Hlavní Testy

Proč potřebujete kompresní punčochy v nemocnici během porodu

Přírůstek hmotnosti během porodu je normální, ale během tohoto období se bohužel mohou vyvinout křečové žíly. Z tohoto důvodu lékaři často doporučují nastávajícím matkám, aby pro porod nosily kompresivní punčochy. To platí zejména pro ženy, u nichž se výše uvedená nemoc projevila dříve..

Kompresní prádlo může zabránit vzniku nebezpečných následků po porodu, jako je vznik trombózy a prasknutí stěn žil. Uprostřed těchto problémů se těhotné ženy často zajímají o otázku, jaké kompresní punčochy si vybrat a jak je nosit? Budeme tyto otázky posuzovat podrobněji..

Proč pro kompresi potřebujete punčochy? ?

Ne všechny ženy v porodu vědí, že období těhotenství a porodu je nebezpečné kvůli možnosti vzniku žilních chorob a onemocnění krevních cév dolních končetin..

Rostoucí děloha zvyšuje tlak na nohy, v důsledku čehož se cévy a cévy začnou štípat. Proto začíná stagnace v pánevní oblasti a oblasti nohou.

Přirozená porodnost, a zejména cisařská sekce, nutí ženu být na dlouhou dobu v poloze na zádech, což vyvolává rozvoj stagnujících procesů. Zvýšený nitrobřišní tlak má také negativní vliv na stav žil..

Společně tyto faktory vedou k poškození oběhového systému nohou a přispívají k tvorbě trombózy..

Pozornost! Kompresní punčochy, které nosí žena při porodu, přispívají ke správnému rozdělení tlaku na končetiny, normalizují krevní oběh a snižují zatížení dolních končetin.

Účinek lékařského prádla se znatelně projevuje ve snížení únavy spojené s porodem dítěte a porodu.

Abychom dosáhli výsledku nošení punčoch, lékaři doporučují ženám trpícím žilními chorobami používat kompresní samice punčochy nejen během těhotenství, ale také ve fázi porodu, stejně jako v období po porodu..

Takové spodní prádlo je zpravidla vyrobeno z přírodních materiálů, proto je bezpečné a pohodlné použití.

Provozní princip

Abyste pochopili, zda jsou pro porod zapotřebí kompresivní punčochy, měli byste pochopit princip jejich působení..

V měsících těhotenství u ženy oslabuje pružnost žil, takže se zvyšuje průtok krve do nich. Účinkem kompresních punčoch je vyvíjení vnějšího tlaku na cévy. V přítomnosti oslabených žil je činnost žilních chlopní narušena, otevírají se a uzavírají se nepatřičně. Krev stékající do nohou proto obvykle stagnuje.

Punčochy, napínání dolní končetiny, pevně komprimujte cévy. Žilní ventily tak dostávají podporu. Krevní rychlost je normalizována, respektive je snížena pravděpodobnost stagnace.

Je třeba také poznamenat, že tlak z punčoch na nohu je nerovnoměrný. V oblasti kotníku dosahuje 100%, v tříslech - 20%. Toto rozdělení tlaku vám umožňuje zajistit požadovanou rychlost krevního oběhu. Lékaři doporučují nošení kompresního spodního prádla, protože snižuje zatížení nohou a udržuje žíly v dobrém stavu..

Indikace a kontraindikace pro použití

Kompresní punčochy se nakupují na doporučení flebologa (lékaře podílejícího se na léčbě žilních chorob), jsou-li k dispozici:

 • projevy otoku nohou večer;
 • vzhled únavy a bolesti ve spodní části nohou;
 • známky křečových žil;
 • modré „hvězdy“ na nohou;
 • prokázaná chronická žilní nedostatečnost nebo trombóza;
 • v lýtkovém svalu jsou pozorovány křeče;
 • žilní dermatitida a ekzém.

Přítomnost těchto projevů u těhotné ženy naznačuje nutnost nákupu kompresních punčoch. Použití punčochy tohoto typu umožní:

 • zabraňují tvorbě křečových žil během porodu;
 • usnadňují pohyb kyslíku a živin ve všech tkáních nohou;
 • zlepšit krevní oběh, čímž se sníží pravděpodobnost krevních sraženin;
 • zlepšit transport extracelulární tekutiny cévami nohou, což sníží otok končetin.

Kontraindikací pro použití kompresního prádla je přítomnost takových chorob, jako jsou:

 • ateroskleróza;
 • dermatitida kůže;
 • endarteritida;
 • chronické arteriální onemocnění nohou;
 • cukrovka.

Ošetřující punčochy mohou doporučit ošetřující lékař, flebolog a gynekolog, u kterého těhotná žena pozoruje těhotenství. Ve zvláštním obchodě konzultant pomůže, vezme-li se v úvahu výpověď těhotné ženy, vybere kompresní punčochy pro porod a řekne vám, jak je nosí.

Klasifikace skladování

Všechny kompresní punčochy pro porod jsou pro účely určení rozděleny do tří typů:

 • pro prevenci (preventivní úplety);
 • k ošetření (lékařské pleteniny);
 • pro pacienty s omezenou pohyblivostí nohou (ant embolické pleteniny).

Pozornost! Nedoporučuji vám, abyste nosili antideopatické punčochy v den, kdy je plánováno narození. Výjimkou je přítomnost těžké fáze trombózy..

Hlavním rozdílem mezi preventivní a léčebnou třídou je stupeň komprese měřený v milimetrech rtuti.

V kompresních dámských punčochách používaných k profylaxi nepřesahuje tlak na cévy dolních končetin 12 mm. Hg. Svatý.

Třídy a komprese

Podle stupně komprese jsou terapeutické kompresní punčochy rozděleny do 4 tříd:

 1. První třída (kompresní tlak nepřesahuje 23 mm Hg). Punčochy jsou předepsány pro drobné projevy křečových žil v přítomnosti vaskulárních „hvězd“, s výskytem otoku na nohou a pocitu únavy.
 2. Druhá třída (komprese nepřesahuje 32 mm Hg). Punčochy jsou předepsány, pokud se vyskytnou známky trombózy a křečových žil. Při jejich použití je dosaženo preventivního i terapeutického účinku..
 3. Třetí třída (komprese nepřekračuje hranice 46 mm Hg). Spodní prádlo je předepsáno v případě poškození žilně-cévního systému střední a závažné míry.
 4. Čtvrtá třída (komprese nad 50 mm Hg). Punčochy se předepisují v přítomnosti závažných stupňů zhoršeného toku lymfy. Jejich použití neumožňuje rozvoj komplikací a snižuje otoky nohou.

Kompresní punčochy se dělí nejen podle stupně komprese, ale také podle kategorie. Kterou z možností má smysl v konkrétním případě použít, lékař pomůže rozhodnout.

Takže kompresní prádlo pro porodnický proces lze reprezentovat jako:

 1. Podkolenky. Tato možnost je považována za nejlepší řešení pro použití během těhotenství. Nedoporučuje se nosit během porodu, protože veškerý tlak bude automaticky přenášen ze spodní části nohou do oblasti stehna..
 2. Elastické obvazy. Tuto možnost nelze označit za nejlepší, protože obvazy mohou způsobit poškození krevních cév, pokud jsou na nohu nesprávně navinuty. Poškození může spočívat v tom, že některé sekce budou pevně sevřeny a některé zůstanou volné..
 3. Nemocniční punčochy. Tato verze zdravotnického spodního prádla je považována za optimální. Punčochy na nohou těhotné ženy vyvíjejí rovnoměrný tlak, správně distribuují zátěž a nepůsobí na oblast, kde je dítě. Tato varianta povlečení je vhodná, pokud existuje potřeba prevence vaskulárních chorob..
 4. Punčocháče. Tento typ prádla má stejné výhody jako punčochy, ale používá se výhradně v měsících těhotenství. Nevýhodou punčochových kalhot je to, že mohou stlačit žaludek, což nepříznivě ovlivňuje vyvíjející se plod.

