Hlavní Neplodnost

Druhý ultrazvuk během těhotenství

Sledování vývoje dítěte - embryo během těhotenství ženy je povinný postup a měl by být pod dohledem lékaře. Kromě pravidelných návštěv na předporodních klinikách, registrace, musí každá žena během těhotenství podstoupit alespoň tři rutinní ultrazvukové vyšetření plodu, podle požadavků Ministerstva zdravotnictví Ruské federace. Pokud těhotenství pokračuje s komplikacemi, pak jsou předepsány další studie podle pokynů lékaře.

Jaká je ultrazvuková metoda?

Pod známou redukcí ultrazvuku se rozumí studium orgánů a systémů, které se provádí pomocí ultrazvuku. Ultrazvukové vlny po celém světě jsou považovány za bezbolestné a neškodné pro zdraví plodu. Diagnóza se však nedělá jen tak, pouze na žádost ženy má indikace a účel. Naplánované ultrazvuk se provádí v určitých týdnech těhotenství

Kdy a proč přijít na druhý naplánovaný ultrazvuk?

Druhý plánovaný ultrazvuk během těhotenství se obvykle provádí ve druhém trimestru po dobu 18 až 21 týdnů. Je povoleno odložit tato období na 21–24 týdnů, ale musí to být indikace a schválení lékařem.

Chcete-li to udělat dříve, až 18 týdnů, je to možné, ale nedoporučuje se. Protože v závislosti na vývoji dítěte nemusí být stav a velikost orgánů a systémů stále jasně viditelná..

Každá ultrazvuková studie má specifický účel. Pokud je úkolem prvního ultrazvuku hlavně potvrdit přítomnost těhotenství, zhodnotit stav embrya, pak cílem studie ve druhém trimestru je pečlivě změřit anatomické rysy, odstranit anomálie a patologie a zpomalit vývoj plodu..

  Ve druhém trimestru během těhotenství můžete s jistotou rozeznat pohlaví nenarozeného dítěte.

Prostřednictvím ultrazvukového diagnostického přístroje jsou zřetelněji viditelné pohlavní orgány dítěte. Na žádost rodičů jim může lékař sdělit, kdo se brzy narodí, chlapec nebo dívka.

Pamatujte, že to není nutné, a pokud nechcete znát pohlaví dítěte, informujte o tom předem lékaře.

Zkoumá, zda dochází k retardaci růstu intrauteriny.

Lékař vyhodnocuje, zda vývoj dítěte odpovídá gestačnímu věku v poměru k počtu týdnů těhotenství. Pokud existuje podezření na vývojové zpoždění, pak jmenuje opakování fetálního ultrazvuku do tří týdnů.

Jedná se o měření velikosti embrya, délky kostí a pohyblivosti končetin, páteře, žeber, jakož i obvodu břicha, hrudníku a hlavy..

Akce žen před a po ultrazvuku

Není nutné provádět kompletní hygienické postupy, dodatečně umýt pohlavní orgány a během těhotenství přicházet s močovým měchýřem. Amniotická tekutina bude působit jako dirigent ultrazvukových vln a pomůže zvážit parametry dítěte.

Diagnostický lékař použije senzor a gel, samotná studie se provádí v náchylné poloze na gauči. Proto si předem připravte:

 • plenka, na které můžete ležet.
 • ubrousky k odstranění gelu z kůže břicha.

Hlavní věcí pro ženu je psychologické vyladění příznivého vyšetření, protože jakýkoli stres může ovlivnit tón dělohy. Pokud vás něco o výsledcích ultrazvuku trápí, můžete to udělat vždy znovu, ale nejdřív se musíte poradit se svým nadřízeným..

Přestože ultrazvuk poskytuje nejpřesnější výsledky vyšetření, pamatujte, že se také mýlí zkušení známí lékaři, takže než učiníte nepříznivé závěry, projděte diagnózu znovu.

Kvalita diagnózy závisí na výkonu diagnostického přístroje a na zkušenostech a kvalifikaci lékaře - ultrazvuku. Proto si v počátečních fázích pečlivě vyberte místo pro plánovaný ultrazvuk.

Na žádost ženy může podstoupit moderní 3D (viz barevný trojrozměrný obraz dítěte) a ještě více inovativní 4D diagnostiku, která zobrazuje pohyb dítěte v reálném čase ve filmu.

Nedoporučuje se provádět trojrozměrný a 4D ultrazvuk během těhotenství v časných stádiích, navzdory relativní bezpečnosti metody během těchto období - bude to málo informativní. Tímto způsobem je lepší vidět dítě na třetím ultrazvuku.

U profesionálních lékařů není trojrozměrná diagnostika v tuto chvíli informativní, je spíše zaměřena na bližší seznámení s dítětem rodičů.

Maminky dostanou názor na ultrazvukové vyšetření a fotografii s rozeznatelným obrazem obrysů dítěte. Pokud se provádí 3D ultrazvuk, pak se video záznam na disk.

Řádný nitroděložní vývoj dítěte vyžaduje pečlivé sledování lékařem, abyste mohli včas zasáhnout, takže nevynechávejte ani ignorujte načasování zákroku a jmenování ošetřujícím lékařem..

Proč a v jakém období těhotenství je předepsán druhý plánovaný ultrazvuk - jak ukazuje vyšetření?

Druhý ultrazvuk se provádí během těhotenství po dobu 4-5 měsíců. Během tohoto období umožňují rozměry samotného dítěte, jeho orgánů a systémů podrobnější a přesnější vyšetření a identifikují možná porušení.

Kdy je druhý plánovaný ultrazvuk během těhotenství

Jaké typy ultrazvuku se používají

Jak se provádí druhý ultrazvuk

Normy hlavních ukazatelů fetometrie

Fetální anatomie a prezentace

Umístění a stav placenty

Posouzení stavu pupeční šňůry, plodové vody a děložního hrdla

Komentáře a recenze

Kdy je druhý plánovaný ultrazvuk během těhotenství

Druhá plánovaná studie během těhotenství je předepsána pro 2. trimestr. Je lepší provádět proceduru druhého ultrazvuku během těhotenství po dobu 20 až 24 týdnů. Ultrazvukové vyšetření v této fázi pomáhá identifikovat abnormality vývoje plodu nebo zdravotní stav matky.

Cíle

Na druhém plánovaném ultrazvuku jsou cíle vyšetření:

 1. Zhodnoťte, jak těhotenství postupuje.
 2. Určete velikost plodu (tělesná hmotnost, délka končetin, velikost a stav vnitřních orgánů). Tyto lékařské ukazatele jsou porovnány s předchozími a určují rychlost vývoje plodu. V případě nesouladu mezi ukazateli a gestačním věkem mohou po 2 týdnech předepsat další studii a určit dynamiku dítěte.
 3. Posoudit stav placenty a plodové vody.
 4. Určete pohlaví plodu.

Jaké typy ultrazvuku se používají

Metoda ultrazvukového vyšetření závisí na tom, jak dlouho se provádí druhé naplánované ultrazvukové vyšetření:

 1. Abdominální metoda. Skenovací senzor je umístěn na přední stěně břicha, pokud je plod špatně viditelný, použije se vaginální senzor. Pomocí této metody můžete zkoumat a hodnotit vývoj dítěte, soulad jeho parametrů s normami.
 2. Metoda screeningových studií. Použijte jej pro včasnou diagnostiku patologie ve vývoji plodu..

