Hlavní Testy

Zmrazené (nevyvíjející se) těhotenství v raných stádiích: příznaky, příčiny

Mnoho párů sní o tom, že bude mít dítě, ale z nějakého důvodu jejich sny selhávají. Jedním z takových důvodů je zmrazené těhotenství..

Za tuto patologii může být odpovědná nejen matka, ale i otec, a proto je důležité být podrobně vyšetřen ve fázi plánování těhotenství a začít vést zdravý životní styl k oběma partnerům..

Podle statistik není mrtvé těhotenství tak vzácné, u 15 - 20% všech požadovaných těhotenství.

Definice „Zmrazené těhotenství“

Mrtvé nebo nevyvíjející se těhotenství je těhotenství, které se náhle zastaví a plod roste a vyvíjí se, a proto umírá. Současně nejsou prozatím žádné známky spontánního potratu a embryo je v děložní dutině, proto je pro tuto patologii jiným názvem neúspěšný potrat. K „těhotenství“ může dojít v kterémkoli těhotenství (až 28 týdnů), ale zpravidla k tomu dochází v prvním trimestru. Ohrožené těhotenství z důvodu neúspěšného potratu je 3 až 4 týdny, 8 až 10 a 16 až 18 týdnů.

Potrat, stejně jako další spontánní potraty, označuje potrat. O obvyklém potratu se však mluví pouze v případě dvou nebo více spontánních potratů.

Podstatou zmrazeného těhotenství je oplodnění vajíčka, jeho transport do dělohy, kde je implantováno a dále se vyvíjí po určitou dobu, ale vývoj embrya se zastaví. Jednou z možností zmeškaného těhotenství je také anembryonie nebo syndrom „prázdného plodu“. V tomto případě se vytvoří fetální membrány, syntetizuje se chorionický gonadotropin, což dokládá pozitivní těhotenský test, ale samotné embryo chybí. Podobná patologie je často způsobena chromozomálními patologiemi..

Z toho, co plod může „zamrznout“?

Příčiny zmrazeného těhotenství jsou velmi četné. Lze je rozdělit do několika skupin:

Chromozomální a genetické abnormality

Toto je jeden z největších a nejdůležitějších etiologických faktorů neúspěšného potratu. Pokud embryo zdědí zvláštní chromozom nebo patologický gen, vyvíjí se v procesu vývoje více malformací, které jsou neslučitelné se životem, a v tomto případě je těhotenství ukončeno. Účinek přirozeného výběru je evidentní - příroda rozhoduje, že produkce nezpůsobilého dítěte na světě je nerentabilní a vyčerpává sílu těla matky, a tak zastavuje postup těhotenství.

K genetické anomálii však může dojít právě během daného těhotenství, kdy je vystaveno jakýmkoli škodlivým vnějším faktorům (záření, závislost na drogách, alkoholu, kouření), nebo může být zděděno od rodičů, například pokud dojde k poruše v „predispozičních genech“. Pokud tedy fetální vajíčko „přijalo“ „gen trombofilie“ od rodičů, pak během jeho implantace do dělohy a klíčení choriových cév v sliznici se v nich vytvoří mikrotrombi, což vede k narušení výživy a krevního zásobení embrya a jeho smrti..

Infekce

Infekční choroby hrají obrovskou roli v genezi spontánního potratu i mrtvého těhotenství. Nejprve se jedná o virová onemocnění infekční skupiny TORCH. Patří sem rubeola, toxoplazmóza, herpetické infekce a infekce cytomegalovirem. Obzvláště nebezpečná je primární infekce těchto infekcí během těhotenství.

V raných stádiích to vede k „blednutí“ těhotenství, v pozdějších stádiích k tvorbě vývojových abnormalit. Sexuálně přenosné infekce (gonokokové, chlamýdiové, ureaplazmové a další) neztrácí svůj význam. Dokonce i nachlazení (chřipka, SARS) v raných stádiích jsou příčinou neúspěchu potratu. Embryo smrt je způsobena třemi mechanismy.

 • Na jedné straně mají infekční agens pronikající placentou přímý účinek na plod.
 • Na druhou stranu infekce spouští produkci prostaglandinů v matčině těle, které toxické účinky na embryo nebo narušují mikrocirkulaci mezi fetálními membránami a endometrií, v důsledku toho se zastaví tok živin a kyslíku do plodu.
 • A na třetí straně, chronická zánětlivá reakce v děloze narušuje normální implantaci vajíčka plodu a vede k nedostatku jeho výživy.

Hormonální poruchy

Nedostatek nejdůležitějšího těhotenského hormonu - progesteronu je často jedním z faktorů potratu. Hraje také roli a vysoký obsah androgenů nebo narušení hormonální funkce štítné žlázy.

Autoimunitní patologie

Autoimunitní onemocnění jsou charakterizována skutečností, že v matčině těle se tvoří protilátky, které bojují nikoli s cizími činiteli, ale s vlastními buňkami. Protože embryo zdědí 50% genů od matky, mateřské protilátky začnou útočit na buňky jeho těla, což vede ke vzniku mrtvého těhotenství.

Například u antifosfolipidového syndromu má matka ve svém těle protilátky proti fosfolipidům, bez nichž není možné vytvářet nové buňky. Během těhotenství tyto protilátky napadají vyvíjející se embryo, což vede k jeho smrti.

Teratozoospermie

Při zastavení vývoje embrya a jeho smrti může být vinen a neúspěšný otec dítěte. Taková patologie, jako je teratozoospermie, často způsobuje neplodnost partnera, ale těhotenství v některých případech, i když může nastat, pravděpodobně skončí neúspěšným potratem. Teratozoospermie je patologie spermií, která se projevuje v jejich nesprávné struktuře. Anomálie ve struktuře spermií se mohou vyskytovat ve formě krátkého ocasu, nepravidelného tvaru hlavy, přítomného v hlavě vakuole buněk, chybějících chromozomů, ohybu ocasu nebo zahušťování.

Teratozoospermie se říká, že pokud je v ejakulátu člověka přítomno více než 50% (obvykle 80%) abnormálních spermií. Koncepce je vůbec nemožná, například kvůli krátkému ocasu, pohyblivost spermií je nízká nebo dochází k oplodnění vajíček, pokud spermie mají abnormality hlavy, což vede k nesprávnému vývoji embryí a ukončení progrese těhotenství. Po vyšetření (viz přepis spermogramu) a léčbě člověka je mnoho párů nuceno obrátit se na asistované reprodukční technologie, například na umělé oplodnění.

Špatný životní styl

Výskyt zmrazeného těhotenství může být samozřejmě ovlivněn výživou, každodenní činností, riziky z povolání a špatnými návyky. Také bychom neměli zapomenout na nebezpečné vedlejší účinky léků užívaných během těhotenství, zejména v raných stádiích. Neméně důležitý je věk ženy. Čím starší je nastávající matka, tím vyšší je její riziko vzniku nevyvinutého těhotenství (35 a více let).

Další faktory

Stálý stres, prudká změna klimatu a další faktory mohou vést k nevyvinutému těhotenství. Kromě toho četné potraty v historii vedou k endometriálnímu selhání, které vede k podvýživě a dodávce kyslíku do embrya a rozvoji popsané patologie. Po IVF nejsou případy zmeškaného těhotenství také neobvyklé, ale příčiny této patologie jsou způsobeny nemocemi, které donutily ženu obrátit se na asistované reprodukční technologie.

