Hlavní Analýzy

Co mohu pít z hlavy při kojení?

Vzhled novorozence je spojen se zvýšením zátěže na ženské tělo. Pohoda se zhoršuje, objevují se nepříjemné příznaky. Ve známé situaci žena používá léky proti bolesti. Ale kojící matka z bolesti hlavy je lepší užívat léky, které nepoškodí dítě. To je těžká otázka, která mnoho zajímá..

Příčiny bolesti hlavy u kojících matek

U absolutně zdravých žen při porodu se pravidelně vyskytují bolesti hlavy. U kojící matky je to spojeno se změnou hormonálního pozadí, patologické únavy. Neustálý nedostatek spánku, časté krmení, bez ohledu na denní dobu. Tělo musí být obnoveno do nového rytmu života. Existují však závažnější situace:

 • zranění
 • hypertenze;
 • virová bakteriologická onemocnění;
 • osteochondróza;
 • migréna;
 • stres.

Pokud se žena dříve vypořádala se záchvaty pomocí obvyklých léků, musí po porodu přemýšlet o dvou. Je lepší užívat léky na bolest hlavy kojení po konzultaci s lékaři, aby nedošlo k poškození novorozence při kojení. Je nutné zjistit důvod, zejména pokud k tomu dochází často. Někdy stačí dobrý odpočinek.

Příznaky a typy bolesti hlavy u kojící matky

Příčiny těchto příznaků u kojících žen je mnoho. Ale nemůžete spěchat do lékárničky. Konec konců, všechno, co matka vezme, jde k novorozencům prostřednictvím mateřského mléka. S HB dochází k závratě, k čemuž často dochází proti epidurální anestézii..

Stresové bolesti hlavy

Ženy, vytváření pohodlných podmínek pro dítě, zavírání oken, vytváření skleníkových podmínek. To je další chyba, která způsobuje podobné příznaky u kojící matky..

Normální odpočinek je narušen. Bezesné noci, nekonečné probuzení. To brání normálnímu odpočinku mozku. Po takových nocích ráno se objeví charakteristické příznaky.

Migréna

Patologie se objevuje nejen u žen s kojením. Těhotné ženy si stěžují na bolesti hlavy. Podvýživa, nedostatek spánku, nedostatek kyslíku, stres, to je jen část faktorů, které spouštějí záchvaty migrény.

Náhle se objeví těžká bolest hlavy a nemusí zmizet několik dní. Zvyšuje se s jasným světlem, pláčem dítěte, náhlými pohyby, s kojením. To zhoršuje fyzický a emoční stav mladé matky. Ruka obvykle sáhne po lékárničce pro nouzovou pomoc. Nesmíme zapomenout, že pilulka bezpečná pro matku je škodlivá pro dítě.

Bolest hlavy při vysokém tlaku

Náhlé změny tlaku - příznak, který se objeví po přetížení těla spojené s narozením dítěte. Při kojení, pokud tlak stoupá, může to být doprovázeno nejen bolestmi hlavy. Tento stav je doprovázen dušností, tachykardií, nevolností.

Osteochondróza může vyvolat hypertenzi. Kojící žena je nucena zůstat dlouhou dobu v jedné poloze, nosit dítě v náručí, aniž by ho posunula do postýlky, aby se dítě neprobudilo. Toto nese statickou zátěž na páteři a vyvolává výskyt této choroby, která je doprovázena častými, silnými bolestmi hlavy..

Léčba bolesti hlavy při laktaci

Nepohodlí a bolest brání ženám v kojení, aby si plně užívaly radosti z mateřství a staraly se o dítě. Tolerovat ji nedává smysl. Během kojení je nutné konzultovat lékaře, kteří budou dávat doporučení, předepisovat schválené prášky na bolesti hlavy.

Jednoduché tipy vám pomohou zabránit negativním projevům:

 • nepoužívejte kojení léky, které byly přijaty dříve, dokonce před těhotenstvím nebo narozením dítěte;
 • nezapomeňte si prostudovat pokyny;
 • lék by se měl užívat až po krmení;
 • sledovat stav dítěte;
 • zkuste najít alternativu k lékům: chrámové masáže, plný spánek;
 • je-li předepsán lék, který je s HS zakázán, dočasně přestaňte krmit, expresní mléko, dejte dítěti směs.

Kojící žena si vybírá nejlepší možnost pro sebe, bezpečnou pro dítě..

Kojící léky proti bolesti

Během kojení je povoleno množství léků:

Často s laktací z bolesti hlavy je předepsán lék Dopegit. Můžete to vzít jako anestetikum a normalizovat tlak. Akce je zaměřena na rozšíření cév mozku, což pomáhá eliminovat nepříjemné příznaky.

Alternativní léčba bolesti hlavy

Nedrogové metody pomáhají mnoha matkám s kojením zbavit se bolesti hlavy..

 1. Masáž je efektivní metoda pro zmírnění bolesti v hlavě. Není nutné nechat dítě podstoupit masáž. Můžete to udělat sami. Je třeba najít body na hlavě a jednat na ně tlačením prsty. Jsou umístěny v chrámu, na zadní straně hlavy. Když kliknete na takové body, dojde k mírnému nepohodlí.
 2. Akupunktura. Technika vyvinutá tibetskými mnichy. Postup se nejlépe provádí ve specializovaných místnostech. Se zavedením jehel do aktivních bodů začíná endorfinová syntéza, která je zodpovědná za reflexy, aktivuje průtok krve. Několik sezení pomůže zmírnit časté bolesti hlavy..
 3. Aromaterapie Metoda zahrnující použití aromatických olejů a bylinných doplňků jako alternativního léku na bolesti hlavy při kojení. Máta peprná, zázvor nebo levandulový olej mají pozitivní účinek..
 4. Tradiční medicína nabízí mnoho možností. Dekorace mohou být alergeny.

Léky proti bolesti hlavy během laktace

Pro stanovení léku, který pomůže s kojením, je vhodné, aby žena konzultovala lékaře. Alespoň za účelem zjištění příčiny příznaků, princip působení léků proti bolesti. Lékaři doporučují:

 • No-Shpa zmírňuje křeče, je indikován při léčbě migrény;
 • Nimesil zmírňuje všechny typy bolesti hlavy, má protizánětlivé vlastnosti;
 • Diclofenac zmírňuje pocity, ale negativně ovlivňuje žaludeční sliznici;
 • Ibuprofen je určen pro děti po třech měsících, takže lék není kontraindikován při kojení;
 • Paracetamol je součástí většiny dětských léčivých přípravků, není zakázáno brát kojící matky.

Jakýkoli lék, který se zdá neškodný, může být při kojení škodlivý pro matku a její dítě, pokud ignorujete pravidla pro přijetí.

