Hlavní Testy

30 týdnů těhotenství

Doba 30 týdnů těhotenství je přechodným stádiem. Dlouho očekávaná mateřská dovolená již začala a můžete si užít změny ve svém stavu, cítit každý pohyb dítěte, sledovat jeho vývoj. A dítě je již plně vyvinuté!

Ultrazvuk již jasně vidí i ty nejmenší detaily - jak dítě dýchá, jeho tlukot srdce, jak reaguje na dráždivé látky. Dítě se aktivně připravuje na život mimo tělo matky.

Od tohoto období těhotenství chodí většina nastávajících matek na mateřskou dovolenou - 70 dní odpočinku před porodem a stejnou částku po (celkem 140). Pokud jste těhotná s dvojčaty, jste již na mateřské dovolené dva týdny, protože u vícečetného těhotenství se očekává 84 dní před porodem a po - 110.

Ve 30. týdnu těhotenství váží dítě asi 1,4 kg a jeho výška je 38 centimetrů! 30 porodních týdnů těhotenství je již sedm a půl měsíce (jeden porodnický měsíc zahrnuje čtyři týdny).

Co se děje?

Plod po 30 týdnech těhotenství

V této fázi těhotenství je dítě již docela vyvinuté a porod ve 30 týdnech těhotenství pro něj není tak strašný - je téměř připraven na nezávislý život. Pokud sledujete video „30. týden těhotenství“, je velmi patrné, že v této době plod začne trénovat dýchací systém - jeho hrudní klec stoupá a klesá, provádí dýchací pohyby, zatímco plodová voda vstupuje do plic. Tento trénink posiluje dýchací svaly, což je velmi důležité na začátku nezávislého dýchání, a také zvyšuje životaschopnost plic samotných. Při polykání plodové vody je někdy podrážděný nerv podrážděný a matka začíná cítit, jak její dítě škytá - rytmické škubání. Tyto pocity někdy způsobují úzkost v nastávajících matkách, ale nepředstavují pro dítě žádné nebezpečí.

Dítě ve 30. týdnu těhotenství nadále aktivně přijímá všechny nutriční složky prostřednictvím placenty. Jeho průměr již může dosáhnout 20 cm a tloušťka je tři centimetry. Filtrační schopnost placenty určuje, které léky může matka použít a které nikoli. Pokud je to nutné, léková terapie, lékař vybere ty léky, které nepronikají placentární bariérou nebo které mají vysoký stupeň bezpečnosti pro plod.

Dítě pokračuje ve vývoji vize. Už docela dobře rozlišuje objekty, které jsou blízké, a často se dívá na jeho pera, což je velmi jasně vidět na ultrazvuku po 30 týdnech těhotenství..

Subkutánní tuková tkáň se již nahromadila v dostatečném množství a termoregulační systém je dobře vyvinut. Nervový systém se také aktivně vyvíjí. Mozky se prohlubují, zvyšuje se mozková hmotnost. Fetální pohyby nejsou tak chaotické, ale spíše racionální. To je částečně způsobeno relativním zmenšením prostoru uvnitř dělohy. Dítě reaguje velmi jasně na ostré zvuky, jasné světlo. Citlivost dítěte se zvyšuje a cítí dotyk maminky a otce do žaludku. Máma si může všimnout, že dítě vytvořilo každodenní rutinu - už spí v určitou dobu. Těhotenství po 30 týdnech je charakterizováno zlepšením všech systémů, zejména dýchacích cest, protože v době narození by měla být povrchově aktivní látka tvořena v dostatečném množství.

Fotografie dítěte, ultrazvuk

Níže naleznete několik příkladů s ultrazvukem po 30 týdnech těhotenství.

Břicho po 30 týdnech těhotenství

Děloha ve 30 týdnech těhotenství stoupá nad stydké kosti o třicet centimetrů a deset - nad pupkem. Mnoho matek, popisujících jejich pocity, si uvědomuje, že se zdá nerealistické, že po dobu dalších deseti týdnů se žaludek zvýší! Ale plod, placenta, plodová voda stále rostou a tělo se tomu přizpůsobuje.

Hmotnost mé matky ve 30. týdnu těhotenství se obvykle zvýšila asi o patnáct kilogramů. A více než polovina této hmotnosti je děloha, plodová voda, placenta. Žena je čím dál pomalejší, je obtížné provádět mnoho známých akcí. Abyste nezískali zbytečné kilogramy, ujistěte se, že děláte gymnastiku pro těhotné ženy, sledujte svou stravu. Pokuste se poskytnout tělu všechny potřebné ingredience, ale nepřecenujte obsah kalorií. Je čas vyloučit z nabídky lehké uhlohydráty: chléb, sladkosti, těstoviny atd..

Kvůli zvětšení velikosti dělohy je kůže v břiše velmi napnutá a velmi často se objevují strie. Aby se jim zabránilo, doporučuje se, aby se od okamžiku, kdy je žaludek viditelný, používaly speciální kosmetické výrobky. Krémy, gely od strie obvykle obsahují rostlinné komponenty, které dobře hydratují pokožku, podporují stav vláken elastinu, kolagen. Pravidelné používání těchto prostředků může zabránit nebo snížit počet strie, a také umožňuje pokožce rychleji utáhnout po porodu. Ale struktura kůže každé ženy je individuální a strie jsou ve většině případů nedílnou součástí těhotenství. Správná péče však výrazně zlepšuje stav pokožky..

Pohyb plodu po 30 týdnech těhotenství

Plod po 30 týdnech těhotenství je docela aktivní, ale je zde méně prostoru pro volný pohyb. Dítě je již silné a matka cítí pohyby velmi jasně, ví, v jaké pozici je dítě, ve většině případů zná důvody zvýšení aktivity nebo jejího snížení. Abyste věděli, že dítě není v nebezpečí a že se vyvíjí normálně, musíte pravidelně počítat pohyby, zejména pokud vás jejich počet obtěžuje.

Pohyby dítěte můžete měřit následujícími způsoby:

 • hodinové měření: vyberte dobu maximální aktivity dítěte a do jedné hodiny spočítejte jeho aktivní pohyby - mělo by být nejméně šest;
 • šesthodinové měření: kdykoli během šesti hodin musíte zaregistrovat nejméně deset aktivních pohybů plodu;
 • dvanáctihodinová měření: spočítejte pohyby za dvanáct hodin, mělo by být nejméně 24.

Máminy pocity

Mnoho matek v této fázi těhotenství poznamenává, že dušnost je stále výraznější. Rostoucí děloha stiskne sousední orgány, zvedne je a kapacita plic se mírně sníží. Skvělý způsob, jak se vypořádat s dušností, je pomocí zvláštních dechových cvičení. Kurzy pro nastávající matky vám pomohou naučit se tato cvičení - zde zjistíte, jaká dechová cvičení nyní potřebujete, a jakou dechovou techniku ​​budete potřebovat při porodu.

V důsledku posunu žaludku směrem vzhůru dochází velmi často k pálení žáhy, což je spojeno s refluxem obsahu žaludku do jícnu. Aby se tento stav zmírnil, zkuste jíst v malých porcích a po jídle nejděte do postele, ale trochu pěšky. To usnadní průchod jídla a pálení žáhy se bude obtěžovat mnohem méně.

Ve třetím trimestru těhotenství se tělo aktivně připravuje na porod. Pánevní kosti se liší, a to může způsobit značné nepohodlí. Ženy často hlásí silnou bolest v lumbosakrální oblasti. Chcete-li je omezit, zkuste relaxovat častěji v pohodlné poloze těla, požádejte svého milovaného, ​​aby prováděla masáž zad častěji. Je velmi dobré navštívit bazén, protože ve vodě je zátěž výrazně snížena a záda odpočívá, zatímco svaly jsou posíleny.

Ve 30. týdnu je důležité vědět, na jaké pozici se dítě nachází. V děloze už má malý prostor a mnohem méně často se obrací. Proto, pokud je diagnostikována pánevní prezentace, může být zapotřebí speciální gymnastika, která pomůže dětem převrátit se.

Využijte všech výhod předporodní dovolené! Věnujte větší pozornost sobě, relaxujte, chodte více, přečtěte si dobré knihy pro nastávající matky, které vám pomohou naladit snadné přirozené narození. Na mateřské dovolené velmi často chodí matky do extrémů: buď se snaží zopakovat všechny domácí úkoly, které předtím neměly dost času, nebo odpočívají celé dny. Ale musíte si uvědomit, že jak nadměrná únava, tak letargie a fyzická nečinnost matky se velmi odráží ve zdraví dítěte! Uspořádejte své příbuzné a společně můžete snadno připravit domácí úkoly v rámci přípravy na setkání dítěte. Dělejte gymnastiku, chodte před spaním.

Pokud je mateřský tón zvýšen po 30 týdnech těhotenství, je pro matku vyžadován zvláštní režim. Je třeba se vyvarovat zvýšené fyzické aktivity. Pokud během procházky cítíte, že se děloha napíná, udělejte si krátký odpočinek. Zkuste relaxovat několikrát denně v poloze, která je pro vás výhodná. Pokud váš lékař předepsal léky, striktně dodržujte všechna jeho doporučení. Někdy je tón zaměňován s tréninkovými souboji. Ve většině případů je těhotné ženy necítí jako bolestivé pocity, ale popisují tento stav následovně: „žaludek je kamenitý.“ Takové pocity se mohou opakovat několikrát denně, obvykle by neměly být bolestivé a absolutně neškodí dítěti. I když máma jasně cítí, že dítě v tuto chvíli poslouchá.

Bolest po 30 týdnech těhotenství

Zvětšená děloha může způsobit matce vážné nepohodlí, dokonce i bolest. Velmi charakteristická v pozdějších fázích bolesti v bederní, sakrální páteři. Většina žen si všimne, že po masáži a odpočinku v poloze na zádech s těmito nohama dolů je to snazší. Bolest může být spojena s dopadem dělohy na sousední orgány, jejich kompresí. Kvůli obtížím v zažívacím systému může nastat bolest ve střevech..

