Hlavní Zdraví

Apgar měřítko novorozenců v tabulce

Apgarova stupnice je nejoptimálnějším integrovaným systémem, pomocí kterého se určuje, zda jsou pro dítě potřeba naléhavé resuscitační postupy. Skládá se ze základních ukazatelů, které se vyhodnocují za minutu a opakovaně, za 5 minut (někdy navíc a za 10 minut) po narození dítěte.

Porodníci a neonatologové pomocí apgarské stupnice určují stav novorozence, jakmile se narodí. Výsledky ve formě bodů jsou zapsány do lékařského záznamu dítěte. Tyto údaje bere v úvahu pediatr a úzcí odborníci, kteří sledují vývoj dítěte až do roku.

Historie výskytu

Apgarova stupnice dostala své jméno podle anesteziologa Virginia Apgar. Vytvořila průzkumný systém pro rychlé posouzení stavu kojenců ihned po narození. Ukázalo se, že metoda byla promyšlená, jednoduchá a efektivní, proto velmi rychle a pevně vstoupila do porodnické praxe. American Virginia Apgar vytvořil měřítko před více než 60 lety, ale stále se používá po celém světě.

Jaká kritéria bere měřítko v úvahu?

Je zajímavé, že každé písmeno na jméno lékaře popisuje jeden z parametrů hodnocení APGAR:

A (vzhled) - jak vypadá dítě (barva kůže);

P (puls) - jeho puls (tep);

G (grimasa) - přítomnost a živost reflexů;

A (aktivita) - aktivita, reflexní reakce (svalový tón);

R (dýchání) - dýchání.

Table Apgar newborns (tabulka ukazuje všechny parametry stupnice a body, podle kterých jsou odhadovány v množství od nuly do dvou pro každý z parametrů)

Parametry012
Barva kůže dítěteTělo je bledé nebo namodraléNohy, paže jsou cyanotické a tělo růžovéCelé tělo růžové
Tlukot srdceChybějícíMéně než 100 úderů za minutuVíce než 100 tepů za minutu
ReflexyChybíSlabý, ve formě pohybu, grimasyKašel, kýchal, křičel, hýbal se
Svalový tonusChybějícíSlabé, paže a nohy se mírně ohýbajíVýrazný flexionální tón, aktivita
DechChybějícíDýchání mělké, pomalé, nepravidelné, slabéNormální dýchání, hlasitý výkřik

Tato stupnice je studována budoucími lékaři v ústavech a praktici to znají ze srdce..

Dekódování na stupnici Apgar

Nulové body se nastavují, pokud je znaménko zcela na stupnici, 1 bod je dán, když je tam znaménko, ale je špatně vyjádřeno a 2 body jsou nastaveny, když je znaménko výrazné a odpovídá normě. Pro každý z parametrů měřítka se nastaví odpovídající body, které se sčítají. Celkový počet bodů - jedná se o posouzení stavu dítěte na stupnici Apgar.

Takto vypadá dekódovací tabulka pro Apgarovu stupnici u novorozenců:

Celkový počet bodůDešifrování
0,1, 2 bodyKritický výkon. Při tomto hodnocení potřebuje dítě urgentní resuscitaci. V budoucnosti bude dítě s takovými indikátory při narození vyžadovat komplexní vyšetření a pozorování specialistů.
3 - 4 bodyUspokojivý ukazatel, průměrné odchylky od normy. Toto hodnocení je často u předčasně narozených dětí. To znamená, že dítě potřebuje lékařskou péči.
5 - 6 bodůUspokojivý ukazatel, malé odchylky od normy. Dítě také potřebuje pozornost lékařů.
7 - 9 bodůOptimální hodnota, skvělý indikátor.
10 bodůMaximální skóre, nejlepší ukazatel. V Rusku je takové hodnocení poskytováno jen zřídka, protože je to situace příliš ideální..

Jak provádět průzkumy

V první minutě po narození dítěte mu byly uděleny body za všechny ukazatele. Poté, po pěti minutách, se provede druhá inspekce, opět se provede vyhodnocení zlomkem. Někdy, je-li to nutné, proveďte další vyšetření v desáté minutě po narození. Na papíře to vypadá takto: 8/9, což znamená - při narození získalo dítě 8 bodů a po páté minutě už je 9.

V Rusku dostávají zdravé děti bez odchylek při porodu nejčastěji skóre 8 bodů. Vyšší druhé skóre (po vyšetření v páté minutě) ukazuje pozitivní trend, což znamená, že se novorozenec rychle přizpůsobuje, jeho srdeční frekvence se zrychluje, jeho kůže zčervená, reflexy a reakce jsou výraznější. Pokud je druhé skóre nižší než první, lékaři posilují sledování dětí.

Co znamenají body (příklad hodnocení)

Příklady stupňů Apgar v bodech nastavených bezprostředně po narození a pět minut po první třídě (zlomky, lomítka).

 • 8/9, 9/9, 9/10 - ukazatele dítěte ve velmi dobrém stavu, takové dítě nevyžaduje další pozorování porodníků;
 • 8/8 - dobrý stav, dítě se rychle přizpůsobí;
 • 5/7, 6/7, 7/8 - průměrný zdravotní stav, dítě je po narození oslabeno, ale dobře se přizpůsobuje novým podmínkám, takové děti nepotřebují porodníky;
 • 7/7 - uspokojivý stav, není vyžadováno další vyšetření porodníky;
 • 5/5, 6/6 - uspokojivý stav, ale bude vyžadováno pozorování po porodu;
 • 4/5, 5/6 - stav je podprůměrný, ale existuje pozitivní trend, takové dítě je pozorováno během prvního týdne života;
 • 4/4, 3/4 - špatný stav, dítě potřebuje pomoc porodníků, pečlivé sledování v prvních týdnech po narození, s takovými hodnoceními často provádějí další, třetí vyšetření v desáté minutě, aby pochopily, jak se přizpůsobení provádí;
 • 2/3, 3/3 - kritický stav, při tomto hodnocení je nutná urgentní resuscitace;
 • 1/3, 2/2 - ohrožení života dítěte, je nutná urgentní resuscitace;
 • 0,1, 0/2, 1/1 je ohrožen život dítěte, je nutná urgentní resuscitace, vyšetření dítěte a neustálé sledování jeho stavu.

Jaká je předpověď

Celkové skóre na stupnici Apgar je v první řadě indikátorem potřeby urgentní pomoci dítěti po narození. Vyšší skóre neznamená vždy lepší zdraví a naopak.

Děti po císařském řezu často získávají vysoké známky na stupnici (8 a 9), protože přirozená metoda porodu je složitější, může být doprovázena hypoxií. Pokud je těhotenství více, u dvojčat a dvojčat je skóre Apgar obvykle nízké. Nízké skóre za poranění.

Recenze a názory

Pro lékaře je důležitá metoda hodnocení Apgar. To vám umožní rychle určit potřebu pomoci pro vaše dítě, umožňuje vám rychle reagovat, neplést se, vědět, jak a co dělat v této situaci.

Hodnocení Apgarem je vždy sledováno pediatrem, když vezme dítě na kliniku v prvním měsíci. Takové integrované hodnocení mu pomáhá zjistit, zda jsou nutné další vyšetření a bližší sledování dítěte..

