Hlavní Zdraví

Jak zacházet s cystitidou u kojící matky

Ahoj milí čtenáři. Jak zacházet s cystitidou během kojení (HB)? Otázka je aktuální, protože s hepatitidou B klesá imunita (takže imunitní systém nezničí plod), zhoršují se chronické plísňové a bakteriální infekce, včetně cystitidy. Ale před léčbou jděte k lékaři a zjistěte příčinu zánětu močového měchýře (cystitida).

Hlavní příčiny cystitidy u hepatitidy B

Toto onemocnění má infekční (bakteriální nebo fungální), alergickou nebo chemickou povahu. Poranění, popáleniny, expozice chemikáliím mohou vést k zánětlivému procesu ve sliznici stěn močového měchýře.

U žen v období po porodu se nejčastěji vyskytuje cystitida:

 • po poškození sliznice během katetrizace močového měchýře během porodu;
 • při aplikaci topné podložky s ledem na spodní část břicha po porodu (pokud je topná podložka „přeexponovaná“);
 • v důsledku komprese močových orgánů plodem;
 • penetrace podmíněně patogenní mikroflóry (Klebsiella, Escherichia coli nebo Pseudomonas aeruginosa, Proteus, Staphylococcus) nebo houby rodu Candida do urogenitálního traktu.

K vývoji nemoci po narození přispívají další faktory: podchlazení, porušení pravidel osobní hygieny, nošení syntetického nebo těsného spodního prádla, pečlivé používání hygienických vložek a vonných papírů místo praní, použití polštářků s vůní, zneužívání slanosti a sladkostí.

Jak vidíte, porušení stravy matkou během kojení poškozuje nejen dítě, ale i vás. Při výběru léčby je třeba zvážit příčinu onemocnění..

Léčba cystitidy doma

Pokud močový měchýř po porodu vykazuje zánět s bolestí, rychlými a bolestivými mykacemi (močení), a co je horší, horečka a zimnice, měla by být léčba onemocnění, a to i doma, komplexní a měla by zahrnovat:

 1. Dieta a pití.
 2. Bylinné přípravky a šťávy.
 3. Fyzioterapie, především doma.
 4. Dočasné opuštění sexuální aktivity.
 5. Nošení přírodního prádla a volných oděvů.
 6. Léky.

S prvních pěti body to můžete snadno udělat sami. Ale výběr léků (PM) je pro lékaře nejlepší. Začněme léčbou drogami.

Léčba cystitidy

Poté, co se ujistili, že příčinou této choroby jsou mikroorganismy, lékaři předepisují léky ze skupiny, aby bojovali proti zánětu močového měchýře:

 • uroseptika;
 • antibiotika;
 • homeopatické léky;
 • bylinné léky;
 • antispasmodika;
 • NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky).

Flemoklav

Nitroxolin, 5-NOC (nedoporučuje se)

Chinoxalin (Dioxidin)

Ceftazidime

Nolicin et al. (Nedoporučuje se)

Bactrim (kontraindikován)

Espa-focin;

Urofosfabol (nedoporučuje se)

Paracetamol (čípky, tablety, sirup, suspenze);

Efferalgan (ne více než 3 dny)

(zakázáno)

Ketonal (nedoporučuje se)

Ketorol (zakázáno)

Diklofenak (injekce, tablety, čípky, vnější formy);

Voltaren (zakázáno)

Přípravy
Antibiotika (tobolky, tablety)
Povoleno pro HSBěhem laktace je zakázán a nedoporučuje se
Drogová skupinaNázev lékuDrogová skupinaNázev léku
Peniciliny a peniciliny (nejčastěji amoxicilin) ​​v kombinaci s kyselinou klavulanovouPeniciliny se SulbactamemSultasin (nedoporučuje se)
Ostatní syntetická antibiotika
Kyselina nalidixováNevigramon (zakázáno)
MakrolidyAltrocin-S, erytromycin (nedoporučuje se)
CefalosporinyFluorochinolony
Homeopatické léky
10 přírodních složek v homeopatické dávceSolidago compositum C (injekční ampule)Antibiotika v kombinaci s antiparazitikyTinidazol s ciprofloxacinem
FytopreparaceSulfanilamidy a sulfonamidy v kombinacích
Přírodní ingredience (Goldenrod, rozmarýn, lovage)Kanefron N (dražé, alkoholový roztok)Fosfomycin
7 přírodních ingrediencí, včetně goldenrod, pískavice pískovcové, přesličky.Fytolysin
Výtažky ze 7 rostlin, křemičitého vápna a rafinované minerální pryskyřiceCystonAntispasmodika
Myotropní antispasmodikaMyotropní antispasmodika
AntispasmodikaAntispasmodika
Enzymatické přípravky
Bovgyaluronidáza azoximerLongidáza (lyofilizát, rektální čípky)
NSAID
Povoleno pro HSBěhem laktace je zakázán a nedoporučuje se
Drogová skupinaNázev lékuDrogová skupinaNázev léku
AnilidyNimesulide
Deriváty kyseliny propionové
Deriváty kyseliny propionovéKetorolac
Deriváty kyseliny octové

