Hlavní Neplodnost

Plánování těhotenství: 12 věcí správných rodičů

Udělejte, co opravdu potřebujete, a nevyhazujte peníze na zbytečné vyšetření a vitamíny..

První věc, kterou musíte mít na paměti:

Zdravá žena obecně nemusí být na nic připravena. Ale za prvé, kdo ví, jak jsme zdraví, a za druhé, neexistuje žádná hranice k dokonalosti. Proto lze přípravě věnovat 2-3 měsíce života. Mít vše, co během této doby potřebujete.

1. Shromažďujte informace o těhotenství

Vždy musíte začít s informacemi. Pochopte, proč k těhotenství vůbec dochází, jak to chodí, jak se bude plod vyvíjet a co lze očekávat od narození. To musí být provedeno předem. Pak bude alespoň jasné, jak se bude tělo chovat.

Musíte se ptát a učit se od odborníků, a nikoli od národních odborníků z fór. Existují školy a kurzy pro budoucí rodiče, které mohou a měly by být navštěvovány nejen během těhotenství, ale také před ním.

Shromažďujte informace s partnerem. Nejedná se pouze o okupaci žen..

2. Navštivte terapeuta

Nejprve musíte jít k lékaři, pokud máte chronické onemocnění. Zeptejte se, co dělat, když plánujete těhotenství. Možná budete muset upravit svůj jídelníček nebo nahradit některé léky..

Zadruhé, pokud neexistují žádné nemoci, musíte se o tom ujistit a alespoň darovat krev ke kontrole hladiny cukru.

3. Jděte k zubaři

Po registraci těhotenství musíte ještě jít k zubaři. Ale je lepší léčit zuby předtím, aby se nebraly další léky (stejné léky proti bolesti) a nebuď nervózní. Během těhotenství se navíc zvyšuje výskyt kazu a onemocnění dásní.

4. A gynekologovi (a budoucímu otci - urologovi)

Gynekolog a urolog by měli zkontrolovat, jak jste zdraví a jste připraveni na těhotenství. Můžete přejít na profil lékaře naposledy. Současně absolvujte požadované testy na pohlavně přenosné infekce a standardní nátěry.

Na tomto konci končí hlavní seznam lékařů.

Každý nemusí běžet na genetiku. Pouze ti, kteří měli v rodině genetické choroby, zkontrolovali, zda existují nějaká rizika. V opačném případě bude vyšetření s větší pravděpodobností zasít zbytečné pochybnosti než pomoc.

5. Předejte analýzy

Kromě testů na STI, které budou provádět gynekolog a urolog, bude třeba provést několik dalších důležitých vyšetření. Mohou být kombinovány s výletem k terapeutovi nebo to udělat sami.

Jak muž, tak žena musí znát stav HIV a zkontrolovat protilátky na hepatitidu B. I když si myslíte, že taková onemocnění vás nikdy neovlivní, znovu se ujistěte, že.

Je vhodné, aby žena zkontrolovala, zda nemá imunitu vůči zarděnkám a toxoplasmóze:

 • Zarděnky
  Virové onemocnění, nejnebezpečnější pro těhotné ženy. Infekce vede k malformacím, díky nimž se plod stává nedůvěryhodným. Proto by měla být vakcína proti zarděnkám očkována. Po tomto postupu se doporučuje odložit těhotenství o tři měsíce. Pokud byla žena v dětství očkována nebo měla zarděnky, není nutná revakcinace: imunita již existuje.
 • Toxoplazmóza
  Jedná se o infekční nemoc, kterou kočky přenášejí. Je nebezpečné, pokud se během těhotenství nakazí. Očkování od něj neexistují. Pokud tedy není imunita, pak je lepší, když se celé těhotenství vyhýbá toaletám koček a pouličním kočkám.

Obvykle nás posílají, abychom provedli analýzu infekce TORCH - screening ukazující přítomnost protilátek proti toxoplasmóze, zarděnkám, cytomegalovirům a herpesu. Jedná se však o poněkud nákladnou a ne zvláště informativní analýzu: téměř každý je infikován virem herpes simplex, stejně jako cytomegalovirus. Před nimi není nic chráněného, ​​ale můžete se nakazit kdykoli: alespoň den před těhotenstvím, alespoň během něj. Proto je lepší tyto infekce vyšetřit podle indikací. Příprava na těhotenství.

6. Začněte brát kyselinu listovou

Kyselina listová je vitamin, který je potřebný, aby budoucí plod správně tvořil nervovou trubici a aby nedošlo k poškození nervového systému..

K přípravě na těhotenství se doporučuje, abyste každý den užívali 400 mcg kyseliny listové Planning pro těhotenství. Recepce pokračuje až do 12. týdne těhotenství. U některých nemocí, jako je diabetes nebo epilepsie, může být dávka zvýšena, ale to by mělo být projednáno se svým lékařem.

Ale vitamín E, který také rádi předepisují, aby se připravil na těhotenství a v raných stádiích, není nutný. Ve skutečnosti neexistuje přesvědčivý důkaz, že tento vitamin nějak předchází potratům nebo pomáhá otěhotnět..

7. Přestaňte kouřit

Kouření během těhotenství vede k mnoha problémům, které mohou ovlivnit zdraví dítěte, a může způsobit smrt. Například u kuřáckých matek je větší pravděpodobnost potratů, předčasných porodů a děti častěji umírají na syndrom náhlého úmrtí kojenců. Přestaňte kouřit v těhotenství.

Také blízké osoby musí být učeny předem, aby přestaly kouřit v domě: kouř z druhé ruky také ovlivňuje zdraví. Před novým těhotenstvím si musíte zvyknout na nový režim bez cigaret, aby nedošlo k ohrožení dítěte.

8. Přestaňte pít

A dokonce k pití - jen pro jistotu. I když neexistuje důkaz, že alkohol nějak ovlivňuje vejce matky. Je však prokázáno, že škodí dítěti. Alkohol proniká placentární bariérou a nerozvinutá játra plodu ji nemohou zpracovat. V důsledku toho se zvyšuje riziko potratů a předčasného porodu a dítě může následně trpět vývojovým postižením.

