Hlavní Neplodnost

Co je cervikální kanál??

Mnoho žen souhlasí s tím, že před těhotenstvím se nezajímají o problémy související s tímto procesem, ale pak se situace dramaticky změní. Těhotenství zcela mění postoj ženy k jejímu tělu a tělu. To se odráží zejména v genitourinárním systému, protože se jedná především o změny.

Cervikální kanál - co to je?

Aby nedošlo k ponoření do lékařského hlediska, ale jednoduše řečeno, je třeba zmínit, že cervikální kanál je díra spojující dělohu s vaginou. Chci poznamenat, že skrze to vstoupí krev z prvního orgánu během menstruace do druhého, a to je právě kanál, kterým se sperma během sexu pohybuje do dělohy. Je založen na epiteliální tkáni vylučující speciální hlen..

Šířka kanálu

Pokud mluvíme o šířce takového kanálu, pak to může být přibližně 7-8 mm. Jeho tvar může být velmi odlišný, protože to vše závisí na několika faktorech: zda předchozí těhotenství bylo, jak stará byla žena, jaké hormonální pozadí měla, a další.

Krční kanál během těhotenství

Během těhotenství nebudou mít ženy, které již porodily, otázky se sliznicí, která se nachází právě v děložním hrdle. Vědí, že jeho účelem je chránit plod před různými zbytečnými infekcemi. Je vytvořen kvůli tajemství, které se epiteliální buňky vylučují. Během těhotenství u bezcitné ženy může krční kanál dosáhnout délky 4 cm. V případě chirurgického gynekologického zákroku, ať už jde o potrat nebo něco jiného, ​​se může délka děložního hrdla významně změnit. Mimochodem, vnější hrtan děložního hrdla umožňuje lékaři určit těhotenství s krátkodobým termínem.

Funkce děložního hrdla

Od doby početí začíná ženské tělo vykonávat nové funkce. Jeden z nich je ochranný, to znamená, že v době těhotenství po celých 9 měsíců, děložní kanál (děložní čípek) zabraňuje potratu, drží plod. Vypadá to jako svalový prsten. Od začátku do konce těhotenství těsně uzavírá a je neustále v dobré kondici.

Délka a norma děložního hrdla

Při vyšetřování ženy, zejména děložního čípku, může gynekolog předepsat ultrazvuk a testy, aby se ujistil, že žena je těhotná. První ultrazvuk může určit nejen velikost a polohu plodu, ale také, jak normální je děložní kanál. Faktem je, že jeho délka může být ukazatelem hrozby ukončení těhotenství v krátké době. Předpokládá se, že cervikální kanál je normální, pouze pokud jeho délka nepřesahuje 3,5-4 cm a sliznice je pevně uzavřena. Jeho otevření a oddělení korku bude naznačovat přiblížení okamžiku narození. Sliznice každé ženy jde jinak, pro někoho 2-3 týdny před porodem a pro někoho několik hodin.

Těhotenský problém

Jedním z problémů během těhotenství může být zvětšený cervikální kanál, to je situace, kdy děložní hrdlo nemůže samostatně vykonávat své funkce. V tomto případě, aby se předešlo riziku potratu, mohou být předepsány různé léky, které pomohou posílit děložní hrdlo.

Komplikace těhotenství

Můžete také ušít děložní hrdlo, na krční kanál se umístí stehy. Tato metoda má mnoho nevýhod, takže se používá pouze ve výjimečných případech. Průběh těhotenství nemusí vždy probíhat hladce a žena se může setkat s několika nepříjemnými diagnózami a problémy. Hlavní věcí, kterou si musíte zapamatovat, je, že těhotné ženy by neměly být nervózní, takže je nejlepší vyřešit problémy, které se objevují, když se objeví.

Onemocnění děložního hrdla u žen

Anatomie ženského těla je poměrně složitá. Obzvláště složité procesy vyskytující se v genitáliích. Dívky přemýšlejí o svých reprodukčních schopnostech blíže k pubertě. Školy takové přednášky často pořádají. Nejčastěji však zůstává mnoho otázek. Dívky se učí pouze celkový obraz, aniž by šly do detailů, což následně může vést k vážným onemocněním. Například jen málo lidí ví o existenci cervikálního kanálu (CC). Tento termín přesně slyšely pouze rodící ženy, protože během těhotenství hraje ústřední výbor velmi důležitou roli.

Kanál děložního čípku je mezera mezi dělohu a vaginou, která začíná vnějším hltanem, končí vnitřní. Zjednodušeně řečeno, poskytuje „průchodnost“ mezi dělohu a vnějším genitálím.

Anatomie

Anatomicky je CC „pasáž“, která je umístěna uvnitř děložního čípku. Spojuje dělohu a vagínu. Na obou stranách jsou díry zvané hltan. U ženy bez svalu by měla být délka děložního hrdla v rozmezí 35–45 mm, u žen, které porodily, se tento parametr může měnit z různých důvodů.

Kanál je lemován epitelem. Jeho práce je regulována mozkovou hypofýzou. Hypofýza ovlivňuje produkci hormonů, které řídí činnost děložního čípku. Kanál má porézní strukturu. V daném období se póry mohou zužovat a rozšiřovat v závislosti na funkcích, které musí být vykonány.

Jeho hlavní funkcí je vytvořit určité tajemství nebo hlen, které chrání ženu před infekcemi, potratem nebo pomáhá otěhotnět.

Menstruační funkce

Cervikální kanál během menstruačního cyklu plní různé funkce. Například v počátečním období (luteální fáze: od začátku menstruace do ovulace) dozrává vajíčko a připravuje ho na oplodnění. Během tohoto období se centrální nervový systém prodlužuje, stává se rigidnějším a vytváří se sliznice, takže infekce nemohou proniknout. Hlen je viskózní, má kyselé prostředí, ve kterém umírají nejen bakterie, ale také spermie.

Pak přichází ovulace. Během tohoto období se celé tělo ženy připravuje na těhotenství. Kanál děložního hrdla je rozšířen, zkracuje se a je měkčí. Hlen má tekutější konzistenci. Změny složení na alkalické, příznivé pro spermie. Díky těmto změnám spermie snadno překonají vzdálenost od vajíčka, během tohoto období je s největší pravděpodobností oplodnění.

Pokud došlo k početí, děložní hrdlo se téměř zavře. Hlen je velmi lepkavý a lepkavý. Korkové formy. Je nutné chránit plod před vnějšími infekcemi, zabraňuje předčasnému potratu.

