Hlavní Analýzy

Masážní technika pro slzný kanál u novorozenců s dakryocystitidou s video instrukcí od Dr. Komarovského

Prsa až rok velmi často trpí očními chorobami. Kromě jiného existuje nebezpečí dakryocystitidy. Neobvyklé jméno znamená velmi časté onemocnění, které je charakteristické pro novorozence. Toto onemocnění lze snadno léčit, je pouze důležité vědět, jaká opatření je třeba přijmout pro rychlé zotavení..

Pustulární sekrece nejsou vždy známkami konjunktivitidy, která způsobuje podobné reakce virů a bakterií. Mírné oční onemocnění Dakryocystitida je spojena s nedostatečně dobře tvarovanými slznými cestami.

Příčiny hnisání očí

Slzy vyživují rohovku a udržují normální vidění. Film vytvořený v důsledku práce slzných žláz pomáhá správně lámat sluneční paprsky. Normální operace slzných žláz je produkovat malé množství tekutiny, která zvlhčuje přední povrch rohovky a zakrývá ji ochrannou tenkou vrstvou. Po „zpracování“ oka jde slza do nazolakrimálního kanálu, do nosní dutiny. Asi u čtvrtiny všech novorozenců je nosní kanál „ucpaný“ membránou. Slzy nedosahují nosu a hromadí se v oční oblasti, ve své vnitřní části. Nahromaděná tekutina často přetéká do vnitřního víčka. Tato situace se vyskytuje u všech kojenců během prvních tří týdnů života, nejedná se však o dakryocystitidu.

Membrána v slzném kanálu se obvykle rozpustí dříve, než děti dosáhnou věku jednoho měsíce. Pokud k tomu nedojde, pak stagnující slzy částicemi mikroorganismů zapálí slzný vak, což je důvod, proč se rozvíjí dakryocystitida. Onemocnění je doprovázeno mukózním nebo mukopurulentním výtokem, který se objevuje ve vnitřních rozích očí. Někdy jsou takové sekrece příliš hojné a dítě prostě nedokáže samostatně otevřít lepící víčka. Říká se, že oči jsou kyselé. Pokud není léčba zahájena včas, může se onemocnění zhoršit výskytem konjunktivitidy a jiných závažných onemocnění..

Abyste si byli jisti diagnózou, musíte nejprve navštívit oftalmologa - pečlivě prozkoumá dítě a vysvětlí příčiny nemoci

Membránu slzného kanálu je možné odstranit dvěma způsoby: masáží nebo ozvučením. Masarov novorozenců s dakryocystitidou, kterou Komarovsky doporučuje denně. Správné provedení zaručuje vynikající výsledky a rychlé zotavení..

Když je potřeba masáž?

Masírovat slzný kanál u novorozenců je v následujících případech:

 1. prevence dakryocystitidy (pokud byla membrána nalezena v slzném kanálu);
 2. plná léčba nemoci.

Zkušený oftalmolog může snadno určit dakryocystitidu, po které předepíše potřebná léčiva - například ve formě kapek, a ukáže správnou techniku ​​pro provedení masážní procedury. Můžete sledovat podrobné video o tom, jak to udělat správně..

Masážní příprava

Aby byla masážní terapie úspěšná a přinesla požadované výhody, musíte připravit nejen dítě, ale i matku. Maminka potřebuje:

 1. řezané nehty co nejkratší;
 2. důkladně si umyjte ruce;
 3. pokud jsou vaše dlaně chladné, zahřejte je tak, aby dítě bylo pohodlné s teplými máminými prsty;
 4. namažte prst účastnící se masáže dětským krémem nebo olejem tak, aby snadno klouzal po pokožce dítěte; přebytečný produkt odstraňte ubrouskem, aby se krém nebo olej nedostaly do očí dítěte.
Před zákrokem je nutné důkladně omýt ruce, protože se musíte vypořádat s dětskou tváří. Alkalický produkt by se měl dobře umýt, aby se nedostal do očí dítěte

Příprava dítěte

Hnisavý nebo slizniční výtok očí by měl být odstraněn vatovými tampony, které musí být nejprve navlhčeny odvarem bylin (heřmánek, struna nebo měsíček, samozřejmě, pokud nejsou alergické) nebo v roztoku furacilinu..

 • Navlhčeným tamponem přejeďte z vnějšího okraje oka dovnitř.
 • Pro každé oko použijte novou vatovou podložku..
 • Toto ošetření lze nahradit praním: za tímto účelem položte dětskou hlavu na bok a kapejte roztok nebo odvar pipetou do oka, z vnějšku, aby tekutina stékala do nosu. Při absenci výboje nemohou být oči otírány ani vypláchnuty.

Procedura může být prováděna 5-10 krát denně. Hmatatelné výsledky budou pozorovány po dvou týdnech léčby. Novorozence by pak měla být podána podruhé oftalmologovi. Pokud oko nezmizí a odborník diagnostikuje otevření kanálu, nelze masáž provádět. Pokud existuje membrána, lékař může předepsat pokračování masáže, dokud se kanál neotevře nebo dokud není naplánováno snímání.

Masáž

Masáž se doporučuje na rovném, tvrdém povrchu. Přebalovací stůl nebo elastická matrace je pro to ideální. Během krmení můžete provádět masáže. Není třeba upravovat hlavu dítěte. Tempo během masáže by mělo být dostatečně rychlé. Každý masážní pohyb by měl trvat asi 2 sekundy. Před samotnou masáží je vhodné podstoupit „trénink“ u oftalmologa.

Pro co nejefektivnější provedení masáže si nejprve přečtěte ilustrace na anatomii slzných kanálků. Když zjistíte, kde jsou umístěny nasolakrimální kanály a je umístěn slzný vak, zkuste se nejprve masírovat. Když si uvědomíte, jak as jakou silou byste měli masírovat potřebné oblasti, pochopíte, jak je pro dítě nejlepší, aniž by to způsobovalo bolest a přinášelo hmatatelné výhody..

Masážní technika

Následuj tyto kroky:

 1. Vyberte si jeden z prstů, který vám bude vyhovovat při masáži - může to být malý prst, ukazováček nebo prostředníček. Umístěte jej těsně nad vnitřní roh oka a ucíťte malý hustý slzný vak, který se nachází mezi vnitřním rohem oka a obočím..
 2. Po zvolení této polohy proveďte mírný klouzavý pohyb po křídle nosu. Tlak by měl být lehký, ale hmatný. Opakujte to 5-10krát. Taková masáž pomůže zvýšit tlak uvnitř nasolacrimálního kanálu, který vyvolává ztenčení a prasknutí membrány..
 3. Po provedení těchto postupů je nutné vštípit oční kapky, které lékař předepsal.

