Hlavní Testy

Co můžete jíst po porodu: krmení kojící matky v prvních dnech a měsících

Během těhotenství jste studoval, co je možné a co nemůže být ve vaší pozici. Hodně jste se naučili o anatomii, různých nemocech, lécích, alternativních způsobech léčby. S největší pravděpodobností jste se často omezovali na určité potraviny z různých důvodů a čekali na odstranění těchto omezení. Nakonec se narodilo dítě.

Porod nebyl v žádném případě dokončením založení mnoha tabu a studií složité lékařské teorie. To je jen začátek. Koneckonců, teď jste kojící matka a dítě je na vás stále velmi závislé. A i když už dýchá sám, ale krmení a péče o dítě je zcela na rameni její matky. Nyní budete studovat nové vředy - pro děti. Aby se však taková potřeba objevila jen zřídka, mělo by být dítěti poskytnuto dobré zdraví.

Základy jste samozřejmě položili ve fázi plánování a později - početí a nasazení dítěte. Ale i nyní, po jeho narození, jste schopni ovlivnit jeho zdraví ve směru zlepšování, nebo naopak. A především - správná poporodní výživa.

Proč je to důležité?

Výživa po porodu je důležitá v tom smyslu, že vše, co jíte všemi prostředky, přechází na dítě spolu s mateřským mlékem. Různé výrobky mohou mít na dítě velmi odlišný účinek, často - velmi nežádoucí a dokonce i extrémně negativní. Z mnoha z nich bude dítě oteklé, mnoho způsobuje u dítěte alergie, bolest, bolest, nepohodlí a zácpu. Bez výjimky, všechny tvoří chuť mléka, které trochu jedlík nemusí líbit. Dokonce i nervový systém novorozence je ovlivněn jídlem, které přichází s mateřským mlékem. Nezapomeňte, že první potravina naplní střevní mikroflóru malého muže - a to je obecně základem zdraví obecně po celý život.

Kromě toho jste během porodu dělali nejtěžší práci, unavení a vyčerpaní. Nejedli jste nejedli dlouho, zeslábli jste a možná šili po přestávkách. Proto jsou poporodní výživové pokyny také důležité pro vaše zdraví..

No, ne nejdůležitější, ale také důležité: za 9 měsíců jste s největší pravděpodobností získal pár kilo navíc. Několik z nich odejde samo během prvních dnů po porodu. Ale se zbytkem se budete muset vypořádat sami. A výživa je přímo spojena s tímto problémem..

Jak by tedy měla žena jíst po porodu? Co může, co nemůže? Co je potřeba a proč? Jak se dostat zpět do tvaru, aniž by bylo dotčeno kojení? A jak krmit dítě tak, aby se necítil nepohodlně? Pěkně popořádku.

První tři dny po narození

Nejdůležitější pravidlo nyní: minimum všeho. Je ideální k jídlu, jako byste se dostali z dlouhodobého půstu - velmi pečlivě a pomalu.

Již od prvních dnů života se začínají objevovat střeva novorozence. Začněte jídlo lehčími jídly, abyste nezatěžovali trávicí trakt.

Jako nápoj je vhodný teplý sladký čaj, brusinkový sirup, bylinné infuze a odvary (kopřiva, taška pastýře a krevní kůra). Pokud máte stehy, je kuřecí vývar užitečný pro rychlé hojení. Mimochodem, nedostatek pevného jídla také pomůže zabránit tvorbě stolic, což je velmi důležité, pokud jste byli šití.

Na konci třetího dne postupně začněte zavádět jídlo „vážnější“.

Konec prvního týdne po narození

Již čtvrtý den můžete začít jíst kaši. Nejlepší ze všech je ovesné vločky. Můžete pohanka, proso a pšenice. Musí se však vařit ve vodě a bez přídavku cukru. Můžete docela dost soli nebo trochu medu, ale velmi opatrně.

Také si dovolte dvě pečená jablka, ale ne více než dvakrát denně. Stejný počet, kolikrát můžete jíst zeleninu dušenou v rostlinném oleji: tuřín, med, dýně, mrkev, cuketa, lilek. Červená řepa je zvláště užitečná pro kojící ženu..

Stále můžete mít zeleninovou nebo ovocnou polévku - také dvakrát denně. A nyní necháváme nápoj beze změny.

Co můžu jíst po porodu?

Některá omezení výživy během těhotenství jsou zcela přirozená, protože dítě by mělo dostat maximum živin. Ale i poté, co se dítě narodí, musíte správně jíst a požadavky na stravu matky jsou ještě přísnější než při porodu plodu, protože nyní dítě s mateřským mlékem dostává to, co matka jí. V tomto článku vám řekneme, co můžete jíst po porodu a jak správně zorganizovat svou výživu pro ženu..

Funkce

Ženské tělo se musí po porodu zotavit, což je velmi složitý a energeticky náročný proces. Z tohoto důvodu má výživa ve věcech rehabilitace zvláštní význam. Není tajemstvím, že puerpera často narušuje střeva, začíná zácpa. A nevyhnutelná porodnost může vést k rozvoji anémie. Správně navržená a vybraná strava pomůže s takovými problémy..

Přibližně 2-3 dny po narození se u ženy začíná vyvíjet plnotučné mateřské mléko, které se liší od mleziva a primárního mléka. A zdraví dítěte od této chvíle začíná přímo záviset na tom, co kojící matka bere v jídle, protože všechny prospěšné (a škodlivé) látky z ženské stravy se dostávají do složení mateřského mléka.

Strava by měla být různorodá, ale jemná a opatrná, měla by mít příznivý účinek na proces poporodní rehabilitace u ženy, jakož i na pohodu a kondici dítěte..

Porod může probíhat přirozeným způsobem, ale může být chirurgický (císařský řez). Po prvním a druhém porodu se budou principy výživy navzájem lišit, ale existují pouze tři základní principy, které platí pro všechny ženy v porodu a v šestinedělí:

 • bezpečnost a hypoalergenicita;
 • rozmanitost a rovnováha;
 • správný pitný režim.

Mělo by být zřejmé, že bezpečná výživa znamená neutrální jídlo, bez alergenů, barviv, stabilizátorů chutí, látek určených k aromatizaci a konzervačních látek.

Všechny tyto látky rychle pronikají do mateřského mléka a mohou způsobit nenapravitelné poškození zdraví dítěte. Nebezpečné jsou také produkty, které mohou způsobit fermentaci střevních plynů u matky i dítěte, jehož trávicí systém není dosud stabilní.

Rozmanitost znamená, že žena by měla při jídle přijímat co nejvíce různých živin, vitamínů, minerálů a základních prvků. Je nemožné zabránit „zkreslením“ a zahrnout povolený produkt do stravy, ale s velkou masovou výhodou. Například, jíst pouze mléčné výrobky nebo pouze maso. Při každém jídle by žena a dítě měly přijímat tuky, bílkoviny a uhlohydráty..