Pokud nedošlo k oplodnění, je vajíčko zničeno, pak je vylučováno endometrií (začíná nový cyklus, začíná menstruace). Hlen cervikálního kanálu v tomto případě opět změní své složení na kyselé. Jeho délka se zvětšuje a póry jsou zúžené.

Kanál během těhotenství

Těhotenství je zvláštní období. Nyní jsou všechny funkce ženského těla nastaveny tak, aby udržovaly malý život. Krční kanál během těhotenství hraje důležitou roli. Provádí mnoho funkcí, pomáhá tělu udržovat těhotenství..

První věc, která se stane po oplodnění, je to, že se začne tvořit sliznice, která chrání dělohu před vnějšími vlivy. Hlen v děložním hrdle je hustý, vyplňuje celý prostor a odchází pouze před porodem.

V prvním trimestru je krční kanál uzavřen (během normálního těhotenství). Toto období je nejnebezpečnější kvůli možnému potratu. Krk plní ochrannou funkci, zabraňuje potratům.

Ve druhém trimestru nedochází ke zvláštním změnám. Nejnebezpečnější během tohoto období je rozšíření děložního hrdla během těhotenství. To může vést k předčasnému porodu a protože je dítě stále příliš malé, musí být expanze okamžitě zastavena. Chcete-li to provést, nainstalujte pesar na vnějším hltanu děložního hrdla - speciální zužující se kroužek, který brání otevření hltanu. Ženy obvykle chodí s pesarem až do 36–38 týdnů, kdy riziko porodu předčasně narozeného dítěte zmizí. Důvody rozšíření cervikálního kanálu se mohou lišit, hlavní věcí je okamžité zabránění tomuto procesu.

Ve třetím trimestru se cervikální kanál „připravuje“ na nadcházející narození. Od 35–37 týdnů může sliznice postupně ustupovat. Kanál pomalu zjemňuje, rozšiřuje a zkracuje. Během této doby může externí hltan minout až dva prsty, nejedná se o patologii. Průchod sliznice ukazuje, že k porodu dojde nejpozději 2 týdny.

Během porodu se děložní hrdlo stává velmi krátkým. Expanze začíná interním hltanem, poté se postupně otevírá externí. V okamžiku úplného otevření krku (asi 10 prstů nebo 10 cm) dochází k narození dítěte. Je to úplné odhalení, které dítěti poskytuje nejméně traumatický průchod porodním kanálem.

Po dodání se vnitřní hltan neuzavře okamžitě, pouze po 5-7 dnech. Externí hltan zůstává otevřený po dobu 20 až 40 dní. Toto období je pro ženu velmi nebezpečné, protože pohlavní orgány nejsou chráněny před infekcemi. Je zakázáno se vykoupat, mít intimní vztah.

Během porodu někdy vznikají komplikace. Vzhledem k nezralosti se děložní hrdlo neotevře dobře, často lékaři musí děložní hrdlo rozšířit ručně.

Nejčastější nemoci

Ženský reprodukční systém je bohužel často náchylný k různým nemocem. Mnohé z nich nejsou nebezpečné, léčí se s nimi. Ostatní musí být léčeni chirurgicky.

Kanál děložního čípku není výjimkou, může mít vrozené patologie a získat.

Vrozená onemocnění jsou:

 1. Atrézie děložního hrdla je vrozená patologie, která implikuje obstrukci kanálu. Co může být fatální, v pokročilých případech. Ale to se stává velmi zřídka. Při atresii je kanál mezi děloží a pochvou zcela zablokován. Hlavní příznaky: není menstruace, není výtok z pochvy. Léčí se pouze chirurgicky.
 2. Dvoukanálový reprodukční systém. Je to velmi vzácné. To znamená vrozenou patologii, ve které jsou vytvořeny dva cervikální kanály, spojené s jednou dělohou. Můžete to opravit pouze chirurgickou metodou. Pokud je vše provedeno správně, budou obnoveny reprodukční funkce. Pravděpodobnost rozvoje těhotenství bez patologií je velmi vysoká.

Mezi získané nemoci patří:

 1. Endocervicitida. Zánět děložního hrdla děložního čípku, který je důsledkem sexuálně přenosných infekcí. Léčba zánětu děložního hrdla se provádí antibiotiky. Příznaky zánětu děložního hrdla: svědění, atypický cervikální výtok, bolest při močení.
 2. Stenóza děložního hrdla. Ústřední výbor je velmi zúžený, kvůli kterému jsou porušeny reprodukční funkce. Stenóza se vyskytuje v důsledku častých potratů, operací nebo v důsledku pokročilého zánětu děložního hrdla. V závislosti na příčině stenózy lékař předepíše léčbu tabletami nebo chirurgicky. Mezi příznaky patří silná bolest v podbřišku, neschopnost močit.
 3. Nezhoubné novotvary v děložním hrdle. Nebezpečné tím, že způsobují zúžení kanálu, mohou vést k neplodnosti. Chirurgicky odstraněn. Je zaznamenán vysoký stupeň účinnosti této metody ošetření. Mezi benigní nádory patří nádory (fibroidy, fibroidy atd.), Polypy (mohou mít hormonální charakter, v tomto případě nevyžadují léčbu, samy odcházejí), cysty.
 4. Zhoubné nádory. Například adenokarcinom. Maligní nádory způsobují rakovinu, velmi nebezpečnou, vyžadují okamžitou léčbu.

Všechny nemoci CC jsou doprovázeny změnou povahy výboje, krvavého výtoku, svědění, bolesti v podbřišku. Pokud se objeví příznaky onemocnění, vyhledejte lékaře..

Diagnostika

Při podání stížnosti k lékaři je první, co udělá, provedení externího vyšetření pomocí gynekologického zrcadla. Podle povahy vnějšího hltanu lze stanovit diagnózu. Pak bude určitě rozmazat flóru. Po obdržení výsledků může lékař předepsat další diagnostické metody: ultrazvuk, testy (OAK, OAM). Po provedení všech nezbytných diagnostických metod gynekolog předepíše léčbu.

Kanál děložního hrdla je orgán, o kterém se žena během těhotenství nejčastěji učí. Ale musíte neustále sledovat své zdraví. Lékaři doporučují rutinní gynekologické vyšetření dvakrát ročně. To bude chránit ženu před nepříjemnými nemocemi..

Co je děložní čípek? Norma a patologie. Krční kanál. Cervikální eroze

Na našich klinikách můžete absolvovat kompletní vyšetření:

Typ děložního čípku je normální as patologií

Na základě materiálů Mezinárodní organizace pro kontrolu děložního čípku (INCGC)

Vyšetření děložního čípku je povinným krokem v gynekologickém vyšetření.

