Hlavní Analýzy

Co je nebezpečné a jak zacházet s otravou během těhotenství

Otrava během těhotenství je doprovázena zvracením a průjmem.

Co způsobuje otravu

Otrava jídlem je akutní onemocnění, které je spojeno s konzumací potravin s různými druhy toxinů. Ta může být biologického a nebiologického původu. Hlavní typy toxinů:

 • mikrobiální toxiny;
 • přírodní jedy zvířat, rostlin nebo hub;
 • chemické substance.

Nejčastěji se během těhotenství otrava vyvíjí s použitím výrobků nízké kvality. Známky infekčního procesu se objevují, když je potravina infikována stafylokoky, protea, klostridiemi, toxigenními typy Escherichia coli, salmonely. Někdy je diagnostikována detonace, cholera, shigelóza..

Aby se objevil klinický obraz otravy, musí se mikroby množit na produktech a izolovat jejich toxiny. To je doprovázeno výskytem plynových bublin, nepříjemným zápachem nebo změnou barvy. Tato kvalita jídla je obvykle odpudivá. Příznaky těhotné ženy se však mohou objevit po normálně vypadajícím jídle.

Mikroby vylučují několik typů toxinů. U stafylokoků je syntetizován termostabilní typ, který se při varu nebo tepelném zpracování nerozpadne. Toxin může pronikat do jídla z abscesu na kůži rukou potravinářského pracovníka.

Pustulární kožní léze jsou nejčastěji spojeny se stafylokokovou infekcí. Proto je zakázáno pracovat s poškozením pokožky rukou lidem spojeným s vařením, výrobou potravin.

K šíření potravinových infekcí přispívají tyto faktory:

 • porušení hygienických norem;
 • prodloužený pobyt produktů bez ledničky nebo na čerstvém vzduchu;
 • přítomnost infekčních nositelů infekce uvnitř - mouchy, šváby;
 • Nesprávné podmínky prodeje;
 • skladování nebo opětovné použití pokrmů, jejichž doba platnosti vypršela.

Méně často se u těhotných žen při používání jedovatých rostlin a hub vyvíjí intoxikace. Nebezpečí představují houby sebrané samostatně v lese, mezi nimiž není vždy možné rozeznat jedovaté. Pro otravu stačí, že mezi jedlé jedince se skrývá pouze jedna nepoživatelná. Toxické látky se však mohou vyskytovat v dobrých hubách, pokud jsou staré nebo byly shromážděny na nesprávném místě..

Chemická otrava může nastat, když je náhodně nebo úmyslně konzumována. To může být:

 • alkohol a jeho analogy;
 • omamné látky;
 • léky.

Houby a chemikálie vedou k toxickému poškození jater, což je pro těhotné ženy velmi nebezpečné a může způsobit smrt.

Houby mohou způsobit těžké zvracení.

Nebezpečí stavu pro matku a dítě

V závislosti na typu patogenu a jeho množství v těle může dojít k otravě během těhotenství ve třech formách:

Zvracení a průjem jsou hlavní příznaky intoxikace. Vedou ke ztrátě velkého množství tekutin a stopových prvků. Závažnost dehydratace je dána četností a hojností průjmu. Rozlišují se následující stupně dehydratace:

 • 1 polévková lžíce. - žena ztrácí až 3% tělesné hmotnosti;
 • 2 lžíce. - ztráta 4 až 6% hmotnosti;
 • 3 lžíce. - úbytek hmotnosti o 7–9%;
 • 4 lžíce. - hmotnost se snížila o 10% nebo více.

Dehydratace nastává v důsledku ztráty tekutin z krevní plazmy a tkání. U těhotných žen to vede ke zvýšení krevní srážlivosti, riziku trombózy, abrazi placenty a hypoxii plodu. Toxické látky jsou také schopné proniknout placentou do plodu. V počátečních stádiích, dokud se nevytvoří chorion, mohou toxiny mít škodlivý účinek na tkáň embrya nebo vést k potratu.

Poškození jaterních buněk a rozvoj hepatitidy jsou pro těhotnou ženu nebezpečné. Tento stav často vede k závažnému selhání jater, což má za následek zákal vědomí a kómatu. Nerovnováha elektrolytů v krvi se stává spouštěčem ve vývoji křečového syndromu.

Těhotná žena vypadá slabá, teplota stoupá

Klinické projevy

První příznaky otravy se objevují 2-24 hodin po jídle nekvalitní stravy. Patologie může nastat ve formě poškození několika částí zažívacího traktu:

 • akutní gastritida - infekce žaludku;
 • gastroenteritida - poškození žaludku a tenkého střeva;
 • kolitida - postižení tlustého střeva;
 • enterokolitida - poškození tenkého a tlustého střeva.

Někdy je do infekčního procesu zapojen celý trávicí trakt.

Otrava během těhotenství začíná symptomy akutní gastritidy. Žena cítí bolest žaludku, pocit těžkosti, může prasknout. Pocit nevolnosti končí zvracením, doprovázeným slabostí, zimnicí. S mírnou intoxikací stoupá tělesná teplota. Poté, co se zapojí do zánětlivého procesu tenkého střeva, bolest břicha se stává výraznější a řezá.

Průjem při otravě lze snadno odlišit od obvyklé relaxace stolice. Vyznačuje se:

 • vysoká frekvence, více než 5krát denně;
 • zánět plodu;
 • částice nestráveného jídla;
 • plynové bubliny nebo pěna;
 • velké množství tekutiny.

Patologické nečistoty - krev a hlen - se objevují se závažnými infekčními lézemi střeva salmonelou, shigellou, úplavicí tyčinkou.

Těžká intoxikace je doprovázena vysokou tělesnou teplotou, která může stoupnout nad 38 ° C. V některých případech je známkou závažného stavu absence horečky se snížením teploty pod 36 °.

Další kritéria pro těžkou otravu jsou:

 • výrazná slabost, ztráta síly;
 • suché sliznice a kůže;
 • modré končetiny;
 • silná bolest svalů a kloubů;
 • rychlé dýchání;
 • tlumené srdeční zvuky, ale výrazná tachykardie;
 • snížení krevního tlaku;
 • vzhled zvracení více než 15krát denně;
 • průjem častěji 20krát denně;
 • silná bolest břicha;
 • křeče.

S mírnou formou patologie trvá 1-3 dny. Může být vyléčen doma. Ale ve vážných případech se známkami dehydratace potřebuje těhotná žena hospitalizaci na infekčním oddělení. Pokud existuje podezření na otravu houbami nebo chemikáliemi, je žena hospitalizována na oddělení toxikologie nebo resuscitace..

Co zahrnuje diagnostika

V první fázi diagnózy jsou vyhodnoceny stížnosti na stav, frekvenci průjmu a zvracení. Navazuje se spojení s použitím nestandardních výrobků nebo nebezpečných látek. Podle povahy stolice může lékař určit úroveň poškození zažívacího traktu a podezření na nebezpečné infekce.

Pro stanovení typu patogenu je oseta stolice. Je důležité to udělat před použitím antibiotik. Nezapomeňte vyhledat následující infekce:

V nepříznivé epidemické situaci se vyšetřují stolice na choleru a rotaviry..

