Hlavní Zdraví

Dieta pro 4 měsíce staré dítě

Snad by se hlavní produkt ve stravě čtyřměsíčního dítěte měl považovat za mléko. Ale v tomto věku můžete také postupně zavádět doplňková jídla. Množství spotřebovaného jídla by mělo být přibližně 1 litr denně. Spolu s mlékem by se do jídla měla postupně zavádět poměrně silná jídla. Nová jídla umožní dítěti dostat potřebné množství minerálů a vitamínů.

Návnada by měla začínat nízkou hustotou. Postupně by měla být jídla hustší. Skvělou volbou pro krmení čtyřměsíčního dítěte je nastrouhané jablko zředěné šťávou nebo cukrovým sirupem. Nejprve si můžete dát jednu lžíci a pak postupně zvyšovat porce na 8 polévkových lžic denně. Po chvíli přidejte do jablek drcenou strouhanku bílého chleba napařenou v mléce. Toto jídlo je vhodné zejména pro děti, které jsou náchylné k hubnutí.

Když má dítě 4 měsíce, můžete ho začít krmit různými obilovinami, ovocem a zeleninou. Zejména zobrazené: mrkev, jablka, broskve, maliny, rybíz a jahody. Meruňky by však měly být podávány opatrně, protože mohou způsobit alergické reakce. Švestky a třešně, hrušky a hrozny mohou negativně ovlivnit trávení dítěte.

Pokud jde o zeleninu, je lepší dát jim vařené. Můžete například vařit mrkev, petržel a celerovou polévku. Mimochodem, některé děti v tomto věku mají velmi rádi slabě slazené polévky. Pokud dítě nezíská na váze pár týdnů po jídle této polévky, přidejte do polévky krupici a malé množství másla.

Do stravy čtyřměsíčního dítěte lze zahrnout také silnější polévku s bramborami, cuketou, rajčaty, cibulí a zeleným hráškem. Chcete-li ji připravit, měli byste vařit výše uvedenou zeleninu a protřít je sítem. Poté se vývar přivede na požadovanou konzistenci a vaří. Polévky je vždy lepší vařit z několika druhů zeleniny.

Může se stát, že dítě plochě odmítá používat zeleninovou polévku. V této situaci musíte počkat týden a zkusit ho znovu nakrmit. Poprvé můžete dát své dětské mrkvové pyré ochucené citronovou šťávou.

V poslední době se na prodej objevilo velké množství zeleninových pyré ve sklenicích. Mohou již začít dávat dítě ve věku 4 měsíců. Teprve před použitím by maminka měla zeleninovou směs zahřát.

Krmení dítěte v tomto věku se řídí určitým vzorcem. Nejlepší je dávat nejprve mléko a pak doplňková jídla. Kompletní jídlo by mělo být také mléko. Jen dítě může odmítnout okamžitě jíst silné a neobvyklé jídlo. Každá matka by měla najít nejvhodnější krmné schéma pro své dítě..

Ve skutečnosti se strava čtyřměsíčního dítěte liší od výživy v raném věku pouze postupným zaváděním doplňkových potravin. Frekvence podávání se nesnižuje.

Výživa pro děti ve 4 měsících: co může být dáno dítěti

Pro mladé rodiče je obtížné pochopit, kdy začít s krmením dítěte různými směsmi. Nejhorší ze všech, pokud dítě odmítne prsa. V tomto případě potřebujeme radu odborníka a navíc by se to mělo provést co nejdříve. Míchání může nahradit plnohodnotný mléčný výrobek, a to neovlivní přírůstek hmotnosti dítěte.

Další věc je, když v průběhu času přijde čas přidat odrůdu k jídlu nebo provést další krmení. Pediatr obvykle doporučuje změnit výživu nejdříve šest měsíců po narození. Omračující a nízká váha však mohou být důvodem, kdy musíte dítěti dávat další jídlo již za 4 měsíce. Hlavní věcí pro rodiče bude znalost toho, co mají dávat, v jakém množství a v jakou dobu.

Jak nakrmit dítě ve 4 měsících

Většina matek, které začínají zavádět různé doplňky do stravy svých dětí, obvykle začíná obilovinami. Jen málo lidí nyní vaří kaši na vlastní pěst, protože v obchodech je velký výběr hotových jídel. Pokud obiloviny prošly správným zpracováním, pak obsahují mnoho vitamínů a minerálů. Mezi průmyslově vyráběné obiloviny je třeba rozlišovat ty, ve kterých není lepek. Mezi tyto obiloviny a směsi patří: pohanka, rýže, kukuřice. Je příliš brzy na to, abychom dali dítěti ve věku čtyř měsíců jiné obiloviny. Mezi výhody kaše patří přírůstek hmotnosti dítěte a stabilní stolice.

Při normálním vývoji dítěte se mu začnou ve 4 měsících dávat zeleninové pyré. Lékař obvykle doporučuje začít s bramborovou kaší a přecházet na obiloviny. Nejlepší volbou pro šťouchanou zeleninu jsou cukety. Cuketa se vaří a protírá se sítem. Z obchodu můžete také nakrmit dítě a konzervované brambory. Kromě cukety se do jídla doporučuje i brokolice, dýně, mrkev s bramborami a květák. Všechny tyto zeleniny jsou dobře vařené a mleté ​​nebo mleté ​​v mixéru. Sůl by se neměla používat v bramborové kaši. Rostlinné oleje se začnou přidávat, jakmile dítě dosáhne věku 4,5 měsíce.

Hlavní produkty začátku doplňkových potravin

Jak již bylo zmíněno, zavádění nových produktů do stravy začíná lékařskou konzultací. Každý malý člověk potřebuje samostatnou stravu. Správný seznam produktů může sdělit pouze lékař, u kterého jsou děti pozorovány. Pokud zapomenete na individuální nesnášenlivost a poruchy činnosti žaludku, pak je uveden seznam hlavních povolených potravin pro návnadu. Seznam obsahuje:

 1. Šťouchaná zelenina. Je to buď směs několika zeleniny, nebo se pyré připravuje z jedné zeleniny.
 2. Ovocné pyré. Je vhodné použít několik různých druhů ovoce v jedné směsi, které kombinují jejich vlastnosti. Takové ovoce zahrnuje broskve, hrušky a jablka..
 3. Zeleninové polévky. Polévka by měla být polotekutá a připravená na základě mrkve, brambor, zelí nebo řepy. Do těchto polévek můžete přidat malé množství másla a krupice..
 4. Šťávy. Je možné dát nápoj dětem ve věku čtyř měsíců jak zeleninové, tak ovocné šťávy. Začněte jednosložkovou šťávou. Pokud vše půjde dobře, pak postupně začněte dávat smíšené šťávy.

