Hlavní Zdraví

Kalkulačka "Výška děložního fundusu (VDM) podle týdne těhotenství"

Výška děložního fundusu (VDM) - nebo výška děložního fundusu - je vzdálenost od horního okraje stydké kosti k horní stěně dělohy (nejvyšší bod). Měřeno v poloze na zádech pomocí standardní měřicí pásky od druhého trimestru těhotenství.

Tento ukazatel pomáhá lékaři určit dobu těhotenství a sledovat dynamiku jeho vývoje..

Zpravidla se ve většině případů singletonového těhotenství velikost výšky fundusu dělohy v centimetrech přibližně rovná gestačnímu věku v týdnech. U vícečetného těhotenství může tento ukazatel překročit normy jediného těhotenství o 5-10 cm.

Ve druhé polovině těhotenství, kdy se břicho začíná zvětšovat, se zvyšuje pravděpodobnost strií (striae). Zejména v přítomnosti rizikových faktorů, jako je velký plod, polyhydramnióza a mnohočetné těhotenství, kdy se velikost břicha významně zvyšuje více než během normálního těhotenství.

Výška děložního pozadí v týdnu těhotenství

Jaká by měla být výška dna dělohy za týden

Výška děložního pozadí by se měla zvyšovat o týdny těhotenství. To je velmi důležité, protože tímto způsobem lékař bez ultrazvukového vyšetření může s největší pravděpodobností říci, zda se plod vyvíjí, pokud se těhotenství zastavilo, pokud se dítě ve vývoji nachází, je normální množství plodové vody atd..

Výška dna dělohy po týdnu těhotenství se odráží v rozvrhu, který je vytištěn na výdejní kartě každé nastávající matky. Tento rozvrh sestavuje lékař nebo sestra vyplňující kartu..

Mnoho žen zhruba chápe otázku výšky děložního pozadí v týdnech těhotenství: na našem webu máme také tabulku průměrných hodnot. Měli byste vědět, že průměrné hodnoty se přibližně shodují s gestačním věkem. Například po 30 týdnech bude výška dělohy také 30. V jednom směru a ve druhém jsou chyby 2-3 cm. Ale kvůli nim, zejména pokud obvod břicha také neroste dost týdnů, mnoho lékařů dává přednost tomu, aby si to zahráli bezpečně a dalo ženám do nemocnice k léčbě, aby se zlepšil průtok krve v placentě a pupeční šňůře. Ačkoli ve skutečnosti jsou tato opatření neúčinná.

Tabulka výšky postavení dna dělohy (VDM) a obvodu břicha v týdnu těhotenství (chladicí kapalina):

Těhotenský týdenVDM, cmChladivo cm
122-6-
šestnáct10-18-
dvacet18-2470-75
2220-2672-78
2422-2775-80
2624-2877-82
2826-3280-85
třicet28-3382-87
3230-3385-90
3432-3587-92
3633-3890-95
3836-4092-98
4034-3895-100

Ne všechny budoucí matky to vědí - co je to „dno“, kde se nachází? Je logické předpokládat, že níže. Ale ne, úplně nahoře. Výšku dělohy sleduje gynekolog několik týdnů. Navíc v prvním trimestru je velikost dělohy stanovena vaginálním vyšetřením. A po 12–13 týdnech - již bez něj. Žena si jednoduše lehne na gauč a lékař měří pomocí měřicí pásky.

V prvních týdnech po početí je nejlepším důkazem toho, že těhotenství není zamrzlé a že postupuje. Ovšem bez zvláštních důvodů gynekolog často nevyšetřuje svého pacienta na gynekologickém křesle. Jeden nebo dvakrát stačí, pokud neexistují stížnosti na špinění z pochvy.

Po 20 týdnech těhotenství dosahuje výška děložního fundusu téměř pupku. Žena cítí pohyby dítěte nejen na úplném dně, v oblasti ochlupení, ale také shora. Síla a místo, kde jsou pohyby pociťovány, v tomto případě závisí na poloze dítěte v děloze, která je v tomto okamžiku stále velmi nestabilní.

Někdy se stane, že když nastane 20. týden těhotenství, výška děložního pozadí je 2-3 cm pod průměrnými hodnotami. Žena je okamžitě poslána na ultrazvukové vyšetření průtoku krve v placentě a pupeční šňůře. Podmínky tohoto ultrazvuku se v tomto případě shodují se standardním screeningem. A často s takovými příznaky je detekována retardace růstu plodu a oligohydramnie. Lékaři říkají, že právě kvůli nedostatku vody má dítě malý prostor pro pohyb a vývoj. Ale ve většině případů, pokud plod nemá vážné malformace, se po 2-3 týdnech všechno normalizuje a dítě začne pomalu dohánět svými vrstevníky.

Téměř na konci semestru, tedy 39 nebo dokonce 40 týdnů těhotenství, se výška děložního fundusu dále zvyšuje a dosahuje maxima 38 cm, poté se mírně snižuje. To se nestojí za strach. Tento jev je způsoben skutečností, že předchůdce dítěte, častěji je to hlava, klesá nízko do pánve matky a připravuje se na porod. Proto je břicho matky sníženo. Je pro ni snazší dýchat, méně často se vyskytuje pálení žáhy. Pozici současné části dítěte snadno určí gynekolog s manuálním vyšetřením dělohy na gauči, které se provádí při každé návštěvě budoucí matky.

Pokud se výška děložního fundusu ve 30-35 týdnech těhotenství náhle zmenší a žena se cítí fyzicky lépe, žaludek se zmenší, pak to zpravidla neznamená nic dobrého. Možná amniotická tekutina začala odtékat. Stává se, že unikají několik týdnů a žena si toho nevšimne. Mezitím je tato skutečnost velkým rizikem rozvoje infekčního procesu v děloze a fetální smrti.
Nebo existuje možnost předčasného porodu. Ultrazvuk se nejlépe provádí: zkontrolujte jak množství plodové vody, tak připravenost děložního hrdla na porod (jeho délka, možné odhalení).