Předčasné těhotenství je těžké si všimnout. Pokud tedy plánujete dítě a pracujete na něm, vzdejte se alkoholu. S největší pravděpodobností půl sklenice pití alkoholu během těhotného šampaňského na večírku nijak neublíží. Ale proč riskovat, když prostě nemůžete pít?

9. Zhubnout

Obvykle se začnou formovat po porodu. Ale pokud máte nadváhu nebo jste obézní, je vhodné zhubnout předem. Je to o zdravotním problému, ne o tom, jak se dostat do oblečení velikosti XXS..

Nadváha začíná, když je index tělesné hmotnosti vyšší než 25, a obezita, když je BMI vyšší než 30. Obecně to není nejpřesnější parametr, protože každý má jiný poměr svalové a tukové hmoty. Nejpravděpodobněji však bude index tělesné hmotnosti s hodnotou blízkou 30 buď sportovcům (kteří pečlivě sledují svůj stav a vědí, zda mají problémy s hmotností), nebo lidem s obezitou..

A to může nepříznivě ovlivnit těhotenství. V důsledku nadváhy těhotné ženy často zvyšují krevní tlak, vytvářejí krevní sraženiny a rozvíjejí gestační diabetes. Tyto podmínky mohou poškodit matku a dítě a ohrozit celé těhotenství..

10. Najděte svůj oblíbený sport

Během těhotenství je velmi nezbytná fyzická aktivita. Ale ne každý sport je užitečný pro matku a dítě. Proto je lepší se předem rozhodnout, kterou variantu preferujete: plavání, jóga nebo chůze. Začněte trénovat při plánování, abyste během těhotenství nedostali nečekaně velkou zátěž.

11. Vypočítat rozpočet

Těhotenství je drahé. Děti jsou také drahé. Ne tak zataženo, ale drahé. Jak se rozbít na dítě a všechno s ním spojené:

 • Počítejte peníze
  Placená nebo bezplatná klinika na výběr? Co to stojí? Kdo jde na mateřství, protože podle zákona to může udělat nejen máma nebo táta, ale i prarodiče?
 • Vytvořte nákupní seznam
  Co bude muset koupit a co ne? Vezměte si nové věci nebo kupte použité, ale mnohem levnější?
 • Začněte šetřit peníze
  Pokud byste si mohli dovolit žít z výplaty před výplatou, pak takový režim nebude fungovat ve stavu rodičů. Měl by tam být airbag.

12. Pokračujte

Nesnažte se otěhotnět co nejrychleji. To může trvat několik měsíců, až rok léčení neplodnosti. A to je zcela normální..

Touha mít dítě někdy nutí rodiče, aby dělali divné věci: neustále počítat ovulaci, plánovaný sex a nekonečné hledání úžasných léků a držení těla, zatímco nejlepší způsob, jak otěhotnět, je relaxovat a milovat se pravidelně. Neusazujte se o povinné pojetí, přečtěte si ty nejlepší články o sexu na Lifehacker. A možná budete mít lepší vzpomínky na období, kdy jste se stali rodiči.

17 tipů pro zdravé těhotenství

Jak nepoškodit těhotenství a porodit zdravé dítě. 17 způsobů, jak zajistit normální těhotenství

Zůstaňte zdraví během těhotenství podle těchto jednoduchých tipů..

Pokud přemýšlíte o otěhotnění nebo jste již těhotná, pravděpodobně znáte základy péče o sebe a své dítě: nekuřte, nepijte alkohol a relaxujte. Zde je několik dalších tipů, které vám pomohou zajistit zdravé těhotenství..

Vezměte si mateřské vitamíny

Bude rozumné začít užívat prenatální vitaminy již v okamžiku, kdy se snažíte otěhotnět. Mozek a mícha dítěte se začínají vyvíjet od prvních dnů těhotenství, takže je důležité, aby vaše tělo dostalo potřebné živiny, jako je kyselina listová, vápník a železo.

Vitamíny pro těhotné ženy lze zakoupit v jakékoli lékárně. Nezapomeňte se nejprve poradit se svým lékařem, řekne vám tu nejlepší volbu pro vitamínový komplex pro vás. Nezapomeňte, že přebytek vitamínů může být někdy nebezpečnější než jejich nedostatek, proto je důležité, aby příjem výživových doplňků kontroloval kompetentní specialista. Pokud se po užití vitamínů začnete cítit nevolně, zkuste je pít před spaním nebo lehkým občerstvením. Můžete také zkusit zmírnit nevolnost žvýkačkou nebo mátou..

Jaké vitamíny je lepší užívat během těhotenství

VitamínPregnakeaPregna complex Multi TabsVyjetVitrum prenatální forteVitrum prenatálníMaterna
Betacarotin4,2 mg--2500 IU-2500 IU
D2,5 mcg (100 IU)400 IU200 IU400 IU400 IU400 IU
E20 mg44,7 ME10 mg30 IU11 ME30 IU
V 13 mg5 mg1,5 mg3 mg1,5 mg3 mg
IN 22 mg5 mg2,5 mg3,4 mg1,7 mg3,4 mg
V 610 mg5 mg5 mg10 mg2,6 mg10 mg
VE 126 mg7 mcg5,75 mcg12 mcg4 mcg12 mcg
NA200 mcg-----
Kyselina listová400 mcg400 mcg0,75 mg800 mcg0,8 mg1 mg
Niacin20 mg30 mg15 mg20 mg18 mg20 mg
S70 mg200 mcg75 mg120 mg100 mg100 mg
Žehlička20 mg5 mg30 mg60 mg60 mg60 mg
Zinek15 mg15 mg-25 mg25 mg25 mg
Hořčík150 mg100 mg-25 mg-25 mg
Jód140 mcg150 mcg-150 mcg-150 mcg
Měď1 mg2 mg-2 mg-2 mg

Začít sportovat

Většina matek by měla zůstat aktivní. Pravidelné cvičení vám pomůže kontrolovat vaši hmotnost, pomáhá kontrolovat hmotnost, zlepšuje krevní oběh, poskytuje dobrou náladu a dobrý spánek. Kromě toho, pokud jste závislí na sportu, můžete být dobrým příkladem pro vaše dítě poté, co se narodí..