Rozměry

Při plánování nákupu punčochy při porodu byste si měli prostudovat tabulku velikostí. Podle obecně uznávané klasifikace budou produkty velikosti S (alternativní označení je číslo 1) vyhovovat ženě, která má:

 • obvod kotníku je v rozmezí 19-22 cm,
 • obvod dolní končetiny je v rozmezí 29-37 cm;
 • obvod horního stehna je 44-52 cm.

Velikost M (alternativní označení - číslo 2) by měla být vybrána, když:

 • obvod kotníku je 22-25 cm;
 • obvod dolní končetiny je 34-42 cm;
 • obvod horního stehna 50-58 cm.

Velikost L (alternativní označení - obrázek 3) by měla být vybrána s následujícími parametry:

 • obvod kotníku 25-28 cm;
 • obvod nohou 38-46 cm;
 • obvod horního stehna 56-64 cm.

Pokud jsou parametry ženské nohy větší než výše uvedené hodnoty, měla by si zvolit velikost XL (alternativní označení - číslo 4).

Co trh nabízí??

Dnešní trh je bohatý na kompresní punčochové zboží. Kompresní punčochy při porodu prodávají lékárny i specializované internetové obchody. Nákup tohoto typu produktu lze provést na kterémkoli z prodejních míst. Je důležité, aby výrobky byly certifikovány a splňovaly požadavky Gosstandart..

Známí výrobci

Mezi známé výrobce léčivého spodního prádla patří:

 1. Společnost Venoteks, která nabízí širokou škálu preventivních a terapeutických punčoch. Společnost nabízí kompresní punčochové zboží schválené ministerstvem zdravotnictví RF již 20 let. Výrobky společnosti mají vysokou německou kvalitu a optimální ceny..
 2. Německá společnost Medi, specializující se na navrhování a výrobu kompresních lékařských úpletů a vysoce kvalitních ortopedických výrobků.
 3. Švýcarská společnost Sigvaris, založená ve Švýcarsku v roce 1864. Výrobky této společnosti splňují evropské normy a podléhají přísné kontrole kvality v každé fázi výroby..
 4. Italská společnost Relaxsan, jejíž punčochové výrobky se vyznačují cenově dostupnými náklady a vysokým výkonem.
 5. Italská společnost Ergoform, jejíž výrobky se vyznačují kvalitou a odolností proti opotřebení.
 6. Ruská společnost Intex, jejíž výrobky odpovídají mezinárodnímu standardu RAL-GZ 387 a jsou prodávány za rozumnou cenu.

Náklady na skladování při porodu závisí na různých faktorech. Ne vždy je vysoká cena vysvětlena vysokou kvalitou a drahými surovinami. Cena často přímo souvisí s popularitou značky..

Společnost Venotex prodává preventivní punčochy za 700 rublů. Punčochy třetího stupně komprese jsou touto společností prodávány za cenu 1600 rublů..

Punčochy Medi s nejmenším stupněm komprese se prodávají za cenu 1300 rublů.

Firma Sigvaris prodává punčochy k dodání za cenu 2 500 rublů až 5 500 rublů. Vysoká cena je vysvětlena dlouhou životností povlečení a jeho dokonalou vysokou kvalitou..

Společnost "Intex" nabízí tyto výrobky za cenu 1200 až 3500 rublů.

Jak zvolit velikost punčochy?

Není obtížné zvolit velikost kompresních punčoch. Chcete-li to provést, musíte udělat těhotnou ženu řadu měření jejího těla.

Takže s centimetrovou páskou byste měli měřit:

 1. Hip obvod. Měření se provádí 25 cm nad kolenem.
 2. Obvod dolní končetiny. Měření se provádí v nejobsáhlejší části těla..
 3. Kotníkový obvod. Měření se provádí o něco vyšší než kost.

Po znalosti těchto velikostí vybere poradce obchodu ten správný produkt.

Velikost punčoch lze také zvolit nezávisle pomocí rozměrové mřížky. Taková tabulka je umístěna na každém balení kompresních punčoch..

Výběr kompresivních punčoch by se měl přistupovat velmi odpovědně. Pokud je velikost kompresních punčoch zaznamenána v DEN, měli byste vědět, že se nejedná o lékařské spodní prádlo. Na krabicích kompresního prádla je vždy označena třída a komprese produktu. Kromě toho by na punčochách neměly být švy..

Vlastnosti použití a péče

Aby si kompresní oděvy mohly zachovat své vlastnosti po celou dobu provozu, je nutné mu poskytnout náležitou péči. To znamená:

 • ruční mytí denně (nejlépe ne mýdlo, ale mýdlo);
 • sušení na laně; po praní je zakázáno kroucení výrobků;
 • zákaz žehlících punčoch;
 • zákaz natahování oděvů, protože rychle ztratí své léčivé vlastnosti.

Jsou-li punčochy pro porod roztrhané, je lepší je nepoužívat, protože téměř v takových případech výrobky ztratí své léčivé vlastnosti.

Jak nasadit punčochy při porodu?

Vzhledem k tomu, že některé výrobní společnosti vyrábějí punčochy s vysokou odolností proti opotřebení, můžete bezpečně nosit stejné pleteniny, které se nosily během těhotenství..

Některé těhotné ženy se diví: „Měli byste si před porodem umýt punčochy nošené během těhotenství?“.

Protože proces porodu vždy vyžaduje sterilitu, punčochy nošené při porodu musí být dobře umyté (měly by být umyté mýdlem a musí být provedeno ručně). Nosit výše popsaný produkt má smysl ráno, aniž by vstal z postele. Pokud punčochy obsahují střih špičky, měl by se na nohu nosit předem nylonový prst. Při nošení punčochy lze ponožku odstranit (je nutné ji používat pouze k rychlému nasazení kompresního dresu).

Pokud punčochy, které jste zakoupili, nemají výřez pod špičkou, nebude problém s jejich nasazením. Mohou být zpočátku spojeny do „akordeonu“ a pak hladce zasunout nohu dovnitř.

Kolik času by mělo nosit kompresní prádlo po narození?

Pokud byly punčochy zakoupeny pro preventivní účely, měly by být nošeny po dodání, mělo by se nosit pouze týden. Pokud má žena v porodu císařský řez, bude se muset výrobek nosit déle. Po císařském řezu obecně odborníci doporučují neodstraňovat punčochy během prvních 7 dnů. Potom by se měl čas, který v nich strávíte, postupně snižovat tím, že se punčochy oblékají každý druhý den. Měli by se nosit, dokud není poporodní těžkost v nohou úplně pryč..

punčochy pro porod v nemocnici - je to nutné?

policista v červenci řekl, že punčochy jsou nutné k podpoře žil
Navzdory horku jsem toho nelitoval, protože máma a babička a sestra mají křečové žíly. tady mlin, když vidíš, jak to je
okamžitě a punčochy a všechno připravené k nošení

můžete také vyzvednout v lékárně, tam musíte změřit holení jako nebo nad koleno centimetrem a v závislosti na této velikosti

v ortopedických lékárnách určitě pomůžou každému měřit, ale není to levné potěšení

Ne pro tohle. A za to, co je napsáno výše.

Měl jsem náznak porodu v punčochách (obvazy) a bylo to napsáno na mé kartě. Koupil jsem si elastické obvazy a přinesl si mě do nemocnice (14.).
Po prohlídce jsem byl rychle převezen do nouzového policisty.
Probudil jsem se v intenzivní péči, díval jsem se na dívky, které po plánovaném COP - všechny mají nohy zabalené, a já jsem byl jeden bosý.

Podívá se na nouzového policajta, který se o vaše nohy nestará, a ze všeho nejvíc neměl čas se obvazovat. Jen se jí podařilo zavolat manželovi.

Porodíme v punčochách

Těhotenství a porod jsou období rizika vzniku křečových žil. Dokonce i u žen bez rozdílu je prevalence onemocnění 3krát vyšší než u mužů. Přirozený porod nebo císařským řezem - oba způsoby dodání přispívají k rozšíření stěn žil dolních končetin a výskytu křečových žil.