Cervix (děložní čípek - 20) je spodní část dělohy. Stěna děložního čípku (20) je pokračováním stěny dělohy. Místo přechodu těla dělohy na děložní čípek se nazývá isthmus. Zatímco stěnu dělohy představují hlavně hladké svaly, stěnu děložního čípku tvoří hlavně pojivová tkáň s vysokým obsahem kolagenních vláken a méně elastických vláken a buněk hladkého svalstva.

Spodní část děložního čípku vyčnívá do vaginální dutiny, a proto se nazývá vaginální část děložního hrdla a horní část, která leží nad vaginou, se nazývá supravaginální část děložního hrdla. Při gynekologickém vyšetření je k vyšetření k dispozici vaginální část děložního čípku. Na vaginální části děložního hrdla (15, 18) je viditelný vnější hltan - otvor vedoucí od vagíny do děložního hrdla (děložní hrdlo - 19, canalis cervicis uteri) a pokračující do děložní dutiny (13). V děložní dutině se děložní kanál otevírá vnitřním hltanem.

Obr. 1: 1 - ústí vejcovodu; 2, 5, 6 - vejcovod; 8, 9, 10 - vaječník; 13 - děložní dutina; 12, 14 - krevní cévy; 11 - kulatý vaz dělohy; 16, 17 - stěna vagíny; 18 - vnější hltan děložního čípku; 15 - vaginální část děložního čípku; 19 - cervikální kanál; 20 - děložní čípek.

Obr. 2: 1 - děloha (spodní část dělohy); 2, 6 - děložní dutina; 3, 4 - přední povrch dělohy; 7 - isthmus dělohy; 9 - cervikální kanál; 11 - přední vaginální fornix; 12 - přední okraj děložního čípku; 13 - vagina; 14 - zadní vaginální fornix; 15 - zadní ret děložního čípku; 16 - externí hltan.

Sliznice děložního hrdla sestává z epitelu a laminy pojivové tkáně (lamina propria) umístěné pod epitelem, což je vláknitá pojivová tkáň. Sliznice děložního hrdla tvoří záhyby (18, obr. 1). Kromě záhybů jsou v cervikálním kanálu umístěny četné větvené tubulární žlázy. Epitel sliznice kanálu i epitel žláz se skládají z vysokých válcových buněk vylučujících hlen. Takový epitel se nazývá válcový. Pod vlivem hormonálních změn, které se vyskytují v těle ženy během menstruačního cyklu, dochází také k cyklickým změnám v buňkách epitelu děložního hrdla. Během ovulace se zvyšuje sekrece hlenu žlázami děložního hrdla a mění se jeho kvalitativní vlastnosti. Někdy se děložní žlázy mohou ucpat a vytvořit cysty (nabot folikuly nebo cysty nabotových žláz).

Vaginální část děložního čípku je pokryta stratifikovaným skvamózním epitelem. Stejný typ epitelu lemuje stěny pochvy. Místo přechodu válcového epitelu děložního hrdla do stratifikovaného dlaždicového epitelu povrchu děložního hrdla se nazývá přechodová zóna. Někdy může být přechodová zóna mezi dvěma typy epitelu posunuta, zatímco válcový epitel cervikálního kanálu pokrývá malou oblast vaginální části děložního hrdla. V takových případech mluví o tzv. Pseudoerozi (vícevrstvý skvamózní epitel, který normálně pokrývá vaginální část děložního čípku, má narůžovělou šedou barvu a válcový epitel cervikálního kanálu je červený; odtud se nazývá eroze nebo pseudoeroze).

Lékařské vyšetření

Vyšetření děložního čípku se provádí na gynekologickém křesle v poloze pacienta pro gynekologické vyšetření. Po prozkoumání vnějších genitálií se do vagíny vloží gynekologické zrcadlo a odhalí se děložní hrdlo. Přebytek hlenu a bílé se odstraní z děložního čípku vatovým tamponem. Vyšetření děložního čípku se obvykle neprovádí během menstruace a během léčby lokálními vaginálními formami drog.

Výsledky kontroly:

Typ děložního čípku je normální

Povrch děložního čípku je hladký, růžový; sliznice je průhledná. Centrálním otvorem je vnější hltan děložního hrdla - kulatý nebo oválný u nulliparous a štěrbinovitý u multiparous žen. Není třeba lékařských postupů. Profylaxe stěrkou PAP se doporučuje jednou ročně..

Typ děložního čípku v postmenopauzálním období:

U děložního čípku u žen v postmenopauzálním období je atrofie. Není třeba lékařských postupů. Profylaxe stěrkou PAP se doporučuje jednou ročně..

Ektopie (erytroplasie)

Normální fyziologické změny děložního hrdla během těhotenství a poporodního období. Není třeba lékařských postupů.

Pohled na děložní čípek se změnami

Doporučují se další studie (screening na urogenitální infekce, PAP stěr, kolposkopie, cervikální biopsie), vyjasnění diagnózy a vyřešení problému terapie.

Cervicitis

Zánětlivý proces v děložním čípku. Doporučuje se vyšetření na urogenitální infekce, protizánětlivou terapii, následované vyšetření děložního čípku a PAP nátěru.

Chronická cervicitida

Chronický zánětlivý proces v děložním čípku s tvorbou cyst nabotových žláz. Nabotovovy žlázy (nabotovské folikuly) vznikají, když jsou vylučovány vývody děložních hrdel a hromadí se jejich sekrece. To může způsobit tvorbu cyst a lokální výčnělek povrchu děložního čípku. Doporučuje se screening na urogenitální infekce, protizánětlivou terapii, PAP stěr, kolposkopii.

Cervikální kanál Polyp

Toto je benigní formace. Příčiny výskytu jsou chronické zánětlivé procesy, trauma děložního čípku, hormonální nerovnováha. Uvádí se PAP stěr a kolposkopie. Odstranění polypu v kombinaci s léčbou doprovodných nemocí.

Kromě uvedených porušení může být během lékařského vyšetření detekován benigní nádor děložního čípku (papiloma); cervikální hypertrofie; cervikální deformita; zarudnutí (hyperémie děložního čípku); jednoduchá eroze (při dotyku nevykrvácí); prolaps dělohy; abnormální sekrece děložního čípku (s nepříjemným zápachem; špinavá / nazelenalá barva; nebo bílý případ s výbojem, potřísněný krví).

Zhoubné změny děložního čípku (například cervikální eroze, krvácení nebo drobení při dotyku, s heterogenním nebo uvolněným povrchem). Cervikální eroze (poškození sliznice) je jedním z nejčastějších gynekologických onemocnění u žen. Eroze je vada na sliznici, která pokrývá vaginální část děložního čípku, ke které dochází v důsledku zánětlivých procesů, traumatických a jiných zranění. Rakovina děložního hrdla. Pro další vyšetření a vyřešení otázky terapie je pacient předán gynekologickému onkologovi.

