Hlavní Neplodnost

Těhotenství kojení

Colostrum - „předzvěst“ mléka - první jídlo novorozence, které mateřské mléčné žlázy začnou produkovat během těhotenství.

Z článku se dozvíte: když se kolostrum objeví u těhotných žen; jak to vypadá v raných stádiích, před porodem a po něm; jaké výhody má dítě?.

Složení a nutriční hodnota

Mlezivo se liší od běžného mléka nejen barvou a strukturou, ale také chemickým složením.

Obsahuje málo tekutiny, která příznivě ovlivňuje práci nezralých ledvin novorozence, kteří ještě nejsou připraveni na přetížení. Vše je asimilováno, zatím není nic.

Hustota živin je několikrát vyšší, protože jeho úkolem je imunitní obrana novorozence. Kalorie 100 g. kolostrum v první den po narození je 150 kcal.

První den je bílkovina v kolostra 6%, hlavně globulin a albumin - prochází střevními stěnami a snadno se vstřebává. Složení aminokyselin je téměř stejné jako v séru matky.

Do pátého dne krmení se energetická hodnota postupně snižuje na 70 kcal, uvolňuje se „přechodné mléko“ (smíchané s mlezivem) a poté „zralé mléko“. Obsah bílkovin se snížil na 1–2% a v zásadě je to kasein - je vstřebáván obtížněji a srážen v žaludku.

Colostrum obsahuje

 • t-lymfocyty (více než v krvi); imunoglobulin A; neutrofily;
 • přírodní antioxidanty (vitaminy A, B, C, E, PP; beta-karoten; selen; zinek);
 • minerální soli;
 • stopové prvky (kobalt, železo, měď);
 • voda;
 • jednoduché proteiny, tuky a uhlohydráty (laktoferin, laktóza atd.);
 • potravinářské enzymy (proteáza, amyláza, lipáza);
 • laktobacily a bifidumbakterie.

Mnoho z těchto složek je navrženo tak, aby posílilo imunitu dítěte. Většina z nich (laktoferrin, imunoglobulin A) není trávena, proto zůstávají v žaludku, kde jsou schopni bojovat s alergeny a jinými škodlivými látkami..

Řada užitečných vlastností pro dítě

 • Vliv na vývoj mikroflóry tenkého střeva.
  Naplňuje jej potřebnými bifidobakteriemi a laktobacily. Taková flóra podporuje vstřebávání mléka a přizpůsobených směsí, urychluje zrání epitelu a umožňuje vám stanovit úplné vyprázdnění;
 • Zrychlení vylučování prvních výkalů (meconium) v důsledku projímavých vlastností kolostra.
  Po vyjmutí původní tmavé stolice z konečníku je tělo dítěte připraveno na příchod zralého mateřského mléka;
 • Obohatení těla dítěte vitamíny, minerály a antioxidanty.
  Tyto prospěšné látky jsou nezbytné pro tvorbu a vývoj orgánů..
 • Nasycení těla dítěte imunitními buňkami.
  Laktoferin; lymfocyty; živé makrofágové leukocyty, imunoglobulin A; neutrofily. Jsou vylučovány z mleziva, nejsou tráveny a nejsou absorbovány, ale zůstávají v gastrointestinálním traktu a chrání tělo drobků před škodlivými mikroorganismy životního prostředí. Poskytněte novorozence pasivní imunitu, protože se naučí rozvíjet svůj vlastní až po 6 měsících života.
 • Odstraňuje přebytečný bilirubin.
  Co brání rozvoji fyziologické žloutenky u dítěte.
 • Chrání před kyslíkovým stresem díky vysokému obsahu přírodních antioxidantů.
 • Poskytuje antivirovou ochranu a zabraňuje přilnutí mnoha bakterií.
  Antivirová ochrana je způsobena bílými krvinkami, které produkují interferon. Oligosacharidy a polysacharidy nedovolují bakteriím přichytávat se na sliznice.

Podle oficiálních studií je známo, že kolostrum (kolostrum) je účinné proti různým bakteriím (E. coli, Salmonella, streptokoky atd.). Kolostrum aktivně bojuje proti rotavirům nebo dětské obrně a herpes virům.

Jak dlouho se začne vyrábět mlezivo?

Když se kolostrum objeví u těhotných žen, nelze s jistotou říci. V některých - vyskytuje se v raných stádiích, v jiných - v posledních týdnech těhotenství (30; 32; 35), téměř před porodem.

Proč se to děje, dokonce i lékaři nemohou říct. Poukazují na skutečnost, že je to čistě individuální a závisí na vlastnostech ženského těla.

Nejčastěji si těhotné ženy všimnou produkce kolostra přibližně od druhého trimestru. Během tohoto období, trochu tekutiny "vyjde".

Když se objeví kolostrum, ženy si okamžitě všimnou, jak se prsa zvětšuje (zvětší). V tomto okamžiku se vytvoří kapalina, která vypadá jako lepkavá, žlutá nebo téměř průhledná.

Pokud se výtok z bradavek vůbec neobjeví, nenechte se naštvat ani vyhledejte lékařskou pomoc. Nedostatek tekutin během těhotenství je také považován za normální a závisí na vlastnostech těla. U těchto žen se kolostrum zpravidla objevuje po porodu a trvá několik dní.

Co by mělo být kolostrum (barva, chuť, textura, množství sekrecí)

Jak kolostrum vypadá, lze posoudit různými fotografiemi a videi na internetu.

