Hlavní Testy

Prvky prvního trimestru těhotenství, které by neměly chybět?

Zdraví dítěte závisí na výživě, životním stylu a návycích budoucí matky v prvním trimestru o 50%. Co potřebujete vědět o těhotenství v tomto období a co pomůže podpořit vývoj dítěte, včas identifikovat možné problémy a zabránit jim?

Vývoj plodu

Co se stane v prvním trimestru těhotenství? Během tohoto období prochází dítě úžasnými proměnami: na začátku cesty je to jen vejce a do konce 12 týdnů již může pohybovat rukama a nohama. Jak dítě roste první 3 měsíce?

1 měsíc

Oplodněné vajíčko připojené k děloze a začalo růst působivou rychlostí přes milion buněk za minutu. Na konci čtvrtého týdne, kdy jste si poprvé všimli prvních příznaků těhotenství, se embryo objevilo v zárodku mozku a míchy. Vyčnívají tkáně, z nichž se v příštím trimestru začnou tvořit vitální orgány. Nejdůležitější věcí je, že již v této fázi má dítě srdce.

2 měsíce

Na začátku tohoto období růst embryí nepřesahuje 10 mm. Sedmý týden se objeví začátky zubů. Trávicí systém se aktivně formuje: vynikají žaludek, střeva, játra a slinivka.

Osmý týden má plod ruce a nohy. Nyní dítě již vytvořilo rysy obličeje: objevily se rty, vyboulené oči, mírně zploštělý nos.

3 měsíce

Malý muž váží asi 45 gramů a jeho výška může dosáhnout 9 cm. Pohybuje rukama a nohama, i když si to jeho matka nevšimla. Vnější genitálie jsou dobře tvarované, takže během tohoto období již můžete zjistit pohlaví dítěte.

První příznaky

Protože odpočítávání těhotenství začíná první den poslední menstruace, první příznaky se obvykle začnou objevovat do poloviny prvního trimestru těhotenství:

 • zpoždění menstruace o více než týden je známkou toho, že je čas jít na těhotenský test;
 • zvětšení prsou, které může být doprovázeno bolestivými pocity;
 • vyžadovalo se časté močení - rostoucí děloha tlačí močový měchýř stále více a více;
 • zvyšuje se počet vaginálních výtoků;
 • ospalost, slabost, závratě a bolesti hlavy v prvním trimestru těhotenství se často stávají společníky nastávající matky.

Kromě hlavních příznaků v prvním trimestru těhotenství může dojít k bolesti zad. Často je to kvůli práci hormonů, které obnovují tělo a připravují kosti a vazy na nadcházející narození. Přítomnost tohoto faktoru by však měla být jasně oznámena lékaři, protože bolest může způsobovat závažnější onemocnění, která nesouvisí s postavením ženy..

V prvním trimestru těhotenství lze cítit bolest v podbřišku nebo bolest ve vaječníku. Tento stav neznamená vždy, že existuje vážný problém, je to často jen normální reakce na zvýšení objemu břicha..

Bolest však může také nastat v důsledku zánětlivých procesů v těle ženy: infekce močových cest nebo dokonce v důsledku obvyklé zácpy, ke které dochází při nesprávné výživě. Jakékoli pocity musí být vyslechnuty a nahlášeny lékaři, předčasné objasnění příčiny jakékoli bolesti může vést k potratu. Musíte také vědět vše o vlastnostech léčby nemocí v prvním trimestru těhotenství.

Toxikóza

V prvním trimestru těhotenství se některé nastávající matky začnou cítit nevolně, zejména ráno. Do 12. týdne má toxikóza tendenci ustupovat. Ve vzácných případech však může pokračovat až do samého narození, což ukazuje na závažné onemocnění matky nebo plodu.

Lékaři nemohou nabídnout účinné léky na toxikózu těhotných žen a doporučuje se, aby pro mnoho těhotných žen jednoduše vyčkaly toto obtížné období. Existují však způsoby, jak zmírnit pocit nevolnosti a usnadnit vám život v prvním trimestru..

Tip # 1 Správná výživa

Strava s vysokým obsahem sacharidů a bílkovin pomáhá trávení a snižuje frekvenci zvracení..

Tip číslo 2

Ujistěte se, že pijete tekutiny, abyste se vyhnuli dehydrataci. Normální vodu lze nahradit šťávami, ovocnými nápoji nebo kompotem.

Tip číslo 3

Nevolnost je často způsobena výskytem nebo čichem specifických potravin. Identifikujte „dráždivé látky“ a požádejte svou rodinu, aby si tyto výrobky nekupovala alespoň do konce prvního trimestru.

Tip číslo 4

Častá nevolnost zbavuje tělo síly a živin a v prvním trimestru jsou obzvláště důležité. S tím se můžete vyrovnat změnou energetického systému. Jezte malá jídla při prvním hladovění, ale nepijte se. Zatížení žaludku se sníží, ale vždy budete plný.

Tip číslo 5

Udržujte si hladinu cukru v krvi. Sušené ovoce, jablka, banány jsou pro to ideální. Neberte tuto radu doslova a nezneužívejte sladké: sladkosti, sušenky, čokoládu. Tato jídla nejen zvyšují hladinu cukru, ale mohou také způsobit přílišný přírůstek hmotnosti..

Jaké testy je třeba vzít

Standardní testy v prvním trimestru pomáhají identifikovat nemoci matky a možné odchylky ve vývoji dítěte. Seznam testů vydaných gynekologem, který provádí těhotenství. Zpravidla zahrnuje:

 • komplexní rychlý krevní test (protilátky syfilisu a HIV, antigeny hepatitidy B a C);
 • stanovení krevní skupiny a faktoru Rh;
 • v prvním trimestru absolvují obecný a biochemický krevní test;
 • krevní test na cukr;
 • obecná analýza moči;
 • analýza vaginální mikroflóry.

Podle výsledků testů může lékař poslat nastávající matku na další testy. Kromě toho budete muset být vyšetřeni oftalmologem, zubním lékařem, otolaryngologem a terapeutem..

V počátečních stádiích se také provádí první screeningový ultrazvuk plodu, který již může ukázat, zda se plod vyvíjí normálně a zda má abnormality..

Screening a jeho dekódování

Nejvýznamnější analýzou počátečního období je „dvojitý test“ nebo perinatální screening. Provádí se, když věk plodu dosáhne 10-14 týdnů. Během vyšetření lékaři analyzují dva markery:

 • Hladina hCG (lidský chorionický gonadotropin)

Tento hormon se začíná syntetizovat v placentě od okamžiku, kdy se embryo připojí k děloze. Jak vysoká, tak nízká hladina hCG naznačuje porušení v těle těhotné ženy nebo ve vývoji plodu.

