Hlavní Zdraví

Mírné oligohydramnie během těhotenství

Nízká voda je stav, při kterém dochází ke snížení množství plodové vody o méně než 500 ml v době těhotenství po celé období. Mírné oligohydramnie jsou indikovány, pokud je objem plodové vody na dolní hranici normálu. Co ohrožuje tento stav u těhotné ženy a jejího dítěte?

Amniotická tekutina a jejich role v těhotenství

Amniotická tekutina nebo plodová voda je prostředím, ve kterém plod během těhotenství roste. Amniotická tekutina je uvnitř močového měchýře, což vytváří příznivé podmínky pro vývoj dítěte. Během porodu se zlomí močový měchýř a plodová voda zmizí. Ve vzácných případech se dítě narodí „v košili“, tj. Je obklopeno vodou a neotevřeným močovým měchýřem.

Funkce plodové vody:

 • vytvořit prostor pro pohyby plodu;
 • chránit dítě před zraněním;
 • udržovat teplotu na správné úrovni;
 • zabránit kompresi pupeční šňůry;
 • zajištění přepravy živin;
 • podporovat metabolické procesy.

V první polovině těhotenství je plodová voda transparentní, žluté barvy. V budoucnosti se plodová voda stává světlou, bělavou. Na konci těhotenství je plodová voda zakalená a opalizující. Zelený odstín plodové vody naznačuje možnou infekci plodu. K příměsi krve v plodové vodě dochází s abrazí placenty a různým krvácením.

Objem plodové vody závisí na délce těhotenství. Ke zvyšování množství plodové vody dochází nerovnoměrně. Vrchol objemu plodové vody byl zaznamenán ve 32-34 týdnech - 900 ml. V období těhotenství je množství plodové vody v rozmezí 500 až 1500 ml.

Příčiny oligohydramnios

Existuje několik možných příčin nedostatku vody:

 • Vrozené malformace plodu;
 • intrauterinní infekce plodu;
 • chromozomální abnormality;
 • retardace růstu plodu;
 • chronická patologie srdce a ledvin u matky;
 • nemoci pojivové tkáně v matce;
 • preeklampsie;
 • placentární nedostatečnost;
 • abnormality placenty;
 • post-term těhotenství;
 • prenatální smrt plodu;
 • únik plodové vody.

Při přetížení se velmi často vyskytuje nedostatek vody. Podle statistik se tento stav vyskytuje u 12% žen, jejichž těhotenství překročilo hranici 41 týdnů. V tomto případě je střední oligohydramnium vysvětleno postupnou resorpcí tekutiny a vznikající placentární nedostatečností. Když trpí nadváhou, je oligohydramnios obvykle kombinován se známkami fetální hypoxie.

Příčinou oligohydramnií mohou být různé anomálie ve struktuře placenty. V tomto stavu se vývoj plodové vody snižuje a jejich objem v močovém měchýři rychle klesá. Velmi často umírněné oligohydramnios jde se zpožděním ve vývoji plodu.

V polovině všech případů nelze navzdory vyšetření zjistit příčinu oligohydramnií. Tento jev se nazývá idiopatické oligohydramnie. Léčba se neprovádí, žena je sledována. Podle indikací je předepisována symptomatická terapie..

Nízká voda a malformace plodu

Existuje jasná vazba mezi oligohydramniemi a vrozenými malformacemi plodu. S touto patologií jsou nejčastěji detekovány takové anomálie močového systému:

 • ageneze ledvin a / nebo močové trubice;
 • oboustranná obstrukce močovodů;
 • oboustranná dysplázie ledvin;
 • polycystické onemocnění ledvin.

Nízká voda je alarmující signál, který ukazuje vážné poruchy během těhotenství. Se snížením množství plodové vody je nutné provést ultrazvukové vyšetření na vysoce přesném skeneru, aby se zjistily nebo vyloučily malformace plodu. Některé zjištěné abnormality nejsou kompatibilní se životem. V kombinaci s oligohydramniemi a těžkými vrozenými malformacemi po dobu až 22 týdnů je otázka potratu.

Příznaky

Snížení objemu průchodů plodové vody bez povšimnutí žen. Mírná nízká voda nemá vliv na pohodu budoucí matky. Diagnóza se provádí ultrazvukem a je obvykle náhodným nálezem..

S těžkými oligohydramniemi se mohou objevit následující příznaky:

 • zmenšení velikosti břicha;
 • bolest v podbřišku, pupeční oblasti;
 • zvýšení nebo snížení motorické aktivity plodu (v důsledku hypoxie).

S oligohydramniemi spojenými s únikem vody se na prádle objevují průhledné skvrny bez štiplavého zápachu. Voda neustále vytéká, jejich objem se může postupně zvyšovat. Únik vody se zvyšuje s prudkou změnou polohy těla, kýcháním, kašlem. K diagnostice této patologie se používají speciální testy k odlišení unikající vody od moči a jiných tělesných tekutin.

Diagnostika

Postup stanovení diagnózy:

Inspekce a fyzické prohlídky

Mírné oligohydramnie prakticky neovlivňují hmotnost a celkový stav ženy. Jeden může mít podezření na problém pouze pravidelným měřením obvodu břicha (chladicí kapaliny) a výšky děložního pozadí (VDM). Měření chladicí kapaliny a VDM se provádí podle harmonogramu:

 • 1krát za 2 týdny - až 30 týdnů;
 • Jednou týdně - po 30 týdnech.

S oligohydramniemi je ve ukazatelích VDM a chladicí kapaliny ve srovnání s normou pro toto období těhotenství zpoždění. Stejný příznak se vyskytuje s retardací růstu plodu. Během ultrazvuku můžete rozlišovat jeden stav od jiného.

S mírnými oligohydramniemi prakticky neexistují žádné vnější změny. Při výrazném snížení množství plodové vody jsou malé části plodu dobře hmatné (včetně období úplného těhotenství)..

Ultrazvuk

Ultrazvuk je hlavní metodou pro diagnostiku patologie plodové vody. Při provádění ultrazvuku upozorňuje lékař nejen na množství plodové vody, ale také na její barvu a průhlednost. Podle stavu plodové vody lze předpokládat příčinu oligohydramnií a určit taktiku léčby.