Biochemický krevní test je nezbytný pro stanovení krevních elektrolytů, stanovení funkce jater. Kromě toho lze použít sérologické testy, ultrazvuk břišní dutiny, studii zvracení nebo praní vody. Pokud horečka přetrvává několik dní, krevní kultura se během léčby vysévá na krevní kulturu.

Při otravě jídlem se provádí krevní testy

Jak se vypořádat s otravou

Co dělat s toxikinfekcí závisí na stavu ženy. S mírným onemocněním, zvracením méně než 5krát denně, můžete zkusit vypořádat se s nemocí sami. Pro ošetření v první den je nutné úplně odmítnout jídlo a spotřebovat velké množství tekutiny, aby se doplnila jeho rovnováha. Voda přinese jen malý užitek, musíte se vyrovnat ztrátě iontů. Tomu napomáhají speciální roztoky rehydratačních solí, které se prodávají v lékárně ve formě prášku. Měl by být rozpuštěn v čisté vodě a opíjen tak často, jak je to možné během dne.

Navíc si můžete připravit kompot ze sušeného ovoce. Obsahuje hodně draslíku, což pomáhá obnovit srdce a svaly.

Co mohu jíst od druhého dne nemoci:

 • lepkavé cereálie;
 • libové tukové maso;
 • suchý bílý chléb;
 • nízkotučné kefír.

Vyloučit ze stravy čerstvou zeleninu a ovoce, mastné, smažené a jakékoli jiné pokrmy, které mohou poškodit sliznici. Ženy, které jsou hospitalizovány, jsou přiděleny.

Pro průjem použijte loperamid, Imodium je zakázáno. Tyto léky potlačují peristaltiku a podporují retenci toxických látek v těle..

Při těžké dehydrataci je nutné doplnit rovnováhu kapalin a elektrolytů, které nelze provést orálně. Žena je hospitalizována.

Otrava je nebezpečná pro těhotné ženy, v pozdějších fázích může vést k hypoxii plodu, k těžké dehydrataci. Nastávající matka proto musí pečlivě sledovat svoji stravu a nejíst podezřelá jídla.

Co je skutečně nebezpečné pro dítě během těhotenství

Fakta a fikce: co je pro dítě opravdu nebezpečné.

Vaším nejdůležitějším úkolem je chránit vaše dítě před nebezpečnými toxiny, chemikáliemi, nekvalitními potravinami a vlastními špatnými návyky. Ale co přesně je to nebezpečí? Kromě hlavních faktorů, jako jsou drogy, alkohol a kouření, probereme několik dalších:

Letištní detekční zařízení. Jsou bezpečné pro těhotné ženy. A nedovolte jim, aby vás trápili na vaší romantické cestě, na které se může stát některá důležitá událost.

Kofein. Dobrým nápadem je snížit množství kávy, kterou pijete ráno. Nezapomeňte: kofein se nachází v kávě, čaji, sodě a čokoládě. Jeden nebo dva šálky nebude bolet. Nepoužívejte více než 300 mg kofeinu denně a vše bude v pořádku s vaším plodem. V šálku kávy s objemem 220 ml, přibližně 95 mg kofeinu a v šálku vysoce kvalitní silné kávy - ještě více.

Sýr. Ne všechny sýry jsou potenciálně nebezpečné, ale bakterie lze nalézt v měkkých nepasterizovaných. Vyhněte se Brie, Stilton, Camembert, Roquefort, Fet a podobně.

Chlorin Chemikálie v bazénech jsou považovány za bezpečné. Plavání na zádech, uvolňující, je tak příjemné, zvláště když jste již „velmi“ těhotní a vše bolí a bolí. Plavání je velmi prospěšné pro uvolnění svalů nohou a prevenci křečových žil..

Křehké pečivo a košíčky. Syrová vejce v těstě a ve směsích mohou obsahovat bakterie Salmonella. Pokud si chcete vychutnat cookies a muffiny, ujistěte se, že jsou pečené..

Elektrické přikrývky, jacuzzi a sauny. Během prvního trimestru by tělesná teplota ženy neměla být vyšší než 38 ° C. Pokud tato známka překročí alespoň deset minut, je riziko potratu nebo poškození nervové trubice plodu velmi vysoké. Elektrické přikrývky jsou obecně bezpečné, ale pokud máte obavy, raději se schovávejte běžnou přikrývkou nebo nechte svého partnera, aby vás zahřeje.

Ryba. Dlouhodobě žijící dravé ryby ve stravě jsou škodlivé pro nervový systém plodu, protože mohou obsahovat velké množství methylmertu a polychlorodifenylu. Vyvarujte se lofolatilu, žraloka, kanice (mořského vlka), marlína, mečouna a makrely. Dobrá zpráva: konzervovaný tuňák v moderování je bezpečný.

Páry barev a čisticích prostředků. Z lékařského hlediska jsou vodní emulze a olejové barvy bezpečné. Budoucí matka může dobře malovat samotnou školku. Pokud se cítíte bezhlavě, okamžitě vyrazte na čerstvý vzduch. K ochraně těla před chemikáliemi používejte přírodní čisticí prostředky.

Zbarvení, permanentní permanent, narovnání nebo obnovení horkých vlasů. Chemikálie pro péči o vlasy jsou považovány za bezpečné, ale kvůli věrnosti můžete počkat až do konce prvního trimestru. Dříve byl v těchto postupech používán nebezpečný formaldehyd. Jen se ujistěte, že se nepoužívá. Těhotenství není důvodem k zastavení péče o vlasy!

Voskování. Tento postup je bezpečný (a může být dokonce nezbytný pro potlačení aktivního růstu vlasů).

Bylinné čaje. Neexistuje důkaz, že by použití čaje a bylin v malém množství mohlo způsobit nepříznivý výsledek těhotenství. Některé čaje dokonce pomáhají se špatným zdravím (maliny a zázvor na toxikózu, heřmánek při poruchách trávení, balzám citronu pro nespavost a úzkost). Poraďte se se svým lékařem..

Jízda na koni, lyžování a basketbal. Doporučujeme, abyste se vyhnuli jakékoli činnosti, při které byste mohli spadnout a narazit.

Párky v rohlíku a párky. Tyto produkty mohou obsahovat patogeny listeriózy. Mohou být konzumovány s mírou a se správnou přípravou. Pokud toužíte po tureckém sendviči, kupte čerstvé maso v důvěryhodném supermarketu. Tatarák z hovězího masa a jiná jídla ze syrového masa mohou obsahovat bakterie. Lepší je vyloučit ze stravy.

Vést. Olovo snadno vstoupí do placenty z krve matky. Vyvarujte se kontaktu s olověnými barvami, stavebními materiály a vodovodními trubkami. Pokud potřebujete něco opravit, zavolejte průvodce.

Kočičí podnos. Pouliční kočky mohou být nositeli toxoplasmózy - onemocnění, které může způsobit potrat, slepotu a mentální retardaci dítěte. Pokud potřebujete vyměnit výplň v zásobníku, noste rukavice nebo požádejte partnera nebo jiné členy rodiny, aby to provedli. Paraziti toxoplazmózy mohou být také v zemi, proto si po rozrušení v zahradě důkladně umyjte ruce.

Mikrovlny Moderní modely mají radiační ochranu a jsou považovány za bezpečné..