V raných stadiích těhotenství to vypadá jako poměrně hustá konzistence žluté, šedavé nebo oranžové, v závislosti na potravinách, které žena snědla den předtím.

Struktura připomíná mléko. Chutná trochu sladce a lepkavě na dotek.

Někdy může být patrná příměs krve. Pokud hrudník neublíží, bylo tam velmi málo krve a tajemství má neutrální vůni - není důvod se obávat. V důsledku nárůstu laloků a rozšíření kanálů mohla v žláze prasknout malá kapilára. Ale o tom je lepší říct gynekolog.

Ženské tělo produkuje kolostrum, když se v těle zvyšují hormony, jako je oxytocin a prolaktin.

Během těhotenství se potrubí a tubuly rozšiřují, laloky se zvětšují a tajemstvím mléčné žlázy vychází bradavka.

Mléčné mléko nahrazuje kolostrum. Konzistence tenká, ztrácí svou známou barvu a stává se téměř průhlednou.

Musím vyjádřit kolostrum?

Některé těhotné ženy mají příliš mnoho mleziva, zejména před nebo po porodu. Určité nepohodlí ve formě mokrého prádla, mírného svědění nebo nepříjemných pocitů v oblasti hrudníku je způsobeno takovým stavem, ale není třeba vyjadřovat tekutinu.

V období po porodu je dekantace povolena, ale pouze v určitých situacích. Například, je-li dítě od narození slabé nebo nemocné, jeho reflexy se dosud nevyvíjely a je pro něj obtížné získat mléko, pak je krmení lahví prostě nutné.

Co dělat, když se objeví kolostrum: pravidla péče o prsa

Pokud se kolostrum objeví během těhotenství, je přísně zakázáno masírovat prsa. Jakákoli stimulace produkce kolostra povede k produkci hormonů zodpovědných za děložní tonus. To zase ohrožuje nárůst pracovní činnosti nebo spontánní potrat.

Pokud se mlezivo začne objevovat, pravidelně si umývejte pokožku prsu čistou vodou bez osobní hygieny.

Pokud tajemství zanechává skvrny na oděvu, můžete použít speciální chrániče prsou, které jsou navrženy tak, aby absorbovaly jakoukoli tekutinu, včetně tajemství mléčných žláz.

Takové produkty mají antiseptické vlastnosti. Jinými slovy, jejich použití zabraňuje infekci a růstu bakterií..

Průtok prsu jako znamení patologie

Existuje celá řada příznaků, pomocí nichž lze určit, že kolostrum je příznakem některých nemocí nebo komplikací:

 • Bolest.
  Označuje vývoj zánětlivého procesu v hrudníku, například hnisavou mastitidu. Když je výtok z bradavek doprovázen bolestí v dolním břiše, vzadu to znamená zvýšení tónu dělohy. Je to kvůli nadměrné produkci hormonů, které stimulují práci. Předčasné léčení takových příznaků zvyšuje riziko předčasného porodu.
 • Krevní příměs.
  Některé orgány mohou mít zánět. Nevylučujte výskyt benigních nebo maligních nádorů.
 • Zápach.
  Označuje přítomnost bakteriální infekce. Pokud v mléčných žlázách stále existuje bolest, tělesná teplota stoupá a je cítit slabost, měli byste okamžitě zavolat sanitku. Pokud se po porodu objeví nepříjemný zápach, je kojení přísně zakázáno a je nutné nahradit mateřské mléko dětskou výživou..

Přítomnost alespoň jednoho z uvedených příznaků je již považována za odchylku od normy. Je možné, že v této chvíli v těle ženy existují nějaké zánětlivé procesy, které mohou nepříznivě ovlivnit nenarozené dítě.

Zjistili jsme, když se kolostrum objeví u těhotných žen, co to je, jak to vypadá a co je prospěšné pro dítě.

Krmení a nové těhotenství

Těhotenství během kojení - zkušenosti matek dětí s počasím

Situace, kdy kojící matka zjistí, že je znovu těhotná, se nejčastěji setkávají rodiny, ve kterých je mezi dětmi malý věkový rozdíl. Nejčastěji se jedná o děti počasí.

Přesně to se stalo v naší rodině. Zjistil jsem o svém druhém těhotenství jako aktivní kojící matka pětiměsíční dcery. To, že jsem byl šokován, neříká nic. Nejprve jsem se naladil na dlouhodobé kojení. Oba jsme si tento proces užili. Za druhé mě začaly trápit pochybnosti a úzkosti. Zeptal jsem se: co mám dělat teď?

Já sám vím, že nejlepším způsobem, jak se vypořádat s pochybnostmi, jsou informace. Její sbírka, bohužel, nerozptýlila mé obavy. Všichni mí lékaři byli rozděleni do dvou táborů. Někteří říkali, že můžete pokračovat v krmení, jiní požadovali naléhavé ukončení krmení.

Dětské počasí a kojení

Další fází vyhledávání byl internet. A tam jsem našel stejné protichůdné informace. Přesto bylo stále více pozitivních. To říkají matky, které čelí podobné volbě..

Elena, 28 let, matka Kolya (4 roky) a Elizabeth (1 rok 2 měsíce).

Když jsem otěhotněla, měla Kolya 2 roky. Bylo plánováno těhotenství. Můj manžel a já jsme chtěli, aby děti neměly příliš velký věkový rozdíl. Krmila první 3 měsíce těhotenství. Mléko se začátkem těhotenství vypadalo méně. Dítě muselo sát déle, aby způsobilo spěch. Postupně začal být líný a přešel na „nominální“ sání.