Objem plodové vody závisí na gestačním věku. Ultrazvuková diagnostika se zaměřuje na speciálně navržené tabulky. Pokud je počet amniotických norem a index amniotické tekutiny pod normálem, mluví o oligohydramnios. V období úplného těhotenství (po 36 týdnech) by měl být objem plodové vody 500–1500 ml.

Těhotenské komplikace a důsledky pro plod

Mírné nízké hladiny vody mohou vést k vážným komplikacím. Nedostatek plodové vody vede ke stlačení pupečníkové šňůry, což může způsobit smrt plodu až do smrti. Při hypoxii se dítě začne aktivně pohybovat v mateřském lůně. V budoucnu je zvýšená aktivita nahrazena inhibicí, pohyby plodu jsou méně časté. Pokud se dítě necítí cítit déle než 6 hodin v řadě, naléhavě je třeba navštívit lékaře.

Nedostatek plodové vody může vést ke vzniku vazů pojivové tkáně - nitě umístěné mezi kůží a močovým měchýřem. Pletením pupeční šňůry takové šňůry narušují tok krve k plodu a způsobují akutní hypoxii. Šňůry umístěné kolem konců plodu mohou vést k amputaci během vývoje plodu.

Mírné oligohydramnie vytvářejí příznivé podmínky pro rozvoj nitroděložní infekce. Při nedostatečném množství plodové vody je metabolismus narušen, cirkulace biologických tekutin je obtížná. Infekce plodu může vést k smrti, způsobit potrat nebo předčasný porod.

Nedostatečný objem plodové vody vede k tvorbě plochého močového měchýře. Fetální močový měchýř se během porodu neotevře, inhibuje průběh porodu, narušuje normální vývoj plodu. Výrazně zvýšené riziko krvácení a poranění. Při porodu existuje vysoká pravděpodobnost prasknutí děložního čípku a perineu.

Management těhotenství

Taktika lékaře bude záviset na délce těhotenství. Pokud byly oligohydramnie detekovány před 22 týdny, provede se důkladné vyšetření pacienta, včetně:

 • stanovení hladiny hormonů;
 • screening infekcí;
 • Dopplerovský ultrazvuk.

Při provádění ultrazvuku se zvláštní pozornost věnuje stavu plodu a placenty. Při identifikaci malformací, které nejsou slučitelné se životem, je problém potratů vyřešen.

Pokud jsou zjištěné vady chirurgicky korigovány, žena spadá pod dohled odborníků. Chirurgické ošetření se provádí krátce po narození dítěte. Některé operace se provádějí okamžitě po narození nebo dokonce během těhotenství. Prognóza dítěte bude záviset na závažnosti zjištěné vady..

Kombinace oligohydramnií a retardace růstu plodu je nepříznivým příznakem. Čím kratší období těhotenství, tím vyšší je šance na nepříznivý výsledek. Ve druhém trimestru je takové těhotenství nejčastěji spontánně přerušeno. Ve třetím trimestru III je riziko předčasného porodu, prenatální smrti plodu nebo smrti novorozence v prvních dnech života velmi vysoké.

Dobrá známka je mírná suchost v trimestru III bez současného zpoždění vývoje plodu. V této situaci nemusí nedostatek plodové vody ovlivnit stav dítěte. V nepřítomnosti CDF je prognóza příznivá. Takové těhotenství obvykle končí v okamžiku narození zdravého dítěte.

Léčba

Terapie oligohydramnios nebyla vyvinuta. V současné době neexistují žádné mechanismy ovlivňující množství plodové vody. Těhotná žena je pod přísným lékařským dohledem. Podle indikací se provádí symptomatická terapie. Hospitalizace je indikována s prudkým zhoršením stavu ženy a plodu, jakož i při přípravě na porod.

Bilance plodové vody je autonomním procesem. Jejich objem nezávisí na množství tekutiny, kterou žena vypila. Nemá smysl zvyšovat podíl nápojů ve stravě nebo užívání léků. Ovlivnění množství plodové vody z vnějšku není možné. Jediné, co může lékař udělat, je pokusit se najít příčinu oligohydramniózy a její eliminace zvýšit tvorbu plodové vody během těhotenství..

V případě retardace růstu plodu způsobené oligohydramniemi se provádí léčba ke zlepšení uteroplacentálního krevního toku. Taková léčba je bohužel neúčinná. Je prokázáno, že specifická terapie pro zpomalení růstu plodu u žen s nízkou hladinou vody nepřináší prakticky požadovaný výsledek.

Pokud je detekována infekce, která může způsobit oligohydramniá, provede se antibakteriální nebo antivirová terapie. Drogy jsou vybírány s ohledem na identifikovaný patogen a gestační věk. Po ukončení terapie se provádí kontrolní ultrazvuk s povinným stanovením objemu plodové vody v dynamice.

Taktika pro oligohydramnie způsobená prasknutím močového měchýře a vypouštěním vody bude záviset na gestačním věku. Pokud je to možné, lékaři se snaží prodloužit těhotenství na dobu 37 týdnů. Pokud se roztržení močového měchýře zvyšuje a voda vytéká stále více a více, provádí se nouzový císařský řez bez ohledu na délku těhotenství.

Péče o narození

Porod s mírnými oligohydramniemi nemusí vždy probíhat bezpečně a je za takových podmínek často komplikován:

 • slabost práce;
 • předčasné vypuštění plodové vody;
 • plochý močový měchýř;
 • předčasné přerušení placenty;
 • krvácení při porodu a po porodu.

Aby se předešlo těmto komplikacím při porodu, lékaři dodržují určitou taktiku:

 • Předčasné otevření močového měchýře (na začátku první fáze porodu, krátce po prvních kontrakcích).
 • Neustálé sledování plodu (auskultace, CTG).

S rozvojem komplikací se provádí císařský řez v nouzovém stavu..

