Hlavní Testy

Vysoká teplota u dospělého: jak bezpečně snížit teplotu a co by se nemělo dělat

Ať už je to obecná horečka nebo lokální hypertermie, tento stav naznačuje infekci nebo zánětlivý proces, který leukocyty v současné době aktivně bojují.

Ale bez ohledu na to, jak přirozená je vysoká teplota, způsobuje člověku značné obtíže, zbavuje je jeho pracovní kapacity a dokonce způsobuje fyzické trápení. Navíc, v některých situacích, vysoké teploty (nad 40-40,5 ° C) mohou být život ohrožující, takže každý člověk musí vědět, jak snížit teplo.

Co udělat pro snížení tepla

V lékařské praxi není obvyklé snižovat horečku pod 38-38,5 ° C (v závislosti na individuální pohodě), protože až do této teploty se tělo dokáže s infekcí vyrovnat samo. Ale s vyššími čísly už bude potřebovat vaši pomoc.

Silný nápoj

První a hlavní pravidlo při teplotě je hodně pít. Čím více tekutin pijete, tím častější a objemnější močení se vyskytuje, což znamená, že toxiny se uvolňují rychleji. Kromě toho, během tepla, pacient aktivně potí a ztrácí vlhkost z těla, a dehydratace by neměla být povolena.

Rubdowns a obklady

Chcete-li snížit teplotu, otřete tělo ručníkem namočeným ve studené vodě (můžete přidat ocet), nebo ho aplikujte jako obklad na nejvíce „zóny přenosu tepla“: čelo, spodní část krku a krku, podpaží, zápěstí, dlaně a chodidla. Jakmile se komprese zahřeje, musí se změnit. Nezapomeňte neustále doplňovat vodní rovnováhu v těle..

Každá horečka je známkou nemoci.

Odstranění toxinů můžete také urychlit pomocí diaforických lidových prostředků: čaj s lipovými listy nebo malinami. Mějte na paměti, že „čaje s malinovou příchutí“ zakoupené v běžném obchodě s potravinami nemají takový hojivý účinek..

Vitamín C

Je známo, že vitamín C zvyšuje imunitu, která je, jako nikdy předtím, vhodná k léčbě akutních respiračních virových infekcí. Je-li horečka způsobena nachlazením, přidejte do stravy citrusové plody, černý rybíz, maliny, rakytníku, třešně, šípky.

Čistící klystýr

Pro fanoušky této formy léčby lze doporučit klystýr s heřmánkovým vývarem. Postup je samozřejmě amatér, ale rychle a zaručeně odstraňuje velké množství toxinů.

Antipyretika

Moderní medicína odmítá aspirin a analgin jako antipyretikum a doporučuje různé přípravky ibuprofenu. Můžete také použít rozpustné antisymptomatické prášky, ale pamatujte: zmírnění symptomů není léčbou nemoci.!

Co nelze dělat při vysoké teplotě

 • Nezabalujte se do 20 přikrývek! Skutečnost, že se během horečky musíte potit důkladně, je pravdou, ale když se zabalíte do teplého „kokona“, nedovolíte, aby teplo vyšlo ven a ohřeje vaše tělo ještě více.
 • Nedávejte hořčičné omítky! Důvod je stejný, plus pokud jej přehážete, můžete si vypálit.
 • Pod zákazem jsou také teplé obklady, horké lázně, parní místnosti atd..
 • Vyvarujte se produktů krevního oběhu, jako je káva a alkohol.
 • Není třeba zahřívat a zvlhčovat vzduch v místnosti. To přispívá k rychlejšímu růstu bakterií a může pouze zhoršovat stav. Je lepší ventilovat místnost pravidelně, ale vyhýbejte se průvanu.

Je důležité pochopit, že jakékoli zvýšení teploty je známkou nemoci, se kterou tělo v současné době bojuje se všemi svými silami. Pokud tedy nejde o horečku ze zjevné SARS, nezapomeňte se poradit s terapeutem.

Pokud v textu najdete chybu, vyberte ji pomocí myši a stiskněte Ctrl + Enter

Co lze a co nelze udělat při vysoké tělesné teplotě?

U léků není možné snížit teplotu na 38 stupňů, ale aby se zmírnilo utrpení, je nutné: snížit teplotu v místnosti na 21–24 stupňů, navlhčit vzduch, vytvořit komprimaci pro pacienta, otřít pacienta roztokem octa vodou, navlhčit pod podpaží a navlhčit pod koleny, dokud se voda neodpaří. Když se teplota sníží, nemůžete se silně oblékat, narušuje to přenos tepla v těle. Nemůžete se schovat v teplé dece. Pokud pacient nechce jíst, nemusíte je nutit, protože tělo je zaneprázdněno bojem proti infekci, nikoli trávením potravy. Pokud je teplota nad 38 stupňů, musíte pít léky.

Při vysokých teplotách můžete brát pouze antipyretika a sledovat klid v posteli. Všechno ostatní je v rozumných opatřeních: lehké jídlo, teplý nápoj.

Omezení jsou však mnohem větší. Při vysokých teplotách je zakázáno sportovat, navštívit lázeňský dům, saunu nebo se vykoupat, jít na masáž, používat takové přípravky k ošetření nachlazení, jako jsou hořčičné omítky, pepřová omítka nebo sklenice. Je třeba se vyvarovat jakékoli činnosti, která vyžaduje zvýšenou pozornost - práce s mechanismy, řízení auta. Lékařské zákroky jsou zakázány - operace, extrakce zubů, očkování atd..

Každá osoba trpí horečkou úplně jiným způsobem..

Někdo při teplotě 37,5 nemůže chodit a někdo ve věku 38,5 je připraven sedět v práci.

Při zvýšených teplotách byste se v žádném případě neměli umývat, to znamená, osprchovat se, vykoupat se a ještě víc jít do koupelny. Je zakázáno pít alkohol a provádět jakékoli fyzické cvičení, hrát si sport.

Nedoporučuje se také snižovat teplotu pod 38,5. Předpokládá se, že na takovou úroveň teploty tělo samostatně bojuje s viry.

To nejlepší, co dělat při vysokých teplotách, je zůstat v posteli. Jakýkoli lékař řekne, že při vysoké teplotě musíte pít co nejvíce tekutin, i když není touha. A pravidelně větrejte místnost a odstraňujte z ní nemocného po dobu 10-15 minut.

Co je možné a co nelze udělat při vysoké teplotě u dítěte (7 zlatých pravidel)

Co je možné a co nelze udělat při vysoké teplotě u dítěte (7 zlatých pravidel)

Je teplo dobré??
Nepochybně! Horečka je reakce na infekci, ochranný mechanismus, který pomáhá tělu bojovat s viry, a když se tělesná teplota zvyšuje, vytvářejí se ochranné faktory..

