Hlavní Analýzy

Organizace smíšeného krmení

Smíšené krmení je krmení dítěte mateřským mlékem (ne více než 0,15 - 0,2 l / den) v kombinaci s umělým produktem. Výběr kojenecké výživy musí být dohodnut s pediatrem, s přihlédnutím k věku a individuálním vlastnostem těla dítěte. Při výběru doplňku je třeba věnovat pozornost složení, trvanlivosti.

Co je směsné krmení??

Smíšené krmení je pro dítě způsob, jak získat mateřské mléko ve spojení se speciální kojeneckou výživou. Množství dalšího jídla by nemělo přesáhnout 50% denního příspěvku. Převaha kojenecké výživy v mléce se nazývá umělé krmení..

Správně organizované smíšené krmení dítěte pomůže kojící ženě udržet laktaci a zlepšit produkci mateřského mléka. Kojenecká výživa není schopna zcela nahradit mateřský produkt, který obsahuje stopové prvky nezbytné pro plný růst a vývoj dítěte. Kromě toho mateřské mléko vytváří a zvyšuje ochranné vlastnosti těla dítěte. Psychologický a hmatový kontakt mezi matkou a dítětem, který vznikl při kojení, nemá malý význam. Proces získání mateřského produktu uklidňuje dítě, dává pocit bezpečí a pohodlí.

Pediatrové doporučují zavádění mléčných přípravků do nabídky drobků pouze v odůvodněných případech. Smíšená výživa je předepisována těm dětem, které nedostaly mateřské mléko bezprostředně po narození, na základě vlastního zdraví nebo stavu matky. Jakmile je možné kojit, dítě se postupně převádí do mateřského mléka.

Ženy, které trpí hypogalaktií, obvykle musí krmit své dítě. Tento stav je charakterizován vývojem selhání prsu, zatímco dochází k významnému snížení produkce sekretů prsu. Když dítě nedostane potřebné množství jídla, hladoví. Také dítě může být podvyživeno v případě nedostatečné výživy mateřského mléka, i když je produkováno ve správném množství. Smíšené krmení může zahrnovat děti, které ze zdravotních důvodů byly pediatrem předepsány speciální léčebné směsi.

Důležité! Na základě vlastních preferencí nemůžete dítě přenést na smíšené krmení.

Pokud se kojící žena domnívá, že se produkce mateřského mléka zhoršila, neznamená to vždy, že je dítě podvyživené. Rozhodnutí zavést další krmení by měl učinit pediatr.

Nepřiměřený přenos do smíšeného krmení dítěte může způsobit přejídání, což povede k problémům s trávením potravy, nadváhou, obezitou. Kromě toho může dítě při nesprávném uspořádání smíšeného nebo umělého krmení matce odmítnout prsa.

Známky novorozené podvýživy

Aby bylo možné zjistit, zda dítě dostává dostatečné množství jídla, je třeba ho sledovat a hodnotit dynamiku jeho vývoje. Vzácné nutkání k močení (méně než 6 - 8krát denně) je známkou nedostatku mateřského mléka. To lze snadno sledovat, když používáte plenky nebo garanční plenky. Rovněž nebude špatné hodnotit stín a vůni moči dítěte. Pokud je malována v tmavé barvě a voní špatně, potom dítě trpí dehydratací. Tento nepříjemný jev se vyskytuje v důsledku častého zvracení, průjmu, prodloužené podvýživy.

Kojenecká tělesná hmotnost je důležitým ukazatelem správné výživy. Každý měsíc po dobu šesti měsíců by mělo dítě přibývat nejméně ½ kg hmotnosti. Není nutné vážit dítě denně, stačí zhodnotit jeho tělesnou hmotnost několikrát za měsíc.

Pokud se máma obává, že dítě není po aplikaci na prsu dostatečně nakrmeno, lze před a bezprostředně po krmení provést kontrolní vážení. Tyto akce vám umožní zjistit o části opilého mléka najednou. Zdravé měsíční dítě zpravidla spotřebuje až 90 - 100 g mateřského produktu. Po dosažení věku tří, čtyř měsíců se požadované množství jídla zvýší na 0,15 litru. Šestiměsíční dítě vypije 0,18 litru - 0,21 litru.

Denní množství potravy by mělo být 1/5 z celkové hmotnosti dítěte. Mírná změna tělesné hmotnosti dítěte po kontrolním vážení naznačuje, že dítě je podvyživené. Hladové dítě není schopné odolat půlhodinové, dvouhodinové přestávce mezi krmením. Po hodině po posledním jídle začne jednat, žádá o prsa a dychtivě saje mléko. Také známka hladovění prsu je považována za změnu v povaze pohybů střev. Fekální masa dítěte získávají tmavou (nahnědlou nebo nazelenalou) nádech, hustou texturu.

Jak organizovat smíšené krmení?

Pro správnou organizaci zavádění doplňkové výživy pro dítě by maminka měla dodržovat některá pravidla smíšeného krmení:

 1. Musíte začít s krmením mateřským mlékem. Kojící žena by měla umožnit dítěti vyprázdnit obě mléčné žlázy a teprve potom dát kojenecké výžive. Maminka tak bude schopna dosáhnout zlepšené produkce sekretů prsu. Výjimkou je použití terapeutických směsí předepsaných pediatrem. V tomto případě musí být umělý produkt podán před aplikací drobků na hrudník.
 2. Nenabízejte dětskou výživu v lahvi s dudlíkem. Dítě si na to může zvyknout a opustit matčino prsa. Čím větší je otvor v bradavce, tím snazší je pro dítě sát produkt. Pediatrům se proto doporučuje krmit dítě lžičkou. Tato metoda je považována za nejméně vhodnou pro dítě, v důsledku toho bude mít tendenci sát matčino ňadro..
 3. Krmte dítě v noci, což ušetří laktaci a zvýší množství produkovaného mléka. To lze vysvětlit skutečností, že v noci se produkuje maximální množství hormonu prolaktinu, který je zodpovědný za laktaci..
 4. Pro mumie, které jsou několik dní od dítěte na několik hodin, je vhodné krmit dítě pomocí kojenecké výživy v jednom z jídel.
 5. Nakrmit dítě na jeho žádost. Je povoleno připoutat se k hrudi s náladou, úzkostí, špatným zdravotním stavem dítěte. Rychlé sání sekretů prsu pomůže posílit jejich produkci.

Dodržováním doporučení se dosáhne postupného zvyšování laktace. Jak se objem produkovaného mateřského mléka zvyšuje, je třeba snížit podíl kojenecké výživy. Tyto akce vám umožní přenést dítě na plné kojení.

Nezapomeňte, že umělý produkt je v trávicím traktu dítěte ve srovnání s mateřským mlékem déle tráven, takže při přechodu na SV musí být intervaly mezi krmivy zvýšeny. Do šesti měsíců věku by dítě mělo jíst 6krát denně. Pokud denní objem kojenecké výživy přesáhne 1/3 dětské výživy, měli byste dítěti dodat dodatečně vyčištěnou vodu.

Jak vypočítat požadované množství kojenecké výživy?

Při výpočtu požadovaného množství doplňkové výživy je třeba vzít v úvahu tělesnou hmotnost dítěte. U novorozenců, jejichž věk je 1 - 1,5 týdnů, lze vypočítat objem směsi pomocí vzorce Zaitseva: denní objem umělého produktu = 2% porodní hmotnosti (g) x n, kde n je počet dnů života dítěte. Pro výpočet požadovaného objemu směsi pro jedno jídlo by denní objem měl být dělen počtem krmení.

Níže je uvedeno denní množství umělého produktu (bez další tekutiny) pro děti různého věku.

Dětský věk

Denní velikost podávání
10 - 60 dní½ tělesné hmotnosti dítěte
2 - 4 měsíce1/6 hmotnost
4 - 6 měsíců1/7 hmotnost
6 - 8 měsíců1/8 hmotnost
8 - 12 měsíců1/9 hmotnost

Požadované množství potravin by mělo být vyděleno počtem krmení. Množství jídla denně by nemělo přesáhnout 1 litr.

Jaké směsi lze použít pro krmení?

Výběr kojenecké výživy by měl být dohodnut s pediatrem. Pro zcela zdravé dítě, které netrpí poruchami trávicího systému, je upravená mléčná výživa Nutrilon, Nan, Humana, Hipp perfektní. Pokud dojde ke zpoždění stolice, koliky, regurgitaci, je vhodné přidat do dětského menu směs kyselého mléka, například Agusha, Nan, Nutrilak, Nutrilon. Tyto produkty obsahují prospěšné bakterie, které pomáhají obnovit zdravou střevní mikroflóru..

Pro děti trpící nesnášenlivostí na kravské mléko se prášky vyrábějí na základě kozího mléka (Nanny, Cabrita) nebo sóji (Similak Izomil, Nan-sója, Enfamil-sója, Friosoy), které se snáze vstřebávají tělem dítěte. S proteinovou intolerancí byste se měli rozhodnout pro produkty s rozdělenými proteiny. Takové směsi nevyvolávají nežádoucí reakci na těle dítěte, mají však nepříjemnou specifickou chuť a nízkou nutriční hodnotu. Lze je použít pouze po konzultaci s dětským specialistou..

