Hlavní Zdraví

Co dělat, když dítě nepřevrátí žaludek své matky (pánevní prezentace)?

Pánevní prezentace dítěte v lůně je pozice, kdy je dítě v době porodu umístěno do hýždí nebo nohou, nikoli hlavou dolů. Většina dětí je určena s pozicí 32 až 34 týdnů, ale některé 35 až 36 týdnů.

V době porodu sedí asi 3-5% dětí se zadkem nebo nohama dolů a v období 21–24 týdnů se pánevní projev vyskytuje již u 33% těhotných žen..

Klasická porodnictví označuje narození v pánevní podobě k patologickým narozením, tj. K těm, která nejsou normální. Z tohoto důvodu v současné době až 80-90% těhotenství v pánevní prezentaci končí plánovanou císařskou sekcí.

Při takovém porodu nese dítě zvláštní zatížení, protože cesta promyšlená přírodou je určena nejprve k postupnému průchodu hlavy, a to hýždí a nohou. Výše uvedené je potvrzeno skutečností, že riziko komplikací pro dítě během porodu přirozeným porodním kanálem se zvyšuje 9krát.

Jaká je pánevní prezentace plodu?

 1. Glutealní prezentace plodu, když jsou nohy dítěte prodlouženy podél těla (nazývá se také neúplné). Tato situace je nejčastější u všech prezentací pánve - v 65% případů; a hlavně v primiparous.
 2. Smíšené - když jsou nohy dítěte ohnuté na kolena (plné), to znamená, že dítě sedí v děloze v lotosové poloze a pouze hýždě směřují k východu z dělohy. K této prezentaci dochází ve 25% případů..
 3. Prezentace nohou se vyskytuje v 10% případů a častěji ve vícečetných případech. Je kompletní, když 2 nohy směřují k východu z dělohy, jedna noha je neúplná. Neúplná prezentace nohy při porodu se stane úplnou ve 30% případů.

Ve většině případů jsou děti určeny s ohledem na prezentaci 34-36 týdnů těhotenství. Všichni však znají příběhy, kdy se děti neuklidnily a neotočily se až do narození. Někteří se převalili v předvečer porodu - všechno je přísně individuální.

Proč se to stane?

Mnoho vědců tohoto problému najednou předložilo zcela odlišné teorie. Takové množství naprosto opačných přístupů potvrzuje, že přesná příčina pánevní prezentace nebyla zcela stanovena..

Nejpravděpodobnějšími příčinami pánevní prezentace, které lze dnes zmínit, jsou anatomické důvody: abnormality ve struktuře dělohy (sedlo, děloha se dvěma rohlíky, děložní myomy), strukturální rysy pánve (úzká nebo nepravidelně tvarovaná pánev). Někdy se říká o snížené pohyblivosti plodu, nezralosti vestibulárního aparátu, umístění placenty v oblasti úhlů trubice a mnoha dalších anatomických jevech.

V souvislosti s vývojem prenatální psychologie vědci v poslední době stále častěji naznačují, že pánevní prezentace plodu v době narození může být spojena se stresem matky nebo jinými psychologickými problémy. Má se za to, že dítě pociťuje všechny zážitky matky v lůně a může na ně tímto způsobem reagovat. Tvrdí se také, že negativní situace v životě těhotné ženy mohou vést nejen k pánevní, ale také k různým patologickým projevům hlavy (frontální, obličejové). Přesto víme, že většina moderních žen v megacities zažívá vážný stres alespoň jednou během těhotenství a ne každý má pánevní prezentaci..

Co tedy můžeme udělat, když zjistíme, že dítě je v pánevní prezentaci do 32–34 týdnů?

 1. Začněme s psychologií. Pokuste se eliminovat všechny stresové faktory a zahájit úzkou komunikaci s dítětem. Mluvte s ním častěji a požádejte ho, aby se převrátil. Zapojte se do lepení. Lepení - navázání úzkého kontaktu a neviditelného spojení s dítětem v lůně. Teplé, laskavé rozhovory s dítětem jsou velmi efektivní. Dítě je velmi citlivé a cítí se jako maminka. Obzvláště dobrého účinku při komunikaci s dítětem lze dosáhnout během relaxačních cvičení ve fázi přípravy na porod. Mluvíme více o relaxačních cvičeních v našem mateřském výcvikovém kurzu. Vizualizace může také pomoci, když si uvolněná matka představí, jak se dítě otočí nebo již sedí hlavou dolů, a snaží se to cítit. Pocit dítěte v jiné poloze může mít příznivý vliv na dosažení cíle - otáčení dítěte.
 2. Za druhé, od 30-32 týdnů těhotenství můžete provádět komplex 2krát denně se zvýšenou polohou pánve. Dítě, které je zvyklé čelit, se pokusí zaujmout pozici, která je pro něj charakteristická a bude v pánvi. Před cvičením nezapomeňte vzít teplou relaxační koupel (teplota vody - 36-37 stupňů), je možné se solí, je to možné s aromatickým olejem (například levandule relaxuje). Pod vlivem teplé vody se děloha uvolní a dítě má více manévrovacího prostoru.

Od 32 týdnů těhotenství můžete použít i jiné techniky:

 • Ležící na gauči otočte ze strany na stranu 10 minut 3krát denně.
 • Poloha kolen, dobře známá a milovaná těhotnými ženami, je pro každého lepší, když se hrudník dotkne podlahy. Zůstaňte v této poloze tak dlouho, jak jen můžete, a pak opatrně lehněte na hlaveň.
 • Nezapomeňte na bazén - pravidelné plavání může vašemu dítěti pomoci otočit se správným směrem.
 • Metoda světla: umístěte zdroj světla - baterku nebo lampu blíže k pubis. Existuje šance, že dítě bude mít zájem a začne se převracet na světlo.

Stejný trik lze udělat s hudbou pomocí sluchátek a pěkné hudby..

3. Pokud se dítě ve věku 35–36 týdnů nepřevrátilo a touha porodit sama o sobě je velmi velká, pak v této situaci existuje další metoda, na kterou naši porodníci dlouho zapomněli a nepoužili ji. V sousedních zemích Evropské unie (Litva, Lotyšsko, Estonsko) a na některých klinikách v Rusku je však možné obrátit dítě pomocí vnějšího tahu. Tento postup se provádí pod dohledem ultrazvukového vyšetření v blízkosti operačního sálu. Když mluvím s porodníky z Litvy, Lotyšska a Estonska, mohu říci, že jsou na svůj výkon v tomto postupu velmi hrdí - až 60% dětí sklopí hlavu a tím sníží frekvenci císařského řezu. Pokud potřebujete kontakty lékařů v těchto zemích, napište mi na viber +375 44 738 48 21 nebo na e-mail [email protected]

Během mé návštěvy porodnice na Furstadské Petrohradě. Porod přirozeným porodním kanálem s gluteální prezentací není v této nemocnici neobvyklý.

