Hlavní Zdraví

7 pravidel, která je třeba dodržovat během těhotenství

Je jasné, že když žena otěhotní, snaží se vést zdravý životní styl, jíst vyváženou stravu a saturovat svou stravu vitamíny a minerály. Každý z nás ví, že těhotné ženy potřebují pozitivní emoce, pozornost, čerstvý vzduch, chůzi, podporu a porozumění atd. Ale příbuzní a přátelé začínají aktivně sprchovat budoucí mámu různými instrukcemi: nedělej to, nejez to. Jaké jsou zákazy během těhotenství??

Co nemůžete jíst těhotné

Těhotné menu: co by to mělo být

Co těhotné ženy by neměly jíst a pít - jaká jídla a nápoje jsou preferovány pro nastávající matky? Ve skutečnosti neexistují prakticky žádná přísná omezení pro těhotné ženy. Můžete jíst všechno, ale v mírném nebo minimálním množství některé potraviny. Začněme s tím, že nejíte těhotná nebo ji alespoň nezneužíváte az jakých konkrétních důvodů. Nezapomeneme také na možné důsledky nedodržení omezení..

Seznam, který nemůžete jíst a pít těhotná

1. Játra. Vedlejší produkt je nejen velmi mastný, to znamená, že z této pochoutky může nastávající matka jen zkazit, takže obsahuje také velkou koncentraci vitamínu A, která teratogenním způsobem ovlivňuje plod. Těhotné ženy proto nemohou jíst játra, zejména v prvním trimestru těhotenství, kdy se orgány dítěte právě formují, a budoucí matka sama má jakékoli projevy toxikózy, které mohou být kvůli použití jater zhoršeny..
Nejedná se však o produkt, který by těhotné ženy neměly jíst. Později, ve druhém a třetím trimestru, mohou být játra někdy konzumována, pokud to tělo dobře snáší..

2. Klobásy. Existují dva důvody, proč by těhotné ženy neměly jíst párky, párky a párky. Mnozí mají dostatek pozornosti, aby si mohli pečlivě přečíst malý potisk na obalu produktu a zjistit jeho složení, aby mohli změnit názor na jídlo. To není z čistého masa vysoké kvality. A v nejlepším případě vepřový tuk s hovězím masem, velkoryse ochucený solí, barvivy a příchutěmi, aby byl chutnější. Tělo nebude těžit z takového „masa“. A sůl, se kterou je klobása plněná, je pro nastávající matku škodlivá. Protože v důsledku přebytku soli u ženy se v těle zadržuje tekutina. Navenek se to projevuje edémem. A krevní tlak stoupá, a to je již nebezpečné. Nechte klobásu na svátky, na saláty.

3. Sladkosti. Neměla by je jíst těhotná žena, protože čokoláda, marmeláda, sušenky a podobné pochoutky jsou rychle stravitelné uhlohydráty. Všechny tyto výrobky mají velmi vysoký obsah kalorií, ale nasycují tělo a uvolňují hlad po velmi krátkou dobu. Díky tomu žena znovu a znovu jedí sladkosti. Mimochodem, totéž platí o medu s vyšší kalorickou hodnotou. Samozřejmě je to užitečné, ale v množství doslova půl lžičky. Naše ženy milují med v sladkostech, například v baklavě. A během těhotenství přibývají na váze velmi rychle kvůli své vášni pro sladkosti. Mezitím jsou všechny tyto kalorie uloženy na těle matky a nenarozují nepatrný přínos pro nenarozené dítě. Pro těhotnou ženu je však obtížnější chodit, dochází k tachykardii, dušnosti, bolesti zad a dolní části zad. A po porodu s extra libry je velmi obtížné se rozloučit.

4. Solená rajčata, okurky atd. To vše je zdrojem soli, o nebezpečích konzumace ve velkém množství, které jsme již napsali.

5. Alkohol. Adekvátní lékaři vždy říkají, že byste těhotným ženám neměli pít alkohol kdykoli a v jakémkoli množství. Jen málo nastávajících matek slyšelo o FAS - fetálním alkoholovém syndromu u plodu. Vyskytuje se ve většině případů se současným přijetím velkého množství alkoholu. U dítěte mohou nastat nejen vývojové vady v důsledku takového osvobození matek, ale také zpoždění mentálního vývoje a typické projevy na obličeji, jako je genetický syndrom. A není možné vyléčit FAS, pouze zabránit tomu, aby během těhotenství nedošlo k pití alkoholu.

Mezitím je užívání malých dávek alkoholu matkou také potenciálně nebezpečné pro plod. To může vyvolat předčasné narození, placentární narušení, nízkou inteligenci u dítěte.

6. Čaj a káva. Mnoho žen považuje tyto nápoje za nepřijatelné kvůli kofeinu, který obsahují. Ale ve skutečnosti není všechno tak děsivé. Hladina kofeinu obsažená ve dvou šálcích kávy je pro nastávající matku naprosto bezpečná. Ale ve 4 šálcích kávy - to je již potenciálně nebezpečné. Těhotné ženy by neměly mít tolik kávy.

Pokud žena pravidelně bere tak velký objem kofeinu, může se u dítěte objevit retardace intrauterinního růstu. Takové děti se rodí slabé a lehké. Ale předčasný porod a potrat nevyvolávají kofein.

Kofein se také vyskytuje ve velkém množství v čaji, ale čaj nemá téměř žádný účinek na tělo, nemá osvěžující účinek, protože se z tohoto nápoje téměř neabsorbuje..