Pilates, jóga, plavání a chůze jsou pro většinu těhotných žen vynikajícími aktivitami, ale před zahájením jakéhokoli tréninkového programu se poraďte s lékařem. Zkuste to udělat nejméně 30 minut tolikrát, kolikrát je to možné týdně. Poslouchejte své tělo, provádějte pouze ta cvičení, která můžete dělat a nepřekračujte to.

Cvičení během těhotenství

První trimestrDruhý trimestrTřetí trimestr
Můžete pokračovat v tréninku jako před těhotenstvím. A dokonce cvičení se stejnou hmotností jako před těhotenstvím.Vaše srdce začne intenzivněji pracovat, aby zvládlo cirkulovat zvýšený objem krve. Aby nedošlo k přetížení srdce, snižte srdeční zátěž.Vaše klouby se staly zranitelnými, proto by se nemělo zdvihat. Proveďte cvičení bez váhy. Je vhodné se zapojit při sezení, protože je obtížnější udržet rovnováhu.
První trimestr je skvělý čas začít dělat jógu nebo Pilates pro těhotné ženy, navíc ve třídě si můžete povídat s ostatními těhotnými ženami.Vyhněte se příliš intenzivní námaze a nezvedejte závaží, pokud máte závratě..Pokud se cítíte normálně, můžete pokračovat v kardio. Mnoho těhotných žen uvádí, že speciální bandáž na podporu břicha pomáhá snižovat stres..
Pokud se cítíte unavení, snižte intenzitu tréninku..Pokud se věnujete cyklistice, jděte na rotoped, protože zvětšený žaludek vám nedovoluje udržovat rovnováhu tak dobře jako dříve.V této fázi je velmi užitečné plavat, pomáhá zmírňovat stres ze zad a uvolňovat klouby.

Vytvořte plán narození

Rozhodli jsme se, že chcete, aby vám lůžko pomohlo při porodu? Přemýšlíte o epidurální anestezii? Napište svá přání a dejte kopii vašeho plánu všem, kteří se budou podílet na vašem narození. Při vytváření plánu narození je třeba zvážit několik věcí:

 • Čí přítomnost je pro vás důležitá, včetně bratrů a sester dítěte, vašich příbuzných, přátel;
 • Seznam postupů, kterým se chcete vyhnout;
 • Oděvy, ve kterých byste chtěli porodit;
 • Chcete hrát hudbu nebo speciální osvětlení;
 • Chcete léky proti bolesti, pokud ano, které;

Výhody epidurální anestezie

To je bezbolestný postup.Platí po dobu 15-20 minut a trvání lze určit podle potřeby
Zachování vědomí při nepřítomnosti bolestiSnižuje stres pro matku
Léky se podávají v minimální dávceAnestetika neovlivňuje dítě
Svoboda pohybu při poroduUmožňuje provést naléhavý císařský řez a zvýšit dávku
V některých zdravotnických zařízeních to lze udělat zdarma.Umožněte okamžité kojení
 • Co dělat, když dojde ke komplikacím.

Studijní informace

I když to není vaše první těhotenství, navštěvování tříd pro nastávající matky vám pomůže cítit se lépe připraveni na porod. Budete mít nejen příležitost dozvědět se více o porodu a dětské výživě, ale během tříd budete také moci klást otázky, které vás zajímají, a mluvit o svých obavách. Budete mít také příležitost setkat se s dalšími matkami a zaměstnanci..

Je také dobré si pamatovat zdravotní historii vaší rodiny. Promluvte si se svým lékařem o problémech, které jste měli během předchozího těhotenství, a dejte mu vědět, zda vaše rodina měla dítě s vrozenými vadami.

Příklad rodokmenu

Do Kegel cvičení

Tato cvičení posilují svaly pánevního dna, které podporují váš močový měchýř, střeva a dělohu. Provedení této jednoduché intimní gymnastiky pomůže zmírnit práci a zabránit problémům s močovou inkontinencí. Obrovským plusem je, že tato cvičení mohou ostatní provádět bez povšimnutí. Můžete to udělat, když stojíte ve frontě v obchodě, čtete knihu nebo sedíte v kanceláři. Zde je návod, jak jsou vyrobeny:

 • Zmáčkněte intimní svaly, jako by se snažily zadržet proud moči. Udržujte je napjatá po dobu tří sekund a pak relaxujte;
 • Opakujte 10krát.

Změňte některé každodenní návyky

I provádění jednoduchých úkolů, na které jste zvyklí, může být během těhotenství riskantní, například čištění koupelny nebo čištění domácích zvířat. Vystavení toxickým chemikáliím, zvedání těžkých předmětů nebo kontakt s bakteriemi může poškodit vás a vaše dítě. Zde jsou některé věci, které byste během těhotenství neměli dělat (na zdraví!):

 • Vzpírání třídy;
 • Lezení po schodech;
 • Čištění podnosu pro kočky (aby nedošlo k toxoplasmóze - onemocnění způsobené parazity, které mohou být přenášeny kočkami);
 • Čištění agresivními čisticími prostředky;
 • Zůstat na nohou po dlouhou dobu, zejména v blízkosti kamen.

Kromě toho nezapomeňte během čištění používat rukavice a také si důkladně umyjte ruce po kontaktu se zvířaty a po zpracování syrového masa.

Sledujte svou váhu

Víme, že nyní musíte jíst více než před těhotenstvím. Po porodu však bude těžší ztratit další libry. Nedostatečný přírůstek na váze může současně vést k tomu, že dítě bude mít při narození také podváhu, což je jedna z hlavních příčin vývojových problémů. Lékař by vám měl sdělit, kolik kilogramů byste měli přibližně získat..

Přírůstek hmotnosti, v závislosti na BMI

Těhotenský týdenBMI menší než 18,5BMI od 18 do 25BMI od 25 do 30BMI nad 30Vícečetné těhotenství
Přípustné zvýšení za celé období, kg12,5 - 1811,5 - 167 - 11,56 a méně16 - 21
1 - 173,252.352.251,504.55
17 - 231,771,551,230,752,70
23 - 272.101,951,851.33,00
27 - 312.352.111,550,652.35
31 - 352.352.111,550,652.35
35 - 401,751,251,550,451,55

Jděte do obchodu na nové boty

Těhotenství je skvělý důvod k nákupu nových bot! Jak váš žaludek roste, zvyšuje se zatížení nohou. Je to proto, že těžiště se mění se zvyšováním hmotnosti. To může vést k bolesti v nohou, otoku a někdy k vývoji plochých nohou. Abyste těmto problémům předešli, noste pohodlné boty, které poskytují dobrou podporu pro vaše nohy. Preferujte boty se speciálními ortopedickými vložkami. Také si vyberte boty s protiskluzovou podrážkou. Mnoho nastávajících matek zjistí, že mají větší velikost nohou, takže se nemusíte divit, pokud je vaše velikost malá.

