Hlavní Testy

Jak změřit obvod břicha během těhotenství

Obvod a tvar břicha se rychle mění od druhého trimestru těhotenství. První příznaky rostoucího dítěte se však projeví od 4 do 10 týdnů (individuálně pro každou ženu). Návštěva gynekologa je prvořadým úkolem, kterému musí čelit každá žena, která zjistí její těhotenství.

Důležitost kontroly obvodu břicha za týden

Měření obvodu břicha (AF) v různých stádiích těhotenství je standardní postup prováděný gynekologem pro sledování růstu a vývoje plodu. Měření také určuje objem plodové vody (plodové vody).

Hmotnost dítěte se vypočítá podle vzorce - hmotnost dítěte v gramech = VDSM (výška děložního pozadí) * obvod břicha v centimetrech. Chyba této metody výpočtu může dosáhnout až 1 kg. VDSM se mění o 1 cm za týden.

Velikost břicha je určena nejen jeho obvodem, ale také výškou dna dělohy. Každá hodnota se měří během příští návštěvy na prenatální klinice. Získané ukazatele jsou porovnány s předchozími. Lékař vyvodí závěry o vývoji dítěte na základě zjištěné dynamiky. Pokud existuje podezření na patologický proces, je ženě předepsán ultrazvuk. Nastávající matka během těhotenství by měla porodníka navštívit nejméně 7krát.

Jaké faktory ovlivňují velikost břicha

Indikátory růstu břicha závisí na vlastnostech ženského těla. Následující faktory mají přímý vliv na obvod pasu:

 • Stavba těla. S tendencí ženy trpět nadváhou je těhotenství patrné mnohem později než u žen s úzkou pánví. Lékař bere v úvahu celkový počet kilogramů získaných během těhotenství.
 • Počet plodů v děloze. Pokud má žena vícečetné těhotenství, její obvod pasu se výrazně liší. S vývojem dvojčat nebo více dětí dosahuje břicho prenatální velikost již za 28 týdnů.
 • Rysy růstu a vývoje dítěte, stejně jako jeho umístění v lůně. Když je dítě připevněno k přední stěně dělohy, vypadá břicho objemněji. Pás vypadá při připevnění dítěte k zádům menší.
 • Objem plodové vody. Pokud je norma překročena, dosáhne 2-5, v některých případech 10-12 litrů. Taková odchylka je pozorována u žen s diabetem. Také objem plodové vody překračuje normu v Rh-konfliktním těhotenství, kdy je krev matky Rh-pozitivní a Rh-negativní dítě. Množství tekutiny v děloze se zvyšuje as infekcí (akutní nebo chronická).
 • Fyzická data ženy. Dívky s vyškoleným břichem mají menší břicho.
 • Počet těhotenství. Děloha porodu poprvé je menší než u žen, které mají zkušenosti s porodem dítěte.

V určitých obdobích se břicho může hladce zvyšovat a v některých měsících se růst vyskytuje spasticky.

V prvním trimestru se obvod pasu významně nemění, takže specialista začne zaznamenávat indikátory růstu pouze od druhého trimestru. Někdy se břicho začíná měřit po 14–15 týdnech, ale ve většině případů studie začínají po 20 týdnech. Největší hodnota obvodu pasu těhotné ženy je pozorována po 38–40 týdnech.

Některé ženy zvyšují svou výživu v posledních týdnech těhotenství, takže dítě přibývalo na váze. Takové opatření však může komplikovat porod vyžadující chirurgický zákrok..

Jak se provádí měření

Postup při měření obvodu břicha provádí gynekolog při každém jmenování. Provedená měření se zadávají do výměnné karty - dokument vydaný na antatologické klinice. Na základě získané dynamiky růstu dítěte vypočítá lékař odhadovanou hodnotu dítěte.

Správné měření obvodu břicha těhotné ženy se provádí pomocí následujících manipulací:

 • Vyprázdnění močového měchýře - díky tomuto opatření jsou výzkumné ukazatele co nejpřesnější..
 • Zaujetí vodorovné polohy a narovnání dolních končetin.
 • Expozice břicha.
 • Měření břicha centimetrovou páskou.

Měřicí páska by měla sedět dozadu podél ohybu dolní části zad a žaludku na úrovni pupku. Údaje o obvodu pasu nestačí k posouzení dynamiky růstu dítěte. Kromě provedených manipulací určuje lékař umístění dna dělohy. Měřicí zařízení běží od vystupujícího bodu dělohy po začátek pubis.

Hlavní metodou zkoumání stavu těhotné ženy a plodu je ultrazvuk. Používá se k identifikaci následujících ukazatelů:

 • Amniotický index. Indikátor množství plodové vody v určitém období porodu dítěte.
 • Výška svislé kapsy plodové vody. Tento indikátor pomáhá najít největší plochu volné tekutiny mezi břišní stěnou a dítětem..
 • Velikost plodu.
 • Velikost a stav placenty - jedinečný orgán, který slouží k propojení organismů matky a dítěte.

Kromě ultrazvuku lékař váží nastávající matku a určuje index tělesné hmotnosti, identifikuje nedostatek hmotnosti nebo obezitu.

Doma

Spolehlivost studie se zvyšuje, pokud se na změnách podílí jiná osoba. U nezávislých měření se chyba zvyšuje, takže byste se neměli spoléhat na získaná data. Teprve po návštěvě u lékaře bude možné porovnat údaje ženy s normami obvodu břicha v týdnu těhotenství.

K měření obvodu břicha musí těhotná žena ležet na zádech na tvrdém povrchu a natahovat ruce podél trupu. Změřte břicho uvolněnými břišními svaly.

Normy a odchylky ukazatelů podle týdnů těhotenství

Zvětšení břicha těhotné ženy se provádí individuálně v závislosti na vlastnostech ženského těla. Výška dna dělohy se téměř identicky mění u všech nastávajících matek. Z tohoto důvodu lékaři věnují více pozornosti druhému ukazateli..

