Hlavní Neplodnost

Jak můžete bezpečně léčit kašel pro mladou matku při kojení

Kašel - reflexní ostré vypuzení vzduchu ve snaze vyčistit dýchací cesty cizího těla, infekce. Jak léčit kašel s kojením, terapeut rozhodne s ohledem na její stav a zdraví dítěte. Je nemožné vybrat si léky sami, protože někdy je kašel projevem alergie nebo jiných chorob, které způsobují nadměrné podráždění hltanu nebo bronchiálních receptorů.

Vlastnosti léčby kašle u kojících matek

Pokud během kojení dojde ke kašlu, zvažte, že přípravky proti kašli před léčbou přecházejí do mateřského mléka. Pro děti je to nebezpečné:

 • alergie
 • systémové poruchy, protože většina léků není určena pro děti do určitého věku.
Je také nemožné zanechat kašel bez léčby, protože komplikace, jako je pneumonie nebo chroničnost provokativního onemocnění, ohrožují matku.

Nemůžete nakazit dítě mateřským mlékem. Naopak musíte pokračovat v krmení, protože interferon a protilátky, které poskytují imunitu proti infekci, jsou přenášeny mlékem.

Jak zacházet s kašlem při kojení

Silný kašel je známkou mnoha nemocí. Nejčastěji se jedná o zánětlivé procesy v dýchacích cestách - faryngitida, laryngitida, akutní virové infekce dýchacích cest. S těmito patologiemi během kojení je prokázána symptomatická léčba kašle schválenými léky a bezpečná pro dětské lidové léky.

Při výběru léčebných metod je nutné vzít v úvahu typ kašle. Může být produktivní, tj. Mokrý nebo neproduktivní, tj. Suchý. První se vyskytuje ve druhém nebo třetím dni nemoci, kdy se v plicích hromadí sputum obsahující odpadní produkty virů nebo bakterií a samotnou patogenní mikroflóru. S tímto kašlem jsou během plicních útoků plíce očištěny od škodlivých částic..

Suchý kašel se objevuje při nástupu onemocnění a při poškození pouze horních cest dýchacích, když reflex vyvolává podráždění faryngálních receptorů.

Léčbu by měl zvolit lékař v závislosti na typu kašle. Zohlední vlastnosti matky a dítěte.

Pro diagnostiku a výběr léčebných metod je třeba navštívit terapeuta, v některých případech je nutná další pediatrická konzultace.

Povolené pilulky a sirupy

Pro kašel na hepatitidu B se používají sirupy s tabletami, které jsou uvedeny v referenční příručce WHO, jak je povoleno během kojení. Mezi tyto léky patří:

 1. Kašelový sirup na bázi Ambroxolu - Ambrobene, Ambroxol, Ambrohexal. Tato látka prakticky nepronikne do mateřského mléka, takže to nepoškodí dítě.
 2. Fluimucil, ACC v tabletách nebo práškových roztocích. Mohou být opilá kojící matkou, protože hlavní složkou obou léků je aminokyselina acetylcystein. Při dodržení dávky nedojde k poškození dítěte v množství, ve kterém vstupuje do mléka.
 3. Prostředky na bázi kořene marshmallow - tablety Mukaltin, sirup Alteyk. Sirup je předepisován pro léčbu malých dětí, proto jsou přípravky na bázi marshmallow považovány za neškodné pro kojící děti..
 4. Pastilky pro resorpci Lizobactu pomáhají kašli na HS. Snižují pocení suchým kašlem v důsledku místních účinků na receptory hltanu. Na rozdíl od systémových antitusických léků takové prášky proti kašli během kojení nepoškozují dítě. Důvodem je skutečnost, že složky léčiva nevstupují do krevního oběhu..

Spreje

Spreje jsou účinné proti kašlu během kojení, pokud je příčinou zánět horních cest dýchacích. Lék používající dávkovač se aplikuje na zadní stranu hltanu.

Hlavní účinné látky mají antiseptický účinek. Doplňky ve formě éterických olejů mentolu nebo eukalyptu poskytují analgetický účinek v důsledku „zmrazení“ a následného zúžení krčních cév. Pokud jsou povoleny kojení spreje:

 • Hexorální;
 • Tantum Verde;
 • Chlorofyllipt.
Chlorofyllipt je antibakteriální látka, která je předepsána lékařem, pokud je diagnostikována bakteriální povaha zánětu v krku. Tento lék by neměl být používán jak během kojení, tak mimo něj..

Při libovolném použití antibiotik je imunitní systém poškozen a patogenní mikroflóra se stává rezistentní na léčivo.

Pastilky pro resorpci

Léčba kašle během kojení umožňuje použití bonbónů Doctor Mom, Septolete, Travisil. Pastilka nebo tableta během resorpce uvolňuje látky, které zklidňují bolest v krku. Těmito léky můžete během kojení léčit suchý kašel nebo zmírnit bolest v hrtanu, když je mokrý. Hlavní věcí je věnovat pozornost přísadám v tabletách a možné reakci na ně.

Med a citrusové plody jsou silné alergeny. I malé vystavení jim v mateřském mléce u některých dětí vyvolává alergické reakce. V tomto případě se vyplatí koupit pastilky s jinými chutěmi..

Vdechnutí během kojení.

Od kašle během kojení pomáhá inhalace. Lze je vyrobit pomocí rozprašovače nebo staré metody - dýchat nad nádobou s horkou vodou, pokrytou ručníkem.

K inhalaci během kojení je dovoleno používat minerální vodu, soda, sůl, vařené brambory, jakož i sušený heřmánkový.

K přípravě inhalačního roztoku je třeba vzít lžičku účinné látky na litr horké vody - soda, sůl, suchý heřmánek. Pára musíte dýchat dvakrát denně po dobu 10-15 minut.

Bylinné odvar

Odvar heřmánku, eukalyptu, šalvěje je osvědčeným lidovým lékem na kašel. Při kojení byste neměli pít bylinné odvarky, jen se s nimi kloktat.

Chcete-li opláchnout, musíte nalít lžičku surovin se sklenicí horké vody, nechte ji vařit na teplém místě. Po ochlazení směsi na příjemnou teplotu se zfiltruje a kloktá se každé 3 hodiny.

To, co lze ústně vzít z lidových prostředků, závisí na vlastnostech matky a dítěte. Při rozhodování o vypití odvarů je nutná konzultace lékaře, protože samoléčení během tohoto období je velmi nebezpečné.

Zahřívání

Výběr toho, co můžete pro kojící matku vykašlat, zkuste se zahřát. Jsou prováděny pomocí:

 • hořčičné omítky - zakoupené i vyrobené;
 • drcené brambory;
 • tvarohové koláče.
Při aplikaci obkladů se vyhýbá oblasti mléčných žláz, srdce a páteře.

Mějte na paměti, že dítě je schopno negativně reagovat na změny pachu na hrudi. Pokud taková situace nastane, obklady se již neaplikují na hrudník a aplikují je pouze zezadu.

Co jiného k léčbě kašle pro kojící matku

Mladé matky nevěděly, co je možné vzít k léčbě kašle, a proto často nechávaly tuto nemoc samy. To zhoršuje průběh nemoci, takže úplné odmítnutí léčby také není vítáno. Pokud nechcete používat léky, měli byste se uchýlit k podpůrným nástrojům:

 1. Pijte čaj s malinami, ovocné nápoje, džusy, kuřecí vývar. Tyto fondy současně poskytují tekutinu potřebnou k odstranění toxinů a nasycují tělo vitamíny a živinami. Paralelně je během podávání patogenní mikroflóra odplavena ze zadní stěny hltanu a z ústní dutiny.
 2. Jedním ze způsobů, jak ulevit od kašle, je zvlhčit vnitřní vzduch. Suchý vzduch zvyšuje nepohodlí, takže byste měli během topné sezóny koupit zvlhčovač nebo zavěsit mokrý ručník na baterii.
 3. Vezměte si mléko s limonádou nebo medem, abyste rychle vyléčili kašel. Takový lék (1 lžička medu nebo sody na sklenici teplého mléka) změkčuje poškozenou sliznici, zvlhčuje ji a také poskytuje antiseptický účinek.