Klinika potratů

Příznaky zmeškaného těhotenství mají charakteristické příznaky. Nejprve zmizí pravděpodobné příznaky těhotenství u ženy (v prvním trimestru). Nevolnost a zvracení vymizí, nesnášenlivost vůči pachům, mléčné žlázy ztrácejí napětí a zjemňují. Zmizení těchto příznaků však neznamená vždy smrt embrya.

 • Včasná toxikóza může chybět a může dojít k jejímu prohloubení.
 • Okamžik smrti embrya je často bez povšimnutí.
 • Těhotenský test zůstává pozitivní po dobu dalších 2 až 4 týdnů, protože hCG není okamžitě vylučován.
 • Základní teplota však bude v rozmezí 37 ° C a nižší.
 • Pokud je mrtvý plod v děloze déle než 3 až 4 týdny, pak se vyskytuje intoxikační syndrom (horečka, celková slabost a malátnost) v důsledku rozkladu embrya a infekce matky rozpadovými produkty fetálních tkání a toxinů.
 • Pokud ve druhém trimestru došlo ke zmrazenému těhotenství, bude prvním zvonkem ukončení pohybu plodu.
 • Když je mrtvé embryo nalezeno v děloze déle než 2-6 týdnů, začnou se objevovat známky spontánního potratu (rozmazání tmavého výboje, bolest v dolní části břicha a dolní části zad).
 • Navíc se během gynekologického vyšetření stanoví zpoždění dělohy v růstu od přibližného gestačního věku. To je důvod, proč gynekologové provádějí bimanální palpaci dělohy (vyšetření na křesle) v prvním trimestru během každého vzhledu ženy pro jmenování.

Případová studie: Na prenatální klinice byla pozorována znovu těhotná žena od 6 týdnů těhotenství. Z anamnézy je známo, že došlo k 3 porodům, potraty a léčba a diagnostické kyretáž nebyly provedeny. Těhotná žena a manžel neměli žádné špatné návyky, nevyskytovala se žádná chronická onemocnění. Jediným negativním bodem byl věk ženy (40 let) a práce noční směny (zdravotní sestra). Při příštím vystoupení na recepci si žena stěžovala na tažení bolesti v podbřišku a periodické „mazání“. Při vaginálním vyšetření je děloha měkká, zvětšená až na 12 týdnů, bezbolestná (odhadované trvání bylo 16 týdnů). Po potvrzení diagnózy zmeškaného těhotenství ultrazvukem měla žena kyretáž dělohy a byla předepsána antibiotická terapie. Naštěstí nedošlo k infekčním a koagulopatickým komplikacím a po 10 dnech byl pacient propuštěn domů. Co bylo příčinou zmrazeného těhotenství, nebylo nikdy prokázáno, protože části plodu odeslané k histologické analýze byly v laboratoři „ztraceny“..

Léčba neúspěšného potratu

Žena musí být okamžitě hospitalizována, i když existuje podezření na zmeškané těhotenství.

 • Po vyšetření (ultrazvuk, hCG v prvních řadách a AFP ve druhém trimestru, koagulogram) se provede pečlivá evakuace vajíčka plodu.
 • Nastávající taktika je možná, pokud je embryo mrtvé déle než 2 týdny (v časných stádiích těhotenství) a neexistují žádné známky potratu a infekce dělohy, která začala. V tomto případě hladina hCG v ženském těle prudce klesá a děloha se začne stahovat a vytlačuje vajíčko plodu. Zpravidla se však uchýlí k chirurgické metodě, tj. K odstranění fetálního vajíčka a membrán pomocí kyretáže nebo vakuového aspirace..
 • Je možné použít lékařský potrat (až 7 týdnů) předepisováním Mifeginu (blokátor progesteronu).

Po chirurgickém nebo lékařském uvolnění dělohy z embrya je hysteroskopie povinná. V pooperačním období jsou antibiotika předepisována k prevenci endometritidy a chorionamnionitidy.

Pokud k úmrtí plodu dojde po 14 až 16 týdnech těhotenství, provede se jeho evakuace transcervikální amniocentézou hypertonického roztoku chloridu sodného a / nebo prostaglandinů nebo intravenózním podáním roztoku prostaglandinů.

Zmrazené těhotenství: co potom?

Co dělat po zmrazeném těhotenství? - Všichni pacienti jsou touto otázkou zmateni. Materiál získaný po kyretáži nebo indukovaném porodu je nutně odeslán do histologie. V některých případech (pokud existuje podezření na chromozomální patologii) je navíc předepsána genetická studie embryonálních tkání (počet a kvalita chromozomů)..

Doporučuje se ženě zdržet se těhotenství po dobu šesti měsíců, zatímco jsou předepisovány perorální antikoncepční prostředky (Yarina, Zhanin). Je také uvedeno vyšetření na všechny genitální infekce TORCH. Nezapomeňte prozkoumat hormonální stav ženy, v případě potřeby je provedena úprava. Kromě toho, ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů, koagulace krevního systému a krevní test na protilátky na jejich vlastní fosfolipidy.

Při plánování příštího těhotenství se manželům doporučuje opustit špatné návyky, vést zdravý životní styl, léčit infekční choroby a pokud možno odstranit příčiny, které vedly k mrtvému ​​těhotenství. Žena je předepsána kyselina listová a vitamin E 3 měsíce před těhotenstvím a během prvních 12 týdnů těhotenství.

Nevyvíjející se těhotenství. Zastavte vývoj těhotenství. Příčiny nevyvinutého těhotenství v raných stádiích. Příznaky, důsledky, ukončení a těhotenství po nevyvinutém těhotenství.

Nevyvinuté těhotenství je stav, kdy se embryo nebo plod z jakéhokoli důvodu přestane vyvíjet a umírá..

Ve většině případů se ženy setkávají s tímto problémem v raných stádiích - v prvním trimestru těhotenství méně často dochází k nevyvinutému těhotenství později.

Nerozvíjející se rané těhotenství

Zastavení vývoje embrya dále vede k vyloučení vajíčka plodu, což se projevuje ve formě spontánního potratu. V mnoha případech se však vývojové zastavení vyskytuje ve velmi rané fázi a skutečnost, že žena počala, zůstává ženě neznámá, nedochází k žádnému zpoždění v menstruaci nebo toto zpoždění je tak malé, že si žena sama není vědoma těhotenství. Ve velkém procentu případů jsou takové potraty spojeny s chromozomálními abnormalitami embrya.

Příčiny nevyvinutého těhotenství. Proč se toto děje?

Každá žena, která chtěla dítě, se samozřejmě diví, proč se to stalo.?

Důvody pro nevyvíjející se těhotenství mohou být různé, někdy mohou být složité.

