Hlavní Testy

Osamělost během těhotenství

Většina žen, ženatých i budoucích svobodných matek, zažívá během těhotenství pocit osamělosti. Jsou naštvaní a mají z toho obavy. Ne každý se dokáže vyrovnat s podobným problémem, ale jak se zbavit takového smutného pocitu?

Jak se projevuje osamělost během těhotenství a jaké pocity zažívá nastávající matka? Zaprvé, mnoho dám, zvyklých věnovat čas práci a sdílení svých zájmů se svým manželem, nějaký čas po početí dítěte začnou všímat, že milující manžel jí věnuje méně pozornosti, často přetrvává v pracovních otázkách a není v žádném spěchu, aby se objevil doma, nemá zájem ani záležitosti manželky, ani nitroděložní vývoj nenarozeného dítěte.

Zadruhé, dámy v zajímavém postavení postrádají pochopení od svých blízkých, cítí pocit úzkosti pro ještě nenarozené dítě a také se podvědomě docela bojí samotné skutečnosti nadcházejícího porodu. Tyto faktory jsou zapříčiněny především hormonálními změnami vyskytujícími se v těle nastávající matky a mnoha - změnami obvyklého způsobu života.

Výsledkem je, že i mezi ženatými ženami, které očekávají dlouho očekávané dlouho očekávané dítě, dochází ke změnám i v duši a ve víru nových zážitků, které zaplavily jako vodní tok, se cítí tak osaměle. Osamělost a těhotenství jsou zpravidla vzájemně propojenými pojmy, ačkoli prostředí nastávající matky zůstává stejné a prakticky se kolem ní nic nezměnilo. Proto může být ženě, která během těhotenství osamělá, doporučeno přehodnotit sama sebe, nové životní hodnoty, podívat se hlouběji do své vlastní duše.

Psychologové radí nastávajícím matkám, aby používaly smutné pocity pro další sebepoznání, ale aby se neodstoupily samy od sebe a neodtrhly se od vnějšího světa, přestože v tomto období se již v popředí objevuje nenarozené dítě. Nemusíte se zavírat, je lepší mluvit s ostatními dámami v zajímavém postavení, požádat o radu, sdělit svému manželovi všechny tyto zážitky, vyhledat emoční podporu od blízkých příbuzných. Nejprve se naučte komunikovat se svým dítětem umístěným v žaludku, užívejte si štěstí nadcházejícího mateřství.

A pak, pokud pocit osamělosti a hořkosti zlosti na ostatních stále nepomine, můžete navštívit psychologa, zapsat se do kurzů pro nastávající matky nebo do skupin, kde se provádí příprava na nadcházející porod. Věnujte svému manželovi všechny vaše pocity spojené s dítětem, vezměte si ho s sebou na ultrazvukové vyšetření, aby i on mohl dítě vidět na vlastní oči. Vysvětlete, co se ve vás děje a jak se vyvíjí vaše společné dítě. I když manžel otevřeně a nevyjadřuje své emoce, neznamená to, že jste vůči němu lhostejní a sami.

Uspokojte mé bolesti: obavy během těhotenství

Psychologický stav těhotných žen. Jaké obavy a zkušenosti mají nastávající matky a jak se s nimi vypořádat? Psychologova rada

Svetlana Abramova, specialista lékařsko-psychologického centra pro těhotné ženy

Některé aspekty psychologie těhotenství

Se to stalo! Konečně jste osvobození od nejasných odhadů a bolestivých pochybností, teď už to určitě víte - TOTO je těhotenství. Dlouho očekávané nebo neočekávané, plánované nebo náhodné, první nebo další. Na samém začátku, jako brzy na jaře. Sníte, že následujících devět měsíců přinese vaší duši mír a radost. A pokud se nenaplní krásný sen? A trvalé připomenutí lidí kolem vás „je to škodlivé pro starosti“ nepomůže zbavit se konfliktních, rušivých myšlenek a pocitů..

Krize změny

První měsíce těhotenství jsou obdobím revolučních změn nejen ve fyziologii ženy, ale také v její psychologii. Ve vnitřním, nejvnitřnějším prostoru jejího „já“ se objevil prostor jiné osoby, jejíž existence musí být nejen zohledněna, ale možná znovu postavena celý život, změnit všechny plány. Ne každý může tyto změny bezpodmínečně přijmout. I když je dítě vítané a dlouho očekávané - vznešenost události zachycuje všechny myšlenky ženy, což jí dělá starosti: „Jak bude můj život pokračovat? Jak bude těhotenství pokračovat? Co se stane s mojí kariérou? Mohu zajistit, aby moje dítě mělo slušnou budoucnost? dobrá matka? " Známé otázky, že? Takové duševní trápení může způsobit nejen pocit únavy a podrážděnosti, ale může dokonce způsobit toxikózu nebo hrozbu ukončení těhotenství..

Psychologova rada. Nejprve se nesnažte vyřešit všechny problémy najednou. Odložte je na dobu neurčitou a možná některé z nich budou vyřešeny bez vaší účasti. Obecně je těhotenství jedinečný čas, kdy si můžete oprávněně dovolit nereagovat na životní problémy. A necítíte se vinni současně za takové nezodpovědné chování. Pamatujte, že více než všechny hmotné statky na světě potřebuje dítě vaši pozornost, porozumění a lásku.

Za druhé, nejdůležitější věcí nyní je rozpoznat a přijmout váš nový stát. Nechte se otěhotnět. Přijmout váš nový stát znamená přijmout vzhled dítěte ve vašem životě, naučit se porozumět jeho potřebám. Dopřejte si své malé slabosti - ať už je to touha lehnout si uprostřed dne nebo si koupit pochoutku. Nechte těhotenství vstoupit do vašeho života ne jako čas zákazů, ale jako čas nových příležitostí. Prohlášení typu „Nebudu si moci obléknout své oblíbené hubené džíny“ lze nahradit slovy: „Nakonec aktualizuji svůj šatník!“ Stačí změnit pohled a cítit chuť ke změně.

Podráždění během těhotenství

Těhotenství způsobuje, že žena je citově zranitelná, náchylná k úzkosti, citlivější na negativní zážitky. Zdá se, že důvod poruchy je zanedbatelný a moje oči jsou na „mokrém místě“ a nic se nelíbí. Mnoho žen je pronásledováno pocitem, že jste „uvězněni“ nepřetržitou nevolností, únavou odněkud, neustálým podrážděním. Lékaři vysvětlují takový nestabilní emoční stav násilnými hormonálními změnami, které se vyskytují v těle. Jedině pochopení, že takový stav přirozeně a fyziologicky neztěžuje tuto obtížnou dobu pro ženu.

