Hlavní Zdraví

Dr. Komarovsky řekl, jaká voda je vhodná k pití a přípravě směsi pro děti

22.8.2018 | 12:26 | Joinfo.ua

Renomovaný dětský lékař nadále pomáhá starat rodiče o péči o zdraví jejich dítěte. Tentokrát sdílel informace o tom, která voda je nejlepší pro dítě, “říká Joinfo.ua.

Jaká voda je vhodná k pití a přípravě směsi pro děti

Dr. Komarovsky uvádí, že nejdůležitějším požadavkem na vodu pro děti je její bezpečnost. A tato odpovědnost leží výhradně na rodičích. Koneckonců by měli vědět všechno o vodě, která je dána dítěti. Je-li to nutné, je lepší kontaktovat zdravotní úřady, než litovat problémů, které vznikly v důsledku takového maličkosti.

Ve skutečnosti v netestované vodě může být mnoho škodlivých mikroorganismů a nečistot škodlivých pro zdraví dítěte. Nejlepší volba pro vodu - nesycené nevarené stolní minerální vody.

Pediatr také varuje rodiče, že prodávané „speciální dětské minerální vody“ jsou ve většině případů jednoduše duplicitní. Neodlišují se od stejného „dospělého“ produktu, s výjimkou vysoké ceny.

Máte-li jakékoli pochybnosti o čistotě vody, nezapomeňte ji hrát bezpečně a vařit po dobu 1 minuty. Toto pravidlo je zvláště důležité dodržovat v prvních čtyřech měsících života vašeho dítěte..

Pokud rodiče musí vařit vodu každý den, Komarovsky doporučuje nalít horkou vodu do láhve s dudlíkem a rychle vychladnout ve studené vodě.

Když matky dávají kromě mléka nebo mléčné výživy vodu, nemusí být předtím zahřívána. Jen se ujistěte, že je při pokojové teplotě.

U mléčných směsí, bez ohledu na to, zda vysoce kvalitní voda, či nikoli, musí být bez selhání vařena po dobu 1-2 minut. Potom se ochladí na 37 ° C a teprve pak se smíchá s práškem.

Nenechte si ujít ani takové maličkosti v péči o vaše dítě, jako je voda. V prvních měsících života se jeho imunita teprve začíná formovat a rodiče musí chránit zdraví drobků.

Dříve Dr. Komarovsky hovořil také o tom, zda je možné dát dětem roztavenou vodu. Názor specialisty se liší od názoru jedné z matek, které se podobné otázce zabývaly. A pediatr si vyjasnil svou pozici.

Měl by novorozenec pít vodu

Je možné, aby voda novorozence - ano, pokud je podávána s mírou. Kojenci kojení začínají dojit nejdříve 3-4 měsíce, kojení při umělém krmení jsou dávkována od prvního měsíce života.

Je pro kojení potřeba voda?

Kojení je ideálním jídlem pro novorozence. V roce 1989 přijala Světová zdravotnická organizace prohlášení nazvané „Ochrana, podpora a podpora kojení, zvláštní role mateřských služeb“. Tento dokument poskytuje pokyny a doporučení zaměstnancům mateřských nemocnic a dětských klinik.

Jaký je názor WHO, pokud jde o dávkování, zda je nutné kojit novorozence během kojení:

 1. V odstavci 6 zásad úspěšného kojení se uvádí: „Nepodávejte dítěti žádné jídlo ani pití, kromě mateřského mléka. Výjimkou jsou lékařské důkazy. “ Toto pravidlo je určeno především pro zdravotnické pracovníky, aby nedokončili krmení a krmení novorozenců v prvních dnech života v nemocnici (na pomoc při zavádění kojení u matek).
 2. Odstavec 4 v části „Zásady optimálního kojení“ předepisuje doporučení pro zachování výhradně kojení po dobu prvních 4-6 měsíců, ale neexistují žádné kategorické věty o výslovném odmítnutí příjmu vody..

Doporučení týkající se odmítnutí pití jsou zvláště důležitá pro první měsíc života dítěte (podle definice WHO je novorozenecká doba 28 dní od narození dítěte), protože:

 • žaludek dítěte je příliš malý. Pokud pije vodu, nebude schopen jíst a bude mít hlad;
 • mateřské mléko pomáhá tvořit mikroflóru gastrointestinálního traktu dítěte a voda tento proces narušuje;
 • pokud dáte vodu z láhve, existuje nebezpečí, že dítě opustí matčino prsa (sání z láhve je snazší, tento proces nevyžaduje úsilí).

Jedním z faktorů určujících, v jakém věku můžete dát novorozeně vodu, je doba zavedení doplňkových potravin (4-5 měsíců). Až do třetího měsíce jsou kojencům nabízena voda pouze za horkého počasí, aby nedošlo k dehydrataci.

Smíšené a umělé krmení

Při umělém krmení potřebuje dítě další tekutinu. V dětských směsích je mnoho bílkovin a složení nasycené vitamíny a minerály často vede k zácpě. Dávkování dětí při umělém krmení vodou pomáhá práci ve střevech, snižuje riziko zácpy, zlepšuje celkové zdraví.

Při umělém krmení pediatrové doporučují dávat dítě, při kombinovaném krmení novorozenec potřebuje vodu ve věku, kdy k němu dítě přešlo od kojení.

Kdy dát dětskou vodu

Děti jsou opilé někdy po jídle a mezi jídly (aby nedošlo ke ztrátě chuti k jídlu). Hlavním pravidlem pití je: dítěti je nabídnuto trochu vody, ale do něj netlačte tekutinu. Pokud chce dítě pít, pije, pokud nechce, nepije.

Když je byt teplý a velmi suchý vzduch, bude dítě potřebovat více tekutiny. Pokud bylo dítě také zabaleno do teplého oblečení, je to plné přehřátí. Dodržujte optimální pokojovou teplotu (doporučené hodnoty - 20-22 ° C) a vlhkost.

V létě se dítě potí a bez dalšího pití mu hrozí přehřátí. Jak zjistit, že dítě musí být dopováno:

 • píše zřídka (norma je až 20krát denně, pokud dítě píše méně než šestkrát denně, je to známka dehydratace);
 • má suché sliznice, jazyk, kůži;
 • padlý fontanel - jeden ze znaků dehydratace těla dítěte.

