Hlavní Výživa

Dowry pro novorozence: seznam nezbytných věcí poprvé v létě, v zimě a mimo něj

Připravte se na narození dítěte předem. A první věcí, kterou musíte udělat, je vytvořit si seznam všeho, co potřebujete, aby bylo možné jej opravit podle potřeby, odstranit přebytek a přidat chybějící. Pečující manželé nebudou váhat trávit čas sestavováním seznamu věcí pro nenarozené dítě.

Nákup zboží pro novorozence je skvělý nápad, protože po propuštění z nemocnice budete chtít pobíhat po obchodech. Ano, a čas pro mladé rodiče bude kriticky malý

Až bude známo, že lékařské zařízení přijme těhotnou ženu k porodu, musíte ho navštívit a zjistit, co by budoucí matka měla připravit a mít s sebou. Tyto znalosti doplní seznam seznamem toho, co musíte ještě získat, než se objeví v nemocnici. Taková příprava se v budoucnu vyplatí. Když mám po ruce seznam věcí pro novorozence, matka se nebude starat o porod. Po narození dítěte, zejména zpočátku, nedostatek nutnosti nakupovat velmi pomůže rodičům s ostrým omezením jejich časových zdrojů.

Co je nezbytné pro dobrý spánek?

Podívejme se, co by mělo být v dětském pokoji do doby, kdy se v něm dítě objeví. Takže, podrobný seznam věno pro chlapce a dívky.

Základní nakupování

Místo, kde bude dítě spát, by samozřejmě mělo být vybaveno:

 • Postýlka z přírodního materiálu. Důležitým prvkem situace, protože v něm dítě stráví většinu svého původního života. Kolébka může sloužit jako náhradní postýlka speciálně pro tuto příležitost. V tom bude poprvé po narození dítěte pohodlnější, ale vydrží maximálně jeden rok. Rychlý růst a rozvoj mobility batole v první řadě předloží potřebu postýlky, a ještě lépe - v postýlce-ohrádce. Dále pochopíme, co je v postýlce pro novorozence potřeba?
 • Matrace na spaní. Postýlka nebo ohrádka by měla být vybavena matrací. Toto je důležitý předmět, protože to výrazně ovlivňuje spánek novorozence. Máme tu správnou matraci - máme dobrý zdravý spánek.
 • Voskované plátno. Abychom vzali v úvahu, že při používání jednorázových plenek není potřeba utěrky - názor je nesprávný. Unavená matka nemůže vždy sledovat stupeň naplnění pleny, a dokonce i s nejlepšími plenkami, pokud jde o kvalitu, je množství absorbované kapaliny omezené, takže úniky jsou nevyhnutelné. Je třeba mít na paměti, že tělo novorozence musí dýchat a intimní místa nejsou výjimkou. Pokud je dítěti tato příležitost zbavena, vytvoří se vyrážka z plenky, což negativně ovlivní zdraví a náladu dítěte se všemi následnými následky. Lékaři jsou si jistí, že nákup ropného plátna je nutností. Tento olejový hadřík je samozřejmě speciální pro kojence. Vyrábí se na textilním základě a je komerčně dostupný. Zakoupit takový produkt znamená nejen chránit matraci a jiná místa, kde může být dítě, ale také šetřit na plenkách, což je také důležité.

Volitelné, ale pohodlné věci pro školku

 • Kokon V prvních měsících můžete paralelně s postýlkou ​​použít speciální kokon pro novorozence, který podporuje hlavu a páteř dítěte.
 • Polohovadlo pro spaní. Umožňuje vám upevnit dítě na jeho stranu pod úhlem 45 stupňů - ochrana proti převrhnutí na břiše a regurgitaci.
 • Noční světlo. Příslušenství je nezbytné pro drobné noční krmení a drobky pro pohybovou nemoc. Je lepší jej koupit a dokonce nainstalovat před narozením dítěte, nebo alespoň do příchodu matky a dítěte z porodnice. Záře by měla být taková, aby nezasahovala do usínání dítěte, ale na druhé straně a neměla by být příliš nudná. Nejlepší je koupit si noční světlo s regulátorem, který vám umožní používat ho po celou noc.
 • Přebalovací stůl, komoda nebo deska. Na plenkách můžete měnit plenky a po dětských překvapeních provádět hygienická opatření. Samozřejmě to můžete udělat na posteli nebo na pohovce, ohýbat se na tři zkázy, ale pro zdraví už unavené matky to bude užitečnější.
Nákup přebalovacího stolu není poctou módě nebo prestiži. Tento kus nábytku může mladým rodičům poskytnout neocenitelnou pomoc, protože je opravdu vhodné vyměnit si oblečení a zavolat dítě
 • Stříška na postýlce. Umožňuje vytvořit rozptýlené světlo v místnosti (více v článku: jak šít vrchlík na postýlce rukama - hlavní třída se vzory).
 • Fitball. Velká kulatá skákací koule se pro novorozence zdá být úplně nečekaná. Avšak podle mnoha matek a pediatrů vám toto příslušenství umožňuje rychle a snadno houpat dítě a po 3 až 4 měsících je používáno jako pomocník při gymnastice s dítětem.

Co koupit na krmení?

 • 1-2 láhve na pití a krmení. V závislosti na hladině laktace u matky - s GV je lepší mít 1 lahvičku na skladě, při IV by měly být vždy po ruce.
 • Sterilizátor. Nákup lahví pro novorozence je lepší u sterilizátoru - bezpečnost pro břicho dítěte a matku je menší problém.

Co potřebujete k plavání?

Bezpochyby by hygienické výrobky měly být zařazeny do výše uvedeného seznamu. Je nepravděpodobné, že bude kompletní seznam, ale můžete se důkladně připravit na vzestupy a pády života novorozence..

 • Lázeň. Novorozenec je vykoupán od prvního dne po propuštění domů. Chcete-li to provést, musíte si koupit speciální koupel, která může sloužit několik let ve prospěch rostoucího dítěte (doporučujeme přečíst: kterou koupel zvolit pro novorozence?).
 • Teploměr pro vodu. První věc, kterou si musíte zapamatovat, je, že je třeba zkontrolovat teplotu vody a na začátku by se měla voda vařit.
 • Dětské mýdlo. Může být pevná nebo kapalná. Pokud zvolíte poslední možnost, je lepší koupit balíček s tlakovým rozprašovačem.
 • Ručník Vyberte si měkký hadřík, který nebude dráždit pokožku vašeho dítěte. Je dobré, pokud bude mít ručník kapuci na hlavu dítěte.

