Hlavní Zdraví

Výška děložního pozadí po týdnech: co je potřeba a jak se měří

Těhotenství je nádherné období v životě každé ženy. Aby k tomu došlo pohodlně a bezpečně, musíte být neustále pod dohledem lékaře. Existuje velké množství analýz a měření, které ukazují, jak toto období jde. Dnes budeme hovořit o tak zajímavém lékařském termínu, jako je výška dna dělohy po týdnech těhotenství. Studujeme, co tento indikátor ovlivňuje a správnost jeho výpočtu.

krátké informace

Děloha je tělo, které je odpovědné za těhotenství a těhotenství. Pokud vezmete průměrnou ženu, která je připravena na narození dítěte, má následující rozměry dělohy:

 • výška - asi 4 cm;
 • délka dosahuje 7-8 cm.

Tyto ukazatele nejsou měřítkem, protože vše závisí na individuálních charakteristikách každé ženy. Podle toho se mohou čísla lišit od výše uvedených, ale to neznamená, že je něco špatně. U nulliparous woman, děloha má váhu asi 50 gramů. Ale ti, kteří měli štěstí, že otěhotněli, dostanou do konce funkčního období orgán o hmotnosti asi 4 kg. To není vůbec překvapivé. Opravdu, v průběhu celého období dítě v něm rostlo, děloha se přizpůsobila velikosti plodu. Doktor dokáže zjistit, jakou rychlostí roste a protahuje hlavní orgán pomocí takového měření, jako je výška děložního pozadí. Tento týden se tento indikátor bude postupně měnit. Díky tomuto měření kontrolují odborníci nejvyšší bod své polohy..

Na co??

U mnoha budoucích matek se ptám, proč se takové měření provádí. Především stojí za zvážení, z čeho se děloha ženy skládá:

 • tělo, zabírá velkou část;
 • krk;
 • dno.

Poslední komponenta zobrazuje nejvyšší část dělohy. Na konci těhotenství to může být asi 38 cm, s tloušťkou stěny 1 cm. Ke zvýšení dna dělohy dochází asi za 5-6 týdnů. V této době se indikátor zvyšuje v přední a příčné poloze. Pak se vše stane podle následujícího schématu:

 • v 8 týdnech je děloha přibližně zdvojnásobena;
 • v 10 týdnech - třikrát;
 • ve 13 týdnech zvýšení přibližně čtyřikrát;
 • 14. týden - děloha je již umístěna mimo pánev.

Výšku děložního fundusu podle týdnů těhotenství snadno určí lékař na začátku druhého trimestru vaší zajímavé pozice. Dělá to rukama rukama přes přední stěnu břišní dutiny..

Jak měřit?

Výška děložního pozadí se měří jednoduchým způsobem. Za tímto účelem provádí lékař následující manipulace:

 1. Položí ženu na gauč.
 2. Nohy musí být rovné..
 3. Pomocí centimetrové pásky lékař měří vzdálenost od pubis k horní části ženského hlavního orgánu. Toto je výška děložního pozadí.

Pro přesnost měření je vhodné močový měchýř před odchodem k lékaři úplně vyprázdnit. Pokud chcete znát vývoj plodu nebo množství plodové vody, můžete použít indikátor, jako je výška dna dělohy. Každý týden je vymalován každý ukazatel, který nepřímo zobrazuje skutečný obraz stavu ženy.

Důležité! Výsledek výšky dělohy není spolehlivým ukazatelem vývoje plodu, takže pokud máte nějaké odchylky od normy, nezvyšujte okamžitě paniku.

Tento indikátor má v každém případě několik důvodů. Tyto zahrnují:

 1. Další měření, jako je množství plodové vody, velikost dítěte, jeho poloha v lůně, počet plodů.
 2. Měření děložního pozadí by mělo být prováděno pouze dynamicky..
 3. Jednotlivé fyziologické vlastnosti: velikost dělohy před těhotenstvím, postava nastávající matky.

VSD je delší než termín

Stává se tak, že stojatá výška fundusu dělohy přesahuje normativní hodnotu, která je nastavena přesně v týdnu. Existuje několik důvodů:

 • anatomické rysy těhotné ženy, například můžete mít úzkou pánev;
 • množství plodové vody překračuje standardní hodnotu;
 • máte několik plodů;
 • Nesprávné těhotenství bylo původně doručeno..

Jak vidíte, všechny tyto důvody nejsou nějaké závažné odchylky. Mnoho těhotných žen čelí opačné situaci..

VSD je méně než termín

Skutečnost, že tento ukazatel je mnohem nižší než norma, má řadu důvodů. Tuto situaci vysvětlují následující důvody:

 • vývoj plodu zaostává;
 • dítě v lůně může být šikmé nebo příčné;
 • množství plodové vody je mnohem nižší, než se očekávalo;
 • široká pánev;
 • termín je nesprávný.

Pokud se výška dna dělohy a obvod břicha neshodují s normami, nespěchejte, abyste vyvodili závěry. Lékař vám nabídne další vyšetření. Skládá se z následujících postupů:

Pokud je výška fundusu dělohy 3–4 týdny odchylka od normy, nepropadejte panice. V akutních patologických stavech tento rozdíl několikrát převyšuje normativní ukazatel.

Dnes jste se dozvěděli, jaká je výška dna dělohy a jak ji měřit. Tento indikátor navíc ukazuje stupeň vývojového stavu dítěte. Postupujte přesně podle pokynů svého porodníka-gynekologa a potom bude období těhotenství dokonale procházet.

Výška děložního pozadí v týdnu těhotenství

Jaká by měla být výška dna dělohy za týden

Výška děložního pozadí by se měla zvyšovat o týdny těhotenství. To je velmi důležité, protože tímto způsobem lékař bez ultrazvukového vyšetření může s největší pravděpodobností říci, zda se plod vyvíjí, pokud se těhotenství zastavilo, pokud se dítě ve vývoji nachází, je normální množství plodové vody atd..

Výška dna dělohy po týdnu těhotenství se odráží v rozvrhu, který je vytištěn na výdejní kartě každé nastávající matky. Tento rozvrh sestavuje lékař nebo sestra vyplňující kartu..