Pokud máte obavy z bolesti v podbřišku, měli byste si pozorně poslechnout své pocity. Bolest na stranách břicha, která se mění se změnou polohy těla, může být spojena s výrony dělohy. Bolest v oblasti ochlupení je nejčastěji důsledkem symfýzy. Ale pokud jsou pocity intenzivní, pokud necharakteristická bolest narušuje, pokud žaludek bolí vážně po 30 týdnech těhotenství, poraďte se s lékařem.

Nezbytný výzkum. Analýzy

Těhotenství 30, 31 týdnů - čas na relativní odpočinek z analýz. S největší pravděpodobností budete muset projít pouze standardními testy - krev, moč. Pokud chcete v tuto chvíli pořídit fotografii, můžete projít ultrazvukem po 30 týdnech těhotenství. Opět můžete vidět své dítě, rysy obličeje jsou již jasně viditelné, mnoho matek říká, že můžete dokonce vidět, který rodič dítě vypadá.

Užitečné video

Otázky a odpovědi

Mám 30 týdnů těhotenství. V tuto chvíli lze provést 3D ultrazvuk?

Ano můžeš. Ultrazvuk je pro plod naprosto bezpečný, takže pokud chcete pořídit fotografii dítěte - je to možné.

Je normální, když se propouštění ve 30. týdnu těhotenství mírně zvyšuje?

Během těhotenství, zejména ve třetím trimestru, se může výtok skutečně zvýšit, ale musí být průhledný, tekutý. Pokud se objevila atypická barva, vůně nebo konzistence, stojí za to se obrátit na gynekologa a případně na nátěr.

Je sex přijatelný po 30 týdnech těhotenství??

Pokud těhotenství postupuje normálně a nehrozí žádné ohrožení, je to celkem přijatelné. Psychologové poznamenávají, že v pozdějších stádiích těhotenství se sexuální vztahy stávají vynalézavější díky skutečnosti, že normální držení těla je nepříjemné. Partneři by se měli vyvarovat póz, u kterých existuje riziko zploštění jejich břicha..

Mám 30 týdnů těhotenství, pánevní prezentaci. Stojí za to se obávat, nebo se poloha plodu může stále měnit?

Po 30 týdnech těhotenství se poloha plodu může opravdu změnit, ale dítě již má malý prostor pro volný pohyb, takže v takové době často musíte polohu změnit, je třeba provést speciální cvičení. Diskutujte o tom se svým lékařem..

30 týdnů těhotenství: co se stane s dítětem a matkou, foto, vývoj plodu

Po dobu 30 týdnů těhotenství je čas zařídit mateřskou dovolenou. Tělo ženy, které se připravuje na nadcházející narození. Musíte vědět, jak se v tomto období chovat, abyste nepoškodili sebe ani dítě.

Co se stane s dítětem

Hmotnost plodu po 30 týdnech těhotenství je v průměru 1,4 kg, výška je asi 40 cm. Rychle roste a v lůně se stává přeplněným. Zastává stabilní polohu v děloze (obvykle hlavou dolů) a nemůže již dělat takové ostré zákruty jako dříve.

V tomto období se mozek aktivně vyvíjí, reliéf kůry mozkových hemisfér je stále jasnější, s každým dnem je stále více křivek a rýh, které jsou zodpovědné za řadu funkcí.

V této době má plod již své vlastní biorytmy: začíná usnout a probudit se každý den přibližně ve stejnou dobu.

Fetální respirační systém plodu se také vyvíjí, v plicích se produkuje sufractant, což je směs povrchově aktivních látek, které brání alveolům v lepení se spolu během dýchání.

Srdce mužských dětí bije klidně a rytmicky, žensky - rychleji a zmateněji.

Kůže se také mění, která se stává mnohem plynulejší, trochu lanugo vypadne. Přestože se některé děti rodí s původním kanónem. Na tom není nic špatného, ​​časem vypadne.

Plod otevírá oči, může už mrkat, zívat a usmívat se.

Děti narozené v této době se liší svým vzhledem od dětí na plný úvazek. Oni mají:

 • pupeční kruh je nízký;
 • měkká chrupavka ušních boltců;
 • krk je krátký;
 • lanugo je vidět na kůži;
 • nehtová deska nedosahuje okraje nehtu;
 • u samců kojenců nemají varlata varlata.

Změny v ženském těle

Celkový přírůstek hmotnosti v tomto období může dosáhnout 6,5 až 8 kg. V důsledku aktivního růstu plodu je žaludek zaoblený, pas zmizí. Mnoho vnitřních orgánů je vymáčknuto, a proto se žena stává pomalejší, je pro ni obtížnější vypořádat se s každodenními záležitostmi.

V této době se často děloha začíná samostatně připravovat na porod, což se projevuje periodickými kontrakcemi. V tomto případě je pozorována mírná bolest. Takové souboje se nazývají „tréninkové“ nebo Brexton-Hicksovy souboje. Nevedou k otevření děložního čípku a nepředstavují hrozbu..

Současně se zvyšuje metabolismus, zvyšuje se pocení a těhotná žena může být horká i v chladném dni.

Rovněž se obnovuje nervový systém ženy, v této době je často pozorována zvýšená ospalost. Mnoho těhotných žen se snaží vyhnout sociálnímu kontaktu a tráví většinu času sami. Žena se může začít mentálně připravovat na vzhled dítěte: zahájit opravy v bytě, koupit věci pro nenarozené dítě.

Vaginální výtok zůstává mírný nebo bohatý s kyselým zápachem. Podle konzistence jsou poměrně silné, vápno může být průhledné nebo má mléčný odstín..

V tomto případě by neměla být pozorována bolest, podráždění a další nepříjemné pocity. Vzhled takových příznaků, stejně jako sekrece žluté nebo zelené barvy, hnis naznačují infekci. V takovém případě byste se měli co nejdříve poradit s lékařem. Nebojte se léčby drogami, protože mnoho léků neproniká placentární bariérou a nemůže mít negativní dopad na plod. Zatímco patogenní agens mohou poškodit dítě, když je v lůně nebo při průchodu porodním kanálem.

Hnědý výtok označuje přítomnost krve v nich, v tomto případě byste se měli co nejdříve poradit s lékařem, protože následky mohou být nejzávažnější.

Příznaky 30 týdnů těhotenství

Děloha, která neustále roste, vyvíjí stále větší tlak na blízké orgány. To může vyvolat následující příznaky:

 1. Nadýmání a zácpa. Vypouštění plynů je způsobeno tím, že děloha stlačuje konečník, práce jeho svěračů je narušena. Zhoršení stolice může být horší. Proto, aby bylo možné normalizovat fungování střeva, je důležité dodržovat pitný režim a konzumovat dostatek potravin obsahujících hrubá vlákna, bifidobakterie a laktobacily. Kromě toho může v důsledku zúžení zažívacího ústrojí dojít k nadýmání, nevolnosti a pálení žáhy..
 2. Zvýšené močení pozorované v důsledku tlaku dělohy na močový měchýř.
 3. Slabost a závratě. Tyto příznaky lze pozorovat v kterékoli fázi těhotenství v důsledku tlaku dělohy na hrudník. Abyste se cítili lépe, můžete zaujmout vodorovnou polohu a zvednout nohy. Tyto příznaky mohou také naznačovat anémii s nedostatkem železa..
 4. Porušení dechu a dušnost. Děloha v tomto období stoupá velmi vysoko, v důsledku toho se bránice pohybuje z místa, stlačuje srdce, které mění své umístění a „leží“ na své straně, což způsobuje potíže s dýcháním.

Kromě toho může žena zažít:

 • nespavost;
 • otoky nohou;
 • zánět a krvácení dásní, které vznikají v důsledku změn v hormonálních hladinách;
 • strie, které se objevují v důsledku rostoucího břicha a jsou často doprovázeny svěděním, které lze odstranit pomocí dětského krému;
 • anémie;
 • vzhled červených skvrn na břiše a obličeji.

Po 30 týdnech má žena často bolesti zad a zad, což je vyvoláno přibýváním na váze, posunem těžiště a změkčením kloubně-vazivového aparátu. Aby se méně obtěžovali, je důležité si plně odpočinout, věnovat dostatek času fyzické činnosti a provádět cvičení, která pomáhají obnovit páteř.

Bolest břicha může být pozorována kvůli chybám ve stravě, kvůli zneužívání produktů, které zvyšují produkci plynu, mezi něž patří hrozny, sladkosti, zelenina z luštěnin a křížová rodina. Podvrtnutí vazů, které podporují dělohu, stejně jako „tréninkové kontrakce“ mohou vyvolat bolest v břiše..

Vzhledem ke změně hormonálního pozadí může těhotná žena pociťovat bolesti hlavy.

Pocity po 30 týdnech těhotenství

Všechny nepříjemné příznaky jsou kompenzovány radostnými pocity, že uvnitř roste nový život. Dítě roste a je již stísněné do dělohy, nyní se začíná pohybovat jiným způsobem. Nyní spočívá na zdi břicha nohama a rukama, tlačí.

Všechny jeho pohyby musí být kontrolovány. Zvýšená nebo snížená motorická aktivita může naznačovat abnormality.
Pokud se například dítě v břiše chová příliš neklidně, může to znamenat hypoxii plodu.

Proto je třeba sledovat pohyby, protože normálně za 1 hodinu by se žena měla cítit někde 6 pohybů plodu a během dne - nejméně 24 hodin.

Zkoušky a zkoušky

Po 30 týdnech bude muset žena jednou týdně navštívit gynekologa. Při jmenování by měl lékař věnovat pozornost řadě důležitých bodů:

 • pocit těhotenství;
 • přibývání na váze;
 • pohyb a palpitace plodu;
 • změřte krevní tlak a puls ženy, jejího žaludku, výšky děložního pozadí.

Měření obvodů břicha je důležité pro identifikaci možné patologie. Pokud je jeho velikost příliš malá, může to znamenat nedostatek vody nebo vývoj plodu. Příliš velký žaludek mohou být příznaky polyhydramnií. V obou případech by těhotná žena měla být odeslána na ultrazvukové vyšetření..

V tomto období těhotenství musí ženy podstoupit řadu testů:

 • výtěr z pochvy určete stupeň čistoty;
 • klinická analýza krve a moči;
 • krevní biochemie;
 • krev pro syfilis, HIV a hepatitidu;
 • krev pro příslušnost ke skupině a Rh;
 • zadní výsev z děložního hrdla;
 • krevní koagulace.