Závěr

Praxe ukazuje, že správně provedená masáž a léčba drogy obvykle dokonale zvládnou problém dakryocystitidy a pomáhají rozbít stávající membránu a obnovit průchodnost kanálu. Pokud je dakryocystitida diagnostikována příliš pozdě nebo dojde-li k příliš těsnému zablokování, lékař ji může doporučit ozvučením. Oftalmolog může zavést úpravy léčebného procesu, změnu léčiv nebo stanovení potřeby kardinálních opatření - sondování. Pokud máte problémy s očima, váš hlavní pomocník je oftalmolog, nebuďte líní navštívit ho tak často, jak je to možné, aby vyléčilo dítě co nejdříve.

Jak masírovat slzný kanál pro novorozence

Masážní účinnost

Indikace masáže jsou klasickými příznaky dakryocystitidy:

 • slzení
 • otok;
 • hnisavý výboj.

Zákrok je předepsán oftalmologem po rutinním vyšetření novorozence. Optometrista dává doporučení týkající se techniky masážních pohybů..

Účinnost postupu spočívá v rychlejším odstranění zbytků slz a hnisu. Zabraňuje rozvoji infekčního procesu..

Měkký a jemný mechanický účinek na žlázu je nejúčinnější způsob, jak eliminovat ucpání tubulů a usnadnit uvolňování tekutiny. Metoda umožňuje zabránit chronizaci procesu.

Jak masírovat

Masáž slzného kanálu u novorozenců se provádí několikrát denně během každého zavalení. Proto masáž obvykle neprovádí lékař. Hlavní technikou je naučit dítě máma.

Masáž se provádí, když dítě není zlobivé a je připraveno hrát.

Před manipulací by matka měla:

 • krátce odřízněte nehty;
 • umyjte si ruce dětským mýdlem;
 • noste sterilní rukavice.

To je nezbytné, aby nedošlo k náhodnému poškrábání dítěte a ještě nedošlo k infekci.

Masážní příprava:

 1. Nejprve se hnisavý obsah vytlačí z slzného vaku (manipulace se provádí ve sterilních rukavicích). Takový postup může být pro dítě velmi bolestivý, ale musíte to udělat.
 2. Oči dítěte vypláchněte furatsilinomem, abyste odstranili hnis a zabránili opakované infekci. Rovněž se doporučuje propláchnout mateřské mléko do očí dítěte. Má baktericidní vlastnosti a velmi dobře léčí zánětlivá onemocnění očí (zánět spojivek, blefaritida), což je mýtus a je přísně zakázáno..
 3. Pokud dítě po zákroku začne jednat, musí být uklidněno. Můžete provádět pravidelné masáže a gymnastiku a poté začít masírovat slzný vak.
 4. Odstraňte sterilní rukavice a začněte masírovat. Maminčin ruce by měly být teplé.

Masážní procedura by neměla u dítěte působit nepříjemně, během toho musíte s dítětem mluvit laskavě.

Masáž se provádí ukazováčkem. Místo promítání slzného vaku na kůži (v rohu pod spodním víčkem oka) je masírováno trhavými a zvlněnými pohyby. Jako by vytlačil obsah z pouzdra ven slznými otvory.

Po zákroku je třeba dětským očím vštípit antibiotickým roztokem. Potřebný lék a jeho dávka jsou předepsány oftalmologem.

Taková vibrační masáž vám umožní prorazit membránu a vytlačit obsah. Pokud byla dakryocystitida způsobena ucpáním kanálu želatinovým filmem, objeví se po denní intenzivní masáži místo hnisavého obsahu slzy.

Jak udělat masáž musíte zjistit od specialisty. Nesprávně provedená procedura pomůže nejen vyléčit dítě, ale může také poškodit jeho zdraví.

Je důležité to vědět! Pokud není vrozená dakryocystitida včas vyléčena, v budoucnu se u dítěte vyvinou různá chronická onemocnění slzných cest - nejedná se pouze o spojivky a hleny slzného kanálu. V průběhu času se může objevit vřed rohovky.

Proto, s prvními příznaky nemoci, musíte kontaktovat oftalmologa.

Mechanismus vytváření překážek

Po celou dobu nitroděložního vývoje je nasolakrimální kanál uzavřen tenkým filmem, který zabraňuje vstupu plodové vody do nosohltanu. Během průchodu dítěte porodním kanálem nebo prvním plačením však tento film praskne a uvolní vstup do nasolacrimálního kanálu. Pokud k tomu nedojde, objeví se dakryocystitida - zánět slzného kanálu způsobený kongescí tekutin.

Prvním příznakem zablokování slzného kanálu u dítěte je zvýšené slzení. Pokud není průchodnost kanálu obnovena v prvních týdnech po narození, infekční agens (viry nebo bakterie) pronikají slzným vakem a dochází k hnisavému zánětu.

U některých dětí se slzný film může roztrhat sám během prvních šesti měsíců nebo roku. To je způsobeno růstem a expanzí nasolacrimálních kanálů, v důsledku čehož je film natažený a nezávisle roztrhaný. Po celou dobu by mělo být dítě pod přísným dohledem oftalmologa. Při správném dodržování všech lékařských doporučení lze zabránit zánětu slzného vaku..

Masáž slzného kanálu dakryocystitidou

K léčbě dakryocystitidy je nutné masírovat slzný kanál, protože slzy pomáhají očím správně fungovat, vytvářejí nezbytnou vlhkost pro oční bulvy, odplavují prach a malé částice nečistot.

Masáž slzným kanálem

Novorozenci jsou často odvezeni z nemocnice za přítomnosti oční dakryocystitidy - zánětlivého procesu slzného vaku.

Příznaky dakryocystitidy

Příznaky dakryocystitidy se projevují mukopurulentním výtokem z očí a mírným otokem ve vnitřním rohu oka. Když kliknete na oblast zapálených slzných otvorů, objeví se hnisavý výtok sliznice. Po zvlhčení oční bulvy slzy procházejí slznými kanály do nosní dutiny. Kvůli ucpání jednoho slzného kanálu nebo obojího se v lakrimálním vaku akumulují sekrece, vytvářejí zánětlivý proces a vytvářejí infekci.

Při nesprávné poloze membrány nebo neúplném rozpouštění embryonální tkáně může dojít také k obstrukci slzného kanálu. Hnisavý výboj se slzami v případě ucpání slzného kanálku zcela vyplní štěrbinu břicha během spánku, usuší a „přilepí“ oční víčka. Tvrdé dírky v řasách mohou poškodit výstelku očí a ovlivnit vidění..