Pití zahrnuje přítomnost poměrně velkého množství tekutiny, zejména během prvních dvou dnů. Aby se zabránilo nadměrnému laktaci, je od třetího dne množství tekutiny sníženo na 0,8 litru denně z původně doporučeného jednoho a půl litru..

Správné pití přispěje k rychlejšímu zotavení ženského těla, úbytku hmotnosti po porodu a vytvoření laktace.

Výživa po fyziologickém porodu

Přirozený porod může nastat podle klasického schématu as komplikacemi, a tento faktor je rozhodující při určování stravy po narození dítěte. Pokud žena těžce porodila, byla provedena epiziotomie nebo došlo k spontánnímu prasknutí perineum, děložního čípku, genitálního traktu, pak se plánuje výživa s ohledem na zákaz pokusů po porodu. Žena by neměla tvrdě tlačit, aby nepoškozovala švy, a poté by měla být v její stravě jídla, která nepovede k zácpě, například tekuté a polotekuté cereálie, šťouchané brambory. Jídlo by nemělo být silné.

I po nekomplikovaném porodu žena nedoporučuje jíst potraviny, které zvyšují proces tvorby plynu ve střevech, a nežádoucí je také hrubá vláknina - syrová zelenina a ovoce. Měli by být vyloučeni ze stravy během prvního týdne po narození dítěte.

Tuková strava a hojnost bílkovinných potravin mohou zvýšit obsah tuku v mléce, které je kvůli poruchám enzymatického věku spojeného s věkem v dětství plné poruch trávení.

V prvních třech dnech po narození je ženě ukázáno jídlo, které bylo tepelně ošetřeno - cereálie, bramborová kaše, polévky, pečená jablka, hrušky, nízkotučné maso, ryby, tvaroh, mléko. Postupné zavádění syrové zeleniny a ovoce je úkolem v blízké budoucnosti, obvykle je povoleno zavádět omezeným způsobem na konci prvního měsíce po dodání.

Jídlo by mělo být dušené, vařené, pečené. Smažené, kořeněné, slané, koření a velké množství cukru jsou kontraindikovány pro ženy.

Všechny tyto požadavky odpovídají jídlu připravenému pro ženy při porodu v nemocnici. Pro minimalizaci rizika nežádoucích následků je důležité vzít v úvahu individuální alergické reakce i existující alergické reakce otce dítěte. To je důležité, protože i žena může mít alergii na autorizovaný produkt a kromě toho s velkou pravděpodobností dítě zdědí alergii od svých rodičů - matky a otce..

Pokud je nově vyrobený táta alergický na určitý produkt, existuje riziko, že dítě bude mít stejnou negativní reakci, i když matka není alergická na tento produkt..

Při kojení mladé matky je velmi důležité jíst malé množství, ale často - asi 6krát denně. To nejen pomůže nastolit normální kojení a zlepšit kvalitu mateřského mléka, ale také stabilizuje metabolismus v ženském těle, takže další libry získané během těhotenství půjdou mnohem rychleji.

Každý nový produkt v prvním a druhém měsíci po porodu a také později se podává opatrně, počínaje malým množstvím. Během dne vyhodnocují, zda došlo ke změnám stavu dítěte. Pokud dítě pokračuje v jídle, není pokryto vyrážkou, pak za den můžete postupně zvyšovat množství tohoto produktu ve stravě. Pokud je dítě úzkostné, bolí se žaludek, uvolní se stolice, dojde k narušení spánku, objeví se dermatologické vyrážky, produkt je opuštěn a lékař předepisuje léky na alergie, aby pomohl dítěti rychleji se zbavit senzibilizace.

Je důležité nezavádět současně více než jeden nový produkt, jinak bude velmi obtížné pochopit, co přesně se u dítěte vyvíjí alergická reakce.

Pokud žena po přirozeném porodu z nějakého důvodu nedojčí, je důležité během prvního týdne dodržovat šetrnou stravu, aby střeva mohla obnovit své funkce. Pak může žena jíst, co se jí líbí, co chce, téměř bez omezení. Hlavní věc je zabránit zácpě a průjmu.

Co jíst po císařském řezu?

Nejzávažnějším způsobem se doporučuje, aby ženy, které měly císařský řez, měly jídelní plán. Chirurgický porod je spojen s průnikem do břišní dutiny, a proto je zotavení delší, navíc po dobu několika dnů, účinek léků, které byly podávány jako anestézie, zůstává na těle.

První den po operaci se ženě doporučuje odmítnout jídlo, protože plné střevo může vést k tlaku na dělohu a její stěny byly během operace pitvány a sešity. Bez takového tlaku je kontrakce reprodukčních orgánů rychlejší. Zatlačování je také kontraindikováno, proto je důležité zabránit zácpě.

První den můžete pít. Existuje však kvantitativní omezení - ne více než jeden a půl litru čisté vody, aby se zabránilo pooperačnímu edému. Do vody můžete přidat několik kapek citronové šťávy.

Na konci prvního dne po chirurgické práci může žena jíst sekundární hovězí nebo kuřecí vývar. Sekundární znamená, že se maso vaří ve dvou vodách. Ten, který bude druhý, se stane správným vývarem, neliší se ve zvýšené koncentraci. Vývar lze solit, ale ve velmi malém množství.

Na konci druhého dne je povoleno jíst spolu s vývarem domácích sušenek vyrobených z bílého chleba, bez soli a dalších koření.

Druhý den je dovoleno jíst bramborovou kaši bez másla, mírně sladkého čaje a zředěných kompotů nebo ovocných nápojů. Můžete jíst dětské pyré ve sklenicích.

Kaše na vodě, řídká, přidejte třetí den. Zároveň je nežádoucí vařit rýži a krupici. Je přijatelné používat parní kotlety z mletého kuře, kefíru.

Od čtvrtého dne po operaci může nově razená matka chodit ke společnému stolu a organizovat své jídlo podle obecných zásad, které platí pro všechny rodící, bez ohledu na způsob porodu..

Je velmi důležité vzít projímadla nebo klystýr, pokud třetí den žena nechodí na záchod „z velké potřeby“. Doma, po propuštění, byste měli dodržovat pravidla organizace potravin v souladu s tabulkami zakázaných a povolených produktů společných pro všechny ženy v práci.

Pravidla pro stravování pro HS

Složení mateřského mléka musí být nasycené a bezpečné pro drobky, musí obsahovat všechny látky nezbytné pro růst a vývoj. Až do šesti měsíců je v dětské stravě přítomno pouze mateřské mléko, a proto musí mít správnou kvalitu. Máma se o to musí postarat..

