte placentou („nafouknutou“ v případě otoku břicha) kyslíkem. V souladu s tím čím dříve je těhotná žena schopna samostatně si všimnout sebemenšího otoku této oblasti, tím větší je šance, že se vyhne vlivu patologie na rostoucí organismus. Objektivní důvod k obavám by měl být:

 • odebrání tekutiny méně než 75% denního objemu vody spotřebované ženou;
 • „Ostrý“ podstatný nárůst hmotnosti;
 • významné „otoky“ kotníků;
 • vysoký krevní tlak.

Pokud chodidla nabobtná


K určení nahromadění tekutin v nohou lékaři doporučují věnovat pozornost skutečnosti, že se mohou „rozšířit“. Jakmile si žena všimne, že není možné nosit staré boty, měla by neprodleně kontaktovat gynekologa, aby potvrdila nebo vyvrátila vývoj nebezpečného stavu způsobeného zadržováním vody v těle.

Norma edému edému a patologie

Každý pacient bude schopen samostatně stanovit pastovitost. K tomu potřebuje lehce přitlačit prst na postiženou část těla. Pokud dent z tlaku dlouho nezmizí, je diagnóza potvrzena.

Patologie, při níž nohy během těhotenství nabobtnávají, má 4 fáze:

 • otoky nohou, chodidel;
 • pastovitost nohou, břicha, dolní části zad;
 • šíření opuchy rukou a obličeje;
 • zvýšení tělesného objemu.

Stav pacienta, když je otok nepravidelný, fyziologická povaha vývoje, se pro budoucí matku považuje za normální. Po odstranění provokujících faktorů zmizí. Existují však podmínky pacientů, kdy je nemožné to udělat bez odborné pomoci. Ženy kromě každodenních problémů trpí zhoršením zdraví, rychlou únavou a bolestí edematózních částí těla..

Co je to latentní edém, jak je určit během těhotenství

Bohužel ne vždy nadměrná akumulace tekutin v těle těhotné ženy může být stanovena během pravidelné autodiagnostiky doma.

Musíte pravidelně navštěvovat gynekologa. Kromě plánovaných návštěv by těhotná žena měla pravidelně provádět testy a řídit se obecnými doporučeními lékaře ohledně výživy a životního stylu.

Po převzetí definice latentní (pastovité) otoky bude odborník brát referenční body:

 • nerovnoměrný nebo prudký nárůst hmotnosti za poslední měsíc;
 • odchylky v analýze výsledků diurézy;
 • pomalá resorpce zvláštního roztoku, vytvářející jakýsi „puchýř“, zavedený pod kůži těhotné ženy (podobný postup je v odborných kruzích znám jako „puchýřový test“);
 • významný nadbytek krevního tlaku;
 • detekce bílkovin v moči pacienta.

Diagnostika

Abychom předešli a včas rozpoznali vývoj patologických procesů a gestózy, je velmi důležité pravidelně podstupovat vyšetření, zejména ve třetím trimestru těhotenství..

Seznam nezbytných diagnostických postupů zahrnuje:

 1. Vizuální vyšetření pacienta na přítomnost pastovitosti obličeje a nohou.
 2. Kontrola tělesné hmotnosti. Při pravidelném vážení můžete snadno určit prudký nárůst hmotnosti. Není-li viditelný edém, lze dojít k závěru, že jsou skryté akumulace tekutin.
 3. Analýza moči. Laboratorní diagnostika moči se provádí před každou návštěvou gynekologa, aby se vyhodnotila funkce ledvin. Podle analýzy lze fyziologickou pastovitost odlišit od preeklampsie, protože u druhé je protein v analýzách stanoven.
 4. Monitorování krevního tlaku. S gestózou se tlak vždy zvyšuje.

Co je nebezpečné zadržování tekutin v těle během těhotenství

Účinek otoku na tělo nastávající matky a vývoj plodu v lůně přímo souvisí s gestačním věkem, kdy byl popsaný stav diagnostikován..

První trimestr

Významná retence tekutin v těle ženy v prvním trimestru těhotenství je mimořádně nefyziologická a lékař ji jednoznačně považuje za důsledek dysfunkce životně důležitých orgánů těhotné ženy (ledviny, srdce, játra)..
Kromě možného srdečního nebo ledvinového selhání mohou křečové žíly nebo těžká toxikóza, která může významně dehydratovat těhotnou ženu, v časných stádiích vyvolat otoky..

