Hlavní Zdraví

Co potřebujete vědět o porodu těhotné ženy?

Porod je proces narození dítěte, jeho opuštění z dělohy, kvůli bolestem při práci, porodním kanálem. I když se jedná o přirozený fyziologický proces, je spojován s velkými fyziologickými, psychologickými a emočními změnami v těle ženy. Proto je pro ženu samotné těhotenství obtížné období, které končí strašidelným neznámým. Znalost teoretické části a přípravné práce na realizaci speciálních cvičení pomáhá najít mír a sebevědomí. Lékaři tvrdí, že ty ženy, které jsou připraveny na nadcházející událost, mnohem snáze porodí porod.

Emoční trénink

Narození dítěte je vážným okamžikem v životě ženy, který ovlivňuje všechny oblasti jejího života. Nestačí se finančně připravit, je také nutné psychologicky se přizpůsobit skutečnosti, že v životě se objeví nová sociální role, kterou nelze opustit. Můžete ukončit práci, opustit svého manžela, ale nemůžete přestat být matkou. Není třeba idealizovat blížící se mateřství, v opačném případě rychle dojde ke zklamání. Správné postavení spočívá v přiznání všech nevýhod, uznání, že se budete muset hodně dlouho vzdát, ale pochopit, že to vše je v zájmu mít dítě - malý zázrak, který se svou nesobeckou láskou splatí stokrát více.

Výběr místa pro porod

To je další problém, kterému žena čelí před porodem. Existuje mnoho možností: veřejná nemocnice, soukromá klinika nebo porod doma.
Neexistuje žádná univerzální rada, hlavní věc je, že by to mělo být místo, kde bude žena pohodlná, a porod se uskutečnil pod dohledem vysoce kvalifikovaných odborníků. O všem ostatním se rozhoduje soukromě.

První známky přístupu k porodu

1. Hubnutí
Několik dní před nástupem porodu může žena ztratit chuť k jídlu. Kromě toho, díky produkci hormonu prostaglandinu, který uvolňuje děložní hrdlo, se střeva uvolňují, což způsobuje zažívací potíže. Toto očištění těla vede k úbytku hmotnosti..

2. Změna fetální aktivity
Matka může mít pocit, že se dítě chová neobvykle a pohybuje se v novém rytmu pro sebe: buď se uklidňuje, nebo se aktivně začíná pohybovat. Toto je ovoce, které se připravuje na jeho zrození.

3. Bolesti zad
Mírná opakující se bolest v dolní části zad může být zpětným rázem z pracovních bolestí a signalizuje, že proces začal..

4. Odjezd sliznice
Cork - slizký povrch, který kryje děložní hrdlo a chrání plod před vnějšími viry a infekcemi.
Můžete si všimnout, že korek opustil své místo na sekrecích na spodním prádle, které jsou průhledné, nažloutlé nebo narůžovělé. Ve výboji jsou povoleny malé nečistoty krve, není čeho se obávat.

5. Vypouštění vody
Jasným signálem, který přesně signalizuje, že k porodu dojde v následujících 24 hodinách, je prasknutí plodové vody a vypouštění vody. Mohou jít najednou nebo trochu uniknout, ale to je jasné znamení, že je čas jít pod dohledem lékařů.

6. Kontrakce
Jedná se o rytmické kontrakce, které jsou způsobeny expanzí dělohy. Nejprve jsou slabé, vyskytují se každých 15-20 minut. Postupem času budou silnější, delší a bolestivější, dokud se nezačnou opakovat každé 3-4 minuty. Začátek bojů také znamená, že je čas jít do nemocnice.

7. Měkké děložní čípky

Nejzřetelnějším znakem toho, že diagnostikovat může pouze lékař, je změkčení děložního čípku, což signalizuje, že porod začne brzy.

Fáze porodu

Lékaři podmíněně rozlišují tři fáze:

 • otevření dělohy;
 • průchod dítěte přes porodní kanál;
 • placenta výstup.

První narození obvykle trvá asi 8-18 hodin. Pokud narození není první, pak se doba zkracuje na 8-11 hodin. Každá fáze porodu má své vlastní vlastnosti a vyžaduje určité chování od nastávající matky.

První fáze porodu

Nejdelší částí procesu porodu je období porodu. Často začínají poté, co plodová voda prošla. Nejprve se jedná o slabé chvění, které časem zesiluje. Během této doby se děloha otevře od 2 do 10 centimetrů. V této fázi by měla žena odpočívat, zaujmout pohodlné držení těla a sledovat její dýchání. Bude užitečná speciální dechová technika, která se vyučuje v kurzech. Správné dýchání pomáhá uvolnit svaly, zmírnit bolest a zajistit dostatečnou saturaci kyslíkem. Pokud jde o držení těla, pohodlná poloha těla pro každého člověka je individuální, ale mnoho žen při porodu poznamenalo, že bolest při neuspěchané chůzi se snižuje.
Zatímco kontrakce jsou slabé, dýchání by mělo být pomalé: vdechujte počet na čtyři a výdech na počet 6. Ale postupem času se bolest zesílí a žena nebude schopna měřit dech. Před porodem musíte přejít na dýchání psa (časté mělké dýchání ústy). Na začátku zápasu musíte začít takto dýchat a čím silnější je, tím častěji dýcháte vzduch.
Během bojů nemůžete tlačit, to brání dítěti v zaujetí správné pozice k východu.

Druhá fáze porodu

Jakmile je děloha dostatečně otevřená, porodník začne kontrolovat proces porodu. Matka by měla pomoci porodu napnutím břišních svalů na příkaz lékaře. Díky kombinaci břišního a nitroděložního tlaku se dítě začne pohybovat směrem k východu. Tento proces může trvat asi dvě hodiny, pokud se jedná o první narození. V budoucnosti, s druhým rozhodnutím mít dítě, bude tento proces probíhat mnohem rychleji.
Pokud je hlava dítěte příliš velká, bude lékař muset perineum lehce vyříznout, aby se usnadnil výstup dítěte. Takové rány se hojí mnohem snadněji než při prasknutí, ke kterému nevyhnutelně dochází pod tlakem. Jakmile hlava vyjde, další proces půjde mnohem rychleji a skončí se vzhledem dítěte.
V této fázi porodník bude kontrolovat porod ženy při porodu, vypadá to jako zhluboka nadechnutý nos a vydechuje ústy. Dech by neměl směřovat k hlavě, ale k děloze a pomáhat snižovat.

Třetí fáze porodu

Toto je nejkratší etapa, ale vyžaduje dostatečnou vůli, protože s příchodem dítěte se zdá, že mise pro matku je dokončena a chce se uvolnit. Ale na nějakou dobu (až 30 minut) bude pociťovat slabé kontrakce, které budou doprovázet výstup z placenty. Jakmile ženské tělo odmítne všechno zbytečné, pupeční šňůra se rozřízne na dítě a porod končí.

Přirozený porod nebo císařský řez?

Císařský řez je pitva břišní dutiny a stěny dělohy, aby se odtud dostalo dítě. Sama žena si může vybrat tuto možnost pro porod, ze strachu z bolesti nebo se uchýlit k tomu podle svědectví lékaře, jako je například úzká pánev nebo problémy se zrakem. Mít dítě je velkou zátěží pro ženské tělo a špatné zdraví by nemělo být podrobeno takovému testu. Císařský řez může být proveden jako předem naplánovaná operace, nebo to může být nutné v případě narušení přirozeného průběhu práce. Nově vytvořená matka by v žádném případě neměla cítit její „bankrot“ a vinu za to, že se obrátila na takovou pomoc lékařů. Hlavní věc je, že dítě a matka by měli být zdraví a naživu, a to bez ohledu na to, jakou cestou mělo dítě na světě.

Je možné úlevu od bolesti během porodu??

Během porodu žena zažívá hroznou bolest, kterou lékaři nedoporučují zastavit léky. Předpokládá se, že bez bolesti se žena nebude moci plně tlačit, a proto se narození dítěte zpozdí. Existuje také riziko, že se lék dostane do těla dítěte, což je pro jeho zdraví špatné.
Prah bolesti je však pro každého jiný, protože lékaři mohou používat epidurální a spinální anestezii. Tyto metody jsou velmi podobné: léky jsou injikovány do bederní oblasti, aby dočasně blokovaly bolest.

Při epidurální anestezii je léčivo injikováno do výstelky míchy. Zní to hrozně, ale ve skutečnosti žena po několik sekund cítí bolest, dokud injekce trvá. Při spinální anestezii se léčivo vstřikuje do stejné oblasti, ale v menším množství, s tenčí jehlou a do mozkomíšního moku..

Tyto typy anestézie jsou svým účinkem přibližně totožné a volbu pro pacienta může provést pouze lékař na základě individuálních charakteristik pacienta. Ulevují ale bolesti a díky dobré práci anestetika bude porod úspěšný a tělo se bude moci rychle zotavit.

Příprava na porod:
všechno těhotné potřebuje vědět

Zkušené matky vědí, že hodně záleží na tom, jak zodpovědně byla organizována příprava na porod - částečně proces narození dítěte a období po porodu. V těle ženy se všechny orgány a systémy začínají připravovat na nadcházející narození téměř od prvních dnů „zajímavé situace“. Jedná se o fyziologické, hormonální, buněčné procesy, jejichž úkolem je zajistit porod a následné narození dítěte. Samotná žena, která se chystá stát se matkou, nevyžaduje žádné pečlivé přípravné práce. V tomto článku vám řekneme, jak se správně a správně připravit na porod, co poskytnout.