Samozřejmě jsme nepopsali všechny skupiny a léky používané při léčbě cystitidy, ale pouze ty nejoblíbenější. Průběh léčby je od 1 do 5 dnů (v závislosti na lécích). Bylinné prostředky trvají déle (od 2 do 4 - 6 týdnů).

V případě hepatitidy B, pokud se cystitida vyskytuje bez známek obecné intoxikace (teplota, bolest hlavy, nevolnost) a moč se dosud nezměnil na hnisavý „sirup“, preferované alternativní metody (bylinná medicína, obklady a masti do podbřišku), jakož i dietní terapie. Účinné a bylinné prostředky: Kanefron, Cyston nebo Fitolizin. Jedná se o léky, které mají komplexní (antibakteriální, protizánětlivý, antispasmodický a analgetický účinek).

Zajímavý doplněk stravy Monurel (koncentrát sušeného brusinkového ovoce obohaceného vitamínem C). V některých článcích se doporučuje pro HB. Pokyny k doplňkům stravy však zakazují použití prostředků na laktaci. Proto, pokud se vám lék líbí, nezanedbávejte rady lékaře.

U akutní cystitidy nelze vyloučit syntetická antibiotika. Nejběžněji předepsaným lékem je Amoxiclav (Augmentin).

Lékař může předepsat přípravek Monural a jeho strukturní analogy během kojení, pokud se domnívá, že účinek a přínosy jeho použití překračují možné poškození dítěte. V takovém případě obvykle matce doporučují, aby dítě po dobu dvou dnů přestaly krmit. Jiná antibiotika (pokud jsou neúčinná) mohou být předepsána lékařem, ale v tomto případě bude muset být dítě dočasně odstaveno z prsu po dobu stanovenou lékařem..

Antispasmodika se používá k léčbě cystitidy při bolesti způsobené křečemi svalů močového měchýře. Jejich bezpečnost v období laktace však nebyla stanovena. Proto se taková léčiva nedoporučují pro použití u hepatitidy B. Pro použití těchto prostředků však neexistují přímé kontraindikace a lékař může předepsat jedno z antispasmodických léků.

NSAID se používají jako antipyretika (antipyretika) a analgetika. Ale pouze se svolením lékaře!

Pro léčbu cystitidy mimo období krmení lze předepsat diuretika. V případě hepatitidy B neužívejte tuto skupinu léků sami, odstraňují tekutinu z těla a snižují tak sekreci mléka. Ze stejného důvodu nepijte diuretické byliny (pokud lékař nerozhodne jinak!).

Dieta pro cystitidu

Jak může strava pomoci cystitidě? Nejprve dáme moč (moč). Při okyselení moči pomůže strava č. 6 podle Pevznera. Při alkalizaci doporučujeme tabulku číslo 14. Pokud jde o onemocnění ledvin, měli byste se obrátit na dietu č. 7. Obecné zásady dietní terapie zahrnují selhání:

 1. Z alkoholu, silného černého čaje a kávy.
 2. Ze sladkostí a cukru.
 3. Z kyselých zeleninových a ovocných pokrmů (s výjimkou brusinek).
 4. Od slanosti (vyžaduje se omezení soli!).
 5. Z produktů obsahujících barviva a příchutě.
 6. Ze zeleniny bohaté na esenciální látky (česnek a cibule, ředkev a bazalka, petržel a celer);
 7. Od koření, omáček, kečupů, majonézy.
 8. Z okurek, nakládané zeleniny a okurek.
 9. Z koncentrátů na bázi ryb, masa nebo hub.

Pro „propláchnutí“ ledvin a močového měchýře se vyplatí vypít hodně tekutin. Obzvláště dobré jsou ovocné nápoje z brusinek a brusinek (šťávy) a březová šťáva..

Můžete jíst dušenou a vařenou zeleninu, ale bez rajčat, kyselých mléčných výrobků (ne kyselého tvarohu, jogurtů, jogurtu, houskových tvarohů). Je povoleno používat vařená vejce (ne více než 1 ks denně). Dušené ovoce, želé a želé vyrobené ze sladkého ovoce, čerstvé ovoce. Povoleny jsou vařené ryby s nízkým obsahem tuku a masové kastrolky z dietního masa, obilovin a těstovin.