Zakázané léky

Aby se mléko nestalo zdrojem závažné patologie, musí každá kojící matka vědět, jaké léky jsou zakázány během hepatitidy B. Nedoporučuje se používat:

Obsahují komponenty, které ohrožují zdraví dítěte. Dokonce i citramon, který je považován za bezpečný, obsahuje kyselinu acetylsalicylovou a kofein. To negativně ovlivňuje činnost žaludku, vývoj mozkové aktivity novorozence.

Homeopatie

Metody používající homeopatické léky jsou považovány za bezpečné pro kojení. Ve složení všech fondů jsou pouze přírodní rostlinné složky. Dokáže je však předepsat pouze lékař, přičemž vezme v úvahu vlastnosti těla kojící ženy a důvody, které vyvolaly nepříjemné příznaky.

Prevence bolesti hlavy

Zlepšení a preventivní metody během kojení mohou zcela změnit stav ženy, pomoci zbavit se nepříjemných symptomů. Je třeba si uvědomit, že čerstvý vzduch v místnosti a pravidelné mokré čištění budou užitečné, pokud bolest hlavy kojící matky bolí. Nestojí za to proměnit dětský pokoj v izolační krabici s konstantní teplotou.

Nezapomeňte na další preventivní opatření, která příznivě ovlivňují stav matky a dítěte:

 • pravidelné procházky na čerstvém vzduchu;
 • dobrá výživa a relaxace;
 • pozitivní emoční stav;
 • Slabý čaj s přídavkem máty, med pomůže normalizovat stav;
 • začněte ráno teplým mléčným koktejlem, do kterého se přidá syrové rozšlehané vejce.

Manžel a příbuzní by měli pochopit, jak těžké je pro matku starat se o dítě, pokud je neustále trápí bolestmi hlavy. Záleží na nich, že v domě vládne příznivá atmosféra. Bude to přínosem pro všechny.

Co může kojící máma vzít z hlavy??

Každý může čelit útoku bolesti hlavy a kojící matky nejsou výjimkou. Složitost situace pro ně je však taková, že během tohoto období nelze užít každý lék. Pouze lékař může předepsat prášky na bolest hlavy kojení. Protože mnoho z nich je během kojení zakázáno a může poškodit malé dítě.

Proč dochází k bolesti hlavy??

Mladá matka může mít mnoho důvodů, proč může mít bolesti hlavy. Především jde o neustálý nedostatek spánku, poruchy příjmu potravy a starost o dítě. Kromě toho mohou existovat další, závažnější důvody:

 1. Bolest napětí spojená se stresem, nedostatkem spánku atd..
 2. Migréna.
 3. Cévní problémy - vegetovaskulární dystonie, vysoký nebo naopak nízký krevní tlak.
 4. Citlivost počasí a reakce na změny počasí.
 5. Osteochondróza krční páteře.
 6. Být ve špatně větrané oblasti.
 1. Poporodní deprese.
 2. Dlouhá přestávka mezi jídly, která má za následek prudký pokles hladiny cukru v krvi.
 3. Hormonální změny.
 4. Nachlazení a virové infekce.
 1. Spotřeba nebo odmítnutí některých produktů, jako je káva.
 2. Intoxikace těla domácími chemikáliemi, oxidem uhelnatým, alkoholem atd..

A to není celý seznam důvodů. Jedinou útěchou je, že existují léky na bolesti hlavy, které lze užívat s HB.

Základní principy léčby

Existuje několik obecných principů, které by měla ošetřující matka dodržovat při příštím záchvatu bolesti hlavy:

 • V první řadě by se žena měla pokusit odstranit bolest bez použití léků. Pokud to nepomůže, je povoleno užívat schválené léky.
 • Všechny léky, které jsou přijatelné pro použití během kojení, by měl předepisovat lékař.
 • Před použitím jakýchkoli tablet je třeba si pečlivě přečíst obsah pokynů k danému léčivu. Zvláštní pozornost by měla být věnována otázce přípustnosti užívání tohoto léku během kojení..

Chukhareva Natalya Alexandrovna, praktická lékařka, výzkumná pracovnice v terapeutickém oddělení Vědeckého centra pro porodnictví, gynekologii a perinatologii pojmenovaná po akademikovi V.I. Kulakova “Ministerstva zdravotnictví Ruské federace, vám poskytne užitečnou přednášku o omezeních užívání léků na bolesti hlavy pro nastávající matky:

 • V některých případech mohou být negativní důsledky odmítnutí užívání léku pro ženu výrazně vyšší než poškození, které může samotná tableta teoreticky způsobit..
 • Pro snížení koncentrace léku v mateřském mléku se doporučuje užívat ihned po krmení dítěte.
 • Někdy po užití drogy bude muset matka přeskočit několik krmení a jednoduše vyjádřit mateřské mléko. Zejména v takových případech by měla vždy mít kojeneckou výživu, pro případ, že bude nutné dítě krmit. Pro děti starší 6 měsíců můžete používat doplňková jídla..

Povolené drogy

V případě, že bolest hlavy naruší čas od času mladá matka, může si vzít jeden z léků, které jsou kompatibilní s kojením. Tyto zahrnují:

Ibuprofen

Prášky jsou schváleny pro použití během kojení. Užívané léčivo začne působit do 30 minut po podání a po 3 hodinách bude z těla téměř úplně odstraněno. Proto po této době můžete bezpečně krmit dítě a nebát se negativních důsledků. Ačkoli, pokud jde o jednorázové použití, nemůžete čekat na jeho úplné odstranění, protože do mateřského mléka nemůže projít více než 1% účinné látky. Tento nástroj lze navíc použít pro kojence starší než 3 měsíce..

V prodeji najdete analogy: "Nurofen", "Ibuprom", "Imet", "Ibumax".

Paracetamol

Tento lék se nejčastěji doporučuje kojící matce na bolesti hlavy, protože je považován za nejbezpečnější pro kojence, má minimum vedlejších účinků a po desetiletí se používá k úlevě od bolesti.

Ketorolac

Nejčastěji jej lze nalézt pod názvy „Ketanov“, „Ketalgin“. Podle pokynů k lékům není vhodné pít těhotné a kojící matky. Mnoho domácích a zahraničních pediatrů však nevylučuje možnost krátkodobého užívání těchto tablet.

Naproxen

Mezi lékaři není jednoznačný názor na použití naproxenu (Nalgesin). Některé z nich věří v bezpečnost léku, zatímco jiné doporučují matkám, které kojí, aby se zdržely používání tohoto přípravku. Mezi jeho výhody patří dlouhodobý účinek na tělo - až 12 hodin. Z toho plyne, že účinná látka tablet je v těle ženy po dlouhou dobu, což znamená, že se může dostat do mateřského mléka.