Když se rodiče obávají, že jejich dítě dostalo pouze 7 bodů, a sousedovo dítě 9 je špatně. Tato čísla neodrážejí ani skutečný obraz zdraví, ani zejména mentální schopnosti dítěte. Konstantní čísla ve druhém hodnocení (například 8/8, 7/7, 9/9) také nejsou důvodem k obavám. Ukazují stabilní stav dítěte, není důvod k poplachu.

Hodnocení na stupnici od 5 do 7 také není důvodem k panice a rozrušení. To znamená, že dítě bude potřebovat další vyšetření neurologem a dalšími specializovanými odborníky. Ukazatel hraje velkou roli v samotné nemocnici a pro porozumění obrazu místního pediatra. A pro dítě nejdůležitější není hodnocení, ale klid, láska a péče o matku, která pomůže vyrovnat se s jakýmkoli útrapami..

Co je Apgarova stupnice

Co je stupnice Apgar a co znamená skóre Apgar? Mnoho matek, mimo školní zvyk, vnímá tato čísla jako hodnocení jejich úspěchu při porodu v desetibodovém měřítku..

Skóre Apgar nemá ve skutečnosti nic společného se správnými nebo špatnými činy matky a nemělo by se brát jako ukazatel vlastního úspěchu nebo neúspěchu. Apgarova stupnice je potřebná pro posouzení stavu novorozence bezprostředně po narození a pro případné včasné resuscitace.

Apgarova stupnice se používá k hodnocení stavu dítěte při narození

Na 27. ročním kongresu anesteziologů (22. – 25. Září 1952) představila Virginia Apgar systém pro hodnocení stavu novorozence v prvních minutách života. Stav dítěte je hodnocen řadou klinických příznaků: srdeční frekvence, dechový vzorec, svalový tonus, reflexní excitabilita, zbarvení kůže v určitých intervalech po narození. Hodnocení stavu se provádí na základě celkového skóre a umožňuje vám objektivně určit stav novorozence, prognózu a indikace pro intenzivní péči a resuscitaci.

Apgar skóre

Každý vyšetřovaný klinický znak na stupnici Apgar je hodnocen pomocí tříbodového systému. Dobře vyjádřený znak je vyhodnocen skóre 2, nedostatečně vyjádřeným - 1, nepřítomnost nebo zkreslení znaku - 0.

Bodování

Klinické znamení
012
Tepová frekvenceChybějícíMéně než 100 srdcí100 a více srdcí
DechChybějícíNepravidelný, slabý výkřik (hypoventilace)Normální, křičet nahlas
Svalový tonusChybí, končetiny visí dolůSnížené, některé ohnutí končetinAktivní pohyby vyjádřeny
Reflexní dráždivost (reakce na nosní katétr nebo podráždění jediným)NereagujeReakce je mírná (grimasa, pohyb)Reakce ve formě pohybu, kašle, kýchání, hlasitého křiku
Barva kůžeGeneralizovaná bledost nebo generalizovaná cyanózaRůžová barva těla a cyanotická končetinová barva (acrocyanóza)Růžová barva celého těla a končetin


U většiny novorozenců se stav po 1 minutě po narození v Apgarově stupnici odhaduje na 7-8 bodů, po 5 minutách celkový stav těchto novorozenců odpovídá 8-10 bodům, což je prognosticky příznivé. Pouze u 15% novorozenců se celkový stav v první minutě života odhaduje na 10 bodů.

Apgar skóre při narození je 0-3 body (puls méně než 100 tepů / min, zpomalení, nedostatek dechu nebo jeho změna, bledá kůže, svalová atonie) odpovídá těžké zadušení.

Vyhodnocení 1 minuta po narození ve 4-6 bodech (nestabilní dýchání, srdeční frekvence 6 tepů, 100 tepů / min nebo více, snížený svalový tonus, špatná reakce na podráždění) odpovídá střednímu stupni zadušení. Hodnocení 5 minut po narození 6 bodů nebo méně je známkou intenzivní péče nebo pokračující resuscitace.

Co je Apgarova stupnice pro novorozence: dešifrování získaných bodů

Apgar Scale for Newborns je systém hodnocení zdraví používaný neonatology a porodníky. Test je součástí prvního testu z matky na dítě. Provádí se okamžitě po porodu, aby se okamžitě zjistily možné zdravotní problémy dítěte..

Historie tvorby měřítka

Virginia Apgar, americký profesor anesteziologie, představila v 50. letech 20. století měřítko pro hodnocení zdravotního stavu novorozence. Hlavním cílem této metody bylo rychle identifikovat děti, které potřebují resuscitaci. Zpočátku byla stupnice určena zdravotním sestrám..

Lékař medicíny vyvinul jednoduchý pozorovací test, který identifikuje mnoho vrozených vad během porodu. V roce 1959 se ve Spojených státech a Velké Británii začala používat desetibodová ratingová stupnice. Název testu Apgar slouží jako praktický průvodce funkcemi těla pro poskytovatele zdravotní péče. Považováno:

 • činnost, úsilí a pravidelnost dýchání;
 • puls;
 • grimasy a svalové napětí;
 • přizpůsobení vzhledu;
 • reakce na dráždivé látky (s aspirací).

Získaná data nejsou metodou pro predikci dalšího vývoje.

Podstata Apgarovy stupnice

Škůdce se používá dvakrát k posouzení stavu novorozence: první a pátá minuta života. Počáteční hodnocení ukazuje, jak dítě prošlo procesem porodu. Následující studie ukazuje míru přizpůsobení prostředí..

Výsledky stavu se zaznamenávají ve formě zlomků, kde první číslo označuje počáteční hodnocení a druhé - opakované měření. Za každou položku udělí lékař nebo sestra 0 až 2 body. Systém není ukazatelem stavu a zdraví dítěte v budoucnosti - je součástí informací, které lékaři používají při porodu. Šedesát let novorozeneckých zkušeností ukazuje spolehlivost komplexní studie.

Rozdělení výsledků

Celkem může dítě získat maximálně 10 bodů. Měřítko ukazuje, jak dobře se tělo přizpůsobuje okolním podmínkám mimo dělohu. Pokud jsou výsledky nižší než 7 bodů, je nutné intenzivně sledovat stav novorozence..

Při prvním počítání po narození se od modravé barvy kůže odečte 1 bod. Mnoho rodičů se bojí, když má pokožka namodralý nádech, ale to je normální ochranný reflex. Při prvním dechu, otevřených alveolech, se tělo dostává do okysličení těla, které bylo provedeno v lůně přes pupeční šňůru.

Po 5 minutách zčervená kůže dítěte, lékař zahájí následnou studii. Druhá studie bude uvádět stupeň adaptace. Po obtížném porodu nebo po zavedení léků proti bolesti se hodnota testování uměle sníží. Počet neodráží skutečné zdraví novorozence. Předčasně narozené děti po císařském řezu mají často špatné známky.

Dýchání, palpitace, reflexy závisí na tom, který týden těhotenství se narodil. Hodnocení ovlivňují různé faktory, včetně gestační věk (Ballardova stupnice), léčba léky, resuscitace, kardiorespirační a neurologické stavy.