Pokud děloha neodpovídá gestačnímu věku, lékař může mít podezření na závažné abnormality, včetně mimoděložního těhotenství (pokud je embryo fixováno ve vejcovodu). V časném těhotenství jsou detekována různá onemocnění a patologické změny.

Tvar břicha může být kulatý, asymetrický nebo konvexní. Tato čísla nenaznačují žádné odchylky..

Pokud je obvod břicha těhotné ženy menší než je obvyklé, lékař navrhuje nedostatek vody - znamená pomalý vývoj plodu. S vývojem polyhydramnií je obvod břicha více než standardní ukazatele. V této situaci jsou porušeny blízké orgány, což způsobuje vážné nepohodlí. Zvyšuje se riziko předčasného porodu a nesprávného umístění dítěte v děloze.

Jiné příčiny malého břicha v pozdním těhotenství:

 • Snížený obvod pasu může znamenat nedostatek výživné stravy, která v některých případech musí být rozšířena. Stejně jako přejídání, půst je nebezpečný pro zdraví matky a dítěte. Vzhledem k nedostatečné výživě (hypotrofii) dítěte je žena umístěna v nemocnici.
 • Při vývoji příliš malého plodu jsou pozorovány malé velikosti břicha. Tento jev je často způsoben geneticky - pokud má žena krátké příbuzné. Chcete-li však přesně zjistit příčinu, musíte kontaktovat uzist.
 • S příčnou polohou plodu je pozorováno snížení výšky děložního pozadí, a tím i velikosti břicha. V této době je dítě umístěno v lůně tak, aby jeho hlava a pánve byly po stranách. V tomto případě je přirozený porod nemožný - ženě je předepsán císařský řez.

Překročení velikosti břicha je charakteristické pro chorionepiteliom, nádor, který se vyvíjí z placentární tkáně. Nádor je akumulace velkého počtu vezikul. V tomto případě zachrání plodu nefunguje, včasné ošetření pomáhá zabránit komplikacím pro ženu.

V pozdějších stádiích těhotenství je často zjištěno snížení rychlosti růstu děložního pozadí při nedostatečné výživě plodu a zpomalení růstu. Přizpůsobení dítěte mimozemskému životu je obtížné. Nízká voda je často vyvolána mateřskou hypertenzí nebo vývojem infekčního a zánětlivého procesu v reprodukčním systému. Pokud se objem tekutiny sníží, existuje riziko poškození plodu (patologie kosti a nervového systému, vývojové poruchy končetin)..

Každou půlměsíc se pás těhotné ženy zvětšuje o 2-3 cm. Tabulka velikostí břicha za týden:

Těhotenský týdenVDM, cmChladivo cm
122-6-
šestnáct10-18-
dvacet18-24od 70 do 75
2220-26od 72 do 78
2422-27od 75 do 80
2624-28od 77 do 82
2826-32od 80 do 85
třicet28-33od 82 do 87
3230-33od 85 do 90
3432-35od 87 do 92
3633-38od 90 do 95
3836-40od 92 do 98
4034-38od 95 do 100

Údaje jsou přibližné. Při měření obvodu pasu lékař bere v úvahu pleť ženy a její tvar.

Velikost vajíčka plodu a plodu se stanoví ultrazvukem. Pro přesnost výsledků studie se provádí transvaginální metoda - (senzor je umístěn do vagíny). Díky této metodě je fetální vajíčko detekováno již za 2-3 týdny od jeho vzniku. V této době je doba těhotenství 6-7 týdnů. Průměr vajíčka dosahuje 2-4 mm.

Rysy růstu dítěte v různých týdnech těhotenství:

 • 8-10 - vajíčko má průměr 22 mm.
 • 12 - plod má délku 6-7 cm a hmotnost 20-25 g. Během ultrazvuku je patrné, že vajíčko plodu téměř zcela vyplňuje dělohu.
 • Na začátku 17. týdne má plod délku 12 cm a hmotnost 100 g.
 • Po 20 týdnech dosáhne plod délky 25-26 cm a hmotnosti 280-300 g.
 • Po 24 týdnech je délka plodu 35 cm, zatímco dítě váží 600–800 g.
 • Do 28. týdne plod roste na 40-42 cm a hmotnost se zvyšuje na 1,5 - 1,7 kg.
 • 36 - dítě váží 2,4 - 2,5 kg a má výšku 45–48 cm.
 • Hmotnost plodu v době narození je 2,6-5 kg ​​a délka je 48-54 cm.

V prvních týdnech těhotenství je děloha ve formě hrušky. Na konci 2 měsíců se velikost zvětší 3x a získá zaoblený tvar. Na začátku 3. trimestru se děloha stane vejčitou. Jeho objem od početí se zvýšil více než 20krát.

Různé změny rychlosti růstu postavení děložního pozadí jsou tedy příznakem patologických změn plodu nebo matky. Proto lékař při každé návštěvě těhotné ženy tento ukazatel měří. Pokud údaje neodpovídají gestačnímu věku, předepisuje odborník ultrazvukové vyšetření. Každý postup pro stanovení parametrů matky a dítěte se provádí rychle a bezbolestně..

Fetometrie plodu - dekódování indikátorů, velikosti v týdnech těhotenství

Fetometrie je součástí povinného ultrazvukového screeningu během těhotenství a je předepisována všem ženám.

Podstata fetální fetometrie

Měření fetálních parametrů se provádí během ultrazvukového skenování, jehož princip je založen na schopnosti ultrazvukových vln odrážet se od tkání s různými hustotami. Lékař nainstaluje senzor, který vyzařuje vlny v určitých bodech na začátku a na konci částí těla budoucího dítěte, a poté se výsledky zaznamenají, přečtou a zpracovají pomocí počítačového programu. Během studie není tělo budoucí matky a plodu vystaveno škodlivým faktorům a postup lze provést kdykoli.