Co koupit pro každodenní péči?

 • Pampers. Novorozenec bude primárně potřebovat plenky na jedno použití. Můžete si je koupit předem, ale v omezeném počtu, protože dítě rychle přibývalo na váze. Navíc nemusí vyhovovat drobkům a musí měnit výrobce, k tomu také dochází.
I když progresivní matky jsou proti neustálému používání plenek, někdy s nimi stále musíte jednat. Aby byly plenky vždy po ruce, je vhodné si je poprvé koupit
 • Plenky na jedno použití. Plenky na jedno použití se používají ke změně prostředí a větrání pokožky dítěte po uvolnění z plenek. Jsou hygroskopické, velmi dobře absorbují vlhkost. Je vyroben z celulózy, nedráždivý, příjemný a pohodlný.
 • Vlhké ubrousky. Hygienické vložky je třeba zakoupit jednoznačně. Nezastupitelná věc v létě, při procházce, mimo zdroj vody nebo v kterémkoli ročním období při návštěvě zdravotnického zařízení. Je třeba věnovat pozornost pouze tomu, aby neobsahovaly alkohol, ale aby obsahovaly výtažky z bylin: heřmánku, aloe nebo provázek.
 • Olej pro péči o pokožku dítěte. Jeho složení zpravidla obsahuje léčivé složky z různých léčivých bylin. Olej lze používat denně, například při masáži. Ochrana před vysycháním pokožky, její obohacení o vitamíny a čištění je výsledkem používání dětského oleje.
 • Nafukovací krém. Krém je bariérou mezi kůží a dráždivými pohyby střev, preventivním prostředkem proti vyrážce a podráždění pleny..
 • Práškový prášek. Nejběžnějším a cenově dostupným lékem na plenkové vyrážky je prášek. Nástroj je bezpečný, neškodný a nemá žádné vedlejší účinky. K popularitě tohoto produktu přispívá přirozený původ a schopnost absorbovat vlhkost..
 • Nůžky. Protože děti rychle rostou, nehty také rychle rostou (doporučujeme si přečíst: kdy je poprvé stříhat nehty novorozence?). Malé a tenké nehty jsou velmi ostré, pokud nejsou rozřezány, může dojít k poškrábání dítěte. Pro tyto účely byste si měli koupit speciální dětské nůžky s bezpečně zaoblenými konci. Tento postup se provádí přibližně jednou týdně..

Co dát do lékovky?

 • Přípravky pro péči o rány. Seznam zahrnuje manganistan vápenatý (mangan), alkoholový roztok brilantní zelené nebo chlorofyllipt, peroxid vodíku, vatové tyčinky, pipetu, houbu. Ušní pupečníková rána se vytvoří po mumifikaci a sušení pupečníku (zbytek pupeční šňůry, který je sevřen speciální sponou na špendlíky a postupně umírá). Dokud se nezhojí, ošetřuje se peroxidem vodíku a kapkou se pipetou. Poté se tekutina důkladně očistí vatovým tamponem nebo vatovým tamponem a aplikuje se Zelenka nebo chlorofylipt - pouze opatrně tak, aby se alkoholový roztok Zelenky nedostal na kůži pupečníkového prstence a nezpůsobil popáleniny..
K léčbě pupeční rány dítěte budou rodiče potřebovat antiseptika - najdete je v každé lékárně
 • Teploměr pro měření tělesné teploty. Nákupní seznam by samozřejmě měl mít teploměr, který měří tělesnou teplotu. Nejpohodlnější a nejbezpečnější je elektronické zařízení. V každém případě zvolte zařízení, jehož doba měření teploty je minimální. Je obtížné měřit teplotu neustále se pohybujícího a odolného dítěte po dlouhou dobu.
 • Vata. Sloužil k vytvoření bičíků (turundochki), se kterými se starají o nos a uši.
 • Antipyretika. K dispozici ve formě suspenze a čípku.
 • Nasální aspirátor Dítě nebude moci dlouho vyhodit do vzduchu, aspirátor je užitečný pro odstranění přebytečného hlenu z nosu.

Co potřebujete k chůzi?

S dítětem musíte chodit denně, nejlépe několikrát denně. Proto při výběru „vozidel“ musíte být obzvláště opatrní.

 • dětský kočárek V prvních měsících chůze budete potřebovat kolébku a poté, jak rostou drobky, budete potřebovat kočárek. Aby si nekoupili několik „kabrioletů“, rodiče si stále více vybírají transformátorové kočárky, modely 2 v 1 a 3 v 1.
 • Matrace nebo vložka kočárku.
 • Závěs nebo klokan. Mnoho matek si neumí představit svůj život bez takových pomocníků. Pro zimní chladné počasí se vydávají speciální zimní bundy.

Co nosit dítě?

Při výběru oblečení se musíte zaměřit na roční období. Nejprve uvádíme obecný plán a níže popisujeme další doplňky a dětské věci pro novorozence v dané sezóně.

 • Pleny Jak říká Dr. Komarovsky, „jsou zapotřebí všechny druhy plenek... tenké - ne méně než 20, tlustší - 10-12 kusů.“
 • Posuvníky a vesty. Tenké - 3-5, zahřáté až 3 kusy. Mnoho matek si na knoflíky okamžitě kupuje pletené analogy.
 • Tělo. 3-5 kusů s dlouhým rukávem a stejné krátké.
 • 1-3 skluzu.
 • 2-3 víčka nebo kapota.
 • 2-3 páry ponožek.