Tradiční metody boje proti cystitidě

S cystitidou u hepatitidy B je možné bojovat s vývary divokých růží a brusinek. Tradičně se doporučuje s cystitidou, elektroforézou a magnetoforézou, magnetoterapií, indukční terapií, ultrazvukem a EHF, atd..

S laktací se můžete omezit na lidové metody, ale pamatujte, že termální procedury by měly být zavedeny do průběhu léčby po konzultaci s lékařem. U akutní bakteriální cystitidy je zahřívání zakázáno.

Pokud to lékař dovolí, můžete do dolního břicha použít suché teplo (sáčky s předehřátými kostmi třešně, krupice nebo pohanky). Můžete namazat dolní část břicha krémem s propolisem, pryskyřicí a subpestilitou včel (pokud není alergie na včelí produkty) a potom zahřát spodní část břicha.

Tradičně hodně pomáhá studený lék. Ne, nejedná se o imunomodulátory, stačí jen vztyčit nohy a pak si obléknout ponožky. Někdy se doporučuje vzít mumii do mléka dovnitř. Požadované:

Před teplým mlékem ponořte mumii, promíchejte a vypijte. Kurz je 12 dní. Po 4denní přestávce lze léčbu opakovat.

Doporučená léčba cystitidy zahřátou cihlou. Cihla je dobře zahřátá, vložena do kovového kbelíku nebo umyvadla, pokrytá ručníkem. Nad nádrží se musíte posadit (nespadejte na cihlu!). Nejprve musíte zabalit spodní část zad teplým ručníkem (šátek, psí opasek). Průběh léčby je 4 dny, délka procedury je čtvrt hodiny.

Dekorace bylin (oregano, třezalka tečkovaná, přeslička atd.) Lze přijímat pouze po dohodě s lékařem. Na to se rozloučíme a znovu nás zveme. Rádi uvidíme také vaše přátele. Nahlaste nás prostřednictvím sociálních sítí.

Kojení Léčba cystitidy

Klasifikace

Podle klinického protokolu lékaři rozlišují akutní a chronickou cystitidu. [2] První varianta patologie je charakterizována náhlým vývojem a živými klinickými příznaky. Nemoc nemá opakující se průběh..

Při absenci účinné léčby se akutní zánět stává chronickým. Tato varianta cystitidy trvá déle než tři po sobě jdoucí měsíce. Příznaky nemoci jsou méně výrazné, ale mají konstantní nebo relabující průběh.

Urologové také klasifikují nemoc do dvou skupin:

  Primární cystitida, která se vyskytuje nezávisle bez zdroje infekce v lidském těle.

 • Se sekundární cystitidou vstupují do močového měchýře mikroorganismy z jiného orgánu - ledviny, zkažené zuby, mandle a konečník..
 • Příčiny

  Bakteriální cystitida je důsledkem množení mikroorganismů na vnitřní stěně močového měchýře. Podle klinické studie odborníků Vědeckého centra pro porodnictví, gynekologii a perinatologii, Ruské akademie lékařských věd, ovlivňuje vývoj patologů v postpartálním období 7 faktorů: [3]

   Traumatické poškození močového měchýře. Během průchodu dítěte porodním kanálem je přerušena dodávka krve do orgánu vylučovacího systému. S prodlouženým hladováním kyslíku umírají epitelové buňky. Mrtvá tkáň - příznivé prostředí pro růst bakterií.

  Imunosuprese Přirozené narození, císařský řez a laktace jsou pro ženské tělo stresující. S poklesem ochranných sil se zvyšuje riziko infekce močového měchýře.

  Vzácné vylučování moči. V prvních dnech po narození dítěte je pozorována restrukturalizace nervového systému matky. Některé ženy necítí nutkání močit, chodit na záchod méně než 4krát denně. Stagnace moči - rizikový faktor růstu bakterií.

  Přítomnost katétru. 80% nozokomiálních UTI je spojeno s katetrizací močové trubice. Během porodu jsou některé ženy zobrazeny popsaným postupem..

  Infekční proces ve vagíně. Když dítě prochází porodním kanálem, mikrobiální flóra je přenesena do sousedních anatomických struktur. Močová trubice se nachází v těsné blízkosti genitálií, což zvyšuje riziko migrace bakterií do močového měchýře.

  Změny endokrinního systému. Po porodu je pozorováno snížení množství progesteronu. Restrukturalizace v hormonálním pozadí vyvolává oslabení ochranných sil těla matky.

