Hlavní Testy

Příčiny hypertenze dělohy v těhotenství, příznaky, jak zmírnit hypertonicitu

Téměř každá žena, která se musí stát matkou, alespoň jednou, ale musí čelit stavu, jako je zvýšený tón dělohy. Hypertonita dělohy v těhotenství není diagnóza, je to pouze příznak, který naznačuje riziko potratu. Tento příznak je však považován za docela závažný a vyžaduje naléhavou akci..

Z čeho se děloha skládá?

Děloha je svalový orgán, a proto je schopna stahovat, což je nezbytné pro realizaci práce. Venku je děloha pokryta serózní membránou zvanou perimetrie. Střední vrstva je nejvýraznější a sestává z tkáně hladkého svalstva.

V procesu těhotenství svalová vrstva (myometrium) zhoustne a roste díky nárůstu počtu a objemu svalových vláken. Na konci těhotenství děloha „okupuje“ téměř úplně břišní dutinu. Příprava plodu na kontrakce během porodu spočívá v hromadění vápníku, glykogenu a enzymů v myometrii, které stimulují kontrakci svalových vláken.

Kromě toho na konci těhotenství se zvyšuje produkce proteinu - aktimiosinu (aktivuje kontrakce) v myometrii. Vnitřní vrstva plodu je sliznice nebo endometrium, do kterého je implantováno oplodněné vajíčko.

Druhy děložního tónu

Tón dělohy charakterizuje stav myometria, jeho napětí:

 • děložní hypotenze - je patologie a indikuje nadměrnou svalovou relaxaci, nastává během prvních 2 hodin po porodu a projevuje se hypotonickým krvácením z dělohy (děložní cévy se nesnížily kvůli uvolněné svalové vrstvě);
 • děložní normotoničnost - fyziologický stav dělohy, bez ohledu na to, zda je těhotenství přítomno, myometrium je v klidu;
 • hypertonicita nebo zvýšený tón dělohy - indikuje napětí / kontrakci děložních svalů, je konstantní (což ukazuje na riziko přerušení) nebo periodické (pracovní bolesti).

Kromě toho rozlišují mezi lokální hypertonicitou (myometrické napětí v určitém místě) a celkovou hypertonicitou - všechny „kameny“ dělohy.

Podporuje normální děložní tón

Signály nervových receptorů lokalizovaných v děloze vstupují do centrálního a autonomního nervového systému ženy, v důsledku čehož se v mozkové kůře vytvoří dominantní těhotenství. Funkcí této dominanty je potlačení nervových procesů, které nejsou spojeny s uchováním a vývojem těhotenství.

V případě nervového přetížení v mozku se však vytvářejí další ložiska excitace, což oslabuje účinek dominantního těhotenství, které způsobuje zvýšený tón dělohy. Po celou dobu těhotenství je excitabilita jak receptorů míchy, tak děložních receptorů minimální, což zajišťuje normální průběh těhotenství. V době narození se zase vytvoří generický dominant, který je zodpovědný za kontraktilní aktivitu dělohy - kontrakce (viz úleva od bolesti při porodu).

Kromě toho je za udržování normálního tónu dělohy zodpovědný progesteron, který je nejprve (až 10 týdnů) produkován corpus luteum a později placentou. Estriol, nezbytný pro regulaci uteroplacentálního průtoku krve, je také produkován v placentě z hormonu tvořeného nadledvinami plodu a ženy. Kromě uvolnění hladkých svalů dělohy, střev a močovodů progesteron inhibuje excitabilitu centrálního nervového systému, jako by chránil dominanci těhotenství..

Pro kontraktilní aktivitu dělohy jsou nezbytné ionty vápníku. Progesteron a estriol udržují správnou permeabilitu myometriálních buněk a brání přebytečnému vápníku vniknout do intracelulárního prostoru.

Co způsobuje hypertonicitu dělohy?

Důvody, které mohou vést ke zvýšení tónu dělohy, jsou četné a různé. Na vývoji hypertonicity dělohy se zpravidla neúčastní jeden, ale několik faktorů. Mezi hlavní viníky hypertonicity dělohy patří:

Infekce

Především máme na mysli sexuálně přenosné infekce (ureaplasmóza, chlamydie, genitální herpes, cytomegalovirová infekce a další). Způsobují zánět pohlavních orgánů, zejména endometritidy, v důsledku čehož se začínají syntetizovat biologicky aktivní látky nebo cytokiny, které zvyšují kontraktilní aktivitu myometria. Je také možné intrauterinní infekce plodu.

Hormonální poruchy

 • Nedostatek progesteronu samozřejmě negativně ovlivní tón dělohy, což způsobí jeho zvýšení, zejména v prvních 14 týdnech těhotenství, když je oplodněné vajíčko zafixováno a je vytvořena placenta.
 • Nedostatek hlavního hormonu těhotenství vede ke spontánnímu potratu nebo odpojení chorionu (budoucí placenta) a nevyvinutému těhotenství.
 • Deficit progesteronu je také pozorován u hyperandrogenismu (nadbytek mužských pohlavních hormonů), u hyperprolaktinémie, stejně jako u sexuálního infantilismu. Genitální infantilismus je charakterizován nedostatečným vývojem genitálií, zejména dělohy, která se v reakci na protažení začíná stahovat se zvyšující se dobou těhotenství, což vede k potratu.
 • Kromě toho může být zvýšení děložního tonusu způsobeno patologií štítné žlázy (hypertyreóza a hypotyreóza)..

Strukturální změny ve stěnách dělohy

Zvýšení tonusu dělohy je zpravidla způsobeno nádory a nádorovými onemocněními dělohy (polypy, myomy, uzliny adenomyózy), které nejen narušují normální implantaci a růst embrya, ale také zabraňují rozšíření plodu se zvyšujícím se gestačním věkem, což způsobuje hypertonicitu.

Kromě toho jsou tato onemocnění způsobena hormonálními poruchami, které nemohou ovlivnit hladinu progesteronu. Různá kyretáž dělohy a potraty (komplikace) způsobují zánětlivou reakci v endometriu, což vede k tvorbě nitroděložních adhezí a stěny dělohy ji činí neschopnou protáhnout.

Chronická onemocnění

Zvýšení tonusu dělohy během očekávání dítěte je často způsobeno chronickými nemocemi matky (arteriální hypertenze, diabetes mellitus, nadváha a další)..

Děložní malformace

Různé abnormality ve struktuře dělohy způsobují méněcennost děložních stěn, což vede ke zvýšení děložního tónu. Taková patologie zahrnuje dvojitou dělohu nebo dělohu s dalším rohem, intrauterinním septem a také existující jizvu na děloze po operaci (císařský řez, myomektomie).

Sociálně-ekonomické faktory

Tato skupina faktorů je největší a nejpočetnější. To zahrnuje: věk ženy (do 18 let a nad 35 let), nízký příjem, tvrdou fyzickou práci, neustálý stres, rizika z povolání, rodinný stav (rozvedená žena nebo svobodná žena), podvýživa, zanedbávání režimu, chronický nedostatek spánku, špatné návyky atd..

Komplikace skutečné těhotenství

Nesprávná poloha a prezentace plodu často způsobují hypertonicitu dělohy v důsledku jejího nadměrného natažení (například boční pozice). K nadměrnému namáhání dělohy také přispívají polyhydramnie a vícečetné těhotenství. Porušení fetoplacentálního krevního toku gestózou nebo placentou previa také způsobuje děložní hypertonii.