Což znamená 1-3 body

Nízké skóre dává varovný signál, že v těle mohou být skryté patologie (potíže s dýcháním nebo vnitřní krvácení). Se skóre 0-3 novorozence:

 • nereaguje na vnější podněty;
 • bledý
 • má modrou barvu kůže a sliznic;
 • nemá tep.

Ukazatel se používá ve výsledcích počátečního vyšetření k určení zadušení. Podmínkou se rozumí výrazné narušení výměny plynů, způsobující progresivní hypoxémii, hyperkapnii, metabolickou acidózu.

Dítě potřebuje okamžitou resuscitaci. Výzkum pokračuje během pohotovostní péče, je dokumentován po 5 minutách. V případě resuscitace je vyšetření provedeno po 10, 15 a 20 minutách. Trvale nízké skóre může znamenat neurologické problémy..

Co to znamená 4-7 bodů

Skóre až 6 bodů ukazuje na uspokojivý stav a potřebu některých resuscitačních postupů. Děti s méně než 4 body vyžadují okamžitou pomoc. Pokud je počet bodů během druhého měření menší než 7, je třeba každých 5 minut provádět další zkoušky.

Což znamená 8-10 bodů

Tato hodnota je normou, která označuje dobré zdraví a přizpůsobení po porodu. Protože končetiny zůstávají modré, dokud se nezahřejí, jen málo jich dostane deset.

Algoritmus průzkumu

Neonatolog provádí fázové hodnocení stavu těla - puls, dýchání, barvu kůže a reflexy. Výsledky se zaznamenávají; pokud je dítě nízké, lékařský personál zasáhne. Lékaři by měli vyloučit:

 • poranění při porodu (ochrnutí obličeje, zlomeniny);
 • vrozené deformity (meningomyelocele, exomfaloóza, anální atrézie, genitální anomálie);
 • respirační selhání;
 • anemické podmínky.

Důležitou součástí péče o novorozence je úplné fyzické vyšetření. Každý systém těla je pečlivě zkontrolován na známky patologie..

Dech

Lékař kontroluje, jak dobře dítě dýchá. Novorozenec dýchá rychleji než dospělý, plíce postrádají schopnost zadržovat kyslík. Dýchání není vždy rytmické. Miminka se rychle a mělkým dechem. Pravidelné dýchání je považováno za normální..

Hlučné dýchání je způsobeno zvukem vzduchu protékajícího slinami, které se hromadí v zadní části krku. Cyanóza rtů, jazyk je základem pro snížení skóre.

Tepová frekvence

Srdeční frekvence - počet tepů za minutu; hodnoceno stetoskopem. Toto je důležité hodnocení adaptace:

 • není tam žádný tep, kojenec dostává 0, dokud není obnovena srdeční frekvence;
 • srdeční frekvence menší než 100 tepů není známkou patologie - 1 bod;
 • srdeční frekvence přesahuje 100 tepů, lékař vypočítá maximální skóre.

Rychlost může být ovlivněna: stresem, hormony, užíváním drog během porodu. Studie prokázaly, že vyšší míra klidu je spojena s vysokým krevním tlakem a hmotností kojenců.

Svalový tonus

Většina dětí má po narození zdravý svalový tón. Podmínka umožňuje ohýbat, houpat končetiny. Novorozenci s hypotenzí nebudou mít silné pohyby paží a nohou. Hypotenze vede k potížím při sání, polykání. Lékař prozkoumá svalový tonus:

 • svaly jsou slabé, pružné, dítě získá 0 bodů;
 • v přítomnosti svalového tónu dítě dostane 1 bod;
 • aktivní pohyby - maximální skóre.

Poškození mozku v důsledku nedostatku kyslíku před nebo po narození často způsobuje hypotenzi.

Reflexy

Reakce grimasy nebo reflexní podrážděnosti je termín, který popisuje reakci na stimulaci grimasy, projev a závažnost nepodmíněných reflexů. Výkřik dítěte a reflexní excitabilita ukazují stav těla po odpojení od pupeční šňůry:

 • novorozenec křičí hlasitě, pronikavě bezprostředně po narození, pak je hodnocení tohoto parametru 2 body.
 • slabý výkřik měnící se v pískání - 1 bod.
 • dýchací potíže zhoršují výkon.

Lékaři diagnostikují stav v prvních několika minutách života. Absence reflexů signalizuje problém s mozkem, nervy nebo svaly.

Barva kůže

Když dítě poprvé přijde na svět, má kůže barvu od tmavě červené po fialovou. První den začíná slábnout. Ruce a nohy zůstávají namodralé několik dní. To je normální reakce na krevní oběh dítěte. Modrá barva ostatních částí těla není normální..

Kůže může být lepkavá, hladká a drsná. Normální odstíny růžové (světle až světle) jsou indikátorem normálu. Přítomnost cyanózy kůže slouží jako základ pro snížení skóre. Mírná cyanóza, cyanóza paží a nohou jsou považovány za normální..

U předčasně narozených dětí se objevují měkké, zvrásněné vlasy. U některých dětí se vytvoří žluté zbarvení kůže zvané žloutenka. To ukazuje na patologický stav, zejména pokud se první den objeví žlutá.

Předpověď

Důležitou součástí péče o novorozence je úplné fyzické vyšetření. Každý systém těla je pečlivě zkontrolován na známky patologie a normální funkce. Apgar skóre popisuje stav dítěte ihned po narození, je-li správně použit, je nástrojem pro standardizované hodnocení.

Zdravé dítě by mělo dýchat, plakat po dobu 30 sekund. Analýza fyzické a neuromuskulární zralosti nepředpovídá úmrtnost ani nepříznivý neurologický výsledek. Skóre se sčítají, aby se určil gestační věk a identifikovaly abnormality. Předčasně narozené děti mají nízké skóre, pozdě narození jsou vysoká.

Testování má charakter pozorování, jediným účelem je upozornit zdravotnický personál, že dítě může potřebovat okamžitou pomoc nebo dlouhodobé pozorování na jednotce intenzivní péče..

Existují úpravy tohoto bodovacího systému, například kombinované skóre Edgar. Bodovací program popisuje nejen body Apgar, ale také zásahy, které dítě obdrželo.

Recenze

Lyudmila, 29 let, Orenburg

Syn skóroval 2/5 bodů, resuscitace, napojení na mechanické větrání. Neurolog nenašel významné odchylky, žádnou mozkovou obrnu.

Elena, 33 let, Moskva

Narození nebylo snadné, dcera obdržela 8/9. Šel jsem na 12 měsíců, nyní 5 let, a všechno je v pořádku.

Anna, 24, Khabarovsk.

Byl předepsán nouzový císařský řez. Syn dostal 4/5, ale již v 1.3 začal chodit, odhlásil se 3,5 roku.

Apgar Well-being Assessment

K okamžitému posouzení úrovně zdraví novorozenců se používá stupnice Apgar. V tomto měřítku se první kontrola zdravotního stavu dítěte provádí ihned po narození. Celkem se provádí dvě hodnocení (1 minuta po jeho narození a 5 minut později). Okamžitě poté, co bylo dítě vyšetřeno, stanoví lékař skóre, které se skládá ze 2 bodů. Ale ne každý rodič chápe podstatu takového systému a jeho význam pro lékaře.