Nízká voda upoutá pozornost sama o sobě, ale jako příznak možných komplikací plodu. Snížení objemu plodové vody je často kombinováno s VLD a abnormalitami placenty. V polovině všech případů nelze zjistit příčinu oligohydramnií.

Nízká voda během těhotenství: příčiny, příznaky, léčba.

Složení a objem plodové vody mají významný vliv na bezpečnost plodu a jeho nitroděložní vývoj. Pro každý gestační věk jsou stanoveny jeho vlastní limity pro normální objem vody. Pokud je jejich počet menší než přípustná hodnota, je diagnostikována oligohydramnios.

Pojem množství vody

Normální množství nitroděložní tekutiny se mění v poměrně širokém rozmezí. Průměrně to je 0, 6–1, 5 litrů. Hodně záleží na jejich množství, protože je to tekutina, která dává vyvíjejícímu se plodu volnost pohybu, podporuje normální metabolismus a poskytuje spolehlivou ochranu pupeční šňůry před sevřením.

Jak je uvedeno, objem nitroděložní tekutiny se zvyšuje v souladu s gestačním věkem. Uvažujeme-li těhotenství po týdnech, objem intrauterinní vody se mění přibližně následujícím způsobem:

 • V 10 týdnech je 30 ml.
 • Ve 13-14 týdnech - asi 100 ml.
 • Po 18–20 týdnech se množství tekutiny v průměru zvýší na 400 ml.
 • Do konce semestru (od 36 do 37 týdnů) - asi 1–1, 5 l.

Blíže k datu narození se může objem plodové vody snížit na 0,8 litru. Stejné množství vody je typické pro odložené těhotenství.

Na základě výše uvedených informací při narození dítěte vychází z lůna ženy přibližně 1, 3–1, 8 kg směsi plodové vody a placenty. V tomto případě je placenta asi 0,5–1 kg, zbývající hmota je obsazena vodou.

Nízká voda: popis a formy choroby

Někdy se obsah intrauterinní vody v důsledku určitých okolností odchyluje od normálních hodnot. V případě jejich redukce mluvíme o nedostatku vody.

Existuje několik klasifikací oligohydramnios. To může být:

1. Chronická a akutní. Chronické oligohydramnie se vyznačují nepřítomností závažných symptomů. Těhotná žena se zpravidla cítí normálně. Potvrďte, že nedostatek plodové vody je možný pouze ultrazvukem.

Akutní forma je charakterizována přítomností řady nepříznivých příznaků, jmenovitě: snížení výšky dna dělohy, velikosti břicha, dělohy jako celku; bolest při pohybu plodu; vzhled slabosti, nevolnost a nevolnost; bolest v podbřišku.

2. Brzy a pozdě. Raná forma se vyvíjí hlavně s funkční nedostatečností membrán a je diagnostikována nejčastěji v 16–20 týdnech těhotenství.

Pozdní forma se stanoví v průměru po 25–26 týdnech. Může se vyvinout na pozadí endometriálních poruch dělohy a různých sekundárních chorob, včetně diabetu, arteriální hypertenze a dalších.

3. Primární a sekundární. S primárními oligohydramniemi může dojít k narušení integrity amniotického vaku.

Sekundární oligohydramnie se vyvíjejí vždy s narušením integrity skořápek, proto tekutina postupně začíná vytékat.

Příznaky a hlavní příznaky oligohydramnios

Ve většině případů se blaho žen s mírnou formou nemoci vážně nezhorší.

Pro výrazné onemocnění je přítomnost:

 • Nevolnost, celková slabost a sucho v ústech.
 • Pacienti mají také bolesti v podbřišku, jejichž intenzita se zvyšuje s pohyblivostí dítěte. Po 20. týdnu těhotenství se plod začne chovat mnohem aktivněji. Na pozadí nedostatečného množství plodové vody jsou její amortizační vlastnosti výrazně sníženy. Z tohoto důvodu má žena docela silné bolesti.

Mezi hlavní příznaky oligohydramnií diagnostikovaných v procesu gynekologického vyšetření a ultrazvuku lze uvést

 • zpoždění velikosti dělohy od normálu pro aktuální gestační věk.
 • Klesá také obvod břicha a omezuje se pohyblivost dítěte.

Diagnóza je potvrzena ultrazvukem. Rovněž umožňuje určit objem nitroděložní vody a závažnost oligohydramnií, pokud existují. Nejčastěji se žena nejprve podrobí ultrazvukovému vyšetření a poté provede podrobnější gynekologické vyšetření.

Při nedostatku plodové vody může dojít k spontánnímu potratu nebo předčasnému porodu. Během kontrakcí bude žena cítit velmi silnou bolest. Cervix se otevírá pomaleji.

Činnosti klanu jsou ve většině situací zdlouhavé. Po otevření plodové vody je zjištěno nevýznamné množství viskózní tekutiny zbarvené stolicí dítěte.

Nebezpečí oligohydramnií pro ženy a děti

Nízká voda vede k řadě komplikací. Při nedostatečném množství plodové vody začnou stěny dělohy vyvíjet tlak na fetální vak a v důsledku toho i na dítě. V důsledku toho se musí ohýbat v neobvyklé poloze, kvůli které může nastat řada vedlejších účinků, včetně:

 • sloučení kůže amniotickým vakem;
 • clubfoot;
 • různé druhy spinálních anomálií.
 • dětská pokožka se stává suchou a vrásčitou.

Nízká voda nepříznivě ovlivňuje těhotenství. Jak již bylo uvedeno, pacienti pociťují bolest, zvláště se zvyšující se s rostoucí aktivitou dítěte.

Kvůli nedostatku tekutin může být těhotenství přerušeno. Riziko potratu je zvláště vysoké v 1. trimestru.

Bez ohledu na typ onemocnění se objevují komplikace narození. Nejběžnější je slabost procesu, vyjádřená nedostatečně silnými pokusy a menšími zápasy.

Tyto problémy se objevují v důsledku nízkého tlaku amniotického vaku. Vzhledem ke své zmenšené velikosti není schopen ovlivnit rychlost a stupeň otevření děložního hrdla.