Pediatrové berou na vědomí období nemoci dítěte jako případ, kdy je nutné kojit novorozence při kojení. Vysoká teplota není pro dítě tak nebezpečná, pokud pije dost. Děti jsou opilé s akutní otravou, s průjmem a zvracením, aby v těle obnovily dostatečné množství tekutin. Voda se podává dětem s kolikou a škytavkou..

Jaký druh vody je povoleno pít

Lékaři nedoporučují dítěti vařit vodu. Také není vhodná minerální léčivá voda. Existují určité požadavky na to, co může být novorozenému dítěti podáno, aby nedošlo k poškození:

 • balená voda (prodávána v lékárnách, obchodech) označená jako „dětská“. Taková voda obsahuje nízký obsah minerálů;
 • filtrovaná voda. Jedná se o ekonomickou možnost, kdy rodiče jsou nezávisle odpovědní za kvalitu vody: monitorují její čerstvost a včasnou výměnu filtračních vložek.

Kolik vody dát

Objem vody, který se doporučuje podávat dětem denně, závisí na tom, zda jsou kojeny nebo kojeny. V prvních třech měsících je důležité nedávat dětem příliš mnoho vody, aby nedošlo k narušení správného trávení. Děti dostávají vodichku 4krát denně.

Odhadované objemy, kolik vody denně dát novorozenému dítěti kojením nebo umělým krmením:

 • kojící dítě nedostává více než 50-100 ml vody denně. Pokud odmítne pít, znamená to, že má dostatek tekutiny z mateřského mléka;
 • děti při umělém krmení denně dostávají až 100-200 ml vody.

Ve zvláštních případech je povoleno více než tyto dávky:

 • s zvracením;
 • s průjmem;
 • silné pocení;
 • vysoká teplota;
 • kolika;
 • na zácpu.

Nikdy nepijte své dítě násilím. Tělo každého dítěte je jedinečné a dítě určí, kolik vody denně potřebuje..

Jak zalévat dítě

Pediatrové doporučují, aby si dítě zvyklo pít trochu vody ze lžíce. Tato metoda má několik výhod:

 • děti si rychle zvyknou na „dospělé“ příbory;
 • je snazší řídit objem a rychlost spotřeby vody.

Ve vyšším věku, kdy není třeba přísně kontrolovat množství opilé vody, se dají děti pít vodu z pitné mísy nebo z hrnečku.

Stanovisko Dr. Komarovského

Na otázku, zda novorozenci potřebují vodu během kojení, Komarovsky Evgeny Olegovich odpovídá:

Voda pro novorozence při kojení: Mám-li mléko?

Jistě každá matka, která kojí, slyšela, že dětem musí být dávkována voda. Voda je zdaleka životně důležitým zdrojem, který udržuje vodní rovnováhu. Je však nutné dát novorozence vodu k pití během kojení a kdy mohu dát dítěti drink? V tomto článku to pochopíme.

Voda a kojení

Mateřské mléko je jedinečný produkt. Má všechny potřebné látky, které dítě potřebuje. V závislosti na věku a potřebách drobků se také může měnit složení kapaliny. Proto pro mateřské mléko matky není nic lepšího.

Jak víte, mateřské mléko se skládá z 90% vody. Taková tekutina slouží jak pro novorozence, tak pro pití, a proto je schopna plně uspokojit všechny potřeby dítěte. Hlavní věc je dát prsa na vyžádání, a ne do hodiny. Zda dítě dostane dostatek tekutin, lze snadno pochopit plností plen a také kolikrát dítě píše. Alespoň 12-15 močení naznačuje, že dítě dostává dostatek mléka.

Mateřské mléko poskytuje dítěti všechny potřebné látky a prvky pro růst, vývoj a zdraví dítěte

Je velmi snadné pochopit, zda je dítě žízeň. Pokud strávil jen pár minut na hrudi, pak dítě nemá hlad, ale jen uhasilo žízeň. Předpokládá se, že během krmení dítě nejprve dostane přední mléko, tekutější. Je to jen nápoj pro drobky. Po 15 až 20 minutách sání začne protékat zadní mléko, silnější a vyživující. To je zase jídlo pro dítě.

Při zavedeném kojení a při dostatečném množství mléka nemusí dítě před zavedením prvního krmení podávat vodu navíc, jinak existuje riziko určitých problémů spojených se zdravím drobků. Existují však případy, zejména ze zdravotních důvodů, kdy je třeba novorozence dojit. Níže se zabýváme podrobněji.

Doporučení WHO a možná rizika

Světová zdravotnická organizace doporučuje exkluzivní kojení, pokud matka nemá žádné problémy s kojením. Dítě v prvních měsících života by nemělo dostávat žádné další tekutiny kromě mateřského mléka.

Ze zdrojů WHO:

Pokud není uvedeno jinak, nedávejte novorozencům jiné jídlo nebo pití než mateřské mléko.

Nedostatek dopingu a zavádění jiných zahraničních tekutin a produktů do 6 měsíců.

Různé studie a experimenty ukázaly, že mateřské mléko lépe než jiné tekutiny pomáhá dítěti přenášet teplo, nemoci, suché klimatické podmínky a další nepříznivé situace. Pokud dáváte novorozencům vodu v prvních měsících života, může to poškodit zdraví:

 1. Dítě nemusí jíst. Dítě má velmi malý žaludek a po naplnění vodou mozek vydá příkaz, že nasycení nastalo. Dítě tedy již nedostává mateřské mléko v dostatečném množství. Výsledkem takového utonutí je ztráta hmotnosti, zhoršení zdraví.
 2. Snížení mateřského mléka. Vzhledem k tomu, že dítě pije vodu, je jeho potřeba mateřského mléka snížena. Menší nasává, snižuje se stimulace mléčných žláz, a tím se snižuje objem produkovaného mléka. Může se dokonce stát, že dítě úplně opustí prsa. Zvláště pokud dostane vodu z láhve.
 3. Rovnováha voda-sůl je narušena. Voda vyluhuje toxiny z těla, ale spolu s nimi mohou být vylučovány i mikroelementy užitečné pro dítě, vápník, hořčík. Maminko mléko odstraňuje z těla výhradně toxické látky.
 4. Zatížení ledvin. Pokud do novorozence přidáte vodu, začnou jeho ledviny intenzivněji pracovat, což je složitý proces pro neformovaný organismus.
 5. Střevní mikroflóra může být narušena. Při narození má dítě sterilní střevo a několik měsíců je osazeno prospěšnými bakteriemi. Hlavním dodavatelem je mateřské mléko. Střevní mikroflóra ovlivňuje zdraví drobků. Voda nebo jiná kapalina může do střev přinést nebezpečné bakterie, které mohou způsobovat různá onemocnění.
 6. V boji proti fyziologické žloutence může voda proces jen zpomalit. Zhetushka se objevuje kvůli zvýšenému bilirubinu v krvi. Taková látka se dokáže rozpustit v mateřském mléce a ne ve vodě. Také díky kojení je stolice novorozence upravena a bilirubin je vylučován.
 7. Infekce. Prostřednictvím vody může do těla drobků proniknout nebezpečná infekce, zejména pokud používáte zakoupenou balenou vodu. Neexistuje žádná záruka, že voda má stoprocentní kvalitu a že prochází nezbytným stupněm čištění. Stojí to za riziko, pokud je dítě úplně kojeno. Na druhé straně může mateřské mléko pomoci dítěti s otravou.