Měl jsem vážnou toxikózu občas. Pro mě je ze tří položek „těhotenství-porod“ nejobtížnější tolerovat těhotenství. Bolest bradavek byla. Tolerantní. Starší mentálně připraveni: „Rostete, mámino mléko se zmenšuje.“ Počet krmiv sám se postupně snižoval. Nakonec dítě běželo do mé postele jen ráno, aplikovalo se po dobu 10-15 sekund a to je vše. A pak se úplně zastavil.

Piju vitamíny pro těhotné a kojící, když nezapomenu :-). A samozřejmě se snažím jíst dobře a rozmanitě. Snažím se vyhnout kofeinovým nápojům.

Změna chuti mléka byla spjata spíše s involucí a ne s těhotenstvím. Mléko se stalo brakickým, jak by mělo být. Neexistovala žádná hrozba.

Dítě ještě nebylo připraveno na exkomunikaci, ale už jsem duševně připraven na druhé těhotenství. To znamená, že jsem nechtěl odložit druhé, ale nechtěl jsem dítě připravit o toto pozadí, jaké krmení potřebuje. A tak to všechno skončilo velmi přirozeně a sladce. Teď mě klidně sleduje, jak krmí Lisu. Na hruď není závist. Sám se neptá, protože „už jsem velký“.

Elizaveta Tribunskaya, 25 let, matka Irina (5 let), Tatyana (3 roky, 8 měsíců), Julia (10 měsíců).

Když nejstarší bylo 8 měsíců, otěhotněla. Krmila až do roku - 4 měsíce těhotenství. Nebyly nalezeny žádné rozdíly v krmení nejmladších bez těhotenství. Během těhotenství pila vitamíny Pregnavit, Materna. Někdy jsem hemoglobin pozvedl železem, ale nedokážu to vydržet špatně, takže jsem se to snažil méně často. Během těhotenství prakticky odmítám maso a drůbež, tzn. maso - ne více než jednou týdně, hlavně zelenina a ryby.

Neexistovala žádná hrozba, bradavky jsou velmi citlivé, proto vypnula krmení, jinak by se živila. Nějak se problém zastavení krmení nevyskytl. Krmíme až rok - měl jsem takovou instalaci, ale nenašel jsem těhotenství v kontraindikacích na krmení.

Isaeva Daria, matka Vadim (3,5 roku) a Artem (2 roky).

Věk druhého těhotenství je 29 let, nejstarší dítě je 9 měsíců. Krmila až rok (tj. 3 měsíce těhotenství), chování staršího se vůbec nezměnilo - jedl po celou dobu s potěšením. Režim krmení se také nezměnil - minulý měsíc se snížil, protože plánovalo dokončení krmení.

Pocit během krmení byl během těhotenství ostře nepříjemný, spíše na psychologické úrovni. Nebyla ani bolest, ani hrozba (navzdory stehu na děloze po prvním císařském řezu). Přestal jsem krmit, protože přišlo léto, nejstarší dítě často navštěvovalo babičky, pracoval jsem a já sám jsem chtěl tento proces dokončit.

Nepil jsem vitamíny, snědl jsem úplně.

Osipova Olga, 30 let, matka Jurij (3 roky 4 měsíce) a Alexandra (1 rok 4 měsíce).

V době těhotenství bylo nejstarším dítětem 1 rok 3 měsíce. Krmte až 30 týdnů těhotenství. Exkomunikoval jsem, protože jsem slyšel, že v létě nemůžete exkomunikovat (exkomunikován na konci dubna). Krmili jsme hlavně v noci. S nástupem těhotenství se chování nejstaršího dítěte nezměnilo. Jedla všechno, co chtěla. Vzal si vitamíny (Materna). Nebyly problémy s těhotenstvím nebo krmením. Chtěl jsem se krmit co nejdéle.

Co je důležité vědět o krmení během těhotenství

A zde je několik dalších informací k zamyšlení.

Stimulace bradavek může vést ke kontrakci dělohy a potratu nebo k předčasnému porodu. Slabší ženy jsou však více ohroženy tímto rizikem, přičemž hrozí potrat. Na druhou stranu, před 28. týdnem nového těhotenství děloha nereaguje na zvýšení hladiny hormonu oxytocinu a do té doby je bezpečné krmit.

Kromě toho si tělo během několika měsíců aktivní laktace zvykne na zvýšenou hladinu oxytocinu a vnímá ji jako normu. A pokud má matka příležitost plně se uvolnit a správně se najíst, pak je taková zátěž na tělo v zásadě normální. Můžete si vzpomenout, že naše prababičky často pokračovaly v krmení, když nastalo nové těhotenství. Ve vesnicích byly velké rodiny normou a děti se narodily jeden po druhém.

Dnešní matky mají mnohem nižší imunitu a úroveň zdraví, což je způsobeno životem ve městě a současným prostředím. Proto, pokud se rozhodnete pokračovat v krmení, měli byste být o sebe velmi opatrní. Zvažte, jaké domácí práce můžete dočasně opustit. Pokud vám bude nabídnuta pomoc, vezměte si ji. Je vhodné brát vitamíny a dobře jíst, v malých porcích a často.

Pokuste se překonat pocit viny před nenarozeným dítětem. Může se vám zdát, že mu chybí živiny, protože produkce mléka také vyžaduje velké výdaje na tělo. To není pravda. V těle ženy, pokud hladoví, existuje dostatek zdrojů pro současnou laktaci a vývoj plodu. Kromě toho je strava kojící a těhotné ženy velmi blízká. Priority jsou následující: nejprve k dítěti, k růstu v žaludku, potom k mléku a co zbývá matce.