Ostatní potraviny, jako je čokoláda, obsahují málo kofeinu. Ale v některých lécích je jich mnoho. Například Citramon obsahuje vysokou koncentraci kofeinu v léčbě bolesti hlavy. Nastávající matky by to neměly vzít.

7. Sladké nápoje sycené oxidem uhličitým. Mají vysoký obsah kalorií a nulovou užitečnost. Mnoho konzervačních látek, příchutí a barev ve složení. Pokud chcete ovocné příchutě, pijte přírodní šťávu.

8. Narzan s vysokou slaností. Mnozí z nás považují minerální vodu za prospěšnou pro naše těla. Je tomu tak, ale pouze pokud je správně vybráno a spotřebováno. Narzané se liší nejen svou chutí, ale také svým složením. Některé z nich obsahují hodně minerálů, solí, a proto by se měly konzumovat v minimálním množství a pouze ze zdravotních důvodů, obvykle v sanatoriích. Teplota narzanu také hraje roli pro jeho stravitelnost..
Stejně jako nápoj je lepší používat vodu s malou slaností. Ne více než 3 gramy na litr (uvedeno na etiketě). Taková voda a pálení žáhy pomůže.
Například slané narzany, například „Essentuki 17“, mohou vyvolat zvýšení krevního tlaku a otoky.

9. Ryby. Těhotné menu by mělo obsahovat minimální množství ryb. Obzvláště velké, mořské. Faktem je, že mořská voda obsahuje rtuť. A čím větší je ryba, tím starší, tím více se hromadí tento kov, který je zdraví škodlivý. Proto s mořskými rybami musíte být opatrní u žen, které plánují dítě, které je již těhotné, a kojení. Je lepší dávat přednost malým rybám. Krevety, losos a lehký tuňák jsou preferovány z mořských produktů. Vyhněte se potřebě žraločího masa a rybího meče. Můžete jíst nejvýše 170 gramů mořských ryb týdně. Hmotnost uvedená čerstvě, bez vaření ryb.

10. Neprošel dostatečným tepelným zpracováním drůbeže, masa skotu, vajec. Mohou obsahovat nebezpečné parazity a patogenní bakterie - salmonely. Střevní infekce jsou pro nastávající matky velmi nebezpečné. Mají toxický účinek na plod, vedou k dehydrataci těla matky, úbytku hmotnosti, kvůli kterému nenarozené dítě trpí.
Vejce by se neměla konzumovat syrová a před vařením je nutné je důkladně omýt, protože na skořápce se nachází salmonella. Musíte vařit tolik, že žloutek bude hustý. To je tvrdě vařené. Je třeba se vyhnout omáčkám, do nichž se přidávají surové žloutky nebo při nedostatečném tepelném zpracování, například holandské.
Hovězí maso by se mělo vařit při teplotě nejméně 70 stupňů, drůbež - nejméně 80 stupňů.

11. Měkké sýry, sýr feta. Je třeba se jim vyhnout, protože mohou být infikováni nebezpečným mikroorganismem - listerií. Příznaky listeriózy jsou nauzea, zvracení, průjem. Infekce může způsobit poškození plodu a potrat.

Toto je indikativní seznam toho, co by těhotné ženy neměly jíst a pít. Je to pravděpodobně neúplné. Většina potravin však nemusí být zcela vyloučena z potravy. Například citrusové plody. Nečekané matky by je neměly odnášet, aby se zabránilo alergickým reakcím. Mírná spotřeba je však povolena.

Doporučené těhotné menu a rady lékaře

Strava nastávající matky by měla být různorodá - to je hlavní požadavek. Zdraví dítěte bude skutečně záviset na kvalitě výživy, na tom, jak je kompletní, obsahuje všechny potřebné vitamíny a minerály. Samozřejmě existují komplexní doplňky stravy pro potraviny, ale je lepší získat vitaminy v jejich přirozené formě. A ve formě tablet by měla být užívána kyselina listová, jodid draselný. V případě potřeby železo a vápník. Pamatujte, že nedostatek kyseliny listové vyvolává malformace plodu. Nedostatek vápníku k poškození zubů matky a porušení formace kostry u dítěte. Nedostatek jódu vede k mentální retardaci dítěte. Nedostatek železa - anémie u dítěte po narození, zpoždění v jeho duševním a fyzickém vývoji.

Vegetariáni, kteří nekonzumují maso ani mléčné výrobky, potřebují další příjem vitamínu D v množství 400 400 IU / den, vitamín B-12 v množství 2 mcg / den. Navíc musíte určitě sledovat kalorický obsah vaší stravy. Nemělo by to být nízkokalorické.

Mimochodem, jaký kalorický příjem by měla mít budoucí matka. Existují různé názory. Nejběžnější je, že je přibližně o 200 kcal vyšší než u těhotné ženy. Ve skutečnosti to vše záleží na počáteční hmotnosti, zda existuje nadbytek nebo nedostatek. Kromě toho by žena měla mít během vícenásobného těhotenství něco víc, než je obvyklé. Průměrný přírůstek hmotnosti u ženy s normálním indexem tělesné hmotnosti během těhotenství je 10–12 kg.

A to jsou výrobky, které musí být ve stravě.