Kromě jednoduchého vyšetření děložního čípku se pro více informací v některých případech provede vyšetření po zpracování děložního čípku 3 - 5% roztokem kyseliny octové.

Co znamená uzavřený cervikální kanál?

Krční kanál je často také chápán pomocí děložního čípku. Ve skutečnosti je uvnitř krku a je jeho součástí. Na schůzce gynekologa někdy od lékaře slyší, že z nějakého důvodu je cervikální kanál uzavřen. Před odpovědí na otázku, co znamená uzavřený cervikální kanál, je třeba zvážit jeho strukturu a funkce.

Krční kanál děložního hrdla spojuje děložní dutinu s vaginou. Obvykle má válcový nebo kónický tvar. Délka je tři až čtyři centimetry.

Krční kanál má dolní a horní část. Jeho vnější hltan se otevírá do vagíny a vnitřní hltánek přímo do dělohy.

Tato část děložního krku plní několik důležitých funkcí. Především je zajištěna ochrana orgánové dutiny před škodlivou mikroflórou, která může způsobit zánětlivé procesy.

Přítomnost patogenní mikroflóry v pochvě znamená, že na sliznici žije impozantní počet patogenů. Je pozoruhodné, že děložní dutina obvykle zůstává sterilní..

Sterilita děložní dutiny poskytuje cervikální kanál. Je lemována zvláštním typem epitelu, který obsahuje jednovrstvé válcové buňky. Epitel se vyznačuje sametovou a načervenalou barvou. Kromě toho jsou žlázy zodpovědné za produkci ochranné funkce hlenu. To znamená, že tajemství musí chránit děložní dutinu před infekcí..

Hlen není z různých důvodů jednotný v různých dnech cyklu. Na začátku i na konci menstruačního cyklu je tajemství docela viskózní a má prostředí charakterizované kyselostí. Tyto podmínky způsobí smrt většiny mikroorganismů. Navíc při pronikání spermií se ztrácí jejich pohyblivost.

Uprostřed cyklu se vyznačuje zvýšením koncentrace estrogenu v krvi. Hlen se tak stává zásaditým a poněkud tekutým. Tyto podmínky přispívají k přežití spermií a dalšímu oplodnění..

Pokud dojde k těhotenství, hladina progesteronu v krvi stoupá. Tajemství se stává viskózním a nakonec tvoří korek. To znamená, že tento mechanismus poskytuje rostoucímu tělu infekce..

Patologické stavy

Pokud mluvíme o normě týkající se děložního čípku, znamená to, že je uzavřena. Zveřejňování probíhá pouze bezprostředně před narozením. Když však pacienti od ošetřujícího gynekologa uslyší, že je děložní kanál uzavřen, ne vždy pochopí, že se jedná o fyziologickou normu.

V gynekologické praxi se často vyskytují odchylky, což znamená, že děložní čípek není vždy uzavřen. Je to kvůli vrozeným anomáliím..

Vrozené vady zahrnují:

 • vývoj dvou cervikálních kanálů;
 • proces fúze děložního hrdla, to znamená, když je uzavřen.

Růst kanálu znamená, že je uzavřen. Taková patologie je nejčastěji diagnostikována. Pokud je kanál, nazývaný cervikál, uzavřen, znamená to, že z nějakého důvodu je adekvátní komunikace přímo přerušena mezi děložní dutinou a vaginou.

Když je cervikální kanál uzavřen, příznaky zpravidla chybí. Po pubertě si dívka všimne absence menstruace. Krvavý výboj se hromadí uvnitř dutiny dělohy. V takových případech je nutný chirurgický zásah, protože patologie může způsobit vážné následky.

Kanál děložního čípku lze rozšířit nejen díky nadcházejícímu porodu. Během těhotenství může tento stav znamenat hrozbu potratu, což vyžaduje hospitalizaci.

Pokud není uzavřen, ale rozšířený cervikální kanál je diagnostikován u těhotných pacientů, doporučuje se hormonální léčiva. Jejich použití znamená, že v důsledku korekce se zvyšuje potřebný tón děložního myometria. Tím se kanál uzavře.

Příznaky a prevence

Atresie, což znamená uzavřený kanál, je patologie. V tomto stavu dochází k úplnému přemnožení nebo ucpání hrdla dělohy. Patologie někdy způsobuje anatomickou neplodnost.

Uzavřený kanál se projevuje následujícími příznaky:

 • bolest během období údajné menstruace;
 • falešná absence menstruace;
 • hematometr;
 • pyometr;
 • pyosalpinx;
 • narušené fungování střev a močového měchýře;
 • ztráta vědomí s rozvojem hnisavých komplikací a peritonitidy.

Diagnóza je ultrazvukem a MRI. Kanál může být uzavřen po celé délce nebo v oblasti vnitřního i vnějšího hltanu.

Vyvolávací faktory patologického stavu zahrnují:

 • různé infekce;
 • nepřesné kyretáž dělohy;
 • diatermocoagulace;
 • chirurgické ukončení těhotenství;
 • zhoubný nádor;
 • endometritida;
 • endocervicitida;
 • tkáň jizvy.

Léčení patologie se provádí pomocí následujících taktik:

 • laserová rekanalizace;
 • bougieurage.

Laserová rekanalizace znamená, že tkáň, která je uzavřena, se odpařuje paprskem. Metoda má několik kontraindikací:

 • krevní choroby;
 • nádory děložního krku;
 • horní fúze.

Bougienage znamená, že speciálním nástrojem rozšiřují průchodnost. Manipulace se provádí v celkové anestezii. Po zákroku je vhodné předepsat antibiotika, aby se zabránilo zánětu..

Gynekologové věnují pozornost prevenci patologie, což znamená, že kanál může být uzavřen.

Metody prevence zahrnují:

 • včasné odstranění zánětlivých procesů;
 • pečlivé a pečlivé zavedení těhotenství a porodu;
 • přesné zásahy.

Po chirurgických operacích na děložním čípku se obvykle předepisují enzymatická činidla, aby se zabránilo tvorbě jizev (Longidaza, Wobenzym, Trypsin, Chymotrypsin).

Odborníci poukazují na význam preventivních vyšetření s cílem včasného odhalení patologických procesů. K detekci infekcí, které mohou způsobit patologický stav, je nutné provést roztěr na flóře a studovat pomocí PCR.