Pedikúra a masáž chodidel. Můžete a dokonce musíte udělat pedikúru, abyste se cítili krásně, ale ujistěte se, že váš pán používá sterilní nástroje. Přes zvěsti neexistuje žádný lékařský důkaz, že masáž nohou může vést k předčasnému porodu. Pokud se necítíte dobře, zastavte pána, vypijte vodu a odpočiňte si. Pokud nevolnost přetrvává, okamžitě vyhledejte lékaře.

Pesticidy Nechte svou zahradu pěstovat plevel, nechte mravence a můry být pohodlné ve vašem domě a svetrech, nechte japonské keře polykat všechny vaše růžové keře. Všechny insekticidy, herbicidy a fungicidy jsou pro plod nebezpečné. Nepoužívejte je během těhotenství.!

Plazi. Bakterie salmonel mohou být přenášeny trusem želv, hadů a ještěrek, takže se vyhněte kontaktu s těmito zvířaty nebo si důkladně umyjte ruce po dotyku..

Péče o kůži. Před použitím kosmetického přípravku se seznamte s jeho složením. Odstraňte krémy a pleťové vody obsahující deriváty vitaminu A, zejména proti stárnutí. Accutane, droga vitaminu A pro léčbu akné, je pro plod zvláště nebezpečný. Nepoužívejte jej. Bohužel nyní, když vaše pokožka nevyzerá o nic lépe než kůže dospívajícího pizzy, s tím nelze nic udělat. Je čas si obléknout tričko s nápisem „Baby on board!“ s velkou šipkou směřující dolů a odvádějící pozornost od tváře.

Sushi. Vyhněte se syrovým rybám a ústřicím, protože mohou obsahovat parazity.

Solárium. Ultrafialové záření je pro rostoucí dítě naprosto bezpečné. Ale proč to potřebuješ opálení, když už svítíš radostí??

Tetování Velké riziko infekce. S tetováním "Mami", které jste vždy chtěli bodnout, musíte počkat.

Bělení zubů. Laser a běžné bělení je zcela bezpečné. (Bílé zuby odvádějí pozornost od vašeho rostoucího bříšku, čímž se snižuje riziko, že se na ně někdo dotkne zvenčí. Viz strana 116.)

Zobrazovací terminály. Monitor elektromagnetického záření je považován za bezpečný.

Rentgenové záření. Malé záření není škodlivé.

Jóga. Ideální komplexy cvičení určené speciálně pro těhotné ženy. Jóga Bikram, která se praktikuje v místnosti s teplotou 40 ° C, je však pro plod potenciálně nebezpečná, zejména v prvním trimestru..

Konzultace s gynekologem. Dopřejte si pedikúru, pokud opravdu chcete. Nebojte se, díky masáži nohou se do nemocnice nedostanete včas. Pokud by stimulace chodidel byla skutečně příčinou předčasného porodu, pak by lidstvo dávno vymřelo, protože neustále musíme chodit!

Může být dítě během pandemie počato??

Stejně jako práce, pracovní neschopnost a rady lékaře pro ty, kteří plánují mít dítě nebo jsou již v situaci epidemie nové infekce koronaviry.

Foto: TASS / Dino Stanin / PIXSELL

Coronavirus změnil životy milionů lidí na celé planetě. V souvislosti s finanční krizí, která nastala v období COVID-19, přijala společnost řadu nových zkušeností. Nejtěžší věcí v tomto tak obtížném období byly těhotné ženy. Není známo, jak virus, který dosud nebyl plně studován, ovlivní matku a plod..

5-tv.ru zjistil, zda je možné otěhotnět s koronavirem, jak otěhotnět a jaká rizika pro plod těhotné ženy budou čelit během období izolace kvůli COVID-19.

Mohu otěhotnět s koronavirem?

Ti, kdo plánují doplnění v rodině, se často zajímají o to, zda je možné otěhotnět novou infekcí koronaviry. Odborníci připomínají, že tento problém není zcela pochopen. V současné době lékaři nemají úplný obrázek o průběhu COVID-19 u těhotných žen a o tom, jak to ovlivňuje vývoj plodu..

Neexistují žádné údaje o účinku koronaviru na reprodukční systém. globallookpress.com / Alexander Schnurer

Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v zemi se doporučuje odložit požadované těhotenství až do konce pandemie koronaviru. Údaje o účinku koronaviru na početí však dosud nejsou k dispozici. Je pravděpodobné, že žena může otěhotnět, i když je infikována COVID-19. Přítomnost neznámého onemocnění však může způsobit komplikace jak pro matku, tak pro dítě.

Avšak i v případě úspěšného těhotenství bude budoucí žena v porodu během epidemie obtížnější než obvykle.

Jaká je nebezpečí izolace těhotných žen?

V případě těhotenství v podmínkách izolace je žena zbavena řady služeb a svobod, které ona a její dítě potřebují. Odborníci obvykle doporučují budoucím matkám časté procházky na čerstvém vzduchu a předepisují lékařský dohled. Ve druhém případě, po otěhotnění, bude žena muset každý týden navštívit nemocnici, kde je také ohroženo nakažením novou infekcí koronaviry.

Nedostatek fyzické aktivity může také negativně ovlivnit zdraví nastávající matky a jejího dítěte. Jak víte, nadváha u porodu u ženy může vést ke složitým porodům. Kromě toho, dítě počaté během období stresu může být narozeno s duševními poruchami..

Lékaři doporučují odložit požadované těhotenství až do konce epidemie. TASS / Metzel Michail

V březnu časopis Nature Communication publikoval studii vědců z University of Maryland. Podle výsledků vědecké práce je stres schopen změnit složení spermií, což negativně ovlivňuje vývoj mozku plodu. V tomto případě se zvyšuje riziko dětí s psychickými poruchami.

V souvislosti s bojem proti epidemii koronaviru může těhotná žena čelit řadě nových problémů. Jednou z nich je práce v období rozsáhlých neprozkoumaných nemocí ve městě..

Těhotenství a práce s koronavirem

Zatímco většina Rusů sedí doma, podniky podporující život nadále fungují. Mezi ně patří nejen továrny a továrny, ale také obchody s potravinami a lékárny. Mezi pokladníky a prodejci jsou také těhotné ženy.

Nastávající matky jsou chráněny před infekcí zvýšenou hygienou rukou a domácím antiseptikem. Těhotná žena však často stále zachytává sezónní nachlazení, jehož léčba během období zuřící epidemie koronaviru je plná komplikací. V tomto případě se doporučuje čerpat zákonnou nemocenskou dovolenou..

Jak získat nemocenskou dovolenou pro těhotné ženy s epidemií koronaviru

Na pozadí epidemie COVID-19 v zemi je těhotná žena vystavena mnohem většímu stresu než obvykle. Je známo, že takové emocionální výbuchy mají nejhorší dopad na vývoj plodu..

Po přečtení pochybných informací v sociálních sítích o koronaviru těhotné pacientky vůbec nevědí, jak odlišit falešné od pravdy. Těhotné ženy dnes často přicházejí na pracovní neschopnost, aniž by vykazovaly příznaky stejné SARS, nemluvě o nešťastném koronavírusu COVID-19.

