Hlavní Neplodnost

Zinek a jeho role ve vývoji těhotenství

Lékaři tvrdí, že většina moderních žen nevstoupí do těhotenství s nezbytným přísunem nezbytných minerálů a vitamínů. Každá nastávající matka trpí částečným nedostatkem určitých látek bez ohledu na svůj věk, sociální status, zemi pobytu a její příjem.

Studie ukazují, že 70% těhotných žen má nedostatek 3 nebo více vitamínů. Obzvláště nebezpečné jsou hypovitaminóza a nedostatek jódu, železa, vápníku a zinku. Budeme hovořit více o roli posledního stopového prvku ve vývoji těhotenství..

Proč budoucí matky potřebují zinek

Podle obsahu v lidském těle je zinek na druhém místě pouze za železem. Je to nezbytné pro život. Obzvláště důležitá je jeho role během těhotenství, protože každodenní potřeba zinku rychle roste..

Stopový prvek hraje roli při tvorbě kostry, růstu a dělení buněk, řídí syntézu a stabilizaci inzulínu a má antitoxické a antivirové účinky.

Nedostatek zinku hrozí při porodu komplikacemi: zhoršení zdraví ženy, oslabení kontraktilní aktivity, pomalé otevírání porodního kanálu, praskliny, vážné krvácení a infekce.

Hlavní funkce zinku během těhotenství:

  • účastní se metabolismu (minerální, energetická, bílkovinná), výměny vitamínů a redoxních reakcí;
  • ovlivňuje funkci genetického aparátu;
  • ovlivňuje osteogenezi. Spolu s hořčíkem tvoří zinek silné fosfátové skupiny, které zajišťují pevnost kostí. Stopový prvek je součástí alkalické fosfatózy, která ztrácí svou aktivitu, když chybí;
  • ovlivňuje buňky (růst a dělení);
  • zapojený do imunity. Za účasti zinku se tvoří protilátky, zvyšuje se hmotnost brzlíku, lymfocytů, zvyšuje se buněčná ochranná reakce těla;
  • účastní se hematopoézy. Spolu s hemoglobinem tvoří zinek jediný komplex, který ve stavu hypoxémie (snižování obsahu kyslíku v krvi) zvyšuje transportní a kapacitní schopnosti hemoglobinu;
  • podílející se na spermatogenezi. Plod během puberty potřebuje velké množství zinku. Pokud během formování genitálií nebude stačit, může být u chlapce inhibována spermatogeneze;
  • reguluje procesy buněčné smrti. V lymfoidní a žlázové tkáni zinek zpomaluje proces smrti, v jiných, například v neuronech, jaterních buňkách, stimuluje patologickou smrt;
  • tvoří komplexy s pojivovou tkání hyaluronovou kyselinou, zinek chrání krásu pokožky těhotné ženy, reguluje pronikání sliznic a kožních prvků;
 • účastní se antioxidačních obranných reakcí, regenerace, opravných procesů a řídí rozklad poškozených tkání.

Kdy a proč se během těhotenství provádí druhý screening? Podívejte se na odpověď na tento článek..

První perinatální screening bude diskutován v tomto článku..

Kolik zinku je potřeba během těhotenství?

Existují doporučení Národní rady pro výzkum týkající se použití zinku. Dávky jsou regulovány a diferencovány v závislosti na věku těhotné ženy.

Pokud má méně než 18 let, měla by užít asi 13 mg mikroelementu denně, více než 18 let - asi 11 mg.

Tato dávka se přirozeně nemusí brát denně. Můžete vypočítat celkovou dávku za týden a sledovat implementaci normy.

Zpravidla se ani při denním příjmu neabsorbuje více než 30% zinku. V tomto ohledu musí být těhotným ženám předepsán krevní test k určení obsahu prvku v krevním séru.

Potřeba zinku je vyšší v prvním trimestru a mnohem nižší na konci těhotenství. Nedostatek stop zřídka ohrožuje ženy, které jedí dost masa.

Pokud však těhotná žena dodržuje vegetariánskou stravu, musí jí být předepsán komplex vitamínů, protože zinek je z rostlinných potravin velmi špatně absorbován..

Může být příliš mnoho zinku?

Zinek je prvek nezbytný pro těhotnou ženu, ale neměl by být moc. Pro každou věkovou kategorii existuje denní norma, která by neměla být překročena.

Významný přebytek zinku může vyvolat pouze užívání léků a doplňků stravy, takže musíte být opatrní a sledovat dávkování.

S nadbytkem stopových prvků jsou možné anémie u těhotné ženy, zvýšený cholesterol v krvi, záchvaty slabosti, známky otravy a další negativní důsledky..

Zinek v potravinách

Denní dávku zinku můžete poskytnout konzumací alespoň jedné ústřice. Tento produkt je lídrem v obsahu tohoto prvku trasování..

Dobrým zdrojem zinku jsou připravené snídaně a červené maso. Například výběrem cereálií z obilovin můžete poskytnout 15 mg stopových prvků.

Spousta zinku v pšeničných otrubách, slunečnicových a dýňových semenech, čočce, fazole, ořechech, hrášku.

Mořské ryby, zelená zelenina, ovoce (citron, jablka, grapefruity), bobule (maliny, černý rybíz), med, rajčata, chřest, špenát, brambory, ředkvičky, česnek, vejce, chléb, domácí kuře (krůta, kuře), jehněčí, hovězí maso, žampiony, mléko, jogurt. Je velmi užitečné jíst denně až 3 polévkové lžíce klíčícího zrna.

Nízký krevní tlak během těhotenství: příčiny a léčba - v tomto článku.

Musím používat doplňky zinku??

Pokud se ukáže, že těhotná žena stále nemá zinek, předepíše příjem výživových doplňků obsahujících zinek. Nepovažujte je však za náhražku jídla. Je třeba usilovat o to, aby příjem zinku denně s jídlem.

Příznaky nedostatku zinku

Následující příznaky mohou naznačovat nedostatek stopových prvků v těle těhotné ženy:

  • peeling kůže, suchost a křehkost vlasů, bílé skvrny na nehtech, poškozené nehty;

Nedostatek hořčíku a zinku v koncepčním problému u žen s nediferencovanou dysplázií pojivové tkáně

Byly studovány přístupy k hodnocení kvality výsledných embryí u pacientů s nediferencovanou dysplázií pojivové tkáně (NDCT) s korekcí koncentrace hořčíku a zinku v krevním séru. Klinická studie zahrnutá do pozorovací skupiny.

