Hlavní Zdraví

Colpitis během těhotenství: příznaky, důsledky, jak léčit vaginitidu

Existuje jen malé množství žen, které mohou hrdě říci, že nikdy neměly kolpitidu, a to ani během těhotenství. Charakteristickým znakem této choroby je však to, že je velmi často pozorováno u nastávajících matek a zdá se, že je nemožné se jí zbavit. Hlavní věc není panikařit, ale přísně dodržovat všechna lékařská doporučení a ukončit průběh léčby.

Co je to colpitis??

O kolpitidě nebo vaginitidě se říká, že když je sliznice vagíny infikována patogeny, v důsledku toho se vyvíjí zánětlivý proces. Vaginální výtok, který obsahuje velké množství patogenních mikrobů a jejich metabolických produktů, dráždí vnější genitální orgány, což má za následek vulvitidu (tj. Poškození vulvy).

Colpitis během těhotenství se vyskytuje u velkého procenta nastávajících matek, podle některých zpráv dosahuje 70 - 80%. Je charakteristické, že se onemocnění může vyvinout v kterémkoli stádiu těhotenství, ale výskyt vaginitidy ve třetím trimestru (často před porodem) je obzvláště nebezpečný.

V závislosti na mikrobiálních činitelích, které způsobily vývoj onemocnění, je kolpitida rozdělena na specifickou a nespecifickou. Mluví o nespecifické vaginitidě, když podmíněně patogenní flóra byla etiologickým faktorem nemoci, tj. Ty mikroorganismy, které jsou normálně malou součástí vaginální mikrobiocenózy a prozatím se chovají pokojně (viz příčiny drozdu u žen). Pokud je kolitida způsobena patologickými mikroorganismy (trichomonády, chlamydie, gonokoky a další), je během těhotenství diagnostikována specifická kolpitida..

Z čeho to vychází?

Těhotenství je jednou z podmínek, které predisponují k výskytu kolpitidy. Tato predispozice je způsobena dvěma body.

Za prvé, v období těhotenství tělo prochází imunosupresí, to znamená, že jeho ochranné síly jsou potlačeny (příroda chrání plod před odmítnutím tělem matky).
Za druhé, během těhotenství se mění hormonální pozadí, v důsledku čehož se mění i prostředí v pochvě, místo kyselého se stává zásaditým, což působí jako spouštěč růstu a vývoje oportunní nebo patogenní flóry. Mezi rizikové faktory vývoje nemoci v průběhu těhotenství patří:

 • časný nástup sexuální aktivity;
 • promiskuitní sexuální styk, dokonce i v minulosti;
 • podstupující léčbu antibiotiky;
 • hobby pro pevné prádlo;
 • prádlo ze syntetických materiálů;
 • chyby ve výživě;
 • alergické reakce (na výrobky osobní hygieny);
 • mechanické a / nebo chemické poškození vaginální sliznice (například při vyprazdňování);
 • zanedbávání pravidel intimní hygieny;
 • chronická endokrinní patologie.

Jak se projevuje vaginitida

Příznaky kolpitidy během těhotenství se prakticky neliší od příznaků u žen ve stavu „ne těhotné“. Patognomickým příznakem choroby je výtok.

 • V akutní fázi vylučovacího procesu jsou ženy velmi výrazné (což se mírně liší od jejich počtu v ostatních), jejich objem je tak velký, že vždy padají na stydké pysky a stydké pysky, což způsobuje podráždění a maceraci..
 • V případě zanedbání procesu a nedodržování intimní hygieny, vylučují podráždění pokožku vnitřních stehen a pubis.
 • Kůže se stává jasně červenou a svěděnou.
 • Při pohledu do zrcadel je pozorována intenzivní hyperémie vaginální sliznice a otoky. Na stěnách pochvy jsou vidět nahromaděné špinavé bílé, žluté nebo nazelenalé barvy.
 • Výboje se v závislosti na povaze původce nemoci liší také barvou (od bílé do nazelenalé) a mají odpudivý zápach.

Případová studie: Pre-těhotná žena (dříve než plánovaný vzhled) přišla na recepci v posledních obdobích asi 36 - 38 týdnů s velkýma očima hrůzy a stížností, že její voda vypadala, že vytéká. Na otázku, kdy tento únik začal, a proč okamžitě nezavolala sanitku, odpověděla žena: „Začalo to asi před 3 dny, nejprve jsem nemyslela na vodu, takže došlo k dalšímu propuštění. A včera, než šla spát, měla strach a rozhodla se přijít na předporodní kliniku. “ Poté, co zkoumala na gauči, změřila břicho, poslouchala srdeční rytmus plodu, prozkoumala ženu na křesle. Jeden pohled stačil k diagnostice kolpitidy, vzal potřebný nátěr a zkontroloval integritu fetálního močového měchýře. Ošetření bylo předepsáno později, podle výsledků testů..

Kolpitida je také charakterizována intenzivním svěděním a pálením, a to jak ve vagíně, tak v oblasti vnějších genitálií. Charakteristickým rysem popsaného nepohodlí je jeho zesílení při chůzi, při provádění fyzických cvičení a sebemenší chyby ve stravě.

V některých případech nebo při absenci vhodného ošetření je výtok tak „škodlivý“, že v důsledku podráždění děložní sliznice se proces z cervicitidy rychle mění v erozi, která se projevuje krvavým výtokem. Krevní výtok je obvykle kontaktní povahy a vyskytuje se po přímém dotyku děložního čípku (po pohlavním styku nebo douchingu). Charakteristickým rysem vaginitidy u těhotných žen je výskyt bolestivých nebo tahových bolestí v podbřišku, což je spojeno s podrážděním vagíny a děložního čípku.

Případová studie: Těhotná žena přišla na prenatální kliniku ve stanovené době po dobu 28 týdnů - nejohroženější termín pro přerušení. Stížnosti na tažení bolesti v podbřišku a malé, periodické špinění. Při zkoumání dělohy v normotonu nereaguje na palpaci (to znamená, že se nesestavuje a „nekámen“, jako s hrozbou). Při zkoumání děložního čípku je vizualizována eroze a palpace děložního čípku určují jeho dostatečnou hustotu a těhotenství, cervikální kanál je uzavřen. Rozpačitě mě propustil (s nepříjemným zápachem a nažloutlou barvou). Poslal jsem ženu na oddělení k uchování, nezapomněl jsem v diagnóze uvést kolpitidu.