Mnoho žen zhruba chápe otázku výšky děložního pozadí v týdnech těhotenství: na našem webu máme také tabulku průměrných hodnot. Měli byste vědět, že průměrné hodnoty se přibližně shodují s gestačním věkem. Například po 30 týdnech bude výška dělohy také 30. V jednom směru a ve druhém jsou chyby 2-3 cm. Ale kvůli nim, zejména pokud obvod břicha také neroste dost týdnů, mnoho lékařů dává přednost tomu, aby si to zahráli bezpečně a dalo ženám do nemocnice k léčbě, aby se zlepšil průtok krve v placentě a pupeční šňůře. Ačkoli ve skutečnosti jsou tato opatření neúčinná.

Tabulka výšky postavení dna dělohy (VDM) a obvodu břicha v týdnu těhotenství (chladicí kapalina):

Těhotenský týdenVDM, cmChladivo cm
122-6-
šestnáct10-18-
dvacet18-2470-75
2220-2672-78
2422-2775-80
2624-2877-82
2826-3280-85
třicet28-3382-87
3230-3385-90
3432-3587-92
3633-3890-95
3836-4092-98
4034-3895-100

Ne všechny budoucí matky to vědí - co je to „dno“, kde se nachází? Je logické předpokládat, že níže. Ale ne, úplně nahoře. Výšku dělohy sleduje gynekolog několik týdnů. Navíc v prvním trimestru je velikost dělohy stanovena vaginálním vyšetřením. A po 12–13 týdnech - již bez něj. Žena si jednoduše lehne na gauč a lékař měří pomocí měřicí pásky.

V prvních týdnech po početí je nejlepším důkazem toho, že těhotenství není zamrzlé a že postupuje. Ovšem bez zvláštních důvodů gynekolog často nevyšetřuje svého pacienta na gynekologickém křesle. Jeden nebo dvakrát stačí, pokud neexistují stížnosti na špinění z pochvy.

Po 20 týdnech těhotenství dosahuje výška děložního fundusu téměř pupku. Žena cítí pohyby dítěte nejen na úplném dně, v oblasti ochlupení, ale také shora. Síla a místo, kde jsou pohyby pociťovány, v tomto případě závisí na poloze dítěte v děloze, která je v tomto okamžiku stále velmi nestabilní.

Někdy se stane, že když nastane 20. týden těhotenství, výška děložního pozadí je 2-3 cm pod průměrnými hodnotami. Žena je okamžitě poslána na ultrazvukové vyšetření průtoku krve v placentě a pupeční šňůře. Podmínky tohoto ultrazvuku se v tomto případě shodují se standardním screeningem. A často s takovými příznaky je detekována retardace růstu plodu a oligohydramnie. Lékaři říkají, že právě kvůli nedostatku vody má dítě malý prostor pro pohyb a vývoj. Ale ve většině případů, pokud plod nemá vážné malformace, se po 2-3 týdnech všechno normalizuje a dítě začne pomalu dohánět svými vrstevníky.

Téměř na konci semestru, tedy 39 nebo dokonce 40 týdnů těhotenství, se výška děložního fundusu dále zvyšuje a dosahuje maxima 38 cm, poté se mírně snižuje. To se nestojí za strach. Tento jev je způsoben skutečností, že předchůdce dítěte, častěji je to hlava, klesá nízko do pánve matky a připravuje se na porod. Proto je břicho matky sníženo. Je pro ni snazší dýchat, méně často se vyskytuje pálení žáhy. Pozici současné části dítěte snadno určí gynekolog s manuálním vyšetřením dělohy na gauči, které se provádí při každé návštěvě budoucí matky.

Pokud se výška děložního fundusu ve 30-35 týdnech těhotenství náhle zmenší a žena se cítí fyzicky lépe, žaludek se zmenší, pak to zpravidla neznamená nic dobrého. Možná amniotická tekutina začala odtékat. Stává se, že unikají několik týdnů a žena si toho nevšimne. Mezitím je tato skutečnost velkým rizikem rozvoje infekčního procesu v děloze a fetální smrti.
Nebo existuje možnost předčasného porodu. Ultrazvuk se nejlépe provádí: zkontrolujte jak množství plodové vody, tak připravenost děložního hrdla na porod (jeho délka, možné odhalení).

Velikost dělohy podle týdne těhotenství

Všechny nastávající matky dobře vědí, že během těhotenství se jejich tělo znatelně změní. Největší pozornost je věnována žaludku, jeho růst naznačuje změnu velikosti dítěte a dělohy, která se s ním zvyšuje. Některé ženy si myslí, že bříško neroste dostatečně rychle, ale pouze zkušený gynekolog může určit, zda je vše v pořádku. Jaké jsou velikosti dělohy v týdnu těhotenství jsou normální? Co může ovlivnit výšku děložního pozadí?

Děloha po 8 týdnech těhotenství

V 8. týdnu těhotenství je dítě stále velmi malé (do 4 cm na délku s tělesnou hmotností asi 5 g), s asi velkou švestkou. Děloha není dostatečně natažená, proto je obklopení „zajímavého postavení“ ženy (a samotné) nepostřehnutelné.

Některé nastávající matky zaznamenají změny ve velikosti. Během těhotenství není tak pohodlné nosit a nosit známé oblečení: džíny a kalhoty se v pase mnohem horší a nemusí se zapínat. V tomto případě se ženy začnou mylně domnívat, že břicho rostlo v důsledku zvětšení dělohy a růstu embrya, jedná se však o mylnou představu. V důsledku zvýšení koncentrace hormonu progesteronu v ženském těle je normální fungování střev narušeno. Střevní motilita se zhoršuje, objevuje se nadýmání, těhotná častá zácpa.

V 8. týdnu se mohou objevit nepříjemné pocity v břiše (ostré a krátké „střelby“), které přímo souvisejí s růstem dělohy. Je však důležité umět odlišit normální od patologické bolesti. Obavy by měly způsobovat bolest, charakterizovanou závažností a intenzitou, prodlouženou, s kontrakcemi. Nebezpečí je přítomnost současného krvácení a silné slabosti.

