Hlavní Analýzy

Fórum rodičů:

Výživa ve třetím nebo čtvrtém měsíci života.

Normálně dítě ve čtvrtém měsíci požívá množství jídla odpovídající přibližně 1/6 nebo 1/7 jeho hmotnosti. To je asi 1 kg. Pokud rozdělíte určené množství na 5 krmení, dostanete 200 g na krmivo. Při kojení musíte zajistit, aby dítě mléko úplně vysávalo z prsu, pouze za tohoto stavu se zvýší objem mléka vylučovaného mléčnou žlázou. Při každém krmení dejte dítěti pouze jedno prsa. Pokud je dítě plné a mléko je stále ponecháno, pečlivě jej namažte. Asi za 3,5 měsíce můžete dát svému dítěti kuřecí žloutek. Začněte dávat žloutek - jakmile to vyzkoušíte - před kojením. Zvyšujte množství žloutku každý den. Po 1 týdnu byste již dali dítěti půl žloutku denně. Ve věku čtyř měsíců můžete dát dětskému sýru tvaroh, který je jedním z hlavních zdrojů bílkovin a minerálních solí. Začněte také trochu - 1/2 lžičky. Během 2 týdnů postupně přiveďte množství tvarohového sýra, které bylo dáno dítěti, na 4 lžičky. Dítě, které je kojeno 3,5 měsíce, by mělo mít následující stravu:
6,00 - mateřské mléko matky (pokud je dítě kojeno - směs mléka);
9,30 mateřského mléka, 20 ml ovocné šťávy, '/ 4 část žloutku;
13.00 - mateřské mléko matky; 30 g ovocného pyré;
16.30 - mateřské mléko matky; 30 ml ovocné šťávy;
20.00 - mateřské mléko matky; 20 g ovocného pyré.
(To je, pokud nedáte šťouchanou zeleninu za 3,5 měsíce)

Čas krmení.

V současné době většina odborníků na výživu kojenců souhlasí s tím, že je nejlepší začít s krmením ve věku dítěte od 4 do 5 měsíců. Speciálně pro vaše dítě byste měli stanovit čas pro zavedení doplňkových potravin u místního pediatra. Pokud se dítě vyvíjí dobře, vždy vesele, vesele, plné energie, můžete začít s 3,5 měsíce. Pokud váš lékař, který hodnotí stav dítěte jako uspokojivý, předepíše doplňkové potraviny, měli byste ho podat zvýšením dávky po dobu 1 až 2 týdnů. Jinak můžete u dítěte vyvolat vážné zažívací potíže. Podívejte se pozorně na reakci dítěte (ať už se stalo letargickou a rozmarnou), na změny ve stolici. Krmení pokrmů (žloutek v mléce, zelenině a roztržkách ovoce) od samého začátku dává dítěti lžíci, i když tato jídla jsou polotekutá. Kromě toho, že je výhodnější dávat doplňkové jídlo z lžíce, má to také vzdělávací moment; dítě se postupně připravuje na příjem hustějšího jídla. Nedávejte dvě nebo více nových potravin najednou. Dítě si musí nejprve zvyknout na jedno jídlo, pak na druhé. Následující věci mu můžete nabídnout, pouze pokud je dítě zvyklé na jedno jídlo. Pokud je vaše dítě kojeno, podejte mu všechny druhy krmení o něco dříve (1–2 týdny), než je dejte kojenému dítěti. Pořadí přidávání nových jídel do stravy však zůstává stejné. Potravinové doplňky by měly být kromě tepla podrobeny dostatečnému opracování, tj. Pečlivě nasekané. Dítě, které dosud dostalo pouze tekuté jídlo, je nepravděpodobné, že se bude chovat se špatně nasekaným jídlem. A i když spolkne, bude pro něj obtížné ho strávit. Možné zvracení. Proč se doporučuje před doplňujícím jídlem doplňovat jídlo (mateřskému mateřskému mléku nebo upravenému mléčnému složení). Vysvětlení je jednoduché: když už dítě ubylo hladu mlékem nebo mléčným přípravkem, nebudete ho nutit, aby jedl doplňkové jídlo. Proto bude pro dítě obtížné si zvyknout na nová jídla. Praxe však ukazuje, že když začnete dítěti dávat doplňková jídla, tj. Hustší jídlo, a to ještě před podáním prsu, dítě se rozzlobí; Ještě neví, že mu dávají jídlo, má hlad a čeká na mléko. V tomto případě začněte s krmením mlékem (upravená směs mléka) a v následujících dnech přidávejte doplňkové potraviny uprostřed krmení; a ještě později - na začátku krmení. Nakonec se však doplňková jídla podává před hlavním chodem - před mateřským mlékem. Nenechte se unést cukrem, nemusíte se snažit vše sladit, abyste přilákali dítě na doplňkové jídlo. Všechno můžete zkazit cukrem, protože množství cukru v misce snižuje chuť k jídlu. Dítě musí ocenit přirozenou chuť produktu.

Ve čtvrtém měsíci dáte dítěti zeleninové krmivo. Nejprve dejte trochu - zkuste to. Obvykle se dětem ve stravě opravdu líbí. Stává se však, že dítě vytlačí první část jazykem. A teprve když ocení nové jídlo, začne jíst. Rostlinné doplňkové potraviny jsou zpočátku docela malé 4-5 lžičky před poledním kojením. Je vhodnější začít s jedním rostlinným produktem (například brambory nebo mrkev). Dáte jí pyré čas od času a sledujete dítě; když si všimnete, že dítě je na toto pyré zvyklé, začněte ho představovat další zelenině. A o něco později, když dítě vyzkouší několik zeleniny, můžete pro něj připravit smíšené pyré. Kromě toho mohou v těchto pyré dominovat ty zeleniny, které se dítěti líbily více než ostatní. Bude tedy ochotnější brát doplňková jídla. Zeleninové pyré jsou zvláště potřebné pro ty děti, které se narodí předčasně nebo mají nějakou křivici. Když dáváte doplňkové jídlo, určité množství zpravidla zmizí (zejména když právě začnete dávat nové jídlo a dítě to bez vyzkoušení vytlačí svým jazykem). To je normální, protože dítě stále neví, jak správně jíst. A člověk by neměl litovat ztracené jídlo. Navíc by člověk neměl sbírat šťouchané brambory z oblečení dítěte a znovu je posílat do úst. Vezměte si tyto malé ztráty filozoficky a nedotýkejte se dítěte.

Vaření bramborová kaše.

