Hlavní Zdraví

Co potřebujete vědět a dělat od samého začátku během prvního těhotenství pro každou nastávající matku?

První žádané těhotenství je vzrušující čas pro každou ženu. Péče o zdraví nenarozeného dítěte začíná okamžikem jeho plánování a početí. Na tom, nakolik je tělo nastávající matky připravené dítě porodit, závisí její stav přímo na všech 9 měsících. Co každá těhotná dívka potřebuje vědět, aby porod byl úspěšný a dítě se narodilo zdravé?

Plánování a screening těhotenství

Bývalo to, že první narození ženy bylo v jejích 20 letech. Dnes život pokračuje v úplně jiných standardech (porod může být 35, 45 a dokonce 55 let - záleží na zdraví páru). Aby bylo možné otěhotnět, porodit a porodit zdravé dítě, lékaři doporučují předběžné vyšetření, které předem identifikuje možné potíže a vyloučí je před těhotenstvím..

Hlavní příznaky těhotenství

Zřejmé příznaky těhotenství se objevují až po 6-7 týdnech. Období se stanoví od prvního dne poslední menstruace. Koncepce může být podezřelá z následujících prvních signálů těla:

 • menstruační zpoždění o více než 1,5 až 2 týdny;
 • zvětšení prsou, někdy doprovázené bolestí;
 • časté močení;
 • slabost a ospalost, závratě - často v raných fázích.

V prvních týdnech se tělo začíná připravovat na porod dítěte, těhotenství může být doprovázeno bolestí v dolní části zad nebo v břiše. Tyto příznaky musí být hlášeny ošetřujícímu lékaři, aby se vyloučil vývoj nemocí.

Dohled gynekologa a registrace

Jakmile si žena uvědomí, že je v pozici, měli byste okamžitě vyhledat lékaře a zaregistrovat se k těhotenství. V případě pochybností je během zkoušky pomůže rozptýlit odborník. Nejlepší čas pro stanovení těhotenství je od 6 do 12 týdnů. Při registraci vytvoří porodník-gynekolog speciální kartu, do které budou zapisovány výsledky analýz, vyšetření a postupů. Co je důležité a musí být známo nastávající matce - pro získání dávek je nutné se zaregistrovat až 7 týdnů.

Časná nebezpečí

Těhotenství přišlo, ale to, co mnoho mladých matek potřebuje vědět a dělat od prvních dnů, je nepochopitelné. Když se již objevil nový organismus a začal se vyvíjet, navenek je to nepostřehnutelné. Uvnitř ženy dochází k fyziologickým a hormonálním změnám.

Je to první trimestr - nejnebezpečnější, riziko potratu je ve srovnání s ostatními dvěma trimestry velmi vysoké. Je velmi důležité minimalizovat stres, vést zdravý životní styl, kontrolovat denní režim.

Jaké testy a vyšetření bude nutné provést během těhotenství?

Porodník-gynekolog sleduje po dobu 40 týdnů zdravotní stav a celkový stav ženy. Jakmile je těhotenství potvrzeno, předepíše odborník testy a vyšetření, aby zjistil možná rizika a hrozby pro vývoj plodu. Některé procedury se opakují každý trimestr a musí se před lékařem provést každé dva až tři týdny obecný test moči..

V prvním trimestru jmenujte:

 • obecná a biochemická analýza krve, koagulační analýza, krevní skupina a Rh faktor maminky a táty;
 • testy na detekci HIV, hepatitidy, syfilis a jiných infekcí, které mohou způsobit změny ve vývoji dítěte;
 • vyšetření terapeuta, očního lékaře, ORL, zubního lékaře, EKG;
 • studium vaginální flóry na přítomnost patogenní mikroflóry a infekcí;
 • v období od 7 do 10 týdnů je předepsán první screeningový ultrazvuk.

Ve druhém trimestru musí nastávající matka projít:

 • obecná a biochemická analýza krve;
 • test hladiny glukózy v krvi - k detekci latentního diabetu;
 • studium vaginální flóry na přítomnost patogenní mikroflóry a infekcí;
 • plánovaný screeningový ultrazvuk.

Vzhledem k tomu, že se datum narození blíží, je nutné určit připravenost těla pro tento složitý proces. Ve třetím trimestru těhotné ženy jsou testy a vyšetření předepsány téměř stejně jako v prvním:

 • obecná a biochemická analýza krve, koagulační analýza;
 • testy na detekci HIV, hepatitidy, syfilis a jiných infekcí, které mohou způsobit změny ve vývoji dítěte;
 • vyšetření terapeuta, očního lékaře, ORL, zubního lékaře, EKG;
 • studium vaginální flóry na přítomnost patogenní mikroflóry a infekcí;
 • nejnovější screeningový ultrazvuk;
 • CTG (studium práce srdce plodu).

Obecná doporučení pro těhotné ženy v každodenním životě

Péče o nenarozené dítě samozřejmě režimu přidá něco nového, ale to nebude nutit radikální změnu v životě. Ti, kteří trpí špatnými návyky, je budou muset vzdát pro dobro svého dítěte.

Odstranění špatných návyků

Budoucí matky, které kouří a dávají přednost večerní relaxaci, budou muset opustit špatné návyky a podobnou zábavu. Nikotin výrazně ovlivňuje vývoj plodu a jeho nervový systém. Podle statistik tvoří kuřáci během těhotenství největší podíl potratů, předčasných porodů a úmrtí plodu..

Pití alkoholu je také velmi škodlivé pro porod dítěte. Malá dávka ethylalkoholu může hrát fatální roli a způsobit odchylku ve vývoji fetálního nervového systému nebo fyzických deformit.

Správná strava

Správná výživa s dostatečným množstvím minerálů, stopových prvků a vitamínů je důležitým úkolem pro každou těhotnou ženu. Pokud je to pro ženu první těhotenství, vyvstává mnoho otázek a pochybností, co lze a mělo by se jíst, a jaké jídlo by mělo být zlikvidováno. Několik obecných doporučení odborníků:

 • Vzhledem k tomu, že za 9 měsíců žena přibírá na váze z 9 na 13 kg, je nutné sledovat denní energetickou hodnotu produktů. V počátečních stádiích není vyšší než 2700 kcal a v pozdějších ne více než 3000 kcal. Překročení normy může vést k nadváhu, což negativně ovlivní vývoj dítěte.
 • Podle doporučení odborníků na výživu musíte jíst v malých porcích 5-6krát denně.
 • Strava by měla zahrnovat mléčné výrobky, které obsahují hodně bílkovin nezbytných pro vývoj nového organismu.
 • Sacharidy jsou také nezbytné k udržení vitality a energie, ale je velmi důležité, aby se nedostaly od pečení, ale od obilovin bohatých na mikroelementy, například oves a pohanka..
 • Tuky jsou nezbytnou součástí růstu a vývoje. Doporučuje se snížit spotřebu tuků, tuků a živočišných tuků obecně a nahradit je rostlinnými.
 • Zelenina a ovoce by měly být denně na stole těhotné dívky. Jsou bohaté na vitamíny a vlákninu, normalizují metabolismus, což je při přenášení dítěte tak důležité.
 • Lékaři doporučují vyloučit sycené nápoje z potravy během těhotenství a konzumovat vodu mírně, protože mohou v těle přetrvávat a způsobit otoky. Můžete pít čerstvě vyrobené džusy, ovocné nápoje, kompoty, čištěnou nebo minerální vodu.