Jak se velikost dělohy mění každý týden těhotenství

Při plánovaných vyšetřeních gynekolog vždy měří takový ukazatel, jako je výška děložního pozadí. Toto je vzdálenost mezi nejvyšším bodem děložního orgánu a spojením laterálních kostí pánve. Pomocí tohoto parametru můžete vypočítat velikost dělohy a určit, zda odpovídá normativním hodnotám charakteristickým pro určité období těhotenství..

Ve skutečnosti není dolní část dělohy umístěna na spodní části břicha budoucí matky, ale na samém vrcholu. Zdá se tedy, že orgán se obrátil vzhůru nohama. Čím delší je těhotenství, tím vyšší je..

Výška děložního pozadí přibližně odpovídá týdnu těhotenství, zejména v prvním a druhém trimestru. Například v 10. týdnu je to 10 cm atd..

Velikost dělohy podle týdne těhotenství je uvedena v tabulce:

Těhotenství, týdnyVýška děložního pozadí, cm
8-98-9
10-1110-11
12-1310-11
14-1512-13
16-1714-19
18-1916-21
20-2118-24
22-2321-25
24-2523-27
26-2725-28
28-2926-31
30-3129-32
32-3331-33
34-3532-33
36-3732-37
38-3935-38
40-4134-35

Nebojte se, pokud se po další prohlídce ukázalo, že získaný výsledek neodpovídá údajům v tabulce. Tyto hodnoty jsou podmíněné, proto je důležité lékaře pečlivě naslouchat, a pokud gynekolog nevidí žádné odchylky, neexistují důvody k obavám..

Co může ovlivnit kolísání děložního pozadí:

Možné důvody pro příliš nízkou výšku stoje děložního pozadí, která nesplňuje standardy:

 • malá velikost embrya nebo plodu;
 • chybně vypočítaný gestační věk po poslední menstruaci;
 • předjíždění těhotenstvím;
 • příliš široká pánev v budoucí ženě v práci;
 • nedostatek vody;
 • zmeškané těhotenství, retardace intrauterinního růstu a další možné patologie.

Proč může být děloha příliš velká:

 • těhotenství nastalo mnohem dříve než předepsané období;
 • chyby měření;
 • nastávající matka nešla na záchod a nevyprázdnila močový měchýř před návštěvou lékaře;
 • klinicky úzká pánev u ženy;
 • velké dítě;
 • vícenásobné těhotenství;
 • pánevní prezentace dítěte;
 • polyhydramnios;
 • diabetes u nastávající matky;
 • příliš velký přírůstek na váze u ženy, nadváha, obezita;
 • konflikt faktoru rhesus;
 • otok placenty.

Jak plod ovlivňuje velikost dělohy v nejdůležitějších obdobích těhotenství?

Aktivní růst dělohy začíná přibližně po 4 týdnech těhotenství. Orgán se zvyšuje díky skutečnosti, že myometriumová vlákna mohou růst desetkrát na délku a asi 5krát na tloušťku. U nejranějších gestačních dat plod neovlivňuje velikost dělohy, protože jeho parametry jsou stále příliš malé.

V 1. trimestru těhotenství děloha mírně roste, takže žaludek nemusí vůbec vůbec růst. Orgán nezabírá příliš mnoho místa v pánvi. Teprve po 12 týdnech začíná dno dělohy stoupat nad ňadra.

Ve 2. trimestru plod výrazně zvyšuje objem a hmotnost, z tohoto důvodu se děloha také výrazně zvyšuje. Asi za 15-20 týdnů se břicho stane viditelným pro okolní lidi. Současně se dítě začne pohybovat a žena cítí silný tlak na dělohu.

Začátkem třetího trimestru již nemůže být těhotenství před nikým skryto. Ovoce je velké a vyžaduje hodně prostoru. Zatlačuje na stěny dělohy, jeho rozměry jsou již tak velké, že bříško zabírá veškerý prostor od hrudníku po lůno, pálení žáhy a další nepříjemné příznaky.

Děloha je nejdůležitější orgán, jehož význam je obtížné během těhotenství přeceňovat. Čím delší je gestační období, tím rychlejší je velikost tohoto svalového orgánu díky aktivnímu růstu a vývoji dítěte. Zkušený lékař může určit výšku postavení dna dělohy a ve srovnání s normativními indikátory zjistit, zda došlo k narušení průběhu těhotenství.

Autorka: Ekaterina Nikolaevna Merezhko,
Vedoucí kurzy pro těhotné ženy připravující se na porod, genetička

Líbí se vám článek? Do komentářů napište svůj názor.

Uterine fundus indikátory: o čem to mluví?

Během těhotenství se provádí mnoho vyšetření, což vám umožní plně sledovat stav budoucí matky a plodu. Taková jednoduchá, ale informativní metoda, jako je měření výšky děložního pozadí, má značný význam..

Výška pozadí dělohy: co je tento ukazatel?

Výška děložního pozadí je důležitá pro hodnocení života plodu. Pokud dojde k odchylkám od normy, lze předpokládat porušení během těhotenství, což pomáhá zvolit správnou taktiku pro další řízení.

Použitím údajů o obvodu břicha a výšce dna dělohy můžeme předpokládat hmotnost plodu.

Pro výpočet se používá několik vzorců:

 • Výpočet podle Yakubovy: (chladivo (cm) + VDM (cm)) / 4 x 100
 • Podle Jordania: chladivo (cm) × VDM (cm)
 • Podle Lankovits: (výška ženy (cm) + tělesná hmotnost (kg) + chladivo (cm) + VDM (cm)) * 10
 • Podle Johnson: (WDM -11) * 155
 • Podle Bublicenko: 1/20 * tělesná hmotnost (kg)

Ve 26-28 týdnech je hmotnost plodu 1 000 gramů, za 36 týdnů asi 2 500 gramů a do 40 týdnů těhotenství dosáhne 3 300 gramů.

Jak změřit výšku dna dělohy?

Po registraci těhotenství se kontroluje hmotnost, krevní tlak, srdeční frekvence. Od druhého trimestru začnou určovat výšku dna dělohy, obvod břicha, poslouchat srdeční rytmus plodu.

Měření se provádí při ležení na gauči, kdy byl žaludek předtím oblečen. Centimetrová páska je aplikována na horní okraj stydké kosti a okraj dlaně druhé ruky vede pásku nahoru žaludkem k nejvyššímu bodu dna dělohy. Poté se centimetrová páska přenese na úroveň pupku a změří se obvod břicha.

