Hlavní Neplodnost

Příčiny, příznaky a léčba žloutenky u dospělých

Většina lidí používá termín „žloutenka“ jako hepatitidu nebo Botkinovu chorobu. Ve skutečnosti se toto slovo používá k označení řady patologických změn, které mohou ovlivnit nejen játra, ale i jiné orgány. Výskyt žloutenky je však vždy spojen s porušením metabolismu bilirubinu, ke kterému může dojít z různých důvodů..

Co je žloutenka?

Žloutenka je řada příznaků, které se projevují jako zbarvení kůže, skléry a sliznic ve žluté barvě, což je spojeno s nadměrnou akumulací bilirubinu v těle. Normálně se tato látka uvolňuje během rozkladu červených krvinek, ke kterému dochází ve slezině. Poté je bilirubin přenesen do jater a po účasti na metabolických procesech opouští tělo.

Pokud dojde k narušení jakéhokoli stádia, bilirubin se hromadí v krvi, což vede ke zbarvení skléry a sliznic žlutě. Proč se toto děje? Během rozkladu hemoglobinu se v těle vytváří žlutý pigment. V normálním stavu opouští tělo během pohybu střev. S rozvojem žloutenky, která je doprovázena selháním jater a poškozením žlučových cest, zůstává v krvi hodně bilirubinu. V tomto případě se malé množství této látky vylučuje kůží nebo ledvinami..

Toto onemocnění je jedním z nejčastějších. Obzvláště často se žloutenka vyskytuje v zemích s teplým podnebím a špatnými hygienickými podmínkami. Například ve střední Asii má téměř každé dítě čas onemocněním touto nemocí. Ve východní Evropě je prevalence virové formy nemoci 250 lidí na 100 000 obyvatel ročně..

Žloutenka - jaký druh hepatitidy?

Žloutenka se nejčastěji nazývá hepatitida A nebo Botkinova nemoc. Jedná se o virovou patologii, která je doprovázena obecnou intoxikací těla a zhoršenou funkcí jater. Kromě toho existují virová hepatitida B a C, stejně jako autoimunitní, mononukleóza, toxické, bakteriální, lékové formy nemoci.

Inkubační období s vývojem žloutenky může trvat několik měsíců. V závislosti na délce trvání může být onemocnění akutní, prodloužené nebo chronické..

Příznaky žloutenky

Mezi běžné příznaky nemoci u dospělých patří:

zvýšení velikosti jater a sleziny;

zvýšení červených krvinek v krvi;

výskyt žilní sítě v břiše.

V dospělosti se může žloutenka projevit ve formě silného svědění kůže, změn ve stínu moči a stolici. Díky vysoké koncentraci bilirubinu v těle získávají výkaly šedavý odstín a moč velmi ztmavne. Člověk ztrácí chuť k jídlu a často zažívá silnou bolest v pravé hypochondrii, která může být křečovitá nebo tažná.

Příčiny žloutenky

Existuje poměrně málo faktorů, které mohou u dospělých vyvolat žloutenku:

vzdělávání v játrech benigní nebo maligní povahy;

vrozené patologie struktury žlučových cest;

infekce parazitickými mikroorganismy;

patologie jater a močového měchýře;

užívání určitých skupin drog.

Pokud mluvíme o hrozbě virové infekce hepatitidou A, jsou ohroženy následující kategorie populace:

lidé, jejichž blízcí příbuzní jsou nakaženi virem;

lidé, kteří měli sex s infikovanou osobou;

lidé, kteří se chystají navštívit zemi s vysokou prevalencí tohoto viru;

lidé, kteří užívají drogy.

Druhy žloutenky

Příznaky a metody léčby žloutenky přímo závisí na typu a stadiu onemocnění. Existuje mnoho forem této patologie, které se liší v závislosti na příčině.

Konjugační žloutenka

Tato forma žloutenky není nezávislou chorobou - je spojena s porušením přeměny nepřímého bilirubinu, což vede k prudkému zvýšení jeho obsahu v těle. Tento jev je charakteristický pro novorozence, protože jejich metabolické procesy jsou stále nedokonalé. Někdy je však tato forma žloutenky diagnostikována u dospělých. Obvykle se vyvíjí v důsledku expozice negativních faktorů v játrech - například užívání drog. Konjugační žloutenka může být také důsledkem vrozených patologií, mezi nimiž je třeba zdůraznit Gilbert-Meilengrachtův syndrom.

Hemolytická žloutenka

Patologické ničení červených krvinek, hromadění přebytečného bilirubinu a obtížné jeho odstranění z těla vede k rozvoji této formy porušení. Tento stav může vyvolat různé poruchy a patologie - anémie, lymfocytární leukémie, tropická malárie, lymfosarkom. Hemolytická žloutenka může být také důsledkem toxických účinků léků na tělo..

Fyziologická žloutenka

Tato rozmanitost žloutenky je charakteristická pro novorozené děti a je spojena s přizpůsobením dítěte novým podmínkám existence. Fyziologická forma onemocnění se nejčastěji vyvíjí v důsledku nezralosti enzymatického systému. Kromě toho může být spojen s narušeným metabolismem bilirubinu. Ve většině případů se žloutenka vyskytuje u předčasně narozených a oslabených kojenců. Tento stav se vyznačuje nažloutnutím kůže a sliznic, jakož i vysokou ospalostí dítěte.

Novorozenecká žloutenka

K tomuto typu žloutenky dochází také bezprostředně po narození a je spojena s hromaděním velkého množství bilirubinu v krvi. Toto porušení je velmi časté a může být způsobeno enzymatickou nezralostí hepatocytů, zvýšenou tvorbou bilirubinu a nedostatečnou sérovou schopností vázat tuto látku. V některých případech vyžaduje patologie okamžitou léčbu. Nepřímý bilirubin je neurotoxický jed a někdy může vést k poškození mozkové kůry a subkortikálních jader..

Parenchymální žloutenka

Tento typ onemocnění je považován za velmi častý. Je spojena s narušením struktury a fungování hepatocytů - jaterních buněk. Hlavními nemocemi, které vyvolávají výskyt parenchymální žloutenky, jsou akutní virová hepatitida a cirhóza. V důsledku toho se zvětší velikost jater pacienta, kůže nejprve zožloutne a poté získá načervenalý nádech. V tomto případě se na těle vyskytují telangiektázie, což jsou cévní hvězdičky.

Jaterní žloutenka

Toto onemocnění je důsledkem selhání jaterních buněk, které může být vyvoláno zvýšením objemu přímého bilirubinu v krvi. Virová hepatitida, poškození léků v játrech, cirhóza, alkoholická hepatitida a maligní nádory v játrech mohou vést k rozvoji jaterní žloutenky. Nejčastěji je tato forma onemocnění doprovázena ikterickým zbarvením kůže, ztrátou chuti k jídlu, nevolností, bolestí v pravé hypochondrii, změnou barvy moči a stolicí. Volba taktiky ošetření se provádí v závislosti na příčině, která vyvolala vývoj jaterní žloutenky.

Diagnóza žloutenky

Pokud se objeví příznaky onemocnění, okamžitě vyhledejte lékaře. Díky prostředkům moderní medicíny lze toto porušení rychle odstranit..

Pro přesnou diagnózu předepíše odborník takové studie:

Obecný a biochemický krevní test.

Krevní testy Bilirubinu.

Studie jater.

Biopsie jater - umožňuje určit povahu onemocnění a posoudit závažnost poškození orgánů.

Léčba žloutenky

Metody léčby patologie přímo závisí na její formě a stadiu vývoje. Aby byla terapie co nejúčinnější, je nutné stanovit příčinu vývoje nemoci. V každém případě lze konzervativní léčbu použít k odstranění příznaků žloutenky, které pomohou vyrovnat se se základním onemocněním a chirurgickým zákrokem - obvykle se vyžaduje v pokročilých případech a zahrnuje transplantaci jater..

Konzervativní terapie zahrnuje následující složky:

Užívání drog - antihistaminika, steroidy.

