Hlavní Testy

Důvody ke snížení cyklu menstruace, proč jsou krátké období

Menstruační cyklus je indikátorem zdraví žen. Když je cyklus pravidelný a bez neobvyklých příznaků, může si žena být jistá, že její reprodukční orgány jsou v pořádku. Každá žena má svůj vlastní individuální cyklus: pro někoho je krátkodobý, zatímco pro někoho je dlouhý. Musí se zotavit po dvou letech poté, co dívka poprvé začala menstruaci.

Musím si dělat starosti, pokud je krátký menstruační cyklus?

Krátký cyklus: jak určit?

Důvodů, proč může být menstruační cyklus krátký, je mnoho. Ale hlavní věc, kterou musíte vědět, je, že malý cyklus je považován za odchylku. Někdy mohou být takové odchylky spojeny s fyziologickými příčinami, které nesouvisejí s některými vážnými nemocemi. Ale i sebemenší odchylky od normy mohou vést k neplodnosti..

Krátký cyklus je přesto signálem, kterému byste měli věnovat pozornost. Krátký cyklus, který trvá méně než 21 dní, může znamenat, že máte problémy. Mohou způsobit neplodnost nebo jiné nemoci..

Normální cyklus je 28 dní. Je však také přípustné, pokud má žena menstruační cyklus od 21 dnů do 36 let. Pokud je cyklus menstruace, který trvá méně než 21 dní, fyziologickým rysem těla, nebojte se, ale měli byste navštívit lékaře a zjistit důvody. Pokud byla původně doba trvání cyklu normální a najednou se prudce snížila, je nutná návštěva gynekologického oddělení.

Příznaky krátkého cyklu menstruace:

 • je-li doba menstruačního cyklu kratší než 21 dnů. Cyklus, který trvá 21-36 dní, je normou. Ideální volba je 28 dní;
 • menstruace často nastává každé 2 týdny;
 • špinění trvá méně než je obvyklé, tj. dokonce méně než 3 dny;
 • skromný výboj (mazanice);
 • jasné důvody zkrácení cyklu.

Příčiny krátkého období

Důvody, proč se menstruační cyklus zkrátil, se mohou lišit. Někdy je lze určit samostatně, ale v některých případech žena nemusí mít podezření na přítomnost problémů v reprodukčním systému..

 1. Endokrinní systém. Žena může mít problémy s štítnou žlázou nebo nadledvinami. Tyto nemoci mohou být příčinou krátké menstruace. Je možné, že chronická onemocnění mohou cyklus zkrátit..
 2. Přítomnost různých infekčních chorob. Zánětlivé procesy mohou také zkrátit cyklus..
 3. Nedostatek vitamínů. Je možné, že žena nemá dostatek vitamínů, jako jsou K a C.
 4. Defekty genitálního vývoje. Genitálie jsou nesprávně vyvinuty, například ohyb dělohy.
 5. Dieta. Rychlé hubnutí, rychlé hubnutí může vést ke zkrácení cyklu. Důvodem je skutečnost, že se žena omezuje na jídlo a nedostává správné množství užitečných a potřebných enzymů. Pokud se vyčerpáte strašnou stravou, vaše období a může úplně zmizet.
 6. Antikoncepční prostředky Možná to není vůbec každý měsíc, pokud má žena během menstruace velmi špatný výtok (mazanice), pak je to vážný problém, musíte naléhavě navštívit lékaře. Například, pokud žena bere antikoncepci, pak jsou první 3 měsíce krátkým cyklem normou, ale pokud problém přetrvává i po 3 měsících, okamžitě vyhledejte lékaře. Váš lékař může doporučit jiný typ antikoncepce..
 7. Těhotenství. Zkrácený cyklus může naznačovat přítomnost těhotenství, jak normální, tak i abnormální (mimoděložní). Čím dříve tedy tím lepší je příčina. Přesný výsledek je však možný pouze v ordinaci lékaře..
 8. Endometrióza Vážný důvod, proč se cyklus snižuje. Jedná se o onemocnění, při kterém endometriální tkáň zvyšuje objem v děložní dutině. Léčba může vyžadovat chirurgický zákrok i hormonální terapii. Tento důvod si můžete určit sami, dávejte pozor na barvu krvácení: s endometriózou je krev tmavá a při normální menstruaci.
 9. Climax Funkce pohlavních orgánů jsou potlačeny. To naznačuje, že žena již nemůže mít děti. Vejce přestane zrát a vaječníky produkují sady progesteronu a menopauzy. Přesnou příčinu zjistěte u svého lékaře..
 10. Časté příčiny: změna klimatických podmínek, přepracování, menopauza, nádory, myomy, cysty, zotavení po porodu nebo těhotenství, stejně jako situace, kdy žena měla potrat nebo spontánní potrat..

Stojí to za alarm?

Krátký cyklus je považován za normální u dospívajících dívek. Nebojte se, pokud období pro dospívající dívku trvá 2 dny. Není také děsivé, pokud je cyklus nepravidelný a může být velmi krátký. První 2 roky se cyklus obnoví a vrátí do normálu.

Během porodu dítěte žena nemá menstruaci av cyklu po porodu se cyklus znovu obnovuje a může být kratší. Postupem času se zotaví.

Kojení ovlivňuje cyklus. Poté, co žena dokončí krmení, se musí zotavit.

Zdraví žen je důležité, takže sledujte své zdraví. jakékoli odchylky od normy, včetně krátkého menstruačního cyklu, ovlivňují početí a postoj dítěte.

„Nepravidelný cyklus“ nebo porušení cyklu: co to znamená?

Menstruační nepravidelnosti (nazývané také nepravidelná menstruace nebo selhání cyklu) se objevují, když se vaše menstruační datum nachází mimo normální rozsah (odchylka 2-3 dny). Zároveň je nutné provést rezervaci - v případě poruch cyklu nejste těhotná, nedojčíte nebo nevstupujete do menopauzy. Jaké je nebezpečí zpoždění a přerušení cyklu, jaké příčiny mohou způsobit a jak se vypořádat s vážnými poruchami?

Menstruační cyklus: jak by to mělo být?

Normální menstruační cyklus trvá v průměru 28 dní, i když u různých žen se pohybuje od 21 do 35 dnů, což je stále považováno za normální trvání. Pokud si nejste jisti, jak dlouho váš menstruační cyklus trvá, můžete v kalendáři označit první den předchozího menstruačního krvácení a první den následujícího cyklu. Spočítejte si počet dní mezi nimi a poté opakujte postup během následujících tří měsíců. Pokud mezi obdobími kratšími než 21 dní nebo více než 35, se předpokládá, že máte abnormální menstruační cyklus nebo poruchu cyklu. Za problém se také považuje přeskočení menstruace třikrát nebo vícekrát za sebou.

V ideálním případě by měl být počet dní mezi každým krvácením stejný. Pokud například mezi měsíci leden a únorem uplyne 28 dní, pak by mezi krvácením v únoru a březnu, stejně jako mezi březnem a dubnem, mělo být 28 dní. Pokud se počet dní liší od jednoho měsíce do druhého, jedná se o znamení, že máte nepravidelný cyklus..

Vaše krvácení trvá v průměru 3 až 5 až 6 dní, ale pokud máte problémy s hormony, které regulují vaše období, může to trvat déle než 6 dní. Příčiny dlouhodobého nebo závažného krvácení nebo zpoždění mohou být způsobeny řadou příčin. Je důležité si uvědomit, že abnormální, nepravidelný menstruační cyklus neznamená vždy problém. V mnoha případech jsou však nepravidelná období známkou toho, že máte problémy s reprodukčním nebo celkovým zdravím..

Příčiny abnormalit menstruačního cyklu

Nepravidelná menstruace může být způsobena řadou faktorů. Uvádíme některé z nejčastějších:

Hormonální poruchy. Váš menstruační cyklus může být narušen, pokud máte příliš nízké hormony štítné žlázy (jako je tomu u hypotyreózy) nebo pokud je jich příliš mnoho (jako u hypertyreózy). Hyperprolaktinémie, při které tělo produkuje příliš mnoho prolaktinového hormonu, může také narušit menstruační cyklus..

Chronický zánět pánevních orgánů. Zánětlivé onemocnění pánve je bakteriální infekce, která postihuje dělohu a další části pohlavního ústrojí. Nepravidelná menstruace je pouze jedním z příznaků zánětlivých patologií. Mohou také způsobit horečku, krvácení mezi menstruací, větší hojnost, páchnoucí vaginální výtok, bolest v dolním břiše a bolestivé močení.

Problémy s vaječníky. Vše, co ovlivňuje vaječníky, může také ovlivnit menstruační cyklus. Například syndrom polycystických vaječníků nebo PCOS způsobuje, že vaše vaječníky produkují vyšší hladiny androgenů (mužské hormony) a nižší hladiny estrogenů, než je obvyklé. Ten je hlavním hormonem, který pomáhá rozvíjet sliznici dělohy (endometrium). Je to zastaralé endometrium, které odlupuje as krví vychází. Nízká hladina estrogenu proto může vést k nepravidelným menstruačním cyklům. Předčasné vyčerpání vaječníků, při kterém vaječníky přestanou normálně fungovat kvůli chemoterapii nebo genetické predispozici, může také způsobit menstruační nepravidelnosti.

Některé léky, jako jsou tricyklická antidepresiva a antipsychotické trankvilizéry, mohou ovlivnit váš menstruační cyklus. Pokud užíváte tyto léky a máte nepravidelná období, poraďte se se svým lékařem a zjistěte, zda existují nějaké alternativy, které můžete použít k normalizaci menstruačního cyklu. Hormonální antikoncepční prostředky, jako jsou perorální antikoncepční pilulky, injekce, nitroděložní zařízení, nitroděložní systémy a hormonální substituční terapie, mohou ovlivnit váš cyklus..

Změny dělohy

Různé nádory, polypy, adheze uvnitř děložní dutiny mohou ovlivnit trvání a pravidelnost cyklu. Procesy jsou obvykle benigní (nikoli rakovinné), ale stále mohou způsobovat celou řadu problémů, jako je bolest zad, časté močení a zvýšení dolní části břicha. Děložní myomy obvykle neovlivňují menstruační cyklus (i když to může způsobit těžké krvácení a bolestivé období), ale léky používané k jeho léčbě mohou ovlivnit váš cyklus. Léky na snížení velikosti fibroidů obvykle snižují množství estrogenu ve vašem těle, což způsobuje nepravidelná období a možná dokonce i zastavení období.