Kromě toho může lékař předepsat speciální léky, které stimulují kontrakce. Obvykle jsou léky předepisovány na dobu delší než 35 týdnů.

Hlavní příčiny nedostatku vody

Vzhled nemoci vede k mnoha různým důvodům, včetně;

 • patologie močového systému;
 • genetická predispozice k předmětným poruchám;
 • vysoký krevní tlak;
 • exacerbace chronických onemocnění během těhotenství;
 • bakteriální infekce;
 • vícenásobné těhotenství;
 • přesouvání. Placenta poté, co sloužila sama, rychle stárne, stratifikuje a ztrácí svou funkci. S vývojem oligohydramnií na pozadí přetížení lékaři zpravidla vyvolávají umělé zrození;
 • metabolická porucha;
 • nadváha;
 • neslučitelnost Rh faktoru krve matky a dítěte;
 • fetoplacentální nedostatečnost;
 • různá onemocnění placenty;
 • diabetes;
 • patologie nebo nedostatečný vývoj sekrečního epitelu.

Diagnostika oligohydramnií

Amniotické vody jsou prvním prostředím života dítěte, proto je velmi důležité, aby složení a samozřejmě i množství tekutiny byly přijatelné pro úplný vývoj dítěte..

Pro stanovení množství tekutiny žena, jak již bylo uvedeno, podstoupí ultrazvukové vyšetření. Na základě výsledků průzkumu je vypracován závěr, ve kterém je mimo jiné uveden index plodové vody. Tento indikátor charakterizuje objem vody přítomné v plodové vodě. V každé fázi těhotenství je rychlost tekutin individuální. Díky tomuto ukazateli může lékař vyvodit závěry o povaze vývoje těhotenství.

Objem plodové vody a její složení se mění téměř týdně. Kromě průměrné hodnoty existuje dostatečně významný rozdíl v přípustných hodnotách indexu plodové vody.

Je důležité pochopit, že tyto výkyvy jsou poměrně značné, takže i když ji máte daleko od zavedené normy, nemusí to nutně vyvolávat obavy a obavy..

Obecně je možné studovat normální ukazatele plodové vody a přijatelné odchylky od normy v každém gestačním věku v následující tabulce:

Těhotné ženy se často zajímají: proč se plodová voda zvětšuje nebo zmenšuje? Důvod je ten, že plod se vyvíjí a jak roste, spolkne intrauterinní vodu a poté ji z těla odstraní močí. Nemusíte se starat o stav dítěte: intrauterinní vody se obnovují s frekvencí 3 až 4 hodiny a každé 3 až 4 dny se zcela mění..

Mírná nízká voda: základní informace a doporučení

Jak je uvedeno, oligohydramnium je pokles objemu plodové vody pod přijatelnou hladinu a může být mírný nebo výrazný. Mírnější forma je diagnostikována mnohem častěji..

Pro mírné oligohydramnie je charakteristické relativně malé snížení objemu intrauterinních vod. Tato forma je méně nebezpečná ve srovnání se silně nízkou vodou. Ale starosti a potíže, umírněné oligohydramnie během těhotenství mohou přinést méně. Ano, mohou se objevit i nejrůznější komplikace, které nepříznivě neovlivňují stav plodu.

Například výsledkem uvažované odchylky se stává často narození malého dítěte. Častými následky jsou také dysplazie kyčle, různé druhy patologie páteře.

Nemusíte se však hned začít obávat - v naprosté většině situací těhotenství s uvažovanou formou oligohydramnios prochází a úspěšně končí a dítě se narodí v relativně dobrém stavu.

Pokud byla během příštího ultrazvukového vyšetření diagnostikována průměrná forma oligohydramnií, nikdo to nebude považovat za konečný závěr. Je nutné znovu přezkoumat. Je lepší to udělat v jiné kanceláři a u jiného lékaře.

Kromě toho může lékař doporučit vaskulární doppleografii, aby zkontroloval vývojovou rychlost dítěte, jakož i kardiomonitoring, který posoudí stav plodu jako celku.

Lékař se také pokusí zjistit důvody, na základě kterých se začala rozvíjet suchost. Přesné důvody vzniku takové anomálie nebyly zcela prokázány, ale nejčastěji vedou k takovým problémům:

 • infekce genitourinárního systému. Dokonce i nemoci, které pacientka utrpěla bez těhotenství, mohou vést k výskytu oligohydramnios;
 • vysoký krevní tlak;
 • chronické zánětlivé procesy v těle.

Různé problémy, které zažívá přímo vyvíjející se dítě, mohou vést k výskytu mírných oligohydramnií. Například se často objevuje problém v důsledku chronické hypoxie a dalších abnormalit nitroděložního vývoje.

Obvykle, když je zjištěna mírná forma oligohydramnios, lékaři doporučují, aby těhotná žena upravila svůj jídelníček a celkový životní styl. Těmto pacientům se doporučuje jíst potraviny s vysokým obsahem minerálů a vitamínů..

Doporučuje se také normální pravidelný odpočinek a obecně šetrný režim bez napětí, napětí atd. A co je nejdůležitější, musíte být pravidelně sledováni lékařem odpovědným za těhotenství, abyste včas zjistili zhoršení stavu, pokud je přítomno, a přijměte vhodná opatření..

Silná suchost u těhotných žen: základní informace a doporučení

Výrazný typ oligohydramnií je pro matku a její nenarozené dítě nebezpečnější než umírněný. Žena je narušena nepříjemným pocitem v břiše (hlavně ve spodní části), nauzeou a nevolností. U plodu se velmi často rozvíjí hypoxie - stav způsobený nedostatečným objemem přiváděného kyslíku. Hypoxie je nebezpečná pro celé tělo dítěte jako celek a v největší míře pro nervový systém.

Na pozadí dlouhotrvajících a těžkých oligohydramnií se vytvářejí vazonosné vazy, které dítě proplétají. Ovlivňují pohyblivost plodu a někdy vedou k extrémně vážným zraněním. Pokud se simonartové vazy obalí kolem pupeční šňůry, dochází k narušení průtoku krve v cévách. Výsledek může být nepředvídatelný - od vývojových zpoždění až po smrt dítěte.