Pravidla krmení dětí od čtyř měsíců věku

V každém případě existují pravidla, zejména pokud jde o to, co může být dáno dítěti ve 4 měsících. Zde jsou některé z věcí, které potřebujete vědět pro mladé matky, které se poprvé setkaly s krmením svého dítěte:

 • Poprvé může dítě dokonce odmítnout přijímat neznámé jídlo. Nenechte se odradit, pokud k tomu dojde - opakujte později.
 • Krmivové směsi a bramborovou kaší lžičkou. Zároveň je dítě zvyklé na nový způsob stravování.
 • Při prvním krmení dostávají děti půl lžičky jídla najednou. Pak začnou postupně zvyšovat porci.
 • Neměli bychom zapomenout: jakmile děti začnou jíst nová jídla, mohou mít střevní poruchy a alergické reakce. Takže pozor na stoličky a vyrážky na těle..
 • Vařená vejce obsahují vitamín D. V tomto ohledu jsou pro prevenci křivice malé děti rozdrobeny žloutkem. Největší dávka v tomto věku je čtvrtina žloutku.

Způsoby, jak zjistit připravenost vašeho dítěte na nové jídlo

Garantem převodu dětí na návnadu nejsou vždy 4 nebo 5 měsíců. Každý z nás je individuální a musíme z tohoto pravidla vycházet:

 • Zájem dítěte o jídlo rodičů lze nazvat prvním způsobem, jak zjistit, že je čas pokusit se dát návnadu.
 • Druhým bodem je to, jak děti sedí a jak pevně drží cizí předměty v kotcích..
 • První vzhled zubu.
 • Zmizení reflexu vyplivne tuhé jídlo.

Začnou krmit děti, které jsou zcela zdravé. Je rovněž zakázáno začít s krmením během přípravy na očkování a prvního měsíce po očkování.

Jak mohu krmit dítě po 4 měsících

Mnoho rodičů považuje přítomnost vitamínů v ovoci a zelenině za hlavní faktor návnady. Nenuťte je však, aby v tomto věku tlačily děti. Více - to neznamená dobře. Protože lékaři, odborníci na výživu a pediatry nedocházeli k nedorozuměním, bylo vyvinuto dětské menu. Nabídka je založena na výpočtu, který potřebujete kojit dítě pětkrát denně:

 • v 6 hodin ráno jsou krmeny směsí nebo mateřským mlékem;
 • za 10 hodin můžete dát mléčnou směs (mateřské mléko) a ovocnou šťávu;
 • ve 14 hodin jsou děti dány k jídlu mléčná směs a zeleninové pyré;
 • v 18:00 se opět podává směs a ovocné pyré;
 • ve 22 hodin krmte čtvrtinu žloutku a mléka.

Pokud snášíte dítě hodinu nebo dvě po posledním krmení, můžete mu dát mléčnou směs dříve..

Dopad nových produktů na tělo dětí

Začněte návnadu dětí od 4 měsíců věku, věnujte zvláštní pozornost potravinové toleranci a účinkům na tělo..

 1. Ovocné šťávy se podávají spolu s dužinou v minimálních dávkách po ranním kojení nebo směsi. Zpočátku může být dávka šest čajových lžiček týdně. Doporučené šťávy se vyrábějí z jablek, hrušek a meruněk. Ale hroznová šťáva je kontraindikována kvůli fermentaci ve střevech. Malinové, pomerančové, jahodové a citronové šťávy způsobují alergie. Pokud je černý rybíz a granátové jablko fixované, pak mrkvové a švestkové šťávy mají projímavý účinek.
 2. Zelná šťáva, šťáva z černého rybízu a odvar šípky zlepšují trávicí procesy.
 3. Zeleninové a ovocné pyré, stejně jako vaječný žloutek, se začnou vyrábět od nejmenších porcí, přičemž sledují reakce těla na potraviny.

Pedagogické krmení

Co se týče výchovy a krmení dětí, existuje něco jako pedagogické krmení. Ve 4 měsících již děti začínají opakovat gesta a výrazy obličeje rodičů a přitahují je i potraviny pro dospělé.

Proto může být na základě pedagogického krmení malým dětem podáváno jídlo, ale pouze v mikro dávkách. Zbytek jídla musí splňovat přísně stanovená pravidla.

Pedagogické krmení je nezbytné, aby děti od čtyř měsíců pocítily chuť a vůni jídla. Současně budou okamžitě viditelné preference potravin. Po nějaké době je na těchto preferencích sestaveno nové menu.

Proces krmení ve věku čtyř měsíců je obvykle známý jak matkám, tak dětem. Pokud děti nejsou připraveny na inovace, nespěchejte a buďte z toho naštvaní. Možná za 1-2 týdny se všechno změní.

Živina po 4 měsících

Do 4 měsíců věku je hlavní výživou dítěte mateřské mléko nebo upravená mléčná výživa. V tomto věku se žaludeční šťáva začíná v těle dítěte produkovat, střevní stěna zhoustne a stolice se normalizuje. Začne sedět, ale stále neví, jak chodit. Dítě je připraveno na změnu stravy. Nespěchejte však, pro zavádění doplňkových potravin existují pravidla.

Dítě jí ze lžíce

Je dítě připraveno ke krmení po 4 měsících

Od 4 měsíců věku se děti s umělým krmením postupně převádějí na výživu dospělých. Důvodem je skutečnost, že v tomto věku děti nedostávají do směsi dostatek zdravých a výživných prvků. Někteří pediatrové se domnívají, že kojená děti jsou také připravena k zavedení doplňkových potravin..

Jaké jsou známky toho, že dítě může být krmeno po 4 měsících? Před zahájením změny ve stravě dítěte je třeba věnovat pozornost řadě příznaků:

 • První dítě vybuchlo v dítěti.
 • Dítě se zájmem sledovat dospělé jídlo.
 • Dítě nejí s recepturou nebo mateřským mlékem, což se projevuje častou poptávkou po jídle.
 • Dítě se učí sedět.
 • Je tu nedostatek váhy.
 • Zpožděný vývoj v důsledku nedostatečného příjmu živin.

