Hlavní Výživa

7 pravidel, která je třeba dodržovat během těhotenství

Těhotenství je zvláštní stav ženy. A nejen proto, že předtím byla sama a nyní se v ní objevuje další život. A také proto, že toto období nutí ženu, aby přehodnotila své hodnoty, vybízí ji, aby dělala to, o čem by se předtím nerozhodla. Těhotné ženy říkají, že jsou hloupé, ale pak začnou jasněji slyšet hlas své duše - intuice.

To vše říkám z první ruky. Sám prošel tímto stavem už dvakrát. Poprvé, když jsem se dozvěděl o těhotenství, opustil jsem unavenou práci a zahájil soukromou praxi - provádění školení a individuální poradenství. Podruhé mě nutilo, abych začal nové projekty - tým úspěchu a psychologický klub online. A teď budou projekty růst s dítětem.

Těhotenství se obrátí tváří v tvář. A stojí za to použít.

Nejdůležitější věcí, kterou se během těhotenství naučit, je péče o sebe.

Během tohoto období žena více než kdy jindy začne chápat: „Můj stav je jedinečný. Jsem jedinečný. A ať některé z těchto myšlenek naznačují stereotypy společnosti, ale věřte mi, že vše je k dobru. My, ruské ženy, jsme v každém okamžiku připraveni „a koně na koni“ a „na hořící chýši“. To není nutné se učit - je nasáklé mateřským mlékem. Ale ne každý ví, jak se o sebe postarat.

Péče o tělo: všechno je jednoduché, ale zároveň komplikované. Denní režim! Kolik z vás se může chlubit tím, že si lehne, vstane a sní současně? a? A?! A je to! A je to nutné, dívky, je to nutné. Za prvé, vaše tělo vám moc děkuje, budete se cítit vesele a zdravě a dobrá nálada se stane vaším častým hostem (nebo možná zůstane navždy). Za druhé, vaše dítě si zvykne na určitý rytmus i v lůně a bude pro něj snazší vyvinout režim, když se již narodí.

Nabít: Najděte na internetu speciální komplex pro těhotné ženy. Zaprvé připravíte své tělo na porod a zadruhé, stejná živost a dobrá nálada budou vynikajícím výsledkem vašeho úsilí. Z vlastní zkušenosti řeknu: pokud jste předtím zanedbávali denní 20minutový trénink, budete překvapeni, jak jste dosud žili bez nich? Je návykový, dává pocit vlastní síly a hrdosti na sebe.

Tanec - rozvíjí také ženskost. Jen neskoč, žádám tě - teď ti to může ublížit.

Správná výživa: Toto je minimální opatření pro prevenci toxikózy. Kromě toho nyní krmíte nejen sebe, ale i dítě. Těhotenství a kojení dávají silnou motivaci opustit špatné návyky a vštípit dobré. Říká se, že vytvoření nového zvyku trvá 21 dní. Máte k dispozici 9 měsíců a dalších N měsíců kojení. Chvilku ;-)

Co se týče kouření, alkoholu - mlčím. Rozumíte sami sobě - ​​vyloučíte.

Sex: velmi dobré pro mámu a dítě. A nebojte se, pokud se toho najednou bojíte, že můžete dítěti něco ublížit - vůbec ne. A pokud máte pochybnosti, zeptejte se svého gynekologa. Řekne vám, že milování a vaše hormonální pozadí se obnoví, a že hormony štěstí pro dítě jsou užitečnější než stresové hormony, a že během sexu trénujete svaly potřebné pro porod, učiníte je pružnějšími, a proto bude pro dítě snazší se narodit. Obecně jsou výhody nepochybné.

Rekreace: Vaše tělo se začne vzbouřit, pokud se přepracujete. Poslouchejte jeho signály a podřizujte se radosti jemu i sobě. V žádném případě se nemusíte orat na sebe - špatný zvyk. Váš manžel a dítě nepotřebují workhorse, potřebují šťastnou manželku a matku. Žena je šťastná, v domě vládne klid a pohodlí, šťastná rodina. Tento řetěz by měl být položen právě teď. Ve vztahu k případům doporučuji tento přístup - vyvinout minimální program. A čím menší je toto minimum, tím lépe. Udělali to, pochválili se a poslouchali: „Můžu pokračovat? Stále veselý a veselý?“, Pak můžete pokračovat. Pokud trpíte přílišnou odpovědností, bude pro vás nejprve obtížné získat tento přístup, ale trvám na tom - pokračujte v praxi. Nakonec se naučíte důvěřovat sobě a najít potřebné a dostatečné množství a kvalitu pracovního vytížení, abyste se během dne cítili skvěle..