Psychologova rada. Zvýšená podrážděnost je signál pro nastávající matku, že se musí naučit relaxovat. Tato cenná dovednost přijde na záchranu nejen během těhotenství nebo v době porodu, ale také jako celek příznivě ovlivní váš život. Nejjednodušší způsob, jak si odpočinout, je zapnout jemnou hudbu, pohodlně si lehnout a soustředit se na své dýchání. Zhluboka se uklidněte a pomalu a uvolněně se nadechněte. Představte si, že s každým výdechem přichází relaxace a mír. Mimochodem, průměrná fyzická aktivita je vynikajícím lékem na slezinu..

Zvýšená citlivost

I když žena měla před těhotenstvím přímou dispozici, nyní může snadno panikařit z abstraktních úvah svého lékaře o komplikacích těhotenství nebo z výstředního příběhu přítelkyně o jejím narození. Scény z některých filmů nebo televizních zpráv, drsná poznámka od šéfa nebo spolucestujícího v metru vám mohou přinést slzy. Nebojte se vzdát svých emocí - křičte, prosím, někoho, hlavní věcí je, aby neslyšely pochmurné myšlenky a zlost hluboko do hloubky. Tato zvýšená citlivost je pouze připomínkou toho, že je čas změnit dojmy.

Psychologova rada. Pamatujte, že vaše citlivost má jinou stránku - je to příležitost podívat se na svět znovu. Jako by se během těhotenství žena stala malým dítětem, které se zájmem a překvapením dívá na svět. Využijte této příležitosti a užijte si úžasné aspekty života. Prostřednictvím svých dojmů předáváte dítěti informace o světě. Vaše dojmy mu říkají o dobrém světě nebo o zlém, barevném nebo matném, vtipném nebo smutném. Zkuste se tedy dostat častěji ven, navštívit koncertní sály nebo muzea.

Pocit osamělosti

V duši těhotné ženy dochází k tolika změnám, že se může začít cítit velmi osaměle v maelstromu nových zkušeností. Všichni lidé kolem ní zůstali stejní, pouze vy sami jste v sevření „těhotných pocitů“. Ale zároveň prožívání osamělosti vám umožňuje nahlédnout hlouběji do své vlastní duše, porozumět sobě, analyzovat svou životní zkušenost a případně přeceňovat své životní hodnoty..

Psychologova rada. Používejte osamělost pro sebepoznání, ale nebuďte příliš sebepatřící, podělte se o své zážitky s blízkými, poraďte se s psychologem, povídejte si s dalšími těhotnými ženami. Nyní existuje mnoho příležitostí mluvit s „vaším vlastním druhem“ - jedná se o psychologické přípravné kurzy pro porod, speciální skupiny těhotných žen v bazénu nebo sportovním areálu a dokonce specializované obchody pořádají přednášky pro těhotné ženy. A co je nejdůležitější, začněte mluvit s vaším dítětem, protože je to osoba, která je vám nejblíže.

Nedorozumění od příbuzných

Období těhotenství může dát nový pozitivní podnět vztahům v rodině a může vést k nedorozumění. Ale nejdůležitější věcí pro ženu je získat podporu od milované osoby. Pro muže je však mnohem těžší zapojit se do těhotenství své ženy a stát se „těhotným“ otcem. Nedokáže si představit, že ve vašem břiše roste muž (mimochodem pro něj není cizinec). Váš muž se více zajímá o vaše nové vtípky než o rysy průběhu těhotenství. Vzácný zástupce silnějšího sexu je inspirován k tomu, aby hovořil s „bříškem“ nebo se jej dotkli otřesy z hloubky. To však neznamená, že muži jsou vůči nadcházejícím změnám zcela lhostejní. Prostě prožívají „těhotenství“ svým vlastním způsobem.

Psychologova rada. Udělejte si potíže a nenápadně vychovávejte své blízké o těhotenství. Potřebuje jednoduché a konkrétní informace o tom, co se právě děje. Požádejte ho, aby šel s vámi na ultrazvuk. Někteří muži, kteří poprvé viděli své dítě v bříšku, úplně změní svůj postoj k těhotenství manželky, jako by se ujistili o skutečné existenci dítěte. Používejte zájmeno „my“ častěji, bude to další znamení, že již nejste sami. Nenápadně řekněte svému manželovi, jak se dítě chovalo po celý den. Pokud zpočátku nenastane žádná očekávaná reakce, nebuďte naštvaná a neobviňujte svého manžela za nedorozumění. Mnoho lidí jednoduše nevyjadřuje své emoce otevřeně.

Pokud máte společnou touhu po manželovi, aby byl přítomen při narození, pak stačí absolvovat odpovídající školení. A vůbec ne, aby nezmdlel v nejnevhodnějším okamžiku. A tak, že z nejistého svědka se váš manžel stane aktivním účastníkem událostí (což vlastně byl na úsvitu těhotenství). Nebude jen schopen jemně držet ruku, ale také bude schopen provádět relaxační masáž, připomene vám správné dýchání a pomůže změnit polohu. Taková aktivní účast na porodu pomáhá muži uvědomit si jeho otcovství a pro ženu je nezbytná podpora.

Úzkost pro zdraví dítěte

Někdy těhotná žena se strachem začíná třídit všechny rizikové faktory, kterým byla vystavena od začátku těhotenství, a přemýšlet o tom, jak ovlivní dítě. Jedná se o vzpomínky na opilou sklenku vína nebo na aspirin, když to ještě nebylo známo o těhotenství, myšlenky na znečištěný vzduch něčího rodného města nebo záření z monitoru počítače na ploše. Ale nikdy nevíte, co jiného může mít vliv na zdraví dítěte. Nebezpečí sem a tam.

Psychologova rada. Nepřeceňujte míru rizika. Vrozené malformace jsou velmi vzácné. Mysli si, že marná úzkost je pro vaše dítě mnohem škodlivější než chyby, které jste udělali. Nevzdávejte se pocitů viny, je lepší najít způsob, jak kompenzovat vaše „chyby“ - ať už jde o aktivní procházky v parku nebo vyváženou stravu nebo poslech klasické hudby. A častěji si představte, jak zdravé, silné a krásné se vaše dítě narodí. Takové fantazie jsou pro vývoj dítěte velmi prospěšné.

Strach z porodu

Porod je skutečně tak silný fyzický a psychologický zážitek, že jeho očekávání je spojeno s řadou obav. Kromě pochopitelného strachu z bolesti při narození může žena začít trpět ne zcela vědomými obavami spojenými se vznikem traumat z dětství z hloubek podvědomí vlastního narození. Takové „vzpomínky“ zůstávají u člověka po celý život a postupně mají silný vliv na jeho chování. Stává se, že v očekávání blížícího se narození začíná žena zažívat strach ze smrti. Není to ani otázka strachu o vlastní život, ale spíše předtucha zážitků dítěte, které je v procesu narození, které prochází psychologickým „umíráním“. Nezapomeňte, že zrození je jednou z nejmocnějších zkušeností člověka, srovnatelnou silou kromě toho, jaké zažívá smrt.