Velikost dělohy v týdnech těhotenství - indikátory normy v tabulce a příčiny odchylek

Od chvíle početí do porodu se velikost plodu postupně zvyšuje. Pozorovaný růst dělohy o týdny těhotenství je normální fyziologický proces. Podle dynamiky tohoto indikátoru může zkušený gynekolog sledovat rysy změn stavu matky a vývoje embrya, může si všimnout komplikací nebo patologií, které se objevily v čase, a přijmout opatření k jejich odstranění. Měření provádí a zaznamenává lékař při pravidelných plánovaných vyšetřeních, od druhého trimestru je žena může provádět sama, doma.

Jaká je velikost dělohy v týdnu těhotenství

Velikost dělohy u žen bez svalu je v průměru od 4,5 do 7 cm na délku a od 4,5 do 6,5 cm na šířku, tloušťku - 3,5 - 4 cm. Jednotlivé parametry se mohou od fyziologické normy odchýlit o 2–3 Po těhotenství a implantaci embrya začíná růst těla (pod vlivem růstu plodu), přetrvávající až do posledních prenatálních týdnů. Po narození dosahuje velikost dělohy 33-40 cm.

Změnou umístění dělohy a jejích růstových parametrů může zkušený odborník určit gestační věk, nuance jeho průběhu a rysy vývoje plodu. Aby bylo možné sledovat dynamiku rozšíření orgánů, gynekolog měří při každém plánovaném vyšetření objem břicha, šířku pánve. Na začátku druhého trimestru je zaveden indikátor výšky děložního pozadí (VVD nebo VDM).

Výška děložního fundusu podle týdnů těhotenství je vzdálenost mezi ochlupením a nejvyšším bodem orgánu měřená standardní centimetrovou páskou. Průměrně tento ukazatel odpovídá období - od 8 do 9 cm v osmém až devátém týdnu až do 35 - 40 cm - ve čtyřicátém týdnu. Odchylky mohou naznačovat vícenásobné těhotenství (se zvýšenými hodnotami) nebo patologie (nesprávná poloha plodu, vývojové zpomalení, oligohydramnios). Metoda takové diagnostiky je orientační pouze v dynamice, jednotlivá měření nejsou informativní..

Funkce děložních změn během těhotenství

Proces rozšiřování orgánů je postupný, měřený, a proto obvykle nedává ženě nepříjemné pocity. Bolestí při kreslení, další nepříjemné příznaky se vyskytují na pozadí výronů nebo vytváření adhezí s polyhydramniemi, vícečetnými těhotenstvími nebo v důsledku jizev po předchozí operaci. Velikost dělohy závisí na trimestru a mění se takto:

 1. První trimestr. Děloha je umístěna za pánevní kostí, její tvar připomíná hrušku. V šestém týdnu dosáhne velikost orgánu objem kuřecího vejce, osmého - husa. Na konci trimestru získává děloha kulatý tvar a zvyšuje se třikrát od počáteční hodnoty.
 2. Druhý trimestr. Orgán je vystředěn v pánevní oblasti, získává symetrii, začíná se cítit břišní stěnou, protože opouští ochlupení.
 3. Třetí trimestr. Varhany znovu nabývají podoby vajíčka, které se táhne ke dnu. Dutina dělohy se ve srovnání se začátkem těhotenství zvyšuje 500krát, hmotnost orgánu se v průměru pohybuje od 50 g do kilogramu (svalová vlákna se prodlouží, ztluštějí a vytvoří se cévní síť).

Výška postavení fundusu dělohy se zvyšuje každý týden v každém trimestru souběžně s vývojem plodu. Prochází těmito hlavními fázemi:

 • 8-9 týdenní porodnické období - průměrný objem orgánu odpovídá husímu vejci, necítí se přes břišní stěnu.
 • 10-13 - orgán stoupá nad ochlupení; zvyšuje se činnost funkcí placentárního systému, luteum corpus luteum postupně mizí. Cévní systém se vyvíjí u plodu, začíná dělat první pohyby. VDM - asi 11 cm.
 • 14-16 - dokončení tvorby vnitřních orgánů embrya. Děloha dosahuje velikosti 14 až 15 cm. V 16. týdnu se poloha výšky dna dostane doprostřed mezi pupek a vrchol ochablé kosti.
 • 17-19 - plod tvoří imunitní systém, končetiny, mozeček. Velikost orgánů se zvětší na 19-20 cm.
 • 20 a více týdnů - mezera mezi dnem dělohy a pubis dosahuje 21 cm, pak se toto číslo zvětšuje v průměru o 1 cm za týden. VDM je přibližně dva prsty pod pupkem.
 • 23-24 - váha plodu dosahuje 0,6 kg nebo více, vyvíjí svaly a kosti, tvoří se dýchací systém. VDM - 24 cm.
 • 28 - VDM asi 28 cm, umístěné 2-3 cm nad pupkem.
 • 29-30 - velikost orgánu dosahuje 31-32 cm.
 • 32 - děloha se nachází uprostřed mezi pupkem a xiphoidním procesem hrudní kosti, VDM - asi 34 cm.
 • 38 - začíná postupné snižování orgánu, doprovázené silným tlakem na bránici a žaludek.
 • 40 - velikost dělohy je od 32-34 do 40 cm, v závislosti na fyziologických vlastnostech těla matky, velikosti plodu a řadě dalších faktorů.

Tabulka velikostí dělohy za týden

Ukazatele výšky postavení dna a velikosti dělohy jsou fyziologické, proto odchylky od pevných norem do 2–3 cm ve většině případů vznikají v důsledku charakteristik těla matky a individuálních nuancí průběhu těhotenství. Dynamika změn velikosti a polohy těla podle různých období je uvedena v tabulce:

Funkce měření obvodu břicha a VVD dělohy u těhotných žen

Nedílnou procedurou, kterou gynekolog provádí, když žena během těhotenství navštíví konzultaci, je změřit výšku děložního pozadí. Pod tímto termínem porodníci znamenají vzdálenost od pubis k nejvyššímu bodu pohlavních orgánů, vyčnívající před malou pánví.

Velikost břicha v různých stádiích těhotenství

Břicho je jasně viditelné ve 20. týdnu u pacientů, kteří byli do té doby docela malí. Postupně se zvyšuje a stává se určitou formou. Odborník zaznamenává změny při každé návštěvě konzultace.

Během této manipulace se zaměřuje na takové parametry, jako je obvod břicha a VVD.