1. Jak a kdy snížit teplotu dítěte

Srazte, pokud je nad 39
Vaším úkolem je snížit T na 38,9 C v zadku (38,5 C axilla).
• Ke snížení T použijte paracetamol (acetaminofen), ibuprofen. Nikdy nepoužívejte aspirin, zvláště pokud má vaše dítě plané neštovice.
• svlékněte dítě (nezabalte ho!). Nezapomeňte na chladný, čerstvý vzduch v místnosti.
• ke snížení T můžete použít také chladné koupele (teplota vody odpovídá normální tělesné teplotě).
• Nepoužívejte alkoholové utěrky, zvláště u malých dětí. Pamatujte, že alkohol je pro dítě jed.

2. Proč Paracetomol a Ibuprofen vždy nepomáhají?

Skutečností je, že všechny léky v pediatrické praxi se počítají na základě hmotnosti konkrétního dítěte.
Měly by být užívány léky, které správně vypočítávají dávku podle hmotnosti konkrétního dítěte, pomocí speciálních odměrných stříkaček
Výrobci, zejména levný paracetamol, z nějakého důvodu podceňují dávku a zaměření na doporučení - „od 6 měsíců do 3 let“ je stejně nepřiměřené, protože jedna dávka drogy nemůže být vhodná pro dítě o hmotnosti od 8 do 18 kg.

3. Jak brát antipyretika? (Vypočítáme dávku léku)

Paracetamol (Panadol, Efferalgan, Cefecon D) jednorázová dávka léčiva - 15 mg / kg.
To znamená, že pro dítě o hmotnosti 10 kg bude jednorázová dávka 10 kg x 15 = 150 mg.
Pro dítě o hmotnosti 15 kg - 15 x 15 = 225 mg.
Tato dávka může být v případě potřeby podána až čtyřikrát denně.

Ibuprofen (nurofen, ibufen)
Jedna dávka léčiva je 10 mg / kg.
To znamená, že dítě o hmotnosti 8 kg potřebuje 80 mg a hmotnost 20 kg - 200 mg.
Lék může být podáván maximálně 3krát denně.

Léky snižují teplotu za hodinu a půl, asi o 1-1,5 stupně, neměli byste očekávat pokles teploty na „normální“ 36,6.

4. Jaké léky nedávají dítěti

Analgin (metamizol sodný). Použití léku v civilizovaném světě není schváleno kvůli vysoké toxicitě, inhibičnímu účinku na hematopoézu..
V Rusku se široce používá, zejména v nouzových podmínkách, jako součást „lytické směsi“. Jednorázové podání léčiva je možné za podmínek, kdy nejsou dostupná jiná, bezpečnější léčiva. Ale nepřetržité používání analginu při každém zvýšení teploty je naprosto nepřijatelné.

Aspirin (kyselina acetylsalicylová) - užívání léku u dětí do 12 let s virovými infekcemi je zakázáno kvůli možnému rozvoji toxické encefalopatie s poškozením jater - Reyeův syndrom.

Nimesulid (Nise, Nimulide) - před několika lety to bylo široce inzerováno jako antipyretika u dětí kvůli mezerám v zákoně. Teplota se výrazně snižuje. Vyrábí se pouze v Indii. V civilizovaném světě je používání v dětství zakázáno kvůli možnosti vzniku závažného poškození jater (toxická hepatitida). V současné době farmaceutická komise užívání této drogy u dětí do 12 let v Rusku zakazuje.

- Naneste chladné předměty na „teplotní“ tělo dítěte - to vyvolá křeče krevních cév v kůži. A pokud dojde ke snížení teploty kůže, pak se naopak zvýší teplota vnitřních orgánů, což představuje mimořádné nebezpečí.
- Nemůžete ho otřít alkoholem nebo octem, protože tyto látky vstupují do těla dítěte kůží, což znamená, že je možné otravu.

6. Co dělat s „bílou horečkou“?

Je teplo dobré??
Nepochybně! Horečka je reakce na infekci, ochranný mechanismus, který pomáhá tělu bojovat s viry, a když se tělesná teplota zvyšuje, vytvářejí se ochranné faktory..
Pokud je pokožka vašeho dítěte navzdory vysoké teplotě růžová a vlhká na dotek, můžete být relativně klidní - rovnováha mezi výrobou tepla a přenosem tepla není narušena. Pokud je však při vysoké teplotě kůže bledá, ruce a chodidla jsou chladné a dítě chladí, jedná se o „bílou zimnici“, při které dochází ke křečím krevních cév. Příčinou může být poškození centrálního nervového systému, nedostatek tekutin, snížený tlak a další příčiny..
S bílou horečkou:
1) Pokuste se podat půl tablety Nosh-py a intenzivně si rukou otřete studené končetiny dítěte. Mějte na paměti, že antipyretika nezačnou působit v plné síle, dokud nezmizí vazospazmus. Nezapomeňte zavolat sanitku - vstříknou „lytickou směs“!

2) Vyjměte jakékoli metody fyzického chlazení - stírání, balení do chladných listů atd.! Vaše dítě již má křeče z kožních cév.

7. Jakou formu medicíny zvolit?

Při výběru formy léčiva (tekutý lék, sirup, žvýkací tablety, čípky) je třeba mít na paměti, že léky v roztoku nebo sirupu působí po 20-30 minutách, ve svíčkách - po 30-45 minutách, ale jejich účinek je delší. Svíčky lze použít v situaci, kdy dítě při užívání tekutiny zvrací, nebo odmítá pít lék. Svíčky se nejlépe používají po pohybu střev, obvykle se podávají v noci.

Přidám trochu od sebe. Za poslední tři měsíce jsem 3krát zažil vysokou horečku (!). Proto nevím slovy, co funguje a co ne. Pokaždé zavolal také sanitku - každý lékař hovoří svým vlastním způsobem, ale už pochopil, co je správné.

1. Byla situace, kdy Alice měla teplotu 39,5. Ibuprofen nepomohl, položila čípek efferalgan (paracetamol). Zavolala sanitku, ale bála se počkat, až dorazí. Tak jsem šel do koupelny a dal mi zadek a nohy pod malou vodu při pokojové teplotě. Pomohlo to po 5 minutách, teplota začala klesat a po půl hodině, když dorazila sanitka, už to bylo 37,5. Svíčka samozřejmě pomohla, ale jen s tím by teplota tolik neklesla. To může pomoci, pokud má dítě teplé ruce a nohy. Pokud potřebujete podat studené no-shpu) 4 tablety (v závislosti na věku).

2. Voda, alkohol a ocet. Já sám tyto metody ani nechci vyzkoušet. Ale když jsme kvůli vysoké spotřebě paliva šli do nemocnice a nepomohli jsme ani injekci analginum, otřeli jsme Alisu vodou s alkoholem 10: 1 (10 polévkových lžic vody na 1 lžičku alkoholu) a pak jsme zabalili prostěradlo. Po 10 minutách začala teplota klesat. Jak mi vysvětlili, bylo by to možné jen s trochou vody.