1. Kefír, fermentované pečené mléko, bifidoc, mléko. V tomto případě by měl být zvláštní důraz kladen na mléčné výrobky. Ne každý dospělý je schopen dobře vstřebávat mléko. Pro mnohé to vyvolává zvýšenou tvorbu plynů a průjem. A ještě častěji je tento vedlejší účinek pozorován u nastávajících matek.

Kefir působí na trávicí systém jemněji. A musí být přítomna ve stravě ženy také jako profylaktika proti zácpě. Za tímto účelem je vhodné pít nejčerstvější kyselé mléčné nápoje, přičemž v tomto případě obsahují maximální počet bakterií, které normalizují střevní mikroflóru. Je vhodné konzumovat asi 500-600 gramů mléka a kyselých mléčných nápojů denně.

V mléce si můžete vařit vlastní ovesnou kaši - ovesné vločky, proso, rýži atd..

2. Tvaroh a sýr. Nejedná se pouze o vynikající produkty pro prevenci nedostatku vápníku spolu s mléčnými výrobky, ale také o zdroje živočišných bílkovin. Doporučuje se používat tvaroh s obsahem tuku 4 - 9%. Dostatek 400 gramů týdně. Sýry jsou nutně tvrdé. Až 100 gramů týdně.

3. Máslo. Nemělo by to být opuštěno. Velmi dobře přidejte máslo z obilovin, například z pohanky. Povoleno je až 100–150 gramů másla za týden.

4. Maso. Mělo by se jednat o odrůdy s nízkým obsahem tuku. Hovězí nebo drůbež. Ale nezapomeňte pečlivě vařit. Přednostně se vaří nebo peče. Maso není jen neocenitelným zdrojem bílkovin, ale také železa, které v těle nejchudších matek chybí. Je vhodné mít ve vaší každodenní stravě maso. Asi 150 gramů.

5. Obiloviny. Cereálie můžete vařit vařením na pánvi, v mikrovlnné troubě nebo si koupit cereálie, které jsou dostatečné k naplnění vodou nebo mlékem. Tento velký nehraje role. Přinese však hmatatelné výhody. Obiloviny obsahují mnoho užitečných látek pro tělo. Mají nízkokalorický obsah, a proto nepovedou k rychlému nárůstu hmotnosti. A obrovské množství vlákniny, které obiloviny obsahují, vás ušetří před zácpou.

6. Zelenina. Může se jíst syrový, ve formě salátů ochucených olivovým nebo rostlinným olejem. Doporučuje se při 400 gramech denně.

7. Ovoce. Stačí asi 300 gramů denně. Je vhodné se neopírat o citrusové plody. Pijte ovocné šťávy s mírou, protože obsahují hodně cukru, ale neobsahují vlákninu.

Zde je ukázkový seznam toho, co těhotné ženy mohou jíst a co není povoleno v raných stadiích těhotenství a v pozdějších. Nastávající matka by měla jíst frakčně - často až 5-6krát denně, ale postupně. To pomůže vyhnout se těžkým záchvatům pálení žáhy. Ale po dlouhou dobu nedojde k flákání a celkové zdraví bude lepší, pokud v žaludku nebude dostatek jídla okamžitě.

Pokud jde o tekutinu, její nastávající matka musí spotřebovat alespoň 1,5 litru denně. Navíc i ti, kteří mají otoky.

Těhotenství. Příznaky a průběh těhotenství. Tělo těhotné ženy

Kalkulačka těhotenství vám pomůže určit gestační věk a datum narození. “

Těhotenství je fyziologický proces, při kterém se v lůně ženy vyvíjí nové lidské tělo, které je výsledkem oplodnění.

Těhotenství u žen v průměru trvá 280 dní (40 týdnů, což odpovídá 9 kalendářním měsícům nebo 10 lunárním měsícům). Těhotenství je také rozděleno do 3 trimestrů po 3 kalendářních měsících v každém.

Příznaky raného těhotenství

V raných stadiích těhotenství je diagnóza stanovena na základě pochybných a pravděpodobných příznaků..

Pochybnými příznaky těhotenství jsou různé druhy subjektivních pocitů, jakož i objektivně určené změny v těle, mimo vnitřní genitální orgány: chuťové rozmary, změny čichových vjemů, lehká únava, ospalost, pigmentace kůže na obličeji, podél bílé linie břicha, bradavek a paranasálních kruhů.

Pravděpodobné příznaky těhotenství jsou objektivní příznaky pohlavních orgánů, mléčných žláz a při formulaci biologických reakcí na těhotenství. Patří sem: zastavení menstruace u žen v plodném věku, zvýšení mléčných žláz a výskyt kolostra, když se vytlačí z bradavek, cyanóza sliznice vagíny a děložního čípku, změna tvaru a konzistence dělohy, zvětšení její velikosti.

Můžete si předem ověřit přítomnost těhotenství doma pomocí expresního testu na obsah hormonu chorionického gonadotropinu v moči ženy (test se provádí od prvního dne odkladu další menstruace).

Potvrďte, že těhotenství umožňuje ultrazvuk (ultrazvuk).

Změny v těle těhotné ženy

V těle ženy během těhotenství dochází k četným a komplexním změnám. Tyto fyziologické změny vytvářejí podmínky pro nitroděložní vývoj plodu, připravují ženské tělo na narození a kojení novorozence. Menstruace ustane, zvětšení objemu mléčných žláz, bradavky ztmavnou.

