Hlavní Zdraví

Co přesně lékaři sledují při druhém screeningu? Termíny, normy ultrazvuku a analýzy krve

Druhý screening, jako první, má zvláštní význam pro těhotné ženy. Hlavním úkolem skríningu ve druhém trimestru těhotenství je potvrdit nebo popřít výsledky prvního vyšetření a „vyřadit“ nastávající matky, u nichž existuje riziko rozvoje fetálních patologií, které nejsou nižší než práh.

Podle výsledků screeningu dokážou lékaři závěry o nitroděložním vývoji dítěte, a pokud jsou všechny ukazatele normální, mohou se rodiče uklidnit a čekat, až se dítě narodí..

Jsou-li ukazatele nižší nebo vyšší než přijatelné, jsou předepsány další studie, po nichž jsou přijata příslušná opatření: je vypracován léčebný plán nebo je předepsáno nucené ukončení těhotenství..

Jaké jsou indikace druhého screeningu, když se provádí, co přesně lékaři sledují a jaké jsou normální ukazatele - popsané v tomto článku.

Indikace postupu

Indikace pro druhý perinatální screening, jako v případě prvního vyšetření, jsou faktory, které mohou způsobit, že se dítě vyvine různé genetické patologie. Tyto faktory zahrnují:

 • věk nastávající matky je menší než 18 nebo více než 35 let;
 • hrozba spontánního potratu v raných stádiích (potrat);
 • historie předchozích potratů nebo mrtvě narozených;
 • různé dědičné choroby v rodině;
 • přítomnost dítěte s vrozenými patologiemi;
 • přenos virových nebo infekčních chorob v raných stádiích;
 • užívání léků nebezpečných pro plod na začátku těhotenství;
 • dopad škodlivých nebo nebezpečných pracovních podmínek na nastávající matku;
 • Koncepce v důsledku úzkého vztahu;
 • přítomnost závislostí u jednoho nebo obou rodičů (alkohol, drogy).

Kromě toho pro druhé vyšetření nutně pošlou maminky, jejichž výsledky prvního vyšetření naznačily možný vývoj fetálních patologií..

Je-li?

Jak jsme uvedli v tomto článku, první screening se provádí po dobu 10 až 13 týdnů, na konci prvního trimestru.

Druhé screeningové vyšetření se provádí mezi 16. a 20. týdnem těhotenství. Nejvýhodnějším obdobím je 16. - 17. týden - výsledky analýz a ultrazvuku získané v této době jsou nejspolehlivější.

Třetí perinatální screening je podrobně popsán v tomto článku..

Co doktoři sledují?

Během druhého screeningu se provádí několik důležitých postupů, a to: rozšířené ultrazvukové vyšetření a biochemický krevní test, kterým se stanoví hladina tří nejdůležitějších hormonů v tomto období těhotenství..

Pokročilý ultrazvuk

Ultrazvuk prováděný během druhého screeningu zahrnuje důkladné vyšetření celého plodu, přičemž lékaři věnují zvláštní pozornost následujícím parametrům:

 • struktura obličeje: velikost nosní kosti, přítomnost rozštěpů v ústech, nosu, uších, vývoj očních bulví;
 • stav vnitřních orgánů: mozek, srdce, páteř, žaludek atd.;
 • stupeň zralosti plic;
 • velikost dítěte (fetometrie);
 • počet prstů na rukou a nohou;
 • tloušťka a zralost placenty;
 • stav dělohy a jejích příloh;
 • plodová voda.

Chorionický gonadotropin

Lidský chorionický gonadotropin začíná být produkován nějaký čas po početí a všechny těhotenské testy na něj reagují. Tento hormon přímo indikuje stav těhotenství a přispívá k uchování plodu..

Maximální koncentrace hCG v krvi klesá na 9-10. Týden těhotenství, po kterém se indikátor začne postupně snižovat.

Alfa fetoprotein

Tento protein, zkráceně AFP, začíná být produkován embryem přibližně od 3. týdne těhotenství. Jeho hlavním úkolem je chránit plod před mateřským imunitním systémem a neutralizovat jeho pohlavní hormony (estrogeny)..

Je také zodpovědný za dodávání živin plodu a tvorbu jater.

Zdarma estriol

Volný estriol je nejdůležitější hormon ve druhém trimestru těhotenství. Je zodpovědný za zásobování dělohy a placenty krví, jakož i za vývoj kanálů v ženských mléčných žlázách a reprodukčním systému jako celku..

Hladina SE přímo indikuje stav placenty a od okamžiku jejího vzniku, v normálním průběhu těhotenství, se množství tohoto hormonu v krvi postupně zvyšuje.

Inhibin A

Hladina inhibinu A při druhém screeningovém vyšetření se zpravidla stanoví pouze v případě, že po vyšetření výše uvedených tří hormonů nelze vyvodit jednoznačný závěr..

Hladina tohoto hormonu v krvi ženy po úspěšném oplodnění prudce stoupá a jeho hladina v krvi závisí na délce těhotenství a stavu plodu..

Normální výsledky

Je zřejmé, že všechny ukazatele vyšetřené během druhého screeningu jsou naprosto jedinečné a přesně odpovídají stavu těhotenství. Na základě souladu výsledků s obecně uznávanými standardy tedy můžeme dospět k závěru o průběhu těhotenství a stavu plodu.

Normální skóre ultrazvuku:

Hladiny hormonů:

Laboratoře, které provádějí biochemický krevní test, se mohou lišit v činidlech, která používají při své práci. Každá instituce proto může stanovit své vlastní standardy pro hladiny hormonů..

Pokud indikátor nesplňuje limity přijatelných hodnot, potom budoucí matka potřebuje konzultaci s genetikem.