Kdy přestat krmit

Kašel je někdy známkou závažné virové infekce, jako je chřipka. Tento příznak se také objevuje s bakteriálním poškozením - některé typy bronchitidy, pneumonie. Vyskytuje se také u rakoviny plic.

V závislosti na nemoci, která vyvolala kašel, je během léčby někdy nutné opustit kojení. Stává se to v situacích, kdy je pro léčbu nutné použití antibiotik, antivirotik a chemoterapie..

O zastavení krmení rozhoduje ošetřující lékař. V tomto případě je povinností matky řídit se doporučeními, protože pokud se neléčí, hrozí její zdraví a život. Nepřestávání krmení během užívání léků, které jsou kojením zakázány, vyvolává u dítěte závažné systémové poruchy.

Jak zacházet s kašlem při kojení

Mateřské mléko je pro dítě nejlepším jídlem. Obsahuje komplex živin, vitamínů, minerálů, stopových prvků. Ženy se proto snaží zachovat kojení během prvního roku života dítěte. A když se objeví kašel, snaží se léčit nemoc nejjemnějším způsobem.

Jak se vyhnout kašli

Žena během kojení by měla pečlivě sledovat své zdraví. Chcete-li posílit imunitu, přejděte na zdravou stravu a přidejte do ní potraviny bohaté na vitamíny a minerály. V takovém případě nezkoušejte exotické ovoce a zeleninu, abyste zabránili možnému výskytu alergického kašle..

Před jídlem, po chůzi si umyjte ruce, zejména při návštěvě kina, obchodu nebo na jiných veřejných místech. Během epidemie chřipky se můžete projít v přírodě, daleko od davů. Nenavštěvujte nemocné přátele, příbuzné. Pokud se cítíte hůře a kašel, zavolejte lékaře.

Kojící matky by měly místnost před ventilováním spát a ráno provést jednoduchá cvičení nabíjení. Takto rychle přes noc kašel, který se tvoří v dýchacím systému.

Chcete-li zabránit alergickému kašlání, setřete prach z nábytku a pravidelně navlhčujte místnosti. Nepokládejte květiny do vázy s štiplavou vůní, která se rozpadá pylem. Požádejte členy rodiny, aby vám pomohli postarat se o srst vašeho domácího mazlíčka, nakrmit ryby a vyčistit ptačí klece a hlodavce..

Jak zacházet s prvními příznaky nachlazení

Kašel není nemoc, ale příznak různých nemocí, včetně respiračních. Před svým vzhledem pociťují kojící matky nosní ucpání, bolest a bolest v krku. V této počáteční fázi je důležité léčit nachlazení, aby nedošlo k užívání léků s agresivními účinnými látkami..

V časných stádiích respiračního onemocnění dochází k kašli nebo suchému kašli. Projevuje se tak podráždění sliznice horních cest dýchacích. Tento stav lze léčit změkčením, zvlhčováním nosohltanu. Chcete-li to provést, zvyšte vlhkost v bytě (až 40-45 °). Pokud není zvlhčovač, zavěste mokrý ručník na baterii ústředního topení.

Při kojení mohou ženy používat tradiční léky. Resorpce medu tedy pomáhá dezinfikovat ústní dutinu, saturuje sliznici užitečnými složkami produktu. Jíst kandované maliny, borůvky, brusinky vede ke stejnému výsledku..

V časných stadiích nachlazení by kojící matky měly pít hodně tekutin. Vyplavují tak část patogenních mikroorganismů z těla, produkty jejich životně důležitých funkcí. Bez rizika poškození zdraví dítěte můžete použít:

 • čaj s citronem;
 • mléko s medem;
 • kompot ze sušeného ovoce;
 • ovocný nápoj z bobulí;
 • čistou neperlivou vodu.

Dekorace z bylin se nejlépe používají kloktat. Tyto postupy provádějte každé 2-3 hodiny, dokud se kašel nezastaví.

Mokrý kašel

Mokrý kašel se nazývá produktivní. Pomáhá zbavit se sputa, čistí dýchací cesty. Kašel znamená konec nachlazení. K urychlení léčby napomáhejte tělu bez hlenu. Za tímto účelem se během útoků nakloňte dopředu, dokořán otevřete ústa a vystrčte jazyk.

Mléko s alkalickou minerální vodou je účinný způsob, jak zředit a odstranit sputum. Chcete-li připravit nápoj, zahrejte složky na 50 °, jemně promíchejte, vypijte v malých doušek. Pak po dobu 30 minut nejezte, nepijte, nejděte ven. Stejného účinku je dosaženo při výměně sodovky Borjomi.

Ředkvička pomáhá léčit kašel při kojení. Proveďte prohloubení uvnitř kořenové plodiny, naplňte jej medem. Po 10-12 hodinách začne vynikat šťáva bohatá na éterické oleje. Když se smíchají s medem, léčivé vlastnosti kapaliny se výrazně zvýší. V tomto případě je produkt pro kojící matku a dítě naprosto bezpečný.

Vlhký kašel s pískotem naznačuje vývoj bronchitidy nebo jiných onemocnění dolních cest dýchacích. Je nemožné léčit takové nemoci bez užívání antibiotik. Řekněte svému lékaři o kojení, aby předepsal nejjemnější antibakteriální látku a vypočítal dávku léku individuálně.

Jak léčit alergický kašel

Kašel je jedním z příznaků alergie. Můžete ji odlišit od chladu následujícími charakteristickými rysy:

 • vzniká náhle na pozadí dobrého zdraví;
 • doprovázený rýmou, slzami;
 • horší v noci a ráno;
 • nepřechází do mokré produktivní formy;
 • se nezastaví po odebrání expektorancí.

Během kojení musí alergici pečlivě sledovat čistotu bytu. Denně otřete prach z nábytku, domácích spotřebičů, knih. Vyhněte se polštářkům a přikrývkám. Nepřivezte domácí kytice květin se světlou vůní nebo drobivým pylem.

Terapeutická inhalace

Vdechování páry je bezpečný způsob zvlhčení nosohltanu. Můžete vyléčit suchý kašel dýchacích cest pomocí konvice, inhalátoru nebo rozprašovače. Při kojení naplňte nádrže na nástroje fyziologickým roztokem, minerální vodou, slabým vývarem heřmánku.

Vlhký kašel lze léčit pouze rozprašovačem s tryskou ve formě náústku. Toto zařízení převádí kapalinu na aerosolovou formu. Při hlubokém dýchání spadají nejmenší částice do nejvzdálenějších částí průdušek a plic. Výsledkem je, že sputum zkapalňuje a snadno se vylučuje z těla..

Tepelné ošetření kašle

Pomocí hořčičné omítky můžete vyléčit suchý studený kašel. Za tímto účelem umístěte talíře na oblast chodidel nebo lýtek. Hořčičné éterické oleje dráždí pokožku, zvyšují krevní oběh v dolních končetinách. V důsledku toho dochází k odtoku krve z nosohltanu, díky čemuž se otok snižuje, clearance dýchacích cest se rozšiřuje.

Při kojení je přísně zakázáno umisťovat hořčičné omítky do oblasti mléčných žláz. Tato metoda je také kontraindikována při vysoké teplotě, akutní fázi onemocnění, narušení integrity pokožky..