3. Pomůže také očistit klystýr studenou vodou..

4. Účinky antipyretik také posilují čípky vibrokolů. Oni sami nejsou antipyretičtí.

5. Také jedli kliky - teplé nohy musí svlékat dítě co nejvíce, zejména bříško.

6. Začal jsem snižovat teplotu na 38,3 stupně. Nemocnice také doporučila neočekávat větší nárůst..

Obecně by bylo lepší, kdybyste nemuseli čelit těmto situacím.

Co lze a co nelze udělat při vysoké teplotě u dítěte

Se zvýšením tělesné teploty vzniká interferon, který pomáhá tělu v boji proti virům. Výhody tepla tedy samozřejmě jsou. Hlavní věc je vědět, kdy je sestřelit a jak to udělat správně..

1. Jak a kdy snížit teplotu dítěte?

Teplota by měla být snížena, pokud dosáhne 38,5 stupně. Dítěti by měl být podáván paracetamol nebo ibuprofen. V žádném případě nepoužívejte aspirin (zejména s planými neštovicemi). Teplotu můžete snížit chladnou lázní (teplota vody by se měla rovnat normální tělesné teplotě). Zapomeňte na alkohol a ocet. Jsou absorbovány do krve kůží a mohou způsobit otravu. Mimochodem, nezapomeňte na pravidla pro měření tělesné teploty.

2. Proč paracetamol a ibuprofen někdy selhávají?

Dávka léku pro děti se vypočítá podle hmotnosti konkrétního dítěte. V levných přípravcích paracetamolu často píšou: „od 6 měsíců do 3 let.“ Nepoužívejte toto doporučení - účinek léku bude, pokud bude brána v úvahu pouze hmotnost dítěte.

3. Jak vypočítat dávku antipyretika?

Paracetamol („Panadol“, „Efferalgan“, „Cefecon D“): jedna dávka léčiva je 15 mg / kg. To znamená, že pro dítě o hmotnosti 10 kg bude jednorázová dávka 10 kg x 15 = 150 mg. Pro dítě o hmotnosti 15 kg - 15 x 15 = 225 mg. Taková dávka může být v případě potřeby podána až čtyřikrát denně.

Ibuprofen (Nurofen, Ibufen): jednorázová dávka léčiva - 10 mg / kg. To znamená, že dítě o hmotnosti 8 kg potřebuje 80 mg a hmotnost 20 kg - 200 mg. Lék by neměl být podáván více než třikrát denně.

Antipyretikum sníží teplotu během 1-1,5 hodiny pouze o 1-1,5 stupně. Nečekejte, že se odrazí.

4. Jaké léky nedávají dítěti?

Analgin (metamizol sodný). V celém civilizovaném světě je považován za toxický a ovlivňuje tvorbu krve. V naší zemi se často používá jako součást „trojice“ (lytická směs) s pohotovostní péčí. Ve skutečnosti je však taková injekce pomoc pouze v případě nouze, pokud nejsou k dispozici bezpečnější léky. Nikdy nepoužívejte analginum s každou horečkou..

Aspirin (kyselina acetylsalicylová) - tento lék nelze použít k virovým infekcím u dětí do 12 let, protože se může rozvinout toxická encefalopatie s poškozením jater (Reye syndrom)..

Nimesulid (Nise, Nimulide, Nimesil) - použití v dětství (do 12 let) je nepřijatelné kvůli riziku toxické hepatitidy.

5. Co nelze udělat?

• Naneste na dítě studené obklady nebo studené předměty. To může způsobit křeče krevních cév v kůži. A pokud se pokožka ochladí, teplota vnitřních orgánů bude stále vysoká.

• Tření dítěte octem nebo alkoholem je přísně zakázáno: přes kůži tyto látky vstupují do těla dítěte a způsobují otravu. Nedělejte časté chyby při teplotě dítěte.

6. Co dělat s „bílou horečkou“?

„Bílá horečka“ je stav, při kterém dochází k vazospasmu. Při vysoké teplotě je pokožka dítěte bledá (mramorová), nohy a ruce jsou chladné, dítě má zimnici. Vaše akce:

• podejte polovinu tablety No-Shpy a opatrně si rukou otřete studené ruce a nohy dítěte (pokud to nepomůže, nezapomeňte zavolat sanitku);

• v žádném případě neochlazujte dítě (žádné tření se studeným, zabalení do chladných prostěradel) - s „bílou horečkou“, takže jsou nádoby spasmodické.

7. Jakou formu medicíny zvolit?

• Antipyretika v sirupu nebo v roztoku začne působit za 20-30 minut.

• Čípky - po 30–45 minutách (používají se, pokud dítě zvrací nebo odmítá pít léky). Tato forma léčiva se používá po pohybu střev a obvykle se podává před spaním..

Jak snížit teplotu u dítěte nebo dospělého

5 jednoduchých kroků, které jistě budou fungovat.

Jen si vzpomeňte: teplota je nejčastěji požehnáním. Pokud je zvýšená, znamená to, že tělo bojuje s infekcí, která ji napadla. A nezasahujte do něj v této správné věci. Někdy se však boj stává příliš aktivním.

Pokud je teplota vyšší. Zásady předepisování antipyretiky dětem jsou 38,5 ° C nebo nižší, ale cítíte se dobře, měla by být sražena..

Jak snížit teplotu

Zde je obecně přijímaný Feverův algoritmus: První pomoc ke snížení teploty.

1. Lehněte si

Během pohybu tělesná teplota stoupá. Nechte se tedy odpočívat a sedět v posteli..

2. Pruhujte nahý nebo noste lehký, prodyšný oděv.

Tělo by se mělo potit a pot by se měl aktivně odpařovat z povrchu kůže: je to tento proces, který zajišťuje účinné přirozené chlazení.

Pokud máte zimnici, zakryjte se lehkou a opět dýchací přikrývkou.

3. Pijte více

Při horečce se tělo aktivně potí. Na jedné straně je to dobré, protože se pot ochladí. Na druhou stranu je to špatné: tělo ztrácí vlhkost. A čím méně vlhkosti, tím horší je termoregulace. Kromě toho dehydratace ovlivňuje obecně zdraví, které během nemoci určitě nepotřebujete.

Chcete-li zabránit nebezpečné ztrátě vlhkosti, zkuste pít co nejvíce - vodu, čaj, ovocnou šťávu, ovocné nápoje... A sledujte své zdraví: sucho v ústech, suché rty, vzácné močení, tmavá moč - to vše jsou známky dehydratace, při které voda by měla být tlačena.