Je důležité pochopit, že v prvních dvou měsících života dítěte může pitná voda nepříznivě ovlivnit jeho zdraví. Pokud se matce zdá, že je dítě horké, můžete si obléci lehké oblečení, vyjmout plenku, větrat místnost, ujistit se, že je vzduch dostatečně vlhký. Nakonec můžete tělo otřít studenou vodou. A častěji se aplikuje na hrudník.

Měla by být voda dána novorozencům

Jak vidíme, s kojením novorozenec nepotřebuje vodu. Můžete začít dojit dítě od 6 měsíců zavedením doplňkových potravin. Před tímto obdobím jí už jen tekutý produkt - mléko. Může se však stát, že dítě odmítá vodu a omývá pevnější jídlo mateřským mlékem. Mnoho dětí začne pít vodu blíže k roku nebo dokonce i po něm. Není čeho se obávat.

Počínaje třemi měsíci, v případě, že dítě má nadměrné pocení, vysokou teplotu vzduchu, dítě má sucho v ústech, a také, pokud odmítne prsa, můžete nabídnout trochu vody v lžíci v lžíci - stačí pár doušek. Pokud dítě pije s radostí, pak potřeboval vodu. V opačném případě nemusíte dítě pít.

Pokud dítě nemá v těle dostatek tekutin, objeví se příznaky:

 • Letargie, nálada
 • Fontanel klesá
 • Suchá ústa
 • Močení klesá

Nespěchejte však, aby vaše dítě dostalo vodu. Nejprve se pokuste vytvořit příznivou atmosféru v místnosti, kde se dítě nachází, a častěji dávejte prsa, aby včas uhasil svou žízeň..

Existuje řada indikací, kdy může být pro dítě nezbytná voda.

Když můžete dokončit děti

 • Horečka. Voda se podává dětem ve věku do 6 měsíců, pokud má horečku nebo začíná průjem, zvrací. Ale i v těchto případech se časté použití dokonale vyrovná s touto nemocí, což vyrovnává ztrátu tekutin v těle dítěte. Pokud to najednou nepomůže a dehydratace začíná v drobky, pak určitě musíte dát vodu. Můžete pochopit, že dítě potřebuje další tekutinu podle množství a kvality močení: méně než 6krát, zatímco barva ztmavne a objem moči také klesá.

Pokud mateřské mléko nepomáhá vyrovnat se s dehydratací, je nutné dítě zalévat vodou

 • Poruchy trávicího systému. U kojenců prvních měsíců života se trávicí orgány dosud nevytvořily, proto se objevují koliky, průjmy nebo zácpa. Aby se snížila tvorba plynů, kojenci dostávají koprovou vodu, fenyklový vývar. Během průjmu je narušena rovnováha mezi vodou a solí, protože tělo ztrácí hodně tekutin. A při zácpě u dětí voda pomáhá rozkládat fekální hrudky a normalizuje střevní motilitu.
 • Škytavka. Tento jev často doprovází děti během prvních 6 měsíců. Škytavka může nastat v důsledku skutečnosti, že dítě se přejídá, dostává stres, zvyšuje tělesnou teplotu, dochází k tvorbě plynu. Pár doušek vody může pomoci s škytavkami, zmírnit nervózní agitaci, snížit intenzitu koliky ve střevě.

Režim pití pro dítě

Kolik vody by mělo být novorozenci dáno? Během období nemoci stanoví potřebné množství vody pro dítě ošetřující lékař. Nejprve to záleží na stavu dítěte a na tom, jak dehydratované tělo je. Je nutné dodržet jmenování pediatrem.

S dalšími fyziologickými faktory, je-li vzduch velmi horký a suchý, může sama matka zjistit, kolik vody má dát svému dítěti. Ve věku 4 až 6 měsíců by však jeden objem neměl být větší než 20 ml a denní objem by neměl přesáhnout 100 ml. Pokud dítě nechce pít vodu, není třeba silou. Zkuste po chvíli nabídnout znovu..

Extra tekutinu je třeba podávat pouze tehdy, když dítě není schopno uspokojit své potřeby mateřským mlékem.

Voda by měla být podávána po částech 2-4krát denně mezi jídly. Pokud dítě krmíte před krmením, trávení se zpomalí. A voda bezprostředně po krmení podporuje tvorbu plynu a nadýmání.

Pokud dítě trpí zácpou, můžete ráno po spaní na lačný žaludek dát trochu vody. Pomáhá posilovat motorickou funkci střevního traktu. Nemusíte však dokončovat drobky na noc, abyste se vyhnuli zbytečnému zatížení genitourinárního systému.

Jaká voda pít novorozence

Pokud se rodiče rozhodnou, že dítě potřebuje kojení, nebo podle pokynů lékaře, je důležité dát dítěti zdravou vodu. Surová voda z vodovodu není přirozeně vhodná pro kojence ani po vaření. Takový proces způsobuje, že je kapalina „mrtvá“, nemá z ní žádný prospěch. Protože i po jeho vaření v něm zůstávají mikročástice chloru a těžkých kovů.

Vaření obecně není nejlepší volbou pro dítě. Doktor E. Komarovsky je jednoznačně proti převařené vodě, protože pod vlivem vysoké teploty, škodlivé bakterie umírají, nicméně, během varu, soli nutné pro tělo precipitovat.

Stříbro by nemělo být ve vodě pro děti, takže běžný způsob čištění kapaliny stříbrnou lžičkou rozhodně není vhodný.

Dítě může dostat čistou pramenitou (artéskou) vodu, aniž by ji vařilo. Zároveň se však dusičnany z půdy mohou dostat do takové vody. Musíte to mít na paměti. Pouze laboratorní analýza může ukázat, zda obsahuje škodlivé látky a kolik.

