Hlavní Bolest

Mohu pít alkohol během kojení (laktace)?

Alkohol je hlavní položkou na seznamu potravin pro kojící matku, která by podle lékařů měla být okamžitě odstraněna!

Každá matka chce vychovat silné, zdravé dítě. K tomu se snaží sledovat stravu svého dítěte. Výrobky konzumované matkou přímo ovlivňují zdraví dítěte. Kojení je čas pro matku, aby odmítla mnoho produktů, které mohou způsobit alergii na dítě, zažívací potíže.

Ale některé matky věří, že sklenka červeného vína neuškodí, proč se nezachovat. Měli byste zjistit, zda během kojení můžete pít alkohol.?

Je možné kojit během kojení?

Specialisté v oblasti kojení kategoricky zakazují kojícím matkám pití alkoholu a citují důvodné argumenty pro negativní dopad alkoholu na tělo dítěte. Matkám, které kojí své dítě, nejsou ani předepsané léky obsahující alkohol..

Odborníci z jiných zemí věří, že kojící matka smí pít malé množství alkoholu, aniž by ho zneužívala. Kdo má pravdu, kdo se mýlí? Bez ohledu na to je třeba mít na paměti několik důležitých věcí týkajících se alkoholu:

 • alkoholické nápoje pronikají do mateřského mléka, což dále ovlivňuje trávicí systém dítěte;
 • po hodině a půl dosáhne koncentrace ethanolu v mateřském mléce 10% množství alkoholu v krvi;
 • proces odstraňování látek obsahujících alkohol z těla matky závisí na tělesné hmotnosti ženy, na síle nápoje.

Rozhodnutí o použití alkoholu během kojení by mělo být doprovázeno zdravým rozumem, starostí o blaho dítěte.

Jak alkohol ovlivňuje tělo kojící matky a dítěte?

Jídlo, pití, konzumace, opití matkou, přechází do mateřského mléka. Alkohol během kojení přímo sleduje tělo dítěte, což vede k negativním důsledkům. Také alkohol negativně ovlivňuje laktační proces, další vývoj dítěte.

Byl proveden experiment s vlivem alkoholu na laktující krysy. U krysích mláďat byly odhaleny odchylky v dalším vývoji centrálního nervového systému. Lze konstatovat, že pití alkoholu je nebezpečné pro zdraví a život dítěte.

Další experiment byl proveden za účelem zjištění účinků alkoholu na psychiku dítěte. Studie se zúčastnili děti, jejichž matky pil trochu, a ty, které vůbec nepily. Rozdíly ve vývoji dětí nebyly identifikovány. To však neříká, že alkohol neovlivňuje duševní vývoj dítěte. Vše záleží na frekvenci užívání, množství látek obsahujících alkohol a dalších faktorech..

Vliv na laktaci

Alkohol vstupuje do krevního řečiště 30–40 minut po vstupu do žaludku. Pokud žena nejedla nic před sklenkou vína nebo jiného nápoje, alkohol dosáhne oběhového systému mnohem rychleji.

Pozornost! Alkoholické nápoje snižují produkci mléka v důsledku hormonální nerovnováhy v těle kojící ženy. Časté silné pití vede k ukončení laktace.

Hormon oxytocin, který ovlivňuje vylučování mateřského mléka, je také vystaven alkoholu. Kromě toho se chuť mateřského mléka významně mění, je hořká, díky čemuž dítě odmítá prsa. Vliv alkoholu na kojení je nejnepříznivější, takže pečující matka nebude alkohol zneužívat pro dobré zdraví svého dítěte.

Vliv alkoholu na kojence

Před pitím alkoholu by kojící matka měla přemýšlet o tom, jak alkohol ovlivňuje dítě. Časté pití má na dítě negativní důsledky:

 1. Dítě se stává letargickým, ukazuje apatie ve všem, objevuje se ospalost.
 2. Alkohol negativně ovlivňuje duševní stav dítěte. Dítě je nervózní, náladové, špatně spí a často se probouzí.
 3. Inhibice je pozorována u mentálního, mentálního vývoje, zhoršená pohyblivost.
 4. Dítě trpí alergiemi, zažívací potíže, játry.
 5. Dítě má tachykardii, pokles krevního tlaku.
 6. Alkohol se z těla dítěte velmi pomalu vylučuje..
 7. Časté pití způsobuje závislost na alkoholu, dítě si na něj zvykne a bez něj se už neobejde.

Uvedené důsledky konzumace alkoholu matkou se projeví ve větší či menší míře v závislosti na dávce, síle alkoholických nápojů.

Budoucí důsledky pro dítě

Alkoholismus je důsledkem pití velkého množství alkoholu. Nadměrná konzumace alkoholu vede k tomu, že dítě zaostává v duševním, duševním vývoji a poškození motoriky. Alkohol je hlavní příčinou narušení vnitřních orgánů, což vede k chronickým onemocněním.

Silné nápoje mohou vést k fatální otravě pro dítě, protože jeho tělo se nedokáže vypořádat s účinnými látkami obsaženými v alkoholických nápojích..

Alkohol v kojení - mýty a realita

"Kolik lidí, tolik názorů," říká lidová moudrost. Pokud jde o užívání alkoholických nápojů, názory se také liší. Existuje několik mylných představ o pití:

Mýtus č. 1: „Pro kojící matku je užitečné vypít malé množství červeného vína, přispívá k plnému fungování oběhového systému, zlepšuje složení krve“.

Realita: obsah škodlivých látek negativně ovlivňuje zdraví kojenců, složení mléka. Kvalita krve pomůže zlepšit šťávu z granátového jablka.

Mýtus č. 2: „Před spaním musíte pít víno. Starší generace věří, že sen dítěte bude silnější, pokud matka vypije sklenku vína před spaním. “.

Realita: Tento názor je chybný, spánek dítěte může být zpočátku opravdu silný, ale později bude spánek dítěte citlivý, neklidný.

Mýtus č. 3: „Exprese zabrání alkoholu proniknout do těla dítěte.“.

Realita: To je klam. Alkohol se z lidské krve dlouhodobě odstraňuje. Dokud alkohol zcela neopustí oběhový systém, bude přítomen v mateřském mléce..

Mýtus č. 4: „Pěnivý nápoj zvyšuje produkci mléka“.

Realita: Někteří lidé věří, že pivo zlepšuje laktaci, ale naopak snižuje objem mléka o 25%.

Mýtus číslo 5: „Nemůžete pít kefír, obsahuje alkohol“.

Realita: Toto je hluboká chyba. Fermentovaný mléčný produkt má příznivý účinek na fungování gastrointestinálního traktu a zlepšuje mikroflóru. Pro kojící matky je užitečné konzumovat kefír s mírou.

Zřídka jsou změny stavu dítěte okamžitě patrné. Důsledky konzumace alkoholu matkou se však v budoucnu projeví a způsobují vážné poškození zdraví dítěte.

Pít nebo nepít?