Pravděpodobně máte malou smaltovanou pánev. V něm vaříte nádobí určené výhradně pro vaše dítě. V této pánvi vařte brambory. Je lepší vařit hrubo nakrájené brambory tak, aby se živiny nedostaly do vroucí vody (polévku nechcete vařit). Vařené brambory rozmačkejte opatrně, aby nedošlo k jediné tvrdé hrudce. V procesu hnětení přidejte trochu horkého mléka (je to nezbytné k získání polotekuté konzistence bramborové kaše). Soli mohou být přidány docela dost nebo vůbec nepřidány. U dítěte (pamatujte na své dětské chuťové pocity) jsou chuťové pohárky velmi citlivé a dítě vnímá chuť mnohem bohatší než dospělý. Získané polotekuté bramborové brambory přiveďte jednou k varu a poté k němu přidejte rostlinný olej v poměru 1 čajová lžička na 100 g bramborové kaše.

Dělat mrkev pyré.

Mrkev důkladně opláchněte a poté oloupejte. Poté nakrájejte na plátky - ne velmi malé - tak, aby se živiny během vaření nevytahovaly do vody. Plátky mrkve nalijte s minimálním množstvím vody a nechte vařit na nízkém ohni. Víko by mělo být zavřeno, nechte vodu zcela vařit - v tomto případě jsou plátky mrkve ošetřeny horkou párou. Když se voda vaří a mrkev má jemnou konzistenci, kousky se protnou sítem. Současně se přidává horké mléko. Můžete přidat trochu soli, pak byste měli několik minut vařit polotekuté bramborové brambory. Na závěr přidejte rostlinný olej v poměru 1 lžička na 100 g bramborové kaše.

Míchaná zeleninová návnada.

K přípravě směsných zeleninových doplňkových potravin se používají brambory, zelí, cuketa, mrkev, dýně, vodnice, řepa, zelenina, rajčata atd. Použitá zelenina se důkladně omyje studenou vodou, jemně naseká a vaří v malém množství vody; je to možné v tlakovém hrnci pod tlakem. Zelenina se vaří do měkka. Poté se připraví bramborová kaše. Během vaření nezapomeňte přidat horké mléko a rostlinný olej. Při přípravě smíšených pyré se vyhněte příliš velkému množství brambor. Někteří považují brambory za hlavní jídlo a v tom se samozřejmě mýlí. V bramborách je příliš mnoho škrobu a dítě nemá dostatek vápníku. Nechte brambory být základem bramborové kaše, pokud chcete, ale nechcete, aby brambory zabíraly více než polovinu objemu bramborové kaše.

Smíšené a konzervované brambory

Pokud z nějakého důvodu nemáte příležitost připravit čerstvé ovocné nebo zeleninové pyré (ve špatném období nebo na výletě), můžete použít hotové pyré, je jich v prodeji mnoho. Nikdy nezapomeňte věnovat pozornost datu expirace. Konzervované pyré jsou zpravidla směsi různých druhů zeleniny a ovoce (dýně, cuketa, zelený hrášek, jablka, broskve, hrušky). Míchané bramborové kaše jsou dobré nejen svou chutí, ale také tím, že obsahují nejširší škálu živin - minerální soli, vitamíny. Vyzkoušejte různé bramborové kaše, nezastavujte se u jednoho. Konzervované bramborové brambory se dodávají ve vhodném balení: v hermeticky uzavřených skleněných nádobách o objemu 190 až 360 ml.

Již ve čtvrtém měsíci můžete pro vaše dítě uvařit zeleninovou polévku. Je snadné vařit. Čerstvá zelenina (brambory, mrkev, řepa, zelí, petržel atd.) Se důkladně omyje tekoucí vodou, oloupanou, jemně nasekanou a vařenou v malém smaltovaném hrnci po dobu jedné a půl hodiny, to znamená, že jsou téměř úplně roztrhána. Pokud pevné hrudky zůstanou, měly by být důkladně hněteny. Asi třetina vývaru během vaření by se měla vypařit. Do výsledné polévky přidejte plnou lžíci krupice a trochu (podle chuti) ve stejném množství mouky a másla. Vařte dalších 10 minut a nechte polévku stát. Může být soleno, ale jen nepatrně; neobvykle dítě sůl. Do takové polévky můžete přidat pečlivě rozmačkanou zeleninu. To nejen zlepší chuť jídla, ale také k ní přidá čerstvé vitamíny. Postupem času by se množství doplňkových potravin mělo zvyšovat a postupně nahradit kojení.

Období ztráty chuti k jídlu

Každé dítě, stejně jako každý dospělý, má období snížené chuti k jídlu. Možná je tomu tak u dětí se zavedením nového velmi výživného jídla. A začnete dítě přesvědčovat, neopouštějte ho a vsuňte lžíci do úst. Mučte dítě. Jedl tolik, kolik chtěl. Pokud jste si jisti, že je zdravý (veselý a veselý), nenutí ho, aby snědl normu. A pokud se vám zdá, že je dítě nemocné, zvlášť netrvejte na tom, že hodně snědl. Z přebytku jídla může začít zvracet.

Krmení dítěte ve 3 měsících

Otázka krmení dítěte ve 3 měsících je oddělená. Vaše dítě je již tak dospělé, že ví, jak se smát, zvednout hlavu, držet ho vzpřímeně, chytit hračky a vydávat zvuky. Naučil jsi ho pít vodu z lžíce. Ve věku tří měsíců je dítě zbaveno zvýšeného svalového tonusu. Již definoval svůj režim krmení a bdělosti. Hlavním zdrojem výživy pro dítě je mateřské mléko..

Vlastnosti krmení 3 měsíce staré dítě

Ve třech měsících se dítě ráno probudí přibližně ve stejnou dobu. Pak „chodí“ až do druhé snídaně, jí, spí před večeří. Po obědě přichází poměrně dlouhé období bdělosti. Jeho „pracovní den“ končí jídlem a nočním spánkem. V tomto věku mohou děti spát asi 6 hodin. Pokud je možné ho krmit v 23 hodin, bude spát až do rána.

Začněte ho zvykat na stravu a spánek. Zkuste krmit 3 měsíce staré dítě, koupat se a spát v určitém čase. Za tímto účelem můžete občas zkrátit dobu mezi krmením, samozřejmě, pokud to není na úkor dítěte.

Ve věku tří měsíců děti obvykle již nevyžadují noční krmení. Pokud to však není váš případ, nezbavte dítě jeho potřeb. Chcete-li je minimalizovat, zvyšte množství jídla před spaním v noci. Dítě musí jíst dost, aby spalo, aniž by se probudilo.

Tříměsíční dítě jí asi 120-150 gramů mateřského mléka v jednom krmivu.