Tyto testy jsou nezbytné k vyloučení patologií, které se mohou objevit během těhotenství. Podle svědectví je možné předepsat ultrazvukové vyšetření (i když se obvykle provádí po dobu 32 týdnů), během nichž lékař posoudí fetometrii, zda odpovídá těhotenství. Zejména musíte věnovat pozornost tomu, jak se plod nachází v děloze. I když až 34 týdnů se může stále převrátit, ale každý den se dítě stále méně převrací. Pokud tedy sonolog odhalil pánevní projev, pak je vysoká pravděpodobnost, že plod bude umístěn v děloze, nohy vpřed.

Během ultrazvuku by měl lékař věnovat pozornost množství plodové vody. Polyhydramnie mohou být vyvolány endokrinními poruchami a infekcemi..

Nízká voda může naznačovat vrozené malformace plodu. V každém případě však stojí za to podstoupit další vyšetření, aby se identifikovala nebo vyloučila nebezpečná patologie.

Podle indikací může být předepsána dopplerometrie, která umožňuje vyhodnotit rychlost a povahu uteroplacentálního krevního toku. Tato studie pomáhá identifikovat patologie, jako je placentární nedostatečnost, fetální hypoxie..

Podle indikací mohou být předepsány i další testy, například v tomto období těhotenství by počet leukocytů v moči neměl překročit 3 kusy. Jinak bude nutné provést analýzu znovu.

Možná nebezpečí po dobu 30 týdnů

Po 30 týdnech těhotenství existuje šance na rozvoj Rh nekompatibility. Aby se tomu zabránilo, dostávají rizikové těhotné ženy (kterým byla dříve diagnostikována Rh konflikt) zvláštní injekce.

Může dojít ke krvácení vyvolanému oddělením placenty. V takovém případě byste měli zavolat záchranný tým, protože může být nezbytná pohotovostní hospitalizace..

Také v této době existuje riziko předčasného porodu. Pro ně jsou charakteristické následující příznaky:

 • vypouštění plodové vody;
 • bolest v dolní části zad vyzařující do kostrče a křížové kosti;
 • bolesti v podbřišku, které mohou být křeče a tahání.

Když se tyto příznaky objeví, nezdržujte hospitalizaci..

Doporučení

Aby se usnadnil průběh těhotenství, doporučuje se ženě dodržovat několik pravidel:

 1. Chcete-li dodržovat dietu, je vhodné vyloučit z potravy způsobení nadměrné tvorby plynu a zácpy. Je také důležité sledovat vaši stravu, aby nedošlo k velkému nárůstu hmotnosti.
 2. Aby se zabránilo výskytu otoků, stojí za to omezit použití soli, denní objem tekutiny by neměl překročit 1,5 l.
 3. K boji proti pálení žáhy po konzultaci s lékařem můžete použít lékárnické léky, například Rutacid. Mléko pomáhá některým ženám vyrovnat se s tím. Nedoporučuje se používat pálenku na pálení žáhy. Nejprve obsahuje sodné ionty, které zadržují tekutinu v těle. Zadruhé, když je používán, je pozorován tzv. „Rebound syndrom“, při kterém pálení žáhy nejprve zmizí, ale po chvíli se objeví znovu s ještě větší silou.
 4. Je důležité věnovat dostatek času odpočinku, být na čerstvém vzduchu. Pomůže to snížit pravděpodobnost bolesti hlavy. Pokud se přesto objevily, je nežádoucí užívat analgetika. Když se objeví, stojí za to otevřít okno, zavřít okna a jít si odpočinout. Můžete provádět samomasáž hlavy, dát si na čelo chladný obklad.
 5. Lehkými masážními pohyby můžete eliminovat bolest zad a nohou..
 6. Nedoporučuje se spát na zádech, protože v tomto případě jsou cévy zodpovědné za průtok krve do plodu stlačeny, což může způsobit hypoxii.
 7. Musíte se pohybovat pomalu a opatrně, aby nedošlo k pádu a poškození dítěte. Vyvarujte se ostrých ohybů a ohybů.
 8. Pokud žena cítí, že děloha je napjatá, stojí za to si lehnout a odpočívat. Hladkou břicha dítě uklidní, protože v této době je velmi citlivý na mateřskou náklonnost.
 9. Žena by neměla být nervózní, vyhýbat se místům, která mohou způsobovat nepohodlí, a také minimalizovat komunikaci s lidmi, kteří způsobují negativní emoce..
 10. Je důležité nejen dobrý odpočinek, ale také mírná fyzická aktivita, která zlepší celkovou pohodu a pomůže zabránit velkému nárůstu tělesné hmotnosti.

V tuto chvíli je také vhodné mít s sebou výměnu se všemi analýzami, protože se může stát cokoli a může být vyžadována neodkladná hospitalizace.

30 týdnů těhotenství

30 týdnů těhotenství od početí - 32 porodníků

Doba 30 týdnů těhotenství je 32 porodních. Zůstane pouze 6 týdnů a váš plod bude považován za plnohodnotný a porod je absolutně bezpečný. Zůstává to trochu vydržet.

Pocity a pocity budoucí matky po 30 týdnech - jak si nechat ujít gestózu

Čím delší je těhotenství, tím vyšší je pravděpodobnost vývoje gestózy - jedná se o nebezpečnou patologii, která se projevuje křečemi, ztrátou bílkovin v moči, výrazným otokem a velmi vysokým krevním tlakem.

Gestóza vede k závažné dysfunkci životně důležitých orgánů a systémů těla. Trpí centrální nervový systém, srdce, krevní cévy, ledviny, játra a také „místo dítěte“ a krevní zásobení. Často s pozdní toxikózou na ultrazvuku je diagnostikována časná zrání placenty a fetoplacentální nedostatečnost..

Tato komplikace těhotenství, mimochodem, může nastat během porodu, a dokonce i nějaký čas po něm, je často příčinou úmrtnosti matek a dětí. U žen, které podstoupily gestózu, je navíc v budoucnu pravděpodobnější chronická onemocnění ledvin a hypertenze. A každé 3-4 děti narozené s touto patologií matce mají zpoždění ve fyzickém a duševním vývoji v důsledku nitroděložní hypoxie.

První týdny tzv. Pozdní toxikózy těhotných žen jsou často asymptomatické. Testy ho však již rozdávají a lékař si určitě všimne následujících příznaků.

1. Edém a významný nárůst hmotnosti. Normálně to není více než 400-500 gramů týdně.

2. Bolest hlavy. Častěji v oblasti chrámů a krku. Nezaměňujte to s běžnou migrénou nebo s takzvanou bolestí napětí.

3. Zrakové postižení. Před očima se může objevit závoj, mouchy, tečky blikají. Ztráta vizuálních polí znamená, že člověk vidí jen částečně. V tomto případě je nutná konzultace s oftalmologem. Lékař by měl vyšetřit fundus - jsou nějaké změny. A pokud ano, možná budete muset mít císařský řez mnohem dříve, než se očekávalo datum narození.

4. Snížená produkce moči. Pokud budoucí matka náhle sníží počet močení - to je špatné znamení. Všimli jste si toho doma? Zkuste měřit, kolik denně pijete a vylučujete. Pokud dojde k významnému rozdílu, okamžitě vyhledejte lékaře. Jsou to otoky, možná skryté.

5. Bolest v pravé hypochondrii. Pocit těžkosti nebo ostré bolesti.

6. Protein v moči. Pokud byl protein detekován ve významném množství rutinní analýzou moči - více než 0,2 - 0,3 g - je předepsáno provést denní proteinový test. Během dne žena močí výhradně v jednom kontejneru. Poté vše promíchá a prochází ve sklenici tzv. „Střední“ moč. A pokud opět dojde ke zvýšení - to se již nazývá proteinurie. Je nutná podrobná studie. S největší pravděpodobností to bude dostatečný důvod hospitalizace na oddělení patologie těhotenství.

7. Zvýšený krevní tlak. Maximální normální tlak je 140 až 90. A pak, s těmito čísly, se ženě doporučuje užívat tlakové pilulky zvané „Dopegit“..

8. Nevolnost, zvracení, svědění kůže. Nesouvisí s alergickou reakcí, střevní infekcí, otravou, žaludečními chorobami. Tato symptomatologie je variantou normy pouze v prvním trimestru.

9. Obtížné nazální dýchání mimo virovou infekci a bez jakýchkoli jiných respiračních příznaků. Pokud tento příznak gestózy existuje sám o sobě, neexistují žádné další popsané výše, pak to není gestóza, ale tzv. Rinitida těhotných žen - dočasný jev, který nevyžaduje aktivní léčbu..

Zřejmé příznaky gestózy z pohledu lékaře jsou následující:

 • silné otoky obličeje, často polovina;
 • kašel, chraplavý hlas (kvůli otoku nosohltanu);
 • znatelná porucha nálady (nedostatečnost, slza, hněv atd.);
 • problémy s řečí, nezřetelná slova;
 • sluchové postižení;
 • cyanóza kůže;
 • fyzická aktivita;
 • zimnice, porušení termoregulace.

Léčba gestózy, zejména nefropatie 2. až 3. stupně a preeklampsie, se provádí výhradně v nemocnici. Sanitka je magnézia. Žena také dostává antibakteriální léky (pokud se vyskytne problém s ledvinami, zánětlivý proces), Nifedipin na tlak (lék je účinnější než Dopegit), antikonvulziva a silná sedativa (Relanium)..

Pokud se vyskytnou problémy na plodu, monitoruje se jejich stav: pravidelně se provádí ultrazvukové vyšetření, placenta se sleduje na známky významné retardace intrauterinního růstu, příznaků nedostatku kyslíku.

Co se stane s plodem po 30 týdnech od početí

Vizuálně je dítě připraveno k narození. Navenek - to je skutečné dítě. Jen trochu. Na hlavě jsou pigmentované obočí, řasinky, vlasy. Nadýchané chloupky nebo lanugo téměř úplně vypadly. V době narození zůstanou v malém počtu pouze na zádech a na bedrech.