Pravidelná vyšetření jsou nezbytná v případě, že jsou patologie asymptomatické. Včasný přístup k lékaři vám umožní odhalit onemocnění v rané fázi a zvýšit účinnost léčby.

Cervikální kanál děložního čípku

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

Kanál děložního čípku děložního čípku je anatomická formace vnitřních pohlavních orgánů, která má důležitou funkci v procesu těhotenství a porodu dítěte. Různé změny a deformace tohoto kanálu mohou přispět k patologii těhotenství, stejně jako k samotnému procesu oplodnění. Proto je důležité mít představu o anatomii a fyziologických rysech ao možných patologických změnách, které mohou být příčinou onemocnění..

Anatomie děložního čípku

Kanál děložního hrdla děložního čípku je útvar, který je umístěn v tloušťce děložního hrdla a plní mnoho funkcí, z nichž hlavní je propojení mezi vnějšími a vnitřními pohlavními orgány. U dívky se vyvíjí postupně a dosahuje normální velikosti již blíže pubertě. Normálně je anatomie vnitřních ženských pohlavních orgánů umístěna následovně: vagina přechází do děložního čípku, který začíná vnějším hrtanem děložního, potom začíná děložní krček děložního čípku, který končí vnitřním hrtanem a přechází do děložní dutiny. Tato anatomie vám umožňuje regulovat proces otevírání děložního hrdla v první fázi porodu. Díky děložnímu hltanu se děložní kanál začne otevírat z vnitřního hltanu dělohy a poté se jako přesýpací hodiny otevírá vnější hltan. V procesu děložní involuce v období po porodu se vnitřní hrtan uzavře nejprve 5. až 7. den a poté se vnější hltánek děložního kanálku uzavře 21. den.

Tyto anatomické rysy přispívají k těmto fyziologickým změnám již v období po porodu, zatímco vnější hltan se po prvním porodu úplně nezavře, což pomáhá zrychlit opakovaný porod.

Pokud jde o histologickou strukturu děložního hrdla děložního hrdla, existují také zvláštnosti. Vagina, také nazývaná exocervix, je lemována stratifikovaným skvamózním nekeratinizujícím epitelem a cervikální kanál nebo endocervix je vyroben z jednovrstvého válcového epitelu. Mezi těmito zónami je obvykle malá hranice zvaná přechodová zóna a je obvykle umístěna na úrovni vnějšího hltanu. Taková struktura musí být známa, aby dále porozuměla pojmu „dysplázie“ a skutečné hrozbě takového stavu.

Při vyšetřování ženy v zrcadlech můžete vidět děložní čípek, nebo spíše jeho vnější hltanu, a znáte anatomické rysy tohoto místa a fyziologické změny, lze předpokládat jednu nebo druhou dysfunkci. Je také důležité, aby žena ve srovnání s normálními hodnotami pochopila, co konkrétní diagnóza znamená.

Cervikální kanál během těhotenství má své vlastní vlastnosti, které jsou spojeny jak s vlivem hormonů, tak s další přípravou porodního kanálu pro narození plodu. Obvykle je délka děložního čípku 35-45 milimetrů a průměr kanálu je 5 milimetrů, jakékoli odchylky v jednom nebo jiném směru představují riziko komplikací. Délka cervikálního kanálu blíže k 32-35 týdnům těhotenství může být snížena na 35 milimetrů, což je považováno za fyziologický ukazatel, který je způsoben přípravou na porod. Pokud je délka děložního čípku menší než 35 milimetrů, a to je často 20–25, před 30 týdny těhotenství, mluví o něčem, jako je isthmicko-cervikální nedostatečnost. Jedná se o riziko předčasného porodu, proto se chirurgická léčba provádí ve formě porodního stehu - pesaru - který kruhově fixuje krční kanál a zabraňuje jeho předčasnému otevření. Po 35 až 36 týdnech se šev odstraní. Tento stav, který nebyl včas diagnostikován, může vést k předčasnému porodu. Pokud je délka děložního kanálu během těhotenství a porodu větší než 45 milimetrů, pak mluví o dlouhém děložním čípku, což má také negativní důsledky. Během těhotenství může být narušeno normální připevnění placenty, protože je narušena anatomická struktura hltanu dělohy a placenta může mít centrální, laterální nebo nízké připojení. Během porodu může nastat i řada komplikací. Jedním z projevů může být prodloužený porod, který trvá déle než 12-14 hodin u primiparousů a více než 9-12 hodin u multiparousů. Důvodem je skutečnost, že podlouhlé děložní hrdlo není připraveno před porodem a pomalu se otevírá. Dlouhý a tvrdý děložní čípek není vyhlazený, což vede k nedostupnosti porodního kanálu. Práce tedy trvá dlouho, vede k únavě a vyčerpání ženy a tento stav může vést k sekundární slabosti práce, která vyžaduje aktivní taktiku ve formě stimulace těhotenství.

Mohou také existovat překážky pro normální průchod dítěte porodním kanálem, protože podlouhlé děložní hrdlo není dostatečně široké a hlava dítěte nebo předpřípravek může být po dlouhou dobu ve stejné rovině, což zvyšuje riziko hypoxie a může vyžadovat další metody.

Dalším důležitým rysem děložního hrdla během těhotenství je jeho důležitá ochranná funkce: během normálního fungování epitelu děložního hrdla vylučují žlázy obrovské množství sekrece, což má za následek sliznici, která zabraňuje patogenům vniknout do děložní dutiny. Před narozením zmizí tato sliznice.

Je tedy zřejmé, že jakékoli porušení anatomické struktury děložního hrdla děložního hrdla může v budoucnu způsobit komplikace, proto vyžadují včasnou diagnostiku a léčbu.

Onemocnění děložního čípku

Patologie děložního hrdla může hrát velkou roli ve vývoji nemocí, jak během těhotenství, tak mimo těhotenství, a to i s možnou neplodností..

Obvykle lze patologii děložního hrdla rozdělit na:

 1. anomálie ve struktuře a struktuře děložního hrdla;
 2. zánětlivá onemocnění;
 3. novotvary děložního hrdla.

Anomálie ve struktuře a struktuře děložního hrdla mohou být buď vrozené nebo získané. Vrozené anomálie jsou obvykle doprovázeny doprovodnými abnormalitami jiných pohlavních orgánů - vagíny, dělohy. Častěji u žen v reprodukčním věku dochází k získaným anomáliím ve struktuře děložního hrdla, k nimž dochází v důsledku adhezí, jizev, deformit po různých chirurgických zákrokech. Mezi tyto patologie patří kruhový cervikální kanál, zúžení cervikálního kanálu a obstrukce.