Jaké parametry těla nenarozeného dítěte se měří?

Během fetometrie se zaznamenávají následující velikosti těla:

 • obvod hlavy (OG) - měření se provádí na několika obrazech v různých projekcích;
 • biparietal size (BDP) - je pevně stanovena při měření hlavy dítěte, zobrazuje délku mezi protilehlými stěnami kostních kostí a umožňuje vyhodnotit možnost, že plod prochází porodním kanálem;
 • obvod břicha (chladicí médium) - charakterizuje fyzický vývoj, prováděný měřením v rovině vizualizace žaludku, pupeční žíly a žlučníku, je průměrným výsledkem a je hodnocen odborníkem pouze ve spojení se zbytkem;
 • průměr hrudníku (DHA) - velikost je informativní ve 14. - 22. týdnu, měření se provádí za účelem zjištění anomálií a defektů;
 • délka stehna (DB) - měří se pro identifikaci možné skeletální dysplazie;
 • velikost coccygeal-parietal (CTE) - měřeno od špičky plodu k jeho kostrči, je nejpropracovanější během prvních čtyř měsíců pro odhad gestačního věku.

Nejčastěji se u všech fetometrických studií tyto rozměry odhadují. A po 20. týdnu, jejich analýza může také spočítat přibližnou hmotnost plodu (VP). Tabulka fetálních výsledků navíc uvádí i další fetální parametry, které odrážejí jeho fyzický vývoj:

 • délka nosní kosti (DN);
 • tloušťka límce (TBP);
 • délka ostatních kostí: dolní končetina (DG), rameno (DP) atd.;
 • příčný průměr břicha (PJ);
 • sagitální průměr břicha (SJ).

Obvykle se provádějí další měření k identifikaci patologií, které byly diagnostikovány v jiných studiích nebo při vyhodnocování údajů o rodinné anamnéze o možnosti dědičnosti chromozomálních abnormalit.

Analýzou všech dat získaných během fotometrie a ultrazvukového skenování může porodník-gynekolog sledovat týdenní růst plodu, stav vnitřních systémů a orgánů. Rozdělení dat vám umožní odhalit genetická onemocnění, abnormality a poruchy ve vývoji budoucího dítěte, naplánovat možnost normálního průchodu plodu přes porodní kanál a způsob porodu. V případě potřeby doplňuje konvenční ultrazvukové vyšetření Dopplerometrii, která umožňuje posoudit povahu průtoku krve v krevních cévách plodu a dělohy, a později - kardiotocografii, která se provádí za účelem stanovení srdeční frekvence nenarozeného dítěte, tónu dělohy a stanovení další metody porodu..

Jaká je příprava na studii?

Způsob přípravy těhotné pacientky na fetometrii se neliší od obecně přijímaných pravidel pro přípravu na konvenční ultrazvuk během těhotenství. Ultrazvukové vyšetření lze provádět transabdominálně, tj. Čtením senzoru z povrchu přední břišní stěny, nebo transvaginálně pomocí senzoru vloženého do lumen vaginy.

Při transabdominálním vyšetření by měla žena před 12. týdnem těhotenství vypít asi 1 litr tekutiny hodinu před plánovanou studií.

Plnost močového měchýře během studia tekutin vytváří prostředí, které přispěje k lepšímu přenosu ultrazvukových vln a umožní vám získat nejspolehlivější výsledky. Po 12. týdnu už nemusíte pít tekutinu před ultrazvukem, protože v této době je voda již přítomna v dutině dělohy.

U transvaginální fetometrie nemusí být močový měchýř před zákrokem vyplněn. Senzor použitý pro tento typ ultrazvuku během těhotenství dokáže číst data bez další přípravy.

Když je předepsána fetometrie?

V každém trimestru se provádí plánovaná studie zaměřená na měření antropometrických údajů o nenarozeném dítěti a na fetální ultrazvukové vyšetření:

 • 11-12 týdnů;
 • 20. - 22. týden
 • kolem 32. týdne.

Pokud jsou zjištěny indikace dalšího ultrazvukového vyšetření, které upozorní odborníka, ošetřující lékař dá pacientovi doporučení k neplánovanému vyšetření.

Pouze lékař, který umí analyzovat jejich dynamické změny, by měl porovnat výsledky s normou.

Jaká data jsou informativní v prvním trimestru?

Při provádění prvních fetometrických měření se vyhodnotí data, aby se určil termín vývoje plodu a datum narození. Tyto výsledky pomáhají potvrdit předpoklady ošetřujícího lékaře..

K detekci nebezpečných vývojových abnormalit během fetální fetometrie se provádí měření chladicí kapaliny a CTE. Identifikace chromozomálních abnormalit se dosáhne porovnáním normy parametrů nosní kosti a tloušťky límcového prostoru se stejnými měřeními plodu. Pokud se tyto velikosti liší od obecně přijímaných, doporučuje se ženě amniocentéza pro analýzu plodové vody nebo jsou předepsány jiné studie.

Jaká data jsou informativní v trimestru II?

Během druhého ultrazvukového screeningu mohou rodiče zjistit nejen informace o fyzických datech dítěte, ale také o tom, kdo se jim narodí - chlapec nebo dívka. Pro určení charakteristik průběhu těhotenství v tomto trimestru se vyhodnocují parametry, které umožňují identifikovat porušení ve vývoji plodu:

Data měření jsou základní. V případě potřeby může lékař doporučit posouzení DB a délky dalších kostí - při dešifrování tato data poskytnou informativní obrázek..

Jaká data jsou informativní v trimestru III?