V takovém případě může lékař odmítnout vydat nemocenskou dovolenou, protože očekávání dítěte samo o sobě není nemoc. Pokud jde o pracovní neschopnost těhotných žen, její problém nastává za určitých podmínek.

V epidemii je důležité, aby těhotné ženy omezily návštěvy nemocnice. globallookpress.com / Christian Vorhofer

Jak a kým je těhotná žena vystavena pracovní neschopnosti

Těhotná žena může požádat lékaře nebo gynekologa o nemocenskou dovolenou, která ji pozoruje, když nastane 30. týden těhotenství (pokud se očekávají dvě nebo více dětí, 28.). To je stanoveno v článku 255 zákoníku práce Ruské federace.

Jaké jsou příznaky těhotné ženy?

 • Časté nevolnosti.
 • Těžká toxikóza.
 • Riziko potratu.
 • Infekční nebo pohlavně přenosné nemoci.
 • Častá bolest.

Během období epidemie koronavirů COVID-19 lékaři doporučují, pokud je to možné, izolaci z oblastí s vysokým přeplněním. Zároveň by budoucí matka neměla zapomenout na plánované návštěvy u dohlížejícího lékaře. Během boje proti infekci koronaviry však musí těhotné ženy navštěvovat konzultace na klinikách pouze v případě potřeby. Za jiných okolností by měly být všechny objasňující otázky položeny dálkově..

To platí zejména pro ženy, které jsou těhotné poprvé. První těhotenství je zcela nová zkušenost v životě dívky. Za normálních okolností se těmto pacientům doporučuje pravidelně navštěvovat konzultace se svým gynekologem. Během období samostatné izolace způsobené epidemií koronaviry však lékaři radí těhotným ženám, které jsou stále těhotné poprvé, aby omezily svůj přístup na ulici a objevily se v nemocnicích v naléhavé potřebě.

Vydání pracovní neschopnosti těhotné ženy je způsobeno 255. čl. Zákoník práce Ruské federace. TASS / Anthony Devlin

Práce těhotná s epidemií koronaviru

V dubnu navrhla Olga Pavlova, členka Státního výboru pro práci, sociální politiku a záležitosti veteránů Duma, poskytnout těhotným ženám placenou nemocenskou dovolenou v důsledku epidemie COVID-19. Podle politika se častěji objevovaly případy odmítnutí získat zaměstnání u těhotných žen.

Ženy jsou znepokojeny vlastním i dětským zdravím a jsou nuceny se neobjevit na pracovišti. Budoucí žena v práci však ztratí zdroj příjmu. TASS uvádí, že tato iniciativa navrhuje převést těhotné ženy na vzdálenou práci s plným platem.

Nejnebezpečnější příznaky během těhotenství

V těle těhotné ženy dochází k mnoha změnám. Ne každý z nich je důvodem, proč běžet k lékaři. Ale jak rozlišit kritickou situaci od obyčejné?

Požádali jsme o porodníka-gynekologa, Ph.D. Tatyana Rumyantseva hovoří o nejnebezpečnějších symptomech.

Zvýrazněno „Nové“

Zvažte dva typy: krvavé a vodnaté. V prvním případě byste samozřejmě neměli váhat a zůstat bez lékařské pomoci. Krev může být signálem, potratem a mrtvým těhotenstvím. I když určité množství průtoku krve v prvním trimestru lze považovat za variantu normy, není možné bez lékaře určit, zda je problém či nikoli..

Standardem je hojný průhledný výboj ve většině případů u těhotných žen. Pokud však došlo ke změnám v množství a kvalitě sekrecí rychle, je lepší navštívit lékaře. Je velmi obtížné určit, zda se jedná o únik plodové vody nebo ne.

Speciální testy těsnění, které údajně detekují netěsnost, jsou špatně pochopeny. Kromě toho pouze lékař může určit kandidózu a jiná infekční onemocnění, která mohou způsobit nadměrné propuštění.

Bolest při prasknutí močového měchýře se necítí. A pokud si nelze všimnout odtoku plodové vody, je jejich únik méně patrný. Ale nečinnost v tomto případě nemůže být.

Nedostatek pohybu

Od okamžiku, kdy se začnete pohybovat (obvykle kolem 20. týdne), je nutné neustále sledovat aktivitu pohybů plodu. Pokud během 12 hodin těhotná žena po dlouhou dobu nepocítí pohyby, je lepší udělat ultrazvuk.

Další metodou pro detekci pohybů je ležet na levé straně po dobu dvou hodin. Pokud v této situaci nic necítíte, jděte k lékaři.

Pokud jde o příliš aktivní pohyby, pak v nepřítomnosti bolesti a krve - to je normální.

Nejčastěji je změna pohybů dítěte spojena s hypoxií, tj. Hladovění kyslíkem. Příčiny hypoxie mohou být různé: je to chudokrevnost, cukrovka a fetální choroby a mnohem více. V každém případě může lékař potvrdit nebo vyvrátit diagnózu podle výsledků ultrazvuku a CTG.

Bolest břicha

Při jakékoli bolesti břicha je nejlepší ihned konzultovat lékaře. Samozřejmě, že nejčastěji tažná bolest níže nenaznačuje žádný konkrétní problém. U prvního a třetího trimestru je taková bolest ve většině případů normální. Na začátku těhotenství k tomu přispívají napínací svaly a zvětšující se děloha..

V pozdějších stádiích může při takové bolesti dojít k tréninkové bolesti. Diagnózu by však měl stanovit lékař. Pouze on může rozpoznat stejnou hrozbu potratu.

Pokud máte pocit, že váš žaludek bolí, a zejména pokud to bolí jinak, ne jako obvykle, okamžitě vyhledejte gynekologa. Je nutné vyloučit hrozbu potratu a dalších komplikací těhotenství, kolických ledvin, akutního apendicitidy a nemocí žlučníku..

Takzvaný tón je typický pro většinu žen v prvním trimestru. To je přirozené, protože děloha je svalový orgán, je charakterizována kontrakcemi. V mezinárodních standardech není v raných fázích běžné bojovat s tónem. Pokud však žaludek začne neustále kámen, je lepší se gynekologovi zdát.

Neustálé zvracení

Doktor není schopen vést známý životní styl, musí si stěžovat na nevolnost a zvracení. I když zvracíte pětkrát denně, neznamená to vždy žádné komplikace. Pokud vám tato podmínka znemožňuje normální život, můžete se svolením gynekologa vyzkoušet běh kapek.

Nevolnost je běžná pro většinu těhotných žen. Pokud však nevolnost začíná po 9 týdnech, jedná se o rušivý příznak. Možná existují problémy s orgány gastrointestinálního traktu (zejména s močovým měchýřem).

Bolest při močení

Zánět genitourinárního systému není zdaleka tak bezpečný, jak se běžně věří u těhotných žen. Sama cystitida, pokud je včas detekována a rychle vyléčena, nemá vliv na stav plodu. Zánět, který začal v genitourinárním traktu, však není vtip. To může vést k infekčním komplikacím plodu, ukončení těhotenství a poporodní komplikace..

Teplo

To znamená, 38,5 stupňů a více. Tato teplota může být skutečně snížena, ale k tomu musíte navštívit lékaře. Záměrně neposkytuji seznam schválených léků, abych se vyhnul samoléčbě. Z nějakého důvodu jsme přesvědčeni, že mnoho léků je naprosto bezpečné..