Tepelné procedury zahrnují koupele se solí, sodou a éterickými oleji. Za účelem vyléčení kašle během kojení natáhněte teplou vodu (50-55 °) do umyvadla, přidejte do ní užitečné komponenty, nohy napařujte po dobu 15 minut a neustále přidávejte proud vroucí vody. Pak je otřete do sucha, oblékněte si bavlněné ponožky, přikryjte se přikrývkou.

Vlastnosti kojení při kašli

Pokud má žena nachlazení s virovým nebo bakteriálním patogenem, měla by nosit obvaz z bavlněné gázy. Tento lék navíc noste nejen v době krmení, ale také při komunikaci s dítětem. Každých 20-30 minut vyžehlte masku nejžhavějším železem.

Pokud nemůžete léčit nemoci bez užívání léků, vezměte je ihned po jídle. V tomto případě účinné látky vstoupí do krevního řečiště před aktivací laktačního procesu a do mléka se dostane pouze malá část tablet. Pijte pouze léky předepsané lékařem. Před zahájením léčby si však přečtěte návod k použití.

Kojící kašel: jak zacházet s kojící matkou

Obrana těla je oslabena po porodu. Často se žena během laktace setkává s nachlazením komplikovaným kašlem. Dýchací trakt podrážděný viry, bakteriemi, alergeny, toxickými sloučeninami. Bez pomoci specialisty je obtížné zvolit taktiku léčby kašle během kojení a určit její příčinu. Mnoho léků je neslučitelných s kojením. Před užitím tohoto nebo tohoto léku je třeba vzít v úvahu jeho účinek na složení mléka a možná rizika pro dítě.

Je možné během léčby dítě krmit

Kašel není kontraindikací kojení. Dítě se může nakazit od své matky vzduchovými kapičkami, ale ne mlékem. Imunitní systém ženy při požití aktivně bojuje s mikroby. Krevní buňky produkují protilátky, které pronikají do mléka ve formě speciálních proteinů - interferonů. Působí jako dítě na vakcínu - chrání tělo před infekcí. Pokud žena v období nemoci kojí, je pravděpodobnost přenosu infekce na dítě výrazně snížena..

Léčba kašle je kompatibilní s kojením, pokud si vyberete správné léky. V lékárnách takové prostředky stačí.

Příčiny kašle

Příznak se objevuje v důsledku podráždění zadní stěny hrtanu, průdušnice, průdušek, pohrudnice. Kašel pokračuje, dokud nejsou dýchací cesty zcela bez nadbytečného hlenu. Viskózní tekutina absorbuje cizí složky a odráží je pomocí kontrakce bránicních svalů. U kojících žen může dojít k podráždění kašel z následujících důvodů:

 • Kontakt s nemocnou osobou. Infekce se rychle přenáší domácími prostředky. V závislosti na imunitě se může vyskytnout různými způsoby. U lidí s dobrými ochrannými reakcemi jsou akutní respirační virové infekce omezeny na mírnou nevolnost, bolest v krku. Malátnost trvá 2-3 dny. Pokud je imunita oslabena, stejný typ viru se projevuje vysokou horečkou, rýmou, kašlem a může být komplikován bakteriální (sekundární) infekcí.
 • Studený. Nepříjemná teplota, větrné počasí vyvolává oslabení imunity. Plavidla se pod vlivem chladu zúží. Tento proces narušuje tok krve do orgánů. Ochranné reakce oslabují. Bakterie a viry bez překážek vstupují do sliznice a vyvolávají kašel s Gua.
 • Alergická reakce. Zvýšení citlivosti na látku může být buď vrozeným, nebo získaným jevem. Alergie jsou způsobeny kosmetikou, jídlem, rostlinami, zvířecími chlupy. Při kontaktu s alergenem imunitní systém produkuje histamin. Pod vlivem této látky je podrážděna sliznice hrtanu a průdušek. Tato reakce vyvolává suchý, někdy štěkající kašel..

Příznak může naznačovat mnoho nemocí. Nejsou vždy spojeny s poškozením dýchacích cest. Diagnózu může stanovit pouze lékař s přihlédnutím ke stížnostem ženy a vyšetření sliznic. Někdy je třeba zjistit příčinu, je nutná konzultace s otolaryngologem, krevní test a analýza moči.

Léčba alergií

Dráždivý kašel je často doprovázen hojnou rýmou, bolestmi v krku a otoky. K vyléčení takového kašle během kojení musíte nejprve zjistit příčinu reakce a vyloučit vniknutí alergenu do sliznic. Pod podezření jsou nová jídla v potravě, domácí chemikálie, kosmetika, deodoranty. Během období květu může u kojící ženy dojít k podráždění v krku, například bříza. V létě dochází k nepříjemným pocitům v důsledku hojnosti chmýří topolů. Mezi běžné alergeny patří také houba, domácí prach, zvířecí chlupy.

Léčba alergického kašle u kojících žen začíná příjemem enterosorbentů: Smecta, Polysorb, Activated Carbon. Tyto léky absorbují škodlivé sloučeniny..

Absorbenty se užívají odděleně od jiných léků, bez ohledu na krmení dítěte. Nejsou absorbovány do krve. Enterosorbenty spolu s alergeny absorbují prospěšné látky, takže netrvají déle než 3-5 dnů.

Alergický kašel je léčen antihistaminiky. Během laktace je povoleno:

Populární droga Suprastin není kompatibilní s kojením. Účinná látka chloropyramin se vstřebává do mléka a může u dítěte způsobit odchylky. Tavegil, Theofylin a Diazolin jsou také zakázány pro HS léky.

Jak zacházet se suchým kašlem během kojení

Pro usnadnění průběhu nemoci je žena předepisována lokálními a orálními léky. Recepce lékárenských výrobků je kombinována s bohatým nápojem. Adekvátní příjem tekutin urychlí regeneraci. Kojící maminka může užívat tablety proti kašlu. Při křečích způsobených bolestmi v krku jsou předepsány spreje, náboje na hrudi. K urychlení eliminace virů, bakterií pomůže inhalace pomocí rozprašovače.

Sirupy

Přípravky pro orální podávání se připravují z výtažků z bylin, rostlin. Nejúčinnější při léčbě suchého kašle během kojení jsou sirupy založené na přírodních složkách: břečťan, jitrocel, divoká růže, heřmánek a petrklíče. Jsou bezpečné pro dítě, pokud žena dodržuje doporučené dávkování..

Sirupy kompatibilní s laktací:

Výrobky na bázi bromhexinu by se neměly užívat s GV, protože proniká do mléka.

Tablety

Suchý kašel se obvykle objevuje v první fázi onemocnění. Chcete-li zastavit křeče v dýchacích cestách, musíte si vybrat správný komplex léků. Suchý kašel během kojení je usnadněn prášky, které stimulují průchod, tvorbu, zkapalnění sputa:

U virové infekce jsou předepsány čípky Viferon. Tento lék pomáhá imunitnímu systému vyrovnat se s infekcí a v důsledku toho kašel..

Bakteriální infekce během kojení se léčí penicilinovými antibiotiky (Amoxiclav, Ampicillin), pokud neexistuje jiný způsob. Dávku volí ošetřující lékař individuálně. Antibiotika jiných skupin nejsou kompatibilní s kojením. Po užití těchto léků je u kojící ženy narušena střevní mikroflóra. Antibiotikum často způsobuje dítěti problémy se stolicí a koliku. Během týdne se mikroflóra vrátí do normálu. Při dlouhodobém používání antibiotik pomáhají probiotika a mléčné výrobky normalizovat střeva.

Během kojení je povoleno rozpustit tablety Lizobactu. Pomáhají při bolestech v krku, které nejčastěji způsobují suchý kašel. Lysobact má antiseptický, protizánětlivý účinek, stimuluje imunitní systém. Účinné látky - lysozym (přírodní enzym) a pyridoxin (vitamin B6).