Menstruační nepravidelnosti mohou být způsobeny umělým narozením nebo předčasným ukončením těhotenství (potrat)..

Endometrióza a poruchy cyklu

Endometrióza je patologický stav, při kterém se buňky sliznice dělohy (endometrium) přichycují a rostou v jiných částech těla, včetně na povrchu vaječníků nebo mimo dělohu (břišní dutina, vagina)..

Jiné příčiny nepravidelných období zahrnují polypy, které jsou malé, podobné, štíhlé výčnělky rostoucí ze sliznice dělohy, stejně jako poruchy krvácení, jako je von Willebrandova choroba a leukémie..

Co dělat v případě problémů s menstruačním cyklem?

Jak je uvedeno výše, nepravidelný menstruační cyklus nebo problémy s objemem krve obvykle nejsou velkým problémem, ale to může naznačovat možné zdravotní problémy. Pokud máte pravidelná nepravidelná období, můžete zkusit vyrovnat menstruační cyklus změnou svého životního stylu. Snažte se vyhýbat stresu, pravidelně cvičit (ale nepřehánět cvičení) a jíst zdravá jídla, která obsahují různé druhy ovoce a zeleniny, jakož i zdroje bílkovin a zdravého tuku. To může vašemu tělu pomoci upravit jeho hormony a vrátit váš menstruační cyklus zpět do normálu..

Pokud jste provedli výše popsané kroky, ale stále jste neobnovili svůj menstruační cyklus nebo pokud jsou vaše nepravidelná období doprovázena bolestí, těžkým krvácením a dalšími příznaky, měli byste se okamžitě poradit s lékařem. Provede všechny nezbytné diagnostické testy, aby zjistil příčinu nepravidelnosti vašeho cyklu a vybral nejlepší léčebné metody. Obvykle se jedná o hormonální substituční terapii nebo orální antikoncepci po určitou dobu.

Proč je nepravidelné období špatné?

Nepředvídatelnost kritických dnů je samozřejmě frustrující a matoucí, pokud nejste připraveni mít dítě, nebo naopak, snažíte se ho otěhotnět. Kromě toho je obtížné plánovat výlety, prázdniny u moře a mnoho dalších otázek týkajících se domácnosti, až po výlety do lázní nebo bazénu. Nepravidelný cyklus může být navíc známkou neplodnosti nebo hormonálních problémů, což vyžaduje radikální léčbu..

Chcete-li se vypořádat s menstruačním cyklem, musíte vědět, který z obvyklých faktorů života ženy může změnit trvání nebo frekvenci menstruace.

Jak tělesná hmotnost?

Váš menstruační cyklus může být narušen, pokud ztratíte nebo přibýváte na váze. U některých žen se menstruace úplně zastaví, když mají podváhu, což je pro zdraví velmi špatné. Jste-li obézní nebo s nadváhou, bude pravděpodobně vaše hladina estrogenu nadprůměrná. Zvýšená hladina estrogenu může vést k zahuštění sliznice endometria a přerušit vylučování vaječníků. Z tohoto důvodu mají ženy s nadváhou obvykle nestabilní, dlouhá a těžká období..

Na druhé straně, pokud je vaše tělesná hmotnost nízká nebo nedostatečná, produkce estrogenu se sníží. U žen, které ztratí hodně na váze, menstruační nerovnováha, chudá nebo dokonce mizí.

Fyzická aktivita a menstruace

Nadměrné cvičení a profesionální sporty mohou změnit váš menstruační cyklus. To je důvod, proč ženy, které jsou profesionální bruslařky, běžkyně na dlouhé vzdálenosti nebo prima baleríny, často nezmenšují menstruaci. Vaše pravidelné období může být zpožděno, pokud jste nedávno zahájili nový, intenzivní tréninkový režim, nebo se mohou stát nepravidelnými, pokud provádíte namáhavá cvičení po krátkou dobu..

Mějte na paměti, že jakýkoli druh vzpírání může narušit produkci hormonu plodnosti, pokud provádíte extrémní cvičení a máte nízkou tělesnou hmotnost. Pokud vaše období chybí několik měsíců za sebou, měli byste se poradit s lékařem..

Stres a jeho role

Dnes může stres výrazně ovlivnit ženský život. Neustálé obavy z neobvyklých pracovních a rodinných problémů mohou určitě ovlivnit reprodukci, včetně menstruace. Situace se zhorší, pokud máte závažné dráždivé účinky, které výrazně ovlivňují váš každodenní život. Studie ukazují, že ženy ve stresu mají dvakrát větší pravděpodobnost nepravidelných období a neplodnosti.

Nemoci a menstruace

I když se nejedná o častý výskyt, některé nemoci mohou vést ke zpoždění a zmeškání období. Dvě běžná onemocnění jsou diabetes a syndrom dráždivého tračníku. Infekce, jako jsou infekce ledvin a močových cest, mohou také způsobit zmeškanou nebo opožděnou menstruaci..

Můžete mít problémy s obdobím před menopauzou. Jak se produkce estrogenového hormonu snižuje, váš cyklus se mění a způsobuje nejen vzácnější nebo častější období, ale také výskyt krvavých sekrecí, zvýšené krvácení, změny nálady.

Kouření a příjem alkoholu, intoxikace

Dlouhodobé kouření může ovlivnit oběh tělních orgánů, včetně dělohy a vaječníků. To může vést k nepravidelným obdobím. Alkohol je podobně ovlivněn. Možná jste si vědomi nebezpečí pesticidů, hormonů a přísad, které se vyskytují v zelenině, ovoci a masu. Možná si však neuvědomujete, že takové látky mohou napodobovat účinky hormonů, soutěžit a narušovat produkci vašich vlastních estrogenů a také poškodit endokrinní systém..

Je třeba zmínit roli nedostatku spánku. Ženy, které pracují v noci na směny nebo s pohyblivým rozvrhem, trpí nedostatkem spánku a nepravidelnými obdobími. Studie ukazují přímý vztah mezi hodinami spánku v těle, stejně jako hladinou melatoninových a plodných hormonů, které ovlivňují menstruaci a ovulaci.

Proč je menstruační cyklus zkrácen

Během prvních dvou let po objevení se menarche se ustavuje konstantní cyklus. Jeho délka se u každé ženy liší, ale pohybuje se od 21 do 35 dnů. Pod vlivem různých faktorů se doba trvání může lišit. Tato situace nastane jednou, ale v některých případech se opakuje. Důvody krátkého cyklu menstruace jsou často důsledkem narušení stravy nebo nervového napětí. Změny někdy naznačují závažná onemocnění, která vyžadují naléhavou léčbu..

Jaké známky naznačují problém

Krátký cyklus není nemoc a lze ji pozorovat u zdravých žen až dvakrát ročně. Je nutné zvážit tento stav v kombinaci s jinými klinickými projevy..

Existují tři typy proymenorey (zkrácení cyklu menstruace):

 • dvoufázový cyklus, ve kterém je zkrácena první fáze - folikulární. Ovulace je zaznamenána v dřívějším období;
 • bifázický se snížením ve druhé fázi - luteální. K ovulaci dochází včas, ale krátkodobě se zvyšuje bazální teplota;
 • jednofázový. K ovulaci vůbec nedochází a bazální teplota se neustále mění.

Ve většině případů je pozorováno snížení luteální fáze. Navzdory skutečnosti, že se cyklicita snižuje, propouštění se stává hojným a je pozorováno dlouhé období..

Druhý a třetí typ poruch, které mohou vést k neplodnosti, jsou důvodem k obavám. Skutečnost, že se cyklus zkrátil, se považuje za známku dysfunkce reprodukčního systému..

Vzhled menstruace na 21. den je normální, pouze pokud není opakován systematicky a není doprovázen dalšími příznaky, jako jsou:

 • bolest v bederní oblasti;
 • migréna;
 • zvracení a nevolnost;
 • nadýmání;
 • zácpa
 • emoční nestabilita;
 • únava a slabost během menstruace;
 • potlačení sexuální touhy;
 • nosebleeds.

V případech, kdy se první den menstruace stane dvacátým prvním dnem cyklu, může vzniknout řada gynekologických chorob. V tomto případě jsou kritické dny doprovázeny těmito příznaky:

 • doba menstruační fáze nepřesahuje tři dny;
 • interval mezi menstruací je asi dva týdny;
 • skromný, špinící výboj.

Proč se to stalo

Důvody zkrácení cyklu jsou patologické a fyziologické. Porucha může způsobit jak závažné nemoci, tak řadu vnějších faktorů, změny v těle.

Ne vždy krátký menstruační cyklus naznačuje zdravotní problémy, ale stále byste jej neměli nechávat bez dozoru. V každém případě je toto porušení příležitostí k návštěvě gynekologa..

Poruchy v těle

Mezi fyziologické důvody zkrácení menstruačního cyklu patří choroby endokrinního systému, nadledvinky, ledviny a pneumonie. Hypofýza a vaječníky mají přímý vliv na reprodukční systém, porušení z jejich strany také vedou k dřívějšímu výskytu menstruace..

Náhlá ztráta hmotnosti

Snížení cyklu menstruace může být způsobeno rychlým poklesem tělesné hmotnosti. Přísná strava, která znamená výrazné snížení spotřebovaných kalorií, může také způsobit toto porušení..

Takové drastické změny jsou pro tělo velkým stresem, v souvislosti s nímž se menstruační cyklus zkracuje. Nadměrná řídkost nepříznivě ovlivňuje hormonální systém. V důsledku toho může menstruace zcela zastavit.

Zajímavá pozice

Cyklus se může neočekávaně zkrátit v případě úspěšného oplodnění. V tomto případě má žena pouze nízký výboj, jejich objem je výrazně snížen. Pokud existují další příznaky těhotenství, musíte udělat test a, bez ohledu na výsledek, jděte na konzultaci s gynekologem. Menší krvácení je často zaznamenáno nejen během normálního, ale i mimoděložního těhotenství, které musí být přerušeno.