Psychologova rada. Studie ukázaly, že porod je snazší pro ženy, které prošly speciální přípravou, mají dobrou představu o tom, jak se rodí, které se aktivně podílejí na procesu porodu vlastního dítěte, a jsou si vědomy, že pocity dítěte jsou mnohem silnější než pocity matky. Nejvíc ze všeho v životě nás neznámý děsí. Bohužel v moderní společnosti lidé vědí příliš málo o povaze porodu. Nebuďte příliš líní, abyste sami našli užitečné informace. Může se jednat o speciální knižní publikace, vzdělávací filmy o porodu nebo psychologické výcvikové kurzy. Většina obav zmizí, pokud se o organizaci porodu předem postaráte a nechodíte do první nemocnice, která se setká. Ještě lepší je seznámit se předem se svým lékařem a porodní asistentkou, který porodí. Měli by to být lidé, kteří mají nejen vysoké profesionální kvality, ale také způsobují jednoduchou lidskou soucit. Pocit důvěry v lidi, kteří vám v tomto rozhodujícím okamžiku pomohou, přispívá k lepšímu průběhu porodu. Nezapomeňte s nimi probrat „scénář“ vašeho narození a zjistit, jaká pravidla v této nemocnici existují. Je dobré, když máte při porodu manžela nebo blízkou přítelkyni. Důvěra, že s vámi bude v obtížné chvíli blízký člověk, také pomůže vyrovnat se s mnoha obavami. Pamatujte, že příroda dala ženě všechny vlastnosti nezbytné pro porod dítěte - trpělivost, moudrost, intuice. Věř ve svou vlastní sílu.

Doufám, že moje rada vám pomůže s vděčností přijmout všechny změny, které se odehrávají, ocenit jejich význam pro harmonický průběh těhotenství a vidět v nich hluboký význam přípravy vaší duše na pocit mateřství.

Článek poskytli Světlana Abramova a Oleg Tyutin, specialisté Stihial Medical Psychological Centre.

Máte-li dotazy ohledně tříd ve škole těhotných matek, kontaktujte tel. 140-2683, 141-8165

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Sám Těhotenství: Jak to přežít

Osud žen nemusí vždy šťastně fungovat. Někdy je těhotná žena sama a ne vedle někoho, kdo by mohl sdílet radost z mít své dítě s sebou.

Pocit osamělosti během těhotenství je obzvláště bolestivý. Nastávající matky by však neměly zoufat, protože zdravotní a duševní stav nenarozeného dítěte do značné míry závisí na jejich psychické pohodě..

Svobodné ženy, které se rozhodnou porodit, jsou obvykle podmíněny dvěma typy:

1. První typ zahrnuje ženy, které původně plánovaly svobodné mateřství. Dlouho se rozhodli porodit dítě bez účasti otce a těhotenství samo o sobě je nevystraší. Takové ženy přistupují k tomuto rozhodnutí zcela vědomě. Navzdory předpokládanému promyšlenému plánu však u svobodných matek tohoto typu mohou nastat různé typy psychologických problémů.

2. Neplánované těhotenství u žen je druhého typu. V tomto případě se většina žen rozhoduje o narození dítěte a stavu svobodné matky, a to i přes obrovské množství problémů, které se pravděpodobně v budoucnu objeví..

V každém případě je osamělá těhotná žena v obtížné situaci, protože těhotenství zpravidla zahrnuje silnou rodinu. Těhotná žena potřebuje morální i praktickou podporu. Svobodná matka bude stěží muset snášet názory a rozhovory za sousedy a známými.

Nejobtížnějším problémem jediného těhotenství je však nedostatek osoby, se kterou můžete sdílet své pocity, emoce, pocity, protože tato osoba by měla být milovaným mužem. V každém případě bude dítě v budoucnu potřebovat mužský vzor. V tomto případě můžete sdílet své pocity s milovaným, například s bratrem, otcem, tedy s mužem, kterému důvěřujete.

Tipy pro těhotné ženy samotné

1. Máte-li přítelkyni, která vás místo povzbuzování neustále „vyzařuje“ negativně, to znamená, že vás neustále rozruší, pak se musíte izolovat od společnosti takové „přítelkyně“, protože negativní je důvodem špatných myšlenek.

2. Těhotenství samo o sobě není důvodem neustálé depresivní nálady. Koneckonců bychom neměli zapomenout, že stav těhotné ženy okamžitě ovlivňuje dítě.

3. Sledujte pozitivní filmy, poslouchejte dobrou hudbu, čtěte knihy - to vše od vás odvádí ducha chmury a frustrace.

4. Představte si radost z toho, jak budete chodit se svým dítětem, jak zábavný bude a kolik šťastných okamžiků vám přinese do vašeho života.

5. Během těhotenství se starejte o své nenarozené dítě a nezapomeňte, že veškerá negativita ovlivňuje zdraví dítěte.

Obecně se v žádném případě nenechte odradit, nedovolte se rozčílit, ale žijte, komunikujte a připravte se na vzhled nádherného malého stvoření ve vašem životě.!

Moje osamělé těhotenství

Těhotenství je nejšťastnější doba v životě jakékoli ženy. Tato doba je věnována přípravě na přijetí role matky, pochopení a revizi jejího života, hodnot a potřeb.

Měsíce od objevení dvou pruhů při zkoušce po narození dítěte musí být provedeny v radostném očekávání jejich dítěte. Bohužel to ne každý dokáže.

Nejtěžší věc v této psychologicky nestabilní době je pro svobodné matky ponechané bez mužské podpory. Bohužel v naší zemi existuje spousta takových matek a já jsem jedna z nich.

Svobodné matky a svobodné matky

Nejprve rozlišujeme svobodné matky a svobodné matky. V prvním případě zůstala nejen manželka bez manžela, ale i dítě bez otce. Ve druhém případě muž rozpozná své dítě, ale matka zůstává sama.

Moje druhá možnost, otec mého dítěte nebyl darebák, který mě opustil, jakmile se dozvěděl o těhotenství, poznal své dítě, dal mu jeho jméno a finanční pomoc, ale nedal nám to nejdůležitější - rodinu.

Chladný dotek osamělosti

Moje těhotenství bylo neplánované, ale přesto jsem neměl tušení, jak se toho dítěte zbavit. Prošlo docela snadno a téměř bez problémů, ale radost z budoucího mateřství byla z velké části zakalena horlivým pocitem osamělosti.