4. Přesto, že se v současné době v Běloruské republice pokoušejí neuskutečnit plánovaná porod v glutealské prezentaci, přesto k nim dochází. Většina porodnických gynekologů se zřejmě nechce porodit v pánevní prezentaci. Stále však existují předpoklady, kdy takové porody mohou bezpečně procházet přirozeným porodním kanálem:

· - odhadovaná hmotnost dítěte není vyšší než 3500 g.

· - glutealní nebo smíšený typ pánevní prezentace (podle ultrazvuku a vyšetření);

· - zralý a připravený porodní kanál, nástup porodu do 40 týdnů;

· - normální velikost a tvar pánve;

· - nedostatečné prodloužení hlavy dítěte podle palpace a ultrazvuku;

· - dobrý stav dítěte podle CTG a jednoduchá auskultace;

Cvičení pro těhotné ženy před porodem, aby se dítě obrátilo vzhůru nohama s pánevní prezentací

Krátce před narozením plodu v lůně zaujme pozici hlavou dolů. Právě tato pozice mu umožňuje volný pohyb po porodním kanálu. Po narození hlavy, největší části trupu dítěte, se cesta otevírá pro povýšení zbývajících částí těla.

Někdy je diagnostikována pánevní prezentace u budoucích žen v porodu - podélná poloha plodu v děložní dutině s nohama nebo hýždí směřujícími ke vstupu do malé pánve. Tato pozice je patologická a může způsobit komplikace v procesu dodání. Tato situace však není beznadějná. Ve většině případů se dítě pomocí speciálních cvičení otočí do správné polohy..

Příčiny poškození plodu

Proč je plod v děložní dutině v nesprávné poloze? K tomu přispívají následující faktory:

 • příliš úzké povodí budoucí ženy v práci;
 • zvýšený nebo snížený tonus dělohy;
 • krátká pupeční šňůra;
 • poloha placenty, zabraňující převrácení embrya;
 • neměnné držení těla ženy během spánku po celou noc;
 • nedostatek pohybové aktivity nastávající matky nebo naopak nadměrná fyzická aktivita;
 • časté stresy;
 • bohaté jídlo před spaním;
 • nadbytek nebo nedostatečný objem plodové vody;
 • vícenásobné těhotenství.

Druhy prezentace

Existuje mnoho možností prezentace plodu. Vnitřní umístění dítěte je určeno tou částí těla, která je umístěna (umístěna) blíže k východu z děložní dutiny. Některé pozice neovlivňují výsledek těhotenství, zatímco jiné naopak mohou komplikovat proces vyloučení plodu z dělohy. Tabulka poskytuje podrobné informace o tom, jaké typy prezentace plodu existují..

Druhy nitroděložního držení dítětePoddruhPrevalence,%obecné vlastnosti
HlavaOkcipitální95Hlava je umístěna nad vchodem do pánve ženy v práci
Čelo
Čelní
Obličej
Pelvic (gluteal)Chodidlo4-6Hýždě směřující k východu z děložní dutiny
Čistý gluteal
Smíšený
Příčný (šikmý)Chybí0,5-0,8Poloha dítěte je určena hlavou. Pokud je umístěn vlevo - první pozice, vpravo - druhá.

Kontraindikace pro speciální gymnastiku pro změnu polohy dítěte

Cvičení určená k potlačení plodu nelze provádět v následujících případech:

 • placenta previa, což vede k překrývajícímu se výstupu z děložní dutiny;
 • jizvy nebo novotvary na děloze;
 • riziko potratu;
 • příznaky pozdní toxikózy;
 • porušení srdce, jater, ledvin;
 • nadváha budoucí ženy při porodu;
 • nést první dítě po 30 letech;
 • úzká pánev;
 • abnormální struktura dělohy;
 • nadbytek nebo nedostatečný objem plodové vody;
 • propletení plodu pupeční šňůrou;
 • historie neplodnosti, potratu nebo mrtvého porodu;
 • abnormality plodu;
 • závažné patologie nesouvisející s reprodukčním systémem;
 • zvýšený tón dělohy;
 • vícenásobné těhotenství.

Soubor cvičení pro pánevní prezentaci

Existuje velké množství cvičení, která mohou pomoci otočit plod v pánevní prezentaci tak, aby zaujala správné místo a umožnila ženě porodit bez jakýchkoli komplikací. Chcete-li je provést správně, musíte se řídit videonávody. Takové opatření je povinné. Pokud uděláte alespoň jeden nesprávný tah, můžete dítě vážně poškodit.

Metodika I.F.Dikan

Pro přeměnu dítěte z pánevní prezentace na správnou pozici Dikanova jednoduchá cvičení fungovala dobře. Musíte je začít provádět krátce před porodem, jmenovitě od 29. týdne těhotenství. Tato technika zahrnuje střídavé ležení po dobu 10 minut na tvrdém povrchu na každé straně. Současně se doporučuje provádět nejméně 3-4 přístupy. Gymnastika by se měla provádět týden a půl 4krát denně na lačný žaludek.

Metoda V. V. Fomicheva

Tabulka poskytuje podrobné informace o tom, jak provádět tento druh gymnastiky..

Název cvičeníPopisPočet opakování, časy
SjezdovkyStál rovně s nohama od sebe, vdechl se ohnout dozadu, zatímco vydechuje, naklonit se dopředu.5
Ruční chovRoztažením nohou šířku ramen od sebe, opřenýma rukama o jeho boky, zhluboka nadechl a rozdělil je. Při otáčení těla doleva a doprava na výdechu je omezte.3-4
Nožní výtahOpírajte se o zadní stranu židle, střídavě zvedejte nohy ohnuté na kolenou a lehce je pohybujte do stran. V tomto případě se musíte dotknout ruky.2-3
SjezdovkyJedno koleno se opřelo o židli a natáhlo ruce k bokům. Pomalu vdechujte pánev a při výdechu opatrně ohněte pánev.3
Leg curlLeží na pravé straně, zatímco vdechuje, ohněte levou nohu na břiše. Při výdechu to uvolněte. Opakujte totéž na druhé straně.4-5
Zpět kroutitPostavte se na všech čtyřech a zaokrouhlujte záda, zatímco vdechujete, přitiskněte bradu k hrudi. Když vydechujete, narovnejte se.10
Pánevní výtahLežící na zádech a opírající se o vaše nohy a záda hlavy, zvedejte hýždě, když vdechujete, nižší, když vydechujete.3-5