Endometrióza

Toto je onemocnění, při kterém endometriální vrstva zhoustne. Nejnebezpečnější komplikací patologie je neplodnost. S rozvojem endometriózy mohou být fáze menstruace méně prodlužovány a výtok sám ztmavne.

Climax

Během menopauzy jsou reprodukční funkce postupně potlačovány a koncentrace hormonů je významně snížena. V tomto ohledu je cyklus menstruace zkrácen a je zaznamenán pokles objemu sekrecí. Tělo tedy signalizuje dokončení schopnosti rodit a zastavení produkce pohlavních hormonů vaječníky. Po menopauze dochází k menopauze a menstruace se úplně zastaví.

Více o povaze menstruace během menopauzy si můžete přečíst v samostatném článku na našich webových stránkách.

Jiné důvody

Vedení k hormonální nerovnováze a výskyt menstruace v předstihu je schopen vzít antikoncepční pilulky. Po zrušení antikoncepce se obnoví reprodukční funkce a včas se objeví menstruace.

Takové změny často způsobují zánětlivá onemocnění genitourinárního systému.

Existují jednodušší důvody, proč se cyklus zkrátil. Dny 2–3 mohou selhat v důsledku podchlazení, nervového šoku, měnících se klimatických podmínek nebo nadměrné únavy..

Léčba

Pokud menstruace nastane dříve, než je datum splatnosti, musíte provést plnohodnotnou diagnózu, na jejímž základě je předepsán odpovídající léčebný průběh. Léčba bude prováděna v závislosti na tom, která fáze prošla změnami a co tento proces vyvolal..

K obnovení reprodukčního zdraví se používají konzervativní metody, někdy je však nutný chirurgický zásah..

Jak předepisuje lékař, užívají se tyto skupiny drog:

Pokud je zjištěn zánět ženských orgánů, uchylují se k použití antibiotik a lokálních přípravků s antiseptickými účinky.

Ne vždy je zkrácení intervalu mezi menstruací považováno za normu. Tyto změny jsou způsobeny řadou nemocí. Abyste zjistili příčinu a obnovili předchozí cyklus, musíte být vyšetřeni gynekologem.

Menstruace je kratší než obvykle a méně hojná: je nebezpečná?

Normální cyklus menstruace

Délka cyklu u zdravé ženy se pohybuje od 21 do 40 dnů. Instaluje se v dospívání a téměř okamžitě se stává pravidelným. Menstruace se někdy začíná objevovat přísně ve stejnou dobu až po prvním narození. Odchylky, které jsou pozorovány jednou, jsou považovány za variantu normy, ale pouze pokud je zpoždění pouze několik dní.

Příchod menstruace je způsoben skutečností, že endometrium se začíná odmítat v děložní dutině. K tomuto procesu dochází bezbolestně nebo s menší bolestí. V tomto případě se z pochvy uvolňuje krev.

Menstruace je pozorována každý měsíc a naznačuje, že zdraví žen je normální.

Když je krátká menstruace normální

Pravidelná období jsou důkazem zdravého reprodukčního systému. Jakékoli změny v délce nebo objemu výboje se stávají signálem pro návštěvu u lékaře.

Trvání normálního menstruačního cyklu je od 21 do 35 dnů, z nichž až šest je lochie, objem ztracené tekutiny v tomto případě není větší než 80 ml.

Pokud jde o krátkou menarku, nejde jen o snížení objemu sekrecí na 50 ml nebo méně. Počet dní cyklu klesá (až 21 dní nebo méně).

Příčinou posunu může být:

 • předčasné zrání vajec;
 • celkové oslabení těla v důsledku prudkého snížení hmotnosti;
 • snížená imunita.

Než však řeknete, že krátká menstruace je odchylka, měli byste pochopit, kdy taková podmínka zapadá do normy.

 • Časné těhotenství - hormonální pozadí v této fázi se právě začalo měnit, žena poznamenává, že objem měsíčního propouštění se snížil a jejich celková délka se snížila.
 • Zotavovací cyklus po laktaci. Pokud je během kojení pozorována amenorea (úplná absence měsíčního výtoku), pak poprvé po přidání doplňkových potravin nebo po ukončení kojení. Lze pozorovat nejen nevýznamný výboj, ale také snížení počtu dnů s výbojem ve srovnání s antatatickým obdobím.
 • Hormonální změny během puberty nebo menopauzy. Pro mladé dívky je charakteristická tvorba cyklu až do roku po začátku první menstruace, to znamená, že není možné mluvit o jakýchkoli selháních systému. Během menopauzy reprodukční funkce mizí..

Žádný z těchto stavů je normální a nevyžaduje urgentní návštěvu u lékaře. Pokud najdete další příznaky, měli byste se poradit s lékařem.

Příčiny přerušení cyklu

Mezi hlavní důvody, proč jsou pozorována nepravidelná období a dlouhý cyklus, lze rozlišit:

 • užívání perorálních kontraceptiv. Vyprovokovat proces, ve kterém se cyklus zvyšuje každý měsíc, jak začátek užívání antikoncepčních léků, tak jejich nahrazení mohou;
 • hormonální změny během menopauzy;
 • infekční choroby genitourinárního systému;
 • užívání antibiotik, antihypertenziv, hormonálních léků a antikoagulancií;
 • klimatická změna;
 • psychoemocionální přetížení;
 • dodržování přísné stravy;
 • nadměrná fyzická aktivita;
 • chronický zánět reprodukčního systému.

Pod vlivem těchto faktorů se cyklus prodlužuje. Na pozadí systematických zpoždění se často objevuje bolestivá těžká menstruace.

Možné příčiny sníženého výboje

Existuje mnoho důvodů pro krátkou dobu, odborník by měl provést diagnostiku. Jednou z nejčastějších příčin je tzv. Hormonální nerovnováha způsobená dysfunkcí štítné žlázy. Ignorování problému může vést k poruše reprodukčního systému, narušení procesů zrání vajíček a úplné absenci menstruace..

Narušení hormonálního pozadí s následným snížením menstruace může být způsobeno následujícími stavy:

 • Chronická onemocnění pánevních orgánů (kromě snížení objemu menstruace mohou být tyto stavy doprovázeny necharakteristickým vaginálním výtokem).
 • Například dlouhodobá léčba hormonálními léky, adaptační období pro nové antikoncepční pilulky, může být doprovázena podobnými jevy. Pokud do tří měsíců příznaky dysfunkce nezmizí, je nutná opakovaná konzultace s gynekologem.
 • Přijetí nouzové antikoncepce.
 • Potrat předčasného těhotenství.

Délka menstruace se zkracuje v důsledku přísné stravy kvůli nedostatku železa a dalších stopových prvků v těle. Na druhé straně nadváha je také možnou příčinou dysfunkcí, protože způsobuje zvýšenou produkci estrogenu, ženského pohlavního hormonu, v těle..

Vzácně skromný výboj je vyvolán patologií vývoje reprodukčních orgánů a není nijak spojen s vnějšími faktory. V každém z těchto případů je nutná profesionální diagnostika a výběr léčby..

Menstruační fáze

Existuje několik fází menstruačního cyklu. U některých z nich se začne produkovat hlen a v určitém období se objevuje menstruace.

V důsledku hormonálního selhání v těle dochází ke změnám, fáze se mohou prodloužit.

Folikulární

Tato fáze začíná okamžikem, kdy se objeví špinění (menstruace). Současně se ve vaječnících vyvíjí folikul, což je druh vaku, z něhož po určitém období vyjde vajíčko plodu.

Fáze končí v době ovulace. V rozporu s cyklem a nedostatečnou produkcí estrogenu může být toto období delší než obvykle. Někdy k ovulaci vůbec nedochází.

Ovulační

Cyklická povaha změn v ženském těle je normální. Po ukončení menstruačního krvácení a folikulární fáze je děloha připravena k přijetí oplodněného vajíčka. V době uvolnění vajíčka z folikulu začíná proces ovulace.

Doba trvání ovulace je pouze 1–2 dny. V tuto chvíli jsou šance na těhotenství největší.

Luteal

Toto je poslední fáze, během které se v přílohách místo odcházejícího vajíčka plodu začíná tvořit korpus luteum. Proces začíná okamžitě po dokončení ovulace. Doba trvání se pohybuje od 10 do 14 dnů.

V tomto okamžiku se progesteron, nezbytný pro úspěšnou implantaci vajíčka a normální těhotenství, začíná intenzivně vyrábět. Pokud k oplodnění nedošlo, pak pod vlivem hormonů začíná endometrium postupně odmítat. Možná vzhled drobného nepohodlí. Těžká bolest naznačuje narušený reprodukční systém.

Příčiny hypomenorrhea

Mezi hlavní příčiny skromných období lze označit změnu poměru hormonů v těle, ke které dochází v důsledku přirozených procesů (vznik a zánik sexuální funkce), gynekologických nebo endokrinních patologií, používání hormonálních léků k léčbě nebo antikoncepci.

Doporučení: Pokud se během antikoncepčního užívání vyskytne hypomenorea po dobu delší než 2 měsíce v řadě, je třeba zvolit jiné prostředky..

Kromě toho existují další důvody pro skromný měsíc:

 1. Nemoc štítné žlázy. Hormony produkované v této žláze přímo ovlivňují tvorbu estrogenu a fungování reprodukčních orgánů. Porušení štítné žlázy se stává příčinou toho, že vejce nezraje, nebude schopno opustit folikul (ochranná kapsle). S nízkou hladinou estrogenu nemá děložní sliznice čas na rozvoj. Pro menstruaci je příliš tenká, aby byla plná.
 2. Nadváha nebo přílišná tenkost. V tukové tkáni, stejně jako ve vaječnících, dochází k produkci estrogenu. U žen s nadváhou taková akumulace vede k nadbytku hormonů. Nedostatek tukové tkáně u příliš tenkých žen vede k jejich nedostatku. V obou případech se objevují hormonální poruchy, které ovlivňují stav reprodukčních orgánů.
 3. Špatné menstruace (až do úplného vymizení) jsou s anorexií. Kromě toho je příčinou patologie prudký úbytek hmotnosti po speciální dietě nebo nuceném hladovění.
 4. Anémie, nedostatek vitamínů. Bez mikro a makro prvků, stejně jako vitamínů, je produkce hormonu v těle a normální metabolismus nemožné. Je narušena tvorba krve. Vyčerpání těla nevyhnutelně ovlivňuje reprodukční schopnosti, vede k neplodnosti, výskytu rakovinových nádorů..
 5. Poškození genitálií během porodu, potratu, kyretáže, vedoucí ke změně struktury tkání, zasahující do normálního průběhu menstruačního cyklu. Pokud po vyčištění dělohy se menstruace stane vzácnou a výtok má nepříjemný zápach, pak někdy musíte udělat druhou kyretáž, protože s největší pravděpodobností částice skořápky zůstaly v děložní dutině nebo infekci.
 6. Vrozená vada genitálií, částečné odstranění dělohy.
 7. Fyziologické procesy spojené s hormonálními změnami v těle (těhotenství, laktace, menopauza).
 8. Zvýšená fyzická a psychická zátěž, práce se škodlivými chemikáliemi, nepříznivé prostředí.