Musím se připravit?

Příprava na porod v předstihu je důležitá z několika důvodů a školení by mělo probíhat v několika oblastech. Porod je vždy hodně stresu, který někdy brání ženě v porodu snadno, bez přestávek a zranění. Čím silnější je stres, tím vyšší je pravděpodobnost porodních komplikací. Ve strachu v panice ženy v porodu rodí svalové svorky, které brání rychlému narození dítěte. Na tomto prohlášení bylo založeno množství prací vědců a lékařů z celého světa, v jejichž důsledku se objevily programy „Porod bez bolesti a strachu“, „Bezbolestný porod“ a další..

Čím uvolněnější a sebevědomější žena bude během těhotenství a při porodu, tím správněji, snadněji, s minimální bolestí, dojde k narození dítěte.

Příprava na porod je věnována velkou pozornost porodníkům ze všech zemí. V některých případech jsou těhotné ženy povinny navštěvovat kurzy a školy pro ženy „v pozici“. V Rusku jsou kurzy pro budoucí matky přísně dobrovolné, po přijetí do porodnické instituce vás nikdo nebude žádat o potvrzení o absolvování přípravných kurzů. nebo se svěřit v případě - je na ženě, aby se rozhodla.

V procesu porodu existuje mnoho psychosomatických faktorů: strach, strach, neochota zažít bolest, očekávání samotné bolesti, názor, že je to povinné a nevyhnutelné, může výrazně zkomplikovat porod. Při správném dýchání pomůže připravenost porodního kanálu a všech svalů těla porodit dítě rychleji. Správně vybrané věci a dokumenty, rozumně organizovaný prostor doma zlepší první dny po narození dítěte všem.

Mnoho lidí se zajímá o to, kdo potřebuje školení. Odpověď je docela jednoduchá - každá těhotná. Ale ve větší míře - primiparous, těhotná dvojčata nebo trojčata, ženy, které porodí druhé nebo třetí dítě po dlouhé dočasné přestávce, stejně jako ty, které si vyberou partnerské narození.

Příprava zahrnuje tělesná cvičení a některé specifické postupy a psychologickou přípravu.

A nesmíme zapomenout ani na praktickou stránku problému - správně sestavené věci pro matku a dítě nikomu nezabránily.

Fyzická příprava

Fyzická forma ženy v práci je velmi důležitá. U žen s nízkým svalovým tonem, s obezitou, je větší pravděpodobnost, že budou trpět komplikacemi při porodu a v časném poporodním období, proto by měla být příprava svalu prováděna od samého začátku těhotenství, nejlépe před jejím výskytem. Někteří, kteří při zkoušce vidí dva pruhy, vědomě odmítají navštěvovat tělocvičnu a jiné fyzické aktivity, přestanou chodit a věří, že pro nenarozené dítě je nejvýhodnější stav mateřského odpočinku. Tento názor je však chybný. Není možné připravit tělo na porod ležící na gauči.

Nikdo nevyžaduje, aby žena nastavila olympijské záznamy a přemrštěnou fyzickou aktivitu. V prvním trimestru těhotenství, který je považován za období největších rizik, se obecně považuje za lepší minimalizovat stres, ale ne je zcela opustit - restorativní gymnastika, procházky budou užitečné pro všechny těhotné ženy bez výjimky, i když žena není byl zasnoubený.

Pro těhotné ženy existují zvláštní fyzické skupiny - pracují v bazénech, ve většině sportovních center. Můžete se zapojit do skupiny s dalšími nastávajícími matkami. Obzvláště užitečné při přípravě svalů na porodní jógu a pilates. A koupání a aqua aerobik mohou být také neocenitelné. Být ve vodě pomůže dítěti zaujmout správnou pozici v děložní dutině.

Jakékoli cvičení ve vodě nebo na souši by mělo být srovnatelné s gestačním věkem. Žena by neměla být unavená, zátěž by neměla být břemenem, způsobovat bolest svalů nebo nepohodlí. Tělesná výchova také zahrnuje dýchací techniky, které přispívají k relaxaci při porodu, zvýšení intenzity průtoku krve a prevenci hypoxie při porodu..

Správné dýchání nejen usnadňuje porod, ale také snižuje bolest při porodu. Právě na dechových technikách dnes existují všechny programy „Porod bez bolesti a strachu“. Napsali jsme samostatný článek o správném dýchání během porodu, protože tento problém je třeba podrobně zvážit.

Bylo natočeno mnoho videí o správné technice dýchání..

Morální připravenost

Psychologická prenatální příprava je velmi důležitá. Často je to strach, který způsobuje neobvyklou práci a slabost práce. Překonání strachu a úzkosti je důležité, aby porod prošel bezpečně a rychle. Hlavní problém spočívá v tom, že téměř od dětství byla dívka tlačena do hlavy, že porod je bolestivý a obtížný. Takové scény jsou ve filmech, negativní příklady jsou v literatuře, dokonce i v klasických dětských příbězích, kde královna zemřela při porodu bez utrpení. Výsledkem je, že dívka, dívka, žena tvoří perzistentní blok, který zahajuje procesy zvířecí hrůzy před porodem.

Může to znít divně, ale v tkáních dělohy nejsou téměř žádné receptory bolesti, takže při narození bolest existuje pouze v hlavě ženy při porodu. Čím více se bojí, tím více bude bolest - toto je základní pravidlo hypnoterapie před porodem, které se praktikovalo v SSSR, a nyní na něm jsou založeny metody psychologů a psychiatrů.

Je pošetilé požadovat od těhotné ženy rozhodnost skautů zvláštních sil a stejný práh bolesti. Psychologové na předporodních klinikách a psychoterapeuti na jakékoli klinice, veřejné nebo soukromé, však mohou ženu ujistit a sdělit jí principy hypoterapie. Stačí se jen spojit. A čím dříve, tím lépe, protože expresní kurz psychologické přípravy ve třetím trimestru není tak účinný jako plánovaná dlouhá příprava.

Psychologický výcvik můžete provádět sami a potřebujete vědět, z čeho je vyroben.

 • Studium teorie - procesy a stádia, vše související s porodem. Jak jsou boje, pokusy, jak se chovat v jedné nebo druhé fázi, jak dýchat, kdy a proč, kdy tlačit a kdy odpočívat. Čím lépe je žena teoreticky důvtipná, tím lépe se v porodnici chová. Při studiu teorie musíte použít materiály z důvěryhodných zdrojů a vyhnout se čtení ženských fór, kde informace často nejsou pravdivé. Těhotné ženy jsou navíc zcela zbytečné z negativních příběhů a příkladů jiných lidí. Porodnicko-gynekologa můžete požádat na prenatální kliniku o radu ohledně výběru literatury. Doktor vždy poradí, které knihy pro těhotné ženy budou nejužitečnější ve světle přípravy na porod..
 • Autotraining. Žena, která se každý den opakuje, že vše bude v pořádku, v to bude určitě uvěřit. Tato důvěra poskytne klidný, měřený. Žena nebude vnímat začátek porodu jako katastrofu a porod sám o sobě jako obtížný test. Porod je proces, který přiblíží setkání s milovaným a dlouho očekávaným dítětem a vůbec ne „výsměch přírody nad ženským tělem“. Tělo každé ženy na planetě má vše potřebné k porodu dítěte. Na to by se nemělo zapomenout. Důvěra ve vlastní tělo a důvěra v pozitivní výsledek je poloviční úspěch.
 • Změna vnímání bolestí při narození. Výše bylo řečeno, že bolest má psychogenní původ, což znamená, že ji lze minimalizovat správnou psychologickou přípravou. Přirozený proces narození není nemoc, ne naléhavá situace. Zde se hodí metody dýchání při porodu, například dýchání klobás, stejně jako jiné metody úlevy od přirozené bolesti, které se vyučují v kurzech..
 • Modelování situace. Žena ve své vlastní fantazii může mnohokrát ztratit své vlastní narození - představte si, jak trpí kontrakcemi, jak tlačí, jak se rodí dítě. Je důležité si vše představit z pozitivního hlediska. Má se za to, že každá žena je mentálně schopna sama naplánovat průběh svého narození. Očekávání bolesti a hrůzy vede k bolestivému, obtížnému a dlouhému zrození. Snadný a pozitivní přístup k zcela přirozenému procesu vede k odpovídající realitě..
 • Partnerství narození. Porod s asistentkou mezi příbuznými a blízkými lidmi, kterým žena plně důvěřuje, zvyšuje pohodlí pobytu na porodnici a porodnici. Pokud je rozhodnuto o společné práci, musí být zahájen společný výcvik, psychologický i fyzický. Partner v porodnici může být velmi užitečný - bude masírovat mezi kontrakcemi, připomene vám, kdy a jak dýchat, a pomůže vám zaujmout nejlepší pozici pro snadnější přenos kontrakcí.
 • Důvěra ve zdravotnický personál. Velmi velký psychologický účinek na těhotnou ženu se projevuje tím, že důvěřujete lékaři, který porodí, nebo má naplánovanou císařskou řez. Pokud žena plně důvěřuje lékaři, úroveň stresu během hospitalizace je desetkrát snížena. Proto je důležité zvolit lékaře, se kterým nebude strašidelné chodit do nemocnice nebo na operační sál..