Velmi často, což je opět kvůli restrukturalizaci těla, se během těhotenství vyvíjí kvasinková (kandidóza) kolpitida. Projevuje se hojnými sekrecemi, které mají viskózní mléčnou konzistenci nebo připomínají drobky tvarohu (viz příznaky drozdu u žen). Vůně kyselého těsta se často mísí se sekrecemi. Je charakteristické, že se projevuje nepohodlí ve formě svědění a pálení ve vulvě a vagíně. Houba často ovlivňuje také močovou trubici, která se projevuje rychlým a bolestivým močením (viz uretritida u žen: příznaky, léčba). Pokud nezačnete léčbu včas, infekce může stoupat s postižením močového měchýře a dokonce i ledvin..

Potvrzení diagnózy kolpitidy

Pro diagnostiku vaginitidy u těhotných žen se kromě shromažďování stížností a anamnézy provádí rutinní vyšetření děložního čípku a vagíny v zrcadlech. V tomto případě jsou zřejmé všechny známky zánětlivého procesu:

 • otok sliznic
 • jevy cervicitidy nebo cervikální eroze
 • hojný výtok neobvyklé barvy ve formě oddělených shluků na sliznicích a mající nepříjemný zápach

Diagnóza musí být samozřejmě potvrzena laboratorními výzkumnými metodami:

 • mikroskopický nátěr z pochvy a děložního čípku (zvýšený počet leukocytů, detekce patologické nebo podmíněně patogenní flóry: trichomonády, houby a další);
 • screening pohlavně přenosných infekcí (herpes virus, chlamydie, ureaplasma, lidský papilomavirus a další);
 • kulturní (bakteriologické) vyšetření stěrů - setí vaginálních bílků na živných médiích (k identifikaci patogenu a stanovení jeho citlivosti na antibiotika);
 • v případě potřeby kolposkopie;
 • Ultrazvuk dělohy a plodu (k potvrzení přítomnosti / nepřítomnosti hrozby přerušení, intrauterinní retardace růstu plodu, placentární nedostatečnost).

Léčíme kolpitidu

Léčba kolpitidy během těhotenství by měla být provedena bez selhání, bez ohledu na to, jak dlouho byla diagnóza stanovena. Terapie nemoci začíná především jmenováním stravy (zákaz používání kořenitých, kyselých, slaných, kořenitých potravin a sladkostí) a zákazem sexuální aktivity. Je-li to možné, je nutné identifikovat a odstranit příčinu vaginitidy (odmítnutí nošení těsného spodního prádla nebo použití hygienických intimních prostředků).

Jak léčit kolpitidu během těhotenství, lékař rozhodne na základě výsledků testů. Nepochybně jsou antibakteriální léčiva rozhodující. Léčba je obvykle lokální a spočívá ve jmenování čípků, krémů a mastí intravaginálně.

 • Terzhinan (250-300 rublů, 6 ks, 350-400 rublů 10 ks), hexikon (10 ks. 200-300 rublů) - Terzhinan a hexikonové čípky jsou léky volby pro léčbu kolpitidy během těhotenství. Podávají se jeden po druhém před spaním po dobu 7-14 dní.
 • Betadin (300-370 rublů) - je možné použít čípky betadinu, ale pouze do 12 týdnů, protože jód, který je součástí čípků později, může ovlivnit fungování štítné žlázy plodu.
 • Polygynax (300-400 rublů) o tomto léku neexistuje lékařská shoda, v pokynech pro těhotenství je kontraindikace pro použití, ale čípky je možné používat těsně před porodem (po dobu 1 - 2 týdnů).
 • Klion-D 10 ks 250 rub. (metronidazol a miconazol), Neo-Penotran forte (7 ks. 900 rublů), Metromicon Neo (14 ks. 300-360 rublů), Meratin-Combi - v případě trichomonas colpitis se doporučuje Klion-D a meratin-combi svíčky (1 vaginálně jedna) jednou denně po dobu 10, maximálně 14 dní).
 • Pimafucin - pokud je diagnostikována kolpitida způsobená houbami, jsou předepsány antifungální čípky: pimafucin (3 ks 300 rublů), klotrimazol (ve 2. a 3. trimestru), nystatin (nízká účinnost) a starý lék - tetraboritan sodný (borax) v glycerinu 20 rub. (podívejte se na všechny čípky na drozd a na to, jak s nimi správně zacházet).

Kromě etiotropického ošetření jsou předepsány sedavé koupele s odvarem bylin a vaginální mytí. Douching přispívá k mechanickému vyluhování choroboplodných zárodků z vagíny, ale většina lékařů to nedoporučuje během těhotenství, protože to nemusí být bezpečné (tento postup byste měli být obzvláště opatrní nebo jej vůbec odmítnout); Douching je předepisován na dobu nejvýše 4 dnů (max. 5).

Ale koupele, zavlažování vnějších genitálií teplými vývary jsou bezpečné, zmírňují podráždění, zastavují zánět. Z léčivých bylin se používá heřmánek, měsíček, třezalka tečkovaná, podběl, máta a další. Vany jsou předepisovány až na dva týdny.

Nebezpečí kolpitidy během těhotenství

Proč je tak důležité identifikovat a léčit vaginitidu během těhotenství? Protože to způsobuje nepříjemnosti a nepohodlí nejen nastávající matce, ale je také nebezpečné pro dítě. Důsledky kolpitidy během těhotenství:

Původci nemoci mají tendenci „dobývat vrcholy“, zejména během těhotenství, tj. Porazit vyšší anatomické struktury (děloha a děložní čípek s rozvojem endometritidy, cervicitidy a eroze)..

 • Infekce plodové vody a placenty

Pokud se infekce rozšíří do plodové vody, placenty a vody, vyvine se chorioamnionitida, která ohrožuje dítě vývojovým zpožděním a infekcí.

Porážka placenty při kolpitidě vede k rozvoji nedostatečnosti v systému plod-placenta-matka, proto dítě nedostane potřebné živiny a kyslík, což je nebezpečné při vývoji podvýživy plodu..

 • Intrauterinní infekce plodu

Riziko porodu plodu s intrauterinní infekcí (pyodermie, pneumonie a další nemoci) se zvyšuje.