Video: Důvody výskytu období štíhlé hnědé

Lean období během těhotenství

Těhotenství nastane, pokud po zrání vajíčka ve druhé polovině menstruačního cyklu dojde k oplodnění. Během zrání se ve vaječníku produkuje maximální množství ženských pohlavních hormonů, estrogenů. Oni jsou také zodpovědní za přípravu dělohy pro příjem vajíčka plodu, růst sliznice, kde to by mělo získat oporu a se vyvíjet.

Po oplodnění se hladina estrogenu snižuje a začíná se produkovat další hormon, progesteron, který zachovává strukturu sliznice a zabraňuje jejímu odmítnutí. Proto během těhotenství není normální menstruace.

V některých případech se stále objevuje skromná menstruace, která ženu zavádí: nemusí si být vědoma jejího těhotenství. Existuje několik vysvětlení..

Patologické poruchy

Důvody dlouhého cyklu menstruace mohou spočívat v patologických procesech probíhajících v těle. Mezi hlavní patří následující:

 • patologie vaječníků;
 • narušení spojení mezi hypofýzou a hypotalamem;
 • selhání nadledvin;
 • endometriální polypy;
 • myoma;
 • zánětlivé procesy v genitálním orgánu;
 • zhoubné nádory v genitourinárním systému;
 • komplikace po kyretáži, potratu;
 • porucha srážení krve.

Důvodem je nemoc

Nejnebezpečnější příčinou časné menstruace je mimoděložní těhotenství nebo potrat. Výtok, který se zde mylně používá pro menstruaci, je ve skutečnosti otevřené děložní krvácení. Může to být tak hojné, že je plné těžké ztráty krve.

Nebezpečí je, že k potratu může dojít v prvním týdnu těhotenství, kdy žena nezná svoji situaci. Podle barvy, konzistence nebude laik schopen rozlišit tyto skvrny od menstruačního toku. Proto je tak důležité pro výrazně snížený cyklus menstruace, je pravděpodobnější, že se obrátíte na lékaře.

Kromě toho mohou následující nemoci vyvolat krátký cyklus:

 • Zánětlivé procesy ovlivňující vaječníky.
 • Děložní myomy.
 • Ovariální cysty.
 • Porucha srážení krve.
 • Dysfunkce štítné žlázy.
 • Nemoc ledvin.
 • Cukrovka.
 • Metabolické poruchy v těle.
 • Cévní choroba.

Někdy je snížení objemu a načasování výboje považováno za normální stav těla. Porucha cyklu však často naznačuje onemocnění těla a reprodukčního systému.

A v jednom a druhém případě byste se měli poradit s gynekologem, aby zjistili příčiny takové změny. Příznaky, při kterých by měla být návštěva u lékaře okamžitá:

 • periodická bolest vaječníků a pubis;
 • migréna;
 • celková intoxikace těla, která se může projevit jako nauzea, slabost, závratě, zvracení;
 • patologický vaginální výtok (s štiplavým zápachem, barvou, špinění uprostřed cyklu);
 • krev z nosu;
 • měsíční objem prudce klesl.

Tyto stavy naznačují patologii, vyžadují profesionální diagnostiku a léčbu.

Léčba a prevence

Je nesmírně důležité okamžitě zjistit, proč se menstruační cyklus mění. Taktika terapie přímo závisí na příčině, která vedla k takovým změnám. Pokud jsou pozorovány v důsledku užívání perorálních antikoncepčních prostředků, je antikoncepční prostředek zrušen nebo nahrazen

Hladiny hormonů jsou normalizovány hormonálními léky. V případě nástupu zánětlivého procesu jsou předepisována antibiotika a protizánětlivá léčiva. S růstem nádorů v tělní dutině se uchylují k chirurgickému zákroku.

Aby se zabránilo cyklickým poruchám, musí žena dodržovat následující doporučení:

 1. Vyhněte se promiskuitnímu sexu a vyhýbejte se příležitostným vztahům.
 2. Dodržujte pravidla intimní hygieny.
 3. Systematicky vyšetřen gynekologem.
 4. Nepoužívejte nekontrolované perorální antikoncepční prostředky.
 5. Pokud se objeví neobvyklé příznaky, okamžitě vyhledejte lékaře.

Menstruace

Tento stav může nastat pouze ve dvou případech: období vzniku menstruačního systému a otěhotnění dítěte. V prvním případě, špatná období - fyziologický stav, nevyvolávají žádné komplikace a nakonec se normalizují samy od sebe. Ale musíte si uvědomit, že hypomenorea může vyvolat výskyt různých příznaků: bolest v břiše, sakrální oblast hrudníku.

Během porodu dítěte se mohou vyskytnout problémy s menstruačním cyklem kvůli porušení endokrinního systému (špatná produkce hormonů). Tento stav ženy by měl být ošetřujícím lékařem upraven užíváním hormonálních léků. S tímto procesem může těhotná žena cítit bolest, pravidelnou nevolnost, slabost.

Komplikace

V závislosti na příčinách prodlužování menstruačního cyklu se komplikace vyvíjejí jinak. V důsledku těchto změn ovulace často chybí po dlouhou dobu, což zase vede k neplodnosti.

Pokud taková porušení vyvolala zánětlivá onemocnění dělohy, pak existuje riziko hromadění hnisu v tělní dutině. Vývoj těchto patologií často vede ke krvácení. V tomto případě žena potřebuje naléhavou hospitalizaci. Samoléčení může být fatální..

Prodloužení menstruačního cyklu je pozorováno z různých důvodů, ale v žádném případě takové změny nelze ignorovat. Je nutné provést úplnou diagnózu a identifikovat faktor, který způsobil selhání.

Selhání menstruačního cyklu je nejčastější příčinou návštěvy ženy u gynekologa. Důvodem je skutečnost, že hormonální systém u žen je poněkud křehký, citlivý na vnější nepříznivé faktory, který na ně reaguje změnou koncentrace pohlavních hormonů v krvi. Mnoho žen si klade otázku: stojí za to okamžitě navštívit lékaře, pokud se cyklus menstruace prodloužil, nebo můžete problém vyřešit sami.?

Přečtěte si tento článek

Příznaky úzkosti

Uvádíme hlavní odchylky ve vztahu k menstruačnímu cyklu, které nelze ignorovat:

 • Počet dní cyklu - 14-17.
 • Objem krevních sekretů prudce poklesl, staly se spíše jako svíravé.
 • Počet dní, ve kterých je krvácení sníženo, se sníží na 2-3.
 • Ke změnám došlo náhle, a to bez zjevného důvodu..
 • Žena nemůže otěhotnět kvůli nedostatku ovulace.

Jaké jsou příčiny krátkého cyklu menstruace?

V závislosti na intenzitě zkrácení regulačního období je intenzita vývoje onemocnění stanovena v předběžné fázi sběru dat o pacientovi. Příznaky krátkého cyklu se liší v závislosti na příčině, která ovlivňuje stav..

Některá období života mohou ovlivnit délku menstruačního měsíce. Pokud dívka nedávno podstoupila potrat, vejce může dozrát rychleji nebo pomaleji. První měsíc, kdy je obtížné provádět výpočty, prochází změnami.

Menopauza také přináší určité změny v těle. Tělo produkuje estrogeny méně intenzivně, díky čemuž folikulární fáze klesá.

Zotavení po těhotenství u některých žen trvá déle, u jiných se ukázalo, že je rychlejší. Hormonální pozadí prochází změnami, v důsledku čehož je folikulární fáze nejprve kratší. Normálně by však měl být tento proces obnoven okamžitě po narození dítěte nebo potratu.

Pokud žena nejedla dobře nebo se nesnažila na přísné stravě, do jejího těla vstoupilo nedostatečné množství živin, včetně tuků, může se cyklus také posunout.

Hormonální nerovnováze se nejlépe vyhneme. Porucha je indikována růstem vlasů v místech, kde dříve neexistovala, slabostí, nervozitou a možná změnou hlasu..

Pánevní orgány (genitourinární systém) se mohou zapálit v důsledku vývoje patogenního prostředí nebo infekčních chorob.

 • bolest v břiše;
 • výtok z genitálií je netypický, vůně nepříjemný, jejich počet je příliš intenzivní;
 • svědění nebo pálení v pochvě;
 • močení se stalo častým;
 • tělesná teplota stoupá.

Pokud se objeví několik příznaků z tohoto seznamu, je nutné naléhavě navštívit lékaře.

U nádorů se cyklus mírně snižuje, lze jej pravidelně obnovovat, jako by skákal počet dní. Jeden z hlavních příznaků - menstruace se prodlužuje, ale výtok je přibližně stejný jako dříve.

Během měsíce se mohou objevit krevní výlučky. Zvyšuje se děloha, zvyšuje se riziko vzniku anémie, vůči níž žena pociťuje neustálou slabost, apatie.