Proč jsou při porodu zapotřebí kompresivní punčochy?

Během vynuceného období porodu, v důsledku zvýšení intraabdominálního tlaku, dochází v žilách nohou zpětný tok krve - z hluboké na povrchní. Povrchní žíly - saphena magna a saphena parva - se nerovnoměrně rozšiřují, prodlužují a jsou zcpané. Správný žilní výtok je narušen. Plazmové proteiny, krvinky, přesahují napjatou poškozenou cévní stěnu a impregnují subkutánní tkáň. Existuje otok, zhutnění, celulitida a hyperpigmentace. V pokročilých případech onemocnění dochází k úplnému zastavení toku lymfy - dochází k lymfhostáze, nohy a dolní končetiny vypadají několikrát zvětšené. Lymphostáza se nazývá „hojnost“. V další fázi vedou křečové žíly k kožním onemocněním - dermatitida, ekzém a tvorba trofických vředů..

Pokud existuje dědičná predispozice nebo rizikové faktory pro rozvoj žilní nedostatečnosti, můžete nemoc „vydělat“ za jeden den - při porodu.

Kompresní punčochy pevně ovinují kolem nohy a stlačují povrchové žíly z vnějšku, což brání jejich natahování. Ve speciální zkroucené nitě v tkaní zdravotnického zařízení je tlakový gradient rozložen tak, že kotník a dolní končetina mají maximální účinek a klesá na stehno..

Během nuceného období práce, kvůli kompresnímu efektu, punčochy nedovolují povrchovým žilám přetékat a směřovat krevní tok do hluboké, fyziologicky správné cesty.

Během císařského řezu léky používané pro anestézii rozšiřují krevní cévy, snižují tón cévních stěn a vedou ke zvýšení obsahu krevních destiček v krvi (buňky zodpovědné za srážení). Po operaci přispívá k zhoršení situace nucená poloha ležení. Když člověk chodí, kontrakce svalů nohou pravidelně komprimují žíly a podporují žilní výtok. Dlouhá vodorovná poloha v kombinaci se zvýšenou koagulací krve může vést k tromboflebitidě dolních končetin.

Indikace pro nošení kompresních punčoch

Je lepší začít nosit kompresní punčochy od čtvrtého do pátého měsíce těhotenství, když se zvyšuje hmotnost a objem cirkulující krve. Kromě toho podle jedné z teorií - neuroendokrinní - hormonální restrukturalizace vede ke snížení tónu stěn žil v důsledku produkce hormonu relaxin.

Těhotné ženy s rizikovými faktory by měly věnovat zvláštní pozornost prevenci křečových žil dolních končetin - nosí kompresivní punčochy. Mezi tyto rizikové skupiny patří nastávající matky:

 • nadváha;
 • starší 35 let;
 • se zvýšenou koagulací krve.

Lékaři obvykle schvalují těhotné ženy, které nosí lékařské kompresivní punčochové zboží, se stížnostmi na:

 • těžkost, tupá bolest v nohou;
 • otoky nohou a nohou;
 • parestézie - „goosebumps“, pocit znecitlivění nohou;
 • noční křeče.

Nosit kompresivní punčochy během těhotenství a porodu je povinné pro ženy, které již mají povrchové žíly nebo žilní uzly.

Kontraindikace

Nošení těchto produktů je kontraindikováno u těhotných žen s následujícími chorobami:

 • s porušením arteriální průchodnosti - ateroskleróza dolních končetin, endarteritida, tromboangiitida;
 • otevřené defekty a kožní infekce - plačící dermatitida, trofické vředy, rány a hnisavé záněty;
 • individuální nesnášenlivost s materiálem produktu.

Opatrně by mělo být kompresní prádlo vhodné pro těhotné ženy s diabetem. U tohoto onemocnění jsou postiženy jak tepny (diabetické angiopatie), tak žíly.

Jak si vybrat punčochy pro porod

Před nákupem a nošením zdravotnického úpletu je nutná konzultace s flebologem nebo angiosurgeonem.

Kompresní punčochy přicházejí v těle, černé a bílé.

U kompresního prádla jsou stanoveny standardy kvality. Evropská norma - RAL-GZ-387. Výrobky označené jako splňující tyto normy distribuují tlakový gradient následujícím způsobem: 100% ke kotníkům, 70% ke kolenům a 40% ke kyčlům. To poskytuje optimální podmínky pro žilní průtok krve..

Při přirozeném porodu se doporučují kompresní punčochy, a pokud je císařský řez ant embolický.

Kompresní třída

V závislosti na stupni komprese povrchu nohy jsou kompresní punčochy rozděleny do tříd. Změřte tlak rtuti v milimetrech. Třídy komprese produktů jsou následující:

 1. První. Index komprese v kotníku do RT 23 mm. Umění. Používá se jako prevence proti křečovým žilám během těhotenství. Doporučuje se pro počáteční příznaky nemoci: pocit těžkosti v nohou, otoky, telangiektázie („vaskulární hvězdičky“). Není vhodný pro porod kvůli špatné kompresi.
 2. Druhý. Indikátor komprese je 24–33 mm Hg. Umění. Přiřazeno flebologem pro mírné křečové žíly a pro prevenci hluboké žilní trombózy.
 3. Třetí. Komprese v rozsahu od 34 do 45 mm RT. Umění. Tyto punčochy nosí pacienti se středně závažným a závažným stupněm onemocnění žil, doprovázené poruchami trofické měkké tkáně..
 4. Čtvrtý. Kompresní poměr je více než 59 mm Hg. Umění. Je předepsán pro lymfhostázu (elephantiasis) nebo pro vrozenou patologii žil..

Pouze punčochy z jedné kompresní třídy - první - lze zakoupit a nosit bez souhlasu lékaře.

Typ produktu

Na balení punčoch mohou být speciální poznámky - druh produktu. V závislosti na účelu je kompresní úplet rozdělen do následujících typů:

 1. Profylaktické. Stupeň komprese je od 18 do 21 mm Hg. Tyto punčochy mohou nosit ženy s nadváhou, špatná dědičnost s ohledem na křečové žíly a zvýšená koagulace. Navrženo pro dlouhodobé nošení.
 2. Terapeutický. Kompresní poměr je od 22 mm Hg a výše. Předepisuje se pacientům se známkami žilní choroby flebologem nebo cévním chirurgem. Je také navržen pro dlouhodobé nošení..
 3. Antiembolický. Používá se výhradně na krátkou dobu - během císařského řezu a do šesti dnů poté (pak lze nosit kompresi). Na druhé straně se dělí na tři stupně komprese v závislosti na závažnosti doprovodných nemocí. Protiskluzové punčochy jsou vždy bílé, v oblasti prstů jsou speciální štěrbiny pro vizuální sledování stavu kůže.

Protiskluzové punčochy se nosí pouze v nemocnici pod dohledem lékaře.

Jak určit velikost punčoch

Rozměrová mřížka se může lišit v závislosti na výrobci. Při nákupu se řiďte tabulkou uvedenou na balení. Při určování velikosti se bere v úvahu:

 • délka nohy - od paty po slabiny;
 • obvod kotníku;
 • obvod nejširší části kaviáru;
 • obvod dolní končetiny pod patellou;
 • obvod stehna ve výšce 25-30 cm od kolena (horní třetina).

Měření se provádí ráno, ihned po probuzení. Centimetrová páska by se během měření neměla prohýbat ani tlačit do kůže.

Pokud je punčocha příliš slabá na to, aby mohla uchopit nohu, nebude to mít žádný účinek. A pokud je příliš mnoho, je to plné poškození krevního oběhu v tepnách a snížení trofické měkké tkáně.

Materiál produktu

Kompresní punčochy se nosí neustále, vzlétají v noci. Materiál takového výrobku musí být hypoalergenní, což potvrzuje známku environmentální bezpečnosti podle evropských norem - norma Oeko-Tex 10.