Edematózní a infiltrované perineální tkáně se snadno roztrhají, a to i při normálním období zaneprázdnění;

Zvyšuje se riziko předčasného porodu, potratu a zmeškaných těhotenství.

 • Purulentně septické poporodní procesy

S vaginitidou v poporodním období se zvyšuje frekvence hnisavých zánětlivých onemocnění (hnisání perineálních švů, rozvoj endometritidy a případně sepse).

Důsledky kolpitidy během těhotenství

Dříve byla diagnóza kolpitidy během těhotenství velmi vzácná. Postupem času ji však začali diagnostikovat častěji a nyní se více než 75% žen v plodném věku obrací ke specialistům na léčbu.

Colpitida může být hrozbou pro ženu a plod. Jedná se o zánětlivé procesy vaginální sliznice a části děložního hrdla.

Toto onemocnění se vyznačuje:

 • otok
 • hojná bílá, ve vzácných případech hnisavá, výtok, který je doprovázen nepříjemným zápachem.

Tento proces často doprovází zánětlivé procesy vnějších pohlavních orgánů, probíhá ve formě vulvovaginitidy. Je to způsobeno genitálními chorobami, jako je kapavka, kandidóza, chlamydie, herpes a mnoho dalších..

U těhotných žen začíná kolpitida následkem poklesu imunitního systému, kdy jsou narušeny přirozené ochranné mechanismy a objeví se příznivé prostředí pro reprodukci bakterií. Vaginální zánět během těhotenství je způsoben různými důvody, včetně nerovnováhy normální a patogenní mikroflóry.

Hlavní příčiny kolpitidy během těhotenství:

 • vaginální poškození;
 • nedodržování osobní hygieny;
 • alergická reakce na drogy;
 • časté douching;
 • dlouhodobé užívání antibiotik;
 • endokrinní nemoc.

Existuje několik typů nemocí.

 1. Nespecifické a specifické. První je způsoben oportunními mikroorganismy, které jsou součástí lidské mikroflóry. Specifický zánět může nastat, když patogenní bakterie vstupují do pochvy. K tomu může dojít během nechráněného styku, osobní hygieny nebo během gynekologického vyšetření..
 2. Kandidóza nebo kvasinky. Nejběžnější typ nemoci. Vzniká díky množení plísní Candida, které má každá žena v mikrobiální flóře v malém množství. Kolpitida během těhotenství je doprovázena výtokem, bílým plakem na stydkých pyskách, žena může cítit svědění, pálení (jak to vypadá, můžete vidět na fotografii).
 3. Emfyzematózní vaginitida. Diagnóza během těhotenství. Na sliznici se objevují bubliny s čistou tekutinou a plynem uvnitř. Několik týdnů po narození nemoc zmizí.
 4. Cyanotické nebo atrofické. To se nestane u těhotných žen, vyskytuje se u žen starších 50 let, zbavit se může být obtížné.
 5. Trichomonas vaginitida. To nastane, když Trichomonas vstoupí do pochvy. Častěji se onemocnění vyskytuje během sexuálního styku a při používání produktů osobní péče jiných lidí (ručník atd.).
 6. Akutní, chronické. Začíná hojný mukopurulentní výboj, dochází k silnému svědění, dochází k pálení. Ve spodní části břicha je těžká bolest. Někteří lidé mají horečku. Začíná v důsledku snížení imunity. Při chronické kolpitidě u ženy během těhotenství mohou být příznaky méně patrné, ale objeví se podráždění genitálií..

Vyskytuje se v důsledku šíření houby Candida

Hlavní příznaky nemoci

Příznaky u těhotných žen jsou stejné jako příznaky u žen v obvyklém stavu. Nejzákladnějšími znaky jsou vybití. Jediné, co může změnit, je jejich počet. V pokročilejší formě začíná podráždění, macerace stydké pysky stydké pysky a stydké pysky stydké pysky, stejně jako vnitřní povrch stehen, pubis. Kůže se změní na jasně červenou a začne svědit..

Při vyšetření gynekologem je viditelná hyperémie vaginální sliznice a její otoky. Na stěnách se hromadí špinavé bílé, žluté nebo zelené útvary. Alokace mohou mít jinou barvu - od bílé po mírně zelenou a nepříjemný zápach. Svědění se šíří v blízkosti genitálií, zhoršuje se chůzí, cvičením a podvýživou.

Bez řádné léčby se colpitis vyvine na erozi, která nepříznivě ovlivňuje během těhotenství. A pak může začít krevní výboj, který začíná po kontaktu (pohlavní styk nebo douching). Bolest se vyskytuje ve vaječnících, v podbřišku, při poškození močové trubice, při močení může být bolest. Stává se, že příznaky chybí nebo nevšimly, takže je důležité podstoupit plánované vyšetření lékařem včas.

Pro diagnózu je třeba vyšetřit lékaře, aby vyšetřil vaginální výtok bakteriální flóry. Poté, co provede bakteriologickou kulturu, provede krevní a močový test. Po nezbytném opatření předepíše léčbu.

Výsledek bakteriologické kultury

V každém případě jsou lidové recepty velmi užitečné, ale je lepší je kombinovat s prostředky, které předepisuje odborník. Pokud plánujete léčit kolpitidu lidovými prostředky, musí to být dohodnuto s odborníkem.
Svědění, pálení a zarudnutí mohou odvar odstranit, vyžaduje:

 1. Vezměte dvě polévkové lžíce heřmánku a měsíčku, kotleta.
 2. Ve stejné množství rozemelte kůru a poupata dubu.
 3. Nalijte vroucí vodu (0,5 litru).
 4. Trvejte na tom alespoň půl hodiny.
 5. Před spaním se vykoupejte nebo si umyjte genitálie.

Ve fázi léčby dokonale pomůže douching s kyselinou, pomáhá chránit před infekcemi a obnovuje alkalické prostředí dělohy..

Pro recept, který potřebujete:

 • citronová šťáva;
 • ocet;
 • podběl nebo dubová kůra.

Návod k použití.

 1. Vezměte lžíci citronové šťávy nebo octa.
 2. Ředění v 1 litru vody (teplé, vařené).
 3. Doučujte jednou denně.
 4. Pokud lékař předepíše použití svíček, můžete je navlhčit ve slabém vývaru podbělu nebo dubové kůry.