Krmení tříměsíčního dítěte

Během této doby můžete do své stravy zavést ovocné šťávy a šťouchané brambory. Šťávy z černého rybízu, třešně a mrkve jsou pro dítě užitečné. Začněte několika kapkami. Když si dítě zvykne na džusy, lze do návnady přidat jablečný pyré. Je bohatý na vitamín C a železo. Zadejte to stejným způsobem s malým množstvím - stačí polovina lžičky. Když si na to zvyknete, můžete dát tři lžičky dvakrát denně. Džusy a šťouchané brambory nejlépe připravíte sami.

Může se stát, že dítě nějaké ovoce netoleruje. Potom je matka musí zahrnout do své stravy, aby po průchodu filtrem přes mateřské mléko dítě stále dostalo potřebné vitamíny.

Funkce laktace při krmení 3 měsíce staré dítě

Při krmení dítěte ve 3 měsících dochází u některých matek k laktační krizi. Dítě nedostává požadované množství mléka. Neboj se. Obvykle to netrvá déle než 4-6 dní.

Aby se toto období zmírnilo, v první řadě si nedělejte starosti, protože mléko může během vzrušení „vypálit“. Zkontrolujte svůj jídelníček. Přidejte další čerstvé ovoce a zeleninu, mléčné výrobky a výrobky z kyselého mléka, maso a nejlépe teplé tekuté jídlo. Čím častěji dáte dítě na hrudník, tím dříve se laktace zvýší. Sledujte hmotnost svého dítěte a podívejte se, jak je plný. Po překonání krize můžete zavést doplňková jídla.

Pózy pro krmení dítěte

Vždy byste si měli pamatovat, že při krmení by mělo být pro dítě především vhodné. Z jaké pozice zaujmete při krmení dítěte po 3 měsících, záleží na tom, jak moc bude mít dobrou výživu. Dítě ve 3 měsících je již dostatečně velké a dost těžké. Proto by maminka měla zaujmout nejpohodlnější polohu pro krmení svého dítěte.

Chcete-li krmit hlídání dětí, můžete si pod záda a lokty dát polštář. Dítě leží pod prsou na ruce své matky, hlavu na lokti. Podržte dítě dlaní, druhou rukou držte hrudník. Můžete si dát dítě na polštář, nohy za zády své matky. U této metody je dolní lalok mléčné žlázy dobře vyprázdněn..

Můžete krmit dítě ležící na boku. Položte polštář pod hlavu. Položte dítě vedle nebo na paži tak, aby jeho ústa byla naproti bradavce. Otočte bříško k sobě.

Pokud je to nutné, můžete krmit dítě ležící na zádech, zatímco dítě je naskládáno nahoře. Tato poloha je výhodná, pokud je mléko velmi oddělené a dítě se dusí..

Polohy pro krmení dítěte se mohou měnit. Hlavní věc je, že dítě a matka dostávají maximální pohodlí a efekt.

Krmení dítěte ve 3 měsících je velmi důležitý a rozhodující okamžik. Právě v kojeneckém období se vytvářejí předpoklady pro rozvoj všech nejdůležitějších systémů a orgánů dítěte. Chyby ve výživě mohou nepříznivě ovlivnit vývoj dítěte. Buďte trpěliví a pečlivě sledujte procesy krmení dítěte po 3 měsících, abyste si následně mohli užívat zdraví a pohody vašeho dítěte.

Strava dítěte po 1 roce a 3 měsících a možnosti menu

Po 1 roce a 3 měsících (15 měsících) má dítě své vlastní nutriční preference. Během této doby je důležité zvykat dítě na zdravé a rozmanité pokrmy ve stravě. Dieta, kvalita jídla, vaření a plynulý přechod z kaše na pevná jídla zůstávají důležitá.

Foto: Depositphotos.com. Zaslal: iakovenko123.

Základní produkty

Začněme s těmi, které by se měly objevit každý den na dětském stole.

Mléko a jeho deriváty

Zdroj živočišných bílkovin, vitamínů a vápníku.

 • Kojení není zrušeno. Máma může krmit dítě 1-2krát denně brzy ráno a v noci. Jak se mění potřeby těla dítěte, mění se množství a kvalita mateřského mléka. Proto přejídání dítě neohrožuje.
 • Upravené směsi se podává pouze jedno krmení, které lze před spaním nahradit 200 ml kefíru nebo směsi kyselého mléka.
 • Tvaroh (denní sazba nepřesahuje 50 g) se nabízí v čisté formě nebo se používá k napařování palačinek, pudingů, soufflé.
 • Kefir nebo jogurt dávají až 200 ml denně. Vyberte si produkty s živými bakteriemi mléčného kvašení a označené „pro kojeneckou výživu“.

Zdroje pomalých uhlohydrátů, vitamínů B a minerálů.

U dětí s nízkým váhovým přírůstkem 1-2krát týdně můžete vařit krupici, ale bez fanatismu: obsahuje fytiny, které brání vstřebávání vápníku a vitamínu D.

Masné výrobky jsou bohaté na bílkoviny a aminokyseliny, vitaminy B a železo..

Nízkotučné vepřové maso, drůbež, králík, hovězí a telecí maso v menu padají 4-5krát týdně, 80 g na porci ve formě masových kuliček, masových kuliček, masových kuliček, suflé.

Zelenina

Dodavatelé rostlinných bílkovin, vitamínů, vláken a minerálů.

Používá se k přípravě čerstvých salátů, dušených, přidaných do polévek.

Celkem denně: 200 g.

Výjimkou jsou bramborová kaše s vysokým obsahem škrobu, která se podává nejvýše dvakrát týdně.

Ovoce a bobule

Osvěžují se, tónují, učí žvýkat jídlo, mají bohatý vitamínový a minerální profil.

Čerstvá jablka, hrušky, banány se podávají v sušičce. Švestky, meruňky, broskve, třešně jsou nabízeny postavené a loupané.

Z bobulí: maliny, bílý a černý rybíz, brusinky, brusinky, borůvky, angrešt.

V den patnáctiletého dítěte stačí 100 g z koše na ovoce a bobule.

Dietní proteinový produkt, zdroj esenciálních aminokyselin a vitamínů.

V nabídce pro děti jsou povolena pouze kuřecí a křepelčí vejce po tepelném zpracování.

Norma: ½ slepičí vejce (bílkovina a žloutek) nebo celé křepelčí vejce. Je dovoleno dávat každý druhý den, zvyšování částky dvakrát.

Máslo

Poskytuje rostoucímu tělu vitamíny A, E, D a cenné mastné kyseliny.

Podíl rostlinného oleje je čtvrtina z celkového množství nebo 5-6 g denně, máslo - 15 g.

V dětské stravě je vůdcem snadno stravitelného bílého chleba z celozrnné mouky (40 g denně). Povoleno až 20 g žitného chleba.