Co to je

Existuje pět kritérií pro posouzení úrovně zdraví dítěte:

 • Svalový tonus;
 • Barva kůže;
 • Puls;
 • Reflexní vzrušivost;
 • Dýchací vzor.

Vyhodnocení novorozence na stupnici Apgar umožňuje neonatologům učinit závěr o stavu dítěte a analyzovat, zda potřebuje resuscitaci, jinou pomoc nebo nic, co může ohrozit jeho život a zdraví.

Apgar skóre pro děti se objevilo v roce 1952. Tento systém vyvinula Virginia Apgar, která byla americkým anesteziologem. Nyní tento systém používají neonatologové z celého světa. Celkově existuje pět kritérií pro hodnocení, z nichž každé je dáno od nuly do dvou bodů. Konečné skóre je tedy od nuly do deseti bodů a čím vyšší, tím lepší.

Ukazatele měřítka

Pro novorozené děti je nejobtížnější okamžitě objektivně posoudit stav jejich zdraví. Pokud je součet hodnocení na stupnici nízký, bude vyžadováno několik lékařských úkonů. Nyní se blíže podíváme na to, k čemu jsou body Apgar. Pokud je indikátor zcela vyloučen, je skóre 0 bodů, je-li špatně vyjádřeno - 1, v případě jasného projevu –– 2. Pro hodnocení pohody dítěte se používají následující ukazatele:

 1. Dech. Pomocí tohoto ukazatele se určí, zda dítě dýchá as jakou intenzitou. Podle norem by dýchání dítěte mělo být 40–45 dechů za 1 minutu. Pokud dítě ihned po narození projeví dostatečně hlasitý a pronikavý výkřik, dostane 2 body, dýchá pomalu a výkřik je tichý nebo se dokonce změní na sténání - 1, pokud nekřičí nebo nedýchá - 0 a naléhavý med. Pomoc.
 2. Puls. Lékaři vypočítávají frekvenci, se kterou se srdce stahuje po dobu 6 sekund. poté se vynásobí 10 a výsledkem je puls za 1 min. Výsledkem srdečního rytmu u kojenců by mělo být 120-140 tepů za 1 minutu. Pokud puls bije rychlostí alespoň 100 tepů za 1 minutu, pak dejte 2 body. Pokud ne více než 100 úderů za 1 min. - 1 Při úplné absenci srdečního rytmu dostane dítě 0 bodů a naléhavou umělou ventilaci plic.
 3. Svalový tonus. Jakmile se narodí, novorozenec začne aktivně mávat rukama a nohama, což znamená, že za takový pohyb dostane dítě 2 body. Pokud je motorická aktivita zanedbatelná a neaktivní - 1. V případě úplného odepření motorické aktivity - 0.
 4. Reflexy. Apgar skóre je založeno na projevech reflexů, jako je sání, uchopení a nejdůležitější je, zda dítě křičí a dýchá. V případě hlasitých výkřiků, popadání, kýchání, kašle, je dána dítěti 2 body. Se slabou reakcí na vnější podráždění - 1. Pokud reakce zcela chybí - 0.
 5. Barva kůže. Při hodnocení barvy kůže se v zásadě zaměřují na dlaně, nohy, rty a ústní dutinu. Pokud je barva kůže růžová, pak skóre Apgar bude 2 body. Pokud je mírně namodralá, pak 1. Pokud je kůže bledá - 0.

Po obdržení výsledků se sčítají všechny odhady a zobrazí se výsledek. Níže je pro zjednodušení pochopení Apgarovy stupnice uvedena tabulka se všemi ukazateli a body za ně.

Parametr hodnoceníPočet bodůCharakteristika stupně
Dech2Hlasitý výkřik, stálé dýchání
1Mdlý výkřik, občasné dýchání
0Úplný nedostatek dechu
Puls2Ne méně než 100 tepů za minutu
1Méně než 100 úderů za minutu
0Úplný nedostatek tepu
Svalový tonus2Aktivní pohyby
1Slabé a neaktivní pohyby
0Úplný nedostatek pohybu
Reflexy2Dobrá reakce těla na vnější podněty (dítě křičí, dýchá, mává rukama a nohama)
1Slabá reakce
0Žádná reakce vůbec
Barva kůže2Růžový odstín kůže po celém těle
1Přítomnost namodralé kůže na některých místech
0Bledá, namodralá kůže

Hodnota skóre

Nejčastěji je skóre nastavené na 5 minut po narození dítěte o několik bodů vyšší než skóre stanovené na 1 minutu. Důvodem je skutečnost, že se dítě již dokázalo přizpůsobit novým životním podmínkám.

Pokud je v prvních minutách života Apgar skóre 7 bodů indikátorem absence viditelných porušení, pak o 5 minut. tento ukazatel je malý pro přenos novorozence k jeho matce, protože potřebujete 8 bodů a více. 10 z 10 bodů na Apgarově stupnici v prvních minutách od narození je velmi vzácným ukazatelem. Ale i po 5 minutách jsou pozorovány poměrně zřídka.

Nejběžnějšími indikátory jsou 7,8 nebo 9. Pokud má novorozenec skóre 6/7 nebo 7/7, vyšetřují dítě každých 5 minut i novorozenci. do 20 minut (tj. dítě je vyšetřeno v páté, desáté, patnácté a dvacáté min.), během tohoto vyšetření lékaři určují dynamiku zlepšení nebo zhoršení zdravotních podmínek. V krátké době jsou lékaři připraveni poskytnout dítěti pohotovostní lékařskou pomoc..

Vysvětlení ukazatelů

Pro lepší pochopení indikátorů je níže uveden graf skóre Apgar pro novorozence..

IndexVysvětlení ukazatelů
0/1, 1/2, 2/2Stav novorozence je mimořádně závažný, život ohrožující
2/3, 3/3Kritický stav, po 5 minutách je zapotřebí řada resuscitačních akcí
3/4, 4/4Zdravotní stav je mimořádně obtížný, je nutné neustále sledovat.
4/5, 5/6, 6/6Nižší než průměrný stav, vyžaduje se 5-7 dnů lékařského dohledu
5/7, 6/7, 7/8Uspokojivý zdravotní stav, žádné patologie
8/8Normální stav, dítě může být předáno matce
8/9, 9/9, 9/10Blaho dítěte
10/10Dokonalé zdraví (velmi vzácné)

Dostačující je součet stupňů Apgar: po dobu 1 minuty 7-10 a po dobu 5 minut 8-10. Pokud má dítě indikátory 7 / 8-10 / 10, nemáte absolutně žádný důvod k obavám, vaše dítě se cítí skvěle.

Matky a otcové se velmi často začínají bát, pokud jejich dítě má indikátory 5 / 7–7 / 7, ale to by se nemělo dělat, protože takové odhady nenaznačují výrazné zdravotní problémy, a zejména postižení. Nejčastěji jsou s takovými indikátory drobné problémy, které neonatolog okamžitě hlásí.

U ukazatelů 5–6 bodů potřebuje novorozenec neustálé sledování stavu dítěte pomocí neonatologů a speciální ošetření. Ihned po propuštění dítěte a matky z nemocnice je třeba navštívit neuropatologa.

