Hlavní Analýzy

První měsíc života dítěte

První měsíc po narození se dítě podrobuje adaptaci na nový život mimo tělo své matky. Toto je důležitý čas pro dítě i jeho rodiče. Pojďme se podívat na hlavní rysy prvního měsíce života dítěte.

Fyziologické změny

Přečtěte si o tom, jak novorozenec vypadá v jiném článku. V těle drobků v prvních týdnech života dochází k významným změnám:

 • Poporodní edém zmizí.
 • Kosti lebek zesilují.
 • Na tváři se objevují určité funkce.
 • Změny vize. Zlepšuje koordinaci očí a zaostření očí.
 • Trávicí trakt se přizpůsobuje nové stravě a je osazen prospěšnou mikroflórou.
 • Rekonstruovaný krevní oběh a krevní oběh. Červené krvinky nesoucí fetální hemoglobin jsou zničeny a místo toho se objevují nové červené krvinky..

Močení u dítěte prvního měsíce života je poměrně časté a vyskytuje se nejméně 6krát denně. V tomto případě je moč vylučovaná dítětem téměř průhledná. Dítě ve věku 1 měsíce vyprazdňuje střeva až 12krát denně (obvykle ihned po jídle). Jeho stolička je žluté barvy a má kašovitou konzistenci..

Výška a váha

Faktory hmotnosti a výšky novorozeného dítěte jsou ovlivněny různými faktory, od dědičnosti po zdravotní drobky. Chcete-li zjistit, zda je vše v pořádku s dítětem, rodiče a lékaři každý měsíc váží dítě a měří délku jeho těla.

Kromě tělesné hmotnosti a délky dítěte se bere v úvahu také obvod hlavy dítěte a obvod hrudníku dítěte..

Ukazatele novorozenců jsou následující:

Kluci

Dívky

Hranice rychlosti růstu

Hmotnostní limity

Obvod hlavy

Hranice normy obvodu hlavy

Střední poprsí

Hraniční normy

Pomocí kalkulačky můžete vypočítat sazby pro své dítě. Kalkulačka je založena na standardech výšky a váhy Světové zdravotnické organizace (WHO).

Kolik váží dítě v prvním měsíci?

V prvním měsíci dítě získá v průměru 600 gramů hmotnosti. Všimněte si, že za normálních okolností v porodnici dítě ztrácí až 10% hmotnosti, s níž se narodilo, ale ještě před propuštěním začne přibývat na váze a poté se za normální považuje pouze přírůstek hmotnosti. Růst dítěte v prvním měsíci se zvyšuje asi o 3 centimetry.

Ukazatele dětí za 1 měsíc vypadají takto:

Kluci

Dívky

Hranice rychlosti růstu

Hmotnostní limity

Obvod hlavy

Hranice normy obvodu hlavy

Střední poprsí

Hraniční normy

Reflexy

Zdraví novorozence je vždy kontrolováno na přítomnost reflexů, které by dítě mělo mít. Mnoho z těchto reflexů v průběhu času zmizí, ale jejich přítomnost u novorozence je důležitým znakem zdraví dítěte..

U právě narozeného dítěte jsou určeny tyto reflexy:

 1. Sání. To je hlavní reflex, který zajišťuje výživu dítěte..
 2. Předhensilní. Když se dotknete dlaně dítěte prstem nebo hračkou, uvidíte, jak to dítě chytne reflexně.
 3. Vyhledávání. Když hladí nebo se dotkne tváře, dítě otočí hlavu.
 4. Plavání. Když na své bříško položíte drobky, uvidíte, že dítě dělá pohyby podobné plavání.
 5. Babinsky. Pokud přetáhnete prst podél úlomku drobků (podél jeho vnější hrany), noha se otočí a prsty na ní se rozcházejí.
 6. Chůze. Podporou těla dítěte, aby se jeho nohy dotýkaly pevného povrchu, si všimnete, jak dítě začne provádět pohyby podobné chůzi.
 7. Mora. S náhlým hlasitým zvukem dítě zmenší a zvedne nohy a paže.
 8. Babkina. Stiskněte dítě na dlani a uvidíte, jak dítě otevře ústa a otočí hlavu.

Režim

Dítě jako takové nemá první měsíc života - dítě spí několik hodin, potom zůstane vzhůru 30-60 minut, znovu sní a usne. Určitý režim dne, individuální pro každé dítě, je tvořen pouze ve druhém měsíci života a v období novorozence se nezajímá, zda je noc nebo den.

O tom, co dělat v prvních týdnech po narození drobků, viz televizní pořad „Baby Boom“.

Novorozenec je většinu dne ve snu, zatímco spánek dítěte představuje tři fáze:

 1. Hluboký spánek, během kterého dítě dýchá klidně a hluboce a oči dítěte jsou zavřené.
 2. Mělký spánek, během kterého je dítě zmatené a nohy a paže se mohou škubat, stejně jako oční bulvy pokryté víčky.
 3. Zdřímnutí, ke kterému často dochází během krmení nebo při usínání. Oči drobků v této fázi jsou napůl zavřené..

Během bdělosti může dítě buď klidně ležet, nebo hlásat pláč o svém nepohodlí.

Výživa

Jídlo, které je považováno za ideální pro novorozence, je kolostrum. Toto je jméno mléka, které se vylučuje z ženského prsu bezprostředně po narození a je extrémně bohaté na látky užitečné pro drobky. Mateřské mléko se právem nazývá nejlepší výživou pro právě narozené dítě, protože ani nejlepší výrobci směsí nedokážou reprodukovat své jedinečné složení..

Krmení novorozeného dítěte se doporučuje na požádání, při drobení na hrudník, když je dítě narušeno. Nejprve bude spousta krmení, ale jak dítě roste, jeho vlastní strava je tvořena pauzy mezi krmivy.

V situacích, kdy kojení není možné, je důležité zvolit pro dítě správnou směs. Chcete-li to provést, měli byste se poradit s pediatrem a vzít v úvahu všechny nuance, aby výživa nepoškozovala nezralý trávicí systém novorozence.

Při kojení je důležité zajistit, aby dítě správně uchopilo bradavku - spolu s paralosou. Nicméně, dítě bude ještě polykat část vzduchu, takže po krmení, musíte pomoci dítěti nechat vzduch ven (burpování).