Důležité! Pokud si nemůžete své myšlenky a pocity sami napravit, musíte kontaktovat psychologa. Na ženských klinikách, v porodnicích a perinatálních centrech je pomoc těchto odborníků zcela bezplatná.

Připravenost porodního kanálu

Během fyziologického porodu je zatížení svalů pánevního dna vždy neuvěřitelně vysoké. Ke snížení pravděpodobnosti traumatu na perineu, slzách, slabém odhalení děložního čípku pomůže Kegelův gymnastický komplex. Cvičení zaměřená na posílení pánevního dna by měla být prováděna se souhlasem lékaře. Pokud žena nemá isthmicko-cervikální nedostatečnost, hrozbu potratu nebo předčasného porodu, může jí porodník-gynekolog dovolit praktikovat takový komplex.

Cvičení Kegel jsou komplexem svalových cviků pro svaly vagíny a pánevního dna, jakož i pro svaly a svěrače konečníku. Pomáhá posilovat odpovídající svaly a je vynikající prevencí proti slzám a poporodní hemoroidy..

K přípravě porodního kanálu ve třetím trimestru, zejména v posledních dnech před porodem, se doporučuje provést lehkou masáž přírodním olejem, která bude zahrnovat masáž vnějších pohlavních orgánů, aby se zvýšila elasticita kůže a svalů perineum..

K relaxaci kulatého svalu děložního čípku 2 týdny před porodem se některým těhotným ženám doporučuje užívat No-Shpu. Toto účinné antispasmodikum pomáhá děložnímu čípku lépe se připravit na dodání.

Savčí žlázy a nadcházející krmení

Aby po porodu drobků nedocházelo k problémům s jejich krmením, odborníci doporučují připravit mléčné žlázy předem. Příprava prsu by měla být povinným postupem, lze si ji půjčit doma, samostatně, protože sama o sobě není taková příprava obtížná. Žena samozřejmě nemůže ovlivnit načasování příchodu stálého mléka. Tento proces je způsoben tvorbou hormonu prolaktinu. Ale připravit si vlastní bradavky na krmení dítěte je úkolem budoucí matky při porodu. Praskliny, bolestivé rány na bradavkách často zastavují proces krmení dítěte v případě, že je to docela bolestivé. Aby se jim zabránilo, doporučuje se ženě, a to i během těhotenství, správně přistupovat k otázkám hygieny prsu, zejména když se začne vyvíjet kolostrum..

Prsa si musíte umýt teplou vodou, bez mýdla, nejméně dvakrát denně. Podpůrná podprsenka pro těhotné ženy zmírní nepříjemné těžké pocity, které doprovázejí nárůst počtu laloků mléčné žlázy v procesu porodu dítěte..

Pro posílení mléčných žláz v rámci jejich přípravy se doporučuje denně užívat kontrastní sprchu, nosit volné listy v podprsence.

Pro radu ohledně tření bradavek hrubým ručníkem a jejich masírování byste se měli určitě poradit s lékařem - nadměrná stimulace bradavek vede ke zvýšení hladiny oxytocinu v těle, což může způsobit předčasný porod. V porodnictví sovětského období se taková doporučení skutečně konala a byla aplikována zejména v pozdních fázích těhotenství. Moderní porodnictví má na to poněkud odlišný pohled - vaření bradavek masáží a stimulací je možné pouze u žen, které mají těhotenství bez komplikací a patologií.

Technika aplikace dítěte na prsa, pokud se žena chystá porodit své první dítě, se také vyplatí studovat předem. Ne každá nemocnice má dostatek času na tento problém.

Opakované narození s dítětem je vždy snazší - existuje odpovídající zkušenost. Doporučuje se zapojit se do aktivní přípravy prsu pro nadcházející kojení nejdříve 38 týdnů těhotenství, přičemž hygienické požadavky na péči o mléčné žlázy platí od prvních měsíců těhotenství..

Co se v kurzech vyučuje?

Jak si někteří lidé myslí, bezplatné mateřské kurzy nejsou událostí show. Je to skvělá příležitost klást všechny bolestné otázky nikoli anonymním poradcům na internetu, ale skutečným kvalifikovaným odborníkům. Třídy ve škole pro přípravu na porod jsou vedeny porodníkem-gynekologem, pediatrem, neonatologem, psychologem a specialistou na sociální služby..

Proto je školení v těchto kurzech mnohostranné a velmi zajímavé. Ženy jsou informovány o tom, jak začíná porod, jak se vyvíjí kontrakce, jak je ulehčit, jak se chovat v procesu zkoušení, jak brzy nastává zotavení po porodu, jaká doporučení je třeba dodržovat, aby rehabilitace byla rychlejší a snadnější..

Pediatrové a neonatologové budou hovořit o tom, jak se starat o dítě v prvních dnech jeho života, jak nakrmit dítě, jak zacházet s poranění rány a zabránit vyrážce z plen. Psychologové vám pomohou nastartovat pozitivní porod a vyhnout se poporodní depresi, zatímco specialisté sociálních služeb vám poradí o dávkách a platbách v důsledku narození dítěte a řeknou vám, jak je rychle získat.

Pokud je plánováno doručení partnera, musí oba partneři navštěvovat třídy. Pokud má být manžel přítomen, bude učen, aby dal své ženě relaxační masáž, a budou ukazovat efektivní pozice pro narození partnerů, ve kterých může žena čekat další pracovní bolest. A také v kurzech bude partnerovi poskytnut seznam testů a vyšetření, které je třeba provést, aby mohl být ženě v práci povolen vstup do porodnice. Přednášky se konají ve dne a ve večerních hodinách, bude vhodné věnovat pozornost těm, kteří pracují nebo studují, a těm, kteří již jsou na mateřské dovolené a mají spoustu volného času.

Jak si vybrat nemocnici?

Dříve neměly ženy právo na výběr, žena při porodu byla hospitalizována buď v porodnici v místě bydliště, nebo v mateřské nemocnici ve službě, pokud byla doručena do sanitky. Od roku 2006 má každá těhotná žena zákonem stanovené právo na výběr mateřské nemocnice nebo perinatálního centra, ve kterém chce porodit své dítě. Toto právo je podporováno obecným certifikátem. Vydává se na prenatální klinice, kde je při odchodu na mateřskou dovolenou pozorována těhotná žena spolu s pracovní neschopností.

Pokud je porod plánován na placeném základě, není třeba rodný list. Žena bude schopna vyjednat podmínky s vedením vybrané porodnice sama - smlouva o placených lékařských službách obvykle znamená přítomnost určitého lékaře nebo porodníka při narození, mimořádně komfortní místnost před a po porodu, použití epidurální anestézie nikoli podle indikací, ale podle vlastní vůle mateřství, přítomnost při narození partner, bezplatné návštěvy puerper v oddělené krabici od příbuzných.

Stejné služby, s výjimkou bezplatných návštěv příbuzných a VIP komory, lze získat zdarma, avšak za podmínky, že porodník bude ve službě v den zahájení porodu a přítomnost partnera bude umožněna vedením nemocnice. Při výběru porodnice se žena může řídit svými vlastními preferencemi, recenzemi dalších těhotných žen a šestinedělí..

Neubližuje návštěvě vybrané porodnické instituce a objasnění následujících otázek:

 • podmínky předporodního a postnatálního pobytu - která oddělení, kolik míst, kde se nachází koupelna, zda je sprcha;
 • podmínky pobytu dětí - společně s matkami nebo odděleně;
 • kvalifikace lékařů a porodníků, kvalifikace dětských lékařů, anesteziologů;
 • vybavení a vybavení - má nemocnice potřebné vybavení pro pomoc dětem a matkám v případě nepředvídaných nebezpečných komplikací.

Měli byste vzít v úvahu odlehlost nemocnice z místa bydliště - přemýšlet o příbuzných, protože vás navštěvují téměř denně.

Ve vybrané nemocnici musíte podepsat výměnnou kartu po 30 týdnech těhotenství. A také žena dostane poznámku o tom, jaké dokumenty a věci, které potřebujete vzít s sebou pro hospitalizaci.

Vše o porodu

Porod je jedním z nejzajímavějších okamžiků v životě ženy.

Porod je vyloučení z dělohy plodu a po porodu - místo dítěte, skořápky, pupeční šňůra.

K normálnímu porodu obvykle dochází po 40 týdnech těhotenství a nazývá se urgentní.

Na oddělení nemocnice

Přijímací sestra vás zaregistruje, vyplní lékařské doklady, vezme teplotu a krevní tlak a prozkoumá kůži a ústní sliznice.

V pozorovací místnosti vás vyšetří lékař a porodní asistentka s uvedením údajů o historii uvedených na výměnné kartě. Zeptají se vás, kdy vaše kontrakce začaly, jak často se opakují, jestli voda opouští, když jste naposledy jedli. Poté budete převedeni na prenatální oddělení, kde budete trávit čas před obdobím porodu.