Dětský pediatr, kandidát lékařských věd, lékař nejvyšší kategorie, televizní moderátorka autorského programu „School of Doctor Komarovsky“, vám podrobně řekne o vlastnostech užívání léků během laktace:

Ne-shpa

Tento lék ze seznamu je jediný lék, který má antispasmodický účinek. Obvykle je „No-shpu“ předepsán pro křeče hladkých svalů, ale jeho použití je povoleno také v případě bolesti hlavy způsobené vasospasmem. Tablety můžete pít pouze v případech, kdy je žena přesvědčena o povaze bolesti nebo pokud po užívání nesteroidního protizánětlivého léku nedochází k úlevě..

Zakázané léčivé přípravky

Mnoho léků, které jsme pili v případě bolesti hlavy, je během kojení přísně kontraindikováno..

Analgin

Někteří lidé jsou zvyklí prchnout z hlavy přesně pomocí „Analgin“, ale není to slučitelné s kojením, protože tlumí lidský nervový systém a může vyvolat rozvoj agranulocytózy. Jak ukazují vědecké studie, ti, kteří se často u těchto tablet uchylují, trpí poškozením ledvin a imunitou. Dnes již mnoho zemí světa opustilo jeho používání, i když v našich lékárnách je stále populární.

Přestože ne více než 1% drogy přechází do mateřského mléka, Analgin je potenciálně nebezpečný lék pro kojence. Proto, pokud to vezmete, pak jen jako poslední možnost, když není nic jiného a je prostě nemožné vydržet bolest. V tomto případě je maximální přípustná denní dávka 1 g, což se rovná 2 tabletám.

Je třeba poznamenat, že analgin je přítomen v takových kombinovaných přípravcích jako Tempalgin, Pentalgin, Baralgin, Baralgateks, Spazmalgon atd..

Citramon

Tyto pilulky obsahují kombinaci, která je pro matku během kojení velmi nežádoucí:

Z nich je nejnebezpečnější aspirin (kyselina acetylsalicylová). Tento léčivý přípravek je zakázán pro děti do 15 let. Při použití v případě virové infekce může mít dítě toxické poškození jater. Kyselina acetylsalicylová může negativně ovlivnit žaludeční sliznici a vyvolat vředy.

Napětí hlavy

Právě tato podmínka se obává mladé matky. Lidové metody se s tím vyrovnávají: masáž hlavy, tření chrámů balzamem Zvezdochka, komprese se zelným listem.

Pokud nic nefunguje, jsou povoleny ibuprofen nebo paracetamol, které jsou povoleny během kojení.

Lékaři tvrdí, že taková bolest hlavy je důkazem vyčerpání. Žena, která se s ní setkala, se doporučuje přezkoumat její každodenní rutinu. Aby byl váš spánek kompletní, musíte použít praxi společného spánku. Během noci tedy nebude nutné několikrát vyskočit a běžet k dítěti.

Elena Razumovna Lebedeva, vedoucí Centra pro léčbu bolesti hlavy, neurolog nejvyšší kategorie, ví více o ostatních s bolestmi hlavy:

Stejně důležité je zkontrolovat stravu. Kojící matka potřebuje další množství vitamínů a minerálů. Je důležité dodržovat pitný režim. Protože nedostatek tekutin může také vést k rozvoji bolesti. Nejen dítě, ale také matka potřebuje denně dlouhé procházky, aby získala dostatek kyslíku. Místnost, ve které se nacházíte, musí být pravidelně větraná.

Vysoký krevní tlak

Pokud žena před porodením trýznila vysoký krevní tlak, může se situace během kojení zhoršit. V takových případech vám lékaři doporučují ukončit kojení, abyste zahájili léčbu. K normalizaci stavu budete muset užívat léky, které jsou nekompatibilní s HB. V tomto případě je přenos dětí na umělé krmení považován za menší ztrátu než riziko mrtvice nebo srdečního infarktu u ženy.

Pokud tlak zřídka stoupá a nemá patologický charakter spojený s vaskulárním tónem, doporučuje se kojení na chvíli zastavit. Během tohoto období se používá ošetření dibazolem nebo papazolem..

Nízký tlak

Lékaři považují hypotenzi za komplikovanější onemocnění, protože pro její léčbu není tolik léčiv jako v případě hypertenze. Nepoužívají se všechny druhy biostimulancií, jako jsou tinktury Eleutherococcus nebo ženšen během kojení. Kofein je také schopen přecházet do mateřského mléka a nepříznivě ovlivňovat stav dítěte, čímž je jeho nervový systém příliš vzrušující. Jedinou možností je gymnastika, která pomáhá zvyšovat tón, kontrastní sprchu a dlouhé procházky na čerstvém vzduchu.

Migréna

Pro mladé matky, které dříve trpěly záchvaty migrény, jsou skvělé zprávy - během kojení se tyto útoky zpravidla zcela zastaví. Je to kvůli hormonálním změnám v těle ženy. I když ve vzácných případech si migréna může připomenout.

Tolerovat takovou bolest hlavy je obtížné. Je vždy akutní a prodloužený, doprovázený nevolností a pulzováním na jedné straně hlavy. Proto se toho musíte zbavit.

Blogger Ksenia Velichko sdílí své zkušenosti:

V případě bolesti hlavy způsobené migrénou během kojení existuje pouze jeden lék - Sumatriptan. Nezanedbatelná část léku přechází do mateřského mléka, ale přesto se doporučuje, aby žena do 12 hodin po požití mléko exprimovala..

Pokud se migréna vyskytuje často, lékař zváží potřebu léčby. V tomto případě bude nutné kojení dokončit.

Schémata pro použití léčiv pro léčbu útoků HDN a migrény. Během kojení je nutná konzultace s lékařem, než si vezmete finanční prostředky

Alternativní metody

Pro bolesti hlavy mohou ženy používající kojení používat alternativní léčbu..

Akupunktura

Toto je jméno akupunktury, která se od pradávna používá k léčbě různých nemocí a k eliminaci bolesti. Tato metoda se poprvé objevila v Číně. Za tímto účelem se speciální jehly vkládají do určitých bodů na lidském těle. V důsledku podobného účinku na ně dochází k uvolňování opioidních látek (endorfinů) do mozkové tkáně. Endorfiny také pomáhají při úlevě od bolesti hlavy. V dnešní době se tento způsob úlevy od bolesti používá i při chirurgických operacích..

Masáž

Tato metoda není jen jednou z nejbezpečnějších a lze ji použít při kojení, ale také jednou z nejúčinnějších. Kromě toho to může udělat sama kojící matka. Zvláště účinná je samomasáž bodů v oblasti krku a krku. Během sezení musíte zhluboka dýchat. Studie ukázaly, že stresové bolesti hlavy po takovém zákroku rychle zmizí, aniž by byly použity léky..

Jednoduché masážní metody pro bolesti hlavy vám pomohou nejen během těhotenství a laktace, ale také v jakékoli situaci. Podívejte se na naše video:

Aromaterapie

Jedná se o druh bylinného léčiva. Jednoduše ucítíte některé druhy éterických olejů nebo je aplikujete na konkrétní body na těle. Aby se ženy zbavily bolesti hlavy při kojení, doporučuje se ženám používat máty peprné, zázvorové nebo levandulové oleje.