Komplex cvičení podle Blokhiny

Aby dítě mohlo zaujmout pozici v lůně před porodem, musí se tato cvičení provádět od 32týdenního období těhotenství. Doporučuje se zapojit nejdříve 1,5 hodiny po jídle. Všechna cvičení tohoto komplexu se provádějí v poloze koleno:
(více v článku: poloha kolenních loketů pro těhotné ženy)

 1. Zhluboka se nadechněte a pomalu vydechněte. Opakujte 5krát.
 2. Zvedněte a odložte nohu narovnanou na koleno. Dotkněte se její špičky k podlaze a zaujměte výchozí pozici. To samé udělejte s druhou nohou. Opakujte 3krát.
 3. Pomalu nakloňte tělo dolů, zatímco vydechujete, dotýkejte se rukou bradou. Opakujte 5krát.
 4. Po výdechu sklopte hlavu a obtočte záda. Při inspiraci ji ohněte v bederní oblasti a zvedněte hlavu. Proveďte 4 opakování.

Metoda E. V. Bryukhina

Z prezentace pánve se plod změní na správnou pozici během pouhých 2-3 týdnů pravidelného cvičení podle techniky Bryukhina. Doporučuje se začít tento komplex od 32 týdnů těhotenství. Zároveň by měly být třídy zastaveny před 38týdenním termínem. Tabulka poskytuje podrobné informace o tom, co je tento druh gymnastiky..

Název cvičeníPopisTrvání cvičení, minutyspeciální instrukce
Zatáčí seLehněte si na tu stranu, na které je hlava plodu posunuta, a pro pohodlí umístěte malý polštář mezi kolena. Poté změňte polohu.10Cvičení se doporučuje provádět 2-3krát denně před jídlem nebo nejdříve 1,5 hodiny po jídle. Pohyby by měly být plynulé. Pokud máte nepohodlí, okamžitě přestaňte cvičit.
Pánevní výtahLehněte si na záda s válcovaným ručníkem pod spodní částí zad, aby vaše pánev stoupala 20-30 cm nad hlavu.patnáct
Zpět kroutitOpírajte se o kolena a lokty, přitiskněte si bradu k hrudníku a ohněte záda, zajistěte tuto pozici.

Další metody změny polohy plodu

Existuje mnoho dalších způsobů, které podporují správné postavení dítěte v děloze:

 1. Návrh. Pokud budete mluvit nahlas s drobky 2-3krát denně každý den a nutíte ho, aby se převalil, je pravděpodobné, že dříve či později zaujme optimální polohu pro úspěšné doručení. V tomto případě je žádoucí pohladit žaludek, jako by směřoval dítě správným směrem.
 2. Vizualizace. Nastávající matka by si měla co nejčastěji představovat, že její dítě zaujímá správné nitroděložní postavení.
 3. Použití světelného signálu. Můžete se pokusit svítit v břiše pomocí baterky nebo lampy. Zvídavé dítě se bude zajímat o světlo přicházející z vnějšku a otočí se, aby zjistilo, co se děje v osvětlené části matčiny břicha..
 4. Využití klasické hudby. Podle mnoha lékařů reagují děti na uklidňující zvuky živě. Pokud připojíte sluchátka, ze kterých znějí relaxační hudební skladby, na spodní část břicha, plod, aby lépe slyšel příjemnou hudbu, se otočí na stranu, ze které je slyšet..
 5. Kontrast komprimuje. Můžete stimulovat dítě, aby zaujalo správnou pozici tím, že na horní část dělohy nanese tkáň navlhčenou studenou vodou a do spodní části zahřejete..

Pelvic prezentace - jak proměnit dítě

Až do 34–36 týdnů těhotenství dítě plave volně v děloze a jeho poloha v něm se velmi často mění. Pokud tedy lékař před tímto časem zjistí, že dítě má pánevní projev, neměli byste se bát, dítě se otočí dalších stokrát. Pokud ale přišlo 36 týdnů a dítě má v úmyslu narodit se v zadku dopředu, můžete to zkusit obrátit. Řekneme vám, jak na to..

Mluv s ním

Vždy existuje spojení mezi dítětem a matkou. A matka je první člověk, kterému dítě věří a který poslouchá. Proto se pokuste přesvědčit dítě, aby se otočilo do požadované polohy. Řekněte všechno podrobně: proč by se měl otočit, co to dá matce i dítěti při porodu. Můžete mluvit nahlas nebo můžete mluvit sami se sebou, a co je nejdůležitější - neustále o tom mluvit s dítětem. Buďte laskaví a vytrvalí zároveň. Nezapomeňte spojit budoucího tátu s konverzací, muži, děti poslouchají ještě více. Když dítě přesvědčíte, dejte ho do žaludku, jako by naznačovalo dítěti, jak se má otočit. Skvělá volba: táta s tebou mluví a hladí ho do břicha.

Představit si

Vizualizace je způsob, jakým si člověk představuje obrázek, který potřebuje. Nastávající matka si tedy musí dítě jen představit na správném místě. Pokud nevíte, jak to vypadá, nebo si neumíte představit dítě v žaludku, najděte si krásnou fotografii z časopisu, knihy nebo z internetu. Nějaká anatomická přesnost zde není důležitá, stačí pěkný a jasný obrázek: dítě leží uvnitř žaludku matky vzhůru nohama. Častěji se podívejte na ilustraci a představte si, že uvnitř vás je dítě také ve správné poloze. Ale musíte se nejen podívat na fotografii někoho jiného, ​​ale také reprezentovat sebe a své dítě.

Nedělejte si starosti, pokud je dítě do 36 týdnů „zadek vpřed“: je to zcela normální a drobky mají ještě čas převrátit se. Mimochodem, stává se, že se dítě otočí vzhůru nohama a bezprostředně před porodem, a to i v samotném porodu.

Lákat ho

Dalším způsobem je nalákat dítě. Děti, zejména malé, jsou velmi zvědavé, takže se dejte na dítě, aby mu ukázalo něco zajímavého. Ale dítě je stále v žaludku, může něco vidět? Nevíme přesně, jak dítě reaguje na svět mimo žaludek matky, ale věříme, že například slyší zvuky. Umístěte sluchátka s příjemnou hudbou do spodního břicha, což může také podnítit dítě, aby se otočilo směrem ke zvuku. Hudba by měla být klidná, melodická a ne hlasitá, aby se dítě nebála.

Svítilnu můžete také zapnout a opřít se o žaludek matky v místě, kde se nachází hlava dítěte, a poté mluvit, pomalu držet baterku na stranu a dolů, přenášet dítě spolu.