Lékaři kategoricky tabu konzumují alkohol, přátelé doporučují klid dítěte, veselost matky, otázkou je: pít nebo nepít? Každá matka se samozřejmě rozhoduje sama, nikdo ji nebude ovládat, nebude ji držet násilím ani násilím nalije alkohol. Než se však rozhodnete, měli byste získat informace o možných důsledcích.

Jedna matka se rozhodne kojit sklenici vína při kojení, druhá se zakazuje, aby zkusila i napít. Je třeba si uvědomit, že alkohol proniká do krve velmi rychle, což znamená, že bude přítomen v mateřském mléce a bude přenášen na dítě.

Je možné pít víno s Gua - bílé nebo červené?

Přírodní červené suché víno má příznivý vliv na kardiovaskulární systém. A opravdu, červená vína jsou považována za nejužitečnější kvůli vysokému obsahu antioxidantů, které mají pozitivní účinek na lidské tělo. Červené víno má další prospěšné vlastnosti:

 • má protizánětlivý účinek;
 • zpomaluje růst rakovinných buněk;
 • podporuje vazodilataci, čímž zabraňuje mozkové mrtvici, srdečnímu infarktu.

Červené víno se vyrábí kvašením. Užitečné vlastnosti nápoje nesnižují obsah etanolu v něm, což má negativní důsledky pro kojence.

Bílé víno má své vlastní prospěšné vlastnosti:

 • pomáhá odstraňovat toxiny z lidského těla, normalizuje zdravý metabolismus;
 • Má antimikrobiální, antibakteriální, protizánětlivý účinek;
 • zlepšuje funkci srdce, posiluje krevní cévy;
 • normalizuje trávicí systém;
 • podporuje omlazení.

Kojící matky často přemýšlejí, jaké víno pít trochu..

Důležité! Je třeba si uvědomit, že uvedené prospěšné vlastnosti se vztahují na dospělé, takže tyto nápoje nebudou pro kojence užitečné kvůli obsahu alkoholu v nich..

Je možné kojit šampaňské??

Šampaňské je šumivý nápoj, který se rychle vstřebává do krve. Pokud vypijete sklenici šampaňského na lačný žaludek, dojde k hlouposti za 10 minut. Pokud nápoj dosáhne oběhového systému tak rychle, prochází stejně rychle do mateřského mléka..

Šumivá vína, šampaňské jsou sycené nápoje, což vede k nadměrné akumulaci plynů, přispívá ke kolice a nadýmání u dítěte. Šampaňské je proto první alkoholický nápoj, který by měla kojící matka vyloučit..

Pivo s horkou vodou

Názory na pěnivý nápoj se liší. Někteří říkají, že to zvyšuje laktaci, jiní mají přesný opačný názor. Zkušení vědci prokázali, že po pití pěnivého nápoje se dítě začne ptát na další prsa a dlouho jí. Matky často přemýšlejí, zda je možné pít pivo při kojení, protože se jedná o nápoj s nízkým obsahem alkoholu?

Zpočátku se může zdát, že pití piva během kojení může zvýšit produkci mléka, ve skutečnosti dítě dostane o 25% méně nealkoholické dávky.

Při výrobě piva se používají přírodní složky, které nezpůsobují alergickou reakci, a proto lze nápoj bez umělých přísad pít v malém množství bez zneužití.

Nealkoholické nápoje

Nealkoholické nápoje obsahují mnohem méně ethanolu než silná vína. Ale i přes nepřítomnost alkoholu byste měli být při výběru těchto nápojů opatrní, protože jsou vyráběny pomocí umělých chemických přísad pro nejlepší skladování, mohou poškodit matku a dítě. Pokud by kojící matka chtěla zkusit nealkoholický nápoj, měla by k výběru produktu pečlivě přistupovat.

Nealkoholické víno

Samotný pojem „nealkoholické víno“ je alarmující. Víno se vyrábí během kvašení, čímž se uvolňuje alkohol. Pokud nedochází kvašení, neexistuje víno.

Výroba nealkoholického vína byla vynalezena v důsledku přidání chemikálií a hormonálních přípravků do nápoje. Tyto látky se přidávají pro nejlepší skladování. Takový nápoj se připravuje zmrazením, zahřátím, takže se alkohol odpaří.

Přestože v nealkoholických nápojích je minimální množství alkoholu, může přidání umělých látek způsobit poškození dítěte..

Mohu pít nealkoholické pivo během kojení?

Kojící ženy se často ptají, zda je možné při kojení mít nealkoholické pivo? I když je matce dítěte povoleno mírné množství alkoholického piva, nealkoholický pěnivý nápoj si zachovává pouze příznivé vlastnosti. Je však třeba si uvědomit, že nealkoholické pivo v lahvích může obsahovat různé chemické přísady.

Pravidla pro pití s ​​kojením

Zatímco dítě kojí, nemůžete se vyhnout svátkům, svátkům, svátkům - to je nedílná součást lidského života. Jak se chovat správně kojící matce, pokud se chce zacházet se všemi dobroty, které jsou na slavnostním stole, včetně alkoholu?

Pozornost! Hlavní pravidlo - než dítě dosáhne věku tří měsíců - je přísně zakázáno konzumovat jakékoli alkoholické nápoje matce. Musíte tolerovat, protože zdraví vašeho dítěte je důležitější než uspokojení jeho prchavých rozmarů.

Poté, co je dítě ve věku 3 měsíců, se může matka oddávat alkoholu, dodržovat následující pravidla:

 1. Je zakázáno pít příliš silné nápoje (vodka, koňak). Při pití vína je povoleno pít asi 50 gramů nápoje, pokud je dítě již 6 měsíců staré, je možné pít sklenici alkoholu.
 2. Při výběru alkoholických nápojů byste se měli řídit nejen svým vkusem, ale také péčí o dítě. Je lepší zvolit suchá vína, nejlépe bílá, bez umělých složek.
 3. Před svátkem se doporučuje krmit dítě.
 4. Doplňte do mateřského mléka. Vyžaduje to předem vyjádřené mateřské mléko, skladujte je při pokojové teplotě po dobu nejvýše 6 hodin, v lednici - ne více než 24 hodin, v mrazničce - ne více než 2-3 dny.
 5. Pokud nebylo možné doplnit mléko, měli byste dítě krmit po 3 hodinách po pití alkoholu. První mléko musí být vyjádřeno, aniž by bylo dáno dítěti. Pokud matka vypila celou sklenici, mělo by být krmení přerušeno po dobu nejméně 5-6 hodin.
 6. Je přísně zakázáno pít alkohol na lačný žaludek, koncentrace v krvi bude maximální.
 7. Pokud je kojenec krmen směsí, je třeba mu v den dovolené nabídnout umělé krmení, ale mléko vyjádřit tak, aby se později nedostalo k dítěti.

Kolik můžu pít?