Nízká hCG:

 1. Mimoděložní nebo nevyvíjející se těhotenství
 2. Embryo Delay (Edwardsův syndrom)
 3. Riziko spontánního potratu
 4. Placentární nedostatečnost

Zvýšená hCG

 1. Vícečetné těhotenství
 2. Chromozomální abnormality plodu
 3. Gestóza
 • PAPP-A - plazmatický protein-A

Plazmatický protein tohoto proteinu je produkován během těhotenství, ale pro lékaře je to přesně jeho hladina do konce prvního trimestru. Byla prokázána souvislost mezi nízkým obsahem této látky v mateřské krvi a zvýšeným rizikem narození plodu s chromozomálními abnormalitami..

Při screeningu vezme lékař v úvahu výsledky dvou studií a na jejich základě vyvodí závěry o vývoji plodu. Identifikace odchylek od normy není zárukou přítomnosti abnormalit, ale umožňuje včasnou identifikaci většiny problémů vývoje plodu..

Jíst brzy

Během tohoto období nastávající matka ještě nepotřebuje více energie. Zvýšení energetické hodnoty obvyklého menu není vyšší než 100 kcal. Při optimálním poměru produktů ve stravě těhotné ženy by měly být přítomny:

Proč je takový poměr považován za ideální?

Sacharidy dodávají tělu energii pro vývoj plodu a normální zdraví matky. Jejich hlavní zdroje: obiloviny, čerstvá zelenina a ovoce, chléb v omezeném množství (až 2 plátky denně).
Proteiny podporují růst plodu, stejně jako placentu a dělohu. Od prvních měsíců těhotenství musí žena dostat nejméně 1,5 g proteinu na 1 kg své hmotnosti. Věnujte pozornost kvalitě bílkovin: měly by pocházet stejně z produktů živočišného i rostlinného původu.

Tuky zajišťují včasný vývoj mozku a zrakového aparátu plodu. Jejich hlavním zdrojem během těhotenství by měly být rostlinné oleje, ale nedoporučuje se zneužívat tučné maso (jehněčí, vepřové).

V prvních měsících těhotenství je otok vzácný, proto by množství tekutiny nemělo být omezeno. Pijte obvyklou denní normu - 1,5–2 litrů čisté vody, džusů a ovocných nápojů. Lékaři doporučují snížit pouze spotřebu kávy, která stimuluje odebírání tekutin z těla.

Důležitá skutečnost! Bylo prokázáno, že významný nedostatek škrobu a cukru v prvním trimestru může mít vliv na zdraví dítěte. Děti matek, které ve školním věku jedly tímto způsobem, mají větší pravděpodobnost problémů s hmotností a kardiovaskulárním systémem než ostatní..

Plánování a těhotenství: jaké vitamíny si vybrat.

Jaká nebezpečí může být v prvním trimestru těhotenství na této stránce.

Sport, jóga a gymnastika

Až 12 týdnů zůstává riziko spontánního potratu, takže lékaři doporučují postupovat opatrně. Neměli byste však úplně opustit aktivitu, protože můžete tělocvičnu nahradit procházkami a lehkou gymnastikou.

V procesu nabíjení může nastávající matka připravit tělo na změny, ke kterým dojde během těhotenství aktivně. Zvláštní pozornost by měla být věnována prsu, jejíž tvar se začíná měnit již v prvním trimestru. Jednoduché cvičení jí pomůže připravit a posílit její svaly..

Zavřete dlaně na úrovni hrudníku, utáhněte je a co nejvíce stlačte. Pak se uvolněte a několikrát opakujte. Toto cvičení nezpůsobuje bolest svalů a je naprosto bezpečné pro těhotné ženy..

Sport doporučený pro těhotné ženy v prvním trimestru: jóga, plavání, gymnastika. Můžete s nimi jednat pouze po konzultaci s lékařem a pod dohledem školitele. V případě vysokého děložního tónu a rizika potratu (nejen v prvním trimestru) je lepší odložit třídy do druhého trimestru.

Pokud ale žena předtím vedla aktivní životní styl, pak je pro ni sport v těhotenství přijatelný, a to i v raných fázích, ale pouze se sníženou zátěží.

Když končí první trimestr?

Jen málo těhotných žen ví, že se porodnický měsíc liší od kalendářního měsíce. Je to 28 dní (průměrná doba cyklu u ženy), a to je porodnické měsíce, které počítají gestační věk. První trimestr tak končí po 12 týdnech od prvního dne poslední menstruace.

Podívejte se na video o prvcích prvních měsíců těhotenství:

7 pravidel, která je třeba dodržovat během těhotenství

Pokud jste se před těhotenstvím zvlášť nezajímali o své zdraví, neanalyzovali jste svůj obvyklý způsob života a výživy, je nyní čas vzít vážněji sebe a svůj nový stav. Jaké povinnosti se v tomto období objeví v životě budoucí matky?

Larisa Pozdnyakova
Terapeut, Městská klinická nemocnice №2, Klimovsk

Zaregistrujte se na prenatální klinice

To by mělo být provedeno včas - nejpozději do 12 týdnů. Porodník-gynekolog bude pak schopen sledovat vývoj těhotenství od nejranějšího možného času a všimnout si nejmenších odchylek od normy v čase. Pravidelné návštěvy u lékaře pomohou ženě nejen předcházet mnoha komplikacím těhotenství, ale také předcházet řadě nemocí dítěte, získat praktická doporučení k prevenci nejčastějších nemocí během těhotenství (anémie, hrozící ukončení atd.), Správné výživě a chování při porodu.

Je skvělé, když se ukáže, že stejný lékař sleduje průběh těhotenství, který následně porod povede. Bohužel to není vždy možné. V každém případě je však pozorována kontinuita mezi prenatální klinikou a porodnicí a porodník-gynekolog v porodnici nutně zohlední všechna pozorování prenatálního lékaře.