Jak zjistit hypertonicitu dělohy

Zvýšený tón dělohy, jak již bylo zmíněno, není nezávislou chorobou, ale pouze jedním ze známek potratu. Příznaky, které provázejí hypertonicitu dělohy, se mohou objevit v kterémkoli těhotenství (viz kalkulačka termínů těhotenství):

 • Se zvýšením tonusu dělohy v prvních 14 týdnech si žena všimne bolesti v dolní části břicha nebo v oblasti dolní části zad a křížové kosti, zejména po nějaké fyzické námaze..
 • Je možné ozáření bolesti v perineu. Povaha bolesti je jiná. Může to být usrkávání nebo bolavé bolesti, podobné nepohodlí během menstruace.
 • Žena by měla mít na pozoru vzhled krvavého, nahnědlého, narůžovělého nebo pruhovaného s výtokem krve, což naznačuje, že potrat začal.

V následujících trimestrech těhotná žena již nezávisle určuje napětí dělohy, které se může vyskytnout lokálně nebo zachytit celou dělohu. V takovém případě žena porovná hypertonicitu dělohy s „kamenitou“.

 • Během gynekologického vyšetření lékař v prvním trimestru snadno diagnostikuje hypertonicitu dělohy, protože určuje jeho kontrakci a napětí během palpace. Později se zvýšený tón určí palpací částí plodu.
 • Ultrazvuk - také při diagnostice hypertenze nemá ultrazvuk malý význam. V tomto případě uzista vidí lokální nebo úplné zahuštění myometria.

Je třeba poznamenat, že lokální hypertonicita dělohy se může objevit v reakci na jakýkoli současný účinek. Například pohyb plodu, močový měchýř a tak dále. To znamená, že každý případ fixního zvýšeného tónu je individuální a rozhodnutí o potřebě léčby je učiněno po zohlednění všech příčinných faktorů, posouzení míry rizika potratu, existujících komplikací těhotenství a mimoděložních chorob..

Hypertonicita dělohy: co dělat?

Léčba hypertonicity dělohy je předepsána pouze v případě, že kromě napětí dělohy během palpace nebo ultrazvuku existují další příznaky naznačující ohrožený potrat (bolest: bolest v břiše a / nebo dolní části zad, výtok s přísadou krve, tvorba isthmicko-cervikální nedostatečnosti). V případě výskytu dohodnutých příznaků by těhotná žena měla co nejdříve kontaktovat lékaře, který rozhodne o hospitalizaci. Je možné předepsat ambulantní léčbu mírné hypertonicity, kdy napětí nebo osifikace dělohy je cítit jen v některých situacích, periodicky.

Pro úspěšné snížení hypertenze během těhotenství, pokud je to možné, je stanovena příčina, která způsobila zvýšení děložního tónu. Terapie zvýšeného tonusu dělohy je zaměřena na zajištění psychoemotivního a fyzického odpočinku, relaxace dělohy a normalizaci fetoplacentální cirkulace:

 • Sedativa - v nemocnici těhotné ženy je předepsán psychoemocionální odpočinek, obvykle odpočinek v posteli a sedativa (mateřská, valeriánská, pivoňka v tabletách nebo tinkturach). Předepisování sedativ je nezbytné, protože obavy o dítě zhoršují situaci.
 • Uklidňující prostředky - v případě neúčinnosti bylinných sedativ se předepisují trankvilizéry (diazepam, fenazepam, chalcin).
 • Progesteron - v případě nedostatku progesteronu jsou léky se syntetickým progesteronem (duphaston nebo utrozhestan rektálně nebo orálně) předepisovány do 14. až 16. období těhotenství.
 • Antispasmodika - antispasmodika jsou povinná, která zastavují kontrakce a zlepšují krevní oběh v uteroplacentálně-fetálním systému (ne-shpa, papaverin, droverin). Jsou předepisovány buď intramuskulárně, nebo v tabletách nebo rektálních čípcích.
 • Tocolytika - po 16 týdnech je povoleno předepisovat tocolytika - speciální léky, které zastaví děložní křeč (ginipral, partusisten) intravenózně a poté ve formě tablet.
 • Inhibitory vápníkových kanálů brání pronikání vápníku do svalových buněk: Nifedipin, Corinfar.
 • Magne B6 nebo magnesia - také používaná intravenózní infuzí nebo intramuskulární injekcí síranu hořečnatého - zmírňuje tonus dělohy, způsobuje sedativní účinek, snižuje krevní tlak. Alternativou k roztoku síranu hořečnatého jsou tablety Magne-B6, které lze užít v prvním trimestru (vitamín B6 slouží jako dirigent v buňce pro hořčík).
 • Zlepšení toku krve uteroplacentální - paralelně se provádí terapie, jejímž úkolem je zlepšit průtok krve (zvonkohra, aminofylin, trental).
 • Činidla regulující metabolismus (Actovegin, Riboxinum)
 • Hepatoprotektory (hofitol, essentiale), viz seznam hepatoprotektorů.

Jednoduchá fyzická cvičení pomohou odstranit hypertonicitu dělohy doma..

 • Nejprve by se měly co nejvíce uvolnit obličejové a krční svaly, což vede ke snížení napětí dělohy..
 • Za druhé, cvičení koťátek je efektivní. Musíte se dostat na všechny čtyři, opatrně zvednout hlavu, zaklenutí spodní části zad. Měli byste dýchat zhluboka a klidně. Tuto pozici udržujte po dobu 5 sekund.

Jaké je nebezpečí hypertonicity

Důsledky hypertonicity dělohy mohou být velmi žalostné. Pokud ignorujete „první zvon“ - periodické napětí dělohy, potom těhotenství skončí potratem nebo neúspěchem potratu v raných stádiích nebo předčasným narozením ve druhém nebo třetím trimestru..

Trvalé zvyšování tonu dělohy navíc vede k rozvoji placentární nedostatečnosti, která ovlivňuje výživu plodu a jeho přísun kyslíku. To vyvolává vývoj nitroděložní hypoxie a následně zpoždění vývoje plodu.

Prognóza hypertonicity dělohy závisí na stávajících komplikacích těhotenství a mimoděložních chorob, stavu děložního hrdla, gestačním věku a stavu dítěte a samozřejmě na včasné lékařské péči. Stejně důležitý je postoj ženy k příznivému výsledku..

Příčiny hypertonicity dělohy během těhotenství - příznaky a léčba

Hypertonicita dělohy - stav nebezpečný pro plod, který se často vyskytuje během těhotenství.

Jedná se o druhý nejnebezpečnější stav těhotných žen po gestóze, resp. Nejzávažnějších formách jejího projevu, preeklampsie a eklampsie.

Závěr

 • hypertonicita dělohy je nebezpečný stav, který může vést k předčasnému ukončení těhotenství;
 • příčiny hypertenze jsou rozmanité, léčba závisí na tom, co přesně je tento stav způsoben;
 • prevence hypertonicity je psychohygiena - schopnost zůstat v klidu externě i interně;
 • během těhotenství je nutná strava zaměřená na správné a pravidelné fungování gastrointestinálního traktu.

Jaká je hypertonicita dělohy během těhotenství

Hypertonicita je aktivní kontrakce dělohy. Tento stav orgánu je nezbytný během porodu, kdy vytlačuje plod z těla matky..

Během těhotenství může takový stav, pokud není zastaven, vést k předčasnému ukončení těhotenství, to znamená k potratu. V pozdějších fázích hrozí předčasné narození.