Hmotnost po 30 týdnech a později, po 31 týdnech těhotenství, je asi 1800-2000 gramů. A růst je asi 45 cm. Od této chvíle bude váha výrazně předjímat rychlost růstu. Hmotnost se zvýší 2krát více, ale růst není větší než 10 cm.

Mimochodem, o váze dítěte. Do jisté míry to záleží na výživě matky a jejím přírůstku na váze. U matek, které jedí hustě, zejména sladké a moučné, a které v důsledku těhotenství získají asi 20 kg, se rodí děti obvykle o hmotnosti asi 4 kg nebo více. A pro ty matky, které jedly správně a získaly asi 10 kg - 3-3,2. Tří kilogramové dítě se rodí mnohem snáze než čtyř kilogramové dítě.

Děti s vícenásobným těhotenstvím mají obvykle nižší hmotnost. To je však zcela normální, pokud lékař nevidí jejich nitroděložní zpomalení růstu. Mimochodem, na tomto ultrazvuku lékař nutně porovná všechna fetometrická data dětí a program vypočítá jejich hmotnost. To poskytne informace o tom, zda je nebo není fetofetální syndrom.

A s vícenásobným těhotenstvím as jedním plodem je nutně prováděna Dopplerova studie. Pokud existuje dokonce malá odchylka průtoku krve od normálu, je předepsána druhá studie nebo CTG.

Fetometrie plodu je následující:
BPR - 75 - 89 mm;
LZ - 95-113 mm;
Výfukové plyny - 283–325 mm;
Chladivo - 258 - 314 mm;
BK - 56-66 mm;
PC - 52-62 mm;
KP - 45-53 mm;
KG - 52-60 mm.

S trojrozměrným nebo čtyřrozměrným ultrazvukem můžete vidět oči dítěte. Je pravda, že budou uzavřeny, protože není pohodlné udržovat je otevřené ve vodě. Ale i když jsou oči dítěte zavřené, neznamená to, že spí. Podle povahy jeho pohybů a srdečního rytmu určí lékař, zda je dítě v současné době vzhůru nebo odpočívá.

Barva duhovky je stejná pro všechny děti, tmavě šedá nebo blíže k modré. Vlastní barva očí bude jasná několik měsíců po narození.

Ultrazvuk ve 4D módu je výhodný, protože lékař a maminka mohou vidět, co se stane plodu za třicet týdnů, jak trénuje polykáním plodové vody, saje prst, „hraje“ s pupeční šňůrou.

Dítě pomalu přibývá na tuku. A jeho kůže již není průhledná.

Roste uvnitř matky, nejen dítěte, ale také placenty. Zvyšuje se tloušťka a pomalu „stárne“. Ale to je naprosto normální. Protože právě postupné zrání způsobuje začátek práce ve správný čas. Nyní je norma 0-1 stupeň zralosti. Ale některé ženy už mají vteřinu. A to je také varianta normy, pokud jsou dopplerovské hodnoty dobré.

Pokud dítě leží na nohou - cvičení a vnější porodnická zatáčka

Je plod nad hlavou? Pak je čas začít dělat speciální cvičení a požádat dítě, aby zaujalo správné místo.

1. Lehněte si na záda na tvrdém povrchu, pokud to pro vás není obtížné - na podlaze. Ohněte si kolena, položte nohy dolů. Zvedněte pánev. Zůstaňte v této poloze tak dlouho, jak jen můžete, v ideálním případě čtvrt hodiny. Můžete ji opakovat několikrát denně, pokud nevyvolá nastávající matku v tuto dobu, ve 30 gestačních týdnech těhotenství, nepohodlí a hypertonicity dělohy. Ženy, u nichž existuje riziko předčasného porodu, by měly být konzultovány s lékařem o možnosti provedení těchto cvičení..

2. Lehněte si na tu stranu, na její stranu je zadní část dítěte. Je snadné určit dotykem nebo pozorností, kde obvykle cítíte pohyb (to je opačná strana vzadu). Ohněte si kolena a co nejblíže k břiše. Pomocí prstů poklepejte na spodní břicho, zatímco ležíte.

3. A to už není cvičení, ale něco jako lidový způsob, jak přimět dítě k tomu, aby zaujalo správné postavení - je třeba zahrnout příjemnou klasickou hudbu na úrovni dělohy nebo požádat otce, aby tam s dítětem hovořil.

Existují různé názory na účinnost těchto cvičení. Mnozí v ně nevěří a nevěří. Ale navzdory tomu děti dříve či později téměř všechny směřují dolů, jak to příroda zamýšlela. Děloha má tvar obrácené hrušky, proto je pro ně výhodnější ležet hlavou dolů. Kromě toho je hlava dítěte těžší, takže spěchá dolů. Problémy s prezentací, které nelze vyřešit žádnými cviky a přesvědčením, jsou spojeny s úplnou prezentací placenty, nadměrné fetální hlavy (pokud je hydrocefalus), děložního nádoru nebo jeho malformací, které neumožňují zaujmout požadovanou polohu..

Pokud do 36. porodnického týdne (34 od početí) plod ještě není v prezentaci hlavy, některé ženy se rozhodnou o porodnictví. Jedná se o takový postup, během kterého lékař pomocí svých rukou obrací dítě z gluteal pozice na hlavu hlavu. Žena se tak dokáže vyhnout mnoha problémům při porodu a císařském řezu, což je nevyhnutelné v případě, že se narodí chlapec.

Postup je možný, pouze pokud jsou splněny následující podmínky:

 • gestační věk nejméně 36-37 porodnických týdnů;
 • pouze jeden plod v děloze, s vícenásobným těhotenstvím, není provedeno porodnické otočení;
 • spodní část je pohyblivá - hýždě dítěte nejsou v pánvi příliš nízká;
 • žena má normální množství plodové vody, protože s oligohydramniemi existuje vysoká pravděpodobnost poranění plodu během zákroku a u polyhydramidů existuje vysoké riziko brzkého návratu dítěte zpět do pánevní polohy, i když je porodnické otočení úspěšně dokončeno;
 • hlava je v ohnuté poloze.

Vnější porodnický obrat je kontraindikován, pokud:

 • plodová voda již odešla;
 • existují kontraindikace pro zavádění léků, které uvolňují dělohu, tj. tocolytika;
 • existují indikace pro provedení císařského řezu (rotace nedává smysl);
 • u plodu je diagnostikována vývojová abnormalita;
 • existují defekty ve struktuře dělohy;
 • prodloužení polohy hlavy;
 • vícenásobné těhotenství.

Zákrok se provádí výhradně v porodnici po kompletním vyšetření a ultrazvuku. Zdravotní stav dítěte by měl být dobrý.

Během porodu se ženě injekčně podávají tokolytika, takže děloha zůstává uvolněná a nereaguje na činnosti lékaře ani na záznam CTG. Pokud během manipulace dojde ke zhoršení srdeční frekvence plodu, ke krvácení nebo výtoku plodové vody, zastaví se okamžitě a v případě potřeby se žena dostane..

Lékař provádí revoluci plodu pomocí obou rukou - jednu položí za hlavu plodu a druhou drží pod hýždě. Dále se dítě točí. V tomto procesu může mít žena nepohodlí, ale není významné.

Do jednoho dne po manipulaci je stav těhotné ženy a jejího dítěte sledován v nemocnici a poté propuštěn.

Pokud pokus nebyl úspěšný, lze jej opakovat i bez kontraindikací.

Rh-negativní ženy se mohou otěhotnět pouze se zavedením anti-Rhesus imunoglobulinu.

30 týdnů těhotenství, boj proti únavě (video):

30 týdnů těhotenství bojujeme s únavou

Poradenství nastávajícím matkám o pobytu v nemocnici

Protože v tomto období čeká třetí plánovaný ultrazvuk na každého, to je pravděpodobnost následné hospitalizace. Gynekologové to často hrají bezpečně a přímo nastávajícím matkám trochu pozorují a dostávají léčbu na oddělení patologie těhotenství (OPB). Důvodem je obvykle podezření na retardaci intrauterinního růstu, gestózu nebo hrozbu předčasného porodu.

Pokud jste odvedeni do nemocnice, nebuďte naštvaní. OPB je zvláštní svět, ne docela nemocniční, dokonce byste mohli říci. Tam určitě najdete přátele. Pokud budete mít štěstí, přátelství bude na mnoho let.

Takže, abyste se v nemocnici cítili pohodlněji, nezapomeňte přinést:

 • hygienické potřeby (zubní pasta, kartáč, toaletní papír, mýdlo, ručník);
 • nádobí (pár talířů, hrnek, polévková lžíce a čajová lžička, vidlička);
 • župan a noční košile;
 • pantofle (nejlépe guma).

Ložní prádlo a přikrývky v nemocnicích se obvykle vydávají. Ale můžete si s sebou vzít polštář pro těhotné ženy, pokud jste na to zvyklí.

A samozřejmě nezapomeňte na technická zařízení - mobilní telefon, tablet, notebook s přístupem na internet vám nedovolí nudit se, pokud se najednou ocitnete na oddělení samostatně.

30 týdnů těhotenství

Velikost plodu po 30 týdnech těhotenství lze porovnat se zelím nebo cuketou.

Váš lékař zkontroluje otoky a křečové žíly na nohou..

Když pálení žáhy, musíte se vyhnout kořeněné a kořeněné jídlo, nejíst před spaním.

Když ležíte, držte nohy vzhůru.

Kupte si speciální urogynekologické vycpávky.

Slyší, jak mluvíte a zpívá. Když je dítě aktivní, můžete pohladit žaludek.

Sbírejte sáček, kterým půjdete do porodnice. Nechte vše připravit předem.

Co se stane ve 30. týdnu těhotenství?

Třicet týdnů těhotenství je čas, kdy je čas zařídit mateřskou dovolenou. Gynekolog vás zve na další vyšetření a předepíše spoustu testů. Dítě stále rychle roste. Máma je stále těžší a těžší se vypořádat s domácími pracemi, je těžké stát po dlouhou dobu, během spánku nemůže najít pohodlnou polohu.

30 týdnů je kolik?

Třicet týdnů porodnictví je 28 týdnů plodu (od početí).