Udělejte testy a zkoušky včas

Během těhotenství bude žena muset podstoupit značný počet testů a provést řadu různých studií - jedná se o banální testy krve a moči a krev ze žíly na různé infekce a vaginální nátěry a mnoho dalších. Ženy někdy věnují takovou pozornost svému zdraví zbytečně a některé se pokoušejí ignorovat lékařský předpis. Někteří odmítají provádět testy, ospravedlňujíc to dobrým zdravotním stavem, jiní - s obtížemi odebrat dovolenou z práce a neochotou stát v souladu... Je třeba poznamenat, že ze zákona mají těhotné ženy právo opustit práci za účelem provedení povinných vyšetření, a správa nemá právo tomu zabránit. Pokud jde o první argument, je třeba připomenout, že mnoho nemocí se projevuje pouze změnami v analýzách. Kromě toho jevy, jako je slabost a únava, bledost a otoky obličeje, mohou doprovázet normální průběh těhotenství a signální anémie nebo onemocnění ledvin. Testy na HIV, syfilis a virovou hepatitidu jsou také, na rozdíl od všeobecného přesvědčení, určeny nejen k ochraně před možností infekce pro samotné lékaře, ale především k ochraně dítěte. Koneckonců, tyto nemoci se, bohužel, vyskytují nejen u asociálních osobností. A dítě je infikováno matkou častěji ne in utero, ale během porodu - a pokud víte o problému předem, můžete zabránit problémům.

Možná doktor považuje za nutné jmenovat ženu a další studie, které nejsou uvedeny na povinném seznamu. To znamená, že během těhotenství si všimne některých funkcí, odchylek od normy. A musíme si uvědomit, že všechny obtíže spojené s absolvováním předepsaných studií nejsou srovnatelné s nebezpečím předčasně diagnostikované patologie..

Postupujte podle všech pokynů lékaře

Kromě testů může lékař předepsat ženě řadu léků. Za prvé, téměř všechny těhotné ženy jsou předepsány multivitaminy. Během těhotenství se významně zvyšuje potřeba vitamínů a minerálních látek a je poměrně obtížné to nahradit pouze jídlem. Možná, že lékař předepíše některé léky k nápravě patologie těhotenství. Neměli byste odmítnout léčbu a ospravedlnit ji zdravým zdravím. Patologie placenty nebo chronické hypoxie plodu (nedostatečný přísun kyslíku) vůbec neovlivňuje blaho ženy a těhotné ženy necítí vždy zvýšený tonus dělohy. Mezitím tyto podmínky ohrožují vývoj plodu a vyžadují povinnou lékařskou opravu.

Neměli byste odmítat léčit své vlastní nemoci. Koneckonců, těhotenství vytváří zvýšenou zátěž pro téměř všechny orgány a systémy ženy a na tomto pozadí se zhoršuje mnoho chronických onemocnění. Pokud má budoucí matka pochybnosti o nezbytnosti nebo bezpečnosti předepsaného léku, je nutné to prodiskutovat s lékařem, který je určil, a nezrušit ji samostatně. Možná, v určité situaci, bude opravdu možné se zbavit nemedikací. O tom však musí být rozhodnuto společně s lékařem, nikoli nezávisle.

Nejdůležitější dokument
Ve druhém trimestru těhotenství žena obdrží výměnnou kartu od gynekologa. Tento dokument je velmi důležitý: odráží všechny základní rysy průběhu těhotenství, základní testy, doprovodná onemocnění, informace o předchozích těhotenstvích, o vyvíjejícím se plodu (velikost, poloha, nástup pohybu). Všechna tato data mohou být pro porodníka velmi důležitá při rozhodování o způsobu porodu. Proto by se „výměna“ neměla považovat za prázdnou formalitu, ale za nejdůležitější dokument té doby. Těhotná žena by při odchodu z domu měla mít vždy s sebou směnku - protože může náhle vzniknout potřeba hospitalizace. Pokud žena s ní nemá v době hospitalizace směnnou kartu (kvůli narození, které začalo nebo z nějakého jiného důvodu), pak lékař v porodnici nebude moci vzít v úvahu všechna data, která byla získána během vyšetření, a možná i toto znemožní mu v obtížné situaci učinit správné rozhodnutí. Kromě toho jsou výsledky výměny různých infekcí zaznamenány také na výměnné kartě a v případě její nepřítomnosti je žena považována za potenciálně infikovanou. V souladu s tím je hospitalizována ve specializované „infekční“ porodnici nebo v tzv. Observačním oddělení pravidelné porodnice..

Prožijte zdravý život

Těhotenství je ten pravý čas na přehodnocení vašeho životního stylu - například přestat trávit noci u počítače celý den, povzbuzovat se dalším šálkem kávy. Těhotné ženy potřebují spát celou noc trvající alespoň 10 hodin. I epizodické noci bez spánku předurčují k narušení tónu krevních cév a v důsledku toho ke zvýšení (méně často - snížení) krevního tlaku a narušení přívodu krve do placenty. Pravidelná absence nočního spánku (například práce na noční směně) zvyšuje riziko předčasného porodu o 50%.

Během této doby by neměla být zneužívána káva. Existuje důkaz, že velké množství kofeinu (3 nebo více šálků přírodní kávy denně) významně zvyšuje riziko potratu nebo předčasného porodu. Je třeba také připomenout, že kofein se nachází nejen v kávě, ale také v čaji (včetně zelených), čokoládě a řadě sycených nápojů. Avšak 1-2 šálky denně přírodní a zejména instantní kávy jsou považovány za bezpečné pro těhotné ženy..

Chůze každý den
Během tohoto období jsou velmi užitečné dlouhé procházky. To má příznivý vliv na ženské tělo i na vývoj plodu: trénuje kardiovaskulární systém ženy, uklidňuje nervový systém a zlepšuje přívod kyslíku do plodu. Při normálním průběhu těhotenství se doporučuje trávit 1-2 hodiny na čerstvém vzduchu, z nichž by se mělo aktivně pohybovat 30-60 minut. U některých komplikací těhotenství (tendence k otokům, zvýšený tonus dělohy a řada dalších) by se měl zkrátit čas a tempo chůze, ale pobyt na čerstvém vzduchu je ještě užitečnější než u normálního těhotenství. Zopakujme banální pravdu: kouření během těhotenství velmi škodlivé. Nicotine omezuje cévy placenty. To vede k chronické hypoxii plodu a v budoucnu k narození dítěte s nízkou hmotností. Kromě toho nikotin proniká krví plodu a má přímý škodlivý účinek na tělo, zejména na vznikající nervový systém. Výsledkem je, že u dětí narozených kuřáckým matkám je o 40% vyšší pravděpodobnost různých duševních poruch a často se obtížně soustředí. Konečně u těchto dětí do 16 let je jednou a půlkrát vyšší pravděpodobnost, že budou trpět obezitou nebo cukrovkou. Je třeba mít na paměti, že pasivní kouření je také nebezpečné pro těhotné ženy. Pokud je to možné, měla by se žena vyhýbat pobytu v kouřové místnosti, ve společenství kuřáků..