Rozvoj

Novorozené dítě dokáže zatím jen velmi málo. Během bdělosti dítě náhodně pohybuje rukama a nohama a drobenka reaguje s pláčem na jakékoli dráždivé, ať už je to mokrá plenka nebo pocit hladu. Když dítě uslyší tvrdý zvuk, zamrzne, často bliká a může prasknout.

Na konci prvního měsíce života může dítě:

 • Úsměv v reakci na řeč dospělého.
 • Zvedněte hlavu a přitom ležel na břiše a držte ji až pět sekund.
 • Dávejte pozor na stacionární předměty a tvář matky, stejně jako pohybující se velké objekty světlé barvy.
 • Na procházku Zvuky vydávané dítětem jsou podobné jako „gee“, „ga“, „gu“, proto se tyto drobky „konverzace“ nazývají také agukany.

Podívejte se, co se děje s dítětem v prvním měsíci jeho života, ve videu Larisy Sviridové.

Co potřebuje dítě??

 • Za prvé, po narození potřebuje dítě hmatový kontakt s matkou, a proto je třeba ho objímat častěji, držet za ruce, hladit.
 • Častěji se usmívej na dítě, potom tě dítě potěší dříve vědomým úsměvem.
 • Aby se dítě lépe rozvinulo, během bdělosti promluvte s dítětem a často změňte polohu dítěte - položte ho na bříško, otočte ho na hlaveň, svisle ho noste, podpírající hlavu.
 • Pro nejlepší rozvoj sluchu můžete nejen mluvit s dítětem s různou intonací a zabarvením, ale také drobky klasické hudby. Nechte dítě poslouchat ji asi deset minut denně.
 • Důležitá je také řádná péče o drobky, která zahrnuje každodenní hygienu (mytí, mytí, čištění očí, nosu, uší, česání, stříhání nehtů), koupání, chůze, masáže, vzduchové koupele.

Možné problémy

V novorozeneckém období mohou nastat tyto problémy:

 • Kolika. Vyskytují se u většiny kojenců v důsledku nedostatečné střevní zralosti. Můžete pomoci svému dítěti lehkou masáží břicha, kontaktem těla, ventilační trubicí nebo drogami, které vám pomohou zbavit se plynových trysek.
 • Špatné hojení pupeční rány. Aby normálně procházel, musí být pupek novorozence denně zpracováván diamantovou zelení. V případě propuštění z rány nebo zarudnutí pupku dítěte by měla být prokázána lékaři. Také potřebujete konzultaci s pediatrem, pokud je dítě již 2 týdny staré a kůra neklesla a rána se nezhojila.
 • Žloutenka. To je fyziologický stav charakteristický pro většinu kojenců. To je spojeno s procesem nahrazování hemoglobinu, který byl v krvi dítěte během fetálního života, běžným hemoglobinem. Obvykle to prochází v prvních 2 týdnech života dítěte..
 • Neklidný spánek. Přestože dítě prvního měsíce života hodně spí, ale díky vlastnostem jeho mozku je jeho spánek snadno narušen. Proto se vyplatí starat se o optimální podmínky pro spánek dítěte - nechte dítě spát v tiché a teplé místnosti s tlumeným světlem.

Co dělat s novorozencem, viz program „Škola Dr. Komarovského“.

Správný vývoj dítěte za 1 měsíc: rysy režimu dne a péče

Prvky prvního měsíce života novorozence jsou, že dítě spí většinu dne, probouzí se pro krmení a hlásí možné nepohodlí - příliš vysoká nebo nízká teplota, přeplněná plenka.

Doba probuzení se postupně zvyšuje. Tento čas je nezbytný pro to, aby se tělo dítěte restrukturalizovalo a plynule si zvyklo na změny ve světě kolem něj, a také aby rodiče znovu získali sílu a přizpůsobili se změnám v životě.

Důležité: charakteristika prvního měsíce života dítěte je určena dětem, které se narodily včas.

První způsob, jak dítě komunikuje s ostatními, je pláč. Jeho dítě používá z různých důvodů - hlad, nepohodlí v žaludku, nepohodlí způsobené mokrými plenkami. Pro dítě je nutný krátký, hlasitý výkřik - stimuluje tvorbu nezbytného stresového hormonu, vyvíjí dýchací a kardiovaskulární systém, zahajuje aktivační procesy některých procesů v mozkové kůře.

Dlouhodobý stres má škodlivé účinky na dítě a vyvolává výskyt patologií na pozadí vyčerpání nervového systému těla.

Fyzikální parametry

Kolik by měla vážit, výška

Ve věku jednoho měsíce dochází k mnoha změnám ve fyzickém vývoji dítěte. Podle norem Světové zdravotnické organizace musí dítě získat 100–900 gramů, růst o 3 cm a obvod hlavy 1,2-1,5 cm.

Vypočítejte měrnou hmotnost a výšku pomocí kalkulačky.

Reflexy

 1. Plantar - když držíte prst na noze, dítě táhne nohu.
 2. Sání - dotýká se drobků drobné rty.
 3. Uchopení - dítě stiskne prst vložený do těsné pěsti.
 4. Vyhledávací reflex - otáčení hlavy, když se dotknete nebo pohladíte po tváři, znamená instinktivní hledání zdroje energie.
 5. Mora - chov a míchání paží a nohou s hlasitým náhlým zvukem.
 6. Babinsky - drží prst podél okraje chodidla z vnějšku, prsty od sebe a noha se odvíjí.
 7. Babkina - tlak na dlaně způsobuje otevření úst a otáčení hlavy.
 8. Walk reflex - pohyby napodobující kroky s vertikální polohou těla dítěte, spočívající na tvrdém povrchu.

Vidění

Zrak dítěte se zlepšuje - je schopen udržovat pevný objekt v zorném poli ve vzdálenosti 25-30 cm. Barvy stále nejsou rozeznávány, ale dítě již rozlišuje obrysy a může svým pohledem sledovat pohyb jasného, ​​velkého objektu. V tomto případě je pohled mírně zpožděn a pohyb očí je trhaný.

Dítě za 1 měsíc reaguje na hlasitý náhlý zvuk v podobě vyděšeného. V poloze na zádech se dítě snaží zvednout hlavu, držet ji a otočit se do stran a ke světelnému zdroji.

Také pro rozvoj vize můžete použít černobílé obrázky. Jsou připevněny k postýlce. V prvním měsíci je lepší ukázat jednoduché geometrické tvary..

