Hlavní Bolest

Směsi bez laktózy pro novorozence: názvy dobrých směsí bez laktózy a bílkovin krav, palmového oleje, lepku

Téměř každý výrobce dětské výživy se ujistil, že ve své produktové řadě musí být přítomna směs neobsahující laktózu. Taková výživa je určena dětem, jejichž střeva nejsou schopna zvládnout vstřebávání mléčných přípravků. V tomto článku představíme čtenáře nejlepším dětským přípravkům bez laktózy.

Seznam kojenecké výživy bez laktózy

Při výběru vhodné směsi pro vaše dítě si prohlédněte seznam existujících možností.

 1. NAS neobsahuje laktózu. V této stravě je kravské mléko nahrazeno izolátem sójového proteinu. To je jeho jediný rozdíl od adaptivní směsi. Kromě toho výživa zahrnuje komplex rostlinných olejů, vitamínů různých skupin, hlavních minerálů, kyseliny linolové, uhlohydrátů. Směs získala od rodičů mnoho pozitivních recenzí. Sója však někdy může u dětí vyvolat alergickou reakci, proto ji používejte opatrně. Lze také použít k léčbě intolerance sacharózy..
 2. Nutrilak bez laktózy plus. Doporučeno pro galaktosémii (neschopnost převést galaktosu na glukózu), průjem, nedostatek laktázy, nesnášenlivost lepku. Složky obsažené ve složení dávají dítěti dostatek energie pro růst, umožňují mozku dítěte správně se vyvíjet, navazovat metabolismus, vytvářet stabilní imunitu.
 3. Celia lactofree. Syrovátková bílkovina v kombinaci s kaseinem v poměru 60 až 40 (identické s mateřským mlékem) - to je základ kojenecké výživy bez Celia. Dobře vylučuje důsledky střevní dysfunkce, které jsou nezbytné pro nedostatek laktázy. Ve složení najdete maltodextrin (zahušťovadlo), které někteří odborníci považují za škodlivé pro zdraví dítěte.
 4. Bez laktózy. Vyrobeno z odstředěného kravského mléka. Vhodné pro děti s intolerancí mléčného cukru od narození do 6 měsíců. Pozitivním bodem je nízká cena a poměrně dobrá kvalita. Složení mléčné směsi je vyvážené, výrobci se ujistili, že vše potřebné pro úplnou tvorbu látky vstupuje do těla dítěte. Rodiče považují karton za nevýhodu.
 5. Enfamil Lactofree. Strava obsahuje vysoký obsah kaseinu, ale dostatečné množství mastných kyselin, díky čemuž je docela podobná mateřskému mléku. Je vytvořen na základě glukózového sirupu, který je tělo dítěte snadno absorbováno. Vhodné pro děti, které trpí zácpou nebo střevními poruchami. Mléčná bílkovina, která je součástí směsi, může u dětí s intolerancí vyvolat alergickou reakci.
 6. Mamex laktofree. Směs může být použita k zabránění porušení trávicího traktu u kojenců. Není však vhodný pro krmení kojenců alergických na bílkoviny kravského mléka. Mastné kyseliny jsou zastoupeny Omega-3, 6 a 9. Bohužel v Rusku je velmi obtížné najít je v maloobchodě.

Seznam směsí bílkovin bez laktózy a kravského proteinu

Podobné směsi se vyrábějí na základě izolátu sójového proteinu, kaseinových hydrolyzátů.

 • Nutrilak Soy. Je určen pro stravu dětí od narození. Další aminokyseliny umožňují výrobci zvýšit biologickou hodnotu této potraviny. Obsahuje všechny nezbytné živiny pro zdravý vývoj dítěte.
 • Nutrilon Premium bez laktózy. Dobrá terapeutická směs, která zcela zastavuje projev nedostatku laktázy u kojenců. Laktóza je nahrazena glukózovým sirupem, který se snadno vstřebává trávicím systémem novorozence. Obsahuje všechny potřebné živiny pro plný vývoj dítěte. Pokud je dítěti diagnostikována deficience primární laktázy, může mu taková výživa krmit neustále, a pokud je sekundární, pak pouze do vymizení projevů nemoci. Úspěšné řešení alergií na bílkoviny krav.
 • Nutrilon Soy. Vhodné pro děti po šesti měsících. Zákazníci oceňují dobrý vkus a ne příliš vysoké náklady na směsi. Obsahuje palmový olej.
 • Babiččina Lukaško bez laktózy. Výrobek má vynikající vyvážené složení, má všechny potřebné živiny pro plný vývoj dítěte. Francouzská kvalita za nízkou cenu - to jsou hlavní výhody směsi. Úspěšně se vyrovná s příznaky galaktosémie.
 • Frisosoy. To může být zavedeno do stravy od narození, vhodné pro každodenní krmení. Nukleotidy, aminokyseliny a mastné kyseliny podporují správnou tvorbu dítěte. Produkt, Frisosa, byl bohužel ukončen, byl nahrazen Friso Gold Pep.
 • Nutrigen je bez bílkovin. Pokud dětská nesnášenlivost laktózy přetrvává i po roce, měl by přejít na ruskou výživu společnosti Nutrigen. Jedná se o směs rostlinných olejů, uhlohydrátů, minerálů a vitamínů, které jsou celkem dobře vyvážené. Může vařit mléko bez bílkovin a laktózy, přidávat do jiných jídel. Mohou ho konzumovat i dospělí s typickou odchylkou ve zdraví. Jídlo je obtížné najít na prodej a má vysoké náklady.

Seznam bezlaktózových směsí bez oleje

V tomto seznamu směsí bez škodlivého palmového oleje ve složení.

 • Similac je nízká laktóza. Předepisuje se poté, co dítě trpí gastroenteritidou nebo trpí průjmem. Kromě toho je indikován u dětí s nesnášenlivostí laktózy. Vyrábí se na bázi syrovátkového bílkovinného koncentrátu s přídavkem rostlinných olejů, minerálů a vitamínů. Některé děti mohou být alergické na kasein, který je součástí tohoto jídla..
 • Humana Lactofree. Vyrábí se na základě zpracovaného sójového proteinu. Lékaři doporučují dětem s alergickou reakcí na bílkoviny kravského mléka, lepek. Jídlo nelze použít jako jediné, ale mohou krmit alergické děti.
 • Nízká laktóza je nestabilní. Směs nízké laktózy je indikována pro korekci intolerance laktózy u dětí. Je dobře tráven, umožňuje střevům malého dítěte, aby se po utrpení rychle vrátil do normálu.

Seznam bezlepkových dětských bezlaktózových směsí

 • FrisoPep. Je dokonale vstřebáván tělem dítěte, zmírňuje příznaky celiakie (nesnášenlivost lepku). Jeho neustálé používání může vyvolat změnu stolice. Navíc, ne všechny děti si ji užívají kvůli hořké chuti..
 • Humana HN. Terapeutická hypoalergenní výživa, která pomáhá snižovat průjem, posiluje imunitu, zlepšuje trávicí trakt dítěte.

Některé z výše uvedených směsí je zakázáno zavádět do stravy bez souhlasu pediatra, protože jsou terapeutické, neupravené.

Odrůdy směsí bez laktózy: která z nich je lepší?

Dobrý den, přátelé! Mléko a mléčné výrobky obsahují laktózu - uhlohydrát nezbytný pro metabolismus vápníku, střevní mikroflóru a celkový stav těla. Děti s kojením ho však někdy nesnášejí. A pak byste měli použít směs bez laktózy, aby bylo dítě nasycené a zdravé..

Jaké směsi jsou klasifikovány jako bez laktózy a jejich složení

Maminky, které se potýkají s problémem imunity dítěte vůči produktu, upadají do stupor. A když jim bude řečeno o alternativních možnostech, ne vždy pochopí vlastnosti směsi bez laktózy, co to je, jak ji správně zvolit.

Běžné jsou produkty, ve kterých laktóza chybí nebo obsahuje malé množství (až 0,1 gramu na litr tekutiny). Při nákupu se podívejte na označení. Taková směs je označena anglickým písmenem LF nebo ruským BL.

Nepřítomnost laktózy v takových formulacích je kompenzována zvýšeným užitečným obsahem minerálů a stopových prvků. Jejich základem je protein, získávaný různými způsoby a z různých zdrojů. Albumin a proteinové sérové ​​přípravky jsou běžné. V nich je však přítomen podíl laktózy (i když malý).

Pokud potřebujete mléčnou směs bez laktózy, měli byste si koupit přípravky, jejichž základní složkou je kaseinát vápenatý. Nemají sérový protein.

Mohou nastat situace, kdy dítě má potravinovou alergickou reakci nebo galaktosémii (dědičné porušení metabolismu uhlohydrátů). Potom se použijí syntetické směsi, ve kterých jsou aminokyseliny nahrazující protein, kasein nebo syrovátkový protein, sójový izolát.

Ve formulacích jsou namísto laktózy obsaženy glukóza, bezlepkový škrob a sacharóza. Tyto směsi neobsahující laktózu se používají při krmení dítěte od narození do jednoho roku. Mohou být použity pouze podle pokynů lékaře, po provedení studií těla syna nebo dcery a provedení analýz.

Odrůdy směsí a jejich vlastnosti

Existují produkty neobsahující laktózu. Liší se poměrem složek, proteinové složky. Následující směsi jsou běžné a důvěryhodné pro matky a lékaře:

Uvedené směsi bez laktózy pro novorozence jsou určeny k výživě až do jednoho roku. Každá z nich má vlastnosti. Podívejme se na podrobněji uvedené produkty..