Jak se připravit

Při přípravě na postup se doporučuje během několika dnů opustit spotřebu plynotvorných produktů:

 • luštěniny;
 • zelí;
 • čerstvé ovoce;
 • pečení másla;
 • perlivá voda.

Jak se provádí druhý ultrazvuk

Ve svém jádru se druhý ultrazvuk neliší od prvního. Provádí se ve speciální ultrazvukové místnosti, žena leží na gauči s otevřeným žaludkem. Gel se nanáší na kůži tak, aby vzduch nevstoupil mezi senzor a testovanou oblast a aby byl zajištěn těsnější kontakt. Lékař zkoumá obraz plodu na monitoru a zachycuje získané informace na závěr pro další vyhodnocení. Na konci procedury obdrží rodiče fotografii dítěte nebo záznam na disk.

Video z kanálu Klinika estetické gynekologie hovoří o druhém ultrazvuku těhotenství.

Rozdělení výsledků

Na konci studie vydá lékař svůj názor na vývoj dítěte. Zahrnuje indikace vývoje plodu a závěry o přítomnosti nebo nepřítomnosti anomálií.

Dešifrování zahrnuje následující indikátory:

 • obvod břicha - chladivo;
 • obvod hlavy - OP;
 • fronto-týlní velikost - LVJ;
 • velikost mozečku - RM;
 • velikost srdce - MS;
 • délka stehna - DB;
 • délka ramene - DP;
 • průměr hrudníku - DHA.

Normy hlavních ukazatelů fetometrie

Průměrné hodnoty fetometrie pro druhý trimestr jsou uvedeny v tabulce:

Trvání, týdnyVelikost dvojplošníku, mmFronto-týlní velikost, mmObvod břicha, mmDélka femuru, mmDélka humeru, mm
1324-699-
1427-7813-
patnáct3139901717
šestnáct34451022121
1738padesáti1122523
osmnáct4353124třicet27
devatenáct475713433třicet
dvacetpadesáti621443533
2153651573735
2257691694036
2360721814240
2463761934542
2568792064844
2669832174947
2773872295249

Fetální anatomie a prezentace

Indikace životně důležitých orgánů dítěte, získaných během druhého ultrazvuku, určí jeho další vývoj. Za účelem stanovení přítomnosti patologií se provede screening fetální anatomie..

Mozek a páteř

Lebka musí být holistická, stehy a fontanely kostí lebky jsou otevřené růstu mozkové tkáně plodu. Hodnocení mozkových struktur a jejich souladu s gestačním věkem.

Dýchací systém

Při hodnocení dýchacího systému se podívejte na parametry:

 • stav průdušek a plicní tkáně;
 • rysy dělení průdušek;
 • echogenita plicní tkáně, její uniformita;
 • přizpůsobení velikosti plic gestačnímu věku.

Další kolo vývoje dýchacího systému by mělo proběhnout ve třetím trimestru, proto je chybné stanovit odchylky během druhého ultrazvuku.

Srdce

Zvláštností tohoto parametru je, že se vyhodnocuje pouze čtyřkomorová část srdce. Pokud dojde ke změnám, měla by být stanovena další fáze zkoušek.

Trávicí a močový systém

Postup zahrnuje posouzení:

 • břicho;
 • střeva;
 • ledviny
 • močový systém;
 • žlučník;
 • játra.

Struktura a poloha ledvin a močového systému, v přítomnosti i malých odchylek od normy, naznačuje abnormality ve vývoji.

Při hodnocení jater je důležité posoudit stav cév tohoto orgánu a systém žlučovodů.

Přítomnost anechoické moči v močovém měchýři by měla umožnit její vizualizaci. Pokud není možné určit orgány močového systému, bude nutné provést analýzu po 15–20 minutách, aby se malé množství tekutiny shromáždilo pro vizualizaci.

Umístění a stav placenty

Stav placenty také závisí na tom, kolik týdnů se druhý ultrazvuk provádí během těhotenství..

Obvyklá poloha placenty je blíže ke spodní části dělohy podél její stěny. Během těhotenství placenta migruje, nachází se nad nebo pod normou, pak se vrací do správné polohy.

Zřídka v raných stádiích těhotenství je placenta formována blíže ke spodní části dělohy, častěji dosahuje k vnitřnímu děložnímu krku. V tomto případě mluví o nízkém umístění placenty. Ultrazvuk v dynamice vám umožní získat představu o migraci placenty s vysokou mírou přesnosti.

Placenta previa - pozice, ve které tento orgán zcela nebo částečně blokuje vnitřní otevření děložního hrdla. Normálně by měl být umístěn vysoko a neměl by dosáhnout vnitřního hltanu děložního hrdla o 7 cm nebo více.

Posouzení stavu pupeční šňůry, plodové vody a děložního hrdla

Vyhodnocení pupeční šňůry spočívá v spočítání krevních cév. Normálně by měla existovat 1 žíla a 2 tepny. Ultrazvuková vyšetření ve druhém trimestru také sleduje, zda se pupeční šňůra ovine kolem krku nebo těla dítěte.

Při hodnocení stavu děložního hrdla se stanoví jeho délka a průchodnost děložního hrdla. Normálně by krk měl být nejméně 35 mm. Krátký krk do 20-30 mm hovoří o patologii.

Amniotická tekutina umožňuje plodu volně se pohybovat a má ochrannou funkci:

 • chránit před vnějšími vlivy;
 • chránit pupeční šňůru před vymačkáním mezi dítětem a stěnami dělohy;
 • podílející se na metabolismu plodu.

Je důležité, aby močový měchýř nezasahoval do otevření děložního hrdla během porodu.

Pro hodnocení plodové vody a jejich množství se vypočítá index plodové vody (IAI). Pokud je to na závěr méně než 2 cm - mluví o nízké vodě a více než 8 cm - polyhydramnios. Nedostatek vody může způsobit předčasný porod nebo potrat. Polyhydramnie indikuje intrauterinní infekci nebo konflikt rhesus.

Video o hlavních parametrech plodové vody poskytnuté kanálem Podderzhdts.

FOTOGALERIE

Náklady na průzkum

Některé kliniky mohou poskytovat ultrazvukové služby zdarma, pokud se u nich zaregistrujete. Pokud však klinika nemá vlastní ultrazvukovou místnost, musí být ultrazvuk druhého trimestru proveden v jiných institucích..

OblastNákladyFirma
Moskvaod 2400 rub.Medline Service
Čeljabinskod 2200 rub."Dobrý doktor"
Krasnodarod 1300 rub.Estelife Clinics

Video

Toto video ukazuje, jak plod vypadá na ultrazvuku během druhého trimestru. S laskavým svolením kanálu Olly Lova.