Cílem léčby je zbavit se viru, zabránit jaterní cirhóze a snížit riziko infekce pro ostatní. Pokud se u člověka vyvine chronická forma autoimunitní hepatitidy, ukáže se mu léčba kortikosteroidy.

Pokud terapie není zahájena včas, může se patologický proces vyvíjet natolik, že lékaři nejsou schopni dosáhnout období remise. V tomto případě se objevují nebezpečné komplikace, jejichž odstranění není možné bez transplantace jater..

Někdy se u člověka vyvine mechanická žloutenka, která je spojena s porušením odtoku žluči. Pokud má nezhoubný charakter a objevuje se v důsledku tvorby kamenů v žlučovodu, používá se endoskopická papillosphincterotomie - tento postup pomáhá odstranit přibližně 90% kamenů v žlučovodu. Pokud je obstrukční žloutenka spojena s maligními nádory, je pacientovi ukázána radikální léčba. Typicky se tito pacienti podrobují paliativní chirurgii, která je zaměřena na snížení cholestázy..

S rozvojem virové hepatitidy A se pacienti zotavují bez léčby. V tomto případě nejsou antivirová léčiva předepisována a léky používané v moderní medicíně nejsou zaměřeny na boj proti viru, ale na snížení koncentrace a očištění těla od škodlivých látek vznikajících v důsledku zhoršené funkce jater.

V tomto případě lze pacientům podávat detoxikační roztoky, glukózu a vitamíny. Je také ukázáno použití hepatoprotektorů - léků, které jsou určeny k ochraně jaterních buněk. Patří sem léky, jako je sirepar, silibor, silibinin. Kromě těchto léků lze předepsat i antispasmodika - papaverin, ne-spa, remidon.

Ve složitých případech zůstávají principy léčby stejné, ale symptomatická terapie věnuje mnohem více pozornosti. Funkce jater se zpravidla plně obnovují v průběhu času..

Aby se urychlil proces hojení a obnovil normální metabolismus červených krvinek, je nutné dodržovat speciální stravu. Člověk musí jíst potraviny obsahující vitaminy bílkovin, železa a B. Tato kategorie zahrnuje ryby a drůbeží maso, vejce, mléčné výrobky. Rovněž stojí za to zahrnout do stravy sušené meruňky a obilný chléb..

K obnovení procesů krvetvorby je zapotřebí kyselina listová. Jeho zdroje jsou zelená zelenina, játra, droždí, zelí a luštěniny. Vlákno není během tohoto období neméně důležité, a proto musí být ve stravě obsaženo ovesné vločky. Kromě toho stojí za to jíst syrovou a vařenou zeleninu - okurky, rajčata, mrkev, zelí, cuketa. Stejně důležité je konzumovat dostatek ovoce a šťáv..

Bez ohledu na typ žloutenky musí člověk opustit konzumaci alkoholu, mastných a kořenitých jídel - všechny mají další zátěž pro oslabenou játra. S rozvojem této choroby se doporučuje jíst v malých porcích.

Žloutenka u dospělých je poměrně častá skupina poruch, které mohou být spojeny s různými chorobami. V každém případě by měl být výskyt nažloutlé kůže a bolesti v pravé hypochondrii důvodem pro okamžitou lékařskou pomoc. Pouze včasná léčba pomůže vyrovnat se s nemocí v krátkém čase a zabrání negativním zdravotním následkům..

Autor článku: Gorshenina Elena Ivanovna | Gastroenterolog

Vzdělávání: Diplom ze specializace „Všeobecné lékařství“ byl získán na Ruské státní lékařské univerzitě. N. I. Pirogova (2005). Postgraduální studium v ​​oboru Gastroenterologie - vzdělávací a vědecké lékařské centrum.

Žloutenka - co to je a jak zacházet?

Žloutenka - diagnostický příznak patologických změn v játrech a dalších orgánech.

Mnoho lidí věří, že „žloutenka“ je alternativní název pro hepatitidu, ale v lékařské praxi se tento termín týká názvu mnoha nemocí. Tato patologie je charakterizována výskytem ikterického stínu kůže, který je způsoben patologiemi metabolismu bilirubinu.

Žloutenka je běžné onemocnění. Je vysoce převládající v zemích s horkým podnebím. Pravděpodobnost uzavření žloutenky se zvyšuje, pokud nebudou dodržována hygienická opatření.

Co to je?

Žloutenka je řada příznaků, které se projevují jako zbarvení kůže, skléry a sliznic ve žluté barvě, což je spojeno s nadměrnou akumulací bilirubinu v těle. Normálně se tato látka uvolňuje během rozkladu červených krvinek, ke kterému dochází ve slezině. Poté je bilirubin přenesen do jater a po účasti na metabolických procesech opouští tělo.

Pokud dojde k narušení jakéhokoli stádia, bilirubin se hromadí v krvi, což vede ke zbarvení skléry a sliznic žlutě. Proč se toto děje? Během rozkladu hemoglobinu se v těle vytváří žlutý pigment. V normálním stavu opouští tělo během pohybu střev. S rozvojem žloutenky, která je doprovázena selháním jater a poškozením žlučových cest, zůstává v krvi hodně bilirubinu.

V tomto případě se malé množství této látky vylučuje kůží nebo ledvinami..

Žloutenka - jaký druh hepatitidy?

Žloutenka se nejčastěji nazývá hepatitida A nebo Botkinova nemoc. Jedná se o virovou patologii, která je doprovázena obecnou intoxikací těla a zhoršenou funkcí jater. Kromě toho existují virová hepatitida B a C, stejně jako autoimunitní, mononukleóza, toxické, bakteriální, lékové formy nemoci.

Inkubační období s vývojem žloutenky může trvat několik měsíců. V závislosti na délce trvání může být onemocnění akutní, prodloužené nebo chronické..

Co je příčinou onemocnění?

Žloutenka jakéhokoli druhu není často nezávislou chorobou, ale následkem nebo náhodně se vyskytující poruchou v těle. Impulsem pro rozvoj nemoci může být:

 • vzhledu v játrech formace, benigní nebo maligní
 • vrozené poruchy ve struktuře žlučových cest
 • patologické procesy v játrech, močový měchýř
 • infekce parazitickými mikroorganismy
 • dlouhodobé užívání některých drog
 • komplikace po operaci.

Musíte vědět, jak se žloutenka přenáší, abyste pochopili, čemu je třeba se vyhnout, aby nedošlo k nakažení. Hlavní přenosové trasy:

 • sexuální styk s osobou, která má virus nebo žloutenku
 • členové rodiny již mají nemoc
 • užívání drog
 • výlet nebo pobyt v regionu s vysokým výskytem žloutenky.

Žloutenka je odlišná v tom, že se s ní musí zacházet různě, v závislosti na intenzitě a trvání nemoci. Protože existuje mnoho faktorů, které mohou vyvolat nemoc, patologie může mít různé formy. Různé typy žloutenky jsou diagnostikovány a léčeny samostatně..

Příznaky

Příznaky žloutenky u dospělých přímo závisí na formě a stadiu onemocnění. U některých pacientů jsou příznaky onemocnění stěží patrné, u jiných jsou výrazné a výrazně zhoršují celkový stav pacienta.

Žloutenka může být doprovázena následujícími projevy:

 1. U jaterní formy si pacient stěžuje na nedostatek chuti k jídlu, tažení bolesti v pravém hypochondriu, neustálé nauzea, pocit hořkosti v ústech. Kůže, oční proteiny, sliznice, dlaně získají nažloutlý odstín a tělo je pokryto pavoučími žilami. V závažných případech dochází k zvracení, uvolnění stolice a zvýšení teploty. Charakteristickým znakem poškození jater je fekální zabarvení a tmavá moč. Intoxikace těla je doprovázena intenzivním svěděním kůže, slabostí a specifickými příznaky, které doprovázejí konkrétní onemocnění.
 2. Obstrukční žloutenka má podobné příznaky, ale v tomto případě se poloha pacienta zhoršuje s intenzivními, ostrými bolestmi v pravé hypochondrii, ke kterým dochází při zablokování žlučovodů. Hepatická kolika nemůže dlouho pustit, zatímco bolest dává rameni, pod lopatkou a supraclavikulární oblastí. Kůže na obličeji se změní na žlutozelenou. Svědění kůže je tak nesnesitelné, že pacient může pokožku rozčesávat na krev.
 3. Suprahepatická žloutenka je doprovázena intoxikací těla, barvou citronové kůže, zbarvením skléry očí a sliznic žlutě. Při laboratorních krevních testech dochází ke snížení hladiny hemoglobinu (anémie) a červených krvinek. Játra a slezina se zvětšují, což způsobuje neustálé bolesti v pravé hypochondrii. V těžkých případech může nadbytek bilirubinu způsobit poškození nervového systému a zvýšit riziko vzniku nebezpečných komplikací.