Ignorování problému je pro budoucí matku plné vývoje závažných nemocí, které se postupem času stávají „chronickými“. Pro dítě ve fázi „položení“ základu pro následné formování životně důležitých systémů může být otok matky nebezpečný, což může vyvolat poruchy fungování placenty, která je zodpovědná za zásobování dítěte kyslíkem.

Druhý trimestr

Zvažované odchylky ve stavu ženy ve druhém trimestru jsou přirozenější, a to díky významně zvýšené zátěži na těle, a to i díky nabyté hmotnosti. Bezpečnost zjištěné otoky v tomto okamžiku může být stanovena výhradně gynekologem na základě výsledků dalších studií a analýz. Jinak mluvíme o počátečním stádiu gestózy, což je nebezpečné nejen pro celkový stav matky, ale také pro život nenarozeného dítěte..

Třetí trimestr


Výrazné otoky v posledních týdnech třetího trimestru nevyhnutelně znamenají hypoxii plodu umístěného v lůně. V naprosté většině případů se lékaři v takových situacích rozhodnou poslat těhotnou ženu do nemocnice, aby se pokusili lékařským způsobem odstranit přebytečnou tekutinu, která se v ženském těle nahromadila. Při absenci pozitivní dynamiky při odstraňování otoku nastávající matky bude doporučeno nouzové doručení, aby se zachránil život jejího dítěte..

Příjem "Eufillinu" z otoky během těhotenství

Jednou z příčin otoky u žen v pozici je gestóza těhotných žen. Jedná se o závažný stav, který se vyvíjí v důsledku křečí krevních cév v důsledku změn krevního oběhu a hormonální rovnováhy..

S tímto procesem je „Eufillin“ nejlepším lékem na otoky během těhotenství. Zvláštností jeho působení je, že rozšiřuje krevní cévy a pomáhá normalizovat krevní oběh v těle. Pomáhá také zabránit adhezi krevních buněk a tvorbě krevních sraženin, což je také běžné během těhotenství..

Uvolňovací forma „Eufillin“ - tobolky pro perorální podání a ampule s injekční tekutinou. Pro těhotné ženy je výhodná tabletová forma, protože injekce vede mnoho lidí ke stavu zvýšené úzkosti, což je v tak kritickém období nepřijatelné..

Jak otok ovlivňuje dítě, co je nebezpečné

Moderní gynekologové vnímají otok těhotné ženy, doprovázený výrazným nárůstem tělesné hmotnosti, zvýšeným krevním tlakem a odchylkami v OAM a KLA, jako jev, který představuje závažné ohrožení dítěte v děloze. Účinek této podmínky lze vyjádřit v:

 • zhoršená normální cirkulace v placentě nebo rozvoj placentární nedostatečnosti, nevyhnutelně vedoucí k hypoxii (nedostatek kyslíku);
 • vyvolání nadměrné aktivity dítěte, vedoucí k propletení jeho krku nebo břicha pupeční šňůrou, což je potenciální nebezpečí pro následný porod.

Příznaky

Pokud se otok objeví pod vlivem fyziologických příčin, jsou charakterizovány následujícími příznaky:

 1. Mírně vyjádřeno a obvykle ovlivňuje pouze oblast chodidel, kotníků, poloviny lýtka.
 2. Vstávají na konci dne a po odpočinku ve vodorovné poloze zmizí samy.
 3. Může být doprovázen pocitem těžkosti v nohou, nočními křečemi, po kterých mohou lýtkové svaly několik hodin bolet..

V případech, kdy nohy během těhotenství silně bobtnají, je příčinou pravděpodobně preeklampsie OCG. Ve svém průběhu se rozlišuje několik fází:

Fáze OPG gestózyKlinické projevy
VodnatelnostZpočátku patologie probíhá tajně, lze ji podezření patologickým zvýšením tělesné hmotnosti. Ženy často poukazují na to, že obnošené boty se pro ně najednou stísnily. Obecné zdraví se zhoršuje. Pak jsou viditelné otoky nohou a nohou. Pokud se léčba nezačne, otok se rozšíří na boky a přední břišní stěnu, paže. V těžkých případech se vyvíjí anasarca - otok téměř celé kůže a hromadění tekutin v anatomických dutinách těla. S kapkou není arteriální hypertenze a proteinurie.
NefropatieEdém je kombinován s progresivní hypertenzí. Po 3-6 týdnech se proteinurie spojí s těmito příznaky - přítomností bílkovin v moči. Jiné příznaky: poruchy spánku, závratě, bolest v bederní oblasti, dyspepsie, žízeň. Hepatomegalie, bolest v pravém horním kvadrantu břicha, žloutenka jsou charakteristické poškození jater.
PreeclampsiaPříznaky poškození centrálního nervového systému a zvýšeného intrakraniálního tlaku (bolesti hlavy, nevolnost, zvracení) se spojují s výše uvedenými příznaky nefropatie. Zvláště často s preeklampsií je zaznamenáno poškození zraku..
EklampsieTěhotná žena má náhlou ztrátu vědomí a vyvine křečovité záchvaty, po kterých upadne do kómatu.

Pokud se obličej, nohy a paže zvětší, je možné pomocí léků snížit otok

Po identifikaci výskytu a vývoje latentního nebo zjevného edému v čase je předepsána léčba gynekologa v závislosti na anamnéze a současném stavu těhotné ženy. Moderní farmaceutické společnosti nabízejí širokou škálu léků, které jsou účinné v boji proti nebezpečné „nemoci“..

Co je předepsáno pro akutní formy

Při závažném otoku nohou, obličeje nebo horních končetin, kromě obecných doporučení a dodržování pitného režimu, jakož i při úpravě každodenní stravy, lékaři v nemocnici jmenují:

Jaké prostředky jsou účinné

Nejúčinnější z nich jsou uznáváni jako Curantil a Kanefron. Složení těchto léčiv je co nejpřirozenější, což vede k absolutní bezpečnosti jejich použití, spolu s vysokou rychlostí účinku účinných látek.

Těhotné je silně odrazováno od samoléčení, protože při absenci řádného předběžného vyšetření a správného stanovení dávky mohou jakékoli léky způsobit matce a jejímu dítěti více škody než užitku.

Léky, které mohou těhotné ženy používat k boji proti otoky

Samoléčení během těhotenství je zakázáno. Před použitím jakéhokoli, i když nejnebezpečnějšího složení, léků, je nutná lékařská konzultace. Před předepsáním léků na otoky během těhotenství vám gynekolog poradí s flebologem, endokrinologem a nefrologem, aby objasnil příčiny tohoto stavu. Terapie bude záviset na konečné diagnóze..

Před předepsáním léků na otoky během těhotenství lékaři doporučí pacientovi stabilizovat vodní režim a upravit stravu. Slaná jídla a rychlé občerstvení, jakož i nápoje sycené oxidem uhličitým by měly být zcela odstraněny. Pokud se po těchto opatřeních otoky nesnižují, budete muset během těhotenství používat arzenál léků pro otoky. Léčba je nejčastěji snadná a významně zlepšuje pohodu těhotné ženy..

Co by se nemělo během těhotenství brát z otoku


Vzhledem k potenciálnímu nebezpečí pro těhotnou ženu, které představují některé léky, které byly úspěšně použity při léčbě otoků u jiných lidí, lékaři dávají přednost předepisování diuretik:

Prevence

Aby se zabránilo vzniku otoků, je kromě zdravého životního stylu nutné dodržovat i další pravidla:

 • jíst dostatek bílkovinných potravin;
 • snížit příjem soli;
 • chodit více (nevedou sedavý životní styl);
 • vypijte 1-1,5 litru vody denně.

Diuretika pro otoky, těhotné ženy mohou být použity pouze po konzultaci s odborníkem. Nemůžete se zapojit do samoléčení, jinak to může mít nevratné následky.

Galina Polovnikova / autorka článku

Píšu články v různých oblastech, které do určité míry ovlivňují takovou chorobu, jako je otok..

Jak se vypořádat s otoky během těhotenství s lidovými prostředky

Žena v pozici, pod silou domova, se snaží minimalizovat otoky pomocí efektivních lidových metod, úpravou svého jídelníčku a také provedením jednoduchých cvičení.

Koupele na nohou: jak zmírnit otoky

Nejběžnějšími „domácími“ prostředky k odstranění zadržování tekutin v nohou jsou:

 • koupele na nohy (ve vodě při teplotě 30 - 35 stupňů, mořská sůl, hořčice, heřmánek nebo meduňka se rozpustí v poměru 1 polévková lžíce účinné látky na litr kapaliny);
 • studená a horká sprcha.