Diagnostické vyšetřovací metody

Pokud porušování hormonálního systému přetrvává, žena se začne ptát, proč se měsíční cyklus prodlužuje, protože to způsobuje určité nepohodlí. Proto je nezbytné se poradit s gynekologem, a pokud je to nutné, pak s lékaři souvisejících specialit (protože důvod nemusí nutně souviset s reprodukčním systémem). Průzkumy, které je třeba absolvovat jako první:

 • Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů (děloha, vaječníky, přívěsky, močové cesty).
 • Krevní test na koncentraci hormonů. Nejprve se vezme plot pro estrogen a progesteron (lékař musí nejprve podrobně sdělit, ke kterému dni cyklu by měla být krev darována). Pokud zůstává příčina menstruačního selhání nejasná, je naplánována studie pro další hormony - hlavně tyroxin, T4 a další hormony štítné žlázy, uvolňující faktory, lakotropní hormon, luteinizační hormon.
 • Prohlídka specialistou v gynekologickém křesle s možností odběru materiálu pro setí patogenu.
 • Doporučení specialistovi v sousedním profilu (pokud nebyla identifikována žádná příčina): kardiolog, praktický lékař, neurolog nebo endokrinolog.

Ve většině případů sběr anamnézy s podrobným dotazníkem o anamnéze a výše uvedených diagnostických metodách umožňuje lékaři získat odpověď na otázku, proč se cyklus menstruace prodlužoval, aby zjistil příčinu hormonálního selhání. Ve výjimečných případech může být další vyšetření indikováno pomocí vysoce specializovaných diagnostických metod, jako je cytologické vyšetření, imunohistochemie, počítačová tomografie atd..

Doporučujeme přečíst si článek o častých obdobích. Z toho se dozvíte o příčinách časté menstruace - hormonální selhání, nádory, gynekologická onemocnění, možné těhotenství, stejně jako účinky stresu.

Musím si dělat starosti?

14denní cyklus není normou. Klasická období menstruace - od 21 do 34 dnů. Krátký menstruační cyklus tedy indikuje poruchu v těle, vystavení škodlivým podmínkám nebo vývoj nemocí.
Úzkost je třeba projevit u žen, jejichž menstruační cyklus je po dlouhou dobu normální, a poté se prudce snížil. Zejména to může naznačovat problémy s endokrinním nebo reprodukčním systémem..

Mohl by to být cyklus 14 dní? Takové trvání není přirozené. Existuje riziko, že žena vezme děložní krvácení pro časnou menstruaci. Je nereálné samostatně diagnostikovat jejich povahu laikovi. Jak zastavit krvácení, zjistit jejich příčinu. Proto s krátkým cyklem menstruace musíte v každém případě být nervózní a navštívit gynekologa.

Specialisté v každém případě doporučují ostrou a významnou změnu menstruačního cyklu, barvu, množství, konzistenci špinění, kontaktujte svého lékaře. Tento tip se vztahuje na dívky a ženy jakéhokoli věku. Za takovými změnami mohou být patologické stavy, mimoděložní těhotenství nebo určité fyziologické příčiny. Co přesně lze zjistit pouze v průběhu komplexní diagnostiky.

Obecná doporučení gynekologů pro hormonální selhání

Pokud je detekován posun v menstruačním cyklu, nemusí žena okamžitě běžet k lékaři. Protažení je často způsobeno běžnými příčinami, které lze snadno napravit samostatně. Nejprve musíte myslet a zkusit si vzpomenout na to, co se v posledních letech změnilo ve způsobu života. Analyzujte a pokuste se eliminovat samotný faktor, který narušuje rovnováhu hormonálního systému.

Kromě toho musíte dodržovat obecná doporučení pro úpravu životního stylu a každodenní rutiny:

 • Nejdůležitějším faktorem je co nejvíce omezit nervový a emoční stres v každodenním životě a vyhnout se stresu..
 • Stabilizujte stravu, konzumujte více přírodních potravin s vysokým obsahem stopových prvků, vitamínů a antioxidantů. Vyvarujte se kořenitých, uzených a slaných potravin a přestaňte pít kávu a alkohol.
 • Dopřejte si spoustu odpočinku a spát nejméně 8 - 9 hodin denně.
 • Pokud se žena věnuje sportu nebo jiným druhům fyzické aktivity, měl by být trénink dočasně uveden do světelného režimu nebo si dát přestávku, aby tělo získalo sílu.
 • Omezte samoléčení, výjimkou - pokud jsou užívány podle pokynů lékaře. Pokud existuje podezření, že hormonální selhání je způsobeno léčbou jiného onemocnění, poraďte se s odborníkem.

Proč menstruace jde špatně: příčiny slabého a skromného propuštění

Důvody, proč se menstruace začala zhoršovat a jít trochu, mohou být fyziologické i patologické. V každém případě je třeba se obrátit na kompetentního gynekologa, aby se určil faktor, který vyvolává skromnost a krátká období..

Můžete navštívit místního gynekologa nebo porodníka nebo si domluvit schůzku s odborníkem na soukromé placené klinice.

Přírodní (fyziologické) příčiny

Mezi fyziologické a nezdravé důvody, kvůli kterým se menstruace stala vzácnou nebo dokonce zastavila, patří:

 1. Ukončení kojení. Poporodní období je často charakterizováno dlouhými intermenstruačními obdobími a změnami objemu a povahy krve uvolněné v té době. Důvodem je hormonální pozadí, jehož obnova může trvat poměrně dlouhou dobu. První krvácení je pozorováno u ženy, která porodila a nedojčí bezprostředně po ukončení lochie. U matky, která kojí, se matka může objevit až po úplném dokončení laktace. U matek, jejichž děti jsou na kombinovaném krmení, začíná menstruace 3-4 měsíce po narození. Délka ošetřovatelského cyklu se může lišit od 26 do 40 dnů, což se nepovažuje za patologii.
 2. Těhotenství. Vědy jsou známé případy a není jich tak málo, když žena před narozením nese menstruaci dítěte. Nejedná se však o obvyklé krvácení, které vyžaduje výměnu 3–4 polštářků denně. V těch dnech se objevilo malé množství špinění, které mělo být asi první dny cyklu před těhotenstvím. Tento jev je vysvětlen poruchami ve výrobě určitých hormonů, které často nevyžadují lékařskou korekci. Navzdory tomu musí každá žena na svém místě, i při nejmenším množství výboje, které je pro její stav neobvyklé, vyhledat lékaře a zjistit příčinu jejich vzhledu..
 3. Příjem hormonálních kontraceptiv. Antikoncepční pilulky, které dnes užívají každé 4 ženy, také ovlivňují menstruační cyklus. Účinek perorálních kontraceptiv na ženské tělo lze pozorovat pouze na pozitivní straně. Ze správně vybraných pilulek ženy nejen nezískají, ale také ztratí další libry. Obnovují nepravidelný cyklus, snižují počet bolestivých pocitů a projevů PMS, snižují množství uvolněné krve.
 4. Hubnout. Velmi často může ženské tělo reagovat na rychlé hubnutí zkrácením doby menstruace nebo tím, že na chvíli úplně zmizí. Stejný jev lze pozorovat s kritickou obezitou..
 5. Emoční stres. Náchylné k častým výkyvům nálady a depresím si dívky všimnou, že v období silného emočního otřesu netrvá menstruace dlouho. Funkce overfatigue a psychologický stres brání funkci vaječníků, v důsledku čehož může být menstruace vzácná a krátkodobá (méně než 3 dny).

Patologické příčiny

Příčiny sporých a nekonzistentních období (sekundární hypomenorea) jsou velmi rozmanité. Zpravidla se stávají:

 1. Genitální infekce. Nemoci přenášené pohlavními a domácími metodami se projevují svěděním, pálením a zarudnutím vnějších genitálií. Nejčastěji jsou diagnostikovány u mladých a sexuálně aktivních mladých žen. Navíc dívky pozorují zvýšení objemu menstruačního toku a zhoršení jejich stavu. Z jemných bílých bez zápachu se promění v zelený hlen nebo pěnu s nepříjemným zápachem a hnisavými nečistotami. Menstruace během takových nemocí buď zmizí, nebo jde velmi slabě. Chlamydie, ureaplasmóza, syfilis, tuberkulóza genitálu mohou vyvolat snížení objemu krve během menstruace. Chronická cystitida může také narušit integritu sliznic vnitřních pohlavních orgánů..
 2. Chirurgické zákroky. Jakýkoli zásah do děložní dutiny s narušením integrity endometria vede k posunům v měsíčním cyklu. Diagnostické kyretáž, lékařské, vakuum nebo instrumentální potrat vede k následným zpožděním a různým poruchám v několika příštích obdobích.
 3. Ovariální choroba. Různé patologie vaječníků, včetně polycystických a andexitid, vyvolávají uvolňování malého množství krve ve dnech menstruace.
 4. Imunitní problémy. U žen s nízkou imunitou a nedostatkem vitamínů lze pozorovat snížení délky menstruace. Hypomenorea je tedy velmi běžná u pacientů s endokrinologem trpícím nedostatkem železa a hemoglobinu.
 5. Nesprávný vývoj. Anomálie ve struktuře a vývoji vnitřních a vnějších pohlavních orgánů také ovlivňují chod menstruace.
 6. Nádory. Přítomnost benigních a maligních nádorů v děložní dutině a na vaječnících způsobuje poruchy menstruačního cyklu.

Měsíční a menstruační cyklus

Od asi 11 nebo 13 let by měla mít každá žena pravidelné krvácení. Říká se jim menstruace. Název je převzat z latinského slova „mensis“. Přeloženo do ruštiny, nebude to nic víc než pravidelné nebo menstruace. Proto se takové absolutorium nazývá „měsíční“. Tento proces musí nutně probíhat u každé ženy v reprodukčním věku. To naznačuje, že žena je zdravá a má schopnost rodit a porodit děti.

Jakmile se v těle objeví puberta, okamžitě se začnou vytvářet pohlavní hormony, v těle probíhá proces přípravy na těhotenství, vajíčko začíná zrát. Pokud dojde k oplodnění, pak žena otěhotní, pokud ne, pak se endometriální vrstva oddělí spolu s těžkým krvácením, to je začátek menstruace. Tělo musí odstranit všechny zbytečné a znovu se připravit na další možnou koncepci. Krevní výtok během menstruace je velmi odlišný od cévní krve. Jsou tmavé barvy díky enzymům v nich obsaženým. Kromě toho se hlen a části endometria uvolňují společně s krví. Obvykle trvá menstruace od tří do sedmi dnů. Vše záleží na vlastnostech těla..