Pokud máte obyčejný mírný ARVI s rýmou a bolestmi v krku, pak zpravidla potřebujete odpočinek a dostatek pití. S tím se dokáže vyrovnat i samotné tělo..

Pokud je tělesná teplota pod 38,5 stupně, musíte navštívit lékaře, pokud se stav zhoršil.

Vysoký krevní tlak a otok

Samy k otoku dochází u 85% těhotných žen, to je běžná věc. Stejně tak bychom neměli panikařit, když přibýváte na hmotnosti 20 kilogramů. Preeklampsie je však mnohem méně běžná. Během preeklampsie trpí cévy, ledviny, játra, mozek a další orgány matky. To vše negativně ovlivňuje zdraví dítěte. Abyste se vyhnuli problémům, musíte pravidelně provádět močový test na přítomnost bílkovin v něm (neměl by být normální) a kontrolovat krevní tlak.

Jak tekutina, tak bílkoviny by měly být přijímány pravidelně..

Pád

Pokud jste tvrdě nezasáhli a nemáte pocit, že se dítě pohybuje stejně intenzivně jako dříve, je vše v pořádku. Ve většině případů břišní svaly, děloha a plodová voda chrání dítě dobře, když matka padá.

Pokud máte velké obavy z toho, co se stalo, všimli jste si nového výboje a bolesti, je lepší se uklidnit a udělat ultrazvuk. V některých případech může neškodný pád vyvolat placentární narušení a dokonce i předčasný porod.

O jaké týdny těhotenství se musíte starat?

Pro každou těhotnou ženu není tajemstvím, že při porodu dítěte až do samého narození existují nebezpečná období. Obvykle jsou rozděleny do konkrétních týdnů a mají své vlastní faktory..

Vývoj dítěte v trimestrech těhotenství:

I trimestr (od 1 do 15 týdnů těhotenství)

Druhý trimestr

Třetí trimestr

Jaké je nejnebezpečnější období během těhotenství

Těhotenství je pro ženu šťastným obdobím, ale neméně vzrušující. Během porodu dítěte jsou kritická období, kdy je nejzranitelnější. Hodně záleží na období vývoje dítěte. Každý trimestr má svá kritická období..

I trimestr (od prvního do 15. týdne těhotenství)

V této fázi je kritické, že vajíčko plodu nemusí dosáhnout dělohy a získat oporu dříve, dokonce i ve vejcovodech. Dalším nebezpečím je spontánní potrat, ale ve velmi brzkém termínu se to prakticky necítí, ale o něco později je to už bolestivé. Až do 15. týdne, kdy se vytvoří placenta, je pravděpodobnost ztráty embrya poměrně vysoká, hlavně kvůli nedostatečnému množství hormonu progesteronu, který pomáhá chránit plod.

Na začátku těhotenství (zejména 2-3 týdny), které si žena nemusí být vědoma, existuje riziko narušení implantačního procesu vajíčka. Tato situace může nastat z několika důvodů:

 • Anomálie ve vývoji embrya
 • Děložní myomy
 • Jizva na děloze po císařském řezu, další operace
 • Poranění endometria (po potratu nebo zánětlivých procesech)
 • Anomálie ve struktuře dělohy
 • Poruchy ženského těla
 • Stres a cvičení
Další nebezpečné týdny těhotenství, zvažte 4-6. V této době se formují orgány a systémy dítěte. Riziko rozvoje patologií a abnormalit se výrazně zvyšuje.
Stejně důležité období během těhotenství je 8-12 týdnů. Kdy je tvorba placenty přímo. Hormonální poruchy se mohou stát hrozbou pro těhotenství, z nichž hlavní jsou:
 • Poruchy funkce štítné žlázy
 • Ovariální dysfunkce
 • Zvýšené hladiny mužských pohlavních hormonů (androgenů) v ženském těle
U těchto pórů není břicho vůbec vidět, dítě má velmi malou velikost a pokud máte pocit, že vaše spodní břicho tahá nebo špiní, je to skvrna, poraďte se s lékařem, může to být hrozba potratu.

II trimestr (od 15 do 27 týdnů těhotenství)

Toto období je relativně bezpečné, těhotenství probíhá normálně a bez poruch, ale asi za 15 nebo 17 týdnů se mohou objevit různé poruchy, které přispívají k potratu. Jsou to hlavně infekce a patologické procesy v děloze.
Placenta previa je také důležitá, pokud je nesprávná, může to mít za následek ztrátu dítěte. Norma je, když je placenta umístěna blíže ke spodní části dělohy podél přední nebo někdy její zadní stěny. Neobvyklé umístění placenty je úplné nebo centrální (celá placenta je umístěna ve spodní části dělohy a překrývá vnitřní hltanu děložního čípku). K dispozici je také částečná placenta previa - marginální (pokud nejsou uzavřeny více než 1/3 otvory) a boční (když až 2/3 děložního vývodu jsou placentou uzavřeny).

Dítě můžete ve druhém trimestru ztratit také kvůli isthmicko-cervikální nedostatečnosti (ICI) - to je stav, při kterém se svaly dělohy uvolňují pod vlivem hmoty plodu a častého tónu. Výsledkem je otevření děložního hrdla, což může vést k předčasnému porodu. V lidech se ICI nazývá „cervikální slabost“. Slabá nebo příliš krátká děložní čípek se může otevřít pozdě, proto, pokud je taková patologie detekována, jsou přijata radikální opatření - stehy jsou umístěny na dělohu, aby žena mohla dítě porodit.

Kritické období druhého trimestru je 18–22 týdnů. Přímo v tomto okamžiku může být hrozbou pro těhotenství infekční onemocnění přenášená sexuálně. Příčinnými původci infekčních chorob jsou:

 • Chlamydie (umístěná výhradně na sliznicích, ovlivňující zpravidla genitourinární systém, dýchací cesty, sliznice očí, kloubů)
 • Mykoplazmy a ureaplasmy - se obvykle nacházejí na sliznicích urogenitálního traktu. (příznaky onemocnění: nepohodlí a svědění v oblasti genitálu, mírný průhledný výtok, bolest při močení, stejně jako pocit bolesti v dolním břiše)
 • Herpes virus - jsou ovlivněny sliznice a kůže
 • Lidský papillomavirus (HPV) - šíří se na kůži a sliznicích v místech vyrážky (neproniká krví)
 • Vaginální Trichomonas - žije na lidských sliznicích.
 • Treponema pallidum - původce syfilis
 • Neisser gonococcus - ovlivňuje sliznice genitálií
 • Houbovitá houba Sandida - výsadba sliznice genitálií

III trimestr (od 28. týdne těhotenství)

Období aktivního růstu dělohy a plodu klesá na 28-32 týdnů. V posledním trimestru také existuje nebezpečí předčasného porodu. Až 32 týdnů je dítě velmi těžké přežít mimo děloze. Nebezpečí porušení stavu plodu a následně předčasného narození dítěte může způsobit některé komplikace, jako například:

 • Placentární abrupce - předčasné oddělení placenty od děložní stěny.
 • Gestóza (pozdní toxikóza) - komplikace stavu těhotné ženy v důsledku porodu.
 • Placentární nedostatečnost (PN) - porušení funkcí placenty.
 • Polyhydramnios nebo oligohydramnios - příliš velké (více než 2 litry) nebo nedostatečné (méně než 600 ml) množství vstupu.
 • Hormonální poruchy v ženském těle.
 • Vážné infekce.