Cílem studie bylo zhodnotit kvalitu embryí u pacientů s NDCTD korekci koncentrace hořčíku a zinku v krevním séru. Klinická studie zahrnovala monitorovací skupinu 75 pacientů s neplodností na pozadí NDCTD.

Problém početí v manželských párech se značně liší a nemá tendenci ke snižování ve všech zemích světa, včetně Ruské federace, a činí 8–18% [1]. Neplodnost v manželském páru může být způsobena několika důvody, ve kterých je diagnostika a léčba neplodnosti obtížným a zdlouhavým procesem [2]. Zvláštní pozornost mezi příčinami vedoucími k neplodnosti, vrozené i získané, je věnována pojivová tkáň, která tvoří stroma všech orgánů a zabírá asi 50% tělesné hmotnosti. Dysplazie pojivové tkáně (DST) je špatně pochopený stav, má dva typy, které ovlivňují reprodukční funkci. První skupina zahrnuje nemoci s dědičnými kolagenovými chorobami - kolagenopatie. Druhou skupinu tvoří nediferencovaný DST (NDST), což je geneticky heterogenní patologie způsobená změnami v genomu v důsledku multifaktoriálních účinků, které mohou zase vést k různým chronickým onemocněním [3, 4]. Vývoj jak dědičných poruch pojivové tkáně (syndromických forem), tak nesymetrických forem je založen na mutacích genů zodpovědných za syntézu / katabolismus strukturních proteinů pojivové tkáně nebo enzymů zapojených do těchto procesů, kvantitativní změny ve tvorbě plnohodnotných složek extracelulární matrice a poruch ve fibrillogenezi. DST je víceúrovňový proces, protože se může projevit na úrovni genů, na úrovni nerovnováhy enzymatického a proteinového metabolismu, jakož i na úrovni poruchy homeostázy jednotlivých makro- a mikroelementů [4, 5].

K plné tvorbě kolagenu na všech úrovních je nutný hořčík a zinek. Zinek je základní prvek v syntéze kolagenu. Je na něm postaven celý systém pojivové tkáně. S nedostatkem zinku je syntéza kolagenu v těle narušena, protože zinek se podílí na více než 80% enzymatických procesů, hraje hlavní roli při tvorbě dělení DNA a buněk a pomáhá stabilizovat strukturu RNA, DNA a ribozomů. Hořčík je kromě alkalizačních vlastností nedílnou součástí enzymů zapojených do procesu tvorby kolagenu [2, 6]. Účinky Mg 2+ na pojivovou tkáň nejsou omezeny na kolagen a kolagenázy. Mikrofibrily a elastin jsou hlavními složkami pružných vláken. Degradace elastinových vláken se může v přítomnosti Mg2 + výrazně zvýšit (2-3krát). Nedostatek Mg2+ odpovídá nižší elastázové aktivitě a vyšší koncentraci flexibilních vláken [4, 7]. Bylo prokázáno, že nejběžnějším účinkem hořčíku na pojivovou tkáň je to, že pro stabilizaci nekódující RNA jsou zapotřebí ionty Mg2 +. Nedostatek hořčíku vede ke zvýšení počtu nefunkčních transportních molekul RNA, což snižuje a zpomaluje celkovou rychlost syntézy proteinů. Role hořčíku je tedy nesmírně důležitá pro strukturu pojivové tkáně, která je jedním z hlavních bioelementů, které zajišťují fyziologický metabolismus pojivové tkáně. Přestože je hořčík v přírodě široce distribuován, jeho nedostatek v lidské populaci se vyskytuje u 16–42% [7, 8].

Cílem studie bylo zhodnotit kvalitu výsledných embryí u pacientů s NDCT při korekci koncentrace hořčíku a zinku v krevním séru..

Materiály a výzkumné metody

V klinické studii bylo do pozorovací skupiny zařazeno 75 pacientů s neplodností na pozadí NDCT s různou závažností, kteří byli před programem oplodnění in vitro (IVF) rozděleni do dvou pozorovacích podskupin: podskupina I (n = 40) nebyla léčena pro NDCT, zatímco pacienti Korekce výživy podskupiny II (n = 5) byla provedena s ohledem na makro a mikroelementy: hořčík v dávce 1500 mg / den a zinek 20 mg / den po dobu 30 dnů před programem IVF, v programu IVF a až do 20 týdnů těhotenství. Hlavní indikací pro IVF byla neplodnost zkumavky, neplodnost spojená s endometriózou ve stadiích I, II a III, endokrinní neplodnost spojená s nepřítomností ovulace a mužská neplodnost s mírnou patologií spermií, která nevyžaduje ICSI. Srovnávací skupinu tvoří 25 prakticky zdravých žen, které nemají problémy s koncepcí a příznaky NDCT. Pacienti z pozorovací a srovnávací skupiny byli srovnatelní podle věku, sociálního stavu (p> 0,05). Průměrný věk pacientů byl 33,8 ± 0,9 let s výkyvy od 25 do 45, ve srovnávací skupině 27,7 ± 5,2 roku. Analýza morfantropometrických údajů odhalila, že průměrná výška pacientů s neplodností 162,5 ± 6,2 cm se nelišila od průměrné výšky těhotných žen ve srovnávací skupině - 162,9 ± 6,1 cm (p> 0,05). Tělesná hmotnost pacientů v pozorovací skupině 63,2 ± 9,0 kg se nelišila od srovnávací skupiny - 56,1 ± 2,8 kg (p> 0,05).

U každého pacienta s neplodností došlo v průměru k 2,2 somatickým onemocněním, což je 3,7krát více než u prakticky zdravých žen. Mezi extragenitálními chorobami jsou hlavní onemocnění gastrointestinálního traktu 75,9 ± 0,6 na 100 subjektů, zatímco ve srovnávací skupině jsou 21,2 ± 5,0. Druhé místo obsadilo oběhové onemocnění - 50,6 ± 0,9 na 100 subjektů, ve srovnávací skupině - 3,6 ± 4,2. Zatřetí, endokrinní choroby, u nichž vede obezita - 27,8 ± 0,9 na 100 subjektů, zatímco ve srovnávací skupině takové ženy neexistují. Začtvrté, choroby močového systému - 20,2 ± 0,9 na 100 subjektů, ve srovnávací skupině - 7,6 ± 3,3. Páté oční choroby - 12,6 ± 0,8 na 100 subjektů, ve srovnávací skupině - 4,5 ± 2,6. Šestá plicní onemocnění - 1,2 ± 0,7 na 100 subjektů, což je o něco méně než ve srovnávací skupině - 7,6 ± 3,3.