Plavat a relaxovat

Plavání také pomáhá dítěti vzít prezentaci hlavy. Ve vodě se tělo matky uvolňuje, což znamená, že se také uvolňují svaly dělohy, její objem se mírně zvyšuje a v důsledku toho má dítě trochu více prostoru „pro manévrování“. Ale plavání by mělo být příjemné pro mámu, pokud se žena bojí vody nebo není dostatečně teplá, pak nebude relaxace. Proto musíte plavat a voda by měla mít příjemnou teplotu.

Cvičit

Existují velmi jednoduchá cvičení, která dítěti pomohou správně se přizpůsobit. Nejprve se však poraďte se svým lékařem, pokud můžete udělat tento druh gymnastiky. Gymnastika pro proměnu dítěte v prezentaci hlavy se neprovádí, pokud existuje gestóza, hrozba potratu, jizva na děloze po předchozím císařském řezu, placenta previa.

Kroucení a zatáčky. Ležící na gauči otočte ze strany na stranu 3-4krát za 10 minut. Provádějte 3krát denně. K otočení obvykle dochází během prvního týdne.

Gravitační síla. Lehněte si na záda s velkým polštářem pod spodní částí zad a malým polštářem pod hlavou. Ohněte kolena nohama na podlaze. Lehněte si na 10 minut.

Poloha kolenního kloubu. Nasaďte si kolena a lokty, v této době je pánev umístěna nad hlavou. Zůstaňte v této poloze několikrát denně 15 minut..

Kontaktujte odborníka

Pokud cviky a psychologické techniky nedají výsledek, existuje další způsob - preventivní vnější obrat, který provádí zkušený porodník-gynekolog v mateřské nemocnici. Nejprve se matce injekčně podají prostředky, které uvolňují dělohu, poté se lékař pokusí otočit dítě určitými pohyby rukou, jednat na hlavě a pánvi přes břicho budoucí matky. To vše je řízeno ultrazvukem a žena obvykle během této manipulace nepociťuje nepříjemné pocity..

Je pravda, že externí tah je nyní zřídka prováděn: za prvé, ne všichni porodníci-gynekologové to dokážou, a ne všichni lékaři věří, že je to nutné; za druhé, ne každá žena je psychologicky naladěna, no, a kromě toho pro něj nejsou vždy náznaky.

Možná se zdá, že psychologické metody jsou pochybné, ale přesto často pomáhají. A pokud přidáte gymnastiku a plavání, pravděpodobnost, že se dítě otočí do správné polohy, se jen zvýší. Pokud tedy nechcete mít císařský řez s pánevní prezentací nebo porodit „zadek vpřed“, měli byste vyzkoušet všechny metody, které jsou pro vás vhodné a povolené.

Jak se moje dítě převalilo v žaludku po 36 týdnech těhotenství

Pelvic cvičení se vyhýbá císařskému řezu

Kdysi, když jsme se s manželem nesetkali, předvídatel štěstí předpověděl, že bude mít blond ženu a dvě dcery. Blonďatá manželka - to jest já - se splnila, a naše první dcera pokračovala v potvrzování cikánských předpovědí. A tady je, moje druhé těhotenství.

Manžel si byl absolutně jistý, že se tentokrát narodí dívka. Ultrazvuk ve 21. týdnu těhotenství však odhalil opak: pohlaví nenarozeného dítěte je chlapec. Potěšení a radost manžela neznaly meze, i když ve skutečnosti až do svého narození pochyboval, věřil, že lékař může matku dítěte zmást. Ale to se stává!

Ať už je to jakkoli, těhotenství pokračovalo klidně. Druhý trimestr padl v létě a já jsem si užil procházky s dcerou, hojně jedl ovoce a odpočíval. A tak se třetí trimestr nevšiml, a tím třetí, poslední ultrazvuk. A pak začala zábava!

"Tady je lazybear, sedí na papeži!" Ultrazvuková diagnostika mi řekla a okamžitě mě ujistila: "Do 36 týdnů se dítě může klidně převrátit, dělat gymnastiku.".

Obecně jsem si vzal tuto zprávu klidně, protože tam opravdu byl ještě čas a pustil se do cvičení.

Kolenní loket se stal mým oblíbeným během bdění a ve snu jsem se neúnavně otočil z jedné strany na druhou, dobře, můj syn mě tlačil nohama do močového měchýře, abych nezapomněl znovu převrátit.

Je třeba poznamenat, že dcera, která byla v té době téměř 2 roky, také podlehla této gymnastické horečce a četli jsme knihy pro pár, stojící na loktech a kolenou, a sledovali jsme karikatury ležící na podlaze s nohama zvednutými na pohovce.

Uplynulo týden po týdnu, ale podle lékařů a mých pocitů dítě ještě sedělo na papeži.

Do 36. týdne se manžel již profesionálně naučil určovat polohu dítěte škytáky. A dcera neustále žádala bratra, „aby si lehl správně.“ Po přečtení všech druhů článků o příčinách pánevní prezentace a nenalezení jediné jsem se prakticky vyrovnal s tím, že se můj syn nepřevrátí a připravoval se na porod císařským řezem..

Pár dní před poslední návštěvou na prenatální klinice, kde mi měli dát doporučení do porodnice (lhůta již byla 37,5 týdnů), narazil jsem online na článek „Maminka vzhůru nohama: pokyny k použití této techniky“. Na základě doporučení z toho jsem provedl navrhované cvičení, a to otočením se sklonem vpřed, což pomohlo uvolnit a protáhnout dělohu.

Tu noc jsem se probudil ze silných a bolestivých trháků pod žebra! Poprvé v mém celém těhotenství! Předtím mě můj syn většinou strčil do stran. Byl jsem si jistý, že udělal tah!

Ráno jsem v dobré náladě šel na konzultaci a řekl svému lékaři, co se stalo. Doktorka, žena s rozsáhlými zkušenostmi, mě očividně chtěla poslat, abych porodila, a řekl, že tah v této době je nepravděpodobný. Na podporu svých slov dokonce popadla nos mého syna do horního břicha a stále psala doporučení do nemocnice.

Po pár dnech, po čekání na víkend, jsem šel "vzdát se". Po prohlídce lékař přijímacího oddělení okamžitě rozptýlil všechny pochybnosti - dítě je v hlavní prezentaci! Ultrazvuk byl proveden pro dokumentární důkazy a kvůli nedostatku důvodů pro hospitalizaci mě nechali jít domů. Říkat, že jsem byl šťastný, neříká nic. Ještě šťastnější jsem se stal až po 2 týdnech, kdy jsem opět dorazil do nemocnice, už s kontrakcemi, a porodil syna rychle a snadno. Nyní je můj chlapeček již 11 měsíců, ale to je jiný příběh..