Prenatální oddělení

Na prenatálním oddělení budete v první fázi porodu - v období otevření děložního hrdla. Zde se podle svědectví provádí další vyšetření: vyhodnocuje se vaše postava a složení, tvar břicha a sakrálního kosočtverce, slyší se srdeční rytmus dítěte, provádí se porodnické vyšetření, hodnotí se stupeň dilatace děložního čípku, kontroluje se integrita amniotických membrán.

Kontrakce se hodnotí pomocí monitorů, které zaznamenávají pracovní aktivitu a srdeční frekvenci plodu. Na základě všech těchto údajů doktoři dokáží předpovědět průběh porodu a sestavit plán jejich řízení. Je-li nutná anestézie, provádí se také anestezie na prenatálním oddělení. Pokud neexistují kontraindikace, může žena strávit toto období v poloze, která je pro ni výhodnější: ležet v posteli, sedět na míči, stát nebo v pohybu.

Porodnice

Ve druhé fázi práce budete převedeni na porodnici. Mnoho mateřských nemocnic je dnes vybaveno samostatnými porodnicemi, ve kterých se konají všechna období porodu..

Během období vyhoštění plodu budete položeni na speciální postel, na které se narodí většina dětí. Taková postel je vybavena opěrkami nohou, speciálními držadly, pro které musíte během pokusů držet, seřízením polohy čelního konce postele a některých dalších zařízení. Ležící na lůžku by mělo být v poloze „vzadu“. Na konci období vyhnanství obvykle leží žena v práci na zádech, její nohy jsou ohnuté na kyčelní a kolenní klouby. Přední konec lůžka je zvednut: vysoká poloha horního trupu usnadňuje pokusy, které usnadňují průchod přítomné části plodu porodním kanálem..

Pokud se porod nenachází na porodním lůžku, je třeba pod hlavu a ramena položit další polštář. V poslední době se v medicíně objevila nová technika porodu dítěte - „sezení“. To je velmi výhodné jak pro samotné dítě, tak pro ženu při porodu, protože v této pozici zažívá mnohem méně bolesti. Vědci prokázali, že v poloze na břiše není děloha ženy v porodu dostatečně otevřená, aby se dítě narodilo. A vsedě se to stává mnohem rychleji a bezbolestně.

Jak se rodí?

Pokud jste psychologicky dobře připraveni na nadcházející událost a plně si představujete všechny fáze procesu porodu, porod bude snadný.

Porod je tedy proces přechodu dítěte přes porodní kanál. Tělo ženy se během těhotenství připravuje na porod. Hormony se objevují v krvi, jejichž působení na dělohu vede ke svalovým kontrakcím, v důsledku čehož se děložní hrdlo otevírá a dítě se pohybuje dolů. V měkkých tkáních porodního kanálu se mění metabolické procesy, tkáně se stávají pružnějšími a napínatelnějšími, dokonce i chrupavka spojující pánevní kosti se stává méně rigidní a porodní kanál se stává trochu prostornějším. Porod je vždy doprovázen ztrátou určitého množství krve, ale protože během těhotenství se objem krve v ženském těle zvyšuje téměř 1,5krát, je pro ni tato ztráta krve téměř nepostřehnutelná.

Proces porodu je rozdělen do tří období:

V důsledku pravidelných kontrakcí (nedobrovolné kontrakce svalů dělohy) se děložní hrdlo otevírá..

2 Období vyloučení plodu z dělohy.

Pokusy se přidávají ke kontrakcím - libovolným (tj. Řízeným ženou v porodu) kontrakcím břišních svalů. Dítě postupuje prostřednictvím porodního kanálu a rodí se do světa.

3 Následující období.

Zrození placenty a membrán.

První období porodu - období odhalení

Skutečnost, že porod již započal nebo se chystá, se projevuje výskytem pravidelných kontrakcí nebo odtokem plodové vody. Kontrakce jsou nedobrovolné periodické kontrakce svalů dělohy, jejichž cílem je zkrácení a otevření děložního hrdla. Normálně je délka děložního čípku 3-5 cm a průměr je jen několik milimetrů. A pro narození dítěte je nutné, aby byl krk zcela zkrácen a otevřen až do 9-10 cm.

Období zveřejnění je nejdelší v procesu porodu. Při přirozeném průběhu porodu toto období pokračuje v 10 až 11 hodinách, v multiparousi - 6 až 7 hodin..

K otevření děložního čípku u primiparous a multiparous dochází nerovnoměrně.

U primiparů je nejprve odhalen vnitřní hltan, děložní hrdlo je vyhlazeno (ztenčeno) a poté je odhalen vnější hltan..

Ve vícerozměrném stavu může být vnější hltan děložního hrdla mírně otevřen již na konci těhotenství, během porodu, otevření vnitřního a vnějšího hltanu děložního hrdla a jeho vyhlazení nastává současně..

Na začátku tohoto období se vyskytují pravidelné kontrakce, které trvají 15-20 s. s intervalem asi 15 minut Jak se děložní hrdlo otevírá, kontrakce se zesilují, prodlužují a intervaly mezi nimi se zkracují.

Během doby zveřejnění se doporučuje chodit, pohybovat se, správně dýchat a osprchovat se. Tato opatření přispívají k rychlejšímu otevření děložního čípku a zároveň snižují bolest. Můžete požádat svého manžela nebo porodní asistentku o masáž bederní páteře - sníží se tím nepohodlí způsobené kontrakcemi.

Když kontrakce začnou, musí žena zhluboka dýchat a v intervalu mezi kontrakcemi co nejvíce relaxovat.

Druhé období porodu - období vyloučení plodu z děložní dutiny

Většina žen souhlasí s tím, že konec fáze zveřejňování, před druhou fází porodu, je nejobtížnější. Kontrakce se stávají častými a bolestivými, anestézie v tomto okamžiku obvykle přestane působit, únava se hromadí a je stále nemožné tlačit. Stav mnoha žen je v této chvíli popsán jedinou větou: „To je ono! Už nemůžu!" Jedinou útěchou je, že netrvá dlouho.

Po úplném otevření děložního čípku lékař dovolí ženě v porodu tlačit. Žena obvykle pociťuje silné nutkání „vytlačit“ dítě z porodního kanálu. Tato nutkání se nazývají pokusy.

Druhé období práce trvá od 15 minut. až dvě hodiny, a ve vícenásobném stavu je tato fáze kratší než v primiparous. Během tohoto období lékaři zvláště pečlivě sledují stav matky a plodu (pravidelně poslouchají srdeční rytmy atd.).

Žena v exilu by měla dítěti pomoci. V okamžiku nástupu dalšího záchvatu, který je nejdůležitější součástí odpuzujících sil, je nutné se zhluboka nadechnout plnou hrudí, zavřít ústa a tlačit. Další součástí vylučujících sil jsou pokusy - kontrakce prokládaných svalů břicha a bránice. Pokusy se objevují reflexivně v důsledku podráždění nervových prvků vložených do děložního čípku prekurzorem plodu. Pokusy se objevují nedobrovolně, ale můžete je regulovat (posílit nebo zpomalit) a hrát roli pouze v období vyhoštění plodu a v období po porodu.

Je velmi důležité tvrdě tlačit. Pokud začnete tlačit příliš brzy a bez kontroly, můžete se cítit unavení a porod bude táhnout dál.

Jak tvrdě tlačit

Jak hlava dítěte natahuje svaly vagíny a pánevního dna, mikroskopické receptory těchto tkání dávají signály, které vás nutí tlačit, a také se zvyšuje produkce hormonu oxytocinu, který stimuluje kontrakce. Tyto dva reflexy, které vás nutí tlačit a instruovat dělohu ke smlouvě, spolupracují, a proto je jejich synchronizace velmi důležitá. Kontrakce břišních svalů a snaha o vytvoření tlaku na horní dělohu, nutit ji tlačit dítě.

Kdy tlačit

Push, když cítíte touhu, ne, když jste nařídil. Umělé pokusy jsou nepřiměřené plýtvání energií, přírodní pokusy jsou efektivnější, protože jednáte současně s dělohou a zároveň tlačíte dítě ven. Push, jakmile cítíte neodolatelnou potřebu push. Někdy bude tato touha dlouhá a stálá a někdy budete cítit několik takových útoků během jednoho boje. Výzva k pokusům může nastat na samém začátku boje a někdy, jak se zvyšuje. Poslouchejte své tělo.

Stává se, že během porodu se žena nechce tlačit - buď kvůli vlastnostem nervového systému, nebo kvůli působení epidurální anestézie, která potlačuje přirozený reflex. V takovém případě budete potřebovat kontrolované pokusy - lékař vám sdělí, kdy je třeba tlačit. Pokud během pokusů s průvodcem máte pocit, že synchronizace s kontrakcemi je přerušena, požádejte o oslabení epidurální anestézie a zaujměte vzpřímenou polohu..

Pokud je porod rychlý (to znamená, že se dítě pohybuje tak rychle, že z vaší strany není třeba úsilí), je nejlepší ležet na vaší straně, zatímco asistent zvedne nohu a podepře ji. Pak musíte zadržet dech nebo se pokusit zhluboka a často dýchat, abyste omezili pokusy a zpomalili postup dítěte - co nejvíce za daných okolností. V tomto případě vám pomůže dlaň přitlačená k rozkroku. Rychlý porod je nejčastěji pozorován u žen, které již porodily jedno nebo více dětí s krátkým stadiem vyhoštění plodu. Po prvních pokusech tuto situaci poznáte podle pálení v perineu. Vypalování je signál, který přestane tlačit.

