Hlavní Výživa

První screening během těhotenství 1 trimestr. Co je screening?

Zkoumání stavu rostoucího embrya pro detekci chromozomálních abnormalit, prognóza těhotenství se provádí při prvním screeningu během těhotenství. Jak se to dělá, jaké výsledky jsou považovány za přijatelné - určené ultrazvukovým lékařem, genetikem, biochemikem.

Jak dlouho trvá první screening a proč?

Správný výpočet gestačního věku pomáhá určit nejen odhadované datum narození. Je nutné naplánovat první screening. Začátkem 11. týdne končí embryonální období vývoje. Objeví se vytvořené orgány, končetiny, obličejové kosti, nervový systém.

Screening pro první trimestr těhotenství se provádí na konci semestru. Povolené datum ukončení studie je 13 týdnů a 6 dní..

Je zbytečné provádět screening dříve než tato data: obraz patologií může být zkreslený a nepovede k identifikaci patologií.

Vlastnosti prvního screeningového vyšetření

Rozdíl v prvním screeningovém vyšetření spočívá v použití transvaginální metody zavedení ultrazvukového senzoru. Tato metoda se provádí vložením senzoru do vagíny..

Transvaginální ultrazvuk se provádí pouze v prvním trimestru těhotenství. Do 16. týdne se výška dělohy výrazně zvyšuje, plod se zvětšuje, což umožňuje, aby vyšetření druhého a třetího screeningu bylo omezeno pouze na transabdominální cestu.

Příprava na zkoušku

Tuková vrstva, plyny nahromaděné ve střevě, mohou během transabdominálního vyšetření narušovat jasný pohled na plod a dělohu. K odstranění příčin je nutné provést školení do 2 až 3 dnů.

Je nutné odmítnout potraviny s vysokým obsahem vlákniny, které mohou zvýšit tvorbu plynu. Tento postup musí být proveden s plným měchýřem. Před zahájením studie se doporučuje vypít 1 - 1,5 litru vody bez plynu.

Odběr krve pro hormony hCG, PAPP-A se provádí na lačný žaludek s předběžným odmítnutím smažených, mastných a sladkých potravin po dobu 2 až 3 dnů. Dodržování diety není nezbytné, ale přesněji odhalí obrázek hormonálního pozadí matky a plodu.

Jaký je průzkum

O prvním screeningu během těhotenství, stejně jako o jeho průběhu, rozhoduje lékař na základě stanoveného gestačního věku. Kontakt senzoru s tělem usnadňuje speciální gel na bázi glycerinu, který se nanáší na pokožku. Děloha se stávající plodovou vodou aktivně vede zvuky.

To vám umožní studovat vývoj plodu, poslouchat jeho srdeční rytmus, registrovat patologie orgánů a systémů. Nevhodné umístění plodu v děloze může komplikovat komplexní studii. V tomto případě žena potřebuje lehké aktivní pohyby, aby přiměla dítě ke změně pozice.

Zkouška se provádí ve dvou etapách:

Ultrazvuk - výzkum:

 • Transabdominální postup. Je zcela bezbolestný, ale není dostatečně přesný..
 • Transvaginální metoda. Nevyžaduje zvláštní přípravu naplněnou močovým měchýřem. Potraviny vytvářející plyn by však měly být zlikvidovány. Přehled plodu a dělohy je lepší než transabdominální metoda, protože se provádí uvnitř ženského těla. Nevýhodou je nepohodlí, když je senzor vložen do pochvy.

HCG hormonální test, PAPP-A. Pokud jsou zjištěna vysoká rizika patologie plodu, je předepsáno další vyšetření plodové vody a placentárních buněk.

Cíle prvního screeningu

Účelem screeningu 1. trimestru je:

 • Definice těhotenství.
 • Objasnění souladu velikosti plodu s vývojovými standardy.
 • Identifikace patologií kostí, kardiovaskulárního systému, systému, gastrointestinálního traktu.
 • Detekce genetických chorob - syndromy. Down Edwards.
 • Vyloučení dalších možných malformací.
 • Monitorování placenty.
 • Stav, připravenost dělohy nést.

Na základě výsledků testovacích studií je učiněn závěr o stavu plodu, je uvedena prognóza dalšího vývoje těhotenství. Včasná detekce patologií vám umožní věnovat pozornost možným rizikům a zabránit dalšímu rozvoji komplikací.

Těžké komplikace, které jsou nebezpečné pro život matky a které odůvodňují doporučit umělé ukončení těhotenství v raných stádiích.