Jak odstranit otok obličeje

Pro odstranění „otoku“ obličeje těhotné ženy se doporučuje každodenně otírat pokožku ledem a také pravidelně:

 • maska ​​z okurek;
 • maska ​​brambor a medu;
 • komprimovat na obličej s odvarem měsíčku, zelený čaj.

Jak snížit otok v břiše

Každodenní použití pomůže snížit nebezpečný otok v dolní části břicha během těhotenství:

 • ovocné nápoje z bobulovin;
 • zelenina čerstvá;
 • bylinné infuze, zejména petržel, šípky, hloh, heřmánek.

Léčba

Každá žena během těhotenství se ptá, jak zmírnit otoky nohou. Můžete se tohoto problému zbavit sami, ale potřebujete vědět, jaká terapeutická opatření musíte podniknout. Léčba pastovitosti poskytuje komplexní léčbu. V závislosti na příčinách problému může být otok nohou odstraněn doma nebo v nemocnici pomocí různých terapeutických metod..

Doporučené čtení Proč těhotným ženám v 1., 2. a 3. trimestru předepisuje kapátko s magnézií pro otoky

Léčba edémů

Během těhotenství je léčba drog prováděna pod přísným dohledem ošetřujícího lékaře. Pacientka se proto musí poradit s lékařem, aby během těhotenství věděla, jak odstranit otoky nohou. Posoudí stav ženy a poté řekne, jak během těhotenství co dělat, když nohy velmi otoky. Jakékoli prášky a léky jsou užívány pod přísným dohledem lékaře..

Ve většině případů se během těhotenství používá krém na otoky nohou: troxevasin, heparinová mast. Zvyšuje elasticitu a tón krevních cév, což pomáhá eliminovat pastovitost. Místo mastí můžete použít gel na otoky nohou během těhotenství. Mohou být použita diuretika: aminofylin, kanefron, kyselina lipoová.

Léčba otoků lidovými léky

Účinným způsobem, jak zmírnit otoky nohou během těhotenství doma, je tradiční medicína. Mnoho lékařů praktikuje různé způsoby léčby lidovými léčivy a věří, že mohou problém napravit bez poškození těla.

Dobrým dekongestivním efektem je list zelí. Nanáší se na postiženou oblast těla a fixuje se obvazem. Takový obklad s otokem nohou pomáhá rychle odstranit příznaky patologie. Listy této rostliny vychladnou, zmírňují bolest a únavu..

Další dobrý lék na otoky během těhotenství je mořská sůl. Je rozpuštěn v teplé vodě a jsou vyráběny léčivé koupele nohou. Pravidelné používání těchto vodních procedur během těhotenství vylučuje potřebu hledat odpověď na otázku, jak snížit otoky nohou.

Dieta pro otoky

Pro mnoho nastávajících matek je otázka, jak zacházet s otoky nohou během těhotenství, relevantní. Nemoc negativně ovlivňuje kvalitu života pacienta. Výživa během těhotenství hraje důležitou roli. Protože to jsou potravinářské výrobky, které přispívají k přibírání na váze, zvyšují zatížení nohou. Těhotné ženy si musí dávat pozor na svůj jídelníček. Výživa by měla být vyvážená a měla by obsahovat vitamíny a další živiny..

Čerstvé ovoce, byliny, zelenina mají příznivý vliv na stav pacienta. Obsahují velké množství vitamínů, minerálů, které nasycují tělo všemi potřebnými látkami. Silnou zbraní proti otoku je česnek, který příznivě ovlivňuje oběhový systém.

Ženy, které kontrolují množství spotřebované soli, se během těhotenství jen zřídka diví, jak se zbavit otoků nohou..

Pro zlepšení stavu jsou pacientům podávány dny nalačno. Mohou být prováděny maximálně jednou týdně. Ale to stačí k tomu, abyste se zbavili přebytečné tekutiny. Stejně důležitý je režim pití. Optimální objem tekutiny pro těhotnou ženu je 1,5 litru vody denně. To vám umožní doplnit zásoby vody a zabránit otokům..

Dieta pro otoky během pozdního těhotenství

Kromě výše uvedených „rituálů“ se těhotným ženám doporučuje dodržovat speciální dietu ke snížení otoků, což znamená dostatečný příjem tekutin.

Výrobky proti bobtnání

Spolu s bohatým nápojem by měly být důležitými součástmi kompletní nabídky ženy, která čeká na dítě:

 • jídla bez solí;
 • čerstvá zelenina a ovoce, například mrkev, meloun, meloun;
 • sezónní bobule, zejména brusinky, brusinky a brusinky.