Lékař porovnává výsledky s dřívějšími studiemi, hodnotí dynamiku a na základě získaných ukazatelů vyvozuje závěry o těhotenství a vývoji plodu. Pomocí této manipulace je možné určit nízkou hladinu vody nebo polyhydramnios, stejně jako přibližnou hmotnost dítěte.

Pokud se velikost zvětší rychle nebo pomalu, slouží to pro indikaci studie k vyloučení vývojových abnormalit.

Proč měřit

Měření VDM je považováno za postup, který provádí gynekolog vždy, když těhotná žena přijde na konzultaci. Na základě výsledků je možné diagnostikovat intrauterinní retardaci růstu v rané fázi.

U každého pacienta však těhotenství probíhá jinak a není nutné porovnávat výsledky s tabulkou a vyvodit závěry sami.

Výška

U žen z druhého trimestru gynekolog při vyšetření vyhodnotí, kde se nachází spodní část dělohy. V 16. týdnu se nachází mezi pupkem a ochlupením. Při měření IRR je jasné, že samotná dutina je umístěna dva prsty pod pupkem a žaludek roste do velké velikosti.

Ve 24. týdnu je IRR dělohy zaznamenána na pupku a 28. 28. stoupá nad ní 2-3 prsty. Ve 32 týdnech spadá IRR genitálního orgánu doprostřed svazku a xiphoidního procesu. Na 36. místě tento indikátor dosáhne nejvyšší úrovně, tj. Xiphoidního procesu.

Obvod břicha nastávající matky je 90 cm, pupek se vyhladí a znatelně vyboulí.

Krátce před porodem je pupek všech nastávajících matek vyklenutý, ale ke snížení dochází stlačením hlavy dítěte ke vchodu do pánve..

Jak měřit

Výška postavení dna dělohy v lékařské praxi je vzdálenost, kterou lze měřit mezi horní stěnou pohlavních orgánů a okrajem ochlupení. S postupným vývojem plodu se zvětší velikost orgánu a jeho dno se stanoví břišní stěnou.

Až do dnešního dne provádí všechna měření růstu dítěte místo lékaře během vaginálního vyšetření a stanovení vzdálenosti k děložnímu čípku.

K určení výšky děložního pozadí se provádí několik manipulací:

 • pacient si sundá šaty a sedí na gauči;
 • s centimetr páskou, gynekolog měří vzdálenost od horního okraje ochlupení k nejvíce vyčnívajícímu bodu dna genitálního orgánu.
 • výsledek studie je zaznamenán na výměnné kartě ženy v práci a na kartě v lékařském zařízení.

Tabulka výšky týdne

Od druhého trimestru se rozměry zvětšují a jeho dno začíná přesahovat malou pánev. Během těchto změn odborník snadno prohmatá oblast dělohy stěnou pobřišnice.

Během těhotenství postupně stoupá výška dna genitálního orgánu. Tyto faktory mohou ovlivnit tyto výsledky:

 • žena nese dvě nebo tři plody;
 • Plodová voda
 • velikost a umístění dítěte.

Při hodnocení získaných ukazatelů se porodník zaměřuje na jednotlivé charakteristiky průběhu těhotenství. Z tohoto důvodu se indikátory mohou lišit od normy AMD v týdnech u pacientů se stejným obdobím.

Tento jev není považován za anomálii a nevyvolává podezření gynekologa.

Po manipulaci gynekolog porovná výsledky studie s tabulkou „Výška děložního fundusu v týdnech“ a vyvodí závěry.

Obvod břicha

Velikost pohlavních orgánů se v závislosti na týdnu těhotenství postupně zvyšuje. Změny této povahy jsou způsobeny jak aktivním růstem dítěte, tak zvýšením objemu placenty, fetálních membrán a plodové vody.

Až do konce prvního trimestru nepřesahují rozměry za pánevní kosti, takže je problematické stanovit přítomnost plodu normální palpací.

Počínaje 13. až 14. dnem dělohy začíná stoupat nad ochlupení. Doporučuje se začít měřit obvod břicha s 20..

Od tohoto období získává zaoblený tvar a je jasně viditelný pro ostatní. V budoucnu se při každé návštěvě konzultace měří obvod ženy.

Pro tento postup je nutná běžná centimetrová páska. Pomocí získaných ukazatelů je možné stanovit přibližnou hmotnost plodu a pracovní období.

Kruhový stůl

Při určování kruhu jsou brány v úvahu různé faktory. Pozornost je věnována jak postavě ženy, tak její váze.

V lékařské praxi lékaři používají tabulku, ve které je obvod břicha indikován týdně..

Pravidla měření

Hlavní podmínkou postupu je, že nastávající matka by měla být ve vodorovné poloze. Měření v tomto stavu umožňuje vyloučit dopad na konečné ukazatele vyšetření přední stěny pobřišnice a páteře.

Pro přesné výsledky je důležité, aby střeva a močový měchýř těhotné ženy byly zbity..

Algoritmus pro měření obvodu břicha je následující:

 • během procedury lékař používá centimetrovou pásku;
 • je umístěn tak, aby centimetrová páska byla striktně podél pupku a prošla podél bodu nejhlubší obratle.

Při plnění těchto požadavků se lékaři podaří získat přesné a spolehlivé výsledky..

Možné odchylky od normy

Ve většině případů je VDM hodnocena v souladu s běžnými kurzy. Někdy však existují výjimky. Může to být způsobeno strukturou těla nastávající matky nebo možnými odchylkami ve vývoji dítěte. Z tohoto důvodu je vážná odchylka indikátorů od normy Dillí důvodem pro provedení ultrazvukového vyšetření.

V některých případech je diagnostikována vyšší, než by měla být v tuto chvíli. Důvody tohoto jevu jsou následující:

Vysoké postavení pohlavních orgánů není vždy spojeno s vážným porušením vývoje plodu. Někdy klesne pod požadované parametry, což se také považuje za odchylku od normy..

Důvody tohoto jevu mohou být následující:

 • velkolepá postava ženy a příliš široká pánev;
 • malé množství plodové vody;
 • fetální abnormality.

Ve skutečnosti jsou důvody výskytu odchylek odlišné. Často k tomu dochází při nepřesném stanovení gestačního věku, protože mnoho pacientů nedokáže zjistit datum poslední menstruace. V důsledku nesprávně stanoveného období začíná ženská práce brzy nebo naopak pozdě.