Na konci přijetí jsou všechna data uvedena na těhotenské kartě, což vám umožní vyhodnotit změny a včas provést vyšetření.

Výška pozadí dělohy v týdnu těhotenství: tabulka

Od raného těhotenství do konce prvního trimestru provádí lékař vyšetření na gynekologickém křesle. Velikost dělohy se liší v závislosti na termínu. Do 6. týdne se podobá velkému kuřecímu vajíčku, o 8 týdnů odpovídá husímu vajíčku, 9. týdnu ženské pěsti, 10–11 týdním mužské pěsti a 12. týdnu těhotenství děloha roste na velikost hlavy novorozence a stanoveno na okraji ochlupení.

Jakmile dno dělohy stoupne nad ňadra, může být velikost těla dělohy stanovena břišní stěnou.

Tabulka ukazuje normy výšky děložního fundusu:

Výška pozadí dělohy:

uprostřed mezi symfýzou a pupkem

dva příčné prsty pod pupkem

úroveň pupku

do dvou příčných

prst nad tlačítkem břicho

uprostřed mezi pupkem a xiphoidním procesem sternum

v procesu xiphoidů

uprostřed mezi pupkem a xiphoidním procesem sternum

Jak je vidět z tabulky, v 9. měsíci dosahuje dno dělohy maximální vzestup. Obvykle 2 týdny před porodem mají ženy pocit, že se jejich žaludek snížil a dýchání bylo snazší..

Při vícenásobném těhotenství tato čísla překračují standardy o 4 cm nebo více. Například po 5 měsících může výška dna dělohy dosáhnout 17 cm.

Výška dna dělohy neodpovídá gestačnímu věku: příčiny

Charakteristiky těla budoucí matky nebo chybné určení gestačního věku mohou ovlivnit výšku dna dělohy..

Změny však mohou také naznačovat patologický proces:

Výška děložního pozadí delší než těhotenství:

 • polyhydramnios, doprovázený nadměrnou produkcí plodové vody, jejíž objem může být 1,5 litru nebo více. Bohužel u polyhydramnií často dochází k spontánnímu potratu;
 • s odloženým těhotenstvím nebo diabetem je často diagnostikován velký plod;
 • když se rozměry pánve ženy a hlavy plodu neshodují, mluví o přítomnosti úzké pánve. Hlava zůstává pohyblivá nad vchodem, což je důvodem předčasného vypouštění plodové vody.

Dno dělohy může být pod očekávaným gestačním věkem:

 • laterální nebo šikmé umístění plodu;
 • chronická fetoplacentální nedostatečnost, hypoxie, následovaná intrauterinní retardací růstu a vývojem plodu;
 • oligohydramnios, když dojde k porušení sekrece, resorpce a výměny plodové vody, jejíž množství nedosahuje 500 ml. Ve většině případů tento typ patologie naznačuje závažné porušení plodu.

Chcete-li správně určit gestační věk, vyhodnoťte další ukazatele:

 • datum poslední menstruace, kdy po dvou týdnech od prvního dne menstruace začíná odpočítávání;
 • od 18. týdne žena začne pociťovat pohyby plodu, pokud to není první narození, a kolem 20. týdne těhotenství se objevují v primiparech;
 • ultrazvuk dává nejpřesnější výsledek.

Zjistěte, proč je testování hemoglobinu důležité během těhotenství a jak je užívat!

Dno dělohy během těhotenství

V těle ženy během těhotenství dochází k vážným změnám, které jí umožňují vydržet a porodit dítě. Podle těchto změn lékaři určují, jak dobře probíhá těhotenství a vyvíjí se plod. Jedním z hlavních ukazatelů stavu ženy a dítěte je výška děložního pozadí během těhotenství. Velký diagnostický význam má stanovení výšky dolní části dělohy podle týdnů těhotenství. Zvažte, co znamená termín „děložní fundus během těhotenství“, proč se určuje, jaké jsou jeho normální hodnoty.

Proč určit výšku dolní části dělohy během těhotenství

Samice dělohy je jedinečný orgán, který se může během těhotenství protáhnout a po narození se může vrátit do své původní velikosti. Děloha se skládá z větší části (těla) umístěné nahoře a menší části (krku) umístěné níže. Isthmus spojuje tělo a děložní hrdlo. Spodní část dělohy je nejvyšší částí těla tohoto orgánu..

Stěna dělohy sestává z následujících vrstev:

 • vnitřní (endometrium),
 • sekundární (myometrium),
 • vnější (perimetrie).

Myometrium nebo svalová membrána tvoří většinu stěn dělohy. V důsledku změn v myometrii se během těhotenství zvyšuje velikost dělohy. Uprostřed těhotenství se stěny dělohy ztluštějí až na 3 až 4 cm v důsledku dělení svalových buněk myometria. Pak se velikost dělohy zvětší pouze v důsledku roztažení a ztenčení jejích stěn. V posledních týdnech těhotenství je tloušťka stěn dělohy 0,5-1 cm.

U ženy v reprodukčním věku, mimo těhotenství, je délka dělohy 7-8 cm. Na konci těhotenství dosahuje děloha délky 37-38 cm. Navíc v případě vícenásobného těhotenství, polyhydramnií, může dosáhnout ještě větších rozměrů..

Zvětšení dělohy během těhotenství začíná za 5-6 týdnů. V první řadě se děloha zvětšuje v anteroposteriorní velikosti, pak v příčném směru. V osmém týdnu těhotenství se velikost dělohy zdvojnásobí, v desátém týdnu - třikrát, ve dvanáctém - čtyřikrát.

Ve druhém trimestru těhotenství (13-14 týdnů) jde děloha ženy za pánevní oblast. V tuto chvíli to může porodník-gynekolog už cítit přes přední břišní stěnu. V této době lékař začne měřit výšku dna dělohy během těhotenství (VDM).

Množství plodové vody, velikost a poloha dítěte ovlivňuje výšku děložního pozadí během těhotenství. Dno dělohy bude vyšší u dvojitého, velkého plodu, polyhydramnií, protože v takových případech je děloha natažena více. Současně se výška dna dělohy u různých žen liší v závislosti na individuálních vlastnostech o 2-4 cm.