Slabý výkon

Všechny odchylky od výše uvedených hormonů mohou naznačovat možný vývoj patologií plodu:

 1. Zvýšená hladina hormonu AFP může indikovat přítomnost defektů v nervové trubici plodu, výskyt pupeční kýly, nesprávnou tvorbu zažívacího systému a další patologie.
 2. Snížená ACE v krvi indikuje vývoj fetálního Downova nebo Edwardsova syndromu, nevyvinuté těhotenství nebo nesprávně definovaného gestačního věku.
 3. Zvýšené hladiny SE mohou indikovat vícenásobné těhotenství, velkou velikost plodu nebo onemocnění jater.
 4. Snížená hladina estriolu je nejčastěji výsledkem placentární nedostatečnosti, která může naznačovat hrozbu potratu nebo předčasného porodu, vývoje Downova syndromu plodu, zhoršeného vývoje mozku a onemocnění fetální nadledvinky.
 5. Zvýšený chorionický gonadotropin může naznačovat vícenásobné těhotenství, nesprávné těhotenství, přítomnost cukrovky u matky, vývoj Downova syndromu u dítěte.
 6. Snížené hladiny hCG naznačují hlavně nebezpečí spontánního potratu, nevyvíjejícího se těhotenství, placentární nedostatečnosti.

Všechny těhotné ženy musí podstoupit tak důležité vyšetření, jako je první a druhý screening. Pomůže to včasné stanovení rizika rozvoje patologií u plodu a stanovení dalších akcí..

Druhý screening během těhotenství

Možnosti moderní medicíny umožňují nastávající matce co nejvíce se informovat o průběhu těhotenství, vyloučit možné odchylky od jejího průběhu, určit riziko, že se něco ve vývoji dítěte zhorší. Dnes mají těhotné ženy příležitost, pokud si to přejí, a někdy, je-li to nutné, podstoupit širokou škálu vyšetření a podstoupit všechny druhy testů, které umožňují s různou mírou pravděpodobnosti prokázat, že neexistuje nebezpečí pro normální a přirozenou tvorbu plodu. Jednou z komplexních metod vyšetřování těhotné ženy je tzv. Prenatální screening..

Druhý screening během těhotenství: načasování

Screeningová studie v CIS je relativně nová, ale vzhledem ke svému bohatému informačnímu obsahu se aktivně používá v těhotné praxi. Screening umožňuje určit rizikové skupiny pro komplikace během těhotenství a také umožňuje identifikovat rizikové skupiny pro vývoj vrozených patologií u plodu. První screeningová studie se provádí v prvním trimestru a druhá screening během těhotenství, respektive ve druhém trimestru.

Odborníci považují za „nejúspěšnější“ čas prvního screeningu 12–13 týdnů, i když tuto studii lze provést od 11 do 14 týdnů těhotenství. Časový rámec pro druhý screening během těhotenství je od 16 do 20 týdnů, i když lékaři nazývají 16-17 týdnů těhotenství nejoptimálnější a nejinformativnější.

Druhý screening během těhotenství: indikátory

Účelem druhého screeningu je identifikovat rizikové skupiny u těhotných žen, pokud je pravděpodobnost vzniku fetálních chromozomálních abnormalit poměrně vysoká.

Screening může být ultrazvuk (odhalí možné fetální abnormality pomocí ultrazvuku); biochemické (studium krevních markerů); a kombinované - sestává z ultrazvukového a biochemického vyšetření. Ultrazvukové vyšetření se zpravidla provádí jako součást screeningové studie na konci druhého trimestru těhotenství a ve skutečnosti je druhý screening během těhotenství krevním testem pro různé indikátory. Zohledněny jsou také výsledky ultrazvuku provedené v předvečer screeningu druhého trimestru těhotenství..

Algoritmus pro screening je následující: těhotná žena po dárcovství krve a ultrazvuk vyplní dotazník, který uvádí osobní údaje, které vypočítají gestační věk a rizika rozvoje defektů. Analýzy se provádějí s ohledem na gestační věk, po kterém počítačový program zpracovává přijaté informace pro výpočet rizik. Přesto ani získané výsledky nelze považovat za konečnou diagnózu, po které lze zcela hovořit o přítomnosti rizik, pokud byla identifikována. Pro podrobnější a přesnější informace by měl lékař odvést těhotnou ženu na další testy a konzultovat genetiku.

Pokud jde konkrétně o druhý screening během těhotenství, jedná se o biochemickou studii mateřské krve podle zvláštních testů. Tzv. „Trojitý test“ je analýza krevních hladin látek, jako je lidský chorionický gonadotropin (hCG), alfa-fetoprotein (AFP), volný estriol. Pokud druhý screening během těhotenství zahrnuje i krevní test na inhibitor A, pak se tento test již nazývá „čtyřnásobný“. Studie koncentrace těchto specifických hormonů a bílkovin v krvi těhotné ženy umožňuje hovořit o riziku vývoje malformací plodu, jako je Downův syndrom (Trisomy 21), Edwardsův syndrom (Trisomy 18), defekty neurální trubice (selhání páteřního kanálu a anencefalie)..

Výsledky screeningu druhého trimestru mohou být nepřímo příznakem některých abnormálních podmínek pro vývoj plodu a komplikace těhotenství. Například zvýšená hladina hCG může naznačovat chromozomální patologie, riziko vzniku gestózy nebo přítomnost diabetu u matky a mnohočetné těhotenství. Snížená hladina hCG může být zase známkou zhoršení placentárního vývoje. Zvýšení nebo snížení AFP as ním inhibujícího A v krevním séru matky naznačuje porušení normálního vývoje plodu a možné vrozené patologie - defekty v otevřené nervové trubici, pravděpodobnost trizomie 21 nebo trizomie 18. Prudké zvýšení alfa-fetoproteinu může také vést k úmrtí plodu. Změny hladiny volného estriolu - ženského steroidního hormonu - mohou být signálem narušení funkcí fetoplacentálního systému, jeho nedostatečný počet naznačuje možná narušení vývoje plodu..

I když jsou výsledky druhého vyšetření během těhotenství charakterizovány jako nepříznivé, neměli byste zoufalství a okamžitě zazní alarm. Naznačují pouze možné riziko anomálií, ale v žádném případě nejsou konečnou diagnózou. V případě, že alespoň jeden screeningový indikátor není normální, je důležité podstoupit další komplexní studii. Kromě toho mohou některé faktory, které mění výsledky vyšetření, ovlivnit parametry screeningového vyšetření. To: oplodnění in vitro, těhotná váha, cukrovka a jakákoli jiná onemocnění matky, špatné návyky, například kouření během těhotenství. V případě vícenásobného těhotenství není provádění biochemického krevního testu v rámci screeningu vůbec žádoucí: ukazatele jsou v tomto případě nadhodnoceny a je extrémně obtížné vypočítat přesnost rizika.