Pokud je dítě předčasné, jeho stav je nižší než u novorozenců s dobou trvání. Pro tyto děti je dobré skóre 6–7 bodů.

V případech, kdy se stav dítěte odhaduje na méně než 5 bodů, může být následkem hypoxie a další použití resuscitace. Takové děti jsou pozorovány v nemocnici, dokud jejich zdravotní stav nedosáhne na Apgarově stupnici 7.

Rodič samozřejmě chce vědět o skóre 9 nebo dokonce 10 bodů a celkem 5 může být důvodem k obavám, protože je nižší než průměr. Ale i v takových případech si nemusíte vymýšlet další problémy od začátku, a co je nejdůležitější, starat se o svou sílu a nervy, protože je budete opravdu potřebovat, aby vychovávali své dítě.

Ohodnoťte tento článek: 90 Ohodnoťte tento článek

Počet recenzí je nyní ponechán na článku: 90, průměrné hodnocení: 4.07 z 5

Apgarova stupnice pro novorozence: dekódování

Po narození dítěte se každá mladá matka nevyhnutelně setkává s konceptem Apgarovy stupnice, protože právě v tomto měřítku je stav dítěte hodnocen v prvních sekundách jeho života. Tyto údaje jsou uvedeny ve výpisu z porodnice a odrážejí důležité údaje o stavu, ve kterém se dítě narodilo.

Fyziologické schopnosti a vlastnosti dětí se liší podle toho, jak dlouho se narodily, a také podle toho, jaké genetické abnormality mají. Ale pro čistotu jsou přijímána zdravá a dlouhodobá miminka..

Co je Apgarova stupnice?

Apgar není zkratka, ale jméno vědce, amerického anesteziologa, který současně navrhl použití speciální stupnice k posouzení stavu dětí po narození podle 5 hlavních charakteristik:

 1. Dech
 2. Tlukot srdce
 3. Svalový tonus
 4. Barva kůže
 5. Reflexy

Postup pro posouzení stavu dítěte se provádí okamžitě v porodním sále na základě údajů získaných při počátečním vyšetření neonatologem. Matky ve většině případů nedávají žádné vysvětlení a decifery, proč uváděly toto nebo toto číslo, zejména pokud jsou ukazatele dítěte dobré (8–9 bodů). Má se za to, že protože se mu daří dobře, pak nemá smysl vysvětlovat něco ženě při porodu. Často se však mladí rodiče zajímají o tato čísla, nebo se něčeho obávají, a pak stojí za to podrobněji pochopit, jak lékaři hodnotí tento stav dětí..

Podrobné dekódování Apgarovy stupnice pro novorozence

Měřítko Apgar je již dlouho používáno po celém světě a je univerzální pro mezinárodní lékařský systém dokumentace. Hodnotící údaje jsou založeny na hlavních výsledcích neonatologického vyšetření.

Dětský dech a křik

Věková norma respiračních pohybů je asi 45 za minutu. Navíc, když dítě křičí v doručovně docela hlasitě, pak to signalizuje vynikající schopnosti přizpůsobit se okolnímu světu. Pokud nedochází k dýchání, je dítěti přiděleno 0 bodů a při slabém a mělkém dýchání bude získán 1 bod. Normální dýchání dává 2 body Apgar.

Úder dětí

Puls 120-140 tepů za minutu bude normální, a pokud je srdeční tep zcela nepřítomný, pak podle Apgarovy stupnice lékaři vyhodnotí stav dítěte o 0 bodů. Pokud puls nepřekročí 100 úderů za minutu, bude to pouze 1 bod. Při srdeční frekvenci vyšší než 100 dejte tomuto parametru 2 body.

Svalový tonus

U zdravého dítěte jsou pohyby nohou a paží docela aktivní a svalový tonus se vždy zvyšuje. Pokud není slyšet žádný tón a končetiny jsou prohnuté, lékař dá skóre 0 bodů. Pokud je tón slabý a končetiny se špatně ohýbají, bude nastaven 1 bod. Normální aktivita a dobrý vysoký tón dávají právo dát 2 body na tento parametr Apgarovy stupnice.

Barva kůže

Barva kůže označuje stav oběhového systému dítěte, proto je velmi důležité při hodnocení na Apgarově stupnici věnovat pozornost. Pokud je kůže cyanotická nebo bledá, bude to 0 bodů. Pokud je její kůže na těle růžová a na končetinách - namodralá, pak na stupnici Apgar dají 1 bod. Načervenalé nebo narůžovělé zabarvení kůže bude normální, za které dítě získá 2 body.

Reflexy a přirozené reakce

Kontrola reflexů provádí na místě neonatolog a zde se vyhodnocují všechny hlavní reflexní reakce a pohyby nebo grimasy dítěte. Pokud reflexní pohyby a akce zcela chybí, odpovídá stav dítěte 0 parametru. Pokud jsou reflexy slabé a jsou reprezentovány pouze grimasou a pohybem, bude to 1 bod. S aktivními pohyby, hlasitým křikem, kašlem a kýcháním dostane dítě za určité účinky 2 body.

Dále jsou tyto body získané během počátečního vyšetření shrnuty a výsledkem je úplné zobrazení základních údajů o stavu dítěte v době narození. To zase poskytuje pochopení toho, které dítě potřebuje další péči, a které, případně, jsou nutné další terapeutické a medikační účinky..

Rozdělení množství bodů pro Apgara

Znáte-li data dítěte na stupnici Apgar, můžete určit přibližný stav dítěte v době narození:

 1. 0-2 body budou kritické a takové dítě musí být umístěno do intenzivní péče
 2. 3-4 body jsou uspokojivým ukazatelem, odchylujícím se od normy a charakteristikou předčasně narozených dětí a dítě musí být lékařem sledováno
 3. 5-6 bodů je uspokojivý ukazatel s minimálními odchylkami od normy, ale dítě také vyžaduje pozornost lékařů
 4. 7-9 bodů bude optimální, a to je dítě, které je zcela zdravé a nevyžaduje žádné další ošetření ani péči, s výjimkou zdravého dítěte.
 5. 10 bodů je ideální ukazatel, který se v Rusku zřídka nachází

Pokud je celkový počet bodů na Apgaru více než 6, neměli byste si dělat starosti s stavem dítěte, ale pokud je částka nižší, pak stojí za to zajistit dítěti náležitou pozornost lékařů.

autor-expert: Victoria V. Kiseleva,
dětské hygieny lékaře

Co si myslíte o stupnici Apgar, drazí čtenáři? Do komentářů napište své myšlenky a názory!

Apgarova stupnice: hodnocení stavu novorozence

Jeden z nejdůležitějších a rozhodujících okamžiků porodu se vyskytuje v těch minutách, kdy se dítě již narodilo, a je nutné určit, v jakém stavu je, jak reaguje na vnější podněty, jak fungují jeho vnitřní orgány. Je to samozřejmě vzrušující okamžik jak pro personál, tak pro ženu při porodu, protože v prvních minutách života je nesmírně důležité zjistit, zda novorozenec potřebuje další pomoc, zda potřebuje být umístěn do krabičky, resuscitovat, vyvinout nerozvinutá plíce, která nemusí být schopna zakořenit a začít po porodu.