Mezi hlavní důvody pro zastavení vývoje těhotenství patří:

 • Genetické faktory: genetické poruchy jsou v krátkodobém horizontu hlavními příčinami nevyvíjejících se těhotenství (až 70% všech případů). Anomálie ve vývoji plodu na chromozomální úrovni. V tomto případě se embryo vytvořilo se špatným počtem chromozomů a tělo matky odmítlo vytvořené fetální vajíčko.
 • Autoimunitní faktory: v tomto případě ženské tělo zvýšilo agresivitu vůči embryu.
 • Trombofilní faktory: tendence aktivně se srážet u ženy (trombofilie) je jedním z důležitých důvodů obvyklého potratu.
 • Alloimunitní faktory: Podmínky, kdy příčinou potratu je poměr antigenů tkáňové kompatibility u manžela a manželky.
 • Infekční faktory: Přítomnost určitých infekcí může zastavit vývoj těhotenství.

Příznaky a diagnostika nevyvíjejícího se těhotenství?

Kdy bych měl navštívit lékaře? Kdy lze zastavit těhotenství??

 • Nedostatečný růst hCG (viz kalkulačka hCG)
 • Absence embrya nebo srdeční frekvence v embryu podle ultrazvuku
 • Krvácení genitálního traktu

Absolutním znakem tohoto stavu je nesoulad gestačního věku a velikosti embrya a absence srdečního rytmu.

Je stanovena diagnóza. Co dělat?

Pokud vám diagnostikuje nevyvinuté těhotenství, nemůžete jej zachránit, těhotenství v každém případě skončí. Hormonální léčba může zpozdit okamžik potratu, ale nemůže pomoci embryu přežít..

Potrat

Taktika lékaře porodníka a gynekologa bude záviset na konkrétním případě, od nastávající taktiky po hospitalizaci. V mnoha případech, když plod umírá, hladina hCG klesá, děloha se stahuje a dochází k potratu, takže vajíčko plodu opouští dělohu samostatně.

Pokud během 2-3 dnů od diagnózy nedojde k spontánnímu potratu, rozhodne se o lékařském potratu.

Lze také hospitalizovat pro chirurgické ošetření, kterým je kyretáž děložní dutiny s odstraněním vajíčka plodu, vakuové odsávání. Výsledný materiál (škrábání) je odeslán na histologické vyšetření. Je žádoucí analýza karyotypu embrya, což nám umožní učinit předpoklad o důvodu potratu..

Kdy mohu naplánovat těhotenství po nevyvinutém těhotenství??

K přípravě na další těhotenství je zapotřebí průměrně 2 až 6 měsíců. V závislosti na stavu ženy, zjištěných příčinách potratu, objemu vyšetření, nezbytném ošetření.

Po zastavení vývoje těhotenství se obvykle další těhotenství vyvíjí normálně. Neúspěšné těhotenství je signálem k zodpovědnější přípravě na další těhotenství..

Jaký druh vyšetření musíte projít, okamžitě zastaví vývoj těhotenství

Jeden z prvních testů, které jsou určeny k identifikaci příčin ukončení těhotenství:

Vyšetření k přípravě na další těhotenství

Schéma vyšetření u žen, někdy mužů, je sestavena individuálně.

Seznam povinných vyšetření pro přípravu na těhotenství zahrnuje:

Co je to nevyvíjející se těhotenství?

Nevyvinuté těhotenství (zmeškané těhotenství, zmeškané potraty, zmeškané potraty) znamená smrt embrya (plodu) bez klinických známek potratu. Ve struktuře reprodukčních ztrát zůstává frekvence této patologie stabilní a činí 10-20% všech požadovaných těhotenství.

Etiologie Příčiny nevyvinutého těhotenství jsou četné a často složité. V každodenní praxi je často obtížné stanovit specifický faktor, který vedl k dané patologii, protože macerace tkání po úmrtí plodu do toho zasahuje, což komplikuje jejich genetické a morfologické studie.

Mezi hlavní etiologické faktory nevyvinutého těhotenství je třeba nejprve poznamenat infekční. Perzistence v endometriu bakteriálně-virové infekce často přispívá ke zvýšení nebo výskytu endokrinopatií u matky, doprovázených poruchami hemostatického systému a metabolickými změnami v děložní sliznici, které mohou způsobit zastavení vývoje embrya (plodu).

Etiologická struktura zánětlivých onemocnění je v současné době charakterizována různými asociacemi mikroorganismů, včetně anaerobních bakterií, fakultativních streptokoků a virů. To je do jisté míry způsobeno imunitní odpovědí těla matky, ve které je nemožné úplné odstranění patogenu z těla..

Ne každé embryo (plod), které je v kontaktu s infekcí, je nutně infikováno; Kromě toho je stupeň poškození odlišný. Může to být způsobeno mikroorganismy, které mají určitý tropismus pro určité tkáně, jakož i cévní nedostatečnost způsobená zánětem cév plodu nebo placenty.

Spektrum infekčních agens, které mohou způsobit časnou předporodní infekci a následnou smrt embrya, je následující.

1. Některé typy oportunní flóry - streptokoky, stafylokoky, E. coli, Klebsiella atd..

2. Viry zarděnek, CMV, HSV, adenovirus 7, Coxsackie virus.

3. Mykoplazmy, chlamydie, treponema, mykobakterie.

4. Nejjednodušší - toxoplasma, plasmodium, houby rodu Candida.

U virových a mykoplazmatických lézí se zánětlivé změny v deciduální membráně kombinují s akutními oběhovými poruchami v uteroplacentálních tepnách. Při bakteriálním poškození se častěji vyskytují zánětlivé infiltráty v prostoru amnionu, chorionu a intervillous. V přítomnosti infekční patologie u matky je smrt embrya (plodu) způsobena masivní zánětlivou infiltrací a také mikronekrózou v místě přímého kontaktu chorionu s mateřskými tkáněmi.

Teratogenní úloha infekčních chorob u matky je prokázána, je zodpovědná za 1–2% všech závažných vrozených malformací plodu, které jsou neslučitelné se životem. To, zda je infekce příčinou prenatální smrti embrya (plodu) a spontánního ukončení těhotenství, závisí na cestě mikroorganismů, zapojení plodu a amniotických membrán do infekce, typu a virulence mikrobů, počtu patogenů, které vstoupily, trvání nemoci matky a dalších faktorech.

Vzestupná cesta infekce embrya (plodu), převládající v prvním trimestru těhotenství, je způsobena oportunními bakteriemi, stejně jako mykoplazmy, chlamydiemi, houbami rodu Candida, virem herpes simplex. Predispozičními faktory pro vývoj zánětlivého procesu může být isthmicko-cervikální nedostatečnost, částečná ruptura membrán a některé invazivní postupy pro posouzení stavu embrya (plod): chorionická biopsie, amniocentéza atd..

Mikroorganismy vstupují do děložní dutiny ze spodních částí reprodukčního systému, infikují plodovou vodu, bez ohledu na to, zda je narušena jejich integrita nebo ne. Plod spolkne plodovou vodu nebo se infekce šíří amniotickými membránami a dále do plodu, což způsobuje poškození plic, zažívacího traktu a kůže, což zase může způsobit smrt plodu. Povaha a distribuce lézí zánětlivých orgánů je dána hlavně intenzivní výměnou infikované plodové vody s dýcháním, močovým systémem plodu a jeho gastrointestinálním traktem..

Klesající cesta infekce obvykle začíná chronickými ložisky zánětu ve vejcovodech a vaječnicích a je častěji způsobena kapavkou a chlamydiální infekcí. Zánětlivé procesy v přílohách dělohy přispívají k infekci mezních dutin placenty vývojem placentární chorionamnionitidy, což vede ke smíšenému typu poškození fetálních orgánů a jeho předporodní smrti.

