Hlavní Zdraví

Druhý ultrazvuk během těhotenství

Při normálním vývoji těhotenství se provádějí tři plánované ultrazvukové vyšetření. Jedním z nejdůležitějších je druhý ultrazvuk, protože se provádí ve středu linie porodu dítěte. V zásadě lékař předepisuje ultrazvukové vyšetření mezi 20 a 24 týdny těhotenství. V této fázi vývoje dítěte již můžete definovat spoustu věcí:

 1. Výrazné vrozené vady. Ve druhém trimestru těhotenství je v tomto ohledu nejvíce informativní ultrazvuk. S jeho pomocí lékař určí velikost samotného plodu, všechny jeho orgány a systémy. Můžete tedy zvážit všechny možné problémy ve vývoji. V prvním trimestru těhotenství to nelze udělat, protože dítě je stále příliš malé a v pozdějších řadách může placenta bránit vidění všeho, zejména pokud je umístěna na přední stěně dělohy. Pokud si během ultrazvuku všimne lékař nějaké odchylky, budete se určitě muset poradit s genetikem, který spočítá možná rizika.
 2. Stav placenty. Placenta pomáhá nenarozenému dítěti přijímat vitamíny a živiny, které jsou nezbytné pro normální růst. Proto je v této fázi vývoje tak důležité studovat jeho stav. Zkušený lékař nejen vyhodnotí jeho velikost, ale také se pečlivě podívá, nedochází k růstu ve formě cyst nebo nánosů vápníku - kalcifikace. To vše v budoucnu může bránit práci tak důležitého těla..

Kdy udělat druhý ultrazvuk během těhotenství: v jakém období, na co se plod dívá, jakož i přepis výsledků

Ultrazvukové vyšetření zahrnuje studium plodu, jeho funkcí, za účelem identifikace možných patologií.

A také včas, aby byla přijata opatření k léčbě, určete, jak by se mělo porod postupovat: přirozeně nebo císařským řezem.

Dnes je obvyklé provádět tři ultrazvukové vyšetření: v každém trimestru těhotenství.

Při prvním screeningu není možné vzít v úvahu pohlaví dítěte, jsou vidět pouze hlavní znaky, které odlišují běžně se vyvíjející plod..

Nejzajímavější je druhá prohlídka, kde zde může lékař poskytnout více informací o dítěti.

Ve druhém trimestru můžete zvážit plod, zjistit pohlaví dítěte, zjistit, jak se dítě vyvíjí, jak fungují a formují jeho orgány..

Kdy je lepší udělat druhý plánovaný ultrazvuk během těhotenství

Druhý ultrazvuk je předepisován na období 20 až 21 týdnů těhotenství. V této fázi můžete vidět, jak se dítě vyvíjí.

Ultrazvuk je zcela bezpečný postup, který lze provést kdykoli v průběhu těhotenství..

Pokud při druhém screeningu došlo k abnormalitám nebo zůstaly otázky, studie se opakuje po 7-10 dnech. Ultrazvuk ve druhém trimestru je nezbytný k identifikaci možných abnormalit.

Ukončení těhotenství, pokud se zjistí, že plod má patologie neslučitelné s životem, bude mít méně negativních důsledků než stejný postup později..

Důležité! Mami, nenechte se vystrašit touto informací, takové patologie jsou výjimkou z pravidla. Většina dětí se rodí zdravě, mějte na paměti..

Drtivá většina dětí dokonale prochází ultrazvukem, aniž by to vyvolalo obavy. Práce lékařů - kontrola vyloučí pravděpodobnost.

Screening: co plod sleduje

Screening zahrnuje vyhodnocení výsledku biochemického krevního testu ve spojení s výsledky ultrazvukového vyšetření.

Co se dívají na ultrazvuk ve druhém trimestru:

Co je hodnoceno u plodu?Co si matka váží?
Kosti páteře a obličeje. Struktura a stav srdce a přilehlých tkání. Genitourinary system. Trávicí orgány.

Struktura mozku. Všechna fetometrická data, která lze v této fázi zvážitStav dělohy, vejcovody. Objem plodové vody. Pupeční šňůra, počet plavidel. Struktura a umístění placenty

V této době je důležité analyzovat stav matky a dítěte s cílem předepsat nápravné ošetření, usnadnit vývoj plodu a upravit chování a výživu matky.

Všechny testy jsou prováděny s jediným cílem - přispět k narození zdravého dítěte..

Dítě bylo posloucháno pomocí zvláštního zařízení pro tep.

Interpretace výsledků ultrazvuku a rychlosti screeningu

Druhé promítání je důležitou událostí. Výsledek můžete zjistit až po 20–21 týdnech, později se data získaná během tohoto období změní podle stavu rostoucího plodu..

To je důležitý bod, měl by se brát vážně. Jsou prováděny studie za účelem identifikace patologií genetiky a vývoje.

Rychlost screeningu po 20 týdnech těhotenství:

Ne.IndikátoryVysvětlení ukazatelůNorma (mm)
1Tloušťka placentyTloušťka placenty16,7-28,6
2IAJIndex plodové vody85-230
3BdrVelikost biparietální43-53
4LZRFronto-týlní velikost56-68
5DGDélka holenní kosti26-34
6Chladicí kapalinaObvod břicha124-164
7DbDélka femuru29-37
8DppDélka kosti předloktí22-29
9DpHumerus26-34
10Výfukový plynObvod hlavy154-186

Krevní test provedený o něco dříve by měl být proveden na prázdném žaludku, takže data budou co možná nejpřesnější..

Všechny indikátory v tabulce se mohou lišit, pokud bylo původně nesprávně stanoveno odhadované datum početí. To se stává často.

Podle výsledků druhého ultrazvuku lékaři určují přesné trvání těhotenství. Odhadované datum narození dítěte je tedy upraveno.

Časté chyby ve výzkumu

Hlavní a nejčastější chybou při screeningu ve druhém trimestru je stanovení rizika genetických anomálií.

Jaká genetická onemocnění může dítě odhalit:

 • Downův syndrom.
 • Patauův syndrom.
 • Edwardsův syndrom.

Výsledek studie uvádí procento pravděpodobnosti této patologie..

Pokud je procento pravděpodobnosti blízké 1: 360 a nižší, pak jsou předepsány nové studie.

Možná jmenování dalších studií, které nejsou bezpečné pro matku a plod, ale jsou nezbytné k získání informací o zdravotním stavu dítěte.

Norma je výsledek, který převyšuje pravděpodobnost rozvoje patologií o více než 1: 380. Chyby v této fázi nejsou vyloučeny, protože lidský faktor je všude.

Selhání může nastat z vnějších důvodů: nekvalitní činidla, nevhodné podmínky pro analýzu.

Důležité! I s výsledkem 1:50 byste neměli panikařit. Dochází k chybám a často. I přední kliniky dávají falešné ukazatele.

K tomu existují opakované postupy, jiné typy studií. Co znamená indikátor 1:50?

Že u 1 z 50 žen, které takový výsledek obdržely, se narodí dítě s abnormalitami. Zbývajících 49 žen porodí zdravé děti.

Tento výsledek nenaznačuje přítomnost patologie, udává procento pravděpodobnosti genetické abnormality.