Ranná a pozdní strava pro celý den

Denní dieta budoucí matky s rozvojem otoky v rané i pozdní fázi znamená dodržování stejných základních pravidel „zdravé“ výživy:

 1. Denní objem soli v miskách by neměl překročit 5 g.
 2. Je nutné zcela vyloučit sladká, moučná, mastná, kořenitá a smažená jídla.
 3. Prioritou by měla být jídla bohatá na proteiny, vitamíny, prospěšné mikro a makro prvky:
 • vařené nebo pečené v troubě „dietní“ maso;
 • mléčné výrobky;
 • dušená jídla;
 • zelenina;
 • citrusové plody, zejména citron (bez alergií);
 • Ovesná kaše.
 1. Je nezbytné vyhnout se nadměrné konzumaci kávy, černého čaje a sycených nápojů..

Množství tekutiny spotřebované v posledních týdnech

Množství tekutiny spotřebované ženou v posledních týdnech těhotenství by mělo být alespoň 1 litr denně. Tento ukazatel se vztahuje nejen na čistou vodu a jiné nápoje, ale také na všechna tekutá jídla v každodenní stravě nastávající matky.
Nejmenší odchylka od obecně přijímaného režimu pití může vést ke vzniku otoky nebo naopak dehydrataci.

Cvičení z otěhotnění

Rovněž stojí za zmínku potřebu provést řadu cvičení těhotných žen, což přispívá k normalizaci procesu odstraňování nahromaděné tekutiny z těla. Tyto zahrnují:

 • pravidelné přijímání polohy kolenního lokte;
 • návštěva bazénu;
 • denní aktivní procházky na velké vzdálenosti;
 • „Zaokrouhlování“ a „ochabnutí“ zad, stojící na všech čtyřech;
 • několikrát držel polohu, střídal nohy, prováděl „tahání“ ohnutého kolena do žaludku, s doprovodným zaoblením hřbetu;
 • ležící na zádech a položení dolních končetin na polštář, provádějte kruhové pohyby nohou v různých směrech;
 • zůstat ve stejné poloze, střídavě táhnout nohy ohnuté na kolenou do žaludku.

Po prozkoumání informací ve výše uvedeném článku bude těhotná žena schopna pochopit, jak zabránit výskytu potenciálně nebezpečného stavu po celý život svého dítěte. Avšak navzdory existujícím „domácím“ metodám boje proti opuchnutí a známým „běžným možnostem“, pokud jsou zjištěny příznaky odchylky, by se nastávající matka měla okamžitě poradit s lékařem, aby zjistila, zda existuje skutečné nebezpečí pro její zdraví..

Kanefron pro těhotné ženy

Další diuretikum, které bylinkáři hojně používají. Vzhledem k lehkému antibakteriálnímu účinku Kanefronu jej začali nefrologové v posledních letech jmenovat. Lék má výrazný hojivý účinek na ledviny, navzdory bylinnému složení. "Kanefron" - jediný lék na otoky během těhotenství, jehož recenze jsou téměř všechny pozitivní.

Uvolňovací forma - dražé oranžové barvy. Aktivní komponenty Kanefronu:

 • root loveage officinalis;
 • extrakt z rozmarýnu;
 • obyčejná kentaurová tráva.

Indikace pro použití léku jsou cystitida, urolitiáza, chronická pyelonefritida, diatéza kyseliny močové, otok. Přípravek „Kanefron“ je povolen během těhotenství, je však nutné diskutovat o délce podávání a dávkování s nefrologem..

Léky

Jedním z nejbezpečnějších a nejúčinnějších diuretik pro těhotné ženy je dnes bylinný přípravek fytolysin; je to pasta pro orální podávání na bázi rostlinných výtažků z listů pšenice, petrželky, přesličky, lovage a březových listů. Tablety Kanefron jsou další léky schválené pro použití u nastávajících matek.

Tyto léky lze předepisovat po celou dobu porodu dítěte a kromě diuretického účinku mají oba léky antibakteriální a protizánětlivý účinek, zmírňují křeče a bolest během močení.

Často s edémem způsobeným dysfunkcí žil dolních končetin se doporučuje používat různé antikoagulanty ve formě mastí a tablet, například:

 • Hepatrinová mast;
 • Venolife nebo Troxevasin;
 • Lyoton gel;
 • Tablety Venoruton a Eskozan.