Zkušenost ukazuje, že děti rostou velmi rychle. Proto je lepší nekupovat nejmenší velikost oblečení (56 - novorozence nebo jej koupit jen velmi málo), ale soustředit se na velikost 62 (vhodné pro děti ve věku 2-3 měsíců - pro výšku 59-64 cm). Pro větší pohodlí nabízíme vizuální stůl s velikostí až do šesti měsíců:

Věk, měsícVýška, cmVelikost
0+50-5856
2-359-6462
665-7068

Nakupování v různých ročních obdobích

V zimě

Z oblečení, které budete potřebovat:

 • 1 fleecová kombinéza;
 • 1 zimní teplá kombinéza (může být na přirozeném chmýří, na syntetickém zimním tónu nebo holofiber);
 • 1 zimní čepice (z fleece nebo kožešiny, můžete si také uvázat klobouk sám).
V prodeji najdete originální zimní gizmy včetně kombinéz

Pro domácí práce se hodí:

 • Ochranný krém. Nezbytné pro chůzi v chladu.
 • Vlhkoměr a zvlhčovač. V zimě se díky ohřevu stává vzduch velmi suchým. Pediatrové berou na vědomí souvislost mezi nízkou vlhkostí v bytě a zdravím dítěte. Vlhkost by měla být mezi (60-70)%. K ovládání je třeba vlhkoměr. Pokud se získaný výsledek liší od optimálních ukazatelů, je nutné přijmout opatření ke zvlhčení vzduchu, a to lze provést zvlhčovačem (více viz článek: hodnocení nejlepších zvlhčovačů pro dětský pokoj).
 • Strany v postýlce. Více relevantní v zimní sezóně, zejména pokud je postel instalována proti studené zdi bytu.

Podzim a jaro

Z oblečení byste si měli koupit:

 • Fleecová kombinéza. Používá se jako svrchní oblečení koncem jara a začátkem podzimu, včetně začátku října během „indického léta“.
 • Demi klobouk a kombinézu.
 • Pro procházky v deštivém a větrném počasí budete potřebovat pláštěnku na kočárku.

V létě

Pro dům a procházky, které stojí za nákup:

 • Lehké bavlněné tělo a bavlněné ponožky. Nepostradatelné za teplého počasí a za horkého počasí - je lepší nechat arašídy nahé.
 • Sluneční clona kočárku.
 • Síť komárů na kočárky.

Možné doplňky

 • Venkovní a vnitřní teploměr. Vysoká teplota v létě nebo nízká v zimě, zvýšená nebo snížená vlhkost v dětském pokoji může nepříznivě ovlivnit. Teploměr mimo okno umožní během procházek, aby se dítě v létě přehřívaly a v zimě nezachytilo. Pokojový teploměr by měl pomáhat udržovat teplotu (20 ± 2) ° C v dětském pokoji.
Spánek pro dítě je velmi důležité, takže vytvoření příjemné atmosféry v jeho pokoji je rodičovskou prioritou. Normální by měla být teplota, vlhkost a čistota místnosti
 • Dětský prací prášek. Nepostradatelný hypoalergenní prostředek v péči o dětské věci.
 • Organizér pro postýlku. Umožňuje kompaktně a pohodlně ukládat různé „malé věci“.
 • mobilní, pohybliví Dítě bude lépe usnout, pokud k posteli připevníte mobil s hračkami - asistentka pro otce a mámu, rozvíjející motorické schopnosti a pozornost dítěte.
 • Baby monitor nebo baby monitor. Volitelné příslušenství, vhodné ve velkém domě nebo bytě.
 • Sedadlo v autě. Potřebováno pro motoristické rodiče. Přeprava dětí (do 12 let) bez zvláštních zádržných zařízení je přísně zakázána právními předpisy Ruské federace.

Nepotřebné věci

Mezi nimi bude vždy zbytečné zboží, jehož potřeba vůbec není:

 • Polštář Dítě by nemělo spát na polštáři kvůli jeho fyziologickým vlastnostem. Polštář bude pro dítě potřeba až po 1 roce.
 • Plyšáci. Jak říká Dr. Komarovsky: „slouží pouze jako sklad prachu, vši, klíšťat a nejrůznějších odpadků“.

Nyní víte, co veno je potřeba pro dítě. Všechny věci si můžete koupit ve specializovaných obchodech, stejně jako objednat online. Nezapomeňte podrobně prozkoumat všechny fotografie, přečíst recenze a hodnocení určitých produktů, přečíst certifikáty kvality a poté bude váš výběr rozhodně úspěšný!

Seznam věcí pro novorozence

Již v posledních měsících těhotenství začínají budoucí rodiče myslet na věno pro budoucí dítě - to, co bude v první řadě potřebovat. Současně není někdo nakloněn pověrám a kupuje věci předem a někdo čeká, až se dítě objeví, a teprve potom nakupuje. V obou případech se jistě hodí přibližný seznam potřebných věcí pro novorozence..

Dětský nábytek a potřeby pro domácnost pro novorozence

 • Dětská postýlka. Nabízí poměrně širokou škálu nabídek. Věnujte pozornost nejen vzhledu nábytku, ale také jeho funkčnosti. Je tedy docela vhodné použít postel s houpacím prvkem. Může se jednat o kyvadlové lůžko nebo s „kolébkami“ nohou, které lze odstranit. Jsou zde transformační postele, které se s růstem dítěte mohou proměnit v roztomilé rozkládací pohovky. K dispozici jsou kolébky s vestavěným přebalovacím stolem nebo zásuvkami pro ukládání věcí, stejně jako přistýlky, vhodné pro kojení..
 • Matrace do postýlky.
 • Dětské povlečení: 3-4 sady. Současně může být více polštářů a polštářů pro polštáře, které se rychle zašpiní.
 • Vodotěsná utěrka na pleny a oleje. V lékárně si můžete koupit obvyklou „sovětskou“, tam ji prodávají za metr. Je také vhodné použít speciální vícevrstvou olejovou utěrku s vrchním textilním potahem - na to se dítě potí méně a na dotek není chladno. Velmi pohodlné moderní jednorázové absorpční pleny.
 • Deka. V závislosti na domácích podmínkách vybíráme teplo přikrývek. Obvykle se jedná o bavlnu, flanely nebo přikrývky s umělou výplní. Měly by být snadno čistitelné a umývatelné. Možná to budete muset nejdříve udělat často. Bavlněné a vlněné přikrývky mohou vyvolat alergie, roztoči se do nich mohou dostat, nemohou se prát, takže je nejlepší je nepoužívat pro děti.
 • Přebalovací stůl se zásuvkou.
 • Měkké „boky“ pro postýlku. Budou se hodit, když se dítě začne pohybovat a bude ho chránit před hrboly na lamelách postele, průvanu.
 • Mobily a chrastítka pro postýlku. Je vhodné, když jsou takové věci pro vývoj dítěte snadno odstranitelné a lze je prát nebo prát..
 • Plenky jsou bavlněné. Průměrně se hodí 2-3 tenké, 5-6 bavlny, 3-4 teplé flanel (kola).
 • Dětská koupel. Pokud nechcete své dítě vykoupat ve společné velké vaně, měli byste věnovat pozornost tomu, který je nainstalován uvnitř velké.
 • Skluzavka je „lehátko“ uvnitř vany. Je pohodlné držet dítě při plavání.
 • Velký měkký froté ručník s trojúhelníkovou kapucí. Froté koupací rukavice se obvykle prodává s ručníkem..
 • Teploměr pro měření teploty vody. Neužívejte rtuť.
 • Dětský šampon, mýdlo nebo pěna do koupele.
 • Dřevěná mřížka na vanu. Můžete si dát koupel a položit potřebné předměty pro plavání.
 • Naběračka na vodu.
 • Noční lampa nebo analogová lampa s měkkým tlumeným světlem.