Jakékoli použití těchto receptů, které plánujete k léčbě kolpitidy, je přípustné pouze po konzultaci s lékařem.

Možné komplikace těhotenství

Vaginitida během těhotenství je nebezpečná, protože se může infekce rozšířit. Vyžaduje se včasné a kvalifikované ošetření. Hlavní komplikace, které mohou být:

 • předčasné ukončení těhotenství;
 • zmrazené těhotenství;
 • polyhydramnios;
 • narození dítěte s infekčními chorobami (pneumonie atd.);
 • infekce placenty vede k placentární nedostatečnosti;
 • chronická hypoxie, zpoždění vývoje plodu;
 • infekce dítěte prostřednictvím porodního kanálu.

Avšak s nezbytnou pozorností je výsledek nejčastěji příznivý a pro dítě neexistují žádné nebezpečné následky, pokud žena nemá relaps..

Pokud je během těhotenství diagnostikována kolpitida, může patogenní flóra infikovat plod. Infekce ovlivňují dělohu, děložní čípek, poporodní endometritidu, může dojít k erozi.

Pokud infekce vstoupí do plodové vody, může ovlivnit plodovou vodu. Pokud je tento ochranný systém narušen, dítě se nakazí.

Při prvním výskytu příznaků je nutné se poradit s odborníkem a po léčbě, aby se zabránilo recidivě.

Nezbytná preventivní opatření

Proces léčby vaginitidy u těhotných žen je mnohem komplikovanější než u žen v normálním stavu. Protože během těhotenství nelze mnoho účinných prostředků a drog jednoduše použít.

Ty metody, které vám lékař umožňuje použít k léčbě colpitis u žen, často nejsou dostatečně účinné. Proto odborníci doporučují používat několik metod najednou a dávají tipy, jak zabránit výskytu nemoci.

Hlavní doporučení jsou následující:

 • dodržovat speciální stravu, žena by měla omezit příjem mastných, kořenitých nebo smažených potravin;
 • Před plánováním těhotenství je nutné zkontrolovat infekční onemocnění;
 • včasné léčení nemocí reprodukčního systému;
 • ujistěte se, že existuje silný imunitní systém;
 • dodržování intimní hygieny;
 • prádlo by mělo být vyrobeno z přírodních tkanin;
 • podstoupit antibiotickou terapii, léky předepisuje lékař, který vezme v úvahu délku těhotenství;
 • pokud nemoc vznikla, je nutné se vyhnout pohlavnímu styku;
 • pokud je u ženy diagnostikována trichomonas colpitis, měli by být oba partneři léčeni, jinak relaps způsobí vážné následky během těhotenství.

Recenze, kteří byli léčeni.

Ve druhém trimestru mi byla dána Colpitis. Nebyly zde žádné zvláštní nepříjemnosti, ale přesto jsem se cítil nepohodlně, o to více se bojím ublížit dítěti. Byl mi předepsán kurz šestiúhelníku (ráno svíčky, večer na týden). Vaginitida byla pryč. Ale než mi do tří dnů porodil, lékař mi opět doporučil použít pro prevenci svíčky.

Ve 32 týdnech těhotenství mi byla diagnostikována kolpitida. Nejprve jsem si myslel, že to je drozd, protože příznaky byly podobné, používal jsem pimafucinové svíčky, po chvíli to všechno začalo znovu. Poté, co šla ke svému gynekologovi, provedla testy pro výzkum, pak řekla, že mám vaginitidu a předepsanou léčbu (došlo k bakteriální kolpitidě). Pomáhal mi vaginální vaginální systém - během těhotenství je povoleno používat. Každý den jsem opláchl odvar heřmánku. Všechno šlo za týden. jsem potěšen.

O autorovi: Olga Borovikova

Colpitis během těhotenství

Colpitis je zánět vaginální sliznice. V očekávání dítěte se toto onemocnění může stát vážným problémem, který může významně komplikovat průběh těhotenství. Co je to nebezpečná kolpitida a jak se zbavit jejích projevů?

Příčiny kolpitidy během těhotenství

V těle ženy čekající dítě dochází k významným změnám. Hormonální fluktuace ovlivňují činnost všech vnitřních orgánů. Změny ovlivňují také reprodukční sféru, včetně vagíny a děložního čípku. Sliznice genitálního traktu těhotné ženy se uvolní, její krevní zásobení je aktivováno. V důsledku těchto změn se zintenzivňuje přirozený vaginální výtok, což je často považováno za známku zánětlivých onemocnění. Je to skutečné?

V prvním trimestru těhotenství se u každé ženy může zvýšit vaginální výtok. Zůstávají slizní a průhledné, nezpůsobují svědění a pálení. Takové propouštění je považováno za normální během těhotenství a nevyžaduje léčbu. Jiná věc je, pokud se slizniční výtok stane nažloutle-šedým a je doprovázen hmatatelným nepohodlím. Tato situace naznačuje vývoj infekce pohlavních cest, a bez pomoci lékaře v tomto případě nemůže.

Zánět vagíny se nazývá colpitis. Toto onemocnění se často vyskytuje u těhotných žen na pozadí snížené imunity. Jak víte, pro úspěšný vývoj plodu musí tělo budoucí matky mírně snížit aktivitu imunitního systému. Bez toho bude tělo ženy v lůně vnímáno jako cizí předmět, což nevyhnutelně povede k potratu..

Aby nedošlo k katastrofám, obrana těla dočasně ztratí své pozice. Patogenní mikroorganismy nespí a na pozadí probíhajících změn se snaží získat oporu na sliznici genitálního traktu. S infekcí vagíny se vynoří kolpitida - jedna z častých komplikací těhotenství. Přímou příčinou rozvoje kolpitidy mohou být takové mikroorganismy:

 • gonokoky;
 • Trichomonas;
 • kvasinkové houby rodu Candida;
 • E-coli;
 • streptokoky;
 • stafylokoky;
 • Klebsiella;
 • Proteus;
 • bakteroidy;
 • gardnarelli.

Normálně žije v pochvě velké množství laktobacilů. Na sliznici mohou také klidně existovat gardnarella, Klebsiella, Escherichia coli a další mikroorganismy. Neovlivňují se navzájem a nezpůsobují žádné zánětlivé procesy. Tento stav se nazývá normální vaginální biocenóza a nevyžaduje žádnou léčbu..