Spreje

Vylepšete stav suchým kloktáním kašle. Povolená antiseptika jsou chlorhexidin, furacilin. Spreje pomohou zbavit se kašle během kojení:

Je lepší si po krku stříkat hrdlo.

Inhalace

Nejúčinnějším způsobem zvlhčení kašle je použití rozprašovače. S tímto zařízením je účinná látka okamžitě dodána do požadovaných částí dýchacího traktu. Pro usnadnění průběhu nemoci bez poškození dítěte stačí někdy udělat 1-2 inhalace fyziologickým roztokem (0,9% chlorid sodný). Prodává se ve skleněných lahvích. V závislosti na příčině kašle a jeho povaze může lékař předepsat inhalace přípravku Miramistin, Lazolvan.

Byliny

Pro zmírnění stavu je vhodný šípkový vývar. Má hodně vitamínu C. Teplý nápoj navíc podporuje tvorbu sputa a jeho průchod. Furatsilin někdy dráždí hrdlo suchým kašlem. V tomto případě je lepší pro opláchnutí použít bylinné infuze. Vhodný heřmánek, šalvěj, měsíček. Pro zmírnění kašle můžete brát poplatky za prsa, ale pouze se souhlasem lékaře. Byliny ukládají vysokou biologickou aktivitu a mohou mít negativní dopad na chování a pohodu dítěte.

Sbírka číslo 1

Lék založený na podběrovce, oreganu a kořeni marshmallow. Z toho odvar nebo infúze. Tato kolekce je účinná při hrtanu, tracheitidě. Kombinace je antimikrobiální, uvolňuje křeče.

Sbírka číslo 2

Zahrnuje kořen lékořice, květy podbělu, jitrocel. Tato kombinace je předepsána pro bronchitidu, pneumonii..

Sbírka číslo 3

Má uklidňující, protizánětlivý účinek. Je to směs anýzu, borovicových pupenů, marshmallow, šalvěje, lékořice. Takový lék může zhoršit stav, pokud je užíván v kombinaci s antitusickými léky, které snižují produkci sputa..

Sbírka číslo 4

Skládá se ze směsi rozmarýnu, měsíčku, heřmánku, máty peprné, lékořice, fialky. Tento lék je předepsán pro neproduktivní kašel. Měsíček může způsobit menstruaci a v důsledku toho i snížení laktace. Je lepší nahradit takový poplatek jinými prostředky..

Léčba mokrého kašle laktací

Pokud je ženské sputum odděleno, zahrnuje léčba kašle léky, které lze použít při kojení:

 • Vdechnutí ambroxolem (Ambrobene, Lazolvan). Během procedury se léčivo téměř nevstřebává do krve. Roztok se připraví roztokem chloridu sodného v poměru 1: 1. Užívání Ambroxolu uvnitř je nežádoucí pro kojení, protože účinek této látky na mléko nebyl úplně prozkoumán.
 • Oteplovací masti Vicks Asset, Dr. Mom. Pro zmírnění křečů jsou vtírány do zad.
 • Sirupy s mukolytickým účinkem - Althea, Herbion, Stodal. Ztenčují sputum, uvolňují průdušky.
 • Mukaltinové tablety. Jedná se o bylinný lék založený na rostlině ibišek a soda. Mukaltin nezkazí chuť mléka, je pro dítě bezpečný. Nástroj zlepšuje vylučování sputa, zmírňuje zánět, podráždění dýchacích cest.

Lidové léky na kašel pro kojící matku

Domácí léky jsou kombinovány s léky předepsanými lékařem. Alternativní metody léčby kašle:

 • Vdechování páry. Pokud doma nebulizátor neexistuje, můžete nadechovat páru. Byliny se vaří v pánvi. Nejlepší je léčit kašel pomocí měsíčku, šalvěje. Částice páry zvlhčují dýchací systém, čistí bakterie, zmírňují zánět. Vdechnutí by nemělo být prováděno, pokud má kojící žena horečku.
 • Suchý kašel je ošetřen teplým mlékem s přídavkem lžičky másla a špetkou sodovky. Droga je opilá před spaním. Mléko může u dětí do 6 měsíců způsobit zvýšenou tvorbu plynu, kolika.
 • Infuze jitrocelu. Listy rostliny jsou účinné pro jakýkoli typ kašle. Sklenici vroucí vody bude vyžadovat 2 polévkové lžíce nasekané jitroce. Pijte infuzi mezi jídly 3krát denně.

Prevence

Pokud má kojící žena první příznaky nachlazení, měla by být přijata opatření, aby nemoci nebyly komplikovány kašlem:

 • Pijte více tekutin. Tělo je po pitném režimu rychleji zbaveno choroboplodných zárodků.
 • Pravidelně větrejte místnost. Optimální teplotní režim, usnadňující průběh nemoci - 22 stupňů.
 • V místnosti udržujte normální vlhkost vzduchu. Tento indikátor je důležitý pro rychlé zotavení..
 • Odmítněte horkou lázeň, koupel, aby zánět nespadl do dolních dýchacích cest.

K ochraně dítěte před nemocemi lékaři doporučují nosit lékařskou masku. Mělo by se měnit každé 2 hodiny.

Kojící kašel musí být léčen. To pomůže vyhnout se laktostáze, mastitidě v důsledku snížení imunity. Příjem tablet, sirupů se provádí po krmení, aby se omezil jejich pravděpodobný účinek na dítě.

Kašel na kojící matce: příčiny, léčba a prevence

Tělo matky věnuje produkci mléka hodně energie a může být náchylné k napadení viry nebo bakteriemi v důsledku poklesu přirozené imunity. Kašel při kojení je zvláštní případ, kdy je třeba zvolit léčbu s minimálním negativním dopadem na zdraví dítěte. V tomto případě můžete použít léky i lidové léky.

Proč se objevuje kašel a jak k tomu dochází

Nejčastější příčinou kašle je nachlazení. V tomto případě je kašel pouze jedním z příznaků nemoci. Možná jste chodili s dítětem v chladném počasí nebo jste byli dlouho v průvanu. Kromě kašle může být respirační onemocnění doprovázeno:

 • rýma;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • bolest krku;
 • slabost
 • obecná nevolnost.

Kašel může být také virová nebo bakteriální infekce, alergie a ve vzácných případech srdeční problémy nebo plicní selhání. Kašel může být příznakem mnoha nemocí.

Druhy kašle

Kašel je ve skutečnosti křeč dýchacích cest - horní (hrtan) nebo dolní (průdušky). Tento jev je ochrannou reakcí organismu, který se pokouší zbavit bakterie pomocí reflexní svalové kontrakce..

Rozlišují se následující typy kašle:

 • suché (neproduktivní, štěkající nebo paroxysmální, bez vypouštění sputa);
 • mokrý (produktivní, s výtokem ze sputa, může být doprovázen sípáním, těžkostí a bolestí na hrudi).

V prvních dnech nemoci je zpravidla kašel suchý. To znamená, že podráždění krku a horních cest dýchacích. Po několika dnech suchý kašel zvlhne. To znamená, že se choroba přesunula do jiné fáze. Může ale existovat další nepříznivý děj - suchý kašel „klesá“ do průdušek, zanícují se a bobtnají. Zároveň je problematické vykašlat sputum, kašel způsobuje úzkost, stává se těžkým, hrudník. Při nedostatečné léčbě je pravděpodobný rozvoj komplikací: bronchitida, pneumonie a další. Je třeba brát kašel velmi vážně a začít s léčbou co nejdříve, bez naděje, že to projde samo. Kašel může být velmi nepříjemný, a proto by léčba měla být zahájena co nejdříve.