Úplně první den, kdy se objeví špinění, se považuje za začátek menstruačního cyklu. V ideálním případě se zvažuje cyklus 28 dnů. S tím však gynekologové nesouhlasí. Věří, že jeho trvání ovlivňuje mnoho faktorů. Může být kratší a naopak delší. Existují důkazy, že u některých žen to trvá téměř 35–36 dní. Pokud je to neobtěžuje a neexistují žádné patologie, nemoci spojené s reprodukčním systémem, nemělo by se v tomto případě nic dělat.

Co je to hypomenorrhea

Objem krve, který se uvolňuje během celého období menstruace, je obvykle 50 - 150 ml. Prostředky se považují za skromné, v nichž se uvolní méně než 50 ml. Tento stav se nazývá hypomenorea. Obvykle je doprovázena oligomenorea (zkrácení menstruace). Pokud normální menstruace trvá 3 až 7 dní, pak se u oligomenorey tato doba zkrátí na 2 dny, někdy i méně.

Hypomenorea v některých případech (například u menopauzy) může předcházet úplné absenci menstruace (amenorea). Špatná menstruace je považována za přirozený fyziologický stav u dívek během puberty, kdy cyklus ještě nebyl stanoven (v prvních 2 letech po výskytu), a také u žen během premenopauzy, kdy je funkce vaječníků v důsledku stárnutí narušena. Snížení hladin estrogenu vede ke skutečnosti, že sliznice dělohy nemá dostatek času na rozvoj, takže se zmenšuje objem menstruace.

U žen v plodném věku tato menstruace nejčastěji indikuje onemocnění pohlavních orgánů. K určení příčiny je nutné provést vyšetření..

Menstruační cyklus

Důležitým ukazatelem zdraví ženy je pravidelnost menstruačního cyklu a trvání menstruace. Menstruace by měla probíhat každý měsíc a pokud možno v určitý den. Toto je dokonalý obraz cyklu. Doba menstruace trvá od tří do šesti dnů a ztrácí se asi 80 ml krve. Existují důkazy, že pro ženy žijící v severních oblastech je cyklus dlouhý, na jihu - krátký. Klimatické podmínky ovlivňují vývoj těla. Ale to není pravidelnost.

Pokud k menštruaci z nějakého důvodu došlo jednou o pár dní dříve nebo později, nevztahuje se to na anomálii. Ale pokud jsou nepravidelné po dlouhou dobu a jejich doba je dlouhá, pak v tomto případě lékaři provádějí vyšetření.

Příznaky, které provázejí sporné období

Se snížením objemu menstruace a jejich krátkou dobou trvání může být výboj světlejší než obvykle nebo může mít hnědý odstín, připomínající pouze stopy krve. Navíc se vyskytují včas nebo se zpožděním a doba trvání se pohybuje od několika hodin do několika dnů.

Pokud žena dříve neměla bolesti a jiné nepříjemné příznaky během menstruace, pak se snížením jejich objemu, bolestmi hlavy, nevolností, bolestmi v dolní části zad, na hrudi, zažívacím trhem.

Mírný výboj temnoty u infekčních nebo zánětlivých onemocnění vnitřních pohlavních orgánů má nepříjemný zápach. Kreslení bolesti v podbřišku. Pokaždé během menstruace se mohou objevit nosní krvácení.

Video: V jakých případech vyžadují skromná období pozornost

Fáze cyklu

Nepravidelný menstruační cyklus může být prvním pár let po začátku menstruace a několik let před menopauzí. Je to z fyziologických důvodů a po zbytek života by měli být pravidelní (nebere se v úvahu doba těhotenství ženy a čas, kdy se tělo zotavuje z těhotenství).

Údaje o délce menstruace a cyklu se neberou náhodně. Přibližně celý cyklus lze rozdělit do tří fází. To:

 • Menstruace;
 • První fáze (nazývá se také folikulární);
 • Druhá fáze (nebo jinými slovy luteální).

Menstruace obvykle trvá v průměru asi 4 dny. Během tohoto období je děložní sliznice (endometriální vrstva) odmítnuta, protože nedošlo k těhotenství.

Těhotenství a krátký cyklus

Pokud má žena stálého sexuálního partnera a nedávno měla nechráněný sex, měla by být první z možných důvodů pro změnu cyklu považována za těhotenství. Může to být normální nebo mimoděložní, proto je nutné používat nejen těhotenský test ve farmacii, ale také navštěvovat prenatální kliniku.

O kojících matkách je třeba říci několik slov. Během celého období laktace může být měsíční cyklus nestabilní: velmi krátký nebo prodloužený. Důvodem je restrukturalizace ženského těla a velké množství hormonu prolaktinu v krvi ženy. Zabraňuje nástupu nového těhotenství, a tím i obnovení normálního trvání menstruace.

Pokud v nedávné době došlo k nechráněnému pohlavnímu styku, je prvním důvodem sníženého menstruačního cyklu těhotenství. Je třeba poznamenat, že to může být nejen normální, ale také patologické - ektopické. Proto se neomezujte na těhotenský těhotenský test - v této situaci je nutná návštěva u gynekologa.

Krvácení během mimoděložního těhotenství je často mylně považováno za počátek menstruace. A v prvních třech měsících normálního těhotenství u žen je zaznamenán špinavý výtok trvající 1 až 2 dny, poněkud podobný menstruaci.

První fáze

První fáze začíná dnem, kdy menstruační tok končí před ovulací. Přibližně trvá do 14. dne cyklu (výpočet se provádí v 28denním cyklu).

Tato fáze je charakterizována následujícími akcemi:

 • Vaječníky začínají růst folikulů (od narození má každá dívka velké množství malých folikulárních váčků, kde jsou vejce);
 • Během růstu folikuly vylučují estrogeny (tj. Ženské pohlavní orgány) do krevního řečiště a v důsledku toho začíná v děloze růst sliznice (endometriální vrstva);
 • Až do 14. dne cyklu všechny folikuly kromě jednoho zastaví svůj růst a regresi. V té době jeden roste dále a dosahuje téměř 20 mm, pak se vytvoří zvláštní pobídky a to praskne, to znamená, že nastane proces, jako je ovulace;
 • Když folikul praskne, vajíčko ho opustí a vstoupí do vejcovodu, kde očekává, že se objeví spermie;
 • Okraje praskajícího folikulu jsou složeny (připomínají květinu, která v noci uzavírá své plátky) a novotvary se nazývají „žluté tělo“..

Příčiny onemocnění

Proč se menstruace zkracuje? Důvodem výskytu chudých období mohou být poruchy fungování vnitřních orgánů a systémů, které jsou zodpovědné za regulaci hormonálního pozadí - hypofýzy a vaječníků. Problémy s přirozeným procesem produkce hormonů vedou k oběhovým poruchám v děloze a ke změnám v endometriu (děložní sliznice) během menstruačního cyklu. V důsledku popsaného procesu se objevují vzácná období.

Hlavní důvody pro krátká období:

 • prudká změna hmotnosti ženy - to může zahrnovat prudký úbytek hmotnosti v důsledku přísné stravy, silné fyzické námahy, celkového vyčerpání těla a rychlé sady dalších liber a obezity;
 • metabolické problémy;
 • nedostatek užitečných stopových prvků a vitamínů v potravě, chudokrevnost;
 • těžká únava, emoční deprese, deprese, problémy s nervovým systémem;
 • potíže s endokrinním systémem;
 • genitální poranění, genitální chirurgie;
 • problémy s vývojem pohlavních orgánů, odstranění dělohy;
 • genitální tuberkulóza;
 • infekce přenášené pohlavním stykem;
 • intoxikace těla (prodloužená akumulace toxinů, odpadu, nebezpečných chemických látek v těle);
 • krmení novorozence mateřským mlékem;
 • užívání perorálních kontraceptiv.

Druhá fáze

Tato fáze trvá od okamžiku ovulace do začátku menstruace, asi 12-14 dní. Během tohoto období ženské tělo očekává začátek těhotenství. Žluté tělo „kvete“ ve vaječníku, které se vytvořilo z praskajícího folikulu a klíčilo s krevními cévami a dalším pohlavním hormonem (progesteronem), se s jeho pomocí připravuje sliznici dělohy (již oplodněné) a začátek těhotenství. Pokud těhotenství nenastane, obdrží luteum corpus luteum signál a ukončí svou práci.

Poté, co corpus luteum přestane produkovat hormony, signál dosáhne dělohy a pokračuje v odmítnutí již nepotřebného endometria. Menstruace začíná.

Pokud je trvání menstruačního cyklu odlišné, bude trvání každé fáze odlišné. Mohou se zkrátit nebo prodloužit. Proto jedna žena bude potřebovat 10 dní k dozrání folikulu a druhá od 15 do 16 dnů.

Po představě menstruačního cyklu, jeho fázích, lze určit, které trvání je normální a které lze připsat patologickému.

Diagnostická opatření

Jakékoli diagnostické postupy začnou návštěvou ošetřujícího specialisty (gynekologa). Aby lékař zjistil přesnou příčinu krátkého období a určil stupeň nebezpečí stavu po konzultaci, lékař předepíše komplexní lékařskou studii.

Schéma vyšetření v tomto případě bude zahrnovat kompletní gynekologické vyšetření, nátěr z genitálního traktu pro cytologii (buněčné vyšetření), bakteriální kultura, PCR diagnostika genitálního traktu, stanovení bazální teploty, identifikace množství hormonů v moči a krvi pacienta, ultrazvuk dělohy a vaječníky, stejně jako biopsie.

Léčba špatných období bude přímo záviset na výsledcích diagnostických opatření. Pokud je menstruace vzácná a krátká, a to je vyvoláno nesprávnou výživou, problémy s nervovým systémem, špatnou pohyblivostí, bude veškerá léčba omezena, aby se odstranily nepříjemné symptomy a zlepšil se stav pacienta. V tomto případě lékař předepíše pacientovi příjem vitamínových komplexů, speciálních antimikrobiálních látek a hormonálních látek.

Když je cyklus dlouhý

Pokud menstruační cyklus trvá asi 40 dní, pak to znamená přítomnost patologií. Není to děsivé, pokud k takovému jevu došlo pouze jednou za rok. Ale pokud k tomu dojde po celou dobu, pak stojí za zvážení a je lepší se poradit s lékařem.

Takové indikátory říkají, že dochází k porušování těla.