Oblečení pro novorozence

 • Dětská tílka, tělo, trička s krátkými a dlouhými rukávy a speciálním prodlouženým krkem - 5 ks. Velikost 56-62.
 • Jezdce, kalhotky - tenká bavlna a izolovaná. 2-3 ks.
 • Bavlněné kapuce se šňůrkou (nebo klobouky z dětského úpletu).
 • Ponožky - 3-4 páry.
 • Rukavice - „škrábance“ tak, aby dítě nepoškrábal obličej nehty.
 • Teplá flanelová kombinéza, která se nosí pod ulicí. Místo toho můžete použít teplé plenky, deky na kola.
 • Teplá pouliční obálka nebo kombinéza. Je výhodné zakoupit transformátorovou obálku. Zatímco dítě je stále malé, bude ležet uvnitř obálky přitažené k „stahovací šňůrce“. Pak lze obálku rozložit pomocí blesků a spojit do běžných dětských kombinéz s velikostí 1-1,5 roku. Lze jej tedy použít několik sezón. Můžete také použít cestu staré babičky - teplou přikrývku svázanou stuhou.
 • Teplý klobouk na ulici. Lze jej koupit mnohem větší a zajistit krásným ozdobným špendlíkem.

Hygiena, lékárnička

 • Malé ručníky, měkké kapesníky - pro otření dítěte.
 • Mokré dětské ubrousky. Je výhodné koupit duální velké balíčky.
 • Plenky pro novorozence v závislosti na jejich hmotnosti. Nebo nepromokavé kalhotky, vyměnitelné gázové plenky.
 • Plenkový krém nebo prášek. Použili jsme jen příležitostně běžný dětský krém jako „Tick-Tack“.
 • Hřebenový kartáč.
 • Peroxid vodíku, brilantní zelené řešení - pro zpracování pupku.
 • Lékařský alkohol pro dezinfekci.
 • "Mangan" pro plavání.
 • Kapátko.
 • Plynové potrubí. Ne skutečnost, která se hodí, ale stojí za to mít doma.
 • Sterilní bavlna, bavlněné pupeny s omezovačem, bavlněné kruhy / koule.
 • Vazelínový olej.
 • Prací prostředek pro děti.
 • Nůžky na nehty pro děti se zaoblenými špičkami.
 • Dudlík 0-6 měsíců. Pokud se rozhodnete jej použít, měli byste vyzkoušet několik různých forem latexu a silikonu. Použili jsme kulatý latex.
 • Kolekce chamomiles, série. Pro koupání dítěte, tření kůže na hrudi. Ale tady byste se neměli příliš nechat unést, aby nedošlo k vysušení pokožky.

Výživa


S umělým krmením:

 • 120 ml láhev - 2 ks, 240 ml - 2 ks..
 • Vyjímatelné bradavky na láhve.
 • Kartáč na mytí nádobí pro děti.
 • Sterilizátor nebo velká pánev na vaření lahví.
 • Dětská výživa pro krmení.
 • Pitné vody pro děti. Nemůžete to vařit.
 • Zástěry - bible.

Procházky, výlety

 • Kočárek a / nebo popruh.
 • Pláštěnka na kočárku.
 • Síť proti komárům na kočárku. Ačkoli to ne každý používá.
 • Taška na přepravu dětských předmětů. Dodává se s kočárkem.
 • Autosedačka.

Pro mámu

 • Prsní pumpa. Ale to není užitečné pro všechny.
 • Kojící podprsenka - nejméně 2 kusy.
 • Speciální podložky pro únik mléka.
 • Krém pro zjemnění prsu, proti prasklinám. Například bepanten.


Je třeba poznamenat, že seznam pro novorozence a další děti se bude lišit. Faktem je, že pro prvorozené se kupuje „standardní“ sada pro dítě. Pro další dítě je již k dispozici nějaký nábytek a oblečení.

Než se příští dítě objevilo, jeho rodiče už „hodně vyzkoušeli“, učinili své závěry o různých domácích potřebách pro děti, jejich užitečnosti a potřebě jejich dětí. Proto stojí za to tento seznam analyzovat a přesunout jej do vašeho života a na světový pohled na péči o děti. Přemýšlejte o svých nákupech předem, zeptejte se svých přátel na různé předměty, přečtěte si recenze o různých výrobcích dětských výrobků a osobních zkušenostech mladých matek.

Fotografie - Fotobanka Lory, katalog Mothercare-2015,

Nejlepší místo pro maminky o dětech!

Vše o kojencích a malých dětech: výživa, zdraví, vývoj a péče o děti. Články od cvičících pedagogů, psychologů, lékařů a matek.

Reklamní

Věci pro novorozence. Nejúplnější seznam toho, co doma opravdu potřebujete

Výboj prošel, ty a dítě jsi konečně doma. S dítětem se v domě objevuje nespočet předmětů - kočárky, bradavky, plenky, vany na koupání... Jak se nechat zmást, nezapomenout na něco důležitého a nekoupit příliš mnoho? Přečtěte si v našem článku!

První věci novorozeně

Katya Smetanova, hlavní dětská psychologka na portálu prsa a matka na jednoletém ročníku syna na částečný úvazek, se usilovně snažila sestavit seznam potřebných položek. Vzhledem k tomu, že sortiment dětských výrobků je opravdu neomezený, požádali jsme Katyu, aby analyzovala její zkušenosti a zohlednila pouze ty věci, které se opravdu nedaly udělat. Výsledkem je seznam pouze těch nejnutnějších věcí, rozdělených do kategorií: oblečení / koupání / chůze a tak dále. Toto je minimální soubor prvních věcí potřebných pro novorozence.