Pro harmonický fyzický vývoj je nutné:

 1. Pravidelně měňte polohu svého těla - otočte se na záda, žaludek, hlaveň. Manipulujte hladce a pečlivě sledujte reakci dítěte. Pokud jakákoli situace způsobí zhoršení nálady, je lepší ji příště odložit..
 2. Proveďte gymnastiku očí pomocí velkého červeného předmětu - nakreslete čáry a kruhy do vzduchu. Pohybujte se pomalu ve vzdálenosti 30 cm od očí dítěte a polohu pravidelně upravujte. To zabrání problémům se zrakem a posílí oční svaly..

Dítě ve věku jednoho měsíce má čistou pokožku světle růžové barvy, snižuje se hypertonicita paží a nohou, bdělá období se zvyšují z 10-15 minut na 1 hodinu v intervalech mezi spánkem a krmením, je možné pozorovat pohyb dospělého, schopnost rozlišovat světlo a temnota.

Emoční koule

Ve věku 1 měsíce dítě stále nerozlišuje mezi osobami, ale je již schopno emocionálních reakcí. Když se rodiče objeví, dítě je oživeno, provádí náhodné pohyby rukama a nohama.

Dítě je schopno intuitivně určit náladu mámy. Úsměv naznačuje, že se dítě nebojí, nebolí a neobtěžuje se. Pláč vyjadřuje potřebu komunikace nebo fyzického nepohodlí.

Pro normální emoční vývoj musí dítě věnovat pozornost a nabízet hry a také si musí zavěsit hudební hračku - mobilní - na postýlku. To vám umožní rozvinout sluch, koordinaci a uklidnit dítě. V případě negativní reakce - hračka může být nabídnuta později.

Duševní stav

V důsledku nezralosti mozku má dítě určitou dezorientaci. Získané informace jsou zpracovávány ve snu a bdělosti..

Kvalita spánku, získání nezbytné komunikace s rodiči a uvolněná atmosféra v domě příznivě ovlivňují duševní vývoj dítěte.

Zvláštní pozornost by měla být věnována hrám a taktilnímu kontaktu, který vytváří pocit bezpečí a naplňuje potřebu komunikace. To je klíč k normálnímu vývoji psychiky novorozence.

Důležité: monotónní, ani hlasité zvuky by neměly u dítěte způsobit třesení za 1 měsíc.

O normálním mentálním vývoji svědčí schopnost dítěte přizpůsobit polohu těla v náručí dospělých, držet oči na tvářích, „agukovat“ a reprodukovat zvuky. Neustálé rozhovory s dítětem budou stimulovat vývoj řečového aparátu.

Duševní vývoj dítěte je příznivě ovlivněn klidnou, jemnou a melodickou hudbou - zejména klasickou. Jeho léčivý účinek je vědecky prokázán. Stačí 15-20 minut denně na muzikoterapii.

Naslouchátko dítěte je již dostatečně vyvinuté k zavedení her s chrastítkem. Stimulují procesy paměti zvuků a rozvíjejí asociativní myšlení..

Co by mělo dítě udělat v prvním měsíci

Každé dítě je jedinečné, ale v průměru ve věku jednoho měsíce mají děti arzenál dovedností:

 • zadržení hlavy a její vzestup z polohy na zádech;
 • schopnost poslouchat zvuky a hledat jejich zdroj;
 • „Hučení“ je emoční reakce a základ pro rozvoj řeči;
 • držení nezbytné sady reflexů;
 • pozorování velkých, jasných předmětů;
 • reakce na ostré zvuky - vyděsit;
 • schopnost rozpoznat rodiče hlasem a čichem.

Na našem webu jsou také články o příštích měsících života dítěte, jako jsou 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 měsíců.

Výživa

Dříve se věřilo, že krmení dítěte by mělo být prováděno na hodinovém základě podle určitého harmonogramu. Nyní jsou pediatrové nakloněni skutečnosti, že je třeba dítě na požádání krmit.

Příroda stanovila mechanismus, který nedovolí dítěti přejídat se - množství jídla je určováno instinktivně. Podporuje dobrou absorpci a trávení..

Kromě mateřského mléka nebo směsi může být dítěti v případě potřeby podána lžička vody.

Vypočítejte, jak moc by mělo dítě jíst mléko denně (v případě kojení) během prvních 10 dnů života, můžete znásobit věk dítěte ve dnech o 80. Jedna dávka bude věkem vynásobeným 10.

Jedná se o průměrné hodnoty, v praxi může dítě jíst více či méně v závislosti na různých faktorech - teplotě, pohody.

Průměrná denní dávka pro děti od 10 dnů života po narození je asi 750 - 1 000 gr.

Při umělém krmení existuje riziko nadměrného krmení dítěte. Aby se tomu zabránilo, je třeba dítě pravidelně krmit, přesně podle uvedených dávek a pokynů pediatra.

Režim spánku: kolik spát a zůstat vzhůru

Podle fyziologických norem dítě ve věku 1 měsíce spí většinu dne - od 16 do 20 hodin. Tělo dítěte využívá toto období co nejproduktivněji k rychlému růstu a přizpůsobení nervového systému.

Podle Dr. Komarovského je dětský spánkový režim stanoven rodiči - přechod na noční spánek se provádí systematicky a koordinuje se s krmením dítěte. U dětí do 3 měsíců se 1-2 normální jídla považují za normální.

Známý pediatr radí, aby dítě nezvyklo na pohybovou nemoc, protože u nich nevidí žádný přínos a věnuje dostatečnou pozornost zajištění normálních spánkových podmínek:

 • čerstvý zvlhčený vzduch;
 • tvrdý povrch matrace;
 • nedostatek polštáře;
 • teplota vzduchu 18-22 ° С.

Koupání - může se stát nejen nezbytným hygienickým postupem, ale také rituálem, který uklidní dítě a připraví se na noční spánek.

Denní rutina od 0 do měsíce

Každodenní rutina pro dítě je zcela podřízena hlavním přírodním potřebám - jídlu a spánku. Dobře krmené, čisté dítě bude spát, dokud jeho tělo potřebuje.

Pro rodiče je důležité upravit všechny nezbytné denní postupy tak, aby se shodovaly s biologickým rytmem dítěte. Krmení, plavání, chůze, hry musí být součástí každodenní rutiny.