1-2 doušky nebo 50 gramů jsou bezpečné dávky pro kojící matku, která má dítě starší než 3 měsíce. Pokud šťastná matka vychovává dítě, které je již šest měsíců staré, může si dovolit pít 100 - 150 ml. alkohol, což se rovná sklenici vína. Bezpečná dávka bude také polovina sklenice piva nebo dokonce sklenice, protože jsme zjistili, že pivo je vyrobeno z užitečných komponentů.

Jak dlouho se alkohol dostává do mléka??

Množství alkoholu v mateřském mléce je téměř stejné jako jeho obsah v mateřské krvi. Maximální obsah ethanolu v mléce je dosažen přibližně 30–60 minut po svátku. Toto číslo může mít odchylky v závislosti na fyziologických vlastnostech ženy, její tělesné hmotnosti, metabolismu a síle nápoje.

Na poznámku! Existuje jedna skutečnost: alkohol proniká do oběhového systému a vstupuje do mléka rychleji, ale vylučuje se pomaleji.

Čas na odstranění alkoholu z mléka

Alkohol se také odstraňuje v závislosti na hmotnosti osoby, metabolickém procesu, občerstvení před pitím. Jedna věc je známa: ženy s nízkou tělesnou hmotností vyžadují k odstranění alkoholu kratší dobu než dobře krmené dámy. Například po pití sklenky může tenká žena nakrmit své dítě po 5-6 hodinách, kojící matka s větší hmotou - po 7-8 hodinách.

Stanovisko Dr. Komarovského

Slavný pediatr Komarovsky věří, že kojící matka si může dovolit pít malé množství vína, ale nezneužívat ho. Zejména má sklon k malému použití pěnivého nápoje.

Alkohol a kojení jsou neslučitelné věci, ale pokud se matka nedokáže vyhnout pití alkoholu, mělo by to být provedeno s velkou opatrností, podle doporučení odborníků, přemýšlení o důsledcích. Nejdůležitějším důsledkem je závislost na alkoholu již v kojeneckém věku, v budoucnu je to zkažená psychika, zhoršený vývoj. Pokud by taková rizika byla přijata, měla by se rozhodnout každá matka.

Co může kojící matka jíst v prvním měsíci po porodu

Co může kojící matka jíst v prvním měsíci po porodu? V prvních měsících po porodu závisí všechny výhody mateřského mléka přímo na tom, jak dobře a vyvážená matka jí. A během kojení ženské tělo potřebuje vyšší dávky vitamínů, minerálů a živin. Aby se dítě správně vyvíjelo a získalo dobrou váhu, zvyšuje se obsah kalorií v mateřské stravě přibližně o 500 Kcal a více. A je velmi důležité, aby strava byla co nejrozmanitější, ale konzumované potraviny nezpůsobují u dětí diatézu a koliku.

Co jíst pro kojící matku v prvním měsíci po porodu: menu

Během prvního týdne po porodu prochází ženské tělo řadou změn a začíná se zotavovat, protože tělo a tělo oslabují stres a drogy. A aby nedošlo k utrácení extra energie na trávení potravy, která je pro trávicí trakt těžká, měla by být výživa zvláštní. Například v prvním týdnu nabídky pro mámu to vypadá takto:

 • Dietní polévky
 • Celozrnné cereálie ve vodě nebo mléce;
 • Nízkotučné bílkoviny - vařené hovězí maso, kuřecí prsa;
 • Pečená jablka.

Aby gastrointestinální trakt fungoval správně, je nezbytná vláknina a získává se z ovoce a zeleniny. Proto, aby dítě nemělo problémy s bříškem, musí být tepelně ošetřeno.

Jaké produkty by měly být zlikvidovány

Co může kojící matka jíst v prvním měsíci po porodu? Ze složek plazmy po porodu žena produkuje během dne až jeden litr mateřského mléka. Tělo utrácí za tento proces přibližně 850 Kcal. A ztráta energetických zásob v těle musí být obnovena ne podle množství konzumované potravy, ale zdravou výživou, která obsahuje mnoho vitamínů a minerálů, živin. Je vhodné, aby nádobí bylo napařeno nebo v troubě. Máma by měla jíst 5-6 krát denně, přibližně 30-45 minut před krmením dítěte. Denní příjem kalorií je 3000-3200 Kcal.

Po dobu kojení musí matka pečlivě jíst nebo úplně vyloučit ze své stravy potraviny, jako například:

 • Čokoláda a arašídy
 • Kuřecí vejce;
 • Hrozny, citrusové plody, červené ovoce a bobule;
 • Pikantní jídlo, různé omáčky a koření;
 • Mořské plody - krevety, raky;
 • Polotovary - klobásy, klobásy, klobásy atd.;
 • Čipy a šumivé nápoje, zejména sladké;
 • Všechny druhy zelí;
 • Kvas, káva, kakao;
 • Výrobky obsahující barviva, látky zlepšující chuť, konzervační látky;
 • Potraviny v konzervách a slanost;
 • Ječmen perlový;
 • Houby a fazolové výrobky.

Do stravy mohou být zahrnuta fermentovaná jídla, ale s velkou péčí. Patří mezi ně kefír a ryazhenka, pečení kvasinek atd. Nepoužívejte velké množství soli a cukr by měl být z nabídky vůbec vyloučen. Například, zelený nebo lehce uvařený černý čaj se doporučuje pít s pastilkou nebo přírodní marmeládou. Vzhledem k vysokému obsahu tuku ve složení je vhodné zcela upustit od koláčů a koláčů, které přímo ovlivňují obsah tuku v mateřském mléce, což může u dítěte způsobit zácpu..

I když cizrna, čočka, fazole a hrášek jsou bohaté na rostlinné bílkoviny, neměli byste při kojení tyto potraviny jíst. Nedostatek vitaminu B12 je třeba kompenzovat zahrnutím libového hovězího masa do nabídky.

Pokud jde o mléko, existuje spousta kontroverzí - někdo věří, že má dobrý vliv na laktaci, zatímco u jiných způsobuje mléko zvýšenou tvorbu plynu u kojenců. Proto se doporučuje konzumovat mléko v malém množství a je vhodné ho přímo přidat do čaje.

Ryby, červené i bílé odrůdy, mohou u dítěte vyvolat alergickou reakci, takže by měly být velmi pečlivě přivedeny do mateřské stravy a neměly by jíst více než 2-3krát týdně. A samozřejmě zcela vyloučené solené a uzené ryby jsou vyloučeny.

Jaká jídla k jídlu

První měsíc po krbu je doporučeno postupně zavádět nové produkty do mateřské nabídky, jednu komponentu každé 2-3 dny. Tentokrát by mělo stačit k posouzení toho, jak bude dítě tolerovat úvod a zda se objeví nesnášenlivost. Ale stojí za zvážení, že alergeny mají tendenci se hromadit a reakce na konkrétní produkt se může objevit později.