Jak a proč 2 projekce trimestru

Screening pro 2 trimestry je standardní studie těhotných žen, včetně ultrazvuku a krevního testu. Na základě získaných údajů dokážou lékaři závěry o zdravotním stavu ženy a plodu a předpovídají další průběh těhotenství. Aby odpovědný postup nevystrašil nastávající matku, musí vědět, jaké indikátory budou lékaři studovat a jaké výsledky lze očekávat..

Cíle a indikace

Hlavním cílem skríninku ve druhém trimestru je identifikovat různé malformace a stanovit míru rizika patologií. Cílem studie je potvrdit nebo vyvrátit údaje získané lékaři během prvního screeningu. Tento postup není předepsán všem ženám, ale pouze těm, kteří jsou ohroženi.

Indikace pro 2. screening jsou virová onemocnění, která žena utrpěla v prvním trimestru těhotenství, neúspěšná předchozí těhotenství (potrat, blednutí, mrtvý porod), věk budoucích rodičů je více než 35 let a špatná dědičnost. Vyšetření je nutné také u žen pracujících v obtížných podmínkách, trpících alkoholismem a drogovou závislostí, těch, které užívaly nelegální drogy (například prášky na spaní nebo antibiotika) na začátku těhotenství. Kromě toho je nutné provést screening na 2 trimestry u ženy, která očekává dítě od svého příbuzného (v tomto případě je riziko rozvoje patologických odchylek velmi vysoké).

Pokud těhotenství probíhá normálně, bez jakýchkoli komplikací, není nutný druhý screening. To však může být dokončeno, pokud žena sama chce zkontrolovat stav dítěte.

Termíny

Chcete-li získat co nejpřesnější výsledky, je důležité zvolit správné datum pro screening 2 trimestrů. Obvykle se to děje nejdříve 16., ale nejpozději 20. týden. Optimální je 17. týden. Nyní můžete dítě detailně vidět a objektivně posoudit jeho stav. Toto období navíc umožní ženě podstoupit další vyšetření genetikem a jinými odborníky, pokud ultrazvuk a krevní test odhalí podezření na odchylky.

Postupy

Druhý screening zahrnuje ultrazvuk a biochemii krve. Oba postupy jsou obvykle naplánovány na jeden den. Ultrazvuk se provádí transabdominálně, tj. Senzor se pohybuje podél břicha. Lékař zkoumá a analyzuje následující parametry:

 • struktura obličeje dítěte - ústa, nos, oči, uši; fetometrie (velikost plodu);
 • struktura a stupeň zralosti vnitřních orgánů (plíce, mozek, srdce, střeva, žaludek, ledviny, močový měchýř) a páteře;
 • počet prstů na rukou a nohou; tloušťka a zralost placenty, objem plodové vody.

Také v této studii můžete s téměř 100% přesností zjistit pohlaví dítěte. Po dobu 17 týdnů jsou již na monitoru ultrazvukového přístroje jasně vidět primární sexuální charakteristiky.

Žilní krev se hodnotí podle následujících ukazatelů: obsah hCG, volný estriol a alfa-fetoprotein. Spolu s výsledky ultrazvuku získaná data pomáhají sestavit ucelený obrázek o vývoji dítěte.

Příprava ke studiu

Pro screening ve druhém trimestru není nutná žádná zvláštní příprava.

 • Krev se daruje jako obvykle - na lačný žaludek. Jakékoli jídlo konzumované za méně než 6-8 hodin může zkreslit výsledky studie..
 • 4 hodiny před darem je povoleno pít pouze čistou vodu.
 • V předvečer je lepší odmítnout sladké, mastné a moučné.
 • Nedoporučuje se také zapojit se do alergenových produktů - citrusových plodů, jahod, čokolády - před krevním testem.

V ideálním případě by měla být analýza provedena brzy ráno, aby se čas na snídani příliš nezdržoval. V opačném případě může žena pociťovat závratě, nevolnost přijde a jakékoli špatné zdraví budoucí matky negativně ovlivní stav jejího dítěte.

Ultrazvuk lze provádět kdykoli během dne. Plnost močového měchýře a střev neovlivňuje kvalitu zobrazovaného obrazu a nezasahuje do hodnocení stavu dělohy..

Jediný seriózní přípravek požadovaný před druhým screeningem je morální. Je velmi důležité naladit se na pozitivní výsledky a nemyslet na špatné. To platí zejména v případech, kdy studie prvního trimestru odhalily podezření na odchylky.

2 míry screeningu v trimestru

Pro správné dešifrování výsledků ultrazvukových a krevních testů je nutné znát normy screeningu 2 trimestrů.

Ultrazvuk zobrazí následující možnosti.

Těhotenství - 16 týdnů

Hmotnost plodu je 100 g. Délka plodu je 11,6 cm. Obvod břicha je od 88 do 116 mm. Obvod hlavy - od 112 do 136 mm. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 41 do 49 mm. Velikost biparietálu - od 31 do 37 mm. Délka lýtkové kosti je od 15 do 21 mm. Délka stehenní kosti je od 17 do 23 mm. Délka kostí předloktí je od 12 do 18 mm. Délka humeru je od 15 do 21 mm. Index plodové vody 73–201.

17 týdnů

Hmotnost plodu je 140 g. Délka plodu je 13 cm. Obvod břicha je od 93 do 131 mm. Obvod hlavy - od 121 do 149 mm. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 46 do 54 mm. Biparietální velikost - od 34 do 42 mm. Délka kosti kostí je 17 až 25 mm. Délka stehenní kosti je od 20 do 28 mm. Délka kostí předloktí je od 15 do 21 mm. Délka humeru je od 17 do 25 mm. Index plodové vody - 77–211.

18 týdnů

Hmotnost plodu je 190 g. Délka plodu je 14,2 cm. Obvod břicha je od 104 do 144 mm. Obvod hlavy - od 141 do 161 mm. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 49 do 59 mm. Biparietální velikost - od 37 do 47 mm. Délka lýtkové kosti je od 20 do 28 mm. Délka stehenní kosti je od 23 do 31 mm. Délka kostí předloktí je od 17 do 23 mm. Délka humeru je od 20 do 28 mm. Index plodové vody - 80–220.