Upravené směsi jsou co nejblíže složení mateřského mléka. Při výběru sušeného mléka dávejte pozor na obal. Pro malé děti je vhodný produkt, na kterém je jednotka zobrazena. Pediatrové důrazně odrazují kravské mléko jako doplněk, protože obsahuje 6krát více fosforu a vápníku než původní produkt. To vytváří nadměrné zatížení těla dítěte. Kromě toho by se takové jídlo nemělo podávat dětem trpícím intolerancí kravských bílkovin..

Je třeba začít zavádět další výživu malou dávkou (asi 30 ml na jedno jídlo). Pokud dítě nemá nežádoucí reakci, můžete zvýšit gramatiku na základě jeho věku.

Přizpůsobené směsi používané jako doplňková výživa pro kojence nezpůsobují poškození těla dítěte. Nelze však samostatně provádět přechod dítěte na smíšené krmení, zejména pokud má matka příležitost kojit své dítě úplně..

Jak organizovat smíšené krmení pro kojence

Smíšené krmení novorozenců je rozumnou alternativou kojení, pokud není dostatek mateřského mléka. To vám umožní udržovat laktaci a poskytnout dítěti alespoň částečně přirozenou výživu. Pokud krmíte dítě správně, smíšené krmení mu přinese pouze užitek. Mnoho žen se nakonec podaří plně obnovit laktaci a přenést dítě do mateřského mléka.

Co je směsné krmení??

Smíšené krmení je způsob krmení, při kterém dítě dostává dětskou výživu současně s mateřským mlékem. Množství další výživy by nemělo překročit 50% denní dávky dětské výživy. Pokud mléčné přípravky tvoří velkou část stravy, krmení se považuje za umělé..

Správně organizované smíšené krmení novorozence pomáhá udržovat kojení a zvyšuje produkci mléka. Dětská výživa nemůže úplně nahradit mateřské mléko. Obsahuje mnoho cenných látek, které se nenacházejí v umělých analogech. Přírodní jídlo je ideální pro vývoj drobků a chrání je před nemocemi. Neméně důležitý je psychologický kontakt mezi matkou a dítětem, který vzniká při kojení. Proces sání mateřského mléka uklidňuje novorozence, dává mu pocit bezpečí a pohodlí.

Zavedení kojenecké výživy do dětské výživy by mělo být diktováno pouze objektivní nutností. Vzhledem k tomu, že jsou odstraněny překážky přirozeného krmení, je třeba snížit množství doplňkového krmiva..

Smíšená výživa je předepisována novorozencům, kteří kvůli svému zdraví nebo zdraví své matky nedostávali mateřské mléko bezprostředně po narození. Po kojení je možné dítě postupně převádět do mateřského mléka.

Je nutné, aby ženy trpící hypogalaktií krmily své dítě. Hypogalaktie se nazývá selhání prsu, při kterém se produkuje příliš málo mléka. Když nedostane požadované množství jídla, dítě hladoví.

Dítě může být podvyživeno, když jeho mateřské mléko není výživné, i když je produkováno nadměrně.

Ženy, které pracují nebo studují a nemohou poskytnout potřebné množství exprimovaného mateřského mléka, jsou nuceny přenést dítě na smíšenou výživu.

Při smíšeném krmení jsou kojenci, kteří ze zdravotních důvodů byli pediatrem předepisováni terapeutické nebo speciální směsi.

Jak zjistit, že je nezbytná smíšená výživa

Mnoho žen se obává, že se nebudou moci vypořádat s rolí matky a nebudou schopny kojit své dítě. Ve velké většině případů nejsou jejich obavy odůvodněné. Ženské tělo reguluje množství a složení produkovaného mléka se zaměřením na požadavky novorozence. Proto je rostoucí dítě nasyceno mateřským mlékem a dostává všechny živiny nezbytné pro vývoj.

Je nemožné přenést dítě na smíšené krmení podle vzhledu prsu nebo mléka. Pokud jsou mléčné žlázy slabě nalité a mléko vypadá vodnatě, neznamená to, že drobky se nepohltí..

Rozhodnutí o zavedení doplňkové výživy by měl učinit pediatr. Bez jeho svolení není možné krmit novorozence kojeneckou výživou.

Při nepřiměřeném krmení se dítě přejídá. Přebytečné jídlo může způsobit rozrušení zažívacího systému a vést k přibírání na váze. Systematické přejídání v dětství často způsobuje obezitu v dospělosti.

Pokud není správné organizovat kombinované krmení, může kojenecká výživa vytlačit mateřské mléko a dítě ztratí přirozenou stravu.

Známky novorozené podvýživy

Chcete-li zjistit, zda dítě dostává dostatek jídla, musíte ho pozorovat a zhodnotit dynamiku jeho vývoje.

Vzácné močení svědčí o nedostatku mateřského mléka. Pokud plenka novorozence zvlhne méně než 6-8krát denně, dostane málo jídla. Sledování močení není obtížné, pokud se používají gázové pleny. Na povrchu tkáně je snadnější posoudit typ moči. Pokud je tmavá barva a voní špatně, je to známka dehydratace. Vyskytuje se u novorozence uprostřed intenzivního zvracení, průjmu nebo dlouhodobé podvýživy..

Důležitým ukazatelem výživy dítěte v období kojení je jeho váha. Novorozenec musí vrátit svou váhu, kterou měl při narození, do 2 týdnů po narození. Během prvních 6 měsíců života plně vyživované dítě zvyšuje svou hmotnost o nejméně 500 g za měsíc. Denní vážení dítěte není nutné. Stačí zhodnotit jeho hmotnost každé 2 týdny. Pokud jsou pochybnosti o podvýživě dítěte, lze před a bezprostředně po krmení provést kontrolní vážení. To určí, jakou část mléka pije dítě. Měsíční dítě saje asi 90-100 g mléka na krmení. Dítě ve věku 3–4 měsíce pije 150 g mléka a šestiměsíční dítě - 180 - 210 g. Denní konzumované jídlo by mělo činit 1/5 hmotnosti dítěte. Pokud se po kontrolním vážení hmotnost dítěte lehce změní, nestačí mu jídlo.

Podvýživené dítě nemůže stát mezi krmením 1,5 až 2 hodiny. Hodinu po jídle začne plakat a dychtivě saje jeho hruď.

Příznakem půstu dítěte je změna povahy pohybu střev. Dětská židle ztmavne a stane se hustší, má zelenkavou nebo hnědou barvu.

Jak organizovat smíšené krmení

Pokud se rozhodnete přejít na smíšené krmení, je nutné konzultovat s pediatrem, jak správně krmit dítě:

 • Musíte začít jíst s mateřským mlékem. Dítě by mělo mít možnost vyprázdnit obě prsa a teprve potom nabídnout kojeneckou výživu. Umožněním dítěti odsát veškeré mléko z hrudníku lze dosáhnout významného zvýšení jeho produkce. Před kojením mohou být nabízeny pouze některé léčebné směsi předepsané pediatrem..
 • Nenabízejte své dětské jídlo v lahvi s dudlíkem. Uspokojením potřeby sání může dítě ztratit zájem o mateřské mléko. Pokud je v bradavce láhve velký otvor, bude mnohem snazší ho sát než prs. V tomto případě může dítě úplně odmítnout sát mateřské mléko. Nejlepší je nakrmit dítě směsí lžičky. Tato metoda je pro děti nejpohodlnější. Proto se bude snažit kojit více prsou..
 • Pro udržení kojení a zvýšení množství produkovaného mléka je nezbytné kojit dítě v noci. Během tohoto období se produkuje největší množství hormonu prolaktinu, zodpovědného za laktaci..
 • Jedním z krmení můžete dát pouze kojeneckou výživu. Takový program je vhodný pro ženy, které potřebují odejít několik hodin denně.
 • Doporučuje se, aby se dítěti daly na požádání prsa. Můžete nabídnout mateřské mléko, když je dítě naštvané, nemůže usnout nebo se cítí špatně. Čím více novorozenec bude kojit, tím více mléka mléčné žlázy budou produkovat..
 • Pokud budete pečlivě dodržovat všechna doporučení, množství mléka se bude postupně zvyšovat. Jak se laktace zesiluje, je nutné snížit objem kojenecké výživy. Můžete tak přenést dítě na plné kojení.

Jak vypočítat požadované množství kojenecké výživy

Množství další výživy se počítá v závislosti na deficitu tělesné hmotnosti dítěte. Pokud novorozenec ve věku 3 týdnů váží 3 100 g (porodní hmotnost 3 000 g) a má všechny známky podvýživy, potřebuje zvláštní výživu. Deficit tělesné hmotnosti je 3400 g - 3100 g = 300 g. K výpočtu požadovaného denního množství jídla potřebujete 3100 g: 5 = 620 ml. Se sedmi jídly denně, při jednom krmení, by dítě mělo jíst asi 90 ml mléka.