To je potvrzeno nebo vyvráceno v následných postupech. I po obdržení potvrzení přítomnosti genetické choroby u dítěte má matka právo porodit a vychovávat dítě. To se děje docela často.

Potrat je předepsán na období nejpozději do 22 týdnů. Od 23. týdne již nemají potrat, je předepsán jiný postup.

Takové opatření je nezbytné, pokud se u plodu objeví vývojová patologie neslučitelná se životem. To se děje, ale velmi zřídka.

Jaký týden provádějí 2 trimestry plánovaný nebo opakovaný ultrazvuk: na co se dívají, jak dlouho to trvá, interpretaci norem a patologických údajů podle tabulky

Ultrazvuk 2 trimestru těhotenství

Ve 2. trimestru těhotenství se plod aktivně vyvíjí nejdůležitější orgány, které vyžadují lékařský dohled.

Právě v tomto období je pomocí ultrazvukové diagnostiky možné pozorovat patologie ve vývoji a včas je eliminovat nebo opravit. 2 trimestr zahrnuje jeden plánovaný ultrazvuk, a je-li to nutné, je možná další studie.

Ujistěte se, že ultrazvuk ve druhém trimestru

Ultrazvuk ve 2. trimestru je povinný typ studie, která je běžně prováděna pro všechny těhotné ženy. Žena má právo jej odmítnout, ale v tomto případě bude muset převzít veškerou odpovědnost. Žádné poškození a vysoký obsah informací - dobré důvody pro důvěřování specialistovi a provedení ultrazvuku.

Odpovědný přístup k vašemu zdraví a vývoji vašeho dítěte zahrnuje plánovaný ultrazvuk.

Jak to jde

Ultrazvuk ve 2. trimestru těhotenství se provádí transabdominálně, protože velikost plodu již umožňuje jeho zobrazení břišní stěnou. Transvaginální senzor je zkoumán ve vzácných případech, kdy existuje podezření na cervikální patologii. Pokud vezmeme v úvahu dítě tímto způsobem, už nebude vycházet z důvodu jeho větší velikosti. Není nutné vyplňovat močový měchýř - amniotická tekutina je dostatečná k tomu, aby byla studie co možná nejinformativní.

Jaký týden je jmenován

Plánovaný ultrazvuk ve 2. trimestru je předepsán v období od 19 do 22 týdnů. Jedná se o polovinu těhotenství, kdy je již většina orgánů plodu formována a nadále se vyvíjí. V tomto okamžiku lze identifikovat patologie, které jsou neslučitelné se životem nebo vážnými chromozomálními abnormalitami. Většina vývojových patologií může být napravena i v děloze, díky čemuž se kvalita života dítěte po narození nezhorší.

Jak dlouho

Trvání ultrazvukového vyšetření závisí na odborníkovi a stavu plodu. Při absenci patologií a standardního vývoje to netrvá déle než 15-30 minut. Obzvláště důkladná studie, která zabere více času, může být nezbytná v následujících případech:

 • přítomnost závažných genetických patologií v rodině budoucích rodičů;
 • historie těžkého těhotenství nebo patologie;
 • jizvy na děloze nebo na jejím krku;
 • nestandardní vývoj plodu;
 • podezření na abnormality plodu.

Jak se připravit

Příprava na studii v této době není nutná. Ovoce je již dostatečně velké, aby bylo vidět z jakéhokoli úhlu. Je vhodné se vyvarovat fyzického a nervového napětí den před odjezdem k lékaři, aby se vyloučily faktory ovlivňující pohybovou aktivitu plodu..

Co se dívají

Ve 2. trimestru se provádí jeden z nejdůležitějších ultrazvuků. V přítomnosti patologií ve vývoji jsou nejčastěji pozorovány právě v tomto období. Lékař pečlivě zkoumá ženu ve dvou směrech:

 • stav plodu, placenta, plodová voda;
 • stav reprodukčních orgánů ženy.

U dítěte lékař hodnotí vývoj vnitřních orgánů, krevní oběh mezi plotem a placentou, určuje, zda má dostatek kyslíku a živin. Velká pozornost je věnována jeho velikosti, měřenému obvodu hlavy, břicha, délce končetin. V této době je nasolabiální trojúhelník jasně viditelný, jehož vzhled nám umožňuje včas navrhnout závažné patologie, jako je rozštěp nebo vlčí rty.

Po zkoumání plodu lékař zkoumá stav placenty: stupeň vyspělosti a tloušťku. Množství plodové vody by také mělo odpovídat normě a děložní hrdlo je v ideálním případě pevně uzavřeno a nemá velikost větší než 3 cm..

Transkript ultrazvuku ve druhém trimestru: indikátory normy

Lékař porovnává výsledky studií s normálními ukazateli, které jsou přibližně stejné pro všechny těhotné ženy.

Velké zpoždění nebo překročení normy vyžaduje pečlivější sledování av některých případech se stávají důvodem hospitalizace. Hmotnost plodu na plánovaném ultrazvuku po 20 týdnech je obvykle 250 až 350 g a jeho výška je 16 až 23 cm. Srdeční frekvence je 150-160 tepů za minutu.

Ženské děložní hrdlo není obvykle kratší než 3 cm. Při studiu toku krve upozorňuje lékař na pupeční šňůru: musí obsahovat 2 žíly a 2 tepny, pouze v tomto případě bude normální zásobování krví v systému matka-placenta-plod. Tloušťka placenty je 16,7 - 28,6 mm a její zralost prvního stupně.

Může znovu bodovat

Druhý ultrazvuk ve 2. trimestru je předepsán v případech, kdy má lékař podezření na přítomnost patologií. Malé zpoždění ve vývoji plodu vyžaduje posouzení jeho stavu v dynamice a patologie identifikované v první studii vyžadují neustálé sledování..

Ultrazvukové vyšetření ve 2. trimestru může být provedeno při každém jmenování, je-li to nutné ke sledování vývoje plodu. Předchozí narození císařským řezem naznačují kontrolu tloušťky jizvy, což vyžaduje časté studie na konci druhého trimestru.

Ultrazvuk ve 2. trimestru je standardní postup, který provádí každá nastávající matka. Při závažných patologiích neslučitelných se životem je v této fázi stále ještě možné těhotenství ukončit s minimálním poškozením fyzického a psychického zdraví matky. Včasné identifikované nemoci, které lze napravit, umožňují včasné ošetření. V některých případech je plod provozován in utero, což mu umožňuje, aby se narodil úplně zdravý..

Ultrazvuk 2 trimestru těhotenství: co je viditelné, přepis výsledků

V dnešní době lékaři odkazují každou těhotnou ženu na ultrazvukové vyšetření. Standard zahrnuje tři ultrazvukové vyšetření, bez ohledu na přítomnost stížností, i když je plod hodnocen jako zdravý.

K tzv. Perinatálním screeningům patří kromě ultrazvuku také biochemický krevní test nastávající matky.

Proč je nutný screening na 2 trimestry a jaké jsou standardy pro ultrazvuk, jak dlouho se provádí a proč - o tomto a dalším v tomto článku budeme hovořit.

Když je předepsán ultrazvuk?

Ultrazvukové vyšetření se obvykle provádí třikrát, protože je obvyklé rozdělit období těhotenství na 3 trimestry.

První screening se provádí od 10. do 14. týdne těhotenství a často pouze tato studie zahrnuje dvojitý test: kromě ultrazvuku se provádí analýza žilní krve těhotné ženy..