Hlavním příznakem u ženy je bolest v podbřišku. Zvláště se projevují na konci funkčního období, kdy je dítě již dost velké. Kvůli nedostatku vody je pracovní aktivita velmi často oslabena, což se stává předpokladem pro císařský řez.

Pokud je detekován výrazný oligohydramnios, je třeba dodržovat lékařská doporučení. Průběh léčby se volí individuálně s ohledem na stav pacienta a charakteristiky jeho problému..

Nízká úprava vody

K léčbě dané choroby se používají různé metody. Specifická možnost léčby je vybrána s ohledem na intenzitu závažnosti nemoci, příčiny jejího výskytu a trvání. Pokud například obezita a metabolické poruchy povedou k výskytu oligohydramnií v rozmezí 1–2 trimestrů, lékař předepíše ženě individuální stravu a léky, aby žena normalizovala funkci placenty.

Při zjištění nedostatku vody po 31 týdnech je nejčastěji předepisována komplexní léčba, včetně léků na normalizaci metabolismu, vitamínů a léků k odstranění hlavní příčiny onemocnění..

Pokud je zjištěn mírný stupeň onemocnění, je předepsána ambulantní léčba. Pacienti s výraznou povahou onemocnění jsou léčeni stacionárně.

Při předepsané ambulantní terapii:

 • omezení aktivity;
 • úsporný režim;
 • eliminace těžkých břemen;
 • užívání léků (předepsaných lékařem);
 • pravidelné návštěvy lékaře.

Ambulantní léčba se zpravidla používá ve 2. trimestru.

Léčba v nemocnici se používá v následujících situacích:

 • při diagnostikování výrazného stupně onemocnění;
 • s významným deficitem nitroděložní tekutiny;
 • pokud je oligohydramnios detekován po 31. týdnu.

Lékař může doporučit pacientovi ultrazvukové vyšetření a dopplegrafiya každý týden. Často se také doporučuje provádět CTG plodu. Tato opatření umožňují kontrolovat nemoc a včas reagovat na zhoršení.

Pokud intenzita závažnosti oligohydramnií ohrožuje zdraví a život dítěte, může lékař přijmout extrémní opatření - ukončit těhotenství nebo uchýlit se k císařskému řezu. Možnost předčasného porodu se zvažuje pouze u pacientů po 33 týdnech a později..

Preventivní doporučení

Neexistují žádná konkrétní preventivní doporučení, která by 100% eliminovala riziko nízkého vývoje vody. Těhotným ženám se doporučuje dodržovat správnou stravu a dodržovat všechna doporučení lékaře.

Rovněž je nutné pravidelně provádět testy a absolvovat požadované zkoušky. Od zvedání závaží a dalších vážných fyzických námah je třeba se zdržet. Včasně reagujte na nezvyklé změny ve vašem těle, postupujte podle pokynů lékaře a buďte zdravý!

Příčiny a důsledky oligohydramnií během těhotenství

Mírné nebo těžké oligohydramnie v těhotenství je charakterizováno malým množstvím plodové vody v děloze. Kvalifikovaný lékař bude vždy schopen diagnostikovat těhotné ženy s malým množstvím plodové vody a vysvětlit, co to je.

Toto je prostředí obklopující plod od prvního dne jeho života. Má určité biologické a chemické složení, teplotu. Malá plodová voda se vyskytuje v předvečer porodu nebo v důsledku jakékoli patologie.

IAI nebo index plodové vody je kvantitativní ukazatel, který vám umožňuje vypočítat množství plodové vody během těhotenství. S jeho pomocí bude možné včas identifikovat nebezpečnou patologii a přijmout opatření.

Pojďme se zabývat projevy a důsledky nemoci. A také zjistěte, co znamená střední až silně nízká voda.

Příznaky a příznaky

Vývoj oligohydramnií během těhotenství je charakterizován určitými příznaky. Mezi nimi:

 • nevolnost;
 • bolestivé bolesti při pohybu dítěte;
 • necítím se dobře.

Snížený objem plodové vody

Aktivita dítěte přináší nepohodlí, protože nedostatek plodové vody ovlivňuje jejich odpisovou funkci. Onemocnění může diagnostikovat pouze specialista. K tomu bude potřebovat ultrazvukové a gynekologické vyšetření.

Lékař se zaměřuje na několik příznaků. Mezi nimi:

 • výška děložního pozadí;
 • nízká aktivita dítěte;
 • vaginální únik.

Vyhodnocuje se také břišní obvod. Pokud nesplňuje normy, je předepsána další zkouška. To vám umožní stanovit závažnost patologie, která vznikla z jednoho nebo druhého důvodu, identifikovat možné odchylky ve vývoji plodu..

Příčiny a důsledky

Výskyt oligohydramnií během těhotenství je nebezpečný. Nezáleží na tom, 30. nebo 15. týden. Je nutné zjistit, co může být a k patologii vede..

Stojí za zmínku, že mírná odchylka je normou a lze ji pozorovat u těhotných žen po dobu 9 měsíců. Ale ne každý chápe, proč se to děje..

Faktem je, že se dítě v lůně chová aktivně. Pije plodovou vodu, v nich se vyprazdňuje. Proto se jejich objem pak sníží, pak se zvětší.

Pokud se tato skutečnost nezohlední, jsou příčiny oligohydramnií u těhotných žen často spojeny se závažnými onemocněními. Například:

 • malformace plodu. Nejčastěji se tento problém objevuje v důsledku selhání močového systému: nedostatečně vyvinuté ledviny, polycystická onemocnění, zúžení nebo absence močové trubice;
 • chromozomální onemocnění;
 • infekce
 • patologie placenty. Fetoplacentální nedostatečnost nebo strukturální abnormality;
 • vícenásobné těhotenství: dvojčata nebo trojčata.

Pokud během vyšetření nebylo odhaleno, co může způsobit oligohydramnios, pak je charakterizováno neznámou genezí - idiopatickou. Taková patologie obvykle neovlivňuje těhotenství nebo porod. Sama může zmizet před zahájením procesu porodu nebo v pozdějších fázích těhotenství.