Alkohol je škodlivý ve všech stádiích těhotenství, zejména v prvním trimestru, kdy probíhá pokládání vnitřních orgánů. V současné době neexistuje pojem „bezpečná dávka“! Užívání i malého množství alkoholu může vést k rozvoji různých defektů nervového systému, ke vzniku specifických deformit a ke všeobecnému vývojovému zpoždění (fetální alkoholový syndrom). Později, kdy se již tvoří hlavní orgány a systémy, alkohol nevede ke vzniku deformit, může však způsobit zpoždění v růstu a vývoji, zejména mentální, a také vyvolat různé porodnické problémy u matky.

Nezapomeňte na rozumnou fyzickou aktivitu

Během těhotenství není třeba popírat radost z pohybu, zastavit trénink ve fitness centru - právě naopak: mírná fyzická aktivita vám umožňuje cítit se aktivně a bděle, pomáhá normalizovat krevní tlak, zvyšuje saturaci krevního kyslíku a zlepšuje přísun krve do placenty. Nemusíte však jít do extrémů. A pokud by před těhotenstvím žena měla ráda zvedání činky nebo parašutismus - musela by se na chvíli vzdát výcviku. Vyhněte se činnostem, které jsou plné třesů, hrbolků, pádů, zejména pádů z výšky. Vzpírání není dovoleno. Činnosti, při kterých žena může mít nedostatek kyslíku, jako je potápění, jsou kontraindikovány. A konečně, nadměrné zatížení je zakázáno. Proto jezdecké a vysokohorské lyžování, vzpírání a zápas, potápění a basketbal se pro těhotné ženy nedoporučují.

Mezi povolené sporty patří běhání a chůze, běh na lyžích, aerobik, plavání. A nejlepší ze všeho, zejména pokud předtím žena nechodila pro sport, - třídy speciální gymnastiky pro těhotné ženy pod vedením instruktora.

V práci se žena musí také starat o sebe a své nenarozené dítě. Podle současného zákona má těhotná žena právo odmítnout noční a denní směny, služební cesty a přesčasy. Práce by neměla vyžadovat nadměrné namáhání očí - zejména těhotným ženám je zakázáno pracovat v interiéru bez přirozeného světla. Nepřijatelná práce v plynné, zaprášené místnosti. Vzpírání je omezeno - nejvýše 2,5 kg jednorázově a nejvýše 480 kg celkem za směnu. Nepřijatelná práce ve stálé poloze, zejména v podřepu, na kolenou, s důrazem na hrudník nebo břicho, jakož i práce spojené s neustálým pohybem. Těhotné ženy by neměly pracovat v kontaktu s patogeny různých nemocí. Musíme si pamatovat naše práva a nesmíme se stydět připomínat jim správu.

Jezte správně

Těhotná výživa by měla být různorodá a úplná. Názor je nesprávný, že těhotná žena by měla jíst „pro dva“ - to nepovede k ničemu jinému než k přibírání na váze. Koneckonců, dítě je stále velmi malé a množství jídla, které potřebuje, je velmi malé. Ale kvalitní složení potravin by mělo opravdu brát v úvahu potřeby dítěte. Přísný vegetariánství je tedy pro těhotné ženy kontraindikován. Maso je důležitým zdrojem proteinu a protein je z hlediska složení aminokyselin pro člověka nejcennější. Maso a jiné živočišné produkty (játra, ledviny) jsou navíc bohaté na železo, které je v rostlinných produktech mnohem stravitelnější než železo..

Je vhodné zahrnout ryby 1-2krát týdně do stravy těhotné ženy, která se snáze tráví než maso a obsahuje hodně fosforu, jodu, polynenasycených mastných kyselin, vitamínů A a D. Mléko a mléčné výrobky jsou také bohaté na vitamíny A a D a také fosfor a vápník. Vitamin B12, který je nezbytný pro proces krvetvorby, jakož i pro tvorbu nervového systému dítěte, a vitamin D, který se podílí na tvorbě kostního systému dítěte, se obvykle vyskytuje výhradně v živočišných produktech.

Z rostlinných produktů by měla věnovat pozornost dostatečnému množství čerstvé zeleniny a ovoce. To poskytne tělu především vitamín C, jakož i kyselinu listovou, jejíž nedostatek ohrožuje vývoj různých defektů nervového systému vyvíjejícího se plodu. Je také nutné konzumovat dostatečné množství obilovin z celých obilovin: jsou cenným zdrojem vitamínů B, vlákniny a vlákniny. Pohanková a ovesná kaše obsahuje mnoho aminokyselin, včetně esenciálních. Krupice a kukuřičná kaše jsou bohaté na mikroelementy (železo, fosfor, vápník, mangan, fluor). Dietní vláknina a vláknina pomáhají stolici normalizovat.

Jíst by mělo být frakční po celý den, v malých porcích - to je zvláště významné v druhé polovině těhotenství, kdy zvětšená děloha tlačí na žaludek a konzumace velkého množství jídla může způsobit pálení žáhy, dušnost a pocit žaludku. Po celou dobu těhotenství by se nemělo přejídat a jíst s výraznými alergickými vlastnostmi (citrusové plody, exotické ovoce, čokoláda, mořské plody). S tendencí k otokům je nutné omezit množství tekutiny a zejména soli.

Připravte se na porod

Jak víte, těhotenství končí porodem a tato událost by měla být připravena předem. Někdo je školen ve speciálních kurzech, kde se učí při správném dýchání a relaxaci při porodu, někdo rozumně věří, že každé narození je individuální a nepředvídatelná událost... Avšak škoda ze schopnosti správně relaxovat a soustředit se na dýchání nebude přesná, i když má žena císařský řez. Ale hlavní věc je psychologická příprava. Je velmi užitečné předem studovat teoretickou část - fyziologii porodu: pochopení podstaty toho, co se děje, umožní ženě cítit sebedůvěru a klid, nepropadat panice a jasně se řídit pokyny porodníka. V organizačním smyslu se také musíte připravit - přemýšlejte o tom, s kým budou starší děti nebo domácí mazlíčci zůstat, neopustí daleko od domova, neopustí cestovní pas a výměnu karty.