19 týdnů

Hmotnost plodu je 240 g. Délka plodu je 15,3 cm. Obvod břicha je od 114 do 154 mm. Obvod hlavy - od 142 do 174 mm. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 53 do 63 mm. Velikost biparietálu - od 41 do 49 mm. Délka lýtkové kosti je od 23 do 31 mm. Délka stehenní kosti je od 26 do 34 mm. Délka kostí předloktí je od 20 do 26 mm. Délka humeru je od 23 do 31 mm. Index plodové vody - 83–225.

20 týdnů

Hmotnost plodu je 300 g. Délka plodu je 16,4 cm. Obvod břicha je od 124 do 164 mm. Obvod hlavy - od 154 do 186 mm. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 56 do 68 mm. Biparietální velikost - od 43 do 53 mm. Délka lýtkové kosti je od 26 do 34 mm. Délka stehenní kosti je od 29 do 37 mm. Délka kostí předloktí je od 22 do 29 mm. Délka humeru je od 26 do 34 mm. Index plodové vody - 86–230.

Krevní test

Krevní test určuje obsah hormonů hCG, estriol (ES) a alfa-fetoprotein (AFP). Screeningové standardy pro druhý trimestr testu složení krve jsou následující. HCG - od 10 000 do 35 000 jednotek v 15. až 25. týdnu těhotenství.

 • 16. týden - 4,9-22,75 nmol / l,
 • 17. týden - 5,25 - 23,1 nmol / l,
 • 18. týden - 5,6–29,75 nmol / l,
 • 19. týden - 6,65–38,5 nmol / l,
 • 20. týden - 7,35–45,5 nmol / l.
 • 16. týden - 34,4 IU / ml,
 • 17. týden - 39,0 IU / ml,
 • 18. týden - 44,2 IU / ml,
 • 19. týden - 50,2 IU / ml,
 • 20. týden - 57,0 IU / ml.

Odchylky od četnosti screeningu ve 2 trimestrech mohou naznačovat přítomnost genetických abnormalit u dítěte. Míra rizika vývoje jedné nebo druhé odchylky se počítá na základě MoM - multiplicity výsledku markeru k jeho průměrné hodnotě. Dolní hranice MoM je 0,5, horní - 2,5. Optimální je výsledek 1.

Norma je považována za riziko anomálií 1 až 380. Pokud je však druhá číslice menší, existuje šance, že se dítě narodí nezdravě.

Odchylky

Screening ve 2 trimestrech odhaluje vývojové abnormality, jako je Downův syndrom, Edwardsův syndrom a defekt neurální trubice. Downův syndrom je možný s vysokými hCG a nízkými hladinami EZ a AFP. Edwardsův syndrom - s nízkým obsahem všech studovaných hormonů. Defekt neurální trubice - s vysokým AFP a EZ a normální hCG.

Po obdržení neuspokojivých výsledků (s rizikem vzniku odchylek 1 až 250 nebo 1 až 360) je nutná konzultace s předním gynekologem. Při riziku onemocnění 1 až 100 jsou nutné invazivní diagnostické metody, které poskytují přesnější výsledky. V případě, že lékaři naleznou potvrzení údajné diagnózy, které nelze vyléčit a které nelze zvrátit, je ženě nabídnuto umělé ukončení těhotenství. Konečné rozhodnutí je na ní..

Falešné výsledky

Stojí za zmínku, že neuspokojivé výsledky 2 projekcí nejsou vždy absolutně přesnou diagnózou. Někdy jsou výsledky studie chybné. K tomu může dojít z několika důvodů. Pokud je těhotenství více, mohou být výsledky nepravdivé. K chybě může dojít v důsledku původně nesprávně nastaveného gestačního věku. Ultrazvuk a krevní test mohou také ukázat nesprávné výsledky, pokud nastávající matka trpí cukrovkou, pokud má nadváhu nebo naopak má podváhu. Kromě toho se často objevují falešné výsledky během těhotenství po IVF.

Znát, co je screening pro 2 trimestry, načasování, normy jeho výsledků a další důležité aspekty, tento postup vám nezpůsobí žádný strach. Hlavní věc je mentálně se připravit na zkoušku a připravit se na úspěšný výsledek.

Screening 2 trimestrů: podmínky ultrazvuku, normy, dekódování výsledků, cena

S nástupem těhotenství každá žena pravidelně navštěvuje lékaře, podrobuje se laboratorním testům, podrobuje se ultrazvukovému vyšetření (2 trimestrální screening), které umožňují posoudit stav plodu, identifikovat nejmenší změny nebo vývojové patologie. V průběhu těhotenství by měla žena podstoupit tři rutinní vyšetření. Pokud existuje podezření na patologii, přítomnost chronických nemocí v anamnéze ženy, lze zvýšit počet ultrazvukových výkonů. Je prokázáno, že ultrazvuk je bezpečná a informativní metoda výzkumu, která nepoškodí plod, neovlivňuje průběh těhotenství. Ve druhém trimestru těhotenství lékař předepisuje screening, který poskytuje soubor studií, včetně ultrazvukové diagnostiky a laboratorních testů krve a moči. Diagnostické výsledky pomáhají lékaři určit normy a možné komplikace, rozpoznat abnormality nebo vrozené patologie.

Druhý screening těhotných žen se provádí ve druhém trimestru těhotenství. Je povinná, koná se 16–19 týdnů. Hlavními indikátory, na něž upozorňuje lékař, jsou hCG (lidský chorionický gonadotropin), AFP (alfa-fetoprotein) a volný estriol (E3), jakož i výsledky ultrazvuku. Pokud je podezření na patologii, může být předepsán screeningový test pro posouzení hormonálního pozadí. Screening ve 2. trimestru by neměl vyděsit těhotnou ženu, protože se jedná o povinnou metodu výzkumu. Pokud těhotenství pokračuje bez komplikací, není nutná úplná diagnóza, je možné provést ultrazvukovou diagnostiku. Abychom se podrobněji seznámili s screeningem, je důležité vědět, kdy je předepsáno, jaké jsou jeho normy a odchylky, a jak se řádně připravit na postup, aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků.