Pokud je obtížné nalít tekutinu do sklenic, vypijte rehydron (postupujte podle pokynů) nebo izotonický sportovní nápoj (taková tekutina obsahuje elektrolyty důležité pro metabolismus a fungování nervového systému, které se ztratí při intenzivním pocení).

4. Vezměte volně prodejné léky proti bolesti.

Nejlepší ze všeho - na bázi paracetamolu. Ibuprofen je také přijatelný, má však kontraindikace. Nemělo by se tedy užívat dětem mladším 6 měsíců. Kromě toho se může zhoršit, pokud je teplota způsobena onemocněním, jako jsou nesteroidní protizánětlivé užívání nesteroidních planých neštovic a riziko závažných komplikací kůže a měkkých tkání u pacientů s varicellou nebo zosterovou chorobou..

Pokud neexistují kontraindikace a paracetamol nepracoval (teplota po hodině a půl po jeho užití se nesnížila), můžete navíc užívat látku na bázi ibuprofenu..

5. Položte studenou obklad na čelo nebo otřete tělo mokrou houbou

Dostatek půl hodiny takových procedur s chladicí vodou tak, aby tělesná teplota výrazně poklesla Srovnání houby studené vody a acetaminofenu při kontrole horečky mezi dětmi navštěvujícími terciární nemocnici v jižní Nigérii. Pravda, pak se vrátí horečka.

Chcete-li tomu zabránit, vezměte paracetamol nebo ibuprofen a dokud nebudou fungovat, snižte teplotu pomocí obkladů a ubrousků.

Jak snížit teplotu

Níže uvedené metody jsou bohužel běžné. Ale z toho se nestávají méně škodlivými. Tady je to, co první pomoc nemůže: Horečka stejně.

 • Podávejte aspirin dětem mladším 14 let. Tento lék může způsobit Reyeův syndrom, což je nebezpečná komplikace spojená s otoky jater a mozku (Reyeův syndrom)..
 • Třete tělo studenou vodou s octem nebo alkoholem. Obzvláště pokud jde o dítě. Během odpařování vstupuje alkohol do dýchacích cest a navíc se vstřebává kůží - to vše může způsobit otravu alkoholem. Pokud jde o ocet, existuje riziko popálení kůže.
 • Ponořte hořící osobu do studené lázně bez konzultace s lékařem. Prudký pokles teploty může způsobit vazospasmus, který se zhorší, ale nezlepší.

Když potřebujete naléhavě vyhledat pomoc

Okamžité léčení horečky u dětí, zavolání sanitky nebo alespoň konzultace s terapeutem (telefonicky nebo jinými dostupnými prostředky), pokud:

 • Teplota stoupla nad 40 ° C a nemůžete ji snížit.
 • Horečka doprovázená opakovaným zvracením nebo průjmem.
 • Známky dehydratace jsou zřejmé.
 • Při vysoké teplotě nedochází k potu.
 • Teplo provázené silnou bolestí hlavy a / nebo zmatkem.
 • Teplo je doprovázeno vyrážkou nebo modřinami jakéhokoli druhu.
 • Bylo pozorováno dýchání.
 • Krk je znecitlivělý, je těžké naklonit hlavu.
 • Objevily se křeče.

Vysoká teplota: její příčiny a způsoby snižování

Při vysoké tělesné teplotě signalizuje lidské tělo určité zdravotní problémy. Indikátory překročení normálních hodnot by neměly být ignorovány, protože to může naznačovat postup nebezpečných chorob, které vyžadují okamžitou lékařskou pomoc. U zdravého člověka se v závislosti na jeho činnosti a charakteristikách prostředí bude složitý ukazatel tepelného stavu pohybovat mezi 36-36,9. Když teploměr přesáhne značku s číslem "37", nejčastěji to znamená nástup zánětlivé patogeneze v těle. Může být spuštěna různými patogeny, jako jsou respirační infekce a viry..

Mělo by být zřejmé, že zvýšení tělesné teploty z normálu je příznakem nemoci, to je příznakem. Proto, pro normalizaci tepelného stavu, je důležité diagnostikovat příčinu a nasměrovat veškeré úsilí v boji proti hlavnímu vinníkovi špatného zdraví, a nikoli s příznakem samotným. Mnoho lidí udělá velkou chybu, když i při mírném žáru začnou intenzivně užívat antipyretické tablety. Ale právě v okamžiku zvýšené tělesné teploty dochází ke zvýšené produkci interferonů, které přispívají k neutralizaci infekčního patogenu..

Naléhavá intervence s drogami je nutná v případech, kdy se tento příznak vyskytuje ve složité formě, konkrétně:

 • značka na teploměru překročila divizi „39“;
 • křeče a hrozná bolest hlavy;
 • potíže s dýcháním nebo bušení srdce;
 • člověk začal „otáčet“ hlavu, došlo ke ztrátě vědomí;
 • pacient je velmi nemocný, zvrací mnohokrát.

Při jakékoli neobvyklé tělesné teplotě musíte zavolat místního lékaře a v kritických situacích okamžitě zavolat sanitku. Pokud po dlouhou dobu osoba pravidelně pozoruje častou nestabilitu termoregulace, která je doprovázena nepochopitelným nárůstem teploty, může to znamenat chronický zánět určitého orgánu nebo závažné problémy imunitního systému. Vysoká teplota může být alarmujícím klinickým příznakem mnoha závažných patologií, proto je v každém případě nesmírně důležité podrobit se v nemocnici co nejdříve kvalifikovanému vyšetření, místo aby se samoléčilo neznámé onemocnění..

Pravidla pro měření tělesné teploty

 1. Pro stanovení teplotního indikátoru lidského těla musí být teploměr umístěn do podpaží a mírně přitlačit loket ke straně trupu. Nezapomeňte před měřením protřepat teploměr tak, aby sloupec rtuti klesl pod dělení "35".
 2. Trvání měření je 6-8 minut. Pokud má osoba silnou horečku, sloupec teploměru ukáže vysoký výsledek během prvních 3 minut. Pro přesné stanovení je důležité držet teploměr pod podpaží po dobu nejméně 6 minut.
 3. Hodnoty v rozmezí 36,5-36,9 stupňů označují úplnou pohodu ve zdraví. Nepropadejte panice, pokud na teploměru vidíte, že sloupec rtuti dosáhl předposledního dělení před červenou značkou „37“, je to docela platný ukazatel.
 4. Je třeba mít na paměti, že ráno a večer se bude tělesná teplota lišit. Od asi 6:00 a na další dvě hodiny bude mít osoba nejnižší hodnoty a od 17-00 do 19-00 - nejvyšší.
 5. Všechny hodnoty nad 37 stupňů označují poruchu v těle. I když se člověk cítí dobře při teplotě 37-37,4, neměli byste opomenout návštěvu u lékaře, protože subfebrilní hodnoty mohou naznačovat jak pomalý zánětlivý proces v těle, tak být pro určitou osobu normou, ale toto je velmi vzácné.
 6. V případě, že se po dobu 1 týdne nebo déle tvrdohlavě drží ukazatele vysoké teploty, je to špatný znak, který může signalizovat přítomnost bronchitidy, pneumonie, krevní sepse a dalších závažných patologií. Chcete-li zabránit ohrožení života, naléhavě jděte do nemocnice a zjistěte lokalizaci zánětlivého ohniska a získejte kvalifikovanou léčbu!