Nově vyrobená maminka bude těžit z takových produktů, jako jsou:

 • Tvaroh - knedlíky a kastrol, pečené tvarohové koláče v troubě;
 • Sýr Adyghe;
 • Křepelčí vejce v malém množství;
 • Přírodní jogurt bez přísad;
 • Dušená zelenina s výjimkou zelí;
 • Rybíz a angrešt, jablka (zelená), banány a hrušky;
 • Oves a pohanka, neleštěná a hnědá rýže;
 • Šedý nebo hnědý chléb bez celozrnných kvasinek;
 • Sušené švestky a sušené meruňky.

V prvním měsíci po porodu byste neměli jíst cibuli a česnek, mléko může získat charakteristickou pachuť a dítě může odmítnout kojení. Tato jídla mohou být přidána do stravy o něco později..

Čerstvé šťávy však budou velmi užitečné pro mladou matku, mají spoustu pektinu (vlákniny), vitamíny a minerály. Například se jablka a hrušky nedoporučují loupat ani loupat, ve kterých je před vytlačením šťávy z nich hodně železa. A pro prevenci křivin v dětství bude pro matku užitečné vzít si rybí olej navíc.

Ale neměli byste zapomenout na ořechy (kromě arašídů) a semena - obsahují polynenasycené mastné kyseliny, spoustu bílkovin, vitamínů a minerálů. Jsou však vysoce kalorické, takže není povoleno více než 50–60 gramů denně.

Nezapomeňte do stravy zahrnout co nejvíce kopru - za prvé, bude to bránit tvorbě plynu u dítěte, a za druhé, obsahuje hodně kyseliny listové, nezbytné pro správné kojení..

Kolik pít

Poté, co matka krmila dítě, začíná trpět žízní, proto se vyplatí omezit množství tekutin, zejména v prvním měsíci. Jedinou výjimkou jsou první dny, kdy je v prsu kolostum místo mléka, mléčné žlázy mohou bobtnat a bude se vyvíjet laktostáza. Denní množství tekutiny a nejlépe čisté pitné vody by mělo být 2,5 až 3 litry.

Optimální nápoje pro kojení

Pokud pijete šálek čaje s mlékem 15-20 minut před krmením, bude pro dítě snazší kojit, a to je velmi důležité v prvním měsíci po narození.

Výživa kojící matky: Dr. Komarovsky

Co nemůžete jíst kojící matku

Může se objevit dostatečné množství potravin v naší stravě, které normálně vnímáme, dítě, zácpa nebo průjem, vyrážka, kolika a zvýšená tvorba plynu a dokonce se mohou objevit křeče dýchacích cest, které přímo ohrožují život dítěte..

Některé z produktů používaných matkou v prvním měsíci mohou mít negativní vliv na vývoj dítěte, stav jeho nervové soustavy. Nezapomeňte, že řada produktů může mateřskému mléku dát nepříjemnou chuť. Co nemůže jíst kojící matka v prvním měsíci po narození dítěte?

Prvním a nejdůležitějším tabu je alkohol, dokonce i v mikroskopických dávkách bude obsažen v mléce. Pokud matka pravidelně pije alkohol, děti zpravidla rostou ospalost a inhibují, špatně se vyvíjejí a mají podváhu, často trpí zpožděním v duševním a fyzickém vývoji.

Také nezneužívejte silný čaj a kávu, protože stimulují centrální nervový systém, vzrušují a dítě může být neklidné. Pokud tyto nápoje nemůžete odmítnout, doporučujeme je vypít ve vysoce zředěné formě, nejlépe s přídavkem mléka s normálním obsahem tuku. Nejlepší je upřednostňovat speciální bylinné čaje, které zvyšují kvalitu mateřského mléka a zvyšují kojení.

S nedostatkem laktózy u dítěte

U matek, jejichž děti trpí nedostatkem laktózy, je třeba nejprve vyloučit z dietních potravin s vysokým obsahem živočišných bílkovin a laktózy, jmenovitě tvaroh a mléko, jogurty a sýry, máslo.

Mělo by se také pamatovat na to, že většina pečení může obsahovat zbytkové stopy laktózy, takže je vhodné zahrnout těstoviny do nabídky.

Nežádoucí potraviny:

 • Nakládané okurky a konzervy;
 • Veškerá jídla s kořením, kořeněná a kořenitá;
 • Vše, co obsahuje kofein - sycené nápoje, kakao, čokoládu a různé dezerty;
 • Celá kategorie ovoce a zeleniny je červená;
 • Výrobky obsahující barviva, až po marmeládu a bonbóny;
 • Nakoupené omáčky;
 • Jakýkoli druh alkoholu, ovocných a zeleninových šťáv.

S kolikou u novorozence

Pokud má dítě stálou koliku, matka by měla přehodnotit své menu a vyloučit nebo omezit použití produktů, jako jsou:

 • Mléko, ale můžete na něm i nadále vařit ranní kaši, ale zředit ji na polovinu vodou;
 • Káva, sycené nápoje (včetně minerální vody);
 • Koření, koření, kořenitá a slaná jídla;
 • Nějaká zelenina - cibule a česnek, bílé zelí (včetně zelí), ředkvičky, ředkvičky, čerstvé a nakládané okurky, paprika;
 • Všechny druhy luštěnin;
 • Hrozny a rozinky, jablka a hrušky v surové formě;
 • Všechny druhy sladkostí a pečiva, pečivo.

Pokud má novorozenec žloutenku

S fyziologickou žloutkou u novorozenců neexistují žádná zvláštní omezení v nabídce matky. Stačí dodržovat správnou a vyváženou stravu a vyloučit ze stravy všechna škodlivá jídla.

Ukázkové menu pro každý den

Co může kojící matka jíst v prvním měsíci po porodu? Nabídka kojící matky v prvním měsíci po narození by měla být nejen vyvážená, ale také chutná. A ještě jednodušší, protože se musíte více uvolnit a zapojit se do dítěte, a ne trávit čas v kuchyni, vytvářet kulinářská mistrovská díla. Existují však jídla, která budou užitečná pro obě strany a nebudou vyžadovat hodně času na přípravu. Týdenní nabídka vypadá takto:

pondělí

 • K snídani - rýžová kaše se sušeným ovocem, zelený čaj se sušenkami.
 • Na oběd - polévka s masovými kuličkami a zeleninou, dušená zelenina, dušené ovoce.
 • Na odpolední svačinu - tvarohové koláče a čaj.
 • K večeři - pečené ryby se bramborami, kefír.

úterý

 • K snídani - tvarohový kastrol, čaj s mlékem.
 • Na oběd - zeleninová polévka z pyré, pohanková kaše s mletým masem, ovocný nápoj.
 • Na odpolední svačinu - hrst sušeného ovoce.
 • K večeři - těstoviny se sýrem, zeleninový salát, fermentované pečené mléko.

středa

 • K snídani - kukuřičná kaše, toast se smetanovým sýrem, zelený čaj.
 • K obědu - rybí polévka s rýží, krůtí s dušenou cuketou, dušené ovoce.
 • Na odpolední svačinu - palačinky se zakysanou smetanou, čaj.
 • K večeři - domácí knedlíky se zakysanou smetanou, jogurt bez přísad.