Stojí za zmínku, že nemoc může způsobovat vnější problémy s plodem. Neovlivňuje chromozomální abnormality, ale někdy způsobuje abnormální vývoj vnitřních orgánů. Nejčastěji však jsou to vady, které způsobují nízké množství vody.

Nemoc se často vyskytuje v důsledku zdravotních problémů těhotné dívky. Mezi nimi: cukrovka, chronické a akutní infekce, hypertenze, pozdní toxiny.

Někdy je problém pozorován, když je těhotenství odloženo. Lékaři stále nedospěli ke společnému pohledu na důvody. Možná je ženské tělo tak vyčerpané, že již není schopno poskytnout potřebné množství plodové vody.

Infekce amnionových membrán může také způsobit onemocnění. Patogenní mikroorganismy pronikají ochrannou bariérou placenty a infikují plod, což způsobuje závažné oligohydramnios.

Typicky infekce proniká z děložní nebo vaginální dutiny. V důsledku toho přestane placenta plnit své funkce a chránit dítě. Proto se vyvíjí se zpožděním.

Nízká voda se často vyskytuje v důsledku nedostatečnosti placenty. Objeví se, pokud dítě nedostane potřebné množství krve cirkulované v placentě. Je jediným zdrojem kyslíku pro dítě.

Vyskytuje se hypoxie - hladovění kyslíkem. Tato patologie obvykle buď zpomaluje vývoj těhotenství, nebo ho úplně zastaví.

Je důležité pochopit, k čemu vede nedostatek vody, jaké jsou důsledky, jsou-li opraveny. Nemoc postihuje matku i dítě.

 1. Anomálie vnitřních orgánů.
 2. Předčasné narození.
 3. Potrat.

Důkladná kontrola mámy a dítěte

V období od 15 do 25 týdnů těhotenství se mohou objevit nejzávažnější problémy. Tato nemoc se často stává příčinou vážných abnormalit vnitřních orgánů dítěte.

Situaci zhoršují komplikace ledvin. Mohou být buď příliš velké, nebo úplně nepřítomné. To způsobí smrt dítěte bezprostředně po narození.

Patologie často vede ke komplikacím při porodu. Pupeční šňůra se může ovinout kolem krku dítěte, takže riskuje umírání. Často je pokožka dítěte spojena s plodovou membránou. V důsledku toho se vytvoří mnoho tenkých nití, které se obalí kolem dítěte a pupeční šňůry, což způsobuje nekrózu tkání.

Sestřih negativně ovlivňuje krevní oběh a způsobuje hypoxii. Výsledek je velmi žalostný - smrt plodu.

Vzhledem k malému množství plodové vody dochází k potratům nebo porodu v raných stádiích. Kontrakce jsou velmi bolestivé, ale neúčinné. Na tomto pozadí se děložní hrdlo obvykle otevírá pomalu, takže proces porodu je značně opožděný.

V tomto případě je tekutina obvykle po otevření močového měchýře malá. Je hustá a obarvená dětskými výkaly..

Toto onemocnění způsobuje předčasné oddělení placenty, což způsobuje krvácení. Kromě toho z důvodu nedostatečného otevření děložního hrdla nemůže amniotický močový měchýř projít mezi ním a hlavou dítěte. Proto nepřispívá k jeho zveřejnění..

Vážný nedostatek vody

K závažným oligohydramniím dochází, když je množství intrauterinní vody během těhotenství mnohem menší, než je obvyklé. Pokud je tento stav diagnostikován, musí být dívka hospitalizována a léčena v nemocnici.

Velké štěstí je zdravé

Tento problém nelze ignorovat, protože představuje velké riziko pro ženu a její dítě. Často vyjádřil nedostatek lékařů vodních sil, aby ukončili těhotenství nebo měli císařský řez. Může deformovat jeho kosterní systém, vést k abnormalitám při tvorbě obličejových kostí, končetin plodu.

Je zbytečné samostatně zjistit, jak zvýšit objem plodové vody po 32–33 nebo 36–37 týdnech. Tento postup by měl být prováděn pouze pod přísným dohledem odborníka. Běžně používaná amnioinfuze.

Mírný nedostatek vody

Mírné oligohydramnie se mohou objevit během těhotenství po dobu 23 týdnů nebo později. Amniotická tekutina je malá, ale dost pro vývoj plnohodnotného dítěte. Typicky je objem amniotické tekutiny přibližně 500 ml v pozdním těhotenství.

Nejčastěji se nemusíte rozhodovat, co dělat, pokud je zjištěn mírný nedostatek vody. Je snadno napravitelná a nepředstavuje vážné ohrožení zdraví těhotné dívky a jejího dítěte.

První fotografie dítěte

Pomocí diagnostického vybavení je možné detekovat mírné oligohydramnie po 24 týdnech nebo jiném období. Musíte pravidelně navštěvovat svého porodníka-gynekologa a podrobit se nezbytným vyšetřením. To umožní včas identifikovat možnou patologii..

Léčba

Nízká voda ve 40. týdnu těhotenství se často vyvíjí v důsledku vysokého krevního tlaku. Pokud je mírný, neměli byste s ním zacházet..

Stačí postarat se o odpočinkový režim, správně se najíst a dodržovat všechny pokyny porodníka-gynekologa. Je důležité omezit činnost motoru a zcela odstranit těžká zatížení.

Situace se mění, když je u těhotných žen ve 24. nebo 30. týdnu zjištěno příliš malé množství plodové vody. Tento problém vyžaduje přísné sledování odborníkem. Musíte navštívit lékaře včas, jinak nemoc bude mít negativní důsledky.

Procházky pod širým nebem

Nízká voda je charakterizována indexem plodové vody, který je určen při ultrazvukovém vyšetření. Toto je objem plodové vody, ve které je dítě umístěno. Měří se v milimetrech nebo mililitrech..