Příznaky infekční žloutenky jsou způsobeny viry hepatitidy. K infekci dochází krví, biologickými médii nebo domácí cestou (Botkinova nemoc).

Žloutenka u novorozenců

Fyziologická žloutenka je patologie, která je nejčastěji diagnostikována u novorozených dětí. Může ovlivnit asi 60–70% dětí a cítit se 3-4 dny po narození. Fyziologická žloutenka není nemoc, protože v průběhu času zmizí všechny její projevy. Fyziologická žloutenka se vyskytuje v důsledku nezralosti určitých tělesných systémů, které se podílejí na metabolismu předkládané složky.

Fyziologická žloutenka u dětí nezpůsobuje žádné poruchy celkového stavu. Má-li výrazný výraz, potom dítě po celou dobu chce spát, nesaje se dobře a v některých případech dochází k zvracení. Závažnost patologie může být stanovena hladinou přímého bilirubinu v krvi. Svou maximální hodnotu získá na 3. den života dítěte.

Díky jeho kombinaci s albuminem je možné zabránit toxickému účinku této složky krve na tělo dítěte. Jak však ukazuje praxe, fyziologická žloutenka ne vždy ve všech případech opouští novorozence tak rychle.

Možné důsledky

Je důležité pochopit, proč je žloutenka nebezpečná při předčasném ošetření. Bilirubin je toxin, který se může akumulovat nejen v krvi, ale také ve vnitřních orgánech.

Následky žloutenky jsou nebezpečné komplikace, které ovlivňují stav všech orgánových systémů:

 • jaterní cirhóza - poškození funkční tkáně s tvorbou jizev pojivové tkáně;
 • intoxikace nervového systému, vývoj jaterního kómatu;
 • s obstrukční žloutenkou - peritonitida se sepsou.

Žloutenka může být příznakem mnoha nemocí, které pro člověka představují různé stupně nebezpečí. Jeho důsledky v budoucnosti se mohou projevit v narušení jater a nervového systému a mohou se také stát příčinou chirurgického zákroku. Léčebný režim je zaměřen jak na odstranění hlavního původce nemoci, tak na udržení celkového stavu pacienta. Díky včasnému řešení nebezpečných následků se můžete vyhnout a dosáhnout úplného uzdravení.

Co dělat nejdřív?

Když se objeví první známky žloutenky, měli byste okamžitě konzultovat lékaře - terapeuta, chirurga nebo gastroenterologa. K vyloučení těžkých infekcí (malárie, tyfus, sepse) je někdy nutná konzultace se specialistou na infekční choroby. Žloutenka kůže může znamenat vážné onemocnění.

Lékař provede vyšetření, vyhodnotí všechny dostupné stížnosti a příznaky a nařídí další vyšetření, které zahrnuje následující testy:

 1. Obecný krevní test - ukáže množství hemoglobinu, červených krvinek a dalších krevních buněk (anémie se vyskytuje u hemolytické žloutenky).
 2. Biochemický krevní test - určuje množství bilirubinu (přímá a nepřímá frakce), jaterních enzymů. Jejich zvýšení hovoří ve prospěch jaterní (parenchymální) žloutenky.
 3. Ultrazvuk jater a břišních orgánů. Ukáže přesnou velikost jater, slezinu. Zjistí, zda jsou v žlučovodech kameny, metastázy v játrech, zda se zvyšuje tlak v jaterních cévách, zda je v břišní dutině volná tekutina.

Léčba žloutenky u dospělých

V případě žloutenky se léčba u dospělých ve většině případů provádí komplexně a zahrnuje: lékařské ošetření, fyzioterapeutická opatření, tradiční medicínské metody, chirurgický zásah (je-li to nutné) a dietu.

Léky

Léčba žloutenky se provádí za použití následujících skupin léků:

 • antivirus (pokud příčinou symptomu je působení viru: Viferon, Ribavirin);
 • vitamínové komplexy (Neurobion);
 • hepatoprotektory (Heptral, Essential, Hepel);
 • kyselina ursodeoxycholová (Ursosan, Ursofalk);
 • enterosorbenty (Atoxil, Enterosgel);
 • antibakteriální léčiva (pokud je příznak bakteriální povahy: doxycyklin);
 • imunostimulanty (Polyoxidonium, Cycloferon) atd..

U žloutenky mohou být také zapotřebí léky, které pomohou:

 • eliminovat nevolnost a zvracení (Tserukal);
 • zmírnit bolest (No-shpa);
 • odstranit svědění (diazolin);
 • uklidněte nervový systém (Nervochel).

Výběr léčivých přípravků může provádět výhradně odborník s přihlédnutím k mnoha faktorům (věk pacienta, hlavní příčina žloutenky, kompatibilita s léky atd.).

Výživa a strava pro žloutenku

V nemocnicích dostávají pacienti trpící onemocněním s ikterickými projevy dietní výživu č. 5 podle Pevznera.

Během nemoci byste měli odmítnout:

 • všechny typy ochrany;
 • mastná jídla (maso a mléko, ryby);
 • smažené, které je se žloutkou přísně kontraindikováno;
 • čokoláda, kakao, káva, pečivo, koření;
 • jakýkoli druh alkoholu.

Strava zahrnuje:

 • zvýšený objem tekutin - šťávy a ovocné nápoje z neutrálních a sladkých plodů, minerální vody bez plynu, sladké nápoje;
 • viskózní a jemné obiloviny, želé, bramborová kaše;
 • sušený chléb, libové maso ve vařené formě nebo dušené (masové kuličky, masové kuličky), vařené a pečené ryby s nízkým obsahem tuku;
 • sýry a nízkotučný tvaroh, kastrol, pudink;
 • marmelády a ovocné marshmallows;
 • omezeno na ropu;
 • čerstvé, sladké ovoce.

Recenze

Zjistili jsme několik recenzí lidí, kteří již měli žloutenku:

 1. Anna: „V dospělosti mám žloutenku. Léčili mě v nemocnici déle než měsíc, ale v ukazatelích jaterních testů nedošlo ke změnám. Takže napsali. Později byly analýzy opakovány na stejném obrázku. Potom složil testy na hepatitidu, našel protilátky proti hepatitidě A, vrátil je zpět do nemocnice, předepsal 5 kapátků denně a stále bez úspěchu. Ani nevím, co mám dělat a proč se to děje. “.
 2. Igor: „Mám dospělou dceru a často má žloutenku. Přes léčbu hladiny bilirubinu stále rostou. Lékaři pokračují v terapii, ale moje žena a já jsme velmi znepokojeni, protože stále neznáme přesnou příčinu symptomu. “.
 3. Ira: „Můj syn také zvýšil bilirubin a pomalu klesal. Byla mu diagnostikována patologie štítné žlázy, takže žloutenka je velmi závažná a není možné okamžitě určit hlavní příčinu jejího výskytu. “.

Prevence

Je zřejmé, že poté, co je člověk nemocný žloutenkou, na něj mohou čekat různé důsledky. Koneckonců, nejedná se o nezávislé onemocnění, ale pouze o příznak jiných patologií. To je důvod, proč je nemoci snáze předcházet, než ji léčit po dlouhou dobu..