Použití bylin

Tradiční medicína nabízí řadu různých receptů, které používají různé léčivé byliny. Před jejich použitím by se však matka měla ujistit, že vybraný produkt je bezpečný pro tělo dítěte, které je kojeno. Nejprve je proto třeba se poradit s lékařem.

Lékaři nikdy nepřestávají říkat, že prevence je vždy lepší než kterákoli jiná, dokonce i nejbezpečnější léčba. To platí zejména pro mladé matky a jejich kojené děti..

Proto se doporučuje sledovat jejich každodenní rutinu, stravu a trávit více času na čerstvém vzduchu, aby se zabránilo rozvoji bolesti hlavy..

Bolest hlavy při kojení

Příčiny a léčba bolesti hlavy při kojení

Bolest hlavy u kojící matky není neobvyklá. Obecně je problém bolesti hlavy známý téměř každému. Čelí jim lidé různých profesí a věku. Dospělí i děti. Jaký je rozdíl mezi bolestmi hlavy při kojení, jak se jich zbavit léky a neléčením??

Pokud se bolesti hlavy staly pravidelnými a jsou dost silné, znemožňují vám každodenní práci, musíte během kojení zjistit příčiny bolesti hlavy a neurolog vám pomůže.

 • migréna (v tomto případě bolest obvykle nastává pouze na jedné straně lebky, může to trvat déle než jeden den) - tento druh silné bolesti hlavy u Guy vyžaduje léčbu léky proti bolesti a neutralizaci faktorů, které spouštějí migrény (může to být například nějaké jídlo);
 • problémy s krční páteří (musíte udělat rentgen, mohlo dojít ke zranění);
 • overfatigue, bolesti napětí (v tomto případě, lidská léčba bolesti hlavy během laktace a jen dobrý, plný spánek jsou dobré);
 • zvýšení nebo snížení krevního tlaku (je třeba měřit a v případě naléhavé návštěvy lékaře předepsat lékovou terapii);
 • různé nádory, cysty - to je samozřejmě nejnepříznivější možnost, ale tady se neobejdete bez lékařské diagnózy a pomoci.

A co je nejdůležitější, člověk nemůže ignorovat intenzivní bolesti hlavy, které se vyskytují pravidelně. A také, pokud dříve byly bolesti jiné povahy, nebyly tak silné, pulzující atd. V tomto případě je nutné se co nejdříve poradit s lékařem a podstoupit odpovídající lékařskou prohlídku.

Bolest hlavy je nepříjemná pouze proto, že není možné pochopit, proč k ní došlo. Podle lékařských statistik se však častěji stává důsledkem stresových situací, duševních nebo fyzických námah, poruch spánku, což je běžné zejména v rodinách, kde se dítě nedávno narodilo. Kromě toho bolest hlavy vyvolává napětí v krku, opasku na rameni, ke kterému dochází při nesprávné poloze těla při krmení dítěte.

Ošetřovatelským bolestem hlavy se doporučuje změnit polohu, ve které k tomuto intimnímu procesu dochází. Možná má smysl dát polštáře nebo nějaký druh zařízení, které vám pomohou cítit se pohodlněji. Je také nutné provádět jednoduchá cvičení, jako je usrkávání, aby se uvolnilo napětí ve svalech krku. A také můžete provádět kruhové pohyby hlavy ve směru hodinových ručiček a proti ní, naklápění v opačných směrech.

Někdy jsou bolesti hlavy výsledkem kyslíkového hladovění. Pokud nemáte příležitost vyrazit na čerstvý vzduch, stačí otevřít okno častěji, abyste zajistili větrání. To je také nutné pro dítě. Mimochodem, s dětmi musíte chodit každý den. Omezení se vztahují pouze na velmi mrazivé počasí. A procházky jsou něco, co můžete při kojení použít od bolesti hlavy, a to dokonce musíte.

Hlava může doslova prasknout kvůli nedostatku tekutiny v těle. Proto se před použitím lékařské péče můžete pokusit vypít jen sklenici horké vody nebo neslazeného čaje. Obecně je třeba mít na paměti, že pro normální fungování těla musí být denně spotřebováno nejméně 1,5 litru vody. To je nezbytné k tomu, aby tělo produkovalo mléko v dostatečném množství. S mateřským mlékem ztrácíme vodu. Je nezbytné, aby zůstalo dost pro normální zdraví. Takže před léčbou bolesti hlavy při kojení se musíte pokusit normalizovat svůj pitný režim.

Existuje mnoho lidových receptů, jak se zbavit tohoto onemocnění. Například koprový olej je velmi populární lék. Měli by si promnout whisky a čelo. Během pouhých půl hodiny se bolest zastaví.

Můžete zkusit masírovat vaše chrámy, vlasovou pokožku, pokud je příčina bolesti skrytá v napětí, pak to určitě pomůže.

Samozřejmě také dochází k periodickým bolestem hlavy. V tomto případě můžete užívat drogy, ale přesto stojí za vyzkoušení následujícího receptu. K tomu potřebujete bramborovou šťávu. Stačí užít si to na dvě polévkové lžíce před jídlem na měsíc a bolesti hlavy budou minulostí.

Pokud vás zajímá, jaké pilulky můžete během kojení pít z hlavy, zatímco jsou vyloučeny závažné organické léze mozku, jedná se o paracetamol a nesteroidní protizánětlivé léky, jako je Nurofen. Používejte v individuální dávce, která je ve větší míře určena vaší hmotností. Při kojení z hlavy může být paracetamol užíván v dávce ne více než 6-8 tablet denně. Ale ve skutečnosti se můžete zbavit tohoto onemocnění pitím pouze 1-2 tablet. Je to naprosto bezpečné pro dítě..

Bolest hlavy s HS. Jaký druh léků proti bolesti může kojící matka

Je přísně zakázáno přijímat léky proti bolesti náhodně kojící matce!

Někdy neexistuje jiný způsob, jak se zbavit bolesti, než brát léky proti bolesti. Neměli byste tolerovat bolest: bolest ovlivňuje fungování těla matky. Je však velmi důležité zvolit ten správný lék: Koneckonců, ne všechny léky proti bolesti mohou být použity kojící matkou.

Možné příčiny bolesti hlavy u kojících matek

Bolesti hlavy po porodu mohou nastat z různých důvodů. Hlavní důvody jsou následující:

 • neustálý stres, přepracování, nedostatek fyzické pomoci při péči o dítě;
 • exacerbace migrény;
 • skoky v krevním tlaku (zvýšení, snížení) v důsledku poruch kardiovaskulárního systému;
 • akutní infekce dýchacích cest často vyvolávají bolesti hlavy;
 • vývoj nádoru;
 • selhání endokrinních žláz.

