Hlavní Bolest

Dakryocystitida (zánět slzného vaku): co to je a jak je léčit

Dakryocystitida (zánět slzného vaku): co to je a jak je léčit

Příčiny ucpání slzného kanálu

Normálně slzy zdravého člověka po mytí očí tekou dolů do jeho vnitřního rohu. Skrze lakrimální otvory procházejí do slzného kanálu, tekou do slzného vaku a vystupují do nosní dutiny. U dakryocystitidy je tento proces narušen, slzná tekutina, stagnující, ztrácí antibakteriální vlastnosti, vyvíjí infekční agens, které způsobují zánět.

U kojenců jsou příčiny vývoje oční patologie následující:

 • neabsorbovatelný želatinový korek po narození;
 • zablokování slzného kanálu;
 • úzký průchod nasolacrimálního průchodu.

U dospělých se dakryocystitida objevuje z následujících důvodů:

 • otok tkání nasolacrimální oblasti v důsledku nosní polypózy nebo sinusitidy;
 • trauma do slzného kanálu nebo do oblasti vedle něj.

Riziko dakryocystitidy se zvyšuje v důsledku škodlivých pracovních podmínek v kombinaci s prosakující rýmou a poklesem teploty vzduchu.

Příčiny onemocnění

Existuje mnoho příznivých projevových faktorů. Všechno je založeno na typu nemoci. Vrozená forma onemocnění se stává problémem genetický rys spojený s neabsorbovanými kousky embryonální tkáně, tzv. Zátky. V případě patogeneze dospělých se odborníci spojují s edémem nasolacrimálního kanálu s akutními virovými infekcemi, chronickým zánětem sliznice, poškozením dutin, adenoidy, sinusitidy, různými výrůstky v nosní dutině. Je přípustné způsobit onemocnění způsobené poškozením struktury nosního septa poškozenými slznými cestami, víčky a očima.

Hromadění stagnující slzné tekutiny hrozí snížením antibakteriálních vlastností slzy. V důsledku toho se zvyšuje riziko množení různých forem bakterií. Slzná žláza vylučuje tajemství, které má antiseptické vlastnosti, nazývané slza. Ale na pozadí nemoci zmizí užitečné antimikrobiální vlastnosti a získají hnisavou purulentní barvu.

Nemoc se často daří na diabetes mellitus, snížené imunitě těla, nepříznivých pracovních podmínkách a silných výkyvech teploty podnebí..

Klasifikace a příznaky


Podle povahy kurzu je dakryocystitida rozdělena na akutní a chronickou. Vzhledem k výskytu obstrukce slzného kanálu může být chlamýdiový, alergenní, traumatický, virový. Klinické příznaky se liší v závislosti na formě onemocnění..
Akutní dakryocystitida má následující výrazné příznaky:

 • otok víčka;
 • horečka;
 • zhuštění slzného vaku, „mastných hrudek“ poblíž očí;
 • hypertermie kůže poblíž slzného kanálu.

Neustále ucpaný slzný kanál vede k rychlému přechodu akutní dakryocystitidy na chronickou. Tato forma je charakterizována pokračujícím zánětem slzného vaku. Výsledný nádor změkne, hypertermie klesá, vznikne absces, který se může otevřít. Z toho proudí hnisavý výpotek, poté zánět ustupuje.

zjištění

Dakryocystitida je nebezpečné oční onemocnění u dospělých, které může vést k závažným komplikacím. Onemocnění podobné tomu je časná arteritida, která je plná velkých důsledků, pokud je na klinice špatně diagnostikována a předčasně léčena. Je proto nezbytné provést správné, včasné ošetření a samozřejmě preventivní opatření, aby se zabránilo výskytu této choroby. Existují různé metody prevence nemoci, jako je masáž, oční cvičení ke zlepšení vidění, jóga.

Jak rozlišit zánět spojivek od dakryocystitidy?

Zánět slzného vaku při vnějších projevech je podobný řadě očních patologií, včetně zánět spojivek. Při porovnávání příznaků však můžete zdůraznit určité rozdíly. Následující tabulka ukazuje hlavní rozdíly..

Podepsat.Zánět spojivek.Dakryocystitida.
Otok víček.Obě věkové skupiny převážně nabobtnávají a lehce se projevují otoky.Je pozorován otok dolního víčka. Pokud kliknete na zanícenou oblast, hnis se uvolní z slzných otvorů.
Lakrimace.Trvalé, ale slzy jsou jasné. Výjimkou je bakteriální zánět spojivek, při kterém dochází k hnisavému výtoku v slzách..Spontánní a téměř kontinuální (s hnisem).
Svědění a pálení.Jsou charakteristické příznaky.Nebylo pozorováno.
Lokalizace bolesti.Bolest je lokalizována v celém oku nebo v jeho rohu.Zdrojem bolesti je slzný vak umístěný v nose.
Zvýšení teploty.Chybějící.Tělesná teplota stoupá, pokud zánět ovlivňuje cévy.
Šíření.Postupně to ovlivňuje obě oči..Lokalizuje se nejčastěji na jedno oko.

I když všechny příznaky naznačují přítomnost dakryocystitidy, správnou diagnózu může stanovit pouze oftalmolog..

Příznaky dakryocystitidy

Symptomatologie nemoci je vyjádřena v hojném nekontrolovatelném slzení, alokaci žluté epiteliální tkáně z slzných otvorů a vysoce patrném otoku slzného vaku. Šíření zánětu je plné ostrého, ještě většího otoku oka a nepříjemné bolesti v oblasti vnitřních rohů štěrbiny. Nemoc, která je často schopna způsobit flegmon, rozptyluje hnisavý zánět pojivové tkáně.
U chronické dakryocystitidy se přidávají obvyklé příznaky:

 • Bohatý průtok krve k viditelnému povrchu oka;
 • Spojivková hyperémie;
 • Porážka měsíčního záhybu;
 • Kůže kolem očí má namodralý tón.

Fotografie ukazuje oči dítěte s dakryocystitidou.

Příznaky akutního projevu dakryocystitidy jsou zarudnutí očí, vysoká citlivost, úplné nebo částečné uzavření palpebrální trhliny. Možná celkové zhoršení stavu těla, například bolest hlavy, horečka, horečka. V této fázi je riziko abscesu vysoké, doprovázeno žloutnutím a změkčením tkání slzného vaku. Absces je nebezpečný, protože může náhle prasknout a vytvořit vnitřní nebo vnější píštěl.

Projev hlenu je charakterizován silným otokem a bolestí v postižených koutcích očí. Průběh nemoci u kojenců je často doprovázen vývojem flegmonů a otoků očí, mukopurulentním výtokem.
Další komplikace

 • Zánět ciliárního oboustranného ráfku zvaného blefaritida. Příznaky se projevují zarudnutím očí, otokem víček, podrážděním, vypadávání vlasů. Objeví se citlivost na jasné světlo;
 • Poškození sliznice oka, známé jako zánět spojivek. Příznaky se projevují také zarudnutím očí, otokem víček, podrážděním, pálením, nadměrným roztržením;
 • Keratitida, onemocnění rohovky, jmenovitě výskyt hnisavých vředů. Extrémně nebezpečné, což vede k očnímu boku.

Diagnostika

Diagnóza „dakryocystitidy“ je stanovena po externím vyšetření, při anamnéze. Další vyšetření zahrnuje:

 1. Ukázka West. Tampon se vloží do nosní dírky ze strany, kde je umístěn zapálený slzný kanál, a do oka se vštípí barvicí roztok collargolu. Pokud je vše normální s průchodností, bude tampon během několika minut zbarven. Pokud k tomu nedojde ani po 10 minutách, test West naznačuje, že trhací kanál je blokován.
 2. Zní to. Studie odhaluje porážku slzných kanálků.
 3. Bakteriální kultura nátěru z nasolacrimálního kanálu. Bakteriální analýza je nezbytná pro identifikaci infekčního agens..