Vnitřní smrt plodu může být spojena nejen s přímým poškozujícím účinkem infekčního agens, ale také s nedostatečným vývojem imunitních reakcí v placentární tkáni.

Je známo, že regulaci imunitní odpovědi provádějí hlavně T-pomocníci nebo CD4 lymfocyty. Izolovají se dvě látky z těchto buněk - TX Typ 1 a TX typ 2. Liší se vylučovanými cytokiny. TX1 vylučuje interferon y, IL-2 a P-TNF a TX2 - IL-4, -5 a -10. TNFa vylučuje obě buněčné subpopulace, ale převážně TX1. Cytokiny - mediátory vývoje zánětlivých a imunitních odpovědí v matce - placenta - plodový systém. T sekretované cytokinyX, mechanismem zpětné vazby reguluje funkci těchto buněk. Je prokázáno, že TX2, který poskytuje hlavně humorální imunitní reakce, podporuje fyziologický průběh těhotenství. TX1, naopak, stimuluje buněčnou složku imunity a může mít potratový účinek.

V endometrii a deciduální membráně je velké množství buněk imunitního systému, všechny jsou schopné sekretovat cytokiny. K narušení a ukončení vývoje těhotenství může dojít v důsledku narušené imunitní odpovědi na antigeny. Výsledkem je, že fetální vajíčko se stává cílem buněčné složky imunity. Antigeny, které aktivují makrofágy a lymfocyty, jsou s největší pravděpodobností trofoblastové antigeny. To potvrzuje skutečnost, že hlavní cytokiny vylučované TX1, inhibují vývoj embrya, jakož i proliferaci a normální vývoj trofoblastu. Ovlivňují embryo, jak přímo, tak nepřímo, v závislosti na intenzitě sekrece a diferenciaci cílové tkáně.

Imunitní systém může vést ke ztrátě plodu aktivací NK buněk a makrofágů. NK buňky se přímo účastní lýzy trofoblastů. Aktivace makrofágů zvyšuje produkci a sekreci cytokinů, které mají účinek na efektorové buňky, včetně NK buněk. Kaskádu cytokinů může vyvolat nejen infekční původce, ale také endogenní příčiny (hypoxie, hormony atd.).

Chromozomální abnormality u partnerů jsou snad jedinou nepopiratelnou příčinou nevyvinutého těhotenství. Smrt embrya může být způsobena patologickým vývojem poruch zygoty, embrya, plodu nebo struktur v genetickém programu pro vývoj placenty. Při pozorování spontánních potratů v důsledku chromozomální patologie jsou velmi charakteristické různé poruchy vývoje embrya až do jeho úplné absence..

Zvláštní role v etiologii nevyvinutého těhotenství patří chromozomálním aberacím. Většina embryí s aberantním karyotypem umírá v prvních týdnech těhotenství. Takže v prvních 6–7 týdnech těhotenství má 60–75% potratů abnormální karyotyp, za 12–47 týdnů, 20–25%, 17–28 týdnů, pouze 2–7%. Z chromozomálních aberací na potratech je 45–55% autozomálních trizomií, 20–30% je 45X0 monosomie, 15–20% triploidie a 5% tetraploidie.

Autozomální trisomie je odpovědná za více než polovinu patologických karyotypů. Navíc embryo zpravidla chybí nebo má více malformací; chorionická dutina je prázdná a malá. Většina autozomálních trizomií je výsledkem absence separace chromozomů během prvního mitotického dělení oocytů a frekvence tohoto jevu se zvyšuje s věkem matky. Je třeba poznamenat, že věk matky není kritický pro jiné chromozomální abnormality, které způsobují zastavení vývoje těhotenství..

Ve 20–25% případů s patologií karyotypu dochází k monosomii. Monosomie X způsobuje zánět embrya, z něhož se často uchová pouze zbývající část pupeční šňůry nebo přežívající embryo je ve stavu výrazného zakalení. Při monosomii vede 98% těhotenství k potratu a pouze 2% při porodu s Turnerovým syndromem..

Triploidie a tetraploidie se vyskytují se střední frekvencí, ale ty případy triploidie, u nichž existuje dvojitá rodičovská složka, obvykle vedou k částečnému cystickému driftu, který se klinicky projevuje později v těhotenství.

Důležitou strukturní patologií chromozomů je translokace (2-10%), kterou může přenášet jeden z rodičů - vyvážený nosič. Vyvážená (kompenzovaná) translokace by měla být podezřelá v případech, kdy mají manželé v minulosti opakovaná nevyvinutá těhotenství nebo spontánní potraty. Mezi jiné typy porušení karyotypu patří různé formy mozaiky, dvojitá trizomie a další vzácné patologie..

Lidská chromozomální patologie závisí nejen na intenzitě procesu mutace, ale také na účinnosti selekce. S věkem selhává selekce, takže vývojové abnormality jsou častější.

Ze všech nevyvíjejících se těhotenství je 60% způsobeno blastopatií a je spojeno hlavně s chromozomálními abnormalitami nebo malformacemi způsobenými nepříznivými vnějšími faktory. Blastopatie vedoucí k úmrtí plodu v prvních týdnech těhotenství jsou klasifikovány následovně.

1. Anomálie vývoje blastocysty, plodové vody a žloutkového vaku.

2. Prázdný embryonální vak způsobený aplázií nebo resorpcí embryoblastu (bez amnionu, amniotické nohy a žloutkového vaku).

3. Hypoplasie amniotické dutiny s částečným nebo úplným neaniotickým uspořádáním embrya jako celku.

4. Aplazie, hypoplasie nebo kalcifikace žloutkového vaku.

5. Twin defekty: thoracopagi, ischiopagi atd..

6. nespecifikovaná časná blastopatie: abnormální blastocysta, kompletní topografická inverze embryoblastu.

Nejběžnější formy s hrubou chromozomální patologií jsou prázdné zárodečné vaky, které se vyskytují ve 14,9% případů. Prázdné sáčky se považují za malformace a rozlišují se následující odrůdy.

1. S ostře hypoplastickou plodovou vodou (s žloutkovým vakem nebo bez něj).

2. Bez embrya, pupeční šňůry nebo žloutkového vaku.

3. S přítomností amniotické membrány, pupeční šňůry a žloutkového vaku (nalezené v 80% případů).

V 9,3% případů dochází ke změnám, které ovlivňují celé embryo a vedou k jeho smrti.

Embryopatie se často projevují vrozenými malformacemi, obvykle ve formě hrubého porušení vývoje embrya. Část embryopatie však může také způsobit smrt plodu embrya (plod)..

Mezi příčiny nevyvinutého těhotenství je třeba rozlišovat endokrinní faktory - zhoršenou tvorbu a hypofunkci corpus luteum spojenou s nedostatkem progesteronu a špatnou decidualizací endometriální strómy. Neúplná nebo slabá invaze cytotrofoblastu do sousedního endometria pomáhá snížit počet a objem gestačních změn v uteroplacentálních tepnách a snížit uteroplacentální cirkulaci. Důsledkem toho může být smrt embrya a trofoblastu.