Dakryocystitida oka se často mýlí s konjunktivitidou a pro léčbu jsou předepisována protizánětlivá léčiva. Taková léčba toto onemocnění nevyléčí, ale pouze jej prohloubí, proto by se s prvními příznaky měli okamžitě obrátit na pediatrického optometristy. Dakryocystitida je pro dítě nebezpečná v tom, že hnisavé masy jsou umístěny vedle mozku.

V závislosti na stadiu dakryocystitidy dětští oftalmologové doporučují léčbu slzných cest:

 • utírání čerstvými čajovými lístky;
 • antibiotické kapky ve stejnou dobu jako Tobrex, Toradex - protizánětlivé složky;
 • masáž slzných otvorů.

Po diagnóze lékař okamžitě předepíše léčbu a masáž slzného kanálu, kterou každá maminka může samostatně vykonávat pro své dítě.

Technika provádění masážní slzného kanálu

Nejprve musíte umýt a dezinfikovat ruce a nehty, které by měly být co nejkratší. Můžete použít sterilní rukavice. Masáž slzného kanálu se provádí následovně:

 1. Nejprve pomocí ukazováčku jemně zatlačte na vnitřní roh oka a otočte prst směrem k nosu.
 2. Poté se slzný vak jemně stlačí, aby se uvolnil z hnisavé sliznice. Je třeba si pamatovat jemnou chrupavku a kosti dítěte a změřit jejich sílu, aby nedošlo k poranění dítěte.
 3. Zahřátý roztok furatsilinu 1: 5000 se vštípí do bolavého oka a viskózní výtok s hnisem se odstraní sterilním vatovým tamponem.
 4. Lisovací a posuvné pohyby podél nosního nosu pokračují podél nasolakrimálních cest s hnisavými akumulacemi, adhezemi a hlenem.
 5. Roztrhaný vak je trhnutý prsty s malým úsilím a směruje pohyb shora (z vnitřního rohu oka) dolů. Vytvořený tlak prorazí embryonální film, který je účelem masáže, protože patologický obsah bude vyloučen z slzného kanálu.
 6. Prst se vrátí do původní polohy a postup se opakuje 4-5krát.
 7. Po očích se vštípí 0,25% roztok chloramfenikolu nebo Vitabactu..

Technika provádění masážní slzného kanálu

Masáž způsobená ucpáním slzného kanálu se provádí dvakrát denně po dobu dvou týdnů. Je lepší provádět masáž, když dítě pláče, protože dítě zároveň namáhá svaly, což usnadňuje zbavení se želatinové zátky pomocí masáže.

Je třeba věnovat pozornost odstranění hnisu a hlenu, s výjimkou kontaktu s druhým okem nebo uchem. Tento postup způsobuje bolest. Čím je dítě starší, tím hustší je želatinová zátka, tím bolestivější bude postup.

Zkušený lékař by měl učit rodiče, aby správně masírovali slzný kanál, aby se vyhnuli zkoušení slzného a nosního kanálu. Tento postup se provádí v oční komoře dětské kliniky.

Pokud po dvou týdnech masáž nepomůže, nemá smysl odkládat ozvučení a další masáž - to může vést ke komplikacím. Po detekci - propíchnutí filmu je masáž prováděna během prvního týdne jako prevence recidivy spojené s procesem adheze, která se vytvoří.

Pokud se neobjeví snímací účinek, pak dakryocystitida vznikla z jiných důvodů: zakřivení nosního septa, patologie vývoje nasolacrimálního kanálu atd. Když jsou děti ve věku šesti let, podstoupí komplikovaný chirurgický zákrok.

Diagnóza dakryocystitidy

Obraťte se na kvalifikovaného lékaře a ujistěte se, že je diagnóza správná. Provede vyšetření, určí povahu tajemství uvolněného lehkým tlakem na slzný vak. Od dítěte odebere tzv. Vzorky barev, které umožní posoudit možnost průchodu slz kanálem.

Existují dva typy kontrol:

V obou případech je dítěti instalována do očí 3% tmavý roztok collargolu. Sledujte, jak dlouho se barva objeví v očích dítěte. Toto je tubulární test. Pokud se barva objeví během 5 minut - vzorek je považován za pozitivní, a pokud - až do 10 nebo více minut - negativní, znamená to zpomalení nebo významné obtíže při průchodu slznou sekrecí tubuly.

V případě druhého typu vzorků se do nosu vstřikuje vatová vlna a sleduje se také doba výskytu zbarvení. Pokud se projeví během prvních pěti minut - nemělo by to vyvolávat obavy. Zpomalení procesu na 10 nebo více minut - test dal negativní výsledek, což znamená, že odtok je komplikovaný nebo zcela chybí.

Obsah je také analyzován tlakem, je stanovena jeho povaha a možnost vlivu antibiotik na něj.

V obtížných případech se používá oplachování kanálů pohybu slz, provádí se endoskopie nebo ozvučení.

Dr. Komarovsky říká, že obvykle zablokování slzného kanálu získaného dítětem zmizí bez zásahů do roku života. Je však možné tento problém vyřešit dříve. Obstrukce slzného kanálu u novorozenců léčených masáží.

Jak masírovat slzný kanál

Pokud má dítě zablokování slzného kanálu, je stanovena diagnóza dakryocystitidy. Jedním ze způsobů léčby tohoto onemocnění je oční masáž. Díky fyzickému efektu je možné film roztrhnout, což způsobilo zablokování slzného kanálu.

Metody léčby dakryocystitidy

Dakryocystitidu postihuje nejčastěji lidé ve věku od 30 do 60 let, ale často se vyskytují iu novorozenců. Dakryocystitida u kojenců se obvykle objevuje v důsledku zachování zárodečného filmu, který uzavírá spodní část slzného nosního kanálu..

Oftalmologové rozlišují následující typy léčby pro děti v závislosti na stupni vývoje nemoci: - propláchnutí očí čerstvě uvařeným čajem, - použití kapek obsahujících antibiotikum (proti infekci) a protizánětlivých složek (k zabránění zánětlivé reakce); - masáž slzných otvorů, což přispívá k otevření slzného kanálu.

Jak správně masírovat slzný kanál

Při masáži slzných kanálů je nutné dodržovat následující algoritmus.

Před provedením postupu musíte očistit oči dítěte od hnisavého výboje. K tomu použijte vatový tampón namočený v roztoku furatsiliny (v koncentraci 1 tableta na 1 šálek vody), heřmánkový nálev nebo čerstvě uvařený čaj

Je důležité mýt oči dítěte ve směru od vnějšího rohu do vnitřního, tj. směrem k nosu

Až po očištění očí můžete přistoupit přímo k masáži slzných kanálků.