Prevence

Základním principem preventivních opatření je včasné odstranění infekčních chorob lokalizovaných v oblasti orgánů zraku a nosu. Lékaři navíc doporučují:

 • dodržujte hygienická pravidla, nedotýkejte se nemytých rukou očí, aby nedošlo k infekci;
 • ochraňte oči před různými zraněními - modřinami, škrábanci, popáleninami, cizími předměty;
 • při práci s vysokou pravděpodobností traumatických účinků používejte osobní ochranné pomůcky - brýle, čepice;
 • potlačují projevy jakýchkoli negativních příznaků v rané fázi jejich výskytu, uchýlit se k samoléčení, ale využívat rady kvalifikovaných odborníků.

Provádění těchto doporučení zabrání rozvoji dakryocystitidy na pozadí infekčního poškození orgánů zraku..

Dakryocystitida představuje vážné ohrožení stavu nejen orgánů zraku, ale také celého těla, což nevylučuje nevratné následky vyplývající ze závažných komplikací..

Včasná detekce nemoci a adekvátní léčba je předpokladem příznivé prognózy a eliminace pravděpodobnosti vzniku negativních projevů v důsledku ignorování potřeby včasného přístupu k kvalifikovaným odborníkům.

Léčba dakryocystitidy dospělých

Terapii provádí výhradně oftalmolog. U dospělých není otázka, zda dakryocystitida může sama odezní, s ohledem na důvody, které vyvolaly patologii. To se nestane.

Léky

Léčba akutních a chronických forem se liší. Terapie se provádí v nemocnici. Samoléčení je nepřijatelné, domácí terapie může vést ke zhoršení.

Akutní dakryocystitida je eliminována antibiotiky. Drogy jsou vybírány v závislosti na typu bakterií, které způsobily dakryocystitidu. Tobrex, Oftaquix, Levomycetin, Ciprofloxacin, Albucid jsou obvykle předepisovány..

Nastříknutí antibakteriálních kapek. Tohle je Gentamicin, Miramistin. Na víčko jsou položeny antimikrobiální masti. Když se vytvoří absces, otevře se a vypustí, poté se dutina promyje antiseptickými roztoky.

V léčbě se někdy používají lékařské pijavice. Stává se, že hirudoterapie dakryocystitidy je jediným lékem, který pomáhá těhotným ženám. Koneckonců je pro ně zakázáno mnoho drog. V závislosti na průběhu onemocnění může být vyžadován jiný počet sezení. Obvykle jsou vyžadovány 3 až 4 sezení..

S pomocí lékařských pijavic, bolesti, zánětu je zmírněn, množství vylučovaného hnisu je sníženo..

Chirurgická intervence

Chronická dakryocystitida je operativně eliminována, během níž lékaři vytvářejí nový průchod mezi nosní dutinou a slzným vakem. To zajišťuje normální odtok tekutiny skrz slzný kanál. V nejzávažnějších případech se uchýlit k odstranění slzného vaku.

etnoscience

Léčba lidovými prostředky by měla být používána pouze jako doplněk k hlavní terapii. Existuje mnoho nástrojů, které vám pomohou bojovat s dakryocystitidou..

 1. Šťáva Kalancho. Díky místním dráždivým účinkům pomáhá odstranit zátky z nasolacrimálního kanálu. Pro přípravu šťávy doma se čerstvé listy rostliny oříznou, umyjí, vysuší a vyčistí v chladničce na pár dní. Tím je dosaženo maximální úrovně koncentrace prospěšných látek v rostlině. Potom šťávu vymačkejte pomocí mixéru nebo odšťavňovače, polovinu zřeďte fyziologickým roztokem. Šťáva kapala do nosu 10 kapek.
  Po zákroku člověk začne dlouho kýchat, což pomáhá hnisu odjet.
 2. Eyebright. Tato rostlina byla dlouho prokázána jako účinná při léčbě mnoha očních chorob, zejména doprovázených hnisavým výbojem. Eyebright má antimikrobiální a regenerační účinek. Několik lžiček suché suroviny se nalije sklenicí vroucí vody, trvá několik hodin a používá se k mytí orgánů zraku nebo pleťové vody.
 3. Farmaceutický heřmánek. Dvě polévkové lžíce sušených květenek se vaří se sklenicí vroucí vody a trvají asi 40 minut. Infuze se filtruje a používá se pro pleťové vody, impregnaci vatového tampónu v heřmánkové infuzi a jeho aplikaci na oblast slzného vaku dvakrát denně, dokud se stav nezlepší.
 4. Léčebný poplatek. Ve stejných proporcích se spojí drcené sušené lístky máty, měsíček, oregano, kopr, šalvěj, eukalyptus. 3 polévkové lžíce směsi se nalije do půl litru vroucí vody a trvá na tom 2 dny. Když je přípravek připraven, je filtrován a používán pro oční vody.
 5. Čajový obklad. Čajový sáček se na chvíli ponoří do horké vody, ochladí se a umístí na oči, zakryje froté ručníkem. Podržte stlačený po dobu 10-20 minut.
 6. Chladicí komprese. Dobrý nástroj ke snížení hyperémie kůže, zmírnění příznaků bolesti, odstranění záškuby očních víček. Bavlněná tkanina je navlhčena v co největší studené vodě a aplikována na oči po dobu 15 minut dvakrát denně.

Léčba lidovými prostředky

Je nežádoucí používat lidová léčiva k léčbě vrozené dakryocystitidy z důvodu oslabeného a křehkého imunitního systému novorozence. Alternativní terapie je aplikovatelná na dospělé ve věku 30 až 60 let. Během tohoto období života může člověk znát reakci svého těla na různé druhy látek.

U dakryocystitidy je velmi dobré používat kapky rostliny Kalanchoe. Tato květina má úžasné léčivé vlastnosti. Například kapky pomáhají zlepšit odtok tekutin, zmírňují zánět, zarudnutí a otoky. Aby rostlina neztratila své léčivé látky, je nutné řádně dodržovat recept. Nejprve jsou listy Kalanchoe odříznuty a ponechány v ledničce po zabalení hustým hadříkem. Po 5-7 dnech byste měli dostat šťávu z listů. Výsledná šťáva musí být naředěna roztokem chloridu sodného v poměru 1: 1. Výsledná látka je předepsána 1/3 pipetou dvakrát denně, střídavě v každé nosní dírce.

Z obočí je další běžný lidový recept. Je třeba připravit odvar pro tření očí nebo pro orální podání. Přípravek Eyebright má příznivé účinky na orgány zraku a nosu při zánětlivém procesu.

Vlastnosti terapie u dětí

Běžnou příčinou dakryocystitidy u dětí je film, který by se měl zlomit, když dítě poprvé pláče. Pokud nedošlo k žádnému prasknutí, zůstane slzný kanál utěsněn a objeví se zánět slzného vaku.
Rodiče se často ptají, zda dakryocystitida může u dítěte zmizet sama. Ano. Někdy se film neroztrhne okamžitě, ale po několika týdnech nebo dokonce měsících a je odstraněna překážka slzného kanálu.

Masáž slzným kanálem

Pediatr by měl naučit metodologii efektivní masáže rodičů. V technologii není nic složitého. Je nutné provádět pohyby prstů shora dolů z rohu oka a nosního můstku (10 opakování) s malým tlakem. Ukončete relaci lehkými vibračními pohyby v slzných žlázách. Po dobu 14-21 dnů je nutná speciální masáž.