 • Tvorba kamenů. Během těhotenství a v období po porodu se zvyšuje pravděpodobnost tvorby kamene v orgánech močového systému. Překážka vytváří podmínky pro stagnaci moči a šíření patogenní flóry.
 • Cystitida se někdy vyvíjí z důvodů, které nesouvisejí s narozením dítěte. Nedodržení hygienických pravidel zvyšuje riziko infekce. Ženy by neměly být umývány ve směru od konečníku na stydké pysky. Popsaná metoda vyvolává přenos bakterií z konečníku do močové trubice.

  Hypotermie je etiologický faktor v zánětlivém procesu. Snížení teploty v pánevních orgánech narušuje místní imunitu. Nemoc může nastat v důsledku migrace bakterií z jiných orgánů. Mikroby cestují krví a lymfatickým systémem.

  Postcoitální cystitida je zánět močového měchýře, který se vyvíjí po pohlavním styku. Patologie je spojena s přenosem patogenu z pochvy do močové trubice. Předpokladem pro rozvoj onemocnění jsou jednotlivé anatomické rysy ženských pohlavních orgánů..

  Příznaky

  Akutní cystitida začíná náhle a má živé příznaky. Prvními příznaky zánětlivého procesu jsou dysurické poruchy. Žena zažívá nepříjemné pocity, pálení, bolest nebo bolest během močení. Ta nepřináší pocit úplného vyprázdnění. Moč je rozdělena do malých porcí, mladá matka je nucena jít na záchod až 20krát denně. Některé ženy v práci zažívají falešné touhy.

  U některých žen začíná akutní cystitida po porodu příznaky obecné malátnosti. Kojící matky si stěžují na slabost, bolest v hlavě, horečku a nevolnost. Po několika hodinách se dysurické poruchy spojí s primárními příznaky. Zánět močového měchýře se může objevit s bolestí nad ňadrem, zhoršenou palpací.

  Při absenci lékařské péče se infekční proces zvedá vzestupně do ledvin - vyvíjí se pyelonefritida. Toto onemocnění se vyznačuje horečkou do 39-40 stupňů, těžkou nevolností. Na pozadí zánětu se v bederní oblasti na jedné nebo dvou stranách vyvíjí bolest.

  Chronická cystitida má příznaky podobné akutnímu zánětu, ale méně výrazné. Patologie je doprovázena neustálým nepohodlím při odchodu na záchod, uvolněním zakalené moči.

  Diagnostika

  Terapeuti se podílejí na léčbě nekomplikované cystitidy. Podle svědectví jmenuje lékař konzultaci s urologem nebo nefrologem. Při úvodní léčbě odborník rozpozná stížnosti pacienta, provede vizuální vyšetření a prohmatání břicha. Poté vypíše pokyny pro provádění testů.

  Požadované minimum pro diagnostiku zahrnuje 4 laboratorní výzkumné metody:

   celkový krevní test - ukazuje přítomnost zánětu v těle;

  biochemický krevní test - odráží funkci ledvin a dalších orgánů;

  obecná analýza moči - odhaluje zánětlivé buňky, patologické nečistoty;

 • kultivace moči na mikroflóře - k detekci bakterií, které způsobují cystitidu, a také k výběru antibiotika.
 • V případě potřeby lékaři předepíší další zkoušky a instrumentální metody. Pomocí ultrazvuku pánevních orgánů a retroperitoneálního prostoru odborníci hodnotí stav ledvin a přítomnost zubního kamene.

  Léčba

  Hlavní léčbou cystitidy jsou antibakteriální látky. Charakteristickým rysem léčby nemoci po porodu je zachování možnosti kojení. Při laktaci je zakázáno mnoho skupin drog.

  Povolené drogy

  Amoxiclav je široké spektrum antibiotik, které jsou bezpečné pro kojení. Látky obsažené v přípravku nemají negativní reakce na tělo dítěte. [4] Tento léčivý přípravek je k dispozici ve formě tablet a prášku pro přípravu suspenze. Recepce je od 5 do 7 dnů. Léky často způsobují alergické reakce, takže žena by měla pečlivě sledovat její zdraví.

  Augmentin je antibakteriální léčivo s podobným složením jako Amoxiclav. Lék je bezpečný pro tělo dítěte a je schválen pro použití během kojení.

  Monural je antibiotikum, které se hromadí v moči a používá se k léčbě UTI. V nekomplikovaném průběhu onemocnění je indikováno jedno použití léčiva. Lék je k dispozici v práškové formě pro přípravu suspenze. Po užití přípravku Monural by měla matka přestat kojit na dva dny..

  Kanefron je rostlinný přípravek, který obsahuje výtažky ze tří bylin a pomocných látek. Tento léčivý přípravek má diuretický a antiseptický účinek. Předepisuje se kromě antibiotické terapie. Lék je bezpečný pro tělo novorozence.

