Hlavní Testy

Poporodní zotavení: První hodiny.

Radost z porodu dítěte je pozadu, hormonální koktejl, který zuřil během porodu, postupně mění své složení a tělo se obnovuje do nové fáze života - mateřství. Ale po přežití štěstí při porodu, co by měla máma udělat dál? Jak rychle získat sílu a vždy se bavit s dítětem? Konkrétní doporučení, jak si v prvních hodinách nebo dnech po porodu pomoci, jsou zkušeným porodníkem ČTA a Světlanou Lužikinou, hostitelem přípravných kurzů pro porod:

K pánevním kostem, které byly po porodu správně obnoveny, je upevněte v ležaté poloze pomocí širokého obvazu nebo dlouhého šálu (plenky), abyste je mohli uvázat - od horního okraje stehna po střed stehna. To je obzvláště důležité, pokud máte v úmyslu něco udělat kolem domu, jako je vaření.

Nápoj, jídlo:

Po porodu vypijte tolik, kolik tělo potřebuje. Doporučujeme vypít odvar bylin (kopřiva, řebříček, pastýřský sáček - vaříme v termoskách, každá bylina 2 lžíce na litr). Tato kolekce má protizánětlivý hemostatický účinek, přispívá ke snížení stěn dělohy po porodu. Pijeme během dne asi o litr. První den můžete do tohoto bylinkového koktejlu přidat med, citron, dvě polévkové lžíce vína nebo šípky, abyste ochutnali (ke zvýšení hemoglobinu), a pít hlavní koktejl 5-7 dní po dodání. První den můžete jíst a pít, co chcete obnovit sílu. Jezte, co jste jedli během těhotenství, dítě je s tímto jídlem obeznámeno. Omezte čerstvou zeleninu a ovoce a buďte opatrní u produktů, které osobně způsobujete tvorbu plynu. Dítě může mít koliku.

Jezte snadno stravitelné jídlo: cereálie, polévky, dušenou zeleninu atd. Přidejte k jídlu (kaše, polévka) přírodní rostlinné oleje (2-3 polévkové lžíce za den), abyste předešli zácpě. Pokud to nepomůže, můžete použít svíčky s glycerinem nebo rakytníkem. Svíčky rakytník řešetlákové také pomáhají léčit praskliny, pokud se vytvořily, a lze je také použít k léčbě hemoroidů. U hemoroidů můžete použít masti „esculus“ a „líska čarodějnice“ (existují svíčky). V případě jakýchkoli komplikací můžete získat individuální doporučení od specialistů našeho centra (porodníci-gynekologové, porodní asistentky, homeopaté, hirudoterapeut atd.).

Laktace:

Kontakt s dítětem je velmi důležitý (emocionální, fyzický, vizuální): kontakt „pokožka s pokožkou“ je důležitý, nezdržujte své emoce! Objetí dítěte, pusu! Tahete dítě, obdivujte ho a tělo okamžitě začne uvolňovat hormony, které pomáhají redukovat dělohu a stimulovat produkci mléka (kolostrum). Nedělejte si starosti s tím, zda máte kolostrum nebo ne, dejte dítě podle potřeby na hrudník. Zkuste to udělat správně, aby dítě úplně zachytilo dvorku. Naučte dítě otevřít ústa dokořán, udělat to, dráždit ho dotykem brady nebo spodní ret dítěte s prstem nebo bradavkou. Při sání byste neměli být zraněni a dávejte pozor, aby se dětská čelist pohybovala nahoru a dolů, rozevřela se rty a špička nosu se přitiskla k hrudi..

Během krmení byste měli být v klidu, bez ohledu na polohu, ve které se krmíte, pokud se budete cítit dobře, potom bude dítě. Dítě musí s jistotou ležet ve vašich rukou, není pro něj tak důležité, jak správně něco děláte - děti opravdu potřebují sebevědomé ruce svých rodičů! S výhradou výše uvedeného přijde mléko pro dítě v pravý čas. Problémy nastávají, pokud matka měla problémy s prolaktinem před těhotenstvím, měla dlouhodobé užívání oxytocinu, s oddělením po porodu. To však nijak neovlivní - všechno je individuální!

Používejte pletenou nebo bavlněnou podprsenku, sportovní dresy podporující hrudník. Je důležité, abyste se cítili pohodlně a nikde nezdrceni.

K uzdravení bradavek použijte 100% lanolin (purilan) nebo bepanthen, můžete také použít olej z rakytníku řešetlákové. Počínaje 38. týdnem těhotenství můžete začít utírat dvorci zmrazenou odvarí dubové kůry (střídavě setřeme levou a pravou dvorci 2-3 sekundy, opakujeme 10-15krát). Díky tříslovinám a teplotnímu kontrastu je pokožka na hrudi mírně zdrsněná. Stírání je dobré pokračovat i po porodu, pokud je to potřeba.

Aby se zabránilo stagnaci na hrudi, pokuste se od konce druhého dne úplně vyloučit vše horké, jíst a pít při pokojové teplotě. Je lepší pít vodu často, ale v malých doušcích pochopit, jak tělo potřebuje vodu. Snažte se nepít sladké nápoje (dušené ovoce, čaj s cukrem a jiné nápoje), vyžadují další tekutinu. Jakmile začnete pociťovat, že mléko přichází (hrudník se zahřeje než obvykle a je zde pocit plnosti), začněte cvičit hrudník. Tam, kde je pohyb, nedochází ke stagnaci! Dovolte mi, abych vám připomněl několik cvičení, například: když položíte ruce na ramena a otočíte lokty od vás; ruce jsou ohnuté na loktech před námi a mačkáme dlaně, také je pohybujeme ze strany na stranu, nahoru. Kočka je laskavá a naštvaná - toto cvičení nejen zlepší krevní oběh v hrudníku, ale také pomůže lepší kontrakci dělohy..

Proveďte masáž prsou lehkými masážními pohyby. Dáme dítě na prsa na žádost matky, pokud se ptá častěji - je to skvělé! V žádném případě nevyjadřujte prsa „úplně“, pokud náhle dojde k takové situaci, že je nutné to vyjádřit, udělejte to, dokud není hrudník uvolněn. Hrudník by ale měl zůstat plný. Mléko přichází na požádání, pokud dekantujete, tělo nevytvoří správný rytmus produkce mléka a proměníte se v mlékárnu.

Jakmile pochopíte, že mléko přichází na žádost dítěte, začněte pít, co chcete a teplotu, která se vám líbí.

Osobní hygiena:

Používejte bavlněné spodní prádlo nebo poporodní kalhotky na jedno použití. Vyměňte těsnění po každé cestě na záchod. Také pokaždé, když by bylo hezké se umýt odvarem dubové kůry nebo řebříčku, heřmánku. V případě perineálního poranění (ruptura nebo epiziotomie) lze po ošetření antiseptickým prostředkem použít masti na hojení ran na sliznici (olej z rakytníku, masti měsíčku, arniku, solcoseryl atd.). Vyprázdněte močový měchýř častěji, nemůžete to vydržet. Pokud najednou necítíte nutkání, pak jděte na toaletu, každé 3 hodiny, jako by na poplach.