Těhotenství: co je možné a co ne

Je jasné, že když žena otěhotní, snaží se vést zdravý životní styl, jíst vyváženou stravu a saturovat svou stravu vitamíny a minerály. Každý z nás ví, že těhotné ženy potřebují pozitivní emoce, pozornost, čerstvý vzduch, chůzi, podporu a porozumění atd. Ale příbuzní a přátelé začínají aktivně sprchovat budoucí mámu různými instrukcemi: nedělej to, nejez to. Jaké jsou zákazy během těhotenství??

Co nemůže být těhotné v raných stádiích

Co nemůže být těhotné v prvním trimestru

Co může a nemůže být dáno těhotným ženám v raných stádiích, aby embryo netrpělo? Zaznamenali jsme několik důležitých bodů, které je třeba zvážit. Tato doporučení se navíc týkají nejen prvních týdnů, ale také celého období porodu dítěte. Kromě toho jsme popsali nejen to, co je pro těhotné ženy nemožné v raných stádiích, ale také proč existují taková omezení.

1. Špatně zpracované nebo umyté jídlo. Mluvíme o masu, vejcích, zelenině, ovoci a bylinách. Nedostatečně zpracované maso je zdrojem parazitů. Špatně vařená nebo syrová vejce jsou zdrojem salmonel. Špatně umytá zelenina, ovoce a zelenina se mohou pro ženu, která je snědla, proměnit v ascariasis. To vše je velmi závažné, protože jakékoli infekce gastrointestinálního traktu mají toxický účinek na matku a dítě, oslabují je. Ano, antibiotika a jiná silná antibakteriální léčiva, která se tradičně používají k léčbě, by se neměla používat v prvním trimestru..

2. Když už mluvíme o lécích. Užívejte léky, lidové léky, doplňky stravy musí být velmi opatrní. Populární známky toho, že je těhotné ženy v raných stádiích nemožné, také říkají, že je lepší vzít v tomto rozhodujícím období méně než jakoukoli chemii. K této chemii však lze přiřadit různé byliny. Koneckonců, nikdo důkladně studoval jejich účinek na tělo. Mezitím mohou dokonce lékaři předepisovat pochybné drogy jako Kanefron nastávajícím matkám. Nejenže není jasné, jak jsou účinné, ale také obsahují mnoho rostlinných složek s nepochopitelným účinkem na tělo..
Pokud máte příležitost, neužívejte léky. A v případě potřeby se nejprve poraďte se svým lékařem.
Léky během těhotenství z kategorií D a X jsou absolutně kontraindikovány, mezi které patří léky užívané jako chemoterapie, léky na léčbu akné, psoriáza atd..

3. Při přenášení dítěte, a zejména v prvním trimestru, by těhotné ženy neměly jíst špatně a jednotně. Nedostatek prvku, jako je kyselina listová, může vyvolat v embryu závažné malformace. Je proto důležité brát tento mikroelement samostatně ve formě tablet..
Stále dobrá výživa je nutná u žen, které mají těžkou toxikózu, protože jsou zvláště náchylné na nedostatek vitamínů, které, pokud jsou prodlouženy, mohou vyvolat retardaci intrauterinního růstu.

4. Fyzicky přepracování a často zažívá stres. V raných fázích je těhotným ženám zakázáno aktivně se věnovat sportu. Obzvláště ženy, které nejsou zvyklé na takovou zátěž. To vše může vést k oddělení vajíčka plodu, krvácení. Do 12-13 týdnů se musíte dávat pozor a pak jen pečlivě a po rozhovoru s lékařem můžete provádět jakékoli fyzické cvičení. A to pouze v případě, že nehrozí potrat.

5. Barvit nehty a vlasy. I když již bylo prokázáno, že barvivo na vlasy proniká kůží do krve v minimálním množství, mohou z ní stále pocházet škodlivé páry. Proto, pokud je již natřen, pak s dobrým nátěrem a na dobře větraném místě. A mimochodem, musíte vzít v úvahu skutečnost, že barva vlasů během těhotenství se může ukázat úplně odlišná od toho, co jste očekávali.
Také pečlivě vybíráme laky na nehty. Pokud na laku není štítek se složením, jménem výrobce, datem expirace - je lepší jej nepoužívat.

6. Žijte sexuálně, zejména nechráněné u infikovaných sexuálních partnerů. Za prvé, pohlavní styk vyvolává děložní hypertonicitu, která v určitých situacích může způsobit oddělení vajíčka nebo dokonce potrat. Za druhé, jakékoli genitální infekce během těhotenství jsou obrovskou hrozbou pro život embrya.

7. Mnoho lidí si myslí, že v raných fázích těhotenství je přísně zakázáno užívat horké koupele, protože to může způsobit potrat. To není úplně pravda. Přesto jsou horké koupele během těhotenství opravdu nežádoucí, protože vedou k expanzi krevních cév ak prudkému poklesu krevního tlaku. A v raných fázích těhotenství má většina nastávajících matek nízký krevní tlak. V horké lázni může žena jednoduše ztratit vědomí se všemi následky.

8. Co jiného nelze udělat těhotným ženám v raných stádiích, aby nedošlo k potratu - je nemocný. Velmi těžká ARVI, chřipka s velmi vysokou teplotou, těžké intoxikace těla způsobují spontánní potrat. Proto je důležité, aby se budoucí matky vyhýbaly velkému množství lidí v areálu, nenavštěvovaly kliniky bez velké potřeby a necestovaly veřejnou dopravou. Nebo přinejmenším používejte lékařské masky, pokud máte období chřipky a stejně musíte jednat s nezdravými lidmi.

9. Aplikujte chemii na kůži, například jako ochranu před hmyzem - komáři, klíšťata, midges atd. Pokud můžete být těhotná, před použitím krému nebo spreje na kůži si pečlivě přečtěte pokyny - je to možné během těhotenství..

10. K čištění toalety po kočkách, pokud byly nemocné toxoplazmózou. Analýza tohoto onemocnění se obvykle provádí při registraci na těhotenství. Výsledek se považuje za špatný, pokud se v ženské krvi nacházejí aktivní protilátky proti infekci.

11. Buďte ve velkých dětských skupinách, pokud neexistuje vakcína proti zarděnkám a toto onemocnění nebylo dosud přeneseno. Rubella je velmi nebezpečná pro nastávající matky. Pokud žena onemocní v prvním trimestru, často se v takových případech doporučuje potrat.
Lékaři doporučují všem ženám, které plánují dítě, ještě před početí, aby provedly krevní testy na protilátky proti původci tohoto onemocnění. A pokud se ukáže, že nemoc nebyla v minulosti přenesena, musíte být očkováni. A 2-3 měsíce poté klidně naplánujte těhotenství.