Typicky fetální fetometrie a ultrazvukové vyšetření prováděné ve 32. týdnu se neuskutečňují tolik, aby se vyhodnotily určité velikosti, ale aby se studovala pohoda nenarozeného dítěte. Během vyšetření lékař provádí měření průměru břicha a hlavy, kontroluje symetrii paží a nohou, vypočítává výšku a hmotnost. Získané údaje nám umožňují učinit konečné rozhodnutí o proveditelnosti provedení dodávky tak či onak. S úzkou pánví, velkými rozměry nenarozeného dítěte a jinými odchylkami od obecně uznávaných norem může být pacientovi doporučeno, aby provedl porod za účasti dalších pracovníků nebo provedl císařský řez..

Který z indikátorů naznačuje patologii a zpomaluje vývoj plodu?

Údaje získané během fetometrických studií se vyhodnocují podle zvláštních tabulek s normami. Neměli byste se je pokoušet interpretovat sami, protože během analýzy je lékař vždy veden přijatelnými hodnotami v normálním rozmezí. Například při měření biparietálního indexu hlavy se tyto hodnoty mohou lišit o 3-4 v každém směru a na obvodu břicha o 14. To je způsobeno přípustnými hodnotami jednotlivých charakteristik.

Hlavní část analýzy získané pomocí fetometrických dat je založena na indikátorech KTP. Odchylky v něm uvedené mohou naznačovat nesprávné určení termínu pro plod nebo vývoj určitých patologií nenarozeného dítěte, blednutí těhotenství, nedostatek progesteronu, negativní účinky virů nebo onemocnění děložní sliznice..

Zpoždění vývoje plodu je dáno následujícími formami odchylek:

 • asymetrický. Během měření se odhalí primární redukce některých indikátorů a normální hodnoty ostatních;
 • symetrický. Při analýze měření je zaznamenáno snížení hodnot všech indikátorů.

Současně s určením formy porušení během fetometrické studie je hodnocen stupeň zpoždění ve fyzickém vývoji:

 • I - rozdíl ve 14 dnech těhotenství podle tabulky;
 • II - za 3-4 týdny;
 • III - více než měsíc.

Při identifikaci výše uvedených odchylek je vždy zobrazen postup opakované fetometrie. S nepatrnými příznaky zpoždění ve fyzickém vývoji se výsledky během další studie mohou vrátit k normálu, což naznačuje, že neexistují důvody vzrušení. Pokud jsou indikátory významně sníženy, jsou pacientovi přiděleny další studie, které umožňují podrobnější posouzení povahy identifikovaných odchylek.

Fetometrie plodu, která se třikrát provádí plánovaným způsobem a ultrazvukem, zobrazuje parametry částí těla nenarozeného dítěte. Ukazatele vývoje analyzované v chronologickém sledu odrážejí stav budoucího dítěte, a když jsou rozluštěny, lékař se zaměřuje na údaje speciálních tabulek. Umožňují vám identifikovat různé patologie plodu a těhotenství. V případě potřeby jsou patologické nálezy odhalené fetometrií potvrzeny jinými studiemi. Z prezentovaného videa se můžete dozvědět více o syndromu zpomalení růstu plodu..

VDM během těhotenství týdně. Tabulka, co to je, dekódování, norma

Během těhotenství má mnoho žen otázku, jak se tělo mění uvnitř. Před početí má děloha velikost pomeranče. Jak dítě roste, zvyšuje se o týdny a spolu s ním roste i VDM, což je ukazatel, podle kterého se určuje věk plodu, což je jasně uvedeno v tabulce na místě.

Tabulka velikosti dělohy během těhotenství je normální

Děloha je tahový dutý orgán velikosti malé pěsti. Během těhotenství roste, mění se, stává se dostatečně velkou, aby se do něj vešlo dítě. Udržuje se v těle ženy pomocí vazů, které se táhnou, jak roste děloha.

Funkce dělohy během těhotenství:

 • vezme oplodněné vajíčko;
 • tvoří placentu pro plný vývoj plodu;
 • dodává plodům živiny vývojem krevních cév;
 • poskytuje normální východu dítěte a placenty vaginou v době narození.
 • po porodu se vrací na své místo a začíná se připravovat na další cyklus.

Do 9 měsíců od porodu roste samice dělohy exponenciálně a zvyšuje se 500 až 1000krát oproti obvyklé velikosti..

V prvním trimestru dospělý dutý orgán stále nepřekračuje své anatomické limity, ale jak postupuje, žena neustále vyvíjí tlak na močový měchýř.

Ve trimestru II se již nehodí do pánevní dutiny a rozšiřuje se směrem k pupku a hrudníku. Protahování vede k napětí v okolních svalech a vazech, které jej drží. Svaly z toho.

V trimestru III se od ochlupení do dolní části hrudníku odehrává zvětšený orgán. Po narození se vrací do své normální polohy. Tento proces se nazývá involuce, což trvá šest až osm týdnů..

Tento důležitý orgán se skládá ze 3 částí:

 • Dno je horní konvexní část, těsně nad místem, kde vejcovody padají do dělohy.
 • Tělo je jeho střední největší část ve tvaru kužele.
 • Cervix je spodní, zaoblená a nejužší část dělohy.
Znalost velikosti dělohy během těhotenství pomáhá určit rychlost vývoje plodu.

Kromě vnějších se v děloze vyskytují i ​​vnitřní změny, které ovlivňují její velikost:

 • Zpočátku se v něm tvoří corpus luteum - jedná se o dočasnou strukturu, která podporuje oplodněné vajíčko.
 • V těle se vyvíjí placenta, která během těhotenství vyživuje a chrání plod..
 • Ve sliznici zvyšuje růst krevních cév, což ovlivňuje tloušťku stěn dělohy.
 • Měkký krk. Jeho funkcí je podporovat vývoj sliznice, která drží dělohu na místě a chrání plod před vnějšími faktory.
 • Jak se těhotenství vyvíjí, zvyšuje se množství plodové vody, které chrání dítě před pohyby, mrtvicemi a usnadňuje pohyb plodu. To teče během porodu..