Na pozadí snížené imunity se obraz mění. Počet laktobacil je snížen a na jejich místo přicházejí podmíněně patogenní mikroorganismy. Všechny stejné E. coli s velkou distribucí mohou způsobit rozvoj kolpitidy. Proto je během těhotenství tak důležité udržovat normální mikroflóru vagíny a zabránit kolonizaci genitálního traktu nebezpečnými infekčními agens..

Příznaky kolpitidy během těhotenství

V pochvě jsou běžné příznaky zánětlivého procesu:

 • výtok z genitálního traktu (žlutá, zelená, špinavě šedá, sražená);
 • svědění
 • hořící;
 • bolest při pohlavním styku.

V závislosti na původci kolpitidy se tyto příznaky budou mírně lišit. Zvažte nejčastější infekční onemocnění vagíny během těhotenství.

Bakteriální vaginóza

Příčinou infekce jsou Gardnerella vaginalis, Bacteroides, Mobiluncus a další anaerobní bakterie. Tyto mikroorganismy existují v prostředích, kde není kyslík, a aktivně se množí v pochvě. Bakteriální vaginóza se vždy vyskytuje na pozadí snížené imunity. Během těhotenství může být infekce pociťována kdykoli. Vyskytuje se hojný nažloutlý nebo šedobílý výtok z genitálního traktu. Je charakteristická specifická „rybí“ vůně vaginálního výtoku. Kolpitida je často kombinována s cervicitidou (zánět děložního čípku).

Candida colpitis (drozd)

Zdrojem infekce jsou houby rodu Candida. Tyto mikroorganismy aktivně naplňují vagínu v časném těhotenství. Při drozdu bude výboj bílý, sražený. Kandidózní kolpitida je vždy doprovázena silným svěděním a pálením v genitálním traktu. Nemoc se může opakovaně cítit během těhotenství.

Nespecifická kolpitida

Tato forma onemocnění je způsobena E. coli, Klebsiella, Proteus a dalšími oportunními mikroorganismy. Vaginální výtok může být bohatý na žlutou nebo žlutozelenou, s nepříjemným zápachem. Hlavní roli při léčbě této patologie hraje obnovení normální vaginální biocenózy.

Gonorrheal colpitis

Toto onemocnění je často asymptomatické. Během těhotenství může být zaznamenána hnisavá, krémová výtok z genitálního traktu. Kolpitida s kapavkou je téměř vždy doprovázena bolestí a pálením během močení, což naznačuje poškození močové trubice.

Trichomonas colpitis

Urogenitální trichomoniáza se vyskytuje se symptomy obecné intoxikace. Zvýšení tělesné teploty, zimnice, bolesti hlavy. Vaginální výtok se stává hojným, hnisavým, s ostrým nepříjemným zápachem. Vnější genitálie jsou silně svědící. Při poškození močové trubice dochází k častějšímu močení, při průchodu moči se objevuje bolest a pálení.

Důsledky kolpitidy během těhotenství

Zánět vaginální sliznice, ke kterému došlo v prvním trimestru, může způsobit potrat. To se děje s výrazným infekčním procesem, který prošel do dělohy, vejcovodů a vaječníků. V druhé polovině těhotenství vede ke kolitidě významné zhoršení celkového stavu ženy. U některých nemocí je možná nitroděložní infekce plodu. K infekci dítěte dochází také při průchodu porodním kanálem.

Diagnostika kolpitidy u těhotných žen

Ke zjištění příčiny patologického výboje z genitálního traktu se používají následující metody:

 • Gynekologické vyšetření. Během vyšetření lékař posoudí stav sliznice pochvy a děložního čípku a zaznamená také barvu a objem sekrecí. Povaha výtoku z genitálního traktu může naznačovat typ kolpitidy a hodnotit závažnost onemocnění.
 • Panoramatický nátěr na flóře. Tato metoda umožňuje detekovat gonokoky, Trichomony a kvasinkové houby. Stěr také ukazuje závažnost zánětlivého procesu. Pomocí této metody lze potvrdit pouze přítomnost patogenních mikroorganismů. Počet patogenů při nátěru není stanoven.
 • Bakteriologická kultura z pochvy. Některé patogeny kolpitidy lze určit pouze setím na speciálních živných médiích. Tato metoda umožňuje zjistit nejen typ infekčního agens, ale také jeho množství. Bakteriologická kultura také umožňuje stanovit citlivost mikroorganismů na antibiotika.
 • Speciální výzkumné metody. PCR, ELISA a další metody se používají pro podezření na chlamýdiové infekce, ureaplasmy a mykoplazmy. Tito patogeny se raději usazují v cervikálním kanálu a na jejich pozadí se často vyskytuje kolpitida a uretritida (zánět močové trubice)..

Léčba kolpitidy během těhotenství

Metody léčby zánětlivých procesů ve vagíně závisí na gestačním věku. V prvních dvanácti týdnech se používají následující léky:

Každé z těchto léků je širokospektrální antiseptikum. Vaginální čípky se vkládají do pochvy jednou v noci. Léčba přípravkem „Fluomisinum“ trvá 6 dní, jinými prostředky - od 10 do 14 dnů. Těmito léky jsou těhotné ženy dobře snášeny a nepříznivě neovlivňují plod. Schváleno pro použití od početí po narození.

Ve druhém trimestru se k léčbě přidávají další místní léky:

Tyto léky jsou předepisovány od 14-16 týdnů těhotenství. Většina z těchto léků působí nejen na bakterie, ale také na jednoduché mikroorganismy a dokonce i na houby. Vaginální čípky se vkládají do vagíny v noci. Průběh léčby je od 7 do 10 dnů. Ve vzácných případech jsou nežádoucí účinky zaznamenány ve formě svědění, pálení a alergické reakce na léčivo.

K léčbě kandidální kolpitidy (drozd) se používají pimafucin, klotrimazol, zalain a další vaginální čípky. Tyto léky působí pouze na houby podobné kvasinkám a nezničují jiné patogeny kolpitidy. Schváleno pro použití od prvního trimestru těhotenství.