V této době může dojít k „hladovění“ dítěte z důvodu vyčerpání placenty z různých důvodů, například,
matka je nakažená (chřipka, SARS, pohlavně přenosné nemoci, potravinové infekce atd.).

Co je nebezpečné SARS během těhotenství

Jsou hnědé výboje nebezpečné během těhotenství

Závisí to na době těhotenství a důvodech, které vyvolaly propuštění hnědého. Na začátku těhotenství může vzhled hnědého, nikoli hojného výtoku naznačovat, že se vajíčko plodu fixovalo v děloze. Další věc je, pokud je takový výtok doprovázen bolestí, zvýšením tělesné teploty, nepříjemným zápachem. Může to být signál:

 • Ektopická koncepce.
 • Drift bublin.
 • Předčasný potrat.
Pak musíte vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve.
Bez ohledu na cokoli je důležité, aby žena, zejména pokud je v poloze, zůstala v klidu. Pokud máte nepříjemné pocity a různé, nepochopitelné výboje, je lepší poradit se s lékařem, možná se nestane nic špatného, ​​a pokud se jedná o poplach, včasná intervence odstraní nežádoucí důsledky.

Výrobky, které jsou zakázány a povoleny těhotnými ženami

Plná a bezpečná strava během těhotenství je klíčem k pohody a zdraví nastávající matky a dítěte. Proto během těhotenství musí nastávající matka správně jíst, vyhýbat se škodlivým látkám, které mohou zabránit normálnímu vývoji dítěte. Jak víte, v mnoha nastávajících matkách s nástupem těhotenství, změnami stravovacích návyků, existuje touha jíst potraviny, které žena předtím nekonzumovala. Je to kvůli nedostatku určitých stopových prvků v těle. Všimněte si neodolatelné touhy jíst něco, co není zdravé, musíte předat kompletní krevní obraz. Když se nastávající matka dozví o situaci, doporučuje se seznámit se s jídly, která jsou během těhotenství zakázána, protože mohou poškodit nenarozené dítě. A také se dozvědět o produktech, které jsou užitečné a doporučené pro použití..

Seznam zakázaných těhotenských produktů

Seznam obsahuje produkty, které mohou výrazně poškodit zdraví nenarozeného dítěte, a proto lékaři doporučují tyto produkty zcela vyloučit ze stravy těhotné ženy, jako například:

Jakékoli alkoholické nápoje, dokonce i v malé dávce, mohou narušovat normální pohyb kyslíku do buněk v těle, což narušuje normální metabolismus. Děti, jejichž matky pily alkohol, se mohou narodit předčasně a s nízkou hmotností nebo s kostní deformitou. Duševní schopnosti těchto dětí jsou výrazně za vrstevníky.

Alkoholické nápoje
Fast FoodHamburgery, hranolky, párky v rohlíku, instantní nudle a jiné snídaňové cereálie obsahují E-doplňky a glutamát sodný.
Uzené masoSyrová uzená klobása, hrudník a další produkty studeného nebo horkého kouření obsahují mnoho karcinogenů, které nemohou být prospěšné pro nenarozené dítě, a ve velkém množství vyvolávají výskyt rakovinných buněk.
Špatně vařené (smažené) maso nebo ryby, sushi, mořské plody
Syrová vejce, čerstvé mléko
Polotovary
Houby
Konzervy (konzervy, domácí výrobky)
Sýry s plísní, měkké sýry (Camembert, Brie)
Tuňák, žraločí maso a mečoun, kaviár, rak
Margarína a její náhražky

Všechny tyto produkty jsou silnými alergeny.

Při zkoumání složení přípravku na obalu by měla žena věnovat pozornost regulátorům kyselosti, konzervačním látkám, barvivům, emulgátorům, látkám zvyšujícím chuť, protože ovlivňují játra a pankreas jak matky, tak dítěte!

Po prozkoumání seznamu zakázaných potravin může mít budoucí matka otázku: co jíst vůbec? Ale nebojte se, s výjimkou škodlivých produktů, bude zde mnohem více chutných, výživných a zdravých produktů. Budou diskutovány později..

Správná výživa a zdravé potraviny během těhotenství

Správná výživa těhotné ženy je klíčem k úspěšnému a snadnému porodu, při zachování zdraví samotné těhotné ženy a narození zdravého dítěte.

O tom, jak správně jíst a co potřebujete a co můžete během těhotenství jíst, budeme diskutovat dále.

Drůbeží maso
Nízkotučné ryby a masoCennými zdroji bílkovin jsou nízkotučné odrůdy masa (telecí, králičí maso) a ryb (treska obecná, treska bezvousá, pollock, navaga, treska jednoskvrnná). Jejich použití je nesmírně důležité, protože do těla dodávají vápník, vitaminy B, vitamíny D, železo, fosfor.
Zelenina, ovoce a bobuleTéměř vše je povoleno, nezapomeňte jen na individuální vlastnosti těla. A také, aby bylo vše před použitím důkladně omyto a spotřebováno pouze čerstvé.
Mléčné výrobkyTvaroh, kefír, fermentované pečené mléko, jogurt, všechny tyto výrobky jsou neuvěřitelně užitečné, protože jsou obohaceny o uměle pěstovanou mikroflóru, jmenovitě bifidobakterie a laktobacily.
Mořské řasy, chobotnice, mušle, krevety, krabPřináší nepopiratelné výhody během těhotenství. Obsahují malé množství tuku, ale na druhé straně jsou úplným zdrojem bílkovin a ve složení stopových prvků. Nezapomeňte však na spotřebované množství mořských plodů, protože některé z nich mohou obsahovat rtuť a další těžké kovy..
Cereálie
Celozrnný chléb, celozrnný chléb s otrubami

Látky v sušeném ovoci zadržují vápník v těle, zlepšují vidění, odstraňují toxiny, radionuklidy, soli těžkých kovů, toxiny a cholesterol z těla. Pektin a vláknina aktivují střevo, zlepšují jeho peristaltiku, normalizují stav prospěšné mikroflóry a odstraňují zácpu.

Je bohatý na vitamíny a minerály nezbytné pro plný růst a vývoj dítěte. Zelení by se mělo konzumovat v létě, protože v zimě nebo na podzim lze zeleninu pěstovat pomocí pesticidů a dusičnanů..

V moderování obohatte tělo o zdravé oleje, bílkoviny a minerály..

Obsahují komplex vitamínů (A, B, C, E, K), minerálů (vápník, draslík, sodík, fosfor, hořčík) a také polynenasycené mastné kyseliny. Oleje posilují imunitu, snižují hladinu cholesterolu, normalizují činnost kardiovaskulárního systému. Příznivý účinek na tvorbu mozku a nervového systému plodu.

Je třeba poznamenat, že potřeba správné a racionální výživy ženy, která má dítě, je vědecky prokázána. Strava těhotné ženy přímo ovlivňuje průběh a trvání těhotenství, proces vývoje a tvorby plodu. Správná výživa nastávající matky přispívá k narození dítěte s normální hmotností bez zranění a patologií.