12. Kouř, vezmi si alkohol. Minimální poškození, které může být, je vysoké riziko předčasného ukončení těhotenství a retardace intrauterinního růstu. Alkohol může u dítěte způsobit vážné malformace. Během těhotenství nepijte v žádném množství.

13. Pro rentgen, fluorografie. Samozřejmě, pokud se tak stalo, že jste byli „osvícení“ po početí, nikdo nedoporučí přerušení těhotenství. Gynekolog však bude tuto budoucí matku pečlivě sledovat. Rentgenový paprsek také odkazuje na diagnostické postupy, které musí být odloženy až do narození dítěte.

Existují také mýty, že těhotné ženy by neměly jíst v raných stádiích vývoje embryí. Například takové produkty zahrnují běžnou petržel. A to vše proto, že věří, že ředí krev, což znamená, že může vyvolat krvácení. Některé ženy se tak snaží vyprovokovat menstruaci, to znamená předčasný potrat. Ve skutečnosti však neexistují žádné produkty ohrožující těhotenství, ledaže by byly normální kvality a nevypršela jejich platnost.

Co potřebujete vědět o prvním těhotenství

Pro mnoho dívek způsobuje panika vše, co souvisí s těhotenstvím a porodem. A když přijde čas přemýšlet o potomcích, strach vám zabrání soustředit se na hlavní věc - narození dítěte, nutí vás věnovat všechny myšlenky možným negativním stránkám obou procesů. Je tu další extrém - víra, že příroda udělá všechno sama, což znamená, že se nemusíte vůbec obávat. Oba úhly pohledu jsou nesprávné. Těhotenství a porod jsou přirozené procesy. Ale žena by se na ně měla připravit psychicky i fyzicky, mít dostatek znalostí o tom, jak se to děje, udělat vše, co je v jejích silách, pro bezpečné nošení a narození zdravého dítěte.

Plánování těhotenství

Potřeba je způsobena nejen hmotnými schopnostmi rodiny. Zde nejdůležitější zdraví obou rodičů, jejich připravenost na vzhled dítěte, vytvoření příznivých podmínek pro toto. Proces by měl začít 2-3 měsíce před domnělým oplodněním. To zahrnuje:

 • Odvykání kouření a alkoholu;
 • Normalizace výživy s povinným použitím velkého množství vitamínů, minerálů, vlákniny;
 • Zdravá fyzická aktivita s častými outdoorovými aktivitami. Tato část přípravy je zvláště užitečná pro ženu, protože to je ona, kdo porodí dítě a porod, které vyžadují vytrvalost a energii;
 • Vyhýbání se stresu.

Ve skutečnosti není v těchto požadavcích nic složitého, bylo by dobré, aby každý takový životní styl vedl neustále.

Co lékaři potřebují navštívit

Budoucí rodiče by rozhodně měli být vyšetřeni lékaři. Žena musí navštívit lékaře následujících specialit:

 • Gynekolog. Je dobré, že je to odbornice, která bude sledovat celé těhotenství. Měl by vědět o minulých nemocech, porodu a potratech. Gynekolog bude potřebovat výsledky testů na flóru, cytologii, virové infekce (HIV, hepatitida, syfilis), PCR testy na pohlavně přenosné infekce, cytomegalovirus, herpes, jakož i informace o citlivosti těla na zarděnky, toxoplazmózu;
 • Zubař. Před těhotenstvím se musíte zbavit infekcí v ústní dutině, kazu;
 • Kardiolog;
 • Otorinolaryngolog;
 • Alergik;
 • Endokrinolog.

Kromě výše uvedených analýz je třeba provést další výzkum:

 • Ultrazvuk reprodukčních orgánů a mléčných žláz;
 • Krevní a močové testy (obecné a biochemické);
 • Hladiny hormonů;
 • Ultrazvuk štítné žlázy.

Pokud žena není prvním pokusem otěhotnět, možná bude odbornice považovat za nutné jmenovat:

 • Kolposkopie děložního čípku;
 • Hysteroskopie;
 • Endometriální biopsie.

Přijímání perorálních kontraceptiv a ochrana pomocí IUD musí být přerušeno 2-3 měsíce před početí. Pokud má rodina genetická onemocnění nebo byla vystavena radiační zátěži od jednoho z budoucích rodičů, vyplatí se navštívit příslušného odborníka.

Nejdůležitější věc během těhotenství

V tomto období existuje mnoho nuancí, o kterých byste měli vědět, aby pro ženu a nenarozené dítě všechno šlo harmonicky a bezpečně. Správné chování pomůže vyhnout se mnoha pravděpodobným problémům..

Testy

Žena bude schopna pochopit, že je těhotná, na základě vlastního blaha. Ale bude to o něco později, a dokud nebudou identifikovány první příznaky, na záchranu přijde těhotenský test. Ať je to cokoli, jeho fungování je založeno na stanovení lidského chorionického gonadotropinu v moči, který se objevuje ihned po implantaci embrya uvnitř dělohy, tj. 7-10 dní po početí. A pokud uděláte test v první den očekávaného, ​​ale nepřišla menstruace, bude to informativní. Tato zařízení mají několik podob:

 • Testovací proužky. Napouštějí se reakčním činidlem, které po ponoření do ranní moči poskytne výsledek s přesností 95% za 5-10 sekund. Pokud se vedle stávající kontrolní linie objeví další, žena je těhotná;
 • Tableta. Dokáže naznačit těhotenství se zpožděním kratším než týden. Kapka ranní moči se umístí do zamýšleného okna. Po chvíli je výsledek viditelný v sousedním obdélníku;
 • Proud. Detekuje těhotenství s vysokou přesností v rané fázi. Přijímací hrot zařízení je umístěn pod proud moči a výsledek bude viditelný po několika minutách v okně určeném pro tento účel.

Stává se, že testy poskytují informace, které jsou nevhodné pro realitu. Důvodem je porušení pokynů nebo užívání drog obsahujících hCG.