Jak dlouho trvá ultrazvuk druhého trimestru během těhotenství: cíle, normy a nebezpečné odchylky

Podle harmonogramu se ultrazvuk ve druhém trimestru provádí po dobu 5 měsíců těhotenství. Během vyšetření se vyhodnocují všechny fyzické parametry plodu, struktura vnitřních orgánů a mozku. Odchylky hodnot od normy po dobu 1–2 týdnů mohou nastat, pokud není termín pro početí stanoven správně nebo v případě patologií. Dešifrování protokolu se provádí s přihlédnutím k výsledkům „trojitého testu“.

Indikace a omezení

Ultrazvuk plodu ve druhém trimestru odkazuje na povinné typy výzkumu, je plánováno. Podle harmonogramu se druhý ultrazvuk během těhotenství provádí po dobu 18 až 21 týdnů těhotenství ± 14 dní. Neplánované vyšetření kdykoli po 4-6 měsících těhotenství. Účelem sonografie je eliminace vrozených malformací, potvrzení životaschopnosti dítěte a objasnění počtu dětí v děloze..

Trimestr II trvá od 13 do 27 týdnů včetně. Jeden porodnický měsíc je 28 dní. Gestační období se počítá od začátku poslední menstruace.

Přímé indikace ultrazvuku ve druhém (a 1, 3) trimestru těhotenství zahrnují sledování vývoje plodu. Neplánovaný ultrazvuk se provádí pro komplikace těhotenství, po infekčním onemocnění u matky, léčení drogy.

V období 4-6 měsíců těhotenství se hodnotí anatomická struktura plodu:

 • tělo;
 • mozek;
 • srdce
 • ledviny
 • plíce;
 • Gastrointestinální trakt;
 • trávicí orgány;
 • kostra (párové a lebeční kosti);
 • páteř;
 • kosti obličeje, zejména nasolabiální trojúhelník;
 • žebra;
 • hlava;
 • trup;
 • končetiny.

Na druhém ultrazvuku diagnostikuje polohu dítěte v děloze, tělesnou velikost (hmotnost, výšku, objem hlavy, hrudníku, břicha), srdeční frekvenci a rytmus.

Na ultrazvuku po vyšetření plodu diagnostikuje ve 2. trimestru:

 • plnost placenty;
 • místo připojení placenty;
 • stav pupeční šňůry (zabalí se kolem krku);
 • Objem plodové vody (plodové vody);
 • stupeň uzavření děložního krku a stěny (myometrium).

Ve druhém trimestru neexistují kontraindikace pro ultrazvuk. Zkušební období může být odloženo až do konce 6 měsíců těhotenství s poškozením kůže břicha.

Podrobněji o druhém trimestru gynekolog řekne ve dvoudílném grafu:

Jak často lze sonografii provádět u těhotných žen?

Druhý ultrazvuk během těhotenství je pro plod neškodný, provádí se krátce a s minimální silou ultrazvukových vln. Abdominální ultrazvuk neovlivňuje děložní tonus, nezpůsobuje chromozomální abnormality ani jiné vývojové abnormality.

Během druhého screeningu je často zaznamenána zvýšená pohybová aktivita dítěte, takže si rodiče myslí, že ultrazvukové vlny jsou pro sluch dítěte bolestivé. Medicína založená na důkazech není potvrzena..

Během těhotenství je plánovaná sonografie prováděna jednou v každém trimestru a v případě pochybných údajů je provedeno následné ultrazvukové vyšetření za týden. V případě komplikací a nemocí se zkoumá dalších 1–8krát za měsíc..

Ve druhém trimestru po IVF nebo s vícenásobným těhotenstvím se sonografie provádí měsíčně. Pokud se vyskytnou komplikace, provádí se ultrazvuk častěji.

Viz také příběh IVF:

Příprava na postup

Ultrazvuk se provádí ve 2. trimestru těhotenství abdominální metodou (vyšetření plodu s vaginálním přístupem se provádí podle indikací). Vyšetření po 17 týdnech těhotenství nevyžaduje dietu ani vyplnění močového měchýře, jako u první sonografie. Vzduch v gastrointestinálním traktu nebo nepřítomnost moči již neinterferují s hodnocením fetální echogenicity.

Matkám se doporučuje dodržovat dietu, pokud bylo načasování ultrazvukového skenu posunuto na začátek druhého trimestru (do 16 týdnů těhotenství). Z nabídky jsou odstraněny potraviny a nápoje, které zvyšují tvorbu plynu ve střevech.

Ve druhém trimestru je postup nežádoucí provádět prvních 40 minut po jídle. Před vyšetřením se doporučuje jít na záchod. To eliminuje nepohodlí..

Pro diagnostiku na prenatální klinice se s sebou berou pokrývky bot, plenka na gauči a ručník k vymazání gelu. Na placených klinikách jsou tyto materiály zahrnuty do nákladů na druhý ultrazvuk.

Druhý ultrazvuk

Technika transabdominálního vyšetření ve druhém trimestru je identická s prvním ultrazvukem těhotenství. Žena leží na gauči zády a odhaluje její žaludek od žeber k pubis. Diagnostický pracovník pravidelně maže oblast pokožky gelem, na kterém je senzor aplikován. Skener je hladký, ne chladný, s mírným tlakem na tělo. Proto těhotná žena nebude pociťovat bolest ani nepohodlí.

Při vícenásobném těhotenství diagnostikuje orgány, postavu a další parametry každého dítěte zvlášť. Délka zákroku se zvyšuje úměrně počtu dětí v děloze.

Ultrazvuk úrovně 2 se provádí během těhotenství na odborném vybavení: taková studie je poučné. V tomto druhém trimestru je sonografie připravena pro tento typ screeningu, stejně jako pro normální fetální screening, postup se také neliší..

Podívejte se, jak vypadá druhá obrazovka:

Dešifrování protokolu

Ultrazvukový protokol interpretuje přední porodník-gynekolog. Nezávislý lékař interpretuje dokument pro druhé lékařské stanovisko..

Hraniční normy fetometrie ve druhém trimestru (18–21 týdnů):

IndexHodnoty druhého ultrazvuku v mm
MinimálníMaximum
BDP (šířka lebky mezi dočasnými kostmi)3256
LZR (vzdálenost od čela k zadní části hlavy)4373
Cerebellum (interhemispheric size)patnáct23
Obvod hlavy)131200
Trubkové kostiStehenní2332
Holeňdvacet29
Humeraldvacet37
Předloktí1732
Břicho (obvod)124157
Srdeční frekvence za minutu150165
Velikost ledvinové pánve3.55

V polovině těhotenství je 160–370 g plodu považováno za normu. Ve druhém trimestru se dítě pravidelně pohybuje nohama, pažemi, sevře pěsti, póza je častěji uvolněná. Kosti lebek, patra, horní ret, páteř, vnitřní orgány odpovídají anatomickým normám. Standardně má mozek symetrické hemisféry, střeva se nerozšiřují.

Další parametry druhého ultrazvuku:

 • objem plodové vody - 80 - 233 mm;
 • placenta - žádné nádory, nulový stupeň zralosti, tloušťka do 29 mm;
 • děložní čípek - minimální délka 35 mm.

V protokolech jsou slova „neporušená“, „neporušená“. Znamená nepřítomnost poškození, ne zapojení do patologického procesu.

Možné patologie

Při interpretaci protokolu lékař porovnává skutečné ukazatele druhého ultrazvuku s lékařskými standardy pro týdny těhotenství.