Máma kašel: mohu kojit

Když se objeví kašel, pečující matky zažijí přiměřené obavy o dítě. Kašel však není důvodem k zastavení kojení, naopak, pokud je dítě během komunikace stále nakažené, mateřské mléko mu pomůže rychleji se s nemocí vyrovnat. Interferony - protilátky proti viru vylučovanému v těle během nemoci - se dostávají do mléka a přecházejí na dítě.

Následující opatření pomohou minimalizovat riziko infekce dítěte:

 1. Doporučuje se nosit lékařskou masku a každé dvě hodiny ji vyměnit za novou.
 2. Místnost je nutné několikrát denně ventilovat, pravidelně si umýt ruce mýdlem, zejména před krmením.
 3. Je nutné zvýšit množství spotřebované tekutiny: voda, kompoty, čaj. Tím se zabrání lakostáze v důsledku zvýšení viskozity mléka při zvýšené tělesné teplotě. Voda také pomáhá odstraňovat toxiny, usnadňuje průběh nemoci. Extra tekutina pomáhá zvlhčit suchý kašel, pomáhá rychleji se zbavit sputa.

Při kojení je matka zodpovědná nejen za své zdraví, ale také za blaho dítěte. Je nutné poradit se s lékařem, který vám pomůže vybrat komplexní léčbu kašle, což je příznak onemocnění. Specialista stanoví diagnózu a dá potřebná doporučení..

Jak zacházet s kašlem při kojení

V prvních dnech výskytu kašle je nutné zajistit dostatek pití a vyhnout se dlouhým procházkám v chladném počasí. Inhalace léčivých bylin horních cest dýchacích jsou povoleny při nepřítomnosti teploty. Relevantní jsou i lidová léčiva, která zmírňují stav při prvních známkách nemoci. Lékař však vzhledem k kontraindikacím kojení vybere optimální léčbu pro kojící matku. Léky povolené kojení jsou k dispozici v různých formách, mezi nimiž jsou nejčastěji sirupy, tablety a spreje..

Chcete-li minimalizovat podíl léku, který vstupuje do těla dítěte mlékem, měli byste ho vzít ihned po jídle. Poté bude při další aplikaci na prsu koncentrace účinné látky nižší.

Suché léky proti kašli

Taktika léčby suchého kašle spočívá ve zmírnění stavu, zvlhčení sliznice. Je nutné sledovat vlhkost v místnosti, aby bylo zajištěno dostatečné pití. Můžete si také vzít následující léky.

Sirupy s výtažky z léčivých rostlin

Suché sirupy proti kašli s výtažky z léčivých rostlin (tymián, břečťan, tymián, anýz a další) přispívají k tvorbě sputa. Patří mezi ně Herbion, Gedelix, Prospan. Taková léčiva nemají žádné kontraindikace pro kojení, klinické studie na kojících ženách však nebyly provedeny. Náklady na tyto sirupy jsou asi 300 až 400 rublů na 100 ml lahvičku. Sirupy z kořene lékořice, marshmallow, známé od sovětských dob, jsou o něco levnější. Náklady na láhev jsou 80-150 rublů. Lhůta pro přijetí takového léku je 5-7 dní, 2-3krát denně.

Fotogalerie: Společné sirupy s výtažky z léčivých rostlin

Léčivé rostliny

Kromě sirupů jsou léčivé rostliny k dispozici také ve formě kašle, ale ne všechny jsou vhodné pro kojící matky..

Poplatky mají složitý účinek na tělo a mohou negativně ovlivnit pohodu dítěte. Navíc, mnoho rostlin jsou silné alergeny. Mezi nejvíce neškodné byliny, které jsou přijatelné pro léčbu kašle s kojením: heřmánek, šípky, máta peprná.

Fotogalerie: léčivé rostliny, které lze bezpečně jíst při kašli na kojící matku

U léčivých rostlin můžete také vdechovat páru a ovlivnit horní cesty dýchací. Pro tyto účely jsou vhodné eukalyptus, mentol a éterické oleje..

Pozornost! Olejové roztoky pro inhalaci lze použít pouze v parních inhalátorech. V rozprašovačích jsou povoleny pouze speciální čištěné roztoky.

Nástroj kombinující výtažky několika léčivých rostlin - Brusniver. Složení léku zahrnuje lístky brusinky, třezalku tečkovanou, šípky, sérii. Filtrační sáčky se vaří vroucí vodou (2 ks. Na 200 ml vody) a 3-4krát denně se odebírají na čtvrt šálku. Infuze má antimikrobiální a protizánětlivé účinky.

Brusniver je distribuován ve vhodných filtračních sáčcích

Oplach a pastilky

Pokud je kašel způsoben podrážděním krku a je doprovázen potem, je relevantní výplach Furacilinem zředěným ve vodě nebo alkoholovým roztokem chlorofyliptu. Lysobact tablety také pomohou zmírnit zánět..

Fotogalerie: opláchněte léky a pastilky

Spreje

Spreje jsou relevantní, pokud je kašel vyvolán patogenní mikroflóru, která ovlivňuje sliznici krku. V tomto případě kašel dochází v důsledku podráždění tkáně během dýchání.

Hexorální sprej je vysoce účinný, vydrží až 12 hodin. Cena léku je 350-400 rublů za láhev. Chlorofylliptový antibakteriální sprej (250 - 300 rublů) má tlumivý účinek na infekci streptokokovým krkem, léčivou látkou je extrakt z listů eukalyptu. Šestihranný sprej je vysoce účinný

Mezi dříve populární spreje doporučené pro kašel během kojení patří Tantum Verde. V současné době se jeho použití při kojení nedoporučuje..

Vdechování nebulizéru

Nebulizér mění léčivo na aerosol sestávající z nejmenších částic suspendovaných ve vzduchu, které pronikají dokonce do spodních částí dýchacího systému. V tomto případě se lék téměř neabsorbuje do krve, což je zvláště důležité při kojení, ale přímo do ohniska infekce. Při použití rozprašovače vstupuje lék do ohniska infekce

Při suchém kašlu lze inhalovat slanou nebo minerální vodou, aby se zvlhčily sliznice. Pomocí inhalačního přípravku Miramistin můžete ošetřovat nosohltanu dezinfekčním prostředkem a potlačit aktivitu patogenních mikroorganismů. Při alergickém suchém kašli a astmatu - inhalace bronchodilatačními léky rychle zmírní křeče a zmírní stav, ale jsou předepsány lékařem, protože tyto léky mohou mít negativní vliv na laktaci.

Mokrý kašel: průvodce po akci

Nemoc postupovala do dalšího stádia, pokud se kašel zvlhnul, s výtokem viskózního sputa. Díky snadnému odstranění a produktivnímu kašli není zotavení daleko. Hlavním úkolem je pomoci tělu rychleji se zbavit sputa. Pokud je obtížné si vyčistit hrdlo, je nutné přispět k jeho zkapalnění.

Za tímto účelem byste měli užívat mukolytika - léky, které nejen vedou k produkci sputa s suchým kašlem, ale také usnadňují jeho odstranění, když je kašel již vlhký. Známým a neškodným lékem jsou tablety mukaltinu. Jejich cena je nízká - asi 30 p. za 10 ks, ale mnoho terapeutů dnes považuje tento lék za zastaralý a neúčinný. Tablety mukaltinu jsou považovány za neškodné, ale nejsou dostatečně účinné.