VDM během těhotenství týdně (tabulka ukazuje základní pokyny) pomáhá určit dobu těhotenství, patologické změny plodu.

Počínaje přibližně 20 týdny začne lékař měřit výšku děložního fundusu (VDM) během plánované návštěvy během prenatálního období. Určená výška je vzdálenost od ochlupení kosti k vrcholu dělohy, což zhruba naznačuje gestační věk. VDM pomáhá vyhodnotit velikost dítěte, rychlost růstu a polohu v druhé polovině těhotenství.

Těhotenský týdenVelikost VDMTěhotenský týdenVelikost VDM v cm
od 8 do 98–9 cmod 26 do 2725-27 cm
od 10 do 1110-11 cmod 28 do 2925-30 cm
od 12 do 1310-11 cmod 30 do 3128-32 cm
od 13 do 1411-12 cmod 32 do 3330-33 cm
od 14 do 1512-13 cmod 34 do 3532-33 cm
od 16 do 1714-18 cmod 36 do 3733-37 cm
od 18 do 1916-20 cmod 38 do 3936-40 cm
od 20 do 2118-23 cmod 40 do 4134-38 cm
od 22 do 2322-25 cm
od 24 do 2523-27 cm

Velikost VDM se odhaduje ve spojení s velikostí těhotného břicha. Znáte-li parametry těchto dvou hodnot, můžete přibližně vypočítat hmotnost dítěte. Za tímto účelem se hodnota VDM vynásobí hodnotou chladicí kapaliny. Výška dělohy se může výrazně snížit 2-3 týdny před narozením. Je to proto, že dítě v tomto období spadne do dolní pánve a připravuje se jít ven.

Důvody zamítnutí

VDM během těhotenství týdně (připojená tabulka) by měla být přibližně stejná v centimetrech jako počet týdnů, během kterých je těhotná žena. Například po 20 týdnech by růst měl být přibližně 17-23 cm.

Velikost dělohy určuje lékař při vyšetření ženy

Možné důvody pro rychlé zvýšení:

 • Odložené těhotenství. Ultrazvuk pomáhá určit přesnější datum narození.
 • Slabé natažené svaly břicha, což je typické pro ženy, které v minulosti těhotily.
 • Nadváha těhotná.
 • Obezita často ztěžuje přesné měření..
 • Fibromyoma.
 • Vícečetné těhotenství.
 • Velké množství plodové vody. Neobvyklá pozice dítěte v lůně.
 • Ženská pánev je příliš úzká.
 • Zvyšující se hmotnost dítěte, když je na konci těhotenství mnohem vyšší než 4,5 kg. Do rizikové skupiny patří ženy, které měly mnohokrát gestační diabetes nebo typ 1–2, obezitu.
 • Zdravé dítě bez odchylek, ale s velkou hmotností a délkou.

K odchylce velikosti VDM ve směru klesání 3 cm nebo více od normy dochází z těchto důvodů:

 • Krátká postava, silné svaly.
 • Příliš málo plodové vody.
 • Dítě je zdravé, ale lehké a krátké..
 • Chybné určení gestačního věku. K tomu dochází u žen s menstruační nestabilitou..
 • Široká pánev, která umožňuje děloze sedět široce mezi pánevními kostmi.
 • Křížová prezentace plodu.
 • Vývojové zpoždění v lůně.
 • Zhoršený vývoj placenty nebo pupeční šňůry.

Hlavní pokyny, na které se lékař při vyšetření opírá:

Gestační věkBod horní hrany dělohy
12–13 týdnůOsamělá symfýza
20. - 21. týdenPupek
35–40 týdnůXiphoidní proces hrudní kosti
36–40 týdnůVýška regrese: 36–32 cm

Při změnách směru zvyšování nebo snižování o více než 3 cm lékař předepíše další ultrazvuk, aby určil příčinu abnormálního růstu nebo jeho zpomalení..

Příznaky

Při prohlídce gynekolog vizuálně zaznamená abnormality. Na druhou stranu - možná žena nosí dvojčata. V menším směru - vyvíjí se oligohydramnie, plod je ve špatné poloze nebo je vývoj dítěte příliš pomalý.

Žena nemusí cítit opožděné známky abnormálního vývoje. Budoucí matka může určit vícčetné těhotenství sama o sobě rychle rostoucím břichem. Pokud má žena sekundární těhotenství, je břicho viditelné pro ostatní dříve, proto se děloha zvyšuje rychleji.

Indikace studie

Hlavní indikací pro další studie je pomalá nebo zvýšená dynamika růstu VDM. Zjištěné nežádoucí příznaky při měření dělohy naznačují selektivní ultrazvuk. Provádí se ze zdravotních důvodů v případě nepříznivého těhotenství.

Jak zjistit

VDM během těhotenství v týdnech (tabulka je uvedena na lékařských stránkách) se měří pomocí centimetrové pásky nebo speciálního zařízení - tazomeru.

Délka se měří od horního okraje stydké kosti k nejvyššímu bodu dělohy. Kloub nebo stydké střevo se nachází před močovým měchýřem a na vrcholu vchodu do pochvy. V blízkosti ochlupení u žen je klitoris. Gynekologové praktikují měření podle metody Leopold-Levitsky.

Technika 4 měřicích metod spočívá v prohmatání plodu přední stěnou pobřišnice:

 • Účelem prvního příjmu je stanovit VDM v té části plodu, která je umístěna na dně dělohy.
 • Druhá technika pomáhá určit polohu, polohu plodu.
 • Pomocí třetí metody se stanoví již existující část plodu, pánve nebo hlavy.
 • V průběhu 4 recepcí se stanoví základní část a její umístění vzhledem k pánevním rovinám.