Čtvrtek

 • K snídani - těstoviny se sýrem, šálek zeleného čaje s mátou.
 • Na oběd - zelná polévka s bylinkami, masovými kuličkami a rýží, kompot.
 • Na odpolední svačinu - syrniki s marmeládou, čaj.
 • K večeři - rybí koláče s bramborovou kaší, kefír.

pátek

 • K snídani - pohanková kaše v mléce, šípková infuze.
 • K obědu - zelná polévka, kuře se zeleninou, čaj s mátou.
 • Na odpolední svačinu - dva banány.
 • K večeři - tvaroh se sušeným ovocem, pečené jablko, bylinný čaj.

sobota

 • K snídani - ječmenová kaše, toasty se smetanovým sýrem, čaj s mlékem.
 • Na oběd - kuřecí nudle, pollock s vařenými brambory, kompot.
 • Odpolední svačina - jogurt bez přísad.
 • Na večeři dušené telecí maso se zeleninou, fermentované pečené mléko.

Neděle

 • K snídani - jáhlová kaše s máslem, zelený čaj.
 • Na oběd - polévka s masovými kuličkami, placky, těstoviny.
 • Na odpolední čaj - čaj s cookies.
 • Na večeři - kastrol s jablky, šípková infuze.

Recepty

Kojící matka by měla jíst dobře, ale neměli byste zapomenout na skutečnost, že jídlo by mělo být chutné. Co může kojící matka jíst v prvním měsíci po porodu? Poté, co strávíte trochu času v kuchyni, můžete vařit velmi chutná jídla, která jsou vhodná pro zbytek rodiny.

Voňavá karbanátek a nudlová polévka

Během kojení se doporučuje vařit první pokrm bez vaření zeleniny v rostlinném oleji, ale položit je do vývaru v surové formě. Chuť produktů bude zachována a výhody takového pokrmu pro gastrointestinální trakt budou mnohem větší.

K přípravě budete potřebovat:

 • 450 g mleté ​​hovězí maso;
 • 4-5 brambor;
 • 1 cibule;
 • 1 vejce
 • 1 malá mrkev;
 • Hrstka Vermicelliho „Spider line“;
 • Banda čerstvých bylin;
 • Sůl podle chuti.

Vaření:

 1. Naplňte, pokud je to nutné, rozmrazte, osolte a přidejte vajíčko. K mletému masu lze v případě potřeby přidat velmi jemně nakrájenou zeleninu..
 2. Vše dobře promíchejte, vytvořte masové kuličky a spusťte je ve vroucí slané vodě.
 3. Oloupejte a nakrájejte zeleninu, brambory - kostky nebo slámky, mrkev a cibuli - půlky.
 4. Jakmile masové kuličky přijdou, přidejte zeleninu do vývaru a vařte, dokud nezměkne.
 5. Do polévky přidejte vermicelli, promíchejte a pár minut před připravením přidejte čerstvé bylinky.
 6. Nechte polévku vařit a vyjmout ze sporáku.

Rybí karbanátky

Ryby musí být zahrnuty do stravy kojící matky, ale ne více než 2-3krát týdně, jinak může mít dítě alergickou reakci.

K přípravě budete potřebovat:

 • 700 g. jakékoli bílé ryby (filé);
 • 150 g. bílý chléb;
 • 1-2 žárovky;
 • 2-3 větve kopru;
 • 1 vejce
 • 100 g. strouhanka (domácí);
 • 125 ml mléka;
 • Sůl;
 • Nějaký rostlinný olej.

Vaření:

 1. Přeskočte rybu s cibulí přes mlýnek na maso. Pokud je ryba kostnatá, doporučuje se postup opakovat dvakrát.
 2. K rybám přidejte vejce a bílý chléb namočený v mléce. Rozdrťte čerstvé bylinky a vložte je do mletého masa, soli a mletého masa dobře promíchejte.
 3. Zformujte masové kuličky a položte je na mastný plech.
 4. Vložte do trouby předehřáté na 180 ° C a pečte asi půl hodiny, dokud nebude mít zlatohnědou barvu.
 5. Podávat takové masové kuličky na stůl je nejlepší s bramborovou kaší.

Užitečný sušený ovocný kompot

K přípravě 500 ml budete potřebovat hrst směsi (přibližně 50 gramů). Je žádoucí, aby se jednalo o sušená jablka, hrušky a švestky.

K přípravě budete potřebovat:

 • 500 ml čisté vody;
 • 50 g kompotová směs;
 • 1 polévková lžíce. lžíci hnědého cukru.

Vaření:

 1. Kompost důkladně opláchněte pod tekoucí vodou.
 2. Nalijte horkou vodu, zakryjte nádobu víkem a nechte na ní trvat přes noc na chladném místě.
 3. Ráno přidejte do vody cukr a přiveďte k varu. Do ranní kaše lze přidat bobule kompot.

Tipy pro ženské fórum

Oksana, 26:

Ihned po porodu dítě vyžaduje od své matky hodně pozornosti a úsilí, ale to neznamená, že by ona a její rodinní příslušníci měli v tuto chvíli jíst polotovary. Je nutné najít čas a připravit zdravé jídlo, protože zdraví závisí především na výživě matky. Jak užitečné bude mateřské mléko, pokud matka nebude mít čas na plné jídlo? Proto musíte vařit, alespoň ta nejjednodušší jídla.

Christina, 32:

Dobrou volbou pro kojící matku bude princip mražení nádobí - jen uvařte několik porcí a zmrazte přebytek. Pak, v případě „nouze“, můžete vždy dostat porci jídla a zahřát je v mikrovlnné troubě, abyste mohli plně obědvat nebo večeřet.

Veronica, 30:

Je nutné, aby kojící matka zahrnula do stravy co nejvíce čerstvého kopru - obsahuje nejen zdravou vlákninu a vitamíny, dobře proniká do mléka a dítě bude mít méně bolesti v žaludku z koliky.

Na závěr bych rád řekl, že byste neměli úplně opustit vše, co má údajně mít negativní dopad na dítě. Jinak prostě nemáte co jíst a strava bude tak špatná, že se kvalita mléka bude zhoršovat k horšímu. Musíte jen vyzkoušet nová jídla a ingredience v malých porcích, sledovat reakci a sledovat dítě. Pokud zavádíte nové produkty postupně, není sledování reakce obtížné.

Zdraví pro vás a vaše děti! Natalya Bělokopytová.

Co pít při kojení?

Otázka příjmu tekutin během kojení není neméně akutní než otázka výživy. Někteří tvrdí, že kojící matky musí přísně sledovat množství a složení tekutin, které konzumují, zatímco jiné tvrdí, že neexistují žádná zvláštní omezení, pouze musíte dodržovat zásady zdravé výživy. Čí je správný názor, jaký druh tekutin, jaké množství a jaké složení by měla kojící matka konzumovat?