Kontrolní vážení vám umožňuje určit množství mléka, které dítě saje z matky s jedním krmením. Pokud se jeho množství pohybuje mezi 60-70 ml, je nutné připravit jednorázovou porci dětské výživy 40-30 ml.

Pokud je jedno krmení zcela nahrazeno kojeneckou výživou, měl by se objem podávání zvýšit na 90 ml.

Optimální množství kojenecké výživy pomůže vypočítat pediatra. Zohlední individuální vlastnosti dítěte, jeho zdravotní stav a zralost zažívacího systému.

Jaké směsi lze použít pro krmení?

Při kombinovaném krmení vám lékař řekne, jak správně zvolit mléčnou směs. Pokud je dítě zcela zdravé a nemá poruchy trávení, můžete mu dát upravené směsi Nutrilon, Humana, Nan, Hipp.

Pokud dítě trpí zácpou, regurgitací a kolikou, je lepší zahrnout do jeho výživy kojenecká výživa pro kojence Nan, Nutrilon, Nutrilak nebo Agusha. Obsahují bakterie mléčného kvašení a bifidobakterie, které pomáhají obnovit zdravou rovnováhu mikroflóry ve střevech dítěte.

Pokud dítě netoleruje kravské mléko, můžete mu nakrmit dětskou výživu na základě kozího mléka (Cabrit, Nanny) nebo sóji (Nan-sója, Frisosoy, Enfamil-sója, Similak izomil). Tyto výrobky jsou obecně dětmi dobře snášeny..

Pro děti s nesnášenlivostí proteinů se vyrábějí produkty s rozdělenými proteiny. Takové směsi nezpůsobují u dítěte negativní reakci, ale mají nepříjemnou chuť a nízkou nutriční hodnotu. Mohou být použity pouze podle pokynů lékaře..

Další doporučení

Pokud se provádí smíšené krmení dítěte, není nutné za každou cenu usilovat o krmení celé připravené části kojenecké výživy. Pokud odmítne jídlo, musí být krmení dokončeno.

Pro další jídlo nemusíte připravovat zvýšenou část směsi a snažíte se kompenzovat objem, který dítě během předchozího krmení odmítlo. Vždy je nutné připravit lékařem doporučenou porci dětské výživy.

Poté, co dítě snědlo navrhovanou směs, můžete mu znovu nabídnout hrudník. Pokud dítě není plné, bude šťastně kojit.

Kojenecká výživa se vstřebává déle než mateřské mléko. Počet krmení při smíšeném krmení bude o 1 menší než při kojení.

Aby dítě neodstraní z prsu, můžete pro krmení novorozenců použít speciální zařízení. Je to nádoba na kojeneckou výživu s připojenou zkumavkou. Trubice je upevněna poblíž bradavky matky. Dítě to zachytí bradavkou a dostane další výživu v nejvýhodnějších podmínkách pro něj.

Děti, které užívají smíšené krmení, by měly dostat první krmení o 2-3 týdny dříve než ty, které jsou na výživě kojení.

Není třeba být naštvaný tím, že musíte krmit dítě dětskou výživou. Kritická období se vyskytují u všech kojících žen. S růstem dítěte se jeho potravinové potřeby zvyšují. Mléčné žlázy potřebují čas, aby poskytly zvýšenou chuť k jídlu drobky. U některých žen trvá adaptace o něco déle.

Musíme přemýšlet o tom, jak správně uspořádat smíšené krmení a rychleji obnovit laktaci. Musíte pít více tekutin, jíst dobře, mít dostatek odpočinku, dostatek spánku a pravidelně navštěvovat čerstvý vzduch.

Smíšené krmení novorozenců

Hlavní komunikace matky s dítětem probíhá během krmení. A taková sezení, jako nic jiného, ​​navazují neviditelné spojení mezi rodičem a dítětem. Pediatrové proto dávají přednost kojení..

Existují však situace, kdy rodič musí kombinovat přirozené kojení s použitím kojenecké výživy. Jaké je smíšené krmení novorozenců, jak správně krmit dítě v tomto případě, jaký plán bude optimální pro matku a dítě? Těmito důležitými otázkami se budeme zabývat společně..

Co je směsné krmení?


Kojení - to je, když krmit své dítě výhradně mateřským mlékem. Umělé krmení je, když malý jí speciální mléčnou směs. Nejčastěji se připravuje z kravského nebo kozího mléka s ohledem na denní potřeby dítěte v živinách, mikro a makro prvcích.

Smíšené krmení je kombinací první a druhé možnosti. V tomto případě dítě dostává z mateřského mléka i jídla mléko. Pouze podle přísného harmonogramu. Ukazuje se, že se zdá, že dítě získává to nejlepší od mámy, a množství jídla konzumovaného za den se díky směsi „dohání“. Tento druh jídla se často nazývá doplňkové krmení..

Výrobci se snaží co nejvíce přizpůsobit složení směsí mateřskému mléku. Nakonec se však získají všechny stejné, zásadně odlišné produkty pro trávicí systém. Žaludek a střeva novorozence jsou nuceni se okamžitě přizpůsobit dvěma druhům jídla - chcete něco jíst. To není snadné, protože zavedení doplňkového krmení vyžaduje dobré důvody..

Příčiny smíšeného krmení


Mezi hlavní důvody, proč může matka potřebovat pomoc s otázkou krmení dítěte, patří:

 1. Hypogalaktie. Existují ženy, které jsou geneticky odhodlané produkovat dostatek mléka. A jsou tu ti, jejichž tělo není k tomu určeno. A je zde stres, který ruší i velké množství mléka.
 2. Život a společnost. Matka někdy potřebuje nejen novorozence, ale také studovat / pracovat. Ale nemůžete s sebou táhnout dítě na univerzitu ani do práce.
 3. Zdravotní problémy. Pokud se rodič necítí dobře, jsou zde problémy se srdcem nebo krevními cévami, ledvinami, plícemi nebo jinými orgány, kde již před kojením.
 4. Kvalita mléka. Pokud se dítě vyvíjí špatně, má hypotrofii nebo anémii, důvodem může být to, že matka má hodně mléka, ale pokud jde o složení, je to téměř voda a neuspokojuje potřebu živin rostoucího těla..

Pravidla smíšeného krmení


Mezi základní principy výživy patří několik prací:

 1. Mateřské mléko je to nejlepší, co dát svému dítěti. Přizpůsobená směs by v tomto ohledu měla být výhradně pomocníkem při vyplňování nedostatku tohoto jídla. A v žádném případě bych ho neměl tlačit do pozadí.
 2. Dokorm - dočasný jev. Dokorm se podává pouze na několik měsíců. Během šesti měsíců by měla být během kojení nahrazena prvním doplňkovým krmením..
 3. Laktace musí být zachována a rozšířena. Z tohoto důvodu je důležité dát dítě na hrudník tak často, jak je to možné, proto můžete dokonce opomenout režim krmení..

Kromě zásad existují i ​​pravidla. Pomohou projít krmením, aniž by poškodily vaše kojení a co možná nejpřesněji u pediatrů:

 1. Dokorm dávejte až poté, co jsou mléčné žlázy úplně prázdné, i když vaše kočka plakala mléko.
 2. V ideálním případě by krmení mělo být prováděno lžičkou - takže dítě nebude odmítat „pracovat“ na vaší hrudi.
 3. Pokud jste si vyvinuli režim krmení, je velmi důležité jej vždy dodržovat..
 4. Pokud stále dáváte mléčnou směs z láhve, měli byste si vybrat bradavku s velmi malou dírkou. Současně musí být všechna dětská jídla udržována čistá a sterilní..
 5. Teplota připraveného „umělého“ jídla by neměla překročit 38 ° C, ale nestojí za to dávat kapalný chladič než 37 ° C.

Výpočet poměru mléko / směs


Toto je hlavní problém smíšeného krmení. Rozdáváte mléko bez ohledu na to, kolik vaše prsa produkuje. Zbývá určit, jaké množství směsi s vaším množstvím mléka musíte dát novorozenci. Velmi často se k tomuto problému přistupuje empiricky - nejprve dají dítěti prsa, dokud není úplně vyprázdněna, a poté ho krmí směsí lžičky nebo láhve, dokud se novorozenec nenaplní. A často tato metoda funguje.

Pokud však chcete znát denní objem směsi potřebné pro novorozence, všechny stejné „mokré plenky“ se považují za ideální metodu výpočtu. Normálně by dítě mělo psát nejméně 12krát denně. Z toho, kolik močení nestačí k této normě, a vypočítat požadovaný mililitr krmiva.

Pro každou chybějící mokrou plenu hotové směsi tedy potřebujete:

Například, pokud dítě močí 9krát za tři měsíce, potřebuje 90 ml doplňkového jídla denně, a pokud je pětiměsíční dítě rozmazleno pouze 7 plenkami, potřebuje 250 ml.