Léčba kolpitidy během těhotenství nekončí použitím antibakteriálních a antimykotik. Po lokální terapii se nutně předepisují léky, které obnovují imunitu vůči vagíně. Může to být „Vagilak“ v enterosolventních kapslích nebo „Laktagel“ v zkumavkách. Každé z těchto činidel zvyšuje počet laktobacilů v genitálním traktu a tím zabraňuje opětovnému výskytu onemocnění. Přípravky na obnovení vaginální biocenózy se používají od raného těhotenství.

Proč je důležité podstoupit kompletní léčbu kolpitidy? Jde o to, že antibakteriální látky ničí všechny mikroorganismy v pochvě, aniž by rozlišovaly mezi patogenní a normální flórou. Lactobacilli také umírají, určené k zajištění odpovídající funkce sliznice. K normalizaci vaginální biocenózy se předepisují léky, které vracejí laktobacily na správné místo. Průběh rehabilitační terapie trvá 7 až 15 dní.

Pro stimulaci obranyschopnosti těla ve druhé polovině těhotenství může lékař předepsat imunostimulační léky. Tento přístup je plně odůvodněn kombinací kolpitidy s herpetickou nebo chlamydiální infekcí. Příjem multivitaminů umožňovaných ženám v zajímavém postavení pomůže zvýšit celkový tón těla..

Prevence kolpitidy během těhotenství

Aby se předešlo zánětlivým procesům v pochvě, gynekologové doporučují dodržovat denní hygienu pohlavních cest. Velká pozornost je věnována zachování ochranných vlastností sliznice pochvy a děložního čípku. Gynekologové doporučují dávat mýdlo po celou dobu těhotenství. K mytí nastávajících matek je nejlepší použít speciální prostředky pro intimní hygienu. Dobře zavedená „laktóza“ a „epigen“. Každé z těchto léků je schváleno pro použití od prvního trimestru těhotenství..

Vyhýbání se rozvoji kolpitidy pomůže odmítnout každodenní vycpávky. Specialisté již dlouho zaznamenali souvislost mezi používáním těchto hygienických přípravků a výskytem infekce v pochvě. Každodenní kalhotky vytvářejí anaerobní prostředí mezi spodním prádlem a genitáliemi - ideální místo pro rozvoj bakteriální vaginózy a dalších nemocí. Pokud není možné zcela opustit hygienické vložky, měli byste alespoň omezit jejich použití po celý den.

Péče o zdraví těhotné ženy by měla být zahájena ještě před početí dítěte. Včasná detekce a léčba pohlavně přenosných nemocí pomůže zabránit rozvoji kolpitidy. Velice důležitá je údržba v tónu obrany těla. Vyvážená strava a aktivní životní styl nejen zlepšují pohodu nastávající matky, ale také stimulují celkovou imunitu. Dodržování těchto pokynů dává každé ženě šanci zabránit kolpitidě během těhotenství..

Colpitis během těhotenství

Během těhotenství je žena nejvíce náchylná k nemocem a infekcím. To je způsobeno skutečností, že tělo zažívá obrovské zatížení a podléhá změnám. Bohužel je však léčba komplikována skutečností, že většina drog je zakázána. Proto je důležité pečlivě sledovat své zdraví, když očekáváte dítě.

Snížená imunita, růst hormonů přispívá k výskytu zánětlivých onemocnění - vaginitida (colpitis). To je v současné době běžný problém, ačkoli před několika desetiletími bylo pozorováno pouze 20% žen v práci. Co je to? Jaké jsou příčiny a příznaky? Jak je léčba?

Co je to vaginitida při přenášení dítěte

Vaginitida během těhotenství je velká skupina zánětlivých onemocnění vaginální sliznice, polyetologické povahy.

Existuje několik typů:

 1. Bakteriální.
 2. Kandidóza.
 3. Trichomonas nespecifický.

Bakteriální vaginitida během těhotenství

Bakteriální vaginitida je patologický infekční a zánětlivý proces vaginální sliznice. Vzniká v důsledku porušení složení mikroflóry, ale nemá nic společného s pohlavně přenosnými infekcemi, s jednoduchými mikroorganismy a plísňovou infekcí.

Ve vagíně dochází ke snížení laktobacilů, množství kyseliny mléčné málokdy klesá, díky čemuž dochází k množení podmíněně patogenní mikroflóry. To přispívá k ještě větší inhibici bakterií mléčného kvašení. Výsledkem je, že laktobacily umírají nebo zůstávají v minimálním množství, což umožňuje rozvoj mikroorganismů.

I přes vysokou úroveň rozvoje medicíny není léčba kolpitidy snadná.

Příčiny vývoje bakteriální vaginitidy:

 • snížená imunita;
 • onemocnění endokrinního systému;
 • genitální choroby;
 • nedostatečná vaginální hygiena;
 • anémie.
 • výtok bílé - šedé nebo dokonce zelené barvy z pochvy. Pěnivý a lepivý;
 • rybí zápach, horší sex;
 • bolest v podbřišku bez důvodu;
 • hypertonicita dělohy;
 • při pokročilém onemocnění dochází k pálení během močení;
 • bolest s intimitou.

Během těhotenství může onemocnění probíhat buď asymptomaticky, což ztěžuje jeho identifikaci. Nebo naopak, s hojnými sekrecemi, je těžké diagnostikovat. Protože v průběhu těhotenství se přirozená příčina zvyšuje.

Pokud je nemoc detekována, lékař sleduje dynamiku a v případě potřeby předepisuje léčbu.

Zánět vaginitidy

U žen se často vyskytuje vaginální kandidóza nebo drozd. Zdrojem choroby je houba z rodu Candida. U těhotných žen se riziko vzniku patologie několikrát zvyšuje. Hlavní příčiny drozdu:

 • nepříznivá vaginální mikroflóra;
 • konstantní stres;
 • hormonální poruchy;
 • nesprávné antibiotické ošetření;
 • snížená imunita.
 • bílý, sražený výboj;
 • svědění v pochvě;
 • bolest při pohlavním styku (ne vždy).

Nebezpečí drozdu spočívá v tom, že je častěji asymptomatický. Těžká forma je doprovázena bolestí a potom je nemoc detekována. Během těhotenství je kandidóza pro ženy v porodu a dítě nebezpečná až po vyprovokování potratu. Proto je důležité sledovat a zaznamenat všechny změny stavu..