Teether boy

Co nelze zadat za 4 měsíce

Po 4 měsících není gastrointestinální trakt zcela vytvořen. Doporučuje se začít s doplňkovými potravinami s nejlehčími potravinami. Pečlivě přistupují k výběru jídla, aby nevyvolávaly útok koliky, problémy se stolicí a alergie. Je zakázáno dávat vyzkoušet následující produkty:

 • červené bobule: jahody, maliny, jahody;
 • konzervované maso a ryby;
 • brambory;
 • Rajčata
 • koření;
 • banán;
 • těstoviny;
 • masové vývary;
 • tvaroh, mléko, vejce, máslo.

Důležité! Doporučuje se začít s doplňkovými jídly s mléčnou kaší nebo zeleninovým pyré namísto ovoce a džusů, protože po sladkých drobkách nebudete chtít jíst zeleninu.

Co lze zadat za 4 měsíce

Mnoho mladých rodičů neví, co dát své dítě po 4 měsících. Po návštěvě pediatra pro rutinní vyšetření lékař podrobně vysvětlí, co může dítě konzumovat. V závislosti na individuálních charakteristikách vývoje a zdraví dítěte dává lékař doporučení. Mezi nejvhodnější produkty patří:

 • obiloviny neobsahující mléko: pohanka, rýže;
 • cuketa;
 • dýně;
 • květák;
 • brokolice;
 • jablko.

Rodiče si vybrali jeden produkt ze seznamu a vyzkoušeli dítě. Je výhodné použít hotovou konzervovanou kaši, která se prodává v jakémkoli obchodě. Dětská výživa se připravuje podle určité technologie. Bramborová kaše je hypoalergenní, děti je dobře snášejí. Správný produkt zlepší zdraví vašeho dítěte..

Schéma a tabulka doplňkových potravin od 4 měsíců

Živina se podává od 1 lžičky. bramborová kaše. Krmí své děti na druhé ráno krmením, aby sledovaly reakci. Následující den se část zdvojnásobí. Pokračují tak, dokud nepřinesou jeden příjem šťouchané zeleniny nebo ovesné kaše na 140 g.

Přibližný režim zavádění doplňkových potravin pro dítě po 4 měsících

DenProduktmnožství
1Squash1 lžička.
2Squash2 lžičky.
3Squash4 lžičky.
4Squash6 lžička.
5Squash8 lžička.
6Cuketa - dýně7 lžička - 1 lžička.
7Cuketa - dýně6 lžička - 2 lžičky.
8Cuketa - dýně4 lžičky - 4 lžičky.
9Cuketa - dýně2 lžičky - 6 lžičky.
10Dýně8 lžička.
jedenáctDýně - květák7 lžička - 1 lžička
12Cuketa - květák4 lžičky - 4 lžičky.
13Dýně - květák2 lžičky - 6 lžičky.
14Květák8 lžička.
patnáctCuketa - brokolice7 lžička - 1 lžička.
šestnáctDýně - brokolice6 lžička - 2 lžičky.
17Květák - brokolice4 lžičky - 4 lžičky.
osmnáctCuketa - brokolice2 lžičky - 6 lžičky.
devatenáctBrokolice8 lžička.
dvacetZeleninová směs - pohanka7 lžička - 1 lžička.
21Pohanka Zelenina6 lžička - 2 lžičky.
22Pohanka Zelenina4 lžičky - 4 lžičky.
23Pohanka8 lžička.
24Pohanka - zelenina - rýže4 lžičky - 3 lžičky - 1 lžička.

Pro děti, které přibírají na váze, se doporučuje začít doplňovat jídlo s ovesnou kaší. To přispěje k urychlenému přírůstku hmotnosti. Kromě toho je také bohatá na užitečné stopové prvky, které jsou nezbytné pro dítě, stejně jako zeleninu. Pohanka nebo rýže jsou preferovány, protože jsou nejlépe tráveny a nezpůsobují alergickou reakci..

Důležité! Pokuste se dát dítěti všechny produkty samostatně, aby sledovaly reakci těla.

Dívka v náručí mámy lžičkou

Jak podávat doplňkové potraviny dítěti ve věku 4 měsíců při kojení

V Guards je obvyklé zavádět do dietního režimu nové výrobky od 6 měsíců. V některých případech se tato období posunou a začnou se krmit od 4 měsíců. Tyto důvody zahrnují:

 • předčasnost;
 • podváha;
 • nedostatek stopových prvků;
 • nenasycené mateřským mlékem.

Stojí za zvážení! Trávicí systém kojených dětí není tak dobře utvářen jako systém umělých. Proto jakékoli změny ve stravě začínají pečlivým studováním reakce dítěte.

Je vhodné dodržovat určitá pravidla:

 • Je zakázáno dávat drobky více produktů současně. Pokud má reakci, bude obtížné najít alergenu.
 • Před kojením zkuste nové jídlo. V této chvíli je dítě hladové a bude šťastné jíst.
 • Po doplňkovém krmení mateřského mléka.
 • Konzistence jídla by měla být rozdrcena bez hrudek. Ve 4 měsících nemohou děti žvýkat hrudky, mohou se na ně dusit.
 • Poté, co si zvykli na první zeleninu, začali představovat nový.
 • Doporučuje se krmit dítě lžičkou, aby bylo v budoucnu snazší naučit se jíst sami.
 • Na začátku 5 měsíců by dítě mělo vyzkoušet 4 produkty.
 • Krmení se podává, když je dítě zcela zdravé. Pokud je nachlazení, postup se odloží..
 • Pokud se doplňkové potraviny shodují s očkováním, odloží se o jeden týden..

Dítě v zelené bryndáček

Jak zavést doplňkové krmení pro dítě ve věku 4 měsíců při umělém krmení

Pro kojence na vrbách jsou pravidla pro změnu stravy stejná jako pro kojence. Děti s tímto typem jídla snáze tráví nová jídla. Upravená mléčná směs obsahuje kravský protein, pro jehož trávení se produkují určité enzymy. U šťáv, obilovin a bramborové kaše platí pravidla pro doplňková jídla..

Zeleninové a ovocné pyré

Předpokládá se, že ovocné šťávy a ovoce se snáze tráví a obsahují také prospěšnější stopové prvky a vitamíny. Moderní pediatrové však mají sklon ke krmení se zeleninou, protože chutnají méně příjemně, dítě po ovoci nebude chtít jíst čerstvou zeleninu.

Bramborová kaše se vyrábí z ovoce a zeleniny. Rovněž se prodávají v obchodech. Pro nezávislé vaření se ovoce vaří na mírném ohni po dobu 15 minut, poté se hnětí vidličkou, přidá se malé množství vývaru, bije se v mixéru do hladkého stavu.

Ovoce se tře na jemném struhadle. Při tomto ošetření se vytvoří hrudky, kterými se dítě může dusit. Doporučuje se používat hotový homogenizovaný pyré.