Jak tlačit

Push to pomůže vytlačit dítě ven. Není třeba (a to je škodlivé) tlačit „do modra v obličeji“. Není třeba vyvíjet nadměrné úsilí. Krátké (od pěti do šesti sekund) a časté (od tří do čtyř během jednoho boje) pokusy jsou pro matku méně únavné a neomezují přísun kyslíku do dítěte. Po pěti až šesti sekundách výdechu vydechněte veškerý vzduch z plic, poté se znovu nadechněte a tlačte dalších pět nebo šest sekund. Na první pohled se zdá, že napětí netrvá dlouho, ale ve skutečnosti tomu tak není - vzhledem k intenzitě zátěže. Pokud lékař věří, že v určitém okamžiku jsou nutné delší pokusy, upozorní vás na to. V zásadě však své pokusy zvládnete vy sami. Abyste se vyhnuli zbytečnému stresu, netlačte si bradu k hrudníku, ale příliš se neopírejte, abyste si neohnuli záda a nenatáhli si krk, protože to sníží účinnost a zvýší bolestivost pokusů..

Dlouhé, nepřirozené a předčasné pokusy jsou škodlivé nejen pro matku, ale i pro dítě. Dlouhé pokusy doprovázené zpožděním v dýchání nejen unavují matku, ale také omezují tok kyslíku do dítěte. Studie potvrzují účinnost přirozených instinktů, a proto instruktoři pro přípravu na porod, lékaři a porodní asistentky již nedoporučují kontrolované pokusy, ale podporují přirozené.

Přírodní pokusy (instinktivní):
 • zachránit práci ženy při práci;
 • čelní kapiláry jsou ceněny;
 • zvýšit kontrakce dělohy;
 • jemně protáhnout perineální tkáň;
 • stabilizovat biochemii mateřské krve;
 • zajistit dítěti dostatečný kyslík;
 • snížit pravděpodobnost epiziotomie.
Nepřirozené pokusy (týmové pokusy):
 • Už vás nebaví rodit;
 • vést k prasknutí kapilár na obličeji a očních bulkách;
 • může oslabit kontrakce;
 • může způsobit napětí a prasknutí perineálních tkání;
 • negativně ovlivnit biochemii mateřské krve;
 • omezit tok kyslíku k dítěti;
 • zvýšit pravděpodobnost epiziotomie.

Mezitím dítě postupuje prostřednictvím porodního kanálu. Pod vlivem pokračujících pokusů začíná řezání hlavy, které pokračuje až do jeho úplného zrození.

Pokud během vyvrcholení úsilí plačete ze dna své duše, nedržte ho. Na porodnici je nejlepší zapomenout na omezení a zdrženlivost. Pokud chcete křičet během bojů, pak křičte, jak chcete! Je v pořádku, že vás slyší. Při dýchání, čichání a při výdechu, zejména ve fázi otevření dělohy, vytáhněte dlouhou „aaaa“. Tím se nejen uvolňuje děloha, ale také se uvolňuje napětí z hltanu a také se otevírá vagina. Snažte se zavěsit na bolest. Zbývá jen velmi málo. Ještě pár pokusů - a narodí se celé dítě.

Jak chránit rozkrok před slzami a řezy

Když hlava dítěte klesá po porodním kanálu, měla by být věnována větší pozornost perineu, aby se zabránilo prasknutí tkáně. Prvních několik nutkání vás chytí vás může překvapit a instinktivně se namáháte namísto uvolnění svalů pánevního dna, což způsobí bolestivé pocity. Jakmile si zvyknete na nutkání, začnete během pokusů uvolňovat svaly pánevního dna, v tu chvíli budete cítit výhodu cvičení Kegel. Myslete na otevření, rozpuštění, relaxaci. Ušetřete rozkrok - neležte na zádech s nohama připevněnými ve speciálních třmenech. Svislá poloha a poloha „ležící na boku“ snižují tlak na perineum, poskytují maximální relaxaci a protažení tkání a také přispívají k postupu dítěte do porodního kanálu. V těchto ustanoveních je snížena pravděpodobnost epiziotomie a slz..

V poslední fázi si můžete prohlédnout následující obrázek: během pokusů se objeví hlava dítěte a po skončení zápasu zmizí, aby se znovu objevil během příštího. Jak se říká, dva kroky vpřed, jeden zpět. Tento postupný vratný pohyb dítěte usnadňuje napínání vaginálních tkání a chrání perineum před slzami. Jakmile se hlava dítěte otočí a je pod ochlupením, již ji nelze stáhnout zpět. Rozkrok bude stále víc vyčnívat.

Možná budete chtít natáhnout ruku a dotknout se hlavy dítěte - je to normální a přirozený reflex a dotyk vám pomůže nabrat sílu pro několik pokusů o dokončení a bude znamenat, že dlouhá cesta porodu se blíží ke šťastnému konci. Když lékař nebo porodní asistentka řekne, že hlava prořízla, znamená to, že váš rozkrok je úplně natažený a na hlavu dítěte položen jako korunka. Cítíte pálivý pocit, který vás může vyděsit, pokud nerozumíte tomu, co se děje. V tomto okamžiku vám lékař poradí, abyste se tvrdě nepokoušeli chránit děložní hrdlo a perineum. Je lepší opatrně pustit dítě. Tlak plně nataženého perineum vede ke znecitlivění nervových zakončení kůže a pocit pálení zmizí. Po zoubkování může hlava vyjít po dalším záchvatu.

Nechte dítě rozhodnout okamžik svého narození. Váš lékař vám připomene, abyste se zdrželi zkoušení. Pamatujte, že vypalování je signál, který přestane tlačit. Pečlivě poslouchejte signály, které vám dává vaše tělo, jakož i rady lékaře nebo porodní asistentky. Před ukončením zubů lékař nebo porodní asistentka masíruje a jemně napíná perineální tkáň (tato technika se nazývá „žehlení“) a bude je také podporovat v době narození, aby se zabránilo slzám a zabránilo se epiziotomii. Možná budete cítit, v jakém okamžiku se objevila hlava dítěte. Nyní si můžete oddechnout a představit si, že za pár sekund už budete držet své dítě v náručí. Potom se hlava dítěte otočí - jsou to jeho ramena kolem ochlupení.

Existuje takový výraz: „Narozen v košili“, jak se říká o šťastném člověku. Pokud během porodu nedošlo k prasknutí membrán (což je velmi vzácné), potom se dítě narodí ve skořápce - „v košili“. Pokud dítě z ní nevypustíte včas, nebude moci začít dýchat sám a může zemřít.

Poslední úsilí - a dítě vklouzlo do náručí porodní asistentky.

Když se dítě narodí, začne křičet, což znamená, že se poprvé nadechne. Pláč novorozence je jeho dech.

Na břicho vám položí novorozence a na nějakou dobu se budete navzájem poznávat, relaxovat po porodu. Pak porodní asistentka nebo lékař stiskne a uřízne pupeční šňůru, protože dítě již nemusí být spojeno s matkovým tělem - protože nyní dostává kyslík skrze vlastní plíce. Poté je dítě odneseno k vhodnému ošetření, koupání, měření, vážení a vyšetření pediatrem.

Po 10-15 minutách po porodu se můžete připojit k hrudi. Pomáhá snižovat dělohu, produkci mléka.

Třetí období porodu - následující období

Poslední období porodu - narození po porodu - je nejkratší. Několik minut po narození dítěte se rodí placenta a fetální membrány.

V následujícím období jsou placenta a membrány odděleny od stěn dělohy a exfoliovaná placenta je vyloučena z dělohy prostřednictvím porodního kanálu. Několik minut po narození dítěte začnou poslední kontrakce. S následnými kontrakcemi jsou sníženy všechny svaly dělohy, včetně oblasti připojení placenty, která se nazývá placentární membrána. Placenta nemá schopnost stahovat se, proto je přemístěna ze zužujícího se místa připojení. S každou kontrakcí se placentární místo zmenšuje, placenta se tvoří záhyby, vyčnívající do děložní dutiny a nakonec se odlupuje ze své stěny.

Oddělení placenty od děložní stěny je doprovázeno prasknutím uteroplacentálních cév v oblasti exfoliované placenty. Krev vycházející z cév se hromadí mezi placentou a dělohou a přispívá k dalšímu oddělení placenty od místa připojení. K oddělení placenty od děložní stěny dochází buď od jejího středu, nebo od jejího okraje. Vyhoštění placenty oddělené od stěn dělohy, kromě kontrakcí, je usnadněno pokusy. Reflexní kontrakce břišních svalů nastává v důsledku přemístění oddělené placenty ve spodním segmentu dělohy a vagíny a podráždění receptorů těchto částí porodního kanálu.