Kontrastní sprcha je užitečná (pokud ne pro celé tělo, pak alespoň pro dělohu). Změňte teplotu vody tak, abyste se cítili pohodlně, zalévejte se po dobu 30-40 sekund, zatímco se snažíte, aby nedošlo k spálení a nepřevrhnutí.

Gymnastika:

Cvičení na posílení svalů perineum a pánevního dna lze provádět od 2 do 3 dnů po porodu (pokud nedochází ke zraněním, a pokud ano, ne dříve než za týden), nebo když o tom přemýšlíte ☺. Posílení svalů zdola nahoru, počínaje slavným Kegel cvičením. Dále připojujeme cviky na břišní svaly - „opláchnutí břicha“ (ležící na zádech, s nohama ohnutými na kolenou, položte jednu ruku pod dolní část zad a poté zvedněte pánev v důsledku napětí v hýžďových svalech a pomáhejte vdechovat, vytáhněte rozkrok nahoru, při výdechu uvolňujeme). Kroucení je také užitečné - pro zlepšení pohyblivosti střeva, cvičení na všech čtyřech (kočka - s ohnutými koleny pohybujeme nohama na stranu a zpět, posilujeme svaly gluteal atd.). Ke konci prvního měsíce mohou být cvičení prováděna s dítětem.

Nálada:

Příznivé psychologické zázemí v rodině je velmi důležité. Je dobré, když první dny ve vašem okolí budou asistenti, kteří mohou vařit, čistit doma (ale nepřekračujte to! Dítě potřebuje čistotu, nikoli sterilitu!). Matka se pak bude moci klidně vypořádat pouze s dítětem a se sebou: naladit kojení, zvyknout si na novou roli a samozřejmě dobře jíst a relaxovat - spát, když dítě spí. Určitě řekněte svému manželovi o vašich očekáváních a potřebách - prožívá ještě více stresu než vy a pocity jeho otce v něm se nemusí okamžitě probudit.

Musíte se zotavit, takže se nespěchejte s hosty, emoční klid je nyní důležitější. Pokud jsou hosté nevyhnutelní (mnoho babiček, tet, strýců a přátel bude chtít obdivovat vaše dítě), pak jasně uveďte čas návštěvy a pomoc s přijímáním hostů (úklid, vaření atd.). Mimochodem, za starých časů byl dobrý zvyk - ti, kdo navštívili rodinu s novorozencem, si s sebou přinesli jídlo a udělali něco doma, aby žena mohla klidně jednat se svým dítětem. Nebojte se požádat o pomoc, pokud ji potřebujete, přátelé nebo příbuzní vám rádi pomohou, přesně zformulujte, co přesně a jak chcete.

Co dělat po porodu

Pohoda po porodu

Porod je pro tělo velkým stresem, fyzikální důsledky tohoto procesu přetrvávají alespoň týden, i když různé ženy se projevují různými způsoby. V prvních dnech jsou možné bolesti, břišní křeče a malátnost - naznačují, že se děloha začala stahovat. Pokud je bolest velmi znepokojivá, poraďte se se svým lékařem a vezměte lék proti bolesti. Krvácení lze také pozorovat, postupně se stává lehčím a slabším. Během této doby používejte hygienické vložky.

Nelze použít tampony po narození, pokud krvácíte.

V prvních dnech po narození dítěte je velmi důležité pravidelně vyprázdňovat močový měchýř, nemusíte vydržet, pokud chcete používat toaletu. Tělo nedávno nahromadilo hodně tekutiny a musíte se toho zbavit, a močový měchýř bude vyvíjet tlak na dělohu, což způsobí nepohodlí.

Po porodu nezapomeňte využít jakoukoli volnou hodinu. To vám umožní relaxovat, získat sílu, obnovit své tělo rychleji a snáze snášet další možné stresy spojené s vaší pohodou a péčí o dítě. Ženy, které právě porodily, mají často slezinu, strašnou náladu spojenou s hormonálními změnami v těle a prudkou změnou životního stylu. Správná výživa, dobrý spánek a návštěvy blízkých v nemocnici se rychle zbaví poporodní deprese.

Eliminujte produkty po porodu, které mohou u dítěte způsobit alergii: jedná se o nejvíce citrusové plody, čokoládu, labužnické ryby, kakao, tropické ovoce. Musíte také opustit cibuli, česnek, sádlo, okurky - zhoršují chuť mléka. Jezte několikrát denně v malých porcích.

V prvních dnech po porodu byste neměli hodně pít, abyste nevyvolávali vývoj laktostázy - vylučování příliš velkého mléka.

Péče o dítě po porodu

Pokud se dítě narodilo zdravé a také se cítíte dobře, pak vám na porodnici zůstanou maximálně dvě hodiny. Koupají novorozence, oblékají si pleny a dětské tílko a prozkoumají ho. Porodní asistentka vám pomůže poprvé krmit své dítě. Nebojte se, pokud nemůže okamžitě najít hrudník - to je instinktivní schopnost, a počkejte několik minut. Poté budete převedeni na poporodní jednotku, kde po chvíli budou mít možnost konzultovat s lékařem o kojení.

Co dělat po porodu

Gratulujeme k narození dítěte! Nyní víte, co je porod. Mnoho žen po porodu je ztraceno a neví, jak se chovat se sebou nebo s dítětem. Tělo ženy prochází různými hormonálními změnami, včetně nálady a sexuální touhy se také mění. Neustálý pláč dítěte je vyčerpávající. A ráno, po nočním spánku, se zdá, že vůbec neodpočívala. Nemáte čas vyčesat si vlasy, ale jíst během dne, jít na záchod. A vyčistěte si zuby a udělejte nějakou dovolenou!

Najděte GV konzultanta všemi prostředky

Pokud jste před porodem nenašli stálého kojícího poradce, měli byste to udělat okamžitě. Proč? Protože je po porodu pozorováno nejvíce problémů s prsy. Stává se kamenným, bolestným. Při krmení dítěte musíte zvolit správnou polohu a také si musíte pamatovat, jak přimět dítě, aby správně zachytilo halo bradavky..

Jinak se objeví trhliny v bradavkách, krvácí a bolí. V nemocnici nezapomeňte chytit glycerinové svíčky. Protože je po porodu pozorována zácpa a brání vyšetření gynekologa. Tato situace vás může nechat v nemocnici na další den navíc. Takže to bylo se mnou.

Kde jsem hledal konzultanta?