Kromě toho bude potřebná schopnost odpočinku, když se dítě již narodí. Teď je pro mě směšné si vzpomenout, jak jsem po narození svého prvního dítěte dychtivě přepracovával, vařil, čistil všechno v době, kdy jsem si prostě musel lehnout a spát. Díky takové horlivosti jsem se prostřednictvím osobních zkušeností dozvěděl o známkách deprese. Nejbližší osoba, také můj milovaný manžel. A já mu nezávidím: každý den vidět trápenou tvář milované ženy, slyšet neustálé výčitky a poslouchat hněvu není příjemné. Ale pochopil jsem, co se se mnou děje, dokázal jsem mu to vysvětlit a my jsme to bezpečně prošli. A někteří manželé to nemohou vydržet - odcházejí a nechávají své milované s dítětem v náručí. To je smutné. Obecně si myslím, že jsem tě dost vyděsil. Nyní se nemusíte bát - budete mít jiný způsob. Takhle:

Nakonec se naučíte, jak se o sebe postarat. A po tobě se to lidé kolem vás naučí. Koneckonců člověk, který chce šťastný a spokojený život, chce něco příjemného udělat. Vždy bude odpovídat s úsměvem a vděčností a bude se starat o své pozitivní.

Dechová cvičení: a přesto emoce těhotné ženy jsou nestálé. Při zdravém životním stylu bude samozřejmě zachována rovnováha, ale stále relativní. Proto jste nervózní - dýcháte, unavení - dýcháte, pokud chcete křičet - křičet a dýchat, dobře, nebo jen dýchat. Je užitečné naučit se zvláštní dechová cvičení pro těhotné ženy. Zabijte dva ptáky jedním kamenem: uklidněte se a trénujte své tělo pro nadcházející narození.

Pokud dechová cvičení při práci s emocemi nepomohou, najděte / zapamatujte si a použijte své metody. Pro mě je nejlepší cestou ven mluvit s kamarádem nebo psát o mých pocitech na papíře. S vědomím sebe, nebudu okamžitě vyjádřit všechno tváří v tvář "dráždivé", to je ještě horší. Ale pokud víte, jak upřímně a bez útoku mluvit o svých pocitech - je to obecně úžasné! A vyřešte problém na místě a uvolněte emoce ke svobodě. V žádném případě je nejezděte dovnitř. Hromadí se a vypukne již lavina, hurikán, tajfun.

Pomalu jsme se tedy přesunuli k tématu péče o duši.

Nechte se hýčkat, chválte se, řekněte si komplimenty, žádejte o komplimenty od ostatních, chovejte se jako malá holčička - legrační malá zlobivá holka, milující jako kotě, mazaný a zároveň sladký, nevinný. Uvolněte se a hrajte, přestaňte vnímat život jako obtížný úkol, který je třeba vyřešit, věřte mu a uvidíte, že život vás chrání a touží potěšit - tak mu dejte takovou příležitost!

Makeup seznam potěšení: denně a dlouhodobě. Je čas na odpočinek, podíval se na seznam a šel si užít sprchu (pro ty, kteří jsou v prvním trimestru - v žádném případě neberou horkou sprchu, mnohem méně koupelnu, můžete vyprovokovat potrat. Teplá voda také dokonale relaxuje). Přišel den platu, dostal devátou částku a šel s karaoke k přátelům.

Nečekejte na zvláštní příležitost potěšit sebe. Zvykněte si na myšlenku, že si zasloužíte všechno nejlepší jen proto, že jste!

Všechno, co jsem uvedl výše, lze shrnout do jedné věty: „Milujte se!“

To platí také odpuštění. Měli byste se to také naučit, pokud předtím nedostali příležitost. Nenechte se zlobit. Je lepší vzít v úvahu své chyby a příště je nečinit. No, nebo je opravte přímo tam, bez přílišného lítosti. Tuto dovednost budete potřebovat při komunikaci se svým dítětem. Nevyžadujte od sebe dokonalost, máte právo udělat chybu. Tento přístup usnadní život vám i lidem kolem vás. Koneckonců, jak se cítíte o sobě, pak promítněte do světa.

Ano, a pokud se naučíte snadno odpouštět, nebudete naštvaní přirozenou schopností dítěte zapomenout na to, že se právě rozzlobil, plakal a dupal nohama. Tuto situaci s ním necháte v minulosti. Jinak vznikne pocit nespravedlnosti: „Jak je to tak? Už se baví ze všech svých sil a já budu chodit v neklidných pocitech ještě půl hodiny!“ - vaše problémy. A abyste se tomuto problému vyhnuli, odpusťte sobě, odpusťte ostatním.

Práce na instalacích: "Dobrá matka by měla, dobrá žena by měla, dobrá hospodyňka / přítelkyně / atd." - zapište si všechny své přesvědčení. Je čas je zkontrolovat a otočit o 180 stupňů k sobě: "Co chci?" Nyní není čas potěšit ostatní. A k ničemu - také jeden ze špatných návyků, které je třeba nahradit zdravými. Udělejte jiný seznam oproti seznamu přesvědčení se slovem „Musí“ - seznam vašich potřeb. A následujte to. Dovolte mi vysvětlit na příkladu, co se změní.