Dešifrování pro možné patologie ve druhém trimestru:

 • vývojové zpoždění, Angelmanův syndrom - velikost plodu je úměrně nebo asymetricky za normou;
 • vrozená malformace - orgán a / nebo kost mají strukturální defekt;
 • Downův syndrom - velká vzdálenost mezi očima, plochý šíje, zkrácená délka nosu;
 • rozštěp patra - na obloze je rozštěp;
 • rozštěp rtu - horní ret je rozdvojený;
 • Carnelia de Langeův syndrom - vady orgánů, nedostatečně vyvinuté paže / nohy, zkrácená lebka;
 • míšní kýla - v oblasti páteře je výčnělek tmavé barvy;
 • Shereshevsky-Turnerův syndrom - krátký krk, nedostatečně vyvinutá dolní čelist;
 • hydrocephalus - velká hlava v oblasti mozku, deformovaná lebka;
 • Patauův nebo Edwardsův syndrom - nedostatečný vývoj mozku, poruchy srdce, ledviny, pohlavní orgány, patra;
 • Smith-Lemley-Opitzův syndrom - spojení prstů, nedostatečný vývoj čelistí, deformace hlavy, uši nízké.

Ve druhém trimestru zředění menší než 2 cm znamená stárnutí placenty a zahuštění více než 8 cm znamená infekční zánětlivý proces. Předčasné dodání je možné se zkráceným krčkem dělohy menším než 3 cm, otevření vnitřního hltanu.

Náklady na výzkum

Druhá sonografie se provádí bezplatně na prenatální klinice v místě bydliště. V soukromých zdravotnických zařízeních je cena ultrazvuku 1 составляет9 tisíc rublů. Ultrazvuk těhotenství s rekonstrukcí plodu ve 3D nebo 4D formátu bude stát 1–20 tisíc rublů. Ve druhém trimestru je pohlaví dítěte určeno nejméně pro 500 rublů.

V jednom období se pomocí ultrazvuku provede žilní krevní test na koncentraci α-fetoproteinu, volného estriolu a hCG. Biochemický screening ve druhém trimestru stojí v průměru 1800 rublů.

Vyšetření plodu ve druhém trimestru je bezpečné pro matku i dítě. U těhotenských komplikací lze ultrazvuk provádět opakovaně. Interpretace protokolu se provádí ve spojení s hodnocením výsledků biochemického krevního testu.

Sdílejte zkušenosti druhého průzkumu, komentujte článek a sdílejte informace o sociálních sítích. Může být vaše těhotenství a porod bezpečné.

Ultrazvuk během těhotenství: jak dlouho a proč

Jak určit pohlaví dítěte a vypočítat datum narození.

Během těhotenství musí porodník-gynekologka odvést těhotnou ženu na ultrazvukové vyšetření (ultrazvuk). A to se provádí třikrát: na konci každého trimestru. V každé fázi obdrží lékaři své cenné informace o stavu plodu..

Bylo provedeno mnoho klinických studií, které ukazují, že ultrazvuk během těhotenství je zcela bezpečný. Provádí se pouze studiem vývoje plodu a nepoškozuje ho..

První ultrazvuk: 10-14 týdnů

Ultrazvuk je předepisován všem nastávajícím matkám na konci prvního trimestru těhotenství po dobu 10-14 týdnů. Již v tuto chvíli můžete určit, zda ve vývoji plodu existují nějaké závažné odchylky. V této době lékař změří vzdálenost od kostrče k koruně embrya (tento ukazatel se nazývá CTE) a studuje anatomickou strukturu plodu. Tímto ukazatelem lze posoudit, jak se plod plně vyvíjí a zda jeho velikost splňuje normu.

Vyhodnocuje se také tloušťka límcového prostoru (TBP). Díky tomuto indikátoru je možné pochopit, zda plod má chromozomální abnormality. U TVP větší než 2,7 mm mohou být podezření na chromozomální abnormality. Především pravděpodobnost rozvoje Downova syndromu u plodu. Pokud lékař má podezření na hrozbu, budete muset provést krevní test, abyste objasnili pohodu budoucího dítěte.

Téměř všechny fetální orgány mají čas na vývoj po týdnech. Proto můžete vidět nejviditelnější vrozené patologie mozku, srdce, přítomnost nežádoucích formací. V případě závažných patologií není pozdě ukončit těhotenství ze zdravotních důvodů.

Druhý ultrazvuk: 20-24 týdnů

Pomocí druhého ultrazvuku měří lékař obvod břicha, délku stehenní kosti, velikost tmavé hlavy plodu. Na základě těchto ukazatelů lze posoudit, zda ve vývoji budoucího dítěte není zpoždění. Ultrazvukový specialista navíc vyhodnocuje ukazatele, jako je průtok krve v cévách placenty, jeho umístění, stupeň zralosti, struktura. To je velmi důležité, protože předčasné oddělení placenty je velmi nebezpečné a může být důvodem hospitalizace. Zesílení placenty je často příznakem infekce, cukrovky a dalších nemocí, které mohou poškodit plod..

Studie plodové vody může poskytnout další informace o vývoji ledvin plodu. Polyhydramnios může znamenat konflikt Rhesus nebo infekci. V obou případech bude vyžadována speciální terapie a lékařský dohled. Při zkoumání pupeční šňůry se doktor dívá, jestli není propletená. V této fázi však není tak důležité jako při následném vyšetření.

Studie děložního čípku vám umožní objasnit, zda existuje isthmicko-cervikální nedostatečnost. Jedná se o patologii, kdy se děložní hrdlo začíná otevírat před 37 týdny, což může vést k hrozbě předčasného porodu.

Třetí ultrazvuk: 32-34 týdnů

Do této doby plod obvykle již dokáže obsadit konečnou polohu uvnitř dělohy a usadit se s hlavou nebo pánevním koncem „k východu“. Porodník-gynekolog bude proto schopen předem rozhodnout o způsobu porodu. Pomocí ultrazvukového přístroje můžete určit přibližnou hmotnost plodu, jeho velikost, vypočítat přibližnou dodací dobu.

Vyhodnocuje se také poloha placenty, protože její migrace již končí týdny. Obvykle je placenta připevněna na samém vrcholu dělohy, daleko od děložního čípku. Ale někdy se z různých důvodů přesune na děložní čípek a zablokuje ho. Toto je tzv. Placenta previa, která zahrnuje císařský řez, protože placenta blokuje dítě v opuštění dělohy..

Kromě toho se vyhodnocuje stupeň zralosti placenty. Pokud zraje předčasně, je nutné porodit včas nebo o něco dříve. Nadměrná expozice v tomto případě vede k riziku hypoxie u plodu. Během této doby odborník znovu vyšetří pupeční šňůru na ultrazvukovém přístroji na přítomnost zapletení. To je důležité pro lékaře, kteří porodí..

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Jak dlouho by měl být během těhotenství proveden druhý ultrazvuk?