Výška dna dělohy je považována za vážný parametr, díky kterému je možné posoudit, jak se dítě vyvíjí v děloze.

Z tohoto důvodu by člověk neměl ignorovat postup změny a věřit lékaři, aby jej provedl. Nesplnění VDM s termínem vyžaduje další studie, jako je ultrazvuk, CT a dopplerometrie.

VDM během těhotenství týdně - tabulka

Pro rodiče

Pro děti

Populární dnes

Vyhodnocení indikátorů VDM (zkratka znamená výšku děložního pozadí) je jedním z nejdůležitějších diagnostických opatření v průběhu těhotenství. Zaprvé, uvažovaný indikátor nám umožňuje určit věk vyvíjejícího se dítěte, za druhé, posoudit stav plodu, zatřetí, navrhnout přítomnost různých druhů odchylek ve vývoji dítěte.

U sexuálně zralých žen má děloha v normálním stavu délku až 8 cm, z toho asi 2,5 cm padá na krk. Jak se dítě vyvíjí, mění se také velikost dělohy a do 40. týdne mohou dosáhnout asi 40 cm. Hmotnost tohoto orgánu se také zvyšuje - před početí je asi 50 g a ve třetím trimestru se zvyšuje až na 4 kg.

VDM Essentials

Stav dělohy se během těhotenství významně mění. V počátečních fázích je tedy tento orgán prohmatán vaginou. Do 12. týdne se děloha nachází v oblasti stydkého kloubu a od příštího týdne přesahuje pánev a při snímání břišní stěny ji můžete cítit prsty.

Pro stanovení dotyčného indikátoru zaznamenává pacient v poloze na zádech běžnou měřicí páskou délku mezery mezi nejvyšším bodem dělohy a ochlupení. Výsledky každé takové kontroly jsou uloženy v poznámkovém bloku, což vám umožňuje vyhodnotit dynamiku změn stavu těla.

Obecně velikost dělohy v centimetrech obvykle odpovídá týdnu v semestru: 8. - 9. - asi 8-9 cm, 40 - asi 40 cm.

Pokud se ukazatel VDM během jednoho týdne neshoduje s průměrnými normálními hodnotami a odchyluje se však ve směru zvyšování, může odborník předpokládat vícenásobné těhotenství. Pokud existují odchylky ve směru redukce, lze diagnostikovat pomalý vývoj plodu a různé patologie, například oligohydramniá nebo nesprávná poloha (příčná, šikmá) atd..

Je důležité, aby hodnoty VDM byly zaznamenávány pravidelně as přibližně stejnou frekvencí, protože jednotlivá měření nejsou informativní a dostatečná pro správnou diagnózu těhotenství.

Důležité! Dané ukazatele výšky dna dělohy jsou průměrné. Tato hodnota se může lišit v závislosti na různých okolnostech, například u velkých matek je děloha větší než miniaturní spravedlivá pohlaví, proto se jejich ukazatele VDM budou také lišit.

Funkce děložních změn během těhotenství

Velikost, tvar a další vlastnosti daného orgánu se liší v závislosti na gestačním věku.

V průměru 8–9 týdnů jsou rozměry ženské dělohy podobné velikosti husích vajec. V tuto chvíli to obvykle nelze pociťovat při pohmatu břišní stěny, protože orgán sídlí v pánevní oblasti a pouze o 3-4 měsíce stoupá o něco výše než pubis. Je zaznamenáno zvýšení aktivity funkce placentárního systému. Velikost corpus luteum se zmenší na úplné vymizení. Plavidla jsou vytvářena u embrya, začíná dělat první pohyby.

Do 10. až 13. týdne v semestru roste samice dělohy na průměrně 11 cm. Tělo nastávající matky je očištěno od různých druhů toxinů a jiných škodlivých látek, což vede ke znatelnému zvýšení závažnosti toxikózy.

Ve 14. - 16. týdnu roste orgán na průměrně 14 cm. U plodu jsou orgány v této fázi dokončeny, aby se vytvořily orgány..

V 16. týdnu je pozice děložního fundusu zaznamenána v intervalu mezi ženskou pubis a jejím pupkem.

Během 17. až 18. týdne je dokončena tvorba placentárního systému. Imunitní systém dítěte, mozeček a končetiny jsou již přítomny. Děloha roste na asi 18-19 cm.

Počínaje 20. týdnem se dimenze dotyčných orgánů začnou přizpůsobovat gestačnímu věku. Počínaje 21. týdnem je mezera mezi dnem a pubis přibližně 21 cm. Dále, s každým dalším týdnem, se tento indikátor zvětšuje asi o 1 cm. Dno dělohy během této doby je o 2 prsty nižší než pupek.

Během 22. až 24. týdne se velikost orgánu zvětšuje v průměru na 23 cm. Embryo, které se v matce aktivně vyvíjí, již má své vlastní kosti a svaly a váží asi 0,6 kg. Ve 24. týdnu je dno v oblasti pupku a jeho výška stojí asi 24 cm. Začne se tvořit dýchací systém dítěte..

Během 28. týdne je VDM přibližně 28 cm. Samotné dno je umístěno o několik centimetrů výše než pupek.

V trimestru III, ve 29. - 30. týdnu, je velikost orgánu asi 31 cm.

Během 32. týdne se děloha ženy nachází přibližně ve středu mezi pupkem těhotné ženy a xiphoidním procesem její hrudní kosti. VDM je v tomto případě asi 32 cm. Do 36. týdne se příslušný orgán nachází na trati, přes kterou jsou spojeny oblouky oblouku.

Již od 38. týdne funkčního období orgán postupně klesá. Dno současně vytváří tlak na ženskou bránici a její žaludek. Jídlo se začíná trávit znatelně pomaleji, dochází k nepříjemnému pálení žáhy. Průměrná hmotnost plodu v tomto období může dosáhnout 2,5 kg.

Ve 40. týdnu, jak bylo uvedeno, může být VDM 40 cm, ale v průměru je menší - na úrovni 32 cm. Dno dělohy během tohoto období je mezi pupkem a žebry. Plod je plně formován, vyvinut a plně funkční. Tělo nastávající matky se v tomto období aktivně připravuje na brzké narození, pokud k tomu dosud nedošlo.