Častěji používané směsové textilie, sestávající z:

Punčochy jsou plynulé a vylučují možnost nerovnoměrného stlačení.

Populární výrobci a náklady

Sortiment lékáren, ortopedických salonů a internetových obchodů je rozmanitý. Preferované výrobky známých značek, které mají osvědčení o shodě s evropskými normami.

Tabulka: populární výrobci kompresních punčoch, výrobní náklady

VýrobcePopisPřibližné náklady (trh Yandex)
Venoteks (Venoteks), NěmeckoVýrobky jsou certifikovány v Ruské federaci, vyrábějí kompresní a protisymetrické pleteniny. Oficiální web si prohlašuje takové vlastnosti, jako je německá praktičnost, vysoká kvalita, pohodlí a elegance, prokázaný terapeutický účinek.1850 - 4500 rub.
Měď (medi), NěmeckoSpolečnost se prosazuje jako světový lídr v oblasti designu a výroby kompresního punčochového zboží. Zaručená vysoká kvalita, bezpečnost a efektivita..1600 - 7000 rub.
Relaxan (Relaxsan), ItálieJe zde prezentována široká nabídka, výrobky mají evropské certifikáty shody. Při výrobě používá nejnovější technologii.1 000 - 5 000

Od druhé poloviny těhotenství, od pátého měsíce, jsem nosil kompresní punčocháče pro těhotné ženy z první kompresní třídy. Pátý měsíc přišel v září. Punčocháče jsou dostatečně pevné, myslím, že je v létě trochu horké. Během porodu však nekoupila punčochy, což nyní lituji. Výsledek - rozšířené povrchové žíly na nohou, na vnitřním povrchu nohou a na koleni. Arisen rychle za pár dní. Samozřejmě jsem v porodnici nic nevšiml: emoce, únava, práce, nebyl čas zkoumat sám sebe. Pravda se otevřela již doma, když byl čas trochu dýchat a uzdravovat se. Kdybych se před časem „převinul“, určitě bych s doktorem mluvil o tom, jak si během těhotenství nosit přesně punčochu, abych je porodil. Tehdy se mi to nestalo, doktor to neřekl.

Kompresní punčochy se hodí po dodání. S malým dítětem trávíte spoustu času na nohou - nekonečná pohybová nemoc, chodí 2–4 hodiny denně, v závislosti na ročním období. Nikdo také nezrušil domácí úkoly. Ve večerních hodinách nohy bobtnají a „ztrácejí“, a pokud navíc „dysfunkční“ dědičnost, můžete brzy vidět křečové uzly... Pokud je dítě kojeno, neměly by se užívat venotonika. A kompresivní punčochy zůstávají jediným dostupným způsobem, jak zabránit vzniku křečových žil.

Jak nasadit punčochy při porodu

Předtím, než si obléknete punčochy, musíte se ujistit, že chodidla (zejména paty) jsou hladké, bez drsných povrchů, které mohou zanechat stopy. Kromě toho by nehty na nohou a rukou měly být zkráceny a vyplněny. Prsteny by měly být odstraněny z prstů..

Ráno si oblékli punčochy, když se probudili, přímo v posteli - než vstali. Pokud to z důvodu velkého břicha není možné, požádejte o pomoc své příbuzné. Existují speciální zařízení pro oblékání kompresních punčoch. Je to důležité, aby se dosáhlo rovnoměrného napětí a přizpůsobení produktu. Pro usnadnění uklouznutí punčochové tkaniny můžete nosit rukavice - hedvábí nebo lékařské.

Skladovací nástroj pomáhá, když je obtížné se ohnout dolů a neexistuje žádná vnější pomoc

Pokud se vám nepodařilo okamžitě nasadit punčochy a začaly stahy, měli byste si lehnout a zvedat nohy nad úroveň těla. V této poloze noste zdravotnický dres po 5-10 minutách.

Veškeré spodní prádlo před porodem by mělo být předprané, včetně kompresních punčoch..

Kolik nosit kompresní punčochy po porodu

Při přirozeném způsobu dodání, nepřítomnosti problémů s žilami a koagulaci po nich se kompresní punčochy nosí až 6-7 dní. Pokud před narozením byly známky křečových žil, je nošení na dobu neurčitou, téměř nepřetržitě. Lékař dává konkrétní doporučení týkající se doby nošení..

Antistolické punčochy nošené před císařským řezem jsou nošeny až šest dní, nejsou odstraněny první den v noci. Poté přecházejí na použití kompresních produktů po dobu až dvou až čtyř týdnů.

Vlastnosti použití a péče o kompresní prádlo

Kompresní punčochy netolerují praní, bělení, kroucení a sušení na baterii nebo laně.

Myjí se výhradně rukou denně, v teplé tekoucí vodě, pomocí tekutého dětského mýdla. Změkčovač nelze použít. Silikonová guma se nedoporučuje navlhčit, lze ji otřít dezinfekčním hadříkem.

Vysušené, vyhýbající se přímému slunečnímu záření v dobře větraném prostoru, rozprostřené na vodorovném povrchu.

Nedodržení pravidel péče způsobí poškození „vrtošivé“ speciální zákruty vlákniny a ztráty terapeutických vlastností lékařského úpletu..

Recenze

Oblékl jsem se, vzlétl jsem ihned po porodu, takže večer se mi nohy uvolnily jako u slona (((nemohl jsem si na punčochy nasadit tak rychle. V zimě jsem také psal v pantoflích. Koupil jsem 2 páry a měsíce 1,5–2 se svým druhým dítětem) chodili, střídali se za praní Nohy byly ideálně...

Lesik-Ksyusha

https://www.u-mama.ru/forum/waiting-baby/pregnancy-and-childbirth/740948/

Punčochy Venotex jsem nosil od 7 měsíců a také jsem je porodil, a dokonce i po nějaké době jsem je nosil. Kvalita je dobrá, pomohli v pohodě, opravdu lituji, že jsem je nekoupil od samého začátku těhotenství, moje telata byla velmi nemocná a moje křeče v noci trpěly Když jsem začal nosit všechny tyto příznaky zmizely: in_love: Po celou dobu ponožek se netvořil ani jeden potah. Je pravda, že je velmi obtížné je nosit, a to pouze s lékařskými rukavicemi a správnou velikostí. A cena se vyplácí.

Ksenia 11

https://forum.sibmama.ru/viewtopic.php?t=493631

Porodila jsem v punčochách. Ale dívka je známá, v důsledku čehož tromflebitida vydělala ležel v nemocnici 10 dní, když dcera byla 1,5 měsíce, raději to neriskujte.

Nastasita

https://www.u-mama.ru/forum/waiting-baby/pregnancy-and-childbirth/416147/2.html

S výhradou opatření, která mají zabránit vzniku křečových žil - nosit kompresní punčochy během těhotenství, dárcovství během porodu - můžete zabránit vzniku a rozvoji nemoci. I přes vysoké náklady by měly být upřednostňovány certifikované produkty. Léčivé pletené oděvy je lepší koupit v ortopedickém salonu - zde si můžete nejen koupit ten správný produkt, ale také se poradit před nákupem.

Potřebujete kompresní punčochy pro přirozené narození?

Mnoho žen se připravuje na porod a do seznamu potřebných věcí zahrnuje kompresní punčochy. Recenze žen v práci však nemají specifika. Někteří považují tento prvek za povinný, jiní říkají, že se můžete obejít bez speciálních golfů. Proč jsou tedy potřeba, jaký je jejich účel při porodu?

Jak kompresní punčochy pomáhají při porodu?

Během těhotenství se děloha zvětší a začne mačkat velké cévy v oblasti. Výsledkem je, že odtok krve z dolních končetin je problematický. Pokud se vyskytly problémy s cévním systémem před těhotenstvím, pak během zajímavé situace riskuje žena získání křečových žil. Riziko se zvyšuje v důsledku nestabilních hormonálních hladin, přírůstku hmotnosti a zvýšeného krevního obrazu.