Nemám inzerovat hned teď, jen sdílet své zkušenosti. Existuje tak zajímavá sociální síť pro maminky. Dívky radily konzultantovi Mashovi, má opravdu zlaté ruce. Děkuji jí za hodně. Trikrát mi zachránila hrudník před operací. A také pomohlo zachovat HB tři roky. Teprve nyní, když uplynul rok od dokončení GW, chápu, že je nutné kojit dítě po dobu nejméně tří let.

Není to tak, že ve východních zemích se zákonně zavázali kojit děti po dobu nejméně tří let. Ale téma GV je velmi složité a křehké, je to jako mluvit o náboženství, politice. Nechci odsoudit ty, kteří krmí půl roku, a považuji se za hrdinky. Bůh je jejich soudcem. Vyzývám vás, milé ženy, abyste se podrobněji seznámili s tématem GW, možná změníte názor.

Co přesně dělat po narození dítěte?

"Od prvního dne musíte udělat fyzická cvičení, abyste odstranili zavěšené břicho, připomínající pokroucenou nákupní tašku a vaše boky a hrudník se vrátili k normálu." Každý den musíte provádět cvičení komprese a relaxace svalů pánevního dna. Takové pohyby pomohou zbavit se nedobrovolného močení a přispějí k uzdravení stehu. Postupné zvyšování zátěže, zlepšení vzhledu a pohody “.

To je přesně to, co bych doporučil, kdybych se nikdy nenarodil, ale jen jsem napsal článek pro nějaký lesklý časopis. Ale v životě to tak vůbec není. Dobře, pokud máte čas k jídlu, kde již před cvičením! Nejlepší fyzická cvičení, která žena dělá nepřetržitě (!) - Toto nese dítě a spoustu dalších těžkých předmětů, například kočárku o hmotnosti 15 liber nebo vodu po koupání dítěte. Dítě mého přítele vůbec nechtělo ležet v postýlce. Proto ji musela nosit v praku a dělat domácí práce..

Jak zvýšit laktaci?

Nebudu psát o tom, co přesně množství mléka ovlivňuje dědičnost, psychologické faktory, výživu atd. Ptáte se, co tedy mám s touto teorií, uveďte konkrétní doporučení, jak zvýšit množství mléka. Moji příbuzní mě viděli a přinutili mě dát dítěti umělou směs. "Koneckonců, máte malé mléko, dítě nejí a zhubne." Víš to? Pak nebudu mučit, ale okamžitě se pustím do práce.

Jak zvýšit množství mléka pomocí zapouzdřených bylin? Celá moje rodina jí NSP a mohu ručit za kvalitu tohoto produktu. Zkuste užívat Alpha Alpha 2 tobolky 2krát denně po dobu 1-1,5 měsíce, v případě potřeby opakujte. Užívejte Bee Pollen 3-4 tobolky denně. Chlorofyl 15-40 ml / den s vodou v konstantním režimu. Podívejte se, kolik mléka se objeví. Jen s tím, co budete dělat?

Praskliny a podráždění bradavek

Dlouho jsem hledal odpověď na tuto otázku. Nyní zjistíte, že nemusíte kupovat chemii v lékárně a rozmazávat bradavky různými mazyukalki, které nepomáhají. Lepší zkuste toto: pro odstranění trhlin a podráždění bradavek použijte po každém krmení nezředěný chlorofyl na vatovém tampónu. Je lepší nosit podprsenku, která není škoda, protože se chlorofyl neperou. Poskytuje však rychlé a efektivní hojení trhlin a ran na bradavkách. Naopak je pro dítě naprosto neškodné. Chlorofyl nelze před jídlem omýt.

Naneste také Aloe gel (98% Aloe juice) 2-3 denně. Můžete použít Silver Shield, obecně to dává efekt wow - super rychlé uzdravení díky skutečnosti, že zůstává na pokožce po dlouhou dobu, zakrývá ji průhlednou ochrannou fólií.

Při protahování pomůže obtékání?

Dívky, nedělejte tohle, opravdu. Balení ještě nikomu nepomohlo, jedná se pouze o reklamní tah a to, že vás to za peníze roztočí. Ani cukr, ani čokoláda, ani zlato nepomohou zbavit se postpartum strie. Lépe si koupte sklenici přírodního krému se sírou, která sníží strie a poporodní jizvy. Používejte jej 2krát denně.

Zácpa? Ne, neslyšeli

Režim pití je velmi důležitý. Vzpomínám si, jak šíleně jsem žízeň v porodnici, ale děsili nás, že pokud kojící žena pije hodně vody, pak se ztratí mléko)))) Holky, drahoušku, nenechte se zmást těmito nesmysly! Velké množství vody v kojící ženě ohrožuje otoky! Kdybych to věděl, raději bych chodil s otokem než se suchým ústem a bláznivým pocitem neustálého žízně. Pijte čistou teplou vodu, dodržujte dávky 30 ml / kg. To je důležitá součást života bez zácpy..

Pokud nemůžete pumpovat pár dní nebo dokonce dva dny, pak je to problém. Otázka měkké stolice se vyplatí starat dlouho před narozením. Během těhotenství je problém zácpy skutečně důležitý. A opět přijdu na pomoc se svou radou! Nebojte se, používejte Cascara nebo Neuthe Lax 1-2 tobolky v noci a po 8 hodinách budete šťastní.

Hlavní věc je, že toxiny se zácpou nemají čas být absorbovány do krve, která pak přechází do mateřského mléka. Kolik vzít tyto tobolky? Před usazením židle a dalších pět dní konsolidovat výsledek. Nejzajímavější je, že Cascara a Neuthe Lax jsou přirozeně zapouzdřené byliny. To nepoškodí dítě a mámu, solidní výhody.

Na konci

 • podpora novorozence a střevní mikroflóry
 • podpora matky během laktace
 • žloutenka, kolika, plivání, zoubkování
 • plenková dermatitida, vyrážka z plenky
 • atopická dermatitida, vyrážky
 • co dělat s dětským nachlazením

Doporučuji vám to prostudovat. Přeji vám, abyste poporodní období adekvátně odložili a rychle se zapojili do světa zvaného „MOM“!

Co dělat po narození dítěte

Co dělat po porodu

Jak vést ženu po porodu, jak se starat o sebe, co jíst po porodu.

Poporodní období

Takže porod skončil, začíná období po porodu - to je doba od vyhoštění placenty do úplného obnovení těla ženy po narození, to trvá asi 6-8 týdnů. Toto období má také potíže jak pro matku, tak pro dítě. Ale to nejdůležitější se už stalo - žena konečně vzala své dítě do náručí a položila si ji na hruď.

STAV ORGANISMU PO DODÁNÍ

Ihned po narození je ženské tělo ve stresu, téměř okamžitě se však pomalu zotavuje. Jedná se o poměrně zdlouhavý proces, tělo se znovu zcela obnoví.