VDM lze určit doma metodou prstu:

 • Po žaludku byste měli najít horní část dělohy. Pokud je nad pupečníkem nebo pod ním, změřte, kolik prstů vejde pod pupečník nebo pod něj.
 • Předpokládá se, že vzdálenost by se měla zvýšit o dva prsty za měsíc.
 • Například: dva prsty nad pupkem označují 7 měsíců těhotenství

Tato metoda pomáhá určit gestační věk ve vztahu k měsícům. Při měření netlačte na žaludek příliš silně. Pokud se výška dna liší od týdne těhotenství, který žena navrhuje, poraďte se s lékařem.

Příprava a analýza

VDM během těhotenství po týdnech (růstová tabulka neodpovídá vždy parametrům ženy) na začátku zahrnuje měření obvodu těhotného břicha. K tomu je zapotřebí centimetrová páska. Před provedením měření musí být močový měchýř ženy prázdný.

Algoritmus pro měření břicha:

 • Žena leží na gauči, narovnal nohy.
 • Ve druhé polovině těhotenství se měří obvod vpředu na úrovni pupku a vzadu - na úrovni dolní části zad.

Algoritmus měření VDM:

 • Žena je vyzvána, aby ležela na gauči, zatímco nohy by se měly ohýbat na kyčelní a kolenní klouby.
 • Měření se provádí pomocí první metody porodního měření podle metody Leopolda Levitského (provedeno gynekologem).
 • Ležící žena vodorovně protahuje nohy.
 • Pomocí centimetrové pásky se měří vzdálenost mezi horním okrajem symfýzy (ochlupení kloubu) a vyčnívající částí děložního fundusu (měřeno porodní asistentkou)..

Rozdělení výsledků

VDM během těhotenství, měřeno každé 2-3 týdny, by měla odpovídat parametrům uvedeným ve zvláštní tabulce. Žena ve 30 týdnech by měla mít VDM od 28 do 31 cm.

Poměr skutečného růstu s čísly v tabulce vypráví o aktuálním stavu dítěte, který ukazuje VDM:

 • Bylo vypočteno datum narození dítěte správně.
 • Zvýšená velikost VDM může naznačovat přítomnost fibroidů, které ovlivňovaly rychlý růst. Vzdělávání je často benigní a neovlivňuje těhotenství a zdraví dítěte, ale může zvyšovat dělohu.
 • Možná nastávající matka nosí pod sebou srdce dvojčata nebo dokonce trojčata.
 • Gluteal prezentace. K tomu dochází u 4% všech dětí na plný úvazek..
 • Dítě bylo větší než požadovaná velikost, proto u ženy existuje riziko gestačního diabetu.
 • Pokud je růst dítěte podceňován a nesplňuje ukazatele, může být na vině malé množství plodové vody.

Parametry po dobu několika týdnů se nemusí shodovat s oficiální tabulkou. Lékař porovná všechna data, požádá o další ultrazvukové vyšetření, které je přesnější, a poté učiní konečné rozhodnutí..

Kdy navštívit lékaře

Lékař určí patologii vývoje VDM s plánovanými návštěvami na klinice. Jakékoli neobvyklé varovné příznaky těhotenství by však měly být důvodem neplánovaných návštěv..

Bolest v dolním břiše během těhotenství - příležitost pro okamžitou lékařskou pomoc

To může být:

 • obsedantní bolest v podbřišku;
 • abnormální výtok;
 • zvýšení krevního tlaku;
 • porušení procesu močení;
 • abnormální růst břicha;
 • rychlý nárůst tělesné hmotnosti;
 • nedostatek chuti k jídlu.

Jak se vrátit k normálu

Po dalším vyšetření pomocí ultrazvuku může lékař přesněji určit velikost plodu. Pokud je výrazně nižší, než by mělo být v této době, naznačuje to retardaci intrauterinního růstu.

S asymetrickým zpožděním, kdy hlava odpovídá růstu, a tělo zaostává, jsou předepisovány léky, které pomáhají zlepšit příjem živin v těle matky.

Jedním z nejdůležitějších vitamínů v těhotenství jsou vitaminy B, zejména kyselina listová (B9)

Jsou to především vitaminy:

 • Vitaminy B, které ovlivňují úplnou absorpci živin;
 • beta-karoten, který brání rozvoji anémie a ovlivňuje přírůstek hmotnosti dítěte;
 • Vitamin E, který předchází riziku potratu.

Léčba se v tomto případě provádí po dobu 2 týdnů, poté je předepsán druhý ultrazvuk. Je také možné provádět kardiotocografii ke studiu průtoku krve v cévách, pupeční šňůře a děloze. Pokud je růst dělohy, a tedy i plodu, 2 týdny za očekávaným časem, je léčba v nemocnici předepsána pod dohledem odborníků.

Se zvětšenou velikostí plodu bude nastávající matka požádána o revizi stravy, snížení spotřeby produktů, které ovlivňují rychlý nárůst tělesné hmotnosti. Správný růst dělohy během těhotenství hraje velkou roli ve vývoji dítěte, úspěšném dokončení porodu. Tento orgán potřebuje ochranu a trvalou podporu..

Správná výživa během těhotenství hraje pro nenarozené dítě obrovskou roli

Z čeho se skládá:

 • Především ve správné výživě a přiměřené fyzické námaze.
 • Měli byste jíst více potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny. Tyto mastné kyseliny pomáhají snižovat sekreci hormonální látky prostaglandinu, která způsobuje velmi kontrakci dělohy, což způsobuje bolest.
 • Přestaňte kouřit, protože to má škodlivý účinek na dělohu.
 • Neomezujte močení. Dlouhodobé skladování moči přispívá k hromadění odpadu v močovém měchýři. Toxické látky způsobují infekce močových cest, šíří se do dělohy.