Cervikální kruhový kanál - Jedná se o patologii, ve které má kanál tvar trychtýře kvůli nesprávnému uspořádání svalových vláken v kruhovém směru. Tato patologie může nastat při prasknutí vnitřních pohlavních orgánů v důsledku porodu a jejich chirurgickém ošetření - šití, v budoucnu to může být příčinou tohoto procesu při nesprávném hojení tkání. Tato patologie se nemusí projevit žádným způsobem, protože je zanedbatelná, to znamená, že netrpí všechny fyziologické procesy v děloze a vaječnících. Problémy mohou nastat během příštího těhotenství, kdy může dojít k diskoordinaci porodu kvůli nesprávnému kontrakci svalových vláken cervikálního kruhového kanálu, což brání normálnímu otevření děložního hrdla. Ošetření této patologie jako takové neexistuje, protože se jedná o strukturální změny, které nelze napravit. Pokud se vyskytnou komplikace, může být léčba symptomatická..

Zúžení děložního čípku - Toto je jeho velikost menší než 5 milimetrů. V tomto případě může žena v reprodukčním věku již zažít příznaky ve formě menstruačních nepravidelností typu oligomenorrhea, protože úzký kanál děložního čípku může narušit normální menstruaci, která prodlužuje dobu menstruace malým množstvím výtoku. Pokud jde o těhotenství, může to být přímé ohrožení normální práce, v případě špatného otevření děložního hrdla a označení císařského řezu. Ale může existovat dostatečné hormonální pozadí s dobrou dynamikou otevírání děložního hrdla a porodu, pak tento stav není nebezpečný. Extrémní stupeň zúžení děložního hrdla je jeho překážkou. Překážka děložního hrdla děložního čípku je stav, který již vyžaduje zásah, protože existují komplikace. S touto patologií se tvoří mechanická bariéra, která u žen v reprodukčním věku může způsobit zpoždění menstruační krve s akumulací v děložní dutině a vznikem akutních stavů v gynekologii - hematometr. Pak existuje klinika akutní bolesti břicha, napětí přední břišní stěny a anamnéza naznačuje zpoždění menstruace několik týdnů nebo několikrát za sebou. Při vyšetření můžete určit napětí a bolest dělohy. Toto je stav, který vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok..

Mezi zánětlivými onemocněními děložního hrdla děložního hrdla je nejčastější endocervicitida patologie, která je charakterizována fokálním zánětem děložního hrdla. Etiologickou příčinou může být jakýkoli patogenní nebo podmíněně patogenní mikroorganismus, který vstupuje do vzestupné cesty. Současně dochází k zánětu děložního hrdla s lokálními příznaky ve formě hnisavého výtoku z pochvy, bolesti při pohlavním styku a v klidu, menstruaci. Kromě místních příznaků se obecné příznaky objevují ve formě horečky, intoxikace, změn v krevním testu. Léčba by měla být komplexní - místní a obecná. Lokální léčba je vadná s antiseptiky, čípky s antibiotiky a genitální hygiena. Obecná léčba zahrnuje systematické používání antibiotik po dobu 7 až 10 dní, jakož i symptomatickou terapii. V době onemocnění a léčby je nutné vyloučit sexuální vztahy a léčit lépe než partner současně, zejména v případě ověření specifické urogenitální flóry..

Cervikální novotvary mohou být benigní a maligní. Mezi nezhoubnými onemocněními jsou nejčastější polypy děložního hrdla děložního hrdla. Jedná se o patologii, která je charakterizována vytvořením charakteristické struktury ve formě květáku na stopce nebo široké základně. Tato struktura je viditelná pouhým okem. Příčinou této formace je nejčastěji lidský papilomavirus, který infikuje genitální epiteliální buňky díky vysokému tropismu. Polypóza děložního hrdla děložního čípku je často mnohonásobná a kombinovaná s další lokalizací polypů - v děložním čípku, vagina.

Mezi benigními formacemi děložního hrdla děložního hrdla se také vyskytuje cysta. Jedná se o tenkostěnnou formaci, která má tenkou kapsli, uvnitř je tekutý obsah a má tendenci růst. Protože cervikální kanál má omezený průměr, komplikace se často objevují ve formě prasknutí cysty nebo její infekce. Dále je nutné provést komplexní ošetření. Průběh takové cysty s malými rozměry může být asymptomatický, pak to může být jen náhodný nález na ultrazvukovém vyšetření. Někdy může být obsahem cysty menstruační krev, pak se mluví o endometriální cystu. V případě náhodného objevu takového vzdělání může být použitelná léčebná taktika..

Mezi maligní nádory může být rakovina děložního čípku. Tato patologie není tak běžná jako rakovina na jiném místě, ale je spíše nebezpečná z hlediska asymptomatického průběhu. Proto je taková rakovina často diagnostikována již ve stadiu metastázy do jiných orgánů. V prvním a druhém stádiu nemoci je radikální chirurgická léčba s extirpací dělohy a regionálních lymfatických uzlin a předoperační a pooperační radiační terapie. V pozdějších stádiích kombinovaná léčba.

Toto jsou hlavní nemoci, které lze lokalizovat v děložním hrdle děložního hrdla.

Diagnostika patologie děložního hrdla děložního hrdla

Diagnóza těchto patologických stavů by měla být komplexní, aby se vyloučily další stavy a řádná léčba.

Nejprve je nutné poslouchat stížnosti s úplnými podrobnostmi o symptomech. Je také nutné objasnit anamnestická data s určením data poslední menstruace. Vyšetření v zrcadlech umožňuje vidět pouze vnější hltanu děložního hrdla, ale pokud jsou v pochvě polypy, můžeme předpokládat, že existuje polypóza děložního hrdla děložního hrdla. Mohou se vyskytnout také skvrny během prasknutí cysty děložního hrdla děložního čípku nebo hnisavý výboj během hnisání.

Důležitou fází vaginálního vyšetření ženy v zrcadlech je pořízení dvou typů nátěrů - pro bakteriální flóru a pro histologické vyšetření. Stěr z děložního hrdla se pro každou ženu promítá speciálním štětcem. Musí být dodržena správná technologie - stěr je odebírán ze tří oblastí děložního čípku - endocervixu, mezilehlé zóny a děložního hrdla, to znamená, že musí být přítomny všechny tři typy epitelu. Dále jsou všechny nátěry zasílány do laboratoře pro cytologii a histologii..