Období porodu dítěte pro každou ženu je spojeno nejen s příjemnými očekáváními, ale také s úzkostí a vzrušením. V současné době je pacientovi, který očekává dítě, poskytnuta lékařská podpora. Sledování zdravotního stavu nastávající matky a dítěte pomocí ultrazvuku je důležité a povinné. Během těhotenství ženy podstoupí tento postup nejméně třikrát. Takový trojitý režim je schválen regulačními dokumenty, které obsahují jasné pokyny týkající se dat různých formulářů screeningu. Díky těmto předpisům je možné získat maximální informace bez přetížení pacienta. Nejprve se provádí ultrazvuk (ultrazvuk) v krátkém gestačním věku (10-12 týdnů). Na prvním ultrazvuku není lékař k dispozici, aby zvážil podrobnosti vývoje embrya, ale je možné stanovit přítomnost chromozomálních chorob. Ale kdy udělat druhý plánovaný ultrazvuk během těhotenství, jak dlouho? Světová zdravotnická organizace (WHO) stanovila velmi specifické časové období pro sekundární screening těhotných žen. V rámci trojité kontroly (projekce) je zařazena do 18.... 22. týdne. Tato skupina vyšetření hraje důležitou roli jak pro pozorující lékaře, tak pro nastávající matku. Jsou nejvíce informativní a zároveň poskytují příležitost poprvé zvážit budoucí dítě.

Druhý plánovaný ultrazvuk během těhotenství: hlavní rysy a význam

Období druhého ultrazvuku během těhotenství je spojeno s úplnou tvorbou v malém těle hlavních systémů a orgánů. Načasování ultrazvukového skenování není náhodné. Dlouhodobé testy ukázaly, že v těchto týdnech může lékař vidět porušení struktury a fungování orgánů, anomálie a malformace anatomie.

Důležité body a hlavní rozdíly od prvního ultrazvuku

Existuje důležitý aspekt týkající se načasování 2. ultrazvuku, o kterém by těhotné ženy měly vědět. Kontrola těhotenství po 22 týdnech se považuje za optimální také proto, že pokud se zjistí závady, které jsou neslučitelné se životem a vedou k dalšímu postižení, měli by lékaři doporučit přerušení. Později gynekologové předepisují potrat s větší opatrností, protože to může ohrozit život samotné matky. Poruchy růstu plodu, které jsou příležitostí k přerušení porodu dítěte:

 • pravděpodobnost postižení dítěte;
 • zjevné fyzické postižení (nedostatek končetin);
 • dítě nebude žít bez zvláštního vybavení a léků;
 • odchylky vyžadující drahé operace.

Pokud se zjistí odchylky od normálních ukazatelů, které lze opravit v děloze, je důležité nenechat si ujít čas. Zde hraje roli, v jakém období provádí druhý ultrazvuk během těhotenství. Druhá ultrazvuková diagnostika ukazuje:

 • platný gestační věk;
 • počet embryí a jejich poloha, srdeční rytmus;
 • vnitřní orgány;
 • plodová voda a jejich objem;
 • zralost placenty a pupeční šňůry;
 • určuje pohlaví embrya;
 • diagnostikuje příčinu patologických příznaků (bolest břicha, krvácení, špinění nebo lehký vaginální výtok, abnormality růstu dělohy).

Na začátku těhotenství se mnoho žen cítí nepohodlně ve formě tažných bolestí způsobených svalovým napětím během růstu dělohy a dalších nepříjemných pocitů. Někdy po přijetí pacienta k registraci a vyšetření mohou lékaři předepsat včasné ultrazvukové vyšetření, aby se předešlo dalším problémům. Ultrazvuk v prvním trimestru ve 2. měsíci těhotenství se také provádí, aby se objasnila skutečnost těhotenství. Ve studii (10–13 týdnů) se embryo orgány dosud nevytvořily, uziologist vyhodnocuje polohu dítěte, stav vnitřních orgánů matky, přítomnost / nepřítomnost fibroidů. Kontroluje, zda embryo splňuje normy a termín. Během druhého vyšetření je již možné analyzovat přítomnost a strukturu orgánů dítěte, jakož i objem plodové vody. Porovnání výsledků obou postupů dává dozoru-porodníkovi-gynekologovi porozumění rychlosti růstu a vývoje embrya..

Kdy děláte druhý těhotenský ultrazvuk?

Odborníci se domnívají, že druhé ultrazvukové vyšetření se nejlépe provádí osm týdnů po první naplánované proceduře. Informativní (s přihlédnutím k individuálním charakteristikám ženy) se považuje za druhý ultrazvuk ve 20.... 22. týdnu. Diagnostická období mohou být prodloužena až do 24. týdne. Tento rozsah je vybrán z nějakého důvodu. Právě v tuto chvíli můžete získat nejpřesnější odpovědi na otázky týkající se porodníků a gynekologů. Do této doby je problematické uvažovat o vnitřní struktuře a přítomnosti embryonálních orgánů a po uplynutí této doby může být vynechán čas pro případnou korekci a ošetření in utero. Pokud jsou vady a odchylky zjištěny před 22. týdnem, můžete těhotenství ukončit, aniž byste ohrozili život matky. Vyšetření vám umožní získat taková data, která nedávají žádnou jinou diagnostickou techniku:

 • přesný gestační věk;
 • přítomnost multiplicity;
 • známky potratu;
 • podlaha;
 • analýza dynamiky vývoje dítěte, ověření souladu se stanoveným termínem
 • přítomnost nebezpečných fetálních malformací;
 • Objem plodové vody
 • posouzení zralosti placenty;
 • sledování stavu všech anatomických struktur;
 • studium formy a struktury reprodukčního systému matky.

V souvislosti s víceúčelovou formulací screeningového úkolu je studium jednotlivých struktur prováděno po etapách tak, aby nevynechaly důležité markery pravděpodobných odchylek.

Pokud lékař zjistí abnormality na druhém ultrazvuku a existují pochybnosti o diagnóze, jmenuje další vyšetření, přičemž je stále možné ovlivnit průběh procesu.

Jak se připravit

U těhotných žen existují dva typy ultrazvuku: transvaginální a transabdominální. První je pro ženy brzy. U tohoto typu ultrazvuku se pacient nemusí speciálně připravovat. Tento typ studie v prvních týdnech je velmi informativní, protože děloha ještě není zvětšena a senzor je vložen dovnitř bez poškození pacienta. Pro tento postup nemusíte pít hodně vody, pouze abyste zajistili, že jsou střeva prázdná (vytvořením klystýru nebo užitím espumisanu). V rámci přípravy na tento proces je třeba přinést čistou plenku a kondom pro senzor, který bude vložen do vagíny.

Transabdominální vyšetření se provádí na povrchu pobřišnice a není nutná žádná příprava. Pouze půl hodiny před zákrokem byste měli vypít 0,5 litru vody a záchod nepoužívat. Měchýř bude tedy hrát roli obrazovky, která umožní vidět dělohu a plod. Příprava na ultrazvuk během těhotenství jako celku nezpůsobuje pacientům dietní ani pitná omezení. Je nežádoucí jíst potraviny, které způsobují ve střevech plyn: syrovou zeleninu, luštěniny, čerstvý chléb. Obecně to vše závisí na dvou faktorech: na gestačním věku a postupu.