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Doporučení a cvičení pro gymnastiku pro těhotné ženy

Doba čtení 5 minut

Po celou dobu těhotenství dítě roste a vyvíjí se v děloze. Každý den dítě roste ve velikosti. V časných stádiích těhotenství může dítě měnit svou polohu několikrát denně, ale v pozdějších stádiích prostoru se zmenšuje a je již obtížné převrátit se. Ve třetím trimestru na ultrazvuku lékař zkoumá a nastavuje prezentaci plodu.

V přírodě je tak přirozené, že v době narození se dítě odehrává v děloze hlavou dolů. Podle statistik má většina dětí před porodem správné postavení, což usnadňuje proces porodu. Protože hlava dítěte je ve vztahu ke zbytku těla větší, rozšiřuje porodní kanál. Tato pozice dítěte je přirozená.

Existuje však procento případů, kdy lékaři diagnostikují příčnou prezentaci plodu nebo pánev. Jinými slovy, když je dítě ve špatném postavení. V tomto případě se proces porodu stává obtížným, často žena nemůže porodit sama a lékař se rozhodne mít císařský řez. V současné době je tento problém velmi relevantní. Proto existuje pro těhotné ženy gymnastiku, která před porodem převrátí plod na správné místo.

Proč dítě není na správné pozici?

Důvody nepřirozené polohy plodu:

 • Ženská pánev je příliš úzká.
 • Děloha je ve stavu napětí.
 • Svalová relaxace dělohy v důsledku vícečetných těhotenství.
 • Placenta nebo pupeční šňůra narušuje pohyb dítěte, protože jsou velké.
 • Zvyk budoucí matky spát jen v určité poloze. Dítě si v tomto případě zvykne a nepohybuje se.
 • Nevyvážená strava. Nadměrný příjem tukových a bílkovinných potravin.
 • Sedavý obraz ženy během těhotenství.
 • Těžký stres.
 • Fyzický stres.

Obecná doporučení

Dítě může zaujmout správnou polohu v děloze až 34 týdnů. Nebojte se, protože je ještě čas. Pokud se však situace po 34 týdnech nezměnila, panika za to nestojí, můžete změnit postoj dítěte. Je nutné provést ultrazvuk a vyloučit zapletení dítěte pupečníkovou šňůrou. Pokud k zamotání došlo, nebude změna polohy dítěte fungovat. V tomto případě se musíte připravit na císařský řez. Nepanikařte, ženy mohou operaci snadno snášet. Během operace je malá šance na zranění..

Pokud má žena fixní pánevní nebo příčnou prezentaci plodu, musí budoucí matka znovu zvážit své zvyky:

 • Je nutné znovu naplánovat stravu, je důležité konzumovat hodně zeleniny a ovoce.
 • Být fyzicky aktivní, chodit více venku.
 • Opustit známé a pohodlné držení těla, ve kterém je žena zvyklá spát.

Těhotná žena často spí celou noc ve stejné poloze, pokud ano, musíte to změnit. Každou noc musíte zaspat v různých pozicích, takové akce pomohou dítěti převrátit se a matka bude hledat pohodlnou polohu.

Pro těhotné ženy existuje gymnastika pro převrácení plodu, ale abyste mohli začít provádět určitá cvičení, musíte se poradit s lékařem.

Cvičení

Aby se plod obrátil, je zde gymnastika pro těhotné ženy, existuje však řada kontraindikací:

 • Situace, kdy placenta blokuje výstup dělohy.
 • Pravděpodobnost potratu.
 • Další jednotlivé funkce.

Gymnastika pro těhotné ženy k převracení plodu je kontraindikována u žen, které trpí problémy se srdcem, játry a ledvinami. V každém případě budou odborníci schopni vytvořit individuální gymnastický komplex pro těhotné ženy, aby se plod obrátil. Cvičení může způsobit aktivitu dítěte a také zvýšit tón dělohy.

Ženy, které cvičily jógu před těhotenstvím, mohou používat známá cvičení, pomohou změnit polohu plodu. Ženy, které jógu nikdy nezkusily, se však nedoporučují, protože nedostatek zkušeností může vést ke zranění..

Přistoupit k gymnastice pro těhotné ženy ke změně polohy plodu je nutné pod dohledem odborníka. Nemůžete začít dělat cvičení bez přípravy těla, bez zahřívání.

Gymnastika pro těhotné ženy k převracení plodu

 • U žen, které jsou nové, se lékařům doporučuje provádět cvičení při ležení. Pod záda je třeba dát polštář nebo váleček tak, aby poloha pánve byla asi dvacet centimetrů vyšší než postel. Ramena by měla být dole. V této poloze je nutné ležet asi 20 minut. Cvičení musíte provádět od několika minut, postupně se zvyšuje každý den. V této poloze se dítě snadněji pohybuje. A instinktivně si vzal pózu - vzhůru nohama.
 • Je situace, kdy je děloha zvýšená. V tomto případě odborníci doporučují provádět cvičení I.F. Dikana. Je nutné zaujmout pozici na pravé straně a být v ní asi 10 minut. Další převalte na levou stranu. Opakovaná cvičení potřebují 4 sady třikrát denně.
 • Pokud je tón dělohy nízký. V tomto případě se doporučuje gymnastika pro těhotné ženy, aby byl plod převrácen podle programu V.V. Fomicheva. Komplex těchto cviků způsobuje kontrakci břišních svalů, což vede ke zvýšení tónu dělohy a dítě zaujímá správné postavení..
 • Když je tón dělohy nestabilní. Lékaři doporučují gymnastiku pro těhotné ženy tak, aby se plod obrátil podle metody E.V. Bryukhiny. Cvičení jsou zaměřena na uvolnění břicha, všechna cvičení musí být prováděna v poloze koleno-loket. Po zaujetí výchozí polohy byste měli začít pomalu vdechovat a vydechovat po 6 opakováních. Potom zvedněte rovnou nohu nahoru, vezměte ji na stranu, dotkněte se podlahy a položte si koleno. Na každé noze proveďte 4 sady. Na konci cvičení „kočka“ 10krát.
 • Mnoho žen se doporučuje provádět cvičení Kegel, aby se dítě mohlo převrátit do správné polohy. Taková gymnastika pro těhotné ženy, aby se plod obrátil vzhůru nohama, pomůže ženě a dítěti připravit se na nadcházející porod.