Pití

Dětská balená voda je nabízena nevarená. Z jiných zdrojů (studna, přívod vody, vrt) je třeba vařit.

Samotné tělo dítěte reguluje potřebu vody v závislosti na teplotě a fyzické aktivitě. Proto je třeba dát na požádání.

Kompoty, džusy, ovocné nápoje

Připravené z typického ovoce a bobulovin bez cukru.

Sušené ovoce a ovoce zmrazené pro budoucí použití jsou také vhodné pro kompoty.

Výrobky, které poskytují nepravidelně

Droby

Játra, jazyk, srdce - zdroje bílkovin, vitamín B12, železo, esenciální aminokyseliny.

Droby dušené zeleninou (50 g) nebo paštikou vyměňte jednou masovou misku jednou týdně.

Nasytí dětské tělo bílkovinami, mastnými kyselinami, vitamínem D, fosforem a vápníkem.

Nízkotuční obyvatelé moří (Pollock, štikozubec, treska) jsou ceněny pro nepřítomnost malých kostí a parazitů..

Ryby se dítěti nabízejí dvakrát týdně po dobu 60 g. Vaří se, dušené se zeleninou nebo stočené do mletého masa pro masové kuličky a masové kuličky.

Těstoviny

Malé vermicelli, rohy a malé hvězdy z tvrdé pšenice se podávají ne více než dvakrát týdně. Omezení je spojeno s vysokým obsahem kalorií a nízkým obsahem živin..

Vařené těstoviny se podávají jako příloha se sýrem nebo tvarohem v objemu nejvýše 100 g a používají se k úpravě zeleninových a mléčných polévek.

Nedoporučuje se pro děti s nadváhou..

Sýr, zakysaná smetana, smetana

Dost 5 gramů sýra v obilovinách, salátech nebo na krajce chleba.

K připravené polévce se přidává zakysaná smetana nebo smetana o hmotnosti 10 g ne více než 2-3krát týdně.

Cukroví

Příležitostně můžete hýčkat své dítě sladkostí z regálů stravovacích oddělení, mezi něž patří fruktóza: bílé marshmallows, marshmallows.

Dobrou volbou je lžíce džemu z domácích přípravků na tvaroh, palačinky nebo kaši.

Může poškodit: vyvolává zadržování tekutin a zvyšuje stres ledvin.

Nedostatek soli do 3 let dokonale zvládne zeleninu, ovoce, cereálie a maso.

Co nelze dát?

Ve věku 1 roku a 3 měsíců je zakázáno dávat dítěti následující kategorie produktů.

Se spoustou tuku (narušuje trávení a načítá slinivku břišní):

 • mastná masa (vepřové, jehněčí, kachní, husí), sádlo;
 • smažené, sortiment rychlého občerstvení.

Dráždí gastrointestinální sliznici:

 • marinády, koření, koření;
 • sycené nápoje.

Vysoká sůl:

 • polotovary, klobásy, solené tvrdé sýry;
 • instantní polévky a nudle;
 • nakládané okurky;
 • konzervy;
 • sleď;
 • solené ořechy, pistácie.

S těžebními látkami, které způsobují alergie a zhoršují funkci jater a ledvin:

 • všechny druhy vývaru, včetně hub.

Sladkosti vyvolávající kaz, porušení metabolismu uhlohydrátů:

 • sladkosti, čokolády, dorty, kukuřičné tyčinky;
 • sladké průmyslové nápoje.

Obsahuje potravinářské přídatné látky, které negativně ovlivňují hormonální, nervový systém a trávicí orgány:

 • jogurt, tvaroh, zmrzlina;
 • Košíčky v balení;
 • majonéza, kečup;
 • cereálie s příchutěmi;
 • pomazánky a margarín.

Je možné jíst ze společného stolu?

Jídlo u společného stolu otevírá nové obzory pro dítě. Chování dospělých slouží jako příklad pro vytvoření potravinové kultury a chuťových preferencí, stimuluje zájem o jídlo.

Pokud členové rodiny dodržují zásady zdravé výživy, potom může být dítěti nabídnut vzorek dospělého stolu k testování.

Nekrmte své fidgetové jídlo, na které ještě není připraven dětský trávicí systém: kořenitá a kyselá, smažená a mastná jídla, velkoryse ochucená solí, kořením a cukrem.

Připomínky odborníků

Dětská výživa, zaměstnankyně Výživového ústavu RMAPE, L. Titová upozorňuje na časté chyby, které rodiče dělají při přípravě menu pro patnáctiměsíční dítě.

 • Výběr mléčných výrobků s nízkým obsahem tuku. Mají malý cholesterol, což je po 15 měsících nezbytné pro syntézu hormonů a žlučových kyselin. Nejlepší obsah tuku pro mléko a kefír je 3,2%, zakysaná smetana - 15%, tvaroh - až 10%, sýr - 50%.
 • Vaření polévek na maso nebo rybí vývar. Jeho extraktivní látky vedou k hypersekreci trávicích enzymů, které dráždí jemnou sliznici, způsobují pálení žáhy, říhání a zánětlivá onemocnění trávicího traktu. Dětskou polévku vařte pouze v zeleninovém vývaru a poté přidejte samostatně vařené maso. Je to užitečnější.

Nové produkty

Nové jídlo se zavádí do stravy dítěte staršího roku:

 • v minimálním množství (lžička, malý kousek, špetka);
 • v ranních hodinách;
 • s postupným zvyšováním objemu na věkové normy během 7-10 dnů.

Může se jednat o nové bobule a ovoce, cereálie, nápoje, bílkoviny z kuřecích vajec.

Strava

Zůstává základní pětinásobná strava. Interval 4 hodiny vám umožní přizpůsobit se tomu, co bylo snězeno dříve, a vytvořit optimální podmínky pro strávení další porce.

Krmení v přesně stanoveném čase stimuluje fixaci potravinového reflexu, tvorbu trávicích šťáv o určitou hodinu a vzhled chuti k jídlu..

Tolerance: 15-30 minut.

Snídaně a večeře představovaly 25%, oběd - 35%, odpolední čaj - 15%. *

O špatném

Chuť k dětství není konstantní a klesá z různých důvodů:

 • nehybnost;
 • vysoce kalorické občerstvení;
 • nevolnost;
 • neochota jíst.

Odmítnutí jídla není důvodem k nucenému krmení dítěte.

Dětský lékař Komarovsky radí:

 • ponechat dítěti právo na výběr;
 • dočasně nahradit nemilovaný ekvivalentem v kaloriích, ale z jiných produktů (například kaše na těstoviny nebo bramborová kaše);
 • neopakujte během dne a pokud možno týdně;
 • dodržujte rituály: pera na praní, aranžování talířů, uvázání ubrousku;
 • nabízí chutné a krásně zdobené pokrmy.