Pomocí ukazováčku se dotkněte hlíz na vnitřním rohu oka, který je umístěn na samém spodku nosu. Poté položte prst do stejné pozice na nejvýčepnějším místě tuberkulózy. V tomto případě by měl být špička prstu směřována k nosu. Mírným stisknutím tohoto bodu odstraníte film zakrývající slzný kanál.

Dále tlačte dolů podél nosu, aniž byste snížili tlak, s mírným a sebevědomým pohybem. To je nutné k otevření kanálu, kterým by slzná tekutina měla normálně jít do nosní dutiny. Nezmizí kvůli přítomnosti septa, takže se do oka dítěte vysílá hnisavý výtok a slzná tekutina. Pohyby při masáži slzného kanálu přispívají k fyziologicky správnému průchodu tekutiny do nosní dutiny dítěte.

Poslední pohyb - dosažení dna nosu, aniž byste zvedli prst z kůže, mírně oslabil tlak a vrátil se do výchozího bodu. Další manipulace se opakují. Musíte to udělat 10-12 krát. Nepřehánějte to, aby nedošlo k přílišnému roztažení přepážky slzného kanálu. Taková masáž by měla být prováděna 5-7 krát denně. Dosažení výsledku může trvat dlouho, až několik měsíců, takže buďte trpěliví.

Abyste lépe porozuměli tomu, jak správně masírovat slzný kanál pro dítě, požádejte dětského očního lékaře nebo zdravotní sestru, aby vám jasně ukázal techniku ​​tohoto jednoduchého postupu..

Příprava a masáže

Jste přesvědčeni, že vaše dítě skutečně má dakryocystitidu a membrána zabraňuje průchodu slzné tekutiny kanály. Musíte se začít připravovat na masáž. Měl by zahrnovat následující akce:

 1. Ujistěte se, že nehty nepoškozují dítě.
 2. Umyjte si ruce čistě.
 3. Proveďte test alergické reakce dítěte na krém, který následně požádáte o masáž.
 4. Oko dítěte opláchněte dezinfekčními roztoky, například furatsilinou nebo heřmánkem, nebo můžete použít běžnou vařenou vodu. Směs by měla být mírně zahřátá. Opláchněte oko, uvolněte jej z hlenu, odvádějte z vnějšího rohu do vnitřního vatového tamponu a namočte jej do připraveného roztoku.
 5. Zahřejte ruce do pohodlného stavu pro dítě.
 6. Pro každé oko si připravte tampón..
 7. Namažte prst, kterým budete masírovat teplým krémem.

Pokud neexistuje silné složení, lze promývací postup nahradit instilací. Za tímto účelem otočte dítě na stranu a odkapejte mycí nebo dezinfekční směs na oblast vnějšího rohu. Směs propláchne sliznici a odtéká dovnitř oka.

Masážní technika

Před provedením je vhodné sledovat video.

A pak přistoupíme k následujícím postupům:

 • Připravíme tvrdý povrch a položíme na něj dítě.
 • S malým polštářem prstu najdeme slzný vak.
 • Snadné klouzání, ale s určitým stupněm tlaku se z tohoto bodu dostáváme k křídlu nosu.
 • Opakujte tuto masáž 5 až 10krát, v závislosti na doporučení oftalmologa.
 • Po ukončení masáže upustíme oko kapkami, které předepsal lékař.

Jako tvrdý povrch používáme přebalovací stůl nebo jen elastickou matraci. V budoucnu budete mít potřebné dovednosti a můžete provádět masáže během krmení. Není třeba opravovat hlavu dítěte.

Díky tomuto postupu budeme vyvíjet tlak na nasolacrimální tubule. Embryonální tkáň membrány se stává tenčí a praskne. Masážní pohyby provádějte rychlým tempem podle schématu zobrazeného na obrázku. Jeho trvání by nemělo být delší než dvě sekundy.

Instilace se provádějí tak, aby se infekce dále nerozšířila a nepoškodila zdravé oko.

V případě bakteriální infekce může být průhledná nebo hnisavá. Potom musí být dítě předvedeno lékaři, který určí, zda se otevřel slzný kanál. A nabídne buď pokračování v masáži, nebo předepíše snímací postup, který se obvykle provádí jednou. Umožní obnovit průchodnost slzného kanálu.

Narození dítěte je nevyslovitelná radost, kterou lze velmi rychle zamlžit, pokud mladí rodiče vynechají běžnou nemoc - dakryocystitidu u novorozenců. Obzvláště často příznaky tohoto onemocnění zmizí u mladých rodičů, kteří nemají odpovídající výcvik a zkušenosti. Mezitím je možné se tomuto nepříjemnému a bolestivému onemocnění vyhnout jednoduchými preventivními opatřeními, která doporučuje známý lékař Komarovsky.

Nemoc nastává, když je slzný kanál u novorozenců zablokován. Jedná se o zánětlivý proces vyvolaný hromaděním tekutiny v slzném vaku. Mikroorganismy se usazují a rychle rostou na vlhkosti živin. Tekutina se mění na hnis a okolní tkáň a slzný váček samotný se velmi zanícují.

U novorozeného dítěte není možné zabránit tvorbě překážky slzného kanálu, ale je zcela možné zabránit rozvoji dakryocysty. Za tímto účelem musí mladí rodiče dodržovat doporučení zkušených pediatrů a provádět jednoduchou masáž od prvních dnů života dítěte. Pokud onemocnění stále začalo, musíte co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc a zahájit řádnou léčbu.

Masážní technika

K řádnému zahájení léčby tohoto nepříjemného onemocnění je nezbytné, aby diagnózu stanovil kvalifikovaný odborník. Pokud lékař zjistí, že vy nebo vaše dítě trpíte dakryocystitidou, předepíše léčbu a masáž pomocí různých terapeutických látek. Způsob léčby závisí na příčině onemocnění a věku pacienta.

Prsa

S obstrukcí slzného kanálu u novorozenců je hlavní léčba masáž. Musí se provádět nejméně čtyřikrát denně, počet sezení může dosáhnout až deseti, pokud dojde k zánětlivému zánětu (do dvou týdnů)

Masáží novorozenců s dakryocystitidou je pečlivé uvolnění slzných kanálků a vaků z hnisavých formací. Je lepší utratit je před krmením

Jak na masáž s dakryocystitidou by vám měl lékař ukázat na recepci.
Při provádění musíte dodržovat přesně definovanou posloupnost:

Fáze 1 - nehty krátce ořízněte, abyste nepoškodili jemnou pokožku dítěte, důkladně si umyjte a dezinfikujte ruce a nehty, můžete nosit sterilní rukavice, ale ne hrubé. Položte dítě na stůl, je lepší, když jeho ruce budou zavrtány tak, aby nezasahovaly do vaší masáže

Oči vašeho dítěte očistěte vatovým tamponem namočeným v teplém roztoku furatsilinu.
Fáze 2 - s ukazováčkem se opatrně, aniž byste tlačili tvrdě, přesuňte z vnitřního okraje oka do středu nosu. Je nutné pochopit, s jakým úsilím je třeba vyvíjet tlak na vak, aby hnis nechal správný směr a situaci nezhoršoval.