V současné době lékárny prodávají speciální balenou dětskou vodu. Výrobci uvádějí složení kapaliny na etiketě, která obsahuje potřebné soli a minerály pro různé věkové skupiny.

Pokud rodiče nedůvěřují balené vodě, pak by skvělou možností bylo koupit dětský vodní filtr. Obvykle se jedná o filtry označené 0+ a 4+. Vyměnitelné kazety jsou přizpůsobeny pro každý ze dvou věkových skupin. V prvním případě se voda nejen očistí od nečistot, ale díky speciální antibakteriální membráně se také ničí škodlivé mikroby. Díky speciálnímu dětskému filtru s vysokým stupněm čištění dostane dítě čistou a zdravou vodu a rodiče mohou výrazně ušetřit rozpočet.

Optimální teplota vody pro děti v prvních měsících života je 26-30 stupňů. Pro starší děti - 20-22 stupňů.

Musím dítě dojit

Odborníci se zabývají otázkou, zda je třeba dítě často pít s vodou, o tomto tématu se také diskutuje na mateřských fórech. Překvapivě lze najít úplně jiné pohledy nejen mezi matkami, ale i mezi lékaři! Takže, zda dítě potřebuje další tekutinu, a pokud ano, které av jakých případech?

Doporučení odborníků

Nejprve se podívejme, co je řečeno o potřebě dokončit pití v oficiálních dokumentech. Deset zásad úspěšného kojení (program vyvinutý Světovou zdravotnickou organizací ve spolupráci s Mezinárodním dětským fondem UNICEF) obsahuje odstavec 6:

"Nedávejte novorozencům žádné jídlo ani pití kromě mateřského mléka, pokud není uvedeno jinak".

Jedním z pravidel úspěšného kojení (Světová zdravotnická organizace) je:

"Nedostatek dopingu a zavádění jiných zahraničních tekutin a produktů do 6 měsíců".

Pokyny pro zdravou výživu kojenců a malých dětí pro ošetřovatelský personál (Ministerstvo zdravotnictví Ruské federace) rovněž doporučují, aby dítě mladší šesti měsíců nebylo doplněno, a uvádí, že:

"S mateřským mlékem dostává dítě dostatečné množství tekutin, takže není potřeba dalších tekutin (voda, džusy, čaj, bylinné odvarky atd.)"

Doporučení Světové zdravotnické organizace a nejnovější pokyny ministerstva zdravotnictví tedy naznačují, že kojenému dítěti by neměly být podávány žádné další tekutiny po dobu až 6 měsíců. Proč?

Mateřské mléko je pro vaše dítě nejlepším krmivem pro podporu růstu a vývoje..

„V mateřském mléce je dostatečné množství vody - asi 90% a je schopno plně uspokojit potřebu tekutin dítěte.

Je důležité, aby během kojení došlo ve volném režimu, na žádost dítěte, a ne do hodiny. Máma si bude moci snadno určit, zda její dítě má dostatek tekutin podle počtu močení. Pokud dítě pees 10-12 krát denně, pak potřebuje dostatek mléka, a tedy dostatek tekutiny.

„Je nutné nabídnout dítěti pití vody od okamžiku krmení, tj. Od 6 měsíců. Je lepší, když matka nejprve dá dítěti pít jen čistou vodu, ne šťávy.

Před doplňkovým krmením již dítě dostává výhradně tekutou výživu - mateřské mléko. Můžete dát drink z šálku nebo pijáka, protože dítě je s nimi již může manipulovat samo. Některé děti však i po zavedení pevného jídla odmítají vodu, pijí mléko své matky a začnou pít aktivně po roce.

Lékařské indikace pro pájení

Pokud je dítě nemocné, má vysokou horečku, zvracení nebo průjem, rychle ztrácí tekutinu. Měli byste ji začít častěji aplikovat na hrudník, aby z mateřského mléka dostávalo více vody, a také by mohli dostat imunitní těla a užitečné látky od matky k boji proti nemoci.

"Pokud ale dítě začne dehydratovat, je nutná další tekutina." O dehydrataci můžete mluvit, pokud je počet močení menší než šest denně a moč je koncentrovaná, tmavá a menší objem.

Dítě je pomalé, má suché oči a rty, fontanel se může potápět. V takových případech je důležité se poradit s lékařem o určení vhodných léčebných opatření..

Někdy lékaři doporučují dávat novorozenou vodu nebo roztok glukózy, aby se zabránilo žloutence. Je to vhodné? Fyziologická žloutenka u novorozenců (okamžitě si uděláme rezervaci, nemluvíme o patologických stavech, jejichž příznakem může být hyperbilirubinémie) způsobená zvýšením hladiny nepřímého v tucích rozpustného bilirubinu. Jak dokládají moderní studie, nejen doping, ale i injekce glukózového roztoku, nemají na koncentraci této látky žádný vliv. „Národní strategie pro krmení dětí v prvním roce jejich života v Ruské federaci“ přímo naznačuje, že hyperbilirubinémie není kontraindikací kojení, včetně včasné aplikace na prsa, a časté krmení přispívá k jeho snadnějšímu toku.

„Dítěti by mělo být dávkováno, pouze pokud kojení nenahrazuje dehydrataci.

A co doporučení pít dítě navíc v horkém počasí nebo se zvýšenou suchostí v bytě? Existuje mnoho studií, které prokázaly, že kojenci, kteří jsou výhradně kojeni, nepotřebují další vodu. Byly prováděny v místech s různými podnebí při teplotách od 22 do 41 ° C a relativní vlhkosti 9-96%. Pokud je dítě horké, pak často žádá prsa, a tím reguluje průtok vody. Pokud se mámě zdá, že to nestačí, pak stojí za to dát dítěti snazší, dočasně opustit jednorázové plenky a větrat místnost. Zvlhčovače také pomáhají, konečně můžete tělo dítěte otřít studenou vodou.

„To znamená, že pokud dítě nemá zvracení, průjem, dostává dostatečné množství mateřského mléka, není nikdy nutné ho dojit!

Nebezpečí pití dětí

Pokud uvažujete, zda chcete dítěti kromě kojení dát další vodu, měli byste si být vědomi možných následků..