Změňte některé osobní návyky

Během těhotenství se nezapomeňte rozmazlovat procedurami péče o sebe, ale během této doby byste měli být opatrnější. Vyhněte se návštěvě sauny, zejména pokud jste tak dosud neučinili, protože to může vést k přehřátí. Totéž platí pro horké vany. Kromě toho některé éterické oleje mohou způsobit kontrakce dělohy, zejména během prvního a druhého trimestru těhotenství. Poraďte se s odborníkem a ujistěte se, že se při postupech používají pouze bezpečné oleje..

Jezte potraviny bohaté na kyselinu listovou

Použití kyseliny listové je rozhodující pro správný vývoj nervové trubice dítěte, která zakrývá míchu a je nezbytná pro tvorbu nových červených krvinek. Při plánování těhotenství se vyplatí obohatit stravu o potraviny obsahující kyselinu listovou: cereálie, chřest, čočka, pšeničné klíčky, pomeranče a pomerančový džus.

Kyselina listová v potravinách

ProduktKyselina listováProduktKyselina listová
Hovězí játra240tresčí játra110
Špenát80Vlašské ořechy77
Lískový oříšek68Srdce56
Ledviny56Tapeta žitná mouka55
Salát48Kakaový prášek45
Pšeničné krupice40Čerstvé bílé houby40
Sýr Roquefort39Pšeničná mouka, 1 s35.5
Tučný tvaroh35Očkovaná žitná mouka35
Brynza35Pohanka, ječmen32
Růžičková kapusta31Máslová rolka31
Žitný a pšeničný chléb, zrnotřicetVepřový tuktřicet
Mléko v práškutřicetOvesné krupice29
Obušek28Pšeničná mouka27.1
Perlový ječmen24Sýr "ruský"23.5
Hercules krupice a krupice23Květák23
Pšeničný chléb22.5Soubory cookie, sušenky21
Macaroni, VSdvacetKrupice rýžedevatenáct
Lilek18.5Zelená cibuleosmnáct
Sladká paprika, červená17Hráchšestnáct
Dýně14Mozek14
Tavený sýr14Řepa13

Nahraďte nezdravé jídlo ovocem

Mnoho lékařů doporučuje omezit kofein během těhotenství, protože to může být škodlivé pro vás a vaše dítě. U některých nastávajících matek se takové omezení může ukázat jako skutečný test, zejména u těch, kteří si neumí představit začátek svého dne bez šálku kávy. Měli byste také omezit používání sladkostí a muffinů. Chcete-li snáze opustit své obvyklé jídlo, zkuste je nahradit ovocem. Obsahují nejen mnoho vitamínů, ale také obsahují přírodní cukr, který vám pomáhá udržovat energetickou hladinu..

Obsah kofeinu ve výrobcích

ProduktNormální podávání (ml)Obsah kofeinu (mg)
Mletá kávová zrna237 (1 šálek)118 - 179
Instantní káva23776 - 106
Káva bez kofeinu2373 - 5
Černý čaj23743 - 50
Zelený čaj237třicet
Okamžitý čaj237patnáct
Colo355 (1 plechovka)36 - 46
Cola Dieta35539 - 50
Čokoládové mléko2378
Horká čokoláda (taška)2375
Mléčná čokoláda28 g7
Čokoládové pečení28 g25 - 58

Jezte ryby

V roce 2007 byla provedena studie, na které se zúčastnilo více než 12 000 dětí. Vědci zjistili, že děti, jejichž matky během těhotenství jedly největší počet ryb, měly vyšší IQ a lepší motorické a komunikační dovednosti než jejich vrstevníci, jejichž matky nejedly ryby. Vědci vysvětlují tuto skutečnost tím, že ryby obsahují velké množství omega-3 mastných kyselin - živin, které jsou nezbytné pro vývoj mozku. Nicméně stojí za zvážení, že některé druhy ryb obsahují rtuť, což je nebezpečné pro dítě a matku.

Nejlepší je dát přednost:

Tyto druhy mají vysoký obsah rtuti..

Použijte opalovací krém

Během těhotenství se vaše pokožka stává citlivější na sluneční světlo, takže jste více náchylní k spálení a pigmentaci. Naneste opalovací krém s SPF 30 nebo vyšším. Také nezapomeňte nosit klobouk na slunci a sluneční brýle. Přestože neexistují žádné studie, které by potvrdily újmu na návštěvě solária pro vaše dítě, odborníci stále doporučují, aby se tomu vyhnuli.

Jaký je nejlepší čas na pobyt na slunci?

ČasSolární aktivitaBezpečnost
6:00 - 10:00MalýNejbezpečnější
10:00 - 12:00PrůměrnýRelativně bezpečné
12:00 - 16:00VysokýOpalování je kontraindikováno i při použití opalovacího krému (neposkytuje nezbytnou ochranu)
16:00 - 17:00PrůměrnýRelativně bezpečné
17:00 - 19: 0MalýNejbezpečnější

Létejte opatrně

Pokračujte - rezervujte si letenky, ale proveďte některá preventivní opatření. Odborníci říkají, že nejlepší čas pro lety je polovina těhotenství (od 14 do 28 týdnů). Do této doby pravděpodobně zastavíte záchvaty ranní nemoci a riziko potratu nebo předčasného porodu je nízké. Před cestou však nezapomeňte konzultovat lékaře a také se ujistit, že letecká společnost nemá žádná omezení pro těhotné ženy. Pijte velké množství vody v letadle, abyste udrželi rovnováhu vody v těle, a také pravidelně vstávejte ze svého sedadla, abyste trochu chodili. Krátká procházka pomůže snížit riziko krevních sraženin. Požádejte o místo poblíž uličky - tímto způsobem budete mít více místa a bude pro vás snazší vstát, pokud si chcete protáhnout nohy nebo jít na záchod.