A na konci článku jsme připravili bonus: kontrolní seznam se seznamem nezbytných. Můžete si stáhnout kontrolní seznam se seznamem položek pro novorozence, vytisknout jej a zaškrtnout potřebné položky v obchodě, aby na nic nezapomněli. Začněme!

Obsah

Oděvy a plenky pro novorozence

V prvním měsíci života je vždy zapotřebí oblečení s dlouhými rukávy a kalhotami (bez ohledu na roční období), protože novorozenci stále nevědí, jak udržovat stálou tělesnou teplotu, a je třeba je zahřát. Uzavřené rukavice chrání dítě před poškrábáním. Můžete si vyzvednout tyto sady:

 • Dětská tílka + sliders. Poprvé to pro nás bylo pohodlné oblečení. Novorozenci se neradi oblékají přes hlavy
 • Kombinéza s dlouhým (až měsíc) a krátkým rukávem (po měsíci, pokud máte letní dítě nebo je doma doma) + kalhotky
 • Kombinézy na knoflíky jsou také velmi vhodné pro novorozence. Mejte mezi nohama upevňovací prvek, který vám umožní vyměnit plenu, aniž byste se svlékli úplně.

Novorozenci rychle rostou. Velmi rychle, takže byste neměli kupovat 10 roztomilých kombinéz stejné velikosti, s největší pravděpodobností drobečky nebudou mít čas je opravdu hanobit. Normální zásoba oblečení je asi 5-6 směn posuvných a vestových vest a zbytek může být ještě menší. Ale v prvních měsících není mnoho plenek.

Pokud jde o teplo látky, zaměřujeme se na sezónu. Pokud je ulice teplé léto, soustředíme se na bavlněné tkaniny, pokud je to zima - na teplé kolo. Kromě toho bude dítě nejprve trávit většinu času doma. Jak teplý je váš byt?

Zde je ukázkový seznam oblečení pro novorozence:

Věcmnožství
Lehké bavlněné tílko a teplé flanelové vesty.4-5 kusů
Posuvníky nebo kalhotky3-4 kusy
Kombinéza s dlouhým rukávem
(je lepší brát s rozpětím do 3 měsíců 56/62)
4-5 kusů
Kombinéza1-2 kusy
Teplé halenky1-2 kusy
Teplý klobouk na procházku
- v závislosti na ročním období -
tlustá pletenina nebo bavlna
1 kus
Ponožky nebo botičky1-2 páry
Rukavice proti poškrábání1-2 páry
Bavlněné tenké plenky
(užitečné, i když není plánováno zavěšení)
9-10 kusů
Plenkové těsné plenky3-4 kusy
Čepice švy ven / tenké čepice1-2 kusy
Teplé pletené ponožky (v zimě)1-2 páry

Samostatná položka o plenkách:

 • Plenky na jedno použití - ne méně než 10-12 na jedno použití denně
 • Pokud plánujete používat gázu - 13-15 gázu denně.

Jak si vybrat velikost oblečení pro novorozence?

Velikost oblečení vyberte podle tabulky v závislosti na výsledcích posledního ultrazvuku. Obvykle:

 • věci velikosti 50-56 se berou, pokud ultrazvuk ukázal dítěti s průměrnou hmotností
 • a 56-62, pokud se očekává velké dítě

Pro zvětšení klikněte na obrázek

Dětský pokoj

Uspořádání dětského pokoje závisí především na schopnostech každé rodiny - je v bytě samostatný pokoj, nebo plánujete v ložnici přidělit malé místo? Další bod - ať už plánujete spolu spát nebo dáte dítě do oddělené postele?

Bez ohledu na to existují základní věci, které by bylo obtížné udělat bez:

Místo na spaní. Může to být velká postel s kyvadlovým mechanismem, přistýlka pro bezpečný spánek kloubů nebo speciální dětský kokon pro spaní v posteli rodičů. Někteří rodiče dali své dítě do postele bez zámotku, to však není bezpečné, alespoň během prvních 3 měsíců.

Matrace. Mnoho dětských postýlek se s ním již prodává, ale existují modely, kde matrace není k dispozici. Při výběru matrace do postýlky nezapomeňte - musí být dostatečně tuhá, aby byla páteř dítěte správně tvarována. Matky si nejčastěji volí matrace plné kokosových ořechů. Pokud bude souprava mít odnímatelný nepromokavý obal, který lze v případě potřeby prát.

Ložní prádlo a postýlky. Pokud dítě spí samostatně, postarejte se o jeho ložní prádlo předem. Světlé barvy a obrázky mohou dítě rozrušit a zabránit mu ve spánku, takže je lepší zvolit obyčejné sady klidných barev. Boky by neměly být příliš měkké a musí být pevně připevněny ke stranám postýlky. Vyberte si ložní prádlo a boky z přírodních materiálů. Děti do 2 let nepotřebují polštář, protože jejich proporce hlava-tělo se liší od proporcí dospělých.

Místo pro převlékání oblečení a miminko. Existují komody se zásuvkami a vestavěnou převlékací tabulkou, existují samostatné přenosné převlékací stolky, které lze umístit alespoň na postel (pokud se nebojíte, že dítě všechno popíše), na převlékací stolici jsou měkké vložky, které lze použít i na jakékoli jiné plochý povrch.

Deka. Kolo nebo pletená přikrývka. Je vhodné chránit dítě doma a na procházce v teplé sezóně. Lze vyměnit za spacák nebo obálku.

Vodotěsná fólie s elastickým páskem nebo utěrkou. Někdy dochází k nehodám ve formě úniku plen a takový list nebo olejová utěrka šetří situaci - nemusíte umývat a sušit celou postel. V zásadě, pokud používáte jednorázové plenky, můžete je dát pod dítě.

(Klepnutím rozbalte)

Volitelné věci, které výrazně usnadní váš život v prvním měsíci života novorozence:

Kloubový organizér. Jedná se o volitelný nákup, ale pokud máte málo místa, můžete si koupit nebo ušit závěsný organizér s kapsami na vlastní pěst a zavěsit na postel. Tam můžete dát krémy, vatové tyčinky, ubrousky, aspirátor a další maličkosti, aby bylo vše po ruce.

Zvlhčovač - pokud je byt suchý, horký vzduch, použijte zvlhčovač. Sliznice v nose novorozenců je velmi něžná a snadno vyschne. Z tohoto důvodu mohou patogenní bakterie proniknout do těla dítěte.