Potřebují těhotné ženy druhý screening?

Hlavním účelem screeningu ve druhém trimestru je identifikovat defekty ve vývoji plodu a identifikovat možná rizika pro nastávající matku. Tato výzkumná metoda je předepsána k potvrzení nebo vyvrácení různých rizik, která byla získána během počáteční diagnózy v prvním trimestru. Úplný screening není předepsán všem ženám, ale pouze těm, kteří jsou ohroženi, trpí chronickými patologiemi nebo mají těžko poroditelné dítě. Hlavní podmínky diagnostiky jsou následující stavy a nemoci:

 • věk ženy po 35 letech;
 • špatná dědičnost;
 • genetická onemocnění;
 • virová onemocnění v prvním trimestru;
 • potraty, blednutí plodu, mimoděložní těhotenství v minulosti;
 • Početí dítěte blízkými příbuznými;
 • rodičovská závislost na drogách, alkoholu;
 • užívání léků, které jsou během těhotenství zakázány;
 • autoimunitní onemocnění;
 • chronická onemocnění vnitřních orgánů a systémů, které mohou poškodit plod, ovlivnit jeho růst a vývoj.

Indikací pro screening mohou být také další choroby nebo stavy, které mohou vést k rozvoji patologií plodu. Pro diagnózu není nutné mít žádné zdravotní problémy. Pokud žena chce podstoupit screening, aby ověřil zdravý vývoj plodu, lékař rozhodne pokyny. Tento postup je zcela bezpečný jak pro samotnou ženu, tak pro její nenarozené dítě..

Co se dívají na ultrazvuk ve druhém trimestru

Ve druhém trimestru těhotenství je plod zcela formován, takže lékaři, kteří mají na ruce výsledky vyšetření, mohou snadno určit, zda jsou v jeho vývoji přítomny abnormality nebo patologie. Druhé screeningové vyšetření umožňuje lékaři identifikovat mnoho abnormalit plodu, včetně:

 1. malformace mozku nebo míchy;
 2. patologie jater;
 3. gastrointestinální anomálie.
 4. rozštěp obličeje;
 5. srdeční vady;
 6. vady končetin.

Abnormality a defekty, které mohou být detekovány při 2. screeningu, nejsou často korigovány, často slouží jako indikace ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů. Kromě patologií určuje tato výzkumná metoda přítomnost markerů chromozomálních abnormalit plodu, mezi nimiž:

 1. zpomalení embryí;
 2. hodně nebo málo vody;
 3. pyeloectasia;
 4. ventriculomegaly;
 5. nedostatečně vyvinutá délka tubulární kosti;
 6. cystické plexy mozku nebo míchy.

Díky výsledkům je možné identifikovat další patologie vývoje plodu. Ultrazvuková diagnostika také umožňuje získat informativní výsledky o vývoji a růstu plodu, posoudit normy a odchylky:

 1. struktura obličeje (velikost nosní kosti, nosu, uší, očí);
 2. velikost, hmotnost plodu;
 3. plicní zralost;
 4. struktura mozku, srdce, krevních cév, střev a jiných vnitřních orgánů;
 5. počet prstů na horních a dolních končetinách;
 6. tloušťka a stupeň zralosti placenty;
 7. stav dělohy a jejích příloh;
 8. Amniotické vody.

Ultrazvukové vyšetření ve 2. trimestru umožňuje určit pohlaví dítěte s přesností 90%, odhalit sebemenší poruchy jeho vývoje. Po absolvování screeningu jsou všechny výsledky a přepisy připojeny k těhotné kartě a předány lékaři, která těhotnou ženu vede.

Screening ve druhém trimestru zahrnuje odběr krve z žíly, což je považováno za povinné, pokud existuje podezření na patologii. Pokud jsou výsledky ultrazvuku uspokojivé, nedochází k podezření na abnormalitu, krevní test nemusí být předepsán. Na rozdíl od prvního trimestru vyhodnocuje krevní test ve druhém trimestru mírně odlišné parametry, včetně:

 1. množství lidského chorionického gonadotropinu (hCG);
 2. volný estriol;
 3. indikátory alfa-fetoproteinu (AFP);
 4. inhibovat obsah A.

Ultrazvuk a analýza krve během druhého screeningu s přesností 85% určují dynamiku genetických abnormalit, které byly identifikovány v prvním trimestru.

Po absolvování všech testů budou výsledky připraveny do týdne. Rozluštit jejich výsledky může pouze lékař. S dobrými výsledky screeningu by hladiny ACE v séru měly být přibližně 15 - 95 U / ml. Při špatných výsledcích bude zvýšena hladina bílkovin, což může být příznakem takových patologických stavů, jako je atresie jícnu, nekróza jater, pupeční kýla a další. Se sníženým obsahem bílkovin se zvyšuje riziko vzniku Downova syndromu nebo úmrtí plodu.

Screeningové indikátory 2. trimestru jsou velmi důležité pro těhotnou ženu a plod, takže je velmi důležité nejen řádně se připravit na vyšetření, ale také konzultovat kvalifikovaný lékař o přepisu. Je důležité pochopit, že život nenarozeného dítěte závisí na správném dešifrování.

Jak se připravit na druhou perinatální diagnostiku

Pro screening ve druhém trimestru není nutná zvláštní příprava, ale přesto, aby se dosáhlo spolehlivých výsledků, musí žena dodržovat některá pravidla.

 1. Krev by měla být odebrána na lačný žaludek. Jíst jakékoli jídlo, stejně jako tekutiny, může zkreslit výsledky analýzy. Krevní test je nejlepší ráno.
 2. 1 den před darováním se musíte vzdát sladkých jídel a potravin, které mohou vyvolat alergickou reakci.
 3. Ultrazvuk nevyžaduje žádnou přípravu. Naplnění močového měchýře není nutné. Diagnostiku lze provádět kdykoli během dne..

Mnoho lékařů v oboru porodnictví a gynekologie zajišťuje, že žena potřebuje morální přípravu, podporu rodin. Je důležité, aby se žena naladila na pozitivní výsledky, doufala a věřila v dobré výsledky.