Nedostatek první vlny invaze cytotrofoblastů je často kombinován s chromozomálními abnormalitami, což je důsledek defektu v genu odpovědném za tento proces nebo porušení obecného genetického programu pro vývoj embrya a placenty..

Ne u všech endokrinních chorob je pozorována fetální smrt embrya (plodu). Hyperandrogenismus (Stein-Leventhalův syndrom, adrenogenitální syndrom), hypo- a hyperfunkce štítné žlázy přispívají k nedostatečné přípravě endometria na těhotenství a defektní implantaci plodu, což vyžaduje specifickou hormonální korekci. K úmrtí embrya (plodu) často dochází v přítomnosti diabetu u matky, což diktuje potřebu přípravy na plánované těhotenství..

Autoimunitní faktor. Jednou z možností autoimunitních poruch je APS.

Antifosfolipidové protilátky mění adhezivní vlastnosti preimplantační moruly (náboje); posílit protrombotické mechanismy a desynchronizovat procesy fibrinolýzy a tvorby fibrinu, což vede k defektům při implantaci a ke snížení hloubky decidální invaze trofoblastu. Antifosfolipidové protilátky přímo interagují se syncytiotrofoblastem a cytotrofoblastem a inhibují intercelulární fúzi trofoblastových buněk. Antifosfolipidové protilátky navíc inhibují produkci CG a zvyšují trombotické tendence poskytováním matric pro koagulační reakce..

U autoimunitních onemocnění jsou zaznamenány závažné reologické poruchy, které vedou k tvorbě retro-placentárního hematomu a blokádě děložního a fetoplacentálního oběhu. V důsledku tromboembolických lézí trofoblastu a placenty v důsledku poškození vaskulárních endoteliálních buněk a destiček je možná smrt embrya (plodu).

Podle zveřejněných údajů je bez léčby pozorována smrt embrya / plodu u 90-95% žen s antifosfolipidovými protilátkami.

Další faktory vedoucí k úmrtí embrya (plod). Pouze 10% případů předčasného ukončení těhotenství je spojeno s nemocemi matky, například s akutní infekcí. Častěji chronická infekční onemocnění matky nevedou k úmrtí plodu, ale způsobují fetopatii, což přispívá k úmrtí plodu pod vlivem jiných faktorů. Velmi jasným příkladem jsou srdeční vady.

Pokud vyhodnotíme citlivost embrya a plodu na škodlivé faktory, pak můžeme říci, že čím kratší je doba těhotenství, tím vyšší je tato citlivost. Během vývoje plodu se však nerovnoměrně snižuje. Během těhotenství existují tzv. Kritická období, kdy jsou fetální vajíčko, embryo a plod zvláště citlivé na nepříznivé faktory: implantační období (7-12 dní), embryogenetické období (3-8 týdnů), období tvorby placenty (až 12 týdnů), období tvorby nejdůležitějších funkčních systémů plodu (20–24 týdnů).

Patogeneze Hlavním patogenetickým momentem nevyvinutého těhotenství je zastavení primárně FPK pokračující uteroplacentální cirkulací. Rozlišují se následující patomorfologické procesy charakteristické pro nevyvinuté těhotenství.

1. Snížení a zastavení embryochorického oběhu v kombinaci s involučními změnami choriových klků. Absence červených krvinek v lumen samostatně konzervovaných cév je považována za hraniční stav mezi narušeným a nevyvíjejícím se těhotenstvím. To ukazuje na bezpochyby smrt embrya a úplné zastavení metabolických procesů nezbytných pro rozvoj těhotenství.

2. Ukončení IPC na pozadí involučních změn v deciduální tkáni.

3. Perifokální leukocytově-fibrózní exsudativní endometriální reakce způsobená přítomností mrtvých prvků vajíčka v děloze. Jejím rysem je výrazná fibrinózní složka, díky níž dochází k biologickému „zachování“ embryotrofoblastických zbytků.

Při nevyvinutém těhotenství se může objevit jev „reverzního vývoje endometria“, který je spojen s dlouhodobým přetrváváním corpus luteum vaječníku za podmínek postupného umírání hormonální aktivity zemřelého plodu.

Endometrium sousedící s oblastí umístění regresivního fetálního močového měchýře si může nějakou dobu zachovat deciduální transformaci, ale ve větší míře má nefunkční nebo hypoplastický vzhled. S úplnou regresí corpus luteum může začít zrání dalších folikulů ve vaječníku a endometrium bude mít známky časného, ​​středního nebo pozdního stadia proliferační fáze. Příznaky glandulárně-cystické endometriální hyperplázie svědčí o dlouhodobém přetrvávání nevyvinutého těhotenství..

Po smrti embrya a zastavení FPK dochází ke zhroucení stěn cév, v lumen kapilár klků se nacházejí erytrocyty, zaznamenává se hydropický edém (sekundární) a fibróza vilus stroma. Pokud erytrocyty chybí v cévách villi, lze předpokládat, že embryoplacentální cirkulace se zastavila před 4-5 týdny těhotenství; pokud převládají jaderné červené krvinky, potom embryo zemřelo v období oběhu vitellinů (5. - 9. týden těhotenství). Přítomnost bezjaderných červených krvinek naznačuje narušení vývoje embrya již v pozdějším datu těhotenství.

Klinika: Klinickým příznakem nevyvinutého těhotenství je vymazaný obrázek subjektivních projevů těhotenské poruchy na pozadí stabilizace velikosti dělohy a jejich nesouladu s termínem gravidar amenorrhea. Děloha může mít normální velikost, může být zmenšena, může být dokonce zvětšena, pokud je v dutině hematom.

Navíc je zpravidla chronická hepatitida C v krvi ženy extrémně nízká nebo dokonce zcela chybí. Subjektivní příznaky těhotenství postupně mizí (ačkoli pacientka se může po smrti embrya nebo plodu po určitou dobu cítit těhotná), pravidelně se zaznamenávají špinění z genitálního traktu, bolest břicha spastické povahy..

Diagnóza: Diagnóza nevyvinutého těhotenství je stanovena na základě údajů ze ultrazvukového skenování bez srdečního rytmu plodu. Ultrazvukem je určeno několik možností pro nevyvinuté těhotenství.

Nejobvyklejší anembryonie, tj. Nepřítomnost embrya v dutině vajíčka po 7 týdnech těhotenství. Plodové vajíčko je menší, než se očekávalo u gestačního věku, deciduální membrána má přerušovaný obrys, embryo není vizualizováno nebo fetální vajíčko je gestační velikosti, embryo může být vizualizováno, ale velmi malé a bez srdečního rytmu. Často se jedná o retrochiální hematom. Pokud se studie provádí až do 8 týdnů těhotenství, je nutné ji opakovat po 7 dnech.

Dalším echografickým obrázkem nevyvinutého těhotenství je „zmrazený plod“, ve kterém je vizualizováno fetální vajíčko a embryo normálního tvaru a velikosti bez známek životně důležité činnosti plodu. Obvykle jsou tyto příznaky charakteristické pro nedávnou smrt embrya, která ještě nemusí být doprovázena klinickými příznaky přerušení..