Důležité! Po naplnění několika produktů se připraví smíšené pyré z několika složek..

Mnoho pediatrů nedoporučuje začít s doplňkovými jídly se šťávami, protože to zvyšuje riziko vzniku střevních chorob a způsobuje alergie. Poté, co dítě ochutná sladkou šťávu, bude pro něj obtížné si zvyknout na čerstvou zeleninu. Při zavádění nápojů se dodržují určitá pravidla:

 • Po krmení dejte šťávu k pití, protože dítě může mléko odmítnout.
 • Krmení se provádí lžičkou a lahví s dudlíkem.
 • První dávka je 5 ml.
 • Na každé recepci otevřete novou plechovku šťávy, měla by být vždy čerstvá.
 • Při přípravě šťávy se zředí dvakrát převařenou vodou.
 • Při prvním krmení použijte jednosložkové šťávy z jablek nebo hrušek.

Krmivo pro krmení

Kaše je skvělá pro 4 měsíce staré dítě, špatně přibírá na váze. Jsou výživné, vzhledem k jejich výživové hodnotě a obsahu kalorií, obsahují tolik stopových prvků a vitamínů, kolik je nezbytných pro vývoj drobků. Při používání obilovin dodržujte určitá pravidla:

 • Pohanka, rýže a kukuřice jsou vhodné pro první krmení.
 • Vyberte si obiloviny, které neobsahují lepek, protože zpomalují vývoj dětí.
 • Nakupují obiloviny ve specializovaných prodejnách nebo lékárnách, musí mít známku „4+“ a podrobný popis přípravku.

Důležité! Pro zvýšení přírůstku hmotnosti se do kaše přidá 1 lžička. rostlinný olej pro zvýšení obsahu kalorií v misce.

Druhé denní krmení dítěte se postupně nahrazuje kaší. Po takovém jídle spí dobře a dlouho hraje. Mnoho matek upřednostňuje právě tuto možnost k zahájení doplňkových potravin. Do stravy musí být zahrnuty obiloviny.

Reakce dítěte jako signál k zastavení krmení

V některých případech tělo dítěte reaguje na nový produkt během jednoho dne. V takových situacích je jeho spotřeba dočasně zastavena. Objeví se následující příznaky:

 • vyrážka na těle jiné povahy;
 • útok koliky;
 • zácpa;
 • průjem;
 • zelená stolička;
 • neklid.

Dojde-li k reakci, musíte zastavit doplňkové potraviny a poradit se s odborníkem.

Čtyřměsíční dětské menu

V tomto článku si povíme o tom, co by mělo být menu dítěte ve věku 4 měsíců a jak správně zavést zeleninové pyré do výživy dítěte.

Hlavním jídlem dítěte v tomto věku je stále mateřské mléko. K tomu se denně přidávají 3 lžíce seškrábaného jablka a 50 g ovocných šťáv ve dvou rozdělených dávkách. Konzervovaná jablka nebo jakékoli ovocné pyré vyrobené speciálně pro kojence jsou velmi užitečné..

Ovocné pyré jsou bohaté na vitamíny, pektin, minerální soli, což je nezbytné pro správnou tvorbu kostry dítěte.

Ve čtvrtém měsíci je do výživy dítěte zaveden zcela nový produkt - žloutek, který obsahuje velké množství snadno stravitelných bílkovin, tuků, lipidů, minerálních solí a biostimulancií. Kromě toho obsahuje přírodní vitamín B, který pomáhá předcházet křivici. Žloutek (1/4) se dítěti podává jako vařené a rozdrcené v mateřském mléce. Stejně jako tvaroh je lepší dávat lžičkou.

Když dítě saje, vyhýbejte se pití (voda, džus) bradavkou z láhve. Sání prsou je relativně těžká práce. A pokud má dítě pocit, že je snazší sát přes bradavku, pak může odmítnout prsu. Proto jakákoli tekutina a potrava pro dítě během kojení by měla být podávána z lžíce.

První lžíce dítěte v některých rodinách způsobuje mnoho problémů. Za starých časů bylo obvyklé dávat malému dítěti stříbrnou lžičku (na zub). Nebylo to bez významu, protože stříbro má schopnost inhibovat vývoj mikrobů.

Bakteriostatická síla stříbra je však zanedbatelná a podle obecných hygienických pravidel pro péči o dítě nemá stříbrná lžíce žádné výhody oproti nerezovým a hliníkovým lžičkám. Lžíci, stejně jako všechna jídla dítěte, je třeba vařit každý den.

Při kojení během tohoto období je dítě krmeno 6krát denně po 3,5 hodinách, noční přestávce - 6,5 hodiny.

Pokud dítě při umělém krmení dostává upravenou kojeneckou výživu, režim a složení jeho výživy zůstávají stejné jako při kojení..

Když je dítě krmeno kefírem nebo plným mlékem umělým krmením, strava se začíná výrazně lišit. Od čtvrtého měsíce života je dítě převedeno na krmení 5krát denně, po 4 hodinách s osmihodinovou noční přestávkou. Tato strava je dodržována, dokud není dítě ve věku jednoho roku.

Množství jídla také roste. Pro každé krmení dítěte by průměrně mělo být 200 g (fazetované sklo). V tomto věku je dítě již krmeno celkovým sladeným kefírem, neředěným sladkým mlékem, připraveným v mléčné kuchyni, mléčnými směsmi. Jeho hodnota se zvyšuje zejména v nepřítomnosti mléčných kuchyní, na cestách, v zemi atd. Obecně se výživa dítěte stává rozmanitější..

Při umělém krmení od poloviny čtvrtého měsíce života je rostlinné pyré také zahrnuto do třetího krmení dítěte (začíná několika lžičkami a postupně přinese 150 g). Zeleninové pyré pro krmení se připravují podle zvláštního receptu. Různé zeleniny se berou, ale ujistěte se, že mrkev, čerstvé zelí, řepa a brambory, pokud možno ve stejném množství.

Přebytečné brambory snižují prospěšné vlastnosti bramborové kaše. Oloupaná a jemně nakrájená zelenina se vaří v malém množství solené vody po dobu 2 hodin, pak se filtruje a dvakrát protírá jemným sítem. K výsledné hmotě se přidá malé množství zeleninového bujónu, čímž se krémovému pyré získá hustá kyselá smetana.