Kdy tato studie probíhá

Screening ve 2. trimestru těhotenství se doporučuje nejdříve 16., ale nejpozději 20. týden těhotenství. Mnoho lékařů doporučuje diagnózu v 17-18 týdnech. Během tohoto období je možné přesně posoudit stav plodu, odhalit sebemenší změny a patologie vývoje plodu..

Pokud se u plodu vyskytnou abnormality nebo u nich existuje podezření, mohou být ve druhém trimestru předepsány další diagnostické metody. Těhotné ženě může být předepsána konzultace s genetičkou a dalšími odborníky.

Jaká je studie

Ultrazvuk a krevní testy by měly být prováděny na stejné klinice ve stejný den. Tyto diagnostické metody nezpůsobují ženám žádné potíže, s výjimkou těch, kdo se bojí darovat krev ze žíly.

Ultrazvuk se provádí transabdominální metodou, to znamená, že lékař aplikuje gel na žaludek ženy, pomocí senzoru, který přichází do styku s kůží, lékař obdrží obrázek na monitoru počítače, ze kterého čte a opravuje informace o stavu plodu. Postup trvá 15 až 30 minut.

Po výsledku ultrazvuku, identifikaci jakýchkoli patologií, lékař pošle ženu na biochemický krevní test. V případě výskytu patologií daruje žena v laboratoři krev ze žíly. Objem plotu je od 3 do 5 ml.

Výsledky laboratorní diagnostiky musí počkat několik dní, zatímco dešifrování ultrazvuku je možné získat ihned po zákroku. Po výsledcích studie je lékař porovná s ukazateli normální a odchylky. Na základě výsledků vyšetření má odborník příležitost získat úplný obrázek, identifikovat nebo vyloučit patologie, poskytnout užitečná doporučení. V případě potřeby lze těhotné ženě předepsat další výzkumné metody..

Rozdělení výsledků

Screening 2. trimestru se skládá z indikátorů, z nichž každý má svou vlastní normu. V některých případech se výsledky mohou lišit od normy, protože vše závisí na gestačním věku, průběhu těhotenství a charakteristice ženského těla..

V závislosti na klinice, laboratoři se výsledky mohou mírně lišit, takže lékaři doporučují, abyste byli vyšetřeni pouze na klinikách s dobrou pověstí, kde je k dispozici nejnovější vybavení pro laboratorní a instrumentální diagnostiku..

Ultrazvuk je dešifrován uzistským lékařem, po kterém je předán ošetřujícímu lékaři. Analýzy, ultrazvukové výsledky zvládne pouze lékař.

Se zvýšenými nebo sníženými ukazateli existuje riziko patologie u plodu a ženy.

 • Snížená AFP - známka Downova syndromu, fetální smrti nebo nesprávného těhotenství.
 • Zvýšená AFP - malformace centrálního nervového systému, Meckelův syndrom, patologie jater (nekróza).
 • Vysoký hCG - Downův nebo Klinefelterův syndrom.
 • Nízké hCG - vysoké riziko Edwardsova syndromu.
 • Snížený estriol - intrauterinní infekce, Down, fetoplacentární nedostatečnost, riziko předčasného porodu.
 • Zvýšený estriol - vnitřní onemocnění jater matky, vícenásobné těhotenství nebo velký plod.

Krevní test není konečným výsledkem pro stanovení konečné diagnózy. Pokud je podezření na patologii, je předepsána amniocentéza, která spočívá v propíchnutí břišní stěny s následným odběrem amniotické tekutiny. Výsledky tohoto testu poskytují přesné výsledky o stavu plodu s pravděpodobností 99%.

Přes údajné informace o ukazatelích, které mohou být přítomny v dekódování analýzy a naznačují patologii těhotenství, konečné rozhodnutí učiní lékař a až po opakovaných a doplňujících testech.

Normy ukazatelů

Aby bylo možné výsledky vyšetření dešifrovat, porovnává je lékař s normální tabulkou. V případě odchylek odborník uzavírá, jmenuje další nebo opakované testy.

K rozluštění screeningu 2. trimestru může lékař navázat na normální stůl.

Upravit
Těhotenský týdenHladina AFP (U / ml)Hladina HCG (ppm / ml)Úroveň E3 (nmol / L)
šestnáct10-5815-955,4-21
178-5715-956–25
osmnáct8-5715-956–25
devatenáct7-4915-957,5-28
dvacet1,6-4927-957,5-28

Tabulka obsahuje pouze údajné dešifrovací parametry, které naznačují normální průběh těhotenství a nepřítomnost patologií u plodu.

Důležité není jen dekódování krevního testu, ale také ultrazvukové vyšetření. Při normálním výkonu bude dešifrování obsahovat následující parametry:

Těhotenství 16 - 17 týdnů.

 1. Hmotnost ovoce - 100 - 140 g.
 2. Délka plodu je 11,6 - 13 cm.
 3. Obvod břicha - od 88 do 131 mm.
 4. Obvod hlavy - od 112 do 145 mm.
 5. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 41 do 49 mm.
 6. Velikost biparietálu - od 31 do 37 mm.
 7. Délka holenní kosti - od 15 do 25 mm.
 8. Délka stehenní kosti je od 17 do 28 mm.
 9. Délka kostí předloktí je od 12 do 21 mm.
 10. Délka humeru je od 15 do 25 mm.
 11. Index plodové vody - 73–211.

Těhotenství 18 - 19 týdnů

 1. Hmotnost ovoce - 190 - 240 g.
 2. Délka ovoce - 14,2 - 15,3 cm.
 3. Obvod břicha - od 104 do 154 mm.
 4. Obvod hlavy - od 141 do 174 mm.
 5. Frontookcipitální velikost (LZR) - od 49 do 63 mm.
 6. Biparietální velikost - od 37 do 49 mm.
 7. Délka holenní kosti - od 20 do 31 mm.
 8. Délka stehenní kosti je od 23 do 34 mm.
 9. Délka kostí předloktí je od 17 do 26 mm.
 10. Délka humeru je od 20 do 31 mm.
 11. Index plodové vody - 80–225.