Především přebytečná tekutina opouští ženské tělo, které se na konci těhotenství nahromadilo ve tkáních a připravilo je na porod (tkáně se uvolnily a stáhly se protahováním). Taková „přebytečná“ tekutina v těle se hromadí od 4 do 6 litrů, což je, samozřejmě, těžká zátěž pro kardiovaskulární systém. Vnitřní orgány, které byly vymáčknuty obrovskou dělohou, se postupně vrátily k normálu: plíce, žaludek, střeva a játra se narovnala. Začnou pracovat s plným množstvím ledvin a odstraňují přebytečnou tekutinu z těla.

Po porodu má žena ve většině případů významnou nadváhu, která vzniká nejen díky tekutině, ale také kvůli tuku nahromaděné během těhotenství (vrstva tuku je ochranou dítěte). Pokud by žena zároveň nesledovala její hmotnost a snědla spoustu sladkých a mastných potravin, budou zásoby tuku významné.

Po porodu hormonální aktivita těla na chvíli „zamrzne“. Faktem je, že v posledních měsících těhotenství byly hlavní hormony produkovány placentou a po jejím odstranění začala aktivita hypofýzy vylučovat prolaktin, což je hormon stimulující produkci lidského mléka. Proto má žena v prvních dnech a týdnech snížené hormonální pozadí - narušuje metabolické procesy a přispívá k výskytu duševních poruch (například poporodní deprese nebo psychóza).

Stav dělohy je po porodu velmi důležitý - představuje velkou otevřenou ránu. Jedním z hlavních úkolů poporodního období proto není přivést infekci do této rány. Objem dělohy je zvětšený, jeho stěny jsou natažené, poporodní sekrece - lochie, které se v ráně vytvářejí v místě odloučení placenty od děložní stěny, vypouštějí. Lochia jsou krvavé výboje s kousky sliznice děložní dutiny a sraženiny hlenu z děložního hrdla. Postupně se dutina dělohy vyčistí a lochie změní barvu a složení. Je nebezpečné, pokud lochie získává žlutozelenou barvu a nepříjemný zápach - to znamená hnisavou infekci, která je po porodu velmi nebezpečná.

Po porodu se obnoví také pohybový aparát, který v posledních měsících těhotenství také fungoval se zvýšenou zátěží, a během porodu byly zvláště zatíženy kosti a vazy pánve - byly od sebe odděleny a napnuty. Při porodu dochází k poškození sliznice porodního kanálu a někdy i perineálních svalů..

DOČASNĚ OBDOBÍ PO NARODENÍ

V období po porodu jsou obzvláště důležité první 2-3 hodiny po porodu, které se nazývají časným porodním obdobím. Časné poporodní období vyžaduje pečlivé sledování ženy, protože v tomto okamžiku jsou možné různé komplikace (například krvácení). Proto by během této doby měla být žena v porodním sále pod stálým dozorem porodní asistentky.

Ihned po porodu se cítí velká úleva a uspokojení, zejména poté, co dítě leží na břiše. A za půl hodiny ho dokonce může krmit. Děloha je v tomto okamžiku velmi napnutá a v ní jsou mezery v krevních cévách, protože placenta pevně připájená k ní se od stěny oddělila. Proces krmení prospívá matce i dítěti: u ženy se během krmení pod vlivem hormonů stahují svaly dělohy, které stlačují krevní cévy a pomáhají zastavit krvácení, a dítě dostává zdravé kolostrum bohaté na biologicky aktivní látky a protilátky.

Děloha se stahuje poměrně pomalu a bolestivě, pomáhá jí kojit v tomto procesu dobře. Po narození je dno dělohy s prázdným močovým měchýřem 4-5 cm pod pupkem; pak dno dělohy klesne denně asi o 1 cm a 10. až 12. den to téměř není cítit. Cervix také postupně stahuje a uzavírá porodní kanál. Velká děloha často komprimuje močový měchýř a způsobuje zadržování moči. K zadržování moči dochází díky skutečnosti, že po porodu dochází k relaxaci všech svalů vnitřních orgánů, včetně močového měchýře. Musíte tomu věnovat pozornost: pokud nemůžete močový měchýř vyprázdnit sami, musíte požádat o pomoc - moč bude odstraněna pomocí katétru.

Nedělejte si starosti, pokud budete po narození měřeni denně (a někdy i několikrát denně) tělesnou teplotu, krevní tlak a puls - vždy se tak děje, aby se zachytily jakékoli změny v těle a předešlo se komplikacím. Normálně je pozorován mírný nárůst teploty 12 hodin po narození - je to způsobeno absorpcí obsahu dělohy do krve. Není třeba se obávat, všechno půjde samo o sobě, a pokud proces pokračuje, pak předepíše léčbu - proto je žena v nemocnici prvních pár dnů po porodu. Děloha se postupně stahuje, což je patrné zejména při krmení dítěte a projevuje se bolestí. Pokud je bolest velmi závažná, lékař předepíše léky proti bolesti, které jsou bezpečné během kojení..

V prvních několika dnech po narození je stolice také často zpožděna, ale to je dokonce užitečné, protože zabraňuje infekci dělohy. Tento proces však stojí za to odložit: pokud třetí den není žádná stolice, musíte udělat klystýr. Další neštěstí po porodu je exacerbace hemoroidů, protože během porodu pracovala žena, a to nemohlo ovlivnit pouze stav žil konečníku. Ale postupem času to bude stačit jen na židli každý den. Za tímto účelem je nejvhodnější použít rektální čípky, například glycerin, protože jsou neškodné pro matku a dítě a rychle způsobují stolici..

HYGIENICKÉ POSTUPY A VÝŽIVA V OBDOBÍ POČASÍ PO PERMANI

Po porodu musí žena znovu získat sílu a zabránit infekci ve vniknutí do porodního kanálu. K tomu potřebujete:

• po propuštění z nemocnice pravidelně odvzdušňujte oddělení v nemocnici a místnost v domě;

• poskytnout ženě dietu s vysokým obsahem kalorií se spoustou vitamínů; měla by přijímat potravu bohatou na bílkoviny (jinak z čeho bude mléko tvořit?); jedná se o nízkotučné odrůdy masa, ryb, mléčných výrobků. Jídelní lístek by měl obsahovat hodně zeleniny (nejlépe v tepelně upravené formě) a ovoce - zdroj vitamínů a minerálů. Výživa kojící matky se prakticky neliší od výživy ženy během těhotenství s tím rozdílem, že množství tekutiny není omezeno; ale také to nestojí za to nahrazovat jídlo tekutinou - to bude mít vliv na kvalitu mléka;

• čistota je klíčem ke zdraví. To platí přímo pro ženu po porodu: spodní prádlo by mělo být čisté, mělo by se měnit, jakmile je znečištěné. Aby se zabránilo znečištění veškerého prádla, umístí se na horní část plachty malá olejová utěrka potažená plenkou - lze ji nahradit jednorázovými plenkami;

• první dva dny po narození se toaletní prádlo pro šestinedělí provádí čtyřikrát denně, zatímco plenky se mění současně. Od třetího dne do propouštění se stejná toaleta koná dvakrát denně;

Pokud porod proběhl bez komplikací, bude ženě druhý den doporučeno vstát z postele. Nebojte se vstát, dnes je přesně prokázáno, že čím dříve žena začala po porodu povstávat, tím rychlejší je regenerace jejího těla.