Někdy řeknou ano dobrotům

Ve skutečnosti nikdo neví, proč jsou těhotné ženy někdy přitahovány k určitým výrobkům. Někteří odborníci tvrdí, že tímto způsobem tělo hlásí nedostatek určitých živin, které jsou obsaženy v tomto produktu. Například, pokud chcete zmrzlinu, může vám být nedostatek vápníku. Jiní odborníci se domnívají, že celá věc je v emocionálním stavu těhotné. I když dodržujete zdravou stravu, můžete si někdy dopřát něco chutného, ​​pokud to opravdu chcete. Současně buďte opatrní - nepřebíjejte se a nevíte, jakému občerstvení by se mělo vyvarovat.

Zde jsou některé z potravin, které byste během těhotenství neměli jíst:

 • nedostatečně vařené maso a vejce;
 • nepasterizovaný sýr;
 • bylinné čaje.

Co můžete a nemůžete během těhotenství jíst

produktyUmětTo je nemožné
Chléb a pekařstvíCelozrnný chléb s otrubami, sušenkami (sušenky atd.), Nepoživatelné pečivo.Prémiový moukový chléb, listové těsto a máslo.
PolévkyZeleninová polévka na druhotném masovém Boloni, boršč, řepa, zelná polévka.Silné maso a kuřecí vývar.
Maso a drůbežVařené hovězí maso, telecí maso, králík, nízkotučné maso, drůbež bílá kůže, dušené masové kuličky, masové kuličky, masové kuličky.Masová masa, uzeniny, uzeniny, připravené knedlíky, uzená masa, konzervy.
RybaNízkotučné odrůdy ryb (štikozubec, treska, šafránový treska atd.), Nejlépe vařené.Mastné odrůdy, solené ryby, konzervované potraviny, krabí tyčinky.
Obiloviny, cereálie, luštěninyKaše - pohanka, rýže, proso, perlička, kukuřice, pšenice, oves.Krupice by měla být omezena. Fazole, fazole, hrách.
Vejce1-2 vejce denně (vařená, míchaná vejce).Syrová smažená vejce.
Mléko a mléčné výrobkyVařené mléko, jogurt, kefír, fermentované pečené mléko, varenety, nízkotučný tvaroh (kastrol, tvarohové koláče), jogurt, nízkotučná zakysaná smetana, sýr.Uzený pikantní sýr. Syrovému mléku je třeba se vyhnout..
Ovoce, zelenina, bobuleRůzné druhy zeleniny a bylin v surové nebo vařené formě. Ovoce, bobule (zejména lesní - brusinky, borůvky, borůvky), semena, ořechy. Veškeré ovoce a bobule se nejlépe používají v naturáliích.Kvůli riziku alergických reakcí nezneužívejte ovoce a zeleninu oranžové, červené a černé barvy, citrusů.
Tuky a sladkostiOlivový, kukuřičný, slunečnicový olej, máslo. Želé, džemy, dezerty, cukr, sladkosti - s mírou.Nezneužívejte čokoládu, výrobky se smetanou, vylučujte žvýkačky.
Občerstvení a kořeníSyrové zeleninové saláty, vinaigrety s rostlinným olejem, zeleninový kaviár, ovocné saláty.Pikantní a mastné omáčky, křen, hořčice, pepř, ocet.
Pit튝ávy, želé, dušené ovocné nápoje, ovocné nápoje (brusinky), zelený a slabý černý čaj, slabá káva, vývar z šípků.Alkoholické nápoje, silný černý čaj a káva, limonáda, vysoce sycené nápoje atd..

Vědět, kdy zavolat lékaře

Někdy dochází k záměně během těhotenství, zejména pokud žena nosí první dítě. Jak zjistit, které z nepříjemných pocitů jsou normou a které vyžadují lékařskou péči? Odborníci doporučují zavolat lékaře, pokud máte některý z těchto příznaků:

 • Jakákoli bolest;
 • Těžké křeče;
 • Kontrakce v 20minutových intervalech;
 • Vaginální krvácení nebo únik plodové vody;
 • Závratě nebo mdloby;
 • Zmatené dýchání;
 • Cardiopalmus;
 • Přetrvávající nevolnost a zvracení;
 • Je pro vás těžké chodit, máte otoky;
 • Aktivita dítěte se snížila.

Nechte se hýčkat

Zdá se vám, že právě teď jste příliš zaneprázdněni, ale když se objeví dítě, nebudete mít téměř čas na sebe. Využijte proto svůj volný čas naplno. Nechte se hýčkat manikúrou, uspořádejte svobodnou mládeneckou párty, projděte se na klidném krásném místě - to vše vám pomůže zmírnit stres, a proto vám i vašemu dítěti prospěje.

První těhotenství: Úskalí

Jen málo žen, které se chystají poprvé stát matkou, si plně představí vše, co je na cestě čeká. Toxikóza, účast na konzultacích, absolvování testů, první pohyby dítěte - při slyšení všech. Ale existuje mnoho dalších malých věcí, o nichž budoucí matka potřebuje vědět, a na které nebrání přípravě předem.

Cítit se dobře

Kromě ranní nevolnosti a neustálé připravenosti jíst sledě s jahodami se těhotná žena může setkat s řadou dalších projevů způsobených její novou pozicí. Především většina těhotných žen zmiňuje pálení žáhy a nepohodlí v páteři..

Existuje mnoho způsobů, jak bojovat proti pálení žáhy, a nejlepším řešením není důvěřovat radám druhých, ale najít to, co vám pomůže pokusem a omylem. Pro některé je to mléko pro jiné - alkalická minerální voda, jiní dávají přednost speciálním tabletám na pálení žáhy. Je jen na vás, abyste se rozhodli. A pamatujte na to, že během těhotenství mohou pálení žáhy způsobit i ty potraviny, které jíte v normálním životě bez nepříjemných následků.

Bolest zad v důsledku změny těžiště je dalším problémem pro většinu těhotných žen. Během tohoto období se cervikální osteochondróza cítí často, což může způsobit silné bolesti hlavy. Udělejte si čas a při prvních nepříjemných pocitech navštivte neurologa - řekne vám vhodná cvičení a léky, které zmírňují takové příznaky.