Metoda výzkumu

Sekundární ultrazvukové vyšetření se provádí peritoneální stěnou pomocí konvexní sondy. Žena leží na zádech nebo na levé straně. Skenování trvá pouze 20–30 minut, což je důležité pro těhotné ženy, z nichž mnohé nemohou dlouho ležet na zádech. Procedura je pohodlná a bez bolesti. Pokud je dítě velmi aktivní nebo močový měchýř není prázdný, může dojít ke zkreslení. Pokud k takové situaci dojde v relaci, přestávka se provede na půl hodiny a pokračuje později.

Co je zkoumáno na druhém ultrazvuku: výsledky a interpretace indikátorů

Čas druhého ultrazvuku během těhotenství není regulován náhodou. Po dvaceti týdnech se vytvoří příznivé podmínky pro identifikaci nebezpečných neshod. Protokol o zkoušce se skládá z několika částí:

 • regulační parametry;
 • fetometrické indikátory;
 • anatomické vlastnosti;
 • prozatímní orgány;
 • analytika ženského reprodukčního systému.

Každý z odstavců popisuje řadu důležitých parametrů a kritérií. Protokol končí souhrnnými informacemi pro všechny oddíly. Výsledek je získán ve formě obrázku, kde nastávající matka vidí své dítě a lékař analyzuje indikátory a sleduje patologii embrya..

Regulační ukazatele druhého trimestru

Získaná data pro kontrolu embryí jsou analyzována a zkontrolována shoda se stanovenými normami. K posouzení materiálu ve vztahu k normám provádí lékař následující akce.

 1. Provede výpočty. První výpočet se týká velikosti těla, délky paží a nohou, hmotnosti dítěte. Pro stanovení jeho genetických abnormalit se zkoumá obecně obličej a zejména ústa. Vše je měřeno a kontrolováno podle standardů. Podle výsledků všech měření a výpočtů může gynekolog označit poměrně přesné datum narození.
 2. Prověřuje stav placenty. Jeho tloušťka je určena. Placenta je ochrana dítěte. Optimální standard je 20 mm po dobu 20 týdnů těhotenství. Výzkum ukazuje, zda je placenta previa přítomna či nikoli..
 3. Odhaduje množství plodové vody. Existují tři možnosti: nízká voda, normální, vysoká voda. Stanoví se stav vody.
 4. Počítání pulsu dítěte, porovnání s normami. Správná frekvence pro toto období těhotenství je 110–180 úderů za minutu.
 5. Kontrola pupeční šňůry. Standardní: tři cévy - dvě tepny a jedna žíla. Zjistí se, zda kolem krku nebo jiných orgánů nejsou zapleteny šňůry..
 6. Zkoumá se velikost dělohy a její stav. Standard je nejméně 30 cm, hltan je pevně uzavřen.

Fetometrické parametry

Vývoj dítěte je určen zvláštními fetometrickými znaky. Fetometrie je vyšetření parametrů embrya na ultrazvukovém vyšetření. Data byla analyzována mnohokrát a nyní jsou následující standardy považovány za standardní standardy (pro období 19/20/21/22/23 týdnů):

 • biparietální velikost. Vzdálenost mezi kostmi koruny - 36-52 / 39-56 / 42-59 / 45-63 / 48-66 mm;
 • fronto-týlní velikost - 48-70 / 53-64 / 56-79 / 61-83 / 65-87 mm;
 • průměrný průměr hrudníku je 31-49 / 36-53 / 38-56 / 40-61 / 43-64 mm;
 • průměrný průměr břicha je 35-54 / 39-56 / 41-60 / 43-64 / 47-67 mm;
 • obvod hlavy - 144-182 / 156-194 / 168-206 / 180-218 / 191-229 mm a břicho - 116-166 / 127-176 / 139-189 / 150-201 / 161-212 mm;
 • poměr obvodu hlavy k obvodu břicha - 1,04-1,25;
 • vzdálenost mezi očima (podél vnějšího okraje) - 24-35 / 26-38 / 28-39 / 30-42 / 31-42 mm;
 • průměr oka - 7-11 / 8-12 / 8-13 / 9-14 / 9-14 mm;
 • délka kostí dolních končetin: velká (19-31 / 21-34 / 24-38 / 26-39 / 28-41 mm) a malá tibie (18-29 / 20-32 / 22-35 / 25-38 / 27 -41 mm), femur (21-35 / 23-38 / 38-42 / 39-44 / 41-47 mm);
 • délka kostí horních končetin: rameno (21-34 / 24-36 / 26-39 / 28-41 / 31-43 mm), paprsek (17-31 / 19-32 / 21-34 / 23-36 / 25-38 mm), ulnar (18-31 / 20-33 / 22-36 / 24-38 / 26-39 mm);
 • dodatečně určete interhemisferickou velikost mozečku (16-20 / 18-22 / 19-23 / 20-26 / 21-27 mm) a srdce.

První čtyři indikátory slouží pouze pro informaci. S jejich pomocí objasňují gestační věk, vypočítávají hmotnost dítěte, hodnotí symetrii vývoje a soulad jeho dynamiky s odhadovaným datem těhotenství..

Vše je shrnuto v tabulce, kde jsou velikosti dalších kostí (dokonce i chodidel). Tyto ukazatele jsou sekundární k identifikaci patologií plodu a jsou považovány za další. Umožňují vám posoudit věk embrya. Každé embryo roste svým vlastním způsobem, proto je věcí lékaře, aby posoudil přítomnost porušení nebo vývojových funkcí.

Fetální anatomie

Ultrazvukem doktoři určují anatomii plodu, přítomnost všech orgánů, typ kostry a obličeje. V tuto chvíli se dítě již pohybuje volně, šklebící se a dokonce se usmívá. Jeho úkolem je hromadit tuk a jeho matka by měla jíst dobře a dobře. Tlukot jeho srdce, velikost bipariet, délka tubulárních kostí, velikost hrudníku a struktura mozku jsou již definovatelné. Posouzení přítomnosti orgánů a jejich struktury, zjištění odchylek je zahrnuto do definice anatomie embrya.

Mozek a páteř

Ve 22.... 24. týdnu těhotenství se provádí vyšetření struktur mozku. Inspekce se provádí v axiální rovině a provádí několik sekcí. Tento přehled umožňuje studovat strukturu mozkových komor, mozečku, mezeru mezi hemisférami a vizuálními tuberkulózami. Pokud studie vykázala odchylky, provede se skenování v jiných rovinách. Doktor vidí patologii:

 • hydrocefalus;
 • anomálie corpus callosum;
 • mozková patologie;
 • ventriculomegaly.

Použijte barevnou Dopplerovu kontrolu, abyste nevynechali možnou patologii vaskulárního lůžka.

Páteř je vyšetřována po celé své délce ve dvou rovinách kolmých na sebe. Jsou zvažovány jeho ohyby, struktura, oblouky obratlů a jejich integrita, tkáně obklopující svaly. Při vyšetření je možné odhalit herniální výčnělky.