Při normálním porodu je oddělení placenty od děložní stěny pozorováno pouze ve třetí fázi porodu. V prvním a druhém období porodu nedochází k abrazi placenty, a to navzdory silným kontrakcím a připoutání pokusů v období vyhoštění plodu. To je vysvětleno skutečností, že místo připojení placenty během doby otevírání a vypuzování je sníženo méně než jiné části dělohy, a nitroděložní tlak také zabraňuje oddělení placenty. Následující období je charakterizováno uvolňováním krve z uteroplacentárních cév, jejichž integrita je narušena placentárním narušením. V normálním průběhu posledního období je ztráta krve 100 - 300 ml., Průměrně 250 ml. Tato ztráta krve je fyziologická a přirozená, nemá nepříznivý vliv na ženské tělo. Po vyloučení placenty se děloha dostane do stavu dlouhodobé kontrakce, stahovaná děložní vlákna a svazky stlačují lumen zející cévy, a proto se krvácení zastaví. Obvykle se fetální membrány s placentou rodí po narození dítěte. Když je dítě již v rukou porodníka, stahují se svaly dělohy, krevní cévy se uzavírají a krvácení se zastaví. Lékař pečlivě zkoumá placentu a membrány. Pokud jsou pochybnosti o tom, že placenta nebo membrány jsou zcela izolované, je děložní dutina zkontrolována ručně (tato manipulace se provádí v celkové anestézii). Rovněž se kontroluje, zda se během porodu vyskytly trhliny měkké tkáně porodního kanálu, a pokud je to nutné, aplikují se stehy. Poté si maminka dala na žaludek topný polštářek s ledem a nějakou dobu sledovala porodnici (1,5–2 hodiny).

Tím se ukončí proces porodu a pro matku a dítě začíná nový život.

Jak se rodí dvojčata

Vícečetné těhotenství trvá přibližně 37 týdnů, na rozdíl od 40 týdnů očekávání jednoho dítěte. S vícenásobným těhotenstvím se mohou děti narodit nezralé, i když některá dvojčata jsou stejně tlustá a zdravá jako jediná. Dvojčata narozená před 30 týdny by měla zůstat na předčasném oddělení, někdy i několik týdnů.

Dvojčata se nejčastěji rodí císařským řezem. To obvykle závisí na poloze prvního dvojče.

Pokud je v prezentaci hlavy, můžete rodit dvojčata přirozeným způsobem. I když druhé dvojče není v hlavní prezentaci, problémy s vaginálním porodem, jak ukazují studie, vyvstávají pouze u císařského řezu.

Pokud je první dvojče v pánevní prezentaci, pak obvykle musíte udělat císařský řez, a pokud existují více než dvě děti, pak se zpravidla uchylují k císařskému řezu.

Během porodu je stav dětí monitorován monitorováním.

Pokud druhé dvojče neleží v prezentaci hlavy, použije se epidurální anestézie, protože jej lze rychle otočit, protože jediným způsobem, jak to udělat, je otočit ji rukou v děloze tak, aby správně ležela. Tento postup provádí lékař a musí být anestetizován..

Obvykle se druhé dvojče narodí 5 minut po prvním.

Stává se také, že první dítě se bezpečně narodilo a druhé se zaseklo, a pak musíte udělat císařský řez..

Dodávky představuje

K dnešnímu dni je pozice „ležící na zádech“ považována za tradiční postoj ženy v práci Tradiční póza však vůbec neznamená, že je to jediné možné a ještě lépe to nejlepší.

Při horizontálním způsobu porodu je ženě v práci sama přidělena pouze pasivní role, ale to není nejdůležitější věc. Mnohem důležitější je, že z fyziologického hlediska nelze tuto pozici nazvat optimální pro ženu, která rodí, ani pro rodící se dítě. Ukazuje se, že poloha „na zádech“ není pro dva hlavní účastníky při porodu příliš výhodná - pro matku a dítě se ukazuje jako nejvhodnější pouze pro ty, kteří mají při porodu podpůrnou roli - pro lékaře a porodníky..

V této poloze se porodní kanál mírně ohýbá vpřed, v důsledku čehož se dítě musí posunout nahoru, což výrazně zpomaluje průběh porodu a často je činí bolestivými a traumatizujícími. Je známo, že pokud těhotná žena leží na zádech, pak velká děloha (jejíž hmotnost spolu s dítětem a plodovou vodou na konci těhotenství je asi 6 kg.) Lisuje břišní orgány a, což je důležitější, na velké krevní cévy - aortu (cévu, proudící přímo ze srdce a přenášející krev bohatou na kyslík do orgánů a tkání) a spodní vena cava (skrz tuto nádobu se krev z dolní poloviny těla vrací do srdce). Stlačení aorty vede ke skutečnosti, že děloha a v důsledku toho dítě dostává nedostatečný kyslík. Komprese dolní duté žíly je plná snížení návratu krve do srdce a stagnace žilní krve ve vnitřních orgánech, včetně dělohy. Snížení vracení krve do srdce samozřejmě vede ke snížení množství krve, které je vypuzováno ze srdce, to znamená opět ke zhoršení přísunu krve do dělohy a dítěte. A když žena sedí nebo stojí na všech čtyřech, tlak dělohy na velkých cévách se snižuje, což zlepšuje uteroplacentární oběh a zabraňuje dítěti rozvíjet hypoxii (kyslíkové hladovění) jak během porodu (první fáze porodu), tak i když hlava prochází porodním kanálkem (druhá fáze práce). S „vertikálním“ porodem se snižuje první pracovní doba. Svislá poloha v první fázi porodu poskytuje jednotné a intenzivnější, ve srovnání s polohou na zádech, tlakem močového měchýře a hlavy dítěte na spodní části dělohy a děložním čípku a podporuje efektivní, hladké a rychlé otevření děložního hrdla. V tomto případě je první pracovní doba ve srovnání s „horizontálním“ porodem zkrácena asi o 2-3 hodiny. To příznivě ovlivňuje jak ženu v porodu (koneckonců, dlouhodobé bolestivé kontrakce jsou jedním z důvodů strachu z porodu), tak i dítě (každá kontrakce vede k dočasnému zastavení dodávky kyslíku dítěti). Z pozorování vyplývá, že u stojící nebo sedící ženy se plod pohybuje nejen pomaleji, ale také plynule. Riziko poranění pro matku i dítě je proto sníženo. Při pokusech je dosaženo optimální koordinace práce břišních svalů, zad, pánevního dna a celých kosterních svalů, gravitační síla navíc pomáhá ženě porodit. V důsledku toho je minimalizováno svalové napětí potřebné k vyloučení plodu, svaly pánevního dna se co nejvíce uvolní - porod probíhá fyziologicky, dítě se snáze pohybuje přes porodní kanál s nejnižšími náklady na energii. Vzhledem k tomu, že placenta u ženy v sedě je rychleji oddělena, fyziologická ztráta krve klesá (průměrná ztráta krve při „vertikálním“ porodu je 100–150 ml.). Žena ve svislé poloze se aktivně účastní procesu porodu, vidí na vlastní oči narození vlastního dítěte.

Výhody „vzpřímené polohy“:
 • tlačení na záda je extrémně obtížné a nepohodlné. Pokud během pokusů žena zaujme svislou polohu, pak svaly břišního tisku, záda, pánevního dna a celé svaly kostry fungují co možná „produktivně“;
 • ve svislé poloze jsou kontrakce méně bolestivé a téměř vždy se můžete zbavit úlevy od bolesti;
 • tlak dělohy na velké cévy se snižuje a dítě přijímá dostatek kyslíku;
 • močový měchýř a hlava dítěte rovnoměrněji a intenzivněji tlačí na spodní část dělohy, což výrazně urychluje proces otevírání děložního hrdla;
 • vertikální držení těla při porodu téměř eliminuje disekci perineum a chrání tkáně před slzami;
 • fyziologická ztráta krve klesá.

Ležící na zádech ženy rodí relativně nedávno - asi za poslední dvě století. Od nepaměti porodili buď vstáním, nebo sezením na kolenou nebo dřepem. A toto je „svislý“ porod, tj. Porod s vertikální polohou těla. V Rusku ženy často porodily ve vyhřívané lázni a porodní asistentky zapojené do asistence při porodu nedovolily ženě v práci lhát dlouhou dobu, což ji nutilo chodit, někdy až do úplného vyčerpání, na základě znalosti, že svislá poloha a pohyby přispívají k kontrakcím dělohy. Od starověku si Čína zachovala tradici porodu během sezení. V Evropě byla tato taktika doručení také běžná. V Holandsku až do minulého století zahrnovalo věno nevěsty židli k porodu. Historické prameny ukazují, že až do šestnáctého století se ve Francii rodily ženy hlavně na všech čtyřech a v Německu ve speciální židli.

Mnoho lékařů dnes podporuje právo žen zvolit si při porodu jakoukoli linii chování. Žena v práci vykonává tyto akce a bere ty pózy, které usnadňují kontrakce a pomáhají narození dítěte co nejpohodlnější. Jak praxe ukazuje, že pokud žena není omezena, bude instinktivně brát ty pozice, které budou pro ni a dítě nejvhodnější.

I když záchvaty nejsou silné, není třeba zaujmout zvláštní postavení. Když bude obtížné vydržet boj, hledejte pozice, ve kterých se budete cítit nejpohodlněji.

To, co představuje, lze zaujmout ve svislé poloze.

2 Postavíte se zády k manželovi a on vás podpírá v podpaží.

Výhodou takových póz je, že napětí je uvolněno ze svalů zad a žena se uvolňuje rychleji; děložní hrdlo se otevírá rychleji; dítě postupuje rychleji vpřed; riziko hypoxie je sníženo. Existují však negativní body: bolest zesiluje; pro porodní asistentku je obtížnější provést vnitřní vyšetření, sledovat otevření děložního hrdla; při pokusech je tato pozice nežádoucí, protože jsou možné rozkrokové trhliny. Tato pozice je dobrá pro slabé kontrakce, s úzkou pánví, s velkým plodem, s oslabením pokusů.