 • Zaprvé se dítě narodí se sterilním střevem a do asi šesti měsíců života je aktivní inokulace jeho prospěšné mikroflóry. Hlavním zdrojem prospěšné mikroflóry je kolostrum a potom mateřské mléko. Pitná voda (a ještě více - „rozinková voda“, kompot, džus a dokonce „dětské čaje“) může tento proces narušit, způsobit zažívací potíže, dyspepsii a další nemoci.
 • Za druhé, dávkování vody vede ke zvýšení zátěže ledvin dítěte - a nakonec se vytvoří asi o 3 měsíce.
 • Zatřetí, pitná voda nepije mléko. Dítě má malý žaludek, je schopen vzít omezené množství tekutiny. Pokud vypil část vody, která nemá nutriční hodnotu, nebude tam moci pít mléko, bude si muset odpočinout.
 • A konečně, při dávkování dítěte do vody, existuje riziko samého kojení. Mléko se vyrábí v reakci na sání, jeho množství závisí na frekvenci stimulace prsu. Pokud dáte dítěti vodu, bude méně kojit, stimulace prsu je snížena. Pokud dáte vodu z láhve (jak se obvykle stává), dojde k další „záměně sání“ a dítě začne brát nesprávně prsa. Nesprávné použití snižuje účinnost stimulace produkce mléka a často způsobuje bolest a trauma bradavkám v matce. A to je možná nejzávažnější problém, který může způsobit pití.

Kdy mohu dát novorozence vodu během kojení??

Mateřské mléko není jen jídlem pro dítě, ale také nápojem, protože v 9/10 se skládá z vody.

Tělo ženy se může přizpůsobit potřebám dítěte a určit složení mléka v závislosti na jeho potřebách. Zdá se, že další voda není nutná, nicméně existují situace, kdy dítě ještě stojí za to dabovat. Kdy mohu dát novorozence vodu během kojení, kdy to nemůžete udělat?

Kdy dát novorozence vodu během kojení?

Kojení dítěte do 3 měsíců věku by měl být doporučen pouze pediatrem. Starší děti mohou dostat vodu beze strachu z opuštění prsou. Pokud dítě rád pije vodu, neměli byste ho připravovat o pití. Dehydratace je velmi nebezpečná, je důležité, aby si rodiče pamatovali rychlý metabolismus novorozence a výraznou ztrátu vlhkosti.

Grudnichkov je lepší začít pít ve věku 4 měsíců a starších. Doporučuje se to mezi kojením. Objem vody spotřebované denně je pro každé dítě individuální, pediatrové však nedoporučují dávat dětem více než 100 ml tekutiny na 1 kg tělesné hmotnosti denně. To zahrnuje také mateřské mléko, takže voda odpovídá 30 až 70 ml, v závislosti na potřebách dítěte.

Můžete pít své dítě jak z láhve, tak lžičkou. Druhá možnost je výhodnější, protože v budoucnu změkčí proces zavádění doplňkových potravin, dítě si bude pamatovat, k čemu je tento příbor a k čemu slouží. Nezapomeňte, že novorozenci mají stále velmi malý objem žaludku, takže nemusíte dávat hodně vody najednou. Nejprve postačí 2-3 lžičky.

Potřeba tekutin se v některých případech výrazně zvyšuje. Například nedostatek vlhkosti je způsoben příliš suchým vnitřním vzduchem nebo přehřátím. V horkém počasí ztratí děti také hodně vlhkosti a potřebují pít.

 • vzácné močení;
 • suché sliznice, kůže, jazyk;
 • sestup z fontanelu.

Lékaři doporučují dávat vodu na nachlazení a jiná onemocnění, která jsou doprovázena zvýšením tělesné teploty. Často voda pomáhá, když malý člověk škytá.

Mohu dát novorozencům vodu? Co říkají přední odborníci?

Slavný pediatr E.O. Komarovsky tvrdí, že děti by neměly být nuceny pít vodu, pokud to nechtějí. Rodiče by však měli dítěti pravidelně pít, protože v tomto věku stále nedokáže prokázat žízeň. Máma a táta, když jsou s dítětem, by měli mít vždy čistou láhev speciální pitné vody pro děti od narození.

Komarovsky poznamenává, že pokud je nedostatek mateřského mléka, je to kontraindikace pitné vody. Ženské tělo se přizpůsobí potřebám dítěte, a pokud se na prsu stává méně často, může mléko úplně zmizet..

Evgeny Olegovich věnuje pozornost tomu, jaká voda může být novorozencům věnována. Vařené je „mrtvé“, zvířata to nepijí, nemá to nic společného s přírodním pitím. Lékař nevidí nic špatného s použitím kompotů, klobás, želé, ovocných nápojů, pokud jsou tyto produkty vhodné pro věk dítěte a nejsou kontraindikovány kvůli alergiím a jiným možným patologiím.

Pediatr Irina Vostrikova tvrdí, že novorozenci nemusí být dotováni, pokud kojící žena dostává dostatek tekutin denně a pije nejméně 2 litry čisté vody denně. Navíc, v horkém počasí mezi krmením může být dítěti podáno 10 až 15 ml vody, ale pouze pokud to neodmítne. Je vhodné nedovolit překročení denní normy ve 150-200 ml vody, jinak se může výrazně zvýšit zátěž zažívacího traktu. Někdy můžete dát vodu v noci, to platí pro případy, kdy se dítě probudilo a pláče, a rodiče si jsou jisti, že nemá hlad.

V takových případech není možné kojit novorozence během kojení?

Hlavním pravidlem, které musí mladí rodiče dodržovat, je nepodávat dětskou vodu, pokud o to nepožádá a nechce ji, jakož i při absenci příznaků dehydratace. Během prvních tří měsíců života se novorozenec nemusí dotovat vůbec. Pokud má matka pocit, že dítě má žízeň, jen mu dejte hrudník. Mléko pomůže vyrovnat ztrátu tekutin, zatímco dítě pije přesně tolik, kolik potřebuje.

Rovněž nemusíte dávat vodu navíc, pokud je dítě podvyživené. Po vypití vody může mít falešný pocit sytosti a přestane „bojovat“ o mléko v hrudi své matky.

Přebytečná voda může vést k průjmu. Pokud tekutina není dostatečně vyčištěna a filtrována, může infekce proniknout do dětského těla, což má za následek vážné nemoci, které je u dětí velmi obtížné bojovat..