Například: „Dobrá hospodyňka by měla mít perfektní pořádek v domě“ lze nahradit slovy „Chci, aby byl můj dům a moje rodina pohodlné. Ale nechci zabíjet veškerý svůj čas a energii na úklid“, a to ani po vás Všimněte si svých potřeb, přijde na vás úžasná rozhodnutí: můžete vyčistit minimální množství času denně, jen to systematicky dělat, pak věnovat pozornost sobě, relaxovat a pak spokojeně a spokojeně setkat se s manželem z práce a vytvářet pohodlí ne z čistých podlah a polic, ale z láskyplných slov a názorů.

V situaci, kdy řeknete „Musí“, se ocitnete v poutech, když řeknete „Chci“, máte možnost se informovaně rozhodnout podle svých potřeb. A přebíráte odpovědnost za to, jaký bude váš život: obtížné kvůli potřebě vyhovět vlastním osifikovaným nastavením nebo snadné, protože sledujete hlas vaší duše.

Schopnost nahradit „musí“ slovy „chci“ nejen usnadní vaši vlastní existenci, ale také učiní život jasným a bohatým. Dalším bonusem bude to, že rozumíte svému dítěti, a ne znásilnění, snažíte se ho donutit, ještě neučeného, ​​aby si naslouchal, v rámci svých vlastních představ o tom, jak by to mělo být.

Zvyk hledat pozitivní ve všem: nejlepší způsob, jak se vypořádat s jakýmkoli problémem, není jeho vytvoření. Ve skutečnosti neexistují žádné problémy, jedná se o klam našeho vědomí, zvyk interpretovat to, co se děje určitým způsobem. Stejnou situaci můžete vnímat s úsměvem na tváři nebo s kyselým důlem. Existuje pouze jedna situace - vysvětlení, myšlenky, které ji sledují, jsou odlišné. Dítě křičí: „Ach, chce mě přivést na bílé koleno, takové monstrum!“ - Ano, ano, stále si možná nemyslíš na své dítě - nebo „Ach, jak křičí, vyvíjí si plíce. Teď bude plakat a lépe spát.“ Cítíte ten rozdíl? A jen něco, co se musíte naučit reagovat na všechno s úsměvem :-)

Mysl a tělo jsou vzájemně propojeny. Pokud tedy v tom, co se děje, nevidíte nic pozitivního, jen úsměv, umožněte, aby situace obsahovala něco hodného vašeho zářivého úsměvu. A uvidíte, po úsměvu se vaše vnímání změní.

Klidná matka, klid a dítě. Díky vaší dobré náladě a malému muži se uvolní a uklidní se a brzy se s vámi vůbec usměje.

Pravděpodobně stále můžete hodně mluvit o těhotenství a těch užitečných návycích, které budete během a po ní potřebovat, ale na chvíli zastavme a necháme si nakreslit mezilehlou linii:

Milujte se, drahé ženy! Ať už v těhotném stavu nebo v jiném - nezáleží na tom. Postarej se o sebe, postarej se o sebe a nakonec buď šťastný! Koneckonců, my a naše děti přicházíme na tento svět, jsem o tom přesvědčen, jen proto - abych byl šťastný. Naší odpovědností je splnit tuto skromnou misi Relax a užívat si života. Ten, kdo nás stvořil, dal nám život, touží po jediné věci celou svou duší - abychom byli šťastní! A po porodu dítěte se to naučíte ze své vlastní zkušenosti. Možná už to cítíte. Nezapomeňte tedy, že si přejete někoho nejen a přejete štěstí, ale svět vám to také přeje velmi, velmi, hluboce a upřímně. Nechte to cítit. A následujte své štěstí. Toto je nejmenší a největší, co můžete udělat pro svůj svět a pro vaše dítě.

Naučte se být šťastní a vaše dítě bude také nesmírně šťastnou osobou, uvidíte :-)

Štěstí a zdraví pro vás a vaše dítě!

Váš osobní průvodce nekonečnými expanzemi duše, Vera Sh.

Výživa a strava pro trimestry těhotenství

Jak jíst během těhotenství, kterým potravinám je třeba se vyhýbat, kolik byste měli pít, jak si vybrat vitamíny a jak sledovat hmotnost? Pojďme si toto téma prostudovat a odpovědět na všechny otázky..

Těhotenství a výživa

Správná výživa před a během těhotenství zvyšuje vaše šance na zdravé dítě a - navíc - snižuje riziko, že vaše dítě bude mít v dospělosti určité nepříznivé zdravotní podmínky..

Zjistěte, na jakých principech by měla být výživa těhotné ženy založena, jaké živiny jsou pro zdraví matek a dětí nejpotřebnější, co a co by nemělo být konzumováno, když dítě čeká, a jaký přírůstek hmotnosti je považován za normální.

Výživa těhotenství

Během těhotenství je nastávající matka lepší být šťastná, spokojená a zdravá, aby porodila šťastné, spokojené a zdravé dítě. A její strava by měla obsahovat potřebné množství vitamínů a živin, které k tomu přispějí..

Při dodržení obecných zásad zdravé výživy si zajistíte nejlepší výživu pro těhotné ženy. Spotřeba kvalitních produktů ze všech pěti hlavních potravinových skupin je klíčem ke zdraví a aktivitě. Seznam těchto skupin.