Osobní hygiena a pohodlné oblečení

Čistota vašeho těla musí být ošetřena se zvláštní pozorností. Musíte se pravidelně a důkladně umýt, abyste zabránili vniknutí patogenů (viz také: Mohou se těhotné ženy umýt v horké lázni?). Pro nastávající matky existují také určitá doporučení týkající se hygieny, která nelze zanedbat a dokonce ani nebezpečně:

 • lázně jsou kontraindikovány ve třetím trimestru, přičemž takové vodní postupy mohou způsobit předčasný porod;
 • stejné riziko nese návštěva saun a lázní kvůli vysoké teplotě;
 • zuby by měly být vyléčeny a sklovina by měla být sledována během těhotenství.

Tělo mění tvar a je důležité vybrat si správné oblečení. Měl by být pohodlný a volný, neměl by napínat žaludek. Vysoké tenké podpatky by měly být opuštěny a měly by být vybrány ve prospěch širokých, stabilních a nízkých.

Pravidelná fyzická aktivita a dobrý odpočinek

Do režimu každé těhotné ženy musí být zahrnuty pravidelné jednoduché fyzické aktivity. Stačí cvičit několikrát týdně po dobu 15-20 minut. Taková malá cvičení pomohou nejen zůstat ve formě, ale také zlepšit spánek, chuť k jídlu, posílit abs a protáhnout svaly rozkroku.

Úplný odpočinek by měl zahrnovat alespoň 8 hodin spánku. Lékaři doporučují krátké procházky na čerstvém vzduchu před spaním..

Porod a příprava na ně

Je vhodné začít se připravovat na narození dítěte tři týdny před plánovaným datem. Je nutné připravit všechny dokumenty a věci, takže v každém okamžiku stačí vzít hotový sáček a jít do nemocnice. Co budoucí matka potřebuje o dokumentech:

 • nejprve v mateřské nemocnici bude žena v práci požádána o předložení pasu;
 • musíte také vzít s sebou lékařskou politiku;
 • je nutná karta těhotné ženy, obsahuje všechny výsledky vyšetření a pozorování, na jejichž základě mohou lékaři zabránit nepříznivým událostem a vyloučit komplikace při porodu.

Z věcí, které byste měli vzít s sebou, nejnutnější pro sebe a nenarozené dítě. Průměrná doba strávená v nemocnici je 3-5 dní. Pro toto období budete potřebovat:

 • hygienické výrobky (zubní pasta a kartáč, mýdlo, šampon, hřeben, ručník, kosmetická taška, podložky, toaletní papír, vlhké ubrousky);
 • oděvy (košile, župan, pantofle, ručník, podprsenka pro kojící matky);
 • dětské oblečení (asi 5 sad oblečení pro dítě, je lepší si vzít s sebou kombinézy);
 • dětské potřeby (plenky, jednorázové utěrky, mokré utěrky).

Co nelze udělat těhotným?

Těhotenství je pro každou ženu důležitým a rozhodujícím okamžikem, takže musíte vědět, co těhotenství nemůžete udělat. Berte tento problém co nejvážněji. Je nutné se chovat správně a dodržovat určité normy, aby nedošlo k poškození dítěte a jeho osob. Zjistěte, co přesně tato slova znamenají..

Fotografie: Pervushina E.V. Očekáváme dítě. Těhotenství a porod. - M.: Rodinná encyklopedie zdraví, 2013.

Co nemůžete jíst těhotné

Po početí se žena stává zodpovědnou nejen za své zdraví, ale také za budoucí dítě. Jakékoli nesprávné chování matky může mít negativní důsledky..

Mnoho žen však neví, v co věřit a co přesně vnímat podle nominální hodnoty. Co lze a co nelze udělat během těhotenství? Kde jsou klinicky potvrzené informace a kde je fikce? Pojďme si o tom promluvit podrobněji..

Stejně jako mí kolegové doporučuji ženám připravit se na těhotenství před početí. Zejména přestat kouřit, udržovat zdravý životní styl, snižovat počet stresových situací, udržovat správnou stravu a citově se připravovat na zdravé dítě v rodině.

Ve skutečnosti však není vždy možné takové rady dodržovat. V takovém případě byste měli změnit svůj život poté, co těhotenský test prokázal pozitivní výsledek..

Foto: Michman A. Co je škodlivé pro těhotné ženy. - M.: Sebezlepšování, 2013.

Téměř každá žena, která nosí dítě, prochází procesem změny chuťových preferencí. Vyzývám vás, abyste věnovali pozornost tomu, že i v takové situaci existují určité výrobky, které jsou zakázány konzumovat. Tady je, co by těhotné ženy neměly jíst:

 • Syrová vejce, která nebyla tepelně ošetřena masem, rybami a mořskými plody. Nesterilizované mléko, niva nebo syrové mléko.

Prezentované produkty mohou obsahovat bakterie, které vyvolávají řadu nemocí. Nejnebezpečnější jsou listérie, salmonely a červi. Paraziti, jak se dostat do těla ženy, která nosí dítě, jsou způsoby, jak nepříznivě ovlivnit vývoj dítěte, vyprovokovat potrat nebo mrtvý porod.

 • Lesní houby, protože stejně jako houby okamžitě absorbují škodlivé látky z okolí (zejména toxiny).

Z tohoto důvodu může být nastávající matka otrávena a podobný proces neprochází bez stopy po dítěti. Pokud jste bláznivým milovníkem hub, doporučuji se hýčkat žampiony z obchodu. Výrobci je pěstují ve sklenících, takže jsou bezpečné a šetrné k životnímu prostředí..

 • Skořice Koření neškodné na první pohled může vyvolat kontrakce dělohy a způsobit předčasný porod.
 • Rosemary. Zvyšuje to riziko krvácení..
 • Příliš mastná jídla a také koncentrované vývary masa a ryb.

Taková jídla přetěžují játra a vyvolávají přírůstek hmotnosti. Tyto procesy také nepříznivě ovlivňují zdraví těhotného a nenarozeného dítěte..