 • vařený z kohoutku (při vaření ne všechny bakterie umírají, zatímco taková kapalina obsahuje chloridové sloučeniny nebezpečné pro kojence);
 • z otevřených zdrojů (pravděpodobně obsah dusičnanů, škodlivých bakterií a dalších složek nebezpečných pro děti);
 • minerální a sycené oxidem uhličitým;
 • z běžných domácích filtračních džbánů určených pro dospělé;
 • pokud výrobní láhev nemá odpovídající označení, že je určena pro děti, s uvedením věku dítěte;
 • pokud od otevření dětské vodky uplynulo více než den a bylo uloženo mimo chladničku;
 • od neznámých výrobců, získaných na podezřelých obchodních místech, s porušenou integritou balení, vypršela platnost.

Malý muž potřebuje vodu od narození. Pokud je dítě kojeno, dostává během prvních měsíců života dostatečné množství tekutiny s mateřským mlékem. Existují však situace, kdy je stále nutné mléko novorozence dojit. Než dáte dětskou vodu, měli byste se určitě poradit s pediatrem.

autor-expert: Andrei Gennadievich Smirnenko,

pediatr, kandidát lékařských věd, homeopat

Co si myslíte o tom, kdy můžete dát novorozeným, milým čtenářům vodu? Do komentářů napište své myšlenky a názory!

Mohu dát své dítě vodu: indikace, upozornění a doporučení

Lékaři se stále hádají, zda je možné dát novorozencům vodu. Existuje mnoho argumentů pro a proti. Většina pediatrů zakazuje dávkování kojenců vodou. Ale co dělat v horkém počasí? V jakém věku mohou děti pít vodu? V odpovědi na tyto otázky se rodiče musí spoléhat na vlastní intuici a touhu dítěte.

Není snadné dát jednoznačnou radu - zda dát dětem vodu. V roce 1989 přijala Světová zdravotnická organizace Deklaraci „10 zásad pro úspěšné kojení“, v jejím šestém principu se uvádí: „Nepodávejte dětem žádné jídlo ani pití, kromě mateřského mléka, pokud není lékařskými indikacemi stanoveno jinak.“ V souvislosti se standardy WHO se za novorozence považuje dítě do 28 dnů. KDO dále uvádí: „V prvních 6 měsících života poskytuje výhradně kojení dítěti všechny potřebné živiny a není třeba ho doplňovat vodou, čajem atd.“; „Mateřské mléko je ideální jídlo pro zajištění harmonického vývoje dítěte. Děti prvních 6 měsíců života by měly být výhradně kojeny. ““.

Ministerstvo zdravotnictví varuje před následky

Pokud rodiče trpí ztrátou vody, když mohou novorozenci dostat vodu, měli by si být vědomi důsledků dojení dítěte vodou. Možné poruchy v práci mateřských a dětských organismů jsou hlavními argumenty WHO.

 • Nebezpečí rozvoje dysbiózy. Až 6 měsíců se sterilní střeva dítěte naočkují prospěšnou mikroflórou mateřským mlékem. Udržuje přirozenou rovnováhu bakterií v zažívacím systému. Systematické dávkování vody během kojení narušuje rovnováhu mikroflóry a vede k rozvoji dysbiózy. Studie WHO ukázaly, že děti, které dostávaly pouze mateřské mléko po dobu až šesti měsíců, měly menší pravděpodobnost gastrointestinálních poruch.
 • Voda je další zátěží ledvin. Až 3 měsíce se ledviny dítěte formují. Doping vede k další zátěži orgánu, protože hlavním úkolem ledvin je eliminace přebytečných solí v těle. V mateřském mléce je jen málo solí a nemusíte je odstraňovat.
 • Podvýživa. Žaludek novorozence je schopen zpracovat 1/6 části tělesné hmotnosti v jednom jídle. V důsledku vlastností nervového systému dítěte způsobuje voda falešný pocit plnosti. Zároveň dítě nedostává mateřské mléko nezbytné pro jeho úplný vývoj.
 • Snížení množství produkovaného mléka. Sání je pobídkou pro produkci mléka v mateřských prsou. Pokud pijete novorozence s vodou, spotřebuje méně mléka. Je obzvláště nebezpečné dávat vašemu dítěti vodu v noci. Krmení v této době zvyšuje množství hormonu prolaktinu, který přispívá k produkci denního mléka. Pokud dítě saje v noci prsa, poskytne si během dne potřebné množství mléka..
 • Odmítnutí prsou. Mnoho matek dává dětskou vodu v lahvi. Tekutina z ní přichází snazší a rychlejší. Mateřské sání vyžaduje hodně úsilí. "Líné" dítě může odmítnout prsa ve prospěch láhve.

Novorozenec potřebuje vodu

Oponenti zásad WHO dělají vlastní prohlášení o tom, jak staré dítě může dostat vodu. Předpokládá se, že voda je potřebná drobky z prvního měsíce života. Důkazy pro tuto teorii je však těžké obstát.

 • Mléko je jídlo. Žízeň musí být uhasena vodou. Mléko podle konzistence a kvalitního složení se obvykle dělí na „přední“ a „zadní“. „Přední“ mléko dokáže dítěti napít, protože je to 90% vody.
 • Voda je nutná v horkém počasí a na suchém vzduchu. Proti tomuto argumentu jsou studie provedené WHO. V saharské poušti při teplotě +50 stupňů bylo umístěno několik skupin žen s dětmi. První skupině bylo povoleno kojit děti pouze mateřským mlékem. Druhou skupinou dětí bylo krmení lahví a pití vody. Třetí skupina také konzumovala mateřské mléko, ale matkám bylo umožněno dojit své děti vodou. Výsledkem bylo, že na konci experimentu dosáhla pouze první skupina. Zbývající účastníci zaznamenali poruchy trávení a infekční choroby. Mléko může uhasit žízeň. Již má požadované množství tekutiny, protože mléko je 85-90% vody. Pokud okolní teplota stoupne, stane se vodnatější. Dítě prakticky necítí rozdíl mezi hladem a žízní, protože centra v mozku zodpovědná za tyto pocity jsou umístěna blízko sebe. Aby se novorozenec mohl opít, stačí ho položit na hruď matky.
 • Nebezpečí dehydratace. K obnovení rovnováhy vody u dospělých dochází pomocí vody s přídavkem solí. Novorozenec není výjimkou. Mateřské mléko je vynikající náhradou za fyziologický roztok: obsahuje optimální složení solí a minerálů pro dítě.
 • Během období nemoci voda odstraňuje viry z těla, je snadné v ní rozpustit léky. S těmito funkcemi se také vyrovnává mateřské mléko. Lék rozpuštěný v něm je lépe vstřebáván a je pravděpodobnější, že ho dítě opije.
 • Láhev na vodu zklidňuje. V tomto případě je klíčem proces sání. Alternativou k uklidňující láhvi může být bradavka, čistě umytý palec matky nebo pohybová nemoc.
 • Voda eliminuje kojeneckou žloutenku. Bilirubin, který způsobuje žloutenku, je rozpustný v tucích, nikoli ve vodě. Proto je lépe vylučováno z těla mlékem, které obsahuje optimální složení tuku pro dítě..