Výsledky výzkumu umožňují lékaři určit důležité ukazatele ve vývoji plodové charakteristiky 2. trimestru těhotenství. Konečné rozhodnutí však učiní lékař individuálně pro každého pacienta.

Odpovědi na nejčastější výzkumné otázky

Ženy, které mají být podrobeny screeningu ve 2. trimestru těhotenství, vždy zažívají úzkost, zejména pokud jde o možné patologie. Při konzultaci s lékařem ženy často kladou lékařům otázky, na které se pokusíme odpovědět.

Otázka: Ve kterém týdnu těhotenství je nejlepší provést 2. screening??

Odpověď: Vyšetření druhého screeningu lze provést v období 16-20 týdnů těhotenství. Nejpřesnější výsledky lze získat za 17-18 týdnů.

Otázka: Je nutné darovat krev ze žíly při druhém screeningu?

Odpověď: Pokud máte podezření na patologii, je to povinné. Pokud výsledky ultrazvuku ukazují normální hodnoty, nedochází k odchylkám od normy, těhotenství postupuje dobře, analýza nemusí být provedena..

Otázka: Co je součástí 2. screeningového vyšetření??

Odpověď: Screening druhého trimestru se skládá z ultrazvukové diagnostiky a analýzy žilní krve.

Otázka: Je druhý screening povinný??

Odpověď: Pokud byly během prvního screeningu v 1. trimestru nalezeny patologie, těhotenství je obtížné, žena je starší 35 let nebo má v anamnéze chronická onemocnění, pak se ujistěte, že.

Screening price 2 terms

Náklady na 2. screening přímo závisí na klinice, možných dalších metodách výzkumu. Cena za úplné vyšetření se může pohybovat od 2 000 do 4 000 tis. rublů. Na některých státních klinikách můžete postup absolvovat zdarma, ale vzhledem k tomu, že zdravotnická centra, soukromé kliniky a laboratoře mají modernější a přesnější vybavení, pokud máte podezření na patologii, je lepší se na ně obrátit.

Screening 2. trimestru je jednou z důležitých výzkumných metod, která umožňuje včasnou identifikaci abnormalit ve vývoji plodu. Pro špatné výsledky, defekty nebo defekty ve vývoji plodu se doporučuje ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů.

Druhý screening během těhotenství: načasování a co ukazuje

Přečtěte si také:

Hemostasiogram během těhotenství - co je předepsáno a co tato analýza ukazuje

Co je dopplerometrie během těhotenství a proč se provádí

Test na glukózovou toleranci během těhotenství: co ukazuje, jak brát

Ahoj milí čtenáři! Dnes budeme mluvit o tom, co nás na jedné straně nutí, budoucí matky, doslova cítit motýly v našich žaludcích v očekávání příštího setkání s dítětem, a na druhé straně nemůžeme najít místo pro sebe od vzrušení. A ještě jednou zamyslete myšlenku: „Co když s ním něco není v pořádku?“

Hádej, co tím myslím? Samozřejmě o novém komplexním vyšetření, které nyní spadá do druhého trimestru. A jeho jméno je druhá screening během těhotenství. Data, normativní ukazatele a odchylky od normy jsou hlavními otázkami, které nejvíce zajímají ženy. Budeme o nich mluvit.

2. Jaký je druhý screening?

Druhý screening nebo screening 2. trimestru je diagnostická studie, jejímž účelem je také identifikovat rizika rozvoje patologií u plodu..

Tradičně zahrnuje pokročilý ultrazvuk a biochemický krevní test. Je zajímavé, že tato látka se v počtu sledovaných proteinů a hormonů nazývá trojnásobná.

Co je v něm obsaženo? Test úrovně:

 1. HCG;
 2. volný estriol;
 3. alfa fetoprotein.

Všechny umožňují posoudit stav plodu a identifikovat patologie jater, střev, ledvin, adrenální nedostatečnosti, defektů nervové trubice a páteře, ichtyózy a Smith-Lemli-Opitzova syndromu, jakož i detekci gestózy a diabetu v samotné matce.

2. Kdy a komu se provádí druhé prověřování

Jak dlouho to trvá? Je obtížné odpovědět jednoznačně. Skutečnost je taková, že někteří odborníci doporučují podstoupit druhý screening ve 16 až 20 týdnech se zaměřením na skutečnost, že výsledky stejného biochemického testu nebo krevního testu jsou považovány za co nejpřesnější, pokud byl výzkumný materiál odebrán přísně od 16 týdnů do 6- den 18. týdne. Jiní trvají na tom, že můžete počkat až 22–24 týdnů.

Kdy tedy vlastně proběhne druhý screening? Je to přirozená otázka, na kterou může odpovědět pouze lékař, který pozoruje těhotenství. Jen proto, že vidí výsledky předchozího screeningu, na základě kterého se rozhodne, kdy je nejlepší provést screening v každém jednotlivém případě. Nebo obecně doporučuje opustit to. Taková studie není koneckonců povinným postupem a je ukázána pouze ohroženým ženám. Hádejte, kdo to je?

 • ženy nad 35 let;
 • ti, kteří měli nebo jim hrozí přerušení nebo horší komplikace při předchozích těhotenstvích, potratech;
 • ty, které v počátečních stádiích trpěly akutními bakteriálními nebo infekčními chorobami a v důsledku toho užívaly během těhotenství kontraindikaci;
 • ti, kteří mají děti s genetickými chorobami nebo členy rodiny s vrozenými malformacemi;
 • ti, kteří byli diagnostikováni s nádory ve 2. trimestru;
 • ti, jejichž předchozí screening odhalil větší riziko vzniku malformací.

Společně s nimi s největší pravděpodobností pozvou budoucí ženu do práce na druhé vyšetření, pokud je jejím příbuzným krevní příbuzný. Všechno ostatní dostane pouze doporučení na druhý ultrazvuk, aby se vyhodnotil celkový stav plodu, který se obvykle provádí ve 22-24 týdnech těhotenství. Přestože chtějí také podstoupit další screening a znovu se ujistit, že neexistují žádná rizika, je nepravděpodobné, že budou odmítnuty.

3. Jak se připravit na druhý screening

Dobrou zprávou pro budoucí matku v této době bude nedostatek potřeby důkladné přípravy na rozšířený ultrazvuk.