VDM odchylky od normy

Průměrné normální VDM ukazatele za týdny jsou uvedeny v následující tabulce.

Stůl. WDM za týden

Těhotenství, týdnyVDM, cmTěhotenství, týdnyVDM, cm
8-98-926-2728-28
10-1110-1128-2926-31
12-1310-1130-3129-32
14-1512-1332-3331-33
16-1714-1934-3532-33
18-1916-2136-3732-37
20-2118-2438-3935-38
22-2321-2540-4134-35
24-2523-27

Index VDM se obecně může měnit pod vlivem následujících faktorů:

 • velikost vyvíjejícího se plodu;
 • individuální anatomické rysy těla matky;
 • postavení dítěte;
 • počet vyvíjejících se dětí;
 • Objem amniotické (amniotické, intrauterinní) tekutiny.

Za určitých okolností se hodnota VDM může lišit od průměrovaných ukazatelů normy. Informace o tom jsou zvýrazněny v tabulce..

Stůl. Důvody odchylky VDM od normy

VDM pod normální hodnotouVDM je vyšší než obvykle
Nedostatek plodové vodyNadměrná plodová voda
Široká pánev jako anatomický rys u velkých dívekÚzké umyvadlo
Nepřesné určení termínuVícečetné těhotenství
Zpoždění ve formování dítěteExtra velké velikosti dítěte
Nesprávné umístění vyvíjejícího se dítěte

Spolu s indexem VDM odborníci obvykle současně určují obsah plodové vody, na které vývojové procesy plodu do značné míry závisí. Množství nitroděložní vody závisí na řadě ukazatelů, například na celkové tloušťce podkožního tuku, na individuálních vlastnostech ženského těla atd. Na konci těhotenství můžete pomocí výše uvedených ukazatelů určit přibližnou hmotnost dítěte. Za tímto účelem musí být hodnota získaná měřením objemu mateřského břicha odebrána z VDM.

Stůl. Složení plodové vody streamery

Jak nezávisle určit VDM?

V případě potřeby lze VDM rozpoznat interně. Postupujte podle následujících kroků..

První krok. Vyprázdněte močový měchýř.

Druhý krok. Vracíme se z toalety, lehneme si na postel a narovnáme si nohy.

Třetí krok. Najdeme místo, kde končí naše děloha. Za tímto účelem položte ruce na střed našeho břicha. Musíte to udělat v oblasti ochlupení. Pomalu pohybujte prsty nahoru a pokuste se najít místo, kde se hustota břicha stává měkčí. Tady dole.

Čtvrtý krok. Pomocí jednoduchého měřicího pásku určíme vzdálenost mezi nalezeným dnem a počátečním bodem naší studie. Již jste obeznámeni s běžnými ukazateli pro každý termín..

Pokud se nalezená hodnota příliš liší od průměru pro váš termín, může to znamenat přítomnost různých poruch a odchylek (uvedených dříve) nebo původně nesprávně zjištěný gestační věk.

Pravidelné sledování dynamiky zvětšení dělohy umožňuje sledovat vývoj těhotenství a včasně detekovat různé odchylky. Neignorujte tuto událost, jděte na konzultaci s lékařem a postupujte podle jeho doporučení.

Zdraví pro vás a vaše dítě!

Video - VDM pro těhotenský týdenní stůl

Líbil se vám materiál? Prosím ohodnoťte!

Výška děložního pozadí

Obsah:

Výška děložního fundusu (VDM) nebo výška děložního fundusu je vzdálenost mezi horním okrajem stydké kosti a horní stěnou dělohy vyčnívající z pánevní dutiny. Děloha roste v závislosti na růstu plodu a počínaje koncem 4. porodního měsíce (16 týdnů) je dno dělohy již k dispozici pro měření přední stěnou břicha. Před tím lékař určí vaginální vyšetření rychlost růstu dělohy.

Jak se provádí měření?

Informace Měřte VDM při každé návštěvě těhotné prenatální kliniky, počínaje 16. týdnem těhotenství

Za tímto účelem leží žena na gauči s narovnanými nohama a nejlépe s prázdným močovým měchýřem a lékař měří výšku děložního fundusu centimetrovou páskou. Studie trvá pouze jednu minutu, ale umožňuje vám posoudit povahu růstu plodu, jeho polohu a množství plodové vody.

Obecně jsou přijímány hodnoty VDM odpovídající specifickému gestačnímu věku, je však třeba mít na paměti, že se jedná o individuální ukazatel a jeho hodnota se může lišit do 3 cm. Od 24 týdnů těhotenství se výška postavení fundusu dělohy obvykle kryje s gestačním věkem. A pár dní před porodem, kdy je fetální hlava instalována v pánevní dutině, klesá dno dělohy o 2 - 3 cm.

Výška děložního pozadí v týdnu

Tabulka: Děložní fundus stojící v různých stádiích těhotenství.

Gestační věkVDM v cm.Anatomické památky VDM
16 týdnů6 - 8Uprostřed vzdálenosti mezi pubis a pupkem
20 týdnů11 - 122 prsty pod tlačítkem na břiše
24 týdnů22-24Navel level
28 týdnů27 - 292 až 3 prsty nad pupkem
32 týdnů31 - 33Uprostřed vzdálenosti mezi pupkem a xiphoidním procesem
36 týdnů35 - 37Na úrovni xiphoidního procesu a pobřežních oblouků
40 týdnů32 - 33Uprostřed vzdálenosti mezi pupkem a xiphoidním procesem

Možné příčiny nesouladu VDM

VDM pod normální hodnotou

Pokud je výška dna dělohy nižší než normální, může to znamenat:

 • Chyba při určování délky těhotenství;
 • Široká prostorná pánev u vysokých velkých žen;
 • Vnitřní retardace růstu;
 • Nízká voda - snížení množství plodové vody;

VDM nad normální

Pokud je AMD vyšší než obvykle, může to znamenat:

 • Velké ovoce;
 • Vícenásobné těhotenství;
 • Úzká pánev;
 • Nesprávná poloha plodu;
 • Polyhydramnios - zvýšení množství plodové vody.