Začalo se to valit, když ve frontě na ultrazvuk seděli všichni ve dvojicích, tati hladili své budoucí dědice do břicha své matky a já jsem byl sám.

Musel jsem chodit každý den do obchodu, protože jsem se bál dát do tašky více než pár kilogramů. Museli jste zapomenout na domácí práce, jako je přestěhování nábytku a vyhození koberců.

Pokaždé, když jsem se podíval na svého otce, vedl dítě za ruku, slzy se ve mně objevovaly. Dokonce i když jsem si právě odpočíval doma, pocit osamělosti nezmizel a způsoboval třes mých chladných doteků.

Situace se zhoršila otázkami manželství od známých a jejich falešně soucitnými názory, když jsem hlásil, že nemám manžela a že nebyl plánován. Kolegové jako jeden vyprávěli příběhy o svém rodinném životě se zaměřením na roli tatínků při výchově dětí, pomoc s domácími pracemi a obecně výhody plné rodiny.

Postupně se začal objevovat strach, nejistota ohledně budoucnosti, pocit, že mě nikdo nepotřebuje. Když nikdo neviděl, byly tam slzy. Ještě hrozné pocity sebevědomí se připojily k pocitu osamělosti.

Boj proti depresi

Uplynulo však dost času a uvědomil jsem si, že taková nálada mi nejen přináší pocit neustálého nepohodlí, ale poškozuje i toho, kterého jsem už miloval víc než cokoli jiného - svého dítěte. Musel jsem se naléhavě spojit a začít bojovat proti depresi.

Nejdříve ze všeho, každý den, probuzení, jsem si přála dobré ráno svému dítěti. Koneckonců, teď jsem nebyl sám, měl jsem rodinu, i když jen dva lidé. V nejjednodušších věcech jsem začal hledat pozitivní aspekty..

Nepratá podlaha mě tedy potěšila tím, že to nikdo nevidí. Bylo také málo mytí a vaření a kromě toho se všechno dalo udělat ve vhodném čase, protože se nikdo nespěchal. Začal jsem dávat práci ještě více síly než dříve, protože to nezanechalo čas na smutné myšlenky a výsledek přinesl radost.

Snažil jsem se strávit večery s lidmi, kteří jsou mi blízcí: máma, táta, přátelé. Pokud byl večer volný, vycházel jsem z práce a soustředil se na to, jak užitečné je takové fyzické cvičení pro mě a dítě, a užívám si zimní svěžest.

Když se vrátila domů, nalila si šálek horkého čaje a vylezla pod měkkou nadýchanou přikrývku s dobrou knihou. Věci, které mi přinášejí radost, se staly nedílnou součástí mého života.

Interiér bytu byl doplněn teplými koberci, pohodlnými polštáři, měkkými přehozy na postel, malbami vyšívanými, aromatickými lampami a mojí velkou radostí - houpací křeslo, které se později hodilo, když se houpalo dítě.

Když jsem byl sám se sebou, nahradil jsem smutná mýdla neúplné rodiny obrázky budoucích dobrodružství s dítětem. Tímto nastavením jsem se téměř úplně zbavil myšlenek své osamělosti.

Samozřejmě, že se pravidelně vraceli, ale když se zbavili sebeklamu, jejich ukončení bylo už mnohem snazší. Koneckonců, jak jste se cítili osamělí, když jsme byli už dva.

Útulný ženský časopis

Když se zrodí nový život, jsou vždy přítomni dva: on a ona. A pak se často stává, že zůstane sama. Jeden na jednoho před výběrem: „Zabij dítě nebo mu dáš život?“
Jednou z nejdůležitějších ženských emocí je mateřský pocit. Muži nemají šanci zažít pocit mateřství. Bůh jim dal jiné pocity, otcovské. Nebudeme se zabývat polemikou a pochopíme, jak se některé pocity liší od ostatních. Nejde o nás. A jen o těhotenství. Zkusme k tomuto problému přistoupit „ženský“..

Sám těhotenství

"Včera jsem byl tak šťastný, byl jsem tak dobrý!" A dnes jsem zůstal sám: tváří v tvář se svými myšlenkami, se svými problémy. Problémy jsou odlišné, ale můj problém je, že jsem miloval. A nyní ve mně žije ovoce naší lásky. A musím vyslovit větu: porodit nový život nebo ho zabít “
Tento problém čelí více než milionu žen. „Společný projekt“ se neukázal, jak bychom chtěli. Místo sdílení této zprávy s partnerem se s touto situací musí vypořádat sama. Cesta ven, samozřejmě, je pro vás. Ale nejste sami a budoucí dítě nebude za nic vinit! Je již naživu a nechce zemřít, a to ani v rukou své vlastní matky.
Budete mít malého chlapce! A on vás bude milovat víc než kdokoli jiný! Nikdy tě neopustí!
Jsou kolem vaší situace vroucí násilné vášně? Nevadí! To je důvod, proč mají své jazyky na „svědění“. Nemysli na špatné, starej se o své nervy a svůj čas, a co je nejdůležitější, o zdraví svého budoucího dítěte.
Zkušenosti osamělosti vám umožní nahlédnout hlouběji do své vlastní duše, analyzovat svůj život, porozumět sobě. A možná ve vaší duši dojde k přehodnocení životních hodnot.
A co je nejdůležitější, začněte komunikovat se svým dítětem. Je pro vás nejbližší a nejdražší člověk. Řekněte mu, že jste rádi, že se s vámi dohodl.
A i když sami nerozumíte svým citům pro dítě, připravte se na pozitivní. Mnoho nastávajících matek, dokonce i ve stabilní situaci v prvních měsících těhotenství, nezažívá pro dítě stabilní pocity. Psychologové to považují za normální výskyt. Do 12-16 týdnů se vše stabilizuje. A matky se začaly radovat ze svých dětí. Proto, pokud je pro vás obtížné přijmout těhotenství, i když sám, nenechte se odradit a neklíhejte se. Uběhne trochu času, vše se usadí a začnete se radovat z vašeho stavu.