Nejlepší léky

Masáž je kombinována pomocí následujících prostředků:

 1. Albucid. Oční kapky, které dobře ničí původce dakryocystitidy.
 2. Collargol. Lék se kape 4krát denně, dokud se stav nezlepší..
 3. Signicef. Antibakteriální léčivo patřící do skupiny fluorochinolonů. U dakryocystitidy se doporučuje dětem ve věku 9 let a dospělým v prvních 3 dnech vštípit jednu kapku každé 2 hodiny. Poté 4krát denně po dobu 5-14 dní (dohodnuto s lékařem).
 4. Furatsilin. Známé antimikrobiální léčivo, jehož roztok se doporučuje vypláchnout oči dakryocystitidou, aby se odstranil hnis.
 5. Tobrex. Antibakteriální droga, která se používá v kurzech, jak vzniká závislost, a je nutné obnovit citlivost na ni.
 6. Vitabact. Vitabact pro dakryocystitidu se používá k mytí očí. Podle hodnocení zkušených matek je droga slabá a dává pozitivní výsledek v kombinaci s Tobrexem nebo Futsitalmicem. Aplikujte dvakrát denně po dobu 10 dnů.

Homeopatie

Mnoho tradičních léčitelů tvrdí, že umí léčit dakryocystitidu homeopatickými léky..

U dakryocystitidy homeopati doporučují následující léky:

 1. Argentum nitricum 30. 7 kuliček se rozpustí v 1/3 šálku vody. Dejte čajovou lžičku 7krát denně.
 2. Pulsatilla 6. Granule se rozpustí v 1/3 šálku vody a každé 2 hodiny po dobu 2 dnů se dítěti podá roztok v čajové lžičce.
 3. Silicea 6. Tento homeopatický lék se střídá s Pulsatilla 6 a provádí podobnou terapii každé 2 hodiny, dokud se stav nezlepší..
 4. Argentum nitricum 12. Jedna zrnka léčiva se rozpustí v dezertní lžičce vody a dítěti se jednou podá.

Jako další způsob léčby lze použít homeopatické prostředky po předběžné koordinaci všech vašich akcí s lékařem.

Zní to

Pokud po dvou měsících terapeutická masáž nepřinese úlevu, je předepsáno ozvučení. S pomocí zařízení (kónická sonda) se do slzných kanálů prorazí film a kanál se rozšíří na normální výboj slz. Mnoho matek nechce provádět sondy, protože se obává, že je to pro dítě bolestivé. Procedura je opravdu nepříjemná, ale někdy je prostě nezbytná pro zdraví dítěte.

Chirurgické ošetření

Operace je indikována v případech, kdy se vyvinula chronická nebo sekundární dakryocystitida. Děti mladší než jeden rok jsou předepsány drobná zranění, při nichž se místo skalpelu používá laser namontovaný v endoskopu. Za nimi nejsou na tváři žádné stopy. Tato operace vám umožní dělat to, aniž byste byli v nemocnici, pomocí anestézie. Děti starší 3 let, stejně jako dospělí, mají dakryocystorhinostomii.

Diagnóza nemoci

Dakryocystitida je diagnostikována tradičním vyšetřením pacienta. Vytvářejí charakteristické palpační pohyby v oblasti slzného vaku, přičemž zohledňují všechny stížnosti jednotlivce. Při oftalmologickém vyšetření se rozlišuje silné trhání a je jasně vidět otok kolem očí. Při palpačním vyšetření se diagnostikuje hnisavý výtok, přecitlivělost oblasti pod očima.

Při určování přítomnosti choroby odborníci praktikují test barevnosti West. Studie zahrnuje zavedení bavlněného tampónu do nosní dutiny a současně se do očí přidá koloidní roztok. Po dobu několika minut jsou na nosním tamponu jasně viditelné stopy roztoku a může být diagnostikován zdravý stav pacienta. Při průměrné průchodnosti slzných kanálů se tento tampon zabarví během 8-10 minut. S ještě delším časem je diagnostikován test West color jako pozitivní přítomnost nemoci, což ukazuje na překážku slzných cest.

S další potřebou zkoumání zánětlivých oblastí předepisuje odborník ozvučení slzných kanálků. Během promývacího postupu roztok okamžitě prochází ven slznými otvory, aniž by se dostal do nosních cest.

V případě stanovení integrity rohovky se použije instalační test fluoresceinu. Pokud je nutné zkontrolovat slzný kanál ve zvětšených velikostech, odborníci se uchylují k biomikroskopii oční štěrbiny.

Vyšetření se provádí pomocí kontrastní radiografie, která poskytuje živou představu o různých patologiích slzných kanálků. Odebrání bakteriologické kultury z slzných otvorů dává jasnou představu o mikroorganismech, patogenech zánětu.

Oftalmolog provádí rinoskopii pro podrobnější analýzu dakryocystitidy. V důsledku všech studií se pacientovi doporučuje navštívit některé specialisty, jako je zubař, maxilofaciální chirurg, neurolog, traumatolog, neurosurgeon.

Používá se diferenciální diagnóza, která vylučuje nemoci, jako je erysipelas, kanakulitida nebo konjunktivitida u pacienta..

Jak pochopit, že dakryocystitida prošla?

Než zjistíte, že korek vyšel a patologie je poražena, musíte věnovat pozornost řadě příznaků:

 • tekutina v oku stagnuje, přirozeným způsobem začíná opouštět slzný kanál;
 • zánět ustupuje;
 • oko se otevře;
 • odtrhávací vak se vrátí do normálu.

Aby se konečně potvrdilo zotavení, provede se test s collargolem. On nebo fluorescein se vštípí do oka a do nosu se vloží vatová vlna. Pokud dojde k zotavení, collargol rychle protéká slzným kanálkem do nosu a zabarví fleece.

Co to je?

Dakryocystitida je infekční a zánětlivé onemocnění, které se vyznačuje poškozením slzného oka. Zpravidla je toto onemocnění nejčastěji pozorováno u lidí ve věku 30–60 let. U žen se toto onemocnění projevuje častěji kvůli užší anatomické struktuře nazolakrimálních kanálků.

Porážka s dakryocystitidou je u dospělých vždy jednostranná..

Nemoc nastává v důsledku zablokování slzného nosního kanálu. V důsledku toho se slzná tekutina hromadí v slzném vaku a nemůže proniknout ven. V důsledku narušení odtoku slzné tekutiny dochází k aktivní reprodukci mikroorganismů, což vede k zánětu a tvorbě mukopurulentního výboje.


Projev dakryocystitidy u dospělých

Prognóza, komplikace, prevence

Dakryocystitida není v oftalmické praxi často diagnostikována (pouze 5-7%). Ale navzdory své vzácnosti, nemoc představuje mnoho rizik pro zdraví pacienta. Dakryocystitida není fatální diagnóza. Jeho výsledek a prognóza pro budoucí život pacienta jsou příznivé..

Někdy se objeví komplikace:

 • trn;
 • endophthalmitis;
 • subatrofie zrakových orgánů.

V tomto případě existuje riziko, že se pacient stane zdravotně postiženým. Mezi preventivní opatření patří včasné vyšetření a ošetření ORL orgánů, ošetření lékaře při poranění kraniálních a očních zranění.

Překážka slzného kanálu je patologie, která je při včasné léčbě zcela odstraněna u dětí i dospělých. Pokud se obracíte k lékaři včas a dodržujete všechna jeho doporučení, můžete si udržet své zdraví.

Léčba

Dakryocystitida u novorozenců je léčena konzervativními nebo chirurgickými metodami. Čím dříve je stanovena správná diagnóza a začíná léčba nemoci, tím lepší je prognóza. Bohužel však mnoho rodičů zaměňuje příznaky dakryocystitidy s konjunktivitidou a snaží se ji léčit samostatně, čímž ztrácí čas. Nezapomeňte, že správnou diagnózu může provést pouze oftalmolog! Proto, pokud se výše uvedené příznaky objeví, poraďte se s lékařem.

Léčba dakryocystitidy u novorozenců začíná jmenováním antibakteriální terapie a omýváním slzných cest. Kromě toho lékař provádí trhané masáže (trhavé pohyby jdou shora dolů) slzného vaku, což v mnoha případech umožňuje proražení membránového septa, které uzavírá slzný kanál. Pokud léčba nevede k úplnému uzdravení dítěte, je mu předepsáno bougienage (znějící) nasolacrimálního kanálu. Čím dříve je zahájena konzervativní léčba, tím vyšší je pravděpodobnost, že dítě nebude muset provádět proceduru bougieurage..