 1. NAS. Maltodextrin je přítomen. Poměr kaseinu a bílkovin - 40 až 60. Určeno pro děti s problémy s peristaltikou, nedostatkem laktázy.
 2. Nutrilak Plus. K dispozici jsou maltodextrin, kasein a syrovátková bílkovina v poměru 50 až 50. Pro děti s průjmovým syndromem, galaktosémií, intolerancí na laktózu a lepek,
 3. Babiččina koš. Jako součást maltodextrinu, glukózového sirupu, kaseinu. Vhodné pro kojence s nesnášenlivostí laktózy.
 4. Bellact. Maltodextrin, kasein a syrovátkové bílkoviny v poměru 40 až 60. Může být použit pro děti s kolikou, nedostatkem laktázy a průjmem.
 5. Nutrilon Premium. Sirup obsahuje glukózu a kaseinový protein. Pro ty, kteří mají nesnášenlivost laktózy.

Existují však také sloučeniny, které stojí za to použít, pokud je dítě náchylné k projevům alergií na potraviny. Jedná se o produkty:

 1. Nutrilac peptidy SCT (vhodné pro krmení alergiemi na bílkoviny kravského mléka u dítěte, jiné poruchy trávení). Ve složení - nealergenní syrovátkový protein, glukózový sirup, maltodextrin.
 2. Nutrilak Soya (pro kojence s nesnášenlivostí proteinů, poruchou peristaltiky). Kromě glukózového sirupu existuje modifikovaný sójový izolát.
 3. Alfare Amino (indikace pro použití jsou stejné jako výše). Skládá se z bramborového škrobu, kukuřičného sirupu, aminokyselin.
 4. Aminokyseliny Nutrilon (pro děti s alergiemi na bílkoviny a potraviny). Skládá se z glukózového sirupu a aminokyselin nahrazujících proteiny.

Pečlivě si přečtěte informace na obalu produktu, aby nedošlo k chybě s výběrem. Než začnete studovat seznam směsí neobsahujících laktózu pro děti, musíte se poradit se svým lékařem. Jinak můžete poškodit zdraví vašeho dítěte..

V jakých případech se používají?

Směs bez přítomnosti laktózy by měla být zakoupena, pokud existují důkazy. To svědčí o tom, že dcera nebo syn mají nemoci, při nichž dochází k částečné nebo úplné nesnášenlivosti laktózy. Někdy je galaktózová intolerance, která je součástí složení laktózy.

Dva typy nemocí:

 • galaktosémie;
 • nedostatek laktázy.

V prvním případě mluvíme o situaci, kdy při použití tohoto enzymu nedochází k metamorfóze galaktózy na glukózu. Při nedostatku laktázy je enzym laktázy buď neaktivní, nebo slabě působí..

Nepokoušejte se vyvodit závěry o nemoci. Nezkušené matky se často domnívají, že pokud má dítě volnou stolici a má nazelenalý nádech, pak to znamená nedostatek laktázy. Důvody se mohou lišit..

Která směs bez laktózy je lepší??

Výrobci představují rozšířený seznam výrobků pro dětskou výživu, které neobsahují laktózu. Je proto těžké hovořit o tom, která směs bez laktózy je lepší - vše záleží na jejich složení a na tom, jaké poruchy trávení získají pro dítě.

Probíhají také spory o tom, kterou směs, z níž je výrobce lepší zvolit. Bellact je produkován běloruskými výrobci, NAS - Holanďany a Nutrilak se vyrábí v Estonsku. Proto je lepší se podívat ne na zemi výrobce, ale na vlastnosti produktu.

Jak přejít na směs bez laktózy?

Pediatr vám řekne, že místo mléka a hnojení musíte použít kojeneckou výživu bez mléka. Příznaky:

 • zvýšená tvorba plynu;
 • bolest v břiše;
 • poruchy stolice;
 • pomalý přírůstek na váze.

Přechod na produkt bez laktózy by měl být plynulý. Nejlepší je o tom mluvit se svým lékařem, aby si vyvinul nutriční kurz. Pravidla můžete použít pro přepnutí na takové krmení.

 1. Den 1: jednorázová dávka 30 ml.
 2. Den dva: dvakrát denně se podává 60 ml.
 3. Dny 3., 4.: v objemu dvakrát denně.
 4. Dny 4 a 5: končí plnohodnotný přechod na krmení směsí neobsahující laktózu.

Pokud všechno půjde dobře, pak si dítě do týdne zvykne na nový produkt a v budoucnu nebudou problémy.

Při kojení

Pokud kojíte dítě, výměna může být obtížná. Aby přechod na mléčnou směs neobsahující laktózu neovlivnil zdraví maličké, je vhodné ji v prvních dnech smíchat s mateřským mlékem. Podává se dítěti před kojením a postupně zvyšuje dávku. Sledujte změny stavu dítěte, abyste zjistili, zda ho správně krmíte a zda směs funguje.

S umělým krmením

Pokud je laktóza zcela vyloučena z dětské výživy, může to poškodit zdraví dítěte. Běžnými onemocněními, která se vyskytují při takovém krmení bez laktózy, jsou poruchy tvorby nervového systému, dysbióza. Pokud tedy kojení neexistuje, je nahrazeno umělým, je vhodné místo toho zvolit ty přípravky, u nichž je přítomnost doplňku výrazně snížena..

Vedlejší účinky směsí bez laktózy

Nemyslete si, že jsou neškodné dětem. I při nesnášenlivosti mléčných bílkovin jsou možné alergické reakce na jiný typ bílkovin - například na sóju. Pokud se místo plynulého přechodu rozhodnete změnit stravu a přivést do ní směs bez laktózy, připravte se na těžkou zácpu u dítěte. Nakonec stojí za to se poradit s lékařem a prostudovat podrobné informace o délce používání těchto přípravků. Pokud dítě vezme směs bez laktózy, pravděpodobná reakce na to je: kolika, plynatost, poruchy trávení. Dysbióza není vyloučena.

Při přechodu z jednoho produktu bez laktózy na jiný postupujte opatrně. Prudká změna ve stravě může také vyvolat prudké zhoršení pohody u dítěte.

Pokud se k výživě novorozenců používá výživa neobsahující laktózu

Laktóza je cukr obsažený v mateřském mléce a nejvíce přizpůsobené směsi. Novorozenec ve střevě někdy postrádá enzym, který štěpí tento cukr - laktázu. Tento stav se nazývá deficit laktázy (LN). Dítě s příznaky LN potřebuje včasnou lékařskou péči a dietu.

Pediatr na základě anamnézy a testů určí nemoc, provede přesnou diagnózu a předepíše léčbu. Předpokladem pro terapii bude úplný nebo částečný přechod na směsi bez laktózy pro novorozence. V některých případech jsou vyžadovány léky, jako je Lactase Baby, Lactazar, Enzyme Lactase.

Jaká je zvláštnost směsi bez laktózy?

Charakteristickým rysem směsi je to, že v produktu není žádný mléčný cukr. Některé typy dětské výživy jsou považovány za bez laktózy, ale zároveň obsahují laktózu v minimálním množství 0,1 g na litr.

Při nákupu dětské výživy nezapomeňte věnovat pozornost označení uvedenému na obalu. Krabice musí mít označení „BL“ (anglická verze „LF“).

Dítě s příznaky proteinové alergie dostává hypoalergenní směsi bez laktózy, které obsahují syrovátkovou bílkovinu a albumin v poměru 50:50 nebo 40:60.

Směsi bez laktózy se vyrábějí také v kozím mléku, které je založeno na kaseinátu vápenatém. Role proteinu v nich je sójový izolát, hydrolyzovaný syrovátkový protein nebo kasein. Pokud verze směsi s nízkým obsahem laktózy není vhodná a dítě má těžkou alergii, lékař si spolu s rodiči musí vybrat produkt obsahující syntetizované aminokyseliny.

Při jmenování

Směsi bez laktázy jsou terapeutické, takže se na ně nemůžete přepnout pomocí HB ani výživy pomocí upravených čerstvých analogů.

Pokud zdravé dítě jí dětskou výživu bez laktózy, poškodí tělo a zpomalí růst a vývoj. Krmné směsi drobků BL může doporučit pouze lékař. Pediatr musí stanovit povahu a formu choroby. Porušení barvy nebo konzistence stolice dítěte není známkou závažné patologie. O tom, kolik se směs používá k výživě a jak dlouho musí být do stravy zahrnuta, rozhoduje také lékař na základě ukazatelů dynamiky zotavení, věkového faktoru.

Je důležité správně přenést dítě na lékařskou výživu. Přechod postupně. Poprvé dejte dítěti kromě obvyklé směsi nebo mateřského mléka 30 ml jídla. Sledujte reakci těla. Pokud máte nepříjemné příznaky, poraďte se se svým lékařem. Otázka zrušení produktu vyvstává, pokud jsou u dítěte zaznamenány následující poruchy:

 • vyrážka, zarudnutí, loupání kůže;
 • při změně povahy pohybů střev;
 • v případě zvýšené tvorby plynu, což má za následek koliku.

Pokud nebyly zaznamenány žádné nepříznivé účinky, zvyšte dávku a počet krmení následující den. Po dvou krmeních arašídům přidejte 60 ml směsi. Třetí den se provede úplná náhrada dvou krmení analogy bez laktózy. Podle rozhodnutí lékaře se léčebná směs používá pro všechna krmení..

Pokud je nedostatek enzymů přechodný (dočasný) charakter, dítě se po doporučené době vrátí na hepatitidu B nebo krmí čerstvými upravenými směsmi. Přechod je také prováděn podle doporučení lékaře..