3 pravidla pro kojící matky

Rozhodl jsem se jít cestou nejmenšího odporu. Naslouchal jsem sobě, svým pocitům. Nastal čas, aby její dcera zavedla doplňková jídla, její potřeba sání se postupně snižovala. Asi od 20. týdne těhotenství jsem začal pociťovat krátkodobé napětí břišní stěny. Ale to samé, co jsem cítil v prvním těhotenství. Tato skutečnost pro mě nebyla alarmem. Žádná bolest v dolním břiše, žádné propouštění - nic, co by mě rozrušilo, díky Bohu, nečekalo. Rozhodnutí se samozřejmě živilo až do narození a poté se situace zabývala. Bylo velmi zábavné nakrmit Katyu sedící na klíně a objímat mé kulaté břicho.

Pravidlo jedna: dobrá výživa, příjem vitamínů a častý odpočinek.

Možnými problémy kojící těhotné matky může být bolestivost bradavek, změna chuti mléka a snížení jeho množství. Pokud se bradavky stanou příliš citlivými a bolestivými, můžete se během krmení pokusit změnit přilnavost dítěte na bradavce, to znamená vložit bradavku do úst tak hluboko, jak je to možné, a nedovolte dítěti tuto polohu změnit. Se změnou chuti mléka může dítě odmítnout kojení.

Ale měl jsem potíže s poněkud odlišným plánem. Neměl jsem přecitlivělost bradavek, ale moje dcera opravdu ráda hladila prsa při krmení, což mě velmi dráždilo. Po celou dobu jsem musel nosit kojeneckou podprsenku, takže moje volná hrudník byla neustále zavřená a vložila jsem prst do rukojeti dítěte.

Přes změnu v chuti mléka (to se stalo brakickým), dcera nemyslela, že se vzdá prsou. A mám více mléka než před těhotenstvím.

Pravidlo dvě: zajistěte, aby byl krmný proces co nejpříjemnější a nejpohodlnější pro mámu, dítě a nenarozené dítě.

Další bod. Pokud matka není nakonfigurována pro následné krmení dvou dětí různého věku, má smysl odstavit starší dítě z prsu před porodem. Je také důležité vzít v úvahu věk dítěte v době početí. Potřeby tříměsíčního a například jednoletého dítěte se velmi liší. Pokud je dítě mladší než šest měsíců a jeho hlavní potravou je mateřské mléko, musíte pečlivě sledovat jeho zdraví a přírůstek na váze. Dítě, které již bylo zavedeno do doplňkových potravin, musí ho diverzifikovat podle věku a postupně zvyšovat množství jiných potravin než mateřského mléka..

Dovolím si ujistit matky, které se rozhodnou pro tandemové kojení: mléko se během porodu a po porodu pod vlivem hormonů podrobuje kolostrum. Proto novorozenec v prvních dnech života dostane přesně kolostrum, které je pro něj tak nezbytné, a nikoliv zralé mléko. Existuje také názor, že revoluce při zahájení nového těhotenství nezačne poté, co je dítě jeden a půl roku, ale dříve.

Pokud je situace kritická, existuje hrozba těhotenství a je nutné dítě odstavit z prsu, není možné to v žádném případě udělat ostře, protože hrozba potratu se zhorší. Je lepší vymyslet exkomunikační schéma společně s lékařem a poradit se s odborníkem na laktaci. Četl jsem, že musíte i nadále nakrmit za každou cenu a že nejstarší není vina za to, že moje matka chce další dítě. Mohu jen říci pro sebe: Snažil bych se zachránit dítě. Hrozí nebezpečí ztráty dítěte i mléka, ale mléko se může vrátit.

Pravidlo tři: individuální přístup k situaci.

Řeknu vám, jak náš příběh skončil. Katya bylo 1 rok a 2 měsíce, když se Masha narodil. Tajně jsem doufal, že za týden odloučení ode mě během mého pobytu v nemocnici se Katya vzdá prsou.

Když se naše rodina sešla, bylo mi jasné, že se musím naladit na krmení dvou dětí najednou. Jak se ukázalo, není to tak těžké. Pro větší pohodlí jsem každému „dítěti“ přidělil „svou“ hruď. Prvních měsíců po narození naší dcery jsme zaspali jen takto: tři z nás ležel na gauči. Nepochybnou výhodou našeho nestandardního příběhu byla úplná absence žárlivosti mezi dětmi. Všichni věděli, že jí dám to, co chtěla..

Nyní jsou mé děti 4 a téměř 3 roky staré. Tandemové krmení trvalo něco přes rok a půl. Když jsem se dozvěděl o třetím těhotenství, nejprve jsem naladil na druhý tandem, ale nevyšlo to. Vyloučil jsem tedy druhou dceru, když jsem měl asi 12 týdnů třetího těhotenství.

Teď mám tři děti, dítě má devět měsíců a úspěšně ho kojím. Všechno dopadlo dobře.

Nespěchám věci. Vše má svůj čas.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Co by měla nastávající matka vědět, kdy se u těhotných žen objeví mléko a mlezivo?

Těhotenství je doprovázeno mnoha fyziologickými změnami. Na konci těhotenství je pozorován výtok z hrudníku. To je normální jev, který ukazuje na připravenost těla kojit. Během tohoto období by měla žena zvláště pečlivě sledovat hygienu prsu.