Dýchací systém

Během vyšetření je velká pozornost věnována dělení průdušek a uniformitě plicní tkáně. Je stanovena shoda jejich velikosti s normami pro dané období těhotenství. Při výpočtu velikosti plic použijte poměr velikosti hrudníku a břicha. Vzorec se zřídka používá kvůli velké chybě výpočtu. Plíce se zcela tvoří ve třetím trimestru, takže ve fázi druhého ultrazvuku lze pozorovat pouze velké odchylky bez podrobností.

Srdce

Diagnóza srdečních vad během druhého ultrazvuku je zvláště obtížná. Ověřovací protokol zahrnuje posouzení čtyřkomorového řezu srdce dítěte. Pokud se při vyšetření na ultrazvukovém zařízení zjistí odchylky v této poloze, lékaři doporučují použití podrobné echokardiografie embrya. Tento postup je samostatnou studií. Provedení druhého ultrazvuku jako produktivní informace poskytuje srdeční frekvenci (norma 110 - 180 úderů). V případě pomalého nebo rychlého srdečního rytmu už můžeme hovořit o odchylkách ve vývoji embrya.

Zažívací ústrojí

Žaludek, játra a střeva jsou v protokolu označeny samostatnými položkami. Diagnóza těchto orgánů je usnadněna skutečností, že obsahují echogenní obsah. To umožňuje zvážit strukturu orgánů a jejich tvar. Podrobná analýza zažívacího systému poskytuje čas k odstranění nadměrného růstu přirozených děr. Při zkoumání jater odborníci věnují velkou pozornost stavu svých cév a žlučovodů. Velikost formovaných prvků hepatobiliárního systému se vyjasní, pokud má dítě zvětšenou játra, vizuálně viditelnou (hepatomegalie)..

močový systém

Ultrazvuk druhého trimestru diagnostikuje močový systém plně. Ledviny vypadají jako párové útvary ve formě fazolí v bederní oblasti. Průměr ledvinové pánve ve druhém trimestru by neměl být větší než 4-5 mm. Ve 20.... 24. týdnu je možná kontrola jejich vnitřní struktury. Porušení může být zjištěno:

 • nepřítomnost jedné ledviny nebo obou orgánů (ageneze);
 • umístění orgánu na nesprávném místě (dystopie);
 • cysty;
 • vlastní velikosti.

V této chvíli je močový měchýř jasně viditelný, protože obsahuje moč..

Určení pohlaví dítěte

Není možné určit pohlaví budoucího dítěte v raných stádiích, protože genitálie se dosud nevytvořily. Vyjasnění podle ultrazvukových údajů je možné pouze od 15. týdne. Chlapec je určen přítomností šourku a penisu, dívka přítomností stydkých pysků. Nezkušený odborník může dobře vzít dětské prsty nebo pupeční šňůru za genitálie. Dívky někdy mají otok stydkých pysků, který lze také zaměnit za šourek. Jsou známy případy stanovení pohlaví ve 12-13 týdnech, ale rodiče by v tuto chvíli neměli čekat na výsledky prvního ultrazvuku..

Druhý ultrazvuk během těhotenství

Ultrazvuková diagnostika je jedním z relativně nových způsobů, jak získat obraz vnitřních orgánů, který není k dispozici dříve používané metodě rentgenového výzkumu. Pozitivní aspekty použití ultrazvuku během těhotenství zahrnují vysoký stupeň informací, spolehlivost výsledků, neinvazivitu a nepřítomnost negativních účinků na plod..

Díky informacím o vysoké diagnostické hodnotě vám ultrazvuková diagnostika ve všech trimestrech těhotenství umožňuje sledovat změny v procesu růstu plodu, od časných stadií po poslední fáze jeho vývoje..

Druhý ultrazvuk během těhotenství, prováděný od 18 do 24 týdnů, je určen nejen k potvrzení souladu vývoje plodu s těhotenstvím, ale také k posouzení stavu amniotických membrán a reprodukčních orgánů matky.

Promítání

Pokud je ultrazvuk nezávislým diagnostickým postupem, zahrnuje screening během těhotenství řadu opatření zaměřených na identifikaci všech možných abnormalit ve vývoji plodu. Seznam studií provedených v rámci screeningu zahrnuje:

 1. Ultrazvukové vyšetření.
 2. Biochemický krevní test na koncentraci hormonů v něm obsažených - lidský chorionický gonadotropin (β-hCG), α-fetoprotein (AFP), volný estriol.

Za zmínku stojí, že druhému screeningovému ultrazvuku jsou vystaveni pouze pacienti, kteří mají nepříznivé výsledky po prvním vyšetření nebo jsou v riziku (věk více než 35 let, užívání drog). Protože koncentrace hormonů se mění v závislosti na načasování vývoje těhotenství, výsledky získané během analýzy jsou informativní pouze ve srovnání s termíny v týdnech.

Tabulka: Rozdělení výsledků biochemického krevního testu ve 2. trimestru těhotenství

Pro další výpočty výsledky screeningového vyšetření ukazují:

 • datum narození pacienta;
 • datum odběru krve;
 • jaký týden těhotenství je tento pacient;
 • datum ultrazvukového screeningu;
 • typ těhotenství (jedno nebo dvě děti)
 • těhotná váha;
 • etnická skupina, do které pacient patří;
 • zda tam byl IVF.

Poměr ukazatelů získaných v důsledku screeningu u konkrétního vyšetřovaného pacienta k průměrným výsledkům u většiny žen ve stejné věkové skupině a žijících ve stejném regionu by se měl pohybovat v rozmezí od 0,5 do 2,5. To znamená, že pokud se dělí určitý ukazatel pacienta podobnou průměrnou statistikou, výsledek je mimo přijatelné limity (méně než 0,5 nebo více než 2,5), existuje riziko jakékoli patologie u plodu.

Míra rizika je pravděpodobnost, že se u dítěte rozvine jakákoli patologie. Riziko se obvykle odráží ve formě digitálního poměru, například 1: 1000. Norma je brána v úvahu, pokud je číslo ve jmenovateli nad 380, tj. 1: 380. Při diagnostice stupně rizika 1: 360 je genetik povinen konzultovat lékaře a v 1: 100 je přítomnost patologie považována za skutečnost a vyžaduje invazivní diagnostiku.

Tabulka: Pravděpodobné příčiny odchylek ve výsledcích biochemického krevního testu při screeningu ve 2 trimestrech

Překročení úrovně

Hormonální použití

Retardace růstu plodu

Dodané těhotenství neodpovídá skutečnému

Dodané těhotenství neodpovídá skutečnému

Dodané těhotenství neodpovídá skutečnému

Dodané těhotenství neodpovídá skutečnému

Patologie jícnu

Patologie vývoje dvanáctníku

Hrozba předčasného ukončení těhotenství

Onemocnění jater matky

Vývoj nitroděložní infekce

Malformace mozku (anencefálie)

Anomálie ve vývoji vnitřních orgánů

Indikace

Hlavní indikací pro druhý screening je vysoká pravděpodobnost vývoje patologií u plodu, identifikovaná jako výsledek 1 screeningu. Existuje však řada faktorů, jejichž přítomnost je vážným argumentem pro opětovné stanovení diagnózy. Tyto zahrnují:

 • těhotný věk starší 35 let;
 • opakované předčasné ukončení těhotenství;
 • dítě s genetickými nebo chromozomálními abnormalitami se již narodilo v rodině nebo přímo s pacientem;
 • jeden nebo oba rodiče užívali drogy;
 • pacient je nucen užívat léky, které mohou ovlivnit vývoj patologií plodu;
 • přítomnost benigních novotvarů v děložní stěně (myoma);
 • hypertonicita dělohy, doprovázená špinením a bolestí.