Výsledky takového postupu s přesnou statistickou pravděpodobností určují, jak je to možné, vývoj nebezpečných abnormalit u plodu.

Druhé ultrazvukové vyšetření zpravidla nezahrnuje další testy. Výjimkou je podezření z patologie během první studie nebo u žen tzv. Rizikových skupin. Ultrazvuk 2 trimestrů se provádí od 18. do 24. týdne od poslední menstruace. Dodržování přesných dat je velmi důležité, protože v případě jejich nekonzistence je interpretace ultrazvuku považována za nepřesnou.

A konečně, třetí screening odpovídá 3. trimestru těhotenství, provedenému od 30. do 34. týdne.

Kdo potřebuje druhé promítání a proč??

2 ultrazvukové vyšetření v naší zemi je předepsáno pro každou těhotnou ženu, bez ohledu na výskyt stížností. Při studiu rizikových těhotných žen byste však měli být obzvláště opatrní.

 • první těhotné ženy starší 35 let;
 • blízce manželé;
 • těhotné ženy s těžkou porodnickou a gynekologickou anamnézou;
 • rodiče s alkoholismem a drogovou závislostí.

Ale všechny další nastávající matky by měly zacházet s druhým ultrazvukovým vyšetřením odpovědně, aby nevynechaly výskyt ohrožující patologie těhotenství v rané fázi. Korespondence výsledku screeningu a ultrazvukové normy umožní ženě cítit se klidně, s pochopením, že vše je v pořádku s ní as dítětem.

Jaké indikátory vyhodnocují screening ve 2 trimestrech?

Během druhého trimestru ultrazvuk, sonologist bude určitě věnovat pozornost souladu fetální velikosti (fetometrické parametry) s období těhotenství. Existuje také řada zvláštních znaků, značek, podle kterých je obvyklé posuzovat přítomnost anomálií a vad u dítěte.

Specialista mimo jiné hodnotí:

 • porušení formace lebečních kostí (nosní kosti, kosti tvrdého patra);
 • velikost a struktura plic, jejich zralost;
 • stav vnitřních orgánů (například tvorba srdečních dutin a průtok krve v nich);
 • přítomnost všech prstů a prstů na nohou (změna jejich počtu naznačuje vnitřní nepravidelnosti).

Hodnoty v normálním rozmezí pro ultrazvuk plodu neumožňují lékaři dokončit studii. Kromě toho je nutné posoudit stav reprodukčního systému matky, protože to výrazně ovlivňuje průběh těhotenství. Stupeň zralosti placenty, stav dělohy a vaječníků a množství plodové vody jsou důležité hodnoty hodnocené v každém ze tří trimestrů těhotenství.

Dekódování závěru ultrazvuku

Pokud nastávající matka musí několik dní čekat na konzultaci s ošetřujícím lékařem, jistě bude zajímat, zda jsou výsledky perinatálního screeningu v předstihu normální. Je třeba si uvědomit, že lékař vždy posuzuje patologii pouze na základě všech ukazatelů fetometrie a téměř nikdy nemá jednu hodnotu.

Každé dítě je individuální i před narozením. A pokud má budoucí matka opravdu vážné důvody k obavám, pak jí o tom bude ultrazvuková specialistka okamžitě informovat. Nicméně budeme hovořit o hlavních ukazatelích druhého screeningu a jejich normálních hodnotách.

Délka těla a hmotnost plodu

Na začátku druhého trimestru roste embryo velmi aktivně a je obtížné posoudit standardy. Průměrná délka plodu mezi šestnáctým a dvacátým týdnem těhotenství v průměru roste z 10 na 16 cm. Je důležité zde nepovažovat absolutní ukazatel v centimetrech, ale zvýšení růstu o týdny.

Pokud je odbornice na něco opatrná, bude těhotné ženě nabídnuta opětovné vyšetření po týdnu nebo dvou.

Fetometrické ukazatele plodu

Hmotnost plodu ultrazvukem může být stanovena pouze pomocí speciálních vzorců, takže tato hodnota může být velmi nepřesná v závislosti na zařízení, lékaři a držení dítěte v děloze. Při vážení asi 300 gramů do 20. týdne jsou všechny orgány dítěte plně vytvořeny a od 22 týdnů nebo přibližně 450 gramů může přežít předčasně narozené dítě. Zdá se to neuvěřitelné!

Obvod břicha a hlavy

Stejně jako růst dítěte se tyto důležité hodnoty mění v širokém rozmezí a musí přesně odpovídat gestačnímu věku. Často dochází k tomu, že se „vývojové zpoždění“ v praxi ukázalo jako nesprávně diagnostikovaný gestační věk. Rozsáhlé přijetí včasné ultrazvukové diagnostiky však snížilo počet takových chyb.

Výsledky měření obvodu hlavy a břicha plodu a jejich soulad s věkovou normou jsou uvedeny v tabulce.

Normy obvodu břicha a obvodu hlavy plodu v milimetrech

Velikost hlavy biparietální (BPR) a frontooccipitální (LZR)

Není divu, že celá ultrazvuková diagnostika patologií během těhotenství je založena na měření hlavy ve 3 projekcích. Je nepravděpodobné, že by alespoň jeden lidský orgán byl co do složitosti a důležitosti srovnatelný s mozkem. V tabulce jsou také uvedeny normální ultrazvukové hodnoty pro tyto indikátory.

Tabulka norem LZR a BPR

Odchylky od referenčních hodnot mohou naznačovat vznik závažných malformací plodu, jako je anencefálie nebo pokles mozku. Ale zpravidla jsou taková onemocnění posuzována několika opakovanými ultrazvukem.

Délka kostí: dolní končetina, stehno, humerus a předloktí

Odchylky od norem uvedených v tabulce pro týdny těhotenství jsou přípustné a lze je určit podle jednotlivých charakteristik. Doktor bude varován ostrým zkrácením celé končetiny nebo jinou délkou paží nebo nohou u jednoho dítěte.

Další číselný ukazatel, který je třeba přidat k závěru ultrazvuku s ohledem na důležitost: amniotický index (AI).

Tento index je získán měřením vzdálenosti od plodu plodu k děložní stěně ve třech bodech, takže pravděpodobnost chyby je nízká.

Navzdory skutečnosti, že možné výkyvy tohoto indexu jsou velmi široké v rozmezí od 70 do 300 mm, nadměrné nebo nízké ukazatele mohou ohrozit vývoj těhotenství a vyžadovat okamžitou lékařskou pomoc.

Tabulka s plodovým indexem

Závěr

V dnešní době je ultrazvuk během těhotenství nezbytnou metodou pro detekci patologií u zjevně zdravých pacientů. Vyznačuje se absolutní bezbolestností, bezpečností pro matku a plod, širokou dostupností.

Díky zavedení tří povinných perinatálních projekcí pomohlo mnoha ženám a zachránilo se mnoho dětí..

Článek podrobně popisuje, jak dlouho a za jakým účelem se provádí screening pro druhý trimestr těhotenství..

Jaký týden provádějí 2 trimestry plánovaný nebo opakovaný ultrazvuk: na co se dívají, jak dlouho to trvá, interpretaci norem a patologických údajů podle tabulky

Ve 2. trimestru těhotenství se plod aktivně vyvíjí nejdůležitější orgány, které vyžadují lékařský dohled.