Také vývoj bolesti hlavy může být ovlivněn osteochondrózou krční páteře, závislostí na počasí, častým používáním kávových nápojů. Než začnete užívat jakýkoli lék, musíte pochopit příčiny bolesti.

Vliv léků proti bolesti na kojení

Neexistuje žádná podrobná studie účinku léků proti bolesti na mateřské mléko, a tedy na dítě. Matka se proto učí, že je možné pít a co nemůže být, z pokynů k danému léku, což v podstatě neznamená použití léků kojení.

Některé léky proti bolesti jsou schváleny pro použití s ​​opatrností během kojení, protože nejsou vysoce toxické a nemají výrazný negativní účinek na dítě..

Chcete-li se rozhodnout, co pít kojící matce ze schválených léků, musíte se nejprve poradit s praktickým lékařem, zejména pokud vás trápí silná přetrvávající bolest. Specialista najde hlavní příčinu a předepíše vhodný lék pro každý jednotlivý případ..

Pokud bolest netrvá dlouho nebo po použití bylinných prostředků přetrvává, je možné se vyhnout užívání léků proti bolesti.

Z povolených léků proti bolesti budou matka i dítě používat dva léky - Panadol a Ibufen a jejich analoga. Účinné látky těchto léků jsou součástí antipyretických sirupů pro novorozence, resp. Jsou vhodné pro mámu. Lékař předepíše nejlepší variantu ve formě tablet, čípků nebo mastí.

Zakázanými léky jsou analgin, aspirin, citramon a jejich analogy, protože jejich použití může u dítěte vyvolat alergickou reakci..

Obecná doporučení pro užívání léků proti bolesti

Při užívání nejbezpečnějších léků je třeba dodržovat několik jednoduchých doporučení:

 • Doporučuje se užívat tento lék ihned po kojení, aby před dalším krmením uplynulo dost času a aby se snížila koncentrace látky v mateřské krvi a mléce.
 • Po užití léku musíte pečlivě sledovat reakci dítěte na výskyt alergických nebo jiných negativních reakcí.
 • V žádném případě se nedoporučuje kombinovat léky proti bolesti, aby nedošlo k poškození gastrointestinálního traktu.
 • Nedoporučuje se užívat léky proti bolesti dlouho..

Pokud lékař přesto předepsal lék, který má riziko nepříznivých účinků na tělo dítěte mateřským mlékem, musíte dočasně přestat krmit po celou dobu léčby, ale pokračovat v čerpání.

Prevence bolesti hlavy

Pokud budete postupovat podle jednoduchých pravidel pro prevenci bolesti hlavy, nebudete muset přemýšlet o tom, jak zmírnit bolest.

Nejprve se musíte naučit, jak správně naplánovat svou každodenní rutinu: zkuste dostatek spánku, když dítě spí, a nesnažte se opakovat všechny domácí práce. V případě potřeby se obraťte na členy rodiny a požádejte o pomoc.

Zůstat na čerstvém vzduchu bude užitečné pro matku i dítě. Zkuste to udělat alespoň dvakrát denně, v závislosti na povětrnostních podmínkách. Zároveň musíte opustit byt, který má být odvzdušňován, protože v dusné místnosti může vyvolat bolesti hlavy.

Nejlepší lék na všechny nemoci - procházky na čerstvém vzduchu

Musíte se pokusit zůstat v klidu a ne panikařit z nejmenšího důvodu - stres je nejlepším přítelem bolesti hlavy.

Pokud máte mírnou bolestivost v oblasti hlavy, můžete požádat svou rodinu, aby provedla lehkou masáž krku, krku a chrámů.

V případě častého opakování bolesti hlavy se nemůžete obejít bez konzultace s lékařem. Po řádném vyšetření předepíše léky proti bolesti, které jsou povoleny během kojení..

Prášky na bolest hlavy kojení, které můžete vzít?

DomůHlava a migréna Bolest hlavy Prášky na bolest hlavy během kojení, které lze užívat?

Bolest hlavy označuje negativní reakce vyskytující se v těle. Hlava bolí, když dojde k ostré změně krevního tlaku, nachlazení, migrény, otravy a dokonce kojení. V druhém případě bude mít žena víc než to. Při kojení dítěte lékaři doporučují, abyste se zdrželi užívání jakýchkoli léků. Co dělat? Pokusíme se odpovědět na tuto otázku s vámi.

Příčiny bolesti hlavy u kojících matek

Specialisté vědí více než 200 příčin bolesti hlavy. Mladé matky:

 • nedostatek spánku;
 • jsou ve stavu neustálého stresu;
 • fyzicky i psychicky přepracovat.

Péče o dítě vyžaduje hodně času a energie, dítě musí být krmeno ve směru hodinových ručiček, vstávat v noci. Žena nemá čas ani touhu po něčem jiném, objevují se apatie a časté bolesti hlavy. Jedná se o zcela přirozený jev, který zmizí poté, co žena spí, odpočívá a chodí na čerstvý vzduch..

Ale co když bolest přetrvává? Nejlepší je navštívit lékaře. Příčinou bolesti hlavy během laktace u ženy, která nemá zdravý spánek a odpočinek, je často:

 1. Migréna. Pokud máte pulzující v jakékoli části hlavy, nejčastěji v chrámech, pak je to migréna. Důvodem při kojení je neustálý nedostatek spánku, stresu, únava. Bohužel se však zřídka získá zbavení se migrény, které se dobře baví. Odpočinek měl být pravidelný a úplný a tyto mladé matky se stěží chlubí. Někdy se migréna vyskytuje na pozadí nervových poruch a narušuje tón krevních cév.
 2. Hypertenze. Vysoký krevní tlak je častou příčinou bolesti hlavy..
 3. Otrava. V tomto případě dochází k bolesti hlavy na pozadí nevolnosti, bolesti v žaludku a zvracení. Nejlepší je zavolat sanitku, ale před jejím příjezdem se můžete pokusit opláchnout žaludek obyčejnou vodou (musíte vypít nejméně 1,5 litru po dobu 10-15 minut).

Pokud je bolest hlavy doprovázena rýmou a celkovou svalovou slabostí, pak s největší pravděpodobností mluvíme o ARI nebo SARS. Aby nedošlo k infikování dítěte, měla by matka vyhledat lékařskou pomoc. Během léčby bude s největší pravděpodobností nutné kojení opustit. Jediným východiskem ze situace je užívání léků, které jsou kompatibilní s kojením. Není jich mnoho, ale stále tam jsou..