Co způsobuje vysokou horečku?

Exogenní antigeny, které napadly lidské tělo, pravděpodobněji ovlivňují zvýšení teploty..

Nejběžnějšími patogeny jsou infekční mikroorganismy a viry..

Jakmile jsou v organismu patogenní agresoři, stále existují a ničí strukturu zdravých buněk a tkání jejich odpadními produkty. V důsledku toho je krev nasycena toxickými sekrecemi antigenů. Makrofágy (bílé krvinky těla) rychle reagují na přítomnost cizích těl. Aby neutralizovali nebezpečný patogenní zdroj, začnou intenzivně produkovat pyrogenní látky, které se stávají důvodem pro dynamickou restrukturalizaci termoregulačního aparátu.

Pod vlivem vysoké teploty dochází k další stimulaci imunitního systému a aktivní produkci imunoglobulinů interferony. Vzhledem k velkému počtu interferonů, které se vytvářejí přesně při vysokých hodnotách tělesné teploty, dochází k rychlé neutralizaci patogenní infekce. Proto je důležité nenarušovat přirozené procesy ochranného mechanismu pomocí antipyretik, protože když je hodnota tepla příliš vysoká a odpovídá hodnotám od 38 do 39 stupňů, je tělo aktivněji naladěno na boj proti infekční nemoci.

V některých případech to není infekční faktor, který přispívá ke zvýšení tělesné teploty, ale například banální přehřátí v horkém počasí. V takových situacích je dovoleno užívat antipyretikum. Ztráta vody v těle také vede k vysoké teplotě, k jejímu doplnění potřebuje člověk vzít více tekutin, nejlépe ve formě obyčejné čisté vody, čaje s citronem, neslazených ovocných kompotů a ovocných nápojů.

Co nelze udělat, když teplota stoupne?

 1. Důrazně doporučujeme nepít antipyretika proti nachlazení a chřipce, pokud teploměr vykazuje hodnoty až 39 stupňů. Snížením teploty inhibujete fungování vlastního imunitního systému, což vede k progresi patologie. Výjimka: pacient má kardiovaskulární a endokrinologická onemocnění, zhoršení - zvýšení teploty nad 39 stupňů, výskyt záchvatů, hroznou bolest hlavy, závažné dyspeptické poruchy.
 2. Je přísně zakázáno předepisovat antibiotickou léčbu pro sebe! Neošetřují viry nachlazení a chřipky. Patogenní patogen je na ně nejen zcela necitlivý, takže antibiotika mohou také způsobit závažnou alergickou reakci a způsobit patologickou poruchu imunitního systému, což dále komplikuje průběh nemoci.
 3. Nemůžete použít různé postupy zahřívání, například tření tuků a alkoholu a obklady, hořčičné omítky, horké lázně atd. Kromě toho by mělo být vyloučeno použití alkoholických a horkých nápojů. Pokud jde o výživu, pokud pacient nemá chuť k jídlu, není třeba „silou“ těla. V době tepla byste neměli zatěžovat žaludek mastnými a těžko stravitelnými potravinami, protože je narušena normální funkce trávicího systému při zvýšené teplotě. Pacientovo menu by mělo být jemné a mělo by se skládat například z bramborové kaše, ovesné vločky, zeleninové polévky, kuřecího masa, pečených jablek atd..
 4. Pokud je teplota zvýšená, neměli byste se zabalit do přikrývky a obléknout si teplé oblečení, což situaci ještě zhorší a povede k ještě většímu nárůstu. Tělo by mělo být co nejotevřenější, aby podporovalo přirozené tepelné ztráty..
 5. K zvlhčování vzduchu není nutné místnost vyhřívat a stříkat vodu v místnostech. Teplá místnost povede k ještě většímu zvýšení tělesné teploty a vlhký vzduch se může stát dobrým dirigentem infekce v plicích, což je spojeno se škodlivými důsledky - rozvojem bronchitidy nebo pneumonie. V případě onemocnění dýchacích cest doprovázených horečkou je lepší, když se teplota vzduchu v pacientově pokoji udržuje v rozmezí 20–25 stupňů.
 6. Otření celého těla octem a alkoholovým roztokem se vůbec nemusí provádět, protože po interakci těchto látek s horkou pokožkou dochází k intenzivnímu odpařování. Specifické páry jsou schopny vyvolat u pacienta ztrátu vědomí. Kromě toho po rychlém ochlazení následuje neméně aktivní zahřívání, díky kterému dochází k silnému chladu a osoba začne zbabělec. To je pro tělo vážný stres, který vyžaduje velké náklady na energii, což vede k vyčerpání energie a ztrátě síly.

Způsoby, jak snížit teplotu bez tablet

Během nachlazení je nutné upustit od užívání antipyretik, je-li to možné, aby se vaše tělo opět nezatěžovalo chemií. Použití tablet z tepla potlačuje přirozenou syntézu interferonů, která zabrání rychlému zotavení. Pokud pacient nesnáší horečku velmi dobře, můžete si vzít tabletu paracetamolu a okamžitě zavolat sanitku. V ostatních případech musíte zavolat lékaře doma, a dokud nepřijde, je lepší používat přírodní metody z horka. Níže zvažujeme, jaké bezpečné metody pro tělo mohou snížit teplotu o 0,5-1 stupně.