  Fytolysin je přírodní lék pro léčbu infekcí močových cest. Lék sestává z olejů léčivých rostlin, je k dispozici ve formě pasty pro přípravu suspenze. Lék zmírňuje příznaky cystitidy způsobené diuretickým působením.

  Se zvýšením teploty, bolestmi hlavy, může žena používat Paracetamol. Tento léčivý přípravek je k dispozici v tabletách a čípcích. Po použití se doporučuje, aby matka přenesla dítě na umělé krmení po dobu 2 dnů.

  Strava

  Během léčby cystitidy se ženě doporučuje pít 2-3 litry čisté vody denně. Kapalina pomáhá vyplavovat bakterie ze stěn močového měchýře.

  Kořeněné, smažené, solené, uzené výrobky, koření a koření by měly být ze stravy vyloučeny. Uvedené jídlo dráždí sliznici močových orgánů a zpomaluje regeneraci. Do stravy se doporučuje zahrnout libové maso a ryby, čerstvou zeleninu a ovoce, cereálie, mléko, kefír.

  Lidová terapie

  Před použitím lidových prostředků by se mladá matka měla poradit se svým lékařem. Byliny a nápoje mohou negativně ovlivnit kojení. Žena by si také měla pamatovat, že popsané metody nejsou schopny zcela eliminovat zánětlivý proces a nejsou alternativou k antibiotikům..

  Brusinková šťáva je známý způsob, jak bojovat proti cystitidě. Bobule má antiseptické vlastnosti, snižuje počet bakterií. Rostlina má také močopudný účinek, urychluje uvolňování mikroorganismů močí.

  Odvar z léčivých bylin je lidová metoda terapie používaná doma. Mezi léčivé rostliny patří heřmánek, brusinka, medvědice, jalovec. V lékárnách se prodávají hotové sbírky s různým složením.

  Prevence

  Aby se zabránilo cystitidě, měla by žena vyprázdnit močový měchýř každé 2-3 hodiny. Stagnující tekutina v těle vyvolává množení mikrobů. Doporučuje se také, aby kojící matka dodržovala pravidla osobní hygieny, praní pouze ve směru od stydkých pysků k konečníku.

  Lékaři doporučují vyhýbat se podchlazení, ne sedět na chladných površích. Vagína a perineum jsou zdrojem bakterií pro cystitidu. Mladá matka by měla léčit existující zánětlivá onemocnění ženského reprodukčního systému.

  Jak zacházet s cystitidou během kojení?

  Cystitida je nemoc, která se obává mnoha mladých matek kvůli oslabení obranyschopnosti těla v období po porodu. Příznaky patologie způsobují ženám značné nepohodlí a cystitida by měla být léčena kojením opatrně, protože během laktace je zakázáno mnoho léků - mohou poškodit zdraví matky a dítěte. Cystitida, která se vyvinula poprvé a není komplikovaná, může být vyléčena bez použití antibiotik a je nepravděpodobné, že by se bez nich mohla opakující se forma onemocnění eliminovat. Proto dnes budeme hovořit o příznacích nemoci, příčinách vývoje a způsobech boje proti nemoci, vhodných pro kojící ženy..

  Co je to cystitida?

  Mnoho žen v období krmení se setkává s příznaky cystitidy, ale nepovažuje nemoc za nebezpečnou - ale marně, protože ignorování příznaků nemoci a předčasné zahájení léčby vyvolávají vývoj komplikací. Cystitida je akutní zánětlivý proces, který ovlivňuje stěny močového měchýře, při absenci léčby je patologie chronizována s pravidelnými relapsy.

  Existují dvě formy nemoci:

  1. Nekomplikovaný - zánětlivý proces nepřekračuje močový měchýř a projevuje se lokálními příznaky, někdy se patologie šíří do močové trubice.
  2. Komplikovaná - v této formě onemocnění infekce stoupá ledvinami vzestupně, což způsobuje rozvoj pyelonefritidy. Tato patologie je nebezpečná a představuje ohrožení života, proto je naléhavě nutné ji léčit, zejména během kojení.

  Poznámka! V prvních několika dnech se nemoc projevuje slabě, žena má nižší břicho, teplota zůstává v normálních mezích. Při těžké hypertermii byste měli okamžitě navštívit lékaře a podstoupit vyšetření.

  Jak se nemoc vyvíjí??