Hygiena je základem zdraví dítěte. Nejprve je třeba věnovat pozornost čistotě místností a předmětů, se kterými dítě interaguje. Imunitní systém není dosud dostatečně vyvinut, z tohoto důvodu musí být všechny bradavky, hračky, textil udržovány v čistotě a když spadnou, musí být ošetřeny vroucí vodou nebo bezpečným dezinfekčním prostředkem..

Místnost, ve které je dítě nejvíce, by měla být dobře větraná a vzduch zvlhčován. Nadměrná suchost může vést k řadě onemocnění..

Důležité: kojenci ztrácí vodu velmi rychle a dehydratace a přehřátí jsou smrtící.

Osobní hygiena

Denní procedury zahrnují: pravidelná výměna plen a praní (použití mokrých ubrousků je vhodné mimo dům), mytí nosu fyziologickým roztokem a vzduchové lázně. V prvních dnech života je nutné ošetřovat pupeční ránu zeleným nebo peroxidem vodíku.

Několik minut strávených nahých na tvrdém, rovnoměrném povrchu zajistí zdraví pokožky a normální fyziologický vývoj dítěte.

Důležité: Miramistin je místní dezinfekční prostředek, který je bezpečný pro sliznice dětí. Může být použit s denními hygienickými postupy..

Ořízněte nehty a očistěte si uši podle potřeby.

Nabíjení

Motorická aktivita je nutná pro dítě od prvních dnů života. Je lepší dělat gymnastiku ve dne nebo ráno, asi 30 minut před jídlem.

Za tímto účelem položte drobky na pevný povrch a střídavě ohýbejte paže a nohy v poloze na zádech. Ve stejné poloze přitáhněte protilehlý loket a koleno k sobě.

Umístěním dítěte na břicho si můžete položit dlaně na nohy a stimulovat plavecký reflex - dítě se odstrčí z ruky a pokusí se plazit se vpřed. Gymnastika by měla být dokončena přitlačením kolen k bříšku, lehkou masáž. Po krmení je vhodné strouhanku držet ve sloupci - tato poloha přispívá k normálnímu trávení potravy.

Koupání

Jedná se o příjemnou relaxační proceduru, která stimuluje duševní a fyzický vývoj drobků. Optimální teplota vody je 36-40 ° C. Léčivý účinek můžete zlepšit pomocí bylin - heřmánku, provázku, lovage a bobkového listu.

Procházky

Dr. Komarovsky doporučuje procházky za téměř každého počasí 2-3krát denně. To posílí imunitní systém a během bdělosti bude dítě schopno splnit jeho potřeby v kognitivním procesu, který je nezbytný pro plný duševní, emoční a sociální rozvoj.

Běžné problémy za 4 týdny a jak je vyřešit

Většina dětí má řadu problémů. Jedná se zejména o gastrointestinální trakt - regurgitace, gaziki. Tyto problémy vznikají v důsledku požití vzduchu během krmení - dítě pláče, přitiskne si nohy k žaludku.

V tomto případě můžete provést lehkou masáž - provádět kruhové pohyby kolem pupku ve směru hodinových ručiček a také dávat speciální léky - koprovou vodu, Espumisan, Bobotik nebo jiné.

Důležité: Než začnete užívat léky, musíte se poradit s pediatrem. Chcete-li zabránit vzniku plynu a regurgitaci, je důležité dítě správně umístit na hrudník.

V případě umělého krmení je nutné pečlivě prostudovat složení směsi a vybrat nejvhodnější složení pro mateřské mléko. Nejčastějším problémem při krmení výživy jsou poruchy trávení a alergické reakce..

Drozd

Vzhled malého plaku na ústní sliznici může být vyvolán drozdem. Chcete-li ji odstranit, musíte pečlivě ošetřit všechny hračky, předměty a lahve vroucí vodou a také si ústa otřít obvazem namočeným v nekoncentrovaném roztoku jedlé sody. V této situaci je nutné kontaktovat odborníka a implementovat jeho doporučení.

Podráždění na papeže

Batole často trpí zarudnutím a vyrážkami v důsledku používání nevhodných plenek. V této situaci musí být hygienické výrobky vyměněny za jiné a dítě by mělo být ponecháno déle bez oděvu. Masti mohou výrazně zmírnit stav dítěte - Bepanten, Sudokrem a další výrobky určené pro děti a podporující hojení kůže..

Důležité: jemná dětská pokožka vyžaduje pečlivou péči, proto můžete použít přírodní rostlinné oleje upravené pro děti, krémy a pleťové vody označené „od 0+“.

Užitečné video

Nabízíme vám ke shlédnutí užitečného videa o vývoji dětí za 1 měsíc:

První měsíc života dítěte je důležitým a vzrušujícím okamžikem pro celou rodinu. Toto je období kladení nejdůležitějších informací o světě a zvyknutí na nové životní podmínky. Děti jsou zcela závislé na svých rodičích, a proto je důležité zajistit pohodlí a příznivou atmosféru pro všechny členy rodiny.

Věci pro novorozence - nejúplnější seznam s příklady a cenami

Věci pro novorozence - nejúplnější seznam s příklady a cenami

"Baby" radí, co musíte koupit pro novorozence

Narození dítěte je v životě rodičů velmi důležitou událostí. Většina nastávajících matek a otců se připravuje na narození dítěte se vší zodpovědností a snaží se připravit vše potřebné pro novorozence. Avšak pro ty, kteří očekávají dítě poprvé, jak se blížící se datum chrání, vyvstává stále více otázek: Jaké jsou první nutné věci pro novorozence? Kde koupit všechny potřebné věci pro novorozence? Jak moc?

Obsah článku

Proč kupovat lépe předem

Někteří budoucí rodiče jsou pověrčiví o tomto problému a nic nekupují, dokud se dítě nenarodí. Ale přemýšlejte sami, zda budete mít po narození čas na nákupy a marně kupujete všechno, co vám přijde po ruce. Moderní mladí lidé nyní nevěnují pozornost zbytkům minulosti a šetří čas a peníze a dělají vše předem. V posledních měsících těhotenství máte spoustu volného času, abyste se mohli pečlivě posadit a přemýšlet o tom, co musíte koupit pro novorozence. Ano, a čas po narození dítěte lze s ním strávit a neběhat po obchodech, protože pak nemusíte najít přesně ty věci, které potřebujete. Obzvláště pokud očekáváte prvorozeného, ​​psychologicky vás připraví na mateřství.