Mezi preventivní opatření patří:

 • Abyste předešli infekci hepatitidou, která je přenášena vzduchovými kapičkami, musíte si před jídlem vždy umýt ruce mýdlem a vodou, je to také nutné po návštěvě toalety;
 • zelenina a ovoce by se také měly umýt a tepelně ošetřit, zejména pokud se nakupují v samoobslužných obchodech;
 • použití surové vody se nejlépe sníží na minimum;
 • kontakt s krví jiných lidí by neměl nastat, proto se nedoporučuje používat manikúru a břitvy jiných lidí, kosmetické procedury by měly být prováděny pouze na ověřených místech, kde jsou dodržována pravidla sterilizace;
 • je lepší používat kondom při pohlavním styku, zejména s ohledem na vztahy s neznámými lidmi;
 • Abyste zabránili žloutence, která se vyvíjí na pozadí infekční mononukleózy, nemůžete použít jídla někoho jiného a je lepší vyloučit polibky.

Žloutenka je patologie, která naznačuje, že je možné porušit játra a žlučník. Při prvních známkách žloutnutí kůže musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Pouze odborník je schopen správně určit příčinu vývoje patologie a předepsat správnou léčbu.

Žloutenka

Přehled

Žloutenka je příznak charakterizovaný žlutým zbarvením kůže a očních proteinů..

Žloutenka se vyvíjí v důsledku hromadění látky zvané bilirubin v krvi a tělních tkáních.

Příznaky žloutenky

Nejčastější příznaky žloutenky:

 • zažloutnutí kůže, očí a sliznic nosu a úst;
 • bledá stolice (včetně bílých stolic);
 • tmavá moč (barva piva nebo čaje).

Klasifikace žloutenky

Podle vývoje mechanismu bilirubinového zpoždění v těle se rozlišují tři typy žloutenky:

 • Suprahepatická (hemolytická) žloutenka - nastává v důsledku zvýšené akumulace bilirubinu v krvi, která nemá čas na zpracování jater. K tomu dochází při nadměrném rozkladu červených krvinek - například při hemolýze s srpkovitou anémií (vrozené onemocnění, když jsou červené krvinky nepravidelného tvaru a rychle se zhroutí), nebo když do krve proudí různé jedy, což způsobuje destrukci červených krvinek.
 • Jaterní (parenchymální) žloutenka je porušením permeability nebo destrukce jaterních buněk, v důsledku čehož nadbytek bilirubinu vstupuje do krevního řečiště. To se děje s hepatitidou, Gilbertovým syndromem, cirhózou atd..
 • Subhepatická (mechanická) žloutenka - nastává, když dochází k narušení toku bilirubinu z jater do střeva spolu se žlučí. Stává se to u kamenů ve žlučníku nebo nádorech.

Kdo je ovlivněn

Hepatální a subhepatická žloutenka je častější u starších lidí a lidí středního věku než u mladých lidí. Suprahepatická žloutenka se může objevit u lidí všech věkových skupin, včetně dětí.

Můžete se vyhnout vzhledu žloutenky se zdravým životním stylem. Můžete například udržovat normální tělesnou hmotnost, nezneužívat alkohol a minimalizovat riziko hepatitidy.

Léčba žloutenky

Léčba žloutenky u dospělých a starších dětí bude záviset na tom, co to onemocnění způsobilo.

K určení příčiny žloutenky je nutné provést některé testy a vyšetření. Přečtěte si více o diagnóze žloutenky.

Žloutenka novorozence

Kojenci se často rodí s příznaky žloutenky. Ve velmi malém věku, dítě dosud nemá plně vyvinuté mechanismy odstranění bilirubinu.

Neonatální žloutenka není zpravidla důvodem k obavám. Obvykle zmizí bez léčby do dvou týdnů..

Pokud žluté zbarvení kůže přetrvává déle u dítěte a je doprovázeno dalšími rušivými příznaky, poraďte se s neonatologem (včetně, můžete zavolat do nemocnice, kde se vaše dítě narodilo) nebo pediatrem. S naší službou můžete rychle najít neonatologa nebo pediatra ve vašem městě.

Příčiny žloutenky

Příčinou žloutenky je zvýšený obsah bilirubinu v krvi, který proniká do měkkých tkání a dává jim charakteristickou žlutou barvu.

Jakékoli onemocnění, které narušuje průchod bilirubinu z krve do jater a jeho vylučování z těla, může způsobit žloutenku.

Co je bilirubin??

Bilirubin je produktem ničení červených krvinek (červených krvinek). Je dodáván s krví do jater, odkud bilirubin v rámci žluči vstoupí do žlučníku a poté do střev..

V trávicím systému bakterie přeměňují bilirubin na urobilin a sterkobilin, které se vylučují močí a stolicí. Je to bilirubin, který zabarví moč do žluté a stolice do tmavě hnědé.

Klasifikace žloutenky

Podle mechanismu vývoje bilirubinového zpoždění v těle se rozlišují tři typy žloutenky:

 • Suprahepatická (hemolytická) žloutenka - vyskytuje se při nadměrném rozkladu červených krvinek - hemolýza, což vede k hromadění bilirubinu v krvi, což nemá čas na zpracování jater. To se děje například při srpkovité anémii nebo požití různých jedů do krve, což způsobuje destrukci červených krvinek.
 • Jaterní (parenchymální) žloutenka je porušením permeability nebo destrukce jaterních buněk, v důsledku čehož nadbytek bilirubinu vstupuje do krevního řečiště. To se děje s hepatitidou, Gilbertovým syndromem, cirhózou.
 • Subhepatická (mechanická) žloutenka - nastává, když něco blokuje normální tok bilirubinu z jater do střeva spolu se žlučí. To se děje u žlučových kamenů nebo nádorů..

Příčiny každého typu žloutenky jsou popsány níže..

Hemolytická (suprahepatická) žloutenka

Příčiny suprahepatické žloutenky jsou obvykle spojeny s nadměrným ničením červených krvinek, červených krvinek, které se nazývá hemolýza. Například následující onemocnění mohou vést k hemolýze:

 • malárie - infekční choroba přenášená krví a šířená komáry malárie se často vyskytuje v tropických oblastech;
 • srpkovitá anémie je vrozená změna tvaru červených krvinek, v důsledku čehož se stávají křehkými; v Rusku - u černochů je to velmi vzácné;
 • thalassemia je genetické onemocnění podobné srpkovité anémii, která také urychluje ničení červených krvinek;
 • vrozená nehemolytická žloutenka - vzácné genetické onemocnění, při kterém neexistují žádné enzymy potřebné pro přesun bilirubinu z krve do jater;
 • hereditární sférocytóza - vzácné genetické onemocnění, které zkracuje životní cyklus červených krvinek.

Parenchymální (jaterní) žloutenka

Příčiny jaterní žloutenky jsou obvykle spojeny s poškozením hepatocytů - jaterních buněk:

 • virová hepatitida - hepatitida A, B a C;
 • alkoholické onemocnění jater - pokud je játra poškozena v důsledku zneužívání alkoholu;
 • užívání drog a vedlejší účinky drog - užívání extáze a předávkování paracetamolem;
 • leptospiróza je bakteriální infekce, která postihuje ledviny, játra a nervový systém; osoba se nakazí častěji kontaktem s vodou kontaminovanou nemocnými zvířaty živočišnými produkty nebo při porážce zvířat;
 • mononukleóza je virová infekce způsobená virem Epstein-Barr; projevuje se horečkou, bolestmi v krku, zvětšenými játry a slezinou, přenášenými z člověka na člověka kapičkami ve vzduchu, slinami a krví;
 • primární biliární cirhóza - vzácné autoimunitní onemocnění jater, které v průběhu času vede k rozvoji selhání jater;
 • Gilbertův syndrom - běžné vrozené onemocnění, při kterém se v krvi hromadí přebytek bilirubinu; je to kvůli nedostatku enzymu, který v játrech potřebuje plně bilirubin s kyselinou glukuronovou a odstranit z těla;
 • rakovina jater je vzácný a obvykle nevyléčitelný typ rakoviny, který se vyvíjí v játrech;
 • expozice látkám škodlivým pro játra, například fenol (používaný při výrobě plastů) nebo chlorid uhličitý (dříve široce používaný při výrobě chladniček, ale nyní je jeho použití přísně kontrolováno).
 • autoimunitní hepatitida je vzácné onemocnění, při kterém imunitní systém začíná ničit jaterní buňky;
 • primární sklerotizující cholangitida - vzácné autoimunitní onemocnění jater, doprovázené poškozením žlučových cest;
 • Dubin-Johnsonův syndrom je vzácné genetické onemocnění, při kterém játra neodstraňují bilirubin z těla, což vede k jeho akumulaci.