K monitorování stavu plodu, jeho růstové rychlosti a množství plodové vody také měří obvod břicha (chladicí kapalinu) v pupku. Tento ukazatel do značné míry závisí na individuálních charakteristikách ženy a tloušťce podkožního tuku, proto se bere v úvahu dynamika zvyšování obvodu. Pomocí těchto dvou ukazatelů na konci těhotenství můžete vypočítat odhadovanou hmotnost plodu. Za tímto účelem vynásobte hodnotu VDM chladicí kapalinou. Například, pokud je VDM přesně 36 cm a chladicí kapalina je 95 cm, pak získáme možnou hmotnost dítěte - 3420 gramů.

Informace Pokud ukazatele výšky postavení fundusu dělohy neodpovídají době delší než 3 cm, lékař předepíše těhotným ženám další vyšetření. Provádí se ultrazvuk plodu, dopplerometrie a kardiotocografie a na základě získaných výsledků je předepsána léčba a je stanovena taktika nadcházejícího porodu..

Zobrazit skrýt komentáře (3)

Komentáře (3)

Někdy se mi zdá, že by nebylo špatné číst naše gynekologové, alespoň takové články. Moje výška děložního pozadí během těhotenství byla nad normální, ale doktorovi to bylo jedno. Řekla, že všechno bylo v pořádku. Již v porodnici říkali, že vysoká voda a to způsobuje dětské problémy. Teď jsem si uvědomil, že každý centimetr je důležitý, aby bylo všechno v bezpečí s dítětem.

A měl jsem z toho štěstí, byl jsem pozorován kvalifikovaným lékařem. Během celého mého těhotenství se stála výška děložního pozadí shodovala s gestačním věkem, tj. Ve 24 týdnech VDM byla 24 cm, ve 28 týdnech - 28 cm, i když ve stejnou dobu jsem podle výsledků ultrazvuku ve 28 týdnech dostal i oligohydramnios, i když to není nic neovlivnilo to. Je dobré, že jsem podstoupil léčbu včas a všechno se vrátilo k normálu.

Bohužel jsem s doktorem neměl velké štěstí. Ukázalo se, že během vyšetření řekli, že se mnou všechno je v pořádku, ale ve skutečnosti se ukázalo, že je to špatné, počet týdnů se neshodoval s centimetry. ani jeden takový, děvčata na oddělení řekla to samé, obecně, zanedbávání mladých maminek. Díky Bohu, všechno fungovalo a já normálně porodila zdravé dítě.

Výška děložního pozadí během těhotenství a po porodu. Jak změřit výšku děložního pozadí? Proč měřit výšku děložního pozadí. Příčiny neshody ve výšce děložního pozadí

Často kladené otázky

Jaká je výška děložního pozadí?

Výška děložního fundusu je úroveň, na které je umístěn děložní fundus ve specifickém gestačním věku, stejně jako po porodu. Spodní část dělohy je horní kupolovitá část dělohy, která je umístěna nad místem, kde se tělo dělohy spojuje s vejcovody. Dno je dno nakloněno dopředu. Je to dno těhotné dělohy, které se můžete cítit rukama, protože tato část dělohy se během růstu „zvedá“ a pohybuje se od malé pánve do břišní dutiny směrem k bránici (svalová destička, která odděluje hrudní dutinu od břišní dutiny)..

Jak změřit výšku děložního pozadí?

Výšku děložního pozadí můžete měřit po 13–14 týdnech těhotenství. Až do této doby je děloha umístěna uvnitř malé pánve, to znamená, že nevyčnívá nad ochlupení kosti, proto nepodléhá palpaci a měření z vnějšku. Až do 13. týdne těhotenství, tj. V prvním trimestru, může být dno dělohy pociťováno pouze bimanálním nebo obouručním vyšetřením, kdy gynekolog vloží jednu ruku do vagíny a druhou rukou přitiskne dolní část břicha a snaží se přiblížit obě ruce. Tato metoda však neposkytuje zvláštní informace o gestačním věku, proto jsou všechna měření výšky stoje děložního pozadí prováděna ve druhém trimestru těhotenství (po 12 týdnech).

Měření výšky děložního pozadí se provádí následujícím způsobem:

 • použitím konvenční centimetrové pásky;
 • šířka příčných prstů (2 příčné prsty jsou 3 až 4 centimetry);
 • anatomické památky.

Při měření výšky děložního pozadí leží žena na gauči na zádech s lehce ohnutými nohama. Je důležité připomenout těhotné ženě, že močový měchýř musí být před změřením výšky dělohy prázdný. Nejprve bude lékař pociťovat břicho těhotné ženy, aby určil polohu plodu, samý spodní konec dělohy a část plodu, která je umístěna ve spodní části. Doktor se tak stane nalevo od těhotné ženy, která je obrácena k ní, položí dlaně na děložní fundus a nasměruje hroty prstů obou rukou k sobě. Tato technika se nazývá Leopoldova první technika. Poté, co lékař určí nejvzdálenější bod dna dělohy nad ochlupením, pomocí měřicí pásky změří vzdálenost od okraje dělohy (ochlupení) k bodu, kde je určeno dno dělohy..

Místo centimetrové pásky můžete použít prsty. Prsty přitisknuté k sobě, obvykle index a střední, jsou umístěny napříč na břicho těhotné ženy. Výška děložního pozadí je v tomto případě určována počtem prstů mezi hlavními anatomickými orientačními body - bosom, pupek a xiphoidní proces hrudní kosti.

Proč musím měřit výšku děložního pozadí?

Výška postavení dna dělohy je indikátorem, který indikuje normální nebo zhoršený průběh těhotenství, možné abnormality plodu a nemoc matky. To je jeden z ukazatelů tzv. Gravidogramu (latinsky „gravida“ znamená „těhotná“). Gravidogram je tabulka, kterou lékař vyplní při každé návštěvě těhotné ženy a která odráží průběh těhotenství ve formě grafů. Během těhotenství je nutné sledovat změnu výšky stoje děložního pozadí a porovnat změnu výšky v každém týdnu. Takže získejte křivku výšky děložního pozadí.