Pomáhají posílit stěny krevních cév a zvyšují elasticitu tkáně, ředí krev, čímž eliminují riziko krevních sraženin.

Smyčková diuretika

Nejúčinnější diuretika, která je dnes k dispozici, je tohoto účinku dosaženo díky expozici jemnou smyčkou, ve které vzestupné části dochází k reabsorpci sodíku a vody. Tato léčiva se používají jako součást komplexní terapie otoků způsobených renální dysfunkcí.

Během těhotenství je možné předepsat smyčková diuretika:

 • Furosemid;
 • Injekční roztok Lasix;
 • Tablety diuveru.

Dlouhodobé užívání drog této kategorie může vyvolat hypokalémii, stejně jako účinné látky léčiv mohou pronikat placentární bariérou, což negativně ovlivňuje vývoj dítěte.

Terapie těmito látkami by měla být prováděna pod dohledem ošetřujícího lékaře a relativně krátkou dobu.

Nebezpečí diuretik u plodu

Všechny léky lze rozdělit na tetratoxické - což má negativní vliv na vývoj 8 - 10 týdnů; embryotoxický - nebezpečný pro první 2 až 3 týdny růstu; fetotoxický - poškozuje i zralý plod.

Název drogytetratoxicitaembryotoxicitafetotoxicita
Furosemid++
Hypothiazid+
Diacarb+
Dichlothiazid++
Indapamid++
Kyselina etakrylová+++
Aquafor+++
Theofylin+
Spironolakton+
Mannitol+
Amlorid+

Téměř všechny tyto léky mají schopnost proniknout placentou, a proto se hromadí v tkáních, což vede k dalším komplikacím a malformacím.

Hlavní nebezpečí syntetických diuretik pro dítě jsou:

 • rozvoj hluchoty;
 • porušení ve formování kostry a kostí;
 • dysfunkce nervového, dýchacího a endokrinního systému;
 • zpoždění tvorby a vývoje vnitřních orgánů a mozku;
 • hrozba tachykardie;
 • žloutenka;
 • fetální hypoxie.

Těhotné ženy musí pečlivě a přesně dodržovat dávkovací a léčebný režim těchto léků. Samoléčení těmito léky je nepřijatelné..

Otok na obličeji

Čím méně času zbývá před narozením dítěte, tím častěji u žen dochází k otoku obličeje, zejména ráno. Zpočátku se objevuje otok víček, ve vážnějších případech se změní obrys obličeje.

Nastávající matky často stěžují na nosní kongesci bez zjevného důvodu. To je způsobeno skutečností, že tekutina je zadržována v tkáních, cévách nosního concha dilatátu, což komplikuje průchod vzduchu.

Pro matku je tento stav prakticky neškodný, ale je lepší vyhledat lékařskou pomoc od lékaře, protože to může způsobit narušení dodávky kyslíku dítěti, což negativně ovlivňuje jeho vývoj..

Draslík šetřící diuretika

Již z názvu je zřejmé, že hlavní výhodou těchto léčiv je, že zabraňují nadměrné ztrátě draslíku během doby podávání. V této kategorii jsou dvě kategorie - hormonální a nehormonální.

První v žádném případě by neměly užívat těhotné ženy a druhý může být použit v léčebném režimu edému. Vzhledem k tomu, že tato řada léčiv nemá výrazný účinek, jsou užívány společně se smyčkovými nebo thiazidovými diuretiky..

Použití decongestantů šetřících draslík je odůvodněné v případě zadržování tekutin v důsledku kardiovaskulárních chorob, hlavní předepsané léky jsou:

Tyto léky jsou přísně kontraindikovány pro použití v prvním trimestru, protože během tohoto období jsou položeny základy orgánů a systémů dítěte.

Osmotická diuretika

Diuretika pro těhotné ženy v této kategorii má rychlý a dlouhodobý účinek, pokud však tyto léky nekontrolujete, existuje riziko dehydratace, což je v situaci velmi škodlivé..

Osmotická léčiva jsou předepisována v případě otoků způsobených renální dysfunkcí, tato skupina zahrnuje:

 • Amilorid;
 • Roztok mannitolu;
 • Octan vápenatý
 • Torasemid;

Používají se, pokud očekávaný přínos pro matku převáží potenciální riziko pro dítě, léčba takovými diuretiky se nejčastěji provádí za stálého sledování v lůžkovém zařízení..