Příznaky a důsledky zvýšeného tonusu dělohy

Hypertonicita se projevuje tažením nebo křečovitými bolestmi v dolní části břicha, v perineu nebo v dolní části zad. Intenzita bolesti může být různá: od stěží pozorovatelné po silnou, akutní a prodlouženou. Ve střední a pozdní fázi může žaludek změnit tvar, ztvrdnout.

Pravděpodobné špinění z pochvy. Poslední příznak naznačuje, že situace je nebezpečná a je třeba naléhavě vyhledat lékařskou pomoc..

I když hypertonicita nevede k potratu, kontrakční děloha narušuje krevní oběh mezi tělem matky a placentou a plod trpí nedostatkem kyslíku, což je nezbytné pro každou živou tkáň.

Její nedostatek během embryonálního vývoje může vést k úmrtí embrya nebo rozvoji patologií, které ovlivní zdraví nenarozeného dítěte..

Léčba hypertonicity dělohy

V závislosti na stupni excitace myometria může být léčba ústavní nebo ambulantní. V mírných případech může sama žena a její dítě pomoci i bez léků.

Léčba drogy

Léky v tomto stavu předepisuje pouze porodník-gynekolog. Ve vážných případech je po propuštění nutná nemocnice a někdy i postel.

Jak odstranit hypertonicitu dělohy během těhotenství

S drobnými křečemi se můžete pokusit obejít metodami domácí léčby. Nejprve se musíte uklidnit, lehnout si, udržovat se v teple (zejména vaše nohy!) A zkuste se uvolnit. Pokud bolest přetrvává, měli byste užívat antispasmodikum - papaverin nebo no-shpu.

Během těhotenství je užívání drog nežádoucí, ale výrazně zvýšený tón je pouze v případě, kdy přínosy pro matku a plod výrazně převyšují pravděpodobné poškození. Pokud to nepomůže, zavolejte sanitku. V sázce je zdraví, nebo dokonce život dítěte.

Podporuje normální děložní tón

Není bez důvodu, aby těhotné ženy nebyly nervózní. Tělo reaguje na akutní stres uvolňováním určitých hormonů - adrenalinu a norepinefrinu. Oba omezují krevní cévy a tonizují genitálie, včetně dělohy.

Evolučně byly tyto hormony zodpovědné za přežití, umožňují člověku shromažďovat a používat skryté zdroje těla, protože dříve byly vylučovány hlavně v případě ohrožení života.

V takové situaci se ženské tělo domnívá, že podmínky pro nesení potomka jsou nepříznivé a dají dítěti dar. Nyní musíme odolat evoluci.

Chcete-li to provést, musíte se naučit, jak se uklidnit rychle, a je lepší se ani neznepokojovat: pokud adrenalin vynikne, bude to nějakou dobu fungovat.

Naučte se techniku ​​auto-tréninku a při sebemenším známce hypertonicity ji používejte.

Převezměte kontrolu a fyziologické důvody. Všechny duté orgány v těle podléhají křečím, proto je nutné během těhotenství sledovat stav střeva: jeho křeče, zácpa a nadýmání mohou vyvolat myometriální vzrušení..

Abyste se vyhnuli zbytečným provokacím, musíte dodržovat dietu a vést aktivní životní styl: nedostatek pohybu může vést k zácpě.

Jak zjistit hypertonicitu dělohy

Gynekologové určují tento stav palpací, pociťují napjatou stěnu dělohy a zároveň cítí těhotné břicho. Stupeň jeho závažnosti je určen pomocí ultrazvuku.

Příčiny hypertonicity dělohy

Existuje několik důvodů, které mohou způsobit tento druh patologie. Podívejme se na ně podrobněji..

Infekce

Jakákoli infekce způsobuje imunitní odpověď těla. Imunitní systém je aktivován a plod, protože je geneticky odlišný od matky, lze vnímat jako cizí organismus, od kterého se tělo musí zbavit. V tomto případě se vyvine hypertonicita..

Hormonální poruchy

Tento důvod je častější v prvním trimestru. Hormon progesteron v kombinaci s estrogeny je zodpovědný za těhotenství v těle. Pokud tělo tyto látky neprodukuje dost, může dojít k hypertonicitě dělohy..

Nedostatek progesteronu může být spojen s nedostatečnou hormonální aktivitou corpus luteum a placentou a malá produkce progesteronu placentou může způsobit dočasně, ale velmi důležitý orgán oběhové poruchy..

Zvýšení tónu může být spojeno nejen s nedostatkem těhotenských hormonů, ale také s nadbytkem mužských pohlavních hormonů, které jsou svým působením protikladem progesteronu. Tyto stavy mohou nastat při onemocnění nadledvin.

Jakákoli endokrinologická onemocnění těhotné ženy mohou vést ke snížení produkce progesteronu: diabetes mellitus, hypo- a hypertyreóza a mnoho dalších.

Proto je nesmírně důležité, aby ženy, které jsou v průběhu těhotenství pozorovány endokrinologem, pečlivě sledovaly svůj stav a splňovaly všechny schůzky lékaře..

Strukturální změny ve stěnách dělohy

Pokud má žena v anamnéze fibroidy, endometriózu, potrat, císařský řez - to vše může ovlivnit současné těhotenství, protože se mění stěny dělohy..

Příčiny spojené s plodem

V trimestru III je hypertonicita často spojena s přetížením dělohy polyhydramniemi, velkým těhotenstvím, vícenásobným těhotenstvím.

Chronická onemocnění

S exacerbací jakéhokoli chronického onemocnění u těhotné ženy se může zvýšit tonus dělohy. Tento stav může způsobit jakýkoli důsledek základního onemocnění, od nedostatku kyslíku v tkáních až po stresující účinky bolesti.

Děložní malformace

U příliš malých (kojeneckých), dvou-rohatých dělohy a dalších anomálií vývoje tohoto orgánu je pravděpodobnost rozvoje hypertonicity výrazně vyšší, než když má normální strukturu..

Sociálně-ekonomické faktory

Neustálé stresy, poruchy spánku, neschopnost uvolnit se a získat pozitivní emoce - to vše vede k nadměrnému namáhání nervového systému a uvolňování stresových hormonů, které jsou svým působením protikladné k těhotenským hormonům a v důsledku toho k rozvoji hypertonie.

Ovlivňuje tón dělohy a těžkou fyzickou námahu. Přestože je nutné, aby se těhotné ženy pohybovaly, ale zvedání závaží, pracovní sklon není činností, která je bezpečná při čekání na dítě.

Komplikace skutečné těhotenství

Patologická hypertonicita sama o sobě je komplikací těhotenství. Častěji se však vyskytuje, pokud existují problémy s placentou nebo plodem, například částečné oddělení placenty, velkoplodé atd..

Příznaky děložního tónu během těhotenství

Hypertonicita se projevuje tažením bolesti v podbřišku, v perineu, v dolní části zad. Někdy není bolest, je to jen pocit kontrakce. Normálně se hypertoničnost pravidelně objevuje v trimestru II, náhle začíná a rychle prochází.

Nejedná se o nemoc, ale o výcvikové boje: děloha se připravuje na tvrdou práci při porodu předem. Je-li tón trvalý déle než hodinu nebo pokud je otvor na krku, musíte zazní zvukový signál.

Diagnóza děložního tónu

Diagnózu by měl provádět porodník-gynekolog, rozlišující normální fyziologický stav a patologii a hodnotící nejen závažnost hypertonicity, ale také otevírání děložního hrdla..

V případě patologie je nutné identifikovat příčinu, která způsobila růst tónu, a působením na ni zastavit stav, zabránit jeho relapsům.

Co se děje v raných fázích

Známky hypertenze v časném a pozdním těhotenství jsou si navzájem podobné, ale v časném období jsou křeče bolesti necharakteristické.