Před provedením cvičení je nutné provést mini-warm-up a pak pokračovat k hlavní části lekce:

 • Když stojíte, musíte se naklonit doleva, vrátit se do výchozí polohy a pak se naklonit doprava. Cvičení musíte provést 4-5krát. Je důležité, aby se sklony střídaly s vdechováním a výdechem.
 • Postavte se do stoje, zvedněte ruce a vdechujte do stran. Poté vydechněte a ohněte ruce před sebou, zahněte doprava a opakujte to jiným způsobem. Proveďte čtyři přístupy.
 • Chcete-li se postavit a opřít se o židli nebo zeď, zvedněte ohnutou nohu ke straně. A provádějte pětkrát s každou nohou.
 • Cvičení se provádí při stání. Pravá noha je v křesle, druhá noha je na podlaze. Při inhalaci jsou paže zvednuty do stran, při výdechu se horní část těla a pánve ohýbají dopředu. Tři běhy na každé straně.
 • Po zaujetí pozice na kolenou musíte střídavě zvedat nohy zpět. Pět sad na nohu.
 • Po zaujetí postavení k Bohu je nutné ohnout horní část nohy při vdechování a uvolnit výdech. Další, začneme kreslit kruhy ve vzduchu nohou. Na každé noze proveďte pět sad.
 • Zaujměte pozici kočky. Koleno, spočívejte na dlani, sklopte hlavu dolů a zády se ohněte zády, zhluboka se nadechněte. Takové cvičení by mělo být prováděno pomalu. Dále se hlava a záda vrací na původní místo na výdechu. Deset opakování.
 • Poloviční cvičení. Leží na zádech, vdechuje a zvedá spodní část zad a při výdechu se vrací do výchozí polohy. Proveďte dva přístupy.

"Je důležité si uvědomit, že těhotná gymnastika, aby se plod mohl otočit, musí být prováděna v klidném rytmu, bez náhlých pohybů, se správným dýcháním."

Jako článek, řekněte to svým přátelům

SALID © Pro úplné nebo částečné kopírování materiálu je nutný odkaz na zdroj.

Našli jste v textu chybu? Vyberte požadovaný fragment a stiskněte kombinaci kláves ctrl + enter

Co lze udělat, pokud se dítě dosud neobrátilo na prezentaci hlavy? (34-35 týdnů)

Souhlasím s Olgou. O tomto cvičení jsem napsal ve své těhotenské knize:
"Chcete-li pomoci hlavici dítěte převrátit dolů, proveďte speciální cvičení Dikana. Když se probudíte a budete mít pravidelnou ranní toaletu, lehněte si na pravou stranu postele a klidně si lehněte po dobu 10 minut. Potom přejeďte přes záda na pravou stranu a znovu" zmrazte "po dobu 10 minut. opakujte 6krát.
Plod se mu nelíbí, začíná se pohybovat aktivněji a často se nachází ve správné poloze. Opakujte Dikanovo cvičení 2-3krát denně až do 34. týdne. Později to nedává smysl - dítě „těsně“ vyplňuje dutinu dělohy a již se nedokáže převrátit.
Když dítě otočí hlavu dolů (to je jasně vidět na ultrazvukovém vyšetření), musíte si okamžitě nasadit obvaz - předem si ji koupit v lékárně. Podporuje přední břišní stěnu břicha a udržuje plod v požadované poloze. "

Ačkoli je to tady, je psáno, že po 34. týdnu nemá smysl dělat cvičení. Myslím, že to stále stojí za pokus. Stává se, že se miminka otočí a přímo před samotným porodem. Přesto to záleží na postavě matky a velikosti dítěte. Nezoufejte, je to stále možné!)))))

Jak převrátit dítě do břicha pomocí pánevní prezentace?

Správná pozice dítěte v matčině břiše je podélná hlava, tj. Hlava dolů. Právě v této poloze se pohybuje podél porodního kanálu a rodí se. Stává se však, že dítě leží v lůně s nohama nebo kořistí. Toto uspořádání velmi komplikuje mateřský proces, je indikací císařského řezu. Jak otočit dítě tak, aby se narodilo přirozeně, a ne chirurgicky?

Fotografie z goroshinka.com

Proč je dítě ve špatné poloze?

Špatné umístění dítěte v bříšku je vzácné, asi v 10% případů. Ale některé děti blíž k porodu se samy převalí a zaujmou správnou polohu.

V prezentaci pánve může být plod z těchto důvodů:

 • gynekologická onemocnění ženy - zánětlivé procesy, endometritida, nádory dělohy a vaječníků, anomálie ve struktuře ženských reprodukčních orgánů;
 • předchozí potraty, kyretáž děložní dutiny;
 • zvýšená pohyblivost plodu způsobená hypoxií, polyhydramniemi, hydro - a anencefalií;
 • oligohydramnios, krátká pupeční šňůra nebo zapletení;
 • placenta previa;
 • zvyk těhotné ženy spát ve stejné poloze;
 • sedavý životní styl;
 • nesprávná strava, nedodržování stravy;
 • fyzické přepracování;
 • stres.

Stojí za zmínku, že pánevní uspořádání je příznivější než příčné.

Jak převrátit dítě do žaludku?

Pokud jste od svého gynekologa slyšeli závěr „pánevní prezentace“, neměli byste být naštvaní. To není důvod k vzrušení, protože děti v lůně se mohou správně převrátit o 33-34 týdnů, nebo dokonce krátce před samotným porodem. Aby se to stalo se 100% pravděpodobností, vyplatí se v tom drobit. Jak proměnit dítě s pánevní prezentací?

Nepokoušejte se převrátit plod, pokud je nesprávné umístění způsobeno oligohydramniemi, krátkou pupeční šňůrou nebo placentou previa. V takových případech je pro dítě těžké se pohybovat.


Chcete-li dítěti odmítnout, můžete vyzkoušet tato cvičení:

 • Lehněte si na jednu stranu na tvrdou pohovku. Každých 10 minut změna pozice, udělat asi 5 opakování.
 • Lehněte si 10-20 minut. v této poloze - vložte polštář pod spodní část zad tak, aby pánev byla 20-30 cm nad linií hlavy.

Gymnastika by měla být prováděna pouze při absenci kontraindikací. Postačí provádět cvičení 2-3krát denně. Za týden se dítě bude moci obrátit. Koupání je také prospěšné. Nevyvíjejte pasivní životní styl, užitečný pohyb a aktivitu. V tomto případě bude šance na správné převrácení dítěte mnohem vyšší.

S pomocí specialisty můžete zkusit akupunkturní sezení, ale takový postup může být během těhotenství nebezpečný.

Když nemůžete otočit dítě?