Možné komplikace

Vracení dělohy do její polohy po porodu a různé struktury pomáhají fixovat. Jsou to vazy, pojivové tkáně a svaly pánevního dna. Pokud jsou všechny tyto struktury silně oslabeny, potom se dno a krk posunou pod anatomickou a fyziologickou hranici.

Snížený orgán negativně ovlivňuje močový měchýř, konečník. To se projevuje tažením bolestí, potížemi při močení, močovou inkontinencí. Tento proces může vést k úplnému nebo částečnému prolapsu dělohy..

Cvičení Kegel posiluje svaly pánevního dna

Aby se tomu zabránilo po porodu, je třeba před těhotenstvím dbát opatrnosti. Dobře vyvinuté svaly pánevního dna snižují riziko poklesu dělohy, takže k prevenci přispívají všechna cvičení a sporty, které posilují svaly. Svaly pánevního dna posilují plavání, jogging, energická chůze a další sporty.

Je důležité provádět cvičení k posílení svalů pánevního dna pravidelně. Jednou z možností je pravidelné navštěvování gymnastiky pro těhotné ženy, kde učí cvičení, která mohou být později prováděna doma. V časném poporodním období by se mělo zdržet těžké fyzické námahy.

Pokud žena chce, aby těhotenství pokračovalo bez komplikací a porod nezanechává těžký dojem, komplikace, měly by být všechny plánované studie dokončeny včas. VDM během těhotenství je důležitým faktorem, který může hodně říci o stavu dělohy a plodu. Tabulky poměru růstu a týdnů těhotenství pomohou vidět odchylky v čase.

Objem a tvar břicha během těhotenství

Objem a velikost břicha jsou závažné parametry pro stanovení normálního vývoje těhotenství.

Co ovlivňuje velikost břicha během těhotenství

Během těhotenství žaludek roste v důsledku vývoje dítěte, růstu dělohy a zvýšení objemu plodové vody. Na samém začátku těhotenství (přibližně do 12. týdne) se velikost břicha u budoucích matek nemění, protože rostoucí děloha ještě nedosáhla hranice pubis. Ale počínaje 2. trimestrem se děloha postupně zvedá k pupku, břicho ženy se začne obcházet a ty kolem jejího pozorování se mění v jejím stavu..

To vše je samozřejmě velmi individuální a bříško těhotné ženy může růst dříve nebo později a také může být mírně za nebo před normou v závislosti na následujících faktorech:

 • Velikost plodu a jeho poloha;
 • Anatomické rysy a pleť ženy;
 • Přírůstek hmotnosti nastávající matky;
 • Počet embryí;
 • Dědičnost;
 • Objem plodové vody.

Existují však určité meze, závažné odchylky od kterých mohou naznačovat určitá porušení ve vývoji dítěte a během těhotenství.

Jak roste žaludek těhotné ženy

V průběhu těhotenství se obvod a tvar ženského břicha mění v souladu se změnami rozměrů dítěte, dělohy a objemu plodové vody přibližně následujícím způsobem.

 • V období 4 týdnů je děloha podobná velikosti jako slepičí vejce a po dalších čtyřech týdnech - husí.
 • Ve 12. týdnu dosahuje její horní hrana k okraji ňadra a její dno je cítit stěnou pobřišnice..
 • 16 týdnů - spodní část varhan se nachází přibližně uprostřed mezi ochlupením a pupkem.
 • 20 týdnů - děloha stále roste aktivně a téměř dosahuje svého pupku okrajem (nachází se někde o dva centimetry níže). Během tohoto období se těhotná bříško začíná výrazně zvyšovat a oblévat..
 • 24 týdnů - spodní část dělohy je cítit v pupku.
 • 28 týdnů - spodní část těla se nachází asi dva centimetry nad pupkem.
 • 32 týdnů - děloha se nachází ve středu vzdálenosti mezi sternem (xiphoidní proces) a pupkem a pupek doslova „zmizí“ z povrchu břicha.
 • 38 týdnů - horní okraj dělohy dosahuje nejvyšší úrovně mezi žebra a spodní částí hrudní kosti.
 • 40 týdnů - ženský pupek silně vyčnívá a děloha mírně klesá.

K určení vývoje dítěte a těhotenství obecně je nutné pravidelně měřit břicho ženy a pečlivě sledovat jejich změny..

Možnosti měření břicha

Hlavními parametry, které bude gynekolog měřit při každém rutinním vyšetření od zhruba patnáctého týdne, jsou obvod břicha ženy a výška děložního fundusu.

Jsou to poučné indikátory; to znamená, že můžete sledovat dynamiku růstu dítěte a jeho porušování. Je třeba také poznamenat, že zájem a hodnota nejsou parametry samy o sobě, ale jejich dynamika, která byla pozorována alespoň několik týdnů.

Obecnými měřícími standardy jsou, že před zákrokem musíte vyprázdnit močový měchýř, poté si lehněte na tvrdý povrch, narovnejte si nohy na kolenou a úplně odpočívejte..

Obvod břicha během těhotenství

Obvod břicha by se měl měřit tak, aby páska předního metru vedla podél linie pupku a zadní část podél lumbální vychylovací linie. Normy obvodu břicha (AF) během těhotenství jsou stanoveny podle zvláštní tabulky, je však třeba poznamenat, že v něm je povolena chyba asi dvou až tří týdnů - to je asi 10 cm.

Těhotenský týdenChladivo cm
dvacet70–75
2272–78
2475–80
2677–82
2880–85
třicet82–87
3285–90
3487–92
3690–95
3892–98
4095–100

Pokud je břišní obvod větší než normální

Pokud se při příštím gynekologickém vyšetření ukáže, že těhotné ženy mají mnohem vyšší normu, doporučuje se podstoupit další vyšetření, aby se vyloučily následující patologie:

 • Dlouhodobé těhotenství (pokud je objem plodové vody asi 2–5 l, v některých případech 10–12 l);
 • Drift bublin;
 • Chorionepiteliom.