Připravené bramborové brambory se ochucují polovinou žloutku a malým množstvím rostlinného oleje (jedna lžička). Ukázalo se, že je to vynikající, výživné kašovité jídlo. Vezměte prosím na vědomí, že od tohoto věku by dítě mělo vždy dostávat rostlinný olej, který je vhodnější přidat do zeleninových jídel. Čerstvě připravené bramborové kaše se ochladí na malém talíři a dají se teplému dítěti. Je nežádoucí vařit toto jídlo pro budoucnost.

Zbývající 4 krmení v tomto věku jsou kapalná. Jedná se o upravené mléčné receptury, kefír nebo mléko s cukrem. K druhému a čtvrtému krmení přidejte 25 g šťávy. Nesmíme zapomenout, že dítě, zvláště uměle krmené, musí pít. Pokud má suché rty, sáhne po láhvi, musíte mu dát pár lžiček vařené vody.

Jak vytvořit menu pro dítě na umělém krmení po 4 měsících: tipy a stůl na týden

Ve věku 4 měsíců se dítě stává aktivnějším, zvyšuje se bdělost, malé dítě se chce učit stále více nových a zajímavějších.

Naopak, doba spánku je zkrácena. Díky těmto změnám je dětská strava upravena. Dále budeme hovořit o pravidlech krmení: o vlastnostech režimu, jaké nádobí je třeba. Co už můžeme dát v tomto věku. A také přibližné menu pro dítě za hodinu.

Pravidla krmení

Dospělé dítě ve věku 4 měsíců stále potřebuje správnou výživu, bude vhodné pokračovat v krmení dítěte upravenou kojeneckou výživou. Toto je nejlepší, vyvážená a vysoce kvalitní náhrada mateřského mléka, vyvinutá v souladu se všemi pravidly, kde se berou v úvahu všechny nejmenší nuance a složení je co nejblíže mateřskému mléku.

Režim

U dětí ve věku 4 měsíců, které dostávají jídlo ve formě umělého krmení, je nutné striktně dodržovat režim, protože upravená kojenecká výživa je na rozdíl od mateřského mléka mnohem pomaleji absorbována tělem dítěte, takže arašídy zůstávají plné mnohem déle.

Také od 4. měsíce, dětem na umělém krmení, mnoho dětských lékařů doporučuje začít s krmením.

Jak nakrmit?

Ve věku 4 měsíců dítě ještě nemůže sedět samo o sobě, takže noví rodiče by se měli ujistit, že je dítě spokojené s jídlem. Krmení dítěte je jen lžíce. Současně by měl být v klidovém stavu, aby nedošlo k poškození křehké páteře. Moderní vysoké židle jsou vybaveny takovou funkcí, bude pro dítě výhodné jíst a jeho matka se živí.

Mladé matky by se rozhodně měly zásobit dalším vybavením, to znamená, že musíte koupit speciální nádobí pro dítě:

 1. lžíce se silikonovou lopatkou - dítě nebude schopno poškodit ústní dutinu;
 2. podbradník, aby neznečistil dětské oblečení;
 3. talíř na přísavce - rozhodně to nebude sraženo na podlahu;
 4. šálek, který malý fidget nemůže zlomit,

Je to od 4 měsíců, kdy se dítě aktivně začíná učit svět kolem sebe. Navíc to bude vynikající cvičení pro vlastní stravování.

Novorozené dítě ještě nemá zuby, zcela ani zčásti, a dítě není schopno žvýkat pevné jídlo, a proto by konzistence měla být potravina určená pro dítě tekutá nebo šťouchaná.

Kolik má čtyřměsíční dítě jíst?

Ve věku 4 měsíců není denní norma spotřebovaného jídla vyšší než 1 000 ml. denně. Počet krmení je 5-6krát. V žádném případě ji nepřekročíte, může to mít nepříjemné následky.

Dietní funkce

Strava novorozence při umělém krmení ve čtyřech měsících se výrazně zvyšuje, pokud začnou aktivně zavádět doplňkové potraviny..

Co lze v tomto věku podat?

Hlavním a hlavním produktem, stejně jako dříve, zůstává upravená kojenecká výživa. V nabídce čtyřměsíčního dítěte se také objevují nové produkty. Několik druhů obilovin (obiloviny bez lepku a mléka), zeleninové, ovocné pyré a džusy.

Jaké produkty mohou vstoupit?

Přestože kojenecká výživa určená k výživě dítěte je obohacena o mnoho užitečných prvků, stále ještě nestačí pro rostoucí tělo. Zde vám pomohou výrobky plné vitamínů a minerálů. Zavést do stravy dítě, které je na umělém krmení, na doporučení pediatra, v 5. měsíci života je povoleno:

3 obiloviny:

Několik zeleniny:

 • Squash.
 • Květák.
 • Brokolice.

Ovoce:

A samozřejmě džusy a kompoty:

 • jablečný džus.
 • Hruška.
 • Mrkev.
 • Kompost ze sušeného ovoce.

Menu ve formě tabulky pro každý den v týdnu po hodině

Pokud již bylo dítě představeno všemi výše uvedenými produkty, můžete se držet následujícího menu (čas se může lišit o 1-2 hodiny, podle individuální denní rutiny):

pondělíúterý
6,00Upravená receptura pro děti, 180mlUpravená receptura pro děti, 180ml
9,00
 • Kaše bez pohanky - 50g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
 • Kukuřičná kaše bez mléka - 50g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
13,00
 • Zeleninové pyré „Květák“ - 130g.
 • Upravená směs - 50-70 ml.
 • Zeleninové pyré "cuketa" - 130g.
 • Přizpůsobená směs - 50-70 ml.
5:00
 • Ovocné pyré "Apple" -40g.
 • Mrkvová šťáva - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
 • Hrušky ovocné pyré - 40g.
 • Jablečná šťáva - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
21:00Přizpůsobená směs - 200 ml.Přizpůsobená směs 2000 ml
Noční krmení je přísně individuální, na žádost dítěte.
středaČtvrtek
6,00Upravená receptura pro děti, 180mlUpravená receptura pro děti, 180ml
9,00
 • Zeleninové pyré "brokolice" -130g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
 • Mléčná kaše bez mléka - 50g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
13,00
 • Zeleninové pyré "cuketa" 130g.
 • Upravená směs - 50-70 ml.
 • Zeleninové pyré „Květák“ - 130g.
 • Přizpůsobená směs - 50-70 ml.
5:00
 • Ovocné pyré "Švestka" - 130g