Dětský denní požadavek na základní ingredience


Pokud jste někdy byli na dietě, pak přesně víte, co je BJU a kolik bílkovin, tuků a uhlohydrátů potřebujete denně pro štěstí. To jsou hlavní složky jakéhokoli jídla..

Kojení do 4 měsíců při smíšeném krmení denně musí být získáno:
3-3,5 g proteinu, 5,5-6 g tuku a 12-14 g uhlohydrátů na kilogram hmotnosti.

To znamená, že novorozenec s tělesnou hmotností 4 kg potřebuje v průměru 12 g bílkovin, 24 g tuku a 48 g sacharidů. Po 4 měsících se denní potřeba bílkovin zvyšuje na 4 a tuk - až 6 gramů denně. Množství uhlohydrátů se nemění..

Pomocí těchto údajů se můžete zmást a zjistit, zda váš novorozenec dostane vše, co potřebujete. Pokud však dítě rychle spí a stále roste ve výšce a hmotnosti, prostě nemá smysl se bát a provádět přesné výpočty. Dítě bude stále žádat, aby se najedlo přesně tak, jak potřebuje, takže byste tam nepočítali kalkulačkou, tělo dítěte ví lépe, co potřebuje a kolik.

Jak vybrat směs a láhev


Pokud je mléko velmi malé, může být krmení novorozence na doporučení pediatra lžičkou nepohodlné, dlouhé a obecně problematické. Proto vyvstává otázka výběru láhve. Dnes jsou:

 1. Sklenka. To je nejlepší volba, protože sklo nijak neovlivňuje obsah láhve. Pokud však dítě již vyrostlo a docela aktivně posouvá úchyty, taková loď snadno odletí na zem a může se jen zlomit.
 2. Plastický To je nejpraktičtější a nejodolnější ze všeho, co je. Ale jednu námitku - takovou láhev si můžete koupit pouze ve specializovaném obchodě, zkontrolujte příslušný certifikát. Pouze vysoce kvalitní plast neovlivní obsah lahve, levný uvolní škodlivé látky do mírně teplé kapaliny.

Kromě nádoby je důležité vybrat správnou „trysku“ pro ni. Bradavky jsou:

A zde je volba zcela na dítěti. Některé děti se nestarají o to, z čeho bradavka pochází, jiné odmítají pít ze silikonu, jiné nelíbí latex. Zde je obtížné něco doporučit, pomůže pouze pokus a chyba. Ale máte na výběr z formy. V tomto smyslu bude ortodontická bradavka, která se v ústech dítěte cítí stejně jako bradavka matky, ideální pro novorozence. Kromě toho bude užitečné věnovat pozornost díře - mělo by být minimální, dítě by mělo pracovat na jídle směsi stejným způsobem jako při sání prsu. Nebude na místě se zeptat na antikolikový ventil, poskytuje normální sání bez spolknutí přebytečného vzduchu.

Pokud jde o směs, výběr je dnes poměrně velký. Ale říci, který z nich je dobrý a který není, je jednoduše nemožné, protože různé novorozence vnímají různé směsi odlišně. Nejpravděpodobněji vám pediatr poradí první. Jen si hned nekupujte velký balíček, vyberte si malý pro vyzkoušení. Pokud je produkt pěkný, dobrý. Pokud tomu tak není, musíte zvolit jinou možnost podle stejné metody pokusu a chyby.

Věděl jsi? Pokud byla mladá matka jednou uměle nebo krmena smíšeným způsobem, mělo by smysl vysvětlit se svou babičkou, která směs. V 80% případů je ideální pro svého vnuka..

Zácpa u kojenců smíšeným krmením


Zácpa u novorozence při kombinovaném krmení není o nic běžnější než u přirozeného, ​​pokud matka při kojení naruší stravu. Trávicí systém dítěte ovlivňuje příliš mnoho faktorů. Proto budete mít zácpu ve stejném množství, jako by dítě bylo výhradně kojenec nebo výhradně umělé.

Jediným racionálním bodem je to, že při umělém krmení je příjem potravy podle plánu. Proto je mezi krmením, pokud je to nutné, novorozenec utopen teplou převařenou vodou. Při smíšeném krmení obvykle nejde o vodichku, ale pokud doplňkové krmení tvoří 50% nebo více dětské výživy, zácpa může být výsledkem banálního nedostatku tekutin v těle. Může to být také známkou toho, že směs novorozence jednoduše nevyhovovala..

Další možné problémy se smíšeným krmením


Kupodivu jsou nejčastějšími problémy stejné problémy dětí jako u jakéhokoli jiného typu krmení:

Zelená stolička dítěte při smíšeném krmení je však pouze výsledkem trávení směsi. Zároveň v něm vidíte žluté skvrny - to je již produkt trávení vašeho mléka.

Smíšené krmení novorozenců - video

V tomto videu hovoří specialista o krmení dítěte mateřským mlékem v kombinaci s krmením z lahví.

Smíšené krmení pro novorozence je skutečnou cestou ze situace, kdy máte z nějakého důvodu malé mléko, ale přesto chcete udržet laktaci na poslední. Je v pořádku, že dítě bude jíst dvě různá jídla současně, ne.

Názor, že děti na smíšeném krmení jsou více ovlivněny než na jednom, je zásadně nesprávný. Se správnou lahvičkou, bradavkou a směsí koliky, průjmu a zácpy se vyskytují se stejnou frekvencí jako ostatní děti. A všechny tyto problémy stejně úplně zmizí po 4-5 měsících života novorozence. Hlavní věcí je dodržovat pravidla takového krmení a věnovat dítěti co nejvíce pozornosti.

Máte zkušenosti se smíšeným krmením novorozence? Jaká směs je pro vaše dítě vhodná? Podělte se o své zkušenosti v komentářích, velmi to pomůže těm mladým matkám, které se potýkají s problémem krmení poprvé. Zdravé děti a dobrá chuť k jídlu!

Smíšené krmení dítěte: schéma, jak správně krmit

V některých případech je nutné provádět smíšené krmení novorozenců. Aby se dítě mohlo správně vyvíjet, aby do jeho těla vstoupily všechny nezbytné látky a vitaminy, musí rodiče pečlivě prostudovat vlastnosti přípravy směsí, techniku ​​krmení a střídání s mateřským mlékem..

Míchání produktů pro krmení je nezbytně nutné.

Příčiny

 • Nejčastěji přecházejí na smíšené krmení s nedostatečnou produkcí mateřského mléka. Nedostatek mléka je často velmi přitažlivý problém, který je způsoben buď podvědomou neochotou matky kojit, nebo nízkou informovaností ženy o laktačních procesech. Existují však objektivní příčiny hypogalaktie, které nutí matku uchýlit se k doplňkovému krmení..
 • Druhým důvodem kombinace při kojení dítěte a láhve je odchod matky do práce nebo studia. Matka často opouští exprimované mléko po dobu nepřítomnosti, ale častěji, zatímco matka pracuje, je dítě krmeno směsí mléka.
 • Lékař doporučuje kombinované krmení, když dítě nezískává dostatečnou váhu nebo se narodilo předčasně. V tomto případě je tento druh krmení dočasným opatřením - postupné krmení se postupně stává kojením..
 • Matka může také začít krmet drobky z láhve, aby si mohla uvolnit nějaký čas pro sebe. V takovém případě může být dítě ponecháno na krátkou dobu se svým manželem nebo jiným dospělým, aniž by se obávalo, že dítě bude mít hlad.
 • Dalším důležitým důvodem pro krmení dítěte směsí je přítomnost v matce nemocí v kompenzované formě.

Jak začít s krmením

Na radu svého lékaře začněte vstřikovat mléčné přípravky. Připravte porci podle pokynů na výrobku. Poté, co je mléko úplně vypuštěno z prsu, dejte drobky poprvé 10 ml kojenecké výživy. Příště přidejte trochu víc, ale ne více než jednou denně.

Mnoho odborníků důrazně doporučuje dávat směs lžičkou, nikoliv skrz bradavku. Předpokládá se, že mléko proudí z láhve snadněji, dítě si místo bradavky vybere bradavku a zcela opustí prs. Možná je to správné, protože není tak pohodlné jíst ze lžíce, drobeček má pouze instinkt sání. Ale pokud uděláte díru v bradavce velmi malou tak, aby mléko nevlétlo do úst dítěte, takže musí vynaložit úsilí, bude láhev vypadat jako mateřské mléko. Pokuste se najít těsnou bradavku s nízkým průtokem. Zkušené matky doporučují používat bradavky AVENT ─ mléko z nich nevylévá.

V každém případě dítě zajímá matku bradavku úplně jinak než dudlík na lahvi. Vsuvka je úzká, snadno vstupuje do úst a bradavku je třeba vytáhnout. Dítě nerozumí tomu, co se změnilo, je zlobivé, nechce brát prsa. Proto se doplňkové krmení podává až po úplném vyčerpání mateřského mléka. A je lepší se vyhnout lahvím.