 • Exotické druhy ryb, zeleniny a ovoce jako takové mohou vyvolat alergie.
 • Luštěniny, ředkvičky a další produkty, které vyvolávají tvorbu plynu. Podobný proces vede k rozšíření lumen střev a způsobuje hypertonicitu dělohy.

Stále přemýšlíte, která jídla nejsou povolena pro těhotné ženy? Pak si pamatujte, že při přepravě dítěte je přísně zakázáno konzumovat alkohol. Dále osobně doporučuji ženám, aby omezily svůj příjem potravin, jako jsou:

 • soda;
 • kávové nápoje
 • solená jídla a uzená masa;
 • tresčí játra a máslo;
 • čokoláda;
 • Miláček;
 • smažená jídla, rychlé občerstvení.

Nyní víte, co je těhotným ženám zakázáno jíst v prvním trimestru těhotenství a dále. Jezte více čerstvé zeleniny a ovoce, bylin, bílkovin a dalších potravin, které obsahují hodně vitamínů. Nezapomeňte se poradit se svým lékařem o touze jíst něco neobvyklého.

Co by se nemělo dělat pro těhotné ženy ze zdravotních důvodů

Některé ženy kategoricky nechtějí opustit své zaměstnání až do narození. Takové rozhodnutí však může ovlivnit průběh těhotenství. Uvidíme, co můžeš a nemůže být těhotná.

Foto: Ivanova L.V. Těhotenství. Porod. První rok života. Otázky a odpovědi. - M.: Maminčin škola, 2007.

Mezi hlavní zákazy žen nesoucích dítě patří práce:

 • v polohách, které vyžadují pravidelný kontakt s nebezpečnými součástmi, jako je arsen, oxid uhelnatý, barva atd.;
 • v organizacích, kde ženy během těhotenství potřebují zvedat závaží a dělat sklon;
 • s ozářením.

Další dočasné zákazy, které určují, že těhotné ženy nemohou, zahrnují práci letušky a potápěče. Důvodem je skutečnost, že v takových profesích existuje zvýšené riziko potratu. Aby se zabránilo infekci toxoplazmózou, je zakázáno ženám pracovat se zvířaty, zejména divokými.

V praxi jsem se setkal s případy, kdy dívky pokračovaly v plnění úkolů na schodech nebo lešení. Z osobní zkušenosti řeknu, že během takové práce dochází k posunu těžiště, díky kterému se zvyšuje pravděpodobnost pádu z výšky. Když je žena na svém místě, může odmítnout služební cesty, přesčasy, směnový plán, který zahrnuje práci v noci.

Moji kolegové a vědečtí odborníci tvrdí, že před porodem byste neměli chodit do saun nebo koupelen. Nadměrné přehřátí těla působí na srdce negativně, což může ovlivnit nejen matku, ale i dítě.

Doporučuji číst vědecký článek Minulliny A.F. a Taisheva S.F. "Studie vztahu mezi typem těhotenské zkušenosti u nastávající matky a charakteristikami vztahů uvnitř rodiny".

V jakém postavení bych neměl být těhotný? Tomuto problému se budeme věnovat podrobněji:

 1. Ženy v poloze by neměly ležet na zádech, pokud je doba delší než osm týdnů. Důvodem je skutečnost, že v této době děloha roste a tlačí na velké cévy poblíž páteře. Pokud matka leží na zádech po dlouhou dobu, může dítě cítit hladovění kyslíkem.
 2. Lehněte si na břicho za to od druhého trimestru nestojí. Nejvhodnější poloha pro odpočinek a spánek - ležící na pravé straně.
 3. Je zakázáno ostře vstávat, aby nedošlo k komplikacím. Ležící žena v poloze by se měla pomalu otočit k boku, přitáhnout jí nohy pod ni, rameno dopředu, opřít se o loket, posunout spodní končetiny k okraji postele a teprve potom si sednout.
 4. Není třeba otáčet bederní bednu a ohýbat se dopředu.
 5. Jak nespatřit? Je zakázáno dlouhodobě sedět v jedné poloze, protože v důsledku toho dochází k selhání oběhu. Plod začíná hypoxii a těhotná žena může mít problémy se žilami.
 6. Nedávejte nohu na nohu, protože taková pozice vyvolává vymačkání krevních cév a bolestivé pocity v zádech se mohou objevit také.
 7. Je zakázáno dlouhodobě naklánět a stát na jednom místě, aby se zabránilo vzniku křečových žil.
 8. Omezte své běžecké, cyklistické, koňské nebo motocyklové aktivity, abyste předešli předčasnému porodu.

Osobně každému dávám praktické rady, jak sedět těhotným. Pokud máte sedavé práce, každých 15–20 minut si udělejte přestávku a trochu se projděte. Potvrzuje se, že takové akce pomohou zabránit rozvoji hemoroidů a zlepšit transport krve. Pro maximální pohodlí se může opřít o opěradlo židle..

Známky pro těhotné ženy: věřit nebo ne

Na toto téma bude spousta lidí. Některé z nich se mohou zdát hloupé, jiné - docela dostačující. Pokusím se vysvětlit příznaky těhotným ženám z objektivního hlediska:

 • Co by nemělo být těhotné: ostříhané vlasy.

Mnoho zákazů se týká vzhledu budoucí matky. Například jsem byl svědkem toho, že moje pacientka řekla, že si nestříhala vlasy, aby vlasy jejího dítěte dobře rostly.

Neexistují žádné spolehlivé důkazy, které by takové prohlášení podporovaly. Ženy se mohou postarat o sebe a v případě potřeby jít do kadeřnictví. Při analýze dostupných údajů můžeme bezpečně říci, že takový proces neovlivní nenarozené dítě. Lékaři vám dokonce umožňují barvit vaše vlasy, ale ujistěte se, že vám pán vybere tu správnou barvu.

Foto: Chesnova I.E. Budu nejlepší mámou. - M.: Kniha pro tatínky a matky, 2017.

 • Známky pro těhotné ženy: nemůžete koupit dětské věci.

Některé ženy odmítají kupovat věci pro děti, dokud nenarodí, protože to považují za špatné znamení. Potom jsou příbuzní a nově vyrobený otec ohromeni, aby šli nakupovat, aby získali potřebné věci. Doporučuji, abyste se na vzhled dítěte připravili předem, abyste se vyhnuli zbytečným problémům.

 • Co těhotné ženy nemohou udělat: sedět přede dveřmi.

Populární známky říkají, že těhotné ženy by neměly sedět u dveří. Kdysi v lidech se věřilo, že práh je hranicí mezi skutečným světem a světem zlých duchů a jiných zlých duchů. Věřilo se, že když byl člověk na prahu, byl nejvíce oslaben za špinavé triky temných sil. Doufám, že dnes pochopíte, jak nepravděpodobné je toto tvrzení..

 • Známky pro těhotné ženy: jíst tajně od ostatních.