Pokud jde o otce dítěte, existují různé situace. Dva by se měli rozhodnout, zda mají nebo nemají děti. Dítě není pes ani kotě, ale budoucí muž. A tento problém je třeba brát vážně!
Nech mě dívky odpustit, ale někdy se samy rozhodnou mít dítě. Jeden má kritický věk, druhý chce s tímto spojit milovaného člověka. Nezapomeňte však: „K dětem nemůžete připoutat svobodného muže, bez ohledu na to, jak moc bychom chtěli!“ Naopak je pravděpodobné, že takové akce povedou k samotnému těhotenství.
Zdá se, že mladí lidé nejsou proti dětem, ale nemohou přijmout těhotenství partnera. Mnoho z nich vyrostlo zpravidla v rodinách s jedním rodičem..
Mnoho psychologů věří, že nechat dítě ženou je stokrát obtížnější než člověk ignorovat skutečnost své existence, někdy se stává, že když se dítě narodí, změní se jeho pocity a rozpozná dítě. Když člověk viděl dítě, objevil v něm podobnost se sebou samým, obdržel neobvyklé emoce, změnil svůj názor a uznal se jako otec. A protože tuto možnost nelze vyloučit, neodřezávejte ihned cíle, ale na takový výsledek byste neměli příliš doufat. A jak říkají: „Doufám v to nejlepší, ale připravte se na to nejhorší“.
Přijměte situaci takovou, jaká je!

Budu mít dítě. rozhodl jsem se

Stává se, že budoucí matka se vědomě rozhodla otěhotnět a mít dítě. „Budu mít dítě! A bod! “ Existuje mnoho takových případů. Neexistuje žádný partner, ale chci dítě. Dostane situaci, kterou naplánovala, kde je těhotná, dokonce i sama, protože se na to připravovala.
V takové situaci samozřejmě mohou vzniknout pocity a následky zoufalství, nikoho neposlouchat, ale následovat plán. Když se dítě narodí, vyroste, stejní lidé, kteří odsoudili a řekli: „Proč?“, Řekne: „Jaký jsi chlap!“

Táta, kteří nepřijali těhotnou partnerku, často najednou mají otcovský pocit. Psychologové jednomyslně tvrdí, že dítě potřebuje kontakt s biologickým otcem. To je užitečné pro dítě. Nelítost a hořkost někdy neumožňují učinit správné rozhodnutí. Ale pochopte, tlačíte-li otce, urazíte dítě, dáte lásku otci.

Těhotenství není samo, budete mít dítě, vy dva

Existuje mnoho žen, které se kvůli různým okolnostem rozhodly mít dítě, a poté ho hořce litovaly. A existuje mnoho žen, které porodily děti samy a šťastně žily.
Není to paradoxní, ale pro matky, které vychovávají děti samy, se životní podmínky ukážou dobře. Je tu nádherný manžel, nebo existuje uspokojení, že dobrá matka, milovaná a zajímavá práce. A kdo řekl, že máma a dítě nejsou rodina? To je rodina a jaký druh!
Lepší rodina s jedním rodičem než konfliktní nebo nefunkční.
Vytvořte pozitivní přístup k životu a pokuste se jej předat dítěti. A všechno bude v pořádku!

Psychologická rada pouze pro těhotné ženy

 1. Pokuste se odpustit svému bývalému partnerovi a nechcete mu ublížit, potřebujete pozitivní emoce!
 2. Zjistěte, co vás v životě potěší
 3. Zúčastněte se speciálních mateřských tříd
 4. Nemysli špatně, zejména na příbuzné na straně tvého otce. A obecně méně naštvaný.
 5. Kupte si nové oblečení, které vyhovuje vaší situaci
 6. Promluvte si s dítětem. Mluvte o tom, jak ho milujete, jak jste rádi a jak očekáváte, že se narodí.
 7. Pochopte sebe, pokuste se pochopit, co vás v této situaci nejvíce obtěžuje. Pokuste se eliminovat stresový faktor nebo snížit jeho dopad.
 8. Pamatujte, kolik dětí vyrostlo pouze s jednou matkou. Jsou krásné a plné..
 9. Zkuste se obklopit moudrými a zkušenými lidmi
 10. Neváhejte a požádejte o pomoc.
 11. Udělejte ze svého domova útulný a svůj život plný příjemných událostí. Nestaňte se soumrakem!
 12. Dopřejte si co nejvíce potěšení a potěšení.

"Celý svět kolem se náhle změnil."
V den, kdy...

Psychologické změny během těhotenství. Způsoby, jak překonat úzkost

Pár okamžiků v životě ženy lze srovnávat s intenzitou emocí s časem, kdy nosí dítě. "Emoční nestabilita" - obvykle se nazývá tento stav charakteristický pro těhotenství. Smutné filmy ji rozplakají. Ne moc dobrý vtip vás může donutit smát se po dlouhou dobu. Všimnete si, že dříve, než jste téměř nevěnovali pozornost stejným situacím, a teď se můžete rozbít nebo brečet. Při analýze vašeho chování dochází k neuspokojivým závěrům, což situaci jen komplikuje. Začnete si dělat starosti o svůj stav mysli.

Pokud jde o těhotenství, můžeme rozlišit hlavní rozlišovací charakteristiky tohoto období. Podle našeho názoru změny ovlivňují tři úrovně lidského života: fyziologický, psychofyziologický a psychologický. Zvažte psychofyziologické a psychologické úrovně změn.

Na psychofyziologické úrovni rozlišují zahraniční vědci změny v těchto senzorických oblastech:

Akustika: Těhotné ženy často nemají rádi hlasitou hudbu a začínají preferovat klasickou nebo meditativní hudbu. Chvějí se, když uslyší hlasitý zvuk, palebný zvuk nebo náhlý zvuk..

Vizuální: Mnoho žen hlásí změny ve vizuálním vnímání, zejména emoční reakce na vizuální podněty, jako jsou obrazy deformit, krutost, nepříjemné události; Zároveň těhotné ženy začnou hlouběji pociťovat krásu a harmonii. Jsou také citlivější na barevné kombinace..

Kinesthetic: Většina těhotných žen je citlivější na to, jak se jich dotýkají, na jiné hmatové signály. Pohyby žen se zpomalují, a to nejen kvůli jejich zvýšené hmotnosti, ale také proto, že „se to děje samo o sobě“..

Zápach: Mnoho těhotných žen má více diferencovaný čich. Protože silné pachy mohou být škodlivé pro nenarozené dítě a některé pachy mohou mít na matku léčivý a uklidňující účinek, její diferencovanější vůně jí umožňuje vyhýbat se nebo hledat konkrétní pachy a jejich zdroje.

Chuť: Mnoho těhotných žen nemá ráda některá jídla a nápoje, stejně jako látky, které jsou škodlivé pro normální vývoj plodu, jako je nikotin, alkohol, kofein atd. Těhotné ženy však často tyto potraviny nevědomky jedí. které mají potřebné živiny.