Ve 2-3 dny po porodu si žena začne všímat, jak se mléčné žlázy stanou hrubými a bolestivými - přichází mléko. Aby nedocházelo k oděrům nebo prasklinám na bradavkách, kterými by infekce mohla proniknout do mléčné žlázy, musí být mléčné žlázy náležitě ošetřeny. Při ranním mytí by se měly mýt každý den teplou vodou, nezapomeňte častěji vyměňovat spodní prádlo, před krmením dítěte si umyjte ruce mýdlem (mléčné žlázy a bradavky se před krmením neumývají, jinak bude kůže v této oblasti suchá a prasklá). Aby se zabránilo vzniku trhlin v bradavkách, je nutné několikrát denně provádět vzduchové koupele: prsa vystavte po dobu 15–20 minut. Pomůže předcházet otěru a prasklinám a správnému zachycení hrudníku dítěte: spolu s dvorcem kolem něj - kruhem pigmentované kůže.

Není to tak jednoduché, některé děti se jen stěží učí chytit bradavku správně, ale pak zpravidla neexistují žádné problémy. Dokud žena nemohla vstát, krmí dítě vleže a potom - zatímco sedí.

RESTORATIVNÍ GYMNASTIKA V OBDOBÍ POČASÍ PERMANT

Současně je vhodné zahájit léčebná cvičení, která ženě umožní zotavit se ještě rychleji. Prvních několik dnů cvičení se provádí vleže, a pak bude možné je provést v jiné poloze. Základní cvičení pro zotavení po porodu:

• zhluboka se nadechl nosem, zhluboka se nadechl - s napůl otevřenými ústy a současně natáhl ruce do stran a nahoru;

• k odstranění stagnace v pánevní oblasti: střídavě tahejte za pravou a levou nohu, aniž byste sundali nohy z postele;

• pro svaly pánevního dna a perineum: ležící na zádech s nohama ohnutými v ostrém úhlu při výdechu, zvedněte pánev nad postel a stlačte kolena;

• pro břišní svaly: zvedněte hlavu a ramena z náchylné polohy;

• pro boční svaly trupu: střídavé ohýbání trupu v různých směrech se sklouznutím paže podél stehna ke kolenu;

• od 4. dne lze cvičení provádět v sedě; od 6. dne mohou být zahrnuta stálá cvičení.

Všechny triky péče o dítě a jeho krmení začnou učit ženu již v porodnici. Doma ji také nenechá bez pomoci: druhý den po propuštění ji navštíví místní pediatr a okresní pediatrická sestra, která zodpoví všechny otázky týkající se mladé matky.

Co si musíte pamatovat na mladou matku v prvních dnech po návratu z nemocnice

Ženy po porodu doslova počítají hodiny před propuštěním z nemocnice a sní o tom, že se co nejdříve dostanou domů. A to je naprosto pochopitelné - doma čekáme na příbuzné a přátele, které jsme tak dlouho neviděli. Čekáme na sprchu, nativní postel a pantofle. Doma ale čekáme nejen na odpočinek, ale také na mnoho nových úkolů a odpovědností.

Čištění, praní, vaření, žehlení - a to není celý seznam denních prací. A na péči o dítě potřebujete tolik síly! A pokud má dům také starší děti?! Ve skutečnosti se nemusíte snažit pokrýt všechno: proto je v prvních dnech po návratu z nemocnice velmi důležité, aby se matka a dítě přizpůsobily situaci pro sebe a relaxovaly..

Takže, pokud jste v pořádku z nemocnice, budete propuštěni na 3-4 dny. Během této doby se už příbuzným pravděpodobně podařilo provést obecné úklid, vyjmout z místnosti, kde bude nyní dítě žít extra koberce, nábytek a silně vonící rostlinné rostliny, nainstalovat postýlku a uvolnit místo pro kočárky na balkoně.

První den doma po nemocnici je skutečnou panikou pro nové mumie, zvláště pokud se jednalo o jejich první narození. Co dělat po porodnici, co potřebujete vědět, jak se správně starat o novorozence, co dítě potřebuje po porodnici a jak naplánovat svůj vlastní rozvrh? Všechny tyto otázky jednoduše padají na mladé matky. Nezkušenost však není problém. Řekneme vám, co potřebujete po porodu mamince a jak projít první dny dítěte po nemocnici.

Několik dní před propuštěním

Před propuštěním se musíte postarat o svůj příjezd domů. Udělejte si seznam nákupů a věcí, které musí váš manžel udělat před příjezdem. Mnoho žen věří, že jejich manžel udělá vše potřebné bez další rady. Ale je pro vás jen zřejmé, že každá kojící matka potřebuje černý čaj a mléko, tvaroh a vařenou krůtu a každé dítě potřebuje mokré čištění v místnosti a posteli... To je jen to, že ten nejpečlivější člověk může být zmaten, něco zapomenout nebo něco zaměnit.

Vaše první podnikání po propuštění

Po návratu domů si chci lehnout a nic nedělat. Samozřejmě musíte spát v noci a odpoledne - dobře a novorozenci to často a hodně, ale jsou některé věci, kterým nelze zabránit:

 • Zavolejte dětskou kliniku a nahláste nového nájemce. Nyní by vás měl lékař navštívit. Dokud lékař nepřijel, najděte pro něj pantofle (nebo si zakupte jednorázové potahy na boty), notebook nebo notebook, do kterého zadáte informace o péči o dítě. Pediatr dítě prozkoumá, vydá některá doporučení ohledně některých postupů a zavede hlavní pravidla péče;
 • Je třeba se postarat o přerozdělení odpovědnosti na několik příštích dní. Po propuštění z nemocnice potřebuje máma více odpočinku. Ale co vaření, mytí a čištění? Tyto povinnosti přebírají vaši blízcí. Dejte svému manželovi úklid a nakupování potravin. Nechte svou matku vařit (nechte mámu vařit velký hrnec polévky a masových kuliček, takže nemusíte přemýšlet o vaření alespoň pár dní) a prát;
 • Je důležité stanovit GV. Pro úspěšné kojení musíte jíst dobře, pít hodně tekutin, méně nervózní, uvolnit se a správně aplikovat drobky na hrudník. Eliminujte ze své stravy veškerá jídla, která mohou alergie vyvolat. Pokud je hrudník prázdný, pijte čaj s mlékem, nebuďte nervózní a spejte více. Před každým krmením nemyjte prsa - jen jednou denně se osprchujte. A nakrmte dítě na vhodné místo. Existuje také několik jednoduchých pravidel, podle kterých můžete kojit dítě na dlouhou dobu a bez problémů. Za prvé, tato dekantace je pouze tehdy, pokud k tomu existuje dobrý důvod. Například, pokud potřebujete opustit svůj domov na několik hodin, nebo je v hrudi hrudka (lakostáza), kterou dítě nemůže "rozpustit" v žádném případě. Za druhé, správné připojení, musíte zajistit, aby dítě správně uchopilo bradavku, jinak se trhlinám nelze vyhnout. A zatřetí, alternativní změna mléčných žláz pro krmení. To znamená, že pro 1 krmení, pokud není nedostatek mléka, musíte dát jedno prsu, při dalším krmení jiné.