Přejídání

Další problém v dětské výživě po roce, i když méně častý.

 • nadváha;
 • snížená fyzická aktivita;
 • poruchy trávicího systému;
 • porušení střevní mikroflóry;
 • snížená imunita.

Svačení

Odborníci říkají, že nepravidelné občerstvení je důvodem pro odmítnutí hlavních jídel.

U fyzicky aktivního dítěte je však někdy obtížné udržet přestávku v délce 4 hodin - pro občerstvení potřebujete občerstvení.

 1. Chcete-li eliminovat hlad, dejte pár kousků ovoce, zeleniny, plátku sýra nebo 1-2 dětských sušenek kefirem.
 2. 1,5 hodiny před hlavním jídlem vyztužte fidget.
 3. Pokud chce dítě jíst 30–40 minut dříve, než je stanoveno, jděte se s ním setkat.

Mateřské mléko

Mateřské mléko po roce:

 • 95% poskytuje vitamin C;
 • pomáhá při trávení potravin;
 • poskytuje imunitní ochranu proti infekcím.

Principy vaření

Trávicí systém dítěte do 1 roku a 3 měsíců již snadno zvládne mnoho produktů za předpokladu, že jsou řádně připraveny a zpracovány.

Zelenina pro čerstvé saláty se tře na hrubém struhadle a před tepelným zpracováním se nakrájí na malé kousky. V dušených a prvních chodech je můžete lehce hnětet vidličkou.

Maso prochází masovým mlýnkem na parní masové kuličky, masové kuličky, masové kuličky, suflé. Vařené na pasty, následované mletím v mixéru, nakrájené na malé kousky pro dušení.

Vaření, dušení, pečení ve fólii je vhodné pro rybí filé. Z toho se také plní masové kuličky a kotlety..

Vajíčka vařená pouze na tvrdo se vaří pouze ve formě parních omelet bez tuku s přídavkem mléka a používají se pro mleté ​​ryby a mleté ​​maso, palačinky a kastrol s tvarohem, následované tepelným zpracováním.

Preferovaná kaše homogenní konzistence, dobře vařená. Můžete si koupit: rozpustné průmyslové výrobky vhodné pro věk nebo rychle vařené v obilovinách.

Máslo a rostlinný olej se přidávají do potravin na konci přípravy, aniž by byly vystaveny vysokým teplotám..

Čerstvé ovoce je oloupáno, nakrájeno na malé kousky nebo nabídnuto dítěti v kočárku jako bezpečnější varianta.

K přípravě mléčných kaší můžete použít upravené směsi. Plné kravské mléko zůstává zakázáno až 3 roky kvůli vysokému riziku alergie na mléčné bílkoviny.

 • vybrat pouze čerstvé produkty šetrné k životnímu prostředí;
 • uvařte jídlo těsně před podáváním;
 • Nedávejte fidget příliš horké nebo studené.

Co mohu dát dítěti k jídlu za 3 měsíce?

Podle doporučení WHO by první doplňková jídla měla být zavedena nejdříve ve věku šesti měsíců. Existují však také výjimečné případy, kdy dítě, které je na umělé výživě, potřebuje vitamíny a některé živiny ve věku tří měsíců. Vše, co přijde do ruky, samozřejmě nelze dostat drobky. Je nutné důkladně posoudit situaci a přesně vědět, co takové dítě může jíst a co ne. Tento článek také není axiom a návodem k akci pro absolutně všechny. Přirozeně musíte nejprve konzultovat pediatra.

Drobky mají neuvěřitelně citlivý trávicí systém, který dokáže reagovat i na ty nejmenší změny. Koneckonců, dítě snědlo pouze směs nebo mateřské mléko, které je jednotné v konzistenci, teplé a tekuté, a nyní mu je nabídnuto naprosto neznámé jídlo. Krmení by mělo být zavedeno velmi postupně, počínaje půl lžičkou. V tomto případě by matka měla pečlivě sledovat reakce dítěte na nové výrobky.

Co nelze dát do 3 měsíců?

Nejprve jsou zjevně alergenní výrobky vyloučeny ze stravy drobků. Je přísně zakázáno dávat dítěti i v malém množství. Seznam povolených produktů v tomto věku je ve skutečnosti poměrně malý..

Po třech měsících je zakázáno dítěti dávat:

 • jakékoli obiloviny, zejména krupice;
 • zelí, česnek, cibule, luštěniny;
 • rajčata, mrkev, dýně;
 • světlé ovoce a zelenina;
 • vejce, ryby, tvaroh, maso;
 • sůl;
 • cukr.

Všechny produkty na seznamu pro malý organismus jsou příliš těžké. Trávicí systém dítěte ještě není připraven tyto potraviny absorbovat. Vzhledem k nezralosti zažívacího traktu dítě prostě nemá dostatek enzymů, aby se rozložilo a asimilovalo určité produkty..

Kromě toho mohou všechny výše uvedené produkty způsobit tvorbu plynu a fermentační procesy a narušit stolici dítěte. Pokusy s jídlem mohou dokonce vést k zánětu žaludku.

Zejména není nutné solit jídlo nebo přidávat cukr.

Co mohu dát dítěti ve 3 měsících?

První krmení je zpravidla vždy zeleninové, protože se velmi snadno vstřebává a velmi zřídka způsobuje jakékoli negativní důsledky ve formě kolických nebo alergických projevů. Mnoho dětí rádi jedí zeleninové pyré, protože jsou hladké a jednotné ve své konzistenci..

Pokud matka pochybuje a přemýšlí o tom, jak začít s doplňkovým jídlem a kterou zeleninou dát jako první, pak se doporučuje dát dítěti poprvé bramborovou kaši ze cukety nebo bramborovou kaší. Přestože se tyto výrobky liší svým složením, jejich děti je velmi dobře snášejí..

Můžete použít konzervované bramborové brambory z obchodu nebo je připravit sami. Je to velmi jednoduché, jen cukr vařte ve vodě asi patnáct minut a porazte jej mixérem. Brambory jsou o něco složitější: je třeba je namočit asi půl hodiny do studené vody, aby z něj vyšel přebytek škrobu, a poté je vařte a rozmačkejte.

Pokud se zdá, že hotové pyré je příliš silné, můžete do něj přidat vodu, ve které byla zelenina vařena, nebo ji zředit mateřským mlékem / směsí.

Chlazené bramborové kaše můžete dát dítěti, musíte začít půl lžičkou. Současně se doporučuje podávat přípravek poprvé na začátku dne, aby matka mohla pečlivě sledovat reakce těla drobků. Pokud nedochází k žádným reakcím, můžete další den dát jednu čajovou lžičku bramborové kaše a tak každý den zdvojnásobit podávání. Krmení se vždy dává hladovému dítěti, tj. Nejprve bramborovým šťouchám, poté prsům nebo upravenému mléčnému složení.