Objem kojícího nápoje

Kolik tekutin by měla kojící matka konzumovat, aby měla stabilní kojení a aby neměla problémy s množstvím a kvalitou mléka? Obvykle jsme zvyklí na to, že v prvních dnech by mělo být množství tekutiny drasticky sníženo na jeden litr, aby nedošlo k roztržení prsu a náhlému propláchnutí, a pak - zvyšte objem tekutiny na 2-2,5 litru denně. Jak doporučení ohledně správného kojení, tak postuláty WHO, jsou nesprávná. Tělo ženy je moudrým systémem a produkce mléka je jedním z hlavních úkolů po narození dítěte, tento proces bude fungovat i přes omezení nebo nadbytek tekutiny. Pokud v prvních dnech laktace omezíte objem tekutin, zažije žena vzrušující žízeň, která ji nezachrání před laktostázou a zkroucením, pokud nebude kojit často a dlouho, ale způsobí její další stres.

Je třeba si uvědomit, že všechny procesy v těle jsou vzájemně propojeny a tělo řídí proces produkce mléka, protože je považováno za optimální. Aktivní produkce jednoho z mléčných hormonů - prolaktinu, způsobuje svou aktivní sekrecí pocit žízně, díky kterému žena pije další tekutinu. Výsledkem je, že k množství nápoje, které žena konzumuje za obvyklých podmínek, vypije asi o 500 až 800 ml více. Nejprve si můžete dát do vody vodu, abyste ji během krmení vypili v malých doušcích, protože uvolňování mléčných hormonů do krevního řečiště způsobuje intenzivní žízeň.
Je však třeba si uvědomit, že omezení i nadměrný příjem tekutin mohou negativně ovlivnit laktaci. Mnoho matek pije nadměrné množství různých nápojů silou a věří, že jim to pomůže zvýšit množství mléka. Ale i přes to, že žena spotřebovává hodně tekutin, množství mléka klesá kvůli potlačení speciálního antidiuretického hormonu a současně s ním prolaktinu a oxytocinu v hypofýze. V důsledku toho nedochází ke zvýšení, ale ke snížení množství mléka.

Nejsprávnější množství tekutiny, kterou musíte během kojení spotřebovat, je množství, které chcete pít kojící matce, přirozený žízeň nejlépe reguluje množství tekutiny potřebné pro tělo..

Jaké nápoje mohou?

Při kojení musí žena změnit některé ze svých závislostí v jídle i pití. Některé tekutiny a nápoje byste měli během těhotenství zcela zlikvidovat, například z jakéhokoli alkoholu. Tam jsou ty, které by měly být omezeny, ale existují takové nápoje - které budou nejen chutné, ale také přinášejí nepochybné výhody pro tělo kojící matky i jejího dítěte. Který z nápojů lze pít beze strachu a který by měl být omezen nebo vyloučen z vašeho menu?

Pokud kojící matka přísně zakazuje nějaké nápoje, jedná se o alkoholické nápoje, ať už silné nebo velmi slabé. Dokonce i jedna sklenka vína nebo sklenka piva může zvýšit hladinu alkoholu v krvi natolik, že pronikání do mléka poškozuje dítě. Proto stojí za to kategoricky přestat pít alkohol během kojení..

Pokud si dovolíte sklenici šampaňského nebo vína, piva, mělo by od okamžiku jejího použití až po krmení dítě projít nejméně 4-6 hodin. Toto je čas na odstranění alkoholu z krve játry. Čím vyšší je dávka alkoholu v krvi, tím větší by měl být interval mezi konzumací a kojením.

Nealkoholické nápoje

Mnoho žen si prostě nedokáže představit ráno bez šálku aromatické čerstvě uvařené kávy, mnoho pije instantní kávu nebo čaj. Právě tyto nápoje pomáhají naladit pracovní náladu, probudit se, získat tón a začít aktivně pracovat. Lze však tyto nápoje dát kojícím matkám? Je to možné, ale musíte je použít v určitou dobu. Pokud jste fanouškem kávy, můžete si dopřát šálek aromatického nápoje ráno, aniž byste vařili plnou dávku, ale polovinu obvyklé dávky nápoje, a to platí pro instantní i mletou kávu. Ale nezapomeňte, že kofein přechází do mateřského mléka a může přecházet na vaše dítě, což způsobuje, že se stal podrážděným a rozrušeným. Pokud si všimnete, že po požití kávy je vaše dítě nadšené a nespí dobře, nahraďte přírodní kávu náhradou - nápoj z čekanky. Tato látka do určité míry simuluje chuť kávy a navíc má sedativní účinek, aktivně pomáhá v boji proti plynu ve střevech a reguluje metabolismus.

S kakaem musíte být opatrní - je to známý alergen a navíc se vaří s mlékem, jehož velké množství se nedoporučuje pro kojící matky. Pokud je to možné, kojení by mělo být během kojení zlikvidováno ve prospěch jiných, méně alergických nápojů..

Je také nutné pečlivě ošetřovat silný čaj - černý i zelený. Kofein v nich obsažený může v koncentraci překročit i jeho množství v kávě. Množství kofeinu v zeleném čaji je obzvláště vysoké, takže dítě i matka mohou trpět nespavostí pitím zeleného čaje. Ráno je dobré konzumovat zelený čaj, uvařit ho slabým a odpoledne dávat přednost bylinkovým čajům - máta, heřmánek, sedativní sbírka bylin.

Mléko a mléčné nápoje

Pokud jde o plnotučné mléko, je názor poradců kojení jednoznačný - mléčná bílkovina je silný alergen, navíc snadno proniká do mateřského mléka a těla dítěte. Množství mléka jako nápoje pro kojící matku by proto mělo být výrazně omezeno, ne více než 200 ml denně, a je lepší, pokud jde o čaj s mlékem, přidávání mléka k pití během dne.

Mléčné výrobky však mohou být konzumovány volněji, mléčné bílkoviny během kysání mléka se částečně rozkládají a ztrácí svůj alergenický potenciál. Pro kojící matky jsou užitečné kefír a kyselé mléko, bifilin, biolakt, jogurty, pokud možno bez přísad, zejména sirupy z ovoce a zeleniny. Nejužitečnější kyselé mléčné nápoje budou ty, které se připravují doma, z plnotučného mléka. Pokud ale nemůžete doma vyrábět kefír nebo jogurt, můžete pít ty, které uchovávají fermentované mléčné nápoje, které mají krátkou trvanlivost - nemají konzervační látky, jsou připraveny pomocí živých bakterií a prospívají tělu. Jen přísně dodržujte data exspirace produktu a jeho podmínky skladování. Pokud jsou tyto podmínky porušeny, může se nápoj změnit z užitečného na nebezpečný, zejména pokud jde o otravu a střevní poruchy..

Voda nebo džus, soda

Žena, která kojí dítě, musí uhasit žízeň čistou vodou a neměla by to být obyčejná voda z vodovodu, i když je to vařená, ale filtrovaná, čištěná voda. Může to být pramen, láhev nebo voda z osobní studny, hlavní věc je, že je bezpečná ve všech fyzikálně-chemických a biologických ukazatelích. Můžete pít vodu se zaměřením na žízeň.