Mnoho těhotných žen má nevolnost v prvním trimestru, někdy zvracení - tyto příznaky se nazývají časná toxikóza těhotných žen. Často existují slabost, ospalost, pálení žáhy, slinění, změna chuti, časté močení. Tyto poruchy jsou charakteristické pro zdravé a normální těhotenství..

Obzvláště velké změny se vyskytují v genitáliích žen. Děloha se zvyšuje s každým týdnem těhotenství, zvyšuje se krevní zásobení vnitřních a vnějších pohlavních orgánů. Tkáně bobtnají, získávají elasticitu, což přispívá k jejich lepšímu napínání během porodu. V mléčných žlázách se zvyšuje počet a objem žlázových laloků, zvyšuje se jejich zásobování krví, stávají se napjatými, z bradavek se vylučuje kolostrum. Počet gonadotropních hormonů, jakož i estrogenů a progesteronu, je produkován nejprve corpus luteum (dočasná žláza vytvořená na místě folikulu, ze kterého vyrostlo zralé vajíčko) a poté placentou. Hormony vylučované corpus luteum (progesteron a v menší míře estrogeny) přispívají k vytváření podmínek pro správný vývoj těhotenství. Korpus luteum prochází obráceným vývojem po čtvrtém měsíci v souvislosti s tvorbou hormonální funkce placenty.

Pro těhotenství je nutné se zaregistrovat na prenatální klinice (3–4 týdny po zpoždění menstruace), kde lékař zkoumá a zkoumá vnější a vnitřní genitální orgány, a pokud je to nutné, jsou předepsána další vyšetření.

Genitální orgány během těhotenství

Děloha. Během těhotenství se mění velikost, tvar, poloha, konzistence a reaktivita (excitabilita) dělohy. Děloha se během těhotenství postupně zvyšuje. Ke zvýšení dělohy dochází hlavně v důsledku hypertrofie svalových vláken dělohy; současně dochází k množení svalových vláken, růstu nově vytvořených svalových prvků retikulárně-vláknitého a argyrofilního „rámu“ dělohy.

Děloha není jen fetální nádoba, která chrání plod před nepříznivými vnějšími vlivy, ale také orgán metabolismu, který plodu poskytuje enzymy, komplexní sloučeniny nezbytné pro plastické procesy rychle se vyvíjejícího plodu..

Vagína během těhotenství prodlužuje, rozšiřuje, záhyby sliznice jsou ostřejší. Vnější genitálie během těhotenství se uvolní.

Životní styl těhotné ženy, rutina, výživa a hygiena

Vyvíjející se plod dostává od matky všechny potřebné živiny. Blaho plodu závisí zcela na zdraví matky, jejích pracovních podmínkách, klidu, stravě, stavu nervového a endokrinního systému..

Těhotné ženy jsou osvobozeny od nočních směn, tvrdé fyzické práce, práce spojené s vibracemi na těle nebo nepříznivých účinků na chemii těla. látky. Během těhotenství je třeba se vyvarovat náhlých pohybů, vzpírání a významné únavě. Těhotná žena musí spát nejméně 8 hodin denně. Před spaním se doporučuje procházka..

Těhotná žena musí být pečlivě chráněna před infekčními chorobami, které představují zvláštní nebezpečí pro tělo těhotné ženy a plod.

Během těhotenství je nutné pečlivě sledovat čistotu pokožky. Čistá pokožka pomáhá eliminovat metabolické produkty, které jsou pro organismus škodlivé.

Během těhotenství se doporučuje umýt ve sprše, aby nedošlo k přehřátí těla. Zdravá těhotná doporučená vzduchová a sluneční lázeň.

Těhotné dvakrát denně by mělo umýt vnější genitálie teplou vodou a mýdlem. Douching během těhotenství by měl být předepsán s velkou péčí..

Během těhotenství byste měli pečlivě sledovat stav ústní dutiny a provést potřebnou hygienu.

Mléčné žlázy by se měly denně mýt teplou vodou a mýdlem a otřít ručníkem. Tyto metody zabraňují praskání bradavek a mastitidě. Pokud jsou bradavky ploché nebo zasunuté, pak je masírujte..

Těhotné oblečení by mělo být pohodlné a volné: nenoste napínací pásy, těsné podprsenky atd. V druhé polovině těhotenství se doporučuje nosit obvaz, který by měl podporovat žaludek, ale nemačkat.

Těhotná by měla nosit boty na podpatku.

Výživa těhotenství

Správná výživa během těhotenství je zásadní pro udržení zdraví ženy a normální vývoj plodu.

V první polovině těhotenství není nutná speciální strava. Jídlo by mělo být rozmanité a chutné. Výživa ve druhé polovině těhotenství by měla zohledňovat fyziologické vlastnosti těla. Množství proteinu je 100 až 120 g za den. Z potravin obsahujících vysoce kvalitní bílkoviny je třeba doporučit kefír, jogurt, mléko, tvaroh, vejce, sýr, libové maso (100–120 g denně), ryby (150–250 g denně). Množství uhlohydrátů - asi 500 g denně, s těhotnou ženou s nadváhou - 300 g. Doporučené ovoce, bobule, zelenina a chléb (zdroj vlákniny a vitamínů B).

Tuky se doporučují 100 - 110 g denně, hlavně ve formě másla, zakysané smetany a rostlinných olejů.

Množství kapaliny je omezeno na 1 - 1,2 litru. Množství soli je omezené, zejména v druhé polovině těhotenství (až 8-5 g denně).