 • Zelenina a ovoce (čerstvé, zmrazené, konzervované, sušené; zelené a listové saláty). Do těla se dodávají antioxidanty, vitamíny A, C, kyselina listová, dietní vláknina, draslík. 7 - 8 porcí denně (jedna porce - 250 ml (sklenice) nakrájené zeleniny nebo 125 ml (1/2 šálku) nakrájeného ovoce).
 • Obiloviny (ovesné vločky, proso, kukuřice, pohanka, rýže, chléb - nejlépe obiloviny nebo otruby, těstoviny atd.), Brambory. Jsou zdrojem uhlohydrátů (škrob), vlákniny, thiaminu a niacinu. 6 - 7 porcí denně (jedna porce - 1 kus chleba (35 g) nebo 125 ml (1/2 šálku) rýže nebo těstovin).
 • Mléčné výrobky (mléko, jogurt, tvaroh, kefír, sýr atd.). Zdroje vápníku, bílkovin, vitamínů A, D, B2 a riboflavinu. 3 porce denně (jedna porce - 250 ml mléka nebo 175 g jogurtu nebo 75 g sýra).
 • Bílkovinné výrobky: maso, drůbež, ryby, mořské plody, vejce, luštěniny, ořechy. Poskytněte tělu železo, bílkoviny, vitaminy B, zinek, hořčík. 2 porce denně (jedna porce - 75 g nebo 125 ml).
 • Tuky (zelenina a máslo, rybí olej, ořechy). Nasyťte tělo esenciálními mastnými kyselinami, vitamíny A, D a E. 30 - 45 ml (2 - 3 polévkové lžíce) denně.

Jíst se doporučuje v malých porcích 5-6 krát denně..

Zde je seznam nejzdravějších potravin za devět nejdůležitějších měsíců..