Lidé zakazují ženám tajně jíst od ostatních, aby se dítě nenarodilo hloupě. Zdroj tohoto příběhu není znám, protože stále nerozumím sledu myšlenek stvořitele znamení. Ale řeknu vám pravdu: rychle jíst a ne úplně žvýkat jídlo je škodlivé pro ženy i muže.

 • Co těhotné ženy nemohou udělat: podívejte se na ošklivost.

Další lidový příběh: těhotná žena by se v žádném případě neměla dívat na ošklivost. Z tohoto dítěte se může narodit ošklivé.

Genetici ukázali, že neexistuje přímé spojení. Ale v lůně dítě vnímá informace o světě od samotné ženy - reaguje na hudební kompozice, které její matka poslouchá, obrazy, které vidí, atd. Mezi matkou a nenarozeným dítětem se vytváří emoční spojení, takže jakékoli negativní emoce matky okamžitě ovlivňují stav dítě.

Ukazuje se, že některá lidová znamení týkající se těhotných žen nesou racionální přesvědčení a některé z nich jsou důkazem negramotnosti našich předků. Věřte tomu nebo ne, tyto příběhy - je jen na vás!

Hlavní věc je, že těhotenství přináší radost do očekávání schůzky s dítětem! Postarej se o své zdraví a postarej se o dítě!

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

Zdroje:

 1. Ayzhy E.V., Chalbak A.V. Obřady a zvyky spojené s těhotenstvím ženy mezi národy Sayan-Altai (na příkladu Tuvans a Khakasses) // Oriental Studies. - 2015. - S. 84–92.
 2. Minullina A.F., Taisheva S.F. Zkoumání vztahu mezi typem těhotenské zkušenosti u nastávající matky a charakteristikami vztahů uvnitř rodiny // Problémy moderního pedagogického vzdělávání. - 2019. - S. 302–306.
 3. Salimova I.V., kůň I.Ya., Gmoshinskaya M.V., Demkina E.Yu. Klinické a fyziologické hodnocení použití specializovaného potravinového produktu pro těhotné ženy // Otázky moderní pediatrie. - 2012.

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

7 pravidel, která je třeba dodržovat během těhotenství

Pokud jste se před těhotenstvím zvlášť nezajímali o své zdraví, neanalyzovali jste svůj obvyklý způsob života a výživy, je nyní čas vzít vážněji sebe a svůj nový stav. Jaké povinnosti se v tomto období objeví v životě budoucí matky?

Larisa Pozdnyakova
Terapeut, Městská klinická nemocnice №2, Klimovsk

Zaregistrujte se na prenatální klinice

To by mělo být provedeno včas - nejpozději do 12 týdnů. Porodník-gynekolog bude pak schopen sledovat vývoj těhotenství od nejranějšího možného času a všimnout si nejmenších odchylek od normy v čase. Pravidelné návštěvy u lékaře pomohou ženě nejen předcházet mnoha komplikacím těhotenství, ale také předcházet řadě nemocí dítěte, získat praktická doporučení k prevenci nejčastějších nemocí během těhotenství (anémie, hrozící ukončení atd.), Správné výživě a chování při porodu.

Je skvělé, když se ukáže, že stejný lékař sleduje průběh těhotenství, který následně porod povede. Bohužel to není vždy možné. V každém případě je však pozorována kontinuita mezi prenatální klinikou a porodnicí a porodník-gynekolog v porodnici nutně zohlední všechna pozorování prenatálního lékaře.

Udělejte testy a zkoušky včas

Během těhotenství bude žena muset podstoupit značný počet testů a provést řadu různých studií - jedná se o banální testy krve a moči a krev ze žíly na různé infekce a vaginální nátěry a mnoho dalších. Ženy někdy věnují takovou pozornost svému zdraví zbytečně a některé se pokoušejí ignorovat lékařský předpis. Někteří odmítají provádět testy, ospravedlňujíc to dobrým zdravotním stavem, jiní - s obtížemi odebrat dovolenou z práce a neochotou stát v souladu... Je třeba poznamenat, že ze zákona mají těhotné ženy právo opustit práci za účelem provedení povinných vyšetření, a správa nemá právo tomu zabránit. Pokud jde o první argument, je třeba připomenout, že mnoho nemocí se projevuje pouze změnami v analýzách. Kromě toho jevy, jako je slabost a únava, bledost a otoky obličeje, mohou doprovázet normální průběh těhotenství a signální anémie nebo onemocnění ledvin. Testy na HIV, syfilis a virovou hepatitidu jsou také, na rozdíl od všeobecného přesvědčení, určeny nejen k ochraně před možností infekce pro samotné lékaře, ale především k ochraně dítěte. Koneckonců, tyto nemoci se, bohužel, vyskytují nejen u asociálních osobností. A dítě je infikováno matkou častěji ne in utero, ale během porodu - a pokud víte o problému předem, můžete zabránit problémům.

Možná doktor považuje za nutné jmenovat ženu a další studie, které nejsou uvedeny na povinném seznamu. To znamená, že během těhotenství si všimne některých funkcí, odchylek od normy. A musíme si uvědomit, že všechny obtíže spojené s absolvováním předepsaných studií nejsou srovnatelné s nebezpečím předčasně diagnostikované patologie..

Postupujte podle všech pokynů lékaře

Kromě testů může lékař předepsat ženě řadu léků. Za prvé, téměř všechny těhotné ženy jsou předepsány multivitaminy. Během těhotenství se významně zvyšuje potřeba vitamínů a minerálních látek a je poměrně obtížné to nahradit pouze jídlem. Možná, že lékař předepíše některé léky k nápravě patologie těhotenství. Neměli byste odmítnout léčbu a ospravedlnit ji zdravým zdravím. Patologie placenty nebo chronické hypoxie plodu (nedostatečný přísun kyslíku) vůbec neovlivňuje blaho ženy a těhotné ženy necítí vždy zvýšený tonus dělohy. Mezitím tyto podmínky ohrožují vývoj plodu a vyžadují povinnou lékařskou opravu.

Neměli byste odmítat léčit své vlastní nemoci. Koneckonců, těhotenství vytváří zvýšenou zátěž pro téměř všechny orgány a systémy ženy a na tomto pozadí se zhoršuje mnoho chronických onemocnění. Pokud má budoucí matka pochybnosti o nezbytnosti nebo bezpečnosti předepsaného léku, je nutné to prodiskutovat s lékařem, který je určil, a nezrušit ji samostatně. Možná, v určité situaci, bude opravdu možné se zbavit nemedikací. O tom však musí být rozhodnuto společně s lékařem, nikoli nezávisle.