Třicet týdnů těhotenství plodu je 32 týdnů těhotenství.

Jste těhotná šest měsíců a dva týdny.

Co se stane s dítětem?

Délka jeho těla dosahuje 40 cm, hmotnost - 1,3 kg. Stále rychle roste..

Snad největší změny v této době nastanou v nervovém systému. Mozek roste ve velikosti, meandry v jeho velkých hemisférách stále více vynikají. Dítě může zaměřit své vidění, ale jeho oči mohou vidět pouze předměty, které nejsou dále než několik centimetrů. Pokud by teď vaše ruka mohla být vedle dítěte, mohl by vás chytit prstem. Po narození to určitě udělá, a to vícekrát.

Tuková vrstva pod kůží dítěte roste, s každým týdnem se stává stále baculatější. Od této chvíle může nervový systém a tuk účinně udržovat optimální tělesnou teplotu dítěte, takže tenké chloupky, které dříve zakrývaly jeho pokožku - lanugo - se staly zbytečnými a vypadávaly. Některé z nich mohou přetrvávat v době narození na zádech a na bedrech.

Po 30 týdnech těhotenství se kostní dřeň stává červenou kostní dření. Dříve byly do produkce krve zapojeny hlavně jiné orgány, zejména slezina a játra..

Nyní je dítě obklopeno asi litrem plodové vody. V budoucnosti, jak dítě roste, se jeho částka sníží.

Co se stane nastávající matce?

Normální přírůstek na váze u ženy po 30 týdnech těhotenství je 8-12 kg. Dno dělohy stoupá 28–32 cm nad ochlupení. Její těžkost je již cítit s mocí a hlavní: nastávající matka se často obává bolesti v nohou a zádech.

Zatímco děloha komprimuje a vytlačuje vnitřní orgány, hormon progesteron uvolňuje jejich stěny. Výsledkem je pálení žáhy, zácpa, hemoroidy, časté močení. Vzhledem k tomu, že děloha zvyšuje břišní orgány, omezují pohyb plic, projevuje se to ve formě dušnosti, pocitu nedostatku vzduchu. Některé ženy se obávají stresové inkontinence moči - malé „úniky“ během těžkého kašle, kýchání a smíchu. Edém se objeví na nohou. Všechny tyto příznaky obvykle zmizí po porodu..

Nevysvětlitelně podivné věci se dějí se spánkem: ve třetím trimestru mnoho žen nemůže v noci usnout, sny se nějak diví. To je způsobeno hormony a pocity. V důsledku nedostatku spánku se nastávající matka neustále cítí unavená, zlomená.

Pravidelně se vyskytují tréninkové zápasy Braxton-Hicks. Obvykle netrvají dlouho, opakují se po 4-5 hodinách a objevují se ve formě tažných pocitů v břiše, dolní části zad. Pokud jsou silné, doprovázené nepříjemnými pocity a nepřestávají dlouhou dobu, musíte vyhledat lékařskou pomoc.

Jaké studie je třeba provést po 30 týdnech těhotenství?

Ve třicátém týdnu těhotenství vás gynekolog pozve na sedmé naplánované vyšetření. Jako vždy změří obvod břicha, výšku děložního pozadí, krevní tlak, puls a tělesnou teplotu. Lékař dá poměrně dlouhý seznam pokynů pro analýzu:

Obecné testy moči a krve.

Testy na HIV, syfilis, virovou hepatitidu B a C.

Roztěr na flóru a cytologii.

. Od třiceti týdnů těhotenství dělají mateřskou dovolenou

30 týdnů těhotenství

Přišel 30. týden těhotenství, což znamená, že pracující nastávající matky mohou chodit na zaslouženou mateřskou dovolenou. A to je velmi užitečné: plod je již velmi velký a stále roste, symptomy třetího trimestru se zhoršují a stále obtížnější je vypořádat se s každodenními záležitostmi. Zbývá už jen 10 týdnů, nebo asi dva a půl měsíce.

Příznaky a příznaky 30 týdnů těhotenství

Ve třicátém týdnu těhotenství začíná nastávající matka mít ještě podivnější a znepokojivější sny. Je to kvůli hormonům a existuje také objektivní důvod k obavám: konec konců, nyní je třetí trimestr, datum narození se blíží. Přirozeně, vyvstává mnoho alarmujících otázek: „Jak to všechno půjde?“, „Dokážu se dostat včas do nemocnice, pokud začnou kontrakce?“, „Narodí se moje dítě zdravě?“, „A co když se něco stane během porodu?“ ne tímto způsobem? “.

Další příznaky spojené se změnami hormonálního pozadí, rostoucí dělohy a plodu stále rostou:

Pálení žáhy. Projevuje se ve formě charakteristického nepříjemného pocitu pálení na hrudi. Vyskytuje se ze dvou hlavních důvodů. Zaprvé se děloha zvětšuje a více tlačí zespodu na žaludek. Za druhé, hormony uvolňují svěrač - svalovou dužinu, která se nachází na hranici mezi jícnem a žaludkem.

Nespavost. Nastávající spící matka je narušena neklidnými myšlenkami a nepohodlím v dolní části zad, nohou, které se zesilují růstem nenarozeného dítěte. Začarovaný kruh se uzavře. V noci nemůže žena dobře spát a ospalé a unavené procházky po celý den.

Otok na nohou. Pokud jsou malé, jedná se o normální projev těhotenství. Ale pokud se otok začal rychle zvyšovat, musíte naléhavě navštívit lékaře.

Obtížné dýchání. Ve 30. týdnu těhotenství je horní okraj dělohy velmi blízko k plicím a omezuje jejich pohyb. Proto mnoho nastávajících matek si stěžuje, že se nemohou zhluboka nadechnout, pravidelně existuje pocit, že není dostatek vzduchu. Je obtížnější vylézt po schodech, provádět jiné fyzické aktivity.

Nemotornost. Ve třetím trimestru již váha nastávající matky významně roste, navíc se díky rostoucímu břichu posunuje těžiště. Hormony navíc uvolňují vazy. Z tohoto důvodu se chůze stává nepříjemnou. Nastávající matka může snadno ztratit rovnováhu a pád.

Zvětšená noha. Boty, které jste předtím nosili, byly malé? Stalo se to proto, že se uvolnily svaly a vazy, které spojují kosti vaší nohy. Po porodu se vše vrátí do normálu.

Časté a ostré výkyvy nálad. Příznak, který se obtěžoval v prvním trimestru těhotenství, se vrací. Jejími příčinami jsou hormonální změny a příznaky těhotenství, které způsobují mnoho nepohodlí.

Střevní problémy. Vzhledem k tomu, že děloha vytlačuje střeva a uvolňuje svaly střeva, dochází k zácpě, plynu, nadýmání. Pro zmírnění těchto příznaků se doporučuje pít více tekutin, jíst potraviny bohaté na vlákninu a udržovat fyzickou aktivitu..

Problémy s močovým měchýřem. Pravděpodobně jste si všimli, že nyní musíte chodit na toaletu častěji, zejména v noci. Tato děloha začala vyvíjet větší tlak na močový měchýř. Množství moči se zvyšuje - protože vaše ledviny musí odstraňovat odpadní produkty nejen z vašeho těla, ale také z těla plodu. V žádném případě byste neměli bojovat s častým močením, což omezuje denní příjem tekutin. Dehydratace je nebezpečná pro vás a vaše nenarozené dítě. Zkuste pít více vody ráno a nepijte v noci.

Strie. Vyskytují se na kůži břicha a boků u 90% nastávajících matek. Vypadají jako bílé, fialové, růžové pruhy. Existují speciální krémy k boji proti strie, ale jejich účinnost je velmi pochybná. Se strie je téměř nemožné bojovat. Po porodu se postupně stanou neviditelnými..

Svědění Vyskytuje se u asi 20% nastávajících matek vzhledem k tomu, že se kůže břicha protahuje, stává se tenčí a citlivější. Speciální krémy a pleťové vody pomohou uklidnit nepohodlí. Pokud se svědění zesiluje, objeví se podivná místa, vyrážka - musíte navštívit lékaře.

Bederní problémy. Jak roste děloha a plod, bederní páteř zažívá stále více stresu. V tomto případě se míšní páteř oslabí díky relaxaci vazů. Mnoho nastávajících matek ve třetím trimestru se obává bolesti. Vyskytují se, když žena stojí po dlouhou dobu, chodí a nemůže najít pohodlnou polohu v posteli. V boji proti tomuto příznaku hodně pomáhá bandáž pro těhotné ženy..

Neustálý pocit únavy a zvýšená únava. Existuje pro ně mnoho důvodů: velká hmotnost plodu a dělohy, kterou s sebou nastávající matka musí neustále nosit, nespavost, časté starosti, velké množství energie, které dítě odebírá - protože potřebuje růst a rozvíjet se.

Křečové žíly v nohou. To je další příznak spojený se zvýšením dělohy. Stlačuje cévy v pánevní oblasti a narušuje odtok žilní krve z dolních končetin. Pokud se rozšíří žíly kolem konečníku, vyvinou se hemoroidy.

Zhoršení paměti a pozornosti. Soustředit se na pracovní a každodenní činnosti je stále obtížnější. Pokud nastávající matka nadále pracuje ve 30. týdnu, často má velmi obtížné období. Důrazně doporučujeme, abyste v tomto období těhotenství nejezdili - existuje vysoké riziko nehody.

Kdo má zvýšené riziko předčasného porodu?

Pokud se dítě narodí po dobu 30 týdnů, považuje se za životaschopné a lékaři se o něj postarají. Ale u dětí narozených v důsledku předčasného porodu, špatného zdraví, častěji dochází ke komplikacím, mezi těmito novorozenci je vyšší úmrtnost.

Asi 10% těhotenství končí předčasným narozením. Často k tomu dochází z neznámých důvodů. Existuje však několik rizikových faktorů, které zvyšují pravděpodobnost předčasného narození dítěte:

Infekce dásní a močových cest nastávající matky.

· Těhotenská dvojčata, trojčata.

Pokud předchozí těhotenství skončilo předčasným narozením.

· Pokud během předchozího těhotenství dojde k potratu.