 • Hrušková šťáva - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
 • Ovocné pyré "Švestka" -40g.
 • Jablečná šťáva - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
21:00Mléčná kaše bez mléka - 200g.Přizpůsobená směs - 200 ml.
Noční krmení je přísně individuální, na žádost dítěte.
páteksobota
6,00Upravená receptura pro děti, 180mlUpravená receptura pro děti, 180ml
9,00
 • Kukuřičná kaše bez mléka - 50g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
 • Mléčná kaše bez mléka - 50g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
13,00
 • Zeleninové pyré „Květák“ - 130g.
 • Přizpůsobená směs - 50-70 ml.
 • Zeleninové pyré "brokolice" -130g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
5:00
 • Ovocné pyré "Apple" - 40g.
 • Hruškový džus - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
 • Ovocné pyré "Hruška" - 130g.
 • Mrkvová šťáva - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
21:00Přizpůsobená směs 2000 mlMléčná kaše bez mléka - 200g.
Noční krmení je přísně individuální, na žádost dítěte.
Neděle
6,00Upravená receptura pro děti, 180ml
9,00
 • Kukuřičná kaše bez mléka - 50g.
 • Přizpůsobená směs - 150 ml.
13,00
 • Zeleninové pyré "cuketa" - 130g.
 • Upravená směs - 50-70 ml.
5:00
 • Ovocné pyré "Apple" -40g.
 • Broskvový nektar - 50 ml.
 • Přizpůsobená směs - 100 ml.
21:00Přizpůsobená směs - 200 ml.
Noční krmení je přísně individuální, na žádost dítěte.
obsah ↑

Tipy pro rodiče

Ve věku 4–5 měsíců dochází u některých dětí ke snížení chuti k jídlu. Pokud je dítě stále aktivní a nedochází k projevům jakýchkoli chorob (průjem, zácpa, horečka atd.), Může to v blízké budoucnosti předpovědět výskyt zubů. Může to být také signál pro rodiče, že je na čase, aby dítě diverzifikovalo svou obvyklou stravu. Konkrétně představit nové produkty v nabídce drobky.

Nezapomeňte sledovat chování a pohodu arašídů a konzultovat pediatra. Lékař vám sdělí, který produkt musíte začít krmit..

Také v žádném spěchu nahradit zeleninu nebo ovoce s sebou. Například, pokud dítě již používá jablečnou omáčku a matka se rozhodla zavést hrušku, pak místo obvyklých 7 polévkových lžic jablka se dítěti nabídne 1 hruška a 6 jablek. Následující den, pokud nedochází k nepříjemným následkům ve formě alergií nebo poruch stolice, se norma stává 2: 5. A podle toho třetí den 3: 4 a tak dále, dokud není ovoce úplně vyměněno..

Závěrem lze říci, že s pomocí umělého krmení dítě dostane spoustu užitečných mikro- a makro-prvků. Vitaminové komplexy obsažené v zelenině a ovoci budou mít také vynikající účinek na rostoucí tělo dítěte. Díky svému složení se cereálie stanou dalším zdrojem energie.

Vše o čtyřměsíčnících: vlastnosti GV, režim, spánek, výška a hmotnost

Čtyřměsíční dítě rychle roste a vyvíjí se. Mnoho dětí v tomto věku projevuje zájem o jídlo a matky jsou rádi, že zavedly první krmení. Světová zdravotnická organizace však nedoporučuje dávat dětem potravu do šesti měsíců. Matky proto musí pečlivě prostudovat zavedení prvního krmení, denního režimu čtyřměsíčního dítěte, seznámit se s různými názory a rozvinout své vlastní postavení.

Vlastnosti kojení po čtyřech měsících

Pro čtyřměsíční dítě je mateřské mléko stále jediným (v případě úplného HB) zdrojem živin, vitamínů, minerálů.

Krmení dítěte ve 4 měsících je velmi odlišné od krmení novorozence. V tomto věku se dítě stává větší a silnější, aktivně roste a vyvíjí se. Proto potřebuje více mléka než v prvních dnech po narození. Režim denního dítěte se mění, doba nočního odpočinku se zvyšuje a denní spánek se zkracuje.

Kojící matka si všimne, že 4 měsíce po porodu se její ňadra hodně změnila. Prsní žlázy se přizpůsobí potřebám dítěte. U kojeného dítěte se množství spotřebovaného mléka s věkem zvyšuje a přestávky mezi aplikacemi jsou delší. Ale stejně jako dříve, může mít dítě období, kdy visí na hrudi, stane se náladovější nebo spí horší.

Co se stane s prsa

Stav mléčných žláz kojící ženy je zcela závislý na přístupu kojení. Matky někdy říkají, že 4 měsíce po porodu se jejich zásoba mléka snížila, a proto museli zavést první návnadu.

Nejčastěji je nedostatek mléka subjektivním pocitem. Ve věku čtyř měsíců má matka dospělou kojení. Je tu jen tolik mléka, kolik dítě potřebuje, ale zároveň příliv, odliv, pocit plnosti a bolest. Krmení se stává pohodlným, prsa měkčí.

Pokud matka dá dítěti méně prsou a nahradí GV běžným jídlem, sníží se potřeba mléka pro dítě. Hrudník na to rychle reaguje a začne produkovat méně. Proto brzké zavedení doplňkových potravin, úplné nahrazení jedné nebo více aplikací běžným jídlem, někdy vede k dokončení GV.

Známý video blogger, certifikovaná konzultantka GV Nina Zaichenko říká: „Výživa nenahrazuje kojení. Létá samostatně, kotlety samostatně. Tyto dva stavy jsou paralelní a měly by spolu vycházet. Pokud nahradíte kojení doplňkovými potravinami, bude kojení méně. Pokud je cílem zhroucení GW, je to skvělá volba. Pokud však maminka chce krmit co nejdéle, první návnada by neměla úplně nahradit kojení. Mělo by to být doplněk k GV “.

4 měsíce po porodu mléčné žlázy nadále produkují mléko v takovém objemu, aby uspokojily přání dítěte. Proto byste si neměli myslet, že v blízké budoucnosti kojení skončí. Matka čtyřměsíčního dítěte má zralé laktace. Když se krmí na přání, samo dítě reguluje produkci mléka. Se správnou organizací GV se maminka nakrmí tak, jak chce. V případě potřeby můžete HB sbalit do 4 měsíců nebo jej uložit až 2-3 roky.

Strava kojící matky

Výživa kojící matky po 4 měsících by měla zůstat různorodá. Mnoho žen do 4-5 měsíců dodržuje přísnou stravu. Tím se zbavují vitamínů a minerálů, které tělo potřebuje během kojení. Musíte pochopit, že prospěšné látky jsou stále přítomny v mateřském mléce. Například, pokud vápník nevstoupí do těla matky s jídlem, pak pro výrobu mateřského mléka bude odebrán ze zubů, kostí, vlasů. Dodržováním přísné stravy maminka kazí její zdraví.