Aby matky nekoupily příliš mnoho nebo naopak nezapomněly koupit něco nezbytného pro dítě, budou budoucí matky potřebovat seznam toho, co dítě potřebuje - věci, které dítě bude potřebovat od prvních dnů života. V níže uvedeném seznamu jsme se pokusili rozdělit všechny nákupy na povinné a další, pomocí kterých, pokud je to možné a možné, můžete jednoduše usnadnit péči o dítě.

Video: Seznam náležitostí pro novorozence

Hlavní nákupy

1. Pram
2. Autosedačka / kufřík
3. Dětská postýlka
4. Matrace v postýlce
5. Potah olejové utěrky / matrace
6. Deka
7. Ložní prádlo
8. Hrudník
9. Přebalovací podložka
10. Péče o předměty

Požadované:

K plavání

4. Vodní teploměr
5. Zařízení ke koupání
6. Houba (palčáky)
7. Froté ručník

oblečení

2. Spací pytel (obálka) v kočárku (syntetický zimníizér nebo kožešina)

Na krmení

1. Sterilizátor lahví
2. Ohřívač dětské výživy
3. Sáček na termosku
4. Prsní pumpa

Téměř vše, co potřebujete pro novorozence, lze zakoupit v našem obchodě. Zároveň získejte dobrou slevu. Jako příklad vezmeme produkty střední cenové kategorie a cena bude uvedena s ohledem na slevu, kterou obdržíte při nákupu ve výši 12 000 rublů. Tato tabulka je seznam nezbytných věcí pro novorozence s orientačními cenami.

Co potřebuje dítě v prvních měsících života - seznam

Vzhled dítěte v rodině způsobuje spoustu vzrušení a úzkosti. Rodiče se snaží co nejvíce připravit na významnou událost, pokusit se předem zakoupit všechny potřebné věci pro novorozence. Ne každý však ví, co přesně je pro dítě potřeba a co zbývá ležet ve skříni a shromažďovat prach.

Dívka v růžovém klobouku

Seznam nezbytných věcí v nemocnici

Všichni lékaři doporučují předem připravit dva sáčky s věcmi v nemocnici. Jeden by měl obsahovat věci pro dítě a druhý - pro mámu. Gynekologové obvykle uvádějí seznam položek, lze je také nalézt na webových stránkách jakékoli nemocnice. Co potřebujete pro novorozence:

 • několik souprav oblečení pro dítě;
 • nejmenší plenky;
 • flanelové pleny;
 • nová bradavka;
 • vlhké ubrousky;
 • klobouky pro novorozence.

Porod je složitý proces, který má své důsledky. Tělo ženy se začíná znovu budovat podle vzhledu dítěte. Seznam věcí pro matku je proto rozšířenější:

 • jednorázové noční košile pro mateřskou místnost;
 • župan pro pobyt v poporodní jednotce;
 • gumové pantofle;
 • urologické podložky;
 • jednorázové kalhotky pro poporodní období;
 • láhev vody;
 • zaměnitelné spodní prádlo;
 • role toaletního papíru;
 • kartáč na vlasy;
 • ručník;
 • výrobky osobní hygieny;
 • ambulantní karta;
 • doporučení do nemocnice.

Je to v pořádku, pokud jste si nevzali všechno s sebou. Příbuzní budou schopni přinést potřebné věci. Rovněž stojí za to předem myslet na oblečení pro novorozence a mladou matku.

Důležité! Doporučuje se připravit všechny věci 2 měsíce před dodáním, protože vždy existuje riziko předčasného doručení.

Vybavení a nábytek pro dítě v prvních dnech života

Pokud bylo narození úspěšné, třetí nebo pátý den jsou matka a dítě propuštěny domů. Aby neběhli, nehybně uvažovali, kam získat všechny potřebné věci, kupují všechno předem. Bude skvělé, pokud otec a další příbuzní připraví prostor pro jejich budoucí život, když budou v porodnici se svým novorozencem.

Seznam klíčových věcí

Do doby vybití je vhodné zakoupit všechny potřebné položky, aby v budoucnu nedocházelo k problémům. Co potřebuje dítě v prvních měsících života:

 • postel s ložním prádlem a matrací;
 • převlékací stůl nebo pravidelný, připravený pro tyto účely;
 • Kočárek na procházky;
 • oblečení pro dítě, nejlépe na první tři měsíce;
 • přikrývka pro dítě;
 • plastová koupel;
 • plenky správné velikosti;
 • několik bradavek;
 • zvlhčovač pro novorozence;
 • jednorázové nebo flanelové pleny;
 • vlhké ubrousky.

Všechny tyto věci zajistí řádnou péči o dítě v prvních měsících života. Hlavní věcí je přísně dodržovat všechna doporučení pediatra a sponzorské sestry. Je nutné mít k dispozici věci nejen pro dítě, aby zůstalo doma, ale také pro jeho hygienickou péči.

Důležité! Zvlhčení nosních cest, čištění boltce a očí brání infekci sliznicemi novorozence.

Seznam dalších

Mnoho z těchto věcí nemusí být vůbec užitečné. V průběhu vývoje dítěte je lepší kupovat další předměty, takže se ukázalo, že je nutné vyhladit mnoho zbytečných. Seznam dalších položek:

 • vývoj chrastítek;
 • elektrický švih;
 • sedadlo v autě;
 • teplý pléd;
 • vyvíjející se rohož;
 • kruh pro plavání;
 • hudební hračky;
 • kolotoč pro postýlku;
 • popruh.

Všechna výše uvedená zařízení velmi usnadňují péči o dítě, ale bez nich dítě vyroste. Stojí za zvážení, zda na ně musíte utratit peníze a jak dlouho vydrží..

Elektrická houpačka s dítětem

Oblečení pro dítě v prvních dnech života

Dr. Komarovsky říká, že dítě by mělo být nošeno podle počasí. Tato koncepce je však volná. +15 se zdá být pro některé horká, jiní budou nosit zimní kabát. Měli byste se řídit jednoduchým pravidlem: dítě je oblečeno o jednu vrstvu více než on. V prvním roce života nejsou děti plně termoregulovány, protože jejich paže a nohy mohou být neustále chladné. To je norma, novorozence neizolujte bez důvodu.