· Pokud k novému těhotenství došlo šest týdnů po narození dítěte nebo dříve.

· Nastávající matka je mladší než 17 let nebo starší než 35 let.

· Pokud žena během těhotenství kouří.

Lékaři podrobněji sledují stav nastávajících matek s vysokým rizikem.

Těhotenství ve 30 týdnech dvojče

Při vícenásobném těhotenství zažívá nastávající matka výraznější příznaky. Žaludek roste silnější, hmota roste rychleji. Ale to vše skončí rychleji než ženy, které jsou těhotné s jedním plodem. Dvojčata se rodí dříve: 37–38 týdnů je naprosto normální období. Nyní, ve třicátém týdnu těhotenství, se vyplatí sbírat kabelku v porodnici a vždy ji mít připravenou.

U těhotenství dvojčat je riziko některých komplikací, například předčasného porodu, vyšší. Lékaři často pozývají takové nastávající matky na plánované zkoušky, častěji na zkoušky.

Promluvte si se svým lékařem o tom, jak porodíte: během dvojitého těhotenství se často uchylují k císařskému řezu.

Třicátý týden těhotenství je kolik?

Průměrná normální délka těhotenství je 40 týdnů. Takže 30 týdnů je asi 3/4.

V tomto článku hovoříme o porodním období těhotenství - právě oni jsou lékaři nejčastěji používáni. Počítá se od prvního dne poslední menstruace. To není úplně přesné: ve skutečnosti se vajíčko setkává se spermatem asi o dva týdny později. Pokud počítáte od tohoto dne, pak se toto období těhotenství nazývá embryonální.

Porodnický termín se používá výhradně z praktických důvodů. Každá žena může přesně pojmenovat datum, kdy začala poslední menstruaci. Během oplodnění neexistují žádné viditelné projevy, takže není možné přesně říci, jaký den se to stalo, a je obtížné vypočítat období plodu.

Takto:

30 týdnů těhotenství je 28 týdnů těhotenství plodu.

30 týdnů těhotenství plodu je 32 týdnů porodnictví.

Pokud vezmeme v úvahu celkové trvání těhotenství podle embryonálního období, bude to 38 týdnů, pokud porodníkem - 40 týdnů.

Nyní jste ve třetím trimestru těhotenství. Jste těhotná asi 6 měsíců a 2 týdny.
Vypočítejte si gestační věk v týdnech a vypočítejte poslední datum narození

Co se stane s plodem po 30 týdnech těhotenství?

Ve třicátém týdnu těhotenství má vaše nenarozené dítě velikost hlavy hlávkového zelí. Jeho výška dosahuje téměř 40 cm, hmotnost - 1360 gramů. Nyní každý týden roste asi o 1,2 cm a přidává 225 gramů na hmotnosti.

Kůže dítěte se stává hladší, protože pod ním stále roste vrstva tukové tkáně. Mozek se však stává více „pomačkaný“: struktura nervového systému se stále komplikuje, mezi neurony se objevují nová spojení. Pohyby plodu jsou plynulejší a koordinovanější. Ale v děloze je všechno přeplněné - takže nastávající matka se cítí silnější šoky a kopne do žaludku.

Svaly se vyvíjejí souběžně s mozkem: nyní je dítě už tak silné, že vás mohl pevně chytit prstem. A určitě to udělá více než jednou po narození!

Vize se zlepšuje, ale stále zůstává nedokonalá. Dokonce ani po narození dítě nebude moci vidět předměty, které jsou pár centimetrů od jeho obličeje. Nyní však vnímá světlo a může na něj reagovat. Například, pokud připojíte jasnou baterku k vašemu žaludku a svitu, můžete získat odpověď ve formě série tlačení. Nenarozené dítě může obracet oči, mrkat oči.

Mozek plodu po 30 týdnech je tak rozvinutý, že může pravidelně spát a zůstat vzhůru, být ve fázi REM spánku. Když dítě nespí, pohne rukama a nohama, popadne pupeční šňůru (někdy to lze vidět na ultrazvukových snímcích). Často se vyskytují období bdělosti v době, kdy nastávající matka spí nebo odpočívá. Přes den, když žena chodí, podniká, pohyby její pánve houpají dítě a on spí. Mnoho dětí je tak zvyklých na takový plán, že ho i po narození sledují. "Dítě zaměňuje den s nocí," - často slyšel od mladých matek.

Po 30 týdnech těhotenství může být plod umístěn v děloze odlišně. Níže mohou být jeho hýždě nebo hlava, nebo je umístěna napříč. „Správnější“ prezentace je, když je plod umístěn hlavou dolů a jeho zátylek je blízko výstupu z pánve. V jiných ustanoveních bude práce obtížnější nebo vůbec nemožná a bude vyžadovat císařský řez. Prezentace plodu může být hodnocena vyšetřením a ultrazvukem. Do určité doby se může převrátit do „správné“ polohy. Ale v průběhu času se stává stále více zaplněným uvnitř dělohy a šance na opravu prezentace se snižují.

V mozku nenarozeného dítěte již funguje termoregulační centrum, které reguluje tělesnou teplotu, docela dobře. Není tedy třeba dalších mechanismů: místo „tepelně izolačního“ hnědého tuku se nyní vyrábí bílá, která hraje hlavně roli energetického zdroje, na kůži vypadávají tenké chloupky - lanugo (někdy zůstávají i po narození - zejména pokud se dítě narodilo předčasně).

Hřebíky na chodidlech a rukou dosahují k okrajům prstů. U mnoha dětí jsou po narození tak dlouhé, že je třeba je oříznout, aby dítě nepoškrábalo obličej.

Vnější genitálie jsou dobře vyvinuté. Chlapci mají penis, šourek - ale varlata do něj nezapadnou až do okamžiku narození, nyní jsou v žaludku a postupně se pohybují dolů. Dívky již mají ve vaječnících miliony vajíček, z nichž některé se v budoucnu stanou vašimi vnoučaty nebo vnučkami.

Fetální pohyby v maminčině bříšku

Chvění a kopy v břiše během třicátého týdne těhotenství se cítí velmi dobře. Cítíte je, když položíte ruku na břicho a dokonce to uvidíte. Plod někdy spočívá na děložní stěně hýždě - to se také cítí dobře s rukou přes kůži. Obzvláště nepříjemné až bolestivé pocity vznikají, když dítě „dá nohu pod žebro“..

Doktor na předporodní klinice vám již jistě řekl, že je důležité spočítat počet pohybů plodu denně a vysvětlit, jak to dělat správně. Nejprve zjistěte, kdy je vaše dítě nejaktivnější. Vrcholy aktivity jsou často:

2. Poté, co maminka něco vypila.

3. Po fyzické aktivitě.

Získejte poznámkový blok - pomůže vám to zmatit při počítání pohybů dítěte a sestavit graf ke sledování situace v dynamice.

Zaujměte pohodlnou polohu a začněte počítat. Pokaždé, když dítě tlačí, vložte do notebooku hůlku. Škytavky není nutné brát v úvahu. Všimněte si doby, kdy došlo k prvnímu a desátému tlačení. Neměly by uplynout více než dvě hodiny. Napište a do grafu označte, kolik času jste dnes počítali..

Pokud je dítě neaktivní, můžete zkusit „probudit ho“ - například jíst nebo pít vodu. Pokud to nepomůže a stále nemůžete spočítat 10 šoků za 2 hodiny, musíte navštívit lékaře.

Ultrazvuk po 30 týdnech těhotenství

Po 30 týdnech těhotenství není ultrazvuk běžně prováděn. Lékař může předepsat, pokud těhotenství pokračuje s komplikacemi, existuje riziko předčasného porodu.

Ultrazvukové snímky ukazují plně tvarované dítě: můžete vidět jeho hlavu, tvář, ruce, nohy, prsty na nich, genitálie (pokud je plod „neskrývá“ před senzorem). Můžete vidět drobné kosti, vnitřní orgány vašeho nenarozeného dítěte. S pomocí dopplerografie bude lékař schopen zkontrolovat, jak funguje srdce plodu, průtok krve ve velkých cévách. 3D sken ukazuje, jak vypadá tvář vašeho dítěte.

Během studie vyhodnocuje ultrazvukový lékař některé ukazatele:

Index

Norma

Biparietal size - vzdálenost mezi nejvíce vyčnívajícími body parietálních kostí.

Fronto-týlní velikost - podélná velikost hlavy, vzdálenost mezi nejvíce vystupujícími body frontální a týlní kosti.

Délka femuru

Délka kostí nohy nebo holenní kosti

Humerus

Délka kosti předloktí

Obvod hlavy

Obvod břicha

Index plodové vody (IAI) charakterizuje množství plodové vody, pomáhá diagnostikovat nízkou a vysokou vodu.

Takto vypadá obrázek během ultrazvukového skenování po 30 týdnech těhotenství:

Co se děje s dělohy a žaludkem po 30 týdnech těhotenství?

Plod roste, děloha roste a stlačuje stále více vnitřních orgánů, proto existuje mnoho příznaků, které budou obtěžovat budoucí matky po 30 týdnech těhotenství. Pupek je „vytlačen“ a vypadá jako trčí „tlačítko“. Po narození dítěte se vrátí k předchozímu vzhledu.

Kolem dítěte ve třicátém týdnu těhotenství je přibližně 700 ml plodové vody. Děloha je přeplněná. Výška děložního pozadí - vzdálenost od stydké kosti k horní hraně dělohy je obvykle 28–32 cm.

Mnoho nastávajících matek ve třicátém týdnu těhotenství je s větší pravděpodobností obtěžováno kontrakcemi Braxton Hicks. Zpravidla se vyskytují po fyzické námaze, sexu, když je žena unavená nebo do jejího těla nevstoupí dostatečné množství tekutiny. S tím není nic špatného, ​​boj Braxton-Hicks je jakousi „školení“ před porodem. Abyste je uklidnili, musíte si lehnout na bok a vypít sklenici vody. Pokud ale dlouho neodejdou, musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, může to být začátek předčasného porodu.

Kolik by měla nastávající matka přibrat na váze?