U dospělých začíná léčba dakryocystitidy také použitím konzervativních metod. Spočívají v mytí slzného vaku roztokem léčiv s protizánětlivými, antibakteriálními a vazokonstrikčními účinky. Kromě toho je indikována masáž slzným vakem. Pokud nosíte kontaktní čočky, měli byste je po dobu léčby dakryocystitidy odmítnout a použít k opravě zrakové ostrosti tradiční brýle.

Při absenci účinku konzervativní terapie nebo v případě, že pacient konzultuje lékaře v pokročilém stádiu onemocnění, je indikována chirurgická léčba. U dospělých s dakryocystitidou se používají následující chirurgické postupy:

 • Sondování (sondování) a proplachování. Během tohoto postupu lékař opatrně vloží tenkou sondu do nasolakrimálního kanálu a posouvá ji skrz ni, čímž obnoví průchodnost kanálu.
 • Dakryocystorhinostomie. Hlavním účelem této operace je vytvořit novou zprávu mezi slzným vakem a nosní dutinou, díky níž může slzná tekutina odtékat, obejít ucpaný přirozený slzný a nosní kanál..

Tým lékařů Ochkov.Net

Příčiny vývoje dakryocystitidy

Při nedostatečné průchodnosti slzných kanálů je odtok slzných tekutin obtížný. To je hlavní příčina dakryocystitidy, která vede k růstu a reprodukci patogenních mikroorganismů, progresi zánětlivého procesu.

K porušení průchodnosti slzného kanálu opakovaně dochází k:

 • zánětlivé procesy ovlivňující nosní dutinu nebo sinus;
 • vrozené vady orgánů vidění;
 • traumatické léze obličeje;
 • alergické reakce;
 • infekční a zánětlivé patologie ovlivňující orgány zraku.

U novorozenců je dakryocystitida způsobena vývojovými abnormalitami, vrozenými poruchami.

Prevence dakryocystitidy

Prevence rozvoje dakryocystitidy má několik pravidel, která se vztahují na jakoukoli nemoc. Jedná se o osobní hygienu, vyhněte se traumatickým situacím a používejte ochranné pomůcky. Používání vysoce kvalitní kosmetiky, produktů péče, jakož i léčení nachlazení a infekčních chorob.

Dakryocystitida je onemocnění, které se může maskovat jako ORL onemocnění. Komplikace nemoci mohou vést k oslepnutí. Včasné ošetření zajišťuje zachování zraku. Zotavení závisí na taktice a metodě léčby, specialista.

Klinika dakryocystitidy

Hlavním příznakem dakryocystitidy je přetrvávající slzení. Bez ohledu na vliv okolních faktorů je slza v konjunktivální dutině neustále zpožděna. Kvůli hromadění zánětlivého výpotku v slzném vaku se nově přicházející slza nemá kam jít a spontánně se valí přes řasnatou hranu dolního víčka. Tento projev je charakteristický pro jakoukoli formu dakryocystitidy..

Při chronickém zánětu může slzení po dlouhou dobu narušovat střídání s obdobími zlepšení. Na pozadí slzení lékař obvykle nalézá kulaté těsnění ve vnitřním rohu v projekci slzného vaku. Pokud je zánět v remisi nebo v počátečním stádiu, dokud nedojde k úplnému zablokování slzného vaku, pak se přítomnost otoku neprojeví..

V akutním stadiu dakryocystitidy pořizuje klinika velmi charakteristický obrázek, který nikdy nedovolí chybu ani pro začínajícího optometristy. Utěsnění až 1 cm velikosti, bolestivé okolní tkáně oteklé natolik, že otok sahá až do nasolabiálního záhybu.

V spojovací dutině v oblasti slzného jezera výtok získává charakter mukopurulentního výpotku. Znak dakryocystitidy spočívá v tom, že při působení tlaku na slzný vak z dolního slzného otvoru se uvolní silný hnisavý výboj bílo-žluté barvy. Je pozoruhodné, že pacient si stěžuje na silnou bolest v oku, a to jak v klidu, tak při pohybu, a také na celkovou nevolnost.

V klinické praxi existují případy, že v akutní fázi dakryocystitidy si pacienti všimli střeleckých bolestí v uchu, bolesti na spodním okraji zygomatické kosti. Tato skutečnost vyvolává kompresi zánětlivých větví obličejového nervu zánětlivým infiltrátem. Při vyšetření lékař zjistí zúžení palpebrální trhliny, přítomnost hnisu na řasách a často příznaky reaktivní zánět spojivek.

Konjunktivitida není jediným průvodním procesem s dakryocystitidou. Průchod slzných kanálků a slzný otvor také podléhají zánětu, protože přímo souvisejí se slzným systémem. Při biomikroskopii vidí oftalmolog hyperémii a těžkou mukózní hypertrofii. Jde o jevy canaliculitis..

Taková klinika zánětlivého procesu probíhá s obecnou intoxikací, v souvislosti s níž se může tělesná teplota pacienta zvýšit, někdy až na subfebrilní hodnoty. Při zkoumání oční bulvy je důležitý okamžik vyloučení přechodu patologického procesu na rohovku. Chronická dakryocystitida může být někdy komplikována flegmonem slzného vaku a tvorbou abscesu..

Aby se předešlo závažným komplikacím, je nutné léčbu provést včas a správně..

Kapky pro léčbu

U očních chorob se používá komplexní terapie. Spočívá v používání léků, masáží, lidových receptů a chirurgických opatření. Volba taktiky závisí na stupni poškození a stadiu zánětlivého procesu.

Po vyšetření a diagnostice jsou předepsány kapky. Jejich působení je zaměřeno na odstranění patogenních bakterií a mikroorganismů..

Kapky, které vedou k účinnému boji proti dakryocystitidě:

 1. Gentamicin. Baktericidní antibiotikum. Navrženo tak, aby eliminovalo bakteriální oční infekce.
 2. Tobrex. Antibiotikum s vysokou antibakteriální aktivitou. Účinně ničí patogeny, které patří do skupiny aminoglykosidů.
 3. Vitabact. Léčivou látkou léčiva je piloxidin. Kapky mají antiseptické vlastnosti, zmírňují zánětlivé procesy.
 4. Vigamox. Účinně eliminuje vývoj patogenních mikrobů. Aktivně bojuje proti gram-negativním, gram-pozitivním, anaerobním bakteriím. Má protizánětlivé vlastnosti.
 5. Oftaquix. Antimikrobiální činidlo ze skupiny fluorochinolonů. Léčí povrchové bakteriální infekce. Přípustné použití od 1 roku. Používá se pro preventivní účely. Po oční operaci.

Užívání léků doporučuje lékař.

Dakryocystitida je oční onemocnění. Pokud se objeví příznaky, doporučuje se obrátit se na zdravotnické zařízení a požádat o pomoc. Léčbu předepisuje odborník po individuální diagnóze pro každého pacienta.

Příčiny

Dakryocystitida se obvykle objevuje, pokud z nějakého důvodu dochází k slznému přetížení, což přispívá k rozmnožování mikroflóry v „slzných nádržkách“ (kanály nebo sac). V tomto případě se mikroby začnou množit v očním vaku (stafylokoky, streptokoky, meningokoky, chlamydie atd.)

Zánět slzného vaku může nastat z mnoha důvodů. U novorozenců se tedy může vyskytnout dakryocystitida kvůli některým vrozeným poruchám:

 • zúžení nebo úplné přemnožení nasolacrimálního kanálu;
 • želatinový korek nebyl včas vyřešen;
 • přítomnost membrány uvnitř nasolacrimálního kanálu.

U dětí lze dakryocystitidu získat také z důvodů:

 • prach nebo cizí těleso vstupující do slzného nosního kanálu;
 • zánět očí nebo nosu (zánět dutin, hnisavá zánět spojivek atd.);
 • zranění očí.