Co se týče nápojů sycených oxidem uhličitým, je to čím dál obtížnější - pokud se jedná o minerální vodu, která se vám líbí přesně, můžete ji vypít v omezeném množství - nadbytek oxidu uhličitého způsobuje zvýšený žízeň a chuť k jídlu a může dráždit žaludek. Ale pokud jste milovníkem sycených nápojů - měli byste je opustit ve prospěch přírodnějších produktů. Soda obsahuje kromě přebytečného oxidu uhličitého také mnoho chemikálií, protože veškerá soda se připravuje z prášku s barvivy, konzervačními látkami a mnoha dalšími chemiemi potravin. Jakmile jsou tyto látky v mléce, mohou způsobit, že dítě bude mít negativní reakce - bolesti žaludku, vyrážky, průjem a dermatitidu. Samotný nadbytek oxidu uhličitého v nápojích může v prvních měsících života dítěte způsobit střevní koliku.

Pokud chcete sodu, nařeďte čerstvě vymačkanou šťávu minerální vodou - to je zdravé i chutné. Ale tento nápoj by neměl být zneužíván, zejména pokud jde o zářivě zbarvené ovoce. Šťávy jsou obecně užitečné pro kojící matku jako zdroj vitamínů, minerálů a živin, dobře uhasí žízeň a hlad. Ale v prvních měsících kojení je vhodné zředit všechny šťávy vodou nejméně na polovinu, aby se snížil příjem potenciálně alergenních složek v těle dítěte. První šťávy po porodu by měly pocházet z místních plodů a měkkých jablek, hrušek. Jak se strava rozšiřuje, postupně přidávejte do stravy nové šťávy - a pečlivě sledujte reakci, obvykle jsou tyto nápoje dobře snášeny, zejména pokud jsou zředěny vodou.

Je lepší být opatrný s rajčaty, granátovými jablky a citrusovými šťávami - mohou být alergenní, ale hroznová šťáva ve velkém množství může způsobit nadýmání jak samotné matky, tak jejího dítěte. Stojí za to si to pamatovat, když si vyberete džusy..

Kojení novorozence: Tipy (1. část)

Žádná z upravených dětských potravin nemůže nahradit mateřské mléko dítěte. Koneckonců to není jen optimální komplex všech vitamínů a minerálů, ale také dobrý začátek dalšího vývoje dítěte. S narozením prvorozeného a začátkem kojení se často žena potýká s řadou problémů s krmením. Proto je lepší si přečíst rady kojící matce předem a zjistit, co dělat, aby se zajistilo a udržovalo kojení..

Teoretická příprava kojení pomůže kojící matce vyhnout se mnoha problémům v praxi.

Jak začít kojit a zajistit kojení

Organizace první aplikace dítěte

První aplikace na matčina prsa by měla proběhnout ihned po narození dítěte. To urychlí příchod prvního mléka a pomůže dítěti rychle zvyknout na správné sevření prsu. Pokud dojde ke kontaktu těla s matkou a dítětem co nejdříve, bude laktace jako celek mnohem lepší. Pokud není možné zajistit včasné připoutání k prsu, pak je vhodné vytvořit podmínky pro společný pobyt nově vyrobené matky s dítětem..

Krmení novorozence na požádání, ne každou hodinu

Dítě by mělo jíst tolik mléka, kolik potřebuje jeho tělo. Není třeba sundávat hrudník dítěte, vypustí ho, jakmile sní nebo usne. Lékaři a WHO jsou toho názoru, že dítě by mělo být krmeno v intervalu dvou hodin během dne a nejméně čtyřikrát za noc. Navíc není nutné noční krmení. Příznivě ovlivňuje úspěšnou tvorbu laktace..

Nenuťte dítě jíst

Pokud dítě odmítne krmit, nemusíte ho nutit. Energetické techniky děsí dítě jen tím, že vůbec opustí prsa. Stačí, když se dítě probudí, stačí mu nabídnout prsa.

Věřte svému dítěti, pokud vynechá krmení.

Je nutné zajistit správné připojení dítěte

Když se dotknete prsu dítěte, musí bradavka a dvorce být v ústech. Nos a brada by měly těsně přiléhat k hrudníku. Hlavní věc je, že dítě dostane při sání co nejméně vzduchu. Ústa dítěte by měla být široce otevřená, zatímco spodní ret je jako by byl obrácen ven. Poloha krmení by měla být pohodlná pro matku i dítě. Je-li novorozené dýchání rovnoměrné, sladce plácne a spolkne mléko a matka necítí bolest v mléčných žlázách, potom se krmení provádí podle pravidel.

Když dítě bere hrudník nesprávně

V případě, že žena cítí bolest v bradavkách nebo v mléčné žláze jako celku, dítě bradavku správně nezachytí. Máma musí vložit malý prst na stranu dítěte a pečlivě sejmout prsa, pak postup opakujte, ale se správným sevřením.

Když dítě začne sání dusit

Máma by měla zkontrolovat, zda dítě správně uchopilo hrudník. Pokud tomu tak není, lze polohu dítěte změnit bez přerušení krmení. Žena by se měla při sezení krmit, narovnat si záda a hlavu dítěte je třeba zvednout o něco výše, potom se dítě přestane dusit mlékem. Pokud k tomu dojde v důsledku přebytku prospěšné tekutiny, je třeba před aplikací dítěte mírně prsat.

Nenechávejte neustále navrhované prsníky

Přechod z jednoho prsu na druhé s jedním krmením je nutné pouze tehdy, když se dítě úplně vypořádalo s prvním. Koneckonců, dítě musí jíst první i poslední mléko v každém prsu. Pouze v tomto případě bude krmení dostatečně výživné a uspokojivé. Pokud dítě nedostane poslední mléko, zhubne a problémy se střevem.

Je nutné omezit včasné zavedení doplňkových potravin a doplňků se směsí

Dnešní doporučení v oblasti kojení říkají, že kojení by nemělo doplňovat prvních šest měsíců života dítěte. Doplňkové krmení se doporučuje zavádět až v sedmém měsíci laktace. Další krmení směsí nebo mlékem je přípustné pouze v extrémních situacích, kdy je dítě kategoricky nízké mateřské mléko nebo v případech, kdy má žena akutní problémy s kojením..

O zavedení doplňkového krmení je lepší konzultovat pediatra..

Potřeba dalšího jídla

Dítě potřebuje další krmení, pokud:

 • příliš málo mléka nebo kojení je úplně pryč, zatímco žádný ze způsobů, jak ho zvýšit, situaci nezměnil;
 • dítě se narodilo předčasně;
 • dochází k hubnutí nebo každý den zůstává stejný;
 • dítě bylo exkomunikováno dlouhou dobu z matčiny prsu (v případě odchodu matky nebo do práce);
 • máma je velmi nemocná nebo bere léky neslučitelné s kojením.