Mikroklima pro mámu a dítě

První den doma po nemocnici stojí za to omezit návštěvy příbuzných - dítě se přizpůsobí novému prostředí a cizinci mohou jen zvýšit stres.

Lékaři nedoporučují chodit v prvních dnech života dítěte - jeho imunita je slabá, může velmi snadno onemocnět. Nepřehřívejte dítě - jeho oblečení z bavlny by mělo být pouze o jednu vrstvu teplejší než vaše oblečení. Připravte pokoj pro dítě. Nejprve to dobře větrat. Za druhé proveďte mokré čištění. Dítě musí být koupáno každý den (navíc s mýdlem pouze jednou týdně. Doporučujeme zakoupit si samostatnou koupel pro dítě předem) Není nutné vařit vodu ke koupání. Po koupeli si umyjte pupeční ránu. Jak s tím zacházet, měli byste být informováni v nemocnici. Neexistuje shoda - někteří lékaři mají sklon k peroxidu vodíku a brilantní zeleni, jiní raději jen převařenou vodu.

Pokud jde o domácí oblečení, většinou novorozenci, zejména během spánku, jsou drženi v plenkách. Vzhledem k tomu, že dítě ještě nemůže ovládat své pohyby, může být obtížné usnout, v tomto případě jsou plenky dobrými pomocníky. Škodlivé je však pouze těsné zavěšení (podrobně o zavěšení). A v krátkém období bdělosti by mělo být dítě nošeno v vestách a obleku. Uzávěr při normální pokojové teplotě by se měl nosit až po koupeli.

Jednorázové nebo opakovaně použitelné plenky lze nosit pod oblečením. První z nich jsou velmi pohodlné a bezpečné pro pokožku dítěte, pokud je včas změníte. A na ulici se bez nich neobejdete. Plenky pro opakované použití často používají konzervativní rodiče.

Uspořádejte dětský koutek, abyste nemuseli trávit více času přechody ze skříňky na přebalovací stůl, ohýbat se za pleny, posunout postýlku. Novorozenci hovná až 20krát denně po každém připevnění k hrudi - buďte na to připraveni a zásobte se dostatečným počtem plenek - hodí se.

Pokud se najednou, špatná nálada a obtěžování převalí nad vámi, neměli byste být mučeni vinou, že jste špatná matka - jen řekněte někomu o svých pocitech, neživém předmětu, napište své špatné myšlenky na papír a pak ho roztrhněte a zahoďte.

Organizace dětského pokoje

O pokoj pro dítě je třeba se starat předem, ne v okamžiku, kdy matka na prahu s taškou jde do porodnice. Nejlepší možností je uspořádat pokoj s účastí maminky i otce. Nejlepší je vybrat si společně design a interiér místnosti - barvu tapety, strop atd. Nejlepší je zvolit chladnou místnost a udržovat konstantní teplotu 20 - 22 ° v místnosti s vlhkostí 60%.

Při sestavování prostorového plánu je třeba vzít v úvahu několik nuancí. Za prvé by záclony měly být snadno omyvatelné a neměly by být vyrobeny z těžkých a hrubých tkanin. V místnosti by mělo být minimum nábytku, který musí být denně čištěn vlhkým hadříkem. Za druhé, v místnosti by neměly být koberce, koberečky ani kvetoucí pokojové rostliny..

Dětská postýlka by měla být co nejdále od okna. Je nežádoucí zavěšovat těžké baldachýny z silné tkaniny na postel - tento design bude vynikajícím „sběračem prachu“. Světle průhledná tkanina je nejlepší..

V postýlce novorozence by měla být tvrdá matrace vyrobená z hypoalergenního materiálu, taková drobenka není pro polštář nutná. Je třeba věnovat pozornost povlečení, které musí být vyrobeno z měkkých přírodních tkanin..

Výběr oblečení pro dítě

Oděvy pro novorozence je také třeba postarat předem. Je nepřijatelné používat oděvy z hrubých tkanin s mnoha spojovacími prvky, holemi a zipy. Kromě toho stojí za to věnovat pozornost švům v oděvu - neměly by být hrubé, ale v ideálním případě by měly být na vnější straně. V současné době nejsou problémy s výběrem oblečení pro kojence.

Je důležité věnovat pozornost tomu, jak je dítě oblečeno. Rodiče musí vždy dodržovat pravidlo - na dítěti nosit více než jednu vrstvu oblečení. Jednoduchým testem můžete zkontrolovat, zda je dítě horké nebo chladné - zkontrolovat zátylku. Pokud je zima - dítě je zmrzlé, je-li horké nebo dokonce zpocené - musíte se svlékat.

Osobní hygiena

Nezapomeňte na sebe. Koneckonců jste přežili porod jen před několika dny, možná máte dokonce stehy, takže hygiena je nyní velmi důležitá. Často si vyměňte spodní prádlo; pokud máte při porodu stehy, nezapomeňte je pravidelně opláchnout (ujistěte se, že stehy v rozkroku nebo v břiše jsou čisté, suché a nezanícené). Kupte si podprsenku se širokými popruhy pro kojící matky - pomohou zabránit tvorbě strie. Pokud vám byla poskytnuta epiziotomie, je pro vás kontraindikace sedět během následujících dvou týdnů, jinak se mohou stehy oddělit. Proto byste se měli naučit krmit dítě v poloze ležení a sklopení. Nemůžete se vykoupat, pouze se sprchovat (Když se můžete po porodu vykoupat).

Ženy, které porodily, budou mít po 3-6 týdnech poporodní vaginální výtok. Ale krvácení každý den by mělo být méně intenzivní. Po zmizení poporodní sekrece, tj. Přibližně 2 měsíce po porodu, se doporučuje navštívit gynekologa. Měl by vyšetřit děložní čípek, který mohl utrpět během porodu, a také doporučit antikoncepci, pokud mateřství není v bezprostředních plánech..