U dospělých se zánět slzného vaku může vyskytnout v následujících případech:

 • otoky u onemocnění nosohltanu (rinitida, sinusitida, polypóza atd.);
 • oční choroby (hnisavé nebo virové);
 • poranění očí, nosu nebo nasolacrimálního kanálu (poranění očních víček, zlomenin nosu, poškození nasolacrimálního kanálu)
 • kontakt s cizími předměty (prach, špína, písek).

Obzvláště často je slzný vak zapálen, pokud je tělo pacienta oslabeno kvůli:

 • alergické projevy v oku nebo nosu (rýma, zánět spojivek);
 • metabolické poruchy (diabetes mellitus atd.);
 • oslabení imunity (po dlouhodobém onemocnění nebo stresu);
 • ostré změny teploty;
 • pracovní rizika (prach, chemické sloučeniny atd.)

Masáž

Konzervativní léčba dakryocystitidy spočívá v použití kapek, výplachů a masáží. Před událostí jsou ruce důkladně omyty a dezinfikovány antiseptickými tekutými prostředky. Tato akce zabrání vzniku nové infekce..

Před masáží se oči očistí od hnisu. K tomu se používá roztok furacilinu..

Příprava: stejný poměr léčiva k čištěné vodě. Je možné ošetřit oči odvarem heřmánku nebo čaje (ne silné). Manipulace se provádí od vnější úhlové části zrakového orgánu k vnitřnímu.

Správná masáž pro dakryocystitidu:

 1. Pomocí ukazováčku najděte růst (tubercle) v oblasti vnitřního rohu oka (na spodní části nosu).
 2. Boční část prstu těsně sousedí s růstem;
 3. Stiskněte nádor. Manipulace vám umožní zbavit se filmu a pokrýt lumen kanálu.
 4. Z hlízy se prst pohybuje dolů po nosu. Na základně je tlak oslaben. Neodtrhávejte pokožku.
 5. Zvedněte prst do výchozí polohy (až do zvednutí).

Proveďte alespoň 10 masážních pohybů. Při mačkání purulentní tekutiny aplikujte furatsilin.

Když masáž může pomoci

Pokud se dakryocystitida právě začala rozvíjet, pak se pacientům nabízejí konzervativní metody léčby, jmenovitě terapeutická masáž slzného vaku. Masáž pomůže odstranit nahromaděnou slznou tekutinu. Avšak při závažné formě nemoci s rozsáhlými zánětlivými procesy je masáž kontraindikována.

Před zahájením postupu se do očí vštípí antibakteriální kapky. Poté pohyby (vibrační a spirálové) s tlakem (ne příliš slabé, ale ne příliš silné) musíte masírovat slzný-nosní kanál. Pokud je hnis během procedury vylučován, bude to znamenat, že masáž je prováděna správně. Purulentní výboj je lepší sbírat pomocí vatových tamponů, tamponů.

Chirurgická intervence

Přítomnost ucpání v ústech kanálu můžete odlišit tím, že sonda nemůže být vložena do dutiny vaku a vyčištěna. Taková „mrtvá“ překážka může vytvořit připojený ventil nebo jizvy vytvořené v místě zánětu.

V tomto případě bude důležité brát systémová antibiotika, protože lokální formy se jednoduše nemohou dostat do středu infekce. Zvláštní pozornost by se měla při výběru skupin antibakteriálních látek věnovat starším pacientům nebo pacientům trpícím cukrovkou, protože kromě obvyklé gramnegativní flóry mohou být původcem infekce i atypické patogeny..

Chirurgická léčba dakryocystitidy u dospělých se provádí, když není možné odvodnit slzný vak jiným způsobem. Využívají se k tomu jako poslední možnost, protože vytváření píštělí spojujících slzný vak s jinými dutinami se může stát nežádoucím účinkem operace..


Umělé odtoky, které nedovolují trhacím kanálům slepit se k sobě

Vytváření kanálů pro odtok obsahu slzného vaku může být prováděno pomocí chirurgických nástrojů nebo laserem. Nedávno byla upřednostněna transkalikulární laserová endoskopická dakryocystorhinostomie. Během operace se laserovým působením vytvoří díra, která komunikuje nosní dutinu a slzný vak. Moderní technologie vám to umožňuje procházením nosní dutinou a bez zanechání viditelných jizev na vnější straně. Na straně plusu je možnost současné kauterizace krevních cév, což zabraňuje krvácení a rozvoji komplikací.

Při léčbě tradičním chirurgickým postupem se vytvoří nový komunikační otvor odstraněním části kosti a následnou opravou slzného kanálu. Během operace se také provádí úplné čištění a antiseptické ošetření slzného vaku.

Technika chirurgického zákroku zahrnuje vnější přístup rohem oka. To je hlavní nevýhoda operace - velká pooperační jizva a vysoká pravděpodobnost poškození anatomických struktur orbity a nosu.

Přesto má tato metoda své výhody:

 • používá se v případech struktury nosní dutiny nepříznivé pro laserovou korekci, v přítomnosti zakřivení nosní přepážky nebo polypů na sliznici;
 • možnost použití u starších pacientů a lidí s hypertenzí, obezitou, cukrovkou.

Nově vytvořený kanál musí být vypuštěn speciální silikonovou trubicí. Zůstává u pacienta po dobu tří až pěti dnů a poté se změní na vícevláknovou polyamidovou nit. Drenáž nošení bude trvat další měsíc až šest. Tato potřeba je způsobena vysokou schopností kostní a nosní sliznice zotavit se a možností přerůstání vytvořeného kanálu.

Po operaci zotavení trvá asi měsíc. Pacient bude mít omezenou fyzickou aktivitu, návštěvu bazénu nebo koupele, ženy by neměly používat make-up. Během měsíce nebude možné provést očkování nebo jiné postupy, které ovlivňují imunitní systém, protože oslabení obranyschopnosti těla může vést k relapsu infekce. Společné aktivity v domácnosti - řízení, čtení, sledování televize bude povoleno týden po zásahu.

Diagnóza dakryocystitidy

Oftalmolog zpočátku naslouchá pacientovým stížnostem a teprve poté přistoupí k výzkumu. Pro výběr jejich směru pečlivě pociťuje místo léze a specifikuje, kdy se dotkne které oblasti pacient cítí bolest a zda se slisovací žlázy nebo hnis uvolní po stisknutí. Jsou prováděny následující studie:

 • Do oka se vstříkne barvivo. Pokud po tomto seškrábnutí z nosu neobjeví zbarvení vatového tamponu, pak je slzný a nosní průchod neprůchodný.
 • Zavedení sondy. S překážkou postupuje do kostí.
 • Překážka je detekována praním. Pokud tekutina nevychází z nosu, ale skrze body odtržení, jsou kanály neprůchodné.
 • Biomikroskopie odhaluje lokalizaci nemoci.
 • V oku je pohřbena světelná látka.
 • Z kanálu se odebere vzorek, aby se zjistila přítomnost mikroflóry a zkontrolovala se její citlivost na antibiotika.
 • Roztok jodipipolu je vstříknut do nasolakrimálního kanálu a následně rentgenem. To pomáhá určit, jak úzký nebo zablokovaný kanál je..

V případě potřeby jsou předepsány konzultace s dalšími lékaři. V závislosti na výsledcích výzkumu a rozhodnutí přijatém při konzultaci je léčba předepsána.

Komplikace a prognóza

Prognóza je zpravidla při včasné léčbě dakryocystitidy docela příznivá. Pokud se na rohovce objeví vředy, může to vést ke vzniku trnu a dalšímu progresivnímu poškození zraku v postiženém oku..

Pokud se léčba dakryocystitidy u dospělého neuskuteční, infekce z slzného vaku se bude dále šířit: do rohovky oka, dalších orgánů vidění, někdy dokonce do projevů vnitřních orgánů oka.

Dakryocystitida způsobená hromaděním hnisavého obsahu je pro oční bulvu velmi nebezpečná. Patogenní mikroflóra, včetně stafylokoků a pneumokoků, se rychle vyvíjí ve stagnující infikované slzné tekutině. Méně obvyklá tuberkulóza a chlamydiální mikroflóra.