Léky proti bolesti hlavy kompatibilní s kojením

Ne všechny léky proti bolesti používané v každodenním životě jsou pro dítě bezpečné, mnoho z nich přechází do mateřského mléka, což je vysoce nežádoucí. Samozřejmě neexistují úplně bezpečné léky, ale můžete se pokusit minimalizovat riziko. Kompatibilní s léky kojení patří:

 1. Ibuprofen Povoleno během kojení pouze na radu lékaře. Kombinuje protizánětlivé a analgetické vlastnosti. Jedna dávka tablet ibuprofenu během silné bolesti hlavy nezpůsobí žádné poškození, pouze malá část látek obsažených v ní se dostane do mléka. U tablety ibuprofenu zmizí těžká bolest, která se dlouho trápí. Pokud je třeba brát léky déle než 1-2 dny v řadě, kojení je přerušeno.
 2. Sumamigraine. Selektivní léky související se skupinou triptanů. Z těla se tento lék proti bolesti vylučuje 12 hodin po podání. Proniká do mateřského mléka, ale odborníci to nepovažují za nebezpečné, množství migrény je zanedbatelné. Máma se může chránit sama a dítě tím, že začne s krmením pouze 1 den po užití tablety sumigramrenu.
 3. Paracetamol, Panadol a Efferalgan. Paracetamol se nejčastěji používá při nachlazení, ale na jeho léčbě lze také založit léčbu bolesti hlavy. Za bezpečné se považují léky, jako je Panadol a Efferalgan (dostupné ve formě tablet). Obsahují stejné látky jako v paracetamolu. Panadol je někdy indikován i pro novorozence, protože ho během laktace může bezpečně vzít mladá matka.

Účinným lékem na bolest hlavy při kojení je lék „Mig“. Má však mnoho vedlejších účinků, takže nemůžete označit „Mig“ za bezpečné pro nepřetržité používání během kojení. S největší pravděpodobností lékař doporučí odmítnout krmení.

Homeopatie

Specialisté v léčbě nemocí homeopatickými (alternativními) drogami tvrdí, že jakékoli onemocnění je sekundární a pochází z vrozených rysů lidského těla.

 • kde to bolí;
 • když to bolí (po jídle, během spánku, ráno, večer);
 • jaká bolest (tažení, pulzování, akutní);
 • co způsobilo;
 • jaké příznaky doprovázejí.

Homeopatické léky nemají prakticky žádné kontraindikace, po nich nevzniká závislost. Toxicita těchto léků je také velmi nízká. Nejlepší homeopatické léky na bolesti hlavy jsou:

Přes deklarovanou bezpečnost jsou homeopatické léky stále lepší užívat po konzultaci s lékařem.

Zakázané léky

Pokud má žena s kojícími ženami bolesti hlavy, je zakázáno brát řadu obvyklých léků proti bolesti. Takže z bolesti hlavy během kojení nemůžete vzít:

 1. Analgin. Toto anestetikum proniká do krve a mléka, má toxický účinek na tělo. Analgin negativně ovlivňuje stav ledvin a rychlost průtoku krve.
 2. Sedalgin nebo Pentalgin. Jsou to kombinovaná analgetika. Jejich použití není bezpečné pro anestezii hlavy u kojící matky.
 3. Citramon Ve svém složení existují složky škodlivé pro dítě. Citramon ovlivňuje ledviny a mozek. Aspirin a kofein přítomné v jeho složení vedou ke zbytečnému buzení nervového systému.
 4. Kyselina acetylsalicylová (aspirin). Tento lék má negativní vliv na cévy mozku dítěte a na žaludek matky. Pravidelné používání může způsobit žaludeční vředy..
 5. Léky proti bolesti obsahující kyselinu barbiturovou, kodein nebo kofein. Kyselina barbiturová tlumí nervový systém, kodein je považován za omamnou látku, díky níž může mít dítě problémy s dýcháním. Kofein vzrušuje nervový systém, a proto dítě spí špatně a je zlobivé.
 6. Ergotaminové přípravky. Tato látka u dítěte vyvolává křeče a zvracení..

Žádné z uvedených léků není přijatelné pro ženy, které plánují pokračovat v kojení. Je lepší riskovat zdraví dítěte.

Léčba bolesti hlavy doma

Díky silné bolesti hlavy se žena stane podrážděnou, nemůže usnout, soustředit se na důležitou věc pro ni. Doma se můžete zbavit bolesti několika jednoduchými způsoby, musíte:

 1. Vypněte světlo v místnosti, nakreslete závěsy a lehněte si na záda a snažte se soustředit na něco dobrého. Po 10-15 minutách by bolest měla zmizet.
 2. Namočte ručník do studené vody a připojte jej k hlavě. Žena je lepší ležet v posteli a na čelo si dát mokrý ručník.
 3. Vezměte si dlouhý šátek nebo jednoduchý šátek, několikrát jej složte a připevněte si ho na čelo. Připevněte konce k zadní části hlavy. Obvaz musí být pevně utažen, čím hustší, tím lépe.
 4. Masáž whisky po dobu 3-5 minut.
 5. Namažte si čelo a chrámy takovou neškodnou drogou, jako je Zvezdochka.
 6. Připravte silný a velmi sladký čaj. Černá je žádoucí, ale zelená je také možná. Neustále se nedá pít sladký čaj, ale jediný případ užívání kojení nezpůsobí škodu. Aby se snížilo riziko vzniku alergie u dítěte, doporučuje se čaj užívat ihned po jídle.

Jako alternativu si můžete vzít teplou sprchu, zkuste dobře ventilovat místnost nebo se projít s dítětem. Bolesti hlavy lze odstranit provedením speciálních gymnastických cvičení:

 • hlava je nakloněna nejprve třikrát dopředu a poté stejná záda;
 • třikrát je hlava otočena doprava, třikrát doleva;
 • poté provedou kruhové rotace hlavy, nejprve v jednom směru a poté v jiném.

Cvičení se provádějí do 15 minut a snaží se pro každou položku provést alespoň 3 až 4 přiblížení.

Lidové léky

Pokud ani čaj, ani teplá sprcha ani obklad nepomáhají zmírnit bolest v oblasti hlavy a nejsou k dispozici žádná vhodná léčiva, můžete:

 1. Připravte si odvar květů divokého rozmarýnu, oregana, máty, šípku nebo meduňky. Existuje riziko, že se u dítěte rozvine alergická reakce, takže nemůžete neustále používat odvar bylin k zmírnění příznaků bolesti. Pokud hlava bolí neustále, pak musíte navštívit lékaře. Neměli byste váhat, je možné, že důvod je bezpečný, ale je lepší hrát bezpečně.
 2. Na zadní stranu hlavy nebo na čelo připevněte čerstvý list zelí. Předtím může být navlhčen ve vodě a uchováván v lednici několik minut. Je lepší zásobit hned několik těchto listů..
 3. Vytvořte kontrastní koupel nohou. Budete potřebovat hluboké povodí, kbelík na horkou vodu a kbelík na studenou vodu. Nejprve se nohy namočí ve studené vodě a poté v horké. Pro zvýšení účinku přidejte do vody několik kapek éterického oleje a bylinných odvarů. Hlavní věcí není přehánět to studenou vodou, aby nedošlo k nachlazení.