Psychologické změny během těhotenství se projevují v tzv. Těhotenském syndromu. Ve vztahu k těhotenství je syndrom novým psychogenním stavem omezeným na určité období, které nezačne v den početí, ale když si žena uvědomí své nové postavení a skončí ne při narození, ale v době svého dítěte. Syndrom těhotenství zažívá žena v bezvědomí, má určité časové hranice a je charakterizována následujícími příznaky:
V první fázi se nejčastěji vyskytuje vliv sebevědomí těhotné ženy. V rámci tohoto příznaku se zpravidla projevuje následující rozdíl: čím vyšší je těhotná žena v sociální a intelektuální rovině, čím více je nezávislá a profesionálně úspěšnější, tím více otázek o významu porodu bude představovat, tím obtížnější se rozhodne stát se matkou.
Další fází vývoje těhotenského syndromu je reflexní přijetí nového osobního obrazu: „Jsem v pozici.“ Tato fáze je charakterizována rozpoznáním fyziologických změn ve vašem těle. Skutečné biologické a neuroendokrinní změny provázející těhotenství mohou mít na nastávající matky hluboký psychologický dopad.
Vzhledem k tomu, že tyto změny jsou intenzivní na začátku těhotenství a jejich přizpůsobení jim zabere nějaký čas, je pravděpodobné, že emoční zážitky ženy během prvního stresu, charakterizované příznaky jako nevolnost, zvracení, závratě, bolesti hlavy a zhoršená chuť k jídlu.


Zvláštní pozornost je věnována příznaku emoční lability, která je do určité míry inherentní po celou dobu těhotenství. Tento příznak se týká emoční maladaptace, která se projevuje kolísáním pozadí nálady. Některé ženy mají zvýšenou pasivitu a pocit vyšší spokojenosti a potěšení. Jiní mají v tuto chvíli mírnou depresi a zvyšují fyzickou aktivitu, pravděpodobně proto, že se těhotná žena pokouší popřít nový smysl své vlastní pasivity. Kolísání nálady lze vyjádřit v různých stupních vnitřního napětí: ve pocitu nudy, v pomalosti, ve zvýšené nespokojenosti se sebou samými, ve verbalizovaném pocitu útlaku.
Od chvíle vědomí a vnitřního přijetí těhotné ženy je u ženy detekován příznak protichůdného přístupu k těhotenství. Vědci poznamenávají, že v této době jsou pozorovány charakteristické rychlé výkyvy nálady a vzkříšení bývalých úzkostí, což je vliv, ve kterém je současně radost, optimismus, naděje a - hlídané očekávání, strach, smutek. Zde jsou obavy a obavy spojené s nadcházejícím porodem, dosahující paniky - „porodím porod?“; a nejistota v jejich schopnosti porodit a stát se plnohodnotnou matkou; a strach ze zdraví nenarozeného dítěte, obavy ze zhoršení finanční situace jeho rodiny, z možného porušení osobní svobody; a nakonec zkušenosti s jejich tělesnou proměnou a související sexuální neatraktivitou.
Poté dochází k postupnému začlenění obrazu dítěte do psychologické restrukturalizace sebevědomí ženy, které je charakteristické pro těhotenství. V této chvíli nastávající matka zažívá příznak nového života v sobě. Tato fáze se nejčastěji vyskytuje, když žena začíná cítit první pohyby plodu. Dítě, jak to bylo, ho nutí uznat se za samostatného člověka se svým vlastním životem, který matka nemůže ovládat. Jak plod roste, senzorická složka těchto pocitů se stává jasnější, získává náznak objektivity. Během tohoto období žena obvykle začne interpretovat chování nenarozeného dítěte: „probudila se,„ bavila se “,„ trápila se “atd. Těhotenství obdarované smyslem inspiruje nastávající matku, vytváří odpovídající afektivní pozadí, s nímž spiritualizuje své nenarozené dítě, jeho přítomnost způsobuje pocit něha, malovaná v teplých emocionálních tónech. Některé ženy jsou do těchto zážitků natolik ponořeny, že se v jejich chování začnou objevovat také rysy dětinství. Stávají se senzibilizovanějšími a sugestivnějšími, bezmocnějšími a měkčími..
Podle vědců během tohoto období těhotenství obvykle dochází k vnitřnímu dialogu matky s dítětem. Zvláštní emoční stav přispívá k utváření obrazu dítěte, které je součástí identity ženy. Tento obrázek je naplněn zvláštním smyslně-sémantickým obsahem, který lze označit jako „jednota“, „afinita“.
Příznakem přijetí nového života jako takového je vrchol syndromu těhotenství, který je jakýmsi ukazatelem vnímání ženy, zpracování a vyhodnocení zkušeností s tímto psychofyziologickým stavem. Vyznačuje se blížící se odpovědností za osud dítěte, sny, sny a představami o něm.
Během tohoto období těhotenství je zřejmá změna v konstruktu „Já jsem okolní svět“. Ženy mají v souladu se změnou vnímání reality sklon dávat svému obvyklému sociálnímu prostředí nové kvalitativní charakteristiky na pozadí zvýšených požadavků. Tuto tendenci lze definovat jako příznak nadhodnocených nároků ve vztahu k ostatním..

V rámci příznaků nadměrných nároků je třeba rozdělit jev nedůvěry k ostatním a jev postoj k budoucímu otci nenarozeného dítěte. Žena, nevědomky požadující zvláštní přístup k sobě, může manipulovat s ostatními. Restrukturalizace psychiky ženy, spojená s potřebou uznat její novou roli, má zároveň největší vliv na změnu jejího vnímání muže, který se promění v otce nenarozeného dítěte. Většina mužů, kteří nevědomě očekávají změnu sociometrického stavu a jejich zbytečnosti (spojenou s vyhlídkou na vzhled další významné osoby v životě svých žen), na vědomé úrovni skrývá úzkost způsobenou tímto, uvědomuje si své nové pocity v nevědomém vyhýbání se manželce. Žena je tedy zbavena mužské podpory ve chvíli, kdy ji nejvíce potřebuje. Každá těhotná žena nevědomky obviňuje svého muže z nedostatečné pozornosti vůči sobě samému a jejímu nenarozenému dítěti. Ženy často spojují pochybnosti, že otec nenarozeného dítěte s ním „chodí“ atd. Existuje obava, že všechno související s těhotenstvím a mateřstvím bude muset nést sama..

To vše ještě zhoršuje skutečnost, že většina žen během těhotenství zažívá tzv. Smyslový hlad, který způsobuje zvýšenou podrážděnost, která se ve vztahu k ostatním, a zejména k jejich muži, stává agresivitou. V tomto případě je vhodné mluvit o symptomu pocitu deprivace, doprovázeném duchovním odcizením. V psychice žen je tato podmínka často spojena s dospíváním, kdy mnoho z nich pociťovalo pocit osamělosti a opuštění, vyplývající z nedostatečného porozumění rodičům.