Výsledky a jejich diskuse

Z anamnézy bylo zjištěno, že každá třetí žena - 21 (28,0%) měla sekundární a 54 (72,0%) - primární neplodnost. Délka neplodnosti v manželském páru se pohybovala v průměru od 2 let do 12 let - 6,1 ± 0,5 roku. U 48 (64,0%) pacientů byl diagnostikován tubulární peritoneální faktor neplodnosti, u 30 (40,0%) - snížená ovariální rezerva, u 21 (28,0%) - endometriózy, u 3 (4,0%) - syndromu polycystické vaječníky. Je třeba poznamenat, že každý třetí pacient má kombinaci 2 až 3 faktorů ženské neplodnosti.

Podle sociálního postavení pracovala většina žen - 68 (90,6%), což odpovídalo srovnávací skupině - 21 (84,0%) (p> 0,05). Podle úrovně vzdělání byly skupiny srovnatelné (p> 0,05). 40 (53,3%) pacientů mělo vyšší vzdělání, ve srovnávací skupině - 13 (52,0%); střední odborné - 25 (33,3%) pacientů a 8 (32,0%) žen ve srovnávací skupině. V analýze manželského stavu se skupiny nelišily. Ve sledované skupině v registrovaném manželství 65 (89,3%), ve srovnávací skupině - 18 (72,0%), zatímco v „civilním manželství“ 10 (10,7%) a 7 (28,0%), respektive ( p> 0,05). Ve sledovaných skupinách byli převážně obyvatelé města, kde nejméně příznivé podmínky prostředí negativně ovlivňovaly průběh základní nemoci a těhotenství. Při analýze věku žen je třeba poznamenat, že pouze jeden ze tří - 21 (28%) pacientů byl v aktivním reprodukčním věku mladším 30 let a 33 (44%) v pozdním reprodukčním věku, což zdůrazňuje lékařský a sociální význam studie. Analýza reprodukční historie ukázala, že průměrný věk menarche u žen ve sledované skupině je 12,5 ± 0,6 roku, neliší se od srovnávací skupiny - 13,1 ± 1,1 roku. Většina - 24 (96,0%) žen srovnávací skupiny a pozorovací skupiny - 63 (84%) mělo pravidelný menstruační cyklus od začátku menarky. S dobou menstruačního cyklu 28,7 ± 0,4 a 27,5 ± 0,7 dne (p> 0,05). Algodismenorea byla detekována u 33 (44%) žen v pozorovací skupině a 3 (12,0%) ve srovnávací skupině. Stejně důležité při předpovídání příčin neplodnosti je nástup sexuální zkušenosti. Bylo zjištěno, že ve studijních skupinách první sexuální zkušenost byla ve 16,2 ± 0,5 letech (ve skupině pozorování - 52 (69,3%), ve srovnávací skupině - 15 (60,0%)). Je třeba si uvědomit vysokou sexuální aktivitu žen v pozorovací skupině, přičemž každá žena odhalila 3,7 ± 1,7 sexuálních partnerů před početí, což byl rizikový faktor neplodnosti. Analýza ukázala, že 1,0 ± 0,3 těhotenství na ženu ve skupině pozorování: 0,2 ± 0,1 indukované potraty, 0,3 ± 0,1 zmeškané těhotenství v důsledku nedostatečnosti luteální fáze, 0,1 ± 0 05 - tubální těhotenství a 0,1 ± 0,07 narození (p> 0,05). Umělá a spontánní potraty mezi vyšetřovanými pacienty byly ve sledované skupině častější, ale nedošlo k výrazným rozdílům. Ve srovnávací skupině nejsou žádná tubální těhotenství. U jedné vyšetřené ženy ve sledované skupině byly 3,1 gynekologické choroby. U anamnézy 66 (88,0%) pacientů byla indikována chronická endometritida a chronická zánětlivá onemocnění pánevních orgánů, včetně salpingoophoritidy - 48 (72,7%), z toho - 15 (31,2%), je věnována pozornost vysoké frekvenci provedli bilaterální tubektomii pro hydrosalpinx laparoskopickou metodou. Jeden ze čtyř odhalil vnější endometriózu genitálií a lékařská diagnostická laparoskopie byla provedena u 18 (24%) pacientů. Z toho 12 (66,6%) podstoupilo resekci vaječníků pro endometriální cysty. Během diagnostické hysteroskopie ve dnech 7-12 dnů menstruačního cyklu byla zjištěna vysoká frekvence lézí. Podle výsledků mikromorfologické studie bylo zjištěno, že 27 (36,0%) mělo proliferativní endometrium, 3 (6,2%) mělo endometriální polyp, 12 (25,0%) mělo aktivní formu glandulární endometriální hyperplazie a 45 (93, 7%) - chronická endometritida. Je třeba poznamenat, že u 48 (64,0%) byla odhalena kombinace různých patologií endometria. Byla zjištěna přímá korelace mezi frekvencí chronických zánětlivých onemocnění pánevních orgánů a pohlavně přenosnými infekcemi, jejich úzkým vztahem (r = +0,42, p 2. Studie navíc nezahrnovala ženy, které dříve utrpěly pět nebo více neúspěchů). Cykly IVF v řadě nebo s anamnézou cyklu s prodlouženou (více než 20 dnů) stimulací gonadotropinem, cyklus přerušený z důvodu nedostatečné odezvy na stimulaci, stejně jako ženy, které prošly předchozím cyklem IVF se selháním oplodnění.

Za účelem identifikace nediferencované dysplazie pojivové tkáně byly studovány fenotypové znaky NDCT pomocí škály T. Milkovsko-Dmitrieva a A. Karkashev (1985), T. Yu. Smolnikova (2003), T. I. Kadurina (2009). Zohlednili jsme hlavní a sekundární příznaky nediferencované dysplazie pojivové tkáně [5]. Při vyšetřování pacientů byla závažnost fenotypových projevů a klinický význam zohledněna podle kritérií závažnosti nediferencované dysplazie pojivové tkáně podle T. Yu. Smolnikova (2003), která kombinovala fenotypové vlastnosti ženského těla a nemoci, které ukazují na slabost pojivové tkáně, v závislosti na prognostické význam znamení: s celkovým skóre až 9 - mírná dysplázie pojivové tkáně, od 10 do 16 bodů - střední závažnost, asi t 17 a vyšší - závažné. Závažnost dysplazie pojivové tkáně byla stanovena podle stupnice významnosti klinických markerů vyvinutých T. I. Kadurinou, V. N. Gorbunovou (2009): se skóre až 12, mírným stupněm dysplazie pojivové tkáně, od 13 do 23 - mírný stupeň, od 24 a více - vážný stupeň. Podle kritérií závažnosti nediferencované dysplasie pojivové tkáně podle T. Yu. Smolnikova (2003), která kombinovala fenotypové charakteristiky těla, bylo diagnostikováno 57 (76%) pacientů s mírnou NDCT, u 15 (20%) - mírných, u 3 (4%). ) - závažné. Závažnost dysplazie pojivové tkáně byla stanovena v souladu s měřítky významnosti klinických markerů vyvinutými T. I. Kadurinou, V. N. Gorbunovou (2009): 9 (12%) pacientů mělo mírný stupeň, 21 (28%) - střední stupeň, 45 ( 60%) - vyjádřený stupeň NDCT. U žen byla hodnocena frekvence výskytu příznaků NDCT (tabulka 1)..