Při delším používání směsi BL se mění barva stoličky dítěte, dochází k častější tvorbě plynu, narušuje se rovnováha mikroflóry. Jak předepisuje lékař, výživa bez laktózy se používá současně s léčivy obsahujícími prebiotika. To pomůže vyhnout se vedlejším účinkům spojeným s používáním terapeutické dětské výživy..

Přehled výrobců směsí neobsahujících laktózu

Rozhodněte, které směsi jsou nejlepší ve spojení s pediatrem, který předepisuje léčivý přípravek. Zkušený dětský lékař uvede potřebné hypoalergenní možnosti. Kromě toho často rodiče musí projít cestou pokusu a omylu a vybrat si z hojnosti produktů bezpečný lék pro dítě. Seznam oblíbených značek doplňují navrhovaní výrobci..

Nan BL je určen pro děti od narození do roku. Jedno balení obsahuje 400 g suchého prášku. Poměry syrovátkové bílkoviny a kaseinu jsou 3: 2. Složení obsahuje látku maltodextrin. Doporučuje se podávat jídlo dětem s nedostatkem laktázy a funkčními patologiemi tenkého střeva.

Nutrilon

Nutrilon Premium se doporučuje pro děti ve věku 0 až 12 měsíců. Hmotnost balení 400 gramů. Výrobek je předepsán pro nesnášenlivost laktózy. Protein v kompozici je nahrazen kaseinem. Z cukrů je přítomen glukózový sirup.

Similac

Similak nevyrábí produkty označené BL, ale v sestavě výrobce najdete Similak Low Lactose. Složení dětské výživy je blízké mateřskému mléku. Chybí palmový olej, ale pro tělo jsou nezbytné nukleotidy a prebiotika. Do nabídky drobků můžete přidat jídlo od narození.

Friso

TM Friso uvádí na trh produkt s názvem Frisosa. Vyrábí se na základě vysoce čištěného izolátu sójového proteinu, neobsahuje laktózu. Rodiče si všimnou vysoké chuti. Výživa je určena kojencům od prvních dnů života. Balení váží 400 gramů.

Bellact

Bellact BL je k dispozici v balení po 400 g. Může být použito ke krmení novorozence a kojenců až rok. Kasein je ve složení. Vynikající výživa jemně zlepšuje funkci střev, pomáhá posilovat imunitní síly těla.

Humana

Společnost Humana uvádí na trh produkt s označením SL. Hmotnost balení 500 gramů Směs se vyrábí na bázi sóji bez mléka, lepku a laktózy. Bohatý na omega mastné kyseliny. Používá se jako jediné jídlo, lze jej také použít jako doplňkové jídlo. Neobsahuje žádné GMO, barviva, konzervační látky ani umělá aromata..

Nutrilak

Nutrilak Plus je povolen dětem od 0 do 12 měsíců. Čistá hmotnost je 350 gramů. Kompozice obsahuje syrovátkovou bílkovinu a kasein v poměru 50/50. Indikace k použití - průjem, nesnášenlivost na laktózu a lepek, galaktosémie.

Nestogen

Nestabilní nízká laktóza je k dispozici v kartonové krabici. Čistá hmotnost je 350 gramů. Doporučeno od 0 do jednoho roku. Jídlo je snadno stravitelné, obsahuje nukleotidy, glukózový sirup a vitamínový a minerální komplex. Ochranné známky minus - přítomnost rostlinných olejů.

Babiččina koš

Produkt této značky je vhodný pro novorozence a jednoleté děti s nesnášenlivostí laktózy. Obsahuje kasein, glukózový sirup, maltodextrin. Hmotnost balení - 400 gramů.

Alfare

Alfare Amino - výživa s plně syntetizovanými aminokyselinami. Náhradou uhlohydrátů je škrob a kukuřičný sirup. Dobrá volba pro děti s komplikovanou potravinovou alergií a reakcí na sóju, kravský protein, laktózu.

Ochranné známky Baby a Nanny takové výrobky nevyrábějí.

Každé dítě je individuální, takže vyzvednutí jídla není snadné. Před přechodem na nový typ směsi, poraďte se s lékařem, také se řídit pověst značky, svůj vlastní názor. Nemíchejte produkty od různých výrobců. Při správném používání směsí bez laktózy budou rodiče schopni snadno a rychle obnovit normální fungování trávicího traktu.

Jaký je rozdíl mezi směsí bez laktózy a hypoalergenní. Dětská směs "NAN bez laktózy": recenze, složení, indikace. Co je to jídlo s nízkým obsahem laktózy nebo bez laktózy?

Novorozené dítě je nejcennější věcí v životě matky. Snaží se mu poskytnout bezpečí a pohodlí. Ale někdy se dítě stane neklidným, náladovým. To je jistý signál, že se objevily problémy. Všechno, s čím dítě přichází do styku každý den, mu nemusí vyhovovat, což znamená, že je to zdroj nepohodlí. Docela často se kolika obává o novorozence, a pak rodiče vystoupí z nohou a hledají dobrý lék. Pro mnohé se to stalo NAS bez laktózy. Jeho recenze potvrzují kvalitu a účinnost produktu. Tento článek vám řekne více o tom, k čemu se používá..

Způsobit

Především každá matka chce, aby její dítě bylo zdravé a šťastné. Ale co dělat, když dítě pláče celé hodiny, nenajde klid, nespí dobře v noci a krmení a užívání léků situaci nezmění? Poté vyčerpaní a unavení rodiče začínají hledat jiné způsoby, jak pomoci dítěti.

Skutečná spása je „bez laktózy NAS“. Hodnocení mámy potvrzují, že tento vysoce kvalitní produkt rychle a bezpečně pomáhá dítěti vyrovnat se s nedostatkem laktázy.

Výrobce

Švýcarská společnost Nestle, která tento produkt vyrábí, je světoznámá značka. Tato směs je jednou z řady řádků. Výrobce má značné zkušenosti s vývojem dětské výživy. První produkt, který společnost představila, se objevil v roce 1867. Byla to mléčná mouka Henri Nestle určená pro děti, které nemohly jíst mateřské mléko. Byl to první krok, který označil začátek dlouhodobé historie Nestlé.

Technologie nestojí a společnost dnes dosáhla značného úspěchu. Nechť je mateřské mléko dokonalým a přirozeným způsobem krmení dítěte, ale v situaci, kdy to není možné, mohou produkty NAS jej adekvátně nahradit. Směs „NAS Lactose-free“, jejíž fotografie se často objevuje na webu, musí být před zakoupením ověřena na pravost, protože podvodníci se snaží oklamat spotřebitele.

Řešení problému

Kdy je nutné použít NAN bez laktózy? Indikací pro použití směsi je potřeba zvláštní výživy pro vaše drobky. Důvodem může být nedostatek laktázy. Pro tělo dítěte má tato složka velký význam. Laktáza je speciální enzym trávicího systému, který je nezbytný pro rozklad mléčného cukru - laktózy. Jeho nedostatek může způsobit nepříjemnou reakci na používání mléčných výrobků. Dítě vyvíjí nadýmání, úzkost během a po krmení, napěněné stolice.

Chcete-li se vyhnout takovým nepříjemným příznakům, pomůže vám jídlo, které nemá mléčný cukr. Nazývají se bez laktózy. Pokud je tento problém pouze dočasným jevem, který se objevil například u předčasně narozeného dítěte a je způsoben nezralostí těla, pak je skutečnou spásou směs „NAN bez laktózy“ („Nestlé“). To vám umožní zajistit proces krmení, dokud dítě nevyroste..

Veverky

Složení „bez laktózy NAS“ je nekomplikované. Okamžitě obsahuje dva typy proteinů: kasein a syrovátkové proteiny (proteiny). Jsou zcela odlišné, ale vzájemně se doplňují. První z nich je hlavní bílkovina v mléce. Tělo je těžko stravitelné. Kromě toho působí jako silný alergen. Kasein by však nikdy neměl být vyloučen z mléka. Opakem jsou syrovátkové proteiny. V tomto páru jsou tělem snadno vstřebatelné a pomáhají trávit kasein..

Tyto dvě látky musí být ve správném poměru. V mateřském mléce se tento ukazatel objevuje v poměru 20: 80%. Ale dítě potřebuje jiný podíl, aby nedošlo k přetížení dosud nerozvinutého trávicího systému, takže se zvýší množství proteinu ve směsi. Poměr se tak změní na 40: 60%. Pro citlivé tělo dítěte je důležité, aby byla směs co nejjednodušší. Vývojáři produktu, jako je NAN bez laktózy, se proto snaží snížit množství proteinu na 100 ml. Obsahují pouze 1,4 g.

Sacharidy

Mateřské mléko má nasládlou chuť. Důvodem je přítomnost laktózy v ní. Ale ne pro každého. Proto NAN bez laktózy, o kterou se mnoho rodičů zajímá, tuto látku neobsahuje. Výrobce jej nahrazuje glukózovým cukrem a maltodextrinem. Je to druhý uhlohydrát, který má řadu výhod:

 • má sníženou sladkost;
 • směs se stává uspokojivější, což je plus nejen pro dítě, ale také pro rodiče, protože není nutné měnit dávkování uvedené na obalu;
 • dává velké množství rychlé energie;
 • usnadňuje proces asimilace proteinů;
 • snižuje osmolaritu;
 • snadno vyrobitelná.