Normálně v ročním těhotenství žena přidává 8,2–11,2 kg do 30. týdne a během těhotenství s dvojčaty - 11,3–18,1 kg. Tyto údaje jsou individuální, závisí na tom, jakou pleť měla žena před těhotenstvím. Je důležité zajistit, aby přírůstek hmotnosti byl jednotný a nebyl příliš velký. Pokud se váha náhle začala rychle zvyšovat, je nutné, aby se neprodleně poradil s lékařem. To může být projevem preeklampsie, závažné těhotenské komplikace..
Vypočítejte přírůstek hmotnosti matky během těhotenství podle týdne

Jak jíst 30 týdnů těhotenství?

Tvorba těla dítěte je téměř úplná: vypadá jako „připravený“ novorozenec, všechny jeho orgány jsou na svém místě a plní své funkce. Nyní však dítě velmi aktivně roste, přibírá na váze, jeho tělo zraje a připravuje se na samostatný život po narození. Potřebuje tedy hodně energie, živin, jako jsou bílkoviny, tuky, uhlohydráty, vápník pro kosti, železo pro tvorbu krve a další minerály, vitamíny. Nastávající matka musí jíst dobře, ale nyní má nový problém: rostoucí děloha tlačí žaludek nahoru, takže nemůžu úplně jíst.

Bohatá jídla způsobují nepříjemné pocity, proto se doporučuje malé občerstvení. Hlavní věcí je vyhnout se pokušení, nejíst čipy, rychlé občerstvení, koláče a jiná nezdravá jídla. Existuje mnoho lehkých a zdravých občerstvení, které vám a vašemu dítěti pomohou získat všechny potřebné látky:

· Jogurty, tvaroh a mléčné koktejly.

· Čerstvé ovoce a ovocné saláty. Jablka, banány, pomeranče, mandarinky jsou dobré k občerstvení..

Čerstvě vymačkané ovocné a zeleninové šťávy.

Cracker, preclíky, kukuřičné lupínky.

· Mrkev a celer hole.

· Malé porce polévek: lze je také vzít s sebou v nádobách, kde je po ruce mikrovlnná trouba.

Při práci, při chůzi, při návštěvě posilovny, všude byste měli nosit pár těchto svačinek. Jsou pohodlně uloženy v taškách na zip, plastových obalech, termoskách.

Fyzická aktivita

Možná se nyní ve třetím trimestru cítíte tak unavení a příznaky uvedené v tomto článku vás tolik trápí, že vás vůbec nezajímá cvičení. Ale to je důležité - pro vás a vaše nenarozené dítě. Pokud těhotenství pokračuje bez komplikací, nastávající matka potřebuje fyzickou aktivitu každý den, alespoň v minimálním množství. Pravidelná cvičení pomáhají:

· Snižte bolest zad v pánevní oblasti, zbavte se neustálé únavy a špatné nálady.

· Cítit se celkově lépe.

· Udržujte zdravou váhu.

Zlepšit spánek v noci, vyrovnat se s nespavostí.

· Připravte tělo na porod.

· Rychlejší získání dobrého stavu po porodu.

· Zlepšit činnost kardiovaskulárního systému.

Chůze na čerstvém vzduchu, návštěva bazénu, cvičení na rotopedu jsou nejjednodušší, nejdostupnější a nejbezpečnější fyzická cvičení pro nastávající matky po 30 týdnech těhotenství. Můžete dělat jógu nebo Pilates - ale musíte se přihlásit do speciální skupiny pro těhotné ženy, ve které pracuje dobrý trenér. Chůze je vhodná pro ženy, které již mají děti a nemohou najít čas na další cvičení..

Je užitečné kombinovat různé typy fyzické aktivity. Například v některých dnech můžete chodit a plavat v bazénu a na jiných - jít do skupiny jógy nebo Pilates. Ale ne moc horlivě. Pokud jste unavení, uvolněte se. Pokud se těhotenství vyskytne s komplikacemi nebo máte-li doprovodná onemocnění, musíte se poradit s lékařem, zeptejte se, jaké typy fyzické aktivity pro vás nejsou kontraindikovány..

U nekomplikovaného těhotenství se doporučuje provádět cvičení střední intenzity po dobu 30 minut denně. Můžete provést několik přístupů s přerušením, například 3krát za 10 minut.

Správné vybavení a bezpečnostní opatření

Pro cvičení budete potřebovat pohodlnou obuv, nejlépe s ortopedickými vložkami. Pokud tenisky nebo tenisky, které jste nosili před těhotenstvím, byly malé, musíte si koupit nové. Chůze se doporučuje tam, kde je plochý chodník. Pokud je ulice zima a led, je lepší se zapojit do tělocvičny.

Koupě sportovní podprsenky nebude zbytečná: je důležité zvolit správnou velikost a vybrat model, který bude dobře podepřít hrudník, ve kterém budete pohodlní.

Nezapomeňte si s sebou vzít láhev vody, džusu nebo kompot. Pijte před a po lekcích, protože během cvičení vaše tělo ztrácí hodně tekutin. Vezměte si tašku s vlhkým chladným ručníkem do tělocvičny, jógy a pilates studia, použijte po tréninku.

Vyčerpání tréninkem během těhotenství, pokud jste nikdy předtím sportovali, není dobrý nápad. Můžete začít postupně, od 10 do 15 minut denně. Délka cvičení by se měla postupně zvyšovat až na 30 minut denně.

Jaká fyzická cvičení jsou kontraindikována ve 30. týdnu těhotenství?

Jak jsme již zmínili výše, ve třetím trimestru těhotenství se posunuje těžiště těla a nastávající matka se stává nepříjemnější. Proto jsou jakékoli sporty kontraindikovány, během kterých můžete narazit, padnout, zasáhnout žaludek:

· Lyžování, bruslení, kolečkové brusle, skateboard.

Vodní lyžování.

· Fotbal, basketbal, volejbal, tenis.

· Jízda na kole a zejména na skútrech, motocyklech. Pokud máte rádi cyklistiku, je lepší cvičit doma nebo v posilovně na stacionárním kole - je to bezpečnější.

Mohu mít sex?

Intimita v jakékoli fázi těhotenství není nejen nebezpečná, ale také užitečná:

· Sex dává relaxaci a nárůst pozitivních emocí.

· Je to druh fyzické aktivity.

· Pravidelný pohlavní styk (ale bez fanatismu!) Pomáhá udržovat emoční spojení s partnerem.

Samozřejmě, pokud těhotenství pokračuje s komplikacemi, musíte se poradit s lékařem. Některé podmínky jsou kontraindikace intimity. Sexuální kontakt je kontraindikován, pokud má budoucí maminka nebo otec projevy genitourinární infekce. Vyhněte se poloze, během které ležíte na zádech, když partner může náhodně vyvíjet tlak na žaludek. U některých žen se stává okamžikem, kdy zkoušejí nové pozice v posteli, těhotenství..

Tipy pro ženy v 30týdenním těhotenství

Pokud máte obavy o pálení žáhy, měli byste zkontrolovat svůj jídelníček. Snažte se vyhnout mastným, těžkým kořenitým jídlům. Nejezte v noci, nelhejte ihned po jídle.

· Abyste snížili otok, musíte pravidelně ležet s nohama na vyvýšené plošině. Snažte se stát dlouho.

· Za zmínku stojí taška, se kterou půjdete do porodnice. Začněte sbírat předem.

· 30 týdnů těhotenství - nejlepší čas na zvážení podepsání dohody s bankou kmenových buněk, pokud máte v úmyslu odebrat pupečníkovou krev nebo zachránit část pupeční šňůry po porodu.

· Když se výkyvy nálad staly častými a ostrými, je pro budoucí matku obzvlášť důležitá psychologická podpora. Musíte více komunikovat se svým manželem, dalšími blízkými lidmi, vyprávět jim o svých pocitech, problémech. Některé ženy by se měly poradit s psychologem. Pokud špatná nálada trvá velmi dlouho, může to znamenat depresi, je nutná odborná pomoc.

· Nejezděte. Nyní máte vysoké riziko, že se dostanete do nehody. Vyhněte se činnostem, při kterých můžete ztratit rovnováhu a spadnout. Pokud je ulice ledová - buďte opatrní. Jděte na procházky, noste pohodlné boty, zkuste chodit po chodnících, kde nejsou žádné hrboly, díry nebo jiný „drsný terén“.

TOP nejčastějších obav žen ve třetím trimestru těhotenství a jak se s nimi vypořádat

"Během porodu mě velmi ublíží - jak to můžu vydržet?"

Podle statistik amerických vědců se takové myšlenky obávají každé páté nastávající matky. Ano, porod je opravdu bolestivý proces, ale přece to pro vás přineslo nespočet žen. Na moderních klinikách během porodu můžete provádět anestezii. Mnoho žen o tom mluví s lékařem předem a žádá je o epidurální anestezii. Jiní dávají přednost tomu, že všechno jde tak přirozeně, jak je to možné, bez zbytečných léků. Diskutujte o tomto problému s lékařem na prenatální klinice, pomůže vám to správně se rozhodnout.

"Určitě budu mít vaginální rupturu, budu muset provést epiziotomii!" To je tak děsivé! “

Někdy během porodu existuje riziko prasknutí pochvy. V takových případech lékaři provádějí epiziotomii - řezají kůži a svaly perineum nůžkami - oblast, která je mezi vaginou a konečníkem. Díky tomu se porodní kanál rozšiřuje a hlava dítěte volně prochází. Porodníci dříve prováděli epiziotomii velmi často, nyní se přístupy poněkud změnily a indikace pro tento postup se snížila. Musíte si promluvit se svým lékařem, zeptat se, kdy se provádí epiziotomie. Existují důkazy, že pravděpodobnost ruptury a epiziotomie během porodu je snížena u žen, které začnou periodicky masírovat perineum asi pět týdnů před očekávaným datem porodu..

"Co když mám během porodu střevní pohyb?"

Podle průzkumů to zažívá asi 70% nastávajících matek. 39% žen připouští, že během porodu vlastně měly stolici. A pouze 22% zažilo nějaké nepříjemnosti a rozpaky. Ve skutečnosti to není velký problém a lékaři, kteří se narodí, vědí, že k tomu může dojít, berou to úplně klidně. Před porodem vám dají klystýr k očištění střev..