Především stojí za to získat zimní kombinézu. V současné době vyrábějí praktické možnosti - transformátory, které se převádějí z obálek na plnohodnotné kombinézy pro jednoroční dítě.

Teplý klobouk je nepostradatelným prvkem pro chůzi. Spodní část je opatřena čepičkou z lehké textilie. Dítě je pokryto teplou přikrývkou.

Doma se dítě nosí:

Oblečte dítě podle potřeby. Doporučujeme používat novou sadu oblečení denně. Vyberte si ji tak, aby bylo vhodné každé 2 hodiny vyměnit dětskou plenku.

Důležité! Pokud jsou domy příliš vytápěny, nemusíte novorozence oblékat příliš vřele;.

V létě, když je horké počasí, by mělo být dítě chráněno před přímým sluncem. Novorozenci mají velmi jemnou pokožku, která rychle hoří na slunci. Na slunci jsou plusy: dítě bude nezávisle syntetizovat vitamín D. Oblečte dítě podle počasí. Pokud je venku horké, stačí lehká košile a kalhotky s ponožkami. Pokud je to v pohodě, oblékněte si teplá froté kombinézu.

Novorozence v letní sadě

Podzim

Na podzim se teplota pohybuje v rozmezí 0 až + 180. Kupují podzimní kombinézy pro špatné počasí, botičky s koženými polstrováním, teplé ponožky, klobouk na podzim a rukavice na ruce. Pod nimi oblékli světlou halenku, kalhoty a pletenou soupravu. Děti obvazový proces příliš nesnášejí. Proto byste se měli pokusit minimalizovat jejich vystavení tomuto postupu..

Důležité! Je vhodné chodit s dítětem na procházku každý den - zlepšuje to spánek.

Jaro

Na jaře přichází teplé počasí rychle. Na začátku sezóny je však stále v pohodě. Pro procházky používají demo-sezónu kombinézu, jarní čepici, rukavice a botičky. Dole si oblékli halenku a kalhoty s pletenou sadou. Oblečte děti stejným způsobem jako na podzim.

Novorozenec v obleku na jaro

Seznam postelí

To, co dítě z podestýlky v prvních měsících života potřebuje, je snadné určit - téměř stejné jako u dospělého. Hlavní věc je, že materiál je prodyšný a hypoalergenní.

Hlavní věci

Postýlka novorozence je potažena matrací, v případě úniku je pod dno položena olejová utěrka. Nahoře vytvořte vrstvu obyčejných listů a flanelové. Kolik vrstev nezáleží. Ložní prádlo se mění každý týden. Základní povlečení pro dítě:

 • matrace;
 • lehká přikrývka;
 • list bavlněné tkaniny;
 • Polštář vysoký 2 cm.

Hlavní věc je, že ve vaší posteli se dítě cítí pohodlně. Nesmí se dovolit, aby se cítil chladný nebo horký..

Další

Základní předměty by měly být v každém domě, kde je dítě. Další - rodiče nakupují na vlastní žádost:

 • povlak na matraci;
 • teplý pléd;
 • bavlněné strany pro postýlky.

Bez těchto položek se dítě nebude cítit nepohodlně. Ale usnadňují péči o něj. O tom, co si vybrat, rozhodnou rodiče.

Dětské povlečení

Nutné nádobí

V prvních měsících života dítě během kojení nebude potřebovat nádobí. Má dost mateřských prsou a mléka. Někdy nastanou situace, kdy matka potřebuje dočasně přestat krmit nebo ji úplně opustit. V takových případech by měly být v domě tyto položky:

 • láhev;
 • několik bradavek na láhve;
 • sterilizátor;
 • prsní pumpa;
 • kartáč na mytí nádobí pro děti;
 • skleněné nádoby na skladování mateřského mléka;
 • mléčný termostat.

Všechny tyto věci pomohou vaše dítě krmit exprimovaným mateřským mlékem nebo směsí. Pro případ, že je lepší mít v domě láhev.

Důležité! Dětská jídla by měla být před každým krmením sterilizována a důkladně omyta..

Péče o předměty

Právě v prvních třech měsících se dítě potýká s kolikou, zácpou a zažívacími problémy. Také dítě může onemocnět, musíte mít po ruce vybavení první pomoci. Ne všechny matky dokáží kojit, existuje mnoho důvodů. Děti jsou také denně podrobovány hygienickému čištění očí, uší a nosu..

Hlavní seznam

Pro pravidelnou péči o novorozence je nutný velký seznam fondů. Všechny se prodávají v obchodech a lékárnách bez lékařského předpisu. Seznam hlavních předmětů:

 • fondy pro koliku;
 • teplejší břicho;
 • stříkačka pro zácpu;
 • antipyretikum, povoleno od tří týdnů;
 • peroxid vodíku a zelenka pro pupeční ránu;
 • vata a gáza pro ošetření rány;
 • bylinky do koupele;
 • solný roztok pro nos;
 • bavlněné pupeny;
 • zvlhčovač pro suchou pokožku od prvních dnů života;
 • dětský šampon;
 • manganistan draselný;
 • vlhké ubrousky;
 • kontrolní nádoba směsi v případě ztráty mateřského mléka;
 • speciální termosky na láhev, pokud potřebujete někam jít za chladného počasí.

Všechny tyto prostředky jsou potřebné k péči o dítě, jeho nosní dutinu, uši a oči. Pokud zanedbáte hygienické postupy, existuje riziko infekce sliznicí.

Prostředky pro kojence

Další seznam

Další položky mohou pomoci vyrovnat se s problémem spánku a nemocným žaludkem. Ne zcela eliminují příznaky, ale výrazně zlepšují situaci. Tento seznam obsahuje:

 • koprová voda;
 • další láhev na léky a vodu;
 • balená voda, není-li filtr;
 • vazelína, na zmačkání;
 • masti proti vyrážce z plenek;
 • dětská pleťová voda;
 • bylinné koupele.

Tyto předměty nebudou zbytečné, ale nejsou pro péči o dítě podstatné. Vypořádat se bez nich je docela možné.

Důležité! Pro prevenci vyrážky z plenek je dítěti poskytnuta možnost dýchat kůži nahou.