Mechanická (subhepatická) žloutenka

Příčiny subhepatické žloutenky jsou spojeny s porušením odtoku žluči:

 • žlučové kameny blokující žlučovod;
 • různé typy nádorů (pankreatu, žlučníku, žlučových cest), které stlačují žlučovody;
 • akutní nebo chronická pankreatitida - zánět slinivky břišní, který vede k jejímu otoku a stlačení žlučovodu.

Diagnóza žloutenky

K diagnostice žloutenky se používají různé laboratorní testy a instrumentální vyšetření k určení příčin a závažnosti stavu.

Anamnéza a vyšetření

Diagnóza žloutenky začíná obecným vyšetřením a shromažďováním stížností. Váš lékař se vás zeptá, jak nemoc začala. Mohou vám být položeny následující otázky:

 • jestliže jste měli před chřipkou příznaky podobné chřipce (to znamená hepatitidu);
 • Máte jiné příznaky, jako je bolest břicha, svědění kůže nebo ztráta hmotnosti?
 • Byl jste v poslední době v zemi, kde jsou běžné nemoci, jako je malárie nebo hepatitida A?
 • Všimli jste si zbarvení moči a stolice?
 • Zneužívali jste alkohol dlouho?
 • zda užíváte drogy (nebo jste užili v minulosti);
 • mohli byste být při práci vystaveni škodlivým látkám.

Lékař zkontroluje vaše nohy, aby zjistil, zda existuje otok (otoky nohou, kotníků a chodidel jsou možným příznakem cirhózy a také prohmatají žaludek (znatelné zvětšení jater je možným příznakem hepatitidy)).

Tón pleti může pomoci diagnostikovat typ žloutenky. Pokud má pokožka a sliznice citrónový nádech - je to pravděpodobně známka hemolytické žloutenky. S parenchymální žloutenkou se barva kůže stává jasně žlutou, žlutou šafránovou. S obstrukční žloutenka - nazelenalá.

Analýza moči

U různých typů žloutenky se koncentrace látek, jako je urobilin (urochrom) a bilirubin, mění v analýze moči.

U hemolytické žloutenky se urobilin obvykle zvyšuje v moči a bilirubin chybí.

S parenchymální žloutenkou se zvyšuje jak bilirubin, tak urobilin.

Při obstrukční žloutence bude urobilin chybět v moči a koncentrace bilirubinu bude výrazně zvýšena.

Biochemická analýza krevních a jaterních testů

Biochemický krevní test se provádí z prázdné žaludeční žíly. Jeho použitím lze nepřímo posoudit funkci vnitřních orgánů: játra, ledviny, slinivka břišní, žlučník a srdce. Pokud dojde ke žloutence, biochemický krevní test nutně zahrnuje testy jater - testy k diagnostice nemocí, jako je hepatitida, cirhóza, alkoholické onemocnění jater.

Při poškození jater vylučuje určité enzymy do krve. Současně úroveň bílkovin, které játra normálně produkují.

Měřením hladin těchto enzymů a proteinů získáte poměrně přesnou představu o tom, jak dobře fungují játra..

Můžete také zkontrolovat krev na přítomnost markerů hepatitidy a jiných infekčních chorob..

Instrumentální výzkum

Pro identifikaci příčiny žloutenky jsou předepsány různé instrumentální studie pro vizualizaci vnitřních orgánů a kontrolu přítomnosti patologie v játrech nebo žlučovodech.

Mezi ně patří následující:

 • ultrazvuk (ultrazvuk) - použití vysokofrekvenčních zvukových vln vytváří obraz vnitřních orgánů;
 • počítačová tomografie (CT) - pořizuje se řada rentgenových snímků, které počítač sbírá do podrobného trojrozměrného obrazu orgánu;
 • magnetická rezonance (MRI) - pomocí silných magnetických polí a rádiových vln se vytvoří podrobný obraz vnitřní struktury zkoumané části těla;
 • retrográdní cholangiopancreatografie (RCHP) - studuje průchodnost žlučovodů pomocí endoskopu (malá flexibilní optická vláknová kamera), která prochází ústy, jícnem, žaludkem a střevy do otvoru žlučovodu a injikuje se rentgenovým kontrastním pigmentem, poté se pořizuje řada rentgenových fotografií.

Biopsie jater

Při podezření na cirhózu nebo rakovinu může být předepsána biopsie jater..

Během zákroku se v lokální anestézii do břišní dutiny vloží tenká jehla, aby se odebral vzorek jaterních buněk k vyšetření pod mikroskopem..

Léčba žloutenky

Výběr léčby žloutenky bude záviset na příčině, která ji způsobila..

Hemolytická (suprahepatická) žloutenka

Cílem léčby hemolytické žloutenky je zastavit hemolýzu - rozklad červených krvinek, což zvyšuje hladinu bilirubinu v krvi.

V případě infekčního onemocnění, například malárie, se obvykle doporučuje použití specifických protiinfekčních léků. U genetických onemocnění krve, jako je srpkovitá anémie nebo thalassémie, může být pro nahrazení červených krvinek nutná transfúze krve nebo krevních složek..

Gilbertův syndrom zpravidla nevyžaduje léčbu, protože žloutenka způsobená tímto onemocněním není nebezpečná a nepředstavuje vážné ohrožení zdraví.

Parenchymální (jaterní) žloutenka

S parenchymální žloutenkou je obtížné opravit poškození jater, ale postupem času se může samo zotavit. Léčba má proto zabránit dalšímu poškození jater.

Pokud je způsobeno infekčním onemocněním, jako je virová hepatitida nebo mononukleóza, lze antivirovými léky zabránit dalšímu poškození..

Pokud byla škoda způsobena expozicí škodlivým látkám, jako je alkohol nebo chemikálie, doporučuje se v budoucnu zabránit kontaktu s těmito látkami..

Při těžkých onemocněních jater je jednou z možných léčebných možností transplantace jater. Avšak jen velmi málo kandidátů je vhodných pro transplantaci a počet dárcovských orgánů je omezený..

Mechanická (subhepatická) žloutenka

Ve většině případů je obstrukční žloutenka léčena chirurgicky.

Během operace může být nutné odebrat následující orgány:

 • žlučník;
 • děj žlučovodů;
 • části slinivky břišní.

Prevence žloutenky

Existuje tolik možných příčin žloutenky, že je nemožné se jim všem vyhnout, nicméně je možné podniknout určité kroky k minimalizaci rizika onemocnění.

Alkohol

Nejúčinnějším způsobem, jak zabránit žloutence, je úplně opustit alkohol, zejména pokud jste alkohol užili mnoho let..

Pokud se nemůžete úplně vzdát alkoholu, přečtěte si více o přijatelných dávkách alkoholu, které může vzít dospělý.

Pokud máte potíže s mírným pitím, poraďte se se svým lékařem. Existují podpůrné služby a speciální léky, které vám mohou pomoci snížit spotřebu alkoholu..

Prevence infekční hepatitidy

Hepatitida A se šíří hlavně fekální orální cestou: špinavými rukama, hračkami a špatně zpracovaným jídlem. Častěji toto onemocnění postihuje děti. Nejlepší prevencí tohoto typu hepatitidy je dodržování pravidel osobní hygieny: mytí rukou mýdlem po odchodu na záchod, před jídlem a přípravou jídla. Existuje vakcína proti hepatitidě A.

Hepatitida B a hepatitida C jsou přenášeny krví, spermatem a jinými tělními tekutinami. Nejběžnější cestou infekce je nitrožilní užívání drog a nechráněný sex..

Během invazivních výkonů existuje riziko nákazy hepatitidou: piercing, tetování, manikúra a pedikúra, zubní ošetření a jiné lékařské postupy. Tím, že se pokud možno vyhnete výše uvedeným faktorům, můžete minimalizovat riziko infekce virem hepatitidy B. Můžete být očkováni proti hepatitidě B.