 • Zelená a žlutá zelenina a ovoce a královna mezi nimi jsou brokolice. Docela květenství této zelí obsahuje působivé množství látek, které jsou během těhotenství naprosto nezbytné. Kyselina listová, vitamin C, hořčík, draslík, fosfor, vápník, zinek, beta-karoten, selen, vitamíny PP, K, E. Tato nízkokalorická zelenina je bohatá na vlákninu, která pomáhá normalizovat trávení. Kromě brokolice by těhotné ženy měly do své stravy přidávat více zeleniny a špenátu, další zelenou a žlutou zeleninu - je lepší dušit, napařit nebo péct, ale ne smažit. Z ovoce byste měli věnovat pozornost zeleným jablkům, která obvykle nezpůsobují alergie..
 • Čočka a další luštěniny jsou také důležitou součástí stravy nastávající matky. Obsahují velké množství rostlinných bílkovin a užitečné stopové prvky: železo, vápník, zinek. A vláknina - dokonce více než v „obvyklé“ zelenině! Nízkotučná pikantní čočková polévka v kuřecím vývaru může být vynikajícím hlavním chodem pro celou rodinu. Je dobré přidat lžíci jogurtu nebo zakysané smetany. Použití luštěnin by však mělo být zacházeno s určitou opatrností, protože mohou způsobit zvýšenou tvorbu plynů a plynatost, což je problém pro nastávající matky. Proto po jídle z „čočky“, fazole, hrášku do stravy po malé dávce.
 • Vejce ve svém složení obsahují kyselinu listovou, která je tak důležitá pro správný vývoj plodu, stejně jako selen, cholin, biotin, snadno stravitelné proteiny a aminokyseliny, draslík, hořčík, fosfor a vápník. Vejce jsou bohatá na vitamíny A, E, D, B12, B3. Ale pozor! Před jídlem musí být vejce tepelně ošetřena, nikdy nesmí být konzumována syrová! Křepelčí vejce jsou vhodná pro dietní stravování. Tělesná teplota křepelky je tak vysoká, že neumožňuje rozvoj takové nebezpečné choroby, jako je salmonelóza. Obsah vitamínů A, B1 a B2 v nich je téměř dvakrát vyšší než u kuřat a v pěti křepelčích vejcích, která podle hmotnosti zhruba odpovídají jednomu kuřeti, téměř pětkrát více železa, fosforu a draslíku. Den můžete jíst nejvýše 2 kuře a ne více než 6 - 10 křepelčích vajec.
 • Kyselé mléčné výrobky, jako je jogurt a kefír, přispívají k harmonickému trávení a vytváření příznivé mikroflóry v žaludku a střevech. Nastávající matky by měly rozhodně zahrnout do stravy různé nízkotučné typy sýrů a tvarohů, které obsahují hodně vápníku a fosforu. Během těhotenství nebo kojení musíte věnovat zvláštní pozornost správnému výběru mléčných výrobků, protože právě teď je jeho optimální složení a „spolehlivost“ tak důležité. Vynikajícím řešením jsou výrobky této kategorie, speciálně vytvořené pro kojeneckou výživu. „Dětské“ mléčné výrobky zpravidla obsahují prebiotika a probiotika, která podporují normální střevní mikroflóru a podporují pohodlné trávení, což je pro budoucí matku tak důležité.
 • Ryba je o něco méně „těžký“ produkt než maso, které se také lépe vstřebává. Nastávajícím matkám se doporučují nízkotučné odrůdy mořských ryb: treska obecná, šafránová treska, štikozubec, ledová rybka, pražma mořská, mořský vlk. Obsahuje minerály, bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny, které jsou nezbytné pro zdravý vývoj dítěte a správný průběh těhotenství. Na takové kyseliny jsou bohaté pouze mořské druhy ryb a s řekou by se mělo zacházet opatrně, protože může obsahovat parazity. Během těhotenství jsou surové ryby zakázány a odrůdy, jako je makrela velká, mečoun obecný, žralok a tuňák, by se měly konzumovat v omezeném množství. Ryby těchto odrůd mohou obsahovat methyl rtuť, která je nebezpečná pro nervový systém plodu, pokud se hromadí v matčině těle. Proto odborníci na výživu doporučují jíst tyto ryby nejvýše jednou týdně a přibližná hmotnost hotového steaku by měla být asi 150 g.
 • Dietní maso - králík, krůta, telecí maso - jsou užitečné během těhotenství, protože jsou bohaté na bílkoviny a současně s nízkým obsahem tuku. Králičí maso se nazývá nejnovějším trendem v moderním vaření a je považováno za optimální pro výživu ve stravě. Obsahuje mnoho vitamínů B6, B12, PP, železo, fosfor, mangan, draslík atd. Vynikajícím tradičním receptem je králík dušený v zakysané smetaně se sezónní zeleninou. Budoucí matky, které rádi jedí chutné jídlo, budou také určitě rády telecí maso vařené v pomalém hrnci s švestkami nebo marocké krůtí maso dušené směsí koření a pomerančového džusu.
 • Celozrnné a obilné výrobky, jako je divoká rýže, celozrnný chléb, ovesné vločky, naklíčená pšenice, otruby, pohanka, jsou mimořádně důležité pro trávení, protože obsahují hodně rostlinné vlákniny, komplexní uhlohydráty, jakož i vápník, železo, hořčík, fosfor a vitamíny. Skupina B. Krupice se může stát zajímavým vedlejším pokrmem a působit jako hlavní jídlo. Takže téměř každý z nich může být vařen vegetariánským pilafem: nejprve, dušenou zeleninu v olivovém oleji, a poté je naplňte promytými obilovinami a dušením, dokud se nevaří..
 • Pro nastávající matky je také užitečné máslo a máslo a zelenina. Máslo obsahuje vitaminy A, D, E a K. rozpustné v tucích. Vitamín A má regenerační vlastnosti, je důležitý pro vidění i pro růst plodu. Vitamin D reguluje procesy dělení buněk, podporuje vstřebávání vápníku a fosforu v těle (což je zvláště důležité během těhotenství) a podílí se na syntéze řady hormonů. Vitamin K ovlivňuje metabolismus a koagulaci krve. Avšak vzhledem k vysokému obsahu cholesterolu v másle není norma jeho použití vyšší než 15-30 g denně. Rostlinné oleje obsahují hodně mastných kyselin, vitamínů E, A, P. Vitamín E je nezbytně nutný během těhotenství a je předepsán v případě rizika potratu. Zvláštní pozornost věnujte nerafinovaným za studena lisovaným olejům: olivám, hroznovému osivu, dýně, kukuřici, slunečnici.

Voda a jiné kapaliny

Zvláštní pozornost věnujte tekutinám, které během těhotenství konzumujete: jejich množství a kvalita není pro vaše zdraví neméně důležitá než výživa.

Nejprve mluvíme samozřejmě o pitné vodě. Voda je nezbytná pro udržení správného metabolismu, vstřebávání stopových prvků a odstranění toxinů z těla. Kromě toho dostatečné množství opilé tekutiny pomáhá předcházet problému, kterému čelí téměř každá těhotná žena - zácpa.

V prvním trimestru je zapotřebí více tekutin, zejména pokud má budoucí matka toxikózu, což může být také způsobeno dehydratací. Mezi jeho příznaky patří silná suchost kůže obličeje, rukou, nohou a dokonce i rtů, zácpa, podrážděnost, časný nástup toxikózy. A v případě ranní nevolnosti a za běžných dnů byste si určitě měli udržovat vodní rovnováhu. Požadované množství tekutin stanoví lékař s přihlédnutím k vlastnostem průběhu těhotenství.

Když dítě již vyrostlo v bříšku, jeho tělo začne vylučovat metabolické produkty a orgány matky pracují s větší zátěží. V krvi těhotné ženy cirkuluje více krve, zvyšuje se její příliv do tkání, zvyšuje se jejich saturace vodou, což přispívá k intenzivnějšímu metabolismu a vylučování metabolických produktů.