Když se dítě pokusí jednokomponentní zeleninové pyré a nezjistí se žádné reakce, můžete dítěti nabídnout vícesložkové zeleninové pyré nebo polévku. Polévka se vaří stejným způsobem jako bramborová kaše, ale když se naseká v mixéru, musí se udělat o něco méně. Polévka se může skládat z takové sady zeleniny:

Co mohu dát dítěti pít po 3 měsících?

Se zavedením doplňkových potravin pediatrové doporučují zavádění čisté pitné vody do stravy. Nezávisí to na způsobu krmení dítěte. To platí zejména v horkém létě, protože existuje vysoké riziko dehydratace.

Kromě běžné pitné vody lze dítěti nabídnout neslazený sušený ovocný kompot, heřmánkový čaj nebo koprovou vodu, což má příznivý vliv na trávicí systém. Extra drink by neměl být větší než 100 mililitrů denně.

Možné nutriční problémy

U mnoha dětí chuť k jídlu znatelně klesá po třech měsících, a pravděpodobně je to právě díky včasnému zavedení doplňkových potravin. Není třeba nutit krmení dítěte. Pokud nějakým způsobem prokáže, že nechce jíst (sevře rty, tlačí jídlo svým jazykem, plivá, pláče), pak byste v žádném případě neměli trvat na tom. Je lepší nabídnout jídlo po chvíli. Možná, že nové jídlo nebo konkrétní produkt nějak ovlivňuje jeho tělo a stojí za to revidovat stravu.

Příliš mnoho matek je mučeno otázkou: „Co dát dítěti, pokud po lžíci jakéhokoli nového produktu má diatézu?“. V tomto případě musíte nejprve vyhledat radu odborníka. Je možné, že tímto způsobem tělo strouhanky signalizuje jeho nepřipravenost na krmení, protože není zbytečné, aby lékaři na celém světě věřili, že nedojde ke krmení, dokud dítě nedosáhne šesti měsíců..

Co mohu dát dítěti k jídlu za 3 měsíce

První rok života dítěte se vyznačuje rychlým vývojem. Novinky se objevují doslova týdně. Především se jedná o 3. měsíc. Během této doby se dítě už hodně naučilo. Poté, co se dítě přizpůsobí novým podmínkám existence, aktivně zkoumá okolní prostor a společnost.

Formování jeho těla získává vysokou dynamiku. Maminky zdůrazňují klíčové úspěchy, kterých dítě dosáhlo za 3 měsíce: vývoj a výživa jsou rytmické a vzájemně závislé, dítě se stává silnějším, zaoblenějším, jeho pohyby a některé dovednosti se zlepšují. Režim den dítěte se stabilizuje: jedí, spí a je vzhůru ve stejnou dobu, což matce usnadňuje plánování jejích záležitostí.

Jak dítě roste za 3 měsíce

Během třetího měsíce dítě získává přibližně čtvrtinu své původní váhy a jeho růst se zvyšuje asi o desetinu dřívější hmotnosti. Děje se to jen v pohádce, kde se říká o hrdinovi, který roste ne ze dne, ale za hodinu. Probíhá aktivní vývoj všech vnitřních orgánů a systémů dítěte. Tento rychlý růst dítěte vyžaduje správné dodávání energie do těla. Zdrojem energie potřebným pro dítě je dlouhý spánek a dostatečná výživa, která zajistí mimořádnou rychlost vývoje dítěte.

Správný spánek drobků během dne trvá 18–20 hodin a současně jí mateřské mléko, které se rovná jedné pětině jeho hmotnosti. To je samozřejmě průměrná hodnota. Všechny děti jsou různé a rostou jinak. Matka by se neměla bát, pokud dítě sní víc nebo méně. Sám ví, kolik toho potřebuje, a bude schopen to předat své matce svými vlastními způsoby. Pokud není ve 3. měsíci režim spánku a krmení stanoven, dítě spí a sníží méně, než je obvyklé, a jeho hmotnost a výška jsou nedostatečné, je nutné neprodleně konzultovat lékaře..

Růst a hmotnost závisí na:

 • ukazatele výšky a porodní hmotnosti;
 • genetika;
 • Rod
 • způsob krmení.

Během 3. měsíce chlapec obvykle přidá asi 800 g a dívka 750 g.

Energie pro růst je ve výživě

Výživa 3 měsíce starého dítěte je hlavním cílem a radostí v jeho životě. Dítě získává počáteční pojmy reality z podmínek, ve kterých roste, a první představy o lidech od matky, která ho živí. Hladový instinkt je známý všem živým bytostem, a zejména dětem. Chronicky podvyživené dítě se nedovolí nechat hladovět, bude s výkřikem vyžadovat nezbytnou porci jídla. Obvykle se dítě probudí z hladu a křičí nejčastěji z toho, co chce jíst. To lze snadno určit podle toho, jak lačně chytí bradavku nebo figurínu.

Sání je pro dítě obtížným úkolem. Dýchá, dělá obtížnou práci, dokonce se potí se zápalem. Nebude možné mu odebrat zdroj jídla, než přijde plné nasycení, jinak by rozhořčený výkřik vyprávěl o jeho chuti k jídlu. Teprve po obdržení přesně požadovaného množství mléka rychle usne. I když spí, stále plácne, jako by sní o pokračujícím krmení a na tváři vidíte projev blaženosti.

Neměli byste nutit dítě jíst více mléka, než je nutné. Z tohoto důvodu může ztratit chuť k jídlu. Ve snaze vyhnout se přebytečnému jídlu bude mít tendenci usnout brzy nebo tvrdohlavě odmítá prsu. Tím se instinktivně chrání před excesy. Ale taková situace je plná ztráty zájmu o samotný proces krmení a ztráty radosti z toho. Získání jídla by mělo pro dítě zůstat blažené a maminka by měla být jeho nejlepším přítelem a sestrou. To je zásadní faktor pro přesvědčení dítěte o důvěryhodnosti ostatních, které je stanoveno dietou dítěte na 3 měsíce.

Jak upravit rozvrh krmení

Tříměsíční dítě se cítí pohodlněji, zvyklé spát a jíst v určitých hodinách. Přizpůsobení režimu je rychlejší pomocí mámy. Se zvyšováním hmotnosti dítěte se prodlužují časové intervaly mezi krmením. Velmi důležitá je podpora matky při zavádění pravidelnosti krmení a snižování jejich denního množství. Dlouhé čekání na jídlo způsobí, že netrpělivé dítě trpí, ale neodolá, ale naopak bude velmi šťastný, pokud je láskyplně probuzen 3 nebo 4 hodiny po předchozím krmení..