Na konci čtvrtého měsíce dítě potřebuje více vitamínů a živin než novorozenec. Kojící matka proto musí mít po 4 měsících pestrou, vyváženou a výživnou stravu. Můžete a měli byste jíst zeleninu, ovoce, bílkovinová jídla, komplexní uhlohydráty a zdravé tuky. Je důležité, aby produkty byly vysoce kvalitní a neobsahovaly dusičnany a pesticidy..

Kolik by mělo dítě jíst

Dítě ve 4 měsících jí více než dítě za měsíc. Dítě roste as ním se zvyšuje jeho potřeba jídla. Při krmení na přání dítě reguluje množství mléka, které vypije. Pro jednu aplikaci může sát 10-50 ml nebo vypít 200 ml. Pokud dítě trochu saje, brzy se znovu políbí. Když dítě vysaje celou porci, nemusí požadovat prsa 3-4 hodiny.

Pro jedno krmení by dítě ve věku čtyř měsíců mělo jíst 180 až 210 ml.

Pokud krmíte dítě na požádání, bude obtížné vypočítat množství spotřebovaného mléka. Kontrolní vážení již není považováno za indikativní. Máma na GV se nemusí obtěžovat čísly. Existují spolehlivé ukazatele, že dítě je plné nebo není plné.

Potřebuji další jídlo a vodu

Až 50% žen pochybuje, zda dát dítěti doplňkové jídlo po 4 měsících nebo ne. Pro mnohé zůstává otázka vody otevřená. Kdy bude věk, ve kterém dítě potřebuje další pití?

Můžete slyšet různé názory na to, kdy začít kojit dítě. Pohled na načasování zavedení prvního krmení je odlišný i pro pediatry. Lékaři sovětské školy by měli zavádět pravidelnou výživu již za 4 měsíce. Moderní pediatrové se domnívají, že je to brzo a mělo by počkat až 6 měsíců. Babičky a další dobrodruzi trvají na tom, že láká téměř měsíc, protože to udělali a vychovali více než jednu generaci dětí.

Konzultanti HS a moderní lékaři souhlasí s tím, že doplňková strava se zavádí po 6 měsících a dítě by mělo mít známky připravenosti na nové menu. Není třeba dávat vodu. Podává se po šesti měsících s první návnadou..

„Další dávkování až 6 měsíců je nutné pouze pro patologickou ztrátu tekutin,“ říká pediatr Komarovsky.

Vlastnosti židle

Kojené dítě by mělo hovno nejméně jednou týdně. Pokud je stolice vzácná a během pohybu střeva je dítě trápeno a je těžké ho tlačit, můžeme mluvit o zácpě. U dítěte, které jí pouze mateřské mléko, je stolička podobná kaši a není zdobená.

Čtyřměsíční dítě na HB může hovno několikrát denně, což je také varianta normy. Maminka by měla být upozorněna na velmi časté pohyby střev s uvolněnými stolicemi a také na neklidné chování dítěte způsobené bolestmi žaludku..

Výška a hmotnost dětí ve 4 měsících

Místní pediatr každý měsíc váží dítě a měří růst. Lékař sleduje, jak dítě získává. Obvykle chlapci ve 4 měsících váží o něco více než dívky. Ale hodně záleží na genetice, přístupu k výživě a dalších vlastnostech.

Děti narozené předčasně mohou vážit méně než jejich vrstevníci. Děti s nemocemi také získávají méně. Když se krmí na požádání, dítě se přidá dobře a při krmení režimem nemusí jíst ani se přejídat.

Průměrná výška dítěte po 4 měsících je od 59 do 68 cm. Čtyřměsíční dítě by mělo vážit od 5500 do 8600 g. KDO tato doporučení dává, ale v životě jsou všechny děti odlišné a přijatelné jsou malé odchylky v jednom nebo druhém směru.

Ukázkový režim

Denní rutina dítěte ve 4 měsících je zcela závislá na jeho rodičích. Obvykle se v tomto věku děti přizpůsobují rodinnému životnímu stylu. Pokud jsou rodiče „sovy“ a vstávají pozdě, stává se dítě stejným zvykem. Ale pro každé pravidlo existují výjimky.

Denní rutina čtyřměsíčního dítěte zahrnuje dlouhý noční odpočinek a několik denních snů. V noci je dítě aplikováno na hrudník alespoň jednou. Časté připoutanosti a špatný spánek se vyskytují během nemoci, během zubů nebo kvůli střevní kolice. Dětský spánek v noci trvá 8-9 hodin. Odpoledne dítě spí celkem 2 až 4krát po dobu až 5 hodin.

Přibližný denní režim:

 • 8:00 probuzení a kojení;
 • 9:00 chůze;
 • 10 hodin spánku;
 • 11:00 krmení;
 • 12:00 domácí hry;
 • 13:00 spánek;
 • 14:00 krmení;
 • 15:00 chodit a spát na čerstvém vzduchu;
 • 17:00 krmení;
 • 18:00 domácí úkol, masáž;
 • 20:00 krmení;
 • 21:00 vodní procedury;
 • 22:00 krmení a usínání.

Pokud matka během dne upraví přibližný režim dne sama, pak v noci to obvykle nezůstane silné. Proto samotné dítě v noci nastavuje frekvenci a trvání krmení. Pokud je dítě zdravé, ale často se probouzí, měli byste věnovat pozornost okolním podmínkám - teplotě vzduchu, vlhkosti, suchosti pleny, materiálu a vnitřním švům pyžama nebo jiným věcem.

Kojení dětí od 4 měsíců

Doporučuje se začít s krmením dítěte ve věku šesti měsíců. Bylo to v tuto chvíli, kdy bylo jeho tělo připraveno k zavedení nového jídla. Pokud však matka nemá možnost kojit dítě a je zcela kojena, doporučuje se provádět kojeneckou výživu od 4 měsíců, protože mléčná směs nebude schopna poskytnout dítěti vše potřebné, dokud bude mateřské mléko..

Kde začít s krmením dítěte po 4 měsících? Jak zavést doplňková jídla za 4 měsíce? Jaké potíže mohou nastat a jak se s nimi vypořádat? Právě tyto otázky se týkají rodičů, kteří se rozhodnou nakrmit své dítě v tak raném věku..

Co potřebujete vědět o doplňkových potravinách

Znalost některých komplikací zavádění nových jídel do stravy dětí pomůže vyhnout se většině problémů, kterým rodiče obvykle čelí.