Popis techniky

Abychom neztratili minutu času, který je pro nový život nejcennější, předložila v roce 1952 americká anesteziologka Virginia Apgar, která byla konfrontována s povinností, která stála život více než jednoho dítěte, předložila důležitou iniciativu - vyvinout měřítko pro stav novorozence. Na základě této stupnice můžete rychle zjistit, jaký je stav dítěte, jaký druh resuscitace potřebuje, jaké patologie má atd..

Zpočátku byla taková stupnice vytvořena výhradně pro pohodlí zdravotnického personálu, zejména porodníků, zdravotních sester a chův, ale postupem času byla zakořeněna v populární literatuře pro matky, začala být tištěna v časopisech a novinách jako osobní metoda určování zdraví novorozence..

Apgarova stupnice se používá k posouzení stavu novorozence ne jednou, ale nejméně dvěma: v první minutě života a pět minut po narození. První test je nezbytný, aby lékaři určili, jak dobře dítě přeneslo dítě, a druhý je potřeba teprve poté, aby zjistil, jak reaguje na životní prostředí a přizpůsobil se mu, pokud má odchylky ve vývoji a vnějších projevech..

Stupnice má pět hlavních kritérií, podle kterých neonatologové (lékaři pro novorozence) dávají hodnocení od nuly do dvou. Špatné - nulové, střední nebo normální - jeden bod, dobrý nebo vynikající - dva body. Zdálo by se, že všechno je velmi jednoduché. Maximální počet bodů, který můžete získat, je však 10 bodů, jak ukazuje praxe. Předpokládá se, že novorozenec ve výborném stavu, pokud skóroval z 8 - 9 bodů, je-li skóre 7 - 8, budou lékaři považovat stav takového dítěte za uspokojivý, ale budou jej dodržovat. Dítě, které získalo 5-6 bodů za Apgar, potřebuje pomoc, Apgar méně než 5 je vážným důvodem k zaznění poplachu a k okamžitému přijetí opatření k jeho záchraně.

Indikátory stavu novorozence

Apgarova stupnice není jen seznam indikátorů, ke kterým bylo přiřazeno jméno autora, ale také zkratka získaná z prvních písmen každého znaku, která je třeba zkontrolovat u dítěte. Všechna tato písmena jsou v původním jazyce a tvoří jméno lékaře (ne příliš skromné).

Barva kůže

A - to je vzhled, který je přeložen z angličtiny jako barva kůže, kůže je plná krve. Stručně řečeno, první indikátor je navržen tak, aby vizuálně posoudil barvu pleti, aby pochopil, jak fungují srdce, tepny, kapiláry, žíly a žilky, které nasycují pokožku krví, takže je masově zbarvena růžovým nádechem. U novorozenců v normálním stavu je kůže bledá nebo tmavě růžová. Pokud je pokožka dítěte jednotně růžová, dávají mu dva body, pokud je tělo dítěte růžové, ale paže a nohy (končetiny) jsou namodralé, pak mluví o acrocyanóze a položí jeden bod, pokud je celé tělo namodralé, dají nulovou hodnotu. Předpokládá se, že tento ukazatel je vyšší u „Caesars“, protože nemuseli „proklouznout“ přes porodní kanál.

Puls

P je puls. To je druhý nejdůležitější ukazatel činnosti všech dětských systémů, zejména srdce. Norma pro novorozence je puls 130-140 tepů za minutu. Na základě toho neonatologové dávají dva body s pulzacemi více než 100 tepů, méně než 100 - jeden bod, nepřítomnost pulsu - nula. Vyšetření se zastaví, pokud dítě nemá puls, okamžitě začne resuscitovat a začít srdce.

Grimasy (reflexní vzrušivost, výkřik)

G - grimasy, výrazy obličeje dítěte v reakci na stimulaci, tj. rychlost jeho reakce. Pokud se dítě v reakci na dotek nosu pokouší odstrčit, kýchá, je zlobivé - dva body, pokud se mu vrásčí obličej - jeden bod, pokud neodpovídá - nula.

Aktivita

Druhá A je aktivita, tj. svalová práce, dětský tělový tón. Po devítiměsíčním pobytu v lůně dala příroda dítěti nebývalou, ale přirozenou aktivitu paží a nohou. Dítě stále neví, jak koordinovat své pohyby, a tak jednoduše zamává na všechno, co umí. Pokud ano, pak dejte dva body, pokud je aktivita snížena, dítě ohne kolena a dlaně - jeden bod, pokud není aktivita - nula.

Dech

R - dýchání nebo dýchání a související reflexy. Pokud dítě nedýchá, jedná se o nulové body a resuscitační opatření (mechanické větrání). Pokud existuje, ale neprůhledný a slabý, s pískotem - jeden bod, pokud dítě dýchá dobře a v reakci na stimulační výkřiky - jsou to zasloužené dva body. Pokud jde o reflexy, které jsou přítomny v dítěti od narození a jsou bezpodmínečné v přírodě, jedná se o reflexy prvního povzdechu, křičení, polykání. Pokud uvedete prst do koutku úst dítěte a lehce stisknete, dítě instinktivně otevře ústa a pokusí se sát prst.

Samozřejmě stojí za to si uvědomit, že stupnice Apgar není soutěží mezi dětmi, které zaznamenaly kolik bodů, ale pouze poznámkou pro zdravotnický personál. Výsledky tohoto testu se předají pediatrovi v místě bydliště k dalšímu pozorování. Pokud se dítě narodilo slabé a neaktivní (podle této stupnice), neznamená to, že bude stejný v dospělosti, a naopak, do značné míry to závisí na péči o dítě. Obecně se však prognózy pro děti s ukazatelem na stupnici nižší než čtyři body stávají skutečností: jsou mírně za vrstevníky a mají špatné zdraví.

Apgarova stupnice pro novorozence: dešifrování hodnot v tabulce

Každá žena, která porodila dítě v porodnici, je konfrontována s konceptem, jako je skóre Apgar pro novorozence. Pro většinu pracujících žen tato divná čísla neřeknou vůbec nic, ale budou zajímat každého lékaře na klinice, dokud dítě nedosáhne 1 roku..

Co je Apgarova stupnice?

Apgarova stupnice je posouzení stavu novorozence podle 5 nejdůležitějších ukazatelů:

Podle metody může dítě za každý z indikátorů „vydělat“ maximálně 2 body.

Tento způsob hodnocení kojenců v nemocnici se používá od roku 1953. Byl vyvinut a navržen anesteziologem Virginia Apgarem, aby se co nejdříve vypočítaly děti, které potřebují okamžitou lékařskou pomoc.

Vyhodnocení novorozence

Neonatolog se podílí na hodnocení dítěte po porodu v moderních porodnicích. Každá matka se jistě zajímala, co tato dvě čísla na výměnné kartě nazývají „stav dítěte na stupnici Apgar“? Mohou to být čísla 6/8, 8/8, 8/9 atd..

Lékař dává dvě známky, protože zkoumá dítě dvakrát: poprvé - v první minutě života, podruhé - 5 minut po narození. Druhé hodnocení u dětí je zpravidla vyšší než první, protože za 5 minut se dítě dokáže přizpůsobit novému prostředí.