Opuch, charakteristický pro všechny těhotné ženy v pozdějších stádiích, je ve skutečnosti procesem vytváření vodních rezerv v těle. Vzhledem k tomu, že během porodu je utraceno velké množství krve, se tělo obezřetně připravuje na doplnění tekutin po narození dítěte. Chcete-li se vyhnout nadměrné otoky, měli byste ve druhé polovině těhotenství jíst více zeleniny a ovoce, pít jogurt a kefír a pokusit se snížit používání soli, která vyvolává žízeň..

Pro nastávající matky, čerstvě vymačkané zeleninové a ovocné šťávy a smoothies (připravené doma) jsou velmi užitečné koktejly na bázi fermentovaných mléčných výrobků (lassi). Před použitím jakéhokoli bylinného čaje se poraďte se svým nadřízeným.

Sladké nápoje, šťávy, perlivá voda - vylučují použití těchto tekutin: vysoké dávky cukru obsažené v prvních dvou případech a minerály ve třetím jsou pravděpodobně na pozadí vyvážené stravy a příjmu dalších vitamínových komplexů zbytečné..

Základy zdravé výživy

Neexistuje žádný magický optimální vzorec pro zdravou stravu během těhotenství. Obecně platí, že obecné zásady správné výživy zůstávají stejné jako za běžných okolností - jíst více zeleniny a ovoce, celá zrna, libové maso a ryby a zdravé tuky. Nicméně některé živiny (živiny) ve stravě pro těhotné ženy si zaslouží zvláštní pozornost budoucí matky. Uvádíme je.

 • Kyselina listová brání vrozeným vadám.

Kyselina listová je vitamin B9, její příjem v prvních měsících těhotenství snižuje riziko vzniku defektů nervové trubice - orgánu, ze kterého se tvoří mozek embrya a mícha. Tento prvek může být získán s jídlem díky syntéze ve střevě, jakož i v syntetické formě jako ve vodě rozpustný vitamin nebo potravinový doplněk..

Kolik je potřeba: 0,4 mg denně 3 měsíce před těhotenstvím a během prvního trimestru.

Nejlepší přírodní zdroje: čočka, hovězí játra, tresčí játra, luštěniny, zelená listová zelenina, celá zrna.

 • Vápník posiluje kost.

Vy a vaše dítě potřebujete vápník pro silné a zdravé kosti a zuby. Tento prvek je také nezbytný pro normální fungování svalů a nervového systému, pro regulaci intracelulárních procesů..

Ve srovnání s běžnými podmínkami vzrůstá potřeba vápníku u ženy očekávající dítě o téměř 50%. V přírodě je uspořádáno, že pokud vaše tělo začne během těhotenství trpět nedostatkem vápníku, vezme ho z vašich kostí, což může ve vyšším věku přispět k rozvoji osteoporózy..

V druhé polovině těhotenství se stravitelnost vápníku zdvojnásobuje, což vám umožňuje nezvyšovat jeho spotřebu. Vezměte prosím na vědomí, že pro vstřebávání vápníku potřebujete vitamín D a vitamin K2, který se nachází například v tvarohu „Agusha“..

Kolik je potřeba: 1200 mg denně.

Nejlepší přírodní zdroje: mléčné výrobky, obiloviny, luštěniny, citrusové plody, tmavá listová zelenina a zelenina, ořechy.

 • Vitamin D posiluje kosti.

Vitamin D je nezbytný pro to, aby tělo absorbovalo vápník a fosfor. Spolu s vápníkem slouží jako vynikající prevence křivice u novorozenců..

Vitamin D je syntetizován subkutánně pod vlivem ultrafialového záření. Pokud žijete v oblasti s nízkým slunečním zářením a nespotřebujete dostatek vajec, mléčných výrobků a rybích výrobků, možná budete potřebovat další dávku chemicky syntetizovaného vitamínu D.

Kolik je potřeba: 10 - 15 mcg (nebo 400 - 600 IU) denně.

Nejlepší přírodní zdroje: mořské řasy a mastné odrůdy ryb, které se živí těmito řasami (losos), rybí olej, olej z tresčích jater, máslo, žloutek.

 • Železo zabraňuje anémii.

Lidské tělo používá železo k produkci hemoglobinu, bílkoviny v krevních buňkách, které dodávají kyslík do orgánových tkání. Železo také zvyšuje odolnost vůči stresu a nemocem a zabraňuje únavě, slabosti, podrážděnosti a depresím..

Během těhotenství se celkový objem krve ženy zvyšuje. Tělo se tak „přizpůsobí“ nové fyziologické situaci a také se spustí oběhový systém dítěte. Výsledkem je, že nastávající matka potřebuje tento minerál zdvojnásobit.

S nedostatkem železa může být těhotná žena unavená a náchylnější k infekcím. Kromě toho je nedostatek tohoto prvku pro plod nebezpečný: existuje zvýšené riziko předčasného porodu a nízké porodní hmotnosti.

Kolik je potřeba: 20 mg denně.

Nejlepší přírodní zdroje: játra, libové červené maso (zejména hovězí), drůbež, ryby, celá zrna, vejce, luštěniny, pohanka, granátové jablko, jablka, řepa, broskve, meruňky.