3 Postavte se a položte ruce na stůl.

V této poloze se žena unavuje méně, bolest se snižuje a dítě se pohybuje docela snadno podél porodního kanálu. Tato pozice je ideální pro počáteční fáze porodu. Pro pokusy je to nežádoucí, protože v této poloze je narození hlavy obtížné.

4 Posezení na speciální kouli (nebo na židli bez dna).

V této poloze je bolest snížena, protože na páteř je menší tlak. Tato pozice se doporučuje během otevírání děložního hrdla, protože sezení na kostrči zpomaluje zrození hlavy. Lékaři doporučují sedět na kouli a provádět rotační pohyby s boky. Uvolňuje to svalové napětí. Během pokusů je třeba změnit postoj, protože v této poloze jsou svaly perineu napjaty, což by mělo být při pokusu uvolněno.

5 Koleno, spočívající jednou rukou na partnerském rameni a druhou na rameni porodní asistentky.

Kolena jsou široká od sebe. V této poloze je někdy nutné postavit se tak, aby se nohy neunavily. Pravidelně musíte hlavu sklopit, abyste uvolnili napětí z vašich ramen. Výhodou této polohy je to, že děloha netlačí na páteř, pokusy jsou snazší, méně unavené, rozkrok je chráněn před slzami, protože těžiště je poněkud přemístěno a hlava prochází velmi jemně svaly perineum. Tato pozice je vhodná, když se dítě narodí jako první..

Porodní kanál se rozšiřuje a dítě se rodí rychleji. Kontrakce se zrychlují, snáze se tlačí. Ale v této poloze se nohy rychle unaví, existuje možnost slz. Póza je vhodná pro oslabení práce, slabé pokusy. Lze ji však použít pouze s prezentací hlavy.

7 Sedíte na posteli (nebo na stole).

Nohy se ohýbají na kolenou, záda spočívá na zádech postele nebo polštáře a nohy spočívají na matraci. Jakmile začnou pokusy, sklopte bradu a ovinte ruce kolem nohou. V intervalech mezi pokusy, odpočinek, sklon zpět. V této poloze je snížena pravděpodobnost prasknutí perineu, je vhodné si mezi pokusy odpočinout.

Pózuje ve vodorovné poloze.

Nasaďte si kolena, roztáhněte nohy, uvolněte se, položte horní část těla na polštáře nebo míč. Můžete se postavit na kolenou a opřít se o narovnáné paže. Mezi kontrakcemi si můžete odpočinout a sedět na bocích. V této poloze dítě dostává více kyslíku, snižuje se pravděpodobnost prasknutí, snižuje se bolest zad. Porodní asistentka je však nepříjemná pro sledování procesu porodu. Tato póza je vhodná pro narození velkého dítěte..

2 Nakloněná klečící pozice.

Nasaďte si kolena, nakloňte se dopředu a spusťte hlavu do dlaní. Pánevní podlaha by měla viset ve vzduchu. Tato poloha je nutná k zastavení pokusů, pokud již hlava dítěte klesla a děložní hrdlo ještě nebylo zcela otevřeno.

Je nutné ležet na straně, na kterou směřuje zadní část dítěte. Bolesti zad jsou sníženy, dítě dostává normální množství kyslíku, pro manžela nebo porodní asistentku je snadné masírovat její dolní část zad. Tato pozice je dobrá pro předčasný porod; při narození dítěte s malou hmotností; pokud máma měla dislokaci kyčelního kloubu.

Během porodu můžete opakovaně měnit polohu těla, abyste zmírnili bolest a zvolili optimální rychlost pro jejich průběh. Soubor pozic a pozic během porodu je velmi rozmanitý a měli byste mít svobodu při výběru.

Překonejte strach z porodu

Porod je zcela přirozený proces, ale mnoho žen se musí naučit nekomplikovat ho kvůli strachu a netrpělivosti.

Většina žen se bojí nadcházejícího porodu. A není jim zaručeno, že jsou daleko od jediných, kteří musí projít procesem porodu. Zdá se jim, že se nedokážou vyrovnat s porodní bolestí. Tento strach je silnější, čím méně nastávající matka chápe, co se s ní stane. Koneckonců, jak víte, nás všechny nepochopitelné děsí. Proto bude strach podpořen nedostatkem spolehlivých informací. Nebo naopak, čím více během těhotenství žena slyší děsivé příběhy o strašlivém kmenovém utrpení, tím větší obavy a pochybnosti ji začnou překonávat. V tomto případě bude pocit strachu vyvolán nadměrným množstvím negativních informací, z nichž se vědomí nemůže bránit..

Oba nejsou nejlepším způsobem, jak se připravit na bezpečné narození. Ženy, které se připravily, musí snášet strašlivé trápení, se tak obvykle ukážou.

Pokud však přistupujete k procesu porodu vědomě, pokuste se zjistit více o tom, co se děje s tělem ženy během porodu, můžete si k tomuto procesu vytvořit pozitivní přístup, který pomůže překonat bolest a minimalizovat ji. K dosažení tohoto cíle je velmi užitečné navštěvovat kurzy pro těhotné ženy - mnoho žen po těchto kurzech připouští, že se jim podařilo zbavit strachu z porodu. Vaše nadšení z toho, jak porodí, jak se vypořádat s bolestí, zda se dítě narodí zdravé, je zcela přirozené. Pokud se však vaše vzrušení změní ve strach, pak se pro úspěšné narození musíte naučit, jak se s tím vypořádat. Strach je jednou z nejtoxičtějších, destruktivnějších emocí, jejichž dlouhodobá zkušenost může být extrémně nebezpečná pro samotnou ženu i její dítě. Pokud se bojíte, pak je vaše psychika a tělo velmi stresované. Anglický porodník Dr. Grantley Dick-Reed zjistil, že ženy, které se naučily relaxovat během porodu a které věděly, jak se rodí, porodily mnohem klidněji a snadněji než netrénované ženy a nic nevěděly. Ve své knize Porod beze strachu podrobně popsal, jak strach brání otevření dělohy. Při pohledu na ženu v porodu, která mezi kontrakcemi relaxovala, si všiml, že její děloha změkla a otevřela se. Když však při jedné kontrakci náhle pocítila strach, její otevřený krk se napnul a zavřel. Toto pozorování ho přimělo ke studiu souvislosti mezi strachem a bolestí během porodu. Popsal patologický kruh: strach, vedoucí ke svalovému napětí a bolesti, v reakci na toto zesílení strachu a další zesílení bolesti. Tento začarovaný kruh může znesnadnit narození. Současně je bolest mnohem menší, pokud žena ví, jak uvolnit tělo, a ví, jak s ním pracovat, a ne proti němu. Dr. Dick Reed byl jedním z prvních lékařů, který dokázal světu porodnictví, že většina žen nemusí trpět během porodu nebo být pod vlivem léků proti bolesti. Na základě jeho pozorování vyvinul metodu přípravy na porod, která sestává hlavně z respiračních relaxačních cvičení. Můžete se snadno naučit nejjednodušší metody sami, zbytek se můžete naučit na kurzech pro těhotné ženy. Většina kurzů, které jsou v současné době nabízeny těhotným ženám, kromě informací o průběhu porodu a tipů, kde porodit, zahrnuje prvky různých psychologických metod s dýchacími technikami a relaxačním tréninkem. A dnes, když je mnoho rodičů zaneprázdněno prací a dalšími obavami, musíte se pokusit najít čas, který bude patřit pouze vám a nenarozenému dítěti, připravit vaše tělo a mysl na nadcházející narození a mít čas se rozloučit se svými obavami až do narození dítě.

Porodit bezpečně

2 Vyvarujte se stimulaci práce. Stimulační práce může zvýšit pravděpodobnost císařského řezu, zejména u žen, které rodí poprvé. Stav děložního čípku, připravenost dělohy na narození dítěte ovlivňuje také to, zda stimulace porodu povede k císařskému řezu. Pokud je lékařská kontrola porodnosti nezbytná, poraďte se se svým lékařem, která metoda stimulace je pro vás nejlepší..

3 Zamyslete se před použitím léků nebo uchýlením k zákroku. Užívání léků, jako je epidurální anestézie a další léky proti bolesti, je za určitých okolností nezbytné, takže se toho nemusí bát. Předčasné užívání léků však může zvýšit pravděpodobnost císařského řezu. Pokud máte sílu vydržet aktivní porod, když se krční kanál zvětší o nejméně pět centimetrů, můžete použít léky proti bolesti - riziko císařského řezu je výrazně sníženo.

4 Získejte podporu. Morální podpora a péče jsou při porodu hlavní věcí. Služby profesionálního ošetřovatelského sester vám pomohou uklidnit se a tím snížit pravděpodobnost císařského řezu. U žen v práci, které používají pečovatelky, je císařský řez o 50% nižší. Sestry procházejí speciálním výcvikem v oblasti masáže, dávají ženě pohodlné postavení, pomáhají relaxovat a správně dýchat, jedním slovem, aby se porod co nejvíce usnadnil a aby byly co nejbolestnější.