Děti s Apgarovým skóre vyšším než 6 vyžadují od lékařů menší pozornost, ale děti s 2–3 body mají šanci na zdravý duševní a fyzický život s náležitou péčí odborníků.

Podívejte se na video o hodnocení dětí v porodnicích:

Dekódování Apgarovy stupnice

Příjmení Apgar se používá k označení každého kritéria pro hodnocení dítěte:

 • A - aktivita: je to indikátor fyzické aktivity novorozence a tónu jeho svalů. Čím je tedy rytmičtější a ostřejší pohyb dítěte, tím vyšší je skóre pro tento parametr.
 • P - puls: srdeční frekvence novorozence. Je-li tep vyšší než 100 tepů za minutu, dítě dostane 2 prasce ve své prasátko, pokud je méně než 100 - 1 bod, pokud není tlukot srdce vůbec, hodnocení 1.
 • G - Grimace: kritéria pro přítomnost nepodmíněných reflexů u novorozence. Hodnocení 2 je dáno vynikající reakcí dítěte na vnější podráždění. Například, když lechtal ve svých stopách, měl by si okamžitě utáhnout nohy. 0 bodů pro děti, které nereagují na podněty.
 • A - Vzhled: vyhodnocuje se barva kůže dítěte. Podle obecně uznávaných standardů je barva kůže novorozence světle bledá až světle růžová. Za tuto barvu získá dítě 2 body. Při mírné modrosti dá lékař skóre 1, a pokud je kůže pravděpodobnější modrá, pak 0.
 • R - Dýchání: dýchání novorozence. Normálně by měl křičet hlasitě a bezprostředně po narození, pokud k tomu dojde, je dáno dítěti 2 body, pokud je křik slabý a dýchání je nerovnoměrné - 1. Při nepřítomnosti dýchání a křiku je dáno 0 bodů.

Apgar skóre tabulka

Kritérium0 bodů1 bod2 body
Tlukot srdceNeMéně než 100 bpmVíce než 100 bpm
DechNeSlabé dýchání a křičení, nepravidelnéHlasitý křik, dobrý dech
Svalový tonusNePaže a nohy jsou ohnuté, nepravidelné pohybyAktivní pohyby
ReflexyŽádná reakce na podráždění nohouDítě se ušklíbne a pohne seDítě křičí, grimasy, kýchá, kašel, pohybuje se všemi směry
Barva kůžeModrá nebo bíláRůžová kůže s namodralýma rukama a nohamaRůžová kůže

Příklady hodnocení dětí

Apgar skóreDešifrování
0-2 body (0/2 1/2 2/2)Takové dítě vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc, jeho život je v nebezpečí
2-3 body (2/3 3/3)Podmínka je kritická. Takové dítě bude pravděpodobně posláno na intenzivní péči.
4-6 bodů (4/5 5/6 6/6)Podmínka je pod průměrem. Takový novorozenec potřebuje během prvního týdne života pozornost odborníků.
5-7 bodů (5/7 6/7 7/8)Průměrná podmínka. Je to spíše slabé dítě, ale život neohrožuje nic a v nemocnici je nutná opatrná péče.
8 bodů (8/8)Normální stav, nadprůměrný. Dítě se cítí dobře, nemá žádné zdravotní problémy.
9-10 bodů (8/9 9/9 9/10)Výborný stav dítěte. Personál ho nemusí pozorně sledovat.
10/10Perfektní novorozenec. Toto hodnocení je mimořádně vzácné, ale stále existují takové případy..

Je pozoruhodné, že děti, které se objevují v císařském řezu, mají obvykle vyšší skóre Apgar. Důvodem je skutečnost, že dítě nemusí překonat nejtěžší cestu porodním kanálem, což znamená, že během porodu dostává minimální zranění..

Možná budete muset provést první testy a navštívit více lékařů v prvním roce života, ale to není důvod k obavám.

Hlavní věc je udržovat vyvážený stav, který ovlivní zdraví dítěte a dostupnost mléka u mámy.

Co je skóre Apgar??

První hodnocení dítěte není ve škole ani ve školce - v době narození mu pozorní lékaři dávají odpovídající počet bodů na stupnici Apgar, což ukazuje, jak zdravé a rozvinuté je dítě. Získaná čísla jsou pro zdravotnický personál především důležitá: podle nich jsou lékaři vedeni, zda potřebují poskytnout první pomoc novorozencům, zda je nutná pomocná terapie nebo resuscitace, nebo zda je dítě zcela zdravé a připravené jít rovnou ke kotcům nově vyrobené matky. Informace o tom, jak rozluštit záhadné skóre Apgar a ve kterých případech byste se měli bát.

Co je ukazatelem životaschopnosti novorozence?

První hodnocení novorozence, pojmenované po Virginii Apgarové, která navrhla použití uvedené stupnice v praxi, bylo vyvinuto a zavedeno do lékařské praxe v roce 1952. Na základě této charakteristiky mohli lékaři přiměřeně posoudit dynamiku celkového stavu dítěte v prvních minutách jeho života: zejména bezprostředně po narození a po 5 minutách. U předčasně narozených a malých dětí však bylo Apgarovo skóre měřeno třikrát: v době porodu, po 5 minutách a 2 hodinách po porodu.

Údaje získané souhrnně umožňují nejen charakterizovat životaschopnost dítěte, ale také objektivně posoudit dynamiku jeho stavu, potřebu resuscitačních opatření a následné lékařské péče. V posledních desetiletích se však tato vlastnost zakořenila v porodnictví a pediatrii natolik, že bez ní se dnes neobejde ani jediný lékařský záznam novorozence: skóre Apgarové, stanovené porodníky, říká neurologovi a pediatrovi, zda malý pacient potřebuje zvýšenou pozornost a opatrnější průzkum.

Měřítko Apgar zahrnuje 5 základních charakteristik:

 • A, nebo vzhled - charakterizuje tón pleti novorozence,
 • P nebo puls - označuje srdeční frekvenci a rytmus,
 • G nebo grimasa - demonstruje životaschopnost vrozených reflexů,
 • A, nebo aktivita - označuje stav svalového tónu dítěte,
 • R, nebo dýchání - ukazuje stupeň vývoje dýchacího systému.

Každý z těchto ukazatelů je hodnocen na stupnici od 0 do 2, kde 0 znamená úplnou absenci nebo nedostatečný rozvoj příslušných charakteristik a 2 označuje užitečnost funkce podle věku. Po sčítání každého ze získaných ukazatelů porodníci dávají novorozence hodnocení na stupnici Apgar, respektive od 0 do 10. Hodnocení je stanoveno dvakrát, obě čísla jsou oddělena „/“: první označuje indikátory v době narození, druhá - 5 minut po porodu.

V ideálním případě, pokud se získané hodnoty liší v rozmezí od 7 do 10. Získání „první desítky“ je však extrémně obtížné - ve většině případů jsou lékaři zajištěni a snaží se novorozence zkoumat co nejobjektivněji a při nejmenším podezření z „přetrvání“. Ukazatele od 5 do 6 ukazují mírné odchylky v době narození, které vyžadují první pomoc. Skóre Apgar 3-4 ukazuje na střední až těžké poruchy, při nichž je podávána okamžitá terapie. A čísla 0-2 vyžadují nouzovou resuscitaci.