Nejdůležitější dokument
Ve druhém trimestru těhotenství žena obdrží výměnnou kartu od gynekologa. Tento dokument je velmi důležitý: odráží všechny základní rysy průběhu těhotenství, základní testy, doprovodná onemocnění, informace o předchozích těhotenstvích, o vyvíjejícím se plodu (velikost, poloha, nástup pohybu). Všechna tato data mohou být pro porodníka velmi důležitá při rozhodování o způsobu porodu. Proto by se „výměna“ neměla považovat za prázdnou formalitu, ale za nejdůležitější dokument té doby. Těhotná žena by při odchodu z domu měla mít vždy s sebou směnku - protože může náhle vzniknout potřeba hospitalizace. Pokud žena s ní nemá v době hospitalizace směnnou kartu (kvůli narození, které začalo nebo z nějakého jiného důvodu), pak lékař v porodnici nebude moci vzít v úvahu všechna data, která byla získána během vyšetření, a možná i toto znemožní mu v obtížné situaci učinit správné rozhodnutí. Kromě toho jsou výsledky výměny různých infekcí zaznamenány také na výměnné kartě a v případě její nepřítomnosti je žena považována za potenciálně infikovanou. V souladu s tím je hospitalizována ve specializované „infekční“ porodnici nebo v tzv. Observačním oddělení pravidelné porodnice..

Prožijte zdravý život

Těhotenství je ten pravý čas na přehodnocení vašeho životního stylu - například přestat trávit noci u počítače celý den, povzbuzovat se dalším šálkem kávy. Těhotné ženy potřebují spát celou noc trvající alespoň 10 hodin. I epizodické noci bez spánku předurčují k narušení tónu krevních cév a v důsledku toho ke zvýšení (méně často - snížení) krevního tlaku a narušení přívodu krve do placenty. Pravidelná absence nočního spánku (například práce na noční směně) zvyšuje riziko předčasného porodu o 50%.

Během této doby by neměla být zneužívána káva. Existuje důkaz, že velké množství kofeinu (3 nebo více šálků přírodní kávy denně) významně zvyšuje riziko potratu nebo předčasného porodu. Je třeba také připomenout, že kofein se nachází nejen v kávě, ale také v čaji (včetně zelených), čokoládě a řadě sycených nápojů. Avšak 1-2 šálky denně přírodní a zejména instantní kávy jsou považovány za bezpečné pro těhotné ženy..

Chůze každý den
Během tohoto období jsou velmi užitečné dlouhé procházky. To má příznivý vliv na ženské tělo i na vývoj plodu: trénuje kardiovaskulární systém ženy, uklidňuje nervový systém a zlepšuje přívod kyslíku do plodu. Při normálním průběhu těhotenství se doporučuje trávit 1-2 hodiny na čerstvém vzduchu, z nichž by se mělo aktivně pohybovat 30-60 minut. U některých komplikací těhotenství (tendence k otokům, zvýšený tonus dělohy a řada dalších) by se měl zkrátit čas a tempo chůze, ale pobyt na čerstvém vzduchu je ještě užitečnější než u normálního těhotenství. Zopakujme banální pravdu: kouření během těhotenství velmi škodlivé. Nicotine omezuje cévy placenty. To vede k chronické hypoxii plodu a v budoucnu k narození dítěte s nízkou hmotností. Kromě toho nikotin proniká krví plodu a má přímý škodlivý účinek na tělo, zejména na vznikající nervový systém. Výsledkem je, že u dětí narozených kuřáckým matkám je o 40% vyšší pravděpodobnost různých duševních poruch a často se obtížně soustředí. Konečně u těchto dětí do 16 let je jednou a půlkrát vyšší pravděpodobnost, že budou trpět obezitou nebo cukrovkou. Je třeba mít na paměti, že pasivní kouření je také nebezpečné pro těhotné ženy. Pokud je to možné, měla by se žena vyhýbat pobytu v kouřové místnosti, ve společenství kuřáků..

Alkohol je škodlivý ve všech stádiích těhotenství, zejména v prvním trimestru, kdy probíhá pokládání vnitřních orgánů. V současné době neexistuje pojem „bezpečná dávka“! Užívání i malého množství alkoholu může vést k rozvoji různých defektů nervového systému, ke vzniku specifických deformit a ke všeobecnému vývojovému zpoždění (fetální alkoholový syndrom). Později, kdy se již tvoří hlavní orgány a systémy, alkohol nevede ke vzniku deformit, může však způsobit zpoždění v růstu a vývoji, zejména mentální, a také vyvolat různé porodnické problémy u matky.

Nezapomeňte na rozumnou fyzickou aktivitu

Během těhotenství není třeba popírat radost z pohybu, zastavit trénink ve fitness centru - právě naopak: mírná fyzická aktivita vám umožňuje cítit se aktivně a bděle, pomáhá normalizovat krevní tlak, zvyšuje saturaci krevního kyslíku a zlepšuje přísun krve do placenty. Nemusíte však jít do extrémů. A pokud by před těhotenstvím žena měla ráda zvedání činky nebo parašutismus - musela by se na chvíli vzdát výcviku. Vyhněte se činnostem, které jsou plné třesů, hrbolků, pádů, zejména pádů z výšky. Vzpírání není dovoleno. Činnosti, při kterých žena může mít nedostatek kyslíku, jako je potápění, jsou kontraindikovány. A konečně, nadměrné zatížení je zakázáno. Proto jezdecké a vysokohorské lyžování, vzpírání a zápas, potápění a basketbal se pro těhotné ženy nedoporučují.

Mezi povolené sporty patří běhání a chůze, běh na lyžích, aerobik, plavání. A nejlepší ze všeho, zejména pokud předtím žena nechodila pro sport, - třídy speciální gymnastiky pro těhotné ženy pod vedením instruktora.

V práci se žena musí také starat o sebe a své nenarozené dítě. Podle současného zákona má těhotná žena právo odmítnout noční a denní směny, služební cesty a přesčasy. Práce by neměla vyžadovat nadměrné namáhání očí - zejména těhotným ženám je zakázáno pracovat v interiéru bez přirozeného světla. Nepřijatelná práce v plynné, zaprášené místnosti. Vzpírání je omezeno - nejvýše 2,5 kg jednorázově a nejvýše 480 kg celkem za směnu. Nepřijatelná práce ve stálé poloze, zejména v podřepu, na kolenou, s důrazem na hrudník nebo břicho, jakož i práce spojené s neustálým pohybem. Těhotné ženy by neměly pracovat v kontaktu s patogeny různých nemocí. Musíme si pamatovat naše práva a nesmíme se stydět připomínat jim správu.

Jezte správně

Těhotná výživa by měla být různorodá a úplná. Názor je nesprávný, že těhotná žena by měla jíst „pro dva“ - to nepovede k ničemu jinému než k přibírání na váze. Koneckonců, dítě je stále velmi malé a množství jídla, které potřebuje, je velmi malé. Ale kvalitní složení potravin by mělo opravdu brát v úvahu potřeby dítěte. Přísný vegetariánství je tedy pro těhotné ženy kontraindikován. Maso je důležitým zdrojem proteinu a protein je z hlediska složení aminokyselin pro člověka nejcennější. Maso a jiné živočišné produkty (játra, ledviny) jsou navíc bohaté na železo, které je v rostlinných produktech mnohem stravitelnější než železo..