Mobilní, noční světlo a baldachýn na postýlce. Tyto nákupy rozhodně nejsou nutné, ale přidávají útulnost a pohodlí. Mimochodem, můžete si vyrobit mobil vlastníma rukama, není to vůbec obtížné.

Baby Monitor / Baby Monitor. Nejoblíbenější z nákupů. Pokud však máte velký dům nebo opouštíte město, může vám dětský monitor nebo dětský monitor výrazně usnadnit život.

Co je to hlídač? (Klepnutím rozbalte text).

Baby monitor je malý přijímač, který je nainstalován vedle dětské postýlky. Vysílačka obsažená v soupravě mu umožňuje slyšet, že se dítě probudilo, i když je například v kuchyni. Hlídač je vybaven obrazovkou a kamerou, takže můžete nejen slyšet, ale také vidět, co vaše dítě dělá.

Malý život hack pro ty, kteří potřebují dítě monitor čas od času, ale nechtějí utrácet peníze za to. Budete potřebovat zbytečný smartphone a 10 minut volného času.
Nainstalujte aplikaci Messenger pro oba telefony s možností videohovoru (například skype). Zaregistrujte dva různé účty, bude to trvat 5 minut. Nyní uskutečněte videohovor do svého hlavního telefonu a druhý nechte v blízkosti dětské postýlky, aby byl vidět na obrazovce telefonu. Nezapomeňte vypnout mikrofon na telefonu, který vám zůstane, abyste nevystrašili dítě hlasitým zvukem! Hotovo. Můžete jít o své podnikání, aniž byste se museli obávat, že vám chybí probuzení vašeho dítěte.

Seznam věcí na procházku s novorozencem

Kočárek na procházky. V tom, poprvé, mimochodem, můžete dát novorozence spát v bytě. Kočáry jsou obyčejné a transformátory (někteří výrobci nazývají „2 v 1“ nebo „3 v 1“). U kočárků-transformátorů lze horní část vyměnit - od ležícího k sezení, jak dítě roste. Model „2 v 1“ obvykle znamená kolébku (ležící blok) a pěší blok (sedavý, po dobu 6–18 měsíců), v modelu „3 v 1“ je také kojenecký nosič pro bezpečnou přepravu novorozence v autě. Pokud jste šli do supermarketu autem, můžete z auta odstranit autosedačku a nainstalovat ji na podvozek kočárku..

Matrace pro přepravu, pokud není součástí balení

Kombinézy nebo obálka - zimní nebo pololetní sezóna v závislosti na ročním období

Taška pro mámu (často přichází s kočárkem)

Síť proti hmyzu a pláštěnka na kočárku (často přicházejí s kočárkem)

Ruční spojka (v zimě)

Pokud cestujete autem - autosedačka s možností ležení.

Pokud dáváte přednost kočárku, budete potřebovat

Sam prak

Slingokurtka za nošení dítěte v chladném období.

Seznam položek pro novorozence na koupání

Vana nebo umyvadlo pro koupání. Dokud se pupeční rána nezhojí, doporučuje se dítě koupat v povodí. Existují běžné pánve, stejně jako modely s různými skluzavkami a houpacími sítěmi (vyrobenými z tkaniny a plastu) pro bezpečné koupání dítěte. Po úplném uzdravení pupku můžete dítě vykoupat ve velké vaně.

Ručník s rohovou kapucí, aby nedošlo k podchlazení dítěte, když jej vyjmete z teplé koupele.

Šampon pro kojence, sprchový gel nebo dětské mýdlo.

Měkká houba nebo palčáky.

Vodní teploměr.

Soli a uklidňující byliny (podle doporučení pediatra).

Krmení

Prsa

Kojící podprsenka nebo top

Prsní vložky - zakupte si jedno balení a zjistěte, zda je potřebujete

Lahve na vodu a mléko. Kojící děti nepotřebují vodu, ale pokud je v bytě horký suchý vzduch a není možné jej navlhčit, může být nutné jej dojit. To může být také nutné, pokud dítě má průjem a dehydrataci..

Volitelné nákupy, které výrazně usnadňují život:

Oblečení pro krmení - je vhodné pro mámu

Polštář na krmení - není povinnou položkou, ale zvyšuje pohodlí

Prsní pumpa - pomůže, pokud je příliš mnoho mléka, nebo naopak, pokud potřebujete rozmotat stagnaci nebo vytvořit zásobu mléka

Tašky na skladování mléka - pokud máte v úmyslu odejít

Čaje ke zlepšení laktace - v případě potřeby

Umělý

Smíchejte (poraďte se s pediatrem)

Měřicí lžíce (zpravidla je v balení se směsí)

Lahve na vodu a směs 3-5 kusů

Vsuvky na láhve (s malou dírkou, aby dítě mělo čas uspokojit sací reflex)

Sterilizátor lahví

Ohřívač lahví

Termoska

Mycí kapalina a kartáč na láhev

Dummy

Hygiena novorozence

Plenky (10-15 ks denně)

Bavlněné polštářky

Mokré ubrousky pro děti

Sterilní bavlna

Bavlněné pupeny s omezovači

Prostředky pro zpracování pupku (na doporučení pediatra)

Figurína (pokud ji chcete používat)

Hřeben (volitelný poprvé)

Nůžky na stříhání nehtů nebo nůžky

Sterilní vazelínový olej

Krém s panthenolem z plenkové vyrážky

Dětský zásyp

Lékárnička

Teploměr

Semena Plantex / fenykl pro koliku

Lékař kapátko nebo speciální bradavky

Douche / nosní stříkačka / aspirátor

Antipyretikum povoleno v prvních měsících života (konzultujte se svým pediatrem, když přijde na vaši patronii po nemocnici)

Sterilní bavlna

Sterilní obvaz

Peroxid vodíku

Léčiva pro alergiky

Zelenka (vhodné ve značce)

Hračky

V prvním měsíci života novorozenci spí většinu času. Stále ještě nevidí svět kolem sebe a učí se používat kliky a nohy. Zatím si nemůžete koupit žádné hračky. Po měsíci můžete začít představovat dítě

Chrastítka (je lepší vybrat měkké)

Kde koupit věci pro novorozence?

Řeknu běžnou věc, ale kupuji věci pro děti na důvěryhodných místech. Nejlepší ze všeho - v Rusku, protože veškeré zboží dovážené do Ruska zákonnými dodavateli nebo vyráběné na území země podléhá povinné certifikaci. To znamená, že byly testovány fyzickými a chemickými ukazateli na neškodnost pro kojence.