Co je nebezpečná hypertonicita dělohy

Mimo těhotenství není hypertonicita dělohy nebezpečná a může nastat před menstruací nebo během ní. Výrazná hypertonicita nebo její výskyt v jiných fázích cyklu je však příležitostí ke konzultaci s gynekologem.

Jaká je nebezpečí hypertonicity dělohy během těhotenství?

Spasmodické stěny dělohy komprimují placentu, a tím narušují krevní oběh v ní. To vede k nedostatku kyslíku u dítěte. Pokud se děložní čípek otevře, existuje riziko potratu.

Prevence

Mimo těhotenství nemá smysl předcházet hypertenze. Jako prevenci lze uvažovat o pravidelných vyšetřeních gynekologem.

Během těhotenství

Nejdůležitější bod v prevenci:

 • denní režim;
 • dávkována fyzická aktivita;
 • eliminace stresu a přetížení;
 • vlákniny bohatá na stravu.

Recenze

Nelly, 27 let. Rostov na Donu:

V průběhu prvního těhotenství existovala hypertenze, dokud nešla na mateřskou dovolenou. Pracoval 12 hodin, nervózní práce. Byly ošetřeny papaverinem, magnézií a uloženy. Přijíždí do nemocnice - ostřeji lépe. Šel jsem do práce - znovu... Drogy jsou stejné, ale pracují v nemocnici, ale ne doma. Explicitní spojení s nervy. A podruhé, hned jsem skončil. V dohledu nebyl žádný nadměrný tón.

Margarita, 22 let. Novosibirsk:

Na plánovaném ultrazvuku našli tón, lékař řekl, že hrozba je malá, můžete být léčeni doma. A byl jsem frustrovaný, vrátil jsem se domů, vzal léky, ale pro mě je to horší a horší. Zavolal jsem sanitku, dal do nemocnice. Náš pokoj vedla zkušená starší porodní asistentka. Dívky jsou nervózní, bojí se potratu. A doktor mi řekl tak tiše: „Neposlouchej nikoho, uklidni se, všechno je v pořádku s tebou. Přivedla se a teď posloucháš ostatní a zkoušíš na sebe. Čím rychleji se uklidníte, tím rychleji to napíšu. “ Diskutovali jsme o tom s dívkami a rozhodli jsme se, že budeme mluvit jen o dobru. A pusťte se!

Olze Ivanové, 32 let. Volgograd:

To mi také bylo diagnostikováno během druhého těhotenství. Neustále prováděly kontroly, 2krát ležel na zachování. Pokud budete mít vše pod kontrolou, pak s tím není nic špatného..

Děložní tón během těhotenství v 1,2,3 trimestru

Zvýšený tón dělohy v různých stádiích těhotenství

Těhotné ženy zažívají velké adaptivní změny v anatomii, fyziologii a fungování vnitřních orgánů, které určují normální průběh těhotenství a úspěšný porod.

Děloha prochází radikálními změnami, které mají tři vrstvy: vnější serózní, vnitřní epitel, střední sval - myometrium. Střední vrstva je dostatečně elastická, což jí umožňuje natáhnout a zkrátit se během porodu a vrátit se do svého předchozího stavu po porodu. Na pozadí vývoje určitých faktorů se však kontraktilní aktivita dělohy může projevit v předstihu.

Různé příznaky se objevují ve formě závažnosti nebo tažných bolestí v podbřišku, v takových případech je často diagnostikována hypertonicita dělohy. Taková diagnóza není důvodem paniky, ale tento stav by neměl být považován za normu, proto je třeba se co nejdříve domluvit s gynekologem.

Děložní tón během těhotenství - příznaky

Děloha se nachází v malé pánvi mezi konečníkem a močovým měchýřem. S vejcovody jsou umístěny symetricky na obou stranách dělohy, díky čemuž je oplodněné vajíčko přepravováno. Děloha se skládá ze tří částí: dna, těla, krku. Stěna orgánů je tvořena třemi typy tkání: perimetrií, myometrií, endometrií.

V době porodu dítěte má děloha schopnost zvětšit se 10krát, její svaly se protahují a stěny ztluštějí. Myometrium, představované vrstvou hladkých svalů, hraje hlavní roli při zvyšování tónu dělohy. V průběhu těhotenství zůstává myometrium relativně nehybné a poskytuje vhodné prostředí pro vyvíjející se dítě. V krátkodobém horizontu se kombinují rytmické a prodloužené kontrakce svalové vrstvy a expanze cervikální části a dochází k fyziologickému porodu..

Pokud se kontraktilní aktivita dělohy objeví dlouho před narozením, v prvním nebo druhém trimestru, lékař často diagnostikuje hypertonicitu dělohy. Samozřejmě, že takový jev není vždy považován za patologický proces. Pokud je však stále pozorována hypertonicita, může tento jev vést ke kritickým důsledkům. Současné příznaky zvýšeného tonusu dělohy během těhotenství mohou způsobit spontánní potrat v 1. trimestru a ve 2. trimestru vést k hladovění kyslíku v plodu (hypoxie).

Stojí za zmínku, že klinický projev tónu se neliší v charakteristických příznacích, obvykle nastávající matka si stěžuje na nepohodlí a bolest v podbřišku, podobně jako menstruační.

Syndrom bolesti ve většině případů není výrazným typem, ale může vyzařovat až k dolní části zad.

Ve 2. trimestru těhotenství se příznaky zvýšení tónu dělohy příliš neliší od prvního, ale při hmatu můžete věnovat pozornost tomu, že se žaludek stal hustší. Ve vzácných případech žena pozoruje vaginální výtok rozmazané povahy červenohnědého nádechu. S vývojem takového znamení musíte v naléhavých případech konzultovat lékaře.

Samostatně stojí za to popsat příznaky hypertonicity dělohy během těhotenství v pozdních stádiích, ve 3. trimestru. Na konci 38 týdnů má tón zcela odlišný význam a je považován za projev výcvikových bojů. Tento tón má vědecké jméno boje Brexton-Higgs. Konstrukce Braxton-Hicks jsou navrženy tak, aby posílily svaly dělohy a připravily se na následné narození. Řezy obvykle trvají asi 30-45 sekund. V osmém a devátém měsíci těhotenství se však mohou vyskytnout i každých 20–30 minut. Zkratky Braxton-Hicks se nazývají „prognostické zkratky“, jejichž průměrné trvání není delší než dvě minuty.

U některých žen je hypertonicita asymptomatická a je diagnostikována ultrazvukem..

Příčiny zvýšeného tonusu dělohy během těhotenství

Příčiny děložního tonusu během těhotenství jsou různé, například změna hormonálního pozadí, při které dochází k nedostatku progesteronu nebo ke zvýšení koncentrace testosteronu. Vyvolávacím faktorem může být také nemoc nebo patologický proces, somatické poruchy a dokonce i stres..

Nárůst kontraktilní aktivity pohlavních orgánů lze zaznamenat z následujících důvodů:

 • Nedostatek progesteronu
 • Intenzivní cvičení
 • Stres
 • Onkologická onemocnění
 • Hormonální poruchy
 • Akutní infekce
 • Aktivace chronických procesů
 • Zneužívání alkoholu, kouření
 • Genetické poruchy plodu
 • Nedostatek stop
 • Velké ovoce, několik plodů v děloze
 • Velké množství plodové vody
 • Zvýšená koagulace krve

Nejdůležitější úlohou progesteronu je příprava dělohy pro implantaci embrya. Díky tomu sliznice zhoustne a rozšíří se, její přísun krve bude intenzivnější a hromadí se živiny. Progesteron také umožňuje děloze postupně růst a omezuje její kontraktilitu, což umožňuje těhotenství postupovat fyziologicky. Snížená hladina progesteronu však narušuje přirozený průběh těhotenství a může způsobit hypertonicitu dělohy.