Kromě toho, pokud těhotenství ženy překročí 38 týdnů,

V takových případech se obvykle doporučuje pacientovi podstoupit císařský řez.

Pokud je obvod břicha menší než normální

Příliš malý břišní obvod, který je výrazně „za“ normou, může naznačovat:

 • Zpoždění ve vývoji dítěte v důsledku placentární nedostatečnosti;
 • Malovody, obvykle doprovázející těžké formy gestózy;
 • Přemístění.

Pokud se při další prohlídce ukáže, že

Tyto příznaky se mohou objevit v případě závažných komplikací nebo dokonce úmrtí plodu..

Výška děložního pozadí během těhotenství

Výška dna dělohy (VDM) je velmi důležitá pro diagnostiku jakýchkoli abnormalit ve stavu nastávající matky, jakož i pro výpočet gestačního věku podle týdnů. Průměrně je u žen v reprodukčním věku délka dělohy přibližně 8 cm a během období těhotenství se postupně zvětšuje a do 40. týdne dosahuje přibližně stejné délky - 40 cm.

VDM se měří pomocí centimetrové pásky, jejíž nulový konec musí být aplikován na začátek ochlupení, poté se posune nahoru a zastaví v bodě, kde pružnější část břicha prochází do měkčí. Výsledná vzdálenost bude indikátorem, který gynekologové nazývají výškou dna dělohy.

Normálně by měla odpovídat fetálnímu věku dítěte (gestační věk po týdnech), plus nebo mínus 1-3 cm.

Týdny těhotenstvíVýška dna dělohy, cm
8–98–9
10–1110–11
12–1310–11
14-1512–13
16-1714–19
18–1916-21
20-2118-24
22-2321–25
24–2523–27
26–2725–28
28–2926–31
30–3129–32
32–3330–32
34–3531–33
36–3732–33
38–3932–37
40–4135–38

Pokud je výška fundusu vyšší, než je obvyklé

Dno dělohy u těhotné ženy je nad normální v následujících případech:

 • Příliš velké dítě;
 • Vícenásobné těhotenství;
 • Nesprávná prezentace dítěte;
 • Polyhydramnios;
 • Úzká pánev u těhotné ženy.

Pokud je výška dna dělohy menší než obvykle

Tato situace může naznačovat, že těhotná žena:

 • Termín je nesprávný;
 • Nedostatek vody;
 • Fetální zpomalení růstu;
 • Velmi široká pánev.

Mimochodem, někdy mohou být tato čísla použita k hrubému stanovení hmotnosti plodu: proto musí být výška dna dělohy vynásobena obvodem břicha. Porodníci říkají, že chyba této metody je asi 150 g, ale těhotné ženy říkají, že je zcela nepřesná, a někdy chyba může dosáhnout kilogramu.

Závěrem je třeba poznamenat, že se přísně nedoporučuje samostatně měřit VDM a chladicí kapalinu během těhotenství a provádět diagnózy na základě získaných hodnot - pravděpodobnost chyby spojené se zbytečným stresem je příliš vysoká.

Tvar břicha

Tvar břicha budoucí matky je dalším ukazatelem, kterému gynekologové a porodníci často věnují pozornost. Ovlivňuje to mnoho faktorů, včetně:

 • Rozměry dítěte, tempo jeho vývoje a umístění;
 • Hmotnost nastávající matky, tvar pánve a její postava, zejména tloušťka tukové vrstvy břicha;
 • Počet embryí;
 • Stav břišních svalů.

Hovorit o některých standardech je v tomto případě samozřejmě docela obtížné, protože i pro jednu ženu s několika různými těhotenstvími může její bříško vypadat velmi odlišně, ale odborníci si stále ještě všimnou některých souvislostí mezi vlastnostmi těla budoucí matky a rysy průběhu těhotenství:

 • V ideálním případě má břicho v normálním průběhu těhotenství pravidelný, vejčitý, mírně špičatý tvar a v primiparousi je nasměrován ostrým koncem nahoru a při nesení druhého, třetího atd. dítě - směřovalo dolů. Pokud má matka úzkou pánev, bude zvláště výrazný tvar jejího břicha ve druhém trimestru.
 • Kulaté nebo dokonce čtvercové břicho může být se slabými břišními svaly, nesoucí velké dítě nebo velké množství plodové vody. Navíc, pokud má malá, křehká žena dítě, které je o něco větší než obvykle, její břicho může také vypadat velké.
 • Velké kulovité břicho poměrně často naznačuje těhotenství ve vodě, proto vyžaduje další vyšetření.
 • Hruška ve tvaru břicha je také obvykle typická pro těhotné ženy s příliš malým abs, jejichž svaly nejsou schopny dítě správně držet, takže břicho mírně klesá dolů.
 • Velké, špičaté břicho se vyskytuje u dvojčat, trojčat atd., Stejně jako u matek s charakteristickými anatomickými rysy, tj. S úzkou pánví.
 • Malá, elegantní, téměř neviditelná bříško je někdy známkou oligohydramnií, ale může se vyskytnout také u křehkých žen nesoucích podobně křehké malé dítě..
 • Nerovnoměrný asymetrický tvar označuje nesprávné (příčné nebo šikmé) zobrazení plodu. Například při příčném podání bude břicho ženy vypadat jako vodorovně podlouhlý ovál.

Odchylky od normy

V takových případech by se změna tvaru břicha měla týkat ženy?

Tato situace může naznačovat některá porušení, která vyžadují nápravu a dokonce ošetření..

Články O Neplodnosti