Ukazatele ultrazvukové normy - výzkum

Prenatální screening je považován za neškodný pro matku a dítě. Porovnání získaných ukazatelů se standardy poskytuje nejúplnější obraz o stavu a rizicích těhotenství.

Hlavní vlastnosti:

 • KTR (coccyx - parietální velikost). Délka plodu od špičky k kostrči by měla být mezi 43 a 85 mm. Snížení délky plodu naznačuje pomalý vývoj nebo genetickou patologii.
 • BDP (biparietal size). Je to určeno vzdáleností od chrámu k chrámu. Změny v údajích BDP naznačují patologické stavy mozku.
 • TVP (tloušťka prostoru límce). Zvýšený indikátor vyžaduje důkladnou analýzu k identifikaci Downova syndromu, Edwards.
 • Délka nosní kosti. Ukazatele výzkumu sahají od anatomických strukturních prvků po genetické patologie.
 • Srdeční frekvence (srdeční frekvence). Znatelné snížení nebo zvýšení srdeční frekvence indikuje možné porušení mozku, poruchy vnitřních orgánů.
 • Velikost chorionu, amnionu a žloutkového vaku. V první fázi vývoje plodu jsou základem placenty, nezbytné pro normální těhotenství. Špatné umístění chorionu hrozí potratem. Indikátory amnionu jsou nezbytné pro studium plodové vody. Žloutkový vak je živnou půdou pro vývoj vnitřních orgánů. Jeho absence nebo minimální přítomnost naznačuje dynamiku těhotenství.

Tloušťka límce

Tloušťka límce (TBP) je důležitým ukazatelem rizika chromozomálních onemocnění. Límcový prostor - podkožní tekutina, která se hromadí mezi vnějším povrchem kůže a kostí.

Jak provést první screening během těhotenství k vyloučení nesprávných výsledků závisí na kvalifikaci gynekologa. Při určování gestačního věku potřebného pro tuto studii je důležité se nemýlit. Velikost plodu po 10 týdnech je pro testování nedostatečná. Do 14 týdnů se velikost cervikálního záhybu fyziologicky zmenšuje.

Pro dosažení co nejlepšího výsledku je třeba dodržovat podmínky:

 • Přesné stanovení gestačního věku. Je to určeno velikostí cocycyle-parietální zóny.
 • Boční poloha embrya umožňuje nejjasněji určit testovací údaje. Neschopnost dosáhnout správné polohy plodu dává důvod k použití transvaginální metody výzkumu.
 • Kompetence lékaře. Pupečníkové smyčky, amniotické dutiny mohou přinést pozitivní výsledky. Zkušený lékař s vysoce přesným vybavením by měl eliminovat falešně pozitivní výsledky.

Kompletní představu o stavu embrya poskytují nejen ultrazvukové údaje - studie, ale také analýza biochemických markerů. V různých stádiích těhotenství se výsledky testů mohou lišit. Obecné hranice testování tekutin na límci by se měly pohybovat od 0,7 mm do 4 mm.

Zvýšení údajů o TBP poskytuje základ pro důkladné vyšetření, které zahrnuje studium plodové vody, placenty, pupečníkové krve.

Nosní kost

Krátká nosní kost neznamená vždy patologický stav embrya. Znatelné snížení jeho délky v kombinaci s pozitivními výsledky TBP dává důvod k tomu, aby bylo těhotenství definováno jako patologické. Vážnou vývojovou poruchou je aplazie nosu - jeho úplná absence.

Na spodních hranicích období screeningu je detekována pouze přítomnost nebo nepřítomnost nosní kosti. 12 - 13 týden těhotenství vám umožňuje specifikovat velikost nosní kosti v digitálních hodnotách. Přípustné limity jsou od 2 do 4,2 mm. Malé odchylky mohou naznačovat anatomické rysy nenarozeného dítěte.

Významné snížení indikátoru nepřímo indikuje chromozomální abnormality. Tato data však nestačí pro konečnou diagnózu. Závěr o přítomnosti závažných genetických defektů je možný pouze s dodatečným hlubokým sledováním plodu a matky.

Tepová frekvence

Srdeční frekvence zdravého plodu by měla být v souladu s vývojovými parametry. Indikátor je správný, pokud odpovídá údajům KTP. Velikost od kostrče po korunu by měla být alespoň 8 mm. Pouze v tomto případě můžeme hovořit o doporučených indikátorech srdeční frekvence. V procesu růstu plodu se snižují.