Kontrola tělesné hmotnosti

Obezita v těle také ovlivňuje stav jater. Přebytečný tuk v těle vede k vývoji nealkoholické tukové degenerace jater, což v konečném důsledku může vést k cirhóze. Proto je dosažení a udržení zdravé tělesné hmotnosti účinným opatřením pro prevenci žloutenky.

Kromě toho může strava bohatá na tuky vést ke zvýšení hladiny cholesterolu v krvi, a tím i riziku žlučových kamenů.

Nejúčinnější způsob, jak zhubnout, je nejméně 150 minut (dvě a půl hodiny) aerobního cvičení průměrné intenzity týdně. Může to být jízda na kole nebo rychlá chůze.

Je také nutné omezit porce jídla a používat jako zdravé jídlo pouze zdravé jídlo. Obvykle se doporučuje postupné hubnutí přibližně 0,5 kg za týden..

Přečtěte si více o tom, jak zhubnout..

Kterého lékaře mám kontaktovat se žloutenkou?

Pokud se u vás objeví příznaky žloutenky, okamžitě vyhledejte lékaře. To jsou důležité varovné signály, které naznačují, že normální funkce těla byla narušena. Praktický lékař se obvykle podílí na počáteční diagnóze žloutenky, protože tento příznak může být důsledkem onemocnění různých systémů a orgánů. Pomocí služby NaPravka můžete rychle najít terapeuta, rodinného lékaře nebo pediatra - pro dítě. Po objasnění příčin žloutenky bude možná nutné konzultovat užší odborníky:

 • specialista na infekční choroby - pokud je žloutenka způsobena infekcí, například virovou hepatitidou;
 • gastroenterolog - pokud je příčinou onemocnění trávicího traktu, například s cirhózou;
 • břišní chirurg - pokud je nutný chirurgický zákrok, například s onemocněním žlučových kamenů;
 • onkolog - v případě podezření na nádor.

Možná vás také zajímá čtení

Lokalizaci a překlad připravil Napopravku.ru. Společnost NHS Choices poskytla původní obsah zdarma. Je k dispozici na www.nhs.uk. Společnost NHS Choices neskontrolovala lokalizaci ani překlad svého původního obsahu a nenese za ně žádnou odpovědnost

Informace o autorských právech: „Department of Health original content © 2020“

Všechny materiály na místě byly zkontrolovány lékaři. Ani ten nejspolehlivější článek však neumožňuje zohlednit všechny rysy nemoci u konkrétní osoby. Informace zveřejněné na našich webových stránkách proto nemohou nahradit návštěvu u lékaře, ale pouze ji doplňují. Články jsou pouze informativní a mají poradní povahu..

Žloutenka - příznaky, příčiny, typy a léčba žloutenky

Dobrý den, milí čtenáři!

V dnešním článku vás vezmeme v úvahu onemocnění, jako je žloutenka, jakož i její typy, příčiny, příznaky, diagnostika, léčba, lidová léčiva, prevence a diskuse o žloutence. Tak…

Co je žloutenka?

Žloutenka (onemocnění evangelia, lat. Icterus) - kolektivní název skupiny příznaků, jejichž častým příznakem je zbarvení kůže, sliznic a skléry žlutě.

Intenzita zbarvení závisí na příčině a patogenezi a může se lišit od světle žluté po oranžovou, někdy mění barvu rovnoměrné moči a stolice. Hlavní příčinou žloutenky je nadměrná akumulace bilirubinu v krvi a různých tkáních těla, což je obvykle usnadněno přítomností onemocnění jater, močového měchýře a žlučových cest, krve a dalších patologických stavů. Jsou to však příčiny skutečné žloutenky, ale je zde také falešná žloutenka, která je způsobena nadměrným obsahem karotenů v těle, které se do ní dostávají, když jí velké množství mrkve, dýně, řepy, pomeranče nebo některých léků.

U lidí žloutenka často znamená hepatitidu A (Botkinova nemoc), ale toto je nesprávné tvrzení, protože žloutnutí kůže a dalších částí těla s hepatitidou je pouze příznakem.

Vývoj žloutenky

Bilirubin je žlučový pigment, což je hnědý krystal, který je jednou z hlavních složek žluči. K tvorbě dochází v důsledku rozkladu některých proteinů (hemoglobinu, myoglobinu a cytochromu) ve slezině, játrech, kostní dřeni a lymfatických uzlinách.

Po vykonání funkce v těle (antioxidant) bilirubin žlučovodem a poté se vylučuje stolicí a močí.

Vývoj žloutenky, v závislosti na patologii v těle, je způsoben zejména 3 důvody:

 • hemolytická nebo suprahepatická žloutenka - vyznačuje se zvýšenou tvorbou bilirubinu s nadměrnou destrukcí červených krvinek;
 • mechanická nebo subhepatická žloutenka - charakterizovaná přítomností překážek v orgánech gastrointestinálního traktu (onemocnění žlučových kamenů a dalších), díky nimž se bilirubin ve složení žluči nemůže volně dostat do střeva a poté se vylučuje z těla;
 • parenchymální nebo hepatocelulární žloutenka - charakterizovaná narušením metabolismu bilirubinu v jaterních buňkách a jeho vazbou na kyselinu glukuronovou, která je obvykle podporována různými onemocněními jater (hepatitida a další).

Jak jsme již řekli, existuje také falešná žloutenka (pseudo-žloutenka), která se vyznačuje pouze žloutnutím kůže a je způsobena nadměrnou akumulací karotenů v těle, k čemuž obvykle dochází při dlouhodobém používání velkého množství produktů obsahujících karoten - mrkev, dýně, řepa, stejně jako acrychin, piknik kyseliny a některé další léky.

V případě, že se bilirubin v těle hromadí ve velkém množství, cirkuluje krví, dosahuje téměř všech částí těla a díky své barvě se externě projevuje ve formě nažloutnutí kůže, sliznic a skléry..

Inkubační doba žloutenky může být až několik měsíců, což závisí na etiologii patologického procesu.

Žloutenka se rozšířila

Šíření žloutenky je do značné míry způsobeno epidemickou mapou takových běžných nemocí, jako je hepatitida, cirhóza, hlavní důvod, proč žije ve špatných hygienických podmínkách - střední a jihovýchodní Asie, východní Evropa, Afrika.

Žloutenka - ICD

ICD-10: R17;
ICD-9: 782,4.

Žloutenka - příznaky

Hlavní příznaky žloutenky:

 • Barvení kůže, sliznic a skléry očí ve žlutém odstínu;
 • Změna odstínu moči na tmavé barvy (barva piva) a odstín stolice na šedavou barvu;
 • Ztráta chuti k jídlu;
 • Vzhled žilní sítě v břiše;
 • Zvýšení velikosti jater a sleziny;
 • Periodická bolest v pravé hypochondrii;
 • Zvýšený obsah červených krvinek (červených krvinek) v krvi;
 • Žloutenka u dospělých může být také doprovázena svěděním kůže.

Závažnost symptomů může být slabá nebo možná silná, což závisí na etiologii evangelia.

Další příznaky žloutenky mohou zahrnovat:

 • Obecná slabost, malátnost, únava;
 • Horečka, zimnice;
 • Jaterní kolika, bolest v pankreatu;
 • Vzhled xantomů a xantelasmat;
 • Náhlý úbytek hmotnosti;
 • Nevolnost, průjem, zvracení;
 • Ascites
 • Duševní a neurologické poruchy.

Komplikace žloutenky

Komplikace žloutenky musí být zváženy ve dvou rovinách:

1. Bilirubin ve velkém množství otráví tělo, což vede k zhroucení nervového systému a v případě žloutenky u dětí může také vést k mentální retardaci vývoje dítěte;

2. Žloutenka označuje přítomnost různých patologických procesů, nemocí v těle, aniž by byla věnována pozornost tomu, co může člověk umřít (v přítomnosti hepatitidy, cirhózy jater, rakoviny jater).

Také na pozadí evangelia může dojít k selhání jater.