 • V případě onemocnění dítěte a během doby očkování se nedoporučuje měnit jeho stravu.
 • Dejte dítěti jeden produkt každé 2 týdny. Během prvního by mělo být dítěti nabídnuto vyzkoušet malé množství nového jídla a postupně ho zvyšovat. Během druhého týdne si na to zvykne. A až po tomto období můžete začít představovat další produkty.
 • Dítě často odmítá nové jídlo. Rodiče musí být trpěliví. Musíte ji nabídnout svému dítěti nejméně 10krát. Je vhodné to udělat dříve, než vypije obvyklou mléčnou směs. Pak bude dítě s větší pravděpodobností vyzkoušet nové jídlo. Pokud to nepomůže, musíte přemýšlet o jiných potravinách..
 • Dávat nový produkt je ráno. Je tedy pohodlnější sledovat reakci dítěte na něj během dne. Alergie, problémy se stolicí, kolika jsou alarmující signály. Když se objeví, stojí za to zastavit doplňkové potraviny a kontaktovat pediatra, aby vyvinul individuální výživový program.

A teď můžete přemýšlet o tom, jak krmit dítě po 4 měsících. Nejprve se do své stravy doporučuje zavést zeleninové pyré.

Zeleninové pyré od 4 měsíců

Většina pediatrů doporučuje nejprve zavést pouze zeleninové pyré od 4 měsíců. Bramborová kaše musí být jednosložková. Ne všechna zelenina je však pro dítě v tak jemném věku vhodná..

Stojí za to si vybrat:

 • zelí (bílé zelí, brokolice, květák),
 • tykev,
 • mrkev.

Je méně pravděpodobné, že způsobí alergie než ostatní. Bramborovou kaši si můžete připravit sami, ale pro tento dům musíte mít mixér. Pomůže mlít zeleninu do té míry, že krmení dítěte od 4 měsíců bude pro ně zcela bezpečné. Pokud jsou v pyré kousky, může se dítě dusit.

Chcete-li připravit bramborovou kaši doma, potřebujete:

 1. omýt, oloupat a nakrájenou zeleninu,
 2. vařte v dvojitém kotli nebo na sporáku,
 3. rozdrtit je v mixéru.

Je vhodné zavést bramborovou kaši podle schématu uvedeného v tabulce.

Výživa po dobu 4 měsíců

Zvýšená aktivita dítěte naznačuje, že je čas změnit stravu. Rychlý rozvoj pohyblivosti, zvýšená pohybová aktivita, snížený spánek vyžadují značné fyzické úsilí. K jejich doplnění je nutná správná výživa. Co může dítě jíst ve 4 měsících, což je otázka zájmu každého z rodičů.

Jak mohu krmit dítě po 4 měsících?

Hlavním jídlem dítěte je stále mateřské mléko nebo upravená mléčná výživa. Během dne jí dítě až 900 ml. Intervaly mezi jídly jsou nyní v průměru 4 hodiny. Jednorázová konzumace mléka čtyřměsíční strouhankou se pohybuje do 140 ml. Časté je nedostatečné množství mléka v matce během tohoto období. V tomto případě existuje důvod přemýšlet o zavedení doplňkových potravin. Děti v umělém krmení jsou od tohoto věku povinně doplňovány. Návnada by měla být odložena z několika důvodů: přítomnost alergické reakce, plánované očkování, nemoc. Nabídka jídel čtyřměsíčního dítěte se po zavedení doplňkových potravin úplně změní.

Prvním produktem ve stravě drobků po mateřském mléku nebo směsi bude zeleninový pyré. Vyloučeno přidání soli a koření. Zelenina a máslo lze přidat o něco později.

Také v budoucnu je možné mírně přidat bramborovou kaši. Zavádění nových produktů je postupné. První polovina dne je nejlepší čas na ochutnávku nového jídla. Poprvé se dítěti povolí hostina na pár lžičkách bramborové kaše. Pokud je reakce na produkt pozitivní, další den se drobky mohou zdvojnásobit. Pozitivní reakcí bude absence příznaků alergií, zvýšená tvorba plynu ve střevě. Dítě by nemělo břicho obtěžovat. Výměna židle proběhne okamžitě. Toto je normální fyziologický proces. Ve stolici jsou možné inkluze nestráveného jídla, hrudky a sraženiny. Barva se také může změnit..

Zavedení nového jídla není rychlý proces. Každý produkt se zavádí do stravy po dobu dvou týdnů. Dítě si postupně zvykne nejen na nový vkus, ale také se učí jíst z lžíce. Schopnost polykání musí být zvládnuta a opravena.

Rostlinné homogenizované bramborové kaše, se kterými se může začít nakrmit, mohou být: cuketa, brokolice nebo květák. Když se zeleninový pyré stane známým jídlem v dětské nabídce, nastal čas na zavedení obilovin. Ráno by se měla seznámit s mléčnou kaší. Nejlepší volbou pro drobky čtvrtého měsíce života by byla okamžitá bezlepková obilovina. Tyto obiloviny se připravují jednoduše. K tomu je třeba nalít horkou vodou a důkladně promíchat, aby se netvořily hrudky. Dítěti může být nabídnuta rýže, pohanka a kukuřičná kaše.
Při výběru jídel pro nové menu by maminka měla být vedena pohody drobků. Zejména byste měli věnovat pozornost dětské židli. Pokud má dítě podváhu nebo nestabilní stolici, mělo by se s doplňkovými potravinami začít s obilovinami. Pokud je stolička dítěte příliš těsná, měli byste odmítnout zavést rýžovou kaši. Vzhledem k možným problémům se střevem se dítěti neponúkají jiné obiloviny. Patří sem ovesná kaše, proso, ječmen a žitná kaše. Tyto obiloviny obsahují lepek. Lepek je bílkovina, která může způsobit nadýmání a těžkost v žaludku..

Nutriční normy čtyřměsíčního dítěte naznačují nahrazení dvou jídel běžnými potravinami. Konkrétněji pro jídla z produktů povolených pro kojence.

Ovocná šťáva je další nový produkt v strouhankové stravě. Seznámení s ním začíná lžičkou. Do týdne zvyšte objem a uveďte do polohy v tomto věku 40 ml.
Díky zavedení nových produktů je otázka vhodná: jak správně krmit dítě po 4 měsících? V první ranní jídlo, dítě jí mámino mléko nebo směs. Mléčná kaše se podává na druhé jídlo. Třetí krmení zahrnuje šťouchanou zeleninu. Během dne si můžete mezi jídly vychutnat džus..

Články O Neplodnosti