Měli byste opustit přísnou stravu, mono-dietu, dietu, ve které žena zažije pocit hladu. Nabídky se nejlépe vyrábějí týden předem. Pomůže vám to s nákupem potřebných produktů, stejně jako s disciplínami puerpera a učiníte z vás zodpovědnější při výběru produktů..

Neměli byste znovu připomínat, že žena by měla jíst pouze čerstvé a vysoce kvalitní produkty - nepřijatelné jsou pouze výrobky s vypršenou trvanlivostí, ale také ty, které jsou na konci doby platnosti tohoto období..

Musíte pečlivě prostudovat nápisy na obalu, v jednoduchých výrobcích dnes najdete takové neočekávané přísady a stabilizátory, které rozhodně nebudou přínosem pro dítě a matku.

Při přípravě jídelního lístku je důležité rozdělit denní stravu do šesti jídel, z nichž každé by mělo kromě extrémního večera zahrnovat všechny skupiny nezbytných látek - bílkoviny, tuky, uhlohydráty, zatímco bílkoviny by měly tvořit nejméně 40% celkové stravy. Večerní jídlo před spaním by mělo být usnadněno - pouze jogurt nebo pouze ovoce.

Za optimální stravu se považuje žena, která bude jíst každé 3 až 3,5 hodiny. Večerní jídlo by mělo být nejen lehké, ale také pozdě - asi 2 hodiny před spaním. Měli byste odmítnout jídlo v noci. Je důležité saturovat ranní jídla sacharidy - snídani a první svačinu, která předchází večeři. Občerstvení a večeře k vytvoření více nasycených bílkovin.

Co se doporučuje?

Seznam produktů povolených po porodu kojícím matkám je poměrně dlouhý. Pokud s ním žena při plánování menu konzultuje, nedovolí nepříjemné a nebezpečné „chyby“. Zkontrolujte, zda je možné tento výrobek nebo produkt konzumovat, pomůže následující tabulka.

Tabulka schválených produktů

Skupina výrobků

Co se dá sníst

Od kdy je zavedení povoleno??

Mléko a kyselé mléko

Mléko (2,5% a méně), kefír (bez tuku), domácí jogurt, nízkotučná zakysaná smetana, tvaroh.

Kefír a tvaroh - od 2-3 dnů po porodu, mléko - od 1 měsíce, zakysaná smetana - po 2 měsících.

Oves, proso, rýže, kukuřice, perlový ječmen, pohanka.

Na vodě - od prvních dnů, s výjimkou rýže a kroupy, v mléce - po 1 měsíci. Přidání oleje je možné po 3 týdnech (v malém množství). Rýže, kukuřice a kroupy by měly být konzumovány v malém množství..

Chléb a pekařství

Pšeničný chléb druhého stupně, šedý chléb, sušené sušenky, sušenky.

10-12 dní po narození. Výjimka - pšeničné sušenky, které jsou povoleny od prvních dnů.

Krémová, zeleninová (slunečnice, oliva, lněná semínka).

Smetanová - 21 dní po dodání (ne více než 25 gramů denně), zelenina - 10 ml, bez podrobení zahřívání a vaření, v naturáliích.

Hovězí, telecí, libové vepřové maso (králík), králík.

Vařené, pečené, dušené a dušené, na vaření vývaru, hlavní jídla - 2-3 dny po dodání, od parních kotlet.

Kuře (prsa), krůta, kachna.

Jeden týden po dodání. Způsoby vaření - vaření, dušení, pečení. 3–5 dnů po narození.

Všechny nízkotučné odrůdy - treska, kapr, treska, štikozubec, okoun, treska, atd..

Pro první a druhý chod, dušené, vařené, pečené a dušené od 3 týdnů po dodání.

Jablka (zelená), jablka jiných barev, všechna nekyselá ovoce - hrušky, meruňky, sušené ovoce, bobule (meloun, borůvky, zimolez).

Ve vařené a pečené formě - od prvního dne po porodu (zelená jablka). Barevná jablka - šest měsíců po dodání, bobule - od tří měsíců.

Brambory, mrkev, cuketa, dýně, okurky, rajčata, hrášek, tykev, řepa.

Brambory, mrkev, řepa - od prvních dnů, zbytek - v etapách za měsíc. V prvním měsíci - pouze tepelně zpracované.

Marshmallows bílá, pastelově bílá

V malém množství, postupně od 3 měsíců po dodání.

Čaj, bylinný čaj s mátou a citronem, klidná minerální voda, domácí domácí šťávy, ovocné nápoje, kompot.

Ne koncentrovaný a slabý, ihned po narození.

Od 1 měsíce po narození v malém množství a jako omeleta nebo vařené.

Vše kromě arašídů (silný alergen!).

Od 1 měsíce po dodání.

Krevety, humři a langoustiny, humři, mořské řasy.

Šest měsíců po narození dítěte. Mořské řasy - po 3 měsících.

Jeden měsíc po narození dítěte.

Koření a koření

Bobkový list, sušený kopr, petržel

Dva měsíce po dodání.

Zelené cibule, petržel, kopr, salát, máty.

Po dvou měsících.

Zakysaná smetana, mouka.

Jeden měsíc po narození dítěte.

Z těchto produktů je docela možné vytvořit bohatou nabídku, ve které žena nebude hladovět a bude se cítit „zdrženlivá“. Je třeba si uvědomit, že mléčné výrobky, maso (drůbež, ryby), obiloviny a zelenina by měly být přítomny ve stravě každý den.

Co je zakázáno?

Během kojení je zakázáno všechny výrobky, které jsou nebezpečné, pokud jde o pronikání do mateřského mléka, jakož i výrobky, které mohou zhoršovat stav ženy v procesu rehabilitace po porodu. Měli byste si přečíst seznam potravin, kterým by se ženy neměly vyhýbat..