U pacientů s neplodností byly identifikovány nejčastější příznaky, které tvoří základ dysplastického stavu - na prvním místě - křečové žíly dolních končetin, na druhém - páteřní deformita, ve třetím - patologie nohy a orgány zraku, ve čtvrtém - přetížení kůže, hypermobilita pátého kloubu, patologie šestého zubu, sedmá - přechodná bolest kloubu a osmá kýla na různých místech. Všichni pacienti s neplodností odhalili poruchy pohybového aparátu. Každá druhá patologie vidění a každá třetí patologie cévního systému. Ve srovnávací skupině byla diagnostikována dentální patologie u 5 (20%), vizuální patologie u 3 (12%), u jedné ženy (4%) - křečových žil dolních končetin.

Při srovnání klinických charakteristik bylo tedy zjištěno, že každý třetí pacient s NDCT byl v pozdním reprodukčním věku, zatímco ve srovnávací skupině byla většina pacientů v aktivním reprodukčním věku až 30 let. Skupiny byly srovnatelné z hlediska sociálního postavení a úrovně vzdělání. Charakterem a tvorbou menstruační funkce u žen s NDCT jsou signifikantně častěji detekovány algodismenorea a chronická zánětlivá onemocnění pánevních orgánů. Při analýze extragenitální patologie je třeba poznamenat, že u pacientů s NDCT, patologií oběhového systému a stavem cévní stěny byl muskuloskeletální systém výrazně častější.

Pozorovací skupina 75 pacientů s neplodností na pozadí NDCT s různým stupněm závažnosti před IVF programem byla rozdělena do dvou pozorovacích podskupin: podskupina I (n = 40) nebyla léčena NDCT, zatímco pacienti podskupiny II (n = 35) podstoupili korekci výživy s ohledem na makro a mikroelementy: hořčík v dávce 1500 mg / den a zinek 20 mg / den po dobu 30 dní před programem IVF, v programu IVF a až do 20 týdnů těhotenství. Orotan hořečnatý 500 mg byl předepsán v dávce 2 tablety 3krát denně po dobu 7 dnů, s přechodem na 1 tabletu 3x denně. Příprava zinku - 1 tableta (10 mg) 2krát denně na lačný žaludek denně.

V pregravidním období jsme studovali koncentraci hořčíku a zinku v krevním séru v pozorovacích skupinách (n = 75) a srovnání (n = 25) (tabulky 2 a 3).

Zjistili jsme, že při normální hladině hořčíku od 0,80 do 0,87 mmol / l a normální hladině zinku v krevním séru od 12,5 do 13,4 mmol / l došlo k těhotenství a byla diagnostikována ultrazvukem.

Všichni pacienti s neplodností podstoupili kontrolovanou stimulaci ovulace v protokolu s antagonisty: od druhého dne menstruačního cyklu byl pacientovi podán ChMG (Menopur Multidose) s průměrnou dávkou 2000 IU, a když folikuly dosáhly střední velikosti 14 mm, byl předepsán antagonista GnRH, aby se zabránilo parazitárnímu vrcholu LH (Orgalutran, 0, 25 mg) před podáním ovulační dávky hCG. Stimulace ovulace pokračovala po dobu 10,1 ± 0,3 dne. Individuální úprava dávky byla provedena v závislosti na růstu folikulů. Po dosažení alespoň tří folikulů o průměru 17 mm, aby se stimulovalo konečné zrání folikulů, byl subkutánně injikován chorionický gonadotropin alfa, 250 μg (Ovitrel). Transvaginální aspirace folikulů byla provedena 36 hodin po zavedení spouště. V den transvaginální punkce folikulů a odběru oocytů jsme provedli biochemické studie ke stanovení hladiny iontů hořčíku a zinku v krevním séru a folikulární tekutině; zkoumali pouze folikulární tekutinu, kde byl po pozorování embryologem detekován komplex oocytů a kumulů. Hodnotili jsme vliv iontů hořčíku a zinku na výsledná embrya v programu oplodnění in vitro hodnocením kvality oocytů u pacientů s neplodností (patentová přihláška: registrační č. 2016152622, 29. prosince 2016). Během aspirace vajíčka byla hodnocena přítomnost kupovité hmoty. Vejce byla inkubována samostatně. 3 hodiny po obdržení vajíček byl proveden IVF pomocí rutinní inseminace oocytů. Hnojení bylo hodnoceno po 20 ± 1 h a kvalita embryí - po 28 ± 1 hodině (1. den), 68 ± 1 hodině (3. den) a 120 ± 1 hodině (5. den) po inseminaci. Přenos jednoho nebo dvou embryí, která splňují alespoň kritéria minimální kvality, byl proveden pátý den po obdržení vajíček. K podpoře luteální fáze byl mikronizovaný přírodní progesteron používán v denní dávce 600 mg intravaginálně, počínaje dnem přenosu embrya po testování β-hCG (12–13 dní po přenosu embrya). Hlavním kritériem účinnosti programu IVF byla frekvence těhotenství potvrzená ultrazvukem - fetálním srdečním rytmem po dobu 6-7 týdnů.

Kvalita buněk, oplodnění a vývoj embryí byly hodnoceny pod mikroskopem v laboratoři IVF. Morfologické charakteristiky oocytů zahrnují: výskyt kumulu, zralost jádra, vzhled prvního polárního těla, přítomnost meiotického vřetena, velikost oocytu, charakteristiky cytoplazmy - granulace, vakuoly [6, 9, 10].