"Najednou mi budou nějaké drogy vstříknuty, budou stimulovat porod bez mého vědomí?" Já to nechci!"

V některých případech lékaři skutečně používají další léky, pokud vidí, že je to objektivně nutné. Současně však musí porodník vzít v úvahu přání ženy při práci. Musíte se předem poradit s lékařem, který porodí, zeptat se, jaké léky lze podávat, za jakým účelem, diskutovat o možných rizicích a důsledcích.

"Najednou musím udělat císařský řez?"

Indikace porodu císařským řezem se vyskytují u každé páté ženy, která porodila poprvé. Lékaři takovou operaci neprovedou - snaží se vás chránit před komplikacemi a zajistí úspěšný narození zdravého dítěte. Mnoho nastávajících matek plánuje, že se jejich narození uskuteční „stejně jako příroda,“ domnívají se, že tato operace není plnohodnotným procesem porodu dítěte, po kterém se člověk nemůže cítit jako „plnohodnotná“ matka a žena. Bohužel, někdy to tak není, jak jste to namalovali do hlavy. Bude muset změnit své vnitřní nastavení, aby se zabránilo nebezpečí pro sebe a své nenarozené dítě.

"Co když najednou mám dítě a nemám čas se dostat do nemocnice?"

Takové situace jsou relativně vzácné. Pro případ, že byste mohli mluvit s lékařem na prenatální klinice a zjistit, jak jednat. Potřebné informace můžete získat také z knih, vzdělávacích materiálů na internetu.

Jaký výzkum je třeba udělat?

Ve třicátém týdnu těhotenství pozve doktorka prenatální kliniky nastávající matku na další plánované jmenování. V ordinaci porodníka-gynekologa se znovu podrobíte plánovaným činnostem: vyšetření, změna hmotnosti, obvod břicha, výška stoje děložního pozadí, krevní tlak, puls.

Tento týden lékař předepíše řadu testů:

· Výzkum virové hepatitidy B a C, infekce HIV.

Třetí syfilisová studie.

· Roztěr na cytologii.

Nyní uvidíte lékaře v předporodní klinice častěji: pokud jste dříve měli naplánované návštěvy asi jednou za měsíc, pak od třicátého týdne těhotenství - jednou za dva týdny.

V jakých případech musíte navštívit lékaře?

Po 30 týdnech a obecně ve třetím trimestru těhotenství se zvyšuje riziko infekce močových cest. Pokud jste se obávali následujících příznaků, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Časté močení. Jak jsme již zjistili, jedná se o normální projev těhotenství. Ale pokud si všimnete, že se staly ještě častějšími, doprovázenými dalšími příznaky - musíte o tom informovat lékaře.

Bolest, pálení, svědění během močení.

· Změna vzhledu moči. Pokud se zakalilo, objevily se v něm nečistoty v krvi.

Svědění a pálení, zarudnutí, vyrážka v oblasti genitálií.

Bolest při pohlavním styku.

Zvýšená tělesná teplota a celková nevolnost.

· Patologický vaginální výtok. Pokud získali zelenou nebo jinou neobvyklou barvu, nepříjemný zápach.

Pokud máte silné kontrakce, které nepřecházejí déle než 4 hodiny (nebo více než 5 kontrakcí během 1 hodiny), ale naopak, zvýšíte, bolest břicha, hojnost a / nebo krvavý výtok z pochvy, musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, silná bolest hlavy, „rozmazaný“ obraz nebo skvrny před očima, pokud se otok velmi rychle začal rozrůstat.

Obecně platí, že nastávající matka musí dbát na své zdraví a v případě výskytu neobvyklých podezřelých příznaků okamžitě vyhledat lékaře. Nebojte se upozornit na „falešný poplach“: jde o zdraví a bezpečnost vašeho nenarozeného dítěte.

Je čas jít na mateřskou dovolenou!

„Mateřská dovolená“ je koncept, který není zakotven v moderním právu. Tato fráze ženy se nazývají dva typy dovolené, které se jim poskytují podle zákona Ruské federace:

· Mateřská dovolená - vydává se ve třetím trimestru těhotenství.

· Dovolená pro péči o dítě je poskytována po narození dítěte až do věku tří let.

Každá nastávající matka má právo na tyto „prázdniny“ a toto právo je zakotveno v článcích 255 a 256 zákoníku práce Ruské federace. Kromě toho je ženě vyplácena dávka rovnající se výši jejího průměrného výdělku za poslední 2 roky. Pokud nastávající matka pracovala méně než 6 měsíců, vypočte se její příspěvek v souladu s minimální mzdou (minimální mzda).

Každý má právo na mateřskou dovolenou: pracovní, nezaměstnaní a registrovaní u úřadu práce, vojenského personálu žen a studentů. Pokud nastávající matka pracovala současně na dvou místech, musí jí každý zaměstnavatel poskytnout dovolenou a vyplácet dávky.

Jak dlouho můžu jít na mateřskou dovolenou??

Čas nástupu a délka mateřské dovolené se liší:

· Většina žen chodí na mateřskou dovolenou od 30. týdne těhotenství - 70 dní před porodem a dalších 70 dnů dovolené pokračuje i po porodu. Celkem - 140 dní.

· Pokud porod pokračoval s komplikacemi, bude délka dovolené po porodu 86 dnů. Celkem - 156 dní.

· Nejdelší „dovolená“ trvá s vícenásobným těhotenstvím. Začnou v 28. týdnu (žena odchází na mateřskou dovolenou 86 dní před porodem) a trvá dalších 110 dní po narození dětí. Celkem - 196 dní.

· Pokud k porodu došlo před nebo po termínu, nemění se délka mateřské dovolené.

Jak získat mateřskou dovolenou?

Nejprve musíte navštívit lékaře na prenatální klinice a dostat nemocenskou dovolenou. Pokud žena pracuje na dvou různých místech, musíte si vzít dvě kopie pracovní neschopnosti. Je důležité to udělat v přesně stanovený den - ve 30 týdnech těhotenství, 70 dní před očekávaným datem narození. Poté s nemocenskou dovolenou musíte kontaktovat personální oddělení na pracovišti. Postup pro vydávání rodičovské dovolené je obdobný. Na personálním oddělení by měla žena připravit balíček dokumentů:

Doklady o registraci mateřské dovolené:

Dokumenty pro zajištění rodičovské dovolené:

· Nemocenská dovolená. Lékař ji musí vydat na celou dobu postižení - 140, 156 nebo 196 dní.

· Existuje-li v předporodní klinice osvědčení o registraci včas - musí být rovněž přiloženo.

· Výkaz zisku a ztráty za poslední rok.

· Bankovní údaje, na které zaměstnavatel převede dávky.

· Kopie a originál rodného listu.

· Bankovní údaje pro převod dávek.

V personálním oddělení musíte napsat žádost o dovolenou, a také uvést požadavek na výplatu dávek.

Jaké výhody mohu získat během těhotenství a péče o dítě??

Pro nastávající a mladé matky existují čtyři typy výhod:

· Mateřství. Jak je uvedeno výše, jedná se o průměrnou měsíční mzdu za poslední dva roky práce, a pokud žena pracovala méně než 6 měsíců, bere se v úvahu minimální mzda (minimální mzda) platná v době vyplácení příspěvku.

· Pro péči o dítě. Účtuje se měsíčně, dokud dítě nedosáhne věku tří let, a to ve výši 40% průměrného měsíčního příjmu za poslední dva roky práce před mateřskou dovolenou, nebo alespoň 3 065,69 rublů za první dítě a nejméně 6 131,37 rublů za druhé a následující děti.

· Doplňkový příspěvek se vytváří, pokud nastávající matka předložila osvědčení o včasné registraci na prenatální klinice - před 12. týdnem těhotenství. Jeho částka bude 613,14 rublů.

· Jednorázový mateřský příspěvek je 16 350,33 rublů.

Kromě toho můžete po narození druhého dítěte získat mateřský kapitál.

Jaké léky lze užívat po 30 týdnech těhotenství?

Je nežádoucí používat jakékoli léky samostatně, i když jste si pečlivě přečetli anotační vložku v krabičce s léky a nenašli jste v seznamu kontraindikací slovo „těhotenství“. Samoléčení pro nastávající matky je nepřijatelné. Než začnete užívat jakýkoli lék, musíte se poradit s lékařem.

Vitamíny jsou užitečné pro nastávající matky, ale než si je koupíte, měli byste se také poradit s lékařem. Mnoho lidí si myslí, že doplňky stravy a další „přírodní“ prostředky jsou bezpečné, ale mnoho z nich může ohrozit nenarozené dítě..

Při předepisování léčby ženě během těhotenství vždy zváží výhody a nevýhody ženy: porovnává potřebu konkrétního léku a možná rizika.

V závislosti na tom, jak bezpečné jsou určité léky pro nastávající matku, se dělí do několika skupin v souladu s klasifikací americké správy potravin a léčiv (FDA):

· Kategorie X - je během těhotenství přísně kontraindikována. Bylo prokázáno, že tyto léky mohou poškodit nenarozené dítě..

· Kategorie D je indikována k použití pouze v naléhavých případech, protože existuje důkaz, že tyto léky mohou mít negativní vliv na plod (tetracyklinová a doxycyklinová antibiotika, prášky na spaní od skupiny barbiturátů).

· Kategorie C - přípravky, u nichž byla při pokusech na zvířatech prokázána možnost negativních účinků na plod. Způsobují reverzibilní škodlivý účinek, ale nezpůsobují vrozené vady. Zástupci této skupiny: diuretika, aspirin, dexamethason..

· Kategorie B - drogy, které ve studiích na zvířatech neprokázaly negativní účinek na plod. Byly přijaty malým počtem těhotných žen, přičemž nebyly zaznamenány žádné vrozené malformace a škodlivé účinky na dítě. Tato skupina léků zahrnuje: metronidazol, acyklovir, azithromycin, ibuprofen, diklofenak, heparin.

· Kategorie A - bezpečné léky. Mnoho budoucích matek je vzalo bez následků na dítě (maalox, almagel, antibiotika ze skupiny penicilinů, clotrimazol).

Články O Neplodnosti