  Cystitida během kojení se vyvíjí na pozadí prudkého poklesu imunity (po porodu je ženské tělo slabé a zranitelné, prudce reaguje na jakékoli negativní faktory). Predispozičními faktory jsou porodní poranění a komplikace, snížení obranyschopnosti těla. Bakteriální flóra vstupuje do močového měchýře močovým kanálem a způsobuje zánět jeho stěn. Původci nemoci:

  • stafylokok;
  • streptokok;
  • E-coli;
  • enterobacter;
  • Houba Candida;
  • chlamydie
  • Trichomonas.

  Seznam patogenů není úplný, všechny žijí v lidském těle ve stavu spánku, ale jsou aktivovány kombinací negativních vnitřních a vnějších faktorů. Terapie závisí na typu patogenu a charakteristických příznacích..

  Příčiny cystitidy u kojících matek

  Cystitida se vyskytuje během laktace kromě poranění a vnějších negativních faktorů z několika důvodů:

  • Nedostatečná osobní hygiena - aby se zabránilo rozvoji cystitidy, měla by žena včas oblékat šaty, osprchovat se a používat každodenní kalhotky;
  • Infekce kvasinkami Candida - často se vyvíjí na pozadí snížené imunity, během těhotenství a při střevní dysbióze;
  • oslabení obrany - tělo nemůže samostatně bojovat se zavedenými patogeny, proto jakýkoli zánětlivý proces získává akutní průběh;
  • častá podchlazení a stres;
  • hormonální nerovnováha a metabolické procesy.

  Také těhotenství je považováno za provokující faktor rozvoje cystitidy - dochází k hormonální restrukturalizaci těla, snižuje se imunita, zhoršuje se chronická onemocnění.

  Příznaky

  Cystitida během kojení má specifické příznaky, kterým by žena měla věnovat pozornost včas:

  • křeče, bolest a pálení během močení;
  • pocit, jako by byl močový měchýř plný, dokonce i po odchodu na záchod;
  • zvýšení teploty;
  • slabost a únava;
  • kreslení bolesti v podbřišku;
  • zákal moči, někdy s příměsí krve.

  Při častých cestách na záchod si kojící matka všimne malého množství vyloučeného moči, cítí v oblasti suprapubické kosti těžkost a nepohodlí, někdy se moč spontánně uvolní (existují známky inkontinence). Nekomplikovaná cystitida se vyskytuje bez horečky.

  Jak zjistit cystitidu?

  Vývoj cystitidy během kojení je indikován výše popsanými příznaky. Žena při krmení dítěte by měla být více pozorná na své zdraví a neměla by ignorovat příznaky nemoci - je nutné včasné klinické vyšetření. Lékař předepisuje testy krve a moči - při akutní formě zánětu v moči jsou detekovány bakterie, nadhodnoceno množství leukocytů a červených krvinek. Leukocytóza je také exprimována v krvi, stejně jako nezralé formy neutrofilů..

  Kromě laboratorních testů pomáhá při stanovení cystitidy také externí vyšetření pacienta - když prohmatává dolní část břicha, cítí bolest. K potvrzení diagnózy je proveden ultrazvuk močového měchýře a ledvin..

  Léčba

  Léčba akutní cystitidy s laktací vyžaduje urgentní terapeutická opatření, která může předepsat pouze lékař. Samoléčení je zvláště nebezpečné v období krmení, protože účinné látky léků pronikají do mateřského mléka a způsobují negativní důsledky pro zdraví dítěte:

  • alergické reakce;
  • poruchy funkce žaludku a střev;
  • průjem a zvracení;
  • vývojové zpoždění.

  Důležité! Mnoho žen věří, že příčinou cystitidy je podchlazení a zahřátí močového měchýře, což způsobuje zhoršení nemoci a šíření infekce do sousedních orgánů. Hypotermie je považována za provokující faktor ve vývoji nemoci, ale pouze při existující infekci a teplo vytvoří další příznivé podmínky pro růst bakterií.

  Během vyšetření je detekován typ patogenu a pouze lékař rozhodne, která léčiva k léčbě cystitidy a zda jsou antibiotika v konkrétním případě nezbytná. Samoléčení a oteplování povede ke vzniku nebezpečných následků.

  Lokální léčba cystitidy u hepatitidy B

  Při výběru metody léčby cystitidy během kojení se upřednostňují bezpečné metody, které nepoškozují dítě. Patří sem instalace léčiv přímo do dutiny močového měchýře. Do močové trubice se zavádí sterilní katétr, kterým protéká antiseptický roztok do močového měchýře, působí na infikované stěny a zmírňuje zánět.

  Zařízení jsou předepisována po biopsii a cystoskopii, aby nevyvolávala komplikace. Tuto metodu nelze použít pro chronickou cystitidu. Průběh terapie pomocí instalací je 5-8 týdnů v jedné proceduře každých 7 dní.