Argumenty pro a proti pití dítěte vodou jsou tedy protichůdné a mohou mezi rodiči vyvolat pochybnosti. Slavný lékař Komarovsky navrhuje dodržovat pravidlo „zlatého průměru“. Jedinou kontraindikací při dávkování kojence je až 1 měsíc. 28 dní po narození dítěte mu mohou rodiče nabídnout vodu v lžičce nebo v láhvi s rozprašovačem (ne s dudlíkem!). Dítě se rozhodne, zda musí pít. Pokud se dítě cítí dobře a odmítá vodu, netlačte. Po zavedení doplňkových potravin a kojených dětí je potřeba voda v každém věku.

Lékařské indikace pro pájení

Přes nesouhlas v otázce, kdy je možné dát dítěti vodu, existují případy, kdy dítě potřebuje vodu:

 • teplo;
 • průjem, zvracení, průjem;
 • zácpa
 • hojné pocení.

V tomto případě lze pozorovat výrazné známky dehydratace, kdy je někdy nutná nemocniční péče:

 • horečka;
 • letargie, suché oči a rty;
 • tmavá moč, koncentrovaná, ne více než 6-7krát denně;
 • zapuštěný fontanel.

Jaký druh vody dát dětem

Když přemýšlíte o tom, jakou vodu dát dítěti, většina rodičů se rozhodne pro balenou vodu pro své děti. Mají pravdu, protože je to užitečné a bezpečné pro zdraví. Množství solí a minerálů v něm je minimální a vyvážené speciálně pro děti.

Vařenou vodu z vodovodu můžete použít pouze v případě nouze, pokud neexistuje jiná alternativa. Velké množství solí, škodlivých látek a mikroorganismů v něm může negativně ovlivnit zdraví, včetně alergie na vodu u dítěte. Jedinou výjimkou je systém vysokého čištění instalovaný v domě. Nelze vařit vodu dvakrát. Vařenou vodu lze uchovávat nejdéle jeden den.

 1. Nenuťte děti pít. Pravidelně nabízte dětskou vodu, ale on učiní konečné rozhodnutí. Při kojení dítě nesmí pít až 9–10 měsíců..
 2. Dejte vodu ze lžíce nebo v láhvi s rozprašovačem. Láhev s dudlíkem vede k nekontrolovanému příjmu tekutin. Přebytek nahromaděný v ledvinách může způsobit tvorbu písku. Přestaňte pít, jakmile dítě uhasí žízeň.
 3. Získejte pozornost svého dítěte. Pokud dítě nepije vodu během umělého krmení nebo při zavádění doplňkových potravin, zkuste ho zajímat. Můžete nabídnout dušené rozinky nebo sušené ovoce. Když dítě jde na jídlo pro dospělé, je zapotřebí voda.
 4. Zalévejte dítě kvalitní vodou. Při použití neošetřené vody se u dítěte může projevit alergická reakce ve formě vyrážky, kašle, zarudnutí a suchosti očí, podráždění gastrointestinálního traktu, dušnosti. V takovém případě je nutné okamžitě odmítnout nekvalitní pití a poradit se s lékařem. Lékař provede testy na alergeny a předepíše léky, aby zmírnil příznaky alergie..
 5. Nepijte drobky před jídlem. Voda uspokojuje hlad.
 6. V žáru se nespěchejte, abyste dali vodu. Větrejte místnost, otřete dítě vodou, navlhčete vzduch stříkací pistolí.
 7. Nenechte se unášet minerální vodou. Přebytečné soli mohou nepříznivě ovlivnit funkci ledvin..
 8. Pro zácpu použijte hrozinovou vodu. Obsahuje hodně draslíku, který stimuluje střevní motilitu. Chcete-li se připravit, nalijte lžíci rozinek se sklenicí vroucí vody a nechte 5-10 minut.

Rozhodnutí, zda dítě napít vodou, zůstává vždy na rodičích. Musí to však přijmout a plně si uvědomit důsledky. Zalévejte dítě, když se natáhne po vodě. Dítě ví lépe než kdokoli jiný, co potřebuje, aby se cítil dobře.

Musím dát novorozencům pít vodu?

Tělo novorozence v prvních měsících života funguje zvláštním způsobem. Z tohoto důvodu by mělo být zavádění rovnoměrné vody do dětské stravy opatrné.

Množství vody, které může dítě pít, závisí na typu krmení. Za zmínku stojí zdravotní stav novorozence. Zvláštní pozornost by měla být věnována také kvalitě vody pro malé dítě..

Musím dát novorozence vodu k pití s ​​kojením a umělým krmením, co, kolik? Odpovědi na otázky - v článku.

Je možné zalévat dítě?

Novorozenci potřebují vodu. V prvních měsících života mají velmi rychlý metabolismus. Z tohoto důvodu tělo dítěte rychle ztrácí vlhkost, což vede k dehydrataci.

Pití pomáhá obnovit rovnováhu tekutin. Zároveň se v prvních třech měsících dítěte doporučuje pít v přiměřeném množství.

Pokud je zdravý, můžete jej v případě potřeby vypít vodou. Obvykle pro něj stačí jedno mateřské mléko. Ale v horkém počasí může dítě potřebovat další pití. Pak potřebuje trochu vody, aby uhasil žízeň.

Novorozenci mohou být napojeni vodou, ale ne ve velkém množství a podle potřeby. To platí pro první tři měsíce života dětí. Od čtvrtého měsíce mohou být děti kdykoli opity.

Je nutné kojit dítě během krmení?

Potřeba pití přímo souvisí s typem krmení dítěte. Kojení obvykle dává novorozencům všechny potřebné živiny. Možná nebude potřebovat další pájení.

S kojením

V mateřském mléce je množství vody asi 90%. Zahrnuje všechny potřebné minerály pro dítě.

Proto při kojení novorozenec dostává potřebné množství tekutiny. Potřeba čisté vody nemusí vzniknout. Lze ji zadat pouze mezi krmením..

V prvních měsících života mohou být dětem nabízena čistá voda. Nemůžete je donutit pít to. Stačí, když dáte dítěti pít dvě velké lžíce vody na pití. K tomu obvykle dochází v horkém počasí..