Žloutenka - příčiny

Příčiny žloutenky mohou být:

 • Nadměrné ničení červených krvinek;
 • Porušení metabolismu bilirubinu v jaterních buňkách a jeho vazba na glukuronovou kyselinu;
 • Překážka normální cirkulace žluči.

K výskytu výše uvedených příčin přispívají následující faktory:

 • Různá onemocnění a patologické stavy - anémie, hepatitida, leptospiróza, erytropoetická porfyrie, neúčinná erytropoéza, primární shunt hyperbilirubinémie, mononukleóza, cholelitiáza, cholestáza, ovalocytóza, thalassemie, jaterní cirhóza, rakovina jater, odchylky ve vývoji gastrointestinálního traktu;
 • Mechanické poškození žlučníku, žlučovodů a dalších orgánů gastrointestinálního traktu;
 • Otrava jater alkoholem, drogami, jídlem, drogami;
 • Infekce těla různými patogeny;
 • Vzhled komplikací během chirurgického ošetření těla.

Příčiny falešné žloutenky (pseudo-žloutenka, karotenová žloutenka) jsou obvykle použitím produktů obsahujících karoten - mrkev, řepa, dýně, pomeranče, jakož i acrychin, kyselina pikrová a další.

Druhy žloutenky

Klasifikace žloutenky je následující:

1. Pravá žloutenka, ve které je žloutnutí způsobeno bilirubinem. Je rozdělena do následujících typů:

Jaterní žloutenka (parenchymální) - vývoj onemocnění je způsoben masivní lézí jaterních buněk (hepatocytů), díky níž nemůže adekvátně přeměnit bilirubin a vylučovat ho do žluči. Parenchymální žloutenka je považována za jedno z nejpopulárnějších onemocnění jater. Příčiny parenchymální žloutenky jsou obvykle - hepatitida, cirhóza jater, rakovina jater, leptospiróza, infekční mononukleóza, otrava jater alkoholem nebo drogami. Hlavními příznaky jaterní žloutenky jsou oranžově-načervenalé zbarvení kůže, bolest v pravé hypochondrii, pavoučí žíly, „jaterní dlaně“, svědění kůže a zvětšená játra. Lze ji rozdělit do následujících typů:

 • hepatocelulární žloutenka;
 • cholestatická žloutenka;
 • enzymatická žloutenka.

Hemolytická žloutenka (suprahepatická) - vývoj onemocnění je způsoben zvýšenou tvorbou a ničením bilirubinu, díky čemuž játra jej nedokáže včas odstranit z těla a bilirubin (přímý a nepřímý) je absorbován zpět do krve. Příčiny hemolytické žloutenky jsou obvykle - anémie, rozsáhlý srdeční záchvat, intoxikace fosforem, arsen, sirovodík a různé léky, například - sulfonamidy. Kromě toho se jako symptom může objevit hemolytická žloutenka na pozadí maligních onemocnění, malárie, Addison-Birmerovy choroby, krupózní pneumonie, hepatitida.

Mechanická žloutenka (subhepatická, obstrukční) - vývoj onemocnění je způsoben narušením normálního odtoku žluči do dvanáctníku a dalším odebráním bilirubinu v žluči z těla. Takové poruchy jsou obvykle podporovány problémy se žlučníkem a žlučovým traktem - přítomností kamenů (onemocnění žlučových kamenů), patologiemi ve struktuře, nádory, parazity, pooperačními změnami tkání. Hlavními příznaky obstrukční žloutenky jsou žluto-zelená barva kůže, sliznice a skléry, horečka, svědění kůže.

Žloutenka u novorozenců se nazývá samostatná skupina, která se nazývá novorozenecká žloutenka. Hlavními důvody jsou systémy těla dítěte, které nejsou úplně vytvořeny, a proto nezralé jaterní buňky nemohou bilirubin včas včas odstranit a odstranit z těla..

Příznaky novorozenecké žloutenky se objevují okamžitě po narození dítěte a v některých případech s extrémně velkým množstvím nepřímého bilirubinu v krvi potřebuje dítě léčbu, protože se jedná o neurotoxický jed. Pokud se neléčí, může nepřímý rubín přispět k poškození mozkové kůry a subkortikálních jader. Novorozenecká žloutenka může být rozdělena do následujících typů:

Fyziologická žloutenka - symptomatologie je pozorována hlavně u předčasně narozených dětí, u nichž dosud není zcela vytvořen enzymový systém;

Jaderná žloutenka - vyznačuje se zvýšenou akumulací nepřímého bilirubinu u dětí, která může ovlivnit mozkovou kůru;

Konjugační žloutenka - vývoj onemocnění je způsoben narušeným zachycením nepřímého (nevázaného) bilirubinu nebo procesem jeho vazby v játrech s kyselinou glukuronovou, díky čemuž se v krvi hromadí ultravysoké dávky organismu pro otravu bilirubiny. Častěji se jedná o dědičné onemocnění, které se vyvíjí na pozadí vrozené hypotyreózy, Gilbertova syndromu nebo Krigler-Nayar.

Těhotná žloutenka (žloutenka z mateřského mléka) - žloutnutí pokožky dítěte je způsobeno zvýšeným množstvím hormonu Prenandiol v těle, který přechází spolu s mateřským mlékem z matky na dítě, což pomáhá zpozdit vylučování bilirubinu. Léčba je založena na omezení kojení na několik dní, zatímco se používají mléčné přípravky.

2. Falešná žloutenka, ve které je žloutnutí způsobeno nadbytkem karotenu v těle.

Diagnóza žloutenky

Diagnóza žloutenky zahrnuje:

 • Obecná analýza krve;
 • Krevní chemie;
 • Analýza moči;
 • Stanovení bilirubinu v krvi;
 • Ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk) jater, slinivky břišní, žlučovody;
 • Počítačová tomografie (CT);
 • Fibroesophagogastroduodenoscopy (FEGDS);
 • Endoskopická retrográdní pankreatocholangiografie (ERPC);
 • Relaxační duodenografie;
 • Perkutánní transhepatální cholangiografie;
 • Splenoportografie;

V některých případech může být nutná biopsie jater..

Léčba žloutenky

Jak léčit žloutenku? Léčba žloutenky začíná přesnou a diferenciální diagnostikou patologie a zahrnuje:

1. Léčba drogy.
2. Fyzioterapeutické procedury;
3. Dieta
4. Chirurgické ošetření

Výběr léčebných metod a specifických léků závisí na typu žloutenky, její příčině, přítomnosti průvodních onemocnění.

1. Léčba drogy

Důležité! Před použitím léků se vždy poraďte se svým lékařem!

Léčba žloutenky v důsledku anémie zahrnuje užívání přípravků na bázi železa, vitamínů B12 a B9 - Ferbitol, Ferrum Lek, Ectofer, Hemostimuli, Tardiferon, Ferropleks.

Léčba žloutenky v důsledku zhoršené funkce jater v důsledku infekce jedem nebo toxickými látkami zahrnuje užívání léků, které obnovují a chrání své buňky - hepatoprotektory - Karsil, Legalon, Silimarin, Gepabene, Galstena, „Tsinariks“, „Allohol“, „Sibektan“, „Bondjigar“, „Dipana“.

Léčba žloutenky způsobené hepatitidou, v závislosti na typu viru hepatitidy, je předepsána léčba antivirovými léky - alfa interferony (Alfaferon, Interferon), nukleosidovými analogy (Adefovir, Lamivudin), Ribavirin, Sofosbuvir, Ledipasvir, Velpatasvir, Daclatasvir, Paritaprevir, Ombitasvir a další.

Po potlačení infekce je detoxikační terapie předepsána k jejímu odstranění a odpadních produktů z těla, což zahrnuje odebrání Albumin, Atoxil, roztok glukózy (5%), Ringer-Lock roztok (5-10%), Enterosgel ".

Pro normalizaci jater je také užitečný další příjem vitamínů - A (retinol), C (kyselina askorbová), E (tokoferol), lipoová (thioktická) kyselina, vitaminy B a kokarboxyláza.