Jak určit termín

Chcete-li sledovat těhotenství, musíte znát její termín jak pro lékaře, tak pro nastávající matku. To je základ pro jmenování výzkumu, sledování vývoje plodu, možnost identifikace patologií. Díky znalosti termínu je snadné určit datum nadcházejícího narození. Existuje několik metod počítání:

 • V den ovulace. Vyskytuje se kolem středu cyklu. Pokud je to 28 dní, potom k početí došlo 14 dní po datu začátku poslední menstruace. Den ovulace lze identifikovat pravidelným měřením bazální teploty;
 • S pomocí ultrazvuku. Velikost vajíčka plodu je jasně viditelná na obrazovce, podle které lékař vypočítá termín. Tato metoda je nejinformativnější do 24 týdnů;
 • Vyšetření dělohy. Gynekolog určí období podle jeho velikosti, počínaje 5. týdnem, kdy se orgán začne zvětšovat;
 • Při prvním míchání plodu. To se zpravidla děje v 18-20 týdnech, někdy v 16. roce. Pozdě, ale některé nepozorné ženy se dozvídají o těhotenství.

Jak žít s těhotenstvím

Životní styl by měl být zaměřen na zajištění normálního vývoje nenarozeného dítěte a blaha ženy. To neznamená, že všechna potěšení se stanou nedostupnými, ale život budoucí matky se stává přehlednějším:

 • Je nutné sledovat výživu, aby plod dostával dostatek vitamínů, stopových prvků. Káva, zelený čaj, mořské plody, luštěniny by teď měly být zapomenuty, méně uhlohydrátů, z nichž roste hmotnost. Ovšem ve stravě není povoleno maso, ryby, mléčné výrobky, zelenina, ovoce;
 • Podle předpisu lékaře by měly být užívány vitamíny. Kyselina listová je zvláště důležitá. Ale vitamín A potřebuje mírné dávky, jinak je dítě ohroženo patologií;
 • Odpočinek a pohodlí jsou hlavními součástmi každodenního života. To platí také pro oděvy a prádlo. Spánek by měl být nejméně 8 hodin, psychický, fyzický a emoční stres je snížen. Důležité 1,5hodinové procházky na čerstvém vzduchu, cvičení na posílení páteře, břišních svalů, perineum;
 • Použití dopravy by mělo být omezeno z důvodu možného třepání, které způsobuje nežádoucí vibrace;
 • Vzpírání a šokové domácí práce, zejména při používání chemikálií, jsou zakázány;
 • Alkohol a kouření jsou nepřáteli těhotenství. I občasné používání může u dítěte vyvolat ošklivost;
 • Léky a rostliny se užívají pouze podle pokynů lékaře;
 • Stále byste se o sebe měli pečlivě starat, ale bez použití toxických kosmetických, akrylových a amoniakových materiálů, solária nebo hardwarových metod. Péče o hygienu a hygienu je lepší zvolit pro ty, které jsou speciálně vytvořeny pro těhotné ženy;
 • Prsa je připravena pro budoucí krmení mytím teplou a studenou vodou, vzduchové koupele po dobu 10 minut 3krát denně;
 • Při normálním těhotenství není vaginální sex zakázán. Se zvýšením termínu stačí chránit rostoucí žaludek před tlakem na něj.

Možné těhotenské problémy

Špatné zdraví není neobvyklé v různých obdobích těhotenství. Typické problémy u žen:

 • Toxikóza. Projevuje se od začátku těhotenství s nevolností, zvracením, averzí k jídlu a některými zápachy. Do 12. týdne toxikóza zmizí, ale až do této doby se její příznaky zmírní, pokud ráno sníte kousek slaných sušenek se slazeným slabým čajem, pijete 1,5 litru tekutiny denně, snižujete porce a zvyšujete počet jídel na 6;
 • Křeče v nohou. Zvětšující děloha omezuje krevní cévy, takže je narušena dodávka krve do svalů. Tělu může chybět vápník a draslík. Výrobky obsahující tyto mikroelementy pomohou, mini-nabíjení s mačkání-odpružení prstů na nohou;
 • Závrať. Mohou nastat z různých důvodů: upokojenost, těsnost, hlad, únava. S problémem se můžete vypořádat vyhýbáním se podmínkám, které jej vytvářejí;
 • Nespavost. Je to způsobeno úzkostí a změnami v těle, které vyvolávají potřebu často chodit na záchod, neschopnost zvolit si pohodlnou polohu kvůli břiše. Režim spánku ve stejné hodiny pomůže, pít teplé mléko krátce před ním, denní odpočinek;
 • Zácpa Tento problém můžete napravit, pokud po probuzení vypijete sklenici vody a před jídlem do ní přidejte citronovou šťávu, chodte hodně, přidávejte sušené švestky, sušené meruňky.

Porod: připravenost č. 1

V celém řetězci porodu se tato žena bojí nejvíc. Porod je vážný test, ale drtivá většina matek jej úspěšně překonala. Kromě toho jsou odborníci vždy připraveni pomoci..

Co vzít do nemocnice

Potřebné věci a dokumenty by měly být připraveny předem. Před porodem musíte vzít s sebou pouze ty, které budou potřeba přímo pro ženu a novorozence. Všechno ostatní je shromážděno a ponecháno na později, později šťastný otec přinese tyto věci.
Dokumenty:

 • Cestovní pas;
 • Výměnná karta;
 • Výsledky nejnovějších analýz pro dnešek;
 • Lékařská politika;
 • Obecný certifikát;
 • Klinická dohoda (pokud byla uzavřena).

Položky pro porod a pobyt na oddělení:

 • Prostorná noční košile;
 • Ponožky tenké a tlustší, ale ne vlněné;
 • Hygienické předměty (mýdlo, hřeben, kartáček a zubní pasta, ubrousky, toaletní papír);
 • Pár malých froté ručníky;
 • Župan;
 • Omyvatelné pantofle s protiskluzovou podrážkou.

Položky, které budou potřeba po porodu a při propuštění:

 • Hygienické vložky a jednorázové spodní prádlo pro mámu;
 • 2 podprsenky s předním uzávěrem;
 • Krém na prasklé bradavky;
 • Laxativa;
 • Pampers pro novorozence 1 sada. Další se kupuje podle velikosti dítěte;
 • Dětské mýdlo, krém, měkký ručník;
 • Sterilní bavlna;
 • Tenké a tlusté vesty, kapoty, plenky, palčáky;
 • Deka nebo „obálka“, čepice, kombinézy, ponožky pro propuštění. Vše podle počasí;
 • Oblečení a kosmetika pro mámu. Ten, ve kterém žena přišla do nemocnice, bude pravděpodobně skvělý.