K úlevě od bolesti hlavy pomůže:

 1. Heřmánkový čaj. Aktivuje funkce imunitního systému, má antispasmodický účinek, odstraňuje nejen bolesti hlavy, ale i žaludeční potíže.
 2. Infuze Melissa. K přípravě infuze je třeba nalít 100 g sušených listů a květů meduňky s 1 sklenicí vody. Trvat na 15-20 minut, filtrovat a trvat každé 2 hodiny po 2 lžíce. l.
 3. Odvar kořenů valeriána. 1 polévková lžíce nasekaný kořen Valerian nalijte 1 polévková lžíce. vodu, vařte 30 minut na mírném ohni. Vývar trvá na tom, 15 minut., Filtrovat a vzít 1 polévková lžíce. l Třikrát denně.
 4. Sbírka máty, fireweed a oregano. Stejné množství léčivých bylin (0,5 lžičky L.). Pour 1 lžíce. horká voda, trvat na 30 minutách, filtrovat, chladit a brát, když se objeví první příznaky bolesti.
 5. Kopr. 1 polévková lžíce. l Semena kopru se nalijí 1,5 šálků vody, trvají 20-30 minut, filtrují se a podle potřeby se odebírají.

Skořice je považována za dobrý lék na bolesti hlavy. 1 g mleté ​​skořice se nalije do 50 ml. vodu, dobře promíchejte, berte, vytvářejte malé doušky. Ve výsledné infuzi je vložka navlhčena a aplikována na chrámy. Jóga může být také použita jako profylaktická bolest hlavy. Pro mladé matky je užitečné se přihlásit do příslušných tříd nebo si dělat jógu samostatně.

Pokud je bolest hlavy během kojení neustálým výskytem, ​​doporučuje se vypít průběh infúze pivoňkou. Nezapomeňte, že před použitím jakékoli metody alternativní léčby je třeba se poradit s lékařem. Pokud to není možné, je lepší po krmení dítěte vzít infuze, čaje a odvar.

Prevence bolesti hlavy u kojících matek

Abyste se vyhnuli riziku těžkých bolestí hlavy u kojících matek, musíte:

 1. Více na čerstvém vzduchu. Dítě a mladá matka jsou zobrazeny chůzi. Je vhodné chodit nejméně 2 hodiny denně. Pokud máte čas, mohou být ranní hodiny věnovány běhu. Běh je také dobrý před spaním. Vedení aktivního zdravého životního stylu, bez bolesti hlavy.
 2. Dodržujte rozvrh před spaním. Vstávání je lepší současně. Pokud to není možné, kompenzujte nedostatek odpočinku během těch hodin, kdy dítě spí. Je lepší nedělat něco kolem domu včas, než dělat veškerou práci a trpět bolestmi hlavy..
 3. Jezte správně. Konzumace velkého množství ovoce a zeleniny pozitivně ovlivní laktaci a zvýší úroveň ochrany imunitního systému. Bolest hlavy - jeden z příznaků akutních infekcí dýchacích cest.

Mladá matka by měla více odpočívat, nebojovat se o nic, poslouchat příjemnou uklidňující hudbu. Schopnost relaxace je důležitá kvalita, která pomůže vyhnout se bolesti hlavy. Nejlepší lék na bolesti hlavy je odpočinek.

Bolest hlavy se často obává kojících matek. Žena nemá dostatek spánku, má nepravidelný pracovní den, nervový systém se dosud nezotavil ze stresu po porodu, což vyvolává bolesti hlavy. Pro kojení bohužel nemůžete použít většinu obvyklých léků proti bolesti, takže musíte používat odvar, čaje, infuze a ty vzácné drogy, které lékař stále mohl používat. Pokud byly výše uvedené informace pro vás užitečné, nezapomeňte je sdílet na sociálních sítích. Možná tímto způsobem můžete pomoci svým přátelům a známým vyřešit dlouhodobý problém. Mnoho mumií, které sedí na fórech týkajících se mateřství a výchovy dítěte, bude užitečné naučit se, jak se zbavit bolesti hlavy při kojení, aniž by to přerušilo..

Jaké léky na bolest hlavy během kojení mohou být

Kojení je pro mladou matku zodpovědným a vzrušujícím časem. K léčbě nemocí a záchvatů migrény nemůže používat všechny léky, protože mnoho z nich negativně ovlivňuje vývoj dítěte. Léčba bolesti hlavy během kojení by měla být zvolena s ohledem na kompatibilitu laktace a léku. Před použitím léků byste si měli pečlivě prostudovat pokyny.

Původ bolesti hlavy

Příčiny záchvatů migrény u kojící matky se mohou lišit. Před těhotenstvím mnoho žen nemělo ani podobný problém, ale nedostatek spánku, starosti o dítě a poruchy stravování nepříznivě ovlivňují její zdraví..

Mezi hlavní příčiny bolesti hlavy u mladé matky patří:

 • přetížení, nejčastěji spojené s konstantním stresem, nedostatkem spánku;
 • cévní onemocnění: hypotenze nebo vysoký krevní tlak, poruchy vegetativního systému;
 • migréna nebo zvýšená náchylnost ke změnám počasí, změna klimatu;
 • osteochondróza krční límce;
 • poporodní mentální porucha;
 • prodloužený pobyt v neventilované místnosti;
 • hormonální změny;
 • otrava: domácí chemikálie, alkohol, oxid uhelnatý;
 • důsledky ORL chorob nebo chřipky, nachlazení;
 • rigidní strava (množství glukózy v krevní plazmě klesá, cévy mozku se rozšiřují);
 • zneužívání některých látek nebo jejich ostré vyloučení (káva).

Radost z mateřství může být zastíněna bolestmi hlavy, křečemi během kojení, ale protože žena ví, jak takové útoky léčit, může se rychle zbavit malátnosti a plně se starat o své dítě.

Hlavní rysy léčby

Neustálé rušivé bolestivé křeče vyžadují, aby mladá matka měla správnou každodenní rutinu a aby věnovala pozornost svému zdraví..

Kojící ženy by měly dodržovat základní pravidla:

 1. Plný odpočinek. Špatný spánek, únava je hlavní příčinou bolestivého syndromu, snížení produkce mateřského mléka. Proto při první příležitosti musíte relaxovat, spát, užívat si ticho.
 2. Vzpomeňte si, která onemocnění se trápila před těhotenstvím. Po narození dítěte, záchvaty migrény, křeče v důsledku osteochondrózy, vysoký krevní tlak se může vrátit. Pokud je příčina zjištěna, bude snazší vyřešit nepříjemné nepohodlí..
 3. Používejte prostředky proti bolesti hlavy prodávané v lékárně. Během útoků se zdá, že kojícím matkám, že recepty tradiční medicíny nepředstavují pro dítě žádnou hrozbu, není tomu tak. Alternativní medicína nemůže zaručit, že určitý lék neovlivní vývoj dítěte ani laktaci (seno, aloe, šalvějové byliny). Při kojení je mnohem bezpečnější vypít pilulku, která byla testována v klinickém prostředí..
 4. Terapie by měla být zahájena okamžitě. Nelze tolerovat nepříjemné nepohodlí. Existuje mnoho neškodných, účinných léků, které mohou pomoci zbavit se bolesti hlavy..
 5. Používejte pouze bezpečné léky. Před užitím produktu se musíte ujistit, že jej lze použít při krmení. Pečlivě si přečtěte pokyny.