Tento postup je třeba několikrát opakovat, dokud neuvědomíte, že slzné kanály jsou volné..

Fáze 3 - očistíme oči dítěte od uvolněných sekretů roztokem furatsiliny. Poté vštípíme antibakteriální kapky do očí („Levomycetin“, „Tobrex“, „Vitabact“ a další). Není třeba používat „Albucid“, protože silně hoří a tvoří krystaly a zvyšuje hustotu embryonálního filmu, kterého se zbavíme.

Masáž jako účinná metoda léčby se zpravidla pozoruje pouze u dětí mladších než jeden rok. Čím jsou děti starší, tím silnější je hnisavý výtok a bolestivější postup. Masáž na začátku onemocnění nejlépe provádí na klinice zkušený odborník.

Pokud během dvou týdnů masáž nepřinese viditelný výsledek, lékař předepíše promytí slzných kanálků 0,02% roztokem furacilinu antibiotikem v lokální anestézii. Je také možná operace k prozkoumání slzného vaku s neefektivností předchozích metod. Po operaci je nutné masírovat podle stejného schématu, aby nedošlo k relapsům.

Doporučujeme sledovat video, kde slavný pediatr Evgeny Olegovič Komarovsky hovoří o dakryocystitidě a správné masáži tohoto onemocnění:

Dospělí

Dospělí jsou také masírováni dakryocystitidou podle stejného schématu, ale používají se nejsilnější antimikrobiální a protizánětlivá léčiva (Ciprofloxacin, Phloxal, Dexamethasone). Pokud není použití masáží a léčivých přípravků účinné, lékař tuto operaci doporučí. K dnešnímu dni existuje několik postupů pro čištění slzných kanálů (bougienage, sounding, chirurgie).

Hlavní věc, kterou si musíte zapamatovat, je, že jakákoli samoléčení může situaci ještě zhoršit. Při prvním příznaku nemoci kontaktujte oftalmologa.

V tom případě potřebujete masáž

Pokud novorozenec začal „zakysávat“ oči, musíte kontaktovat optometristy. Nejpravděpodobnější je, že dítě má dakryocystitidu - zánět kanálku slzné žlázy.

 • slzení, slzení;
 • spojivková hyperémie;
 • pokud stisknete oblast slzného vaku z lakrimálních otvorů, purulentní obsah vynikne.

Tento stav nastává v důsledku ucpání kanálu slzné žlázy. Nejčastěji je ucpaná želatinovou zátkou nebo filmem. Což by mělo vyřešit před narozením nebo v prvních dnech života dítěte. Méně často jsou příčinou anomálie ve vývoji nasolacrimálního kanálu. V důsledku toho se v slzném vaku hromadí slza, která nenajde cestu ven. V potrubí jsou vytvořeny optimální podmínky pro vývoj infekce a dochází k zánětu.

K léčbě dakryocystitidy se předepisují novorozenci:

 1. Intenzivní vibrační masáž projekce slzného kanálu. Může to provést oční lékař nebo matka dítěte po tréninku.
 2. Zavlažování slzných cest pasivním roztokem antibiotik. Tekutina se vstřikuje do slzných kanálů pod tlakem. Tuto manipulaci může provádět pouze oftalmolog..

Masáže a oplachování se provádějí 2 až 3 týdny. Při takovém mechanickém tlaku se film rozbije a hnisavý obsah vytéká. Po promytí otevřeného kanálu antibiotickým roztokem je hnis nahrazen čistou slzou.

Pokud v důsledku embryonálního filmu dojde k ucpání kanálu, tyto metody vyléčí dítě z nemoci v krátké době. Pokud postupy nepomohou, dítě potřebuje radikálnější léčbu. Ve 2 až 3 měsících je ozvučení předepsáno, po 2 měsících, pokud nedojde ke zlepšení, postup se opakuje. Pokud to také nepomohlo, potom se dítě ve věku 1 roku podrobuje operaci - endonazální dakryocystorhinostomii (provádí se v celkové anestézii).

Někdy u dakryocystitidy není hnisavý obsah vytlačen. Proto se zánětem spojivky doporučuji West test (barevný test) a opláchnutí kanálu slzné žlázy.

Příznaky

Diagnosis Error - Conjunctivitis

Obecná podmínka se u kojenců zpravidla nemění. Shluky očních víček, úzkost, když se jich dotýkají. U novorozenců se dakryocystitida často projevuje jednostrannou lézí, zatímco výtok má v přírodě sliznici nebo mukopurulent. Oblast vnitřního rohu oka je obvykle mírně zanícená (je pozorováno zarudnutí, otok), a proto je u dětí někdy provedena chybná diagnóza: „Konjunktivitida“. Intenzivnější výtok hnisu je pozorován při tlaku na plochu slzného vaku.

V klidném stavu si můžete všimnout stálých slz, slz. Pokud má dítě jinou patologii vedoucí k rozvoji dakryocystitidy u novorozenců, jsou také pozorovány její příznaky..

Prevence

Neexistuje žádná specifická profylaxe pro rozvoj dakryocystitidy u novorozenců. U dětí s blokovaným slzným kanálkem lze dakryocystitidě zabránit pravidelnou masáží oblasti očí, což může pomoci otevřít blokovaný slzný kanál..

U většiny dětí se otevírají do 1 roku, což zabraňuje nadměrnému prasknutí a infekci..

Prevence dakryocystitidy spočívá v pravidelných vyšetření oftalmologem a otolaryngologem. Je třeba pečlivě sledovat dítě, vyvarovat se poranění očí a kostry obličeje

Neméně důležitým preventivním opatřením je léčba nemocí ORL orgánů

Včasné a správné zacházení přispívá k příznivému výsledku. V případě předčasné léčby je možná komplikace flegmon, tromboflebitida orbitálních žil, trombóza kavernózního sinusu a zánět meningů.

Léčba dakryocystitidy u novorozenců

 • až 2 měsíce se používají dětské konzervativní metody;
 • ve věku nad 2 měsíce se používá sondáž a chirurgická léčba.