Vypouštění bradavek během těhotenství

Od začátku těhotenství se ženská prsa mění. Stává se citlivější, zvětšuje se. Časem se objevují specifické průhledné sekrety..

To je norma, protože v žlázové tkáni jsou přítomny kanály. Izolace malého množství kapaliny je nutná, aby se zabránilo jejich slepení a přerůstání..

V druhé polovině těhotenství se kolostrum vylučuje. Toto je výboj bílé nebo žluté. Mateřské mléko se objevuje až po porodu.

Izolace kolostra naznačuje, že se děloha začíná aktivně připravovat na nadcházející narození. U těhotné ženy se někdy může objevit mírné svědění. Vyskytuje se v důsledku natahování kůže ze zvětšujících se mléčných žláz. K odstranění tohoto nepříjemného pocitu a zabránění vzniku strií je třeba pokožku zvlhčit.

 • Pokud je kolostrum doprovázeno pocitem bolesti, spíše než prostým nepohodlím, musíte navštívit lékaře.
 • Přítomnost krevních nečistot ve výboji může naznačovat vývoj vážného onemocnění, včetně nádoru.
 • Špatný zápach může znamenat zánětlivý proces v kanálcích prsu.

Jak dlouho kolostrum začíná?

Mlezivo je primární mléko, které obsahuje velké množství bílkovin, tuků a uhlohydrátů. Začíná se objevovat během druhého trimestru těhotenství - od přibližně 4 do 7 měsíců nebo od 13 do 28 týdnů. Tento proces je individuální a závisí pouze na těle ženy..

Funkce

Mlezivo má velkou energetickou hodnotu. To vám umožní chránit nezralé ledviny novorozence. Hustota živin v ní je mnohem vyšší než v již vytvořeném mateřském mléce.

Hlavní funkce ženského kolostra:

 1. Zachování pasivní imunity u dítěte. Kompozice obsahuje velké množství ochranných faktorů. Nejsou tráveny ani absorbovány. Jednoduše zůstávají v gastrointestinálním traktu novorozence a pomáhají bojovat proti cizím agentům. Colostrum je účinné proti:
  • Escherichia coli;
  • virus obrny;
  • streptokok;
  • salmonel.
 2. Stimulace vývoje gastrointestinálního traktu dítěte. Hormony a peptidy, které jsou přítomny v tajnosti, poskytují intenzivní růst a vývoj novorozence.
 3. Ochrana před fyziologickou žloutenkou.

Ženské kolostrum má na dítě laxativní účinek, a tak mu pomáhá zbavit se původní tmavé stolice. Ihned po narození se tělo dítěte rychle přizpůsobí novým podmínkám, takže zažívá těžký stres.

Obsahuje větší množství:

 • Selene;
 • beta karoten;
 • zinek;
 • vitaminy A a E.

Chrání tělo dítěte před „kyslíkovým stresem“. Kolostrum je nezbytné pro ochranu těla novorozence a jeho normální růst. V jeho nepřítomnosti se zvyšuje riziko vzniku vážné žloutenky a dalších dětských chorob.

Hygiena prsu

Ženské hormonální pozadí se během těhotenství úplně mění. Prsa začíná růst, na bradavkách se tvoří trhliny, kterými mohou pronikat nebezpečné infekce. Aby se předešlo nepříjemným následkům, musí se věnovat velká pozornost hygiena mléčných žláz..

Je zakázáno mačkat bradavky, protože to může poškodit kůži. Doporučujeme zakoupit speciální těsnění a v případě potřeby je použít. Je třeba je měnit nejméně každou hodinu. Mlezivo by nemělo zůstat na hrudi, protože je to příznivé prostředí pro růst bakterií a virů.

Klíčová doporučení:

 1. Hrudník by se měl otřít skvrnami..
 2. Ke sprchování se doporučuje použít prostředek pro intimní hygienu.
 3. Musíte si vybrat tu správnou podprsenku, která nebude mačkat mléčné žlázy. Neměl by mít tvrdé prvky.
 4. Pro spánek byste si měli vybrat jinou podprsenku, protože v noci se mohou objevit i sekrety.
 5. V lékárně si můžete koupit speciální vložky nebo vatové tampony, aby se kolostrum nevstřebávalo do oblečení.

Pro strie použijte speciální krémy. K výběru takového nástroje je třeba přistupovat obzvláště pečlivě. Je nutné dát přednost přírodním sloučeninám. Před použitím se ujistěte, že nedošlo k žádné alergické reakci. Doporučuje se koupit krém v lékárně.

Zejména je nutné pečlivě přistupovat k výběru podprsenky. Je třeba poznamenat následující podrobnosti:

 • Uzavřený design produktu. Uzavřená podprsenka vám umožní udržovat normální teplotu, která je nezbytná pro tvorbu kolostra.
 • Elastický materiál. Prsa těhotných žen před narozením roste velmi rychle. Měli byste si koupit modely, které nekomprimují mléčné žlázy..
 • Nedostatek švů a kamenů. Bezproblémové výrobky také dobře podporují hrudník a jsou téměř neviditelné pod oblečením. Přídavný kovový rám bude nejen vyvíjet tlak na žlázy, ale může také vyvolat alergickou reakci. Pokud jsou přítomny kosti, měly by být měkké a plastické..
 • Správná velikost. Parametr obvodu hrudníku je obzvláště důležitý, protože se neustále mění. Podprsenka by měla mít několik řad upevňovacích prvků, aby žena mohla nezávisle měnit hlasitost.
 • Přítomnost silných popruhů. Nejlepší je upřednostňovat výrobky nejen s nastavitelnými, ale také s odnímatelnými popruhy..