Když je tedy koncentrace hořčíku ve folikulární tekutině nedostatečná a koncentrace zinku ve folikulární tekutině se zvyšuje ve srovnání s těmi v krevním séru žen s neplodností v IVF programech, je zjevně narušena stabilizace struktury RNA, její transport a syntéza proteinových molekul, což vede k k narušení buněčného dělení, rychlosti vývoje embrya a jeho smrti.

Za počátek vývoje embrya se považuje okamžik oplodnění vajíčka spermatem, v důsledku čehož se vytvoří zygota. Po několika hodinách dochází k drcení - první období vývoje lidských embryí. Většina stávajících systémů pro hodnocení embryí je založena na kombinaci rychlosti vývoje a několika morfologických parametrů, například počtu buněk, fragmentace embryí a uniformity blastomerů. Obecná charakteristika embryí byla založena na hodnocení jednotlivých parametrů jejich kvality v různých časových bodech (tabulka 4). Embrya byla klasifikována jako vysoce kvalitní, pokud se třetího dne skládaly ze sedmi nebo více blastomerů stejné velikosti, pátý den - ze 16 nebo více blastomerů (blastocyst). Embryám byla přidělena minimální kvalita, při které je možný přenos embryí, pokud se v pátý den skládaly ze šestnácti nebo více blastomerů bez fragmentačního bloku (to znamená, že k poslednímu dělení mělo dojít během předchozích 24 hodin) as méně než 20% fragmentací [7] ]. V obou skupinách byla embrya přenesena do děložní dutiny 5. den.

Během folikulární punkce bylo od každého pacienta z první a druhé léčené skupiny získáno 3,5 ± 0,6, respektive 5,0 ± 1,0 vajec (p> 0,05). Častěji byly zralé oocyty získány ve druhé (4,8 ± 0,8) ve srovnání s první (2,9 ± 0,3) léčenou skupinou. V důsledku oplodnění bylo v obou léčených skupinách zaznamenáno předčasné drcení, ale výrazně častěji ve druhé (5,2 ± 0,3) než v první (3,3 ± 0,5) (p

F.K. Tetelyutina 1, lékař lékařských věd, profesor
O. V. Shestakova
L. T. Avetyan
N. N. Lagutko

FSBEI IN IGMA Ministerstvo zdravotnictví Ruské federace, Izhevsk

Ovlivňuje zinek vaši plodnost??

 • Role zinku v ženské plodnosti
 • Role zinku v mužské plodnosti
 • Doporučená denní dávka
 • Zdroje potravin bohaté na zinek
 • Měl bych používat doplňky zinkové plodnosti?

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení již mnoho lidí ví o výhodách zinku pro plodnost. Je důležité si uvědomit, že zinek je velmi důležitý pro ženy i muže, aby se udržela dobrá porodnost.

Role zinku v ženské plodnosti

Existuje naléhavá potřeba udržovat příjem zinku, aby se pomohlo otěhotnět, zejména u žen. Role, kterou hraje při podpoře plodnosti u žen, je monumentální. Jakákoli přítomnost vady se může cítit.

1. Jak zinek pomáhá zlepšit plodnost u žen?

U žen je absolutně nezbytné zahrnutí zinku do jejich stravy. Přítomnost zinku nakonec ovlivňuje řadu oblastí vašeho těla, které se vztahují k vašemu reprodukčnímu zdraví..

Hormonální nerovnováha může vést k docela významným účinkům na vaši plodnost a hrát hloupé věci ve věcech, kde lze početí snadno dosáhnout. Hladiny testosteronu, estrogenu a progesteronu musí být optimální, aby plodnost byla na svém vrcholu. Zinek v tom hraje hlavní roli..

Poté, co jsou vejce produkována tělem, musí úspěšně projít vejcovody a dosáhnout dělohy, aby k implantaci mohlo dojít po oplodnění. Pro tuto potrubní cestu je nutné udržovat přiměřenou hladinu folikulární tekutiny. Zinek pomáhá efektivně fungovat.

Ačkoli toho všeho lze dosáhnout, za prvé, tělo musí mít značné množství vajec. Musí být zralé a zdravé, aby je spermie mohlo úspěšně oplodnit. Zinek také pomáhá udržovat dobrou kvalitu vajec..

2. Co dělat v případě nedostatku zinku?

Mnoho žen si zpravidla stěžuje na neplodnost z různých důvodů. Populární mezi nimi je přítomnost fibroidů. Zinek může pomoci kontrolovat tyto myomy. Pokud je však nedostatek, mohou se zanítit a zkomplikovat přirozený těhotenský cyklus..

Podobně mnoho zpráv spojuje nedostatek zinku s potraty. Zinek hraje důležitou roli v časném vývoji plodu, pomáhá mu přežít a rozvíjet základní orgány nezbytné pro další vývoj. Nedostatek v tak kritické fázi může být pro dítě fatální a může vést k potratu.

Role zinku v mužské plodnosti

Na liniích podobných ženské plodnosti musíte také vědět, kolik zinku je důležité pro mužskou plodnost. Moderní životní styl učinil přítomnost tohoto vědomí a zvýšenou plodnost ještě nezbytnější..

1. Jak zinek pomáhá zlepšit mužskou plodnost?

Mužský reprodukční systém závisí na přítomnosti zinku dostatečně silného, ​​aby fungoval optimálně.

Jedním z klíčových faktorů, které hraje zinek v mužských problémech s plodností, je tvorba spermií. Ne všechna sperma se mohou úspěšně dostat k vajíčku a jejich potenciál je velmi závislý na jejich struktuře a tvaru. Aerodynamický tvar v kombinaci s ocasem jim pomáhá dosáhnout síly a rychlosti, aby se dostali k děloze a oplodnili vajíčko. Zinek pomáhá při vytváření silných spermií, které zvyšují šance na početí.

Důležité je ale také mít sperma, která byla uvnitř správně vyvinuta. Sperma může mít lepší strukturu, ale jakákoli přítomnost defektů v chromozomech, které nese, může být škodlivá pro vznikající embryo. Takové spermie mohou vajíčko oplodnit, ale rodící se embryo nemusí být úspěšně implantováno nebo může vést k potratu v časných stádiích těhotenství..

2. Co dělat v případě nedostatku zinku?

Nedostatek zinku u mužů vede k výskytu četných poruch, z nichž mnohé ovlivňují samotný reprodukční systém. Spermatozoa, které jsou produkovány v nepřítomnosti zinku, nemají správnou strukturu hlavy a ocasu pro plavání ženským vaginálním traktem. To vede ke zničení mnoha spermií, než se dostanou k samotnému vajíčku..