Je vhodné zahrnout ryby 1-2krát týdně do stravy těhotné ženy, která se snáze tráví než maso a obsahuje hodně fosforu, jodu, polynenasycených mastných kyselin, vitamínů A a D. Mléko a mléčné výrobky jsou také bohaté na vitamíny A a D a také fosfor a vápník. Vitamin B12, který je nezbytný pro proces krvetvorby, jakož i pro tvorbu nervového systému dítěte, a vitamin D, který se podílí na tvorbě kostního systému dítěte, se obvykle vyskytuje výhradně v živočišných produktech.

Z rostlinných produktů by měla věnovat pozornost dostatečnému množství čerstvé zeleniny a ovoce. To poskytne tělu především vitamín C, jakož i kyselinu listovou, jejíž nedostatek ohrožuje vývoj různých defektů nervového systému vyvíjejícího se plodu. Je také nutné konzumovat dostatečné množství obilovin z celých obilovin: jsou cenným zdrojem vitamínů B, vlákniny a vlákniny. Pohanková a ovesná kaše obsahuje mnoho aminokyselin, včetně esenciálních. Krupice a kukuřičná kaše jsou bohaté na mikroelementy (železo, fosfor, vápník, mangan, fluor). Dietní vláknina a vláknina pomáhají stolici normalizovat.

Jíst by mělo být frakční po celý den, v malých porcích - to je zvláště významné v druhé polovině těhotenství, kdy zvětšená děloha tlačí na žaludek a konzumace velkého množství jídla může způsobit pálení žáhy, dušnost a pocit žaludku. Po celou dobu těhotenství by se nemělo přejídat a jíst s výraznými alergickými vlastnostmi (citrusové plody, exotické ovoce, čokoláda, mořské plody). S tendencí k otokům je nutné omezit množství tekutiny a zejména soli.

Připravte se na porod

Jak víte, těhotenství končí porodem a tato událost by měla být připravena předem. Někdo je školen ve speciálních kurzech, kde se učí při správném dýchání a relaxaci při porodu, někdo rozumně věří, že každé narození je individuální a nepředvídatelná událost... Avšak škoda ze schopnosti správně relaxovat a soustředit se na dýchání nebude přesná, i když má žena císařský řez. Ale hlavní věc je psychologická příprava. Je velmi užitečné předem studovat teoretickou část - fyziologii porodu: pochopení podstaty toho, co se děje, umožní ženě cítit sebedůvěru a klid, nepropadat panice a jasně se řídit pokyny porodníka. V organizačním smyslu se také musíte připravit - přemýšlejte o tom, s kým budou starší děti nebo domácí mazlíčci zůstat, neopustí daleko od domova, neopustí cestovní pas a výměnu karty.

Co dělat během těhotenství

Za prvé, nyní je vždy dobré mít s sebou cestovní pas a povinné zdravotní pojištění. Výměnná karta se také objeví během prvního trimestru. Bude přivezena při registraci na prenatální klinice a bude vyplněna údaji o těhotenství.

Co dalšího musí budoucí matky vědět, řekli nám porodníci-gynekologové Svetlana Lyubanskaya a Tatyana Svirsky, dermatovenerologka Olga Tamrazová, perinatální psycholog a certifikovaná instruktorka Yana Tsareva.

První trimestr těhotenství

Co cítí nastávající matka:

 • ženské tělo aktivně generuje těhotenský hormon progesteron, menstruace již není pozorována;
 • jinak je vnímána chuť jídla - voní buď pomstou vzrušení z chuti k jídlu, nebo najednou způsobuje nevolnost;
 • neustále ospalý.

Co se stane dítěti:

 • plod již rozhodl na podlaze;
 • roste průměrně rychlostí milionu buněk za minutu;
 • mění stav: z „embrya“ po pěti týdnech na „plod“ velikosti meruňky - v devět;
 • získává tvar a získává všechny orgány: formovaly se již ve čtvrtém týdnu, kdy žena zjistila, že je těhotná;
 • začne pohybovat končetinami, otevřít ústa a pohnout jazykem. Ale máma to ještě necítí.

Co je třeba udělat:

 • zaregistrujte se na prenatální klinice;
 • absolvovat všechny testy, které lékař předepíše;
 • provést screening prvního trimestru: ultrazvukové vyšetření v týdnech 11–12 může odhalit riziko chromozomálních onemocnění u dítěte, zejména Downova syndromu;
 • přemýšlejte o nalezení porodníka-gynekologa, který se narodí;
 • přijít s alternativou k kosmetickým procedurám, jako je barvení vlasů, hormonální péče, zábaly těla a masáž (pokud to není speciální masáž pro těhotné ženy).

Druhý trimestr těhotenství

Co cítí nastávající matka:

 • snímá pohyby dítěte;
 • produkce progesteronu se stabilizovala, a proto toxikóza „uvolňuje“ toxikózu a žena se cítí lépe;
 • ne proti sexu: hormonální bouře opravdu ustoupila.

Co se stane dítěti:

 • překročil "rovník": plod byl ponechán sbírat přesně stejný před narozením;
 • schopen reagovat na zvuky zvenčí.

Co je třeba udělat:

 • začít omezovat práci v práci: 30. týden má žena právo na mateřskou dovolenou;
 • provádět cvičení k usnadnění porodu a udržení tvaru;
 • prodiskutujte se svým lékařem preventivní opatření proti křečovým žilám a otokům. Možná je čas nosit kompresní prádlo a obvaz, stejně jako speciální cvičení.

Třetí trimestr těhotenství

Co cítí nastávající matka:

 • pohyb a ohýbání stále obtížnější;
 • bolest v dolní části zad je cítit: žena již nesla asi deset (někdy více) liber navíc;
 • mnoho matek cítí nárůst síly - jejich tělo vytvořilo rezervu pro nadcházející noci bez spánku;
 • zároveň je žena unavená emocemi a už není proti porodu.

Co se stane dítěti:

 • teoreticky již může přežít mimo dělohu: vyvíjející se plíce jí umožňují dýchat samostatně;
 • mozek dítěte tvoří gyrus. A to znamená, že je čas komunikovat a učit se porozumět jeden druhému;
 • aktivně pohybuje rukama a nohama, saje prst, škytavka a baví se s hračkami - pupeční šňůrou a placentou, kterou olizuje.