Při delším pobytu mrtvého embrya v děloze není možné vizualizaci embrya provést, a proto neexistují žádné známky jeho vitální činnosti. Velikost dělohy zaostává za gestačním věkem, struktura fetálního vajíčka se výrazně mění - je zaznamenána deformace, fuzzy obrysy a tvar fetálního vajíčka, přítomnost vícenásobných zúžení a jednotlivé rozptýlené echostruktury.

Obzvláště důležité je vytvoření varianty echografického obrazu nevyvinutého těhotenství, kdy normální plod může mít přechodnou bradykardii nebo synkopální nepřítomnost srdečního rytmu, proto je nutné pozorování po dobu několika minut. Dalšími příznaky úmrtí plodu jsou závažné oligohydramnie, stejně jako poškození kostí lebky se vstupem fragmentů kosti jeden po druhém.

Pomocí ultrazvuku můžete identifikovat zvláštní formu nevyvinutého těhotenství - mnohočetné těhotenství v raných stádiích. Takové ženy mají často resorpci jednoho z embryí během normálního vývoje druhého. Častěji dochází k regresi vajíčka podle typu anembryonie, méně často podle typu nitroděložní smrti jednoho z plodů (s dichorickými dvojčaty).

Je třeba provést diferenciální diagnostiku nevyvinutého těhotenství se spontánním potratem a trofoblastickou chorobou.

Výsledek nevyvinutého těhotenství Smrt embrya (plodu) není vždy doprovázen rychlým spontánním vyloučením z dělohy. Absence jakýchkoli proliferačních a metabolických procesů na straně buněčných tkáňových prvků močového měchýře v důsledku jejich dalekosáhlých dystrofických a nekrobiotických změn je zhoršena děložní plošné aktivity, která neodmítá mrtvý plod. Často se vyskytují případy, kdy mrtvé fetální vajíčko přetrvává v děloze po neurčitou dobu..

Důvody takového prodlouženého prodloužení nevyvinutého těhotenství a faktory způsobující patologickou inertnost dělohy nejsou dosud dostatečně jasné. Zdá se, že aktivita dělohy může být způsobena následujícími faktory..

1. Hluboká invaze choriových klků, zajišťující pevné připoutání nebo skutečné zvýšení formované placenty v důsledku:

• zvýšená proliferativní aktivita invazivního chorionu v oblasti placentárního místa;

• počáteční strukturální a funkční méněcennost endometria v implantační zóně ve spojení s předchozím kyretáží dělohy;

• implantace vajíčka v místech neúplné gravidarové transformace děložní sliznice.

2. Nižší reakce imunocelulárního odmítnutí mrtvého močového měchýře. Vyvíjí se kaskáda imunocelulárních reakcí zaměřená na odmítnutí „alogenní transplantace“, která v důsledku své smrti ztratila všechny imunoblokové faktory. Při určité genetické identitě manželů (příbuzenství) může být biologická kompatibilita matky a plodu tak blízká, že určuje stav imunologické aktivity dělohy ve vztahu k mrtvému ​​embryu..

3. Reaktivita dělohy. Kontrakční hypofunkce myometria může být způsobena:

• biochemické defekty v systému metabolismu enzym-protein;

• chronické zánětlivé procesy v děloze, když se netvoří receptory pro redukující látky;

• nedostatek hormonální podpory od mrtvého plodu a nevyvíjející se placenty.

Nejčastěji dochází k postupnému odmítnutí uhynulého vajíčka plodu pomocí fibrinálně-leukocytové exsudativní reakce v reakci na nekrotickou tkáň. Během tohoto procesu se spolu s fibrinem a leukocyty z endometriálních cév vylučují trofoblasty, tromboplasty, erytrocyty, což vede k neustálému špinění skvrn z dělohy. Tělo dělohy se stává měkkým, tón myometria zmizí, děložní hrdlo je pootevřené. Všechny známky těhotenství (cyanóza pochvy, děložního čípku) zmizí.

Při dlouhodobé (2-4 týdny nebo déle) přítomnosti mrtvého embrya v děloze dochází k autolýze, dochází k průtoku tromboplastických látek do krevního řečiště pacienta a dochází k rozvoji DIC. To vše je riziko vzniku těžkého koagulopatického krvácení při pokusu o ukončení těhotenství. Nejnepříznivější stavy děložní hemostázy se vyskytují u pacientů, u nichž jsou fáze hemokoagulačních změn ve stavu hypokoagulace a je vyjádřena hypotenze myometria.

Problémy způsobené odstraněním mrtvého plodu mohou být způsobeny prezentací chorionu, placenty, umístěného v oblasti vnitřní dělohy. Před kyretáží dělohy je nutné prozkoumat stav hemostatického systému (podrobný koagulogram). V případě porušení (hyperagregace, hyperkoagulace, DIC) je nutná korekční terapie (čerstvě zmrazená plazma, HAEC-sterilní a další složky). Použití dicinonu a ATP přispívá k úlevě od hemostaziologických poruch na úrovni vazby cév a destiček. V pooperačním období je indikována antiagregační a antikoagulační terapie (trental, zvonkohra, fraksiparin). Energetický potenciál dělohy je obnoven jmenováním glukózy, vitamínů, chloridu vápenatého v kombinaci s antispasmodickými léky.

Léčba: Odložení mrtvého embrya v děložní dutině představuje hrozbu nejen pro zdraví, ale také pro život ženy, a proto vyžaduje aktivní taktiku. Jakmile je stanovena diagnóza nevyvinutého těhotenství, je dlouhodobá konzervativní léčba pacienta riskantní.

Po důkladném vyšetření a vhodné přípravě ženy (provádění léčby a preventivní opatření zaměřená na snížení rizika rozvoje

komplikace) je nutné ukončit nevyvinuté těhotenství. V prvním trimestru těhotenství:

1. Dilatace děložního čípku a vakuové aspirace.

2. Příprava děložního čípku za použití prostaglandinů nebo hydrofilních dilatorů a vakuového odsávání.

3. Použití antiprogestogenů v kombinaci s prostaglandiny.

Ve druhém trimestru těhotenství:

1. Rozšíření děložního hrdla a evakuace koncepčních produktů s předchozí přípravou děložního hrdla.

2. Terapeutické potraty intra- a mimomanniotickým podáním prostaglandinů nebo hypertoniků.

3. Použití antiprogestagenů v kombinaci s prostaglandinem.

4. Izolované použití prostaglandinů.

Ihned během potratu nebo bezprostředně po jeho dokončení je nutné ultrazvukové vyšetření, aby se zajistilo úplné odstranění všech částí plodu a placenty..

Po odstranění vajíčka během nevyvinutého těhotenství, bez ohledu na zvolenou metodu interupce, je vhodné provést komplexní protizánětlivou léčbu, včetně specifické antibakteriální, imunokorekční a obecné posilovací terapie.

Každý případ nevyvinutého těhotenství vyžaduje důkladné vyšetření týkající se genetických, endokrinních, imunitních a infekčních patologií..

Taktika řízení u pacientů s nevyvíjející se těhotenskou anamnézou je následující.