Během období aktivního vypouštění z prsu by se měly používat kojící vložky. Mají anatomický tvar. Pokud se jedná o modely se speciálními dutinami pro bradavky. Mají adhezivní základnu, takže se snadno připevňují k podprsence.

Náklady na takové výrobky závisí nejen na kvalitě, ale také na absorpci. Existují výrobky určené pro noční použití. Jsou absorpční a mají dvojitou pásku pro upevnění. Pro větší ochranu mají noční laktační polštářky bariéru, která zabraňuje riziku úniku po celém obvodu hrudníku..

Kolostrum je přirozený proces. Toto tajemství je nezbytné k ochraně těla novorozence. Během tohoto období musíte zvláště pečlivě sledovat hygienu mléčných žláz. Doporučuje se zakoupit speciální mateřskou podprsenku a kojící podložky.

Užitečné video

Příběh o tom, co je kolostrum, jaké je jeho složení, kdy se obvykle začíná objevovat, a rady pro těhotné ženy:

Mlezivo během těhotenství

Během těhotenství prochází ženské tělo vážnými změnami. Mnoho systémů a orgánů se obnovuje, ale všechny změny mají jeden cíl: umožnit ženě porodit a porodit dítě v počáteční fázi, aby mu pomohla při vývoji. Změny neobcházejí ženská prsa. Již v choulostivé poloze se připravuje na budoucí kojení.

Colostrum - co to je

Kolostrum je speciální výtok z mléčných žláz, který se objevuje ve druhém trimestru těhotenství a přetrvává poprvé po narození dítěte. Colostrum je první jídlo novorozence.

3-5 dnů po narození dítěte se kolostrum nahrazuje přechodným mlékem, a dokonce později - zralým.

Asi po 3 až 5 dnech je kolostrum nahrazeno zralým mlékem.

Jak to vypadá a z čeho se skládá

Kolostrum je velmi výživné, což vám umožňuje plně saturovat dítě. Skládá se z:

 • proteiny (albumin a globuliny);
 • uhlohydrát laktózy;
 • tuky
 • bifidobakterie a laktobacily;
 • vitaminy A, B, C, E, PP;
 • minerální soli;
 • voda;
 • enzymy;
 • hormony.

Mlezivo je nažloutlá tekutina, je chutná viskózní a nasládlá..

Vlastnosti mleziva

Kolostrum je pro dítě opravdu velmi prospěšné. Plní řadu důležitých funkcí:

 • přináší imunitní buňky do těla dítěte, které poskytuje ochranu před infekcemi a nemocemi (nezávislá imunita u dítěte se vytvoří až za 6 měsíců);
 • kolonizuje střeva dítěte pomocí prospěšné mikroflóry, což mu umožňuje rychle začít normálně fungovat;
 • Pomáhá meconium (původní výkaly) dostat se z těla rychleji. Teprve poté může gastrointestinální trakt fungovat normálně;
 • odstraňuje přebytečný bilirubin z těla, což zabraňuje výskytu nemoci, jako je žloutenka;
 • saturuje tělo antioxidanty;
 • vyživuje tělo různými vitamíny a minerály.

Kolostrum je velmi výhodné pro novorozence.

Jak dlouho to trvá, vlastnosti výboje

Nosit dítě u všech zástupců férového sexu probíhá jinak, takže není možné přesně odpovědět na otázku, který týden těhotenství čekat na výskyt kolostra. K tomu obvykle dochází ve druhém trimestru. Někdy se kolostrum objevuje brzy a ve velkém množství a někdy vůbec neexistuje. Takové situace nejsou vždy odchylkou..

Kromě toho množství výtoku během těhotenství neovlivňuje množství mléka po porodu.

Některé ženy věří, že vzhled kolostra naznačuje, že porod začne brzy, ale není tomu tak. Existují faktory, které stimulují výskyt sekrecí z mléčných žláz. Tyto zahrnují:

 • emoční situace - stres a příjemné emoce;
 • osprchovat se;
 • dlouhý styk;
 • masáž mléčných žláz;
 • horké kapaliny.

V prvním těhotenství se kolostrum objevilo kolem 28. týdne, krmilo dítě až 8 měsíců, potom mléko skončilo a kolostrum zůstalo, od té doby neprošlo. Nyní 23 týdnů - zvýšená alokace.

Lilie

https://deti.mail.ru/forum/v_ozhidanii_chuda/beremennost/u_kogo_vo_skolko_nedel_pojavilos_molozivo/

Pití horkých nápojů může způsobit výtok z hrudníku.

Důvody pro vzhled

Proč se kolostrum objevuje? Odpověď je docela jednoduchá. Během těhotenství dochází k hormonálním změnám. Tělo ženy se začíná připravovat nejen na porod, ale také na následné kojení. Proto začíná produkovat kolostrum předem.