Ale všechny dobré věci mají negativní aspekty, které je třeba vzít v úvahu:

 • může způsobit zvýšení hladiny cukru;
 • ovlivňuje vzhled nadváhy;
 • vitamíny a minerály musí být použity pro rozklad bílkovin a jejich zdrojem je zásobování, které dítě potřebuje.

Slouží k výrobě energie, ale křehké tělo dítěte by je mělo přijmout v jasně omezeném množství. Nejmenší přetížení netvořeného trávicího systému může způsobit vážné problémy. Vždy stojí za to začít se stavem vašeho dítěte: je-li slabý, pak mu nadbytek tuku poskytne potřebnou sílu, ale když je drobky nepotřebují, pak pro něj není co strávit.

Mezi tuky patří mezi odborníky speciální polynenasycené mastné kyseliny. Díky nim dochází v těle k následujícím procesům:

 • posilují se ochranné funkce těla, což zvyšuje odolnost proti infekcím;
 • příznivý účinek na proces vývoje mozku;
 • prevence nemocí sítnice.

Vitamíny

„NAN Lactose-Free“ získává pozitivní recenze díky přítomnosti velkého množství vitamínů v jeho složení:

 • A, E - prevence onkologie a onemocnění kardiovaskulárního systému;
 • Vitaminy skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6, B8, B11, B12) - aktivně se účastní metabolismu bílkovin, tuků a uhlohydrátů, tvorby nervového systému a tvorby krve, kontroly hladiny cholesterolu;
 • K - fylochinon, hraje důležitou roli při normální koagulaci krve;
 • C - kyselina askorbová, pomáhá tělu odolávat chorobám, zabraňuje anémii;
 • Cholin - poskytuje centrální nervový systém.

Stejně jako další vitamíny, které v kombinaci dávají dítěti všechny potřebné látky. Kromě toho složení směsi zahrnuje minerální složky: fosfor, hořčík, draslík, sodík, selen, měď.

Je důležité zajistit, aby dítě všechny tyto další látky plně přijímalo. Protože každý z nich odpovídá za důležité aspekty vývoje dítěte:

 • díky vápníku a fosforu se tvoří silné kosti;
 • jód má příznivý vliv na vývoj mozku;
 • chrom se účastní metabolismu glukózy;
 • hořčík pomáhá formovat zuby a kostní tkáň, je součástí téměř 300 enzymů, podílí se na práci svalů a nervového systému.

Pokud dáte vašemu dítěti směs „NAN bez laktózy“, jejíž recenze zůstávají ve velkém množství spokojených rodičů a pediatrů, nemůžete navíc používat další vitamínové komplexy a doplňky..

Použití laktobacilů

Laktóza je nezbytná pro tvorbu mikroflóry trávicího systému. Pokud připravujete tělo o tuto látku, může dítě trpět dysbiózou. Ale co dělat pro ty, kteří mají nesnášenlivost laktózy? Probiotická kultura L. Reuteri pomohla vyřešit problém bez poškození těla..

Bez GMI

Používání geneticky modifikovaných zdrojů při výrobě kojenecké výživy je ze zákona zakázáno, protože společnost Nestle prošla více než jednou vážnou kontrolou, což dokazují úřední dokumenty zveřejněné na webových stránkách výrobce..

aplikace

Složení směsi je co nejblíže přirozenému mateřskému mléku. Než začnete přípravek užívat, musíte se poradit se svým lékařem. Pro alergie se nedoporučuje používat NAN bez laktózy. Hodnocení matek říká, že není nutné používat pouze tuto směs. Můžete zkusit zkombinovat jeho různé proporce s konvenčními produkty. Měli by být připraveni v různých lahvích, aby dítě dostalo laktózu, ale nepříjemné příznaky budou odstraněny.

Ve směsích bez laktózy pro novorozence jsou uhlohydráty obvykle představovány maltodextrinem. Tuky jsou ve formě komplexu rostlinných olejů. Často obsahují palmový olej.

Pokud má dítě kromě problémů s absorpcí laktózy alergickou reakci na bílkoviny, měli byste věnovat pozornost skutečnosti, že směs obsahuje bílkoviny v séru a albumin. Poměr takových prvků může být v poměru 50 50 nebo 40 60. Směsi bez laktózy stále obsahují minimální množství laktázy.

Kojenecká výživa bez laktózy patří do skupiny terapeutické výživy. Mohou být předepsány pediatrem po podrobné diagnóze dítěte.

Pediatr může předepsat terapeutickou výživu dítěti podle následujících identifikovaných indikací:

 1. Nedostatek primární laktázy je nedostatek aktivity enzymu laktázy. Je velmi vzácný. Po zjištění diagnózy je dítě ihned po stanovení diagnózy přeneseno do mléčné směsi neobsahující laktózu. Strava bez laktózy by měla být udržována po celý život..
 2. Sekundární forma intolerance laktózy způsobená střevními chorobami. Pediatr dočasně doporučuje takovou výživu, po zotavení se dítě vrátí do obvyklého recepčního zápisu (mléčná směs).
 3. Galactosemia - narušení přeměny galaktózy na glukózu pomocí enzymu galactose-1-fosfát-uridyltransferase.
 4. Nedostatek laktózy. Pokud je u předčasně narozených dětí zjištěn přechodný deficit laktózy.
 5. Období zavádění doplňkových potravin. Při zavádění doplňkových potravin, jako základu pro přípravu obilovin a bramborové kaše pro děti, se zjištěným problémem stravitelnosti laktózy.

Kontraindikace

Bezohledné a nepřiměřené používání směsí bez laktózy může výrazně podkopat zdraví dítěte, protože laktóza je nezbytná pro harmonický vývoj dítěte..

Pokud je to nutné, musí se směs bez laktázy podávat postupně, jinak může dítě trpět zácpou.

Hodnocení toho nejlepšího

Zde je seznam nejlepších výživových přípravků pro kojence..

Nan BL

Nutrilac

Nutrilon

Babiččina koš

Celia LF

Směs se zavádí do dětské výživy pouze na základě výsledků diagnostiky a pod dohledem pediatra.

Který výrobce vyrábí nejlepší práškové produkty?

U pediatrů dnes neexistuje shoda na tom, která směs je nejlepší. Vše záleží na individuálních charakteristikách dítěte. Pouze pediatr může předepsat směs nezbytnou pro dítě na základě diagnózy.

Tekutá stolice u dítěte není důvodem pro to, aby rodiče podávali směs bez laktózy sami.

Výpočet dávky na základě věku dítěte

Dávkování krmení dítěte směsí bez laktózy závisí na jeho individuálních vlastnostech a způsobu výživy v době identifikace problému..

V noci může být interval mezi krmením až 6 hodin.

Nezapomeňte se poradit se svým pediatrem o stravě. Je také důležité sledovat reakci dítěte, pokud nejedí normu a zároveň se cítí dobře, nemělo by to způsobovat strach mezi rodiči.

Vedlejší efekty

Mezi vedlejší účinky patří nejčastější alergické reakce. Pokud má dítě vyrážku, loupání, nadměrnou úzkost, je nutné se poradit s pediatrem. Také používání směsí může způsobit problémy se stolicí: zácpa nebo průjem.

Směsi bez laktózy se používají jako náhražky mateřského mléka nebo obvyklé umělé směsi u dětí s nesnášenlivostí cukru obsaženého v mléce - laktóze. Podobný stav může být vrozený nebo získaný na pozadí akutních a chronických patologií těla dítěte. Velký výběr bezlaktózových směsí vám umožní krmit své dítě bez nutričních a energetických ztrát.

Metabolismus laktózy v těle

K rozkladu laktózy dochází působením enzymu laktáza. Jeho maximální aktivita se v průměru objevuje v prvních 2 letech života dítěte a poté se úroveň přirozeně z přirozených důvodů postupně snižuje.

Mnoho lidí po zrání ztratí schopnost správně absorbovat mléko a některé mléčné výrobky v důsledku fyziologického nedostatku laktázy v těle.

Nedostatek laktázy

V některých případech mají novorozenci nedostatek nebo úplnou absenci laktázy. Mléčný cukr obsažený v mateřském mléce nebo kojenecké výživě vstupuje do tlustého střeva beze změny, kde začíná působit místní mikroflóra. Fermentační procesy se vyvíjejí s uvolňováním vodíku, metanu, oxidu uhličitého. Po každém krmení dítě trpí těžkou střevní kolikou, nadýmáním, hojným průjmem a ve vážných případech zvracením.

Někdy se u dítěte vyvine sekundární deficit laktázy na pozadí zánětu tenkého střeva infekčního původu. U dětí prvních let života se laktózová intolerance rozvíjí po rotavirové infekci, která má silný škodlivý účinek na střevní buňky.

V pediatrické praxi je častější nedostatek sekundární laktázy, ale z hlediska vývojových mechanismů je rozdíl mezi těmito formami zanedbatelný a neovlivňuje další terapeutická opatření.

Příznaky nedostatku laktázy u dítěte:

 1. 1. Útoky na střevní koliku bezprostředně po krmení nebo odpoledne, trvající nejméně 3 hodiny.
 2. 2. Častá tekutá pěnivá žlutá stolice se zakysanou vůní.
 3. 3. Úzkost dítěte při pití mléka s dobrou chutí k jídlu.
 4. 4. Nedostatečný přírůstek hmotnosti.

Bezlaktózové směsi

Nedostatek laktázy u dětí prvního roku života je napraven nahrazením konvenčních produktů přípravky nízké a laktózy. V závislosti na složení existují 3 typy směsí bez laktózy: na bázi mléčných bílkovin, sóji, bílkovinného hydrolyzátu kravského mléka.