Jak organizovat další krmení

U malých objemů doplňkového krmení použijte stříkačku nebo pipetu. Je-li velké množství tekutiny, je vhodnější krmit z lžíce nebo ze sklenice. Nebo můžete použít nakoupené prostředky k krmení. Ale musíte si vždy pamatovat, že převaha kojení pomáhá udržovat a prodlužovat laktaci po dlouhou dobu.

Není třeba dávat vodu k pití

Mléko pro novorozence je stejná voda, protože se skládá z 85%. Navíc první mléko, které dítě dostává, je docela tekuté a v konzistenci připomíná vodu. Proto dítě nemá chuť pít. S výjimečným kojením v prvních 6 měsících se dítě může dobře obejít bez další tekutiny. Aby nedošlo k dehydrataci během tepla, stačí vykoupat dítě, nalít na něj vodu nebo otřít oblasti těla mokrým ručníkem nebo ručníkem.

Vydání figuríny pouze příležitostně

Dětská figurína je náhradou prsu, její použití snižuje kojení. Kromě toho bude v průběhu času dítě obtížně odstaveno z bradavky.

Nelze však úplně vyloučit z používání, protože u figuríny se dítě cítí sebevědoměji, uklidňuje se a vyrovnává sací reflex. Kromě toho bradavka ulehčuje stav dítěte, když jsou jeho první zuby řezány. Pokud ji použijete dostatečně zřídka, bradavka dítě neublíží.

Vyjádření používejte pouze v extrémních případech

Není nutné neustále vyjadřovat prsa. Tento postup můžete použít, pokud je prsa plná mléka do té míry, že žena cítí bolest. Nebo můžete žlázy vyjádřit v nepřítomnosti matky v blízkosti, v případě mastitidy, laktostázy nebo při užívání silných drog.

Napětí je přípustné před krmením, takže je pro dítě snazší správně si vzít prsa.

Správné skladování vyjádřených zásob

Expresní mléko je okamžitě ve sterilní nádobě. Pro dlouhodobé skladování můžete použít mrazák a speciální tašky pro skladování mléka. S krátkou trvanlivostí můžete do lednice vložit nádobí s mlékem (pro skladování po dobu maximálně pěti dnů).

V případě potřeby je třeba požádat o radu lékaře

Nebojte se zeptat se lékaře nebo kontaktovat odborníky na otázky stráží. Rady můžete využít na internetu. Můžete také dodržovat rady matek a jejich zkušených přítelkyň, které již porodily více než jednou.

Dieta kojící ženy

Žádná přísná omezení potravin

S narozením ženského těla odchází mnoho užitečných látek a vitamínů a pro úspěšnou Gua je třeba tyto ztráty doplnit. Kromě toho dítě potřebuje užitečné stopové prvky, aby aktivně rostlo a bylo zdravé. Ženská výživa by proto měla být nejen vyvážená, ale také různorodá. Při přísné stravě se mohou vyskytnout zdravotní problémy jak pro dítě, tak pro matku.

Nejezte příliš mnoho

Před přejídání může negativně ovlivnit trávicí systém dítěte. Vede k zažívacím potížím, zácpám nebo naopak k průjmům, ve vzácných případech dokonce k otravě. Přebytečné jídlo navíc zvyšuje koliku a tvorbu plynu, a proto se zdravotní stav novorozence zhoršuje, cítí se špatně a je zlobivý.

Správné zadání nových přísad

Poprvé po narození se dítě přizpůsobí pouze novému stádiu života, jeho enzymatický systém dosud nebyl řádně vyvinut a je pro něj docela obtížné trávit dospělé jídlo. Proto se doporučuje, aby kojící matka snědla jednoduché ingredience, vstoupila do pomalého menu, pečlivě a sledovala reakci dítěte. Tato pravidla by měla být dodržována po dobu nejméně tří měsíců..

Nezkoušejte dva produkty současně, mezi zavedením každé složky, kterou musíte vydržet 3-5 dnů.

Používání této nebo této složky může pokračovat, pokud novorozenec nezpůsobuje alergie ani koliku. Pokud se podobná reakce projeví, vzorek tohoto produktu se odloží na později..

Hypoalergenní strava v prvních týdnech laktace

První měsíc je nejobtížnějším obdobím formování těla novorozence, takže se mladá matka musí v tuto chvíli postarat o správnou výživu. Potenciálně nebezpečné alergeny jsou vyloučeny z ošetřovatelského menu v prvním měsíci. Nejezte citrusy, ovoce z exotických zemí, světlé ovoce a bobule, sladkosti, pečivo, výrobky na bázi bílkovin (kráva).

Správná výživa během prvního měsíce

Strava kojící matky v prvních čtyřech týdnech po narození sestává z následujících kategorií produktů:

 • zelená jablka a banány, ale po tepelném zpracování;
 • polévka nebo vývar; lehké zeleninové nebo libové maso;
 • zeleninové pyré (cuketa, brambory, brokolice);
 • Pohanka na bázi vody nebo rýžová kaše;
 • mléčné výrobky, ale ne kefír;
 • zakysaná smetana, tvaroh a sýr (všechny nízkotučné odrůdy);
 • hovězí, králičí nebo krůtí maso dušené nebo vařené.
Správná výživa během kojení se prakticky neliší od výživy pro každého zdravého člověka.

Výběr produktů je pečlivý, nádobí se tepelně zpracovává

Krmivo pro kojící ženu by mělo být dušené, vařené nebo pečené. Čerstvá zelenina a ovoce se mohou konzumovat nejdříve třetí měsíc stráží. Smažená, mastná nebo kořenitá jídla jsou zakázána. Nejezte omáčky, koření, kečup, majonézu a jiné příchutě. Nádobí můžete plnit zakysanou smetanou, rostlinnými oleji nebo citronovou šťávou. Také nejezte polotovary, nakoupené jídlo, přípravky, mořské pochoutky.

Soulad s pitím

Se spoustou teplých nápojů žena nejen zlepší své zdraví, ale také bude moci zvýšit produkci mléka. Kojící matka by měla pít až 3 litry tekutiny denně.

Více než polovina tekutiny spotřebované v horké vodě je čistá pitná voda..

Kromě kojení můžete pít kompoty, zelené a černé čaje, ale ne silné, šťávy nebo kyselé mléčné nápoje. Po šesti měsících může maminka začít zkoušet kávu nebo kakao.

S velkou péčí musíte vyzkoušet kravské mléko, které u dítěte často vyvolává alergie. Lékaři ji nejčastěji doporučují pít až po šesti měsících od narození dítěte.

Čistá pitná voda by měla tvořit největší množství tekutiny, kterou vaše maminka pije..

Zákaz alkoholu

Alkoholické výrobky mohou otrávit zdraví ženy a jejího dítěte, vede ke zpožděním ve vývoji dítěte, zhoršuje práci kardiovaskulárního a nervového systému. Je chybou si myslet, že malé víno pomůže dítěti tvrději spát. Samozřejmě usne, ale sen bude přerušovaný a neklidný. I malá část alkoholických nápojů může dítě vážně poškodit.

Články O Neplodnosti