 • Jód zabraňuje malformacím.

Jód je nezbytný pro normální vývoj plodu. Adekvátní příjem během těhotenství je důležitý, aby se zabránilo hypotyreóze matek a novorozenců. Nedostatek jódu může mít negativní vliv na plod od 8. do 10. týdne těhotenství.

Kolik je potřeba: 150 - 200 mgk denně.

Nejlepší přírodní zdroje: jodizovaná sůl, mořské produkty.

 • Vitamin C zvyšuje obranyschopnost těla.

Vitamin C zlepšuje stravitelnost železa z rostlinných zdrojů, jako je pohanka. Jeden z těch prvků, které nelze syntetizovat a uložit do lidského těla. A to znamená, že musíte denně jíst potraviny bohaté na tento vitamín..

Kolik je potřeba: 50 - 70 mg denně.

Nejlepší přírodní zdroje: kiwi, pomeranč, trochu zeleniny (rajčata, paprika, zelí), bobule (zejména šípky), zelenina (zejména petržel, špenát).

Denně stačí jeden pomeranč nebo jeden zelený pepř. Je důležité si uvědomit, že při zahřívání se vitamín C v potravinách rozkládá, vezměte to v úvahu při vaření.

Některé funkce výživy v různých trimestrech

Při přemýšlení o stravě těhotné ženy je důležité si uvědomit, že jídlo, které používá, by mělo na jedné straně zajistit růst a vývoj plodu a na druhé straně potřeby samotné ženy, s přihlédnutím ke všem změnám v těle budoucí matky..

Objem a poměr biologicky a energeticky užitečných látek potřebných k uspokojení potřeb nastávající matky závisí na termínu. V první polovině těhotenství (zejména v prvním trimestru) se potřeby těla prakticky nemění.

K takovým změnám dochází v druhé polovině těhotenství. Je to způsobeno znatelným růstem plodu a placenty, jakož i změnami v činnosti gastrointestinálního traktu, jater a ledvin, které zajišťují cirkulaci a vylučování metabolických produktů matky i plodu..

V souladu s těmito vlastnostmi je v druhé polovině těhotenství důležité zvýšit obsah bílkovin, vápníku, železa, vlákniny, vitamínů a minerálů ve stravě a omezit příjem soli.

Hmotnost během těhotenství

Během prvních měsíců těhotenství byste si neměli všimnout přírůstku hmotnosti. Některé ženy mohou dokonce odhalit úbytek na váze způsobený onemocněními, která jsou v prvním trimestru poměrně běžná (podle některých zpráv v 70% případů) a ovlivňují stávající stravovací a nápojové návyky. Takzvaná ranní nevolnost může pokračovat v průběhu těhotenství, i když obvykle odezní nebo alespoň začne do konce prvního trimestru mizet.

Pokud se u vás objeví nevolnost, promluvte si se svým těhotným lékařem, protože vaše tělo může dehydratovat. Nezapomeňte, že spolu s tekutinou dochází také ke ztrátě vitamínů a minerálů, které vy i vaše dítě tolik potřebujete.

Jak dítě roste ve druhém a třetím trimestru, zvyšují se také nutriční potřeby těla budoucí matky. Nicméně, těhotenství není důvod k přejídání, "jíst pro dva", jak bylo obvyklé říkat dříve. Ve skutečnosti těhotné ženy potřebují pouze 200 až 300 kalorií denně, a to pouze v posledním trimestru. Lze je získat přídavkem 2 druhů ovoce, 2 hrstek bobule, sýrového sendviče nebo části houskových tvarohů.

Přírůstek hmotnosti v těhotenství

Pokud jste vstoupili do těhotenství se zdravou hmotností, pak je zvýšení o 10 až 13,6 kg považováno za normální a tato další hmota je v těle distribuována následovně:

 • plod, placenta, plodová voda - 5 kg;
 • objem cirkulující krve matky - 1 - 1,5 kg;
 • extracelulární tekutina - 1 - 1,5 kg;
 • děloha, mléčné žlázy - 1 - 1,5 kg;
 • tuková tkáň - 4 kg.

U žen s deficitem nebo nadbytkem tělesné hmotnosti před těhotenstvím se ukazatele budou mírně lišit a je přípustné zvýšení o 12 až 15,2 kg, respektive ze 7 na 9,1 kg..

Pokud se ukazatele hmotnosti dříve významně lišily od normy, raději se poraďte s dietou a požadovaným přírůstkem hmotnosti s odborníkem, který provádí těhotenství..

Doporučení by měla být poskytována s ohledem na věk, velikost těla (výška, hmotnost, index hmotnosti), úroveň fyzické aktivity, individuální charakteristiky metabolismu a některé další.

Ukazatel jako BMI (index tělesné hmotnosti) se obvykle používá jako indikátor podváhy nebo nadváhy. Vypočítá se takto:

BMI = hmotnost (kg) / výška (m) 2.