Ve většině těchto výrobků na bázi mléčných bílkovin jsou tyto výrobky představovány kaseinem, laktóza je zcela vyloučena a maltodextriny jsou zdrojem uhlohydrátů, které se snadno vstřebávají a absorbují, což pozitivně ovlivňuje střevní mikroflóru, což je zvláště cenné pro rotavirové a střevní infekce. Seznam takových směsí neobsahujících laktózu:

 • Bez laktózy NAS;
 • Bez laktózy bez laktózy;
 • Nutrilon premium bez laktózy;
 • Bezlaktózový bellact.

Sójové směsi se vyrábějí na bázi sójových bílkovin. V důsledku relativně nízké nutriční hodnoty rostlinných bílkovin zvýšili výrobci svůj celkový obsah v potravinách na 18–20 g / l. Ve srovnání se směsmi na bázi mléčných bílkovin se také zvyšuje množství vitamínů a minerálů. Přidány aminokyseliny taurin, methionin, tryptofan. Sacharidy jsou nahrazeny dextrin-maltosou a sacharózou. Sójové směsi:

 • Enfamil Lactofree;
 • Nutrilak Soya;
 • NAS Soya;
 • Frisosoy.

Směsi na bázi sójových bílkovin jsou kontraindikovány u dětí mladších šesti měsíců..

Směsi hydrolyzátu mléčného proteinu

Deficit laktázy se často kombinuje s potravinovými alergiemi ve formě nesnášenlivosti bílkovin kravského mléka. V těchto případech se používají směsi založené na hydrolyzované bílkovině kravského mléka, jejíž indikací je nízký přírůstek hmotnosti, zpoždění ve fyzickém vývoji a prodloužený průjem. Tyto zahrnují:

 • Nutrilon Pepti TSC;
 • Alfare;
 • Damil Pepti;
 • Nutramigen;
 • Pregestimil;
 • Frisopep AS.

Po přečtení článku o terapeutických směsích bez laktózy se dozvíte o:

Co je nedostatek laktázy??

Jaké jsou typy nedostatku laktázy??

Jaké jsou příčiny nedostatku laktázy?

Jaké jsou příznaky u dětí s deficitem laktázy??

Jaké studie odhalují nedostatek laktázy??

Jaká je léčba nedostatku laktázy??

Jaké speciální formule mléka existují?

Která směs bez laktózy je nejlepší??

Jaká směs bez laktózy je vhodná pro děti s alergiemi?

Jaké jsou vlastnosti složení a použití směsí bez laktózy?

Jak rychle očekávat účinek používání směsi bez laktózy?

Jak dlouho trvá krmení dítěte směsí bez laktózy??

Bez ohledu na typ krmení mají novorozenci a kojenci stejně nedostatek enzymu laktázy. V tomto případě dítě nemůže absorbovat žádné mléčné výrobky, které obsahují laktózu. Taktika lékaře s nedostatkem laktázy je redukována na doplnění tohoto enzymu v těle dítěte během kojení nebo na výběr terapeutické výživy s umělým krmením. Podrobněji probereme problém krmení dětí v podmínkách nedostatku enzymu a také hovoříme o mléčných směsích bez laktózy..

Koncept nedostatku laktázy

Trocha chemie. Laktóza je uhlohydrát sestávající z galaktózy a glukózy, propojený specifickou vazbou. Enzym laktázy je tedy určen k odstranění této vazby mezi molekulami. Monosacharidy - galaktóza a glukóza - tak získávají schopnost být volně absorbovány do krevního řečiště. Normálně je tělo zdravého novorozence schopno nezávisle syntetizovat laktázu. Při nedostatku tohoto enzymu se mluví o nedostatku laktázy.

Deficit laktázy je nedostatečná produkce enzymu laktázy buňkami tenkého střeva, v důsledku toho se hromadí mléčný cukr (laktóza) ve střevním lumen. Dítě má klinické příznaky nedostatku laktázy: zvýšená tvorba plynů a průjem „fermentačního“ typu.

Druhy nedostatku laktázy

V pediatrii existují dva typy deficience laktázy (LN):

 1. Primární nebo vrozené. U tohoto typu LN se deficit enzymu projevuje již v novorozeneckém období. Je to velmi vzácné. Laktóza z potravy je vyloučena v jakékoli formě. Děti s příznaky primární LD potřebují celoživotní dietní terapii.
 2. Sekundární nebo získané. V tomto případě se LN neprokazuje okamžitě. Právě tento typ deficience laktázy je nejčastější u dětí v prvním roce života a má přechodnou povahu. To je v průběhu času jevy LF oslabují a zcela se zastavují, když se tělo dítěte učí produkovat enzym v dostatečném množství. K normalizaci pohody dítěte a odstranění klinických příznaků je nutné provést léčbu, včetně dietní terapie. Poté se postupně zavádí mléčný produkt obsahující laktózu..
Mimochodem, určité množství nestrávené laktózy je normálně přítomno ve střevním lumenu. Laktóza je velmi dobrá probiotika, to znamená, že v přítomnosti laktózy se střevní mikroflóra vyrovnává a jejich biorytmy jsou regulovány, vliv laktózy na zrání nervového systému dítěte nelze přeceňovat..

Příčiny nedostatku laktázy

V dětství je převážná většina případů získaného ID spojena s:

 1. Střevní infekce, nejčastěji virové povahy - enterovirová nebo rotavirová průjem v důsledku poškození sliznice tenkého střeva;
 2. Použití nekvalitního produktu s uvolňováním toxických látek do střevního lumenu. Je charakteristická pro starší děti, například toxikózu po konzumaci domácího konzervovaného jídla nebo nakládané okurky;
 3. Poškození střevních buněk při zánětlivých procesech neustálým kontaktem s alergenem. K alergii na potraviny také dochází v časném dětství: alergie na směs, na bílkoviny kravského mléka nebo na nesnášenlivost lepku;
 4. Atrofické změny ve střevech;
 5. Helminthic zamoření;
 6. Zánětlivé procesy ve střevech jiné geneze.
Příznaky nedostatku laktázy

U kojenců je mléko hlavní potravou a až 5-6 měsíců života je jediným zdrojem živin. Proto je mimořádně nepříjemné, pokud jsou u kojenců nebo novorozenců pozorovány příznaky nedostatku laktázy.

Hlavní příznaky nedostatku laktázy u dětí do 12 měsíců jsou:

 1. Opakované (časté) volné stoličky s pěnovou konzistencí a štiplavou kyselou vůní. Pro děti prvního měsíce života jsou kašovité a dokonce i volné stolice považovány za normální až 5-10krát denně. Ve druhém měsíci života je normální frekvence stolice pro dítě 1 až 5krát denně. U dětí starších 2 měsíců života se vyprazdňování střev považuje za normu - 1-4krát denně.
 2. Bolest v břiše. Dítě reaguje jasně s pláčem, když se dotýká břicha.
 3. Zvýšená tvorba plynu. Vizuálně je žaludek větší než obvykle a napjatý.
 4. Nízký měsíční přírůstek hmotnosti ve srovnání s průměrem.
Častější stolice po dlouhou dobu v kombinaci s bolestmi břicha a zpožděním v přírůstku hmotnosti by měla být důvodem pro návštěvu lékaře a vyloučení diagnózy nedostatku laktázy..

Seznam studií k identifikaci nedostatku laktázy. Ideální sada diagnostických opatření je:

 1. Studie stolice pro uhlohydráty. U kojenců by neměly být nestrávené uhlohydráty detekovány ve stolici, nebo je jich jen velmi málo. Tato studie přímo nezjistí laktózu, takže tato studie nepřímo, ale spolehlivě odráží proces rozkladu laktózy ve střevě..
 2. Vyšetření kyselosti výkalů (pH výkalů). Přítomnost laktózy snižuje fekální pH pod 5,5.
 3. Dýchací testy uvádějící obsah produktů rozkladu laktózy ve střevu ve vydechovaném vzduchu. Provádí se pro starší děti, obvykle po 4 letech. Metodika zkoušky předpokládá schopnost dítěte na žádost rychle a ostře vydechnout.
 4. Analýza genetických defektů. Stanoví se přítomnost nebo nepřítomnost genů zodpovědných za produkci laktázy. Tato studie je relevantní pro nedostatek primární laktázy..
 5. Test se zrušením mléčné směsi po dobu 2-3 dnů. Dítě je krmeno bez laktózy nebo směsí na základě izolátu sójového proteinu. Se snížením závažnosti symptomů pokračuje krmení specializovanou směsí. U kojících dětí není tento test relevantní..
 6. Zkouška s přídavkem přípravků obsahujících enzym laktázu u dětí, které dostávají mateřské mléko. Také po dobu 2-3 dnů sledujte dynamiku příznaků. Se snížením závažnosti LD provádějte průběh enzymatické terapie.
Diagnostika často nemůže vždy poskytnout spolehlivý výsledek. Proto je komplex diagnostických studií omezen na studium stolice pro uhlohydráty, provádění koprogramu (pro stanovení pH), jakož i diagnostické enzymatické terapie nebo zavedení terapeutické směsi pro diagnostické účely..

Léčba nedostatku laktázy

Taktika léčby nedostatku laktázy přímo závisí na typu krmení:

  V žádném případě by neměla být kojená děti odstavena. Mateřské mléko je pro dítě nejlepším jídlem a nemůže ho nahradit ani jedna mléčná směs, natož jej překonat. V léčebném režimu se přijímají opatření ke snížení tvorby plynů ve střevech („matka masáž“), jakož i přípravků laktázy a probiotik, pokud je to nutné. Přípravky obsahující laktázu jsou určeny k rozkladu laktózy v tenkém střevě, dokud není aktivován vlastní enzymatický systém dítěte..