Směs se smíšeným krmením by měla být podávána až poté, co dítě vypije veškeré dostupné mléko z hrudníku

Pokud doplňkové krmení zabírá více než polovinu celkové stravy, laktace mateřského mléka se sníží a přestane. Přenos na smíšenou výživu se proto provádí pomalu, po dlouhou dobu, ne více než 10 ml denně. A nezapomeňte vyjádřit mléko, pak se režim toku mléka přizpůsobí novým podmínkám krmení. Postupem času nemusíte mléko vyjadřovat, přijde včas a v množství, které je pro dítě potřeba.

Kvůli tomu, co přecházejí na smíšenou výživu?

Smíšené krmení se mluví, pokud doplňkové krmení nepřesahuje polovinu denní stravy. Vyšší procento označuje přechod na umělé krmení.

Smíšená výživa novorozence může být úspěšnou alternativou kojení z několika důvodů:

 • Nízké mateřské mléko.

Existuje možnost opravit chybu:

 • pít laktogenní čaje, potravinové doplňky a vitamíny;
 • aktivně navrhují obě prsa ke stimulaci laktogenických procesů;
 • vyjádřit;
 • vybrat si jídlo, které normalizuje laktaci;
 • minimalizovat stres;
 • vzdát se figuríny.
 • Pokračující absence matky (práce, studium), nedostatek jídla.

Možnou korekční metodou je použití přenosných chladicích sáčků pro skladování sáčků obsahujících mléko. Balíčky vám umožňují přenést je do stacionární ledničky a skladovat až 8 dní, nebo zmrazit a skladovat až 12 měsíců. Automatické a manuální odsávačky zkracují čas čerpání několikrát, můžete si vyrobit polotovary bez přerušení práce.

 • Opakované přemístění a nepříjemnosti při přirozeném krmení.
 • Užívání léků kontraindikovaných pro kojení.
 • Hospitalizace.
 • Zažívá organický úbytek laktace. Tyto krize jsou charakteristické pro první, třetí a šestý měsíc novorozence.

Pro přechod na smíšené krmení novorozence existují individuální motivy:

 • Rhesus - konflikt matky a dítěte.
 • Dlouhé zotavení po porodu: následkem císařského řezu, jiného chirurgického zákroku při porodu, velké ztráty krve, problémů s tlakem.
 • Předčasný porod, pobyt syna nebo dcery v nemocnici.
 • Zrození dvojčat nebo trojčat.

Žena může kojit dítě, ale stále pláče a žádá o jídlo. V tomto případě se stolice odchyluje od standardního 1-5 p./den, a to není způsobeno zácpou a frekvence močení je menší než 7 p./den. Pravidelnost těchto jevů naznačuje nutnost zavádění doplňkového krmení..

Dětský věkDenní objem mléka
1-10 dní2% tělesné hmotnosti (g) se vynásobí počtem dní života dítěte
10 dní - 2 měsíce1/5 z celkové hmotnosti
2 měsíce - 6 měsíců1/7 celková hmotnost
6 měsíců - 12 měsíců1/8 celková hmotnost

K určení hodnoty jednoho zdroje je nutné:

 • určit počet krmení denně;
 • zjistit objem tekutiny pro jedno krmení podle výpočtové tabulky;
 • zvážit dítě před kojením;
 • provádět kontrolní vážení po kojení;
 • určit hmotnost porce jídla a připravit nápoj na základě takové porce.

Každé balení směsi obsahuje podrobné pokyny k pravidlům chovu a celkové množství, které by dítě mělo denně jíst. Zde je třeba vzít v úvahu také věk a vlastnosti vývoje organismu. Celý doporučený objem směsi by měl být rozdělen do pěti dávek. Je lepší začít s krmením ráno. Není třeba dávat směs v noci.

Nejlepším ukazatelem toho, kolik gramů směsi je třeba zředit, je vážení dítěte před a po krmení. Získaná data jsou v korelaci s normami a nedostatek je kompenzován doplňkovým krmením. Ale je tu jedna námitka. Dítě může pít různá množství mateřského mléka v různých časech. Ráno může trochu vypít a za pár hodin může dostat dost dalšího objemu mléka.

Ve věku 3 měsíců je dítěti navíc nabídnuto 30 gramů za každé chybějící močení, v následujících měsících se přidá 10 gramů. A již ve věku šesti měsíců dítě dostává dalších 60 gramů jídla pro každou chybějící mokrou plenu.

Například, pokud dítě ve věku 4 měsíců močí 9krát denně, je zapotřebí 40krát 3. chybí 120 gramů jídla, které by mělo být rozděleno do pěti porcí denně.

V jakých případech je třeba dodatečně krmit

Žena často krmí své dítě směsí, která k tomu nemá skutečné důvody, a kvůli problémům s kojením bere její měkká a prázdná prsa. Ve skutečnosti to může být známkou zralé laktace. Mléko se začíná produkovat až ve chvíli, kdy je dítě aplikováno na hrudník.

Objem sušeného mléka také není ukazatelem podvýživy. Dítě může sát mnohem víc. Můžete zkusit mléko vyjádřit před krmením, nalijte ho do láhve a zkontrolujte, kolik zbývá gramů. Ještě jedna věc k zvážení. K výslednému objemu je třeba přidat 20-30 gramů.

Můžete se pokusit zvážit dítě před a po krmení. Výsledný rozdíl v hmotnosti se bude rovnat objemu spotřebovaného mléka.

Nepovažujte chování dítěte za ukazatel nedostatečné výživy. Dítě může plakat a odvrátit se od hrudníku, pokud je příliš přecitlivělé, naštvané. Pocit nevolnosti může vést k podobné reakci: křeče v žaludku, zoubky, ucpaný nos.

Je velmi důležité zajistit, aby dítě správně uchopilo hrudník. V tomto případě se můžete vyhnout spolknutí přebytečného vzduchu, vzhledu ran a trhlin v bradavce a problémům s podvýživou..

Smíšené krmení je zahájeno pouze v případě, že dítě nezískává na váze a není dostatečné močení denně. Dítě by mělo mít asi 12 močení denně. Můžete počítat, zda místo plenek dejte plenky.

Smíšené krmení je ze zdravotních důvodů předepsáno v následujících případech:

 • snížené laktace;
 • nemoci matky, které jsou doprovázeny léky;
 • nedostatek živin v mléce s anémií u žen, podvýživa;
 • potřeba přechodu na nutriční směsi.

Smíšená výživa dítěte může začít již v porodnici. Důvodů může být několik: velká ztráta krve při porodu, vícenásobné těhotenství, předčasné dítě, konflikt Rhesus.

Výhody a nevýhody smíšeného krmení

 • U tohoto typu krmení může být matka dočasně nahrazena jiným dospělým, ale zároveň bude schopna zachovat intimitu s dítětem během kojení..
 • Dítě má všechny výhody kojení.
 • Maminka může být od dítěte na nějakou dobu pryč..
 • Smíšené krmení může tátovi pomoci navázat užší vztah s dítětem.

Za prvé, matky mohou mít kvůli přeskakování potravy problémy s prsy (stagnace, návaly mléka, bolesti na hrudi a dokonce mastitidy) a laktací. Máma může také psychicky trpět zkrácenou dobou kojení..

Současně může být pro dítě obtížné přizpůsobit se dvěma druhům krmení:

 • Může odmítnout jíst z láhve a být vrtošivý. Jeho chuť k jídlu se může snížit.
 • Jakmile dítě začne snadno získávat směs z láhve, nechce „pracovat“ a vytahuje mléko z mateřské hrudi. To se děje s velmi časným přechodem na smíšené krmení (v prvních 6 týdnech života dítěte).
 • Často nemají dostatek prsou během dne, dítě začíná požadovat více mateřského mléka večer a v noci..

Smíšená výživa novorozence má následující výhody:

 • Více bezplatného rozvrhu. S umělým krmením můžete bezpečně odejít na dlouhou dobu během dne.
 • Více stravy zdarma. Pokud plánujete přirozenou kojení v noci, pozdě večer a ráno a máte vyjádřené rezervy, můžete jednorázové úpravy stravy.
 • Uklidněte matku a dítě, když je přirozené krmení obtížné.
 • Cílem moderních směsí je zabránit kolice. Jejich acidofilní, hypoalergenní variace mohou snížit výskyt nepohodlí. Kolika postihuje 70% dětí mladších tří měsíců při jakékoli stravě.
 • Rychlá korekce výkonu. Dítě bylo na směs alergické - prostě to změňte. Při kojení je obtížnější určit alergický produkt..
 • Pohodlí krmení. Směs vyžaduje více času na trávení, frekvence krmení je snížena.