Sirupy a tablety obsahující ambroxol

Tato účinná látka prakticky nepronikne do mateřského mléka a je pro dítě relativně bezpečná. Mukolytika na bázi ambroxolu mají kombinovaný účinek - ředí a zvyšují objem sputa, přispívají k jeho odstranění z dýchacích cest, stimulují reflex kašle a mají expektorační účinek. Populární medicína německého původu - Lazolvanový sirup (cena asi 200 p.) Je dražší než jeho analogy Ambroxol, Ambrobene (asi 100 p.), Tyto léky však obsahují stejnou účinnou látku, lišící se pouze pomocnými složkami. Při mokrém kašlu se užívají perorálně 10 ml 3krát denně po dobu 5-7 dnů. Tyto léky jsou také dostupné ve formě inhalačních roztoků pod stejným obchodním názvem. Během kojení je povoleno mnoho sirupů proti kašli, ale měly by být používány s opatrností, jak doporučuje lékař.

Vykašlávání, jako je Ambroxol (aka Lazolvan), pomůže snížit kašel. Velmi účinné jsou také bylinné přípravky na bázi anýzu, kořene lékořice, jitrocele, tymiánu atd. Například Bronchicum, Elixír prsu, Gedelix, Doctor IOM. Tyto léky obsahující bromhexin jsou absolutně kontraindikovány kojícím matkám..

Molly

https://www.u-mama.ru/forum/kids/0–1/520652/

Jen bych dýchal solným roztokem nebo lasolvanem, ambrobenem. Záleží na tom, jaký kašel.

Madame

https://www.nn.ru/community/my_baby/my_baby/?do=read&thread=2684757&topic_id=62437124

Acetylcysteinové přípravky

Na základě acetylcysteinu se vyrábějí fluimucil a ACC. Účinná látka ničí molekuly, které tvoří sputum, snižuje její hustotu a usnadňuje vypouštění. Drogy jsou považovány za docela efektivní..

ACC je k dispozici v různých formách: tablety, sáčky a granule. Nejoblíbenější droga je ve formě šumivých tablet, jejichž náklady na balení jsou přibližně 400 r. Vezměte 2 tablety dvakrát denně. Stojí za zmínku, že lék je povolen kojit, ale s výhradou: pokud zdravotní přínosy matky převáží potenciální riziko pro dítě, protože tento lék může způsobit alergie, zažívací problémy, tachykardii. V těchto případech je příjem zastaven.

Fotogalerie: běžné léky s acetylcysteinem

Antibiotika

Pokud je kašel způsoben bakteriemi, a nikoli virem, pak baktericidní léky, které potlačují růst patogenů, nemusí být často vyloučeny, ale pouze lékař to dokáže. Antibiotika byste se měli uchýlit pouze jako poslední možnost.

Léky této skupiny, které jsou předepsány pro respirační infekce a jsou vhodné pro kojící matky:

 • peniciliny (např. Ampicilin, Amoxiclav);
 • cefalosporiny (např. ceftriaxon);
 • makrolidy (např. erytromycin, klaritromycin).

Fotogalerie: příklady antibiotik předepsaných pro kašel během kojení

Video: Dr. Komarovsky o užívání drog během těhotenství a kojení

Lidové léky na zmírnění nemoci

Alternativní metody léčby jsou zvláště relevantní a účinné v prvních dnech kašle. Je možné, že se nebudete muset uchýlit k lékům, pokud zahájíte terapii, která je bezpečná pro dítě a byla známa již dlouhou dobu.

Kloktání

Pro oplachování jsou vhodné heřmánkové infuze:

 1. Je nutné naplnit vroucí vodou (500 ml) 1-2 filtrační balíček bylin.
 2. Nechte to vařit půl hodiny.
 3. Kloktat můžete 3krát denně nebo častěji (každé 2 hodiny).
Měsíček měsíčku se může kloktat každé 2 hodiny

Oplachování sodou a jódem má pozitivní vliv na stav bolesti v krku:

 1. Vezměte sklenici teplé vařené vody.
 2. Přidejte kapku roztoku jodu.
 3. Přidejte ½ čajové lžičky jedlé sody.
 4. Směs.

Opláchnutí by mělo být připraveno těsně před použitím. Je také důležité, aby byla soda čerstvá - produkt vydechne a ztratí své vlastnosti do jednoho měsíce po otevření balení.

Napít se

Horké čaje s malinami, lípou, rakytníkem, citronem pomohou tělu vyrovnat se s nedostatkem vitamínu C, zahřátí bolest v krku a dodávat tolik potřebnou tekutinu. V tomto případě se nemusíte nutit pít příliš horký čaj - hlavní věc je, že jeho teplota není nižší než tělesná teplota. To je nezbytné, aby se tekutina tělem absorbovala rychleji..

Teplota čaje by neměla být nižší než tělesná teplota

Stojí za zvážení, že citrusové plody mohou u dítěte vyvolat alergie, takže je musíte používat opatrně.

Komprimuje

Pokud se tělesná teplota nezvýší, doporučuje se použít teplé obklady. Vhodné jsou hořčičné omítky nebo vařené brambory, šťouchané vidličkou a zabalené do bavlněné tkaniny. Zdroj tepla se aplikuje na horní hrudník nebo záda v oblasti plic. Pamatujte, že obklady by se měly vyvarovat oblasti srdce a páteře.

Můžete si také zahřát nohy spuštěním v horké vodě po dobu 10-15 minut nebo nalitím suché hořčice do vlněných ponožek, které byste měli nosit před spaním.

Houby mohou být stimulovány plechovkami. Musíte je však dát opatrně, zde budete potřebovat pomoc osoby se zkušenostmi.

Při jednání s bankami se doporučuje využít služeb profesionála

Mléko

K léčbě kašle by mělo být mléko vypito horkým a doplněno máslem. Pokud dítě nemá alergie, můžete nápoj doplnit medem.

Mléko, máslo a med - klasický recept na tradiční medicínu na kašel

Mléko lze také konzumovat s nakrájeným česnekem nebo špetkou jedlé sody.

Masáž

S mokrým kašlem vám poklepáním na lopatky usnadní uvolnění sputa. Měli byste ležet na břiše na rovném povrchu. Asistent okraje dlaně „odfoukne“ hlen klepnutím na zadní stranu. Je důležité to přehánět - masáž by neměla způsobit fyzické nepohodlí nebo bolest.

Prevence: praktická doporučení

Máma se musí starat o své zdraví, aby se zabránilo jejímu zhoršování v tak zásadní době - ​​během kojení. Bohužel jsou patogenní viry a bakterie přítomny všude a oslabená imunita a podchlazení přispívají k infekci. Pravděpodobnost sezónních onemocnění je možné snížit, pokud správně přizpůsobíte svůj životní styl, výživu, fyzickou aktivitu.

Kalení

Kojící matka by se samozřejmě neměla uchýlit k extrémním opatřením, například k tomu, že se dopila studenou vodou nebo se koupala v ledové díře. Stačí použít následující techniky:

 • chodit naboso po dobu 15–20 minut (nebo na ulici za teplého letního počasí);
 • procvičte si kontrastní sprchu a vytvořte mírný teplotní rozdíl;
 • s dítětem pravidelně chodit na čerstvý vzduch, postupně zvyšovat čas strávený při výběru pohodlného oblečení pro počasí.

Popouštěcí postupy se provádějí pouze při nepřítomnosti nachlazení a jiných zdravotních problémů..

Sport

Během kojení je nadměrná fyzická aktivita kontraindikována, protože to může vést ke snížení produkce mléka. Ale chůze, krátké ranní jogging, plavání, cvičení pomůže tělu posílit imunitu přirozeným způsobem.

Výživa

Tělo ženy dalo během těhotenství hodně energie a nadále utrácí živiny a produkuje mateřské mléko. Doporučuje se brát vitamíny pro kojící matky, doplnit stravu potravinami s vysokou výživnou hodnotou, které jsou bohaté na základní stopové prvky.