Měření výšky děložního pozadí je nezbytné pro stanovení:

 • gestační věk a korelace výšky děložního fundusu s gestačním věkem;
 • novorozence a jeho odhadovaná hmotnost;
 • děložní kontraktilita ihned po narození;
 • stupeň kontrakce dělohy v poporodním období a návrat k velikosti před těhotenstvím.

Těhotenství podle výšky děložního fundusu (výška děložního fundusu za týden)

Výška děložního pozadí je jedním z parametrů, podle nichž porodníci určují gestační věk. S příchodem ultrazvuku (ultrazvuk) způsob stanovení gestačního věku podle výšky děložního fundusu poněkud ztratil svůj význam z důvodu menší přesnosti, ale přesto se stále používá při vyšetření těhotné ženy. Faktem je, že přesnost nelze ultrazvuk použít příliš často, a měření výšky děložního fundusu zůstává neobjektivním a snadným způsobem stanovení gestačního věku v týdnech, které může využít nejen lékař, ale i těhotná žena..

Výška děložního pozadí v týdnu

Výška postavení dělohy (v centimetrech)

Poloha děložního pozadí poblíž anatomických památek

Odhadovaný gestační věk (v týdnech)

Uprostřed mezi ňadrem a pupkem.

2 příčné prsty pod pupkem.

Navel level.

2 příčné prsty nad pupkem.

Uprostřed mezi pupkem a xiphoidním procesem sternum.

Na úrovni pobřežních oblouků, téměř v procesu xiphoidů.

Uprostřed mezi pupkem a xiphoidním procesem sternum.

Minimální výška děložního pozadí je 5 centimetrů nad ňadrem a maximální je 40 centimetrů. Po 20 týdnech těhotenství by měla být výška dna podmíněně rovna gestačnímu věku plus nebo mínus 1 - 3 centimetry.

Dno dělohy je nejvyšší po 36 týdnech těhotenství, když děloha dosáhne bránice. Vynechání děložního pozadí blíže k 40 týdnům je způsobeno tím, že hlava plodu sestupuje do pánevní dutiny, což je typické pro primogenní ženy. U vícečetných žen se tak nestane v důsledku přetížených svalů břišní stěny, které netlačí na dělohu, jako v primiparas, v důsledku toho se spodní část dělohy mírně odchyluje dopředu. U primogenních žen je tedy výška postavení děložního fundusu ve 32 a 40 týdnech těhotenství stejná.

Nejednotnost výšky děložního pozadí a gestačního věku

Jak plod roste, děloha roste, takže výška jeho dna se určuje každý týden výš a výš. Až 28 týdnů se výška stoje děložního pozadí zvyšuje o 1 - 2 cm za týden, z 28 na 36 týdnů - o 0,5 - 1,5 cm za týden a po 36 týdnech o 0,2 - 0,5 cm za týden. Pokud se výška nezvýší nebo naopak děloha „stoupá“ příliš rychle, pak se tato situace nazývá nesoulad gestačního věku a výšky děložního fundusu.

Následující faktory ovlivňují nesoulad ve výšce děložního fundusu a gestačního věku:

 • faktory na straně matky - šířka pánve ženy, nemoc matky, patologie dělohy;
 • fetální faktory - hmotnost plodu, množství plodové vody, poloha plodu v děloze, patologie ovlivňující plod.

Důvody nesouladu výšky postavení děložního pozadí s těhotenstvím

Výška stoje na pozadí dělohy je „za“ o 2 centimetry nebo více

Výška dna dělohy se měří o 2 nebo více centimetrů více, než se očekávalo

 • nesprávný výpočet těhotenství do data poslední menstruace;
 • zdravý plod, ale s nízkou tělesnou hmotností;
 • intrauterinní zpomalení růstu;
 • nedostatek vody (malé množství plodové vody);
 • nesprávná poloha plodu v děloze;
 • široká pánev těhotná.
 • dvojčata nebo vícečetná těhotenství;
 • nepřesné datum početí;
 • plný močový měchýř;
 • úzká pánev u těhotné ženy;
 • zdravý plod s velkou tělesnou hmotností;
 • gestační diabetes (diabetes mellitus, který se vyskytuje během těhotenství);
 • polyhydramnios (nadměrná plodová voda);
 • pánevní prezentace plodu („nohy nebo hýždě vpřed“);
 • cystický drift (nádor membrán).

Nejběžnějším důvodem nesouladu načasování těhotenství a výšky děložního fundusu je nesprávný výpočet. Přibližný gestační věk je určen datem početí nebo datem poslední menstruace. Ne všechny ženy sledují menstruační cyklus, den ovulace (den, kdy je vajíčko uvolněno uprostřed cyklu, kdy je možné otěhotnět), pravidelnost menstruačního toku a nelze vždy přesně označit den, kdy byl pohlavní akt předpokládán, což vedlo k početí a těhotenství. Proto, pokud těhotná žena nebyla zaregistrována v prvním, ale ve druhém trimestru těhotenství, je pravděpodobnost nesprávného výpočtu termínu.

Tělesná hmotnost plodu závisí na genetických programech a není vždy známkou patologie. Při zpoždění nebo překročení rychlosti růstu dělohy však lékaři takové těhotné ženy pečlivě sledují..

Šířka pánve také ovlivňuje výšku děložního pozadí. U nastávajících matek s úzkou pánví se děloha pohybuje rychleji z dutiny malé pánve, protože samotná pánev se často ukazuje jako nekonzistentní a děloha začíná růst před plánem. Díky široké pánvi se děloha zcela vejde do pánevní dutiny a není v žádném spěchu pro zvětšení její délky.

Množství plodové vody ovlivňuje výšku děložního pozadí, protože tekutina zvětšuje velikost dělohy. Pokud je plodová (plodová) tekutina malá, pak děloha roste pomaleji, zatímco s přebytkem plodové vody je nucena protáhnout se.

Pozice plodu v děloze vždy ovlivňuje výšku jeho dna. Spodní část dělohy je vysoká, pouze pokud je velká část plodu (hlava nebo hýždě se složenými nohami), to znamená, pokud je plod umístěn podélně (svisle). Pokud je záda plodu lokalizována v děložním pozadí, je tato pozice definována jako příčná nebo šikmá. S příčnou a šikmou polohou plodu roste děloha více do šířky, takže dno je určeno níže. Současně, pokud na konci těhotenství strana vagíny není obrácena k hlavě plodu, ale k jeho hýždím nebo nohám, pak je děloha vyšší, než by měla být.