 • Perlivé nápoje, limonáda - vedou ke vzniku střevních plynů, navíc obsahují velké množství cukru a někdy i barviva.
 • Jídlo z prodejen rychlého občerstvení, rychlé občerstvení - bohaté na tuky, cukr, jakož i barviva a příchutě. Mohou u dětí vyvolat těžké alergie a také přispět ke zhoršení metabolismu tuků, a proto může mít nadváha problém nejen pro matku, ale i pro dítě..
 • Zelenina - zelí, česnekové ředkvičky a celer. První zvyšuje tvorbu plynu ve střevech, zbytek - kazí chuť mateřského mléka, dítě může odmítnout prsa.
 • Výrobky přispívající k tvorbě plynu - kvasnice, luštěniny, žitný chléb, kvas.
 • Mastná masa (jehněčí, vepřové), drůbež (zvěřina), mastné ryby (makrely, sledě atd.).
 • Houby (špatně trávené a mohou obsahovat toxické látky).
 • Čokoláda, marmeláda, kondenzované mléko, džemy a zavařeniny, med, kakao a káva. Velké množství cukru je nebezpečné nejen pro postavu mé matky, ale také pro dítě.
 • Kečup, sójová omáčka, majonéza, chilli omáčka, barbecue, teriyaki, všechna koření kromě výše uvedených. Kindle chuť k jídlu, mohou být alergeny.
 • Klobásy, všechny druhy klobás.
 • Tavený sýr. Obsahuje konzervační látky a vysoké procento tuku.
 • Glazovaná tvarohová sraženina - obsahuje hodně cukru a konzervačních látek.
 • Potraviny v konzervách - zelenina, ryby, maso. Konzervanty jsou pro dítě velmi nebezpečné..
 • Dorty, pečivo, sladkosti, tovární pečivo.
 • Ovoce - broskve a banány, stejně jako všechny citrusové plody. Obsahuje velké množství cukru, často působí jako faktory vyvolávající alergickou reakci.

Žena musí do tohoto seznamu přidat výrobky, u nichž má ona a otec dítěte individuální alergii. A samozřejmě, alkohol v jakékoli formě a v jakémkoli množství, jakož i léky, které nejsou předepsány lékařem, jsou zakázány. Ethylalkohol a mnoho léčiv pronikají do mateřského mléka velmi rychle a jsou přenášeny na dítě..

Jak udělat dobré menu?

Aby se ženy příliš neomezovaly a aby se nepřekonávaly, musí si při kojení pamatovat zlaté pravidlo vyvážené a zdravé stravy. Celkový objem každého jídla by neměl přesáhnout 400 gramů. To zahrnuje polévky, saláty a hlavní jídla.

Je to docela jednoduché si představit: oběd sestávající ze 150 gramů zeleninové polévky, 100 gramů vařené pohanky, 100 gramů páry nebo vařeného kuřecího nebo kuřecí řízek stejné hmotnosti a zeleninový salát v množství 50 gramů bude v pořádku..

Podle této zásady se doporučuje připravovat každé jídlo s výjimkou večerního jídla, ve kterém by bylo rozumné jíst pouze termostatický jogurt nebo pít kefír s pšeničnou krakou.

O tom, co je po porodu, viz následující video.

Krmení kojící matky po porodu

Výživa po porodu pro kojící ženu má mnoho funkcí a zákazů. Koneckonců, složení a množství mateřského mléka přímo závisí na tom. Hmory dítěte kvůli špatnému zdraví, krátkému spánku, zácpě - to vše jsou důsledky nedodržování stravy kojící matkou. Takže to, co potřebujete k jídlu, aby bylo dítě zdravé a klidné?
Výživa v prvních měsících po porodu by měla být snadná, ale často by se měla zavádět nová jídla pečlivě a pozorovat reakce dítěte. Nezapomeňte na omezení na nezdravé jídlo. Zvažte základní principy tvorby menu pro mladou matku.

Proč je důležité jíst správně??

Správná výživa matky po porodu zajistí úspěšnou kojení, pohodu a zdraví novorozence.

Vše, co matka jedla, vstupuje do těla dítěte mateřským mlékem a může vyvolat negativní důsledky:

 1. Nadýmavé a silné koliky.
 2. Zácpa nebo naopak, průjem.
 3. U některých produktů se mohou objevit alergické projevy ve formě vyrážky. Více o alergiích u novorozenců →
 4. Ochutnávka a aromatická jídla narušují chuť mléka a dítě může odmítnout kojit..
 5. Nesprávná výživa kojící matky po porodu může mít vzrušující účinek na nervový systém dítěte.

Po jídle si žena a její rodina zajistí dobrý odpočinek. Kojenec, který netrpí kolikou nebo zácpou, spí lépe, dobře jí a přibírá na váze.

Takové dítě klidně roste a vyvíjí se, aniž by trpělo alergickým svěděním a stálou bolestí v bříšku, a matka se nervózně snaží dítě uklidnit. Rovněž vyvážená a pravidelná strava, kromě smažené a mastné, pomůže ženě zbavit se dalších kilogramů získaných během porodu..

Hodně záleží na stravovacích návycích matky během těhotenství. Pokud žena dříve neustále konzumovala tomel, jablka, švestky, můžete po porodu tyto produkty přidat také do stravy. Pokud však matka tyto plody nejedla dříve a po porodu byla unesena jejich konzumací, je docela možné, že dítě bude mít alergii.

Menu musí být navrženo tak, aby v každodenní stravě byly:

Výživa v prvních třech dnech po narození

Otázka dodržování určité stravy by měla žena zvážit nejen po objevení dítěte, ale také během těhotenství. Při špatných testech jí lékař může doporučit, aby omezila používání určitých potravin, aby nevyvolávala zhoršení.

Několik dní před narozením je lepší opustit takové excesy jako:

 • čokoláda;
 • ořechy
 • káva, silný čaj, kakao;
 • jahody, rajčata, červené ryby;
 • uzená nebo slaná jídla;
 • citrusové plody a různá exotická jídla.

Používání mléčných výrobků je také lepší snížit. Ihned po narození budete chránit novorozence před diatézou.

Jídlo první den po narození by mělo sestávat z čerstvě připravených a lehkých jídel, bez kořeněných a aromatických koření. Koneckonců, během tohoto období žena zlepšuje proces laktace a přizpůsobuje dítě hrudníku.

Je lepší omezit se na cereálie ve vodě, vařené vejce nebo kousek libového masa, můžete jíst libovou polévku bez smažení. Ze sladkostí je povoleno pečené jablko, banán a jednoduchý sušenkový koláč.

Existuje názor, že k přidání mléka potřebuje žena bohatý nápoj. Není tomu tak, protože pití velkého množství tekutin může vést k propláchnutí a stagnaci mléka v hrudníku. Koneckonců novorozené dítě jí velmi málo.

Ti, kteří porodili císařským řezem, by neměli jíst potraviny bohaté na vlákninu: syrovou zeleninu a ovoce, hnědý chléb, otruby. V prvních dnech po operaci je lepší se omezit na vodu bez plynu.

Konec prvního týdne po narození

Kojící žena by neměla hladovět. Jíst po porodu v prvních dnech by mělo být časté a zlomkové, nejlépe - po každém krmení byste měli jíst nějaké lehké jídlo a pít teplý čaj nebo kompot.