Laktázové přípravky zahrnují:

Probiotika nejsou vždy předepisována. Tyto léky přispívají k tvorbě normální mikroflóry střev dítěte a zmírňují příznaky LN. Z probiotických přípravků schválených pro použití u dětí do 1 roku věku se nejčastěji používají:

 1. Baby Baget a tak dále.
 • Umělé krmení dětí vyžaduje specializovanou výživu. Takové mléčné směsi zahrnují mléčné směsi neobsahující laktózu. Zavádění směsi bez laktózy se provádí po určitou dobu. V závislosti na závažnosti nedostatku laktázy je doba používání směsí bez laktózy různá. Zřídka přesahuje dva měsíce. Vzhledem k tomu, že s přechodnou LN tělo produkuje určité množství laktázy pro rozklad uhlovodíků, nemusí být děti s umělým krmením úplně přeneseny na směs neobsahující laktózu. V tomto případě je část stravy, nejméně 40-50%, nahrazena směsí bez laktózy, čímž se „trénuje“ tělo dítěte a příznaky se rychle zastaví..
 • Důležitým bodem je také kontrola množství jídla a frekvence krmení malého dítěte. Kojení by proto nemělo být povoleno, a proto, když se objeví příznaky symptomů xid uxidu, provede se řada kontrolních krmení (s kojením) nebo se jednorázový objem mléčné směsi dočasně sníží o 20–30 ml. Skutečností je, že příznaky nedostatku laktázy mohou nastat při nadměrném krmení, ale v tomto případě příznaky nedostatku laktázy nebudou spojeny s nedostatkem laktázy, ale s přebytkem laktózy do těla směsí mléka nebo mateřského mléka.

  Předčasně narozené děti mají vždy určitý stupeň LF, ale směsi, které neobsahují laktózu, se jim dostávají jen zřídka. Děti narozené předčasně dostávají sníženou kojeneckou výživu pro předčasně narozené děti, a pak taková děti dostávají vysoce přizpůsobené směsi s úplnou hydrolýzou séra nebo částečnou hydrolýzou proteinu, protože přizpůsobení proteinové složce je prvořadé.

  Směsi bez laktózy se používají k přípravě doplňkových potravin a bramborové kaše. Například při sekundárním deficitu laktázy, který se vyvíjí po akutní respirační virové infekci nebo střevní infekci, se směsi neobsahující laktózu používají nejen k perorálnímu podávání, jako hlavní produkt, ale také k rozmnožování obilovin (bez varu) nebo k výrobě pyré z masa a / nebo zeleniny.

  Přehled bezlaktózových směsí

  Směsi, které se vyznačují úplnou nepřítomností laktózy nebo jejího stopového množství, nejvýše 0,1 g / l konečného produktu, jsou klasifikovány jako specializované směsi neobsahující laktózu. Je snadné rozlišit tyto mléčné receptury. Na balení směsí neobsahujících laktózu je uvedeno označení „BL“ nebo zkratka „LF“ (z anglického „Lactofree“), není-li na něm uvedeno, že neobsahuje laktózu..

  TitulPopis
  Nutrilak bez laktózyPoměr syrovátkových proteinů k kaseinu 60/40.
  Sacharidy reprezentované maltodextrinem.
  Obsahuje nukleotidy pro správný vývoj centrálního nervového systému.
  Tuky jsou představovány sadou rostlinných olejů, včetně palmových olejů.
  Pouze směs Nutrilak Premium (!) BL neobsahuje palmový a řepkový olej.
  Babiččina Lukaško bez laktózyProtein je reprezentován pouze kaseinem, uhlohydráty ve formě glukózového sirupu a maldodextrinu. · Obsahuje nukleotidy. · Složení tuku je ve formě směsi rostlinných olejů, včetně palmových.
  Bellact Lactose FreePoměr syrovátkových proteinů k kaseinu je 60/40. · Maltodextrin se přidává jako hlavní uhlohydrát. · Obsahuje nukleotidy. · Tuky jsou reprezentovány sadou rostlinných olejů, včetně palmových olejů.
  Nutrilon bez laktózyProtein představuje 100% kasein. · Glukózový sirup přidaný jako uhlohydrátová složka. · Tuky ve všech těchto směsích jsou reprezentovány sadou rostlinných olejů, včetně palmových olejů. · Obsahuje nukleotidy. · Obsahuje živé bifidobakterie. Žádná prebiotika.
  Enfamil bez laktózyPoměr syrovátkových bílkovin k kaseinu je 20/80, jako v mateřském mléce. · Hlavním sacharidem je maltodextrin. · Tuky ve všech těchto směsích jsou reprezentovány sadou rostlinných olejů, včetně palmových olejů. · Žádné nukleotidy. · Dochází k přerušení dodávek do Ruska.
  NAS bez laktózyV poměru syrovátkových bílkovin k kaseinu 60/40 byl přidán maltodextrin. Sacharidy v tomto produktu jsou kukuřičný sirup. · Neexistuje žádná glukóza, proto se doporučuje pro novorozence s nesnášenlivostí na normální cukr. Tuková složka ve formě směsi rostlinných olejů, včetně palmových. · Obsahuje nukleotidy. · Obsahuje živé bifidobakterie, ale žádná prebiotika. · Do této směsi se přidávají také látky, které stimulují obnovu střevní sliznice.
  Celia LFPoměr syrovátkových proteinů k kaseinu je 60/40. · Přidán maltodextrin jako uhlohydrátová složka. · Tuky ve všech těchto směsích jsou reprezentovány sadou rostlinných olejů, včetně palmových olejů. · Obsahuje nukleotidy. · Má vysokou osmolaritu ve srovnání s jinými směsmi bez laktózy, ale osmolarita je srovnatelná s osmolaritou mateřského mléka. Celia LF proto není produktem, který silně zatěžuje ledviny dítěte. · Obsahuje živé bifidobakterie, žádná prebiotika.
  Mammex bez laktózyPoměr syrovátkových proteinů k kaseinu je 60:40. · Sacharidy jsou zastoupeny maltodextrinem. · Tuky ve všech těchto směsích jsou reprezentovány sadou rostlinných olejů, včetně palmových olejů. · Obsahuje polynenasycené mastné kyseliny ze skupiny Omega: omega-3, omega-6, omega-9. · Obsahuje nukleotidy. · Není dodáván do Ruska.

  Nejlepší směs bez laktózy

  Z lékařského hlediska je nemožné říci, která směs bez laktózy výše je lepší než zbytek. Každá z nich má své vlastní výhody a zvláštní vlastnosti, díky nimž lze jídlo vybrat individuálně, s ohledem na zdravotní stav konkrétního dítěte. Složení, které je nejblíže mateřskému mléku, je Nutrilon Bezlaktosny a Enfamil Bezlaktosny. Po analýze recenzí lze nejlepší směsi bez laktózy podle rodičů nazvat NAS Bezlaktosny a Nutrilon Bezlaktosny.

  Hypoalergenní směsi bez laktózy

  Ve skutečnosti směsi neobsahující laktózu nejsou hypoalergenní, proto se nepoužívají u dětí s nesnášenlivostí na bílkoviny kravského mléka, s atopickou dermatitidou nebo jinými alergickými jevy. Pokud je dítě náchylné k alergiím nebo pokud se vyskytují příznaky alergie na bílkoviny krav atd. Používají se tyto typy hypoalergenních směsí neobsahujících laktózu:

  1. Aminokyseliny z Nutrilonu. Obsahuje směs aminokyselin, které 100% nahrazují proteinovou složku. Sacharidy jsou představovány glukózovým sirupem. Je určen pro krmení dětí s těžkou intolerancí na bílkoviny kravského mléka a laktózy s více alergiemi na potraviny.
  2. Alfara Amino. Proteinový ekvivalent je představován 100% směsí aminokyselin. Sacharidovou složku tvoří kukuřičný sirup a bramborový škrob. Obsahuje triglyceridy se středním řetězcem. Je určen k krmení dětí s intolerancí na bílkoviny kravského mléka, sóji, laktózy, s více alergiemi na jídlo, malabsorpčním syndromem a prodlouženým průjmem.
  3. Nutrilak Peptidium SCT. Kompozice obsahuje hluboce hydrolyzovanou syrovátkovou bílkovinu, jejíž schopnost vyvolat alergie je snížena více než 100 000krát ve srovnání s plnotučným mléčným proteinem. Sacharidová složka ve formě glukózového sirupu s přídavkem maltodextrinu. Obsahuje triglyceridy se středním řetězcem. Účinně se používá při dietní terapii u dětí s proteinovou intolerancí na kravské mléko, sóju, laktózu, mnohočetné alergie na potraviny, galaktosémii, celiakii, problémy spojené s absorpcí jedné nebo více živin v tenkém střevě (malabsorpční syndrom) a prodloužený průjem.
  4. Nutrilak Premium Soy. Jako součást sójového proteinu izolujte se zlepšeným složením aminokyselin, glukózový sirup. Pro děti s intolerancí na bílkoviny kravského mléka, laktózy, galaktosémie, alergií na lepek.
  5. Kromě výše uvedeného najdete mezi obrovským počtem hypoalergenních směsí také směs bez laktózy vhodná pro konkrétní dítě. Více se dozvíte v článcích směsi aminokyselin, syrovátkové směsi a směsi kaseinu.
  Vlastnosti složení a použití směsí bez laktózy
  1. Směsi bez laktózy jsou léčebnou kojeneckou výživou, proto by je měl předepisovat lékař. Je nebezpečné rozhodnout, zda se má zavést do stravy nebo zcela převést na směs neobsahující laktózu. Laktóza je nesmírně důležitá pro tělo dítěte a nepřiměřené krmení dítěte produktem neobsahujícím laktózu může poškodit zdraví dítěte..
  2. Směsi neobsahující laktózu neobsahují prebiotika - speciální látky, které přispívají k progresivnímu růstu střevní mikroflóry, protože nemohou být tráveny a přispívají k dalšímu ředění stolice..
  3. Směsi bez laktózy se nepoužívají k úlevě od příznaků koliky u dětí nebo jiných stavů spojených s bolestmi břicha. Směsi neobsahující laktózu jsou terapeutickou výživou, proto je pro jejich předepisování nezbytná přísná indikace, konkrétně laboratorní potvrzení porušení rozpadu laktózy.
  4. Při delším krmení směsí bez laktózy se u dětí vyvíjí paradoxní reakce. Když by se zdálo, že použití směsi bez laktózy by mělo zlepšit stav dítěte a fekální vlastnosti, ale vzniká nová „vlna“ trávicích problémů - změna barvy stolice, průjem, nadýmání, kolika, narušená mikroflóra..
  5. S ostrým úvodem může dítě začít se zácpou. Přenos dítěte do směsi bez laktózy by měl být postupný. První den přidejte 30 ml nového produktu do obvyklé směsi v jednom krmení. Druhý den se směs neobsahující laktózu přidá do dvou dávek po 60 ml. Následující den jsou dvě kojení zcela nahrazena produktem neobsahujícím laktózu. Dále může být dítě krmeno pouze k ní.
  6. Chuť ve směsích bez laktózy je nízká. Proto v prvních dnech přizpůsobení nové stravě může dítě odmítnout jíst. Tato okolnost by neměla sloužit jako důvod pro zrušení terapeutické výživy..
  Účinek použití směsi bez laktosy Se zavedením směsí bez laktózy do dětské výživy začíná normalizace stolice třetí nebo pátý den. Obvykle je stolice plně normalizována do 5. až 7. dne od začátku krmení terapeutickým jídlem neobsahujícím laktózu. Od této chvíle se stav dítěte zlepšuje a začíná přibývat na váze.

  Trvání krmení bez laktózy

  1. V případě přechodného nedostatku laktázy používám směs bez laktózy v průběhu 4 až 5 týdnů, poté se provede provokativní test. Vyhodnocuje se tedy schopnost enzymatického systému dítěte samostatně štěpit laktózu až do úplného trávení trávicího systému. S obnovením klinických příznaků - krmení směsí bez laktózy pokračuje dalším směrem. S neefektivností se tyto kurzy opakují až 3–4krát.
  2. Pokud se deficit laktázy vyvinul v důsledku předchozí infekce, pak se směs bez laktózy obvykle podává před obnovou střevních buněk - ne déle než 1 měsíc.
  3. Děti s vrozeným deficitem laktázy (geneticky určené) dostávají tyto směsi, než je nahradí běžným jídlem. Tyto děti začnou představovat první návnadu dříve.
  Musíte pochopit, že výše uvedené podmínky jsou relativní. Vše určuje stupeň nedostatku laktázy, účinnost dietní terapie a individuální vlastnosti každého dítěte, kdy nastane přesně úplné zrání enzymatického systému nebo obnovení sliznice tenkého střeva po infekčním onemocnění..

  Trvání dietní terapie je určeno výhradně lékařem.

  Pokud máte otázku, můžete se na to zeptat právě teď. Nejlepší odborníci našeho webu jsou připraveni poskytnout profesionální radu.

  Zanechte komentář k článku, odpovíme na vaše dotazy.

  Mnoho rodičů si při krmení všimne obtíží při přizpůsobování potravin svým dětem. Děti často zažívají vážné nepohodlí spojené s trávením, odmítají jíst. Jednou z nejčastějších příčin tohoto nepříjemného jevu je nedostatek laktázy..

  Vyskytuje se, když tělo dítěte způsobené strukturálními vlastnostmi nebo poškozením střevních buněk, infekčních chorob, produkuje nedostatečné množství enzymu laktózy..

  Při výběru jídla byste měli najít zvláštní označení na obalu. Doslovná kombinace LF - BL znamená, že kojenecká výživa neobsahuje laktózu nebo její podíl na celkové hmotnosti 0,1 g na 1 litr a ne více.

  Bílkoviny nezbytné pro normální růst těla dítěte jsou přítomny v dětských směsích bez laktózy s jejich odrůdami, které nezpůsobují negativní reakci.

  Bezlaktózové směsi

  Co je to směs bez laktózy, jaké jsou rozdíly mezi ní a běžnou kojeneckou výživou? Pod bezlaktózovou směsí se rozumí úplná absence laktózy v přítomnosti všech ostatních, snadno stravitelných živin nezbytných pro tělo dítěte, jakož i zvýšený obsah stopových prvků..

  Která směs bez laktózy je pro vaše dítě nejlepší, pediatr rozhoduje - na základě výsledků vyšetření, diagnózy.

  1. bez laktózy;
  2. bez laktózy;
  3. bez laktózy plus;
  4. pojistné.

  Bez laktózy

  Složení směsi je velmi blízké složení mateřského mléka, které pomáhá normální růst, vývoj dítěte.

  • hmotnost: 400 g;
  • složení: kukuřičný sirup, rostlinné oleje, syrovátkové proteiny, stopové prvky;
  • indikováno k použití: v případě poruch fungování tenkého střeva;
  • věk: od narození do roku.

  Plusy: blízko složení mateřského mléka.

  Nevýhody: možné změny barvy, nepříjemný zápach při výboji dítěte.

  Bezlaktózový bellact

  Výrobek pro děti s potřebami výživy. Obsahuje vitamíny, makro a mikroelementy pro harmonický vývoj dítěte.

  • hmotnost: 400 g;
  • složení: minerály, prebiotika, vitamínový komplex, nukleotidy, aminokyseliny, maltodextrin;
  • věk: od 0 do 12 měsíců;
  • indikováno k použití: pokud se laktóza neabsorbuje, děti, které měly průjem.

  Plusy: bez zvýrazňovačů chuti, neobsahují barviva, konzervační látky, dobře stravitelné.

  Nevýhody: alergie na některé komponenty produktů možné.

  Nutrilak Nutrilak Plus bez laktózy

  Produkt poskytuje základní výživové a energetické potřeby..

  • hmotnost: 350 g;
  • složení: lepek, bílkoviny, komplex makro-, mikroprvků, maltodextrin, sada vitamínů;
  • indikováno k použití: laktózová intolerance nebo průjmový syndrom, galaktosémie;

  Plusy: posilují a stimulují nervový systém, mozek, sval a kostní tkáň.

  Nevýhody: chuť hořkosti, vůně, někdy způsobuje alergie.

  Nutrilon (Nutrilon) Premium

  Nutrilonové směsi jsou blízké lidskému mléku a jsou doporučovány pro prevenci nemocí.

  • hmotnost: 400 g;
  • složení: prebiotika, mléčné bílkoviny, laktóza, mastné kyseliny, komplex vitamínů a minerálů, taurin;
  • indikováno k použití: zhoršená citlivost na jídlo;
  • věk: č. 1 od 0 do 6 měsíců., č. 2 - od šesti měsíců.

  Plusy: napomáhají rozvoji imunity, zabraňují vzniku střevních infekcí, stimulují mozek, centrální nervový systém, vizuální funkci.

  Nevýhody: obsahuje palmový olej.

  Babiččina koš bez laktózy

  Kojenecká výživa "babiččina Lukaško" se vyvíjí, vyrábí s ohledem na moderní požadavky, vědecké trendy.

  • hmotnost: 400 g;
  • složení: kasein, mastné kyseliny, glukózový sirup, taurin, stopové prvky;
  • indikováno k použití: s deficitem laktázy, galaktosémií;
  • věk: od narození do 12 měsíců;

  Výhody: nedostatek syrovátkových bílkovin.

  Nevýhody: vysoká cena.

  Celia (Celia) LF (bez laktózy)

  Produkt zajišťuje normální vývoj a růst dítěte. Karinka 2, Celia LF.

  • hmotnost: 400 g;
  • složení: komplex minerálů, rostlinných olejů, syrovátkové bílkoviny, vitamínů, probiotik;
  • indikováno k použití: nedostatek laktázy, zotavení z gastroenteritidy, průjem;
  • věk: od narození do 1 roku.

  Plusy: příznivý účinek na střeva, zlepšená imunita.

  Nevýhody: obsah palmového oleje.

  Similac () nízká laktóza

  Produkt pomáhá snižovat tvorbu plynů, předcházet průjmu..

  • hmotnost: 375 g;
  • složení: syrovátkový proteinový koncentrát, rostlinné oleje, kaseinát vápenatý, minerály, taurin;
  • indikováno k použití: deficit laktázy, v období po průjmu, gastroenteritida;
  • věk: od narození do 1 roku.

  Plusy: podporuje přirozené ochranné funkce těla, podporuje rozvoj imunitního systému dítěte.

  Nevýhody: obsahuje kasein, často způsobuje alergické reakce.

  Enfamil (Enfamil) neobsahující laktózu

  Obsahuje speciální mastné kyseliny - ARA, DHA, které přispívají k tvorbě mozku, rozvoji zraku dítěte.

  • hmotnost: 400 g;
  • složení: syrovátkové proteiny a kasein (20/80);
  • indikováno k použití: primární a sekundární deficit laktázy, rehabilitace po akutní gastroenteritidě nebo průjmu;
  • věk: od 0 do 1 roku.