Ultrazvuk je přiřazen těhotné ženě k objasnění příčiny nesouladu..

Výška děložního pozadí a tělesná hmotnost plodu

Výšku děložního pozadí lze použít k hrubému odhadu hmotnosti plodu a ke stanovení jeho úplného trvání. Pro tento účel se použije vzorec Zhordania, podle kterého, pokud vynásobíme výšku děložního fundusu obvodem břicha těhotné ženy, získáme hmotnost plodu. Obvod břicha se měří také centimetrovou páskou a vždy u pupku.

Výška děložního pozadí po porodu

Po narození se děloha zmenšuje, její stěny jsou silnější, kulovitého tvaru a postupně se vrací do hruškovitého tvaru. Všechny tyto reverzní změny se nazývají děložní involuce. Stupeň převratu dělohy lze posoudit přesně podle výšky jeho dna, počínaje třetím stupněm porodu (období po narození plodu po oddělení a narození placenty) a po porodu.

Ihned po narození plodu se děloha prudce zmenšuje a je stanovena na úrovni pupku. Po oddělení placenty od stěny dělohy se její dno zvedne nad pupek a odkloní se doprava. Po narození placenty je děloha již výrazně snížena a je určena dvěma příčnými prsty pod pupkem. První den po narození je dno dělohy stanoveno na úrovni pupku nebo 13-15 centimetrů nad ochlupením. Každý den klesá dno dělohy o 1 - 1,5 centimetru. Pátý den se spodní část dělohy nachází uprostřed vzdálenosti mezi ochlupením kosti a pupkem a již 2 týdny po narození se děloha opět schovává za ochlupení kosti.

Pokud těhotná žena měla výšku stoje na dně dělohy, která byla vyšší než by měla být v průběhu těhotenství, pak s největší pravděpodobností budou procesy invaze dělohy v poporodním období pomalejší.

Jak změřit výšku děložního pozadí doma?

Postup měření výšky děložního pozadí je jednoduchý a žena ji může provést doma sama. Musíte změřit výšku centimetrovou páskou. Při absenci centimetrové pásky může žena použít i prsty a umístit je napříč na přední stěnu břicha. Měření prsty se provádí s přihlédnutím k tomu, že 2 příčné prsty jsou přibližně 3 až 4 centimetry. Před měřením výšky děložního fundusu je třeba vyprázdnit močový měchýř, protože celý močový měchýř může lehce tlačit dělohu směrem nahoru, což navíc narušuje proces pocitu děložního fundusu.

Při nezávislém určování výšky postavení dna dělohy by žena měla udělat následující:

 • leží na tvrdém povrchu (měkká matrace nebude fungovat, protože tělo „selže“ a přirozená boule těhotné dělohy může být méně výrazná);
 • cítit ochlupení kosti (kosti v podbřišku);
 • cítit dno dělohy, postupně stoupající od pubis k pupku a vyšší (dno dělohy se cítí jako hřeben s fuzzy obrysy);
 • změřte vzdálenost mezi pubí a spodní částí dělohy umístěním nulové značky na horní hranu ochlupení.

Je gestační věk vždy možný výškou děložního pozadí??

Měření výšky děložního fundusu není přesná metoda pro stanovení gestačního věku. Dno dělohy nemusí odpovídat gestačnímu věku stanovenému nad nebo pod předepsanou hladinou pro normální těhotenství. Na výšku děložního pozadí působí mnoho faktorů. S obezitou, cukrovkou v nastávající matce, v přítomnosti několika plodů uvnitř dělohy, je dno dělohy určeno výše. Pokud plod v děloze není umístěn vertikálně, ale horizontálně nebo diagonálně, stejně jako s malým množstvím plodové vody, malou hmotností dítěte, je spodní část dělohy nižší, než by měla být ve specifické době těhotenství..

Kde by mělo být dno dělohy určeno gestačním věkem?

Hlavními pokyny, podle kterých lze snadno určit výšku děložního pozadí a přibližný gestační věk, jsou ochlupení na ohanbí (místo splynutí dvou ochlupení v dolním břiše), pupek a dolní hrudník nebo xiphoidní proces. Pokud nelze cítit dno dělohy, je gestační věk menší než 12 týdnů. Jakmile dno dělohy začne stoupat nad ochlupení, je to cítit. Přibližný gestační věk v tomto případě bude 13-14 týdnů. Pokud je dno dělohy stanoveno na úrovni pupku, pak již probíhá 22-24 týdnů těhotenství, a pokud je nad pupkem 26-28 týdnů, ve 32 týdnech se dno dělohy nachází téměř uprostřed mezi pupkem a hrudní kostí. Na stejné úrovni bude spodní část dělohy před porodem, v posledních 40 týdnech těhotenství. Mezi 32 a 40 týdny se dno dělohy zvedne a téměř dosáhne hrudní kosti.

Když se výška stoje děložního pozadí měří 15 centimetrů nad lůnem?

Pokud je dno dělohy stanoveno 15 centimetrů nad lůnem (ochlupení), znamená to, že dno dělohy je umístěno přibližně na úrovni pupku. Tato úroveň výšky má spodní část dělohy v období 20 až 22 týdnů těhotenství. Také na úrovni pupku je den po porodu stanovena výška děložního pozadí.

Ve kterém týdnu těhotenství dosahuje výška postavení děložního pozadí 38 centimetrů?

Výška postavení děložního pozadí 38 cm je stanovena přibližně ve 36 - 38 týdnech těhotenství. Po tomto období byste neměli očekávat ještě větší nárůst fundusu dělohy. V posledním měsíci těhotenství, a zejména v posledních 2 týdnech, může být dno dělohy měřeno na stejné úrovni nebo dokonce mírně nižší než v 36 - 38 týdnech. Faktem je, že blížící se k porodu u primiparous žen, hlava plodu mírně klesá a zaujímá pozici blíže ke vchodu do malé pánve, přestává být mobilní (lékař zkoumá poměrně pevnou hlavu plodu v dolním břiše). U vícečetných dětí se to nemusí stát, pokud byly svaly břišní stěny v předchozích těhotenstvích výrazně zarostlé..

Články O Neplodnosti