Na konci prvního týdne po narození dítěte může maminka:

 1. Teplý slazený čaj, brusinková šťáva, kompot ze sušeného ovoce, bylinné dekorace.
 2. Dušená zelenina: řepa, cuketa nebo lilek, mrkev, dýně s několika kapkami rostlinného oleje.
 3. Z černého nebo žitného chleba si můžete připravit sušenky na čaj nebo polévku.
 4. Do stravy přidejte několik plátek nízkotučných mořských ryb a sledujte blaho dítěte.
 5. Některé pyré brambory nebo těstoviny pyré.
 6. Vařené hovězí maso s nízkým obsahem tuku.
 7. Mléčné výrobky (ne více než 300 g denně).
 8. Jednou denně se ujistěte, že budete jíst libovou polévku nebo boršč bez zelí.
 9. Do nabídky pečlivě přidejte ořechy a tvrdý sýr.
 10. Jezte jeden banán a dvě pečená jablka denně.

Opatrně zavádějte do své stravy nové výrobky v malých dávkách a pečlivě sledujte reakci dítěte na ně.

Porce musí být malé, aby maminka nezískala další libry..

Výživa v prvních 4 týdnech po narození

Od narození dítěte uplynulo několik týdnů, dítě se trochu rozrostlo a zdálo by se, že se maminka může vrátit ke své obvyklé stravě, ale ne. Výživa v prvním měsíci po narození je stejně důležitá jako v prvních dnech.

Během tohoto období jsou kojící matky povoleny:

 • všechny obiloviny na vodě, kromě rýže, kukuřice a pšenice;
 • do kaše můžete dát trochu másla;
 • štíhlé plátky vařeného hovězího masa nebo drůbeže;
 • mléko, jogurt;
 • pečené ovoce, zelená syrová zelenina.

Tvarohové palačinky a housky si můžete připravit z tvarohu přidáním sušeného ovoce nebo bobulí. K jídlu je dovoleno přidat trochu zakysané smetany.

Při zavádění nových produktů do vaší stravy byste se měli řídit řadou pravidel:

 1. Používejte nové jídlo ráno, ale je to lepší ráno a pečlivě sledujte reakci dítěte.
 2. Přidejte pouze jeden nový produkt denně.
 3. Pokud dítě projevilo vyrážky nebo se stal nervózním a vrtošivým, je lepší odmítnout použít nové jídlo. Pro usnadnění sledování a systematizace informací by měl být veden nutriční deník..
 4. Zadejte nové produkty do svého menu v malých kouscích. Při dobré reakci dítěte lze dávku zvýšit při příštím jídle.

Kojení

Výživa v prvním měsíci po narození je samozřejmě velmi omezená, ale po 8-12 týdnech může být významně rozšířena.

V této fázi je dovoleno přidat:

 1. Některé sladkosti (marshmallows, marmeláda, přírodní bonbón). Vyberte si produkt s minimálním počtem barviv, bez cizích chemických zápachů, s krátkou trvanlivostí.
 2. Sušené ovoce (rozinky, sušené švestky, sušené meruňky, data). Mohou se jíst v naturáliích a přidávat do různých pokrmů. Nezapomeňte před jídlem dobře umýt sušené ovoce a ještě lépe - posypte vroucí vodou.
 3. Diverzifikovat nabídku s jinými druhy ryb.
 4. Trochu vařená kukuřice a hrášek, nezapomeňte si všimnout stavu dítěte po zavedení nových produktů.
 5. Čerstvé ovoce podle sezóny (broskve, meruňky, švestky, jablka, nikoli červené odrůdy). Z bobulí - zimolez, borůvky, bílý rybíz a angrešt.
 6. Čtyři měsíce po porodu můžete do svého menu přidat čerstvě vymačkané šťávy, ale je lepší je zředit převařenou vodou a vypít více než jednu skleničku denně.

Nutriční omezení pro kojící matky

S tím, co můžete jíst po porodu, jsme na to přišli. Tyto produkty by však žena neměla konzumovat při kojení dítěte:

 1. Alkoholické nápoje a jídlo z restaurací rychlého občerstvení. Je lepší je vyloučit i ve stadiu těhotenství, aby se předešlo zdravotním problémům..
 2. Citrusy jsou silné alergeny, musí být také odstraněny ze stravy kojící matky. V období podzim-zima je lepší upřednostňovat šípkový vývar nebo zelí, mají také hodně vitamínu C.
 3. Nakupovat dorty, smetanové dorty a sladkosti s alkoholem by mělo být nahrazeno jednoduchými cookies. Pokud opravdu chcete, můžete si péct dort sami tím, že pudink z nízkotučné mléko.
 4. Mnoho žen pije čaj s přídavkem mléka a považuje tento nápoj za vhodný pro kojení. Ale není tomu tak. Celé kravské mléko je také považováno za alergen a mělo by být konzumováno velmi pečlivě, v malém množství. Ještě lepší je nahradit kozou.
 5. Mastná, smažená, uzená a slaná jídla jsou zakázána nejen pro kojící matku, ale i pro těhotné.

V prvních dnech po porodu je výživa ženy velmi omezená, je to nezbytné pro blaho ženy v porodu a dítěte. Konzumace zdravých potravin může pomoci gastrointestinálním traktu novorozence a vyvarovat se nepříjemných problémů, jako je kolika, nadýmání a zácpa. Později se matka rozšíří a přijde k té, která byla před těhotenstvím.

Příklad nabídky týdne

Kojící matka může jíst mnoho potravin, počet jídel by měl být nejméně 4 denně. Pokud žena chce zhubnout, mělo by být jídlo rozděleno na malé porce, ale musíte jíst 6-7krát denně. Je třeba mít na paměti pravidla tepelného zpracování potravin, syrového ovoce, zelení by měla být konzumována v malém množství, přičemž je nutné zajistit, aby dítě nemělo problémy s stravitelností mléka.

Ukázkové menu týdne:

Den v týdnuSnídaněVečeřePozdní svačinaVečeře
pondělíOvesná kaše na vodě, dušená zelenina, fermentované pečené mlékoZeleninová polévka, vařené brambory, vařené kuřecí prsaHeřmánkový čaj, sušenky, banánMakaróny, dušené houby, sušené ovoce
úterýVařené vejce, dušená brokolice, chléb a máslo, čajVařená ryba, rýžová kaše, tvaroh s hruškou, kompotKefir, charlotte s jablky, sušenkyZeleninový kastrol, dušené masové kuličky, jogurt
středaJečmenná kaše, vařené cukety, sušené ovoce, kefírTěstoviny, dušená telecí maso, salát se zeleninou, sladký čajPečené jablko, sušení, fermentované pečené mlékoRybí polévka, vařené vejce, chléb a máslo, kompot
ČtvrtekTvaroh se zakysanou smetanou, sušenky, čajKukuřičná kaše, vařená zelenina, drůbež, fermentované pečené mlékoSušenky, sušené ovoce, kefírPolévka s karbanátky, rýže se zeleninou, kompot
pátekPohanková kaše s hovězím gulášem, sýrovým sendvičem, kefíremZeleninový guláš, pečené králičí maso, čaj se sušenkamiRýže kastrol, sušení, dušené ovoceKnedlíky s tvarohem, ovocným pyré, mlékem
sobotaBramborová kaše s pečenými rybami, přírodní jogurt, banánOvesné vločky s máslem, masové kuličky s drůbeží pečeným jablkem, dušené ovoceDomácí ovocné kastrol, džus nebo kompotTvarohové koláče se zakysanou smetanou, salát se zeleninou, čaj
NeděleRýžová kaše s jablky, sýrem ryazhenkaRybí polévka, salát z červené řepy (malé množství), dušené kotlety, čajSoubory cookie, tvaroh, zelený čajKastrol s masem a bramborami, vařené vejce, kompot ze sušeného ovoce