Trvání (týden)Minimum (mm)Průměrná hodnota (mm)Maximální (mm)
šestnáct73121201
1777127211
osmnáct80133220
devatenáct83137225
dvacet86141230
2188143233
2289145235
2390146237
2490147238
2589147240
2689147242
2785156245
2886146249
2984145254
třicet82145258
3179144263
3277144269
3374143274
3472142278
3570140279
3668138279
3766135275
3865132269
3964127255
4063123240
4163116216
4263110192

Způsoby léčby ve třetím trimestru a jindy závisí na příčině onemocnění. Lékař obvykle předepisuje komplexní terapii.

 1. Vitamíny.
 2. Léky pro zlepšení metabolismu.
 3. Příprava na normalizaci placenty.
 4. Léky na onemocnění, které způsobilo patologii.

Často předepisoval speciální dietu. Obzvláště když je diagnostikována metabolická porucha.

Používá se amniofyzie, která pomáhá předcházet problémům s vývojem plodu. Specialista umístí fyziologický roztok do dělohy., Který zabraňuje vysychání pupeční šňůry a předčasnému narušení placenty.

Pro zlepšení krevního oběhu v placentě je přípravek Curantil předepsán. Actovegin, přispívající k aktivní saturaci plodu kyslíkem. Během léčby je kardiotogografie povinná. To vám umožní získat výsledky o motorické aktivitě dítěte, srdeční frekvenci, frekvenci děložních kontrakcí.

Co je nebezpečné

Nedostatek vody nepříznivě ovlivňuje stav těhotenství a ohrožuje dítě s vážnými následky. Pokud máte tuto nemoc, musíte minimalizovat riziko tak, aby nezpůsobilo ukončení těhotenství.

Vypijte správné množství vody

Postupujte přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud existuje tendence k oligohydramniím, měla by být provedena profylaxe:

 • pozorovat pitný režim;
 • jíst správně, odstraňovat škodlivé potraviny;
 • spát a chodit na čerstvém vzduchu;
 • pravidelně podstoupit rutinní vyšetření u lékaře (zdarma nebo na komerční klinice).

Ignorování doporučení má za následek zhoršení zdraví matky a jejího plodu. Nezapomeňte poslouchat rady lékaře, abyste se vyhnuli následkům.

Jak zjistit bez ultrazvuku

Stanovení oligohydramniových nebo polyhydramniových bez ultrazvukové diagnostiky není možné. Proto byste neměli číst různá fóra a poslouchat rady přítelkyň. Jde o zdraví dítěte a problém by měl řešit pouze lékař.

Je důležité pravidelně navštěvovat specialistu, aby sledoval zdravotní stav těhotné dívky. Ignorování jeho předpisů negativně ovlivní plod.

V nemocnicích je oligohydramnium detekováno měřením indexu plodové vody na ultrazvukových přístrojích. Moderní technologie je vysoce kvalitní a přesná, takže s její pomocí si budete moci včas všimnout patologii.

Normy objemu tekutiny závisí na gestačním věku. Pokud průměrujete indikátory a vypočítáte je v ml, dostanete:

 • 10-22 týdnů - 30 ml;
 • 13 - 14 týdnů - 100 ml;
 • 17-20 týdnů - 400 ml;
 • 36 týdnů - 1200 ml;
 • 4-5 dní před narozením - asi 600-800 ml.

O autorovi: Olga Borovikova

Příčiny a důsledky oligohydramnií během těhotenství

Každá nastávající matka sní o tom, že období těhotenství bylo jako pohádka: žádná toxikóza, slabost a nespavost - pouze chvějící se pocit z narození nového života pod srdcem. Bohužel, takové štěstí je docela vzácné - podle statistik téměř každá žena „v pozici“ narazí na určité negativní aspekty, které zastíní očekávání dítěte. Jednou z těchto komplikací jsou oligohydramnie - spíše nepříjemná odchylka, která ukazuje na nedostatečné množství plodové vody. Jak se chovat k ženě po slyšení strašidelné diagnózy po dalším ultrazvuku? Co se bojí a jak snížit rizika?

Co je nedostatek vody a jak je to pro dítě nebezpečné?

Během těhotenství je dítě obklopeno močovým měchýřem naplněným plodovou vodou. Množství této tekutiny se může lišit v závislosti na období, ale mělo by vždy zůstat na úrovni, která může dítěti poskytnout pohodlný vývoj. Kromě toho voda nejen vytváří stanoviště plodu - jejich funkce jsou mnohem rozsáhlejší. Jakou roli hraje plodová voda během těhotenství:

 • slouží jako druh „tlumiče nárazů“ mezi fetálním močovým měchýřem a kůží dítěte a zabraňuje jejich adhezi;
 • umožňuje dítěti volně se pohybovat v lůně;
 • působí jako „airbag“ a zabraňuje poškození plodu vnějšími vlivy;
 • chrání placentu a pupeční šňůru před náhlými a chaotickými pohyby dítěte;
 • spolu s fetálním močovým měchýřem má pozitivní vliv na rychlost dilatace děložního hrdla během porodu.

Proto je tak důležité, aby množství vody obklopující dítě během těhotenství bylo udržováno na dostatečné úrovni. Některé faktory však mohou vést ke snížení množství plodové vody, což nepochybně nepříznivě ovlivní stav dítěte a jeho matky. Taková odchylka se obvykle nazývá nízká voda..

Diagnostické postupy

Stanovení objemu plodové vody probíhá při ultrazvukovém vyšetření - takto se určuje index plodové vody (IAI), který slouží jako „maják“ pro diagnostiku nízké vody.

V závislosti na závažnosti příznaků se rozlišují 2 stupně tohoto onemocnění:

Obvykle je množství vody v posledním měsíci těhotenství 1-1,5 litru. S mírnými oligohydramniemi je jejich počet snížen na 0,8 - 1 la závažný - na 0,5 l.

Pokud jde o příznaky, všechno je zde zcela individuální. U mírné formy oligohydramnií nemusí žena cítit vůbec žádné potíže, takže diagnóza ultrazvukem může být skutečným šokem. Je však obtížnější nevšimnout si výrazného nedostatku vody - s tak silným snížením objemu vody, velikosti dělohy a podle toho i obvodu břicha se určitě sníží a pohyby dítěte se stanou nepříjemně bolestivými a příliš ostrými. Obecný stav se může také zhoršit, doprovázený mírnými bolestmi v dolním břiše, nevolností a slabostí.