Co je přirozené narození?

V naší zemi se tento termín používá pro označení nekomplikovaných porodů, ke kterým dochází s minimem zásahů. To se rozumí, když porodnice inzeruje své služby..

Přirozený porod je ve skutečnosti porod, který probíhá v souladu s genetickým programem člověka stanoveným přírodou, a nikoli porod, který je pro lékaře snazší a pohodlnější..

Existuje dokonce taková věda - etologie, která studuje mateřské chování u zvířat a lidí. S jeho pomocí byly identifikovány hlavní vzorce průběhu skutečně přirozeného porodu.

Bohužel kvůli mechanickému přístupu v porodnické péči došlo ke ztrátě vnímání, že žena při porodu může mít jakýkoli druh chování. Chování ženy během porodu se nicméně týká bezpodmínečných forem chování, které jsou geneticky určovány a regulovány nevědomou sférou psychiky. Chování ženy během porodu proto nelze ovlivnit kontrolou vědomí. Průběh práce a jejich výsledek závisí na hormonální rovnováze, psychickém stavu a chování ženy. Za přirozená lze tedy považovat pouze narození, ve kterém jsou brány v úvahu všechny tyto složky. Instinktivní chování ženy během porodu je způsobeno zvláštní hormonální rovnováhou v jejím těle, která je předurčena dědičným programem. Hormony, které regulují proces porodu, ovlivňují fyziologické procesy, emoční stav, paměť a chování žen.

Například, při porodu, hypofýza ženy produkuje oxytocin, který přispívá ke kontraktilní činnosti dělohy, a navíc ovlivňuje paměťové mechanismy a pomáhá zapomenout na události. Díky tomu je žena při porodu snáze snášitelná bolest a poté na ni úplně zapomene. Během porodu se zvyšuje sekrece látek podobných adrenalinu, což zase zvyšuje svalové napětí, bušení srdce, zvyšuje krevní tlak a aktivuje energetickou účinnost. Práce nadledvin je aktivována a produkce těchto hormonů je zvýšena, díky čemuž jsou intenzivnější pracovní bolesti. Zároveň se však při porodu produkují endorfiny (neurohormony s morfinovými funkcemi), které působí jako léky proti bolesti, normalizují emoční stavy, potlačují úzkost a přispívají k dosažení stavu obecné spokojenosti. Při použití úlevy od bolesti při práci se syntetické analgetika dostávají do konfliktu s endorfiny a bojují proti nim a mění komplexní přirozenou hormonální rovnováhu. Bylo pozorováno, že ženy, které dostaly během porodu drogy, jako jsou endorfiny, porodily obtížnější a delší než ženy, jejichž hladina endorfinů zůstala přirozená. To do značné míry vysvětluje špatné zdraví žen během porodu pomocí léků proti bolesti. Přirozená hormonální rovnováha, která se vyskytuje během porodu, je mimořádně křehká, a proto jakékoli nepřiměřené zasahování v průběhu porodu, například zavádění jakýchkoli drog do ženského těla, ji může zničit a vést k patologii práce nebo ji zhoršit. I takový nevinný postup, jako je propíchnutí bubliny, náhle změní poměr hormonů a může vážně narušit přirozené mechanismy průběhu práce. Narození je nejúspěšnější, pokud je na ně žena psychologicky připravena. K tomu je třeba se zbavit strachu, navštěvovat přípravné kurzy pro porod, které vás naučí ovládat své tělo, pocity a dýchání. Ale nejdůležitější věcí je, že žena by se měla naladit v důvěru ve své city a pocity, naučit se rozumět potřebám svého těla a orientovat se ve svých aspiracích a pocitech. Kromě toho vnější faktory mohou mít silný vliv na psycho-emoční stav během porodu. Mezi takové faktory patří situace při porodu a lidé přítomní během nich..

Všechny živé věci hledají nejbezpečnější místo pro porod svých potomků. Samice hledají odlehlé místo a jsou uspořádány tak, aby je nikdo nemohl během porodu rušit. Lidské chování má stejné zásady. Žena se během porodu bude cítit v klidu, bude-li kolem ní příjemné prostředí, bude teplá, tichá a nebudou mít žádné dráždivé faktory. V místnosti, kde se bude dodávka konat, by neměly být žádné tvrdé nebo rušivé zvuky, pachy, barvy a nemělo by existovat žádné nebezpečí náhlého vniknutí a zásahů. V některých případech je dostupnost jídla a pití jedním z prvků pohodlí. Mnoho žen potřebuje partnera s ní nebo s někým, komu důvěřuje a který by ji mohl podpořit. Tato touha je zcela přirozená, protože u živých tvorů vedoucích skupinový životní styl není typické ani úplné odloučení při porodu, přítomnost příbuzných je pro ně povinná. To je jediný způsob, jak se cítí chráněni. Tato touha je způsobena skutečností, že s přístupem porodu žena cítí nebezpečí ztráty kontroly nad sebou a situace během porodu, takže se snaží tuto kontrolu přenést na osobu, které důvěřuje v co největší míře. Proxy jsou obvykle manžel nebo zkušený přítel, který porodil, plně chápe, co se děje a v případě potřeby může poskytnout odpovídající pomoc. Pouze taková porody budou tedy přirozená, pokud má žena možnost porodit v prostředí, které vylučuje nervové napětí a nepohodlí, za přítomnosti jednoho nebo více partnerů, které si dříve vybrala, a za předpokladu, že má dostatečnou psychologickou přípravu. Vědci studující chování žen během porodu poznamenávají, že navzdory bolesti a různým nepříjemným pocitům ženy v práci nevypadají bezmocně nebo ztraceny, naopak jednají pomalu, hledají pohodlnou pózu, mnoho věcí se děje intuitivně, bez jakéhokoli tréninku.. Tyto rysy chování při porodu jsou navíc charakteristické pro všechny ženy a nezávisí na jejich kulturní úrovni a společenském postavení. Nejrozumnější a nejbezpečnější forma řízení je povzbuzovat přirozené chování ženy během porodu. Prvky tohoto chování jsou dýchání, zvuky vydávané ženou při porodu, změna držení těla a dynamika jejích pohybů. Díky geneticky určenému mechanismu průběhu práce jsou všechny tyto akce koordinovány s nejvyšší přesností. Od chvíle, kdy kontrakce začnou a jak se zintenzivňují, se aktivuje žena v dechu, která se později může projevit v jejím sténání nebo výkřiku. Tento jev má fyziologický základ a je považován za normu, nikoli za projev utrpení nebo projev špatné povahy a netrpělivosti ženy. Hormony, které stimulují a regulují práci, také stimulují dýchací centrum, což vede ke zvýšenému dýchání a hlasivkám. Proto by sténání a výkřiky žen během porodu měly být považovány za fyziologický jev, regulovaný na úrovni bezvědomí (neuroendokrinní) a neměl by být potlačován. Zvuky vydávané ženou během porodu jsou důležitou porodnickou pomůckou. Přirozené mechanismy spojující dýchání, sténání a křik nevyžadují zvláštní úsilí ženy při práci a pracují automaticky. Během porodu žena opakovaně mění polohu těla, aby zmírnila bolest a zvolila optimální rychlost pro svůj průběh. Pózy během porodu jsou velmi rozmanité a žena v práci musí mít svobodu při výběru. Navíc její dýchání a povaha zvuků závisí na postojích a dynamice pohybů ženy při porodu. Dojde-li k porodu přirozeně, pak si žena sama vybere styl dýchání a porovná ji s pozicí těla. Hlavními postoji a pohyby při porodu jsou pozice „klečení“, „dřepání“, „sezení“ a „postavení“, chůze, ohýbání. Ale nejlepší póza při porodu je ta, kterou si vybere žena v práci. Jakákoli metoda přípravy na porod, která vyžaduje, aby žena používala určité pozice, nutí ji provádět stereotypní pohyby a brání jí v zaujetí optimální pozice při porodu. Přirozený porod je obvykle bezbolestný právě v vzpomínkách na ženu, která porodila, i když pro jiné je lze považovat za zcela bezbolestný proces. Nejdůležitějším důsledkem přirozeného porodu však není absence vzpomínek na bolest, ale skutečnost, že biologické mechanismy, které umožnily ženě vyrovnat se s nepříjemnými pocity při porodu, zahrnovaly také silný mateřský instinkt, který se s jiným obratem událostí jednoduše nezapne. Předpokládá se, že by měl být přítomen v každé matce, ale není tomu tak. Stejně jako u jiných instinktů existují určité biologické mechanismy pro jeho začlenění. Přirozený porod je jen takový mechanismus.

Intuitivní nebo nevědomé chování ženy během porodu má velký význam pro jejich úspěšný výsledek. Žena se podřizuje svým instinktům a jedná nejrozumnějším způsobem, díky kterému rodí rychleji a snadněji. Schopnost intuitivního chování je nejlepší podmínkou úspěšného porodu. Porod je proto nejúspěšnější v těch případech, kdy jsou nejméně ovlivněny kontrolou vědomí. Umění poskytování lékařské péče při přirozeném porodu spočívá ve schopnosti dát ženě možnost chovat se co nej svobodněji, což pomáhá umožnit bezvědomé mechanismy samoregulace práce.

Články O Neplodnosti