Pokud je 9 - 10 týdnů srdeční frekvence 170 - 190 tepů za minutu, pak o 13 týdnů klesne na 160 tepů. Malé odchylky se vztahují k fyziologickým chybám a nejsou nebezpečné. Absence srdečního rytmu naznačuje zmeškané těhotenství. Opakovaný ultrazvuk, další studie budou moci potvrdit nebo vyvrátit údajnou diagnózu.

Snížení srdeční frekvence o méně než 100 tepů za minutu může znamenat Edwardsův syndrom.

Palpitace srdce až 200 úderů za minutu jsou nebezpečným příznakem Patauova syndromu. Markery srdeční frekvence nejsou kritické pro diagnostiku chromozomálních onemocnění. Označují rizika rozvoje patologií. Komplexní sledování všech orgánů a systémů je navrženo tak, aby poskytovalo úplnou prognózu těhotenství..

Velikost biparentalu

Dvojrozměrná velikost znamená digitální indikátory šířky plodu od chrámu po chrám. BDP je hlavním ukazatelem vývoje mozku nenarozeného dítěte.

Indikátory mohou také sloužit jako základ pro objasnění gestačního věku a v některých případech pro určení způsobu fyziologického porodu. U velkých rozměrů hlavy dítěte může vyvstat otázka ohledně plánovaného císařského řezu.

Norma BDP ve vývoji 11 - 13 týdnů by měla být v rozmezí 13 až 28 mm. Je dovoleno překročit normu, je-li poměrný nárůst všech ukazatelů - KTR, TBP, nosní kost. To ukazuje na velkou velikost plodu. Mírně nadhodnocený BDP, když jsou ostatní markery v souladu s normou, je vyrovnán do konce 14. týdne.

Výrazné zvýšení indikátoru indikuje přítomnost mozkových patologií neslučitelných se životem.

Minimální velikost bipolární poruchy naznačuje nedostatečný vývoj hemisfér nebo absenci segmentů mozku. Závažné malformace nelze léčit, perinatální prognóza je špatná. Žena si sama zvolí potrat nebo opuštění těhotenství.

Hormonální standardy stanovené při prvním screeningu (hCG, PAPP-A)

Biochemickým stadiem prenatálního screeningu je studium hladin hCG a PAPP-A hormonů. Krevní markery pro stanovení hladin hormonů - nezbytný prvek při studiu vývoje plodu.

Chorionický gonadotropin je zodpovědný za normální průběh těhotenství a skládá se ze dvou jednotek - α a β. Hormon je zodpovědný za stimulaci produkce hormonů, gonád. Jeho množství se zvyšuje o 9 - 10 týdnů a poté se koncentrace snižuje. Norma odpovídá 17 - 114 mIU / ml.

Zvýšení hCG naznačuje riziko odhalení genetických patologií - Downův syndrom. Posun směrem dolů vystavuje těhotenství riziku detekce Edwardsova syndromu, vývojového zpoždění, úmrtí plodu.

Kromě obecného hCG se doporučuje dodávka β - podjednotky. Nejpřesněji diagnostikuje riziko Downova syndromu. Její ukazatele jsou 17,4 - 114,7 ng / ml s gestačním věkem 11 - 13 týdnů.

Účelem stanovení hladiny hormonu PAPP-A je identifikace chromozomálních patologií - Downův syndrom, Edwards, Cornelia de Lange, riziko potratu. Standardní indikátor se pohybuje od 0,45 do 6,0 mU / ml. Výrazné snížení hodnoty v digitálním vyjádření naznačuje potřebu dalšího výzkumu, jmenování hloubkového trojitého testu.

Jaké patologie může první screening odhalit? (Downův syndrom, Edwardsův syndrom, Patauův syndrom)

První screening umožňuje sledovat stav plodu a identifikovat budoucí patologie fyzického a duševního vývoje. Porovnání ukazatelů biparientální velikosti, vzdálenosti kostry-parietální zóny, nosní kosti, hormonálního stavu dává nejpřesnější předpovědi vývoje plodu a současného těhotenství.

Genetické poruchy jsou spojeny s chromozomálními abnormalitami - trizomií. Je charakterizována přítomností trojitého páru chromozomů místo dvou.