Během těhotenství se zvyšuje potřeba vitamínů. Dobrým zdrojem vitaminu A jsou játra a ledviny zvířat, mléko, vejce, máslo, mrkev, rybí olej a špenát. Vitamin B1 je bohatý na pivovarské kvasnice, játra, ledviny, cereálie a luštěniny. Denní dávka vitaminu B1 je 10-20 mg. Denní požadavek na vitamin B2 (riboflavin) je 2 mg. Vitamin PP je bohatý na kvasinky, maso, játra, pšeničná zrna; denní potřeba tohoto vitamínu je 15 mg. Je zapotřebí vitamín C denně 1,0 - 1,5 g. V zimě a na jaře se doporučuje, aby těhotným ženám byly předepsány hotové přípravky vitamínu C (dražé, tablety) nebo kyselina askorbová. Vitamin C se nachází v zelenině, bobulovinách, ovoci. Vitamin E se nachází v zárodečné části pšenice a kukuřice, vajec, jater, sójového oleje. Vitamín D bohatý na rybí olej, játra, kaviár, máslo.

Těhotným ženám se doporučují čtyři jídla denně: první snídaně by měla obsahovat 25–30% stravy, druhá snídaně - 10–15%, oběd - 40–45%, večeře - 15–20%.

Cvičení během těhotenství

Tělesná výchova během těhotenství zlepšuje celkový stav ženy, má příznivý účinek na autonomní nervový systém, pomáhá snižovat účinky těhotenské toxikózy, zkracuje dobu trvání porodu a příznivější období po porodu. Její zvláštní úkoly: posilování břišních svalů; zlepšení pracovní činnosti během porodu; prevence ochabování břicha a prolaps vnitřních orgánů; posílení a zvýšení pružnosti svalů pánevního dna pro prevenci prolapsu a prolapsu vnitřních pohlavních orgánů; Posílení celé svaloviny těla, zejména zadních svalů, na které při chůzi padá největší zatížení v důsledku posunu těžiště během těhotenství; zvýšená pohyblivost kloubů pánve a páteře; trénink dechových dovedností během porodu, zlepšení funkce vnějšího dýchání, aby se zlepšily oxidační procesy těla nezbytné pro vývoj plodu.

Cvičení je indikováno pro všechny ženy s normálním těhotenstvím a také pro těhotné ženy s onemocněním kardiovaskulárního systému ve fázi kompenzace.

Kontraindikace pro gymnastiku a sport během těhotenství:

1) všechna akutní stadia onemocnění kardiovaskulárního systému s oběhovými poruchami, tromboflebitidou, tuberkulózou (komplikovanou pleuritou, hemoptýzou), onemocněním ledvin a močového měchýře (nefritida, nefrosa, pyelocystitida);

2) výrazná toxikóza těhotenství (nezvratné zvracení, nefropatie, preeklampsie, eklampsie);

3) krvácení z dělohy;

4) obvyklý potrat.

Během těhotenství jsou tyto typy tělesných cvičení zakázány, pokud dochází k ostrému otřesu těla (skoky, skoky), ostré zatáčky a silová cvičení. Je přísně zakázáno účastnit se sportovních soutěží kvůli silnému fyzickému a nervovému napětí.

Kromě tělesných cvičení se během celého těhotenství doporučuje zahrnout procházky v jakémkoli ročním období až na 2 hodiny se zastávkami na odpočinek v obecném režimu dne. Ve druhé polovině těhotenství se zkracuje vzdálenost chůze a zvyšuje se doba strávená ve vzduchu, v zimě by měla být alespoň 1,5 hodiny a v létě je mnohem delší.

Zvláštní studie zjistily, že cvičení během těhotenství zlepšuje průběh porodu, snižuje pravděpodobnost ruptury perineu a dalších komplikací.

Komplikace těhotenství

Komplikace těhotenství mohou nastat s vývojovými abnormalitami a patologickými stavy reprodukčního systému, s extra genitálními chorobami, poruchami plodu, placentou, fetálními membránami a vztahem matky a plodu..

Infekční choroby u těhotných žen mohou být obtížnější. Infekce vajíčka nebo plodu může mít za následek smrt vajíčka, potrat, předčasný porod, mrtvé narození, nemoc novorozence.

Chřipka je nebezpečná pro těhotné i pro plod. Zároveň se výrazně zvyšuje hrozba spontánního potratu a předčasného porodu, mrtvě narozeného dítěte. Prevence chřipky během těhotenství je nejdůležitějším úkolem lékaře jakékoli specializace.

Z nemocí kardiovaskulárního systému jsou srdeční vady nejdůležitější během těhotenství, které jsou na prvním místě mezi příčinami úmrtnosti matek na mimoděložní nemoci. Při vyšetřování těhotné ženy trpící srdečními chorobami je nutné stanovit formu defektu, stav myokardu, stupeň selhání oběhu. Těhotné ženy s identifikovanými srdečními vadami by měly být pod dohledem lékaře a porodníka, je nutná konzultace s revmatologem. Těhotná žena s podezřením na srdeční vadu by měla být vyšetřena ve specializované nemocnici. Teprve po komplexním vyšetření je možné vyřešit otázku možnosti dokončení těhotenství. Včasná detekce srdečních chorob u těhotné ženy, důkladná léčba opakovanou hospitalizací během těhotenství, řádná péče o porod a poporodní období může dramaticky snížit úmrtnost těhotných žen se srdečními vadami.