V některých případech může být gymnastika pro puč dítěte škodlivá, takže její provedení musí být dohodnuto s gynekologem. Kontraindikace cvičení:

 • nádory dělohy (fibrom, myom);
 • placentární narušení;
 • stehy na děloze z předchozích operací;
 • závažná systémová onemocnění;
 • preeklampsie.

Neotáčejte hlavou vzhůru nohama před 36 týdny, protože před tímto časem může dítě polohu opakovaně měnit.

Autor: Oksana Belokur, doktorka,
speciálně pro Mama66.ru

Seznam zdrojů:

 • Aylamazyan E. K. Porodnictví. Učebnice pro lékařské školy. SPB, SpetsLit, 2000.
 • Savelyev G.M. Porodnictví. M.: Medicine, 2000.

Pelvic prezentace a jak otočit dítě?

Při včasném porodu se přirozená poloha plodu v děložní dutině považuje za cefalickou nebo cefalickou prezentaci, tj. Hlavou dolů. Před 32 týdny těhotenství dítě opakovaně mění svoji polohu, ale před 36 týdny se obvykle otočí do takové správné polohy 1. Pokud je však po dosažení této doby plod umístěn tak, že u vchodu do pánve ženy je její slepá část (nohy nebo hýždě dolů), je diagnostikována pánevní prezentace plodu..

Taková narození jsou patologická, protože s nimi je spojena řada závažných komplikací, zejména u plodu. Proto jsou přijata opatření, která pomohou dítěti převrátit se a zaujmout správnou polohu těla.

Statistika

Narození v pánevním projevu se vyskytuje přibližně u 3–4% těhotenství po celé období (37–40 týdnů) a ještě častěji v dřívějších obdobích. Ve 32 týdnech - asi 7%, 28 týdnů nebo méně - 25%.

Pravděpodobnost opakování této situace pro druhé těhotenství je 10% a pro další třetinu - 27%. Také rizika porodu v pánevní prezentaci se mohou zvýšit kvůli dříve přenesenému císařskému řezu. 2

Druhy pánevní prezentace

 1. Čistý hýždě - boky jsou přitlačeny k hrudníku, kolena jsou rovná a chodidla k uším. Většina dětí v pánevní prezentaci je v této pozici..
 2. Noha - kolena dítěte jsou ohnutá, nohy jsou hned vedle hýždí a boky sousedí s hrudníkem.
 3. Smíšené (hýždě) - jedna nebo obě nohy dítěte jsou pod hýžděmi. 3

Proč potřebujete, aby se dítě stalo hlavou?

Hlavní hrozbou je udušení plodu. Pokud je porod v pánevní prezentaci přirozený, hlava dítěte vyjde poslední, což ztěžuje průchod porodním kanálem. Někdy se musíte obrátit na porodnické kleště: lékař je položí na dítě a jemně vytáhne ven.

Dalším potenciálním problémem je výhřez pupeční šňůry. V důsledku toho jsou její cévy stlačeny, když se plod pohybuje podél porodního kanálu, což zpomaluje přívod kyslíku a krve k dítěti. 4

Příčiny pánevní prezentace

Někdy je skutečnost, že dítě v lůně leží s nohama dolů, jen náhodou. Existují však určité faktory, které ztěžují otáčení plodu během těhotenství a zvyšují pravděpodobnost pánevní prezentace.

 • Anomálie dělohy. Obvykle má děloha podobu duté obrácené hrušky, ale u některých žen se vyvíjí jinak nebo je zdeformována. Poruchy jsou často přítomny od narození, ale mohou se také vyvinout později v životě kvůli jizvové tkáni, která je výsledkem chirurgického zákroku (včetně císařského řezu), fibroidů (benigní nádory, které rostou ve stěně dělohy), nebo těžké infekci. V důsledku toho nemusí mít dítě dostatek místa k převrácení.
 • Umístění placenty. Například v případě placenta previa může bránit plodu, aby sklonil hlavu dolů.
 • Objem plodové vody. Příliš malé nebo příliš mnoho plodové vody může také vést k tomu, že dítě bude v pánevní podobě. U oligohydramnios je pohyb plodu v lůně výrazně omezen, zatímco u polyhydramnios se zvyšuje, protože má příliš mnoho prostoru a může měnit pozice až do porodu..
 • Malformace. Velmi zřídka může být pánevní projev známkou problémů se svalovým nebo centrálním nervovým systémem dítěte. Takové komplikace lze zjistit během vyšetření, které se provádí asi 20 týdnů těhotenství.
 • Vícečetné těhotenství. Při přenášení dvojčat nemusí být jedno nebo více dětí schopno převrátit se, protože mají menší prostor pro pohyb. 5

Jak proměnit dítě v prezentaci hlavy: lékařské techniky

Pokud je v 36. týdnu těhotenství vaše dítě v poloze hýždí dolů, pak šance, že se převrátí, zůstanou malé. Existují následující scénáře: řešení problému pomocí vnějšího otřesu plodu, plánovaného císařského řezu nebo vaginálního porodu v pánevní prezentaci.

Vnější nebo porodnický obrat na hlavě

Tato neinvazivní lékařská technika zahrnuje jemný, ale silný tlak na žaludek ženy, aby pomohl kojeneckému převalení z pánve k hlavě v lůně. Bylo zjištěno, že současná relaxace děložních svalů pomocí léků zvyšuje šance na úspěšný obrat. Potřebný lék se podává před injekcí ve formě injekce a je bezpečný pro vás a vaše dítě. Možné zvýšení srdeční frekvence, ale tento jev je krátkodobý. Před porodním obratem je provedeno ultrazvukové vyšetření, aby bylo zajištěno, že dítě je vzhůru. Měří se také vaše srdeční frekvence a krevní tlak. Po zákroku, aby se zjistilo, zda plod zaujal požadovanou polohu, se provede druhý ultrazvuk. Srdeční frekvence vašeho dítěte je také monitorována před a po zákroku. Pokud po externí revoluci u těhotné ženy začíná krvácení, bolest břicha, kontrakce nebo pokles motorické aktivity plodu, doporučuje se vyhledat lékařskou pomoc..

Taková manipulace se obvykle provádí po 36 nebo 37 týdnech těhotenství. Přesto může být vyrobena nejpozději do začátku porodu. Není nutná zvláštní příprava ženy na vnější rotaci plodu. Manipulace může být nepříjemná a někdy bolestivá, ale trvá jen několik minut a lékař ji zastaví, pokud je bolest silná. Pokud je první pokus neúspěšný, může být postup s vaším souhlasem opakován v jiný den.