  Symptomatická léčba cystitidy s laktací

  Léčba cystitidy po porodu během kojení zahrnuje v první řadě odstranění hlavních příznaků patologie - bolestivé a časté močení, svědění a pálení v uretrálním kanálu. Za tímto účelem se používají antibiotika a diuretika. Brusinky a brusinky jsou považovány za přírodní léčiva - bobule pomáhají odstraňovat moč, zmírňují zánět, dezinfikují a dezinfikují močový měchýř.

  Mezi léky pro symptomatickou terapii patří:

  Skládají se z rostlinných výtažků, jsou bezpečné pro kojení a nepoškozují tělo dítěte. Musíte brát peníze se svolením lékaře.

  Léky proti cystitidě

  Jak lze cystitidu léčit kojením - lékař určí podle příznaků a formy onemocnění. Ke zmírnění zánětlivých procesů v močovém měchýři se používají antibiotika, bylinné přípravky a čípky. Lékaři předepisují antibakteriální léky následujících skupin:

  • peniciliny - doporučeno pro cystitidu způsobenou Escherichia coli nebo neznámým typem patogenu, dostat se do mléka v minimálním množství, nepoškozovat zdraví dítěte;
  • cefalosporiny - pronikají do mléka, i když v malých koncentracích, takže musíte sledovat fungování střev dítěte a nepřítomnost alergií;
  • makrolidy - jsou předepisovány pro patologii vyvolanou chlamydií nebo mykoplazmózou, během laktace je nutné mléko exprivovat a přestat v krmení.

  K eliminaci bolesti a pálení při močení se používá několik fytopreparátů. Kanefron - užívaný od prvních dnů nemoci ve formě tablet (kapičková forma obsahuje alkohol), pak se doporučuje pít lék pro profylaktické účely. Phytolysinum je bylinný lék na spazmy a bolest hladkého svalstva. Nevyžaduje přerušení krmení. Příjem drog by měl být prováděn pod přísným dohledem lékaře..

  Rada! Protizánětlivé čípky se také používají k léčbě cystitidy během kojení - propolisové čípky jsou považovány za bezpečné a účinné. Snižují zánět, odstraňují bolest a otoky..

  Antibiotika pro léčbu cystitidy

  Antibiotika proti cystitidě během kojení jsou vybírána ty, které pronikají do mateřského mléka v minimálním množství, aby nevyvolávaly negativní vliv na zdraví dítěte:

  1. Monural - účinný lék, který neproniká do mléka, ale eliminuje akutní příznaky cystitidy u žen.
  2. Zinnat je antibiotikum ze skupiny cefalosporinů, které je kompatibilní s kojením. Zmírňuje příznaky zánětu močových cest, zmírňuje bolest a otoky.
  3. Amoxiclav - droga související s chráněnými peniciliny. Účinně bojuje proti patogenní flóře genitourinární sféry a eliminuje známky akutní cystitidy.

  Antibiotika jsou často předepisována společně s bylinnými prostředky a antimykotiky (je-li cystitida způsobena kvasinkovou houbou), aby ovlivnila tělo v komplexu.

  Kromě drog

  Jak jinak vyléčit cystitidu během kojení, kromě užívání antibakteriálních a symptomatických rostlinných přípravků? Důležitým bodem komplexní terapie je hojný nápoj. Nepoužívejte sladké a sycené nápoje, vytvářejí příznivé prostředí pro množení bakterií a zhoršení příznaků nemoci..

  Pro odstranění žízně pijí minerální stolní vodu bez plynu, zeleného čaje, ovocných nápojů, odvarů terapeutických protizánětlivých bylin (heřmánek, šalvěj, jitrocel, máta, limetkový květ). Minimální množství tekutiny vypité denně by nemělo být nižší než 2,5 až 3 litry.

  Fytoterapie pro kojící matky

  O bylinných přípravcích, které se používají k léčbě cystitidy během kojení doma, již bylo řečeno - jedná se o kanefron, cyston a fytolysin. Nyní stojí za to se seznámit s metodami tradiční medicíny založenými na používání léčivých rostlin. Jsou navíc k léčbě předepsané lékařem. Nejlepší recepty obsahují diuretické byliny, které čistí močový měchýř a eliminují zánětlivý proces:

  • jitrocel;
  • šalvěj;
  • přeslička;
  • heřmánek;
  • calamus marsh;
  • matka a nevlastní matka.

  Na poznámku! Můžete si připravit sbírku bylin v souladu s pokyny na obalu (je lepší koupit ekologickou kompozici v lékárně). Také k úlevě od zánětu se používají lidové léky - čaje s květy heřmánku, medvědy a dužiny. Prášková celerová semínka a léčivý ibišek mají změkčující účinek..