Pokud vezmeme v úvahu různé varianty nabídky, můžeme vidět, že nemají sladkosti, kávu, čokoládu. Výrobky, které obsahují hodně cukru, jsou v tomto případě škodlivé, cukrovinky lze nahradit pastilkami, domácím džemem, marshmallows, pečivem atd..

Hlavní věc, nezapomeňte, že vaše menu by mělo být vyvážené a jídlo pravidelné. I s minimálním seznamem povolených potravin můžete jíst chutné a rozmanité. A na pomoc mámě se naše recepty na ošetřovatelství hodí..

Autor: Alla Shevchuk,
speciálně pro Mama66.ru

Co můžu jíst po porodu?

Období těhotenství je nejkrásnější a nejzajímavější doba v životě každé ženy. Dodržování správné výživy, včetně zdravých vitamínů a minerálů ve stravě, je vždy důležité. A po porodu na to nezapomeňte. Je nezbytné saturovat stravu ovocem, zeleninou a jinými zdravými produkty. Takže můžete jíst po porodu?

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k metodám léčby, které jsou v ní popsány, bez předchozí konzultace s lékařem.

Co můžete jíst po porodu: dieta kojící matky

Vyvážená strava po porodu je klíčem ke zdraví dítěte. Správně vybrané produkty a dieta pro kojící matku mu zajistí úplné kojení. Strava by měla sestávat z:

 • potraviny bohaté na vlákninu;
 • drůbež nebo hovězí maso;
 • ryby s nízkým obsahem tuku;
 • záď;
 • pasterizované fermentované mléčné výrobky;
 • dostatečné množství vody;
 • čerstvé ovoce a zelenina.

Spolu s mlékem dostává dítě potřebné stopové prvky pro růst a vývoj. Nabídka kojící matky by proto měla zcela vyloučit škodlivé a alergické produkty:

 • uzené maso;
 • sýry s plísní;
 • výrobky obsahující kofein (čokoláda, zelený čaj, káva a kakao);
 • svačiny (sušenky, hranolky, solené ořechy, sušenky);
 • nakládané okurky;
 • luštěniny;
 • čerstvé pečivo;
 • plnotučné mléko;
 • alkohol;
 • perlivá voda;
 • polotovary.

Také byste v žádném případě neměli jíst potraviny s vysokým obsahem konzervačních látek, příchutí a barviv.

Kojící máma výživa

V prvních několika dnech po narození je důležité obnovit rovnováhu vody v těle matky. Za tímto účelem se doporučuje pít nejméně 2,5 litru tekutiny denně: voda, kefír nebo bylinný čaj. Třetí den musí být množství sníženo na 1,5 litru, protože přebytečná voda může ovlivnit obsah tuku v mateřském mléce.

Přibližná strava po porodu v prvním měsíci by měla být rozdělena podle dne:

1-7. Doporučuje se sekundární kuřecí vývar a ovesná kaše se sušeným ovocem. Jako svačiny jsou vhodné tvrdé občerstvení, kefír nebo ryazhenka, pečená jablka a hrušky. Na konci prvního týdne by měly být do stravy zavedeny ryby s nízkým obsahem tuku (štikozubec, pollock, okoun).

8-15. Strava kojící matky během tohoto období by měla sestávat z parních kotletek, zeleninových vývarů, sezónního ovoce a zeleniny. Je důležité jíst potraviny bohaté na vápník: tvaroh, brokolici, mandle.

15 a následující dny. Je dovoleno používat sladké jogurty (je lepší upřednostňovat domácí), zlato - začít s půlkou lžičky (poté, co se musíte podívat na reakci dítěte - dojde k alergii na produkt).

Nezbytnou součástí výživy mladé matky jsou vitamíny a minerály. Zvláštní pozornost by měla být věnována těmto složkám:

 1. Vitamin C pomáhá budovat imunitu dítěte. Vzhledem k tomu, citrusové plody jsou pro kojení nežádoucí, lze jej odebrat ze slabého vývaru divoké růže a květáku..
 2. Kyselina listová (B9) zabraňuje rozvoji patologií u dítěte, zajišťuje správnou tvorbu kostry a kloubů. Chcete-li získat potřebnou dávku mikroelementu, vyplatí se zahrnout kojící hovězí játra do stravy.
 3. Vitamin B1 se aktivně podílí na tvorbě centrální nervové soustavy drobků. Můžete nasýtit mateřské mléko obilovinami a obilovinami..
 4. Vitamin D minimalizuje riziko křivice a posiluje kardiovaskulární systém. Dostatečné v kuřecích vejcích, játrech a másle.
 5. Vitamin E zvyšuje ochranné síly těla matky, přispívá ke správnému vývoji a růstu dítěte. Salát a rostlinné oleje (v malých dávkách) zajistí denní dávku tohoto prvku.

Lékaři jednomyslně říkají, že klíčem ke správné výživě kojící matky je zvýšení denního příjmu kalorií. Proto je v tomto období téměř nevyhnutelný nepatrný nárůst tělesné hmotnosti. Mnoho dívek se diví: jak jíst, jak zhubnout během tohoto období.?

Během krmení byste měli odložit touhu být štíhlý a soustředit se na utváření dítěte. Musíte si vytvořit nabídku užitečných produktů a držet se ho. Pokud je výživa vyvážená, nadváha se neobjeví.

Takže jsme přišli na to, co můžete jíst po porodu. Výživa mladé matky může být chutná a různorodá, pokud je správně tvarována. Hlavní věc je zcela odstranit škodlivé produkty z potravy, jíst zdravé jídlo. To zajistí plné kojení, správný vývoj všech orgánů a systémů dítěte.