Při osobní objednávce dětských výrobků ze zahraničí jednáte na vlastní nebezpečí. Soukromé zvyky samozřejmě nepřecházejí u celních orgánů žádné certifikace a často není možné zjistit, zda byly normy dodrženy u výrobce (jedná se především o nákupy na Aliexpress). Existují případy, kdy čínské klobouky nejen malovaly dětské hlavy v černé barvě, ale způsobovaly také vážné choroby.
Totéž platí pro stany v pasáži - není známo, odkud tyto jasné vesty pocházejí.

Závěr

Když sestavujete svůj seznam věcí, přemýšlejte - možná něco lze požádat o dar od blízkých - nakonec bude dítěti s největší pravděpodobností dáno dárky k propuštění. Ať jsou to užitečné a nezbytné věci..

Někdy si můžete vzít něco od přátel a známých, pokud již jejich děti vyrostly. Pokud vám nabízíme kočárek nebo dětskou postýlku v dobrém stavu, možná budete chtít tuto nabídku přijmout a ušetřit rozpočet..

Abychom na nic nezapomněli, doporučujeme tyto užitečné karty stáhnout a vytisknout. V nich si můžete poznamenat vše, co jste si koupili, a pochopit, jaké potřebné věci pro novorozence chybí.

Bonus 1: Dowry

Od ledna 2018 připravil stát příjemné maminky a tatínky s povolením k pobytu v Moskvě - věno pro dítě. Nyní nemusíte být součástí nákupů. Po propuštění z porodnice obdržíte krabici s věnem, kde již existuje mnoho věcí pro děti.

 1. Box 1 ks.
 2. Matrace 1 ks.
 3. 1 x elastický list.
 4. Cyklistická přikrývka 100x118 1 ks.
 5. Třídílná plenka.
 6. Kombinézy demi sezóny 1 kus.
 7. 1 sada ručníků s palčáky.
 8. Krátké jezdce:
  • rr 56 1 ks.
  • rr 62 1 ks.
  • rr 68–80 1 ks.
 9. Kombinéza s krátkým rukávem:
  • rr 62 1 ks.
  • rr 68–80 1 ks.
 10. Kombinéza:
  • rr 56 1 ks.
  • rr 62 1 ks.
  • rr 68–80 1 ks.
 11. Tělo s dlouhým rukávem:
  • rr 56 1 ks.
  • rr 62 1 ks.
  • rr 68–80 1 ks.
 12. Čepice s kravaty:
  • rr 56 1 ks.
  • rr 62–68 1 ks.
 13. Klobouk bez kravat:
  • 6–9 měsíců 1 PC.
 14. Podbradník s vazbami 1 ks.
 15. Palčáky "Scratch" 1 pár
 16. Booties 1 pár
 17. Olejová utěrka 2 ks.
 18. Dummy 1 ks.
 19. Nůžky 1 ks.
 20. Teether 1 ks.
 21. Chrastítko 1 ks.
 22. Láhev 125-150 ml 1 ks.
 23. Sada "Comb + brush" 1 sada
 24. Plenky 1 balení
 25. Brožura 2 ks.
 26. Bavlněná zavinovačka 2 ks.
 27. Transformátorová kombinéza 1 ks.
 28. Vyrážkový krém na plenky 125 ml, 1 ks.
 29. Dětský prášek 100 g 1 ks.
 30. Koupací souprava
 31. Koupelový gel 250 ml 1 ks.
 32. Šampon pro kojence 250 ml 1 ks.
 33. Mokré dětské ubrousky 1 balení.
 34. Dětské bavlněné disky 1 balení.
 35. Bavlněné pupeny s omezovačem 1 balení.
 36. Dětský tělesný teploměr s ukazatelem 1 ks.
 37. Teploměr pro vodu bez rtuti 1 ks.

Ze seznamu lze bezpečně odstranit pouze 44 položek!

Co musíte koupit novorozence poprvé

Co musíte koupit novorozence poprvé:

 • speciální nábytek a příslušenství;
 • Oděvy pro dům a ulici;
 • hygienické potřeby;
 • léky;
 • Pram
 • figuríny, lahve, hračky a další drobnosti.

Co vzít do nemocnice

V seznamu potřebných v nemocnici jsou povinné položky:

 • cestovní pas;
 • lékařská politika;
 • výměnná karta;
 • generický certifikát;
 • lékařský záznam a směr;
 • nabíječka na mobil;
 • peníze (v malých účtech);
 • hygienické výrobky: zubní kartáček, pasta, mýdlo (výhodnější tekutina s rozprašovačem), krém atd.;
 • gumové nebo kožené pantofle;
 • ponožky - 2-3 páry (jsou teplejší);
 • podprsenka pro kojící matky;
 • plenky na jedno použití;
 • hygienické vložky (speciální poporodní kalhotky) a poporodní kalhotky.

Ať už potřebujete noční košili, ručníky a župan, zjistíte to v konzultaci nebo v nemocnici - v mnoha z nich rozdávají své ložní prádlo a župany. Zde uveďte, co je pro novorozence nutné poprvé v nemocnici. Některé porodnice mají vše, co potřebujete, a některé si budou muset přinést vlastní:

 • plenky velikosti 1 - balení nebo pár různých výrobců, takže se okamžitě rozhodnete, které jsou vhodnější;
 • prášek nebo krém pod plenu;
 • plenky - 3-4 kusy (2 tenké, 2 teplejší);
 • čepice - tenké a teplejší;
 • ručník;
 • láhev, mléčná výživa pro kojence od narození.

Záleží na tom, zda si ji vezmete s sebou nebo si ji vezmete po porodu, ale v každém případě se připravte.

Co potřebujete po propuštění z nemocnice

Diskutujte předem se svými blízkými o očekávaných darech, abyste příliš nekoupili, a vytvořte si seznam věcí, které novorozenci poprvé potřebují (nábytek, oblečení, koupací vybavení, lékárnička atd.).

Nábytek

Výběr dětského nábytku je obrovský. Existují modely speciálně pro novorozence a existují modely pro růst - vyberete si.