Tento ukazatel je stanoven počínaje 16. týdnem těhotenství při každé návštěvě ženy při konzultaci. K tomu, nastávající matka leží na gauči s narovnanými nohama a lékař měří VDM centimetrovou páskou. Nejlepší je, když žena před tím vyprázdní močový měchýř. Díky této studii může lékař posoudit vývoj dítěte, jeho postavení, množství plodové vody.

Výška děložního pozadí v týdnech těhotenství

Obecně jsou přijímány hodnoty normy VDM, které závisí na gestačním věku. Zároveň tyto hodnoty nejsou absolutní, odchylky od nich se mohou lišit v rozmezí 3–4 cm. Porodníci věnují více pozornosti míře nárůstu hodnoty VDM ve srovnání s předchozím..

Zde jsou hodnoty normy výšky dna dělohy v týdnech těhotenství:

 • 8-9 týdnů - 8-9 cm; velikost dělohy odpovídá velikosti husího vejce, je stále nemožné prozkoumat stěnou pobřišnice;
 • 10-13 týdnů - 10-11 cm;
 • 14-15 týdnů - 12-13 cm;
 • 16-17 týdnů - 14-18 cm;
 • 18-19 týdnů - 16-20 cm;
 • 20-21 týdnů - 18-23 cm; nalezení dna dělohy je promítnuto dva prsty pod pupek;
 • 22 - 23 týdnů - 21 - 26 cm;
 • 24-25 týdnů - 23-27 cm; spodní část dělohy je v pupku ženy;
 • 28 týdnů - 28 cm; dno dělohy je podmíněně promítáno dvěma prsty nad pupkem;
 • 29-30 týdnů - asi 31 cm;
 • 32 týdnů - 32 cm; děloha je umístěna uprostřed kondicionální linie mezi pupkem a xiphoidním procesem hrudní kosti;
 • 36 týdnů - 35 - 37 cm; spodní část dělohy je umístěna na linii spojující oba oblouky;
 • 38 týdnů - 35 - 38 cm; po tomto období začne klesat děloha;
 • 40 týdnů - 32-34 cm; spodní část dělohy je opět lokalizována mezi pupkem a žebry.

Při normálním těhotenství žena obvykle necítí růst dělohy. Koneckonců, tento proces probíhá postupně a hladce. Někdy na začátku těhotenství může nastávající matka zaznamenat určité neobvyklé pocity, které jsou spojeny se změnou (změkčení) struktury vazů dělohy. Bolest při zvětšení dělohy se vyskytuje za následujících podmínek:

 • vícenásobné těhotenství;
 • polyhydramnios;
 • anatomická odchylka dělohy zadní;
 • adhezivní proces v břišní dutině;
 • přítomnost jizvy na děloze po operaci.

Možné důvody pro odchylku hodnot VDM od normy

Jak je uvedeno výše, u různých žen se hodnoty VDM mohou mírně lišit od přijatých norem. V některých případech však mohou být takové odchylky značné. Jaký je důvod?

Existují určité důvody, které vedou k tomu, že výška děložního pozadí během těhotenství je mnohem vyšší než obvykle:

 • velké ovoce;
 • vícenásobné těhotenství;
 • polyhydramnios;
 • úzká pánev ženy;
 • nesprávná poloha plodu v děloze.

Hodnota VDM je výrazně nižší než obvykle v následujících případech:

 • široká pánev u velké ženy;
 • nedostatek vody;
 • vývojové zpoždění dítěte;
 • chybné určení gestačního věku.

Pokud se ukazatel VDM v určitém gestačním věku výrazně liší od normální hodnoty, porodník-gynekolog předepíše pro nastávající matku další vyšetření. Žena zpravidla podstoupí fetální ultrazvuk, kardiotocografii (ultrazvuková metoda pro zaznamenávání pohybu, fetální srdeční rytmus a děložní tón), dopplerometrii (ultrazvuk krevního oběhu plodu a placenty).

Funkce měření obvodu břicha a VVD dělohy u těhotných žen

Nedílnou procedurou, kterou gynekolog provádí, když žena během těhotenství navštíví konzultaci, je změřit výšku děložního pozadí. Pod tímto termínem porodníci znamenají vzdálenost od pubis k nejvyššímu bodu pohlavních orgánů, vyčnívající před malou pánví.

Velikost břicha v různých stádiích těhotenství

Břicho je jasně viditelné ve 20. týdnu u pacientů, kteří byli do té doby docela malí. Postupně se zvyšuje a stává se určitou formou. Odborník zaznamenává změny při každé návštěvě konzultace.

Během této manipulace se zaměřuje na takové parametry, jako je obvod břicha a VVD.

Lékař porovnává výsledky s dřívějšími studiemi, hodnotí dynamiku a na základě získaných ukazatelů vyvozuje závěry o těhotenství a vývoji plodu. Pomocí této manipulace je možné určit nízkou hladinu vody nebo polyhydramnios, stejně jako přibližnou hmotnost dítěte.

Pokud se velikost zvětší rychle nebo pomalu, slouží to pro indikaci studie k vyloučení vývojových abnormalit.

Proč měřit

Měření VDM je považováno za postup, který provádí gynekolog vždy, když těhotná žena přijde na konzultaci. Na základě výsledků je možné diagnostikovat intrauterinní retardaci růstu v rané fázi.

U každého pacienta však těhotenství probíhá jinak a není nutné porovnávat výsledky s tabulkou a vyvodit závěry sami.

Výška

U žen z druhého trimestru gynekolog při vyšetření vyhodnotí, kde se nachází spodní část dělohy. V 16. týdnu se nachází mezi pupkem a ochlupením. Při měření IRR je jasné, že samotná dutina je umístěna dva prsty pod pupkem a žaludek roste do velké velikosti.

Ve 24. týdnu je IRR dělohy zaznamenána na pupku a 28. 28. stoupá nad ní 2-3 prsty. Ve 32 týdnech spadá IRR genitálního orgánu doprostřed svazku a xiphoidního procesu. Na 36. místě tento indikátor dosáhne nejvyšší úrovně, tj. Xiphoidního procesu.

Obvod břicha nastávající matky je 90 cm, pupek se vyhladí a znatelně vyboulí.