Co je třeba udělat:

 • vyzvedněte si rodný list - doklad, který se skládá z několika částí (kupónů), podle kterých vám bude doručena konzultace, poté v porodnici a dětské klinice. Můžete to získat ve 30. týdnu;
 • dělat vše pro to, aby nedošlo k předčasnému porodu: tento proces může vyvolat stres, nadměrná fyzická námaha a sex (pokud má žena hypertonicitu dělohy);
 • začněte navštěvovat kurzy porodu;
 • být připraven: taška s věcmi, které potřebujete v nemocnici, je lepší sbírat předem.

Jak jíst během těhotenství

Budoucí matka více přemýšlí o zájmech toho, kdo je uvnitř. Nezapomeňte však na své vlastní. Oba nyní potřebujete:

 • avokádo a olivový olej

Za prvé, mononenasycené mastné kyseliny pomáhají udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. Za druhé, vlasy a pokožka jsou zářivé - na pozadí prudké změny v pasu to pomáhá cítit se více žensky. Ale zatřetí, rychlejší (a zdravější) další produkty uklidňují chuť k jídlu těhotných žen.

 • mléčné produkty

Člověk, který roste uvnitř, potřebuje průmyslové množství vápníku - chce mít zdravé kosti a zuby. Máma, taky. Pokud však žena nedostává přibližně 1000 mg vápníku denně s jídlem, dítě čerpá požadované množství z jejího kosterního systému.

 • malá potěšení

Například kousek tmavé čokolády - konec konců je těhotenství emocionálně obtížné.

Pomůže uklidnit ranní nevolnost. Pokud je bezmocný, je důležité dodržovat pitný režim - dehydratace je nyní zbytečná.

Pokud nedostanete dostatek železa s jídlem, žena riskuje, že porodí dítě s deficitem hmotnosti nebo chytí náhodnou infekci. Spojenci v boji proti oběma neštěstím - libové červené maso, ryby, ořechy a sušené ovoce.

DŮLEŽITÉ VĚDĚT: 800 mcg - doporučený denní příjem kyseliny listové (vitamin B9) pro těhotné ženy. Jeho nedostatek je obzvláště nebezpečný v raných stádiích, protože hrozí vážným narušením vývoje mozku a míchy dítěte, jakož i jeho nervového systému..

Co číst během těhotenství

Možná je lepší zdržet se fóra pro těhotné ženy - existuje riziko, že si přečtete příliš mnoho a získají důvody pro poplach. Je lepší vyzbrojit se skutečně užitečnými a ověřenými znalostmi. Zde je seznam knih, které vám pomohou s novou situací pohodlně:

 • William a Martha Sears, „Čekání na dítě“, „Vaše dítě od narození do dvou let“

Základ vašich znalostí o mateřství. Z těchto knih se dozvíte všechny podrobnosti o průběhu těhotenství, porodu a chování novorozence. Uloží se, pokud nemůžete jít na kurzy.

 • Michelle Auden, Reborn

Fascinující příběh porodnické péče pomáhá optimisticky a vysvětluje, jak vytvořit správnou atmosféru a šťastně porodit kdekoli.

 • E. O. Komarovsky, „Zdraví dítěte a zdravý rozum jeho příbuzných“

Adekvátně se připravuje na realitu pomocí pokynů k péči o novorozence a jasným přehledem o dětských nemocích: opět nebudete stoupat do vyhledávače a navíc se vyhnete riziku uškrtení dítěte svou láskou.

 • Jean Ledloff, „Jak vychovávat dítě šťastným“

Přečtěte si to, pokud máte sklon k panice z nejmenšího důvodu: kniha vás naučí naslouchat především své intuici, připraví vás na klidné mateřství a dá pocit svobody alespoň předsudky.

50 zajímavých faktů o těhotenství: od početí po narození drobků

Těhotenství je magický stav, který ovlivňuje nejen její fyzickou kondici, ale také mění její vnitřní svět. Během toho bude žena muset hodně uvědomit a porozumět, a co je nejdůležitější - připravit se na setkání s dítětem. Existuje mnoho mýtů a příznaků týkajících se těhotenství. Shromáždili jsme 50 faktů o těhotenství, o kterých jste sotva slyšeli..

1. Průměrná délka těhotenství u žen je 280 dní. To se rovná 10 porodním (lunárním) měsícům nebo 9 kalendářním měsícům a další 1 týden.

2. Pouze 25% žen dokáže otěhotnět dítě od prvního menstruačního cyklu. Zbývajících 75%, a to i při dobrém zdravotním stavu žen, bude muset „pracovat“ od 2 měsíců do 2 let.

3. 10% těhotenství končí potratem. Většina žen si jich však ani nevšimne a krvácení si berou trochu pozdě a někdy i na časovou menstruaci.

4. Normální je, pokud těhotenství trvá od 38 do 42 týdnů. Pokud je méně, považuje se to za předčasné, pokud je odloženo více.

5. Nejdelší těhotenství trvalo 375 dní. V tomto případě se dítě narodilo s normální hmotou.

6. Nejkratší těhotenství trvalo 1 den 23 týdnů. Dítě se narodilo zdravé, ale jeho výška byla srovnatelná s délkou kliky.

7. Počátek těhotenství se nezapočítává ode dne navrhovaného početí, ale od prvního dne poslední menstruace. To znamená, že žena se může dozvědět o své situaci nejdříve o 4 týdny později, když má zpoždění, a existuje důvod k provedení testu.

8. Vícečetná těhotenství jsou stejná a různorodá. Stejné vajíčko se vyvíjí po oplodnění jedním spermatem jednoho vajíčka, které se následně dělí na několik částí, a rozdílné vajíčko se vyvíjí po oplodnění dvěma, třemi atd. Spermatem. vajíčka.

9. Blíženci mají identický vzhled, protože mají stejné genotypy. Ze stejného důvodu jsou vždy stejného pohlaví..

10. Dvojčata, trojčata atd. může být stejného pohlaví a stejného pohlaví. Nemají stejný vzhled, protože jejich genotypy se od sebe liší stejným způsobem jako obyčejní bratři a sestry narozené s rozdílem několika let.

11. Stalo se, že těhotná žena začala ovulovat a znovu otěhotněla. V důsledku toho se děti narodily s různým stupněm úplného trvání: maximální zaznamenaný rozdíl mezi dětmi byl 2 měsíce.

12. Pouze 80% těhotných žen trpí nevolností v raných stádiích. 20% žen podstupuje těhotenství bez příznaků toxikózy.

13. Nauzea může těhotné ženy obtěžovat nejen na začátku těhotenství, ale i na konci těhotenství. Pokud není časná toxikóza považována za nebezpečnou, může se pozdější toxicita stát základem pro stimulaci porodu nebo císařského řezu..

14. S nástupem těhotenství u ženy dochází v těle k hormonálním změnám. Výsledkem je, že vlasy začnou růst rychleji, zabarvení hlasu se snižuje, objevují se zvláštní chuťové preference, dochází k prudkým změnám nálady.