 1. Vytvořte pacientovi naprostý klid. S jakoukoli aktivitou, i když minimální, se tělesná teplota ještě zvýší. Používejte prodyšné spodní prádlo vyrobené z přírodní tkaniny: bavlna nebo len. Oblečení propouštějící vzduch nebude rušit přenos tepla. Při velmi vysokých teplotách musíte tělo holit co nejvíce.
 2. Zajistěte tělu dostatečný příjem tekutin, který přispěje k pocení a eliminaci toxických odpadních produktů infekce spolu s močí a současně sníží teplotu. Tento stav musí být dodržen při jakékoli zvýšené teplotě - od 37,5 do 40 stupňů.
 3. Jako nápoj musíte dát přednost teplým nápojům - léčivým odvarům lipového květu, malin, heřmánku a větví máty, ale pouze bez přidání cukru. Můžete osladit medem. Dobrým nápojem při vysoké teplotě je černý čaj s citronem..
 4. Dobrým lékem na teplo je přijetí koupele nohou ve studené vodě (20 stupňů). Tento postup přispěje k normalizaci přenosu tepla..
 5. Stará osvědčená metoda při vysoké teplotě aplikuje obklady na následující části těla: na čelo, telata, na podpaží, třísla, popliteální ohyby a krk. Pro proceduru budete potřebovat kousek tkáně složené 4krát a umyvadlo se studenou vodou 20-22 stupňů. Kompresy je třeba měnit každých 5-7 minut. Podobně provádějí postupy s octovým roztokem, který se připravuje z vody a stolního octa v poměru 1: 1, ale tyto pleťové vody by se měly aktualizovat častěji (každé 2–3 minuty), aby se zabránilo zpětnému účinku - zahřátí těla.
 6. Obklady mohou být nahrazeny vodními ubrousky celého těla, jsou považovány za účinnější ve srovnání s jinými metodami. Chcete-li to provést, je dobré navlhčit žínku nebo malý froté ručník ve vodě o teplotě místnosti. Nejprve musíte otřít obličej, krk, poté jít do paží a hrudníku a poté chodit s chladnou a vlhkou houbou na zádech a nohou..
 7. Stále ještě není méně účinný způsob - vykoupat se vodou, jejíž teplota by měla být 34-35 ° С. Ve vaně by však měla být pouze voda, aby osoba v sedě dosáhla pasu. Horní část těla by měla být otřena vlhkou houbou. Bude užitečné vědět, že takový postup kromě snížení tělesné teploty pomůže tělu osvobodit se od některých infekčních toxinů..

Je nepřiměřené aplikovat jakékoli léky s antipyretickým účinkem, pokud tělesná teplota nepřesahuje 38,5 nebo dokonce 39 stupňů. Rychlý pokles teploty umělým způsobem na normální hodnoty pouze zhorší závažnost infekční patogeneze a zvýší dobu trvání patologie. Tělesná teplota 38-39 stupňů je nezbytná pro to, aby tělo aktivovalo přirozený obranný mechanismus, díky kterému může dojít ke stimulaci produkce antivirových interferonů ak rychlému zotavení.

Autor: terapeut nejvyšší kategorie Malikova Anastasia Evgenievna

Co lze a co nelze udělat při vysoké teplotě u dítěte?

PŘED POUŽITÍM SE ZVEŘEJTE KONZULTACI!

Co dělat, když má dítě horečku? Pokud vás tato situace překvapila. A doma není ani banální aspirin. Nebo je vaše dítě alergické na drogy.

Pro vysokou horečku používejte ošetření bez drog. Pokud má vaše dítě horečku, existuje mnoho způsobů, jak se s tím vypořádat..

Pamatovat! Není nutné snižovat tělesnou teplotu dítěte, pokud nepřesáhne 38-39 stupňů a dítě tento stav dobře nesnáší. Teplota je ochranná reakce těla.

Co mám dělat, když má moje dítě vysokou horečku:

Otřete octem

Litr vody při pokojové teplotě - lžíce octa. Běžný ocet lze nahradit jablečným octem. Odpady začínají hrudníkem a zády, pak pažemi a dolní polovinou těla. Na čelo se umístí studená ubrousek s octovou vodou. Tyto ubrousky lze opakovat každé 2 hodiny.

Pokud se dítě potí, je nutné vyměnit prádlo. Ujistěte se, že vaše dítě není zmatené.

Zábaly

Jedná se o starý, ale velmi účinný způsob snižování teploty a čištění těla. Kůže, stejně jako plíce, dýchá a poté uvolňuje škodlivé metabolické produkty. Zejména tato funkce kůže funguje dobře u dětí. Proto je úplné zabalení velmi účinné pro malé děti v akutních procesech..

Vezměte bavlněnou látku a namočte ji do vody nebo z řebříčku. Řebříček - 2 polévkové lžíce se umístí do skleněných nebo smaltovaných jídel, vylijí se vodou a vaří se ve vodní lázni po dobu 15 minut. Cool, filtr.

V této době jsou starším dětem nabízeny zábalové mikiny - med, maliny; Samozřejmě v nepřítomnosti alergií. Čím silnější je pot, tím účinnější je postup. Pocení je často zpožděné a objevuje se po druhém nebo třetím postupu. Obaly však nemusí být prováděny dvakrát denně, opakujte tento postup při příštím zvýšení teploty, příští den.

Na konci procedury si připravte teplou koupel a omyjte dítě potem. Pokud se dítě nechce vykoupat, omyjte jej teplou sprchou. Bez stírání zabalte do prostěradla, přikrývky a vložte do postele na 10-15 minut. Poté oblékněte čisté prádlo.

Čistící klystýr

Vyčistěte střeva a chráníte tělo před vstřebáváním škodlivých toxických látek z jeho spodních částí, které se zde vždy hromadí. Po očistném klystýru teplota vždy klesne o 0,5-2 stupně, celkový stav dítěte se zlepší. Tento jev je samozřejmě dočasný, ale aspirin také snižuje teplotu pouze o 1-1,5 hodiny.

Musíme si pamatovat! Děti by neměly mít klystýr s čistou vodou. Rychle se vstřebává ze střev, voda s sebou nese škodlivé metabolické produkty a znovu se vstřebává do krve. Děti potřebují injikovat hypertonické roztoky. Výpočet je následující: 1 lžička soli na 1 šálek teplé vody. Tento roztok odebírá vodu a stolici.

U dětí do 6 měsíců bude stačit podat 30-50 ml roztoku;

dětem ve věku 6 - 1,5 let se injikuje 70 až 100 ml;

od 2-3 let - stačí jedna sklenice;

Pro předškoláky stačí 1,5 až 2 šálky roztoku.

Pro děti od 12 do 14 let injikujte 700-800 ml na litr vody 1-2 lžíce soli bez sklíčka.

Co pít a krmit

Pokud má dítě horečku, dejte mu zředěnou brusinkovou šťávu, šťávu z černého rybízu, kompot ze sušeného ovoce. Alkalická minerální voda - 1-2 polévkové lžíce, čaj s citronem. Pokud dítě žádá o jídlo, pak kromě hojného nápoje můžete krmit kaši z celých zrn (pohanka, rýže, ovesné vločky), ale bez másla a mléka, sušenky, pečená jablka, sušenky, ovoce, zelenina.

Je lepší zavádět maso a mléčné jídlo postupně, pokud se teplota stabilně snižuje a zlepšuje se celkový stav.

CO JE MOŽNÉ A CO JE NEDOSTATEČNÉ dělat při vysoké teplotě u dítěte (7 zlatých pravidel)

Je teplo dobré? Nepochybně! Horečka je reakce na infekci, ochranný mechanismus, který pomáhá tělu bojovat s viry, a když se tělesná teplota zvyšuje, vytvářejí se ochranné faktory.