Když stěny žil ztratí svůj tón, ovlivní to činnost chlopní, takže část krve je zadržena v dolních končetinách. Z tohoto důvodu nohy bobtnají, začnou bolet. Pokud je tato situace pozorována po dlouhou dobu, mohou se tvořit krevní sraženiny. Kompresní spodní prádlo nebo elastický obvaz pomáhají udržet nohy v toně..

Důležité! Elastický obvaz má mnoho nevýhod, mezi nimiž jsou nepohodlí v upevnění a použití. Z tohoto důvodu je lepší nosit kompresní punčochy během porodu..

Upevnění nohou zajišťuje odstupňovanou kompresi. Pevnější materiál se vejde do kotníku a dolní končetiny a stlačení stehna je minimální. To zvyšuje pružnost žil, normalizuje fungování chlopní, odstraňuje stagnaci krve.

Mnoho lékařů doporučuje, aby ženy v těhotenství měly kompresivní punčochy. Z objektivních důvodů by však měl být tento prvek přiřazen dívkám se začínajícími křečovými žilami. Povinné ponožky by měly brát s sebou ženy v práci, které budou mít císařský řez.

Punčochy pomáhají snižovat zatížení žil. U císařského řezu se zvyšuje riziko krevních sraženin, i když žena nemá sklon k varixům. Podpora komprese pomáhá snižovat riziko plicní embolie, a proto dochází k zástavě srdce..

Každý je může použít.?

Většina pracujících žen si je jistá, že kompresní punčochy jsou potřeba pouze pro ženy s problémovými žilami. Lékaři však tvrdí, že tento prvek lze také použít k prevenci křečových žil a jiných patologií..

Indikace pro nošení podpory komprese:

 • vytváření hvězd z krevních cév na dolních koncích;
 • otok a bolest v nohou;
 • konstantní únava chodidel, telata se často křečí;
 • křečové žíly v jakémkoli stádiu a jiná cévní onemocnění (ekzém, dermatitida, žilní nedostatečnost);
 • tvorba krevní sraženiny.

Budou stejné punčochy, které byly nošeny během těhotenství?

K dispozici jsou 4 třídy kompresního prádla. Klasifikace závisí na tlaku, který legíny vyvíjejí na žíly. Stanovení požadované třídy je úkolem lékaře. Pokud se při porodu stav nohou neliší od stavu pozorovaného během těhotenství, je bezpečné používat stejné punčochy. Hlavní věcí před příjezdem do nemocnice je důkladná sterilizace golfů. Stačí je umýt.

Důležité! Praní by mělo být jemné pomocí jemných prášků. Oblečení dobře opláchněte. Nevytahujte výrobky, aby nedošlo k poškození struktury vláken.

Pravidla pro používání kompresních punčoch pro přirozené narození

Aby byly kompresní oděvy co nejúčinnější, je třeba při jejich používání dodržovat jednoduchá pravidla. Punčochy nepoškodí, ale pokud doporučení zanedbáte, nebude mít tento prvek žádný užitek.

Pravidla pro použití podpory komprese:

 • potřeba punčoch by měla být dohodnuta s lékařem, který určí třídu prádla na základě individuálních charakteristik pacienta;
 • pro legíny by se měly používat výhradně přírodní suroviny, jinak se mohou objevit alergické reakce a jiné negativní projevy při kontaktu se syntetickým dráždivým přípravkem;
 • punčochy by měly odpovídat velikosti těhotné ženy, v opačném případě bude tlak příliš velký nebo nedostatečný, aby poskytoval výhody.

Při nošení kompresního prádla musíte nejprve důkladně prozkoumat prsty na nohou a nohou. Hřebíky jsou nutně odříznuty, kuří oka jsou odstraněny. To se provádí, aby se zabránilo nadýmání. Kroužky jsou vyjmuty z rukou, aby nedošlo k poškození produktu. Na suchou pokožku je nutné nosit punčochy, aby se snížilo tření..

Je nutné provést operaci v poloze vleže. Je lepší to udělat ráno. Noha se trochu zvedne, prádlo se shromažďuje v harmonice a úhledně se táhne přes nohu. Není třeba protahovat legíny nebo kroucení. Odstraňte prádlo na konci dne. Pokud byla při porodu použita podpora komprese, bude po dni odstraněna.

Důležité! Některé modely mají posuvné ponožky, které zjednodušují proces tažení punčoch.

Jak si vybrat kompresní punčochy pro porod, užitečné tipy

Přidání dalších liber během těhotenství může vést k tromboflebitidě a křečovým žilám. Aby se tomu zabránilo, lékaři doporučují pro porod používat speciální kompresní punčochy. Lékařské spodní prádlo pomůže odstranit otoky, snížit riziko trombózy a zlepšit stav krevních cév.

Na co jsou potřeba

Během procesu porodu tělo prochází silnou zátěží, zvyšuje se také tlak na dolní končetiny a pánevní orgány.

Kompresní punčochy pomohou zabránit vzniku krevních sraženin během těhotenství a po něm.

V důsledku toho může začít zánět ve vnitřních žilních stěnách doprovázený výskytem krevních sraženin - takto se vyvíjí tromboflebitida. Toto onemocnění má velmi závažné důsledky a často fatální následky.

Chcete-li tomu zabránit, měli byste nosit kompresní prádlo nejen před porodem, ale také po nich - pomůže rovnoměrně rozložit tlak ve bocích a lýtkových svalech a také zabránit vzniku krevních sraženin. Díky tomu se zlepší krevní oběh v těle a minimalizuje se riziko stagnace krevních cév. Pokud žena v porodu již má predispozici k křečovým žilám, mělo by se po porodu nosit po dobu dvou týdnů lékařské spodní prádlo, aby se zabránilo rozvoji cévních onemocnění..

Rovněž je nutná komprese s císařským řezem - protože tato operace je břišní, během ní je silně zatěžována krevotvorná céva, což může vést k poruchám oběhového systému a krevním sraženinám. U tohoto typu porodu se situace ještě zhoršuje dlouhodobým pobytem v jedné poloze a používáním epidurální anestézie, která negativně ovlivňuje krevotvorné cévy. Lék je v těle několik dní po narození - proto by se mělo nosit kompresní prádlo nejen během operace, ale i po ní. Je kontraindikováno zaujmout vzpřímenou polohu nově mumií po dobu 2 dnů, aby se udržela podpora kompresí a zlepšil se stav nohou, punčochy lze odstranit pouze 3-5 dní po porodu.

Důležité! Během kontrakcí je velmi obtížné obléknout kompresní punčochy, proto se doporučuje, abyste je doma přitahovali. Vzhledem k tomu, že velké bříško může velmi obtížně nosit spodní prádlo, je vhodné požádat o pomoc blízkého nebo zdravotní sestru..

Hlavní výhody

Kompresní punčochy pro porod jsou nezbytné pro všechny ženy v práci bez výjimky, protože umožňují:

 1. Zlepšete zásobování všech tkání prospěšnými prvky a kyslíkem.
 2. Zabraňte křečovým žilám a krevním sraženinám.
 3. Urychlit odtok krve v žilách a posílit stěny krevních cév.
 4. Uvolňuje únavu a snižuje bolest v nohou.
 5. Zajistěte rovnoměrný průtok krve ve všech částech dolních končetin.
 6. Zabraňte natažení a nebezpečí prasknutí stěn krevních cév v nohou.
 7. Zabraňte těžkému přetížení těla a vyhněte se dalším komplikacím.
Kompresní punčochy během porodu pomohou předcházet mnoha zdravotním problémům.

Seznam indikací

Kompresní punčochy jsou nezbytné při cestování do nemocnice, pokud žena:

 • Otok dolních končetin.
 • Křeče.
 • Únava, těžkost a bolest nohou.
 • Vzhled pavoučích žil a charakteristický pavučina.
 • Chronická žilní nedostatečnost nebo tromboflebitida.

Druhy kompresních punčoch

Před výběrem kompresních punčoch by měla být žena vyšetřena flebologem. Lékař provede anamnézu, provede úplné a vyšetření a řekne vám, jaký stupeň komprese je nejlepší pro ženu v porodu.