Pokud se objeví kašel, kojící žena by neměla spěchat, aby brala obvyklé léky, a samoléčila. Použití nesprávného léku může poškodit nejen matku, ale i kojené dítě. Kromě toho má mnoho léků nežádoucí účinky a kontraindikace, které je třeba pečlivě prostudovat, zvážit výhody a nevýhody. Specialista vám pomůže vybrat nejlepší lék s ohledem na stávající rizika..

Jak zacházet s kašlem pro kojící matku

Tělo kojící matky, oslabené těhotenstvím a porodem, je velmi citlivé na různé infekce. Při onemocněních dýchacích cest žena často kašle. Může to být také příznak alergie. Jak zacházet s tímto onemocněním během kojení? Mohu brát léky a kojit? Jak může tradiční medicína pomoci??

Příčiny kašle kojící matky

Kašel pro kojící ženu může mít jiný původ.

Viry

Těhotenství a porod oslabují ženské tělo. Intenzivní rytmus života, nedostatek vitamínů kvůli dietním omezením dále snižují imunitu. Proto je kojící matka náchylnější k virovým onemocněním (ARVI, chřipka) více než ostatní. Jejich vývoj může vyvolat kontakt s infikovanou osobou (například ve frontě u pokladny v obchodě) nebo procházka s kočárkem v chladném větrném počasí. Jedním z příznaků virové infekce je kašel..

Bakteriální infekce

Při zahájení virového onemocnění se může navíc přidat bakteriální infekce (pokud matka neužila léčbu ARI dostatečně vážně nebo její imunita je příliš slabá), což také způsobuje kašel (bakteriální bronchitida, angína, faryngitida a někdy dokonce i pneumonie). To je vážnější problém, často doprovázený vysokou tělesnou teplotou a vyžadující okamžité ošetření pod přísným dohledem lékaře..

Bakteriální kašel je závažné onemocnění, takže se může objevit angína, akutní bronchitida a dokonce i pneumonie

Alergie

Kašel může být někdy příznakem alergie. Zde je nejprve nutné zjistit důvod takové reakce. Pokud se jedná o určitý potravinový produkt, musíte jej okamžitě vyloučit ze stravy a ženský stav se rychle normalizuje.

Kašel je reflexní obranná reakce těla. Tímto způsobem se snaží odstranit cizí „těla“ z dýchacích cest. Přesto může kašel někdy přetrvávat i po zotavení po dlouhou dobu. Aby se žena nedostala do chronické podoby, musí se s ní zacházet úplně.

Typ kašle

Kašel kojící matky může být suchý a mokrý. V prvním případě se jedná o signál o problémech s horním dýchacím ústrojím. Suchý kašel je často doprovázen bolestí a bolestmi v krku. Žena má časté nutkání vykašlat, ale jsou neúspěšní, protože sputum se neodděluje.

Pár dní po nástupu nemoci kašel přechází do nové fáze - zvlhne. S nutkáním již sputum opouští: buňky dýchacího traktu jsou tak očištěny od infekce.

Následující opatření pomohou urychlit přechod suchého kašle na mokrý.

 1. Častý a bohatý nápoj. To je také užitečné, protože větší objem tekutiny vylučované ve formě moči přispívá k rychlejšímu vyloučení infekce z těla..
 2. Zvlhčování vzduchu doma. Díky tomu nevyschne hlen v dýchacích cestách.
 3. Časté větrání k odstranění maximálních patogenů z místnosti.

Taktika Mom Action

Pokud se objeví kašel, i když je doprovázen horečkou, slabostí, nazální kongescí (charakteristické příznaky virové infekce), kojící matkou, v žádném případě není nutné dítě exkomunikovat. Nebojte se, že se dítě nakazí mlékem: naopak, tím dostane cenné protilátky. Koneckonců, jsou produkovány u nemocné ženy po několika dnech po infekci.

Kašel mámy není důvodem k odstavení dítěte z prsu, mlékem dostane protilátky, které potřebuje

Aby se dítě nenakazilo od své matky vzdušnými kapičkami, musí při krmení a jakémkoli jiném kontaktu s ní nosit obvaz s gázou (i když je žena ve stejném pokoji jako dítě). Mělo by se měnit každé dvě hodiny. Musíte také umýt ruce častěji mýdlem.

Pokud je kašel doprovázen zvýšením teploty, pak hojný nápoj pro kojící matku je prostě nezbytný. Ve skutečnosti za těchto podmínek se zvyšuje viskozita mateřského mléka a může se vyvinout laktostáza.

Kašel od kojící matky je důvodem pro povinnou a okamžitou lékařskou péči. Pouze on přesně určí povahu onemocnění a vybere nezbytné ošetření, které dítěti ublíží.

Video: Musím pokračovat v kojení, pokud moje matka onemocní (radu poskytuje poradkyně kojení Nina Zaichenko)

Léky na kašel při kojení

Každý typ kašle vyžaduje vlastní léčbu. Pokud je tedy alergická povaha, musí žena nejprve očistit tělo. Nejjednodušším a nejúčinnějším prostředkem v tomto případě je běžné aktivní uhlí, které je kompatibilní s laktací. Maximální denní dávka pro kojící matku bude 10 tablet.

Pravidelné aktivní uhlí pomůže očistit tělo alergickým kašlem pro kojící matku.

Pokud jde o speciální antihistaminika, mnoho z nich je během laktace kontraindikováno. Jedná se například o léky 1. generace (jedná se o suprastin, diazolin, difenhydramin, clemastin, promethazin atd.), Které mají sedativní vlastnosti: složky se vylučují do mateřského mléka a mohou způsobit ospalost dítěte nebo naopak podrážděnost, změny srdeční frekvence. Přípravky druhé a třetí generace nemají významný vliv na nervový a kardiovaskulární systém dítěte (například Ebastin, Zodak, Zirtek, Akrivastin, Semprex, Desloratadin, Feksofenadin atd.). Mnoho z nich se vylučuje do mateřského mléka v minimálním množství. Proto je mohou používat maminky, ale s opatrností a pečlivě sledují stav dítěte.

Pokud je kašel způsoben bakteriální infekcí, nemůžete se obejít bez užívání antibiotik, což opět předepisuje pouze lékař. Naštěstí i mezi těmito léky existují léky, které jsou povoleny během kojení. Jedná se o fondy související se skupinou penicilinů (například Amoxiclav, Amoxicilin, Oxacillin) a makrolidy (Erythromycin, Azithromycin, Roxithromycin). Tato antibiotika obvykle rychle neutralizují patogenní bakterie a začínají působit během několika hodin po první dávce.

Amoxiclav - antibiotikum, které není během kojení zakázáno

Složky těchto antibiotik pronikajících do mléka nepoškozují dítě, ale pokud je matka nucena brát velmi velké dávky, je lepší na chvíli přerušit kojení..

Pokud jde o léky Cefazolin a Ceftriaxon, zpravidla vyžadují ukončení kojení, ale pokud lékař stále dovolil kombinovat svůj příjem s kojením, pak matka musí pečlivě sledovat blaho dítěte (protože může mít koliku a alergickou reakci)..

Při kašli virové povahy existuje řada léků, které zmírní stav kojící ženy.

Tablety

Snížení bolesti v krku a odstranění suchého kašle může pomoci resorpci tablet Lizobactu (velmi zřídka způsobuje alergickou reakci s citlivostí na jednotlivé složky).

Při mokrém kašli bude ženě nápomocna tableta Mukaltin na bázi rostlin (extrakt z marshmallow). Mají expektoranční, zvláčňující a protizánětlivý účinek. Tento lék je kontraindikován u akutní gastritidy, žaludečních vředů, používá se s opatrností při cukrovce kvůli přítomnosti polysacharidů v kompozici. Mucaltin může způsobit nevolnost a zvracení, změny ve stolici a ve vzácných případech alergické reakce..