Právě v tomto období je pomocí ultrazvukové diagnostiky možné pozorovat patologie ve vývoji a včas je eliminovat nebo opravit. 2 trimestr zahrnuje jeden plánovaný ultrazvuk, a je-li to nutné, je možná další studie.

Ujistěte se, že ultrazvuk ve druhém trimestru

Ultrazvuk ve 2. trimestru je povinný typ studie, která je běžně prováděna pro všechny těhotné ženy. Žena má právo jej odmítnout, ale v tomto případě bude muset převzít veškerou odpovědnost. Žádné poškození a vysoký obsah informací - dobré důvody pro důvěřování specialistovi a provedení ultrazvuku.

Odpovědný přístup k vašemu zdraví a vývoji vašeho dítěte zahrnuje plánovaný ultrazvuk.

Jak to jde

Ultrazvuk ve 2. trimestru těhotenství se provádí transabdominálně, protože velikost plodu již umožňuje jeho zobrazení břišní stěnou.

Transvaginální senzor je zkoumán ve vzácných případech, kdy existuje podezření na cervikální patologii. Pokud vezmeme v úvahu toto dítě, nebude fungovat kvůli jeho větší velikosti.

Není nutné vyplňovat močový měchýř - amniotická tekutina je dostatečná k tomu, aby byla studie co možná nejinformativní.

Jaký týden je jmenován

Plánovaný ultrazvuk ve 2. trimestru je předepsán v období od 19 do 22 týdnů. Jedná se o polovinu těhotenství, kdy je již většina orgánů plodu formována a nadále se vyvíjí.

V tomto okamžiku lze identifikovat patologie, které jsou neslučitelné se životem nebo vážnými chromozomálními abnormalitami.

Většina vývojových patologií může být napravena i v děloze, díky čemuž se kvalita života dítěte po narození nezhorší.

Jak dlouho

Trvání ultrazvukového vyšetření závisí na odborníkovi a stavu plodu. Při absenci patologií a standardního vývoje to netrvá déle než 15-30 minut. Obzvláště důkladná studie, která zabere více času, může být nezbytná v následujících případech:

 • přítomnost závažných genetických patologií v rodině budoucích rodičů;
 • historie těžkého těhotenství nebo patologie;
 • jizvy na děloze nebo na jejím krku;
 • nestandardní vývoj plodu;
 • podezření na abnormality plodu.

Jak se připravit

Příprava na studii v této době není nutná. Ovoce je již dostatečně velké, aby bylo vidět z jakéhokoli úhlu. Je vhodné se vyvarovat fyzického a nervového napětí den před odjezdem k lékaři, aby se vyloučily faktory ovlivňující pohybovou aktivitu plodu..

Co se dívají

Ve 2. trimestru se provádí jeden z nejdůležitějších ultrazvuků. V přítomnosti patologií ve vývoji jsou nejčastěji pozorovány právě v tomto období. Lékař pečlivě zkoumá ženu ve dvou směrech:

 • stav plodu, placenta, plodová voda;
 • stav reprodukčních orgánů ženy.

U dítěte lékař hodnotí vývoj vnitřních orgánů, krevní oběh mezi plotem a placentou, určuje, zda má dostatek kyslíku a živin.

Velká pozornost je věnována jeho velikosti, měřenému obvodu hlavy, břicha, délce končetin.

V této době je nasolabiální trojúhelník jasně viditelný, jehož vzhled nám umožňuje včas navrhnout závažné patologie, jako je rozštěp nebo vlčí rty.

Po zkoumání plodu lékař zkoumá stav placenty: stupeň vyspělosti a tloušťku. Množství plodové vody by také mělo odpovídat normě a děložní hrdlo je v ideálním případě pevně uzavřeno a nemá velikost větší než 3 cm..

Transkript ultrazvuku ve druhém trimestru: indikátory normy

Lékař porovnává výsledky studií s normálními ukazateli, které jsou přibližně stejné pro všechny těhotné ženy.

Velké zpoždění nebo překročení normy vyžaduje pečlivější sledování av některých případech se stávají důvodem hospitalizace. Hmotnost plodu na plánovaném ultrazvuku po 20 týdnech je obvykle 250 až 350 g a jeho výška je 16 až 23 cm. Srdeční frekvence je 150-160 tepů za minutu.

Ženské děložní hrdlo není obvykle kratší než 3 cm. Při studiu toku krve upozorňuje lékař na pupeční šňůru: musí obsahovat 2 žíly a 2 tepny, pouze v tomto případě bude normální zásobování krví v systému matka-placenta-plod. Tloušťka placenty je 16,7 - 28,6 mm a její zralost prvního stupně.

Může znovu bodovat

Druhý ultrazvuk ve 2. trimestru je předepsán v případech, kdy má lékař podezření na přítomnost patologií. Malé zpoždění ve vývoji plodu vyžaduje posouzení jeho stavu v dynamice a patologie identifikované v první studii vyžadují neustálé sledování..

Ultrazvukové vyšetření ve 2. trimestru může být provedeno při každém jmenování, je-li to nutné ke sledování vývoje plodu. Předchozí narození císařským řezem naznačují kontrolu tloušťky jizvy, což vyžaduje časté studie na konci druhého trimestru.

Ultrazvuk ve 2. trimestru - standardní postup, který provádí každá nastávající matka.

Při závažných patologiích neslučitelných se životem je v této fázi stále ještě možné těhotenství ukončit s minimálním poškozením fyzického a psychického zdraví matky.

Včasné identifikované nemoci, které lze napravit, umožňují včasné ošetření. V některých případech je plod provozován in utero, což mu umožňuje, aby se narodil úplně zdravý..

Screening 2 trimestrů: podmínky ultrazvuku, normy, dekódování výsledků, cena

S nástupem těhotenství každá žena pravidelně navštěvuje lékaře, podrobuje se laboratorním testům, podrobuje se ultrazvukovému vyšetření (2 trimestrální screening), které umožňují posoudit stav plodu, identifikovat nejmenší změny nebo vývojové patologie. V průběhu těhotenství by měla žena podstoupit tři rutinní vyšetření. Pokud existuje podezření na patologii, přítomnost chronických nemocí v anamnéze ženy, lze zvýšit počet ultrazvukových výkonů. Je prokázáno, že ultrazvuk je bezpečná a informativní metoda výzkumu, která nepoškodí plod, neovlivňuje průběh těhotenství. Ve druhém trimestru těhotenství lékař předepisuje screening, který poskytuje soubor studií, včetně ultrazvukové diagnostiky a laboratorních testů krve a moči. Diagnostické výsledky pomáhají lékaři určit normy a možné komplikace, rozpoznat abnormality nebo vrozené patologie.

Druhý screening těhotných žen se provádí ve druhém trimestru těhotenství. Je povinná, provádí se po 16-19 týdnech.

Hlavními indikátory, na něž upozorňuje lékař, jsou hCG (lidský chorionický gonadotropin), AFP (alfa-fetoprotein) a volný estriol (E3), jakož i výsledky ultrazvuku. Pokud existuje podezření na patologii, může být předepsán screeningový test pro stanovení hormonálních hladin..