Existují 4 stupně kompresních punčoch:

 • Zdravotní punčochové zboží 0 a 1 stupeň (18-22 mm Hg) je předepsáno pro prevenci křečových žil, pokud neexistují vážné problémy s cévami. Indikací mohou být pavoučí žíly a sítě, stejně jako závažnost a únava dolních končetin. Tento jev je často pozorován se sedavým životním stylem a dlouhodobou prací na nohou.
 • Pro žilní nedostatečnost, tromboflebitidu a křečové žíly se doporučuje komprese 2. stupně (až 32 milimetrů rtuti). Základem nošení úpletu může být poškození dolních končetin během těhotenství.
 • Punčochy 3. stupně (33-46 mm Hg. Art.) Jsou zapotřebí u žen trpících trofickými poruchami, vrozenými anomáliemi hematopoetického vaskulárního systému, exacerbovanou formou tromboflebitidy, jakož is primárními a sekundárními lymfhostasemi.
 • Lékařské spodní prádlo 4. stupně (49 mm Hg. Art.) Musí být vybráno pro těžkou lymfhostázi a posttrombotický syndrom.

Existují speciální punčochy pro porod, ve kterých je tahová vložka, díky které není na žaludek vyvíjen žádný tlak. Špička takového spodního prádla je otevřená - to umožňuje lékaři sledovat krevní oběh v procesu porodu podle vzhledu prstů na nohou..

V případě závažných abnormalit žilního systému během porodu dítěte nebo po těžkém průběhu porodu může lékař doporučit antinebolické punčochy, které by se měly nosit bez odstranění (i během sprchy) po dobu několika dnů..

Jak si vybrat punčochy

Při výběru správných kompresních punčoch pro porod byste měli zvážit obecná doporučení:

 • Musíte měřit nohy brzy ráno, nejlépe v poloze na zádech, dokud se neobjeví otoky.
 • Kompresní prádlo by mělo být vyrobeno z přírodní bavlny s přídavkem gumových nití - je odolnější a umožňuje pokožce „dýchat“.
 • Je vhodné zakoupit prádlo ani v běžných stáncích, ale v ortopedických obchodech. Specialisté vám pomohou změřit velikost nohou a vybrat správnou možnost. Výrazným znakem kvalitní komprese je nápis RAL.
 • K porodu můžete použít stejné spodní prádlo, jaké měla žena během těhotenství.
 • Nekupujte příliš levné punčochy - zcela záleží na tom, jaký bude terapeutický účinek. Je třeba si uvědomit, že s tak důležitou událostí, jako je narození dítěte, hraje zdraví a bezpečnost hlavní roli.
 • Obal obalu by měl nést velikost a třídu zdravotnického úpletu.
 • Kompresní oděvy by měly být vybírány přísně po obvodu kotníku, dolní končetiny a stehna. Pokud je prodávající veden pouze výškou a hmotností těhotné ženy, nemělo by mu být důvěřováno. Nápis DEN ve velikostech úpletu naznačuje, že prádlo je falešné.
 • Používání úpletu musí být nejméně 10 měsíců.

Nezbytná měření pro výběr kompresního prádla

Důležité! Obvykle jsou kompresní punčochy odstraněny 3-5 dnů po narození a lékař může také navrhnout změnu oblečení na nižší třídu. Pokud byla žena ve vodorovné poloze příliš dlouho, může být nutný vyšší stupeň zdravotnického úpletu..

Populární značky

Stav a zdraví ženy při porodu závisí na tom, jaké punčochy a jaká kvalita se získá, takže byste na takové věci neměli šetřit.

Jak nosit kompresní prádlo

Nejběžnější značky v současnosti:

 1. MEDI, výroba - Německo. Jsou jedním z nejkvalitnějších punčoch. Jsou pohodlné, pohodlné, snadno se udržují a používají, velmi trvanlivé. Vyvolávací cena prádla od 1300 rublů.
 2. Venotex, USA. Míra odolnosti proti opotřebení je průměrná, existuje však řada modelů. Všechny výrobky jsou certifikovány. Pletené prádlo pro prevenci stojí asi 700 rublů, 3 stupně komprese - od 1600 rublů..
 3. ORTO, Španělsko. Kompresní spodní prádlo střední cenové kategorie. Cena se pohybuje od 950 do 2500 rublů. Skladovatelnost úpletu je 4 měsíce, ale punčochy se mohou rychle nosit na prstech a nohou.
 4. Intex, Ruská federace. Vynikající hodnota za peníze a kvalita. Výrobky jsou vyrobeny z tkanin odolných proti opotřebení, průměrná cena prádla je od 1200 do 3500 rublů.
 5. Sigvaris, Švýcarsko. Nejodolnější a vysoce kvalitní punčochy s krásným designem - za takové pozitivní vlastnosti bude kupující muset zaplatit 2500–5000 rublů.
 6. Relaxsan, Itálie. Zdravotní prádlo od tohoto výrobce má nejdostupnější cenu - od 1 000 do 1 200 rublů, ale recenze zákazníků ukázaly, že spotřebitelé jsou nepohodlní při používání úpletu, a kromě toho se tyto punčochy rychle opotřebovávají.

Shrnout

Kompresní punčochy jsou skvělý způsob, jak zabránit tromboflebitidě a křečovým žilám v nohou. Spodní prádlo pomáhá rovnoměrně distribuovat zátěž na boky a lýtkové svaly, což přispívá ke zlepšení krevního oběhu a přísunu kyslíku do tkání a nezbytných prvků. Je vhodné nakupovat výrobky v ortopedických obchodech nebo lékárnách - odborníci vyberou vhodné punčochy a doporučí jejich použití a péči o ně.

Kompresní punčochy během porodu

Stále více žen dává přednost punčochám a jde do nemocnice. A nejde o svůdné spodní prádlo - ne, tyto punčochy jsou navrženy tak, aby zabránily problémům s žilami nohou. Je to o speciálním kompresním úpletu.

Kompresní punčochy během porodu

Kompresní prádlo je speciální lékařské prádlo, které vyvíjí tlak na lidské tělo, aby se zabránilo vzniku otoků a zlepšila krevní oběh v žilách. Vyrábí se z přírodních a syntetických vláken - bavlny, kapry, elastodenu. Takové spodní prádlo je silnější a pevnější než běžné nylonové výrobky, používá se pro terapeutické a profylaktické účely. Kompresní punčochy a punčocháče jsou navrženy tak, že tlak klesá zdola nahoru, to znamená, že krev je volnější a snáze se pohybuje od nohy ve směru srdce. Kompresní úplet lze použít k terapeutickým i profylaktickým účelům.

Během porodu dochází k vážnému přetížení krevních cév ženského těla. Toto napětí je zvláště nebezpečné pro cévy nohou a v hlubokých žilách dolních končetin se mohou tvořit krevní sraženiny. Přítomnost takových krevních sraženin vyvolává výskyt trombózy nebo tromboflebitidy, nebezpečná onemocnění s negativními důsledky až do fatálního výsledku. Kompresní punčochy jsou navrženy tak, aby snižovaly tato rizika:

 • tlak rovnoměrně rozložený po celém povrchu nohou pomáhá zajistit rovnoměrný průtok krve; konstantní tlak pozitivně ovlivňuje stav krevních cév;
 • krevní tlak se zvyšuje, což snižuje pravděpodobnost stagnace krve;
 • kompresní oděvy chrání cévy před možným přetížením během porodu.
Vzhled cévní sítě na nohou je jedním z příznaků problémů s žilami a krevními cévami

Místo speciálních punčoch jsou obvazy používány k obepínání nohou od nohou k slabině - hrají podobnou roli. Elastická bandáž je levnější než prádlo, ale během porodu se může uvolnit, navíc je obtížné zvolit správný stupeň tlaku na nohy, takže pokud existují náznaky, je lepší koupit punčochy.