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

Mámina strava pro stráže v prvním měsíci po narození

Po porodu by dieta kojící matky měla sestávat pouze ze správně vybraných jídel. Každá žena by měla vědět, co můžete jíst kojící matku v prvním měsíci po narození. Život a zdraví dítěte závisí na tom, co kojící matka živí. Když vyberete menu pro kojící matku v prvním měsíci po porodu, nemůžete mít štěstí. V této době je trávicí systém novorozence nejvíce vystaven vnějším faktorům.

Každá matka musí při kojení přísně kontrolovat její stravu a pečlivě vybírat produkty pro výrobu jídelního lístku. První den lékaři doporučují matce uspořádat malé vyložení pro její tělo a vypít pouze čistou vodu nesycené oxidem uhličitým. To pomůže obnovit množství vody, které bylo ztraceno během porodu..

Pokud opravdu chcete jíst, musíte obvyklé jídlo nahradit nízkotučné mléčné výrobky, včetně jogurtu nebo kefíru bez přísad. V prvním týdnu závisí laktace do značné míry na výživě kojící matky. To je období, ve kterém se zřizuje a začíná produkce mléka. Nejlepší je dodržovat zásady správné výživy kojící matky až do samého konce kojení..

Jaké produkty by měly být zlikvidovány

Výživa kojící matky v prvním měsíci by měla sestávat pouze ze zdravých produktů, aby jídlo po jídle nepoškodilo dítě.

Přibližný seznam produktů, které by měly být vyloučeny z výživy kojící matky v prvním měsíci po narození, zahrnuje:

 • sladká, zejména čokoláda;
 • ořechy
 • všechny druhy ovoce, které mají jasnou barvu, stejně jako zelenina a bobule (třešně, jahody, hrozny);
 • téměř všechny druhy omáček, zejména pikantní;
 • kořeněné nebo kořeněné jídlo;
 • Krevety
 • kuřecí vejce ve velkém množství. Vejce by také neměla být konzumována syrová nebo polopečená kvůli pravděpodobnosti salmonelózy;
 • uzené klobásy a klobásy;
 • soda, kvas;
 • všechny produkty, které obsahují přísady ve formě barviv, látek zvyšujících chuť a zahušťovadla;
 • silný čaj, kakao nebo káva. Poslední nápoj by měl být vyloučen po celou dobu krmení;
 • rychlé občerstvení a hranolky;
 • ječmen, čočka, bílé zelí, všechny druhy luštěnin a hub. Všechny tyto produkty přispívají ke zvýšené tvorbě plynu, což může vyvolat koliku;
 • melouny
 • konzervované potraviny;
 • Miláček;
 • bohaté masové vývary;
 • červená ryba;
 • cukrovinky a moučné výrobky;
 • těstoviny;
 • česnek a syrová cibule. Přispívají ke změně chuti mléka, díky kterému může dítě odmítnout jíst;
 • mastné maso, ryby a jiné mořské plody;
 • řepa;
 • jakýkoli nápoj s vysokým obsahem konzervačních látek.
 • exotické druhy ovoce;
 • vodnice;
 • paprika.

Existuje mnoho debat o tom, co můžete jíst kojící matku v prvním měsíci po porodu kvůli jedinečným vlastnostem každého dítěte. Dokonce i dvojčata mohou mít různé reakce na stejné produkty. Máma musí sama sledovat její výživu, upravit seznam v závislosti na reakci těla dítěte.

Měli byste také pečlivě zvážit použití plnotučného mléka. Může zlepšit stav matky nebo přinést úplně jiný efekt. Doporučuje se nahradit plnotučné mléko jinými mléčnými výrobky (kefír, fermentované pečené mléko, jogurt) bez přísad.

Představení jakéhokoli nového jídla musí být velmi opatrné. Lékaři doporučují vyzkoušet pouze jeden nový produkt za jeden den. To pomůže přesně určit, co přesně tělo dítěte nemůže plně absorbovat..

Výživa mámy: první týdny

Snídaně a večeře ženy, která porodila, se mohou skládat ze zdravých, chutných a výživných potravin. V prvních týdnech života dítěte se doporučuje přísná strava, během které by žena měla jíst pouze přirozené jídlo, je lepší, když se sama vaří. Správně vybrané jídlo pomůže nejen zabránit nežádoucím reakcím ve formě alergií nebo koliky, ale také zhubne.

V prvním týdnu je výživa ženy extrémně omezená. Lékaři doporučují konzumovat více obilovin připravených v mléce nebo vodě (pohanka, kukuřice, ovesné vločky), mléčné výrobky, vegetariánské polévky a čistá voda.

Od druhého týdne může žena pečlivě jíst pečená nebo syrová zelená jablka bez slupky (je lepší strouhat), sušené švestky, mořské řasy a vařená vejce v malém množství (pro kontrolu reakce je třeba žloutek a bílkoviny jíst zvlášť v různých dnech).

Stojí za zvážení, že první týdny jsou časem, kdy by žena měla jíst až 2,5 tisíce kalorií denně, dodržovat přísnou stravu, kvůli vysokým energetickým nákladům na produkci mléka, obnovování těla po porodu.

Co mohou kojící matky jíst od 0 do 3 měsíců

Postupně s růstem dítěte bude žena schopna výrazně rozšířit svou stravu.

Po 10 dnech si můžete vybrat ze širšího seznamu produktů, který zahrnuje:

 • obiloviny - pohanka, oves, kukuřice. Každý typ obilovin se nejlépe podává samostatně, abyste mohli sledovat reakci těla dítěte. První část obilovin by měla být rovna 1 polévkové lžíci, o něco později bude možné jíst 100-150 gramů;
 • ryby - upřednostňovány by měly být mořské nebo říční ryby s nízkým obsahem tuků, včetně pollocku, candáta, tresky, mořského vlka, kapra, pražma, říčníka, štiky nebo burbota. Obsahují nejméně alergenů a nejlépe se vstřebávají. Stojí za zvážení, že reakce těla může záviset na způsobu přípravy ryb. K získání všech živin je třeba vařit asi 15 minut;
 • maso - musíte si vybrat libové nebo dietní maso, například králík, krůta, kuře. Hovězí nebo vepřové maso je povoleno;
 • zelenina - zelí (pouze květák), brambory, cuketa, brokolice. Mrkev se doporučuje v malém množství;
 • ovoce - nejprve je nejlepší dát přednost banánům a zeleným pečeným jablkům, vyhnout se jiným druhům ovoce. Důvodem je skutečnost, že zažívací systém drobků není dosud schopen plně plně vnímat všechny druhy sezónního ovoce..
 • mléčné výrobky a výrobky z kyselého mléka - kefír s nízkým obsahem tuku, zakysaná smetana, tvaroh, sýry, jogurty, které neobsahují umělé příchutě a přísady;
 • chléb z mouky, pšenice. Povoleno malé množství žitného chleba.