 • postel s vysokými stranami; mnoho modelů se otáčí, a pokud je to nutné - jsou nehybné; na lůžku rodičů jsou připevněny postýlky bez postranní stěny. V posteli - tvrdá matrace vyrobená z kokosových vláken nebo koňských vlásek, potah matrace nebo lékařské olejové utěrky, prostěradla (nejméně 3: jedna je v posteli, jedna se umývá a jedna suší), přikrývky, přikrývky jsou tenké a teplé. Měkké strany na postýlce budou potřeba měsíc a půl nebo dva, když se dítě začne aktivně pohybovat. Polštář - ne dříve než rok;
 • komoda pro dětské věci s přebalovacím stolem. V prodeji jsou dva modely v jednom - komody s horním panelem s bočnicemi a samostatnými výměnnými deskami. Jsou vhodné k tomu, abyste si nasadili pravidelnou komodu nebo stůl. Přebalovací stůl je nutný - vyměňovat oblečení pro děti, provádět masáže nebo gymnastiku na posteli nebo na pohovce;
 • noční lampa. Budete se muset často dostat k novorozencům, jasné světlo zasahuje pouze vás i dítě.

K plavání

Ke koupání svého dítěte budete potřebovat:

 • v prvním měsíci a půl - dětská koupel; různé názory na speciální snímek, můžete se rozhodnout;
 • teploměr pro vodu;
 • houba na mytí nebo froté rukavice;
 • Kbelík;
 • velké froté ručníky, obyčejné nebo s kapucí - 2 kusy;
 • dětský šampon, mýdlo.

Lékárnička a hygienické výrobky

Pro každodenní péči o dítě připravte:

 • peroxid vodíku, zelenka pro ošetření pupečních ran;
 • bavlněné a bavlněné polštářky, sterilní gázové ubrousky, bavlněné pupeny s omezovačem;
 • Vazelinový olej;
 • máslo nebo zmačkaný prášek;
 • plienkový krém;
 • mokré ubrousky bez alkoholu;
 • plenky: nekupujte mnoho „těch“, děti z nich rychle rostou, „deuces“ a „trojice“ jsou dlouhodobější;
 • nůžky se zaoblenými špičkami nebo speciální pinzety pro děti;
 • kartáč na vlasy;
 • dětský prášek nebo dětské mýdlo.

Toto je standardní seznam prvních věcí pro novorozence v létě, v zimě přidejte krém, který chrání vaše tváře před mrazem během procházek..

 • teploměr;
 • aspirátor;
 • pipeta;
 • stříkačka bez jehly;
 • solný roztok;
 • antipyretika ve svíčkách pro novorozence;
 • glycerinové čípky (pro zácpu);
 • koprová semínka, koprová voda, další kolika doporučená vaším pediatrem;
 • lékárnické byliny (strunné, máta, heřmánek) pro koupání.

Hračky

Dítě začne reagovat na hračky do měsíců až dvou. Teprve potom budete potřebovat chrastítka, mobilní telefony do postýlky, vyvíjení rohoží atd..

Pro výživu

Kojíte dítě nebo směsi, budete potřebovat:

 • lahve a výměnné bradavky (2 - pro „přírodovědce“, 3-4 - pro „umělé“);
 • kartáč na láhve;
 • sterilizátor, termobag.

oblečení

„Skříň“ vašeho dítěte po propuštění z nemocnice závisí na tom, zda ho zavinete, použijete jednorázové plenky atd..

Počáteční „domácí šatník“ je prvním oblečením pro novorozence pro domácnost:

 • Plenky jsou potřeba - nikdy nevíte co. Ale pokud máte v úmyslu okamžitě dát své malé do slipy a kombinézy, stačí 2 tenké plenky a 2 teplejší. Pokud je zavalen - dvakrát tolik;
 • gázové plenky - pokud používáte jednorázové, pak 4-5 kusů, pokud ne - 10-15;
 • kombinézy (s úchyty-nohy), pohodlné a pohodlné. Stačí pár tenkých a teplých;
 • tělo. Upevňuje se níže - je vhodné vyměnit plenu, obléknout jí jezdce;
 • vesty (nemusí být užitečné, ale jen v případě, že stačí 2-3 kusy) a jezdce (3-4 kusy);
 • kapoty - 3 kusy: 2 tenké a 1 teplejší;
 • ponožky - 2-3 páry;
 • rukavice - „škrábance“ - nejméně 3 páry: děti si přitahují kliky do úst a bude nutné často vyměňovat „škrábance“. Mnoho slipů má na rukávech klopy, které tyto rukavice nahrazují..

V létě na ulici

Na procházky se oblečení pro novorozence na léto příliš neliší od domácího šatníku:

 • v horkém dni budete potřebovat tělo s krátkým rukávem, ponožkami, lehkým uzávěrem, teplou plenkou nebo pléd pro případ, že vítr stoupne;
 • pokud to není horké, kombinéza s rukávy a teplými kalhotami a halenka je vhodná, čepice je teplejší.

Noste na své dítě ještě jeden kus oblečení než na sebe: pokud jste v tričku a džínách, oblékněte si na tělo tenkou halenku s rukávem a kalhotami.

Na podzim a na jaře

Jaké další věci bude potřeba pro novorozence poprvé na podzim a na jaře:

 • teplá kombinéza;
 • kapoty;
 • vlněné ponožky.

Hodně záleží na tom, zda je topení zapnuto včas, jaké je počasí atd..

Na procházky (podél ulice nebo na balkon) v říjnu se neobejdete bez:

 • teplé klobouky;
 • kožešinová nebo vlněná obálka, hustá přikrývka atd.;
 • teplý potah pro kočárek;
 • pláště z deště a větru.

Pro procházky domovem a zimou se doplňuje seznam prvních věcí pro novorozence:

 • teplá kombinéza;
 • pouliční kombinéza (nebo teplá obálka);
 • teplý klobouk, který přiléhá těsně k hlavě, zakrývá čelo a uši;
 • teplé rukavice.

dětský kočárek

Všichni zkušení rodiče tvrdí, že na kočárku nemůžete ušetřit.

Existují pouze modely pro kojence a transformátory, s koly pro asfaltový chodník a SUV. Který z nich si vybrat - rozhodnete se.

Transformující kočárky se po roce promění v „sezení“, ale jsou velmi těžké. Zvažte, na které podlaží je třeba nosit, k výtahu nebo bez něj.

Sada kvalitních kočárků zahrnuje další obaly - polyethylen z deště a větru, síť proti komárům. Pokud se s kočárkem neprodávají, nakupujte samostatně.

Budete také potřebovat matraci, tašku na nezbytné dětské věci, pokud do bytu vložíte kočárek - kryty kol.

Články O Neplodnosti