Používání většiny moderních léčivých přípravků při bolestech hlavy během laktace a těhotenství je zakázáno. Používání bez doporučení lékaře je pro dítě nebezpečné. Například analgetika mohou způsobit patologie ve vývoji ledvin i po jedné dávce..

Schválené léčivé přípravky pro kojení

Bolest hlavy v kojící matce se může čas od času objevit v důsledku únavy, nedostatečného odpočinku. Chcete-li zastavit útoky, pomozte lékům, které jsou schváleny pro použití během kojení a porodu dítěte. Mezi tyto léky patří:

 • lék "Ibuprofen";
 • Paracetamol;
 • medicína "No-shpa";
 • léky "Ketorolac";
 • naproxenové tablety.

Droga "Ibuprofen"

Lék zmírňuje křeče půl hodiny po podání, po 3 hodinách jsou účinné látky z těla zcela odstraněny. Pokud se přípravek užije jednou, můžete dítě ihned nakrmit. Od 3 měsíců se Ibuprofen může podávat dítěti (při teplotě). Možné analogy: Imet, Ibuprom, Nurofen.

Prostředky "Paracetamol"

Tento lék se doporučuje kojícím matkám nejčastěji. Účinně eliminuje křeče, je bezpečný pro kojence a má malý počet vedlejších účinků. Tento nástroj se používá již řadu let při léčbě záchvatů migrény..

Pro dospělé je Paracetamol k dispozici ve formě rektálních čípků, tobolek a tablet. Najednou je povoleno použít nejvýše 1 g účinné látky denně - 4 g. Lékárna je uváděna pod názvy: „Panadol“, „Efferalgan“, léčivo „Rapidol“.

Lék "No-spa"

Léčba je indikována při bolestech hlavy a migréně při kojících matkách způsobených vazospazmy. Toto je jediný lék s rychlým antispasmodickým účinkem. Užívání pilulek je přípustné, pouze pokud je pacient přesvědčen o původu syndromu bolesti nebo pokud protizánětlivý nesteroidní lék nepřinesl úlevu.

Léky "Ketorolac"

V lékárně je nejčastěji zastoupena pod názvem „Ketalgin“ nebo „Ketanov“. Podle anotace by maminka neměla brát bolesti hlavy a těhotné ženy. Většina pediatrů však jeho krátkodobé užívání nezakazuje..

Tablety naproxenu

Nesteroidní protizánětlivé léčivo. Podle pokynů je kompatibilní s laktací, což potvrzuje, že ji můžete pít beze strachu (při závažných záchvatech migrény, křečích). Bezpečné dávkování - 200-500 mg 2krát denně.

Pokud máte pochybnosti o výběru konkrétního léku, je lepší poradit se s pediatrem a zjistit od něj, jak se zbavit bolesti hlavy a nepoškozovat zdraví dítěte, jeho vývoj. Mnoho léků je pro kojence nebezpečné.

Zakázané léky

Některé léky při kojení jsou nepřijatelné, protože obsahují účinné látky škodlivé pro kojence.

Při laktaci nelze použít následující léky:

 1. „Analgin“ - pomáhá rychle zmírnit křeče, ale při krmení je zakázáno. Lék má toxický účinek na krev, mléko, zhoršenou funkci ledvin a hematopoézu..
 2. Silná analgetika - „Pentalgin“, lék „Sedalgin“, to znamená, že všechny léky končící na „gin“.
 3. Citramon je jednou z nejpopulárnějších látek obsahujících drogy, které mají toxický účinek na kojící ženu a kojence. Složení léku zahrnuje kofein a aspirin, které vzrušují nervový systém a nepříznivě ovlivňují aktivitu jater, mozkové drobky.
 4. Aspirin by neměl být používán ze stejného důvodu jako Citramon. Lék ničí buňky mozku, játra dítěte, negativně ovlivňuje krevní cévy, může u ženy způsobit vřed.
 5. Léky proti bolesti s kyselinou barbiturovou, kofeinem a kodeinem. Kyselina inhibuje fungování nervového systému, kofein narušuje spánek v drobky, protože má vzrušující účinek. Kodein - prvek léku, který způsobuje hladovění kyslíkem.
 6. Silné léky obsahující ergotamin. Tato látka způsobuje nevolnost, křeče a zvracení u kojenců..

Bolest hlavy je poměrně častý výskyt u žen, které kojí dítě. K výběru léků by se však mělo přistupovat opatrně, aby nedošlo k poškození dítěte.

Hypertenze a záchvaty migrény

Pokud je příčinou bolestivých křečí vysoký krevní tlak, pak je normalizace pomůže odstranit. Hypertenze je komplikace po těhotenství nebo exacerbace již existujícího onemocnění. Taková patologie vyžaduje okamžité ošetření. Ojedinělé případy hypertenzní krize pomohou zastavit Anaprilin, Dibazol nebo Papazol.

Migréna je obtížné tolerovat, může trvat od jednoho dne do 2-3 dnů. Je nutné je zastavit. Z hlavy a migrény během kojení je předepsán „Sumatriptan“. Po aplikaci se účinné látky koncentrují v mléce v malých dávkách, ale pediatři doporučují kojení dítěte 12 hodin po jeho použití..

S neustále se opakujícími záchvaty budete s největší pravděpodobností muset opustit mateřské mléko a zahájit plnou léčbu Sumatriptanem a dalšími léky.

Tajemství domácí terapie

Aromaterapie umožňuje rychle se zbavit bolesti hlavy během kojení. Stačí vdechnout vůni éterických olejů nebo trochu z nich aplikovat bodově na tělo. Kojící matky lépe používají levandulové, máty peprné a zázvorové estery..

Alternativní medicína doporučuje používat byliny k úlevě od bolesti. Než je však použijete, měli byste se poradit s pediatrem a ujistit se, že jsou zcela v bezpečí..

Prevence je nejlepším lékem na bolesti hlavy. To platí zejména pro kojící ženy. Proto by měly mladé matky dodržovat správnou výživu, sledovat denní režim, pokud možno často chodit na čerstvý vzduch, dobře se odpočívat. Dodržování těchto jednoduchých pravidel vám umožní zastavit vývoj migrény včas..

Články O Neplodnosti