1. Identifikace patogenetických faktorů smrti embrya (plodu).

2. Eliminace nebo zeslabení působení identifikovaných faktorů mimo a během těhotenství:

• screeningové vyšetření pacientek plánujících těhotenství a žen v raných stádiích těhotenství na urogenitální infekci;

• genetické poradenství k identifikaci vysoce rizikových skupin pro vrozené a dědičné patologie;

• diferencovaná individuálně vybraná hormonální terapie pro endokrinní genezi nevyvinutého těhotenství;

• stanovení autoimunitních poruch (stanovení lupusových antikoagulancií, anti-CG, antikardiolipinových protilátek atd.) A individuální výběr antiagregačních látek a / nebo antikoagulancií a glukokortikoidů pod kontrolou hemostasiogramů.

3. Normalizace duševního stavu ženy (sedativa, podpora zdravého životního stylu).

Opakované těhotenství se doporučuje při eliminaci známých příčin úmrtí embrya (plodu) a po protizánětlivých, restorativních a podle indikací hormonální terapie.

Taktika řízení pacientů během následného těhotenství je následující..

1. Screening pomocí neinvazivních metod: ultrazvuk, analýza markerových proteinů séra a-fetoproteinu, chorionický gonadotropin v krvi nejinformativnějším způsobem.

2. Podle indikací - invazivní prenatální diagnostika chromozomů a řady monogenních chorob plodu.

3. Provádění preventivních opatření zaměřených na:

• eliminace infekčního procesu, implementace specifické protizánětlivé terapie v kombinaci s imunokorektory;

• potlačení produkce autoprotilátek - intravenózní kapání gama-imunoglobulinu 25 ml každý druhý den č. 3;

• eliminace hemostaziologických poruch - antiagregační látky, přímo působící antikoagulancia.

Nevyvíjející se těhotenství: příčiny a příznaky

Lékařské odborné články

Tento stav, v důsledku kterého se zastaví růst plodu a nastane jeho nitroděložní smrt, se nazývá zmrazené nebo nevyvinuté těhotenství. Taková patologie během těhotenství je považována za jednu z forem potratu. Při nevyvinutém těhotenství dítě umírá v lůně a nedochází k jeho výstupu z děložní dutiny. Neživý plod může být v děloze dlouho a neopouští jej bez lékařského zásahu. Při spontánním potratu je fetální vajíčko vyloučeno z děložní dutiny s odpovídajícími příznaky.

ICD-10 kód

Příčiny nevyvinutého těhotenství

Žádná z žen není pojištěna proti potratu. Počátek nevyvinutého těhotenství může nastat v kterémkoli trimestru, v každém věku nastávající matky. Po 40 letech se riziko potratu zvyšuje na 40%. Pro blednutí vývoje embryí může být několik důvodů. Častěji než ne, jsou tyto genetické patologie nekompatibilní s životem plodu. Určuje je však pouze specialista - gynekolog nebo genetik.

Mezi nejčastější faktory způsobující intrauterinní smrt plodu zvažte: genetické poruchy, infekční onemocnění, imunologické odmítnutí plodu, endokrinní patologii matky, práci v těžkých nebo toxických průmyslových odvětvích. Pokud těhotenství vybledne dvakrát nebo vícekrát za sebou, říkají o obvyklém potratu. Ale ani několik potratů vůbec nevylučuje možnost mít zdravé dítě. Je nutné zjistit okolnosti toho, co se děje, a nezoufat.

Příznaky nevyvinutého těhotenství

Na začátku gestačního období, v prvním trimestru, jsou charakteristické rysy nevyvinutého těhotenství považovány za utlumení individuální citlivosti charakteristické pro většinu žen, které očekávají dítě:

 • zapletení mléčných žláz prakticky zmizí (obě prsa měknou);
 • je snížena závažnost nevolnosti, zvracení a dalších známek časné toxikózy;
 • snížená frekvence zvracení,
 • vnímání štiplavých pachů je otupělé,
 • ospalost a slabost prakticky zmizí.

Pro první trimestr jsou 3-4 týdny těhotenství kritické, když je oplodněné vajíčko upevněno na stěně dělohy, mnoho životně důležitých systémů (trávicí, kostní, urogenitální atd.) A tvorba pupeční šňůry se nadále tvoří po 8-11 týdnech. Během těchto období se plně projevují genetické problémy, což vede k vážným důsledkům..

Ale ne každá těhotná žena bude věnovat pozornost těmto drobným změnám ve zdraví. Z tohoto důvodu dochází k úmrtí embrya, ale není určeno okamžitě. V průběhu času mnoho žen čeká dítě a neví, co se stalo. Při gynekologickém vyšetření je zjištěn rozdíl v gestačním věku a velikosti dělohy. Aby se zajistilo, že tento nesoulad není způsoben intrauterinní smrtí embrya nebo plodu, je předepsáno ultrazvukové vyšetření..

Hrozné znamení nevyvinutého těhotenství je rozmazání vaginálního výboje z narůžovělé na hnědou barvu, bolest v podbřišku a změněný tón dělohy. Konečné rozhodnutí o přítomnosti nevyvinutého těhotenství bude provedeno ultrazvukem. Nepřítomnost srdečního rytmu se stanoví po 5–6 týdnech, deformované (často prázdné) fetální vajíčko a nesoulad mezi výsledky ultrazvuku a gestačního období. Opakovaná ultrazvuková diagnostika může být naplánována na týden, aby se vyloučily chyby v diagnostice. Pokud během 7 dnů nedojde k pozitivní dynamice (růst vajíčka plodu), embryo není vizualizováno, bude těhotenství považováno za „zmrazené“. Lékař volí taktiku dalšího ošetření.

První příznaky nevyvinutého těhotenství v raných stádiích

První příznaky nevyvinutého těhotenství v časném těhotenství lze diagnostikovat analýzou hladiny hCG (lidského chorionického gonadotropinu). Zde hraje důležitou roli dynamika. Dojde-li k vývoji embrya bez patologií, pak se hodnoty hCG zvyšují téměř dvakrát denně.

Měření bazální teploty v případě podezření na potrat nebude informativní. V těhotenství s normálním průběhem je bazální teplota 37,3-37,5 ° C, a pokud těhotenství nepostupuje, teplota klesá.

Ultrazvuk také nebude informativní, protože ve velmi krátkých časech není fetální vajíčko a embryo vizualizováno.

Nevyvíjející se těhotenství ve druhém trimestru

V raných stádiích těhotenství je možnost ukončení vývoje plodu mnohem vyšší než ve druhém trimestru. Ale i v tomto období těhotenství dochází často k „zmrazení“ těhotenství. Kritické pro trimestr II zvažují dvě období - 16-18 týdnů a 22-24 týdnů.

Příčiny úmrtí plodu v trimestru II jsou: dědičné genetické patologie, nesprávný životní styl (kouření, alkohol a drogy), hormonální poruchy, různé infekce.

Genetické poruchy se obvykle projevují dříve v těhotenství (o 6-7 týdnů). Pokud je patologie závažná, potom embryo ve většině případů nežije do trimestru II. Je velmi obtížné identifikovat genetické anomálie matky a otce a v jakém okamžiku budou mít vliv na vývoj dítěte, nelze předvídat.

Rovněž pro normální vývoj embrya je velmi důležitá rovnováha hormonů: pokud je rovnováha narušena, plod se přestane vyvíjet.