 • Downův syndrom. Zvýšení TBP odhaluje trizomii na 21 chromozomech. Patologie je charakterizována nepřítomností nebo sníženou velikostí nosní kosti, patologií nervové trubice.
 • Edwardsův syndrom. Zvýšení TBP odhaluje trizomii na 18. chromozomu. Anomálie je spojena se snížením nebo nepřítomností nosní kosti, poklesem srdeční frekvence, přítomností jedné pupeční šňůry, pupeční kýly. Patologii provází mnohočetné malformace plodu a nepříznivá perinatální prognóza..
 • Patauův syndrom. Zvýšení TBP odhaluje trizomii na 13. chromozomu. Patologie je charakterizována rychlou srdeční frekvencí, zpomalením vývoje kosterního systému a mozku. Kojenecká úmrtnost spojená se závažným poškozením vnitřních orgánů.
 • Syndrom Cornelia de Lange. S mutací chromozomu 3 je spojeno vzácné genetické onemocnění. Detekce patologie je založena na biochemické analýze. Důsledkem chromozomální abnormality je mentální retardace dítěte spojená s nedostatečným vývojem mozkových hemisfér, fyzickými deformacemi a anomáliemi obličeje..

Výpočet prvního screeningu rizika

Úplnost údajů z prvního screeningu poskytuje nejúplnější obraz o průběhu těhotenství. Předpovědi, rozhodnutí o prodloužení těhotenství jsou vážná věc. Měl by se zvážit proces zkoušek a výsledky zkoušek..

Numerické hodnoty biochemické analýzy se mohou lišit v závislosti na laboratorních výzkumných metodách. Screening je doporučován v jednom lékařském centru, pro spolehlivost pozorování v jedné měřící stupnici. Je důležité zvážit, jak se provádí první screening během těhotenství, jaké faktory se při výpočtu údajů berou v úvahu.

Přítomnost patologií může být způsobena:

 • užívání silných drog;
 • alkohol, tabák;
 • dědičná predispozice;
 • rodinné manželství;
 • komplikace raného těhotenství:
 • toxoplazmóza,
 • cytomegalovirus,
 • anémie,
 • infekční choroby.
 • chemická otrava;
 • ekologický stav oblasti pobytu.

Údaje z průzkumu jsou vyjádřeny v poměru rizika vzhledem k celkovému počtu podobných výsledků. Například zlomek 1: 10000 znamená: u 10 000 těhotenství s podobnými ukazateli existuje 1 riziko potvrzení diagnózy.

Nepříznivou prognózou je zlomek s nižším jmenovatelem. Pravděpodobnost odhalení anomálií je vyšší u těhotné ženy s ukazateli 1: 300 než 1: 627.

První screening během těhotenství ovlivňuje konečný lékařský posudek. Pozitivní výsledek testu znamená vysoké riziko patologie plodu. K potvrzení nebo vyloučení je nutné podstoupit další studii placentární membrány, plodové vody, pupečníkové krve.

Může být indikátor nepravdivý?

Existují faktory, které zkreslují výsledky průzkumu..

Anatomické rysy struktury žen, subjektivní stavy těla vedou k falešně pozitivním výsledkům:

 • Obezita nebo hmotnostní degenerace. Nesprávný metabolismus je úzce spojen s hormonálními poruchami, které ovlivňují testované hodnoty biochemické analýzy.
 • ECO. Počet hormonů roste úměrně počtu implantovaných embryí.
 • Vícečetné těhotenství. Každý plod může poskytnout různá data hCG.

Vícečetné těhotenství může poskytnout falešné důkazy při prvním screeningu během těhotenství

 • Diabetes ženy je důsledkem poruchy funkce slinivky břišní a snížení hCG.
 • Riziko potratu.
 • Nesprávný výpočet gestačního věku.
 • Neuroemocionální stav ženy.
 • Narození zdravého dítěte navzdory pozitivním údajům z průzkumu naznačuje relativní nedokonalost studie, vliv subjektivních faktorů na vyšetřovací proces.

  První screening během těhotenství ovlivňuje příjem falešně negativního výsledku. Je to výsledek závady v metodice vyšetření, reagenty nízké kvality. Narození dítěte s vývojovými abnormalitami s negativními výsledky screeningu se týká procenta statistické chyby, je to však tragédie a vážný test pro rodinu..

  Je třeba si uvědomit, proč a jak se provádí první screening těhotných žen. Procedura je plánovaná, bezbolestná, cenově dostupná. Identifikace rizika odhalení genetické patologie je důvodem pro další důkladné vyšetření. Rozhodnutí ukončit těhotenství nebo jeho pokračování si žena přebírá sama.

  První projekční video

  Řízení těhotenství. První projekce:

  11-13 týden těhotenství. Těhotný deník:

  Články O Neplodnosti