Podobně nedostatek zinku vede k vysoké pravděpodobnosti chyb spojených s DNA v informacích obsažených v spermatu. To se v poslední době stalo docela běžným kvůli změnám životního stylu, ale lze jej snadno opravit pomocí zinekových doplňků..

Doporučená denní dávka

Pochopení správného dávkování zinku pro mužskou plodnost i pro ženy může pomoci obnovit dobrou plodnost a dosáhnout úspěšného početí bez rušení. Muži i ženy mají určitý příjem zinku, který musí denně dodržovat, i když to také závisí na věku osoby. Přibližné částky byly uvedeny níže..

Pro muže

Muži by obvykle měli konzumovat asi 11 mg zinku denně. Toho lze dosáhnout úpravou vaší stravy a výběrem potravin bohatých na zinek. Pokud vám však již byly diagnostikovány problémy se spermiemi nebo strukturální abnormality, možná budete muset zvýšit tento příjem na téměř 35–50 mg denně..

Pro ženy

Ženy by obvykle měly mít asi 8 mg zinku denně. Tento požadavek se však zvyšuje během těhotenství a dosahuje asi 11 mg, což by mělo být asi 12 mg po narození a během laktace.

Zdroje potravin bohaté na zinek

Znalost potravin bohatých na zinek ke zlepšení plodnosti by měla být prvním krokem k úpravě vaší stravy. Ať už jste vegani nebo vegani, do vaší stravy bude určitě zahrnuto mnoho potravin..

 • Mořské plody, jako jsou krevety, krevety a ústřice
 • Sezamová semínka nebo dýňová semínka
 • Masné výrobky, jako je krůtí, jehněčí, hovězí maso
 • Probiotika jako jogurt a zelenina jako zelený hrášek

Měl bych používat doplňky zinkové plodnosti?

Doplňky zinku se obvykle doporučují lidem, kteří již trpí vážným nedostatkem nebo nedosahují zdravé úrovně ani při správné výživě. 15 mg doplňků je dost dobré, zatímco lékaři mohou v případě potřeby nabídnout vyšší dávku.

Nejlepším doplňkem zinku pro plodnost je výživa. I když lepší životní styl vždy poskytuje dobrou úroveň plodnosti, vyvážení s doplňky a doporučení lékaře vám pomohou rychle dosáhnout optimální úrovně plodnosti..

Viz také: 10 nejlepších potravin, které mohou zvýšit vaši plodnost

11 nejlepších vitamínů pro plánování těhotenství

* Recenze toho nejlepšího podle redakční rady expertology.ru. O kritériích výběru. Tento materiál je subjektivní, nikoli reklama a neslouží jako vodítko k nákupu. Před nákupem se musíte poradit s odborníkem.

Požadované těhotenství je úžasné, ale ještě lepší, když je plánováno. Tento přístup minimalizuje všechna možná rizika pro matku a dítě. To, jak se bude dítě narodit, závisí na stravě maminky i otce dlouho před početí.

V prvních týdnech po oplodnění žena nemusí mít ani podezření na těhotenství, ale v děloze se v těle jejího dítěte již tvoří vitální systémy. Aby tento proces probíhal bezpečně, je důležité předem zabránit nedostatku některých vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek předem.

Porodníci-gynekologové často předepisují multivitaminové komplexy s povinným obsahem kyseliny listové pro své pacienty dokonce 8 až 12 týdnů před očekávaným těhotenstvím. Naši odborníci provedli studii a zařadili nejlepší vitamíny, které jsou relevantní při přípravě na porod dítěte.

Hodnocení nejlepších vitamínů v plánování těhotenství

Jmenovánímístovýrobcecena
Nejlepší vitamíny při plánování těhotenství od zahraničních výrobců1Prenatální forte Vitrum934 ₽
2Elevit Pronatal₽ 1 860
3Femibion ​​Natalker Ⅰ475 ₽
4Pregnakea550 ₽
5Prenatální živiny Solgar₽ 1 338
6Doppelherzův majetek Pro nastávající matky457 ₽
7Vitazhinal934 ₽
8Folio655 ₽
Nejlepší ruské vitamíny pro plánování těhotenství1Complimit Trimesterum 1 trimestr330 ₽
2Mamina abeceda zdraví419 ₽
3Kyselina listová 9 měsíců₽ 286

Nejlepší vitamíny při plánování těhotenství od zahraničních výrobců

Zahraniční výrobci vyvíjejí speciální komplexy pro ženy, které se připravují na těhotenství. Jsou vhodné k užívání během přípravy na bezpečné pojetí. Když je ženské tělo nasyceno důležitými vitamíny, minerály a dalšími látkami, šance na připojení oplodněného vajíčka se výrazně zvyšují, což také přispívá ke správnému vývoji dítěte.

Prenatální forte Vitrum

První místo v hodnocení získaly americký Vitrum a minerální komplex Vitrum Prenatal Forte. Obsahuje 13 vitamínů a 10 minerálů. Tento nástroj se doporučuje jak při plánování těhotenství, tak při procesu porodu dítěte, a to i po porodu. Díky tomuto komplexu se žena vyhne nedostatku vitamínů a nedostatku mikroživin.

Užívejte tyto vitaminy 1 tabletu po jídle. Je lepší to udělat po snídani, ale je důležité je nepít s čajem nebo kávou, ale pouze se sklenicí čisté vody. Tento komplex se prodává v 30, 60, 100 a 120 tabletách. Vzhledem k tomu, že je vhodné vzít je dále a s nástupem těhotenství, je výhodnější koupit si velkou láhev okamžitě.

Ženy, které ve fázi plánování těhotenství upřednostňovaly Vitrum, nechávají většinou pozitivní recenze o tomto komplexu. Zároveň je však mnoho zmateno velikostí tablety (téměř 2 cm). Na druhou stranu má tento komplex bohaté, vyvážené složení, které se většina analogů nemůže pochlubit, takže si zaslouží nejlepší hodnocení nejlepších.

Výhody

 • spolu s dalšími složkami ve složení je jód a železo;
 • Stabilně udržuje hemoglobin;
 • dodává energii, posiluje imunitu;
 • u nich se početí stává mnohem rychleji.

nevýhody

 • velká velikost pilulek.

Elevit Pronatal

Druhou pozici v žebříčku zaujímá německý komplex Elevit Pronatal. Je obohacen o vitamíny, minerály a stopové prvky. Tento multivitamin je určen pro nastávající matky během přípravy na početí, během těhotenství a po narození dítěte. Vitaminy a minerály jsou obsaženy v optimálních dávkách požadovaných v kterémkoli z těchto stádií..