S umělým

Suché směsi se liší svým složením od mateřského mléka. Jsou obohaceny bílkovinami. Při používání umělých směsí u kojenců často dojde k pití. Pokud dítě jí suché směsi, je nutné zavést do jeho stravy vodu od prvních dnů života.

Současně by mělo být jeho množství o něco větší než při kojení. Pokud dítě jí suché směsi, pak mezi jídly můžete dát několik polévkových lžic vody.

Během dne může vypít až 200 ml. To platí zejména o teplé sezóně, kdy tělo ztrácí hodně vlhkosti.

Výhody a nevýhody brát tekutinu pro dítě

Voda pro novorozence může být prospěšná i škodlivá. Jeho výhody pro kojence jsou následující:

 1. Prevence dehydratace těla dítěte v žáru.
 2. Odběr bakterií a virů z těla kojenců.
 3. Uklidňující dítě ve stresu.
 4. Odstranění sucha v ústech a očích u novorozence.
 5. Zrychlené rozpuštění léčiv v těle a jejich rychlá absorpce.

Pitím může dítě ublížit. Jeho nevýhody jsou:

 1. Silný ledvinový stres.
 2. Vysoké riziko rozvoje dysbiózy.
 3. Podvýživa.
 4. Rychlé odmítnutí zdravého mateřského mléka.

Ve druhém případě si novorozenec zvykne na bradavku a přestane sát na matčině hrudi. V samotné matce je produkce mléka nakonec snížena. Dítě musí být převedeno na méně užitečné suché směsi.

Kdy začít: optimální věk pro zavedení do stravy

Pokud dítě jí mateřské mléko, můžete do vody zavést vodu ve čtvrtém měsíci života. Pokud matka nemá problémy s krmením, můžete začít dítěti dávat vodu i šest měsíců po narození.

Pokud dítě konzumuje mateřské mléko i suché směsi, může se do stravy dostat voda od druhého nebo třetího měsíce života.

Pokud v kombinovaném krmení převládají umělé směsi, můžete začít pít již v prvním měsíci života. Optimální věk pro zavádění vody do stravy kojenců je čtvrtý měsíc života.

Což je povoleno?

Novorozenci by neměli dostávat pramenitou vodu. Obsahuje mnoho bakterií a nečistot. Mohou způsobit otravu u dítěte.

Není vhodné pro děti a vařenou vodu z vodovodu. I po zpracování obsahuje sloučeniny chloru. Jsou také škodlivé pro zdraví dítěte.

Jakákoli minerální voda je kontraindikována pro kojence. Léčivé nápoje jsou zakázány. Také byste jim neměli dávat sycené nápoje..

Děti nejsou vhodné pro vodu z vodovodu, která prošla normální filtrací doma. Může být opilý dospělými, ale u malých dětí často vyvolává střevní poruchy.

Speciální balená voda je vhodná pro novorozence. Musí obsahovat nezbytné prvky, ale v určité výši. Taková voda by neměla obsahovat příliš mnoho minerálů.

Dětskou balenou vodu lze uchovávat pouze v lednici a ne déle než den po jejím otevření. Takovou vodu není třeba vařit. Můžete si ji koupit v lékárně..

Pokud má byt speciální filtrační jednotku, můžete pít novorozence jednou z vařené vody z vodovodu.

Jak pít?

Roli hraje kapacita, ze které novorozenec pije vodu. To může hrát roli při utváření správných návyků v něm. Je také důležité dodržovat frekvenci příjmu vody a její množství. Někdy dítě potřebuje předávkování. Jedním z takových případů jsou také škytavky..

Jakou kapacitu?

Doporučuje se nabídnout dítěti vodu z lžíce. Pít vodu z lžíce, dítě si rychle zvyknout na toto zařízení.

Pokud ji vypije z láhve s dudlíkem, bude to nekontrolovatelně vcházet do jeho těla. Tím se zvýší zátěž ledvin dítěte..

Pokud pijete dítě z láhve, doporučuje se používat nádoby vyrobené ze skla nebo vysoce kvalitního plastu.

Kolik a jak často?

Dítě v prvních třech měsících by nemělo dostávat příliš mnoho na pití. Pokud jí mateřské mléko, pak stačí podat 50 až 100 ml. Při krmení umělou směsí je potřeba vody větší. Prsa denně může vyžadovat 100-200 ml.

Můžete to udělat 4krát denně. Za horkého počasí je povoleno pít dítě častěji.

Pokud je to požadováno nad rámec?

Je nutné dokončit kojení v následujících případech:

 • přítomnost průjmu;
 • vzhled zvracení;
 • vysoká horečka s infekcí;
 • výskyt zácpy;
 • žaludeční a střevní kolika;
 • silné pocení.

Druhý případ nastává v horkém počasí. Dítě má často dehydrataci.

Pokud se vyskytne na pozadí infekce, projeví se ve formě horečky, letargie. Moč v dítěti se koncentruje, fontanel klesá. U této symptomatologie je třeba častěji pít.

S škytavkou

Je dítěti dána voda na škytavku? V tomto stavu je nutné dávat novorozence.

Eliminuje ostré kontrakce bránice a křeče v hrtanu. Díky škytavce můžete dítěti dát něco víc, než je obvyklé.

V tomto případě je nutné odstranit příčinu škytnutí. Pokud je dítě chlazené, musí si zahřát nohy. Doporučuje se také držet jej ve svislé poloze..

Pokud se škytavka objevila na pozadí přebuzení a pláče, pak po cestě musíte uklidnit novorozence.

Co dělat, když dítě odmítne?

Pokud novorozenec odmítá pít, neměli byste se o to snažit. Potřebuji ho zajímat.

Můžete přidat kompot sušeného ovoce. Takový nápoj bude chutnější pro novorozence než běžnou vodu.

Přečtěte si o tom, jak a kolik vody pít pro dítě, přečtěte si zde, o správném používání vody osobou - zde.

Video na téma článku

Svému dítěti můžete dát vodu v prvním roce života nebo ne, doporučení pediatrů:

Závěr

Novorozenci mohou dostat vodu od samého začátku svého života. Jejich potřeba pro ně bude menší, pokud budou jíst mateřské mléko.

Při umělém krmení je potřeba tekutin u kojenců větší. Měly by se dostat od narození. Optimální doba pro zavádění vody do potravy dítěte je třetí nebo čtvrtý měsíc života.

Články O Neplodnosti