1. Jak a kdy snížit teplotu dítěte

Snížíme, pokud nad 38,5 - 39 Vaším úkolem je snížit T na 38,9 C v zadku (38,5 C axilla).

• Ke snížení T použijte paracetamol (acetaminofen), ibuprofen. Nikdy nepoužívejte aspirin, zvláště pokud má vaše dítě plané neštovice.

• svlékněte dítě (nezabalte ho!). Nezapomeňte na chladný, čerstvý vzduch v místnosti.

• ke snížení T můžete použít také chladné koupele (teplota vody odpovídá normální tělesné teplotě).

• Nepoužívejte alkoholové utěrky, zvláště u malých dětí. Pamatujte, že alkohol je pro dítě jed.

2. Proč Paracetomol a Ibuprofen ne vždy pomáhají?

Skutečností je, že všechny léky v pediatrické praxi se počítají na základě hmotnosti konkrétního dítěte. Je třeba brát drogy, správně vypočítat dávku pro váhu konkrétního dítěte, pomocí speciálních odměrných stříkaček. Výrobci, zejména levný paracetamol, z nějakého důvodu podceňují dávku a zaměření na doporučení „od 6 měsíců do 3 let“ také není přiměřené, protože to není může být jedna dávka léčiva vhodná pro dítě o hmotnosti od 8 do 18 kg.

3. Jak brát antipyretika?

(Vypočítáme dávku léku) Paracetamol (Panadol, Efferalgan, Tsefekon D) jedna dávka léku - 15 mg / kg. To znamená, že pro dítě o hmotnosti 10 kg bude jednorázová dávka 10 kg x 15 = 150 mg. Pro dítě o hmotnosti 15 kg - 15 x 15 = 225 mg. Tato dávka může být v případě potřeby podána až čtyřikrát denně. Ibuprofen (nurofen, ibufen) Jedna dávka léčiva je 10 mg / kg. To znamená, že dítě o hmotnosti 8 kg potřebuje 80 mg a hmotnost 20 kg - 200 mg. Lék může být podáván maximálně 3krát denně. Léky snižují teplotu za hodinu a půl, asi o 1-1,5 stupně, neměli byste očekávat pokles teploty na „normální“ 36,6.

4. Jaké léky nedávají dítěti

Analgin (metamizol sodný). Použití léku v civilizovaném světě není schváleno kvůli vysoké toxicitě, inhibičnímu účinku na tvorbu krve. V Rusku se široce používá, zejména v nouzových podmínkách, jako součást „lytické směsi“. Jednorázové podání léčiva je možné za podmínek, kdy nejsou dostupná jiná, bezpečnější léčiva. Ale nepřetržité používání analginu při každém zvýšení teploty je naprosto nepřijatelné. Aspirin (kyselina acetylsalicylová) - užívání léku u dětí do 12 let s virovými infekcemi je zakázáno kvůli možnému rozvoji toxické encefalopatie s poškozením jater - Reyeův syndrom. Nimesulid (Nise, Nimulide) - před několika lety to bylo široce inzerováno jako antipyretika u dětí kvůli mezerám v zákoně. Teplota se výrazně snižuje. Vyrábí se pouze v Indii. V civilizovaném světě je používání v dětství zakázáno kvůli možnosti vzniku závažného poškození jater (toxická hepatitida). V současné době farmaceutická komise užívání této drogy u dětí do 12 let v Rusku zakazuje.

5. To je nemožné!

- Naneste chladné předměty na „teplotní“ tělo dítěte - to vyvolá křeče krevních cév v kůži. A pokud dojde ke snížení teploty kůže, pak se naopak zvýší teplota vnitřních orgánů, což představuje mimořádné nebezpečí.

- Nemůžete ho otřít alkoholem nebo octem, protože tyto látky vstupují do těla dítěte kůží, což znamená, že je možné otravu.

6. Co dělat s „bílou horečkou“? Je teplo dobré??

Nepochybně! Horečka je reakce na infekci, ochranný mechanismus, který pomáhá tělu bojovat s viry, a když se tělesná teplota zvyšuje, vytvářejí se ochranné faktory. Pokud je pokožka vašeho dítěte navzdory vysoké teplotě růžová a vlhká na dotek, můžete být relativně klidní - rovnováha mezi výrobou tepla a přenosem tepla není narušena. Pokud je však při vysoké teplotě kůže bledá, ruce a chodidla jsou chladné a dítě chladí, jedná se o „bílou zimnici“, při které dochází ke křečím krevních cév. Příčinou může být poškození centrálního nervového systému, nedostatek tekutin, snížený tlak a další příčiny..

S bílou horečkou:

1) Pokuste se podat půl tablety Nosh-py a intenzivně si rukou otřete studené končetiny dítěte. Mějte na paměti, že antipyretika nezačnou působit v plné síle, dokud nezmizí vazospazmus. Nezapomeňte zavolat sanitku - vstříknou „lytickou směs“!

2) Vyjměte jakékoli metody fyzického chlazení - stírání, balení do chladných listů atd.! Vaše dítě již má křeče z kožních cév.

7. Jakou formu medicíny zvolit?

Při výběru formy léčiva (tekutý lék, sirup, žvýkací tablety, čípky) je třeba mít na paměti, že léky v roztoku nebo sirupu působí po 20-30 minutách, ve svíčkách - po 30-45 minutách, ale jejich účinek je delší. Svíčky lze použít v situaci, kdy dítě při užívání tekutiny zvrací, nebo odmítá pít lék. Svíčky se nejlépe používají po pohybu střev, obvykle se podávají v noci.

Vysoká horečka: bez paniky

Přečtěte si také

Lékaři říkají, že vysoká tělesná teplota by měla být považována za asistenta, jehož účast by na jedné straně měla být včasná, na druhé straně krátkodobá. Vysoké teploty nás však obvykle děsí. Jakmile tedy člověk začne horečku, jsou všechny síly nasměrovány k boji proti němu.

Ve skutečnosti je horečka normální a dokonce žádoucí reakcí těla na nemoc nebo zranění, jeho touha po samoléčení. Bojuje tak s invazí bakterií, virů nebo škodlivých látek. Proto není vždy nutné snižovat tělesnou teplotu pomocí antipyretik. A celkově je boj proti horečce primárně v léčbě nemoci, která ji způsobila. Existují však situace, kdy se vysoká horečka stává hrozbou pro život, a pak by se měla skutečně snížit.

Teplota 38-38,5 ° С - lehké teplo; 38,6 - 39,5 ° C - mírný; nad 39,5 ° C - vysoká. Teplota nad 40,5-41 ° C je hranice, za kterou již představuje ohrožení života. Reakce těla na teplotu je však individuální. Pro ty, kteří trpí kardiovaskulárními chorobami, může být pro lidi s křečovou připraveností nebezpečná i mírná horečka.