Screening ve 2. trimestru by neměl vyděsit těhotnou ženu, protože se jedná o povinnou metodu výzkumu. Pokud těhotenství pokračuje bez komplikací, není nutné podstoupit úplnou diagnózu, můžete to udělat s ultrazvukovou diagnostikou.

Abychom se podrobněji seznámili s screeningem, je důležité vědět, kdy je předepsáno, jaké jsou jeho normy a odchylky, a jak se řádně připravit na postup, aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků.

Potřebují těhotné ženy druhý screening?

Hlavním účelem screeningu ve druhém trimestru je identifikovat malformace plodu a identifikovat možná rizika pro nastávající matku.

Tato výzkumná metoda je předepsána k potvrzení nebo vyvrácení různých rizik, která byla získána během počáteční diagnózy v prvním trimestru.

Úplný screening není předepsán všem ženám, ale pouze těm, kteří jsou ohroženi, trpí chronickými patologiemi nebo mají těžko poroditelné dítě. Hlavní podmínky diagnostiky jsou následující stavy a nemoci:

 • věk ženy po 35 letech;
 • špatná dědičnost;
 • genetická onemocnění;
 • virová onemocnění v prvním trimestru;
 • potraty, blednutí plodu, mimoděložní těhotenství v minulosti;
 • Početí dítěte blízkými příbuznými;
 • rodičovská závislost na drogách, alkoholu;
 • užívání léků, které jsou během těhotenství zakázány;
 • autoimunitní onemocnění;
 • chronická onemocnění vnitřních orgánů a systémů, které mohou poškodit plod, ovlivnit jeho růst a vývoj.

Indikací pro screening mohou být také jiná onemocnění nebo stavy, které mohou vést k rozvoji patologií plodu..

Pro diagnózu není nutné mít žádné zdravotní problémy. Pokud si žena přeje podstoupit screening, aby ověřil zdravý vývoj plodu, lékař rozhodne pokyny.

Tento postup je zcela bezpečný jak pro samotnou ženu, tak pro její nenarozené dítě..

Co se dívají na ultrazvuk ve druhém trimestru

Ve druhém trimestru těhotenství je plod zcela formován, takže lékaři, kteří mají na ruce výsledky vyšetření, mohou snadno určit, zda jsou v jeho vývoji přítomny abnormality nebo patologie. Druhé screeningové vyšetření umožňuje lékaři identifikovat mnoho abnormalit plodu, včetně:

 1. malformace mozku nebo míchy;
 2. patologie jater;
 3. gastrointestinální anomálie.
 4. rozštěp obličeje;
 5. srdeční vady;
 6. vady končetin.

Abnormality a defekty, které mohou být detekovány při 2. screeningu, nejsou často korigovány, často slouží jako indikace ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů. Kromě patologií určuje tato výzkumná metoda přítomnost markerů chromozomálních abnormalit plodu, mezi nimiž:

 1. zpomalení embryí;
 2. hodně nebo málo vody;
 3. pyeloectasia;
 4. ventriculomegaly;
 5. nedostatečně vyvinutá délka tubulární kosti;
 6. cystické plexy mozku nebo míchy.

Díky výsledkům je možné identifikovat další patologie vývoje plodu. Ultrazvuková diagnostika také umožňuje získat informativní výsledky o vývoji a růstu plodu, posoudit normy a odchylky:

 1. struktura obličeje (velikost nosní kosti, nosu, uší, očí);
 2. velikost, hmotnost plodu;
 3. plicní zralost;
 4. struktura mozku, srdce, krevních cév, střev a jiných vnitřních orgánů;
 5. počet prstů na horních a dolních končetinách;
 6. tloušťka a stupeň zralosti placenty;
 7. stav dělohy a jejích příloh;
 8. Amniotické vody.

Ultrazvukové vyšetření ve 2. trimestru umožňuje určit pohlaví dítěte s přesností 90%, odhalit sebemenší poruchy jeho vývoje. Po absolvování screeningu jsou všechny výsledky a přepisy připojeny k těhotné kartě a předány lékaři, která těhotnou ženu vede.

Screening ve druhém trimestru zahrnuje odběr krve z žíly, což je považováno za povinné, pokud existuje podezření na patologii. Pokud jsou výsledky ultrazvuku uspokojivé, nedochází k podezření na abnormalitu, krevní test nemusí být předepsán. Na rozdíl od prvního trimestru vyhodnocuje krevní test ve druhém trimestru mírně odlišné parametry, včetně:

 1. množství lidského chorionického gonadotropinu (hCG);
 2. volný estriol;
 3. indikátory alfa-fetoproteinu (AFP);
 4. inhibovat obsah A.

Ultrazvuk a analýza krve během druhého screeningu s přesností 85% určují dynamiku genetických abnormalit, které byly identifikovány v prvním trimestru.

Po absolvování všech testů budou výsledky připraveny do týdne. Rozluštit jejich výsledky může pouze lékař. S dobrými výsledky screeningu by hladiny ACE v séru měly být přibližně 15 - 95 U / ml.

Při špatných výsledcích bude zvýšena hladina bílkovin, což může být příznakem takových patologií, jako je atrézie jícnu, nekróza jater, pupeční kýla a další.

Se sníženým obsahem bílkovin se zvyšuje riziko vzniku Downova syndromu nebo úmrtí plodu.

Screeningové indikátory 2. trimestru jsou velmi důležité pro těhotnou ženu a plod, takže je velmi důležité nejen řádně se připravit na vyšetření, ale také konzultovat kvalifikovaný lékař o přepisu. Je důležité pochopit, že život nenarozeného dítěte závisí na správném dešifrování.

Jak se připravit na druhou perinatální diagnostiku

Pro screening ve druhém trimestru není nutná zvláštní příprava, ale přesto, aby se dosáhlo spolehlivých výsledků, musí žena dodržovat některá pravidla.

 1. Krev by měla být odebrána na lačný žaludek. Jíst jakékoli jídlo, stejně jako tekutiny, může zkreslit výsledky analýzy. Krevní test je nejlepší ráno.
 2. 1 den před darováním se musíte vzdát sladkých jídel a potravin, které mohou vyvolat alergickou reakci.
 3. Ultrazvuk nevyžaduje žádnou přípravu. Naplnění močového měchýře není nutné. Diagnostiku lze provádět kdykoli během dne..

Mnoho lékařů v oboru porodnictví a gynekologie zajišťuje, že žena potřebuje morální přípravu, podporu rodin. Je důležité, aby se žena naladila na pozitivní výsledky, doufala a věřila v dobré výsledky.

Kdy tato studie probíhá

Screening ve 2. trimestru těhotenství se doporučuje nejdříve 16., ale nejpozději 20. týden těhotenství. Mnoho lékařů doporučuje diagnózu v 17-18 týdnech. Během tohoto období je možné přesně posoudit stav plodu, odhalit sebemenší změny a patologie vývoje plodu..

Pokud se u plodu vyskytnou abnormality nebo u nich existuje podezření, mohou být ve druhém trimestru předepsány další diagnostické metody. Těhotné ženě může být předepsána konzultace s genetičkou a dalšími odborníky.

Jaká je studie

Ultrazvuk a krevní testy by měly být prováděny na stejné klinice ve stejný den. Tyto diagnostické metody nezpůsobují ženám žádné potíže, s výjimkou těch, kdo se bojí darovat krev ze žíly.