Nevýhody smíšeného krmení přiměřeně zahrnují:

 • Riziko časných alergických reakcí a střevních problémů u špatně vybrané první směsi.
 • Porušení rovnováhy mikroflóry. Normálně je ve střevech dítěte dostatek bifidobakterií, laktobacilů, prebiotik (hlavně oligosacharidů), množství hnilobné flóry je sníženo. Kojící mléko v případě potřeby změní složení. Složení umělých analogů je stabilní, proto může být pro udržení rovnováhy mikroflóry nezbytné další podávání probiotik..
 • Nedostatečný kontakt mezi matkou a dítětem. Psychologové se domnívají, že při narození je dítě do konce druhého měsíce po narození úspěšně prožíváno. Do té chvíle je nutný neustálý fyzický kontakt s matkou „na hrudi“..
 • Potřeba neustále udržovat sterilitu jídel.
 • Náklady na umělé analogy.

Druhy směsí pro novorozence


Při krmení se zpravidla používají umělé směsi, které mají velmi podobné složení mateřskému mateřskému mléku. Mléčné směsi jsou přizpůsobené a neupravené. Ty se zase dělí na kyselé a čerstvé (sladké) směsi.
Neadaptované (jednoduché) směsi sestávají z kravského mléka a jeho složek, nejsou zpracovávány, a proto se jejich složení téměř nezmění. Proto se tyto směsi používají v extrémních případech, pokud nejsou upraveny.

Upravené směsi jsou směsi, které mají velmi blízké složení mateřského mléka. V nich je kravské mléko korigováno a obohaceno o vitamíny a minerály, tj. přizpůsobeno pro mateřské mléko.

Dobře přizpůsobené směsi zahrnují Nutrilak-1 (Rusko), Nan-1 (Nestle), Nutrilon-1 (Holandsko), Humana-1 (Německo) atd..

Méně přizpůsobené jsou Nestogen (Švýcarsko), Semilak (USA), Baby, Kid (Rusko).

Existují také kyselé směsi, jsou dobré v tom, že jsou rovnoměrněji evakuovány ze žaludku, lépe tráveny a také potlačují hnilobu flóry ve střevech dítěte. Nejsou však bez řady nedostatků. Při krmení výhradně kyselými směsmi se ztrácí určité stopové prvky, například soli, vápník, zvyšuje, amoniak s močí atd. Proto se nedoporučuje krmení pouze pomocí kyselých směsí.

Při výběru směsí je třeba vzít v úvahu: - stupeň adaptability směsi (jak jsme zjistili, mohou být neupravené, přizpůsobené a částečně přizpůsobené); - individuální reakce dítěte na směs, tj. jak to toleruje; - kombinace směsí (kyselých by neměla překročit 1/2 - 1/3 denního množství výživy) - použití směsi v souladu s věkem dítěte (obvykle je na balení uvedeno číslo 1,2 nebo 3, které odpovídá následujícímu věku 1 - od 0 do 6 měsíce, 2 - od 6 měsíců do 1 roku a 3 - od roku)

Nezapomeňte však, že všechny směsi jsou vhodné pro krmení a není nutné kupovat nejdražší a přizpůsobené, pokud dítě dobře snáší vybranou směs a má optimální vývojové vlastnosti, neměli byste vybranou směs měnit..

Výběr mléčné směsi musí být proveden společně s pediatrem a nesmí se zaměřovat na reklamu, rady jiných matek a prodejců. Pouze lékař bude schopen určit, která z mléčných přípravků je pro vaše dítě nejvhodnější v závislosti na jeho věku, zdravotním stavu a individuálních potřebách. Kromě toho příslušný lékař dá doporučení ohledně stanovení úplného kojení. Výběr mléčné směsi musí být proveden společně s pediatrem a nesmí se zaměřovat na reklamu, rady jiných matek a prodejců. Pouze lékař bude schopen určit, která z mléčných přípravků je pro vaše dítě nejvhodnější v závislosti na jeho věku, zdravotním stavu a individuálních potřebách. Kromě toho bude příslušný lékař vydávat doporučení týkající se úplného kojení..

Jak zjistit potřebu krmení

Pokud existuje důvod k pokračování v přirozené kojení, ale suplementaci nelze zabránit, je lepší dodržovat několik zásad:

 • Směs se nepodává místo prsu, ale kromě ní.
 • Výživové schéma pro předkrmy: Směs prsou pokaždé. Pak, pro větší pohodlí, můžete přerozdělit: během dne dávejte více směsi, v noci jen prsa.
 • Měl by být doplněn lžičkami / pipetami / stříkačkami / zkumavkami nebo anatomickou lahví.

Směs může být:

 • normální, nekolické;
 • acidofilní, nezpůsobující zácpu;
 • hypoalergenní s proteinem přizpůsobeným pro alergie;
 • bez laktózy pro lidi s intolerancí mléčných bílkovin.

Mnoho žen zažívá nepohodlí během přirozené kojení a okamžitě přechází na smíšenou výživu..

Příčiny obav mohou zahrnovat:

 • Dítě nezachytí areolu a sání nefunguje. Jak pracovat: experimentujte s typy připevnění k hrudníku.
 • Příliš tvrdá dvorce, přesycená tekutinou. Jak pracovat: preexpresní mléko, změkčte areolu.
 • Potrubí v hrudníku je úzké, tekutina proudí obtížně. Jak pracovat: masáž, teplá sprcha prsu, „převislá“ poloha pro laktaci - dítě leží na posteli a matka nabízí prsa shora, takže mléko samo teče dolů.
 • Špatné nebo tukové mléko. Nahromaděné mléko vpředu je tekutější a ředěné a zadní mléko, které se produkuje při jídle, je více tuku. Pokud je jeho obsah tuku příliš vysoký nebo bez chuti, je obtížné pít. Jak pracovat: zkontrolujte svůj jídelníček.
 • K nepoznání vůně na pozadí parfémů nebo parfémovaného deodorantu. Jak pracovat: Vzdejte se parfémů a deodorantů poprvé po narození dítěte.
 • Těhotenství nebo menstruace. Obě tyto podmínky mění složení mléka. Může to být neobvyklé nebo bez chuti. Jak pracovat: očekávejte konec menstruace nebo konec těhotenství; okamžitě přepněte na smíšené krmení.
 • Dieta po celý den. Stravovací čas už přišel, ale dítě ještě nemá hlad. Jak pracovat: zkontrolujte plán výživy a přizpůsobte jej individuálním charakteristikám.

Bolest nastává, když dítě dásně „žvýká“ bradavky, praskají, objevují se rány a je nemožné používat odsávačku. Zranění může zabránit vzniku vakua při sání, kdy dítě odmítne jíst.

 • Vyzkoušejte léčbu lanolinovými masti bez přerušení denního laktace.
 • Poraďte se se sestrou, vyberte jinou metodu aplikace na hrudník.
 • Přestaňte kojit, pokud byly korekční metody neúčinné. To znamená přechod na smíšenou výživu. Jinak bude jídlo rozptýleno mateřskou krví z ran na bradavkách. Kromě toho silná bolest způsobuje stres u žen..

Nepřímé značky

Nepřímými ukazateli toho, že je zapotřebí doplňkové krmení, jsou podváha, problémy se stolicí a alergie. To vše bylo diskutováno výše..

Jak vybrat směs?

Pokud se dítě cítí dobře a neexistují kontraindikace, můžete si vybrat kteroukoli z těchto směsí: „Humana“, „NAS“, „Nestogen“, „Nutrilon“, „Hainz“, „Hipp“ nebo „Mamex“ (doporučujeme přečíst: typy kojeneckých směsí NAS, sortiment Nutrilonových směsí). Dítě se závažnými příznaky zácpy, koliky, nepravidelné stolice nebo s rizikem infekce by mělo být krmeno směsí Nan Fermented Milk 1, které je určeno dětem do 6 měsíců..

PŘEČTĚTE SI také: jak správně krmit dítě po 6 měsících?

Nesnášenlivost kravského mléka u jednoho z rodičů nebo jeho riziko u dítěte odůvodňuje použití směsi „Nan hypoalergenní“, „Hipp hypoalergenní“ nebo „Nutrilak hypoalergenní“, ve které je přítomen částečně hydrolyzovaný protein. Přítomnost identifikované alergie na bílkovinu krav určuje výběr přizpůsobených směsí hydrolýzy, ve kterých jsou hlavní potenciální alergeny hydrolýzou ničeny. V tomto případě si rodiče mohou vybrat Frisopep, Pregestimil, Nutramigen, Nutrilon Pepti TSC, Damil Pepti, Nutrilak Pepti SCT a podobně. Než začnete krmit vybraný produkt, nezapomeňte se poradit s pediatrem a zjistit, která směs bude pro vaše dítě optimální.