Abychom nemíchali různá jídla, je nejlepší vytvořit tabulku, pomocí které můžete diverzifikovat své menu a snížit riziko negativních reakcí.

Jak se vyhnout alergiím

Abyste zabránili výskytu alergií, musíte pečlivě sledovat všechny produkty, které budou během dne konzumovány. Nemůžete vyzkoušet několik nových produktů najednou. To jen zhorší celou situaci a také nám neumožní pochopit, na co přesně byla negativní reakce..

Zavádění nových potravin by mělo být postupné, počínaje spotřebou malého kusu. Pokud do večera nedochází k negativním reakcím, můžete produkt znovu vzít v malém množství. Jen o několik dní později lze množství nového jídla zvýšit.

Pokud si všimnete příznaků alergie u dítěte

Pokud se objeví první příznaky alergické reakce (vyrážka, zarudnutí), měli byste okamžitě opustit spotřebované produkty ráno, protože by mohly vyvolat jeho vzhled..

Pokud i po vyloučení alergenů alergie nezmizí, měli byste okamžitě vyhledat pomoc lékaře, jinak to může vést ke komplikacím.

Strava pro mámu

Po narození dítěte se významně změní ženské tělo. První měsíce nejsou vhodné pro aktivní obsazení vaší postavy, ale správně vybrané jídlo vám pomůže upravit.

Chcete-li to provést, dodržujte určitá pravidla:

 • musíte jíst s mírou, aniž byste se přejídali. Veškeré jídlo by mělo být vyvážené, mělo by obsahovat celý seznam základních vitamínů, minerálů;
 • po celý den musíte jíst 5-6krát. Současně by měla být 3 jídla základní, obsahující nejvyšší energetickou hodnotu a zbývající plíce;
 • jakýkoli produkt by měl být podáván opatrně v intervalech 2 až 5 dnů. Doporučuje se jíst malý kousek nového produktu ráno a pak sledovat reakci dítěte po celý den. Pokud neexistují žádné negativní důsledky, může být část zvýšena;
 • když se objeví první příznaky alergií, musíte okamžitě opustit jídlo, které jste předtím přijali. Opakování se nejlépe provede až po 4 týdnech;
 • poprvé musíte úplně opustit smažené jídlo a nahradit ho vařeným nebo dušeným masem. Veškerá zelenina by měla být dušená;
 • všechny zakoupené hotové výrobky by měly být nahrazeny připravenými;
 • měli byste upřednostňovat čistou vodu, spíše než kompoty nebo ovocné nápoje, protože existuje pravděpodobnost alergie na plody, z nichž jsou vyrobeny.

Je třeba si uvědomit, že žena po porodu by se neměla vyčerpávat dietou, protože to povede pouze k vyčerpání těla a dítě nebude schopno získat správné množství živin. Zpočátku by jakákoli výživa měla být založena na odmítnutí alergenových produktů, přípravě vyvážené stravy, použití správného množství kalorií.

Zvláštní případ

Úprava výživy by měla být založena na stavu dítěte a matky. Existuje mnoho nemocí, ve kterých je zakázáno jíst určité druhy potravin.

Porod hraje malou roli při výběru stravy pro ženy. Výživa by měla být stavěna v závislosti na tom, co to bylo (přírodní, císařský řez), ať už to způsobilo komplikace. V každém případě je vybráno individuální menu, které bude obsahovat spoustu produktů s nezbytnou sadou mikroelementů.

Pokud má dítě nemoci, menu matky se sestaví po důkladném vyšetření, pouze s odborníkem. V tomto případě může samo-příprava stravy pouze poškodit.

Ukázkové menu pro každý den

Nejprve je nejlepší experimentovat s recepty. Doporučujeme jíst zeleninu a ovoce pouze po tepelném zpracování. Po posílení trávicího systému dítěte může žena vytvořit týdenní menu, které bude následovat, například:

 1. pondělí
 • Snídaně - pohanka vařená v mléce, dušená zelenina, fermentované pečené mléko;
 • Oběd - vegetariánská polévka, plátek vařené ryby, suchý druh sušenky, slabý čaj;
 • Občerstvení - tvaroh se sušeným ovocem, zelený čaj;
 • Večeře - vařené brambory, dušená kuřecí prsa, kefír.
 1. úterý
 • Snídaně - pšeničná kaše s otrubovým chlebem, kefírem, sušením;
 • Oběd - lehká rybí polévka, pečené králičí maso, čaj, sušené ovoce;
 • Odpolední svačina - ryazhenka, pečené jablko;
 • Večeře - brambory zapečené s hovězím masem, sušeným ovocným kompotem, tvarohem.
 1. středa
 • Snídaně - několik vařených vajec, dušená brokolice, sýr, čaj;
 • Oběd - polévka na druhotném masovém vývaru, dušená kuřecí řízek, banán, čaj;
 • Snack - lehké ovesné sušenky, kefír;
 • Večeře - vepřové maso s nízkým obsahem tuku, vařené brambory, pečené jablko;
 1. Čtvrtek
 • Snídaně - kastrol tvarohu, kompot;
 • Oběd - dušený zeleninový guláš s kuřecím masem a bramborami, žitný chléb, čaj;
 • Snack - nízkotučný jogurt;
 • Večeře - těstoviny z tvrdé pšenice, vařené králičí maso, beztučné mléko.
 1. pátek
 • Snídaně - tvaroh s přídavkem sušeného ovoce, strouhané jablko;
 • Oběd - kuřecí maso pečené se zeleninou, vařené brambory, kompot;
 • Snack - jogurt, banán;
 • Večeře - kukuřičná kaše, malý kousek sýra, kefír.
 1. sobota
 • Snídaně - tvarohové koláče vařené v troubě, kefír;
 • Oběd - zeleninový guláš, vařená kaše, čaj;
 • Odpolední svačina - pečené jablko, kefír;
 • Večeře - pečená ryba s cuketou, banánem, čajem.
 1. Neděle
 • Snídaně - pár vařených vajec, plátek sýra, sušení, čaj;
 • Oběd - rybí polévka, loupané jablko, kompot;
 • Snack - vařené palačinky s tvarohem, čaj;
 • Večeře - dušený králík s bramborami, ovesné sušenky, kefír.

Každá žena by si měla samostatně vytvořit vlastní menu, vyjmout z něj ty produkty, na které existuje negativní reakce. Strava by se měla postupně rozšiřovat o nové produkty..

To, co může kojící matka mít v prvním měsíci, je náročný bod a v mnoha ohledech závisí na samotném dítěti, průběhu těhotenství a porodu. Před jídlem nového jídla se poraďte s lékařem. Pomůže to správně sestavit menu, zejména poprvé, kdy je trávicí systém drobků stále příliš slabý..

Články O Neplodnosti