Porodnické zatáčky jsou obecně bezpečné a mají velmi nízkou míru komplikací. Poté se žena může zpravidla vrátit domů ve stejný den. Pravděpodobnost, že během porodu budete stále potřebovat nouzový císařský řez, použití kleště nebo vakuového aparátu k extrahování dítěte, je však o něco vyšší, než kdyby byl plod vždy v hlavě. Existuje možnost (1 z 200), že bezprostředně po vnějším převratu bude vyžadována nouzová císařská sekce kvůli placentárnímu krvácení a / nebo změnám srdečního rytmu dítěte. Tento postup by měl provádět lékař nebo porodní asistentka vyškolená v této lékařské technice. To by mělo být provedeno v nemocnici, kde lze v případě potřeby provést pohotovostní chirurgii..

Vnější převrácení hlavy by nemělo být prováděno, pokud:

 • jste předepsán císařským řezem z jiných důvodů;
 • nedávno jste měl vaginální krvácení;
 • odchylky od normy byly detekovány v srdečním rytmu dítěte;
 • voda již odešla;
 • máte vícečetné těhotenství.

Procedura je úspěšná pro přibližně 50% žen. Pravděpodobnost pozitivního výsledku se zvyšuje, pokud jste dříve měli vaginální porod.

I když v důsledku manipulace plod zaujal potřebnou polohu hlavou dolů, stále existuje malá šance, že se vrátí k pánevní prezentaci. K tomu dochází u méně než 5% žen, jejichž porodnický obrat byl úspěšný. 3

Websterova technika glute

Larry Webster, zakladatelka Mezinárodní asociace chiropraktiků a pediatrů, vyvinula techniku, která umožňuje chiropraktikům snížit zatížení těhotné ženy na pánvi, což přispívá k relaxaci dělohy a vazů, které ji obklopují..

Uvolněnější děloha usnadňuje přirozený obrat dítěte. Časopis Manipulativní a fyziologické terapie hlásil 82% úspěchu společnosti Webster. Výsledky studie navíc ukazují, že je vhodnější provést Websterovu gluteal techniku ​​v 8. měsíci těhotenství. 4

Přirozené metody pro změnu polohy plodu

Kauterizace akupunkturních bodů

Existují důkazy, že technika čínské medicíny známá jako moxoterapie nebo moxoterapie může dítěti pomoci obrátit se z pánevní prezentace na hlavu. Specialista na akupunkturu spaluje pelyňku trávu vedle malíčku na noze, aby stimuloval akupunkturní bod. Tím se zvyšuje aktivita plodu, který se s větší pravděpodobností přesune do požadované polohy).

Cvičení

Porodníci mohou nabídnout těhotné ženě s pánevní prezentací řadu fyzických cvičení. Neexistuje žádný výzkum, který by dokázal, že některá z těchto metod funguje, ale protože jim neublíží, stojí za to vyzkoušet: 5

Příklady cvičení, které se používají k přeměně plodu na prezentaci hlavy

 • Pomocí velkých tvrdých polštářů nebo prkna v leže zvedněte boky 30 cm od podlahy (obrázek nahoře vlevo) a zůstaňte v této poloze po dobu 10-15 minut třikrát denně. Pokud je vaše dítě aktivní, je nejlepší to udělat na prázdném žaludku. Snažte se napnout tělo, zejména v břiše. 4
 • Jemně se houpejte ze strany na stranu, opírajte se o ruce a kolena, aby vaše hýždě byly nad úrovní hlavy.
 • Udržujte správné držení těla. Posezení přímo na fitness míči vám to pomůže vycvičit..

Další metody

Přehrávejte hudbu nebo nahrávejte svůj hlas do podbřišku. Je známo, že dítě slyší zvuky zvenčí. A možná, že na zvuku zahodí hlavu. Zjistěte více o tom, jak bezpečně poslouchat hudbu během těhotenství se svým dítětem a co dává.

Umístěte něco studeného, ​​například pytel zmrazené zeleniny, do horního břicha (někteří odborníci a matky si myslí, že nepříjemný pocit chladu způsobuje, že se dítě pohybuje jiným směrem). 5

Přesto si pamatujte, že jediným účinným způsobem, jak změnit prezentaci plodu z pánevní na hlavu, je porodnické otočení..

Příběhy dalších maminek

Převzato ze zahraničního fóra 7:

Otázka: „Právě jsem zjistil, že se naše dítě obrátilo vzhůru nohama a teď je nohou vpřed. Mám funkční období 36 + 4 a rád bych se vyhnul císařskému řezu. Nepovažuji vnější zatáčku za hlavu; Websterova technika se zdá méně agresivní a méně riskantní. Má někdo úspěšnou zkušenost, že se dítě takto otáčí? Co takhle natahovat dům a podobně?

Nechci dělat nic, co by mohlo způsobit stresu u mého dítěte, ale jsem v rozpacích, protože jsem se snažil zůstat opravdu zdravý a už jsem se připravil na snazší doručení... a myšlenka císařského řezu mě děsí “.

Odpovědi:

"Můj šéf, vojenská sestra, řekl, že jí bylo doporučeno držet baterku ve spodním břiše několik minut najednou." To všechno jsou příběhy babičky, vím, ale fungovalo to! Dítě se převalilo v 39. týdnu! “

"Měl jsem stejný problém se svým synem (nyní má 10 týdnů)." Ve 36 týdnech byl v pánevní prezentaci a v noci se obrátil vzhůru nohama... Četl jsem, že dítě se může převrátit později, než se běžně věří. “

"Během prvního těhotenství jsem měl pánevní prezentaci a po 37 týdnech jsem měl vnější tah." Přišel jsem do nemocnice, dali mi páteřní anestezii. Aby bylo možné manipulaci provést, je nutné uvolnit svaly. To není velmi příjemná procedura a slyšel jsem, že bez anestézie to může být docela bolestivé. Také mi dali terbutalin, abych zabránil kontrakcím. Manévr pracoval, a další den jsem se mohl přirozeně narodit. “

"Moje dítě bylo ve spodní poloze nohou." Vyzkoušel jsem jak Websterovu techniku, tak akupunkturu. Můj bratr je ruční terapeut a ve své praxi byly dvě těhotné ženy s pánevní prezentací a v obou případech se děti obrátily vzhůru nohama. Ale moje dítě nikdy nezaujalo správnou pozici, takže jsem měl císařský řez. Ukázalo se, že moje dítě bylo mnohem větší, než doktor očekával, a po operaci vysvětlila, že jeho hýždě jsou uvízlá v mé pánvi. Fyzicky se nemohl převrátit. Myslím, že polovina dětí je v panvové prezentaci z nějakého konkrétního důvodu. A pokud se nepřevrátí sami, je lepší udělat císařský řez. Nejhorší na něm je příštích 6 týdnů bez tréninku! “

Články O Neplodnosti