Mezi konzervativními metodami může být masáž nejúčinnější. S pomocí toho může dítě nejen vyčistit slzný vak a kanál od hnisu, ale také se pokusit mechanicky prorazit film / korek. Před masáží si musíte umýt ruce (nehty by měly být krátké), můžete použít jednorázové sterilní rukavice. Budete také potřebovat vatový tampón nebo houbu, antiseptický roztok (furatsillin) a / nebo vaření silného černého čaje / infuze heřmánku. K dispozici je video s širokým přístupem, které demonstruje masážní techniku. Obecné schéma masáže je následující:

 1. K vypláchnutí očí z vnějšku dovnitř použijte tampón namočený v tekutině.
 2. Jedním prstem (často velkým, někteří dávají přednost malíčku), provádějte poměrně intenzivní a rychlé pohyby ve směru od křídla nosu k vnitřnímu koutku oka. Pouze 8-10krát. V důsledku těchto manipulací začne hnis vystupovat, musí být odstraněn.
 3. Když se výtok přestane objevovat, je čas vštípit antibakteriální kapky (pokud jim je lékař předepsal).
 4. Směr masáže se mění: nyní vibračními pohyby pohybujte prstem z rohu oka do křídel nosu. Také 5-10 krát.

Recenze některých matek tvrdí, že tento postup se nejlépe provádí s ohledem na krmení: potom je dítě klidnější a nervy matky nejsou tak napjaté. Průběh takové masáže obvykle trvá dva týdny, 5-6krát denně. U některých dětí to nestačí, pak se masáž provádí déle.

Oftalmolog obvykle doporučuje antibakteriální kapky. Význam tohoto jmenování je následující: při nedostatečné péči se může infekce rozšířit do okolních tkání, což vede k závažným komplikacím, jako je například oční flegmon nebo dokonce oční ztráta. Někteří odborníci, například Dr. Komarovsky, vítají jmenování kapek jako léčbu dakryocystitidy u novorozenců.

Testování dakryocystitidy u novorozenců se doporučuje, pokud masáž nepronikla fólií / korkem po dobu 2 měsíců a zánětlivý proces zmizel. Zákrok se provádí u oftalmologa v kanceláři, v anestezii, u dětí - do 10 minut

Do slzného otvoru se vloží speciální sonda malého průměru a opatrně postupuje, mechanicky tlačí korek / film. Pokud oddálíte snímání na věk starší než 3–4 měsíce, můžete mít tyto komplikace:

 • snížená elasticita slzného kanálku / kanálu (pak možnost zranění při zvýšení sondování);
 • zvýšená pravděpodobnost vývoje píštěl slzného kanálu / slzného vaku s přístupem do nosní dutiny nebo kůže.

Návštěva oftalmologa

Dříve byla častěji používána jiná metoda: oplachování slzných kanálů. Tento postup se provádí v ordinaci lékaře pomocí stříkačky s tupou jehlou, anestetického / antibiotického roztoku. Při mírném tlaku se roztok zavede do kanálu a protéká nosem. Obvykle se to provádělo po zaznění..

V případě úzkého kanálu se používá stent (instalace kovového stentu) nebo destrukce stěn slzného kanálu s přístupem nosem (dakryocystorhinostomie). To se však provádí u kojenců ve velmi vzácných případech, protože problém úzkého kanálu s věkem je vyřešen nezávisle: kosti lebky obličeje rostou, šířka kanálu se zvětšuje, projevy dakryocystitidy u novorozenců prochází.

Účinek léčby dakryocystitidy u novorozenců bez ozvučení nepřesahuje 10–15% a po použití sond (někdy i několikrát) stoupne na 95%. Zbývajících 5% jsou vrozené vady. Obvykle se léčí brzy plastickou chirurgií. Stabilních výsledků však lze dosáhnout pouze po opakovaných intervencích. V některých případech může být i chirurgická léčba neúčinná..

Příznaky nemoci

Překážka slzného kanálu u dětí je často zaměňována s běžnou konjunktivitidou a problém je léčen týdny. Chcete-li rozlišit zánět spojivek od dakryocystitidy, musíte se blíže podívat na novorozence.

Příznaky dakryocystitidy u novorozenců:

 1. Můžete si všimnout, že se slzy v novorozenci pravidelně hroutí z jednoho nebo obou očí bez zjevného důvodu, když se dítě usmívá. To naznačuje, že slza prostě nemá kam jít a přebytek teče dolů po tvářích..
 2. Poté dojde ke stagnaci. Špinavé slzy, které umývaly oční bulvy, se hromadí ve váčku a vytvářejí „bažinu“. V této fázi se spojí zánětlivý proces, vidíme zarudnutí, otok, otok, všechny příznaky konjunktivitidy.
 3. V další fázi začíná dakryocystitida u novorozence zakysanou oči, nejprve až po spánku, poté neustále.
 4. Pak se objeví hnisavý výtok z očí as tlakem na otok v promítání slzného vaku se z něj vynáší hnis.
 5. Postupem času se proces zhoršuje a antibakteriální ošetření poskytuje pouze dočasný výsledek.

Masážní schéma pro dakryocystitidu u novorozenců

Podle statistik je u 2-4% novorozenců diagnostikována dakryocystitida. Toto onemocnění je důsledkem přítomnosti embryonálních tkáňových prvků v lumenu nasolacrimálního kanálu dítěte. Zablokování kanálu vede ke stagnaci slzné tekutiny, která je určena k ochraně očí před cizími mikroorganismy. Masáž dakryocystitidou novorozence je hlavní léčbou v nevydaných případech. Správně provedená procedura zabrání prozkoumání slzných cest - procedura, která se provádí na klinice v lokální anestezii s povinnými předběžnými analýzami.

Jak se projevuje dakryocystitida?

Slzný kanál u novorozenců je velmi tenký. K jeho ucpání postačuje malé množství embryonální tkáně, proto jsou příznaky onemocnění a symptomy spojené s dakryocystitidou běžné.

Důsledkem dakryocystitidy je:

 • suché a podrážděné oči;
 • zvýšené riziko infekce patogeny;
 • zánět slzného vaku.

Při absenci léčby dakryocystitida způsobuje nejen nepohodlí dítěte, ale také negativně ovlivňuje vývoj vidění dítěte..

Normálně se slzná tekutina volně pohybuje od slzné žlázy podél dvou slzných kanálků umístěných na horních a dolních víčkách k prasklině štěrbiny. V důsledku toho se vytvoří tenký film, který by se měl rozbít a obnovit, když bliká. Tento mechanismus zajišťuje hydrataci a ochranu očí..

Co je to užitečná masáž

Masáž dakryocystitidou u novorozenců je zaměřena na mechanické štěpení a odstranění korku z slzného tubulu, aby slzná tekutina mohla volně cirkulovat. Pravidelné trhavé a vibrační účinky ničí embryonální tkáň, a když dítě pláče, jeho zbytky jsou vyvedeny ven.