Cytologické vyšetření děložního hrdla a děložního hrdla vám umožňuje diagnostikovat tak nebezpečný stav, jako je děložní hrdlo - pozadí prekancerózní onemocnění na pozadí. Na základě výsledků histologie se posuzuje možné onemocnění. Existuje šest hlavních typů nátěrů:

 1. histologický obraz zdravé ženy;
 2. zánětlivé a benigní změny v nátěru;
 3. cervikální intraepiteliální neoplazie
  1. mírná metaplasie (CIN-I) - změněné dysplastické buňky se nesahají do hloubky maximálně do jedné třetiny epiteliální pokrývky;
  2. mírná metaplazie (CIN-II) - změněné dysplastické buňky se prodlužují do hloubky maximálně o dvě třetiny;
  3. těžké metaplasie (CIN-III) změněné dysplastické buňky se rozšiřují do hloubky dvě třetiny nebo více, ale bez invaze do bazální membrány;
 4. podezření na rakovinu;
 5. rak;
 6. neinformativní nátěr (nejsou uvedeny všechny typy epitelu).

Pokud existuje podezření na metaplasii, tj. Pokud je nátěr třetího typu, provádí se další metody výzkumu. Během těhotenství, se třetím plánovaným ultrazvukem, všechny ženy podstoupí speciální ultrazvukové vyšetření - cervikometrie - měření délky a tloušťky děložního hrdla děložního čípku. Pokud jsou indikátory mimo normu, pak rozhodněte o možné korekční taktice.

Operace děložního hrdla

Chirurgické zásahy do děložního hrdla nejsou příliš časté, protože se jedná o velmi nepřístupné místo. Pro určité indikace jsou často prováděny minimálně invazivní intervence. S abnormalitami struktury děložního hrdla děložního hrdla, jako je zúžení nebo ucpání děložního hrdla, se provádí speciální postup - cervikální kanál. Jedná se o zásah, který spočívá v rozšíření kanálu pomocí speciálního nástroje - bougie. Jedná se nejčastěji o kovový nástroj, který je vybrán číslem, které odpovídá jeho velikosti, a začíná od nejmenšího po nejširší. Často je nutné postup opakovat několikrát, protože jednou nestačí. Takový zásah je účinný pro malé stupně zúžení..

Mezi chirurgické způsoby léčby patologií děložního čípku se v tomto případě používají polypy kanálku, kryodestrukce, spalování kapalným dusíkem a laserové spalování.. Metoda kryodestrukce je použití chladu, který zmrazí polypy a odpadnou. Tento postup se opakuje 1-2 krát týdně, dokud polyp úplně nezmizí. Kauterizace kapalného dusíku se řídí stejným principem..

Laserová terapie - toto je použití laserového paprsku se skalpel-jako mechanismus účinku.

Kyretáž cervikálního kanálu lze provádět jak pro diagnostické, tak pro terapeutické účely. Diagnostická kyretáž děložního hrdla se provádí v případě podezření na mimoděložní těhotenství nebo v případě podezření na cizí těleso. V tomto případě je důležité zaslat veškerý materiál získaný pro histologické vyšetření. Kyretáž cervikálního kanálu se vyléčí v období po porodu, když se vyskytnou komplikace nebo pokud je podezření na zánětlivou lézi v děloze. Mohou také provádět tuto léčebnou metodu s neúčinností minimálně invazivních metod při léčbě polypózy nebo s mnohonásobnou povahou.

Krční kanál děložního hrdla je vzdělání, které má důležité funkce v procesu oplodnění, porodu a porodu dítěte, jakož i v patologii ženského reprodukčního systému. Pro včasnou diagnostiku patologie je nutné znát některé rysy anatomické struktury děložního hrdla děložního hrdla a určit taktiku možné léčby.

Jak se provádí operace děložního hrdla a na co je předepsán

Někdy může cervikální kanál částečně nebo úplně zarostnout. Operace děložního hrdla je expanze vnitřní oblasti genitálu pomocí chirurgických nástrojů. Operace se provádí v celkové anestézii, takže pacient necítí bolest. Po operaci je vysoké procento zotavení.

To je, jak Gegarovi dilatátoři hledají bougienage cervikálního kanálu

Co je cervikální expanze?

Jedná se o chirurgickou operaci prováděnou v důsledku zúžení nebo úplné síně (fúze) cervikálního kanálu. Patologie se vyskytuje u žen v reprodukčním věku z různých důvodů..

Ale často je zúžení nebo fúze děložního hrdla způsobeno kuretáží nebo změnami souvisejícími s věkem. Tyto akce mají negativní vliv na stav děložního čípku.

Průchodnost cervikálního kanálu je obnovena pomocí jednoduché chirurgické operace. Provádí se pomocí speciálního nástroje - buzha (odtud název postupu).

Bougienage je jedinou cestou ven k léčbě závažných patologií, které omezují schopnost ženy mít děti. Tento typ intervence se provádí také u žen během menopauzy..

Někteří pacienti popisují tento postup jako děsivý. Není tomu tak proto, protože žena necítí při operaci bolest kvůli rozšíření cervikálního kanálu v důsledku působení anestezie. Lékařská centra používají vybavení, které může zkrátit pobyt pacienta v nemocnici.

Ženy, které nevědí, jaké krční bougienage je někdy odmítají zasáhnout. Ohrožují se tím, protože v tomto případě je možný vývoj zánětlivých a onkologických patologií. Kromě toho může fúze děložního hrdla vést k neplodnosti..

Krční bougienage je nezbytný pro cervikální stenózu

Indikace a vlastnosti postupu

Bougienage je předepsáno za následujících podmínek:

 • infekční patologie (herpes, syfilis, chlamýdiové poškození, toxoplasmóza);
 • brát léky na dlouhou dobu;
 • dopad ionizujícího záření na tělo;
 • provedení postupu kyretáže dělohy;
 • kauterizaci epiteliálních vrstev dělohy elektrokoagulací nebo použitím dusičnanu stříbrného;
 • rakovina děložního čípku a dělohy;
 • potrat;
 • endometritida nebo endocervicitida;
 • stenóza nebo atrézie děložního čípku;
 • hypertrofické zjizvení.

Zákrok se provádí v nemocnici s využitím celkové anestezie. Lokální anestézie není předepsána, protože je neúčinná. Druh anestezie stanoví lékař po důkladném vyšetření těla pacienta.

Tato operace znamená, že do děložního hrdla bude vložen speciální nástroj, bougie. Bez anestezie by byl pacient zraněn, protože vede k traumatu na sliznicích. Bougie se zvyšuje postupně, jinak je pravděpodobné prasknutí krku.

Poranění tkáně vždy vede k opakované fúzi děložního hrdla, správně provedené dilatace děložního hrdla nezajišťuje žádné komplikace..