Krátce před porodem je pupek všech nastávajících matek vyklenutý, ale ke snížení dochází stlačením hlavy dítěte ke vchodu do pánve..

Jak měřit

Výška postavení dna dělohy v lékařské praxi je vzdálenost, kterou lze měřit mezi horní stěnou pohlavních orgánů a okrajem ochlupení. S postupným vývojem plodu se zvětší velikost orgánu a jeho dno se stanoví břišní stěnou.

Až do dnešního dne provádí všechna měření růstu dítěte místo lékaře během vaginálního vyšetření a stanovení vzdálenosti k děložnímu čípku.

K určení výšky děložního pozadí se provádí několik manipulací:

 • pacient si sundá šaty a sedí na gauči;
 • s centimetr páskou, gynekolog měří vzdálenost od horního okraje ochlupení k nejvíce vyčnívajícímu bodu dna genitálního orgánu.
 • výsledek studie je zaznamenán na výměnné kartě ženy v práci a na kartě v lékařském zařízení.

Tabulka výšky týdne

Od druhého trimestru se rozměry zvětšují a jeho dno začíná přesahovat malou pánev. Během těchto změn odborník snadno prohmatá oblast dělohy stěnou pobřišnice.

Během těhotenství postupně stoupá výška dna genitálního orgánu. Tyto faktory mohou ovlivnit tyto výsledky:

 • žena nese dvě nebo tři plody;
 • Plodová voda
 • velikost a umístění dítěte.

Při hodnocení získaných ukazatelů se porodník zaměřuje na jednotlivé charakteristiky průběhu těhotenství. Z tohoto důvodu se indikátory mohou lišit od normy AMD v týdnech u pacientů se stejným obdobím.

Tento jev není považován za anomálii a nevyvolává podezření gynekologa.

Po manipulaci gynekolog porovná výsledky studie s tabulkou „Výška děložního fundusu v týdnech“ a vyvodí závěry.

Obvod břicha

Velikost pohlavních orgánů se v závislosti na týdnu těhotenství postupně zvyšuje. Změny této povahy jsou způsobeny jak aktivním růstem dítěte, tak zvýšením objemu placenty, fetálních membrán a plodové vody.

Až do konce prvního trimestru nepřesahují rozměry za pánevní kosti, takže je problematické stanovit přítomnost plodu normální palpací.

Počínaje 13. až 14. dnem dělohy začíná stoupat nad ochlupení. Doporučuje se začít měřit obvod břicha s 20..

Od tohoto období získává zaoblený tvar a je jasně viditelný pro ostatní. V budoucnu se při každé návštěvě konzultace měří obvod ženy.

Pro tento postup je nutná běžná centimetrová páska. Pomocí získaných ukazatelů je možné stanovit přibližnou hmotnost plodu a pracovní období.

Kruhový stůl

Při určování kruhu jsou brány v úvahu různé faktory. Pozornost je věnována jak postavě ženy, tak její váze.

V lékařské praxi lékaři používají tabulku, ve které je obvod břicha indikován týdně..

Pravidla měření

Hlavní podmínkou postupu je, že nastávající matka by měla být ve vodorovné poloze. Měření v tomto stavu umožňuje vyloučit dopad na konečné ukazatele vyšetření přední stěny pobřišnice a páteře.

Pro přesné výsledky je důležité, aby střeva a močový měchýř těhotné ženy byly zbity..

Algoritmus pro měření obvodu břicha je následující:

 • během procedury lékař používá centimetrovou pásku;
 • je umístěn tak, aby centimetrová páska byla striktně podél pupku a prošla podél bodu nejhlubší obratle.

Při plnění těchto požadavků se lékaři podaří získat přesné a spolehlivé výsledky..

Možné odchylky od normy

Ve většině případů je VDM hodnocena v souladu s běžnými kurzy. Někdy však existují výjimky. Může to být způsobeno strukturou těla nastávající matky nebo možnými odchylkami ve vývoji dítěte. Z tohoto důvodu je vážná odchylka indikátorů od normy Dillí důvodem pro provedení ultrazvukového vyšetření.

V některých případech je diagnostikována vyšší, než by měla být v tuto chvíli. Důvody tohoto jevu jsou následující:

Vysoké postavení pohlavních orgánů není vždy spojeno s vážným porušením vývoje plodu. Někdy klesne pod požadované parametry, což se také považuje za odchylku od normy..

Důvody tohoto jevu mohou být následující:

 • velkolepá postava ženy a příliš široká pánev;
 • malé množství plodové vody;
 • fetální abnormality.

Ve skutečnosti jsou důvody výskytu odchylek odlišné. Často k tomu dochází při nepřesném stanovení gestačního věku, protože mnoho pacientů nedokáže zjistit datum poslední menstruace. V důsledku nesprávně stanoveného období začíná ženská práce brzy nebo naopak pozdě.

Výška dna dělohy je považována za vážný parametr, díky kterému je možné posoudit, jak se dítě vyvíjí v děloze.

Z tohoto důvodu by člověk neměl ignorovat postup změny a věřit lékaři, aby jej provedl. Nesplnění VDM s termínem vyžaduje další studie, jako je ultrazvuk, CT a dopplerometrie.

VDM během těhotenství týdně - tabulka

Pro rodiče

Pro děti

Populární dnes

Vyhodnocení indikátorů VDM (zkratka znamená výšku děložního pozadí) je jedním z nejdůležitějších diagnostických opatření v průběhu těhotenství. Zaprvé, uvažovaný indikátor nám umožňuje určit věk vyvíjejícího se dítěte, za druhé, posoudit stav plodu, zatřetí, navrhnout přítomnost různých druhů odchylek ve vývoji dítěte.

U sexuálně zralých žen má děloha v normálním stavu délku až 8 cm, z toho asi 2,5 cm padá na krk. Jak se dítě vyvíjí, mění se také velikost dělohy a do 40. týdne mohou dosáhnout asi 40 cm. Hmotnost tohoto orgánu se také zvyšuje - před početí je asi 50 g a ve třetím trimestru se zvyšuje až na 4 kg.

VDM Essentials

Stav dělohy se během těhotenství významně mění. V počátečních fázích je tedy tento orgán prohmatán vaginou. Do 12. týdne se děloha nachází v oblasti stydkého kloubu a od příštího týdne přesahuje pánev a při snímání břišní stěny ji můžete cítit prsty.