Děti s porodní hmotností do tří kilogramů obvykle vyžadují mezi jídlem 3hodinový interval a s hmotností asi 4,5 kg stačí 4 hodiny. Máma může opravit stereotyp 4-hodinové přestávky mezi krmením a krmení dítěte po 4 hodinách. Tím se výživa dítěte po 3 měsících v souladu s režimem ustálí. Pokud se dítě pokusí narušit pravidelnost jídla pláčem po 2 hodinách, můžete tento problém překonat tím, že se k němu nedostanete na chvíli a dáte šanci znovu usnout. Pokud budete dál plakat, můžete dát trochu vody k pití. Tímto způsobem se dítě přizpůsobí pravidelným přestávkám v jídle.

Matka, která krmí své dítě, jakmile se pohne, i když ho užila před méně než 2 hodinami, rozvíjí zvyk dítěte jíst v malých porcích v krátkých intervalech. Různá miminka si na režim zvyknou odlišně, i když většina z nich již přešla na čtyřhodinový interval s přeskakováním noční krmení z měsíce.

Není snadné se naučit, jak sledovat režim, vyžaduje to trpělivost a úsilí.

Věková dávka

Silný pokrok ve vývoji tříměsíčního dítěte vyžaduje změnu ve výživě. Základem, stejně jako dříve, jsou tekuté potraviny: další používání mateřského mléka nebo umělých směsí. Od 3 měsíců není ve stravě povoleno žádné další krmení. Zrychlený růst a motorická aktivita způsobují zvýšení chuti k jídlu. Z tohoto důvodu se s takovými obtížemi může zavedený nebo dokonce ještě neupravený režim zhroutit, aby se obnovilo připevnění prsou na vyžádání, které bude pravděpodobně muset být zvýšeno. To není důvod k zklamání, pobídkou bude užší kontakt s dítětem a jeho úsměvem.

Sledování reakce tříměsíčního dítěte dává mamince příležitost věnovat pozornost projevům sytosti nebo naopak nedostatku jídla. Dobře krmené dítě zpomaluje sání, odvrací se od hrudníku nebo od láhve.

Do konce 3 měsíců má většina dětí čas na zvýšený růst. Pěstování a chuť k jídlu. Maminky mohou mít dojem, že jí chybí mléko, a dítě chce jíst častěji. Někteří se naopak odvracejí od hrudníku a jednají nahoru. Kojení někdy brání zájem dítěte o svět kolem sebe, když se točí, rozhlíží se a rozptyluje od hrudi..

Matky, které si takové situace neuvědomují, se v panice obracejí na doplňková jídla, což by se nemělo dělat. Chytrá holčička, která si uvědomuje, že dostat jídlo z láhve je mnohem snazší, zcela se opouští její prsa. To je docela běžný důvod, že tříměsíční děti chodí nejprve na smíšené a později na umělou výživu..

Ve skutečnosti se mléko nesnížilo, dítě jen zvýšilo jeho výživové potřeby. Tento jev se nazývá laktační krize. Netrvá dlouho a po několika dnech uběhne.

Předčasné krmení

Převod dítěte na doplňkové krmení problém nevyřeší, naopak jej zhorší. Směsi jsou tráveny mnohem déle a jsou absorbovány horší než mateřské mléko. Prudký přechod na jiné složení potravin mění mikroflóru ve střevech dítěte. Návrat do mateřského mléka se nevrátí do předchozího stavu. Střeva dítěte jsou naplněna anaerobními mikroby a začíná jejich reprodukce. Při pouhém jednom krmení směsi denně lze dosáhnout nevratných účinků..

Vzhledem k zavedení doplňkových potravin do dětské výživy od 3 měsíců by sortiment neměl být zředěn kozím mlékem nebo kefírem, které nejsou upravenými potravinami. Tyto výrobky nejsou vhodné po dobu 3 měsíců, poškozují děti do jednoho roku, zvyšují zátěž ledvin a slinivky břišní.

Umělé krmení

Existují situace, kdy kojení není možné (léky, nemoc). V takových případech je dítě přemístěno do potravinových směsí. Neschopnost kojit by neměla způsobit matku vinu. Při umělém krmení se dětem doporučuje používat krmení částečně zdarma, což je metoda, při níž se množství jídla podává na žádost dítěte, ale v omezené míře a krmí se ve stanoveném čase. Současně se do láhve nalije trochu více směsi, než je nutné pro zjištění, kolik jídla dítě potřebuje. Nespojujte ho a nenakrmujte ho, pokud to nechce.

Při sestavování nabídky řemeslníka se doporučuje dodržovat některá pravidla:

 • dát dítěti vodu;
 • přísně dodržovat způsob přípravy směsi;
 • nedoporučujte zvyšování nebo snižování dávky;
 • Je přísně zakázáno kombinovat různé směsi;
 • doporučujeme nalít obsah lahve, kterou dítě nejedlo;
 • nedoporučujte násilné krmení dítěte.

Ve věku tří měsíců dítě roste, zvyšuje váhu a vyvíjí se. Toto období přispívá k vytvoření stravy a spánku dítěte. Mateřské mléko je i nadále jediným zdrojem živin. Vzhledem ke zvýšené potřebě drobků v mateřském mléce je vhodné prodloužit intervaly mezi krmivy. Přirozeně krmení kojenci dostávají mateřské mléko na vyžádání a nejsou časově omezeni na prsu. Lékaři nedoporučují spěchat se zavedením doplňkových potravin, aby nedošlo k poškození zdraví dítěte.

3 měsíce kojení

Vlastnosti kojení po 3 měsících

Ve věku tří měsíců se dítě zpravidla stává klidnějším a předvídatelnějším. Už se netrápí kolikou, v životě drobků se začíná objevovat zdání režimu a laktace jeho matky zraje - mléko není produkováno spontánně, ale v reakci na sání. Zdá se, že tady je možnost dýchat zhluboka.

Běda. V tomto věku budete muset čelit novým „nástrahám“, které neumožní proměnit kojení za 3 měsíce v úplné potěšení. Nejběžnější z nich jsou růstová krize, falešné selhání prsu a laktační krize. Uvažujme každý podrobněji.

Růstová krize - co to je a jak to přežít?

Tento faktor má 2 strany: fyziologický a psychologický. Nejprve se pojďme zabývat fyziologií. V tomto věku mají děti výrazný skok v růstu, takže pokud jste je už dříve krmili přísně každou hodinu, může nastat problém - pro drobky bude obtížné vydržet přestávky. Některé ženy se snaží dostat ze situace pitnou vodou nebo doplněním umělých směsí. Často to končí nedobrovolným přechodem na umělé krmení, ačkoli zpočátku moje matka nic takového neplánovala.