Ve třetím seznamu uvádíme produkty, které nejsou vhodné pro použití během těhotenství.

Výrobky k řezání ve stravě těhotné ženy

Cukroví
Rafinovaný cukr, koláče, vdolky, marmeláda, zmrzlina atd. Tyto produkty nejsou žádoucí, protože nadbytek sladkostí poškozuje zdraví matky, poškozuje nenarozené dítě. Kromě toho barviva nalezená v mnoha sladkých jídlech negativně ovlivňují játra a další orgány dítěte.
SůlNěkteří lékaři doporučují poslední 2 měsíce, aby přešli na dietu bez solí. To zlepší metabolismus a během porodu usnadní otevření děložního hrdla a dokonce sníží bolest. Sůl, jak víte, zadržuje tekutinu sama o sobě, což vede k otokům.
Koření a kořeníVýrobky jako hořčice, pepř, křen nebo ocet ve stravě těhotné ženy by měly být co nejmenší. Přebytek kořenitých jídel vede k zažívacím potížím, způsobuje žízeň a pálení žáhy.
Majonéza, kečup, sójová omáčka atd..Obsahují velké množství konzervačních látek, barviv, různých zahušťovadel a solí. Použití těchto přípravků v každodenní stravě těhotné ženy se nedoporučuje.
Sycené a minerální nápoje
Oxid uhličitý v nápojích vyvolává pálení žáhy a nadýmání.
Čerstvě vymačkané šťávyZaprvé jsou nepasterizované, což znamená, že mohou obsahovat nebezpečné bakterie, včetně E. coli a Salmonella. Za druhé, mohou vést ke zvýšené kyselosti v žaludku a způsobit nepříjemné pálení žáhy.
HroznovýHrozny jsou ve stravě nejlépe omezeny. Navzdory skutečnosti, že je užitečný a odstraňuje toxiny z těla, způsobuje také zvýšenou fermentaci ve střevu a zvýšenou tvorbu plynů

Proto je důležité, aby každá těhotná žena věděla, které potraviny by měly být omezeny a které by měly být během těhotenství dočasně vyřazeny. Koneckonců, všechno, co žena dělá a jí během tohoto období, okamžitě ovlivňuje zdraví budoucího dítěte.

Nastávající matka, pozor! Nejnebezpečnější nemoci pro těhotné ženy

Spolu s spalničkami a zarděnkami představují velké nebezpečí, protože mluvíme nejen o zdraví matky, ale také o životě budoucího dítěte...

„Dětská“ virová onemocnění mají mnoho společného. Všechny jsou přenášeny vzdušnými kapičkami a jsou velmi nakažlivé. K zachycení těchto nemocí stačí vdechnout nejmenší kapičky slin, které pacient vylučuje, když dýchá, mluví, kašel a kýchá. Nebezpečí spočívá v tom, že není vůbec snadné identifikovat infikovanou osobu v oku. Několik dní před nástupem charakteristických příznaků je nakažlivé. Proto čistě teoreticky může každý zdravý člověk na první pohled představovat hrozbu pro nastávající matku. Obzvláště pokud je to dítě. To však neznamená, že těhotná žena musí panikařit a nechodit po dobu všech 9 měsíců. Všechno není tak děsivé. Hlavní věcí je zapamatovat si, zda v dětství trpěla spalničkami, planými neštovicemi, příušnicemi a zarděnkami. Pokud je odpověď ano, může být mladá dáma klidná: nic jí nehrozí drobivkou. Po nemocech si na ně tělo vyvinulo silnou imunitu, takže už nebude fungovat, aby se nakazilo celou touhou. Musíte si dělat starosti, pouze pokud „dětské“ vředy obešly ženu a ona nebyla proti nim očkována.

I když však došlo k očkování, stojí za to ji hrát bezpečně a v případě, že se jedná o očkování protilátek proti patogenům. Koneckonců, 25 let po vakcinaci, je imunity, která se na ně vytváří, výrazně oslabena nebo dokonce zcela zmizí. Takže máma má šanci chytit nebezpečnou infekci.

Spalničky: zásahy v dálce

Spalničky jsou jedním z nejvíce nakažlivých virových onemocnění. Dítě ho může chytit návštěvou místnosti, kde byl pacient 2 hodiny před ním. Například těhotná žena je dost na to, aby byla s nemocným ve stejném vozidle, zatímco mohou dokonce sedět na různých koncích autobusu. Virus spalniček snadno překoná vzdálenost několika desítek metrů, a pokud dosáhl osoby, pravděpodobně ji vezme do oběhu. Pokud k tomuto problému došlo s budoucí matkou, je velmi důležité stanovit gestační věk, ve kterém onemocněla. Čím je menší, tím těžší jsou důsledky. Infekce spalničkami v prvním trimestru ve 20% případů vede k potratu nebo různým patologickým stavům plodu. Dítě se může narodit s nízkou úrovní intelektuálního vývoje (oligofrenie) nebo se závažnými lézememi nervového systému. Navíc jsou tyto vady nejhorší diagnostikované na začátku těhotenství. Bohužel ani zkušený gynekolog, ani kvalifikovaný odborník na ultrazvuk nedokáže s jistotou říci, zda mladá dáma v zajímavém postavení překoná potíže nebo se do těchto nešťastných 20% dostane. Proto je často ženám, které měly spalničky v raných stádiích těhotenství, nabídnuta umělé ukončení. Jedná se ovšem o extrémní opatření a než se rozhodnou tento krok provést, důkladně prozkoumají.

Prognóza onemocnění přeneseného po 16. týdnu těhotenství je povzbudivější. V této době spalničky zpravidla postupují snadněji a nepříznivě neovlivňují plod. Placenta, která se do této doby konečně utvořila a spolehlivě chrání budoucí dítě před negativními účinky škodlivých faktorů, nedovoluje, aby se nemoc vyléčila. V posledních týdnech těhotenství se však opět objeví nebezpečí. Pokud maminka onemocní blíže k finále, pak může infikovat svého maličkého, když prochází porodním kanálem. I v polovině minulého století by takový „dar“ mohl vést k úmrtí dítěte, ale nyní, když lékaři mají ve svém arzenálu silné antibiotika a moderní resuscitační metody, se úmrtnost dětí na vrozenou spalničkovou infekci výrazně snížila. Pravděpodobnost, že se dítěti stane něco nenapravitelného, ​​je zanedbatelná.

Plané neštovice: zřídka, ale výstižně

Lékaři říkají, že většina lidí, kteří věří, že v dětství nikdy neměli plané neštovice, ve skutečnosti trpěla tak mírnou formou, že si to ani nevšimli. Pouze 4% dospělých nejsou vůči této nemoci imunní. Zjevně je proto u těhotných žen vzácný. Podle statistik má virus planých neštovic pouze 2 z 2 000 nastávajících matek. Pokud žena onemocní až 20 týdnů, je možné potrat a nitroděložní smrt plodu. Pokud těhotenství přetrvává, nebezpečí stále přetrvává. U dítěte se může vyvinout tzv. Vrozený syndrom planých neštovic. Mezi vady, které způsobují, patří jizvy na kůži, nedostatečný vývoj svalů a kostí končetin, katarakta, různé neurologické poruchy (atrofie mozkové kůry, mentální retardace, močová a fekální inkontinence atd.). Naštěstí se tento syndrom nevyskytuje častěji než samotná nemoc. Pravděpodobnost, že se vytvoří v drobenkách, nepřesahuje 2%. Stále je však lepší hrát bezpečně a podstoupit neplánované ultrazvukové vyšetření, které vám umožní zjistit, zda virus ovčích neštovic dosáhl plodu, a pokud ano, jaký je stupeň jeho porážky.