To znamená, že pít litry vody bezprostředně před zákrokem, naplnění močového měchýře a zadržení, ale poskytnout odborníkovi určitý druh průhledového okna, již není nutné. Nyní amniotická tekutina vykonává tuto funkci.

Tato zpráva se bohužel nevztahuje na biochemický test. Tam, stejně jako dříve, je důležitá speciální strava, díky níž můžete získat nejpřesnější výsledky..

Co by mělo být vyloučeno? Správně, alergeny a nezdravé jídlo, jmenovitě:

 • kakao;
 • čokoláda;
 • citrus;
 • plody moře;
 • příliš mastný;
 • pečeně.

Ale hlavní věc zde není být naštvaná. Musíte vydržet pouze jeden den v předvečer biochemického testu. V den jeho přímé realizace je nutné do laboratoře přijít na lačný žaludek. Jak provedou test? Jako normální krevní test z žíly.

4. Normativní ukazatele při druhém screeningu

Co si myslíte, že tato studie ukazuje? Pravda, přibližná váha plodu a dynamika jeho vývoje.

Na základě získaných výsledků může odborník posoudit:

 1. struktura plodu (má ruce, nohy, prsty, páteř atd.);
 2. stav vnitřních orgánů (mozek, srdce, ledviny, žaludek, játra atd.);
 3. fetální parametry;
 4. stav placenty a děložního čípku;
 5. množství a kvalita plodové vody;
 6. pole budoucího dítěte.

Po dokončení vydá závěr s obdrženými údaji. Při porovnání s normami můžeme hovořit o zdraví budoucího dítěte. Pro vaše pohodlí jsme je navrhli ve formě tabulky:
Parametry a věk17 týdnů18 týdnů19 týdnů
Hmotnost115 - 160 g.160 - 215 g.215 - 270 g.
Růst (průměr)170 - 210 mm200 - 220 mm220 - 240 mm
Bdr hlavy29 - 43 mm32 - 48 mm36 - 52 mm
LZR hlavy38 - 58 mm43 - 64 mm48 - 70 mm
Průměrná velikost hlavy plodu34 - 50 mm38 - 55 mm42 - 60 mm
MRM - mozeček14 - 18 mm15 - 19 mm16 - 20 mm
Průměr srdce (střední)13 - 19 mm15 - 20 mm15 - 21 mm
Průměr břicha (střední)28 - 45 mm31 - 49 mm35 - 53 mm
Brachiální kosti16 - 27 mm19 - 31 mm21 - 34 mm
Stehenní kost16 - 28 mm18 - 32 mm21 - 35 mm

V ideálním případě by délka děložního hrdla neměla přesahovat 3,6 - 4,0 cm a objem plodové vody by měl být od 1 do 1,5 litru. Navíc, pokud jsou menší než 0,5 l, diagnóza nízké vody, a pokud více než 2 l - polyhydramnios. Stupeň zralosti placenty je obvykle 0.

Interpretace biochemické analýzy by měla vypadat takto:
Hormon17 týdnů18 týdnů19 týdnů
HCG3,33 - 42,8 ng / ml3,84 - 33,3 ng / mlmedián 6,76 ng / ml
E3 nebo volný estriol1,17 - 5,52 nmol / l2,43 - 11,21 nmol / l2,43 - 11,21 nmol / l
AFP (alfa-fetoprotein)15 - 95 IU / ml15 - 95 IU / ml15 - 95 IU / ml

5. Co se obávat nebo odchýlit se od normy

Na základě výsledků perinatálního screeningu, věku, tělesné hmotnosti a oblasti, ve které žena žije, vypočítá lékař hodnotu MoM. V ideálním případě by měla kolísat mezi 0,5 - 2,5. Pokud to překročí, genetika se neobejde bez dalších konzultací..

Závěr společně s tím naznačuje zobecněný rizikový faktor. Poznáte to podle jeho charakteristického pravopisu - ve formě zlomku. Normálně by měla být menší než 1: 380, například 1: 500, 1: 700, 1: 1000.

Vysoký koeficient (až 1: 360) může indikovat přítomnost Downova syndromu, Edwarda, Pataua nebo defektu neurální trubice.

Pokud jde o biochemický test, pak:

 • při vysokých hladinách hCG je podezření na Downův syndrom a při nízkém - Edwardsově syndromu.
 • u velkého volného plodu nebo u jater je podezření na velký volný plod nebo na Downův syndrom, anencefalii, intrauterinní infekci, riziko předčasného porodu, fetoplacentální nedostatečnost.
 • při vysokém alfa-fetoproteinu je podezření na Meckelův syndrom, pupeční kýlu, patologii vývoje nervové trubice a na nízkých hladinách Downův syndrom, retardaci růstu plodu nebo smrt.

6. Špatné výsledky: co dělat


V žádném případě nepropadejte panice. Všechno je může ovlivnit. Například kolik týdnů bylo provedeno druhé vyšetření a zda byl gestační věk vypočítán správně. A nikdo nezrušil falešně pozitivní výsledky.

Kdy k nim dojde? S:

 • vícenásobné těhotenství;
 • IVF procedura, díky níž bylo možné otěhotnět;
 • přítomnost diabetu u ženy;
 • přítomnost problémů s váhou (s velkými ukazateli jsou zpravidla nadhodnocena a nedostatečně - podceňována).

Podrobnosti o 2-termínovém promítání naleznete v tomto videu:

A podívejte se, jak se provádí ultrazvuk ve druhém trimestru:

Krásné ženy! Na závěr bych rád ještě jednou připomněl, že druhý screening neznamená diagnózu, pouze naznačuje rizika, na základě kterých je možné předpovídat další vývoj plodu..

Nezapomeňte na to a nikdy se nenarazte dopředu. Naopak, přemýšlejte o dobrém, užívejte si života a nezapomeňte tyto informace sdílet se svými přáteli na sociálních sítích. A také se přihlaste k odběru našich aktualizací! Uvidíme se!

Nyní číst:

Jak se CTG provádí během těhotenství a co tato analýza ukazuje

Ahoj milí čtenáři! Těhotenství není nemoc, ale pouze dočasný a duhový stav....

Články O Neplodnosti