I malé kolísání tlaku v cévách je může oslabit a ukázat cévní síť na nohou, která nejenže nevypadá moc krásně, ale také naznačuje počáteční stupeň varixů žil nohou. Aby se tomu zabránilo, neměli bychom opomenout doporučení lékaře, pokud doporučuje použití kompresního prádla a pokud toto téma nezvýší, zeptejte se na opatření, která zabrání problémům s žilami nohou..

Video: Proč potřebujeme punčochy pro porod

Potřebuje je každý použít

Mnoho žen je přesvědčeno, že kompresní prádlo během těhotenství a během porodu je nutné pouze u těch nastávajících matek, kterým již byly diagnostikovány problémy s žilou. Flebologové - lékaři podílející se na žilních patologiích - ve skutečnosti doporučují jejich použití, včetně profylaxe, aby se vyhnuli křečovým žilám, tromboflebitidám, trombóze a jiným patologiím žil. To je zvláště důležité, pokud jsou u těhotné ženy pozorovány následující příznaky:

 • zda pavoučí žíly na nohou;
 • otok dolních končetin;
 • pocit únavy nebo bolesti v nohou;
 • křeče v lýtkových svalech;
 • flebeurysm;
 • chronická žilní nedostatečnost;
 • trombóza;
 • žilní ekzém a / nebo dermatitida.

Je možné nosit punčochy, které se nosily během těhotenství

Kompresní prádlo je rozděleno do 4 tříd v závislosti na vyvíjeném tlaku. Správně zvolit třídu prádla pro těhotnou ženu by měla být specialistka, v závislosti na závažnosti jejích žilních problémů. Pokud v době porodu umožňuje stav vaskulárního systému ženy použití stejných punčoch, které měla na sobě během těhotenství, pak se mohou docela dobře nosit. Je však třeba si uvědomit, že jednou z hlavních podmínek oděvu používaného při porodu je sterilita, proto je třeba punčochy před odchodem do porodnice důkladně vyprat.

Je vhodné jemně a pečlivě prát kompresní punčochy pomocí jemných pracích prášků a prádlo vždy důkladně opláchnout čistou vodou. Nedoporučuje se prádlo kroužit nebo vyždímat, protože to může zkazit jemnou strukturu vláken, je lepší je sušit ve zploštělé formě na vodorovném povrchu..

Potřebuji punčochy pro císařský řez?

Pokud je potřeba punčochy během přirozeného porodu zcela průhledná, pak otázka potřeby spodního prádla během císařského řezu matou mnoho lidí. Důvodem, proč jsou kompresní punčochy u tohoto způsobu dodávání také důležité, je to, že císařský řez je operace v dutině a během něho dochází k dodatečnému zatížení plavidel. Při provádění takové operace se žíly rozšiřují a žena je po dlouhou dobu v horizontálním stacionárním stavu, což může vyvolat nástup tromboembólie. Kromě toho je těhotná žena anestetizována, jejíž složky mohou nepříznivě ovlivnit celý kardiovaskulární systém jejího těla..

Druhy, třídy a velikosti kompresních oděvů

Kompresní úplet pro dolní končetiny je 3 typy:

 • ponožky - dosahují pouze do středu stehna, používají se pouze během těhotenství a pouze v případech, kdy problémy s žilami a cévami neovlivňují horní část nohou; při nošení se zvyšuje tlak na boky;
 • punčocháče - nežádoucí pro použití po dlouhou dobu těhotenství, protože vyvíjejí tlak na břicho; navíc, ze zřejmých důvodů, nemohou být použity při porodu;
 • punčochy - nejlepší volba pro kompresní prádlo, rovnoměrné rozložení zátěže z nohou na slabiny, ochrana cév po celé délce nohou.

Fotogalerie: Druhy kompresní obuvi

Zdravotní prádlo je rozděleno do 4 kompresních tříd, v závislosti na tom, jaký tlak vyvíjí na nohy:

 • Stupeň 1 - komprese nepřesahuje 23 milimetrů rtuti; doporučeno pro raná stádia žilní choroby, charakterizovaná tendencí k tvorbě otoků, pavoucích žil, únavy nohou; může být použit jako profylaktika proti křečovým žilám během těhotenství;
 • Stupeň 2 - tlak je v rozmezí 24–33 mm; používá se v počátečním stádiu křečových žil u těhotných žen, k prevenci hluboké žilní trombózy nohou, s akutní tromboflebitidou;
 • Stupeň 3 - komprese nepřesahuje 45 mmHg; používá se k mírnému a těžkému poškození krevních cév a žil, u křečových žil komplikovaných trofickými poruchami, s hlubokou trombózou žil a lymfovenózou nedostatečností;
 • Stupeň 4 - tlak nad 50 mm; doporučeno pro použití při vrozených anomáliích oběhového a lymfatického systému, se závažným porušením lymfatického toku.

Speciální punčochy pro porod jsou zařazeny do samostatné třídy. Komprese v nich je rozložena rovnoměrně po celé délce produktu. Jejich další charakteristickou vlastností je otevřená špička, která umožňuje porodníkovi během porodu určit správný krevní oběh podle vzhledu prstů. Je vhodné nosit je při narození, ale pokud není možné koupit punčochy této třídy, můžete použít lékařské po konzultaci s flebologem.

K určení správné velikosti kompresních oděvů je třeba provést řadu měření, protože přesně zvolená velikost je důležitá pro správné rozdělení tlaku - příliš malé punčochy zbytečně zatáhnou nohu a velké nebudou vytvářet potřebnou kompresi. Musí být provedena následující měření:

 • obvod tibie v nejužším místě, v blízkosti kotníku;
 • obvod tibie na nejširším místě lýtka;
 • obvod stehna ve výšce 25–30 cm nad kolenem;
 • pro golf - délka dolní končetiny od paty po koleno;
 • pro punčochy - délka nohy od paty po slabiny;
 • pro punčocháče - pas a boky.

Video: jak provádět měření pro kompresní punčochy

Každý typ kompresního oděvu má svůj vlastní graf velikostí. Zde je velikostní tabulka pro punčochy - nejčastější lékařské pleteniny, které se používají při porodu.

Tabulka: velikosti kompresních punčoch

PunčochyObvod nohy nad kotník, cmObvod dolní končetiny pod patellou, cmObvod horní třetiny stehna, cm
XS17 - 1926 - 3640 - 50
S20 - 2230 - 4248 - 60
Sx20 - 2230 - 4256 - 70
M23 - 2534 - 4656 - 70
MX23 - 2534 - 4664 - 80
L26 - 2838 - 5164 - 80
Lx26 - 2838 - 5172 - 90
XL29 - 3142 - 5572 - 90
Xlx29 - 3142 - 5580 - 100

Video: jak zvolit kompresní prádlo

Podmínky používání a péče

Kompresní úplety vyžadují pečlivou a pečlivou péči, protože neopatrná manipulace může zničit její strukturu, natáhnout elastická vlákna a zničit hojivé vlastnosti..

Protože lékařské prádlo musí být nošeno každý den, je rychle kontaminováno a musí být denně práno. Je důležité dodržovat pravidla mytí, aby nedošlo ke zkazení:

 • Nepoužívejte příliš vysokou teplotu vody;
 • je nutné chránit prádlo před silnými deformacemi - tření a rotace;
 • Před mytím je třeba z rukou vyjmout veškeré šperky, protože by mohly poškodit látku..

Pro jemné praní byste měli zvolit speciální prostředky:

 • tekuté mýdlo;
 • prášek nebo gel pro dětské oblečení;
 • Prášek nebo gel neobsahující chlor pro jemné tkaniny.

Je nežádoucí používat:

 • prací prášek - nerozpustná zrna prášku mohou spadnout mezi nitě pleteniny a narušit její strukturu;
 • prací mýdlo - mastné kyseliny ve svém složení agresivně ovlivňují pleteniny.