Častěji se to stane před 8-10 týdny, ale stane se to ve druhém trimestru. Během těhotenství je imunitní systém ženy oslaben, zvyšuje se stupeň zranitelnosti těla. Pronikání patogenů určitých infekcí placentární bariérou může vést k úmrtí plodu. Takové nebezpečí však přetrvává všech 9 měsíců. Proto byste měli pečlivě chránit před infekcemi, uplatňovat preventivní opatření a včas vyhledat odbornou pomoc.

Ještě stojí za zmínku o správném způsobu života, který musí budoucí matka vést. Stres, práce s počítačem, kouření, alkohol nebo drogy, nedostatek spánku, do velké míry způsobit těhotenství kdykoli mizí.

Vzhled vaginálního krvácení, bolavé bolesti v dolním břiše, zastavení zvětšení prsou (stává se měkkým, může být kolostrum), zimnice, horečka, chvění, silná slabost, všechny příznaky toxikózy zmizí, nedostatek pohybu - to jsou velmi závažné důvody pro okamžitou lékařskou pomoc. Gynekolog určuje mražení plodu ve druhém trimestru těhotenství podle nesouladu načasování a velikosti dělohy, změnou barvy vagíny a nepřítomností tluku srdce slyšeného stetoskopem. V tomto případě je těhotná žena okamžitě odeslána na ultrazvukové vyšetření a v případě potřeby je naléhavě hospitalizována. Příznaky nevyvinutého těhotenství ve druhém trimestru se, bohužel, objevují velmi pozdě. Po dlouhou dobu se blednutí vývoje plodu v žádném případě neprojevuje a již dochází k vážnému otravování těla matky produkty rozkladu. Žena musí co nejdříve navštívit specialistu, aby se snížila pravděpodobnost tragických následků. Po 18 až 20 týdnech jsou pociťovány pohyby plodu, je třeba je opakovat více než 9krát denně. Pokud je pohyb menší nebo žádný, je to příležitost navštívit lékaře.

V normálním průběhu těhotenství se prsa významně zvyšuje a při problémech s plodem se zmenšuje a zjemňuje..

Pokud lékař se stetoskopem neposlouchá srdeční rytmus, neměli byste předem panikařit, protože tuková vrstva někdy narušuje auskultování. Ultrazvuk v tomto případě bude velmi vhodný.

Normálně je vaginální výboj jasný nebo bělavý, není příliš hojný, ale pokud se objem výboje zvětšuje, jsou tmavé barvy nebo krvavé, je to naléhavá situace pro okamžitou návštěvu na prenatální klinice.

Chirurgická léčba pro nevyvíjející se těhotenství druhého trimestru.

Příznaky nevyvinutého těhotenství ve třetím trimestru

Případy nevyvinutého těhotenství v trimestru III se vyskytují méně často než v dřívějším gestačním období. Důvodem je skutečnost, že plod je již dostatečně formován. Riziko nevyvinutého těhotenství ve třetím trimestru však stále přetrvává. Čím je žena starší, tím větší je šance na rozvoj potratu plodu, zvláště kritický v trimestru III - 26–28 týdnů.

Příčiny fetální prenatální úmrtnosti ve třetím trimestru mohou být: infekce infekčními chorobami (zarděnkami, chřipkou, toxoplasmózou, cytomegalovirem, syfilisem, kapavkou atd.), Hormonálními poruchami, genetickými abnormalitami plodu, chorobami genitourinárního a kardiovaskulárního systému. Obzvláště nebezpečný je antifosfolipidový syndrom, jehož charakteristickou vlastností je tendence tvořit krevní sraženiny, a to i v cévách dělohy, v důsledku čehož plod postrádá kyslík a živiny a zemře.

Prvním a nejnebezpečnějším příznakem nevyvinutého těhotenství ve třetím trimestru je absence projevů vitální aktivity plodu (pohyby) po dobu delší než 6 hodin. To je velmi vážný důvod k obavám. K vyloučení úmrtí plodu je přiřazen tokogram. Buď strach potvrdí nebo popře. Informativní je také ultrazvuk po dlouhou dobu těhotenství. Hnědé špinění vaginálního výtoku během „zmrazeného“ těhotenství v trimestru III - důsledek zanedbávání procesu, který začal dávno.

Po delší dobu může dojít k nevyvinutému těhotenství s bolestmi v oblasti podbřišku nebo bederní oblasti, se změnou děložního tónu, špinění (vodnatá, krvavá, nahnědlá) rozmazané povahy..

Pravděpodobnost macerace zesnulého plodu a jeho rozklad je velmi vysoká. Příznaky intoxikace a vysoká tělesná teplota se pak spojí s určitými příznaky nevyvinutého těhotenství třetího trimestru, pokud neexistují SARS. Komplikace infekce nevyvinutého těhotenství po dlouhou dobu může být septický stav. Při nejmenším poplachu a špatném podezření na zmeškané těhotenství musíte naléhavě konzultovat odborníka. Nechte ho znovu potvrdit, že vše je v pořádku s plodem a nastávající matkou.

Jasné známky nevyvinutého těhotenství

Zřejmé známky „zmrazeného“ těhotenství v raných fázích jsou:

 • nesoulad vajíčka, velikosti dělohy a gestačního věku;
 • krvavý nebo hnědý vaginální výtok;
 • Ultrazvukové výsledky (plod chybí ve fetálním vajíčku, fetální vajíčko je zdeformováno)
 • hCG stabilizace nebo redukce;
 • subjektivní pocity s vybledlým těhotenstvím v raných stádiích:
 • kresba nebo křeče bolesti v podbřišku;
 • významné snížení nebo zastavení symptomů toxikózy (nevolnost, zvracení, „citlivost“ na štiplavý zápach);
 • špinění špinění vaginální výtok.

Gynekologické vyšetření: gestační věk a velikost dělohy jsou ve značném rozporu; klesá bazální teplota; barva stěn vagíny se mění.

Příznaky „zmrazeného“ těhotenství k pozdějšímu datu:

 • dlouhé nepřítomné pohyby plodu (více než 6 hodin);
 • srdeční rytmus plodu není poslouchán stetoskopem ani není určen tokografem;
 • existuje nesoulad mezi gestačním věkem a velikostí dělohy.
 • jevy charakteristické pro toxikózu zmizí, napětí v mléčných žlázách klesá a někdy je pozorováno kolostrum;
 • bolest v dolní části zad a břicha;
 • tělesná teplota stoupá bez zjevného důvodu;
 • špinění z pochvy.

Gynekologické vyšetření: lékař stanoví, jak velký rozdíl v rozdílu mezi gestačním obdobím a velikostí dělohy je, zjistí změnu barvy stěn vagíny, mírné otevření děložního hrdla a výtok z genitálního traktu.

Diagnóza nevyvinutého těhotenství

Pokud je podezření na „zmrazené“ těhotenství kdykoli, bude ultrazvuková studie zcela informativní..

Závěr o zastavení vývoje embryí v krátkém gestačním věku je proveden ultrazvukem v těchto případech:

 • anembryonální umístění vajíčka plodu v dolní části dělohy;
 • jeho deformace, zkreslený obrys;
 • embryo je pro daný gestační věk mnohem menší, než je obvyklá velikost;
 • po 5-6 týdnech ultrazvuk již určuje srdeční rytmus nebo jeho nepřítomnost u plodu.
Články O Neplodnosti