Průběh nemoci může být komplikován výskytem patologických stavů, jako jsou:

 • flegmonové orbity;
 • sinusová trombóza;
 • tromboflebitida žil na oběžné dráze;
 • meningitida;
 • sepse.

Jak vidíte, důsledky nemoci jsou velmi závažné a mohou vést nejen k postižení osoby, ale také k smrti. Dozvěděli jsme se tedy, co je to nemoc, jako je dakryocystitida u dospělých, a také jsme zjistili, jak tuto nemoc léčit.

Důsledky nemoci jsou docela děsivé, takže při návštěvě lékaře v tomto případě byste se neměli táhnout. Vhodná včasná opatření pomohou rychle zastavit zánět a mohou zabránit ztrátě zraku a otravě krví..

Léčba akutních dakryocystitid (zánět slzného vaku)

Při léčbě akutní dakryocystitidy se používají léky i chirurgický zákrok - sondáž nasolakrimálního kanálu.

I když byla nemoc objevena okamžitě po narození dítěte, je nutné počkat na operaci - existuje šance, že se film, který narušuje odtok slzné tekutiny, vyřeší. V očekávání tohoto procesu nebo doby operace jsou předepisována protizánětlivá léčiva, která pomáhají eliminovat hnisavý proces.

Chci vás však varovat, rodiče. Často existují pacienti, kterým lékaři na klinice předepisují collargol. Nepoužívejte tento lék. Po celém světě je zakázáno používat! Přijatelné kapky pro léčbu dakryocystitidy jsou albucid, sulfacyl sodný, chloramfenikol a další.

Rovněž různé masáže, které jsou z nějakého důvodu stále předepsány dětem, nepomáhají, ačkoli nedostatek výsledků u této metody je již dlouho prokázán.

Pokud patologie přetrvává, musí dítě sondovat nasolakrimální kanál - to je nejúčinnější způsob léčby léčby zánětu slzného vaku bez rizika komplikací..

Optimální věk pro chirurgickou léčbu dakryocystitidy je 5-6 měsíců.

Sondování je manipulace se speciálními sondami, kterými lékař prochází celou délkou drenážního systému oka, čímž se odstraní všechny překážky. Tento postup vyžaduje vysokou přesnost, pečlivé sledování průchodu sondy, s přihlédnutím k individuálním charakteristikám anatomické struktury slzných cest, takže takovou operaci může svěřit pouze vysoce kvalifikovaný odborník. Mohou se vyskytnout jakékoli vynechávání - a vážné komplikace: píštěle a falešné pohyby.

A nezapomeňte, že u kojenců jsou všechny části slzného otvíracího zařízení doslova mikroskopické, je to dětský oftalmolog s dobrou zkušeností, který musí být použit k provádění manipulací, pro které je akce v takovém poli obvyklá.

Pokud je ozvučení provedeno správně, stačí pouze jeden postup!

Některé kliniky stále zkoušejí jako v 19. století! Naživo, bez kontroly. To samozřejmě vede ke komplikacím. Dítě bylo vyděšené, cítilo bolest, ruka woe-doktora zamávala - v důsledku toho existují vážné důsledky a problém sám o sobě nebyl vyřešen. Existují pacienti, kteří dříve neúspěšně provedli 3, 5 a dokonce 10 ozvučení! Beze stopy taková výsměch slzných kanálků neprochází. Proto před rozhodnutím o operaci vašeho dítěte pečlivě vyberte léčbu pro kliniku.

Zde jsou požadavky na provoz:

 • Provedení operace za lékařských podmínek spánku - ozvučovací procedura vyžaduje vysokou přesnost při všech manipulacích. Je nemožné dosáhnout úplné imobility od bdělého dítěte, což znamená, že technika provádění intervence může trpět jakýmkoli, dokonce i nenápadným pohybem. Kromě toho jakékoli chirurgické zákroky na očích; pro probouzející se dítě - obrovský stres. Lékařský spánek je proto vynikajícím způsobem: dítě odpočívá a oční lékař pracuje. Nebojte se použít tuto metodu léčby, protože pro dítě celý postup vypadá jako pohodlný spánek.
 • Plná kontrola pohybu sondy podél slzných kanálů s přihlédnutím k jejich anatomické struktuře.
 • Kontrola účinnosti postupu ihned po jeho dokončení.

Poslední odstavec stojí za bližší pohled. Neexistence takového testu vyžaduje opakované operace. Hned po zákroku je důležité okamžitě propláchnout potrubí kontrastním činidlem - to umožní určitě zajistit, aby byla průchodnost slzných cest zcela obnovena..

Po sondování je dítě ve stejný den propuštěno domů..

Léčba nemocí

Léčba dakryocystitidy u dospělých probíhá bez komplikací, s příznivou prognózou. Terapie je předepisována po diagnóze, určení stádia a příčin onemocnění.

 • dezinfekční roztoky;
 • masti;
 • kapky;
 • tabletované prostředky;
 • injekce
 • masoterapie;
 • znějící.

V počáteční fázi se používá masáž. Poté antibakteriální a protizánětlivá léčiva ve formě mastí nebo kapek.

Otok slzného kanálu se odstraní kapkami Sofradexu, Chloramphenicolu. Léky mohou redukovat zánět, obnovit fungování potrubí.

V akutní formě onemocnění jsou předepsány tablety cefukrosimu. Nástroj má příznivý účinek na celé tělo, orgány vidění nejsou výjimkou.

Pro léčení bakteriálních infekcí jsou předepsány injekční roztoky. Složení: Sulfacil Sodný komplex s chloramfenikolem a erytromycinem.

Obzvláště účinné jsou kortikosteroidní léky a prednisolon, suspenze hydrokortizonu a dexamethasonu. Množství a dávka léků určuje oftalmolog.

Popis nemoci

Dakryocystitida je infekce nebo zánět slzného vaku, obvykle doprovázený blokádou nosohltanu. Dakryocystitida může být akutní nebo chronická a vrozená nebo získaná. Může způsobit bolest, zarudnutí a nepohodlí..

Ženy jsou na nemoc náchylnější než muži. Slzný kanál žen je užší, tento anatomický rys je provokujícím faktorem. Dakryocystitida se vyskytuje ve věku 30-60 let.

Klasifikace ICD 10

Přiřazení kódu podle ICD 10 nám umožňuje rozlišit onemocnění slzného aparátu pro statistické a dynamické studie v medicíně výskytu populace. Dakryocystitida se označuje jako skupina H04.3 „Akutní a nespecifikovaný zánět slzných cest“. To zahrnuje:

 1. Flegmatický. Zablokování kanálů, zúžení jeho vedení vede k hromadění tekutiny. Zánět začíná, když se vyskytují ložiska infekce v dutinách nebo sliznicích nosu. Vznikne absces, v dutině se hromadí tekutina.
 2. Subakutní (nespecifikováno). Vyskytuje se v přítomnosti provokujících faktorů, které vedou k exacerbaci akutní dakryocystitidy. Po akutní dakryocystitidě to může být alergenní faktor, traumatická forma a další formy.

Dakryocystitida novorozenců je zařazena do třídy P39, která zahrnuje infekční onemocnění v perinatálním období. Dakryocystitida novorozenců má kód P39.1. K jeho tvorbě dochází jak v prenatálním období, tak po narození poprvé po dobu 4 týdnů.

Do samostatné skupiny patří chronická dakryocystitida, která má kód H04.4. Vyskytuje se zúžením nasolacrimálních vývodů během patologických procesů v blízkých sliznicích (konjunktivitida, sinusitida a jiná zánětlivá onemocnění).

Anatomická struktura slzného kanálu

Slza plní antibakteriální a zvlhčující funkce rohovky a spojivek oka, vyživuje a čistí oči. Zakrytí rohovky tenkou vrstvou poskytuje normální biofyziku vizuálního aparátu (lom a odraz světla).