Jak se narodí

Zdravé ženy rodí dítě přirozeným způsobem, tj. Prostřednictvím porodního kanálu. Proces, ve kterém pomáhá porodní asistentka nebo lékař, je rozdělen do 3 fází:

 • První se počítá od začátku pravidelných kontrakcí do úplného otevření děložního hrdla o 4 cm, což je nejdelší část - 8-10 hodin. Někdy je tento proces stimulován léky;
 • Druhá trvá 3-4 hodiny. Kontrakce zesilují a stávají se častějšími, otevírá se močový měchýř a proudí voda. Cervix se otevírá do 6-8 cm a plod se pohybuje na úroveň pánevního dna;
 • Třetí je charakterizováno otevřením děložního hltanu o 10-12 cm a trvá od 20 minut do 2 hodin. Jde o hlavní část porodu, i když pocit aktivity procesu je oslaben. Ale není tomu tak, až po úplném otevření děložního hrdla prochází hlava plodu pánevním prstenem a po 8 - 10 pokusech matky matka vyjde. Někdy, aby se usnadnila tato část cesty, je rozkrok žena rozříznuta.

Během prvních dvou fází může žena sedět a chodit, aby stimulovala práci. Na některých klinikách je tento proces anestetizován. Stav ženy v porodu je řízen měřením tlaku, teploty, prováděním vaginálních vyšetření..

Po narození dítěte a ukončení pulzace v pupeční šňůře je přerušeno. Probuzení opouští dělohu po 2-3 kontrakcích, ženě se injekčně podávají léky, aby se zabránilo krvácení.

Cesarean sekce

Měl by být předepsán podle indikací, ale někdy se to dělá na žádost ženy. Plánovaná operace se provádí takto:

 • Na operačním stole je ženě podána epidurální nebo celková anestézie. Vložili kapátko a zařízení na měření tlaku a také katétr pro odvádění moči;
 • Břicho ženy je otřeno antiseptikem, lékař uřízne břišní stěnu a přední dělohu, odstraní dítě, uřízne pupeční šňůru. Trvá to 10-15 minut;
 • Chirurg odděluje placentu, zkoumá dutinu dělohy, zašívá orgán. Potom se na břišní stěnu aplikují stehy s obvazem a ledem nahoře;
 • Na den je žena podrobena intenzivní péči, kde se podává solný roztok a antibiotika.

Po převodu na oddělení jsou stehy léčeny každý den, léky proti bolesti se po 3-4 dnech přestanou bodat.

Patologie narození

Odchylky od běžného porodu se nazývají patologické, to znamená, že představují nebezpečí pro zdraví nebo život ženy a novorozence. Existuje několik pravděpodobných příčin:

 • Velké ovoce;
 • Úzká pánev matky;
 • Různé možnosti nesprávné polohy plodu;
 • Jizva na děloze;
 • Vícenásobné těhotenství;
 • Prolaps pupeční šňůry.

Po porodu

Novorozenec potřebuje pozornost, starat se o to vyžaduje hodně energie a máma a sama stále potřebují pomoc, a někdy je žena ztracena před tím, co se děje v jejím vlastním těle.

O kojení

Kojení má oproti směsím mnoho výhod:

 • Dítě roste silněji, přibírá na váze rychleji, je chráněno před infekcemi a alergiemi;
 • Tělo ženy je obnoveno rychleji;
 • Není třeba ztrácet čas hledáním správné dětské výživy, peněz na její nákup, zmatením při přípravě a sterilizaci lahví.

Obvykle se dítě aplikuje na hrudník třetí den po narození a před tím se žena musí dekantovat. To je bolestivé, ale je nutné, abyste se mohli krmit nejméně 6 měsíců, nejlépe až rok. V tomto ohledu se nově maminky obávají dvou problémů:

 • Nedostatek mléka;
 • Trhliny bradavek.

První je řešen častou aplikací dítěte na hrudník, přičemž se užívají látky stimulující laktaci: infuze semen anýzu, strouhaná mrkev se zakysanou smetanou. Žena bude muset pít hodně tekutin a správně jíst, aby nedovolila tvorbě plynu u dítěte.

Trhliny bradavek musí být ošetřeny speciálními krémy a vzduchovými lázněmi. Je také nutné se naučit, jak dát dítěti správné prsa, aby uchopilo bradavku spolu s dvorcem.

Tělo po porodu

V této části žaludek dává ženám nejvíce utrpení. Už není tak plochý jako předtím, během těhotenství se svaly natáhly a mírně poklesly. Ale zmiňovat se s tím je volitelné. Mohou být přijata některá opatření:

 • Změna výživy. Pokud do své stravy přidáte ovesné vločky, rýži, zeleninu, ovoce, pijete hodně vody, bude to stimulovat metabolické procesy. Tuk z břicha pomalu, ale stále začne odcházet. Nezapomeňte, že velké množství vlákniny je pro dítě škodlivé, pokud je kojeno. A hladovění je nepřijatelné, protože se ztrácí mléko. Proto musí člověk ve své touze po harmonii znát míru;
 • Obnovte svalový tonus. Úsporná cvičení pro břicho pomohou: dýchání břicha, jeho stres při procházce, domácí práce. Je nutné postupně zvyšovat zátěž, intenzivně se můžete zapojit do šesti měsíců po narození, pokud prošly bez komplikací.

Poporodní propuštění

Děloha po porodu se za den nezotaví. Tento proces je nějaký čas natažený, během kterého žena přechází do lochie. Ve svém složení je nejprve spousta krve, postupně se rozjasňují a do konce 6-8 týdne po narození se stanou průhlednými nebo bílými.

Poporodní sex

Pokud je porod normální, budete se muset zdržet dalších 4-6 týdnů. Sexuální sféra ženy by měla být plně obnovena, pak sex bude radost a nezpůsobí bolest a infekci.
Po císařském řezu nebo prasknutí perineální sítě budou po zotavení vyžadovány 2 měsíce.

Při prvním pohlavním styku může žena cítit bolest a nepohodlí. To je způsobeno suchostí vagíny, která může být korigována lubrikantem a výhodně dlouhou předehrou k činu. Tón stěn je téměř vždy snížen. Tento problém však lze vyřešit také tréninkem vagíny pomocí Kegelových cvičení..

Pokud k fixaci došlo na vaječníku nebo jinde, budou příznaky mimoděložního těhotenství v prvních dnech podobné.

Bolest a těžkost v žaludku v prvním trimestru: příčiny a užitečné tipy. Když žaludek bolí během časného těhotenství.

Jak test určuje těhotenství. Nejlepší těhotenské testy na. všechny diagnostické metody pro ženy, které již nejsou první těhotenství.

Články O Neplodnosti