Pro stanovení dotyčného indikátoru zaznamenává pacient v poloze na zádech běžnou měřicí páskou délku mezery mezi nejvyšším bodem dělohy a ochlupení. Výsledky každé takové kontroly jsou uloženy v poznámkovém bloku, což vám umožňuje vyhodnotit dynamiku změn stavu těla.

Obecně velikost dělohy v centimetrech obvykle odpovídá týdnu v semestru: 8. - 9. - asi 8-9 cm, 40 - asi 40 cm.

Pokud se ukazatel VDM během jednoho týdne neshoduje s průměrnými normálními hodnotami a odchyluje se však ve směru zvyšování, může odborník předpokládat vícenásobné těhotenství. Pokud existují odchylky ve směru redukce, lze diagnostikovat pomalý vývoj plodu a různé patologie, například oligohydramniá nebo nesprávná poloha (příčná, šikmá) atd..

Je důležité, aby hodnoty VDM byly zaznamenávány pravidelně as přibližně stejnou frekvencí, protože jednotlivá měření nejsou informativní a dostatečná pro správnou diagnózu těhotenství.

Důležité! Dané ukazatele výšky dna dělohy jsou průměrné. Tato hodnota se může lišit v závislosti na různých okolnostech, například u velkých matek je děloha větší než miniaturní spravedlivá pohlaví, proto se jejich ukazatele VDM budou také lišit.

Funkce děložních změn během těhotenství

Velikost, tvar a další vlastnosti daného orgánu se liší v závislosti na gestačním věku.

V průměru 8–9 týdnů jsou rozměry ženské dělohy podobné velikosti husích vajec. V tuto chvíli to obvykle nelze pociťovat při pohmatu břišní stěny, protože orgán sídlí v pánevní oblasti a pouze o 3-4 měsíce stoupá o něco výše než pubis. Je zaznamenáno zvýšení aktivity funkce placentárního systému. Velikost corpus luteum se zmenší na úplné vymizení. Plavidla jsou vytvářena u embrya, začíná dělat první pohyby.

Do 10. až 13. týdne v semestru roste samice dělohy na průměrně 11 cm. Tělo nastávající matky je očištěno od různých druhů toxinů a jiných škodlivých látek, což vede ke znatelnému zvýšení závažnosti toxikózy.

Ve 14. - 16. týdnu roste orgán na průměrně 14 cm. U plodu jsou orgány v této fázi dokončeny, aby se vytvořily orgány..

V 16. týdnu je pozice děložního fundusu zaznamenána v intervalu mezi ženskou pubis a jejím pupkem.

Během 17. až 18. týdne je dokončena tvorba placentárního systému. Imunitní systém dítěte, mozeček a končetiny jsou již přítomny. Děloha roste na asi 18-19 cm.

Počínaje 20. týdnem se dimenze dotyčných orgánů začnou přizpůsobovat gestačnímu věku. Počínaje 21. týdnem je mezera mezi dnem a pubis přibližně 21 cm. Dále, s každým dalším týdnem, se tento indikátor zvětšuje asi o 1 cm. Dno dělohy během této doby je o 2 prsty nižší než pupek.

Během 22. až 24. týdne se velikost orgánu zvětšuje v průměru na 23 cm. Embryo, které se v matce aktivně vyvíjí, již má své vlastní kosti a svaly a váží asi 0,6 kg. Ve 24. týdnu je dno v oblasti pupku a jeho výška stojí asi 24 cm. Začne se tvořit dýchací systém dítěte..

Během 28. týdne je VDM přibližně 28 cm. Samotné dno je umístěno o několik centimetrů výše než pupek.

V trimestru III, ve 29. - 30. týdnu, je velikost orgánu asi 31 cm.

Během 32. týdne se děloha ženy nachází přibližně ve středu mezi pupkem těhotné ženy a xiphoidním procesem její hrudní kosti. VDM je v tomto případě asi 32 cm. Do 36. týdne se příslušný orgán nachází na trati, přes kterou jsou spojeny oblouky oblouku.

Již od 38. týdne funkčního období orgán postupně klesá. Dno současně vytváří tlak na ženskou bránici a její žaludek. Jídlo se začíná trávit znatelně pomaleji, dochází k nepříjemnému pálení žáhy. Průměrná hmotnost plodu v tomto období může dosáhnout 2,5 kg.

Ve 40. týdnu, jak bylo uvedeno, může být VDM 40 cm, ale v průměru je menší - na úrovni 32 cm. Dno dělohy během tohoto období je mezi pupkem a žebry. Plod je plně formován, vyvinut a plně funkční. Tělo nastávající matky se v tomto období aktivně připravuje na brzké narození, pokud k tomu dosud nedošlo.

VDM odchylky od normy

Průměrné normální VDM ukazatele za týdny jsou uvedeny v následující tabulce.

Stůl. WDM za týden

Těhotenství, týdnyVDM, cmTěhotenství, týdnyVDM, cm
8-98-926-2728-28
10-1110-1128-2926-31
12-1310-1130-3129-32
14-1512-1332-3331-33
16-1714-1934-3532-33
18-1916-2136-3732-37
20-2118-2438-3935-38
22-2321-2540-4134-35
24-2523-27

Index VDM se obecně může měnit pod vlivem následujících faktorů:

 • velikost vyvíjejícího se plodu;
 • individuální anatomické rysy těla matky;
 • postavení dítěte;
 • počet vyvíjejících se dětí;
 • Objem amniotické (amniotické, intrauterinní) tekutiny.

Za určitých okolností se hodnota VDM může lišit od průměrovaných ukazatelů normy. Informace o tom jsou zvýrazněny v tabulce..