 • Psychologické problémy
 • Dlouhé cesty
 • Létání letadlem
 • Nadváha
 • Věk nad 35 let
 • Porušení pozice plodu
 • Porucha střevní motility
 • Historie potratu

Samostatně si lékaři všimnou stravy, která negativně ovlivňuje zažívací trakt, který často způsobuje hypertenzi. Lékaři doporučují vyloučit následující produkty:

 • Luštěniny, zelí: provokují tvorbu plynu.
 • Niva: obsahuje houby, které jsou nebezpečné pro nastávající matky.
 • Káva: Intenzivně odstraňuje tekutinu z těla, což může způsobit hypertenzi.
 • Syrová vejce: potenciální zdroj salmonelózy, způsobující zažívací potíže.

Mnoho odborníků tvrdí, že tón je velmi nebezpečný a není tak neškodný, jak se zdá. Ve skutečnosti tato podmínka není vždy nebezpečná, kontraktilní aktivita může být také přítomna za normálních podmínek..

Ale s takovými klinickými projevy byste se měli poradit s gynekologem, abyste zjistili možné odchylky a také určili taktiku jejich řešení. Pokud přikládáte hypertonicitě důležitost a nepřijmete včas opatření, může dlouho očekávané těhotenství skončit potratem nebo těžkou hypoxií plodu..

Děložní tón během těhotenství ve velmi raných stádiích vyžaduje téměř vždy vhodný zásah. Protože v prvním trimestru existuje největší riziko potratů. Pokud je přítomna mírná hypertonicita, doporučuje se ženám antispasmodika. V případech, kdy je zvýšený tón způsoben hormonálními poruchami, se předepisují léky obsahující progestin.

Zvýšený tón dělohy ve druhém trimestru těhotenství je ve většině případů součástí přirozeného procesu přípravy těla k porodu, ale může to být také příznak patologie.

S rozvojem klinických příznaků hypertenze byste měli informovat svého lékaře. Jako léčba je možné předepsat vitaminy B, speciální cvičební komplexy.

Diagnóza hypertonicity a doprovodných nemocí

Existuje několik diagnostických diagnostických metod pro přítomnost hypertonicity. Nejjednodušší a nejdostupnější je ultrazvukové vyšetření. Ultrazvuk vám umožňuje posoudit stav svalů dělohy, určuje možné patologické procesy a přímo indikuje prosakující hypertonicitu.

Další, modernější metoda určování tónu je tonometrie. Podstatou diagnostické metody je, že senzory jsou umístěny na ženském žaludku, který vysílá signál do zvláštního zařízení, které vizualizuje přítomnost tonusu..

Pokud je hypertonicita potvrzena, lékař předepíše řadu dalších studií:

 • Obecná klinická analýza krve, moči
 • Stanovení hladiny hormonů v krvi
 • Krevní koagulace
 • Výzkum STD

Děložní tón ve 3. trimestru

Tón dělohy ve třetím trimestru je obtížné odlišit od přípravných kontrakcí. Proto je s vývojem typického klinického obrazu tónu předepsána kardiotocografie. To monitoruje srdeční frekvenci plodu spolu se současnou registrací kontrakcí pohlavních orgánů. Vyšetření se provádí jako součást intenzivní prenatální péče, umožňuje identifikovat včasné změny, které ohrožují život plodu.

Studie se nejprve provádí jako zátěžový test. Zahrnuje záznam funkce srdce plodu a kontrakce dělohy za 30 minut. Test lze prodloužit až na 60 minut.

Jak odstranit tón dělohy, co dělat, když je zvýšena

Co dělat a jak odstranit nadbytek děložního tónu během těhotenství? Pokud je problém nevyjasněn, můžete se pokusit jej odstranit, aniž byste se uchylovali k užívání léků. S rozvojem příznaků se doporučuje mírná fyzická aktivita, jako je chůze nebo plavání. Můžete také provést následující cvičení: nakloňte hlavu co nejníže, uvolněte se, zhluboka se nadechněte. To vše lze provést pouze po konzultaci s gynekologem..

Lékaři také doporučují navštěvovat třídy pro těhotné ženy. Odborníci ukážou, jaká cvičení lze použít ke snížení tónu, jak pomoci tělu připravit se na další narození. Ani malý tón nezruší návštěvu gynekologa.

Děložní tonus u těhotných žen: léčebné metody a prevence

Pokud je zjištěna hypertenze, je indikován klid na lůžku, v některých případech se doporučuje hospitalizace. Jako léková terapie jsou nabízeny následující léky:

 • bylinné sedativa.
 • antispasmodika
 • hořčík
 • vitamin b6

Pro nejúčinnější a rychlé odstranění děložního tonusu během těhotenství jsou předepsána antispasmodika ve formě čípků. Upozorňujeme, že je může předepsat pouze ošetřující lékař...

Další léčba tonusu závisí na základní příčině, která způsobuje poruchu..

Pokud je patologie způsobena hormonálním selháním, budou na její korekci předepsány léky. S nedostatkem progesteronu jsou uvedeny jeho analogy - speciální hormonální přípravky. Pokud je příčinou tónu infekční nebo somatická onemocnění, terapeutický účinek bude směřován k jejich léčbě. Léčebný režim bude vybrán individuálně a bude záviset na typu patologie..

Prevence tonusu, zejména v raných stádiích, zahrnuje:

 • Pravidelné návštěvy porodníka-gynekologa, provádění diagnostických opatření.
 • Optimalizace pracovních podmínek.
 • Dlouhý odpočinek.
 • Vyloučení intenzivní fyzické aktivity.

Těhotná žena musí pochopit, že je zodpovědná nejen za sebe, ale také za zdraví svého dítěte. Když se vyskytnou nejmenší problémy, měli byste okamžitě navštívit odborníka.

Děložní tón během těhotenství

Těhotenství přináší ženě mnoho nových a dříve neprozkoumaných pocitů, které vyžadují pozornost. Tyto pocity se týkají pohody a zdraví nastávající matky, a pokud je něco v nepořádku, měli byste okamžitě vyhledat lékaře, zejména pokud jsou nové pocity nepříjemné nebo bolestivé.

To platí zejména, pokud během těhotenství existuje tón dělohy, nebo jak se také nazývá - hypertonicita, děloha je v dobrém stavu.

Děložní tón během těhotenství

Děloha je svalový orgán sestávající ze tří vrstev. Venku je potažen speciálním filmem - parametrem a zevnitř je lemován sliznicí - endometrium, kde se během těhotenství tvoří placenta a membrány.

Svalová tkáň během těhotenství je schopna růst a zvětšit tloušťku a velikost, má schopnost stahovat.

Například k tomu dochází během porodu, aby se dítě mohlo narodit. Ale ve svém obvyklém stavu by měla být myometrie uvolněna, a to i během těhotenství - to bude normální tón dělohy..

Ale zdaleka neustálé zvyšování tónu dělohy je patologie, často je takový nárůst tónu docela fyziologický - svaly periodicky přicházejí v tónu, aby trénovaly vlákna.

V tom je také zlomek zdravého rozumu, děložní tón se periodicky zvyšuje i v reakci na obvyklé dráždivé látky ve formě smíchu, kýchání, kašle. Stav svalů dělohy je dokonce ovlivněn emocionálním stavem budoucí matky, zejména pokud je vyšetřen lékařem nebo se obává o zdraví dítěte.