Po výsledku ultrazvuku, identifikaci jakýchkoli patologií, lékař pošle ženu na biochemický krevní test. V případě výskytu patologií daruje žena v laboratoři krev ze žíly. Objem plotu je od 3 do 5 ml.

Na výsledky laboratorní diagnostiky je třeba počkat několik dní, zatímco dešifrování ultrazvuku lze získat ihned po zákroku.

Po výsledcích studie je lékař porovná s ukazateli normální a odchylky.

Na základě výsledků vyšetření má odborník příležitost získat úplný obrázek, identifikovat nebo vyloučit patologie, poskytnout užitečná doporučení. V případě potřeby lze těhotné ženě předepsat další výzkumné metody..

Rozdělení výsledků

V závislosti na klinice, laboratoři se výsledky mohou mírně lišit, takže lékaři doporučují, abyste byli vyšetřeni pouze na klinikách s dobrou pověstí, kde je k dispozici nejnovější vybavení pro laboratorní a instrumentální diagnostiku..

Ultrazvuk je dešifrován uzistským lékařem, po kterém je předán ošetřujícímu lékaři. Analýzy, ultrazvukové výsledky zvládne pouze lékař.

Se zvýšenými nebo sníženými ukazateli existuje riziko patologie u plodu a ženy.

 • Snížená AFP - známka Downova syndromu, fetální smrti nebo nesprávného těhotenství.
 • Zvýšená AFP - malformace centrálního nervového systému, Meckelův syndrom, patologie jater (nekróza).
 • Vysoký hCG - Downův nebo Klinefelterův syndrom.
 • Nízké hCG - vysoké riziko Edwardsova syndromu.
 • Snížený estriol - intrauterinní infekce, Down, fetoplacentární nedostatečnost, riziko předčasného porodu.
 • Zvýšený estriol - vnitřní onemocnění jater matky, vícenásobné těhotenství nebo velký plod.

Krevní test není konečným výsledkem pro stanovení konečné diagnózy. Pokud je podezření na patologii, je předepsána amniocentéza, která spočívá v propíchnutí břišní stěny s následným odběrem amniotické tekutiny. Výsledky tohoto testu poskytují přesné výsledky o stavu plodu s pravděpodobností 99%.

Přes údajné informace o ukazatelích, které mohou být přítomny v dekódování analýzy a naznačují patologii těhotenství, konečné rozhodnutí učiní lékař a až po opakovaných a doplňujících testech.

Normy ukazatelů

Aby bylo možné výsledky vyšetření dešifrovat, porovnává je lékař s normální tabulkou. V případě odchylek odborník uzavírá, jmenuje další nebo opakované testy.

 • K rozluštění screeningu 2. trimestru může lékař navázat na normální stůl.
 • Tabulka obsahuje pouze údajné dešifrovací parametry, které naznačují normální průběh těhotenství a nepřítomnost patologií u plodu.
 • Důležité není jen dekódování krevního testu, ale také ultrazvukové vyšetření. Při normálním výkonu bude dešifrování obsahovat následující parametry:
 • Těhotenství 16 - 17 týdnů.
 1. Hmotnost ovoce - 100 - 140 g.
 2. Délka plodu je 11,6 - 13 cm.
 3. Obvod břicha - od 88 do 131 mm.
 4. Obvod hlavy - od 112 do 145 mm.
 5. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 41 do 49 mm.
 6. Velikost biparietálu - od 31 do 37 mm.
 7. Délka holenní kosti - od 15 do 25 mm.
 8. Délka stehenní kosti je od 17 do 28 mm.
 9. Délka kostí předloktí je od 12 do 21 mm.
 10. Délka humeru je od 15 do 25 mm.
 11. Index plodové vody - 73–211.

Těhotenství 18 - 19 týdnů

 1. Hmotnost ovoce - 190 - 240 g.
 2. Délka ovoce - 14,2 - 15,3 cm.
 3. Obvod břicha - od 104 do 154 mm.
 4. Obvod hlavy - od 141 do 174 mm.
 5. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 49 do 63 mm.
 6. Biparietální velikost - od 37 do 49 mm.
 7. Délka holenní kosti - od 20 do 31 mm.
 8. Délka stehenní kosti je od 23 do 34 mm.
 9. Délka kostí předloktí je od 17 do 26 mm.
 10. Délka humeru je od 20 do 31 mm.
 11. Index plodové vody - 80–225.

Výsledky výzkumu umožňují lékaři určit důležité ukazatele ve vývoji plodové charakteristiky 2. trimestru těhotenství. Konečné rozhodnutí však učiní lékař individuálně pro každého pacienta.

Odpovědi na nejčastější výzkumné otázky

Ženy, které mají být podrobeny screeningu ve 2. trimestru těhotenství, vždy zažívají úzkost, zejména pokud jde o možné patologie. Při konzultaci s lékařem ženy často kladou lékařům otázky, na které se pokusíme odpovědět.

Otázka: Ve kterém týdnu těhotenství je nejlepší provést 2. screening??

Odpověď: Vyšetření druhého screeningu lze provést v období 16-20 týdnů těhotenství. Nejpřesnější výsledky lze získat za 17-18 týdnů.

Otázka: Je nutné darovat krev ze žíly při druhém screeningu?

Odpověď: Pokud máte podezření na patologii, je to povinné. Pokud výsledky ultrazvuku ukazují normální hodnoty, nedochází k odchylkám od normy, těhotenství postupuje dobře, analýza nemusí být provedena..

 1. Otázka: Co je součástí 2. screeningového vyšetření??
 2. Odpověď: Screening druhého trimestru se skládá z ultrazvukové diagnostiky a analýzy žilní krve.
 3. Otázka: Je druhý screening povinný??
 4. Odpověď: Pokud byly během prvního screeningu v 1. trimestru nalezeny patologie, těhotenství je obtížné, žena je starší 35 let nebo má v anamnéze chronická onemocnění, pak se ujistěte, že.

Screening price 2 terms

Screening 2. trimestru je jednou z důležitých výzkumných metod, která umožňuje včasnou identifikaci abnormalit ve vývoji plodu. Pro špatné výsledky, defekty nebo defekty ve vývoji plodu se doporučuje ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů.

Druhý screening během těhotenství - přepis ukazatelů a norem

Zkouška se provádí mezi 16 a 20 týdny těhotenství a skládá se ze dvou fází: ultrazvuk a biochemický screening. Při absenci jakýchkoli abnormalit na ultrazvuku není trojitý test často předepsán.

Obecně je screening na druhý trimestr těhotenství dobrovolným postupem. V některých případech mohou být výsledky falešně pozitivní, což vyvolává stres a negativně ovlivňuje zdraví matky.

Na druhé straně díky takové diagnostice je možné identifikovat a včas eliminovat faktory, které brání normálnímu průběhu těhotenství..

Prenatální screening - všechny typy diagnostiky a popis

Ultrazvuk

 • Uvedený typ diagnózy umožňuje provést úplné posouzení úrovně vývoje plodu, potvrdit nebo vyvrátit přítomnost fyziologických abnormalit..
 • Díky věku dítěte můžete pomocí ultrazvukového senzoru zaznamenat následující indikátory:

1. Sex

Pohlaví lze určit, je-li embryo správně umístěno.