ZAJÍMAVÝ! Každá žena se ke svému stavu chová jinak - víceméně posedlá současným nepohodlím. Většina z těch, které snadno otěhotněly, si všimla, že stejně jako ostatní zažila ve svém těle špatné zdraví, únavu a nepříjemné pocity - raději si však myslí, že je to dočasné, a zítra ráno se budou zase cítit dobře. Takový přístup jim pomohl nezavěsit myšlenky, že jejich blaho bude nyní trvat až 9 měsíců..

Nálada

Ostrý přechod od slz štěstí a něhy ke smíchu a poté ke skutečným slzám chagrinu je téměř standardní chování těhotné ženy. Bouře hormonů zuřících v těle odstraní ženu z podstavce paní situace a řídí její emoce podle vlastního uvážení.

Nejjednodušším řešením je upozornit své blízké, že na chvíli nejste úplně pod kontrolou svých reakcí. Například vaše slzy nejsou signálem pro vašeho manžela, že vám způsobil neodpustitelnou urážku nebo neudělal to, co jste chtěli. Možná právě hledá způsob, jak nahromadit únavu, podpořenou působením hormonů.

Nevyhledávejte se za takové projevy, ale s nimi zacházejte s porozuměním. Odsuzujete se za zdrženlivost, začnete být nervóznější a vytvoříte začarovaný kruh. Přijměte tyto změny jako součást těhotenství - a sledujte je z dálky, mírně z boku..

ZAJÍMAVÝ! Mnoho těhotných žen říká, že právě v tomto období chtěli vyzkoušet nový koníček nebo udělat něco dávno zapomenutého. Pokud vás tato touha navštívila - neodmítněte ji. Koneckonců, je to jednoduchý a cenově dostupný způsob, jak si dát potěšení a uklidnit trochu emocí.

Příprava na narození

Od druhého trimestru chce každá těhotná žena nepřetržitě studovat stránky internetových obchodů a vybírat si potřebné nové věci. Kočárek, postýlky, oblečení, první chrastítka... To vše je velmi vzrušující, ale je lepší se na věci dívat střízlivě a obrátit pozornost na něco jiného. Trávit svůj volný čas prozkoumáním důležitých informací, které přijdou vhod později. To může být:

 • Informace o tom, jak se rodí a z jakých období se skládají. Možná, že v porodnici nebudete mít čas přemýšlet o tom, jaké období začalo nebo skončilo, ale částečně si můžete být vědomi jednání lékařů a pochopíte, co a proč dělají. Pomůže vám to cítit sebedůvěru..
 • Očkování. Je pravděpodobné, že v době, kdy přijde čas na jejich provedení, budou tyto informace téměř zapomenuté. Je však mnohem snazší strávit půl hodiny snahou osvěžit něco, co už bylo přečteno a trochu studováno, než se poprvé podívat do tohoto obrovského tématu s dítětem v náručí poprvé.
 • Kojení. Mimořádně důležitý bod, který by měl být správně připraven. Většina žen bohužel ztrácí své mléko mnohem dříve, než mohla, kvůli nesprávným radám starší generace nebo dokonce lékařů. Po prostudování tohoto tématu si můžete být jisti, že přerušíte krmení dítěte pouze tehdy, pokud se vědomě rozhodnete.

Pamatujte, že těhotenství není nemoc! Užijte si svůj nový stav a každý den hledejte důvody radosti - a pak si těchto 9 měsíců vzpomínáte nejen kvůli toxikóze a velkému břichu, ale také kvůli vaší kvetoucí náladě!

Těhotenství. Příznaky a průběh těhotenství. Tělo těhotné ženy

Kalkulačka těhotenství vám pomůže určit gestační věk a datum narození. “

Těhotenství je fyziologický proces, při kterém se v lůně ženy vyvíjí nové lidské tělo, které je výsledkem oplodnění.

Těhotenství u žen v průměru trvá 280 dní (40 týdnů, což odpovídá 9 kalendářním měsícům nebo 10 lunárním měsícům). Těhotenství je také rozděleno do 3 trimestrů po 3 kalendářních měsících v každém.

Příznaky raného těhotenství

V raných stadiích těhotenství je diagnóza stanovena na základě pochybných a pravděpodobných příznaků..

Pochybnými příznaky těhotenství jsou různé druhy subjektivních pocitů, jakož i objektivně určené změny v těle, mimo vnitřní genitální orgány: chuťové rozmary, změny čichových vjemů, lehká únava, ospalost, pigmentace kůže na obličeji, podél bílé linie břicha, bradavek a paranasálních kruhů.

Pravděpodobné příznaky těhotenství jsou objektivní příznaky pohlavních orgánů, mléčných žláz a při formulaci biologických reakcí na těhotenství. Patří sem: zastavení menstruace u žen v plodném věku, zvýšení mléčných žláz a výskyt kolostra, když se vytlačí z bradavek, cyanóza sliznice vagíny a děložního čípku, změna tvaru a konzistence dělohy, zvětšení její velikosti.

Můžete si předem ověřit přítomnost těhotenství doma pomocí expresního testu na obsah hormonu chorionického gonadotropinu v moči ženy (test se provádí od prvního dne odkladu další menstruace).

Potvrďte, že těhotenství umožňuje ultrazvuk (ultrazvuk).

Změny v těle těhotné ženy

V těle ženy během těhotenství dochází k četným a komplexním změnám. Tyto fyziologické změny vytvářejí podmínky pro nitroděložní vývoj plodu, připravují ženské tělo na narození a kojení novorozence. Menstruace ustane, zvětšení objemu mléčných žláz, bradavky ztmavnou.

Mnoho těhotných žen má nevolnost v prvním trimestru, někdy zvracení - tyto příznaky se nazývají časná toxikóza těhotných žen. Často existují slabost, ospalost, pálení žáhy, slinění, změna chuti, časté močení. Tyto poruchy jsou charakteristické pro zdravé a normální těhotenství..