Odhady komponent pro Apgar

Stupnice, která umožňuje porodní asistentce rychle posoudit stav novorozence, je následující:

Kritéria hodnocení Apgar

0 bodů

1 bod

2 body

Barva kůže

Cyanóza, bledost, cyanóza v celém těle

Růžová kůže na těle a cyanotické končetiny, nasolabiální trojúhelník

Masivní přírodní růžová

Puls

Reflexy

Reakce je mírná

Svalový tonus

Chybí, končetiny visí dolů

Slabá flexe končetiny

Dech

Povrchní, křik slabý

Hluboký výkřik

Podívejme se na význam každé charakteristiky podrobněji..

Hodnocení kůže

První vizuální vyšetření novorozence je první věc, kterou porodníci dělají po narození. Normálně by měla být kůže přirozeným růžovým nádechem v celém těle. Inspekce končetin a nasolabiálního trojúhelníku vyžaduje zvláštní pozornost - právě v těchto oblastech se nejčastěji projevuje těžká cyanóza, což může naznačovat intrauterinní hypoxii. Pokud cyanóza postihuje celé tělo, jedná se o „probuzení“ - naléhavé dokončení zbývajících ukazatelů by mělo být neprodleně dokončeno av případě potřeby by mělo být dítěti poskytnuta odpovídající pomoc..

U dětí s dědičně tmavou barvou pleti (například mulatů nebo Afričanů) je tento indikátor nastaven na základě barvy dlaní, očních proteinů, sliznic rtů a ústní dutiny..

Děti narozené císařským řezem zpravidla dostávají nízké hodnocení barvy pleti, protože při průchodu porodním kanálem nezažívají stres. Při normálním přirozeném porodu se však kojenci rychle zotavují a do páté minuty prokazují zasloužené 2 body na stupnici Apgar.

Tepová frekvence

Normálně je puls novorozence 130-140 tepů za minutu - malé srdce proudí krví tělem kosmickou rychlostí a poskytuje každému orgánu potřebný kyslík. Strávit celou minutu měřením pulsu v době narození je však neopodstatněný luxus, protože komplexní posouzení by nemělo trvat déle než 30–40 sekund. Měření se proto provádí po dobu 6 sekund, poté se získaný indikátor jednoduše vynásobí 10.

Můžete měřit srdeční frekvenci svého dítěte pomocí obvyklé srdeční frekvence. Pokud jsou však rány slabé, může lékař sondovat hrudník, aby zjistil bod apikálního impulsu a na základě jeho pulsace zjistil, jak dobře bije srdce u dítěte. Pokud to nepomůže, měření se provádí podle pulzace pupečníkové nebo krční tepny.

Absence pulsu u novorozence vyžaduje urgentní resuscitaci, počet mrtvic méně než 100 za 1 minutu - maska ​​ventilace plic, dokud se srdeční frekvence nevrátí k normálu. Ukazatel více než 100 úderů za minutu označuje normální fungování srdce novorozence.

Reflexní aktivita

Klíčové nepodmíněné reflexy jsou u dítěte normální již v době narození. Patří mezi ně dechové, první pláč, sání a polykání reflexy. Aby se rychle vyhodnotilo, jak se vytváří reflexní aktivita, jsou novorozenci umístěny na bříško nebo na nohy, podpírající se v podpaží. Malé dítě, které se právě narodilo, leží na břiše a má oporu pod patami, snadno překoná několik desítek centimetrů. A „stát“ na nohou, jako by se pokoušel vykročit kupředu.

Pokud má dítě všechny tyto reflexy, získává tento indikátor zasloužené 2 body na stupnici Apgar. Hodnocení níže ukazuje slabost nebo úplnou absenci reflexní aktivity.

Svalový tonus

Za normálních podmínek jsou všechny kojence, které se právě narodily, svaly flexoru v dobré kondici. Je to tento ukazatel, který vysvětluje specifické postavení, ve kterém zůstali poprvé: hlava přitisknutá k hrudi, zaťaté pěsti, ohnuté nohy a paže. V tomto stavu nemohou být první pohyby drobků čistě fyziologicky hladké a koordinované. To se však považuje za normu - ostré trhání končetin v různých směrech si zaslouží hodnocení Apgarovy stupnice 2 body.

Pokud nejsou paže a nohy dostatečně ohnuté, pohyby jsou plynulejší, malý je nastaven na „jeden“. „Nulový“ znamená nízký svalový tón, ve kterém končetiny a hlava volně visí podél těla.

Dýchací aktivita

Normálně dítě provádí asi 40-45 respiračních úkonů za minutu - pouze tímto způsobem může nasycení těla kyslíkem. Nevšimnout si odpovídajících pohybů je téměř nemožné, protože hrudník a bříško stoupají a padají téměř každou sekundu. Navíc při normálním dýchání má novorozenec sílu při prvním volání - čím hlasitější a pronikavější je, tím lépe se dítě cítí.

Slabý, tichý pláč a nepravidelné dechové pohyby znamenají průměrné hodnocení na Apgarově stupnici 1 bod. V tomto případě dítě zpravidla vyžaduje další umělou ventilaci plic - jinak tělo nedostane kyslík, který negativně ovlivní další vnitřní orgány a mozek..

Nedostatek dechu a první výkřik jsou jistým znakem potřeby nouzové resuscitace. Novorozenec je okamžitě připojen k ventilátoru nebo je provedena resuscitace pomocí vaku Ambu - obě zařízení pumpují kyslík do plic a stimulují dýchací pohyby. Je důležité, aby dítě začalo dýchat nezávisle co nejdříve - to bude sloužit jako jistý znak úspěšné resuscitace.

Proč může první třída dítěte klesnout?

Apgarovo skóre může být z mnoha důvodů pod normálním stavem, počínaje obtížným a prodlouženým porodem a končící intrauterinními patologiemi. Nejčastěji však nedostatečné hodnocení naznačuje hypoxii plodu nebo její fyziologickou nezralost (například s nízkou hmotností nebo předčasností).

Taková charakteristika může být způsobena akutními nebo chronickými příčinami. Akutní situace jsou zpravidla spojeny s patologickými porody - akutní hypoxie, asfyxie, zapletení pupečníkové šňůry atd., Ke kterým došlo v době průchodu porodním kanálem. Takové podmínky se snáze ošetřují a porodníci zpravidla rychle zastaví..

S prenatálním obdobím mohou souviset chronické příčiny nízkého skóre Apgar. Patří mezi ně hypoxie, nedostatečný vývoj plodu (včetně předčasného vývoje) atd. V tomto případě je závažnost stavu přímo úměrná trvání a stupni patologie, která ji způsobila.

Nebuď okamžitě vyděšený, když slyšíte od lékařů příliš vysoká čísla, protože hlavní věc je, jak se dynamicky zvyšují. To znamená, že jsou důležité nejen samotné ukazatele, ale také rozdíl mezi nimi: pokud v prvních 5 minutách novorozenec skóroval o 2–3 body, pak existuje pozitivní trend. Včasné lékařské manipulace mu pomohou rychle se vrátit k normálnímu stavu a brzy bude stejně růžový a tvářivý jako děti, které dostaly „deset“ od narození!

Články O Neplodnosti