Seznam věcí, které by se měly zdržet nákupu

Existuje také řada věcí, které byste se měli zdržet nákupu. Prakticky od nich nemá smysl, neovlivňují vývoj dítěte. Tyto zahrnují:

 • vyvíjející se rohož;
 • elektrický švih;
 • autosedačka, pokud není auto;
 • jakékoli aromatické krémy a pleťové vody;
 • praky.

Všechny tyto věci nedávají moc smysl. Dítě se vyvíjí dobře a bez koberce s jasnými obrázky. Elektrická houpačka může být použita pouze prvních 3-5 měsíců, pak není potřeba. V nich je také minus - dítě si zvykne na pohybovou nemoc.

Narození nového člena rodiny způsobuje velké vzrušení. I v malém těhotenství se rodiče začínají připravovat na dlouho očekávané setkání. Seznam nezbytných věcí pomůže řádně se připravit na propuštění z nemocnice.

Garou

Seznam nezbytných a žádoucích pro novorozence a první měsíce života

Zveřejnil Garou dne 22. února 2010

110 436 zhlédnutí

Dobrý článek, podle mého názoru, jen nevěděl některé věci.

Některé věci pro ty, kteří mají v domě 78 pokojů)))

Při návratu z nemocnice by měl novorozenec již mít své vlastní věno. O tom, zda bude zakoupeno předem, před narozením dítěte nebo po jeho narození, rozhoduje každá rodina. Hlavní věc je, že je spojena s láskou. Zde jsou ukázkové seznamy.

Základní seznam (požadováno minimum).
Na spaní a chůzi.

1. Kočárek pro novorozence. Může to být jedna ze 3 možností: transformátor, kolébka nebo kočárek se 2 odnímatelnými koši.
2. Postýlka nebo postýlka (materiál rámu postýlky: masivní dřevo, překližka, desky na bázi dřeva nebo přírodní bavlna a len), pod zásuvkou na prádlo (1 velká nebo 2 malá), nastavitelná výška dna, schopnost odstranit několik prutů, vzdálenost mezi pruty již není 7 cm. Je žádoucí, aby na hlavě a nohou byl pevný strom, ne větvičky.
3. Matrace (pěna a syntetika nejsou povoleny; přírodní plniva jsou lepší (kokosové vločky, slupky z pohanky) a potah (potah) je vyroben z vlny nebo bavlny; matrace by měla být elastická a hustá, po spánku by neměly být žádné prohlubně).
4. Povlečení (2 sady).
5. Olejové utěrky.
6. Plenky (20 kusů: 10 bavlna, 10 flanel).
7. Přikrývky (dolů, syntetické, flanelové, vlna nebo jejich kombinace v závislosti na ročním období).
8. Autosedačka.

Oblečení, velikost 56 (výška 50-58 cm) a velikost 62 (výška 59-64).

1. Jezdce (k ramenům, se sponami - knoflíky, nikoliv knoflíky); 4 kusy velikosti 56 a 4 kusy velikosti 62, tenké a husté).
2. Kombinéza s dlouhým rukávem (bavlna, se sponami mezi nohama na knoflících, nikoli na knoflících; 4 kusy velikosti 56 a 3 kusy velikosti 62).
3. Kombinéza s krátkým rukávem (bavlna; se zapínáním mezi nohama na knoflících, ne na knoflících; 4 kusy velikosti 56 a 4 kusy velikosti 62).
4. Tenké bundy (3 kusy velikosti 56 a 3 kusy velikosti 62).
5. Flanelské vesty (3 kusy velikosti 56 a 3 kusy velikosti 62).
6. Kombinézy (bavlna, se zavřenými podpatky, se zepředu vpředu 2 kusy velikosti 56 (teplé), 2 kusy velikosti 56 (flanelové) a 4 kusy velikosti 62).
7. Pletená teplá halenka (velikost 62).
8. Ponožky nebo botičky (3 páry bavlny pro novorozence velikosti 8-9 a 2 páry následující velikosti).
9. Vlněné ponožky do ulice (1 pár velikosti 8-9 a 1 pár následující velikosti)
10. Klobouky (tenké - 2 ks. Velikosti pro novorozence, flanelové - 2 ks. Stejné velikosti a 2 ks. Různé hustoty následující velikosti).
11. Teplý klobouk na ulici (1 ks).
12. Gázové pleny-20ks. nebo balicí pleny.

Koupelnové doplňky.

1. Dětská koupel.
2. Skluzavka nebo několik plenek nebo pěnové matrace ve vaně (na co dát dítě).
3. Velká froté ručník (nejlépe s kapucí).
4. Dětské mýdlo.
5. Žínka nebo rukavice na praní.
6. Vodní teploměr.
7. Dětský šampon.

Lékárnička.
1. Sterilní bavlněná vlna (pro čištění nosu, uší, ošetření pupečníkových prstenů).
2. Bavlněné pupeny.
3. Pipety (2-3 ks. Aby kapala 1-2 kapky peroxidu vodíku a brilantní zelená na pupeční ránu).
4. Peroxid vodíku 3% (pro ošetření pupečních ran).
5. Zelenka (k léčbě pupeční rány).
6. Manganát draselný (5% roztok manganistanu draselného a krystalický manganistan draselný; v prvních dnech po narození se používá ke koupání dítěte, je zapotřebí mírně růžového roztoku: nejprve se manganistan draselný zředí ve sklenici a nalije se do lázně).
7. Sterilizovaný rostlinný olej (navlhčuje špičku vatového tamponu, který čistí nosní průchody a vnější zvukovody, lze použít k ošetření dětské pokožky silným odlupováním).
8. Sada bylin pro plavání (šňůra, heřmánek, měsíček).
9. Prášek.
10. Teploměr (teploměr pro měření teploty u dítěte, nejlépe elektronický).

Další příslušenství.
1. Nůžky s tupými konci (pro řezání nehtů).
2. Hřeben (s měkkými štětinami).
3. Dětský prací prášek „od prvních dnů života“.
4. Závěs.

Pro mámu.
1. Kojící podprsenka (2 ks).
2. Jednorázové polštářky v podprsence pro prsa.
3. Noční hygienické vložky (5 balení).
4. Těsnění pro každý den.
5. Odstranění trhlin v bradavkách (lze použít bepanten, citronové klíny).