Nespecifická kolpitida trichomonas

Trichomonas colpitis je akutní forma vaginálního zánětu v důsledku nejjednodušších jednobuněčných mikroorganismů. Smíšená infekce je častější.

Existují dvě formy: akutní - postupuje rychle se živými příznaky, chronické - asymptomatické a postupně narušuje funkci regimentálních orgánů, ovlivňuje dělohu a přívěsky, je často příčinou neplodnosti.

 • nechráněný sex;
 • infekce prostřednictvím osobních věcí postižené osoby (ručník, žínka, kartáč);
 • snížená imunita;
 • častá výměna sexuálních partnerů;
 • těhotenství;
 • ignorování vaginální hygieny;
 • přítomnost genitálních infekcí.
 • pravidelné vypouštění z genitálního traktu. Pěnivá žlutá nebo zelená. V chronické formě je výboj vzácný, šedý.
 • pálení a svědění, bolest s intimitou;
 • zápach;
 • nepohodlí v oblasti genitálií.

U trichomonas colpitis se vulvovaginitida často rozvíjí. Je to pálivý pocit a zarudnutí pochvy.

Tato forma nemoci je nejnebezpečnější. Žena se může stát neplodnou a může být nositelem infekce infikováním jejích sexuálních partnerů. Pokud se patologie projeví během těhotenství, pak existuje vysoké riziko potratu, infekce dítěte, předčasného porodu nebo mrtvě narozeného dítěte.

Příznaky a projevy

Colpitis je často asymptomatická a bolest v dolním břiše se začíná objevovat v pozdějších stádiích.

Hlavní příznaky nemoci:

 • nepohodlí v pochvě;
 • propuštění z genitálií. Pěna, tvaroh, v závislosti na typu vaginitidy. Jiný odstín od šedé do zelené, s drozdem - bílou;
 • nepříjemný zápach z pochvy, zhoršený sexem;
 • nepohodlí v podbřišku;
 • pálení, svědění;
 • bolest coitus.

Nebezpečí a důsledky pro plod

Nemoci pohlavních orgánů představují hrozbu nejen pro ženu, ale také pro dítě, které nese.

V raných fázích

První trimestr je důležitý čas. Vznik a vývoj plodu, placenta. Během tohoto období může mít jakýkoli negativní dopad na dítě nepříznivý dopad.

Hrozba vaginitidy pro dítě:

 • hypoxie;
 • malformace a vývojové postižení;
 • nedostatek živin;
 • abnormální tvorba placenty;
 • potrat;
 • infekce plodové vody;
 • infekce dítěte.

V pozdních termínech

V pozdějších fázích je kolpitida nebezpečná:

 • předčasný porod;
 • oddělení placenty;
 • hypoxie;
 • fetální infekce;
 • mrtvé narození;
 • nedostatek plodové vody;
 • propletené s pupeční šňůrou kvůli polyhydramniím;
 • hypoxie.

Léčba vaginitidou

Léčba kolpitidy by měla probíhat pouze pod dohledem lékaře. Formulář Trichomonas vyžaduje stacionární monitorování. Samoléčení může vyvolat postup kolpitidy.

Během těhotenství je zakázáno mnoho léků, což komplikuje léčbu. K boji proti kolpitidě se používají antibiotika, masti, fyzioterapie, bylinné výluky a koupele s kyselým prostředím. Žena je předepsána určitá strava. Léčba pomocí lidových léčivých přípravků je předepsána, protože povolené léky nejsou dostatečně účinné, a proto je zapotřebí soubor opatření. Mezi nejčastěji předepisované léky patří pimafucin a nystatin, vaginální a rektální čípky.

Taktika boje s vaginitidou:

 1. Antibakteriální terapie, pokud bakteriální forma.
 2. Eliminace hub houbou.
 3. Eliminace virů při jejich infekci.
 4. Speciální strava: nelze smažit, uzit, slanou a kořenitou.
 5. Vyloučení pohlavního styku až do úplného zotavení.
 6. Léčba pro oba partnery.
 7. Přísná denní rutina, silná fyzická aktivita a únava nejsou povoleny.
 8. Užívání vitamínů k posílení imunity.

Recepty na vývar na koupání:

 1. Nalijte pár lžiček heřmánku a měsíčku do léta s litrem vody, vařte ve vodní lázni po dobu 15-20 minut, poté vychladněte.
 2. Coltsfoot nalít dopis vroucí vodou a trvat na asi hodinu, pak můžete použít.
 3. Odvar z dubové kůry - nalijte dvě polévkové lžíce vody a vařte ve vodní lázni půl hodiny, po trochu vychladnutí a použití.

Délka léčby

Délka léčby formy nemoci. V průměru se jedná o nejméně dva až tři týdny a poté období prevence. Někdy termín dosáhne několika měsíců až do úplného zotavení.

Důvody opakovaného výskytu

Často dochází k opětovnému výskytu kolpitidy. Je to proto, že po vyloučení je žena nějakou dobu nositelem infekce. Pokud nejsou dodržovány metody prevence, onemocnění se opět vyvíjí. Proto je důležité pečlivě sledovat hygienu pohlavních orgánů a dodržovat pravidla doporučená lékařem.

Jak se rodí?

Porod se provádí buď přirozenými prostředky, nebo císařským řezem, je-li indikován, nebo v závažné formě vaginitidy vyžadující urgentní porod. Ujistěte se, že lékař reorganizuje porodní kanál tak, aby dítě nebylo při narození nakaženo.

V oblasti práce existuje opět riziko kolpitidy kvůli prudkému uvolňování hormonů, proto je nutný lékařský dohled.

Jedním ze zlatých pravidel zdraví je hygiena. To platí zejména o genitáliích. Colpitis je nemoc, která může způsobit potrat, neplodnost nebo mrtvě narození, stejně jako mnoho problémů v gynekologické části. Proto žena musí pečlivě sledovat své zdraví, zejména během těhotenství.

Colpitis během těhotenství

Kolpitida nebo vaginitida nejsou dvě různá onemocnění, ale dvě různá slova (první řečtina, druhá latina znamená vagina) popisující stejné onemocnění, konkrétně zánět vaginální sliznice. Téměř 80% žen trpí touto chorobou alespoň jednou v životě. Rovněž neprochází těhotenstvím, naopak v souvislosti s oslabením imunity je exacerbace kolpitidy poměrně častým jevem. Mírná chronická vaginitida, kterou ne všechny ženy obtěžují léčit, ale kolpitida musí být léčena během těhotenství, i když je obtížnější ji udělat než z těhotenství. Včasná terapie zabrání negativním důsledkům pro dítě.