PŘEČTĚTE SI TAK: nejlepší kojenecká výživa pro kojence

pravidla

 • Pokud se směs a mateřské mléko podávají v jednom krmení, potom se dítě nejprve aplikuje na prsa (i když matka má velmi malé mléko), a když to dítě úplně vyprázdní, dá směs. Důvodem tohoto přístupu je přítomnost větší chuti kojenců na začátku krmení. Pokud dáte směs nejprve, bude pro matku obtížné vypočítat správné množství a dítě nebude chtít kojit její prsa, aby dostalo mléko, protože už uhasil svůj první hlad.
 • V situacích, kdy matka bude během dne dočasně nepřítomná, je dítě převedeno na takový režim smíšeného krmení, kdy dítě dvakrát nebo třikrát denně dostane pouze směs a ve zbývajících krmivech pouze mateřské mléko.
 • Pokud je objem doplňkového krmení malý, doporučuje se dát směs ze lžíce, protože existuje nebezpečí, že dítě odmítne kojit kvůli snadnějšímu příjmu produktu z bradavky. Pokud je směs podávána ve velkém objemu, je důležité zvolit pružnou bradavku s malými otvory, aby se dítě snažilo získat směs z láhve.
 • Strava s tímto typem krmení může být zdarma, ale pokud se matka rozhodne nakrmit dítě podle plánu, počet krmení lze snížit o jednu.
 • Je důležité pečlivě sledovat sterilitu lahví a bradavek.
 • Pokud matka chodí do práce, neměli byste odkládat první pokusy krmit dítě z láhve za poslední dny. Ve většině případů se kojenci s krmením lahví neprodělají okamžitě. Je optimální začít s krmením dítěte 2-3 týdny před okamžikem, kdy maminka začne opouštět dům na dlouhou dobu.
 • Při smíšeném krmení dítěte můžete začít krmit dříve po dobu dvou až tří týdnů než dítě, které dostává pouze mateřské mléko.

Výběr a pravidla přípravy směsi

Výběr dětské výživy se smíšeným krmením se nejlépe provádí ve spojení s pediatrem. Pokud je dítě zdravé, je pro něj vhodný jakýkoli produkt se stupněm adaptace odpovídající jeho věku. Přizpůsobením se rozumí přibližné složení směsi do mateřského mléka, pokud jde o množství bílkovin, tuků, uhlohydrátů, vitamínů, aminokyselin a dalších látek. V prvních 4-6 měsících se doporučuje jídlo se značkou „1“.

Kromě standardních směsí existují terapeutické a terapeutické. Jsou-li dítě nemocné, jsou předepsány lékařem. Například:

 • pro alergie na kravské mléko - hypoalergenní produkty s kozím mlékem nebo sojovými bílkovinami;
 • s nedostatkem laktázy (enzym, který štěpí mléčný cukr) - nízké a bezlaktózové možnosti;
 • se sklonem k zácpě a nadýmání - kyselé mléko a antikolické směsi, jakož i výživa s probiotiky a prebiotiky;
 • pro podváhu nebo nedonošené potraviny s vysokým obsahem bílkovin.

Terapeutické a terapeutické a profylaktické směsi se zavádějí do stravy podle schématu předepsaného lékařem. Nepoužívejte je sami.

Je důležité správně připravit směs, která je nejčastěji ve formě suchého prášku. Klíčová doporučení:

 1. K ředění prášku použijte převařenou vodu. Postupujte podle rozměrů uvedených v pokynech.
 2. Dodržujte hygienická pravidla - pečlivě umývejte a sterilizujte dětská jídla a udržujte si čisté ruce. Můžete použít dětský mycí prostředek.
 3. Smíchejte jídlo v láhvi. Nejprve nalijte vodu, potom vložte prášek a důkladně promíchejte po dobu 30 sekund.
 4. Směs vařte na 1 jídlo nejvýše 10–15 minut před jídlem.
 5. Podávejte dětskou výživu při teplotě 37 °. Pro vytápění použijte speciální spotřebiče, ne mikrovlnnou troubu.

Poprvé nabídněte dítěti 10-20 ml směsi a podívejte se na jeho reakci. Pokud nemáte alergie nebo zažívací potíže, můžete dávku zvýšit. Nemůžete představit dva nové produkty současně. Rovněž se nedoporučuje často měnit směsi..

Problémy se smíšeným krmením novorozence

Dítě má

 • Kolika. Jak se vyhnout: krmte se z anatomické bradavky tak, aby nápoj pomalu vstoupil do těla a nezpůsobil zažívací potíže; udržet dítě po jídle ve sloupci, aby vypustil přebytečný vzduch;
 • Zácpa Jak se vyhnout: pájet s vodou, je-li taková metoda přijatelná; zkuste změnit směs; při přípravě nápoje zkontrolujte dávkování.
 • provádět relaxační masáž břicha;
 • dejte mikrolytry nebo svíčky;
 • po 4. měsíci zavést doplňková jídla - zeleninové pyré z projímadel (např. švestky);
 • opakovaně aplikován na hrudník, protože sání způsobuje uvolnění střev střeva a svěrače.
 • Průjem. Ukazatelem průjmu bude úzkost, pláč, tekuté znovu použitelné zelené stoličky, přitlačování nohou k žaludku. Jak se vyhnout: zkuste změnit směs.

Zdroje výše uvedených problémů jsou v doplňkových potravinách, pokud:

 • je dodržována dieta a nepohodlí nevyvolává mateřské mléko;
 • mléčný nápoj se připravuje vždy bezprostředně před jídlem, až do příštího dne se v rozporu s pokyny neuchovává;
 • zředěná voda se používá čištěná, bez škodlivých nečistot.

Maminka

Prázdná prsa. Již jsme dali doporučení, jak se těmto obtížím vyhnout a jak udržet laktaci. Neúspěšný režim podávání. V hodinových hodinách nejsou tabulky na výpočet doplňkové výživy vždy po ruce.

Výpočet požadavků

Směs by neměla tlačit mateřské mléko na pozadí. Řeší pouze problém nedostatku jídla. Žádná přizpůsobená směs nemůže nahradit sadu živin obsažených v mateřském mléce.

Nezapomeňte bojovat o kvalitní laktaci. To je usnadněno častým připevněním dítěte k hrudi, nočním krmením a zvýšením množství spotřebované tekutiny. Nenahrazujte vyhledávací reflex u dítěte lahvičkami nebo bradavkami. Tato opatření velmi často postačují k tomu, aby se po několika týdnech zastavilo smíšené krmení.

Další krmení směsí je dlouhý a obtížný proces. Pro každé krmení je nutné připravit láhev, směs zředit, zatímco by měla být teplá. Mateřské mléko je vždy po ruce a obsahuje také protilátky, které chrání dítě před infekcemi.

LátkaPotřeba
Veverky2,2 g / kg
Tuky6,5 g / kg
Sacharidy13 g / kg
Vápník400 mg
Žehlička4 mg
Hořčík55 mg
Fosfor300 mg
Zinek3 mg
LátkaPotřeba
Veverky2,6 g / kg
Tuky6 g / kg
Sacharidy13 g / kg
Vápník500 mg
Žehlička7 mg
Hořčík60 mg
Fosfor300 mg
Zinek3 mg

Výpočet pro jakýkoli druh krmení je stejný. Část doplňkových potravin začíná 5-10 g nového produktu, během týdne se zvyšuje na 150 g. V tomto případě je druhý produkt zaveden do stravy nejdříve 2–4 týdny po zavedení prvního.

Chcete-li zjistit potřebu další výživy dítěte, měli byste vzít v úvahu stáří drobků a typ použité směsi..

Nejprve se vypočítá celková denní výživa dítěte:

 • dítě do 10 dnů s hmotností menší než 3 200 g, aby se vypočítalo požadované množství jídla, by se mělo násobit 70 věkem ve dnech (s hmotností více než 3 200 násobit 80 věkem ve dnech);
 • dítěti mladším 2 měsíců se podává jídlo v množství 20% jeho tělesné hmotnosti;
 • děti od dvou do čtyř měsíců vyžadují jídlo v množství 1/6 jejich hmotnosti;
 • kojenci starší než 4 měsíce až 6 měsíců potřebují jídlo v množství 1/7 své tělesné hmotnosti;
 • děti ve věku od šesti měsíců do roku vyžadují denní příjem potravy v množství 1/8 až 1/9 své hmotnosti.

Celkový objem vydělíme počtem krmení a zjišťujeme přibližné množství potravy potřebné pro dítě při jednom krmení.

Množství nasávaného mléka lze měřit kontrolním vážením: před krmením a poté po zvážení drobků. Po odečtení těchto hodnot zjistíte množství spotřebovaného mléka. Nyní zbývá pouze odečíst množství mateřského mléka, které kojence dostává, od celkového objemu - matka tak zjistí, kolik drobků směs potřebuje.

Aby bylo zajištěno, že dítě má dostatek pro růst a plný vývoj všech živin, je nutné vypočítat, kolik dítě denně dostává proteiny, uhlohydráty a tuky. Výpočet je založen na normách příjmu základních živin v těle dítěte a na přibližném obsahu těchto látek v mateřském mléce.