Anémie u těhotných žen je pozorována velmi často (až 30%). V 70-95% případů se jedná o hypochromní anémii s nedostatkem železa, jiné formy jsou mnohem méně časté.

Cystitida během těhotenství je pozorována poměrně často. Predispozičním faktorem je tlak na močový měchýř současné části plodu atd. Příčinnými původci nemoci jsou ve většině případů E. coli, stafylokok a další mikroby. Do močového měchýře vstupují častěji z močové trubice: navíc může být infekce zavedena do močového měchýře hematogenními a lymfogenními cestami..

Jade a pyelonefritida se může objevit během těhotenství v důsledku různých infekčních chorob a otravy. Akutní nefritida často vede k spontánnímu potratu.

Těhotná toxikóza (gestóza) je patologický stav, který se vyskytuje v souvislosti s těhotenstvím a po jeho ukončení je postupně zcela eliminován. Toxikóza se může objevit jak v časném, tak v pozdním těhotenství. Mezi nejčastější formy časné toxikózy těhotných žen patří: zvracení, slinění, dermatóza a později - těhotná kapka, nefropatie těhotných žen, preeklampsie a eklampsie.

Těžká gestóza komplikuje průběh těhotenství a ohrožuje zdraví matky a dítěte. Prevence preeklampsie zahrnuje sledování a vyšetření ženy na prenatální klinice, počínaje počátkem těhotenství. Po těžké pozdní gestóze je další těhotenství po dobu dvou let nežádoucí.

Sexuální život během těhotenství

Sexuální život v těhotenství má své vlastní vlastnosti. V prvních 2 - 3 měsících se doporučuje jej omezit, protože sexuální vzrušení a zvýšený průtok krve do pohlavních orgánů může vyvolat potrat. To je zvláště důležité pro ženy, které již mají smutnou zkušenost se spontánním potratem nebo s hrozbou potratu. Sexuální blízkost by měla být rovněž vyloučena v těch dnech, ve kterých by za normálních podmínek došlo k menstruaci nebo v nichž bylo přerušeno první těhotenství. Doporučuje se zastavit sexuální život 2 až 2,5 měsíce před porodem kvůli riziku infekce v genitáliích žen a možnosti předčasného propuštění plodové vody.

Při přípravě článku byly použity materiály Velké lékařské encyklopedie

15 tipů, které slyší téměř každá těhotná žena (A pouze 5 z nich stojí za poslech)

Kluci, vložili jsme naši duši do Bright Side. Děkuji za,
že objevíte tuto krásu. Díky za inspiraci a husí kůži..
Připojte se k nám na Facebooku a VK

Snad ani jedna osoba na světě nedostává tolik tipů jako těhotná žena. Jeden musí jen prohlásit své zajímavé postavení, protože jste doslova obklopeni příbuznými, přáteli, kolegy a někdy dokonce i sousedy při přistání. Každý se chce podělit o své zkušenosti, sdělit jim „jak to bylo“ s nimi, co je „správné“ a co je „nepřijatelné“, kolik jíst, co pít, proč vás trápí pálení žáhy a jak často by se dítě mělo pohybovat v žaludku. Tolik informací, které lze zcela zmást.

My v Bright Side jsme se rozhodli oddělit zrna od plev a zjistit, které tipy se vyplatí sledovat a které z nich je lepší předávat ušima, aby nedošlo k neuróze.

1. „Těhotenství není nemoc, takže žijeme tak, jak jsme žili“

 • Musíte změnit svůj životní styl, zejména v posledním trimestru.

Provedení těhotenství na gauči, pocit jako křehká křišťálová váza, je špatný nápad. Ale život v obvyklém režimu po dobu 9 měsíců, načtení jako obvykle, není v žádném případě tou nejlepší volbou. U těhotných žen postupují metabolické procesy v těle jinak, unavují se rychleji, potřebují více času na odpočinek a spánek, a to je normální.

Na konci těhotenství se celkové množství krve v ženském těle zvýší asi o 45%. Zatížení ledvin, plic a gastrointestinálního traktu roste, proto je nutná revize výživy a změna obvyklého způsobu života. Odmítněte se dívat na film na procházku na čerstvém vzduchu a delegujte některé své domácí práce na své blízké: prospěje vám i vašemu dítěti.

2. „Během těhotenství nemůžete hodně jíst, nebo bude dítě velké a bude těžké porodit.“

 • Není to pravda, ale přejídání je škodlivé z jiných důvodů..

Váha, kterou žena získá v průběhu těhotenství, nesouvisí s rychlostí vývoje dítěte a nárůstem jeho hmotnosti. Analýza 44 studií zahrnujících více než 7 tisíc žen ukázala, že ti, kteří během těhotenství dodržovali určitou stravu, získali v průměru o 3,84 kg méně než ženy, které se na nic neomezovaly.

To vše neovlivnilo hmotnost jejich dětí při narození, ale co je velmi důležité, absence přejídání snížila riziko preeklampsie (komplikovaný stupeň toxikózy, ke kterému dochází během těhotenství). Proto bude správné rozhodnutí vyvážená zdravá strava (žádné límce a dorty na noc).

3. "Žádné lety v letadle, je to velmi škodlivé a nebezpečné!"

 • Mýtus je 95%. Vše záleží na tom, jak těhotenství pokračuje a na jeho trvání..

Letecké společnosti skutečně neumožňují ženám létat v posledních měsících těhotenství. Hlavním důvodem je to, že dodávky na palubě nepřinesou cestujícím, posádce ani matce moc radosti. Ano, a nedostatek porodníka v letadle zvyšuje rizika.