Od 20-25 týdnů se objevuje další problém, který si zaslouží zvláštní pozornost. Fyziologické změny, ke kterým dochází u těhotné ženy, jí často znemožňují mít plný sexuální život, což vytváří nebo zvyšuje vzdálenost v komunikaci s mužem. Tyto faktory mohou přispívat k příznaku sexuální podřadnosti během těhotenství..
Další a jeden z vrcholů je příznak strachu z porodu. Pravděpodobně každá žena do určité míry zažívá vnitřní konflikt, který je na jedné straně vyjádřen v touze „konečně porodit“, a na druhé straně zabránit porodu. Na jedné straně očekává úspěšné ukončení těhotenství, na druhé straně porod způsobuje strach a úzkost. Stupeň duševní zranitelnosti žen před porodem je naznačen snadností, s jakou se většina z nich shoduje s užíváním jakéhokoli léku na bolest, aniž by přemýšlela o možných důsledcích pro dítě..
Jedním z posledních příznaků, které žena během těhotenství zažívá, je příznak netrpělivosti. Tato fáze těhotenství se vyznačuje tělesným nepohodlím a únavou, když se práce blíží..

V některých případech se u ženy může vyskytnout deprese, ale člověk by si neměl zaměňovat běžné výkyvy nálad s depresí. Mezi nejčastější příznaky deprese patří pocit neklidu, pocit prázdnoty, poruchy spánku, nedostatek chuti k jídlu nebo naopak neustálá touha po jídle, apatie nebo nepřiměřené náhlé změny nálady.

Příčiny deprese mohou být rodinné neshody, sociálně-ekonomické nepokoje, nedostatek emoční podpory od blízkých, různé úzkosti během těhotenství, je nejlepší konzultovat odborníka - psychologa nebo psychoterapeuta.


Ale můžete něco udělat sami:
Nejprve nám řekněte o všem, co vám, manželovi nebo blízkým vadí.
Zkuste zjistit, co způsobuje, že se necítíte dobře a jak je eliminujete..
Spát více, odpočívat, jíst správně
Nepřestávejte vést aktivní životní styl, hodně chodit; při provádění vhodných relaxačních cvičení.
Hovořte každý den se svým dítětem, sdílejte s ním události svého života, mluvte o svých pocitech, úspěších a věcech, které se nedají dobře. Ale i v tomto případě se pokuste udržet optimistický přístup, že vše je v pořádku, že všechna zklamání budou projít, že vy a vaše dítě se s nimi dokážete vyrovnat. Nezapomeňte, že máte dítě. Cítí všechno a váš přístup k němu nyní ovlivňuje jeho celý budoucí život..
Nejčastější obavy u těhotných žen

Pokud je dítě první, nedokážete si představit, co se bude dít dál. Jako každá moderní žena se snažíte situaci ovládnout. Je důležité, abyste věděli, co se s vámi děje. Ukazuje se však, že je pro vás nyní těžké něco naplánovat. Celý váš čas bude podřízen strouhance, bude narušen váš normální režim, budete nuceni budovat svůj život v závislosti na vašem dítěti. Kromě toho není jasné, jak narození ovlivní rodinné vztahy. A jak půjde samotné narození? Většina matek má strach z mlhoviny budoucnosti. Ale nikdo nemůže odpovědět na všechny vaše dotazy předem. Takže si možná užíváte nový stát? Nyní nemůžete situaci nijak ovlivnit, takže nejlepší věc, kterou můžete udělat, je „jít s proudem“ a užívat si neznámého. Nezamkněte se však ve svých obavách, mluvte o nich se svým manželem nebo příbuznými.


DĚLEJTE SE PRO DOBŘE DĚTSKÉ DĚTI

Některé matky, zatímco čekají dítě, jsou kvůli svému zdraví nervózní. Je třeba si uvědomit, že nikdo není imunní vůči různým odchylkám ve vývoji novorozence. Při včasné diagnóze lze mnohé problémy napravit. Každá žena se vyrovná s tímto strachem svým vlastním způsobem. Pro jednoho je důležité mluvit s milovaným o tomto tématu, zatímco druhé se bude snažit nezaměřit na nic a bude hledat další témata k zamyšlení. Měli byste se obklopit lidmi, kteří v budoucnu nesou obvinění z optimismu a důvěry. Pokud žena spadne do patologického oddělení, nedůvěra a emoční úzkost se nezvýší z pocitu nevolnosti, ale z příběhů druhých. Je třeba pochopit, proč si žena myslí, že bude mít nižší dítě. Možná je to kvůli touze mít dokonalé dítě. Pokud se v tomto ohledu úzkost prohlubuje, obraťte se na psychologa..

Když se dítě začne pohybovat, získejte mapu své činnosti. Vyberte si denní dobu, kdy je podle vašich pozorování dítě vzhůru a aktivní, a spočítejte počet pohybů za půl hodiny. Pokud necítíte žádný pohyb do 12 hodin, poraďte se se svým lékařem. Ale nebuďte vystrašení. Zvláštní studie ukázala, že většina žen, které během kurzu nepociťovaly pohyby plodu. 12 hodin, porodila zdravé děti bezpečně. Pokud máte stále obavy, požádejte o ultrazvukové vyšetření..

Tyto obavy jsou obvykle charakteristické pro ty, pro něž těhotenství přišlo jako překvapení. Často je žena nucena přerušit svůj profesní růst. Po ukončení kariéry se žena bojí, že se nebude moci vrátit na své pracoviště. Závisí na manželovi nebo rodičích. V takové situaci stojí za to upřednostnit. Co dělá ženskému štěstí především - rodině nebo práci? Člověk samozřejmě nemusí vyžadovat úplné ponoření do dítěte a přerušení kontaktu s vnějším světem. Péče o dítě je normální období pro plnohodnotnou ženu, kterou musíte žít ve vysoké kvalitě.

Možná zjistíte, že je obtížné soustředit se na práci v některých obdobích těhotenství, zejména pokud se necítíte dobře. Pozorování však ukázala, že většina žen může i nadále pracovat se stejnou produktivitou. Během přestávek jezte výživné jídlo a relaxujte.

Máma nese největší odpovědnost za své dítě. Váš manžel a rodiče vás samozřejmě podporují. Ale největší břemeno leží na vašich bedrech. "Moje dítě by mělo být zdravé, krásné, chytré, šťastné. A v tom všem mu musím pomoci." Pro budoucí matku je často obtížné odolat myšlenkám tak velké odpovědnosti. Panika začíná. Z nějakého důvodu se stěží vyčítá a říká špatná máma. Ideální matky, stejně jako ideální děti, neexistují.