Mlezivo v různých stádiích těhotenství

Povaha výtoku z hrudníku se liší v závislosti na délce těhotenství:

 • 1 trimestr. V prvním trimestru je množství výboje z hrudníku minimální. Někdo je vůbec nemá, ale někdo si jich prostě nevšimne. Zajímavým faktem je, že u některých žen se vzhled mledziva stává jedním z prvních příznaků označujících křehké postavení, ale vždy se tak nestane;
 • 2 trimestru. Tentokrát se označuje aktivní uvolnění kolostra. Téměř všechny ženy si již na podprsence všimly malých kapiček žluté. Objem vypouštění z různých dám se může velmi lišit. Kolostrum se nejčastěji neuvolňuje neustále, a to ani každý den;
 • 3 trimestru. V posledním trimestru těhotenství se množství kolostra nemění, ale nyní je méně husté a transparentnější než žluté;
 • před doručením. Těsně před narozením dítěte se objem a konzistence kolostra nemění. Alokace zůstávají stejné jako ve třetím trimestru.

A z nějakého důvodu ke mně kolostrum přišlo velmi brzy, od samého začátku těhotenství.

Nadezhda Zykina

https://deti.mail.ru/forum/v_ozhidanii_chuda/beremennost/u_kogo_vo_skolko_nedel_pojavilos_molozivo/

Možné komplikace

Bohužel, vzhled kolostra není vždy asymptomatický. Chcete-li upozornit ženu, měla by mít následující funkce:

 • vzhled bolesti na hrudi. Bolest během kolostra může naznačovat zánět. Jejich příčinou může být infekce i poranění hrudníku;
 • přítomnost hrudek v hrudníku. Je možné, že ještě před početí se ve vaší hrudi objevil malý nádor, ale nyní, na pozadí aktivní produkce hormonů, roste zvláště silně;
 • krev v kolostra. Pokud je objem krve malý, může to být varianta normy. Jde o to, že díky aktivní produkci mléka mohou kapiláry v hrudi prasknout, což vede ke vzniku krvavého výboje z hrudníku. Někdy žena cítí tlak v hrudi. Mělo by být upozorněno velké množství krve v kolostra - to může znamenat přítomnost zánětu nebo nádoru;
 • mlezivo má nepříjemný zápach. Tento jev může naznačovat, že se ve vašem těle vyvíjí infekce. Ve vzácných případech páchá kolostrum nepříjemně kvůli hormonálním změnám.

Pokud máte některou z těchto patologií, měli byste okamžitě navštívit lékaře. Prověří vás a vezme kolostrum k analýze, aby zjistil a odstranil příčinu..

Některé ženy se obávají mírného svědění během produkce mledziva, obvykle se však jedná o růst prsu a protažení kůže. Měli byste se poradit s lékařem, pouze pokud je nepohodlí velmi silné..

Bolest na hrudi během kolostra nejsou dobrým znamením

Colostrum vyniká - co dělat

Mnoho žen se obává, co dělat během výskytu kolostra. Protože se jedná o naprosto přirozený proces, může se žena starat pouze o zdraví svých mléčných žláz..

Takže při izolaci kolostra potřebujete:

 • vložte do podprsenky jednorázové vložky. Je třeba je pravidelně měnit, aby se chránili před růstem bakterií. Speciální vložky mohou být nahrazeny vatovým tampónem nebo vatovým šátkem;
 • vypláchněte mléčné žlázy čistou a teplou vodou (doporučuje se to provádět dvakrát denně). Mýdlo nelze použít. Po umytí je třeba prsu otřít měkkým ručníkem. Netlačte na hrudník a příliš ho třete;
 • Používejte speciální zvlhčovače, aby se zabránilo strie a prasklin. Doporučuje se mazat hrudník jednou denně;
 • upravit svou výživu. Měli byste konzumovat více bílkovin, ale mělo by se snížit množství jednoduchých sacharidů v potravě. V posledním měsíci těhotenství byste měli jíst hodně zdravých tuků. Čerstvé ovoce a zelenina by měly být vaše oblíbené pro celé kolostrum. Taková strava pomůže učinit kolostrum co nejužitečnější pro dítě;
 • nosit speciální podprsenku. Ideální možností by bylo koupit speciální podprsenku pro kojící matky. Ale i když to není možné, vyberte si model z měkkého a prodyšného materiálu. Podprsenka by měla být pro vás ve velikosti.

Během kolostra se doporučuje ženám nosit speciální podprsenku

Mám 31 týdnů. Počínaje 20 týdnů kolostrum kape z hrudníku. Samo o sobě, zejména při jídle, když piju. Nebo pokud je plačící synovec prostě hrozný, probudím se v louži... Jdu jen s tlustými polštářky na hrudi. Celá prsa se nalije, shromáždí se zde, aby chodila s dcerami, ale vše to nalévá.

Elena Vishnyakova

http://club.passion.ru/beremennost-rody/ochen-mnogo-moloziva-chto-delat-t117429.html

Je možné vytlačit kolostrum

Mačkání a dekantování kolostra během těhotenství je přísně zakázáno, a existuje několik důvodů:

 • zvýšená laktace také vede ke zvýšení tonusu dělohy. Výsledkem může být potrat;
 • mačkání mleziva může snadno způsobit infekci, zejména pokud se během zákroku o hygienu opravdu nestaráte;
 • mačkání kolostra může vést k prasklým bradavkám.

Mačkání kolostra může být nebezpečné

Žádné těhotenství, ale mlezivo - proč

Některé ženy čelí situaci, kdy se kolostrum vylučuje z mléčných žláz, ačkoli nejsou těhotné a nedojčí. Je to způsobeno přírodními příčinami. Například někdy se kolostrum objevuje u žen, které právě dokončily kojení..

Kromě toho může být prvním příznakem těhotenství malý výtok z prsu - proveďte test..