Masážní terapie dakryocystitidy u novorozenců téměř vždy pomáhá. Ale pokud je dodržena technika provádění masáže a hnisání, sáčky pod očima a modřiny nezmizely, musíte se znovu obrátit na oftalmologa, který předepíše antibakteriální kapky a léky nebo sondy..

Jak často utratit

Čím častěji jsou sezení, tím vyšší je účinnost masáže. Masáž slzného kanálu je nutná 5-7krát denně po dobu 10 dnů. Nejlepší je na to vyhradit čas mezi krmením a spaním, ale pokud se dítě během procedury bojí, je nejlepší postup provést během krmení dítěte.

Kontraindikace

Dakryocystitida může být diagnostikována v prvních dnech života dítěte. Ve věku 7-8 dnů se objeví hnisavý výtok z očí, ale masáže dakryocystitidou u novorozenců nezačíná dříve než 14. den. U některých dětí se do této doby želatinová zátka vymizí bez vnějšího rušení a zánět zmizí. Pokud k tomu nedojde, oftalmolog nařídí vypláchnutí protizánětlivými roztoky a masáž očí..

Kontraindikace tohoto postupu doma jsou následující:

 • zvýšený intrakraniální tlak;
 • ARVI;
 • horečka;
 • zánět spojivek, strabismus.

Při absenci kontraindikací dakryocystitida onemocnění dobře reaguje na masážní terapii bez hospitalizace. Procedury musíte zahájit po návštěvě lékaře a konzultaci. Je třeba vyloučit další možné příčiny hnisání očí - alergie, zánět spojivek, keratitida atd..

Postup techniky

Masáž slzného kanálu je nutná ve sterilních lékařských rukavicích, těsně přiléhajících předem umytých rukou. K mazání vrčení a odvarů protizánětlivých bylin - heřmánku, provázku atd. Musíte použít vatové tampony, dětský krém..

Technika je následující:

 1. Navlhčete vatové tampony v bylinném vývaru a otřete oči dítěte a ujistěte se, že tekutina proudí do nosu a ne do ucha. Pro každé oko použijte samostatný disk..
 2. Položte dítě na záda, prostředním nebo ukazováčkem pociťujte slzný kanál ve vnitřním rohu oka, mezi okem a obočím dítěte.
 3. Proveďte posuvný pohyb s mírným tlakem od rohu oka směrem k křídlu nosu - 5-10krát.
 4. Masážní schéma pro kojence s dakryocystitidou novorozenců zahrnuje také lehké vibrační pohyby shora dolů, jejichž cílem je proražení korku blokujícího slzný kanál.
 5. Masážujte dětské oko spirálovými pohyby v opačném směru - od špičky nosu po začátek obočí..
 6. Nyní můžete dát dítě na jednu stranu a postup opakovat, pokud není unavený.

Po ukončení sezení kape kapka, pokud je to doporučil dětský oftalmolog. Pokud se věk dítěte blíží k jednomu měsíci, je užitečné provádět cvičení pro vidění za 10-15 minut. Za tímto účelem umístěte světlou hračku ve vzdálenosti 30-40 cm od obličeje dítěte a pomalu ji pohybujte ze strany na stranu 5-7krát.

Jak zvýšit účinek masáže

Masáž dakryocystitidou u novorozenců je nejšetrnější léčebnou taktikou, která se rozšířila. Je třeba si uvědomit, že pro zvýšení účinku se masáž používá v kombinaci s těmito opatřeními:

 • oční gymnastika;
 • denní krátká koupel ve vaně s odvarem bylin;
 • vyhýbání se zdrojům jasného světla až do úplného zotavení;
 • udržování normální pokojové teploty (bez přehřátí a přehřátí).

Při dodržení této techniky budou slzy brzy schopny plně plnit svou ochrannou funkci, doprovodné příznaky zmizí a léčba skončí.

Masážní procedura může být jedním z úžasných denních rituálů, které zakládají náklonnost mezi kojencem a dospělým. Provedení tohoto postupu s příznivým emocionálním pozadím nejen urychlí zotavení oka, ale také poslouží jako podnět pro emoční vývoj dítěte..

Jak masírovat dakryocystitidu u novorozenců?

Ahoj milí čtenáři! Pokud jste mladí rodiče nebo noví prarodiče, náš dnešní článek bude pro vás velmi užitečný. Diskutujeme o masáži s dakryocystitidou novorozenců.

Jedná se o poměrně častý problém u kojenců spojený s obstrukcí slzných žláz. Proč k tomuto jevu dochází, jak pomoci vašemu dítěti a jak se vyhnout komplikacím - přečtěte si tento materiál, ve kterém jsme se pokusili shromáždit všechny důležité a užitečné informace.

Příčiny hnisání oka

Dakryocystitida je blokáda slzného tubulu, skrz kterou vytečená slza vychází a zvlhčuje sliznici oka a chrání ji před vyschnutím. Mnozí z nás slyšeli, že novorozenci nemají slzy, že pláčou „sucho“ atd..

To zdaleka není pravda. Kojenci mají slzy od prvních dnů života, protože jak jinak by byly jeho oči chráněny před vyschnutím? Ale vzhledem k vývojovým rysům kojenců nefungují slzné kanálky správně, což vede ke komplikacím.

Jak zjistit, že vaše dítě má dakryocystitidu?

Obvykle je tato nemoc vidět 7 až 8 dnů po narození, v tuto chvíli je matka s dítětem již zpravidla doma. Protože od této chvíle spočívá péče o dítě zcela na bedrech mladých rodičů, je docela přirozené, že máma a táta zažívají mírnou paniku a strach. Co když s dítětem něco není v pořádku? Co když budu dělat horší, když zasáhnu?

Nepanikařte! Pomoc vašemu dítěti je dostatečně snadná. Hlavní věc je systematičnost, pravidelnost a přesnost. Podívejte se pozorně na oči vašeho dítěte..

Tuto podmínku lze zjistit pomocí následujících znaků:

 • jedno nebo obě oči otekly;
 • ve vnitřním rohu oka je zarudnutí a otok;
 • malá oblast mezi okem a nosem je také červená a oteklá;
 • při prstu se z vnitřního rohu oka uvolní zakalená slza s malou příměsí hnisu;
 • dítě má slzení.

Proč děti dostávají dakryocystitidu??

Důvody této patologie jsou různé:

 • vrozené přemnožení slzného kanálu;
 • abnormality ve struktuře nosní kosti;
 • neúplné otevření kanálu;
 • blokování tubulu zbytky embryonální tkáně.