Lék je k dispozici v podlouhlých šedavě žlutých tabletách. Jsou menší než Vitrum, ale pro některé ženy je obtížné polykat. Pro vyřešení tohoto problému má tableta dělicí riziko, které umožňuje pohodlně ji rozbít. Užívejte Elevit Pronatal 1 tabletu denně spolu s jídlem nebo ihned poté. Pijte lék trochou čisté vody.

Výhody

 • 12 vitamínů + 4 minerály + 3 stopové prvky;
 • nezpůsobují nevolnost nebo jiné vedlejší účinky;
 • dělicí pilulky.

nevýhody

 • nedostatek jodu ve složení.

Femibion ​​Natalker Ⅰ

Třetí místo v žebříčku obsadila další německá droga - Femibion ​​Natalker Ⅰ. Tento doplněk stravy obsahuje 9 základních vitamínů a sloučeninu jodu. Tento komplex se doporučuje užívat od chvíle, kdy si pár myslel na těhotenství a během prvních 12 týdnů od data připojení plodu..

Tento doplněk je k dispozici ve formě malých potahovaných mandlí ve tvaru tablet. Jejich barva je světlá broskev a snadno se polykají. Jedno balení stačí na přesný měsíc použití. Dávkovací režim - 1 tableta denně, zaplavená malým množstvím vody. Femibion ​​je pohodlný pro žaludek a poskytuje tělu vše potřebné ve fázi plánování těhotenství.

Recenze Femibion ​​Natalker Ⅰ jsou většinou dobré. Je dobře snášen trávicím systémem, povzbuzuje, zlepšuje stav pleti, snižuje vypadávání vlasů. Femibion ​​Natalker Ⅰ je zaslouženě zařazena do hodnocení toho nejlepšího, protože dobře podporuje tělo nastávající matky a přispívá k časnému těhotenství v případě, že reprodukční systém nemá vážné problémy..

Výhody

 • dobrý obsah folátu (kyselina listová, L-methyl folát);
 • velikost a tvar tablety;
 • oživit, zvýšit imunitu;
 • účinně připravit ženské tělo k početí.

nevýhody

 • nedostatek stopových prvků ve složení.

Pregnakea

Na čtvrtém místě v hodnocení byla droga Pregnakea od Vitabiotics (Velká Británie). Komplex obsahuje 11 vitamínů a 5 minerálů. Lék chrání ženské tělo před vývojem nedostatku vitamínů a minerálů s nástupem dlouho očekávaného těhotenství.

Pregnakea je tvrdá želatinová tobolka. Vypadají docela stylově, protože logo výrobce je zobrazeno na hnědé pozadí v bílém. Užívejte lék jednu tobolku denně s jídlem nebo bezprostředně po hlavním jídle. Vitaminy Pregnakea je možné pít pouze v čisté vodě. Žvýkání se nedoporučuje..

Při hodnocení porodníci-gynekologové a ženy, kteří tyto vitamíny užívali ve fázi plánování, si všimněte, že Pregnakea, dokonce před početím, umožňuje dobré přizpůsobení zdraví nastávající matky. Tento vitamínový komplex si zaslouží být v žebříčku nejlepších, protože jeho složení je vyvážené, tobolky jsou vhodné velikosti a boční jsou extrémně vzácné.

Výhody

 • účinná kompozice v přípravě na těhotenství;
 • tobolky standardní velikosti, které se snadno polykají;
 • dobře vnímán zažívacím ústrojím, pokud není vzat na prázdný žaludek.

nevýhody

 • možné alergické reakce.

Prenatální živiny Solgar

Páté místo v žebříčku se dostalo do amerického komplexu Prenatal Nutrients od Solgara. Výhodou tohoto komplexu je, že v něm jsou obsaženy všechny makro a mikroživiny v chelátové formě (snadno absorbovatelné). Vyrábí se výhradně z jejich přírodních složek bez přídavku cukru, soli, kvasinek, lepku a dalších potenciálních alergenů.

Prenatal Nutrients je dostupný ve fialových tabletách a je poměrně velký. Přesto jsou velmi snadno polykány, nepoškozují hrdlo. Dávkování: 2 tablety denně s jídlem. Doplněk je dobře přijímán ženským tělem, včetně zažívacího systému.

Při hodnocení chválí budoucí matky prenatální výživu za to, že jim daly sílu a estetiku. Při plánování těhotenství si Solgarský komplex zaslouží být v nejlepším pořadí, protože obsahuje beta-karoten, z něhož samotné tělo „extrahuje“ vitamin A, a ne ve formě levnějšího a méně užitečného acetátu retinolu. A díky snadno stravitelné formě železa nezpůsobuje zácpu.

Výhody

 • chelátované formy minerálů v kompozici;
 • nezpůsobuje zácpu a jiné vedlejší účinky;
 • poskytuje nárůst síly.

nevýhody

 • velká velikost tabletu.

Doppelherzův majetek Pro nastávající matky

Německý komplex Doppelgerts Pro nastávající matky získal v hodnocení šesté místo. Složky komplexu jsou vybírány tak, aby co nejlépe připravily ženské tělo na nadcházející těhotenství a porod. Doplněk obsahuje 11 vitamínů a 5 minerálů.

Tento komplex se doporučuje, aby ženy užívaly 1 tabletu denně po dobu 12 týdnů před očekávaným nástupem těhotenství. Poté se provede čtyřtýdenní přestávka a v případě potřeby se kurz opakuje znovu. Tablety těchto vitaminů jsou poměrně velké, ale mají dělicí proužky, takže se snadno rozbijí.

Nastávající matky zanechají dobré recenze o tomto doplňku. Doppelherzův majetek Pro nastávající matky odpovídá německé kvalitě zkontrolované v čase, proto zasloužená je v žebříčku nejlepších. Je dobře tolerována ženským tělem a doplňuje jej všemi nezbytnými látkami pro bezpečné pojetí.

Výhody

 • vyvážené složení;
 • zlepšit celkový stav těla;
 • nezpůsobují nežádoucí účinky.

nevýhody

 • poměrně velké prášky.

Vitazhinal

Doplněk stravy Vitazhinal se nachází na sedmém místě hodnocení. Tento komplex obsahuje 5 důležitých složek: kyselina listová, cholekalciferol, jód, DHA (polynenasycené mastné kyseliny z rodiny Omega 3) a vitamín E. Toto je optimální složení pro podporu ženského těla ve fázi plánování.