Léčba žloutenky v důsledku narušení normální cirkulace žluči - v důsledku přítomnosti kamenů ve žlučníku a žlučovodech (onemocnění žlučových kamenů) je předepsána léčba k odstranění cizích novotvarů z těla, což zahrnuje odběr kyseliny ursodeoxycholové (Ursonan, Ursodex) “,„ Exhol “), kyselina chenodeoxycholová („ Henosan “,„ Henofalk “,„ Henokhol “), bylinné přípravky (extrakt ze slaměnky písečné), jakož i léky, které stimulují kontrakci žlučníku, a podle toho o vytlačení zubního kamene ze sebe a o jejich dalším vylučování z těla - „Zixorin“, „Liobil“, „Holosas“. Pro stejný účel lze předepsat ultrazvukovou, laserovou, rázovou vlnu nebo chirurgickou metodu pro odstranění kamenů.

Kyselina ursodeoxycholová také pomáhá urychlit opravu jaterních buněk.

U žloutenky autoimunitní etiologie se používají imunosupresiva - Methotrexát, Prednisolone, Azathioprin.

Léčba žloutenky u kojenců může zahrnovat krevní transfúzi - infúze dárce Rh-negativní krve je vytvářena přes pupeční žílu dítěte.

Léčba žloutenky u dospělých může také zahrnovat krevní transfúzi - červené krvinky jsou podávány intravenózně v kombinaci s hormony (glukokortikosteroidy - „Dexamethason“, „Prednisolone“) a anabolickými steroidy („Retabolil“)..

U evangelia se v důsledku přítomnosti bakteriálních chorob provádí antibiotická terapie. Výběr antibakteriálního léku závisí na typu bakterie. V kombinaci lze probiotika předepsat jako další.

Když je imunitní systém oslaben na pozadí onemocnění infekční povahy, lze předepsat imunostimulanty - Vilosen, Zadaxin, Timogen.

Symptomatická terapie

Pro usnadnění průběhu onemocnění je předepsána symptomatická terapie.

Pro nevolnost a záchvaty zvracení se používají Motilium, Pipolfen, Tserukal..

Pro bolest v pravé hypochondrii lze předepsat léky proti bolesti - Baralgin, Dycetel, Duspatalin, No-shpa, Odeston, Papaverin.

Při silném svědění kůže se používají antihistaminika: diazolin, claritin, suprastin, difenhydramin.

O zvýšené úzkosti, nervozitě, nespavosti, sedativy jsou předepsány: "Valerian", "Tenoten".

2. Fyzioterapeutické procedury

Fyzioterapeutická léčba žloutenky zahrnuje použití následujících metod terapie:

 • Plazmaferéza
 • Fototerapie;
 • Ultrazvuk na játrech;
 • Inductothermy;
 • Ionoforéza s roztoky jodu, novokainu nebo síranu hořečnatého;
 • Diatermie.

3. Dieta pro žloutenku

Strava pro žloutenku jakékoli etiologie zahrnuje zákaz používání produktů, jako jsou - mastné, smažené, okurky, kořeněná, uzená masa, konzervované potraviny, živočišné tuky, česnek, cibule, ředkvičky, alkoholické nápoje.

Omezené použití - mrkev, citrusové plody, dýně, sycené nápoje, silná káva nebo čaj, čokoláda.

Je nutné se zaměřit na používání potravin obohacených o vitamíny a minerály, zejména vitamíny A, C, E, B9, B12 a další vitaminy B, jakož i železa a manganu.

Co můžete jíst se žloutenkou: jsou užitečná následující jídla - luštěniny, ořechy, obilný chléb, oves, pohanka, sušené meruňky, ryby, drůbež, vejce, mléčné výrobky, zelená zelenina, zelí, cuketa. Užitečné jsou čerstvě vymačkané zeleninové a ovocné šťávy.

Frakční výživa, v malých porcích.

4. Chirurgické ošetření

Chirurgická léčba žloutenky závisí na její příčině a může zahrnovat:

 • Endoskopická papillofinkterotomie - zaměřená na odstraňování kamenů z žlučníku a žlučových cest;
 • Perkutánní transhepatální cholangiostomie;
 • Perkutánní transhepatální mikrocholecystostomie;
 • Endoprotetika žlučovodů;
 • Mikrocholecystostomie podle Seldingerovy metody;
 • Transplantace jater.

Žloutenka - lidové léky

Důležité! Před použitím lidových léčivých přípravků pro léčbu žloutenky se u svého lékaře poraďte!

Ostropestřec mariánský. 3 lžíce. lžíce rozdrcených semen ostropestřce mariánského, zalijeme 500 ml vroucí vody, vložíme do vodní lázně a rozmačkáme, dokud se polovina vývaru neodpaří, pak vývar necháme vychladnout, přelijte a vezměte 1 polévkovou lžíci. lžíce 30 minut před jídlem, 3x denně, po dobu 1-2 měsíců.

Aloe. Smíchejte 380 g dospělého aloe, 630 g medu a 680 ml kaštanů, poté produkt napusťte do temné chladné místnosti po dobu 15 dnů. Vezměte směs před snídaní, prvních 5 dní, 1 čajovou lžičkou a po 1 polévkové lžíci. lžíce, dokud nedojde lék.

Kopr a mušle. 3 lžíce. lžíce semen kopru, smíchejte s 1 čajovou lžičkou vlašské ořechy a nalijte sbírku 1 litru vroucí vody, vložte ji do vodní lázně asi na 15 minut. Poté produkt zakryjte víčkem, nechte ho vařit po dobu jedné hodiny, přelijte. Musíte vypít odvar 100 ml, 40 minut po jídle. Průběh léčby je 2 litry finančních prostředků.

Bylinné odvar. Smíchejte po 50 g - heřmánek, námeř, brusinka a přeslička. Výsledná sbírka, vylije 3 litry vroucí vody, se po vroucí asi 3 minuty ponechá vychladnout, přetíží. Připravený lidový lék musíte vypít na žloutenku 100 ml 3x denně, 30 minut před jídlem.

Čistící kolekce. Smíchejte ve stejných částech - šťovíkové listy, lopuch, jetel, řasa, kořen rebarbory, kůra jilmu a ostropestřec mariánský. 3 lžíce. sběrné lžíce nalijte 500 ml vody a přiveďte produkt k varu. Poté, co se vývar nechá vařit asi 30 minut, protřepejte a vezměte 120 g, v poměru 60 g vývaru a 60 g vody, ráno a večer.

Vývar Cholagogue. Smíchejte ve stejných částech - pampeliška, šťovík, magnólie, červená řepa, žlutý kořen, lilie a sušenka. 3 lžíce. sběrné lžíce nalijte 500 ml vroucí vody a nechte dusit po dobu 15 minut ve vodní lázni, na velmi nízký oheň. Po nalití vývar s termosky a nechte ho vařit na hodinu, napětí. Před jídlem musíte vypít odvar ze 40 ml 30 minut.

Prevence žloutenky

Prevence žloutenky zahrnuje:

 • Dodržujte pravidla osobní hygieny, pro osobní použití nepoužívejte předměty osobní hygieny;
 • Před jídlem se ujistěte, že je umyjte nebo tepelně zpracovejte, v závislosti na produktu, a také jedte pouze umytýma rukama;
 • Vyhněte se intimnímu kontaktu s cizími lidmi a pamatujte, že smilstvo je také vážným hříchem popsaným v písmech;
 • Vyvarujte se kontaktu s neznámými piercingovými a řezacími předměty, tetováním, službami neověřených zubních nebo kosmetických salonů;
 • Stop alkoholu, přestat kouřit;
 • Nepoužívejte léky bez konzultace s lékařem;
 • Poraďte se s lékařem včas, abyste zabránili přechodu různých nemocí do chronické formy;
 • Vyhněte se stresu;
 • Dodržujte režim práce / odpočinku / spánku, dostatek spánku;
 • Vyhněte se další libře hmotnosti, vyhněte se obezitě;
 • Minimalizujte používání nezdravých a nezdravých potravin, ale zaměřte se na používání potravin obohacených o vitamíny a minerály.
Články O Neplodnosti