Bougienage se neprovádí, pokud se vyvinul v důsledku maligního procesu. V tomto případě je zapotřebí radikálnějších operací. Sondování je zakázáno, pokud je doba trvání falešné amenorey u ženy delší než šest měsíců. V tomto případě je provedena rekanalizace plastového krku..

Je nutné provést testy 1-2 týdny před operací

Příprava na chirurgii a metodiku

Aby operace proběhla dobře, měl by pacient provést řadu přípravných testů. Jsou nutné nejen k potvrzení diagnózy, ale také ke kontrole celkového zdravotního stavu. Komplex diagnostických opatření zahrnuje:

 • celkové vyšetření krve;
 • biochemický výzkum;
 • test pro stanovení přítomnosti genitálních infekcí v těle;
 • test na HIV a AIDS, syfilis a přítomnost patogenů hepatitidy B a C v těle;
 • analýza krevní srážlivosti (umožňuje určit riziko vážného krvácení během a po operaci);
 • kolposkopie;
 • mikroskopický nátěr z pochvy a děložního čípku;
 • elektrokardiogram (musí být provedeno, aby se zjistilo pravděpodobné riziko vzniku srdečních problémů);
 • fluorografie;
 • znějící;
 • vaginální backseeding;
 • Pelvický ultrazvuk.

Na žádost ženy lze předepsat anesteziologickou konzultaci. Lékaři obvykle zakazují jíst a pít v den operace. Zákaz je způsoben skutečností, že během používání intravenózní analgezie může způsobit nevolnost a zvracení.

Náklady na popelnici na různých klinikách se mohou výrazně lišit. Při výběru kliniky stojí za zvážení její pověst a kvalifikace lékařů.

Technika rozšíření cervikálního kanálu

Zvažte, jak se cervikální kanál nalévá.

 1. Pacient je umístěn v gynekologickém křesle. Dostává intravenózní anestezii.
 2. Lékař provádí léčbu pohlavních orgánů, aby udržel maximální stupeň sterility a zabránil infekci.
 3. Do vagíny se vkládá lékařské zrcadlo (rozšiřuje přístup k děložnímu čípku).
 4. Pro primární rozšíření se používá nejmenší bougie. Po dokončení rozšíření s jeho pomocí je odebrán druhý, větší nástroj.
 5. Operace končí, když bougie požadovaného průměru vstoupí do cervikálního kanálu.

Cílem postupného zavedení nástroje je snížit pravděpodobnost ruptury během operace. Lékař zvolí nejjemnější režim.

Po operaci žena obvykle jde domů. Ale někdy může lékař doporučit pobyt v nemocnici po dobu nejméně jednoho dne. Pomůže to snížit pravděpodobnost krvácení..

Ambulantní léčba je přípustná pouze v případě, že ženy nemají patologie srdce a cév. Lokální anestézii lze v některých případech provést pomocí lokální anestézie..

Pooperační období a cervikální léčení

Pacient se může vrátit k normálnímu životu po krčním bougationu asi za 2 týdny. Během této doby veškerá bolest úplně zmizí.

Pokud se bolest do 14 dnů zintenzivní, musíte naléhavě navštívit lékaře. Žena může mít relaps infekce. Za tímto účelem je možná instalace aloplastického kanálu..

Během pooperační léčby by měl pacient užívat protizánětlivé léky a čípky, aby se urychlil proces hojení. Předepisuje je pouze gynekolog, který se zaměřuje na zdravotní stav ženy a na přítomnost individuální nesnášenlivosti určitých drog.

Pokud se objeví tyto příznaky, okamžitě vyhledejte lékaře.

 • sekrece krve a hlenu z pohlavních orgánů;
 • přetrvávající bolest v podbřišku;
 • horečka.

Pacient by měl užívat antibakteriální léky, aby se zabránilo vzniku negativních následků popínavé krční cesty.

Výběr protizánětlivých léků provádí ošetřující gynekolog

V závislosti na závažnosti klinického případu se používají tablety nebo injekční formy. Chcete-li zabránit rozvoji drozdu, musíte brát antimykotika (nejčastěji jsou předepisována ve formě čípků).

Pro prevenci infekce musí být přijata následující opatření:

 • včasné ošetření zánětlivých procesů v děloze a cervikálním kanálu;
 • pravidelně podstupovat lékařské prohlídky za účelem zjištění zánětlivých patologií a zhoubných novotvarů (taková vyšetření by měla být prováděna od dospívání);
 • potraty by měly být prováděny pouze v nemocničním zařízení a pouze kvalifikovaným personálem;
 • nepoužívat bez kontroly a potřeby douchingu, nečinit je agresivními řešeními;
 • od dětství musíte dodržovat pravidla zdravého životního stylu, pravidelně cvičit;
 • nepoužívejte chemické antikoncepční prostředky bez kontroly;
 • vyhnout se infekci infekčními patologiemi;
 • během těhotenství neužívejte léky, které mají toxické účinky na dítě.

Důsledky a možné komplikace bougieurage

Možné následky popínavé rostliny mohou být:

 • zánětlivé patologie v pánevní oblasti;
 • krvácení z dělohy;
 • porušení integrity krku (perforace);
 • zánětlivé procesy.

Všechny tyto jevy způsobují opakované zúžení děložního hrdla a nutnost provádět novou operaci. Proto se ženě doporučuje, aby zůstala po operaci ještě několik dní, aby bylo možné vystopovat možná rizika a podniknout včasná opatření k odstranění komplikací..

Použití laseru při bougieudingu může výrazně snížit pravděpodobnost vzniku komplikací, zkrátit délku pobytu v nemocnici a zvýšit účinnost léčby.

V dutině dělohy se někdy může vytvořit hematometr - hromadění krve způsobené porušením jejího odtoku během menstruace. Toto je velmi vzácná a nebezpečná událost. Bez terapie je to fatální..

Hromadění krve v děložní dutině

S hematometrem se objevují velmi silné bolesti, bledost kůže a pokles krevního tlaku. Léčba je obvykle chirurgická. Lékař odstraní anatomickou překážku, aby zajistil uvolnění krve. Při těžkých komplikacích je děloha zcela odstraněna.

Operace bougie děložního čípku je zákrok, který je předepsán k obnovení normální šířky a zabránění plnému růstu.

Pokud je operace prováděna v souladu s lékařskými předpisy, s využitím nejnovější technologie, pravděpodobnost komplikací bude velmi nízká. Žena musí sledovat zdravotní stav a včas se poradit s lékařem, když se objeví první příznaky gynekologických patologií.

V prezentovaném videu se můžete seznámit s tím, jak děložní krunýř vypadá po bougienage.

Články O Neplodnosti