V opačném případě zůstanou budoucí rodiče v nevědomosti až do příštího screeningu nebo do narození dítěte.

2. Fetometrická data plodu

Zahrnují několik složek:

 • Délka humeru a předloktí. Lékař kontroluje přítomnost veškeré kostní tkáně, symetrii předloktí.
 • Rozměry kosti stehenní a dolní končetiny. Počítá se počet prstů a prstů na nohou
 • Obvod břicha.
 • Fronto-týlní velikost a biparentální parametry hlavy embrya.
 • Obvod hlavy.
 • Délka nosní kosti. Normy studovaného předmětu studie jsou: 3,7-7,3 mm v 16-17 týdnech těhotenství; 5,3 - 8,1 mm v 18-19 týdnech; 5,8-8,3 mm ve 20-21 týdnech. Pokud jsou předchozí ukazatele normální, ale existují odchylky od této složky, má se za to, že plod nemá žádné chromozomální abnormality.

S významnými odchylkami od normy všech těchto ukazatelů existují dvě možnosti:

 • Věk plodu byl původně stanoven nesprávně.
 • Embryo se vyvíjí s určitými patologiemi..

Lékař opraví následující nuance:

 1. Přítomnost ledvin, jejich symetrie.
 2. Umístění vnitřních orgánů: močový měchýř, plíce, žaludek atd..
 3. Struktura obličejových kostí. Na tomto ultrazvuku mohou být detekovány defekty v anatomii horního rtu.
 4. Struktura srdce ve čtyřkomorové sekci.
 5. Rozměry mozečku, laterální komory mozku, velká cisterna embrya.

4. Informace o placentě

Nejúspěšnějším místem pro připojení placenty je zadní stěna dělohy nebo oblast blízko jejího dna.

V této situaci, pokud je placenta umístěna na přední stěně dělohy, existuje riziko, že se v budoucnu odpojí.

Struktura placenty od 16 do 20 týdnů by měla být stejná. V případě odchylek je předepsána léčba zaměřená na normalizaci krevního oběhu.

5. Množství plodové vody (plodové vody)

S mírným nedostatkem vody jsou terapeutická opatření omezena na vitamínovou terapii, dietní úpravu a omezení fyzické aktivity..

Jak se provádí analýza plodové vody?

Těžké oligohydramnie vyžadují vážnější opatření, která budou zahrnovat i speciální léky. Důvodem je skutečnost, že takový jev může nepříznivě ovlivnit vývoj končetin a páteře embrya, vyvolat anomálie v nervovém systému. Děti, které se narodily v podmínkách nízké hladiny vody, často trpí mentální retardací a řídnutím.

Neméně nebezpečný pro plod je výrazný polyhydramnios. Těhotná žena je v takových situacích nejčastěji hospitalizována a je předepsána komplexní léčba.

6. Počet plavidel pupeční šňůry

Norma se považuje za stav, kdy má plod dvě tepny a jednu žílu.

V situacích, kdy ultrazvukové vyšetření odhalilo méně cév, panika za to nestojí. Dobré výsledky biochemické analýzy krve i absence abnormalit ve vývoji plodu (podle ultrazvukové diagnostiky) ukazují, že jediná tepna zcela kompenzovala práci nepřítomných.

Pokud je na pupeční šňůře diagnostikováno dítě s přítomností pouze jedné nádoby - nejpravděpodobněji se narodí s malou hmotností a jak roste, může dojít k chybám v práci srdce. Tato situace vyžaduje pravidelné sledování příslušným lékařem..

V budoucnu by rodiče měli sledovat správnou výživu, posilovat ochranné reakce těla dítěte.

Lékař upozorňuje na velikost děložního čípku.

Pokud je ve srovnání s předchozím screeningem pozorováno jeho zkrácení (méně než 30 mm), otevření nebo změkčení tkání, může být pesar předepsán pro zachování těhotenství.

Trojitý test

Po ultrazvukovém vyšetření těhotná žena očekává následující screeningový krok: biochemickou analýzu žilní krve.

Hlavním úkolem tohoto testování je určit tři ukazatele:

1. Volný estriol - pohlavní hormon, který se cítí od prvních dnů tvorby placenty a jejíž hladina se zvyšuje každý měsíc: 1,18–5, 52 ng / ml v 16. až 17. týdnu těhotenství; 2,42-11,20 ng / ml po 18-19 týdnech; 3,9-10,0 ve 20-21 týdnech.

Kritické (40% nebo více) snížení dotyčného hormonu může být výsledkem několika jevů:

 • Existuje riziko potratu.
 • Existují určité abnormality ve vývoji nervové trubice embrya nebo jeho vnitřních orgánů. To se týká zejména nadledvin..
 • Ve struktuře placenty se vyskytly závažné abnormality.
 • Existuje nitroděložní infekce.
 • Plod je diagnostikován s Downovým syndromem.
 • V době trojitého testu byla těhotná žena léčena antibiotiky.

2 screening během těhotenství z A do Z

Co je to 2 screening? Proč je postup nutný? A kolik indikátorů je studováno? Všechny tyto starosti nastávající matky.

Co je součástí screeningu 2 trimestrů?

Fáze druhého promítání:

 • ultrazvukové vyšetření 2 trimestrů;
 • krevní test na hladiny hormonů (biochemie) - v současné době provádí podle indikací.

Pro diagnostiku ultrazvukem nejsou nutná přípravná opatření. Biochemická analýza je uvedena na lačný žaludek.

Kdy je promítání?

Načasování druhého screeningu během těhotenství je následující:

 • Biochemický screening se provádí mezi 16-20 týdny. Tento čas je diagnosticky významný jak pro účinnost ultrazvukového diagnostického postupu, tak pro darování krve biochemii a stanovení hladin hormonů..
 • Postup pro perinatální ultrazvukové vyšetření se nejlépe provádí o něco později - po biochemii - po 20–22 týdnech.

Nezapomeňte, že údaje o zkoušce mohou dešifrovat pouze porodník-gynekolog při osobní konzultaci..

Výsledky biochemického screeningu

Při dekódování krevního testu se odhaduje hladina následujících hormonů v krvi:

 • AFP (a-fetoprotein);
 • EZ (estriol);
 • HCG (lidský chorionický gonadotropin).

Normy jsou uvedeny v tabulce:

Hladiny hormonů by měly být mezi 0,5 MoM a 2,5 MoM. Pokud se výsledky liší od uvedeného rozsahu, je žena poslána na konzultaci s genetikem.

Ultrazvukové screeningové standardy

3D ultrazvuk ve 2. trimestru

Ultrazvuk vám umožňuje posoudit stav dělohy, placentu, pupeční šňůru, plod a také určit pohlaví nenarozeného dítěte. Při ultrazvukovém vyšetření provede lékař hodnocení:

 • lícní kosti lebky, rysy obličeje, jejich velikost a umístění;
 • vývoj oční bulvy;
 • páteř;
 • stav plic, jejich stupeň zralosti;
 • vývoj mozkových struktur a srdce;
 • systémy močového a gastrointestinálního traktu;
 • fetální fetometrické indikátory;
 • přítomnost vizuálně rozlišitelných genetických abnormalit (počet končetin, prstů).