V prvních týdnech po porodu se možná budete cítit emocionálně zlomení, zmatení, jisti svými vlastními činy. Věřte mi, bude to časem, nemusíte se soustředit na své vlastní chyby, je lepší najít někoho, kdo vám řekne, co je co.

Školy pro těhotné ženy nyní poskytují speciální službu - návštěvu kojícího konzultanta a první dny dítěte. Pozváním specialisty se vyhnete zbytečným problémům, jako je „Mám ho správně nakrmit (vykoupat se, zapadnout)“. V opačném případě neváhejte položit všechny své otázky pediatrické sestře z kliniky a poté místnímu pediatrovi (musí pravidelně navštěvovat novorozence)..

Výživa

Nyní je prioritou dušená zelenina a cereálie, vařené libové maso. Nejprve je lepší zdržet se kávy. Neměli byste pít sycené nápoje ani jídla a jídla, která vedou k nadýmání. Ovoce a ovocné šťávy by měly být do vaší stravy zavedeny postupně. Výhodou by mělo být zelené ovoce, protože zpravidla je méně pravděpodobné, že způsobí alergické reakce..

Rodičovské zážitky

Někdy mladé matky a otcové v prvních dnech po porodnici způsobují paniku naprosto přirozeným jevům, zejména pokud s nikým nekonzultujete. Situace, kdy byste se neměli bát:

 1. Teplo. U dětí se termoregulace netvoří okamžitě, a pokud během krmení nebo pláče dosáhne značka na teploměru 38 stupňů, potom se dítě po uklidnění obvykle sníží. Proto nepropadejte panice, pokud nedochází k kašli a jiným příznakům nachlazení..
 2. Stav kůže. V prvních týdnech života si zvykne na životní prostředí, takže je možné loupání a zarudnutí. Nezapojujte se do koupele s bylinkami a manganistanem draselným, je lepší zjistit od pediatra o vhodném zvlhčovači.

A konečně musíte udělat tři věci: zaregistrovat dítě v matrice, zaregistrovat ho v bytě a vydat si mateřské platby.

Ať manžel zjistí, jaký je konečný termín pro registraci dětí (maximálně 3 měsíce) a zpracování pomoci (půl roku). To lze provést před dodáním, předem připravit potřebné certifikáty. Pamatujte, že dítě může být zaregistrováno u jednoho z rodičů bez vědomí a souhlasu všech, kteří žijí v bytě (i privatizováni)..

Takže, samozřejmě, existuje dost problémů (ale to je pozitivní zkušenost), a pokud je vše hotové správně, za pár dní se to všechno stane zvykem. Pak vzrušení ustoupí a můžete pokrýt obvyklé domácí práce. Brzy si třikrát pamatujete tyto první dny svého života se svým dítětem.

Také jsme četli:

První týden doma

Stal jsi se matkou! Ahead je pro dítě velmi důležitý a vzrušující pro vás první týden doma. Dítě se přizpůsobí světlu, první zvuky a doteky. Pomozte mu v této obtížné záležitosti. V dnešním videu jsme připravili několik jednoduchých tipů, které vám pomohou starat se méně a užít si chvíle dlouho očekávaného štěstí..

Juliana Veris: První týdny po nemocnici. Tipy pro maminky

Život po porodu. První dny s dítětem. Poporodní deprese Vypouštění z porodnice

Jak začínají první dny matky a dítěte. S jakými obtížemi čelí mladá matka po narození dítěte? Porodnické oddělení. Výhody a nevýhody smluvních doručovacích služeb

Chcete být první, kdo si přečte naše materiály? Přihlaste se k odběru našeho telegramového kanálu, stránky Facebook nebo skupiny VKontakte.

Jsme v Yandex.Zen - připojte se!

Poporodní zotavení - první dny.

Porod je přirozené ukončení jakéhokoli těhotenství, umožňuje, aby se dítě narodilo, a nezáleží na tom, zda je přirozené nebo operativní, s císařským řezem. V každém případě je každé narození obrovským dílem a po nich bude trvat déle než jeden den, než se tělo zotaví a vrátí se do svých původních podob (nebo ne původních - každý má štěstí).

Někdo potřebuje dost času, aby se dostal do formy, a některé ženy potřebují hodně času, aby se plně zotavily. Není třeba spěchat, vše se postupně vrátí do normálu, v souladu s individuálním plánem těla, i když v tomto programu mohou být poruchy - pak budete muset na sobě vážně pracovat. Pojďme se podívat na poporodní zotavení a jeho pravidelné fáze, procesy probíhající v těle.

Hlavním cílem je plně se uvolnit.
Porod utrácí obrovské množství energie pro ženu, protože jsou dostatečně dlouhé a vyžadují fyzickou námahu (zejména při pokusech). Chcete-li se zotavit z porodu, musíte se úplně uvolnit ihned po porodu, na oddělení nebo dokonce při narození. Neztrácejte proto čas telefonováním se všemi příbuznými a přáteli a zveřejňováním statusů ve všech sociálních sítích.

Pokuste se spát, jen si lehnout, úplně odpočívat, jíst, zatímco dítě spí, nebude vždy spát tak dlouho jako první den, dokud se neodchýlí od stresu při narození. Od prvních dnů bude muset být dítě pečlivě ošetřováno, zejména pokud máte společný pobyt na oddělení „matka a dítě“. A v budoucnu bude po propuštění z nemocnice nutné zcela odpočinout, zejména s ohledem na noční probuzení při krmení dítěte. I když se cítíte velmi dobře, neměli byste se během denních snů pokoušet předělat veškerou práci doma - stále ji nedokážete předělat, je lepší zavolat někoho, kdo pomůže (máma, hospodyně, přítelkyně), a lehnout si, aby si odpočinul s dítětem. Pro kojící matku a ženu po porodu během prvního až dvou měsíců je nutný denní spánek.

Také nezůstávejte pozdě ve večerních hodinách, ráno vás dítě ještě včas vyzvedne, proto věnujte dostatek času spánku. Přes den byste měli spát nejméně sedm až osm hodin a alespoň hodinu nebo dvě, abyste si během dne odpočinuli. Pokud se vaše únava hromadí z nedostatku spánku, nebude vám to k ničemu, postupně se dostanete do nervového zhroucení. V prvních týdnech se zdá, že máte jen velkou sílu, a budete uspět, postupně nedostatek spánku zhoršuje váš stav a budou existovat zdravotní problémy (bolesti hlavy, špatná chuť k jídlu a anémie, mohou existovat problémy s kojením).

Nesnažte se využít více svých příležitostí, nepřecházejte přes palubu a nenutí vás dělat domácí úkoly silou, nestojí to za to. Snažte se věnovat maximální pozornost dítěti a sobě (jste také žena, vaše milovaná manželka), vždy tu budou domácí práce, rozdělit je na malé části a dělat je bez stresu během dne, kdy je volný čas.