V roce 2002 zveřejnili porodníci a gynekologové ve Spojených státech doporučení pro těhotné ženy, které se rozhodly pro leteckou dopravu. Těhotné ženy s vysokým krevním tlakem, diabetes mellitus nebo zvýšeným rizikem předčasného porodu jsou povinny před létáním konzultovat lékaře..

Královská vysoká škola porodníků a gynekologů Velké Británie doporučuje pravidelně letět s letadlem a pít hodně vody během letu, aby se snížilo riziko hluboké žilní trombózy. Stojí za povšimnutí, že žena sama cestuje nejsnadněji a nejpohodlněji ve 2. trimestru těhotenství.

4. "Žádná káva, jinak tam dítě nebude moci usnout"

 • Šálek kávy neubližuje denně.

Podle oficiálního prohlášení Evropské asociace pro bezpečnost potravin (EFSA) je 200 mg kofeinu denní dávka, kterou si těhotná žena může dovolit, aniž by jí ublížila. Šálek kávy obsahuje mezi 70 a 90 mg kofeinu, takže tento nápoj v žádném případě není zakázaným výrobkem..

Je důležité si uvědomit, že kofein je přítomen v čaji (30–50 mg) a v cole (40 mg v 355 ml) a v hořké čokoládě (od 20 do 70 mg na 100 g, v závislosti na typu). Proto si během dne můžete dovolit šálek čaje, latte a trochu čokolády - a co je nejdůležitější, neměli byste překročit bezpečnou dávku 200 mg.

5. "Pokud se dítě velmi aktivně pohybuje, porodte fidget"

 • Skutečnost, ale hypoxie, by také měla být vyloučena..

Doktorka Jane DiPietro provedla studii o vztahu mezi intrauterinní aktivitou dítěte a chováním dítěte po narození a do 2 let. Ukázalo se, že pohybem plodu v děloze je skutečně možné předvídat, jak aktivní bude dítě, když se narodí, a dokonce předpovídat, během kterých období bude stejně energický a klidný..

Pokud se však pohyby dítěte v břiše dramaticky změnily (staly se velmi časté nebo naopak příliš vzácné), je lepší navštívit lékaře a ujistit se, že dítě netrpí hypoxií - nedostatkem kyslíku. Lékaři nazývají normou fetálních pohybů během těhotenství více než 10 pohybů za 12 hodin.

6. „Pálení žáhy mučení? To vše proto, že vlasy dítěte rostou. “

 • Mýtus, ačkoli někteří učenci považují tyto jevy za vzájemně propojené..

Pálení žáhy je častým těhotenským příznakem způsobeným kyselým refluxem. Z vědeckého hlediska to nemá nic společného s vlasy nenarozeného dítěte. Dítě rychle roste a komprimuje vnitřní orgány matky. Výsledkem je, že kyselina ze žaludku je v dolním jícnu a dráždí jeho sliznici.

Je zajímavé, že v britské studii z roku 2006 bylo zjištěno spojení mezi stížnostmi na pálení žáhy během těhotenství a množstvím vlasů po narození. Ale stojí za zmínku, že mnoho žen trápených pálením žáhy porodí plešatá miminka. Tento vztah se proto jeví jako spíše kontroverzní..

7. "Našli jste tunu dělohy?" Lehněte si pro zachování! “

 • V Anglii, Americe a západní Evropě neexistuje diagnóza děložního tonusu a děložní hypertonicity..

Pokud v 1. trimestru uslyšíte diagnózu děložního tónu, zeptejte se svého lékaře na stav děložního čípku. Důvody vzrušení mohou být zkrácení děložního hrdla (méně než 3 cm) a otevřené otevření. Pokud je vše pevně uzavřené a má normální délku, stačí si jen odpočinout a přehodnotit svůj rytmus života.

Normální jsou vzácné kontrakce dělohy (Braxton-Hicksovy kontrakce) ve 2. a 3. trimestru. Připravují nejen svaly dělohy k porodu, ale také přispívají ke zlepšení přísunu krve do placenty. Úzkost může způsobit výskyt kontrakcí častěji 4-5krát za hodinu. Normální stav děložního čípku a frekvence kontrakcí až 8krát denně nevyžadují léčbu. Nebojte se zkontrolovat přesnost pochybných předpisů lékaře u jiného specialisty..

8. „Muž nechápe, jak se v tuto chvíli cítíte“

 • Mýtus. Někteří muži se také cítí „těhotná“.

Nejen ženy trpí hormonálními změnami. Otcové také někdy mají těžké časy. Během těhotenství ženy hladina testosteronu u jejího partnera klesá a hladiny prolaktinu se zvyšují. Vědci věří, že tento proces pomůže člověku v budoucnosti lépe se vypořádat s jeho rolí otce.

Stává se dokonce, že muž má fyzickou kondici podobnou tomu, jaké zažívá budoucí matka. Může například trpět ranní nevolností a výkyvy nálad. Tento podivný jev se nazývá Kuwadův syndrom nebo symptomatické těhotenství partnera a dosud nebyl studován. Po porodu zmizí všechny příznaky pomyslného těhotenství.

9. Během těhotenství byste neměli být očkováni proti chřipce.

 • Mýtus opakovaně vyvrací vědecký výzkum na toto téma.