Doporučený přírůstek hmotnosti vypočítaný na základě BMI je co nejvíce personalizován, přičemž se bere v úvahu individuální charakteristika konkrétní ženy.

V průměru můžete za první trimestr získat 1 - 2 kg. Ve 2. - 3. trimestru se za standard považuje následující přírůstek hmotnosti:

 • při normální hmotnosti - 0,4 kg za týden;
 • podváha - 0,5 kg za týden;
 • nadváha - 0,3 kg týdně.

Nárůst hmotnosti o méně než 1 kg nebo o více než 3 kg za měsíc by měl být základem pro pečlivé studium okolností těhotenství porodníkem..

Co nemůžete pít a jíst, když jste těhotná

 • Nepasterizované mléko. Všechny mléčné výrobky a výrobky z kyselého mléka, které během těhotenství konzumujete, by měly být na obalu označeny „Pasterizováno“.
 • Měkké sýry. Můžete si vychutnat parmezán na pizzu, ale je lepší odmítnout měkké sýry vyrobené z nepasterizovaného mléka (brie, hermelín, feta, modrý sýr). Bakterie, které obsahují, mohou mít nepříznivý vliv na váš současný stav..
 • Syrové a nepražené maso. Může obsahovat patogenní bakterie. To také zahrnuje všechny uzené výrobky. Necháme-li stranou otázku, zda jsou v zásadě užitečné, zaměříme se na skutečnost, že bakterie Listeria, která může žít v syrovém masu, stále existuje, i když jsou tyto produkty ve vaší lednici. Stávají se relativně bezpečnými pouze tehdy, jsou-li konzumovány ihned po vaření při vysokých teplotách..
 • Syrové, sušené ryby, mořské plody a pokrmy z nich (sushi atd.). Pokud jste fanouškem sushi, ústřice, mušlí nebo lehce nasoleného lososa, musíte na tyto léky zapomenout po dobu těhotenství a kojení. Těhotné ženy mohou používat pouze pečlivě zpracované a vařené ryby a mořské plody při vysokých teplotách.
 • Syrová vejce a jídla z nich (před tepelným zpracováním), například syrové těsto. Pokud hnětete těsto s vejci, vzdejte se zvyku jeho ochutnávky. Riziko je dokonce malé množství syrového těsta: stejná bakterie Salmonella je velmi nebezpečná pro jakýkoli zdravý organismus, nemluvě o vaší zvláštní situaci. Ve stejné kategorii jsou domácí majonéza a další salátové dresinky (Caesar atd.). A nezapomeňte na sladká jídla: pěna, magnát, magnát, pusinka, tiramisu atd..
 • Výhonky a klíčící zrna. Vyhněte se jakémukoli: patogeny se do nich mohou dostat v rané fázi růstu a před jídlem je nebude možné omýt vodou..
 • Ryby s rtutí. Tuňák, mečoun, makrela, žralok mohou obsahovat vysoké dávky rtuti. Za bezpečné se považuje nejvýše 300 g týdně mořských plodů nebo ryb obsahujících minimální dávky rtuti: sumec, losos, treska, konzervovaný tuňák.
 • Čerstvě vymačkané šťávy. Šťávy vymačkané v restauraci a na dalších veřejných místech mohou také obsahovat patogenní bakterie - salmonely a E. coli. Surové nepasterizované lahvové šťávy, které lze vidět v chladničkách supermarketů, spadají do stejné kategorie..
 • Špinavé ovoce a zelenina. Toxoplasma bakterie nebezpečné pro vás a vaše dítě může žít na nich.
 • Kofein. Mnoho matek se zajímá o otázku, zda je možné během těhotenství pít kávu. Nedávné studie ukazují, že malé množství kofeinu je bezpečné pro těhotné ženy. Otázkou však zůstává, zda vysoké dávky této látky mohou vést k riziku potratu, jak se nedávno domnívalo. Vzhledem k tomu, že v této oblasti probíhá výzkum, je v současné době povoleno konzumovat nejvýše 200 mg kofeinu denně - jedná se o jeden šálek kávy. Nezapomeňte, že se tento prvek vyskytuje také v koole, čaji, čokoládě a energetických nápojích..
 • Alkohol. Téma alkoholu během těhotenství zůstává relevantní. Jste si dobře vědomi, že zneužívání lihovin vede k závažným malformacím plodu. Ne každý však ví, že i malé dávky mohou být nebezpečné. Během těhotenství stále není stanoveno bezpečné množství alkoholu. Proto je nejlepší opustit všechna „silná jídla“ po celou dobu očekávání dítěte a kojení.

Období očekávání dítěte je doba, kdy se vyplatí věnovat zvláštní pozornost vašemu zdraví a potřebám těla. A přestože se možná budete muset vzdát některých svých stravovacích návyků, zacházejte s tím radostí - protože nejen přispíváte na zdraví dítěte, určete správný směr jeho vývoje v následujících 40 týdnech, ale s největší pravděpodobností položíte základ udržet tělo v pořádku i po porodu.

Články O Neplodnosti