Kompletní péče o rozkrok.
V prvních dnech a týdnech po porodu, aby nedošlo k opakovanému pobytu v nemocnici s komplikacemi po porodu, je nutné se plně starat o sebe a zejména o perineum. Děloha v prvních dnech po porodu je otevřená rána, dojde k výtoku, stěny dělohy se budou aktivně stahovat, je zapotřebí čistoty a náležitá péče. To je obzvláště důležité v případě epizotomie nebo slz s jejich sešití..

Hlavním cílem péče je zabránit vniknutí infekce do děložní dutiny nebo do oblasti uvnitř stehu, rychle se zbavit bolesti a maximalizovat hojení jizev. Jizvy jsou zcela organizovány a zahojeny přibližně za čtyři týdny a poporodní propouštění může trvat tři až šest až osm týdnů, postupně se zmenšuje objem a mění se v přírodě.

Dokud nedojde k úplnému zastavení sekrece z genitálního traktu, nemělo by se pohlavnímu styku vyhýbat - výtok naznačuje, že povrch sliznic dosud nebyl úplně zahojen, riziko infekce během sexu je stále velké. Po uplynutí této doby 6 - 8 týdnů, pokud přetrvává nepříjemný pocit nebo výtok, je to příležitost k okamžité konzultaci s lékařem, možná budete potřebovat terapii. Je také nutné navštívit lékaře, pokud stehy bolí, nitě se nevyřeší a výtok z genitálního traktu voní nebo se mění jeho objem (nes smršťují se, nezvětšují se). Bolest v dolním břiše.

Za účelem úplného obnovení perineální zóny po porodu se po oddělení placenty masíruje děloha a umístí se ledový měchýř. Ale v mnoha nemocnicích byla praxe zalití žaludku opuštěna - zima může vést k problémům s močovým měchýřem. Stimulace děložních kontrakcí a zastavení krvácení mohou být jednodušší a příjemnější - aplikace dítěte na hrudník a jeho časté sání. Mnoho nemocnic, které podporují kojení, je ponecháno po dobu dvou hodin, zatímco matka je v porodním sále, dítě je na prsou, saje nebo jen leží a děloha se aktivně stahuje kvůli silnému uvolňování hormonů matce.

Po převedení na poporodní oddělení vás často navštíví porodní asistentky, které vás nutí k močení a vyprázdnění močového měchýře sníží vaši dělohu. Další ošklivou a někdy i stejnou bolestivou procedurou bude masáž dělohy přes břišní dutinu, ale je to užitečná akce - takže se v ní hromadí krev a děloha se stahuje aktivněji.

Všechny dny po porodu v porodnici a poté, již doma, pravidelně promýváme perineum teplou vodou z pubis do konečníku, je nutná pravidelná výměna vycpávek pro celý výtok. Rozkrok, zejména pokud jsou na něm švy, budete v nemocnici pravidelně léčeni - ráno a večer na židli to není moc příjemné, ale je to nezbytné opatření - prevence infekce.

Snažte se jíst nezesilující potraviny v prvních dnech po porodu - zácpa po porodu přispívá k horším stahům a infekcím dělohy v pánevní oblasti. Pokud jste po jednom nebo dvou dnech po porodu nešli na záchod ve velkém smyslu, požádejte o klystýr nebo alespoň projímadla (svíčka nebo mikrolax), nebuďte stydliví - zdraví je dražší. První dny po porodu a po propuštění po porodu je nutné se odmítnout vykoupat, voda v něm je nesterilní a může proniknout do děložní dutiny, což může vést k rozvoji infekce. Osprchujte se alespoň jednou denně, a pokud je to nutné - několikrát denně.

Další nepříjemností v péči rozkroku z pohledu žen je odmítnutí nošení spodního prádla v nemocnici - lékaři nedoporučují nosit kalhotky a nosit na ně první dny po porodu, to neumožňuje vzduchu dosáhnout perineum a narušuje hojení šicích materiálů. Dříve se cvičil v noční košili s „koněm“ mezi nohama (plenka složená v několika vrstvách). Dnes je toto zařízení nahrazeno jednorázovými síťovými kalhotkami s těsněním, které k němu přilne. Ale stále, většinou v nemocnici, zkuste trávit bez povlečení, zejména když lže.

Poporodní hnutí.
Společný pobyt v nemocnici obvykle neumožňuje ženě zůstat na dlouhou dobu, a to je velmi dobré. Brzy rostoucí po porodu aktivně čistí dělohu od sekrecí, snižuje ji, aktivuje metabolismus ženy, a proto nedovoluje stagnaci střevního obsahu, což je druh prevence zácpy. Sotva se vám podaří skákat kolem porodnice, většina mladých matek po porodu je okamžitě viditelná - pohybují se po chodbách porodnice blíže ke stěnám, opírají se o ně a odpočívají, ale postupně se k vám síla vrací. Nezapomeňte pravidelně chodit na toaletu, nutit se močit asi každé dvě hodiny - citlivost perineum a močového měchýře může být snížena, proto - močení by mělo být částečně vynuceno.

Od prvních dnů se pokuste o dítě postarat sami, bude to užitečné pro utváření dovedností základní péče tak, aby po propuštění z nemocnice, která již byla sama s dítětem, nedošlo k panice, a přesto je pro vás užitečné rychle se od narození odpoutat. Pokud máte na vašem rozkroku stehy, nebudete mít možnost sedět poprvé - protože tělesný tlak v rozkroku při sezení může způsobit roztržení nebo vybuchnutí švů (poškození kůže). Je to trochu trapné jít na záchod a jíst (bude to muset udělat při stání nebo sklápění), ale tato nepříjemnost netrvá déle než dva týdny, postupně bude možné plně sedět.

Postup předčasného propuštění.
Dnes porodnice praktikují předčasné propuštění z porodnice, jakmile žena více či méně propustí z porodu - někdy i druhý nebo třetí den. To je na jedné straně dvojsečný meč - doma doma nezůstane žena v domorodých zdech a začne se rychle zotavovat, domácí práce pro péči o dítě a domácí práce ji budou stimulovat k vstupu do pracovního rytmu.

Na druhou stranu je však takové předčasné propuštění nebezpečné, protože si nemůžete všimnout vývoje nebezpečných komplikací od matky i dítěte, může to vést k návratu do nemocnice. Proto, pokud vám něco vadí o vašem zdraví, nespěchejte domů a nemlčte, řekněte lékaři vše, zeptejte se jich, nechte je vyšetřit vás znovu, až se dostanete domů - existuje sto výmluv, aby se k lékaři znovu vrátili, vydržíte do posledního!

Neriskujte, nespěchejte domů, pokud se necítíte dobře, v mateřské nemocnici jste vy a dítě pečováni, doma už jste sami. Zítra budeme pokračovat v diskusi o hlavních otázkách dalšího poporodní obnovy.

Články O Neplodnosti