Obzvláště velké změny se vyskytují v genitáliích žen. Děloha se zvyšuje s každým týdnem těhotenství, zvyšuje se krevní zásobení vnitřních a vnějších pohlavních orgánů. Tkáně bobtnají, získávají elasticitu, což přispívá k jejich lepšímu napínání během porodu. V mléčných žlázách se zvyšuje počet a objem žlázových laloků, zvyšuje se jejich zásobování krví, stávají se napjatými, z bradavek se vylučuje kolostrum. Počet gonadotropních hormonů, jakož i estrogenů a progesteronu, je produkován nejprve corpus luteum (dočasná žláza vytvořená na místě folikulu, ze kterého vyrostlo zralé vajíčko) a poté placentou. Hormony vylučované corpus luteum (progesteron a v menší míře estrogeny) přispívají k vytváření podmínek pro správný vývoj těhotenství. Korpus luteum prochází obráceným vývojem po čtvrtém měsíci v souvislosti s tvorbou hormonální funkce placenty.

Pro těhotenství je nutné se zaregistrovat na prenatální klinice (3–4 týdny po zpoždění menstruace), kde lékař zkoumá a zkoumá vnější a vnitřní genitální orgány, a pokud je to nutné, jsou předepsána další vyšetření.

Genitální orgány během těhotenství

Děloha. Během těhotenství se mění velikost, tvar, poloha, konzistence a reaktivita (excitabilita) dělohy. Děloha se během těhotenství postupně zvyšuje. Ke zvýšení dělohy dochází hlavně v důsledku hypertrofie svalových vláken dělohy; současně dochází k množení svalových vláken, růstu nově vytvořených svalových prvků retikulárně-vláknitého a argyrofilního „rámu“ dělohy.

Děloha není jen fetální nádoba, která chrání plod před nepříznivými vnějšími vlivy, ale také orgán metabolismu, který plodu poskytuje enzymy, komplexní sloučeniny nezbytné pro plastické procesy rychle se vyvíjejícího plodu..

Vagína během těhotenství prodlužuje, rozšiřuje, záhyby sliznice jsou ostřejší. Vnější genitálie během těhotenství se uvolní.

Životní styl těhotné ženy, rutina, výživa a hygiena

Vyvíjející se plod dostává od matky všechny potřebné živiny. Blaho plodu závisí zcela na zdraví matky, jejích pracovních podmínkách, klidu, stravě, stavu nervového a endokrinního systému..

Těhotné ženy jsou osvobozeny od nočních směn, tvrdé fyzické práce, práce spojené s vibracemi na těle nebo nepříznivých účinků na chemii těla. látky. Během těhotenství je třeba se vyvarovat náhlých pohybů, vzpírání a významné únavě. Těhotná žena musí spát nejméně 8 hodin denně. Před spaním se doporučuje procházka..

Těhotná žena musí být pečlivě chráněna před infekčními chorobami, které představují zvláštní nebezpečí pro tělo těhotné ženy a plod.

Během těhotenství je nutné pečlivě sledovat čistotu pokožky. Čistá pokožka pomáhá eliminovat metabolické produkty, které jsou pro organismus škodlivé.

Během těhotenství se doporučuje umýt ve sprše, aby nedošlo k přehřátí těla. Zdravá těhotná doporučená vzduchová a sluneční lázeň.

Těhotné dvakrát denně by mělo umýt vnější genitálie teplou vodou a mýdlem. Douching během těhotenství by měl být předepsán s velkou péčí..

Během těhotenství byste měli pečlivě sledovat stav ústní dutiny a provést potřebnou hygienu.

Mléčné žlázy by se měly denně mýt teplou vodou a mýdlem a otřít ručníkem. Tyto metody zabraňují praskání bradavek a mastitidě. Pokud jsou bradavky ploché nebo zasunuté, pak je masírujte..

Těhotné oblečení by mělo být pohodlné a volné: nenoste napínací pásy, těsné podprsenky atd. V druhé polovině těhotenství se doporučuje nosit obvaz, který by měl podporovat žaludek, ale nemačkat.

Těhotná by měla nosit boty na podpatku.

Výživa těhotenství

Správná výživa během těhotenství je zásadní pro udržení zdraví ženy a normální vývoj plodu.

V první polovině těhotenství není nutná speciální strava. Jídlo by mělo být rozmanité a chutné. Výživa ve druhé polovině těhotenství by měla zohledňovat fyziologické vlastnosti těla. Množství proteinu je 100 až 120 g za den. Z potravin obsahujících vysoce kvalitní bílkoviny je třeba doporučit kefír, jogurt, mléko, tvaroh, vejce, sýr, libové maso (100–120 g denně), ryby (150–250 g denně). Množství uhlohydrátů - asi 500 g denně, s těhotnou ženou s nadváhou - 300 g. Doporučené ovoce, bobule, zelenina a chléb (zdroj vlákniny a vitamínů B).

Tuky se doporučují 100 - 110 g denně, hlavně ve formě másla, zakysané smetany a rostlinných olejů.

Množství kapaliny je omezeno na 1 - 1,2 litru. Množství soli je omezené, zejména v druhé polovině těhotenství (až 8-5 g denně).

Během těhotenství se zvyšuje potřeba vitamínů. Dobrým zdrojem vitaminu A jsou játra a ledviny zvířat, mléko, vejce, máslo, mrkev, rybí olej a špenát. Vitamin B1 je bohatý na pivovarské kvasnice, játra, ledviny, cereálie a luštěniny. Denní dávka vitaminu B1 je 10-20 mg. Denní požadavek na vitamin B2 (riboflavin) je 2 mg. Vitamin PP je bohatý na kvasinky, maso, játra, pšeničná zrna; denní potřeba tohoto vitamínu je 15 mg. Je zapotřebí vitamín C denně 1,0 - 1,5 g. V zimě a na jaře se doporučuje, aby těhotným ženám byly předepsány hotové přípravky vitamínu C (dražé, tablety) nebo kyselina askorbová. Vitamin C se nachází v zelenině, bobulovinách, ovoci. Vitamin E se nachází v zárodečné části pšenice a kukuřice, vajec, jater, sójového oleje. Vitamín D bohatý na rybí olej, játra, kaviár, máslo.

Těhotným ženám se doporučují čtyři jídla denně: první snídaně by měla obsahovat 25–30% stravy, druhá snídaně - 10–15%, oběd - 40–45%, večeře - 15–20%.