Zvláštností fyziologického tónu je to, že vzniká na krátkou dobu a rychle prochází, aniž by těhotným ženám a dítěti způsobovalo potíže..

Úplně jiná věc bude, pokud je děložní tón během těhotenství dlouhý, nebo je děloha v tónu téměř neustále. Tento stav je plný těhotenství a plodu s nejnepříjemnějšími důsledky až do ukončení těhotenství.

Co je to nebezpečný tonus dělohy během těhotenství

Přítomnost děložní hypertonicity během těhotenství může být pro plod plodná, až k vyvolání spontánních potratů, pokud se jedná o časné těhotenství nebo předčasný porod s předčasným plodem v pozdním těhotenství.

Hypertonita se často vyskytuje v časných stádiích těhotenství, což narušuje normální implantaci embrya a také po implantaci způsobuje narušení jeho výživy, odmítnutí a potratu..

Před porodem se krátkodobé zvýšení děložního tonu nazývá tréninkové kontrakce, ale takový tón není nebezpečný - je to trénink dělohy pro proces porodu. Takové kontrakce však nejsou pravidelné, bolestivé a neotevírají děložní čípek. Pokud je všechno jiné, pak se nejedná o žádné tréninkové zápasy, ale o problémy ve stavu těhotenství.

Tón dělohy s její dlouhodobou přítomností může ohrožovat stav dítěte. Svalové napětí v děloze vede k vaskulární kompresi v placentě a pupeční šňůře, což vede k fetální hypoxii a nutričním nedostatkům. Za takových podmínek bude plod horší, což povede k jeho podvýždě a zakrnělý růst.

Děložní tón během těhotenství: příčiny

Příčiny děložního tónu během těhotenství se mohou velmi lišit a je třeba zdůraznit - když je tón zcela fyziologický a když je nebezpečný. Už jsme řekli, že během tréninkových bojů stoupá děložní tón, což je zcela normální a neměli byste se bát.

V časných stádiích je příčinou tónu obvykle nedostatek progesteronu, hormonu corpus luteum těhotenství produkovaného vaječníkem, kde se vajíčko uvolňuje. Hlavním úkolem tohoto hormonu je připravit dělohu na implantaci a těhotenství.

Pokud hormon nestačí - děloha přichází v tónu. Podobně dochází k nadbytku v těle androgenů (mužské pohlavní hormony), k porušení štítné žlázy nebo hypofýzy..

Silná toxikóza může ovlivnit tón dělohy, zejména při častém zvracení, což vede ke kontrakci břišních svalů, včetně dělohy..

Přítomnost anomálií ve vývoji dělohy může ovlivnit zvýšení děložního tónu - sedlová, bicornous děloha je obvykle citlivější na vnější vlivy, včetně zvýšení svalového tonusu.

Příčinou tónu může být Rhesusův konflikt, pokud má Rh negativní matka plod s pozitivním Rhesusem od otce. V takových případech tělo matky vnímá dítě jako cizí látku a snaží se ji odtrhnout zvýšením tónu dělohy. Tón dělohy se také může zvýšit z důvodů, jako jsou:

 • zánětlivé procesy pohlavních orgánů dělohy a přídavky
 • infekční choroby, pohlavně přenosné choroby
 • nadměrné protažení stěn dělohy s vícenásobným těhotenstvím, myomem, polyhydramniemi
 • potraty a potraty před těhotenstvím
 • duševní stres, stres, pocity
 • střevní pohyblivost a plyn, bolest břicha
 • únava a fyzická únava.

Je důležité si uvědomit, že děložní tonus není diagnóza, ale jeden ze symptomů různých patologií, ve kterých musíte zjistit skutečnou příčinu zvýšení tonusu a odstranit ji. To nelze vždy zjistit pouze inspekcí a jsou nutné další kontroly..

Děložní tón během těhotenství: příznaky

Typicky ženy samy určují svůj zvýšený tón dělohy během těhotenství. Obvykle se to však děje již v pozdních stádiích těhotenství, i když na začátku jsou také zvláštní projevy. V počátečních fázích jsou to tyto:

 • pocit břicha v břiše
 • tahání bolesti, jako při menstruaci
 • bolest v křížové kosti nebo dolní části zad.

V pozdním těhotenství jsou projevy děložního tónu výraznější:

 • snížení objemu břicha
 • děložní zhutnění (je kamenité)
 • bolestivost nebo nepohodlí v děloze a dolní části zad.

Pokud existuje tón dělohy a špinění nebo špinění, je důležité se okamžitě uklidnit a zavolat sanitku, jít spát.

To mohou být příznaky hrozby těhotenského selhání, které je třeba okamžitě vyřešit. Pokud uvidíte lékaře rychle, obvykle můžete své těhotenství uložit..

S fyziologickou hypertenzí obvykle neexistují nepříjemné pocity, je to asymptomatické, které se liší od patologie.

Jak zjistit tón dělohy během těhotenství?

Pro lékařskou diagnózu hypertonicity může existovat několik metod. Nejprve se jedná o gynekologické vyšetření s hmatem dělohy, jakož i ultrazvukové vyšetření k identifikaci tónu.

Podle ultrazvuku je odhalen stav tónu stěn dělohy, zejména podél jeho jednotlivých stěn a v závažnosti. To je důležité vědět zejména v raných fázích těhotenství, protože plod je připevněn ke stěnám dělohy a jeho výživa závisí na jejich stavu.

Existují některá zařízení pro určování tónu dělohy, ale nejsou široce používána. Obvykle je obtížnější identifikovat příčinu tónu, nikoli skutečnost jeho přítomnosti.

Děložní tón během těhotenství: léčba

Nejdůležitějším problémem je otázka, jak snížit tón dělohy během těhotenství. Nejprve musíte poslouchat rady lékaře a odpočívat více, uklidnit se.

Pokud situace není kritická, obvykle se léčba provádí ambulantně, s hrozbou těhotenství je žena hospitalizována v nemocnici. Obvykle se doporučuje:

 • klid na lůžku
 • antispasmodika (papverin, no-shpa)
 • sedativa v kombinaci s magne b6
 • psychoterapie.

Kromě toho se provádí aktivní léčba zaměřená na odstranění příčin děložního tónu.

Pokud se jedná o nedostatek progesteronu, je předepsán Utrozhestan nebo Duphaston, pokud je důvodem nadbytku androgenů antiandrogenní přípravky, léčí toxikózu, odstraňují střevní problémy a snižují tvorbu plynů pomocí stravy.

V přítomnosti závažného stavu se uchýlí k lůžkové léčbě s použitím tocolytik v lécích, systémech a injekcích, provádí aktivní terapii, aby se předešlo předčasnému porodu, a pokud to nebude úspěšné, provede těhotenství alespoň do 28-30 týdnů, období, kdy se narodí novorozenec v předstihu.

Lékaři udělají vše pro to, aby co nejvíce prodloužili těhotenství a odstranili zvýšený tón dělohy před podmínkami normálního porodu.

Pokud máte doma fyziologickou hypertonitu dělohy, můžete provádět cvičení a dechová cvičení, jít na čerstvý vzduch a odpočinout si..

Pokud si však všimnete, že tréninky se staly pravidelnými, bolestivými nebo trvají příliš dlouho, okamžitě se poraďte s lékařem.

Jaká je nebezpečí zvýšeného tonusu dělohy během těhotenství a jak jej snížit?