Příčiny narušení cyklu v přírodě mohou být následující:

 • Metrorogie;
 • Intermenstruační krvácení;
 • Menoragie;
 • Postmenopauzální krvácení;
 • Polymenorea;
 • Dysfunkční krvácení.

Selhání cyklu je často způsobeno existujícími patologiemi. Mohou to být následující:

 • Různé patologie vaječníků;
 • Porušení hypotalamo-hypofyzárního systému;
 • Onemocnění nadledvinek nebo jiných tkání, které syntetizují estrogen;
 • Chronická onemocnění dělohy;
 • Onkologická onemocnění;
 • Endometrióza;
 • Nemoc jater
 • Špatná koagulace krve.

Velký vliv na cyklus mají:

 • Ovariální chirurgie;
 • Potrat
 • Kyretáž děložní dutiny a další chirurgické zákroky.

Příčiny

Jedním z důvodů je struktura vnitřních orgánů. K tomu nemusí dojít okamžitě, ale v průběhu času, když je dívka již zvyklá na normální cyklus. Ke změnám dochází v dospívání, v procesu lidského růstu.

Důvodem krátkých období může být jeden z:

 • strava (silné a dlouhodobé stravovací omezení vede k poruchám v těle);
 • infekce (ne nutně genitourinární orgány);
 • převedené operace;
 • stres;
 • zhoršený metabolismus;
 • otrava, intoxikace;
 • výsledek průběhu užívání hormonálních drog;
 • endokrinní choroby.

Hladký chod vaječníků závisí na fungování hypotalamo-hypofyzárního systému. Všechna tato porušení, kdy se v důsledku toho může snížit počet dnů menstruace, se zpravidla objevují na pozadí porušení produkce pohlavních hormonů..

V některých případech vede koncentrace mužských pohlavních hormonů k podobnému výsledku. Ohroženy jsou ženy, které užívají hormonální léky. Hladiny testosteronu se zvyšují a funkce vaječníků je potlačena. Obvykle se problém vyskytuje u lidí, kteří hrají sport a nechápou závažnost poškození způsobeného silnými drogami obsahujícími testosteron..

Endometrium je vnitřní vrstva dělohy, což je její skořápka. Vylučování krve se hromadí na povrchu endometria. Každý měsíc, jako součást normálního cyklu ženy, pomáhá loupat nefertilizované vejce. Proto s nízkým objemem sekrecí můžeme předpokládat, že problémem je endometrium, které zesláblo. K tomu dochází nejčastěji v důsledku nízkého obsahu tuků konzumovaných ve stravě..

Příčiny ovlivňující trvání cyklu

Lékaři identifikují několik nejčastějších příčin menstruačních nepravidelností. Mohou to být:

 • Vnější (fyziologický);
 • Léky;
 • Patologické.

Vnější příčiny zahrnují:

 • Častý stres a další psychoemocionální poruchy;
 • Jakékoli a navíc drastické změny ve výživě;
 • Klimatická změna;
 • Změna časového pásma a další.

Patologické důvody zahrnují:

 • Chronická onemocnění
 • Výskyt infekcí a podobně.

Z lékařských důvodů se užívání některých léků vztahuje na užívání, při kterém se menstruační cyklus vrací k normálu.

Prevence změn doby cyklu

Aby mohla žena naplánovat období, existuje několik jednoduchých doporučení, která pomáhají vyhnout se potížím:

 • Vyhněte se přepracování, dlouhodobému stresu, intenzivní fyzické námaze.
 • Při změně klimatu nebo časového pásma vypijte předem vitamín, abyste si zachovali imunitu v době pohybu.
 • Vyhněte se podchlazení. V mrazivých dnech zavřete dolní část zad, nenechte se unést plaváním v rybnících se studenou vodou.
 • Vyhněte se náhodnému pohlavnímu styku, často způsobují infekce, které mění cyklus.
 • Pravidelně navštěvujte svého gynekologa, sledujte stav ženských orgánů, proveďte testy, abyste v počátečních stádiích odstranili všechny vzniklé problémy.
 • Odmítněte samoléčení. V případě jakéhokoli onemocnění se poraďte s odborníky a sami si drogy neberte.
 • Lékař by měl předepsat antikoncepci, zejména hormonální léky.
 • Používejte bavlněné spodní prádlo, syntetické materiály nejsou vhodné pro každodenní použití.
 • Dodržujte hygienu, osprchujte se alespoň 1krát denně. A během menstruace - nejméně 2krát denně.

Menstruační cyklus není nikdy zkrácen bez důvodu. Je důležité jej identifikovat a odstranit co nejdříve..

Diagnostika

Když lékaři již prokázali, že v menstruačním cyklu skutečně existují nepravidelnosti a navíc trvají mnohem déle, doporučuje se ženě podrobit se plnému vyšetření.

Vyšetření začíná dodáním všech testů (krev, moč, vaginální nátěr) na přítomnost infekcí. Pokud nejen cyklus je dlouhý, ale je také doprovázen zvýšením teploty a objeví se různé výtoky z pochvy, je nutné podstoupit ultrazvukové vyšetření, počítačovou tomografii a další.

Lidské tělo je složité a nestanovuje přesnou diagnózu na základě primárních symptomů. Existuje mnoho důvodů pro přerušení cyklu. Během diagnózy upozorňuje lékař na všechno. Je nutné zkontrolovat, jak funguje hormonální systém, a je nutné objasnit jeho práci od první menstruace, identifikovat přítomnost chronických onemocnění a případně genitálních orgánů. Proto musíte provést krevní testy na hormony.

Rozsah diagnostiky je velmi široký a tělo každé osoby je jedinečné, takže metody vyšetření jsou vždy vybírány individuálně. Pouze postupně, krok za krokem, může lékař najít příčinu, a teprve poté je odstraněna.

Další běžné příčiny

Jedním z často diagnostikovaných důvodů změny délky cyklu může být tzv. Chronický dlouhodobý stres, periodické přepracování. Bylo vědecky prokázáno, že stresové situace způsobují jak změnu celkového hormonálního pozadí, tak zvýšení hladiny hormonu prolaktinu..

K normalizaci cyklu v tomto případě stačí uvést režim „práce / odpočinek“ do pořádku a začít dostatek spánku. Pokuste se minimalizovat počet stresových situací ve vašem životě. Naučte se, jak se vypořádat s nervovými zátěžemi co nejbolestněji.

Další běžnou příčinou nestability v menstruačním cyklu je nedostatek vitamínů. Zejména nedostatek vitamínů A, B, E, K může vést k porušení krevní srážlivosti a nerovnováze v metabolismu. Při užívání komplexů vitamínů je zde možné vrátit práci reprodukčního systému do normálu. Které z nich by měl váš ošetřující lékař přesně poradit.

Kratší cyklus v mnoha situacích je dočasný, přirozený výskyt. Může nastat po porodu, potratu nebo potratu. Jak jsme již poznamenali, menstruace se stává nepravidelnou v první fázi menopauzy, což také není příčinou poplachu.

„Jednorázový“ krátký cyklus je také reakcí na užívání některých léků. To platí zejména pro antibiotika. V průběhu léčby pomocí těchto léků lze často pozorovat „časný“ nástup menstruace.

Nemůžete slevu na aklimatizaci. Přechod na kvalitativně odlišné klimatické podmínky se odráží v citlivém hormonálním pozadí těla. Může tedy vést k destabilizaci menstruačního cyklu (protože se jedná o hormonálně závislý proces). I dovolená, krátkodobý odpočinek v jiných zeměpisných šířkách může mít dopad.

Jak ukazuje praxe, mnoho žen poznamenává, že po narození dítěte se jejich menstruační cyklus stabilně zkrátil. Pokud menstruace neustále přichází po porodu v kratší době, není důvod se obávat, žena nepotřebuje léčbu.

Příznaky označující problém

Nemoc vnitřních pohlavních orgánů může být doprovázena změnou menstruačního cyklu. Zkrácení cyklu může být způsobeno přítomností folikulární nebo luteální ovariální cysty. Nebezpečí tohoto problému spočívá v tom, že následnou menstruací se tyto projevy obvykle již neopakují. Snížení mezilehlého intervalu mezi menstruací a prodloužení jejich trvání jsou charakteristickými znaky nemocí, jako je fibromyom nebo polypy v děloze. V tomto případě je krvavý výboj pozorován v různých fázích. Viditelným znakem označujícím problémy s reprodukčním systémem je zvětšení dělohy.

Mezi faktory vedoucí k krátkému cyklu vynikají:

 • endometrium;
 • zánětlivá onemocnění, například tuberkulóza.

Nedostatečná sekrece hormonů vede ke špatnému oběhu uvnitř dělohy, což přímo ovlivňuje objem sekrecí.

Chirurgická intervence v genitálním systému může také vést k negativním důsledkům - hypomenorrhea. Zkrácení menstruačního cyklu je také důsledkem tvrdých účinků vnějších chemických dráždivých látek.

Ženy, které zažívají krátký cyklus menstruace, mají následující příznaky:

 • nevolnost
 • bolest hlavy a mírné závratě;
 • bolest v bederní oblasti a zádech;
 • trávicí poruchy.

Který cyklus bez přerušení

Krátký menstruační cyklus může být důsledkem onemocnění endokrinního systému a zejména štítné žlázy. Ten je regulován hypotalamo-hypofyzární částí mozku. Což je také zodpovědné za procesy ovulace a menstruace. Porucha v jedné části tohoto systému tedy vede k poruše v činnosti jiné komponenty..

Kromě krátkého cyklu (krátký protokol je zcela odlišný koncept) si žena s touto dysfunkcí všimne následujících příznaků:

 • Dramatická ztráta hmotnosti nebo naopak nárůst tělesné hmotnosti.
 • Změna chuti k jídlu.
 • Ztráta vlasů.
 • Bušení srdce.

S tímto problémem byste měli určitě kontaktovat endokrinologa.

Hypotalamus je zodpovědný za regulaci procesů spojených s fungováním reprodukčního systému. Některé jeho funkce ovlivňují jeho práci. Mezi ně patří věk, životní styl, doprovodná onemocnění, možná léková terapie.

Snížení menstruačního cyklu se za takové považuje, pokud jeho doba nedosáhne 21 dnů. Trvání 21–35 dnů je normální, pokud není důvod k obavám..