Existují situace, kdy dochází k vypouštění z hrudníku při užívání antikoncepčních tablet. V tomto případě je to způsobeno nerovnováhou hormonů. Nejlepší řešení je navštívit lékaře a testovat hladiny prolaktinového hormonu..

Vypouštění z hrudníku, které nesouvisí s citlivou polohou a krmením dítěte, může být také spojeno s patologickými důvody, jako jsou:

 • hormonální nerovnováha;
 • mastopatie
 • mastitida;
 • benigní nádor (fibroadenom);
 • intraductální papilloma;
 • ectasie potrubí;
 • zánět hematomu.

V každém případě se vzhledem k výtoku z hrudníku poraďte se svým lékařem.

Video: kolostrum - první mléko po porodu

Projev kolostra během těhotenství by ženy nemělo vyděsit. Její mléčné žlázy jsou jednoduše připraveny kojení, které bude po narození dítěte. Současně by měl být stav jejich mléčných žláz ošetřen pečlivě, aby bylo možné sledovat přítomnost odchylek v čase.

Kolostrum během těhotenství: norma a patologie

Vaše dítě se narodí za pár měsíců a už se ho chystáte nakrmit. Mnoho žen obecně nazývá otok a citlivost prsu první známkou těhotenství! Colostrum se začíná v mléčných žlázách vyrábět v tomto okamžiku - první potravou dítěte, hustou sladkavou tekutinou světle žluté barvy s vysokou výživnou hodnotou - více než 150 kcal na 100 gramů, je kalorický obsah ovocného džemu a mléčné zmrzliny!

Kdy a jak by se mělo kolostrum objevit, jaká je norma a jaká je patologie? Vyřazeno!

Když se začne vyrábět kolostrum

Jakmile žena v důsledku těhotenství podstoupí hormonální změny, začne se v ní vyvíjet kolostrum. To se děje v prvním trimestru - živná tekutina se však vylučuje v minimálním množství, takže si to nevšimnou všechny těhotné ženy. Přestože mezi nastávajícími matkami jsou ty, pro které se vzhled kolostra obvykle stává první známka „zajímavé situace“ - jak chápete, množství a intenzita kolostra na začátku těhotenství je individuální věc.

Ve druhém trimestru se zvyšuje počet žen, které věnují pozornost znečištění na povlečení. Konečně, ve třetím trimestru, téměř všechny těhotné ženy vědí, že v určitých situacích je kolostrum aktivně vylučováno a doslova „kape“ z hrudníku.

Mezi situace, které vyvolávají produkci kolostra, patří:

 • horká sprcha, vana, sauna, vana;
 • horké nápoje;
 • masáž prsou;
 • sex;
 • stres (pozitivní i negativní emoce).

Colostrum: co je normální a co ne?

Takže jsme již zjistili, že alokace malého množství kolostra v prvních týdnech těhotenství je normou. Pokud se však kolostrum neobjeví ve vás až do narození, je to také norma.!

K drobným nečistotám krve v kolostra může dojít v důsledku prasknutí kapilár během expanze kanálů mléčných žláz. Pokud vás kromě „vizuálního efektu“ nic neobtěžuje, je to také varianta normy.

Pocit svědění, otoku, plnosti hrudníku ve druhém a třetím trimestru se objevuje u naprosté většiny těhotných žen. Tímto způsobem jsou mléčné žlázy přestavěny na produkci mléka.

 • považujete své pocity za bolest a ne za mírné nepohodlí (jakékoli pochybnosti „zda mě to bolí a jestli mě to opravdu bolí“ je také příležitost navštívit lékaře!);
 • pravidelný vzhled krve ve výboji (to může mluvit, včetně, o nádoru!);
 • zápach mleziva naznačuje zánětlivý proces v kanálcích prsu.

Colostrum vyniká - co dělat a co nedělat?

Pokud kolostrum vyniká natolik, že skvrny oděvy - získejte speciální jednorázové vložky do podprsenky pro kojící matky. Nezapomeňte je pravidelně měnit!

Prsa pravidelně umývejte teplou vodou a nezneužívejte mýdlo! V případě potřeby používejte jemné výrobky pro péči o neutrální pH..

Otírejte je měkkým hadříkem, aniž byste si třeli bradavky.

Nesnažte se vyjádřit kolostrum a masírovat hrudník, abyste vyvolali jeho vzhled. Umělá indukce laktace může vyvolat zvýšený tón dělohy.

Colostrum: mýty a legendy

Od dob našich prababiček obíhá mezi těhotnými ženami spjatými s kolostrem mnoho „věrných známek“, které však nemají žádné fyziologické zdůvodnění. Je zajímavé zkontrolovat, zda pro vás „pracovali“ nebo ne.?

„Vzhled kolostra je příznakem raného narození (obvykle se nazývá dvoutýdenní období).

Taková předpověď se může vážně týkat budoucích matek, které si všimnou výskytu kolostra ve druhém nebo dokonce v prvním trimestru. Naštěstí to nemá nic společného s realitou..

„Čím více kolostra a čím dříve začalo jeho uvolňování, tím více mléka bude. Žádné kolostra před porodem - pospěšte si a kupte směsi.

Ve skutečnosti ani doba, kdy kolostrum začíná vynikat, ani jeho objem před a ani po porodu nesouvisí s kojením..

„Colostrum“ chybí ”je příznakem budoucích problémů s kojením.

Během těhotenství může kolostrum periodicky vyniknout, poté se vypouštění zastaví, znovu se obnoví... to neovlivní kvalitu kojení.

Články O Neplodnosti