Ve skutečnosti lze 3letý výrůstek dítěte s kojením a obtíže s ním spojené snadno překonat: stačí zapomenout na hodiny a nakrmit dítě na vyžádání, a to i v noci. Postupně, pod vlivem časté stimulace, se bude zvyšovat produkce mateřského mléka, dítě se bude moci lépe saturovat a přijde pro něj a vás optimální rozvrh.

Psychologie je o něco těžší.

V tomto případě nezáleží na tom, zda dodržujete režim kojení po 3 měsících, nebo nabízíte dětská prsa na jeho žádost, můžete se setkat s takzvaným falešným odmítnutím. Vypadá to takto: dítě tlačí bradavku z úst téměř okamžitě po začátku krmení, odvrátí se nebo vytlačí prsa pryč pomocí úchytů, může vzít jednu žlázu a plochě odmítnout druhou. Zdá se, že prostě nemá hlad, i když víte, že dítě naposledy jedlo před několika hodinami, což znamená, že nemůže být plný.

Tímto způsobem dítě zaprvé prokazuje svou nezávislost - nakonec, v 3 měsících, se v něm začínají utvářet první psychologické příznaky osobnosti a zadruhé, jako by testoval spolehlivost své matky: odmítl by se nevzdal?

Tváří v tvář falešnému odmítnutí kojení po 3 měsících, nepropadejte panice a nepokračujte o láhev směsi. Navíc není skutečností, že by strouhanková směs byla konzumována snadněji. Nezapomeňte, že energetické rezervy kterékoli osoby, včetně dítěte, mohou vydržet bez jídla po dlouhou dobu, natož pár hodin nebo dokonce 1-2 dny. Jednat ve dvou směrech současně.

Za prvé: Nenoste dítě v náručí celé dny, ať je sám. V tomto věku se může dobře bavit bez vaší pomoci, například ležet v postýlce nebo kočárku. A to je dost pro matku, aby byla v zorném poli nebo slyšitelnosti. Začněte tím, že délka těchto nezávislých procházek nepřesáhne 15-20 minut, v průběhu času lze jejich trvání prodloužit. A budete mít určitou svobodu a budete moci dělat sami sebe nebo domácí práce.

Za druhé: pokud vaše dítě odmítá kojit do 3 měsíců, zkuste ho překvapit. Změňte obvyklé místo a způsob stravování. Pokud jste předtím krmili dítě, seděli na židli - přesuňte se k kuchyňskému stolu. Pokud jste to udělali při ležení, posaďte se nebo dokonce vstaňte. To umožní, aby dítě uchvátilo nové zkušenosti, a on sám si nevšimne, jak dobře jedl mezi věcmi.

Krize kojení po 3 měsících u mámy: proč se to stane?

Tento stav se také nazývá laktační krize. Je to přímo spojené s růstovým pobídkou a my bychom se tam nemohli zastavit, kdyby to nebylo pro paniku mnoha matek, zejména těch, jejichž laktační krize trvající 3 týdny a 1,5 měsíce prošly bez povšimnutí samy o sobě.

Faktem je, že mléčná žláza potřebuje čas, aby se přizpůsobila rostoucím požadavkům rostoucího dětského těla. Ale matka si často myslí, že to nebylo dítě, které začalo více jíst, ale její produkce se snížila. Panická podmínka „Mléko zmizí!“ vyvolává stres a není nejlepším pomocníkem při stabilním laktaci.

Doporučení v tomto případě jsou ve skutečnosti stejná jako u růstového impulsu: živte se na vyžádání, nebuďte nervózní, dostatek spánku a plné jídlo. Použití kojení po 3 měsících kojení se však nedoporučuje. Sledujte počet močení: pokud jich je více než 8 denně, nemůžete si dělat starosti. A pamatujte: za pár dní se laktace jistě odrazí..

Krmení od 3 měsíců po kojení: je to nutné?

Pouze v nejextrémnějších případech, například pokud dítě za určitých okolností nemůže dostat dostatečné množství vitamínů, makro a mikroelementů s mateřským mlékem. Například, když je ženě předepsána přísná strava s mnoha omezeními kvůli jejímu zdraví.

V tomto případě je dovoleno zavádět kojenecké a banánové pyré, velmi tekuté a dobře vařené cereálie, některé zeleninové a ovocné šťávy připravené doma bezprostředně před krmením, od 3 měsíců věku dítěte během kojení. Nesmíme však zapomenout, že z hlediska výhod, výživy a stravitelnosti nelze s mateřským mlékem srovnávat ani jednu pochoutku. Zejména ve věku, kdy trávicí systém dítěte není fyziologicky připraven tuto pochoutku vzít. Krmení tříměsíčního dítěte nemléčnými výrobky je proto možné pouze po konzultaci s pediatrem!

Jak jíst mámu: nabídka kojení po 3 měsících

Do této doby již žena kojící dítě vytvořila docela rozmanitou stravu, ve které jsou libové polévky, drůbež, telecí maso, zelenina a ovoce, ořechy, kompoty a ovocné nápoje. Pokud dítě všechny tyto produkty bez problémů asimilovat, můžete přidat do stravy při kojení po 3 měsících:

 • kroupy z kroupy a proso v mléce;
 • přírodní med v malém množství;
 • čerstvě vymačkané zeleninové a ovocné šťávy (mrkev, červená řepa, dýně, jablko);
 • několik jemných koření, jako je bazalka, máta, estragón, tymián.

Je třeba začít, jako obvykle, s minimálním množstvím, pozorováním reakce drobků.

Je možné dokončit stráže 3 měsíce?

Vzhledem k hodnotě mateřského mléka pro tělo rostoucího dítěte to samozřejmě nestojí za to bez dobrého důvodu. Někdy však existují situace, kdy prostě neexistuje jiný způsob. Špatný zdravotní stav ženy, předčasný odchod do práce, užívání určitých skupin drog a další okolnosti diktují jejich podmínky.

Pokud musíte odstavit tříměsíční strouhanku z prsu, je-li to možné, musíte to udělat opatrně a jemně a po jednom krmení zavést umělou směs v množství 10-15 g denně. Postupně se dávka a počet krmení s umělou směsí zvyšuje, dokud zcela nenahradí mateřské mléko.

Pokud je nutné morčata naléhavě doplnit - vyberte upravenou směs, která je co nejblíže složení mateřského mléka. A pokud je to možné, buďte v kontaktu s vaším pediatrem, abyste mohli kdykoli konzultovat reakci dítěte na tak prudkou změnu stravy.

Články O Neplodnosti