Příprava a chování

Protože screeningový postup sestává ze dvou fází, které zahrnují ultrazvukovou diagnostiku a screeningový test (biochemická analýza krve), je tedy nutná příprava pouze před odběrem krve.

 • citrus;
 • čokoláda;
 • plody moře;
 • smažená a tučná jídla.

2 screening ultrazvuku nevyžaduje zvláštní přípravu, protože ve druhém trimestru těhotenství v těle ženy dochází k určitým fyziologickým změnám, které nevyžadují maximální naplnění močového měchýře. Podobného účinku je dosaženo zvýšením dělohy a tvorbou plodové vody v její dutině.

Druhý plánovaný ultrazvuk během těhotenství se provádí transabdominálně, tj. Přední stěnou břicha (během prvního ultrazvuku je možné intravaginální vyšetření). V tomto případě umožňuje akustický senzor při kontaktu s povrchem břicha pacienta podrobně studovat stav dělohy a plodu.

Fetometrické skóre

Studium dynamiky růstu a vývoje plodu v druhém trimestru těhotenství se nazývá fyttometrie. Seznam indikátorů studovaných ve fytometrii zahrnuje:

 • velikost biparentální hlavy (BPP);
 • Obvod hlavy;
 • velikost frontooccipitálního laloku (LZP);
 • obvod břicha;
 • délka párových tubulárních kostí (ulnár, holenní kosti, stehenní kosti, humerus atd.);
 • poměr BDP k LZR (cefalický index);
 • poměr BDP k délce stehenní kosti (DBK);
 • poměr obvodu hlavy (OG) k obvodu břicha (Úř. věst.);
 • poměr DBK k chladivu.

Tabulka: Normy fyttometrických parametrů při provádění trimestrů těhotenství ultrazvukem 2

Ukazatel, týdnyBP P, cm O W cmDB K, cm
znamenattoleranceznamenattoleranceznamenattolerance
17–1939,5+/ -3,5108+/ -1227+/ -3
20–22padesáti+/ -3150+/ -1236+/ -3
23-2559+/ -3183+/-patnáct43.5+/ -2,5
26–2868+/ -3216+/ -1251+/ -2

Měření fetálních parametrů na druhém ultrazvuku vám umožňuje zjistit míru konformity jeho růstu, stanovený gestační věk, zjistit skutečnost vývojového zpoždění a nepřímých příznaků potvrzujících existující vrozené vady. Například intrauterinní růstová retardace (fetální růstová retardace) může být dvojí.

Symetrický BZPP má následující funkce:

 • indexy vypočítané během fytometrie jsou v rámci normálních limitů;
 • ovoce má poměrný přídavek;
 • všechny klíčové ukazatele jsou výrazně nižší než minimální přijatelná hodnota.

Asymetrický BZPP se vyznačuje následujícími odchylkami:

 • nízká chladicí kapalina s normální velikostí hlavy a DBK;
 • zvýšení indexu výfukových plynů / chladicí kapaliny a DBK / chladicí kapaliny;

Zpoždění vývoje (hypotrofie) se rozlišuje ve třech stupních, přičemž každá fáze se vyhodnocuje porovnáním doby těhotenství a počtu týdnů, které se odhadují. Takže v 1. fázi je zpoždění vývoje o 2-3 týdny (1. stupeň), ve 2. fázi je zpoždění o 3-4 týdny (2. stupeň) a ve 3 - zpoždění o více než 5 týdnů (3. stupeň).

Celkové hodnocení vývoje plodu

Odlišným místem od obecného seznamu těch, kdo se dívají na ultrazvuk ve druhém trimestru těhotenství, je hodnocení vývoje vnitřních orgánů plodu a stavu amniotických membrán..

Nejinformativní ukazatele jsou:

 1. Tvar hlavy. Během vyšetření se měří velikost příčných řezů lebky, aby se vyloučil abnormální vývoj hlavy (hydrocefalus, brachycefalie, dolichocefalie) a kontroluje se také přítomnost všech kostí lebky..
 2. Struktura mozku. Při normálním vývoji jsou komory mozku a mozečku normální velikosti, cysty a jiné cizí útvary chybí.
 3. Přítomnost známek Downova syndromu. Relativními příznaky patologického syndromu je zvětšená vzdálenost mezi očima, otevřená ústa, vyčnívající jazyk, malformace srdce, kosti dolních končetin jsou mnohem kratší než obvykle.
 4. Struktura obličeje. Studie se provádí za účelem identifikace patologií oblohy („rozštěp patra“), rtů („rozštěp rtu“) a horní čelisti.
 5. Struktura srdce. Zdravé srdce by mělo mít čtyři komory (2 komory a 2 atria) a dobrou průchodnost velkých cév.
 6. Vývoj vnitřních orgánů. Při vyšetření se zaznamenává přítomnost a správná struktura všech vnitřních orgánů (játra, ledviny, slezina, močový měchýř a střeva)..

Z pohledu hodnocení stavu provizorních membrán druhý ultrazvuk plodu nese kategorické informace o existujících patologických změnách, ale je dost informativní při vytváření pravděpodobných předpovědí budoucích komplikací. Při studiu lokalizace a tloušťky placenty lze tedy očekávat komplikace spojené s placentou previa (s její lokalizací méně než 5 cm od hltanu děložního hrdla). Předčasné ztenčení placenty také vyžaduje udržovací terapii, protože to znamená příliš brzy zrání.

Index plodové vody (IAI) ukazuje objem plodové vody. Pokud je výsledek menší než 2, znamená to nedostatek vody, přebytek indexu 8 označuje polyhydramnios. V obou případech může porušení naznačovat přítomnost nitroděložní infekce a dalších patologií, které ohrožují normální průběh těhotenství. Při hodnocení pupeční šňůry se počítají tepny a žíly (obvykle by měly existovat 2 tepny a 1 žíla) a její umístění pupečníkové šňůry vzhledem k plodu (nepřítomnost zapletení krku).

Stav děložního čípku je jedním z určujících faktorů úspěšného těhotenství. Ultrazvukové vyšetření se v tomto případě provádí za účelem zjištění zmenšení délky krku o méně než 2 cm a rozšíření vnitřního hltanu. Pokud je nalezena jedna ze dvou abnormalit, je diagnostikována isthmic-cervikální nedostatečnost, která vyžaduje šití na krku pro udržení těhotenství.

Podrobné informace získané z výsledků ultrazvuku druhého trimestru mohou nejen odhalit existující abnormality ve vývoji plodu, ale také zabránit hrozbě předčasného ukončení těhotenství, ke kterému došlo na pozadí fyziologických poruch vyskytujících se v těle matky. Moderní přístup k sebevzdělávání v oblasti medicíny vyžaduje, aby budoucí matka měla informace o tom, co je screening, načasování a význam výsledků.

Články O Neplodnosti