Vitazinální komplex je dostupný v relativně malých modrých kapslích. Gynekologové doporučují tyto vitaminy svým pacientům v přípravě na těhotenství, aby si vzali 1 denně během snídaně nebo oběda. Je vhodné začít je brát 1-2 měsíce před navrhovanou koncepcí.

Vitazhinal se objevil na farmaceutickém trhu relativně nedávno, takže se mu dosud nepodařilo získat univerzální popularitu. Ale ženy, které ji již vzaly ve fázi plánování nebo během těhotenství, na doporučení lékaře, zanechají nejen pozitivní hodnocení. Tento nástroj je zahrnut do hodnocení nejlepších, protože má rozumné složení a je dobře tolerován organizmy nastávajících matek.

Výhody

 • nezatížené, přiměřené složení;
 • výhodná kapsle;
 • dobrá tolerance ženského těla.

nevýhody

 • ne všude na prodej.

Folio

Na osmém místě byl další německý doplněk Folio. Obsahuje pouze 2 složky: kyselinu listovou (400 mg) a jodid draselný (200 mg), ale jsou jedním z klíčů k úspěšnému pojetí. Mnoho žen dává přednost tomuto doplňku s nezatíženou strukturou ve fázi plánování těhotenství..

Tento komplex je k dispozici ve velmi pohodlných malých tabletách. Doporučuje se používat 1 tabletu denně s jídlem. Navíc by oba partneři měli tento doplněk používat, protože nedostatek kyseliny listové také ovlivňuje motilitu spermií. Výhodou Folio je také jeho pohodlné a praktické balení. Pomocí speciálního tlačítka je hygienicky odstraněna 1 tableta najednou..

Recenze o tomto komplexu kyseliny listové a jodidu draselného jsou většinou pozitivní. Některé páry tvrdí, že s tímto doplňkem se jim podařilo otěhotnět v plánovaném čase. Folio je zařazeno do hodnocení nejlepších vitamínů při plánování těhotenství, protože saturuje tělo budoucí matky kyselinou listovou a nezpůsobuje nežádoucí účinky.

Výhody

 • optimální obsah kyseliny listové a jodu;
 • pohodlné balení;
 • malé prášky;
 • pomohlo mnoha párům otěhotnět.

nevýhody

 • nemusí být vhodný pro ty, kteří mají problémy se štítnou žlázou.

Nejlepší ruské vitamíny pro plánování těhotenství

Mezi ruskými vitamíny si ženy, které plánují těhotenství, mohou také zvolit vhodné komplexy pro sebe..

Complimit Trimesterum 1 trimestr

Pharmstandard vyrábí řadu vitamínů Complivit Trimestrum. Komplex označený „1 trimestr“ zaujímá v hodnocení první místo. Složení této drogy je optimální pro ženské tělo ve fázi plánování a v prvních měsících po početí dítěte. Komplex obsahuje dostatečné množství vitaminu B9 a jodu. V něm není žádný přebytek vitamínu A a zbývající složky jsou přítomny v odpovídajícím poměru.

Complivit Trimestrum je dostupný ve formě ne příliš velkých kulatých tablet potažených bílou skořápkou. Užívejte lék s jídlem nebo ihned po hlavním jídle. Dávkovací režim - 1 tableta denně. Vitamíny jsou bez problémů polykány, nezanechávají v ústech nepříjemnou pachuť.

Recenze na lék Complivit Trimesterum jsou dobré jak pro porodnice-gynekologa, tak pro ženy plánující těhotenství. Tento komplex je zařazen do žebříčku nejlepších díky vyváženému složení (12 vitamínů + 8 minerálů + kyselina lipoová a lutein) a proporcím těchto složek, speciálně vybraných při plánování těhotenství a v prvních měsících od okamžiku jeho nástupu..

Výhody

 • přiměřené podíly přicházejících složek;
 • snadno polykatelné tablety;
 • posiluje ženské tělo před blížícím se těhotenstvím.

nevýhody

 • neprodává se ve všech lékárnách.

Mamina abeceda zdraví

Na druhém místě byl vitamínový a minerální komplex Alphabet Mom's Health. Obsahuje doplněk 13 vitamínů, 11 minerálů a taurin. Dávky aktivních složek se vyvíjejí podle potřeb ženského těla ve fázi plánování a v procesu porodu dítěte..

Denní dávka Mam's Health Alphabet je rozdělena do 3 tablet různých barev. Nedávno odborníci začali věnovat stále větší pozornost společnému a oddělenému používání živin, což ovlivňuje jejich lepší vstřebávání v těle. Tablety jsou malé a snadno polykatelné. Je optimální brát doplněk 3x denně. Pokud však žena zapomene pít další porci, může pít 2 ihned.

Podle recenzí, mnoho žen, které plánují těhotenství, jako je tento domácí produkt. Berou na vědomí, že s tímto doplňkem stravy mají nárůst síly a jejich vzhled se také zlepšuje. Zdravotní abeceda mámy je zařazena do žebříčku nejlepších, protože ženám umožňuje při plánování těhotenství cítit příjemné změny v těle.

Výhody

 • bere se v úvahu kompatibilita živin v jedné tabletě;
 • malé tablety, které se snadno polykají;
 • zvyšuje imunitu, dodává vitalitu.

nevýhody

 • potřebují brát vitamíny 3krát denně.

Kyselina listová 9 měsíců

Třetí pozici v žebříčku zaujímá droga od Valenta Pharm - 9 měsíců kyselina listová. Při plánování těhotenství je to nezbytný vitamin. Každá tableta obsahuje 400 mcg vitaminu B9. Při přípravě na početí, zejména pokud nastávající matka dobře jedí, není často nutné přijímat multivitaminy. S ohledem na to se tyto mono drogy stávají skutečným nálezem..

Taková kyselina listová se vyrábí v malých žlutých tabletách, které se snadno polykají a nepoškozují hrdlo. Stačí dostat tento vitamín jednou denně po dobu 2-3 měsíců před plánovaným početí. Tím se zabrání riziku defektů nervové trubice u plodu..

Ti, kteří během plánovacího období nepodporují syntetické multivitaminové komplexy, na tuto drogu reagují velmi dobře. Ale i takové ženy si uvědomují, že jejich těla budou potřebovat hodně kyseliny listové a nebude fungovat, aby zaplnili jejich nedostatek správnou stravou. Pokud bude úspěšně vytvořen, může být doplněn jodidem draselným a omegamamem od stejného výrobce..

Články O Neplodnosti