Nejprve spočítají, kolik dítě denně přijímá veškeré mateřské mléko, a potom kolik bílkovin, uhlohydrátů a tuků obdrží s tímto jídlem. Dále se vypočítá také obsah živin ve výsledném objemu mléčné směsi. Po výpočtu potřeb dítěte v závislosti na věku určete, zda jsou drobky jídla dostačující.

Kombinované krmení

Když je dítě původně na krmení smíšeným, pak se doplňkové potraviny zavádějí obvyklým způsobem od čtyř, pěti nebo šesti měsíců. Pokud je po čtyřech měsících věku potřeba další výživy, měli byste se rozhodnout, kterou z nich si vybrat: doplňkové krmení mléka nebo již plnohodnotné doplňkové potraviny.

Jak vidět připravenost na jídlo pro dospělé:

 • poezie reflexu poezie vytlačující jazyk;
 • dítě sedí;
 • první zub se objevil, je potřebný pro obrábění dospělých potravin;
 • dítě má zájem o jídlo pro dospělé;
 • dítě neustále vyžaduje prsa - možná mléčný stůl přestal být dostatečně kalorický.

Pokud není nutné další krmení

Matky někdy spěchají ke kojení se směsí během kojení, když dítě začne jednat. Ženy si myslí, že toto chování je spojeno s nedostatkem mléka. Ve skutečnosti existují další důvody pro pochmurné: ozubení, nachlazení, infekční onemocnění ústní dutiny, střevní kolika. Stejně jako v případě laktačních krizí, kdy má dítě růstový impuls, a hrudník nemá čas se nějakým způsobem přizpůsobit zvýšeným potřebám dítěte. Dokorm ve všech těchto případech není nutný.

Je špatné určit podle barvy a konzistence, jak bohaté je mateřské mléko. U některých žen má namodralý nádech, zatímco u jiných je nažloutlý. Při dobrém zdravotním stavu a normální tělesné hmotnosti dítě nepotřebuje další porci jídla.

Dobrý přírůstek na hmotnosti je ukazatelem toho, že dítě má dostatek kojení matky a nepotřebuje doplňkové potraviny..

Přečtěte si, jak by se měla zvýšit hmotnost vašeho dítěte.

Některé matky se snaží zjistit množství mléka, které vypijí pomocí závaží - váží dítě před a po aplikaci. Moderní pediatrové však považují tuto metodu za bezvýznamnou a ne indikativní. Doporučují zvážit dítě jednou za měsíc nebo (pokud existuje obava, že není dostatek mléka) - jednou týdně. To stačí.

Dalším způsobem je zkouška na mokrých plenkách. Je nutné vzdát se plenek na jeden den a spočítat, kolikrát dítě „chodí trochu“. Pokud je dítě močeno prvních 6 měsíců 12krát denně nebo více, stačí kojit.

Pokud opravdu není dost mléka, musíte nejprve zajistit správné kojení a pouze v extrémních případech zavést doplňkové krmení.

Pediatr Komarovsky věří, že v moderních směsích pro děti není nic škodlivého. Pokud matka chce přenést dítě na smíšené krmení, může to být provedeno. Zároveň, je-li touha nakrmit dítě uložena cizími lidmi, je nutné střízlivě zvážit klady a zápory. Kojení může regulovat pouze žena.

Pokud dítě nemá rádi láhev

Mnoho dětí nechce přejít z kojení na krmení z lahví. Aby byl takový přechod úspěšný, mámě se doporučuje:

 • Zkuste si dát na láhev různých typů bradavek, aby si dítě mohlo vyzvednout „své“.
 • Poprvé v mateřském mléce.
 • Krmení z láhve v době, kdy dítě chce jíst, ale dítě ještě nemá příliš hlad.
 • Nechte poprvé, když někdo nabídne dítěti láhev, ne mámu.
 • Když bude dítě krmeno směsí, nechte dítě v poloze, ve které je zvyklá na získání matčiny hrudi..
 • Tekutina, která se podává dítěti, musí být teplá, protože dítě je zvyklé na získání teplého mléka z matčiny hrudi.
 • Nemusíte očekávat, že dítě okamžitě vypije celou směs z láhve.
 • V extrémním případě bude matka muset dát dítěti kojení celý den, aby dítě stále souhlasilo s vyzkoušením směsi z láhve.
 • Pokud je dítě přetrvávající a již dosáhlo věku 6 měsíců, má smysl plánovat krmení dítěte doplňkovými potravinami po dobu nepřítomnosti matky..

Bohužel, když začnou dostávat jídlo z láhve, ve většině případů děti již nechtějí sát matčina prsa, protože pro dítě je obtížnější „získat“ mléko z ženského prsu, než sát směs přes bradavku, a ostatní se účastní krmení z bradavky. Chcete-li začít, zkuste zvednout bradavku s malou dírkou nebo pouze s 1 dírou, možná to pomůže udržet krmení smíšené.

Pokud se maminka chce vrátit kojení, musí se vzdát láhve a dát dítěti příležitost hladovat. V opačném případě je schopen pomoci při vyjádření a krmení mateřského mléka z láhve. Nebo se bude muset vyrovnat s konečným přechodem na krmení směsí.

Pozitivní a negativní stránky

Volba smíšené formy výživy má řadu pozitivních a negativních vlastností. Musí být vzaty v úvahu, aby se snížila pravděpodobnost problémů. Hlavní újma je vyjádřena takto:

 • alergické reakce (zejména na směsi s fermentovanými mléčnými kulturami v kompozici);
 • časté problémy se stolicí (zácpa);
 • dysbióza;
 • bolest a nepohodlí v břiše (kolika, zvýšená tvorba plynu);
 • porušení složení střevní mikroflóry.

Umělé krmení novorozenců

Při výběru smíšené verze krmení je třeba mít na paměti, že přirozené mateřské mléko nemůže být zcela nahrazeno ani u nejkvalitnějších směsí. Vitaminy a živiny ve náhradách jsou mnohem méně. To je důvod, proč byste měli udržovat mléko v potravě vašeho dítěte co nejdéle.

Další nevýhodou smíšené formy je zatížení trávicího traktu. Obsah tuku v mateřském mléce a směsi se nemusí shodovat. V důsledku toho se vyvíjejí poruchy zažívacího systému, zvyšuje se kolika.

Pečlivě prostudujte nezbytné výhody tohoto přístupu k výživě. Každé dítě se vyvíjí individuálně, ale pro všechny děti existují společné parametry. Specialisté dokázali identifikovat pozitivní vlastnosti smíšené stravy:

 • svoboda jednání rodičů (matka není připojena k domu, může dítě kdykoli nakrmit z láhve);
 • kontakt není přerušen, protože kojení je udržováno;
 • s nedostatkem mléka směs nahradí chybějící živiny.

Je snadné nastavit smíšené krmení pro novorozence. Režim lze uložit tak, jak byl během plnohodnotné horké vody. Rozdíly budou pouze v tom, že se střídá mléko a směs.

Pozornost! V procesu výživy musíte dodržovat normy. Směs by měla být připravena s ohledem na doporučení týkající se věku.

Nádobí pro další krmení

Když tekutina proudí do úst dítěte z pravidelné bradavky, jídlo je snadné. Nemá smysl pracovat blízko hrudníku, je zajímavější požadovat láhev. Lékaři doporučují na začátku krmení, aby se naučili několik dalších nástrojů pro výživu.

Taková bradavka je těsná, má několik otvorů pro tekutinu, vyžaduje úsilí při sání a umožňuje nápoji vstoupit postupně do žaludku (podobné přirozeným procesům).

 • klasická pevná látka (cín, stříbro, plast);
 • měkký;
 • měkké s dávkovačem. Jeho princip: Když kapalina v lžíci skončí, nová část se vytlačí z pouzdra jednoduchým lisem.

Pipeta

Nejlepší volba pro novorozence, protože nepotřebují velké porce.

Habermanův Poilnik

Ve skutečnosti je to alternativa k klasické láhvi, na jejímž konci není bradavka, ale pipeta. Piják se používá také ze zdravotních důvodů, když dítě nemůže nezávisle vytvořit vakuum pro sání. To může být vyvoláno fyziologickými (např. Rozštěpem mezi rty a patra) nebo neurologickými problémy..

Lékařům se doporučuje dodržovat řadu pravidel:

 • krmte dítě ve svislé poloze;
 • objem šálku by měl být malý;
 • Je zakázáno aktivně nalévat tekutinu do úst, abyste se mohli dusit. Je nutné dosáhnout situace, kdy malé děti budou pít nápoj svým jazykem ze šikmého šálku a ty starší si vezmou malé doušky.

Systém je reprezentován nádobou na pití a zkumavkou pro transfuzi (dětský lékařský katétr pro výživu CH05). Trubice je připevněna k hrudníku vedle bradavky, takže nápoj vytéká z nádoby přímo do úst dítěte.

Hlavní výhodou této metody je to, že se můžete krmit rohem úst, když dítě saje figurínu nebo prst matky.

Články O Neplodnosti