Fotogalerie: Kompresní prací prostředky

U zdravotnického úpletu se doporučuje praní rukou při teplotě nepřesahující 40 ° C. Toto je šetrnější možnost čištění než praní v pračce. Správný postup praní:

 • zředěný prací prostředek v teplé vodě;
 • namočte prádlo po dobu 10-15 minut;
 • jemně ji umyjte, aniž byste na ni vyvíjeli příliš velký tlak a / nebo tření;
 • opláchněte 2-3krát v čisté vodě;
 • Nepoužívejte bělidla, výplachy, změkčovadla tkanin ani jiné přísady..

Pokud lze prát v pračce, pokud je to povoleno pro konkrétní případ praní, měli byste nastavit režim na „ruční praní“ nebo „jemné praní“. V tomto režimu se voda nezahřívá nad povolenou teplotu. V tomto případě musí být odstřeďovací cyklus vypnut, protože během odstřeďovacího cyklu je i při nízkých rychlostech narušena struktura zdravotnického úpletu. Nedoporučuje se také prát kompresní prádlo jiným oděvem..

Suché punčochy by měly být na dobře větraném místě, mimo topná zařízení a na přímém slunci. Pro sušení je třeba je položit na vodorovný povrch na látku, která dobře absorbuje vlhkost. Je zakázáno zavěšovat oblečení v zavěšení. Při praní lékařského úpletu by chemické a fyzikální účinky na něj měly být minimální

Dobré kompresní punčochové zboží není levné, a tak se ženy často zajímají o to, zda je lze koupit ručně nebo od přátel. Je důležité si uvědomit, že léčebný a profylaktický účinek prádla závisí na jeho stavu, přesně zvolené velikosti a třídě komprese. Pokud jsou poslední dva body dobře pozorovatelné, protože jsou vyznačeny na obalu, je již obtížnější zajistit, aby se s úpletem zacházelo v souladu se všemi pravidly. Kompresní punčochy jsou poněkud vrtošivé a snadno se zhoršující, což je podle jejich vzhledu obtížné posoudit. Nákup a odebírání již použitých punčoch proto někdo stojí za to, pouze pokud jste pevně přesvědčeni, že se o ně pečlivě starali. Důležité je také období pletené oděvy předchozí paní, protože punčochy některých společností ztratí své kompresní vlastnosti po několika měsících používání.

Kdy mohu vzlétnout po porodu

Období, po kterém musíte po porodu nosit kompresivní punčochy, závisí na dvou faktorech:

 • způsob dodání;
 • stav ženských žil před a po porodu.

Pokud se dítě narodilo přirozeným způsobem a v nepřítomnosti mladé matky s křečovými žilami, zvýšenou koagulací krve a kardiovaskulárními problémy, stačí nosit punčochy po dobu 3-7 dní.

Po císařském řezu se toto období prodlužuje a činí 2-3 týdny, zatímco první den se nosí bez vzletu. Je tomu tak proto, že i po ukončení operace zůstávají složky anestezie v krvi ženy v porodu a mají vazodilatační účinek.

Pokud byla žena diagnostikována s problémy s žilou, zvyšuje se čas na nošení punčoch po porodu. Přesné období, během kterého je vhodné nosit punčochy během dne (protože je vhodné je odstranit v noci), by měl říci flebolog, který pacienta pozoruje.

Srovnávací charakteristiky kompresních punčoch po porodu různých společností

Na trhu kompresního prádla najdete výrobky pro téměř každý vkus, barvu a tloušťku peněženky. Je docela snadné se zmást při výběru společností, proto pro vizuální srovnání předkládáme srovnávací tabulku punčoch nejslavnějších výrobců lékařských pletenin.

Tabulka: Porovnání kompresních punčoch různých společností

TitulZeměCharakteristické rysyprůměrná cena
VenotexUSAMají atraktivní vzhled.1300 r
RelaxanItálieTrvanlivost výrobků - punčochy obvykle ztratí vlastnosti zhruba po měsíci1000 - 1500 r
OrthoŠpanělskoNízká odolnost proti opotřebení. Různé barvy a vzory.1500–2000 str
MěďNěmeckoVzhledem ke zvýšené hustotě úpletu je obtížné obléknout punčochy.3000 r
IntexRuskoRůzné barvy. Dobrý poměr kvalita / cena800–1300 r
SigvarisŠvýcarskoVysoce kvalitní prádlo, promyšlené do nejmenších detailů - speciální letní úplety, perforace, zesílená pata4000-5000 r

Fotogalerie: kompresní punčochy různých společností

Recenze nošení kompresních punčoch během dodávky

Píšu o svých zkušenostech s používáním punčoch Wink v prvním těhotenství, po 30 týdnech se zvýšila žíla na jedné noze. Chirurg řekl, že nosí kompresní punčocháče 1 polévková lžíce. Kompr. A při narození nosit antistolické punčochy. Udělal jsem to. Během bojů jsem si nasadil punčochy, když jsem dorazil do RD - bylo to nesmírně obtížné. Mezi nimi se boje trochu stáhly. Poté, co jsem v nich porodil, šel jsem první noc k rd, i když jsem je umyl, a vyschli. Vídeň poté po několika měsících poklesla a už se neobtěžovala. A ve druhém těhotenství se tento problém dostal asi za 13 týdnů. Byl jsem také pozorován hemotologem a pil a injekčně podával léky, abych zlepšil krevní obraz. Po 25 týdnech začaly bolí žíly, zhoršily se než v prvním těhotenství. Žíly v slabinách bolely, když byla dlouhou dobu ve statické poloze nebo dlouhou chůzí, nebo ležela dlouhou dobu. Lékaři doporučovali jít do kompresního punčochového zboží. Šel jsem do punčocháče, opravdu se to zlepšilo !! Po 35 týdnech odešla na konzultaci k flebologovi, řekla jí, aby nosí punčochy 2. stupně comp., A aby měla antikoncepční punčochy (bílé) pro porod. Ale jakmile začnu vstávat a vstávat, radí mi co nejdříve (jak to lékař dovolí), měly by být odstraněny a nasazeny na běžné kompresivní punčochy, zejména pro ty, které ležely (pro porod), pro nemocnici, ne tak, aby chodit po nemocnici !! A následoval jsem všechny její pokyny! Bylo to trochu směšné, samozřejmě, protože moje kompresivní punčochy 2CT jsou velmi husté a černé :)))), ale žádný ze zdravotnických pracovníků nebyl vůbec překvapen, ale naopak, doktor mě na kole dokonce chválil! Porodila jsem ve 4ke. Chtěl jsem také psát o elastických bandážích - je lepší je nepoužívat, řekli mi, protože vy sami nikdy nebudete vytvářet potřebnou kompresi na správných místech!!

Yulyaaa

https://forum.sibmama.ru/viewtopic.php?t=282389&start=150

V druhém těhotenství měla na sobě kompresivní punčochy a stav mnohem usnadnila. K operaci si KS také koupila nemocniční kompresivní punčochy v lékárně, jejich funkcí je otevřená špička, která vám umožní sledovat stav nehtů na prstech a bílou barvu. Měl jsem strach, kdybych se mohl oblékat - ukázalo se, že to vůbec není žádný problém, porodní asistentka mi je před operací oblékla bez jakéhokoli úsilí z mé strany!

o_alex

http://www.kemdetki.ru/forum/thread/22847/

Nosil jsem všechny B a porodil jsem je, ale mám predispozici. přítelkyně po porodu ležela s dívkou, která nekupovala punčochy, porodila v kompresním golfu, takže její nohy na koleni byly v pořádku a všechno bylo modré nad

zajíc zajíc)))

https://www.kleo.ru/webboard/pregnancy/archive-2010-04/kompressionnye-chulki-na-rodah-1003452.shtml

Přesto, že těhotenství a porod mají silný vliv na cévní systém ženy, zejména na dolní končetiny, je možné si po porodu zachovat krásu a zdraví nohou. Chcete-li to provést, postupujte podle předpisů lékařů, zejména flebologa, a pokud je to nutné, použijte kompresní punčochy, a to i během porodu..

Články O Neplodnosti