15. Srdce začíná fungovat v 5-6 porodnických týdnech. Bije velmi často: až 130 tepů za minutu a ještě více.

16. Lidské embryo má ocas. Ale zmizí v 10. týdnu těhotenství.

17. Těhotná žena nemusí jíst dva, musí jíst dva: tělo potřebuje zvýšenou dávku vitamínů a minerálů, ale nikoli energii. V první polovině těhotenství by energetická hodnota stravy měla zůstat stejná a ve druhé polovině bude nutné zvýšit pouze o 300 kcal.

18. Dítě začíná dělat první pohyby v 8. týdnu těhotenství. Přestože nastávající matka bude hnutí cítit až v 18. - 20. týdnu.

19. Ve druhém a následujících těhotenstvích jsou první pohyby pociťovány o 2-3 týdny dříve. Budoucí matky si je proto mohou všimnout již za 15–17 týdnů.

20. Dítě uvnitř se může zhroutit, skákat, tlačit ze stěn dělohy, hrát si s pupeční šňůrou a trhat rukama. Když je v pořádku, může se ušklíbnout a usmívat.

21. Genitálie dívek a chlapců do 16 týdnů vypadají téměř stejně, takže před tímto obdobím je téměř nemožné vizuálně určit pohlaví.

22. Moderní medicína se od 12 týdnů těhotenství naučila rozpoznávat sex bez viditelných známek genitálního rozlišení v genitálním tuberkulu. U chlapců se odchyluje o větší úhel ve srovnání s tělem, u dívek - o menší.

23. Tvar břicha, přítomnost nebo absence toxikózy, stejně jako chuťové preference, nezávisí na pohlaví dítěte. A dívky neberou maminčinu krásu.

24. Sací reflex začíná působit i v lůně. Dítě je tedy šťastné, že si může sát palce již v 15. týdnu.

25. Dítě začíná slyšet zvuky v 18. týdnu těhotenství. A ve 24-25 týdnech už můžete pozorovat jeho reakci na určité zvuky: rád poslouchá svou matku a klidnou hudbu.

26. Od 20–21 týdnů začíná dítě rozlišovat chutě a polykat okolní vodu. Chuť plodové vody závisí na tom, co jí nastávající matka.

27. Úroveň slanosti plodové vody je srovnatelná s obsahem soli v mořské vodě.

28. Když se dítě učí polykat plodovou vodu, bude pravidelně narušeno škytavkami. Těhotná žena ji může cítit v podobě rytmických a jednotných otřesů uvnitř.

29. V druhé polovině těhotenství může dítě spolknout asi 1 litr vody denně. Vylučuje stejné množství moči zpět a pak znovu spolkne: takto trávicí systém začne fungovat..

30. Dítě přijímá prezentaci hlavy (hlava dole, nohy výše), obvykle ve 32-34 týdnech. Předtím může změnit svou pozici několikrát denně.

31. Pokud dítě před 35. týdnem neodvrátilo hlavu, pravděpodobně to už neudělá: v žaludku je na to příliš málo místa. Stalo se však také, že se dítě těsně před narozením obrátilo vzhůru nohama.

32. Břicho těhotné ženy může být neviditelné pro osoby kolem 20 týdnů. Do této doby plod nabírá hmotu až 300 - 350 g.

33. Během prvního těhotenství roste žaludek pomaleji než během druhého a následujících. To je způsobeno tím, že jakmile je těhotenství napnuto, břišní svaly jsou napnuty a děloha již není obnovena na svou předchozí velikost..

34. Objem dělohy do konce těhotenství je 500krát větší než dříve. Hmotnost orgánu se zvyšuje 10 až 20krát (z 50 - 100 g na 1 kg).

35. U těhotné ženy se objem krve zvýší na 140 - 150% původního objemu. K posílení výživy plodu je zapotřebí hodně krve.

36. Krev na konci těhotenství zhoustne. Tělo se tedy připravuje na nadcházející porod, aby snížilo množství ztracené krve: čím silnější je krev, tím méně bude ztracena.

37. Velikost nohou ve druhé polovině těhotenství se zvyšuje o 1. Je to kvůli hromadění tekutin v měkkých tkáních - edém..

38. Během těhotenství se klouby stávají pružnější díky produkci hormonového relaxinu. Uvolňuje vazy a připravuje pánev na budoucí porodu.

39. Těhotné ženy v průměru získávají 10 až 12 kg. Kromě toho je hmotnost plodu pouze 3–4 kg, zbytek je voda, děloha, krev (každá asi 1 kg), placenta, mléčné žlázy (asi 0,5 kg), tekutina v měkkých tkáních a tukové zásoby (asi 2, 5 kg).

40. Těhotné ženy mohou užívat léky. To se však týká pouze těch léků, které jsou povoleny během těhotenství.

41. Naléhavé narození není předčasné nebo rychlé narození. Toto je narození, které nastalo v normálním období, jak se očekávalo.

42. Hmotnost dítěte téměř nezávisí na tom, jak nastávající matka jedí, ledaže samozřejmě nebude hladovět do vyčerpání. Ženy s nadváhou často porodí děti s hmotností nižší než 3 kg, zatímco hubené ženy často porodí děti s hmotností do 4 kg a vyšší.

43. Asi před stoletím byla průměrná hmotnost novorozenců 2 kg 700 g. Moderní děti se rodí větší: jejich průměrná hmotnost se nyní pohybuje mezi 3-4 kg.

44. DA (přibližné datum narození) se počítá pouze přibližně na základě toho, kdy se dítě rozhodne narodit. Jen 6% žen porodí v tento den.

45. Podle statistik je v úterý větší počet novorozenců. Sobota a neděle se stávají anti-rekordními dny.

46. ​​Děti s propletením se rodí stejně často, a to jak mezi těmi, kteří pletli během těhotenství, tak mezi těmi, kteří se zdrželi tohoto vyšívání. Můžete plést, šít a vyšívat těhotné ženy.

47. Těhotné ženy mohou nechat ostříhat vlasy a odstranit nechtěné vlasy kdekoli chtějí. To neovlivní zdraví dítěte.

48. V Koreji zahrnuje věk dítěte také dobu těhotenství. Korejci jsou proto v průměru o 1 rok starší než jejich kolegové z jiných zemí.

49. Lina Medina je nejmladší matkou na světě, která podstoupila císařský řez po 5 a 7 měsících. Narodil se sedmiměsíční chlapec s hmotností 2,7 kg, který zjistil, že Lina není sestra, ale jeho vlastní matka pouze ve věku 40 let..

50. Největší dítě se narodilo v Itálii. Jeho výška po narození byla 76 cm a hmotnost - 10,2 kg. ₽

Články O Neplodnosti