Posledním důvodem je nejčastější. V procesu nitroděložního vývoje může v membráně kanálu zůstat látka membrán, plodové vody a dalších produktů embryogeneze. Po narození tvoří želatinovou zátku v lumenu slzného kanálu, díky čemuž je narušen normální výtok tekutiny. Z tohoto důvodu je ve vnitřním rohu oka otok a otok. Pokud se infekce dostane do očí, je možný zánět a uvolnění hnisavých hmot.

Nenechte se naštvat, že u svého dítěte najdete dakryocystitidu. Považujte to za malý vedlejší účinek vývoje plodu, který lze snadno řešit. Jste dospělý, vzdělaný člověk a snadno pochopíte, jak masírovat a pohřbít oči dítěte.

V některých případech nemoc během prvních dvou týdnů života dítěte zmizí sama. Někdy ale z nějakého důvodu stagnace slzných tekutin přetrvává a patologie se stává chronickou. Úkolem rodičů, zejména matek, je proto pomáhat svému dítěti a předcházet možným komplikacím. A jsou docela nebezpečné.

Faktem je, že u novorozence jsou lícní kosti lebky velmi tenké a v oblasti nosních dutin jsou stále zcela složeny z jemných chrupavek. Proto může infekce snadno pronikat z slzného kanálku do dutin a meningů..

Jaká je potřeba masáže??

Toto je hlavní léčba dakryocystitidy. Souběžně s tím je nutné oko vštípit správně, opláchnout oko dítěte, aby se odstranily zbytky slz a hnisu a zabránilo se rozvoji infekce..

Proč masírovat? Měkký a jemný mechanický účinek na žlázu je nejúčinnějším způsobem, jak eliminovat zablokování tubulu a usnadnit odtok tekutiny. Je to snadné. Je velmi důležité dodržovat hygienu. Před zákrokem si důkladně umyjte ruce: zavedení infekce špinavými prsty je nepřijatelné.

Masáž dakryocystitidou

Musíte pravidelně masírovat dítě až 5-6krát denně. Nebojte se, nebudete trávit celý den masírováním očí. Jednorázová relace trvá méně než minutu.

Masážní technika

Připravte si potřebné materiály pro dezinfekci očí - sterilní vatové tampony, roztok furatsilinu 1: 5000, roztok levomecitinu nebo Vitabact. Žádné alkoholové tinktury! Dezinfekční prostředky musí být měkké a jemné.

 1. Dejte své dítě na přebalovací stůl.
 2. Do oka vložte Vitabact nebo jiné antiseptické kapky doporučené pediatrem.
 3. S malým ukazováčkem na prsty jemně zatlačte na vnitřní roh oka k nosu.
 4. Jemně vmasírujte do slzného vaku, aby přebytečná tekutina unikla.
 5. Vezměte sterilní vatovou podložku a navlhčete roztokem furacilinu.
 6. Opatrně odstraňte zbytkový hnis a tekutinu z vnitřního rohu oka shora dolů a ujistěte se, že tekutina neteče do ucha nebo jiného oka.
 7. Pokračujte v pohybu prsty podél nasolakrimálních cest a jemně tlačte směrem dolů z vnitřního rohu oka.
 8. Vraťte se zpět do vnitřního rohu a jemně zatlačte znovu shora dolů.
 9. Po dokončení nakapejte oko dezinfekčním roztokem - levomecitinem nebo Vitabactem.

Hlavním bodem těchto manipulací je vytvoření tlaku a prorazení želatinového filmu, který ucpává slzný kanálek.

Tam jsou některé důležitější nuance:

 1. Za prvé, je vhodné provést oční masáž pro dítě, když pláče. V této době se dítě přirozeně napíná, a to zvyšuje pravděpodobnost prasknutí želatinového filmu překrývajícího slzný kanálek.
 2. Za druhé, je důležité měřit tlakovou sílu během postupu, protože kosti obličeje v oblasti nosu kojenců jsou velmi křehké a tenké a při nadměrné síle dítěte mohou být zraněny.
 3. Zatřetí, musíte pravidelně a často provádět hygienu očí až pětkrát denně po dobu dvou týdnů. Jakmile masírujete oči dítěte, nemůžete předpokládat, že jste problém vyřešili a v budoucnu jste ho zachránili před komplikacemi..
 4. Za čtvrté, pečlivě dodržujte hygienická pravidla. Pokud jste matka, budete se muset rozloučit s dlouhou manikúrou a zároveň se starat o dítě. S ostrým dlouhým nehtem je velmi snadné poranit jemnou pokožku a sliznici očí dítěte, což téměř vždy způsobuje komplikace ve formě zánět spojivek. Když si třete oči dítěte, pokaždé si vezměte novou vatovou podložku. Mnul jedno oko - hodil vatovou vatu a vzal si novou. Není také nutné provádět dvakrát se stejným diskem, protože může být infikován.

Indikace a kontraindikace pro masáž

Před zahájením masáže dakryocystitidou se poraďte s dětským lékařem a ujistěte se, že dítě toto onemocnění skutečně má. Lékař musí určit příčinu zablokování slzného vaku..

Pokud existuje obvyklý želatinový film, pak může a měla by být provedena masáž.

Ale při zakřivení nosního přepážky, kapky nebo hlenu slzného vaku je něco kontraindikováno. Dítěti může pomoci pouze zvuk slzného kanálu. Jak na to - ví jen doktor.

Pokud lékař předepíše speciální kapky a antibiotika, měla by být podána dítěti. Neposlouchejte rady tety babiček, že dítě je „škodlivé pít všechny druhy pilulek“, a místo očních kapek musíte použít čajové lístky. Pediatr je zkušený lékař, který dokáže vyhodnotit rizika pro zdraví dítěte a vhodně se s nimi vypořádat. Zobrazit rodičovskou opatrnost! Nebuď jako rodiče, kteří odmítají očkování, motivují to pověry.

Závěr

Dakryocystitida - blokáda a zánět slzného vaku u novorozenců - je vedlejším účinkem vývoje plodu, když embryonální tkáně vstupují do kanálků a ucpávají je. Výsledkem je stagnace tekutin, která vede k otokům a zvyšuje riziko infekce..

Můžete pomoci svému dítěti masáží prstů, která musí být prováděna až 5krát denně po dobu 2-3 týdnů. Pokud to nepomůže, musíte ukázat dítěti pediatrovi nebo otolaryngologovi.

To je vše, milí čtenáři! Čekáme na vás na stránkách našeho webu a připravujeme pro vás nové zajímavé materiály.

Jak masírovat slzný kanál?

Kliknutím na tlačítko „Přijímat články“ souhlasím se zpravodajem, zpracováním osobních údajů a přijímám zásady ochrany osobních údajů.

Články O Neplodnosti