Existuje názor, že očkování ženy během těhotenství je spojeno s možností rozvoje autismu u dítěte, ale moderní studie prokázaly, že tomu tak není. Při ženských konzultacích je nepravděpodobné, že vám lékař nabídne očkování proti hepatitidě B, tetanu nebo záškrtu, a ještě více proti chřipce. Riziko pro zdraví matky a nenarozeného dítěte se však zvyšuje, pokud má chřipka těhotná žena.

Očkování ve 2. a 3. trimestru těhotenství se doporučuje pro ženy, ale lze použít pouze vakcíny s inaktivním mrtvým virem. Všechny vakcíny musí být schváleny Mezinárodní asociací klinických farmakologů a farmaceutů. To znamená, že bylo provedeno mnoho testů prokazujících jejich bezpečnost pro ženu a plod..

10. „Porod je velmi bolestivý!“

 • U každé ženy tento proces probíhá jinak..

Během porodu se uvolňují léky proti bolesti - endorfiny, takže žena nemá bolesti. Bolest při porodu je proto vždy přesně to, co žena vydrží.

Existují také různé metody analgezie: správné dýchání, držení těla, relaxační techniky, akupresura, lékařská anestézie a mnoho dalšího, což ženě umožňuje kontrolovat bolest během porodu. Můžete porodit bez toho všeho, ale jak bolestné to dopadne, záleží na chování ženy a profesionalitě lékařů.

11. „Poskytování partnerství? Co jsi! Váš manžel nebude chtít po tom, co uvidí, žádný sex! “

 • Vědecké studie dokazují pravý opak: narození partnera přináší pár ještě blíž.

Taková reakce „hrůzy při porodu“ může způsobit pouze hlubokou neurotiku. Je důležité, aby se muž a žena sami rozhodli, zda chtějí porodit společně nebo ne. Pokud je budoucí papež tlačen tímto aktem povinnosti, smíšený se strachem, pak by opravdu neměl jít se ženou do porodnice.

Muži, kteří se účastnili narození partnera, často říkají, že neviděli nic špatného. Většinou sledovali své milované, chráněné prostěradlem, drželi se za ruce, dávali jim masáž, morálně je podporovali a v nejdůležitějších okamžicích je mohli lékaři požádat, aby vyšli do chodby.

12. „Prsa jsou z kojení ochablá“

 • Mýtus, kromě případů, kdy jste matka s mnoha dětmi..

Mnoho žen odmítá kojit, protože se obávají, že to negativně ovlivní tvar a elasticitu jejich mléčných žláz. A marně. Kojení nevede k dlouhodobým změnám pružnosti a nepřispívá k jeho opomenutí..

Vážnějším nebezpečím je kouření, nezdravá strava, změny související s věkem a velké množství těhotenství, a proto se hrudník často dramaticky mění svou velikost. Za zmínku stojí genetický faktor, který do značné míry určuje přítomnost strií po porodu a stav prsu po kojení. Pokud jde o 1. nebo 2. těhotenství a žena vede zdravý životní styl, nedojde k žádné katastrofě.

13. Jaká další poporodní deprese? Všichni rodí a nic “

 • Hodně záleží na ženě a jejím okolí..

Poporodní deprese není mýtus ani hororový příběh pro nastávající matky. Podle studie 14 až 23% těhotných žen trpí depresí i během těhotenství a až 25% po porodu. Z tohoto důvodu potřebuje žena po narození dítěte podporu blízkých a normální odpočinek. Perfekcionistické matky, které se chtějí zdokonalovat a ovládat naprosto všechno, také spadají do rizikové kategorie..

Důležitá je také informační příprava mladé matky. Pokud je připravena na to, aby se její život změnil, pokud chápe, proč může dítě křičet a jak na ni reagovat, může deprese takovou ženu obejít. Někteří vědci spojují poporodní depresi s anémií s nedostatkem železa, a proto se ženám doporučuje, aby v případě potřeby po konzultaci s lékařem užívaly léky obsahující železo..

14. Trpíte bolestí během menstruace? Rody, a všechno bude v pořádku! “

 • Pravda, ale jen polovina.

Vědci z Tchaj-wanu více než 8 let pozorovali více než 3,5 tisíc žen. Během tohoto období, někteří porodili, a v mnoha menstruačních bolestech významně oslabila po porodu. Ale vůbec ne. Mezi těmi, kteří podstoupili císařský řez, 51% matek nadále trpělo těmito bolestmi a mezi těmi, které porodily obvyklým způsobem, 35% žen zažilo předchozí bolesti..

Dalším důležitým faktorem bylo trvání těhotenství. 77% matek, jejichž děti se narodily předčasně, pociťovalo bolest během menstruace. Studie využívající screeningovou techniku ​​pro celý genom v roce 2016 také ukázala, že genetický faktor může být příčinou menstruační bolesti..

15. "Během kojení se nemůžete chránit"

 • Mnoho mýtů se stalo mylným mýtem.

Kojení opravdu potlačuje ovulaci, ale po 9. týdnu nelze laktaci nazvat účinným antikoncepčním prostředkem. Po narození dítěte může mít každá žena vlastní období pro začátek menstruace: někdo je nemá po celou dobu krmení a někdo se objevuje již ve 2-5 měsících. Navíc, 2 týdny před jejich počátkem, již existuje možnost otěhotnět a žena to ani netuší.

A jaké absurdní rady adresované těhotným ženám jste slyšeli?

Články O Neplodnosti