Ve svém složení je slza 98% transparentní, sestávající z vody, slabě alkalické kapaliny, která se skládá z bílkovin, lysozymu, tuků, hlenu, cukru, Na, K, Cl, močoviny. Během dne, během bdělosti, se vytvoří 0,5-1 ml slzné tekutiny a při pláči nebo požití cizího těla asi 2 čajové lžičky.

Slzná žláza patří k adnexálním orgánům oka. Je zařazen do skupiny slzných orgánů, mezi které patří i slzný kanál, malé slzné žlázy.

Slzná žláza je komplexní tubulární serózní žláza. Skládá se z částí:

 1. Orbitální (orbitální) - ve fossa žlázy, ve kterém je umístěno 3-5 vylučovacích kanálů. Větší potrubí ráže je pokryto dvouvrstvým epitelem a menší ráže je jednovrstvá. Vylučovací trubičky horního víčka mají kanály mezi laloky víčka.
 2. Století-starý se nachází pod horním obloukem spojivky. Má 3 - 9 tubulů a tubulů proudících do okružní dráhy.

Možné důsledky a předpovědi léčby

Dakryocystitida označuje ty typy oftalmických patologií, u kterých by nemělo být povoleno unášet se v naději, že v průběhu času nemoc neprogreduje..

Pokud dojde k zánětu slzného vaku a slzného kanálu, to samo o sobě naznačuje přítomnost patogenní mikroflóry v ohniscích zánětu.

Pokud není dakryocystitida léčena včas, mohou se jako komplikace vyvinout následující onemocnění:

 • zánět membrán a mozkové tkáně;
 • sepse;
 • trombóza složitého sinu;
 • flegmon orbity oka;
 • tromboflebitida žil orbitální oblasti.

Někdy je diagnostikován přídavek rohovkového vředu. Důsledkem toho je vývoj trní.

Pokud se trn netvoří - ulcerace rohovky může vést k perforaci, což vede k subatrofii oka.

Jedná se o docela závažné komplikace, u nichž je i ztráta zraku optimistickou prognózou: nejčastěji vývoj takových procesů vede k smrti.

Tyto důsledky jsou však charakteristické pro pokročilé formy nemoci..

Komplikace

Ignorování příznaků a oddálení léčby může vést k vážným komplikacím:

 • vzniká rozsáhlý absces, který může přecházet do hlenu;
 • vizuální funkce oka je narušena v důsledku sušení spojivky a hnisavého výtoku z slzných kanálků;
 • hnisavé zánětlivé procesy v oku ohrožují komplikace nebezpečné pro mozek - až po meningitidu a encefalitidu;

Mnoho lidí neradi vidí lékaře. Ale dakryocystitida není nemoc, která „se vyléčí“. Jeho důsledky mohou být velmi škodlivé, pacienti by měli být opatrní a věrně dodržovat doporučení ošetřujícího lékaře, aby se předešlo komplikacím.

Příznaky

Dakryocystitida oka má různé příznaky. U dětí může být nemoc podezřelá, pokud roh oka zčervená nebo se slza periodicky rozlévá, oko začne zakysávat. Nepoužívejte samoléčivé přípravky, okamžitě dejte dítěti očnímu lékaři.

Pokud jde o dospělé, uvádíme seznam příznaků, které rostou:

 • výskyt syndromu mokrého oka, stálé postavení slz v oku;
 • slzení v chladu;
 • zhoršení, rozmazané vidění;
 • hojné slzení, zánět, zarudnutí slzného těla (roh oka blízko nosu);
 • zánět sahá až do slzného kanálu a slzného vaku, příznaky jsou výskyt otoku a hnisavého výboje;
 • významný otok, bolestivost víček nebo projekce slzného kanálu;
 • možná zvýšení submandibulárních lymfatických uzlin, zvýšení tělesné teploty.

Jedním z nepřímých příznaků začátku překážky slzného kanálu je slzení v chladu. Chlazení navíc zužuje odtokové kanály a zvyšuje tvorbu slz a v případě nesrovnalostí dochází k velkému slzení, které by předtím nebylo.

Jaké mohou být komplikace

Dakryocystitida je zcela léčitelné onemocnění, ale to neznamená, že je méně nebezpečná. Nesprávné nebo předčasné ošetření může nakonec vyvolat řadu komplikací. Nejnebezpečnější je chronická forma nemoci, protože během jejího průběhu se mohou nakazit i jiné oční membrány. To vše vede k rozvoji dalších očních chorob, například keratitidy, konjunktivitidy nebo blefaritidy..


Co je blefaritida?

Na poznámku! Nedostatek léčby chronické dakryocystitidy může vést ke vzniku hnisavého vředu ovlivňujícího rohovku oka. To často vede k vývoji očí, což je nejen kosmetická vada, která pacientovi způsobuje nepohodlí, ale také vážné ohrožení orgánů zraku, protože očima snižuje zrakovou ostrost.


Komplikace akutní dakryocystitidy

Dakryocystitida může také způsobit závažnější onemocnění, která představují vážné nebezpečí pro zdraví a život. Nejběžnější z nich jsou:

 • zánět mozku;
 • kavernózní sinusová trombóza;
 • tromboflebitida;
 • flegmon;
 • sepse.

Těmto komplikacím se vyhne pouze včasná detekce základního onemocnění a řádně předepsaná léčba.


Dakryocystitida často vede k závažným komplikacím a postižení.

Chronická dakryocystitida

Chronická forma dakryocystitidy se projevuje zvýšeným slzením a otokem slzného vaku. Těsná formace má červený odstín.

Časem zmizí otok a zarudnutí. Objevuje se absces, pak fistula.

Při dlouhodobé chronické formě onemocnění dochází k ekzasii (protažení) slzného vaku. V této oblasti se kůže stává tenčí, stává se namodralým nádechem.

Nebezpečí: existuje šance na infekci rohovky a vznik ulcerativních uzlin.

Příčinou vzhledu je: významné zúžení nebo ucpání tubulů. Do nosní dutiny nedochází, dochází k hromadění tekutin, což vyvolává zánět.

Chronická patologie začíná kvůli: sinusitidě, prodlouženému výtoku z nosu, modřinám nosu.

Léčba chronického zánětu se provádí pomocí chirurgického zákroku. Dakryocystorhinostomie je předepsána. Terapeutické opatření pomáhá zastavit hromadění tekutin a normalizovat jeho odtok.

etnoscience

Specialisté mohou doporučit, aby pacienti dělali následující:

Zahřejte se (pomocí reflexních lamp, látkových sáčků). Postup se s výhodou provádí několikrát denně. Naneste heřmánkové sáčky nebo vatový tampon namočený v heřmánkovém roztoku. Je třeba mít na paměti, že infuze by měla být teplá, ale v žádném případě horká. Připravte obklady z infuze měsíčku. Nasaďte nosní kanál šťávou Kalanchoe (nejprve se šťáva Kalanchoe musí naředit fyziologickým roztokem, protože čistá šťáva je velmi koncentrovaná). Použijte krém z květů měsíčku, lístků máty, kopru, oregana, eukalyptu a šalvěje pro pleťové vody (všechny bylinky se musí brát ve stejném poměru). Na zanícené místo naneste obklady petrželky.

Úkon

Průběh léčby bude záviset na věkových kritériích pacienta, formách a příznacích nemoci. Kromě terapeutických metod lze použít i chirurgické způsoby léčby..