Stůl. Důvody odchylky VDM od normy

VDM pod normální hodnotouVDM je vyšší než obvykle
Nedostatek plodové vodyNadměrná plodová voda
Široká pánev jako anatomický rys u velkých dívekÚzké umyvadlo
Nepřesné určení termínuVícečetné těhotenství
Zpoždění ve formování dítěteExtra velké velikosti dítěte
Nesprávné umístění vyvíjejícího se dítěte

Spolu s indexem VDM odborníci obvykle současně určují obsah plodové vody, na které vývojové procesy plodu do značné míry závisí. Množství nitroděložní vody závisí na řadě ukazatelů, například na celkové tloušťce podkožního tuku, na individuálních vlastnostech ženského těla atd. Na konci těhotenství můžete pomocí výše uvedených ukazatelů určit přibližnou hmotnost dítěte. Za tímto účelem musí být hodnota získaná měřením objemu mateřského břicha odebrána z VDM.

Stůl. Složení plodové vody streamery

Jak nezávisle určit VDM?

V případě potřeby lze VDM rozpoznat interně. Postupujte podle následujících kroků..

První krok. Vyprázdněte močový měchýř.

Druhý krok. Vracíme se z toalety, lehneme si na postel a narovnáme si nohy.

Třetí krok. Najdeme místo, kde končí naše děloha. Za tímto účelem položte ruce na střed našeho břicha. Musíte to udělat v oblasti ochlupení. Pomalu pohybujte prsty nahoru a pokuste se najít místo, kde se hustota břicha stává měkčí. Tady dole.

Čtvrtý krok. Pomocí jednoduchého měřicího pásku určíme vzdálenost mezi nalezeným dnem a počátečním bodem naší studie. Již jste obeznámeni s běžnými ukazateli pro každý termín..

Pokud se nalezená hodnota příliš liší od průměru pro váš termín, může to znamenat přítomnost různých poruch a odchylek (uvedených dříve) nebo původně nesprávně zjištěný gestační věk.

Pravidelné sledování dynamiky zvětšení dělohy umožňuje sledovat vývoj těhotenství a včasně detekovat různé odchylky. Neignorujte tuto událost, jděte na konzultaci s lékařem a postupujte podle jeho doporučení.

Zdraví pro vás a vaše dítě!

Video - VDM pro těhotenský týdenní stůl

Líbil se vám materiál? Prosím ohodnoťte!

Výška děložního pozadí v týdnu těhotenství

Co je VDM během těhotenství?

VDM u těhotných žen je diagnostický parametr, který odhaduje dynamiku výšky dělohy. Měří se vzdálenost podél svislé linie břicha od horního bodu vnitřního orgánu k ochlupení. Měření se provádějí od 13 týdnů při každém vyšetření, aby se vyhodnotilo rostoucí dynamické tempo růstu a tvorby plodu poté.

Zpočátku je vnitřní orgán umístěn za pánevní kostí, jak se dítě vyvíjí, je zaoblené a začíná vycházet ven do středu a získává symetrický tvar. Ale již ve třetím trimestru je děloha protáhlá, stává se oválnější, vlákna se prodlužují a zesilují, vytváří se unikátní cévní síť.
VDM během těhotenství by se měla přibližně rovnat těhotenství. Proto se ve výpočtech lze spolehnout na tyto parametrické funkce.

Míra VDM v týdnu těhotenství

Parametr výška v stoji je určen od druhého trimestru, protože před tímto obdobím není možné tento údaj změřit. Vnitřní orgán je tak malý (po dobu 8-9 týdnů. Velikost husího vajíčka), že ještě nepřekročil malou pánev.

Na konci třetího měsíce děloha postupně stoupá a má velikost asi 11 centimetrů. Čtvrtý měsíc, dítě dokončí tvorbu orgánů a začne aktivní růst, parametr bude přibližně 14 cm. Před narozením se břicho začne snižovat, dítě se připravuje na narození, takže od 32 týdnů je VDM na úrovni 32-40 cm a často se nárůst zastaví.

Ukazatele VDM během těhotenství jsou přísně individuální a hodnotí se pouze dynamicky. Při stanovení diagnózy se vezme v úvahu dědičnost a fyziologická struktura ženy. Norma se může lišit od 2 do 3 cm.

Jak změřit výšku dolní části dělohy během těhotenství

Není obtížné samostatně stanovit výšku děložního pozadí. Nejprve musíte vyprázdnit močový měchýř, aby nedošlo ke zkreslení parametrů měření.

 1. Změřte parametry ležící na tvrdém povrchu.
 2. Aby bylo možné měřit, je třeba trápit přes ochlupení kosti přechodu z pevného stavu kostní tkáně na měkkou.
 3. Na dolní bod se aplikuje centimetrová páska a podél bílé linie břicha se pohybují směrem nahoru, také k přechodu z hustého na měkký, který bude dole..

Jednorázové měření VDM a chladicí kapaliny (obvod břicha) není indikativní. K vyhodnocení vývoje a růstu plodu jsou vyžadována systematická týdenní měření. V přítomnosti výrazných odchylek od normy v dynamice jsou nutné další studie k diagnostice patologie.

Týdenní tabulka VDM

Těhotenství (týdny)Výška (cm)Chladicí kapalina (cm)
148-
osmnáct12-19-
dvacet18-2170-74
2222-2372-77
2423-2576-80
2626-2878-82
2827-3080-84
třicet28-3182-86
3230-3284-88
3431-3386-90
3632-3588-92
3836-3890-94
4038-4094-100

Pokud výška dna dělohy neodpovídá gestačnímu věku, dešifrování nemůže být založeno pouze na těchto číslech. Standardy jsou vytvářeny za účelem podezření na patologii a provedení dalších diagnostických opatření..

Při stanovení EDM na začátku prvního trimestru by děloha měla opouštět v důsledku ochlupení kosti, pokud k tomu nedošlo, pak existuje podezření na mimoděložní těhotenství, když je vajíčko oplodněno ve vejcovodu. V budoucnu pokles indikuje hypotrofii - vývojová retardace, oligohydramnie nebo označuje příčnou prezentaci.

Pokud je děloha vysoká, může se v lůně, velkém plodu nebo polyhydramniu vyvinout více než jedno dítě. Zřídkakdy lze s nadhodnoceným tempem diagnostikovat chorionepiteliom (nádor ve tkáních placenty), což ohrožuje život dítěte.

Po 38 týdnech klesá obvod břicha, dítě sestoupí na krk, chystá se projít porodním kanálem a narodí se. V případě předčasného poklesu by měly být provedeny další studie k detekci patologií nebo infekčních ložisek, které ovlivňují ložisko.

Články O Neplodnosti