Příčiny oligohydramnios

Žádná odchylka, zejména v těhotenství, nevzniká bez důvodu - najdete logické lékařské zdůvodnění všeho. Oligohydramnius během těhotenství je tedy nejčastěji důsledkem následujících faktorů:

 • závažná chronická onemocnění matky, u nichž je nosení dítěte velkým tělesným stresem (například kardiovaskulární patologie nebo diabetes mellitus);
 • přítomnost neošetřených STI;
 • metabolická porucha, obezita nebo příliš rychlý přírůstek hmotnosti během těhotenství;
 • otrava jídlem doprovázená těžkou společností nebo průjmem;
 • minulé nachlazení;
 • kouření těhotné;
 • patologie placenty nebo poškození močového měchýře;
 • Infekce TORCH;
 • patologie vývoje ledvin u dítěte;
 • preeklampsie.

V některých případech je oligohydramnios dočasný stav, který lze snadno napravit při odstraňování příčin, které jej způsobily (například po akutní respirační virové infekci nebo chřipce). Budoucí matky, které během těhotenství zažily otravu jídlem, by měly být obzvláště opatrné - dlouhodobé zvracení a průjem mohou způsobit dehydrataci, což může vést k oligohydramniím. Všechny tyto diagnózy jsou však dočasné a při správné lékařské podpoře neohrožují dítě.

Věci jsou mnohem vážnější, pokud selhání zastavení oligohydramnios selže, protože příčina jeho výskytu není přístupná terapii (například chronická onemocnění matky nebo malformace plodu). V takovém případě může další léčbu určit pouze ošetřující lékař, který je dokonale obeznámen s anamnézou a průběhem těhotenství..

Je diagnóza „nízké vody“ tak hrozná?

Závažnost důsledků závisí na závažnosti odchylky, délce jejího průběhu, včasné lékařské péči a samozřejmě na důvodech, které ji způsobily. Bohužel, některé příčiny oligohydramnií jsou samy o sobě mnohem závažnější než snížení objemu plodové vody - v tomto případě oligohydramnios pouze „signalizuje“ přítomnost závažných problémů.

Mírné formy odchylky lze snadno zastavit a pokud je k dispozici adekvátní terapie, nemají negativní vliv na průběh těhotenství. Vyjádřená forma však není tak neškodná - v tomto případě jsou důsledky mnohem závažnější:

 • stlačení plodu vnitřními orgány matky vede k poškození jeho pohybového aparátu;
 • nepřítomnost dostatečného objemu tekutiny má nepříznivý vliv na motorickou aktivitu a v důsledku toho na fyzický vývoj drobků;
 • prodloužené oligohydramnie mohou způsobit adheze mezi kůží dítěte a močovým měchýřem;
 • nedostatek živin v plodové vodě způsobí jejich nedostatek u dítěte, což negativně ovlivní jeho tvorbu.

Proto je při oligohydramniích nutné striktně dodržovat doporučení lékaře, dodržovat všechny jeho předpisy a v případě potřeby neodmítnout nemocniční léčbu.

Léčba onemocnění

Terapie oligohydramnií může jít diametrálními směry. Proč se to stane? Je to jednoduché: neexistuje žádný lékařský způsob, jak uměle zvýšit objem plodové vody - tento ukazatel závisí pouze na stavu ženského těla. Jediným způsobem, jak se zbavit nebezpečné diagnózy, bude identifikovat její příčiny. V závislosti na tom bude terapie postavena:

1. Při úniku plodové vody bude těhotné ženě předepsán odpočinek a farmaceutické přípravky, které snižují tón dělohy. Navíc v této situaci bude pravděpodobně muset strávit celé zbývající těhotenství až do samého narození - to je jediná příležitost informovat dítě.

2. V případě placentární patologie je léčba zaměřena na kompenzaci jejích funkcí. V tomto případě to vše závisí na závažnosti odchylky, ale v žádném případě se bez nemocnice nemůžete obejít.

3. Pokud by oligohydramnios vznikl v souvislosti se zpožděním, bylo by rozumné provést umělý vpich močového měchýře a stimulovat tak práci. Alternativou je císařský řez..

4. Pokud původ odchylky spočívá v neléčené infekci, provede se bakterioza, aby se stanovila citlivost patogenní mikroflóry na antibiotika, po které je ženě předepsána vhodná léčiva, která jsou bezpečná pro použití během těhotenství.

5. V případech, kdy je oligohydramniová doprovázena horečkou, rýmou, kašlem a dalšími příznaky nachlazení, je léčba v první řadě antivirová. Objem vody se zpravidla po 5-7 dnech po regeneraci obnoví sám.

6. Při otravě jídlem je hlavní věcí zastavení průjmu, zvracení a zmírnění příznaků dehydratace. Stejně jako u nachlazení i oligohydramniá přecházejí samy po tom, co se v minulosti vyskytly všechny příznaky otravy.

Pokud je příčina oligohydramnií odstraněna (samostatně nebo lékařsky), může lékař doporučit podpůrnou terapii, která bude zahrnovat:

 • léky, které zlepšují funkčnost placenty a uteroplacentální cirkulace;
 • vitamínové komplexy doporučené během těhotenství;
 • fyzioterapeutické procedury;
 • odmítnutí práce a fyzické aktivity ve prospěch změřeného a uvolněnějšího životního stylu.

I když má pacient dovoleno jít domů k léčbě, bude muset pravidelně navštěvovat lékaře, aby sledoval účinnost léčby a stav plodu. Pokud žádná z navrhovaných metod nepomůže situaci napravit a IAI se stane kritičtějším, může ošetřující lékař rozhodnout o neplánovaném císařském řezu. V tomto případě nehraje gestační věk klíčovou roli - riziko závažných komplikací je příliš velké.

Články O Neplodnosti