Neméně nebezpečná je nemoc, která se vyskytuje v pozdním těhotenství, zejména 4-5 dní před narozením. Po narození se může dítě nakazit matkou. Tragédií je, že plané neštovice u kojenců jsou velmi obtížné a často doprovázeny komplikacemi: bronchopneumonií a poškozením vnitřních orgánů. Bohužel ne všechny děti se s tímto testem vypořádají. Třetina z nich zemře. Pokud tedy nastávající matka onemocněla ovčími neštovicemi několik dní před očekávaným porodem, lékaři se ho často snaží uměle zadržovat. A pokud to není možné, potom se ihned po narození dítěte podá imunoglobulin a provede se antivirová léčba. Tato opatření nechrání novorozence před infekcí, ale mohou významně snížit riziko úmrtí.

Příušnice: děsivé pouze na začátku

Příušnice nebo, jak to lékaři říkají, příušnice, jsou méně nakažlivé než plané neštovice nebo spalničky. Dokonce ani úzký kontakt s nosičem nevede vždy k rozvoji nemoci. Nicméně mezi nastávajícími matkami je toto onemocnění běžné. Příušnice jsou nejnebezpečnější v prvním trimestru, kdy se virus může snadno dostat k embryu. V tomto případě těhotenství často zamrzne nebo dojde k potratu. Zpravidla se to stane po 2 týdnech, poté, co žena onemocněla. Existuje také předpoklad, že virus příušnic infikuje vaječníky, a proto dochází k potratům. Pokud je těhotenství zachováno a budoucí dítě se nadále vyvíjí, není důvod k obavám. Budoucí matka může bezpečně vyhnat myšlenky na možné anomálie. Příušnice nezpůsobují malformace, takže se dítě narodí zdravě.

Pokud těhotná žena infekce chytila ​​krátce před porodem, může infikovat své dítě, jako je tomu u planých neštovic a spalniček, kdy se narodí. Nebo o něco později, strouháním hrudníku, protože virus příušnic se snadno přenáší z mateřského mléka. V tomto případě je však prognóza příznivá. Obvykle jsou příušnice, dokonce iu malých dětí, relativně snadné a bez komplikací..

Rubella: kód nebezpečnosti - červený!

Rubeola je nejnebezpečnější „dětskou“ infekcí pro těhotné ženy, protože nemoc v raných stádiích vždy (!) Vede ke ztrátě dítěte. Pokud k infekci došlo v prvním trimestru, infekce se jistě dostane na plod. V důsledku toho může dojít k potratu. V případě, že těhotenství přetrvává i po nemoci, dochází ve vývoji dítěte k nevratným změnám. S největší pravděpodobností se dítě narodí s vrozeným syndromem zarděnek, tzv. Patologickou triádou: katarakta, srdeční choroby a hluchota. Kromě toho lze přidat mikrocefálii (zmenšení velikosti mozku), mikrofrofalmii (zmenšení velikosti očí), zvětšení fontanelu, zánětlivá onemocnění mozku, poškození vestibulárního aparátu, malformace kostry a urogenitálních orgánů. A nejedná se o úplný seznam „věno“ dítěte infikovaného in utero. Proto se těhotným ženám, které měly nemoc v prvním trimestru, doporučuje, aby podstoupily potrat ze zdravotních důvodů. Jinak se dítě narodí podřadně.

Pokud k infekci virem zarděnek dojde po 16 týdnech, riziko porodu dítěte s malformacemi zůstává, ale stává se minimální. Předpokládá se, že ve 4. měsíci těhotenství je riziko infekce plodu 5-6%, na 5. a později - asi 1-1,7%. Potrat tedy není nutný. Ale stojí za to se připravit na skutečnost, že dítě se může narodit s malou postavou a nízkou tělesnou hmotností. V budoucnosti jsou tyto děti pozadu ve fyzickém vývoji svých vrstevníků. Pokud se matka v předvečer porodu nakazí, dítě bude mít typické kožní vyrážky, které brzy zaniknou. A samotné dítě zůstane nakažlivé několik měsíců po narození.

Názor odborníka

Anna Mtskhvetaridze, porodnice-gynekologka v American Medical Center:

- Před několika lety v Rusku většina lidí trpěla „dětskými“ infekcemi v raném věku, takže tyto nemoci u těhotných žen nebyly tak naléhavým problémem. V současné době mnoho dětí nechodí do mateřských školek, v důsledku čehož mají v budoucnu zvýšené riziko nemoci. Pokud jste v dětství neměli zarděnky, spalničky, plané neštovice a příušnice, nechte se očkovat několik měsíců před početím. Imunizaci nelze provést během těhotenství, protože živý virus, na jehož základě jsou vakcíny vytvářeny, může nepříznivě ovlivnit plod. V případě, že těhotenství již začalo a testy ukazují, že nemáte imunitu vůči původcům „dětských“ nemocí, zacházejte se svým zdravím co nejpečlivěji a pokuste se vyhnout kontaktu s dětmi.

Poznejte nepřítele osobně

Spalničky - horečka a kašel. První příznaky spalniček lze snadno zaměnit s běžným nachlazením. Cítíte se letargičtí a zlomení, stoupá teplota, oči jsou vodnaté, bolí vás hrdlo, máte rýmu a suchý "štěkající" kašel. Po dvou až třech dnech se na tvářích objeví malá bělavá skvrna podobná krupici. A po několika dnech se uši, obličej, tělo a končetiny pokryjí malými červenými skvrnami, které postupně ztmavnou a sloučí se do velkých postav, mezi nimiž bude vidět zdravá kůže.

Plané neštovice - bubliny na rtech. Plané neštovice také začínají vysokou horečkou a celkovou nevolností. Po několika dnech se na rtech a pokožce hlavy objeví vyrážka, která se postupně mění v kmen. Jsou to konvexní, tekutinou naplněné pustuly, které později vyschnou a proměňují se v krusty. Nikdy nečesejte bubliny, jinak mohou na kůži zůstat jizvy..

Příušnice - bolest za ušima. Prvním příznakem příušnic je nárůst slinných žláz. Obvykle se zanícují okamžitě a doleva a doprava, ale může být ovlivněna pouze jedna z nich. Pokud stisknete prst za uchem, budete cítit silnou bolest. Je pro vás obtížné mluvit, žvýkat a spolknout jídlo. Teplota může zůstat normální..

Rubella je skvrnitá kůže. U zarděnky lymfatické uzliny na zadní straně hlavy silně bobtnají. Poté se za ušima a na obličeji objeví vyrážka, která se rychle šíří po celém těle. Léze jsou malé, nespojují se a zmizí do 2–3 dnů.

Články O Neplodnosti