Hypertonicita dělohy je tendence svalové vrstvy ke kontrakci dlouho před termínem navrhovaného porodu. Tento stav považuje většina porodnických gynekologů za možnou hrozbu ukončení těhotenství. Proto se ženám v takovém stavu obvykle doporučuje odpočinek a předepsané léky, které snižují kontraktilní aktivitu hladkých svalů.

Hypertonicita dělohy: co to znamená?

Děloha ženy se skládá ze tří vrstev: perimetrie - vnější obal dělohy, myometrium, což jsou tři vrstvy svalové tkáně, a endometrium, které děložní dutinu obkládá zevnitř. Je to střední vrstva, myometrium, která je odpovědná za stav svalového tonu dělohy. Během těhotenství se uvolňuje a protahuje, vytváří pro plod pohodlné podmínky, a teprve v předvečer porodu se začne aktivně stahovat a pomáhá tak k narození dítěte. Existuje však kontrakce myometria „mimo plán“, před plánem, což je někdy připisováno důvodům vedoucím k ukončení těhotenství..

Zvýšená kontraktilita hladkých svalů (myometria) zadní stěny dělohy se obvykle nepovažuje za vážný problém. Tažení bolestí v dolní části zad a těžkosti v sakrální oblasti samozřejmě způsobuje ženě nepříjemnosti, ale neohrožují průběh těhotenství. Pro zmírnění příznaků bolesti je možné po dohodě s lékařem užívat léky schválené pro těhotné ženy. V některých případech je hypertonicita zadní stěny obecně asymptomatická a lze ji diagnostikovat pouze pomocí ultrazvuku nebo během vyšetření gynekologem.

Hypertonicita přední stěny dělohy je zcela odlišná. Pokud se objeví její příznaky, měla by žena neprodleně vyhledat diagnózu lékaře. Příznaky hypertonicity dělohy během těhotenství v tomto případě mohou být následující:

 1. Bolest v dolním břiše, podobná menstruační a někdy i perineální bolesti. Pokud se bolest opakuje, může to signalizovat nástup předčasného porodu nebo možného potratu..
 2. Vzhled pocitu „prasknutí“ a těžkosti v oblasti genitálií.
 3. Pocit „zkamenění“ břicha, který ukazuje napětí svalové vrstvy dělohy.
 4. Zvýšená močení a bolest v konečníku, připomínající nutkání k defekaci.
 5. Možné kontrakce v břiše.
 6. Vypouštění a krvácení. Pro matku i plod je hojné krvácení obzvláště nebezpečné, protože je to indikátor závažné patologie, například oddělení placenty nebo potratu. Ale i při malém propuštění se nedoporučuje odložit návštěvu u lékaře.

Tuto podmínku mohou lékaři považovat za hrozbu potratu. Zvýšený tón dělohy během těhotenství a jeho příznaky jsou zvláště nebezpečné během prvního trimestru, protože i když nehrozí spontánní potrat, tvorba trofoblastu, předchůdce placenty, je kvůli příliš vysokému tónu narušena, což se následně může projevit jako porušení normálního krevního toku a fetální hypoxie..

Po dvacátém týdnu děložních kontrakcí nejčastěji nemluví o hypertonicitě, ale o bojích Braxton-Hicks, které nevedou k otevření děložního hrdla, a proto neohrožují průběh těhotenství. Jsou nepravidelné, ne příliš bolestivé, cítí se jako pocit kontrakce v děloze, trvající asi jednu až dvě minuty.

Proč se tonus může zvyšovat a jak určit nebezpečný stav

Mezi vysoce rizikové faktory hypertonicity dělohy patří potrat předchozího těhotenství; SARS přenesená během těhotenství; onemocnění štítné žlázy (hypo- a hyperterióza); těhotný věk před 18 nebo po 35 letech; dysfunkční situace v rodině, včetně ovlivnění emočního stavu žen; přítomnost špatných návyků; obtížné pracovní podmínky.

Zvažte důvody, které vyžadují hypertonicitu, o něco více.

 1. Hlavní příčinou hypertonicity dělohy v těhotenství je hormonální nerovnováha. Hlavní hormon ovlivňující průběh těhotenství - progesteron - snižuje citlivost myometria na různé faktory, které mohou stimulovat kontrakce, a oslabuje kontraktilitu děložních svalů. Jiné stavy však mohou vyvolat zvýšený tón, například hyperandrogenismus - zvýšená produkce mužských pohlavních hormonů a hyperprolaktinémie - zvýšená syntéza prolaktinu - hormonu, který ovlivňuje reprodukční systém ženy.
 2. Dalším důvodem je genitální infantilismus, tj. Nedostatečný vývoj pohlavních orgánů, včetně dělohy. Příliš malá děloha se během vývoje těhotenství nemůže plně protáhnout, což vede k jeho hypertonicitě.
 3. Protahování stěn dělohy kvůli vícenásobnému těhotenství, příliš velkému plodu nebo polyhydramniím.
 4. Fyzický nebo emoční stres. Studie potvrzují, že ženy se zvýšenou hypertonicitou dělohy mají také vysokou úroveň úzkosti [1], často v důsledku objektivních vnějších faktorů - rodinných konfliktů, pracovních podmínek a povahy práce. Problémy v týmu a ve vztazích s vedením, tvrdou fyzickou prací, prací na nočních směnách nebo v nebezpečné práci, časté pracovní cesty - to vše může způsobit hypertonicitu dělohy a vytváří nepříznivé pozadí pro plod.
 5. Strukturální patologické změny v děložní tkáni, jako je endometrióza, hypoplasie, endometritida.
 6. Infekční a virová onemocnění, včetně urogenitálních infekcí. Jakýkoli zánětlivý proces ovlivňuje fyziologii dělohy, snižuje schopnost roztažení stěn a zánět vaječníků často způsobuje hormonální deficit.
 7. Děložní myomy. Přítomnost tohoto benigního nádoru u ženy, zejména u velkého, zvyšuje riziko hypertonicity a dokonce potratu. To je způsobeno snížením volného prostoru pro vývoj plodu a zvýšením kontraktilní aktivity samotné dělohy pod vlivem prostaglandinů uvolněných během ničení fibroidů.

Jak zjistit zvýšený tón dělohy během těhotenství? Lékař může hypertenzi identifikovat třemi způsoby:

 1. Inspekce a prohmatání. Normálně je děloha v uvolněném stavu, žaludek těhotné ženy je měkký, ale pokud je během palpace hypertonicita, děloha se v závažných případech cítí solidně - „zkamenělá“. V tomto případě obvykle bezbolestná procedura způsobuje nepohodlí a bolest u ženy.
 2. Ultrazvuk Ultrazvukové studie mohou spolehlivě určit celkové nebo lokální napětí svalové vrstvy dělohy. Žena nemusí cítit místní tón dělohy, je diagnostikována pouze ultrazvukem. Pokud je v místě připojení chorionu nebo placenty detekován zvýšený tón, může to být spojeno s jejich oddělením a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..
 3. Tonometrie. Je-li to nutné, lze pomocí speciálního vyšetření - tonometrie potvrdit zvýšený tón dělohy, během kterého senzor měří bioelektrickou aktivitu svalů..

Další informace poskytuje poslech srdečního rytmu plodu. Při hypoxii způsobené hypertenzí se srdeční frekvence významně zvyšuje.

Způsoby, jak zmírnit hypertonicitu

Ve vážných případech může lékař doporučit kompletní odpočinek, až po naléhavou hospitalizaci a odpočinek na lůžku. Ale pokud není důvod pro nouzová opatření, pak můžete udržovat každodenní činnost, samozřejmě, eliminovat fyzický a emoční stres.