Cvičení během těhotenství

Tělesná výchova během těhotenství zlepšuje celkový stav ženy, má příznivý účinek na autonomní nervový systém, pomáhá snižovat účinky těhotenské toxikózy, zkracuje dobu trvání porodu a příznivější období po porodu. Její zvláštní úkoly: posilování břišních svalů; zlepšení pracovní činnosti během porodu; prevence ochabování břicha a prolaps vnitřních orgánů; posílení a zvýšení pružnosti svalů pánevního dna pro prevenci prolapsu a prolapsu vnitřních pohlavních orgánů; Posílení celé svaloviny těla, zejména zadních svalů, na které při chůzi padá největší zatížení v důsledku posunu těžiště během těhotenství; zvýšená pohyblivost kloubů pánve a páteře; trénink dechových dovedností během porodu, zlepšení funkce vnějšího dýchání, aby se zlepšily oxidační procesy těla nezbytné pro vývoj plodu.

Cvičení je indikováno pro všechny ženy s normálním těhotenstvím a také pro těhotné ženy s onemocněním kardiovaskulárního systému ve fázi kompenzace.

Kontraindikace pro gymnastiku a sport během těhotenství:

1) všechna akutní stadia onemocnění kardiovaskulárního systému s oběhovými poruchami, tromboflebitidou, tuberkulózou (komplikovanou pleuritou, hemoptýzou), onemocněním ledvin a močového měchýře (nefritida, nefrosa, pyelocystitida);

2) výrazná toxikóza těhotenství (nezvratné zvracení, nefropatie, preeklampsie, eklampsie);

3) krvácení z dělohy;

4) obvyklý potrat.

Během těhotenství jsou tyto typy tělesných cvičení zakázány, pokud dochází k ostrému otřesu těla (skoky, skoky), ostré zatáčky a silová cvičení. Je přísně zakázáno účastnit se sportovních soutěží kvůli silnému fyzickému a nervovému napětí.

Kromě tělesných cvičení se během celého těhotenství doporučuje zahrnout procházky v jakémkoli ročním období až na 2 hodiny se zastávkami na odpočinek v obecném režimu dne. Ve druhé polovině těhotenství se zkracuje vzdálenost chůze a zvyšuje se doba strávená ve vzduchu, v zimě by měla být alespoň 1,5 hodiny a v létě je mnohem delší.

Zvláštní studie zjistily, že cvičení během těhotenství zlepšuje průběh porodu, snižuje pravděpodobnost ruptury perineu a dalších komplikací.

Komplikace těhotenství

Komplikace těhotenství mohou nastat s vývojovými abnormalitami a patologickými stavy reprodukčního systému, s extra genitálními chorobami, poruchami plodu, placentou, fetálními membránami a vztahem matky a plodu..

Infekční choroby u těhotných žen mohou být obtížnější. Infekce vajíčka nebo plodu může mít za následek smrt vajíčka, potrat, předčasný porod, mrtvé narození, nemoc novorozence.

Chřipka je nebezpečná pro těhotné i pro plod. Zároveň se výrazně zvyšuje hrozba spontánního potratu a předčasného porodu, mrtvě narozeného dítěte. Prevence chřipky během těhotenství je nejdůležitějším úkolem lékaře jakékoli specializace.

Z nemocí kardiovaskulárního systému jsou srdeční vady nejdůležitější během těhotenství, které jsou na prvním místě mezi příčinami úmrtnosti matek na mimoděložní nemoci. Při vyšetřování těhotné ženy trpící srdečními chorobami je nutné stanovit formu defektu, stav myokardu, stupeň selhání oběhu. Těhotné ženy s identifikovanými srdečními vadami by měly být pod dohledem lékaře a porodníka, je nutná konzultace s revmatologem. Těhotná žena s podezřením na srdeční vadu by měla být vyšetřena ve specializované nemocnici. Teprve po komplexním vyšetření je možné vyřešit otázku možnosti dokončení těhotenství. Včasná detekce srdečních chorob u těhotné ženy, důkladná léčba opakovanou hospitalizací během těhotenství, řádná péče o porod a poporodní období může dramaticky snížit úmrtnost těhotných žen se srdečními vadami.

Anémie u těhotných žen je pozorována velmi často (až 30%). V 70-95% případů se jedná o hypochromní anémii s nedostatkem železa, jiné formy jsou mnohem méně časté.

Cystitida během těhotenství je pozorována poměrně často. Predispozičním faktorem je tlak na močový měchýř současné části plodu atd. Příčinnými původci nemoci jsou ve většině případů E. coli, stafylokok a další mikroby. Do močového měchýře vstupují častěji z močové trubice: navíc může být infekce zavedena do močového měchýře hematogenními a lymfogenními cestami..

Jade a pyelonefritida se může objevit během těhotenství v důsledku různých infekčních chorob a otravy. Akutní nefritida často vede k spontánnímu potratu.

Těhotná toxikóza (gestóza) je patologický stav, který se vyskytuje v souvislosti s těhotenstvím a po jeho ukončení je postupně zcela eliminován. Toxikóza se může objevit jak v časném, tak v pozdním těhotenství. Mezi nejčastější formy časné toxikózy těhotných žen patří: zvracení, slinění, dermatóza a později - těhotná kapka, nefropatie těhotných žen, preeklampsie a eklampsie.

Těžká gestóza komplikuje průběh těhotenství a ohrožuje zdraví matky a dítěte. Prevence preeklampsie zahrnuje sledování a vyšetření ženy na prenatální klinice, počínaje počátkem těhotenství. Po těžké pozdní gestóze je další těhotenství po dobu dvou let nežádoucí.

Sexuální život během těhotenství

Sexuální život v těhotenství má své vlastní vlastnosti. V prvních 2 - 3 měsících se doporučuje jej omezit, protože sexuální vzrušení a zvýšený průtok krve do pohlavních orgánů může vyvolat potrat. To je zvláště důležité pro ženy, které již mají smutnou zkušenost se spontánním potratem nebo s hrozbou potratu. Sexuální blízkost by měla být rovněž vyloučena v těch dnech, ve kterých by za normálních podmínek došlo k menstruaci nebo v nichž bylo přerušeno první těhotenství. Doporučuje se zastavit sexuální život 2 až 2,5 měsíce před porodem kvůli riziku infekce v genitáliích žen a možnosti předčasného propuštění plodové vody.

Při přípravě článku byly použity materiály Velké lékařské encyklopedie

Články O Neplodnosti