TĚLO: Bolest při porodu a změna vzhledu

Dříve jste mohli ovládat svůj vzhled: v případě potřeby jděte na dietu nebo správný make-up. Nyní cítíte úplnou bezmocnost dříve, než se stane vaše tělo. Velké břicho a strie vás děsí. Musím přiznat, že se s vámi skutečně odehrávají události, které výrazně mění váš život, nebudete je moci ignorovat. Jedním ze způsobů, jak se zbavit myšlenek na bolest během porodu, je navštěvovat školu pro budoucí rodiče, kde vás naučí překonávat úzkosti, které vás obtěžují. A co je nejdůležitější, můžete se přijmout jako změněný a být schopen plně se účastnit porodu, a ne být pasivním utrpením..


Manželské vztahy

Některým ženám se zdá, že po otěhotnění začaly vypadat horší, že manžel najde jinou ženu. Neustále si kladete otázku: budete se moci po porodu „odrazit“? A jak se bude váš manžel cítit o tom malém křičícím stvoření? V tomto případě dítě vykonává funkci „lakmusového testu“, jedná se o kontrolu skutečných vztahů v rodině.

Pro muže není toto období o nic méně obtížné než pro ženu: postrádá vaši pozornost, cítí se osamělý a nemá pocit, že je nyní naprosto nezbytný pro matku i dítě. Promluvte si o svém emocionálním stavu se svým budoucím tátou v době, kdy je atmosféra v rodině bezpečná a klidná. Jemně se pokuste vysvětlit, že potřebujete péči, opatrovnictví, porozumění a někdy chcete být litován jako malé dítě.

Po další „špatné“ náladě se maminka postupně uklidňuje a začíná s dítětem interní (vyjádřený) dialog. Vyslovuje, co se stalo, a vysvětluje, že se nic strašného nestalo. Pokud se jednalo o hádku s tátou, slibuje se to co nejdříve smířit. Když žena prochází tímto dialogem, postupně se uklidňuje, cítí, že se dítě uklidňuje. V tomto případě dojde k uvolnění z nepříjemné situace a nevznikne vina. A to je právě výsledek, o který usilujeme: nemůžete se nechat cítit provinile. Nakonec je pod vlivem vašich pocitů položen základ psychiky vašeho dítěte. A čím sebevědomější se budete cítit, tím jistější bude dítě.!


Nezkoušejte tedy neočekávané akce, nálady nálad. Vysvětlete své chování dítěti, uklidněte své blízké, přepněte se na něco příjemnějšího a užijte si těhotenství!

Pokud se vaše vzrušení změní v úzkost a strach, pak pro úspěšné narození se musíte naučit, jak se s tím vypořádat.


V psychoterapii existuje celá řada docela účinných technik řízení úzkosti. Nejjednodušší metody můžete snadno zvládnout sami.


Relaxace uvolňuje nervové napětí, snižuje strach. Hluboká relaxace má příznivý vliv na vaši fyzickou kondici: pomáhá snižovat krevní tlak a snižuje stresové hormony. Jakmile se svaly uvolní, mozek se uklidní, obavy a úzkost zmizí, emoční stav se stabilizuje.

Představujeme vám relaxaci pro nezávislé seznámení.

Zapněte měkkou hudbu. Posaďte se, zatímco sedíte nebo vleže. Zavřete oči a představte si místo, kde jste kdysi byli a které by vám nejlépe vyhovovalo pro duševní a fyzickou relaxaci. Mělo by to být klidné místo - pláž, hory, louka nebo vaše zahrada.

Pokud na nic nepřijde, jen pomyslete na místo. Nyní si představte, že jste na tomto ideálním místě relaxovali. Jasně vidíte všechny barvy, slyšíte všechny šustění, cítíte ránu větru, cítíte teplo na kůži. Posaďte se a užijte si toto zdravé, klidné a relaxační prostředí. Cítit klid a klid, které pocházejí z tohoto místa, užijte si tento pocit. Mír a příjemné pocity oživí vaše tělo a dodají vám novou sílu. Vždy se můžete vrátit na toto ideální místo, kdykoli budete chtít, a znovu zažít klid a ticho ve svém těle i duši. Otevřete oči po 5-10 minutách.


Text pro relaxaci lze zaznamenat na magnetofon nebo požádat blízké, aby vám jej během relaxace přečetli.


Meditace je stav vnitřního míru, kterého je dosaženo pomocí takových technik, jako je dýchání nebo opakování jednoho zvuku pro sebe. Meditace dává člověku pocit vnitřního míru, pomáhá naučit se ovládat sebe sama, mít pozitivní přístup k životu.


Existují některá pravidla pro meditaci..
Asi půl hodiny před meditací nejezte ani nepijte.
Připravte si pokoj: měl by být dostatečně teplý, tichý a tmavý..
Vyberte si správný čas: nic by vás nemělo rozptylovat po dobu 20-30 minut.
Můžete sedět na židli, na posteli, na podlaze na koberci nebo polštáři - hlavní věcí je, že je pro vás výhodné držet záda rovně v této poloze a můžete zcela relaxovat..

Proces meditace je následující.
Sedět v pohodlné poloze s rovným hřbetem, zaměřit se na své dýchání: sledujte, jak se žaludek zvedá a padá, když vdechujete a vydechujete, jak vzduch vstupuje a opouští tělo. Zároveň však dýcháme zcela přirozeně.
Spočítat každý výdech, počítat do 10, začít znovu.
Po 5 minutách již nepočítejte výdech, ale vdechujte.
Po dalších 5 minutách můžete přestat počítat: jen sledujte dech a uvědomte si, že rytmus dechu se spojí s rytmem vesmíru.
Během meditace, zejména na začátku, mohou vaše soustředění rušit cizí myšlenky. Snažte se o ně nepřijímat, představte si je jako mraky, které procházejí kolem.
Po 20–30 minutách se vraťte do reality, pomalu otevřete oči a protáhněte se.
V druhé polovině těhotenství můžete meditovat ležící na zádech nebo boku. V jakékoli poloze se však ujistěte, že oděv nedotahuje tělo a neinterferuje s příslušenstvím. Odstraňte pásy, pásy, hodinky, řetězy, kontaktní čočky.

Meditace a relaxace mají pozitivní vliv nejen na duševní, ale i na fyzickou kondici člověka: pomáhají snižovat vysoký krevní tlak, zlepšují krevní oběh, zmírňují bolesti hlavy, usnadňují dýchání a zlepšují spánek.

Během meditace je mozková aktivita oslabena, což vede k relaxaci a klidu celého vašeho těla, což znamená, že má také příznivý účinek na vaše dítě. Pomocí meditativní zkušenosti během porodu si můžete udržet sílu a sebekontrolu, děložní hrdlo se otevírá snadněji, děloha se stahuje lépe a po porodu nebude pocit únavy tak významný.

Články O Neplodnosti