Zelenina a ovoce

Zelenina, která přispívá k odstranění otoků, by měla být konzumována čerstvá i zpracovaná, mezi něž patří:

 • čerstvá rajčata a okurky;
 • sladká paprika;
 • Čerstvá mrkev
 • květák;
 • brambory;
 • petrželka zelená;
 • kořenové plodiny ředkviček a řepy;
 • dýně.

Vývar lilku můžete vařit vařením několika lilků v jednom litru vody, nebo jíst tyto dušené nebo vařené zeleniny. Čaj s přídavkem kořene zázvoru nebo šťávy je dekongestivní a antimikrobiální.

Sušené ovoce, jako jsou sušené meruňky, švestky, třešně nebo třešně, jsou výborné při odstraňování přebytečné tekutiny a obohacují stravu draslíkem, hořčíkem a železem..

Bobule a ovoce s diuretickým účinkem:

 • vodní meloun;
 • jablka
 • černý rybíz;
 • brusinky a brusinky;
 • meruňky
 • grapefruity a pomeranče;
 • plody horského popela a šípků.

Tyto výrobky lze použít jako samostatné jídlo nebo k přípravě nápojů na jejich základě - čaje, kompoty, džusy a odvarky.

Studie diurézy

Porovnejte množství opilé a vylučované moči (za den). Normálně zdravý člověk vylučuje ¾ opilé tekutiny. Předpokládejme, že pokud pijete 1000 - 1200 ml tekutiny denně (včetně polévek a čajové kávy), mělo by se do moči vyloučit nejméně 750 - 900 ml. Zbývající čtvrtina tekutiny se uvolňuje ve formě potu i při dýchání. Obvykle se doporučuje počítat diurézu po dobu tří po sobě jdoucích dnů, aby se vyloučila situace, kdy se v předvečer studie vypilo velké množství tekutiny, která byla dokonale vylučována v první den počtu moči..

Thiazidová diuretika

S retencí tekutin způsobenou kardiovaskulárními patologiemi jsou v rámci komplexní terapie předepisovány diuretika a léky k udržení funkce srdce. Takové léky vyvolávají vylučování draslíku z těla, začnou však působit 4 hodiny po užití, trvající až 12 hodin.

Všechny lékové formy této kategorie jsou založeny na hydrochlorothiazidu nebo indapamidu a názvy léků jsou shodné s účinnou látkou v kompozici:

Taková diuretika jsou předepisována, pokud očekávaný přínos pro těhotnou ženu převáží riziko pro plod. Za nejvýhodnější období pro jejich použití v terapii se považuje konec druhého - třetího semestru.

Extrarenální léčiva

Léky v této kategorii přispívají ke zrychlení krevního oběhu v těle jako celku, zejména v ledvinách.

Nejbezpečnější diuretika pro těhotné ženy v této podskupině budou výtažky z těchto bylin nebo léčivých přípravků na jejich základě:

 • nést révu nebo meduňku, název lékárny je Uriflorin;
 • přeslička tráva;
 • staminát orthosifhon je součástí ledvinových čajů.

Diuretické extrarenální léky přispívají k odstraňování vody z těla spolu s močí nebo se rozkládají na kyselinu a močovinu. Taková diuretika se používají u těhotných žen s onemocněním ledvin, jater nebo srdce, doprovázeným kongestivními jevy..

Je-li to nezbytně nutné, může lékař předepsat takové syntetické léky, jako jsou:

Tyto léky mají výrazný diuretický účinek, jsou předepisovány, pokud je riziko plně odůvodněno pouze v období trimestrů II nebo III.

Otok prstů

Obzvláště často se obávají ženy, že v pozdějších fázích otoky rukou a prstů během těhotenství. Mírné brnění a necitlivost, je obtížné pevně stisknout dlaň a kroužky nelze odstranit - kousají se do prstů.

Pokud jsou oteklé pouze ruce, zatímco pastiness není nikde určeno, může to být individuální rys nebo otisk profese. Během monotónní práce na počítači, při vyšívání nebo pletení, jsou kartáče v pomalém stavu, což způsobuje jejich otoky.

Pokud nohy nejprve bobtnají, pak paže a žena si všimnou, že otok během těhotenství v pozdějších fázích stoupá, musíte o tom okamžitě informovat gynekologa..

Články O Neplodnosti