Příčiny kolpitidy

Faktory, které vedou k rozvoji zánětu a příčiny, které jej způsobují, jsou stejné pro ženy mimo těhotenství i pro nastávající matky. Normálně je vagina obývána bakteriemi mléčného kvašení se zvukovým názvem Doderleinova hůl (Dederlein). Podporují kyselé prostředí vagíny a jsou schopny potlačit růst oportunní mikroflóry (houby Candida, mykoplazma, ureaplasma atd.) Za předpokladu, že kolonie těchto mikroorganismů jsou malé.

Nepříznivým environmentálním faktorem (podchlazení, přepracování, stres, příjem velkého množství sladkých a uhlohydrátových potravin, nedodržování pravidel osobní hygieny a další) je mít aktivní nebo dlouhodobý účinek na tělo, Doderlein se přestává vyrovnávat s inhibicí patogenní mikroflóry. A to se aktivně násobí a způsobuje vaginitidu. Mikroorganismy, jako je Proteus, Escherichia coli, Chlamydia, Streptococcus, Staphylococcus aureus, Pfiferova hůl atd., Mohou také způsobit toto onemocnění. Během těhotenství jsou vysokými hormony a oslabenou imunitou další faktory, které stimulují rozvoj patogenní mikroflóry a vedou k vaginitidě..

Druhy patologie

Colpitis se obvykle klasifikuje podle klinických projevů a v místě výskytu. Podle klinických projevů rozlište:

V posledně uvedeném případě, kdy převažuje hnisavý proces, se projeví otok sliznice, jeho povrch je erodovaný, výtok je hojný, hnisavý a plodný. V jiných případech mohou být zánětlivé procesy vaginální sliznice malé a nejsou doprovázeny hojným výtokem.

Vaginitida může začít okamžitě v pochvě a může být důsledkem zánětu jiných pohlavních orgánů. Na tomto základě rozlište:

 • primární colpitis (počínaje v pochvě);
 • sekundární vzestup (vyvinutý na pozadí zánětlivých procesů vulvy);
 • sekundární sestup (vyvinutý v důsledku patologie dělohy).

Poměrně často se můžete setkat s otázkou, co je kolpitida děložního čípku? Taková nemoc, jak je zřejmé i ze samotného názvu choroby, není. Zánět sliznice vaginálního segmentu děložního čípku se nazývá cervicitida. Je také způsobena nespecifickou mikroflóru (stafylofobie, streptokoky, E. coli a houby) a specifická (mykoplazmy, chlamydie, trichomonády, gonokoky, bledý treponém atd.)

Příznaky a důsledky nemoci

V chronickém průběhu procesu jsou příznaky onemocnění mírné a nemusí přitahovat pozornost žen. Může to být skromný výboj, mírné nepohodlí v oblasti genitálií. Během gynekologického vyšetření lékař zjistí mírnou hyperémii a otok vaginální sliznice. V akutním období je obtížné ignorovat příznaky nemoci, bez ohledu na to, zda jsou detekovány během těhotenství nebo mimo gestační proces. Za prvé, toto:

 • silné svědění v oblasti genitálií;
 • zvýšené nutkání k močení;
 • kresba, tupá bolest v podbřišku;
 • změna povahy výboje, tj. zvýšení jejich množství a změna kvalitativních charakteristik (barva je žlutá nebo šedá, struktura je silná, zápach je nepříjemný).

Po vyšetření lékař odhalí hyperémii vaginální sliznice, těžký otok. Tento proces se může rozšířit na vulvu, děložní hrdlo a dokonce i na sliznici samotné dělohy. Pro ženu je kolpitida plná vývoje eroze nebo dysplázie epitelu sliznice děložního čípku, problémů s pojetím v budoucnosti, vývoje vzestupné infekce, která zachycuje močový systém. To je během těhotenství velmi nepříjemné. Protože to může vyžadovat vážnou antibakteriální terapii. Vaginitida může způsobit potrat.

Pro dítě představuje nebezpečí intrauterinní infekce nebo infekce během průchodu porodního kanálu ženy. První vede v budoucnu k narušenému vývoji plodu a problémům, zejména neurologickým. Druhý - k rozvoji bakteriální pneumonie, konjunktivitidy nebo jiných zánětlivých a infekčních chorob v postnatálním období.

Léčba

Léčba kolpitidy během těhotenství je komplikována skutečností, že žena nemůže během těhotenství užívat řadu léků, některé léky nejsou předepsány v prvním trimestru. Douching se nedoporučuje.

V prvním trimestru těhotenství lékaři obvykle předepisují Betadin, lokální antiseptikum obsahující jód. Méně obyčejně je chlorhexidin antiseptikum pro lokální použití v gynekologii. Oba léky jsou předepsány v čípcích. Pokud je tento proces akutní a nelze mu pomoci s antiseptiky, lze Terzhinan ve formě vaginálních tablet předepsat. U kandidální kolpitidy jsou předepisovány léky obecného účinku Nystatin nebo Pimafucin. Bohužel jsou méně účinné než Dalacin, Clindamycin a další léky, které je lepší nepoužívat během těhotenství.

Od druhého trimestru těhotenství může lékař provádět úplnou léčbu antibakteriálními nebo bakteriostatickými látkami povolenými během těhotenství Terzhinan, Josimycin, Klion-D a dalšími.

Můžete se omýt roztokem sody nebo odvarem bylin, heřmánek má dobrý účinek. Neocenitelnou pomoc Dederleinské hůlce bude zajištěna strava s převahou mléčných a rostlinných potravin, zejména kefírů a jogurtů. Je lepší zapomenout na čokoládu, dorty, Coca-Colu a další sladkosti a sycené nápoje se spoustou cukru. Toto vynikající jídlo stimuluje růst oportunní a patogenní mikroflóry..

Pro jakékoli potíže, které se vyskytnou v oblasti genitálií během těhotenství, byste měli vyhledat lékaře. Samoléčení je v tomto případě nebezpečné nejen pro zdraví nastávající matky, ale také pro její nenarozené dítě.

Články O Neplodnosti