Mukaltin - rostlinné tablety, které pomáhají vypouštění sputa do kojící matky

Co se týče pastilek a pastilek proti kašli, nedoporučuje se používat během kojení, protože se jedná pouze o pomocné látky, které nenahrazují hlavní léčbu a často obsahují složky, které způsobují alergii u kojenců..

Kašelové sirupy pro kojící matku

Při kašlání virové povahy je použití léčiv a sirupů velmi efektivní. Kojení lze použít v řadě takových rostlinných produktů.

Tabulka: Přehled sirupů proti kašli, které jsou povoleny během kojení

DrogaÚčinná látkaKontraindikaceNežádoucí účinky
GerbionExtrakt z jitrocele a tymiánuCitlivost na složky, astma, diabetes mellitus, věk do 2 letAlergické reakce, nevolnost, zvracení
RozpětíExtrakt z břečťanuCitlivost na složky, věk do 1 rokuAlergické reakce
GedelixExtrakt z břečťanuCitlivost na složky lékuAlergie, nevolnost, zvracení, průjem
Dr. mamiVýtažky z aloe, bazalka, elecampan, zázvor, kurkuma, lékořice atd. Rostliny, levomentholCitlivost na složky, věk do 3 letAlergické reakce

Výše uvedené fondy neprošly zvláštními klinickými zkouškami ohledně jejich použití během laktace. Výrobci to uvádějí v pokynech. Ve svém složení však neexistují žádné komponenty neslučitelné s kojením (na rozdíl od například léků s bromhexinem). Během období léčby by měla být žena pozorná na blaho dítěte, protože bylinná složka v sirupu může vyvolat alergickou reakci. Aby se snížilo riziko takových následků, je lepší použít lék ihned po krmení. V takovém případě dítě při příštím jídle dostane minimum léčivých složek.

Herbionový zeleninový sirup je vhodný k léčbě suchého kašle u kojící matky

Inhalátory

Během období kojení mohou být inhalátory také použity k léčbě suchého kašle (například s faryngitidou). Nejsou méně účinné než sirupy a tablety, zatímco působí lokálně a prakticky neovlivňují složení mléka.

Skvělou možností je tedy hexagonální sprej. Jeho účinná látka, hexetidin, ničí patogenní mikroby v hrtanu asi 12 hodin po aplikaci (mimochodem, žena může také použít roztok kloktadla). Kontraindikace, které se mají použít, jsou erozivní léze sliznice v ústech.

Hexorální sprej má antiseptický účinek a ničí patogenní mikroflóru v hrtanu po dobu 12 hodin po aplikaci

Protizánětlivý sprej Chlorofyllipt (obsahující extrakt z listů eukalyptu) a Bioparox (topické antibiotikum) také zmírní stav matky suchým kašlem..

Inhalace

Skvělým lékem na léčbu kašle je inhalace pomocí rozprašovače. Jedná se o speciální zařízení, které používá minimální dispergovanou disperzi léčiva. Díky tomu terapeutický roztok proniká i do plic. Vdechování lze provádět dvakrát až třikrát denně..

Máma může udělat inhalaci pomocí rozprašovače, k tomu používá hotová řešení.

 1. Kojící matka může používat antiseptický Miramistin nebo Dekasan. Působí pouze na sliznice, neabsorbují se dovnitř.
 2. Je přípustné používat prostředky založené na abmroxolu (speciální roztoky pro inhalaci Lazolvan, Ambrobene atd.), Ačkoli se během laktace neberou dovnitř (ve formě sirupu)..
 3. Můžete zvlhčit dýchací cesty normální slanou vodou nebo minerální vodou Borjomi (ta bude stimulovat výtok sputa)..

Do nebulizéru se nalije pouze hotová řešení zakoupená v lékárně, která však nejsou připravena nezávisle na bylinkách a olejích..

Kloktání s furacilinem

Další lék, který způsobí smrt patogenních bakterií, je kloktat roztokem furatsiliny. Lék opět působí pouze na sliznice, nepronikává do krve, a tedy do mateřského mléka.

Kloktání s furacilinem má antiseptický účinek

K získání roztoku musí být tableta rozdrcena a naředěna v polovině sklenice teplé vařené vody.

Hořčičné omítky a mastné oteplovací masti

Starým a osvědčeným lékem na kašel jsou hořčičné omítky. Působí navenek, proto jsou během laktace zcela bezpečné. Terapeutický účinek je způsoben expozicí pokožky esenciálními oleji obsaženými v hořčičném prášku. Způsobují zvýšený krevní oběh, což je velmi užitečné při léčbě kašle..

Hořčičné omítky navíc obsahují enzym myrosin: je aktivován teplou vodou a má antiseptický účinek, snadno proniká póry kůže..

Použití hořčice u kojící ženy má své vlastní vlastnosti. Prášek by neměl padat na oblast hrudníku - proto musíte používat krk, zpět mezi lopatky, chodidla. Na horní stranu nášivky je umístěn froté ručník a žena je zabalena do teplé přikrývky (na nohou by se měly nosit silné vlněné ponožky). Komprimát zraje na kůži déle než 15 minut. Pokud má máma citlivou pokožku, měla by se před aplikací hořčice použít gáza..

Je třeba si uvědomit, že hořčičné omítky se nestaví při zvýšených teplotách - nad 37,5 °.

Stará a prokázaná omítka potlačující kašel - hořčice

Použití hořčičných náplastí je podobné použití zahřívacích mastí, například Vicks Asset, Doctor Mom. Také dráždí pokožku a způsobují nával krve. Nejlepší je, když je máma dá před spaním (poté se musíte zabalit do přikrývky). Nástroj opět nemusí léčit mléčné žlázy.

Tradiční léčivé recepty

Pokud kojící matka právě začíná virový kašel, můžete se pokusit zbavit se toho pomocí lidových léků. Pokud nemoc postupuje, mohou recepty „babičky“ doplnit hlavní lékovou terapii.

 1. Inhalace nad párem vařených brambor. Do vroucí vody můžete také přidat éterické oleje (eukalyptus, čajovníček), používat horké bylinné odvar (heřmánek, měsíček).
 2. Kloktání infuzemi léčivých bylin s antiseptickým účinkem (nejoblíbenější jsou heřmánek, měsíček, šalvěj). 1 polévková lžíce suché rostliny se nalije do sklenice vroucí vody, směs se vyluhuje po dobu 15 minut a poté se filtruje. Případně můžete použít mořskou sůl (1 čajová lžička na sklenici teplé vody) a roztok sody (ve stejném poměru).
 3. Chutným a léčivým nápojem je mléko s medem (samozřejmě, pokud dítě není na tyto produkty alergické). Na sklenici horkého mléka (přibližně 50–60 stupňů) přidejte 3 lžičky. Tento nástroj zahřeje horní dýchací cesty a navíc posiluje imunitní systém. Po použití je dobré zabalit oblast krku a hrudníku teplým vlněným šátkem.
 4. Čaj s malinami pomáhá snižovat teplotu, má antiseptický účinek a pomáhá odstraňovat toxiny z ženského těla (maliny jsou červené bobule, proto mohou u kojenců vyvolat alergie).

Fotogalerie: lidové léky na kašel

Video: tradiční léčba kašle

Pokud se u kojící matky objeví kašel, je nejprve nezbytné poradit se s lékařem, aby zjistil příčinu onemocnění a vybral vhodnou terapii. V každém případě se nemusíte vzdát kojení, abyste nezbavili dítě protilátek, které posílí jeho imunitu. K dnešnímu dni existuje řada léků, které pomáhají vyrovnat se s kašlem v krátkodobém horizontu a jsou povoleny během kojení. Při léčbě alternativními metodami by měla být žena ostražitá: některé komponenty mohou nakonec u dítěte způsobit alergii.

Články O Neplodnosti