  Plusy: snadné trávení a asimilace produktu.

  Nevýhody: obsahuje kasein.

  Směsi bez laktózy s tendencí dítěte na alergie na jídlo

  U novorozenců je alergie na mléčnou směs. Hlavním důvodem je nesnášenlivost obsahujících složek. Jaký je rozdíl mezi hypoalergenním a obvyklým? Hypoalergenní přípravek pro novorozence obsahuje vysoce purifikovaný sójový protein a absolutní nepřítomnost laktózy..

  Proto je přípravek vhodný pro děti, které nesnášejí laktózu, bílkoviny kravského mléka.

  Seznam bezlaktózových směsí pro děti náchylné k potravinové alergii:

  1. Aminokyseliny Nutrilon;
  2. Alfare Amino;
  3. Nutrilon Pepti TSC;
  4. Nutrilak Soya;
  5. Humana SL.

  Když potkáte pediatra, který pokrčí rameny a říká „přemýšlejte, kterou směs bez laktózy dáte svému dítěti“, přemýšlejte o nutnosti konzultovat s jiným lékařem příčiny alergické reakce a pomoci při výběru dětské výživy..

  Aminokyseliny Nutrilon (Nutrilon)

  Produkt vyvinutý na základě neesenciálních a esenciálních aminokyselin pro děti od narození s potravinovými alergiemi. Obrázek 3, Nutrilon Amino Acids.

  • hmotnost: 400 g;
  • složení: aminokyseliny, glukózový sirup;
  • indikováno k použití: v přítomnosti potravinových alergií, nesnášenlivosti bílkovin kravského mléka a laktózy;

  Plusy: všechny potřebné minerály, vitamíny.

  Nevýhody: zvýšená osmolarita.

  Alfare Amino (Alfare Amino)

  Aminokyselinová vyvážená výživa pro kojence s alergiemi, potravinová intolerance od narození.

  • hmotnost: 400 g;
  • složení: aminokyseliny, kukuřičný sirup, bramborový škrob, triglyceridy;
  • indikováno k použití: nesnášenlivost na laktózu, sóju, kravské mléko, problémy v tenkém střevě;
  • věk: od narození do 12 měsíců.

  Plusy: celá řada základních minerálů a vitamínů.

  Nevýhody: vysoké náklady.

  Nutrilon (Nutrilon) Pepti TSC

  Potravinový produkt je určen k dietetické výživě. Vyrobeno na základě syrovátkových bílkovin s nukleotidy.

  • hmotnost: 450 g;
  • složení: hydrolyzovaný syrovátkový protein, glukózový sirup, minerální komplex;
  • indikováno k použití: nevnímání bílkovin kravského mléka, sója;
  • věk: od narození do 12 měsíců.

  Výhody: snadno se vstřebává, posiluje imunitní systém.

  Nevýhody: mírně hořká chuť.

  Sojová boby Nutrilak

  • hmotnost: 350 g;
  • složení: komplex minerálů, izolát sójových bílkovin, glukózový sirup, sada vitamínů;
  • indikováno k použití: v případě nevnímání bílkovin kravského mléka, nedostatku laktázy, galaktosémie;
  • věk: od narození do 12 měsíců.

  Plusy: nejsou geneticky modifikované, se zvýšenou biologickou hodnotou.

  Nevýhody: obsahuje palmový olej.

  Friso sója

  Vysoce přizpůsobený produkt na bázi sójového izolátu, laktózy nahrazené glukózou, maltózou a glukózovými polymery.

  • hmotnost: 400 g;
  • složení: rostlinné oleje, izolát sójového proteinu, glukózový sirup, komplex minerálních solí, stopové prvky;
  • indikováno k použití: s hypo - a alaktasií různého původu, galaktosémie, alergií nebo imunity vůči bílkovinám kravského mléka;
  • věk: od narození do 1 roku.

  Plusy: plně absorbované a tolerované tělem dítěte.

  Nevýhody: žádný tryptofanový aminokyselinový doplněk.

  Humana SL (Humana SL)

  • hmotnost: 500 g;
  • složení: komplex vitamínů a minerálů, izolát sójových bílkovin, rostlinné oleje, minerální soli;
  • indikováno k použití: se špatnou absorpcí laktózy (hypo- a alaktasie), galaktosémie, nepřijetí bílkovin kravského mléka, alergie na sacharózu, fruktózu;
  • věk: od narození do 1 roku.

  Výhody: obsah bílkovin a elektrolytů zabraňuje zvýšenému stresu v ledvinách.

  Nevýhody: vysoké náklady.

  Která směs bez laktózy je lepší?

  Jaký je nejlepší produkt bez laktózy, je naléhavá otázka, na kterou odpoví milující rodiče odborníci, kteří se rozhodli vytvořit seznam nejlepších směsí bez laktózy pro kojence:

  1. "Nan bez laktózy";
  2. Enfamil Lactofree;
  3. "Nutrilon bez laktózy".

  Pokud jsou předepsány směsi neobsahující laktózu

  Pokud má dítě příznaky zažívacího traktu, měli by rodiče určitě vyhledat lékaře. Při potvrzení částečné nebo úplné nesnášenlivosti laktózy lékař předepíše dětskému potravinovému produktu bez laktózy.

  Jak přejít na směs bez laktózy

  Poté, co se lékař rozhodl o potřebě převést na směs neobsahující laktózu, obvykle doporučuje přípravek konkrétního výrobce, přičemž vezme v úvahu analytické údaje, charakteristiky těla dítěte a poskytne pokyny, jak přejít na směs neobsahující laktózu..

  Při kojení

  S úplnou náhradou mateřského mléka se používají laktázové přípravky. Přidají se k malému objemu exprimovaného mléka, ponechají se asi dvacet minut a potom se krmí dítě až do hlavního kojení. K částečné náhradě mateřského mléka se používají kojenecké směsi bez obsahu laktózy po dobu tří až pěti dnů, které postupně zvyšují doplňkové potraviny a snižují jeho objem na dvě třetiny oproti obvyklé normě..

  S umělým krmením

  Laktóza ve výživě mléka je nezbytná pro kojence, ale pokud je nutné umělé krmení, jsou předepsány nečistoty se sníženým obsahem laktózy a další postupný přechod na směsi bez laktózy..

  Co dělat se zácpou v případě umělého krmení směsí bez laktózy:

  1. zkontrolovat nečistotu, zkontrolovat správnost přijetí;
  2. navštivte lékaře.

  Během

  Při rozšiřování stravy, kdy přetrvávají příznaky nedostatku laktázy, použijte směs léčivých živin smíchanou s obilovinami, různá jídla v mléce.

  Jak přejít z bezlaktózové směsi na běžnou? Přechod musí být proveden postupně. Na začátku jsou krmeny nečistotami s malým obsahem laktózy, pak dávají normální a vytlačují bez obsahu laktózy..

  Směsi bez laktózy s nedostatkem laktázy

  Pro prevenci a léčbu onemocnění nedostatku laktázy se používají různé produkty neobsahující laktózu obsahující uhlohydráty přeměněné na glukózu..

  Přenos dítěte na výživu bez laktózy se provádí okamžitě, s diagnózou - primární deficit laktázy.

  Při kojení a současném nedostatku laktázy je terapeutická směs dána dítěti nejprve v malých dávkách a postupně se zvyšuje na 1/3 - 2/3 normy spotřeby mateřského mléka během jednoho krmení. Období, po které se děti přizpůsobují konzumaci směsí bez laktózy, je obvykle 3–5 dní.

  Je možné smíchat směsi bez laktózy s konvenčními? Pediatr rozhodne o vyšetření.

  Pokud je dítě kojeno, místo mléka neobsahujícího laktózu se používají směsi s nízkým obsahem laktózy. Během doplňkových potravin se doporučuje vařit kaši na stejné směsi..

  Pro předčasně narozené děti jsou také předepisována speciální jídla se sníženou laktózou.

  Tabulka směsí se sníženým obsahem laktózy, registrovaná v Ruské federaci:

  Pokud problémy dítěte zmizely, nedoporučuje se přecházet ze směsi bez laktózy na normální až do druhé analýzy na nedostatek laktázy..

  Směsi bez laktózy s galaktosémií

  Selhání metabolismu v důsledku nedostatečné fermentace během asimilace galaktózy. V případě alergické reakce se používá Pregestimil, Frisosep AS, Nutramigen. Složení nutričních směsí se liší od ostatních směsí bez laktózy zahrnutím sójového proteinu, hydrolyzátu kaseinu. Doporučený další seznam bezlaktózových směsí: Frisosoy, Nutrilak sója, Humana SL.

  Vedlejší účinky směsí bez laktózy

  Negativní reakce v těle dítěte na jídlo neobsahující laktózu:

  • přítomnost sójového proteinu je možná alergická reakce;
  • je možný přechod z kojení na umělou - zácpa;
  • dlouhodobé užívání - možný výskyt koliky, dysbiózy, průjmu.

  Charakteristickým rysem zažívacích problémů novorozenců je porušení střevní absorpce jedné nebo více živin.

  Závěr

  Jakmile si dítě všimne negativní reakce na laktózu (stolice, vyrážky, svědění) nebo známky špatné absorpce, měli by se rodiče co nejdříve poradit s lékařem. Včasné a správné předepisování a používání bezlaktózové výživy pomůže vyhnout se vážným následkům pro tělo dítěte a poskytne mu vše potřebné pro růst..

  Články O Neplodnosti