"Štítná žláza je regulována hypotalamo-hypofýzou mozku, stejně jako hormony zodpovědné za ovulaci a menstruaci." A pokud jeden parametr tohoto systému selže, pak je druhý porušen, “komentuje Alissa Dvek. Pokud si kromě zkrácení doby menstruace všimnete, že jste dramaticky zhubli nebo přibývali na váze, změnila se vaše chuť k jídlu, zhoršil se stav vlasů nebo se zvýšila vaše srdeční frekvence, je pravděpodobně čas se poradit s endokrinologem.

Prevence

Důvody krátkého menstruačního cyklu jsou rozmanité, proto lze pro prevenci tohoto stavu poskytnout pouze obecná doporučení:

p, blockquote 35,0,0,0,0 ->

 1. Vyhněte se stresovým situacím, náhlým intenzivním fyzickým námahám.
 2. Přestat kouřit.
 3. Neztrácejte nebo nezískávejte vše v krátké době.
 4. Vyhněte se podchlazení, zejména dolní části těla.
 5. V době léčby cystitidy, adnexitidy a dalších nemocí genitourinárního systému.
 6. Každoročně navštivte gynekologa.
 7. Antikoncepci užívejte pouze po konzultaci s lékařem..

p, blockquote 36,0,0,0,0 -> p, blockquote 37,0,0,0,1 ->

Kojení

Dalším důvodem 14denního cyklu je kojení. HBV může ovlivnit ovulaci po dobu 18 měsíců. Důvodem je skutečnost, že při kojení jsou produkovány speciální hormony (prolaktin, laktóza, alfa-laktalbumin), jejichž syntéza tělo potlačuje ovulační hormony.

Normální menstruační cyklus se tedy obnovuje samostatně, jakmile žena sníží kojení nebo zcela opustí HS. Změny se samozřejmě nestanou okamžitě. Tělo bude potřebovat nějaký čas na hormonální úpravu.

Užívání hormonů jako důvodu zkrácení menstruačního cyklu

Nejprve, při užívání OK, může dojít ke špinění nebo intenzivnějšímu krvácení, ke kterému dochází 14 až 19 dnů po začátku hormonů. V tomto případě nemluvíme o menstruaci, ale o špinění. Po 2-3 měsících užívání perorálních kontraceptiv se tento jev zastaví. Pokud krvácení pokračuje i v budoucnu, měli byste se svým lékařem prodiskutovat možnost dalšího příjmu antioxidantů a vitamínu E, protože orální antikoncepční prostředky vyvolávají vyčerpání těchto látek v těle a nedostatek vitaminu E je příčinou krevního oběhu. Zejména pro tyto účely je zamýšlen komplex antioxidantů Synergin.

Trvání menstruačního cyklu se může měnit v reakci na jmenování perorální antikoncepce pro ženu. Navíc antikoncepční pilulky ovlivňují délku krvácení. Může být snížena na 3 dny. A v tomto případě to nebude považováno za patologické. Je třeba poznamenat, že antikoncepční prostředky pomáhají snáze přežít menstruaci - ženy hlásí slabší projevy PMS.

Na začátku správy OK se může objevit intenzivnější rozmazání. To je zaznamenáno 14. až 19. den užívání hormonálních drog. Mýlí se s menstruací, ačkoli povaha těchto sekrecí je jiná. Po 2-3 měsících užívání perorálních kontraceptiv se problém vyřeší sám.

Pokud se to však nestalo, musí se žena rozhodně poradit se svým gynekologem. Tento problém lze vyřešit předepisováním vitamínu E a antioxidantů. OK vyvolává nedostatek těchto prvků v těle. Pokud jde o vitamin E, jeho nedostatek je plný srážení krve. Jedním z běžných léků je komplex antioxidantů Sinergin.

Proč je žena krátká na menstruaci? Důvodem může být užívání jiných léků, kromě perorálních kontraceptiv. Zejména tyto léky:

 • Steroidní drogy.
 • Antidepresiva.
 • Léky pro léčbu dysfunkce štítné žlázy.

Syndrom polycystických vaječníků

Z tohoto důvodu může být zaveden menstruační cyklus 14 dnů. S tímto syndromem se v těle ženy produkuje velké množství mužských hormonů. Potlačují ovulaci.

Z toho mají ženy s polycystickým vaječníkem nepravidelný, nestabilní menstruační cyklus. Může být příliš krátká, příliš dlouhá. Menstruace také někdy úplně chybí několik měsíců.

Předčasná nedostatečnost funkcí vaječníků (jiné jméno - primární selhání vaječníků) je diagnostikována, když z důvodu hormonálního selhání vaječníky dívky nebo ženy v plodném věku přestaly normálně fungovat.

Krátký cyklus je zde vysvětlen jednoduše: pokud vaječníky nefungují správně, pak tělo nedostává potřebné množství hormonu estrogen. A to je plné nepravidelných i zkrácených menstruačních cyklů..

V případě tohoto onemocnění se v těle ženy produkuje velké množství mužských hormonů, které potlačují ovulaci. "Ženy s polycystickým vaječníkem budou neustále trpět nepravidelnými menstruačními cykly." A za několik měsíců nebudou mít vůbec „kritické dny“, “poznamenává porodník-gynekolog Leysisa Richardson.

Předčasné selhání funkce vaječníků nebo primární selhání vaječníků nastane, když z důvodu hormonálního selhání vaječníky ženy v plodném věku přestanou normálně fungovat. "Pokud vaše vaječníky nefungují správně, pak tělo nevytváří správné množství estrogenu." To může vést k krátkým a nepravidelným menstruačním cyklům, “vysvětluje Leysha Richardson..

Důvody pro zkrácení cyklu

p, blockquote 4,0,0,0,0,0 ->

Krátký menstruační cyklus (17-18 dní) může nastat z následujících důvodů:

p, blockquote 5,0,0,0,0 ->

 • Nástup menstruace u dospívajících

V prvních 2-3 letech se délka menstruačního cyklu u dívek může výrazně lišit. V této fázi je časté snížení času mezi dny nástupu menstruace, někdy se vyskytují dvakrát za měsíc. Je nutné okamžitě naučit dívku udržovat kalendář menstruace, aby bylo možné podezření na hormonální poruchy u dítěte včas.

p, blockquote 6.0,0,0,0,0 ->

Přečtěte si více o tom, jak se u dospívajících dívek zavedl menstruační cyklus, co se považuje za normální a co je porušení, přečtěte si náš samostatný článek.

Napadl jsem toho chlapa vpch

Vaječník je zvětšený a bolavý

p, blockquote 7,0,0,0,0 ->

U žen po 45 letech je možná změna trvání menstruačního cyklu, která může být delší nebo kratší. Při nepřítomnosti gynekologických onemocnění je to normální. Menstruační intervaly od zkrácených se postupně prodlužují, dokud se nezastaví.

p, blockquote 8,0,0,0,0 ->

Neustále krátké intervaly mezi obdobími mohou být projevem závažných onemocnění spojených s hormonálními poruchami. Například hormony štítné žlázy, produkované nadměrně během hypertyreózy, mění tvorbu hormonů ve vaječnících. Příčinou onemocnění se může také stát nemoc nebo syndrom Itsenko-Cushing. Pro mnoho žen je důležité rychlé hubnutí nebo přibývání na váze..

p, blockquote 9,0,1,0,0 ->

Příčinou mohou být děložní myomy, cysty nebo syndrom polycystických vaječníků, stejně jako zánětlivá onemocnění příloh. Provokujícím faktorem se někdy stává hormonální antikoncepční látka nebo klostilbegit, jakož i patologie hypofýzy, hyperprolaktinémie, vznikající z benigního nádoru (adenomu). Prolaktin inhibuje zrání vajíček, způsobuje anovulaci a předčasnou menstruaci. Současně může být onemocnění doprovázeno sekrecemi mléčných žláz v nepřítomnosti kojení..

p, blockquote 10,0,0,0,0 ->

Jakýkoli intenzivní vnější dopad, emoční stres, fyzické trauma, změna časového pásma a klimatu, dokonce iu zdravých žen, může způsobit předčasnou smrt vajíčka zrajícího ve vaječnících, zatímco další menstruace začíná dříve, než je obvyklé. Tento stav se považuje za normální, pokud se vyskytne 1-2krát ročně..

p, blockquote 11,0,0,0,0 ->

p, blockquote 12,0,0,0,0 ->

Někdy se malé krvácení při implantaci, ke kterému dochází, když oplodněné vajíčko proniká do děložní sliznice, používá k menstruaci, která začíná příliš brzy. Rozdíl mezi těmito podmínkami spočívá v tom, že implantační krvácení během těhotenství trvá pouze 1–2 dny a uvolňuje se trochu krve. Kromě toho se menstruace po celé těhotenství již neobnovuje.

p, blockquote 13,0,0,0,0 ->

Měsíční zotavení po porodu obvykle nastává 6. až 8. měsíc, a to i na pozadí kojení, i když toto období se může u různých žen velmi lišit a dokonce i po různých těhotenstvích. Tento proces probíhá individuálně, takže po porodu je možné stanovit krátký menstruační cyklus. Během 1-2 měsíců by se měla normalizovat. Jakmile dojde k menstruaci, může žena znovu otěhotnět, i když nadále kojí. Proto by výskyt menstruace měl sloužit jako signál k ochraně před novým těhotenstvím, pokud je to nežádoucí. Pokud se doba cyklu neobnoví během 2-3 měsíců, doporučuje se poradit se s gynekologem.

p, blockquote 14,0,0,0,0 ->

O načasování zotavení po menstruaci si přečtěte odkaz.

p, blockquote 15,0,0,0,0 ->

To je pozorováno u zdravých žen. Dalšími příčinami anovulace jsou poranění hlavy, encefalitida, hypofyzární adenom, syndrom ovariální rezistence, hormonálně aktivní nádory jiných orgánů.

p, blockquote 16,0,0,0,0 ->

Takové onemocnění je způsobeno hormonálními poruchami. Je doprovázena nejen krátkým intervalem mezi menstruací, ale také těžkým prodlouženým menstruačním krvácením. Často se stav vyskytuje spolu s endometriózou.

Články O Neplodnosti