3D ultrazvuk ve 2. trimestru

Normy pro některá období těhotenství jsou uvedena v tabulce:

V tabulce jsou uvedeny následující údaje:

 • OG - obvod hlavy,
 • DP - délka humeru,
 • DPP - délka kostí předloktí,
 • DB - délka stehna,
 • Chladivo - obvod břicha,
 • DG - délka kostí nohy,
 • fronto-týlní a biparietální dimenze,
 • index plodové vody (IAI).

To jsou hlavní ukazatele, které jsou informativní o vývoji plodu, přítomnosti nebo nepřítomnosti anomálií v jeho struktuře.

- tabulka velikostí plodů v týdnu těhotenství: https: //uzimetod.com/prenatal/tablitsa-razmerov-ploda.html

Proč provádět ultrazvuk 2 trimestru těhotenství

K čemu je druhé ultrazvukové vyšetření provedeno? Tento postup je nezbytný pro sledování stavu plodu a zdraví matky..

Jak dlouho trvá tento postup, aby bylo zajištěno, že získané údaje jsou přesné? Screening 2 trimestrů se provádí v období od 18 do 21 týdnů těhotenství. Je nutné dodržet lhůty..

Indikace ke zkoušce

Ultrazvuk (2 trimestry těhotenství) je nezbytný k přesnému určení jednotlivých ukazatelů a k přesnému posouzení stavu plodu. Screening provedený poprvé nemusí znamenat vícenásobné těhotenství, takže je třeba znovu provést vyšetření. V této fázi je možné přesně určit počet plodů.

Screening během těhotenství vám umožní zjistit prezentaci plodu, hmotnost a jeho velikost. Výsledky testu odrážejí:

 • srdeční frekvence plodu;
 • stav obličejových kostí lebky, který částečně eliminuje Downův syndrom;
 • délka spárovaných kostí;
 • stav páteře, hrudníku;
 • objem plodové vody;
 • stav, stupeň zralosti placenty;
 • anatomie celého komplexu vnitřních orgánů dítěte;
 • posouzení malformací;
 • Je tón stěn dělohy normální, v jakém stavu je krk orgánu;
 • přítomnost nebo nepřítomnost zapletení kabelu, jeho stav.

Pokud je těhotná žena již ve 2. trimestru, je během tohoto období docela přijatelné určit pohlaví dítěte. Tento indikátor se však v protokolu ultrazvukového vyšetření neodráží, je volitelný.

Metodika přípravy a implementace

Pro provedení ultrazvuku 2 trimestrů se neprovádějí speciální přípravné akce. Ve střevech těhotné ženy může být obsaženo jakékoli množství plynu, přesto zůstává kvůli zvětšené děloze posunutý. 2 screening zahrnuje ultrazvuk pomocí transabdominální metody.

Postup je následující: lékař zkoumá dělohu a plod skrze přední břišní stěnu. Když je provedeno druhé vyšetření, musí žena jen ležet na gauči, lékař ošetřuje kůži břicha pomocí speciálního gelu, poté prochází senzorem.

Kde se nejlépe provádí ultrazvuk? Doporučujeme kontaktovat soukromou kliniku nebo svého gynekologa. Na základě individuálního stavu matky a vlastností průběhu těhotenství řekne lékař, kolik týdnů by mělo být manipulováno.

Co je to cervikometrie?

Dešifrování

Druhý screeningový ultrazvuk vám umožní prozkoumat sadu indikátorů. Je důležité provést fetometrii - jedná se o proces měření nejvýznamnějších rozměrů plodu. Výsledky odrážejí:

 1. Velikost biparietální hlavy dítěte.
 2. Obvod břicha a hlavy. Odhadněte parametry a vypočítejte jejich poměr.
 3. Fronto-týlní dimenze.
 4. Tvary hlavy (cefalický index).
 5. Velikost kyčelní kosti.
 6. Délka párových trubkovitých kostí.
 7. Poměr DBK a chladicí kapaliny.

Studie spočívá v tom, že lékař porovnává získané hodnoty a normy. Hlavní ukazatele fetometrie jsou charakterizovány některými hodnotami v určitých týdnech těhotenství. Například v období od 17 do 19 týdnů se pro BDP stanoví norma od 36 do 43 cm, pro chladicí kapalinu od 96 do 120 cm, pro DBK od 24 do 30 cm.

Norma pro každý z ukazatelů se postupem času zvyšuje. Mění horní i dolní mez. Speciální tabulka odráží všechny normální hodnoty vývoje různých fetálních parametrů.

Interpretaci výsledků provádí pouze odborník. Vzhledem k tomu, že se rozměry plodu měří přesně během druhého screeningu, lékař dokáže přesně diagnostikovat.

Pokud výsledky nesplňují regulační hodnoty, může to znamenat vývojové zpoždění, vrozené vady u nenarozeného dítěte.

Při dodržení normy ve všech nezbytných ukazatelích se potvrdí gestační věk a uspokojivá rychlost růstu plodu.

Pravděpodobné odchylky

Podle výsledků screeningu lze detekovat retardaci intrauterinního růstu. Je schopna změnit tvar budoucího dítěte. Rozlišujte mezi asymetrickými a symetrickými tvary. Příznakem symetrického WZRP je proporcionální vývoj. V tomto případě není normou gestačního věku dosažena získaná hodnota fetometrie.

Výsledky screeningu ukazují na asymetrickou intrauterinní retardaci růstu. Mohou to být následující:

 • Chladivo nedosahuje normativní hodnoty;
 • velikost hlavy, DBK normální po dlouhou dobu;
 • poměr výfukových plynů k chladivu, DBK a chladivu se zvýšil.

Co ukazuje ultrazvuk po 20 týdnech těhotenství

Výsledky screeningu mohou naznačovat různé stupně CDW. První úroveň odráží zpoždění několika týdnů. Ve druhém stupni je pozorováno zpoždění 3 - 4 týdny, po dobu 3 - od 5 týdnů nebo více.

Ultrazvukové vyšetření odhaluje abnormality spojené s vývojem plodu. Za tímto účelem je hodnocena struktura všech vnitřních orgánů.

Ultrazvukové zařízení umožňuje kontrolu na různých úrovních průřezů dané části těla.

Pokud je to nutné, lékař vyloučí jakoukoli z neobvyklých forem, včetně případu, kdy je odhalen dvojitý obrys hlavy, což ukazuje na přítomnost hydrocefalu. Studie zkoumá integritu lebečních kostí.

Lékař přímo vyhodnocuje všechny dočasné nebo prozatímní orgány. Mluvíme o placentě, množství plodové vody, pupeční šňůře. Při vyšetření je věnována pozornost lokalizaci placenty, její umístění ve vztahu k vnitřnímu hltanu děložního čípku. Při hodnocení pupeční šňůry se počítají cévy, určuje se přítomnost smyček, možnost propletení plodu.

Musí být vyhodnocen tón dělohy, jsou vyšetřeny její stěny. To je nezbytné k identifikaci nádorů nebo myomatózních uzlů. Pokud byla operace na děloze dříve přenesena, bude nutné posoudit životaschopnost jizvy.

Některé matky věří, že neustálé ozařování plodu zařízením negativně ovlivňuje stav budoucího dítěte. Dopad tohoto typu výzkumu je však zanedbatelný, zatímco při screeningu můžete předem identifikovat pravděpodobné problémy a odstranit je v rané fázi nebo zabránit vzniku komplikací během porodu..

Články O Neplodnosti