Za prvé, je možné částečně odstranit hypertonicitu pomocí obvazu, který podporuje žaludek, čímž se odstraní napětí ze zad. Lékaři doporučují obvaz od 17. do 18. týdne a musíte si vybrat jeho typ na základě individuálních charakteristik těhotné.

Za druhé, speciální gymnastika pomáhá snižovat tón dělohy. Například cvičení koček, které je pro většinu školky známé, dává velmi dobrý výsledek: je v poloze kolenního lokte, mírně ohýbejte záda, na několik sekund zůstaňte a uvolněte dolní část zad. Paradoxně však zvláštní dechová cvičení pomáhají uvolnit svaly dělohy. Musíte dýchat zhluboka a pomalu, uvolňovat svaly obličeje a plně se soustředit na proces. Můžete si například představit, jak vzduch nejprve plní plíce, a pak je opouští.

Zatřetí je nutná strava. Nejprve je nutné vyloučit všechny tonické nápoje: kávu, čaj, kakao, nemluvě o sycených nápojích obsahujících kofein. Doporučuje se omezit používání rychlého občerstvení a příliš mastných potravin, majonézy a máslových omáček. Neexistuje zákaz libového masa, navíc je nezbytné hovězí maso, králičí maso, drůbeží maso - jedná se o zdroj bílkovin, železa a hlavně s hypertonicitou hořčík. Hořčík pomáhá uvolňovat hladké svaly. Jeho dalšími zdroji potravy jsou oves, pohanka, otrubový chléb, ořechy.

A nakonec, ve složitých případech, lékař předepíše léky. Kurz obvykle zahrnuje drotaverin a další léky, které pomáhají snižovat tonus dělohy (antispasmodika). Pokud se prokáže, že hypertenze je způsobena hormonální nerovnováhou, může lékař předepsat léky na bázi progesteronu..

Pokud se projeví hypertonicita na pozadí emocionálního vzrušení, doporučuje se sedativa, ale většina z nich, včetně mateřské a valeriánského extraktu, je během těhotenství, zejména v prvním trimestru, zakázána. Hypertonicita dělohy a emoční nerovnováha se často vyskytují s nedostatkem hořčíku, a aby se zlepšil stav, musí být vyloučena hypomagneziémie. Hořčík přípravky normalizují nervový systém, uvolňují nervové napětí, mají mírný relaxační účinek a snižují intenzitu bolesti v podbřišku, někdy po týdnu používání.

Obecně je hořčík již dlouho známý jako prostředek ke snížení tónu dělohy. V takových situacích se tradičně doporučoval hořčík - síran hořečnatý. Ale při perorálním podání je to projímadlo, které může dále zvýšit hypertonicitu. Intramuskulární podání je velmi bolestivé (síran hořečnatý - sůl) a intravenózní podání je výsadou lékařů.

Proto se nyní se zvýšeným tónem dělohy předepisují moderní hořčíkové přípravky, zejména jejich kombinace s vitaminem B6.

Hypotonicita dělohy v první polovině těhotenství tak může přispět k jejímu předčasnému ukončení. Proto se nepokoušejte sami diagnostikovat a léčit zvýšený tón. Pokud se vyskytují bolesti podobné menstruaci v dolním břiše, je lepší se uklidnit, udělat gymnastiku, která pomáhá hladkým svalům uvolnit se, a poté požádejte lékaře o další doporučení..

Jaký lék mohou užívat těhotné ženy?

Těhotenství zvyšuje potřebu hořčíku v těle: je nezbytné pro tvorbu plodu, nervový systém matky a nenarozeného dítěte, udržování dostatečného průtoku krve placentou a normalizaci děložního tónu. Během tohoto období se potřeba hořčíku zvyšuje na 500–700 mg denně [2] (pro srovnání: mimo těhotenství - 350–400 mg denně), proto jeho příjem potravou a vodou nemusí být dostatečný. Nedostatek tohoto makronutrientu během těhotenství je často kombinován s nedostatkem vitaminu B6. Aby se odstranil nedostatek hořčíku, odborníci doporučují výběr léků s maximální absorpcí, ve kterých je hořčík obsažen ve formě organických solí v kombinaci s vitaminem magnesiofixerem B6..

„Magnelis® B6“ a „Magnelis® B6 forte“ - léčiva s optimální kombinací hořčíku a pyridoxinu - obsahují:

 • „Magnelis® B6“ - 470 mg laktátu hořečnatého (odpovídá 48 mg hořčíku) a 5 mg pyridoxinhydrochloridu;
 • Magnelis® B6 forte - 618,43 mg citranu hořečnatého (odpovídá 100 mg hořčíku) a 10 mg pyridoxinhydrochloridu.

„Magnelis® B6“ a „Magnelis® B6 forte“ pomáhají odstraňovat nedostatek hořčíku a snižují svalové křeče a bolest a tento účinek se projevuje jak u hladkých svalů (hypertenze, děložní střeva), tak zúžených svalů ( Není tajemstvím, že těhotné ženy často „snižují“ jejich telata, zejména během spánku). Doplňky hořčíku navíc snižují podrážděnost, obnovují spánek a zlepšují výkon..

Během těhotenství jsou povoleny oba léky. Existují však kontraindikace - například období kojení, závažné selhání ledvin a nedostatek laktázy - kompletní seznam naleznete v pokynech. Před použitím se poraďte s odborníkem.

Do jednoho až dvou měsíců léčby je třeba užít:

 • „Magnelis® B6“ - šest až osm tablet denně;
 • „Magnelis® B6 forte“ - tři až čtyři tablety denně.

Doporučuje se distribuovat indikovanou denní dávku v několika dávkách pokaždé s dostatečným množstvím čisté vody a tablet..

* Počty osvědčení o registraci volně prodejných hořčíkových přípravků ve Státním registru léčivých přípravků:
„Magnelis® B6“ - LSR-008492/08 ze dne 24. října 2008;
„Magnelis® B6 forte“ - LP-003224 ze dne 29. září 2015.

Hořčík během těhotenství lze doporučit k úlevě od děložního tónu. *

* při komplexní terapii

Nedostatek hořčíku může způsobit nervozitu, úzkost a nespavost..

Nahrazení nedostatku hořčíku může pomoci při léčbě záchvatů a během těhotenství zvýšit odolnost proti stresu..

Svalové křeče a otoky - běžný výskyt během těhotenství, který může naznačovat nedostatečnou hladinu hořčíku v těle.

Při výběru preparátu hořčíku je důležité věnovat pozornost požadované denní dávce prvku.

Lék "Magnelis® B."6 forte ”je povoleno během těhotenství vyrovnat nedostatek hořčíku, který se může projevovat symptomy, jako je podrážděnost, svalové křeče a křeče dělohy, časná toxikóza *.

* Je nutná odborná konzultace

 • 1 https://cyberleninka.ru/article/v/patogeneticheskie-mehanizmy-psihosomaticheskoy-komponenty-gipertonusa-miometriya-v-period-beremennosti
 • 2 https://magnelis.ru/upload/doc/correctia_defitsita_magnia.pdf

Respirační gymnastika, fyzická cvičení ve vodě a meditace, pokud jsou správně použity, mohou být pro hypertonicitu dělohy neméně účinné než lékařské ošetření. Taková opatření však lze přijmout pouze s mírnými příznaky. V každém případě, pokud máte podezření na hypertonicitu dělohy, měli byste navštívit lékaře co nejdříve, abyste obdrželi doporučení.

Články O Neplodnosti