  Jak zacházet s cystitidou po porodu dietou

  Pokud je v močovém měchýři zjištěn zánět, měla by být žena při kojení opatrná při dietě - to zlepší její zdravotní stav a kvalitu mléka pro dítě. Odstraňte z nabídky sodu, kávu a čaj - nahraďte je odvarem bylin, čerstvých šťáv a ovocných nápojů. Stojí za to vzdát se smažených, uzených, solených a kořenitých jídel. Budou podporovat zánětlivý proces a snižovat účinnost léků. Je užitečné konzumovat více kyselé zeleniny a ovoce - kyselina neutralizuje patogenní flóru v genitourinárním systému.

  Význam pitného režimu při léčbě cystitidy

  Význam intenzivního pití během léčby cystitidy byl již diskutován. Zvyšování množství použité tekutiny pomáhá vyplavovat infekční agens z dutiny močového měchýře, zmírňuje zánět a nutí ženu, aby se cítila lépe. Brusinkový džus vyrobený doma je považován za ideální k pití (obchod obsahuje konzervační látky a barviva).

  K přípravě nápoje si vezměte 100 g. granulovaný cukr a brusinky, stejně jako 500 ml vody. Před použitím je třeba ovoce umýt, pak zabalit do vrstvy gázy a vytlačit šťávu. Koláč z bobulí se vloží do pánve a vaří se ve vodě, po přetížení přidejte cukr, nalijte do šťávy a důkladně promíchejte.

  Takový nápoj je vhodný k léčbě a prevenci cystitidy, můžete jej pít dalších 1-1,5 měsíce po úlevě od akutních příznaků nemoci. Před použitím musí být skladován na chladném místě a zahříván.

  Další tipy

  Aby se vyléčila cystitida a zabránilo se jí v budoucnu, měla by žena při kojení věnovat pozornost hygienickým předpisům. E. coli způsobuje zánět močového měchýře v 90% případů a vstupuje do močových cest s nesprávným stíráním perineum po defekaci a promytí. Pohyby mytí a stírání toaletním papírem by měly být prováděny zepředu dozadu.

  Kojící matka musí odmítnout nosit spodní prádlo ve stylu řemenu - takové kalhotky také vyvolávají vniknutí patogenní flóry z konečníku do vagíny a močových cest.

  Nebezpečí nemoci

  Během samoléčení a v případě nedodržení doporučení lékaře s cystitidou dochází ke strukturálním změnám ve stěnách močového měchýře. Toto onemocnění je také spojeno s rozvojem problémů s ledvinami - bakterie, které se rozmnožují v dutině močového měchýře, se šíří vzestupně do sousedních orgánů a vyvolávají výskyt pyelonefritidy..

  Nebezpečí pyelonefritidy pro kojící ženu je v tom, že onemocnění je závažné a nemůže být léčeno bez použití silných antibiotik (které nejsou kompatibilní s kojením). Abyste se zbavili problémů s ledvinami, musíte dítě připravit o mateřské mléko - zdroj vitamínů a živin. Proto je lepší nezačínat cystitidu a nezpůsobovat vznik následků.

  Prevence cystitidy

  Pokud se u kojící matky jednou objeví cystitida, zvyšuje se riziko relapsu onemocnění. Proto je věnována pozornost preventivním opatřením, která nevyvolávají komplikace a relapsy zánětu:

  • pozorovat pitný režim;
  • nevydržíte, pokud chcete používat toaletu, ale vyprázdněte močový měchýř pravidelně (tímto způsobem se bakterie nehromadí uvnitř a nerozmnožují se);
  • sledovat pravidelnou osobní hygienu;
  • vyhýbejte se stresovým situacím, fyzickému přetížení, podchlazení;
  • odmítají sladké, uhlohydrátové potraviny a sycené nápoje.

  Nezapomeňte! Za nejlepší prevenci zánětu se považují pravidelné lékařské prohlídky, takže kojící matka by měla pečlivě naslouchat signálům těla a podniknout včasná opatření k eliminaci příznaků onemocnění močového a pohlavního systému..

  Během kojení jsou všechna onemocnění nebezpečná, protože léčba drogy vyvolává negativní účinky na dítě v důsledku jejich proniknutí do mateřského mléka. Proto by kojící matka měla dbát na zdraví a nepočítat cystitidu jako jednoduché a nebezpečné onemocnění. Musíte být léčeni v plném průběhu, abyste zcela eliminovali zánět a zabránili jeho projevení v průběhu času ve formě relapsu..

  Články O Neplodnosti