Co se děje v procesu zvyšování tepla? Tělo zvyšuje teplotu, snižuje pocení, zvyšuje metabolickou aktivitu a svalový tonus. Kůže se stává suchou a horkou, puls se zrychluje, osoba se třese, třese se a trpí bolestmi a slabostí svalů, jeho chuť k jídlu zmizí.

Co by se nemělo dělat při vysoké teplotě:

1. Pokud horečka začala u dospělého člověka, jehož stav není zatížen chronickými chorobami, nepřibližujte teplotu pod bezpečnou 38 ° C - 39 ° C pomocí antipyretik nebo postupů, aby nedošlo k narušení přirozeného boje s infekcí. Tím, že srazíte teplotu, "dovolíte", aby se infekce rozšířila po celém těle, vytvořila podmínky pro rozvoj komplikací a ospravedlňovala se přijímat antibiotika. Navíc prodlužujete období nemoci.

2. Nepoužívejte výrobky, které zvyšují teplotu: hořčice, obklady alkoholu, parní lázeň, horká sprcha nebo vana, elektrická přikrývka, nepijte alkohol, čaj s malinami, horké mléko s medem, kofeinové nápoje.

3. Tělo bojuje s teplem s intenzivním potem. Při potu přirozeným způsobem odpařuje z povrchu těla, ochlazuje tělo a chrání ho před přehřátím. Proto nebalte děti ani dospělé do několika vrstev přikrývky - nadměrné oteplování zabraňuje ochlazení těla.

4. Nezahřívejte ani nezvlhčujte vzduch, zejména pomocí umělých zvlhčovačů. Takový vlhký vzduch, často spolu s bakteriemi, snadno proniká do plic pacienta, obvykle dýchá ústy. Zaprvé, takto riskuje zánět plic a zadruhé, vysoká vlhkost zabraňuje odpařování potu a tím přirozenému ochlazení těla. Teplota v místnosti by neměla překročit 22 ° C - 24 ° C, ale pokud je pacient také horký a upustí přikrývku, není to děsivé, pokud nedochází k průvanům.

Metody měření tělesné teploty

Orální Normální odečet teploměru pro tuto metodu měření je v průměru 37 ° C. Vložte špičku teploměru pod jazyk, zavřete ústa a mlčte po dobu 3 minut. Tuto metodu byste neměli používat k měření teploty u dětí mladších 4 let - často skusí teploměr.

Rektální Rektální teploměry ukazují teplotu vyšší než obvykle pro nás 36, 6: norma je přibližně 37,5 ° C. Tato metoda se zpravidla používá k měření teploty u dětí mladších 4 let. Po namazání špičky teploměru olejem jej vložte do konečníku a nechte jej tam asi minutu, na teploměru se však za 20 až 30 sekund objeví relativně přesná data.

Axillary Běžný teploměr nedokáže rychle měřit teplotu. Mějte to 10 a více minut. Norm - od 36 do 37 ° C.

5. Při vysoké teplotě je nutný hojný nápoj, ale je lepší, pokud se nejedná o velmi sladkou brusinkovou nebo brusinkovou šťávu a ještě lepší - minerální vodu. Protože při pití sladkého čaje nebo mléka s medem nebo malinovým džemem vychází voda potem a glukóza živí bakteriální kolonie ve vnitřních orgánech, což zvyšuje riziko komplikací v ledvinách a vyžaduje léčbu pyelonefritidy (pyelonefritidy) a močového měchýře (cystitidy).

6. Neochlazujte tělo otíráním vodkou nebo alkoholem, může to být smrtící. Minimální množství alkoholu se samozřejmě vstřebává kůží, ale páry, které rychle pronikají plícemi do krevního řečiště, mohou způsobit závratě, bolesti hlavy a dokonce i mdloby. Alkohol se velmi rychle vypařuje a způsobuje silné ochlazení pokožky. Takováto prudká změna teploty sama o sobě může poškodit tělo a navíc se jeho důsledkem stává i zimnice. Člověk se začne chvět, znovu zahřeje tělo (chvění nastane v situaci, kdy tělo začne vytvářet teplo samo) a utrácí energii již vyčerpaného organismu. Jakýkoli způsob, jak snížit teplotu, však povede ke skutečnosti, že oslabené tělo je nuceno utrácet energii za pokus o výrobu tepla.

Jak "snížit" teplotu?

Teplota 38–38,5 ° C musí být „sražena“, pokud neklesne do 3–5 dnů, a také pokud u dospělého obvykle zdravého člověka stoupne na 40–40,5 °.

1. Pijte více, ale nápoje by neměly být horké - lepší než pokojová teplota.

2. Udržujte nohy ve studené vodě.

3. Naneste chladné nebo dokonce studené obklady. Navlhčte bavlněné ručníky, vyždímejte je a nasaďte si na čelo, krk, zápěstí, slabiny a podpaží.

4. Tělo otřete mírně teplou (27-33 ° C) nebo neutrální teplotou (35-35,5 ° C) vodou: pacient leží v posteli a nejprve si otřete a poté si osušte obličej, poté čelo, jednou rukou a pak druhou stejně jako nohy.

5. V koupelně lze také provádět vodní procedury: sedět v pase hluboko ve vodě a otřít obličej a horní část těla vodou (dvojitý efekt: ochlazení těla a spláchnutí toxinů z pokožky). Teplota vody by měla být 35-35,5 ° C. V postupně chlazené vodě se můžete vykoupat. Musíte se dostat do teplé vody a pak postupně přidávat studenou vodu, snižující teplotu na 30-31 ° С.

6. Postel v posteli by měla být přísně prováděna: pacient by měl být oblečený v bavlněném oblečení (ponožky, tričko, obvaz na čele), které dobře pohlcuje vlhkost, je přikryto lehkou přikrývkou s bavlněným povlečením a polštář je také v bavlněném polštáři. Jakmile prádlo zvlhne - změňte jej.

V procesu snižování teploty se chladicí mechanismus těla - pocení - „zapíná“. A i když pocit žízně a slabosti nezmizí, bolest svalů a zimnice zmizí.

Až do konce devatenáctého století se všichni lékaři světa drželi názoru, že se teplo uzdravuje. Když byl však aspirin vynalezen v roce 1897, jeho antipyretické vlastnosti byly propagovány příliš agresivně a v průběhu 100. výročí vytvořily skutečnou teplotní -rofobii. Vědci mezitím zjistili, že horečka snižuje trvání nemoci a snižuje riziko komplikací. Infekce je pro ostatní méně nakažlivá, ale uvolňuje tělo toxinů (lékaři na začátku minulého století dokonce uměle zvyšovali teplotu k léčbě syfilis). Měli byste tedy bojovat s horkem s myslí - aniž byste riskovali své zdraví a ne příliš horlivě v boji proti němu.

Články O Neplodnosti