Hračky, knihy (vývoj dítěte).
1. "chrastítka" pro nejmenší (měkké a plastové, světlé barvy 5 ks).
2. Disk nebo audiokazeta s dětskými písněmi.
3. Hudební mobil v postýlce.
4. Stativ s hračkami (po prvním měsíci je položen na dítě, když leží).
5. Vyvíjející se rohož.

Informační podpora.
1. Je nutné mít: telefon dětské kliniky.
2. Telefonní číslo placeného pediatra (pokud existuje).
3. Telefonní číslo poradců kojení.
4. Telefon gynekologa.
5. Soubor cvičení pro poporodní gymnastiku.
6. Knihy a časopisy (lze je číst při chůzi).

Druhá část seznamu se skládá z užitečných, ale nikoli nutných věcí. Jejich nákup závisí zcela na vaší touze a není prioritou.

Na spánek a oblečení.
1. Stříška + ochrana pro postýlku (nárazník).
2. Přebalovací stůl nebo převlékací stůl.
3. Polštář je plochý, celá šířka postýlky (v prvních měsících života je možné místo polštáře dát složené plenky).
4. Náhradní listy v postýlce (nejlépe s elastickými, 4 kusy).
5. Polštář pro boční oporu (potah - bavlna, výplň - bavlna, kokosová vlákna).
6. Rukavice pro nejmenší („proti poškrábání“).
7. Bibs.

Hygienické výrobky.
1. Koupelová pěna nebo jakýkoli koupelový produkt pro kojence.
2. Čisticí mléko.
3. Vyživující mléko
4. Masážní olej.
5. Krém pro děti.
6. Plienkový krém.
7. Krém proti větru a počasí.
8. Opalovací krém pro děti.
9. Mokré čisticí utěrky (2-3 balení).
10. Olejové utěrky (1–2 balení).
11. Kadeřnické nůžky (pro stříhání vlasů).
12. Malý tenký ručník na tužky a obličej (2-3 ks).

Vezměte prosím na vědomí, že pokud kojíte výhradně, nemusí se tyto položky zakoupit..
1. Držáky lahví (pro vyjmutí 2 sterilních lahví z vroucí vody).
2. Lahve na krmení s bradavkami (sklo nebo plast, zvolte bradavky podle věku dítěte - pro novorozence, podle měsíce).
3. Ohřívač-ohřívač na láhev (pochodující, funguje od zapalovače cigaret v autě).
4. Ohřívač dětské výživy (elektrický).
5. Prsní pumpa (Avent nebo Meleda).
6. Sterilizátor na láhve nebo si můžete hned koupit dvojitý kotel, pak v něm můžete vařit doplňková jídla, ukládat vitamíny a láhve a odsávačku se dobře hodí do dvojitého kotle Braun..
7. Kartáč na láhev.
8. Upravená mléčná směs.
9. Speciální lžíce pro kojence (materiál: silikon, plast, speciální guma).
10. Polštář na krmení.

Lékárnička (doplňky).
1. "Albucid" 20% (oční kapky).
2. vazelínový olej.
3. Fukortsin 1%.
4. Furacilin (v tabletách).
5. Chlorofyllipt (alkoholový roztok). Jedná se o přírodní bylinný přípravek, který bojuje s infekcí Staph. To může být užitečné pro jakýkoli zánět na kůži dítěte a maminky s mastitidou..
6. Kopr, fenykl, heřmánek (karminativní) semena nebo upravené čaje.
7. Roztok boraxu s glycerinem (používá se k ošetření ústní dutiny, když je detekována drozd).
8. Klystýr č. 1 (před vložením klystýru do konečníku musí být vařen a ošetřen sterilní olejovou špičkou).
9. Kouřovod.
10. Espumisan nebo Sub-Simplex (lék, který působí pouze ve střevní dutině, se neabsorbuje do krve, rozbije stěnu plynové bubliny, což snižuje bolest v žaludku u dítěte).
11. Efferalgan 80 mg (čípky pro rektální podání: pokud má dítě teplotu vyšší než 38 ° C, pak nemůžete použít analgin a aspirin, můžete použít paracetamol, nejlépe ve formě rektálních čípků).
12. Masť Bepanten nebo krém Bepanten (pro potření vyrážky nebo zarudnutí plenky na kůži dítěte a na bradavkách, pokud se vyskytují trhliny).
13. Roztok jodu 5%.
14. Aktivní uhlí.
15. Laxativa na bázi glycerinu.
16. Lepicí omítka (pro děti).
17. Teplejší (k úlevě od bolesti břicha nebo svalového napětí).
18. Odměrka.
19. Nasální aspirátor.
20. Koupelová sůl.
21. Masť na vyrážky z plenek.

Další příslušenství.
1. Dudší.
2. Teether (2 ks).
3. Sprejové hračky na plavání (2-3 ks).
4. Kbelík s víkem (pro jednorázové pleny) + polštářky.
5. Držák figuríny.
6. Speciální taška na dětské potřeby (všechny věci pro péči o dítě jsou do ní přidávány během výletů za účelem návštěvy hostů, do přírody atd., Někdy jsou takové tašky připevněny k kočárku - pak druhý vak není potřeba samostatně).
7. Lehátko pro dítě.
8. Krabice nebo sklenice na sterilní vatu.
9. Noční lampa.
10. Klokaní batoh.
11. Velký míč na masáž.
12. Měřítka.
13. Baby Monitor.

Pro mámu.
1. Kompresní punčochy (pokud existují křečové žíly).
2. Jednorázové kalhotky (pro první dny po porodu, 5-10 ks).
3. Polštářky na prsa (na bradavku, latex nebo silikon, 2 ks).
4. Poporodní bandáž.
5. Krém na péči o pokožku prsu po porodu.

Toto video není k dispozici..

Sledujte frontu

Otočit se

 • smazat vše
 • Zakázat

YouTube Premium

Co potřebuje NEWBORN. CELÝ SEZNAM pro první měsíce života.

Chcete toto video uložit?

 • Stěžujte si

Nahlásit toto video?

Chcete-li nahlásit nevhodný obsah, přihlaste se.

Líbilo se videu?

Neměl rád?

Video text

Dnes s vámi sdílím, co bude dítě potřebovat hned po narození a v prvních měsících života. Nechte toto video stát se malým průvodcem ve velkých bludiskách dětských obchodů :)

Hezký výhled!!

Najdu se v INSTAGRAM: valeria_zolushka

Články O Neplodnosti