Operace je přiřazena, pokud:

 • provedené lékařské procedury (masáž, kapky) nemají žádný účinek;
 • abnormální struktura slzných kanálků je výrazná;
 • je diagnostikována sekundární chronická forma;
 • na vizuální aparatuře nebo v oblasti axilárního prostoru jsou komplikace.
 1. Bougieurage. Jedna z jednoduchých, ale účinných chirurgických zákroků. Používá se s mírným rozšířením zánětlivých procesů. Sonda je vložena do nasolakrimálního kanálu, je eliminována stagnace kapaliny. Po operaci jsou předepsány antibakteriální léky, které zabrání komplikacím.
 2. Endoskopická dakryocystorhinostomie. Do slzného pouzdra je zaveden ohebný materiál trubice s kamerou a světelným zdrojem. Endoskop provede řez v tubulu, hnis je vylučován. Pomocí prezentované metody jsou léčeny komplexní formy patologie.
 3. Balkonová dakryocytoplastika. Jedna z moderních metod léčby, vhodná pro děti. Tenká sonda je vložena do oblasti nasolacrimálního kanálu. Na zařízení je umístěn balón nebo kapalina nebo plyn. Tlakem se ucpané potrubí rozšíří. V důsledku toho je cirkulace složení slzné tekutiny normalizována. Následná terapie: antibakteriální kapky v kombinaci s antibiotiky.

Používání kontaktních čoček a obvazů je zakázáno, aby nedošlo k hnisavým ranám rohovky.

Konzervativní metody

Jak léčit tuto nemoc? První fáze zahrnuje konzervativní metody léčby:

 • užívání drog;
 • mytí postižené oblasti;
 • masáž slzným vakem.

Léky

Především jde o masivní antibiotickou terapii, která zabraňuje infekčním komplikacím. To zahrnuje:

 • protizánětlivé léky;
 • antibiotika
 • homeopatické léky.

Protizánětlivé léky

 • Miramistin. Aktivují se regenerační procesy, zastavuje zánět rány, nezpůsobuje alergie. Zanícená oblast je zavlažována 2-3 krát denně po dobu 4-5 dní v řadě.
 • Sulfacetamid. Ničí škodlivé mikroorganismy. Při dakryocystitidě se kapky vštípí do dolního spojivkového vaku nemocného oka 5-6 krát denně (každá 2-3 kapky).

Homeopatické léky

Používáte homeopatii k léčbě dakryocystitidy?

Při léčbě dakryocystitidy s homeopatií se používají následující látky:

 • Pulsatilla 6c (mast, která pomáhá při odstraňování hnisavého obsahu).
 • Silicea (protizánětlivé).
 • Thiosinaminum 12c (používá se k odstranění přebytečné tekutiny z slzného kanálu).
 • Argentum nitricum 30s (protizánětlivé činidlo).
 • Cochlearium armoria 6s (křenový přípravek s protizánětlivým a uklidňujícím účinkem).

Antibiotika

 • Gentamicin. Aktivní složka masti ničí bakteriální buňky. Průběh léčby trvá 7-10 dní (mast se aplikuje několikrát denně na postiženou oblast). Nepoužívat u pacientů s patologiemi ledvin, během těhotenství a kojení, s onemocněním sluchového systému.
 • Tetracyklin. Při léčbě dakryocystitidy se používá jako mast. Nanáší se na zanícenou plochu 1-2krát denně tenkou vrstvou. Nepoužívá se pro dysfunkci jater a ledvin, kojení, během těhotenství.

Oční mytí

K mytí očí se používají antibakteriální roztoky:

 • furatsilin;
 • chlorhexidin;
 • miramistin;
 • kyselina boritá;
 • odvar heřmánku;
 • šťáva z aloe;
 • čajové lístky;
 • slaná voda.

Počet praní - nejméně 5 denně.

Masáž

Masáž se používá současně s mytím očí pacienta. Dělají to drcení-posuvné pohyby, ve směru podél nosu podél slzných kanálků a shora dolů od vnitřního rohu oka. Kurz - 2 týdny.

Diagnostické funkce

Pro potvrzení nebo vyvrácení diagnózy musí oftalmolog provést vyšetření. Především se musí pacient podrobit speciálnímu diagnostickému postupu, při kterém se kontroluje stav nasolakrimálních průchodů, respektive jejich průchodnost..


Při schůzce s oftalmologem

Obvyklým a účinným diagnostickým opatřením je test West. Je to následující. Doktor upustí do očí pacienta speciální oranžovou tekutinu a do nosu vloží vatový tampon. Pokud tento tampón změnil barvu dostatečně rychle, nebude narušena funkce nasolacrimálních kanálků. Pokud je však bavlněný tampon po 2-3 minutách stále bílý, znamená to špatnou průchodnost slzných cest. Poté, co lékař provede diagnózu, předepíše vhodný průběh léčby. Čím rychleji se spustí, tím větší je šance na rychlé a úspěšné zotavení..

Léčba oční dakryocystitidy

Masáž slzného kanálu by měla být dokončena mytím oka

K léčbě dakryocystitidy se používá denně tečkovaná hmota slzného kanálu, která musí být provedena po krmení několikrát denně. Technika jeho provádění je poměrně jednoduchá a nevyžaduje zvláštní dovednosti a cílem je odstranit z kanálu vzorku. Tem, kto xochet znat, kak delat massazh at dakriotsistite, soobschaem: provodyat massazh samym konchikami paltsev, rebenka zhalko, Nr for effektivnosti massazha davlenie vo vremya ego proveneniya dolzhno be oschutimym, dvizheniya dolzhny-vlenx.

Při správném toku hmoty je indikováno zvýšení průtoku kanálu. Aby se zabránilo rozvoji komplikací, může být zamýšleno použití antibiotik a antibakteriálních léků. Takové manipulace pomohou zlepšit slzy v kanálu a protlačit zátku, která ji uzavře. Masáž může být účinná pouze během prvních měsíců života dítěte, pak by měly být předepsány jiné metody léčby dakryocystitidy.

Jaký druh tehnika masáže dakryocystitidou jste nechtěli ukončit masáž masáží slzného kanálu, vždy opláchnutí oka. Provádí se k odstranění přiděleného obsahu. Za předběžných podmínek je možné použít čerstvě nakrájenou heřmánku nebo jablečný list, můžete také použít roztok furacilinu. Před oplachováním je nutné zkontrolovat teplotu kapaliny, musí být na pokojové teplotě. Promytí se provádí pomocí pipety, hromadí se roztok, který se nalije do spojivkového vaku. Po omytí odstraňte veškerou tekutinu a umyjte ji hnízdem..

Pokud se poté, jako jste provedli oční masáž dakryocystitidou, objevilo mnoho kryptických výpotků, kromě mytí, musí být také otevřeno. K tomu se antibakteriální látky používají ke jmenování lékaře.

Takové postupy jsou velmi často dostačující pro překonání dakryocystitidy, pro účinnost léčby jsou takové příznaky jasné, protože není nudný, mírný.

Konzervativní léčba, pokud se zjistí, že oko je kryocystické, se provádí pouze během prvních dvou měsíců života dítěte. Pokud to nemá dlouhodobý účinek, je nutné se znovu obrátit na lékaře: v těchto případech musí být přiřazen proces slzy. Jedná se o jednoduchý postup, který se provádí v dětských oftalmologických odděleních, ambulantně, to znamená, že existují indikace pro hospitalizaci, které jsou k dispozici.

Tento zásah se provádí za použití lokální anestézie. Ozvučení se provádí zavedením sondy do slzného kanálu přirozeným průchodem očí. Účelem postupu je protlačení žlutého vzorku a obnovení normálního slzného proudu. Po dokončení procedury je třeba septik zpracovat. Jak se tedy úzkost provádí, dítě nic necítí. Účinnost ozvučení při léčbě dakryocystitidy dosahuje více než 90%, což hovoří o proveditelnosti její implementace. Antibakteriální oční kapky jsou přiřazeny k posílení výsledného dítěte..

Riziková skupina

Předispoziční kořeny způsobující progresi dakryocystitidy u pacienta jsou přítomnost faktorů:

 • snížená imunologická odpověď;
 • profesní povinnosti škodlivé pro vizuální aparát;
 • ostré skoky v teplotě;
 • diabetes;
 • osoby v kontaktu s agresivními chemickými složkami.

Riziková skupina zahrnuje lidi s přítomností výše popsaných patologických stavů.

Články O Neplodnosti