Hlavní Neplodnost

Strava dítěte po 5 měsících. Co mohu nakrmit ?

Jak zavést doplňkové potraviny pro dítě ve věku 5 měsíců by mělo být konzultováno s pediatrem. Všechny výrobky kojenecké výživy v internetovém obchodě „Dcery a synové“ splňují požadavky WHO.

Jak zavést doplňková jídla za 5 měsíců

Před zahájením doplňkových potravin od 5 měsíců je důležité sledovat, zda dítě projevuje zájem o potravu pro dospělé, kolik dítě váží, jak přibírá na váze. Ve věku pěti měsíců jsou komponenty nového menu do stravy zavedeny postupně. Podávání se zvyšuje po dobu 7-10 dní.

Podle doporučení pediatrů by první krmení dítěte po 5 měsících mělo začít porcí, což je 1 lžička. Po 1-2 týdnech se denní dávka zvyšuje na 100 až 150 g.

Tipy, jak začít s doplňkovými potravinami za 5 měsíců:

 • podávání doplňkových potravin dětem je nejlepší před druhým a třetím plným krmením směsí nebo mateřským mlékem;
 • pokud odmítnete jídlo, musíte misku vyměnit a zkusit to znovu po 2-3 dnech;
 • Doplňkové potraviny můžete začít, pouze pokud je dítě zdravé a nebylo očkováno za poslední 2 týdny;
 • po úspěšném prvním dni krmení by měl každý následující den porci zdvojnásobit;
 • pokud se objeví příznaky alergie, je nutné vyloučit z nabídky produkt, který způsobil reakci, a poradit se s pediatrem;
 • seznámení s dalším pokrmem může začít po dvou týdnech úspěšného krmení.

Důležité!

Pět měsíců je přijatelný věk pro zahájení krmení. Trávicí enzymy jsou již aktivně vylučovány a jsou připraveny zpracovat těžší potraviny než mléčná výživa nebo mateřské mléko. První doplňková jídla po 5 měsících začínají velmi pečlivě a používají jídla z jednoho produktu a minimální porce.

Co lze dodat do 5 měsíců jako doplňkové jídlo

Nejlepší možností pro krmení budou zeleninové nebo ovocné pyré a cereálie. Jako doplňkové jídlo po 5 měsících lze dítěti nabídnout pouze jednosložkové pokrmy. To je diktováno potřebou stanovení možného alergenového produktu. Pokud jídlo způsobí alergickou reakci, mělo by být ze stravy odstraněno..

Jaké návnady od 5 měsíců jsou zvláště užitečné pro dítě? Jedná se o pyré z cukety, květáku, brokolice, dýně a pečených zelených jablek. Tato zelenina a ovoce nezpůsobují alergie a jsou tělem snadno vstřebatelné. Pro zvýšení tělesné hmotnosti je vhodná mléčná kaše z pohanky, kukuřice nebo rýže. Tyto obiloviny na rozdíl od ovsa, pšenice a ječmene neobsahují lepek ochuzující sliznici.

Tabulka 1. Seznam potravin pro krmení dětí do 5 měsíců s rozvrhem denního příjmu
Laktační produktMnožství jídla
Cuketa, dýně, zelné pyré140 až 150 g
Zelené jablko ovocné pyré50-60 g
Tvaroh30-40 g
Mléčná kaše s pohankou, rýží, kukuřicí100 - 150 g
Máslo1-3 g

Při sestavování nabídky krmení po 5 měsících musíte vědět, že dítě v tomto věku konzumuje 5-6krát denně. Před druhým, třetím nebo čtvrtým hlavním jídlem je vhodné nabídku rozšířit o doplňková jídla.

Spolu se směsí může dítě po 5 měsících jíst:

 • zelí, tykev nebo dýňové pyré;
 • pečené jablko pyré;
 • tvaroh;
 • kukuřice, pohanka nebo rýžové mléko.

Do kaše nebo zeleninového pyré se doporučuje přidat 1-3 g másla.

Tabulka 2. Denní nabídka pětiměsíčního dítěte s uvedením objemu primárního a sekundárního jídla
Počet krmení denněVýživaDávkování
První krmeníMléčná výživa nebo mateřské mléko200 ml
Druhé krmeníMléčná kaše150 g
Jablečná omáčka50 g
Třetí krmeníZelené zeleninové pyré150 g
Máslo3 g
Kojenecká výživa, mateřské mléko50 ml
Čtvrté krmeníTvaroh40 g
Mix, mateřské mléko150 ml
Páté až šesté krmeníMléčná výživa, mateřské mléko200 ml

Názor odborníka

„Krmení dítěte po 5 měsících by mělo být neškodné a mělo by mít přirozenou chuť, proto je přidání cukru a soli nežádoucí. Není třeba solit dětskou stravu podle svých představ a přidávat tam koření.

Náš online trh nabízí krmení pětiměsíční kojenecké kaše (kukuřice Bebi Premium, pohanka se sušenými meruňkami a jablky, pšenice FrutoNyanya s dýní), zeleninu (Heinz squash, babiččin koš „květák, dýně) a ovocné pyré (Fleur Alpine Organic) šípkové jablko, banán-jablko-rybíz-borůvka, hruška "Agusha", stejně jako další vysoce kvalitní kojenecká výživa ".

Specialista internetového obchodu „Dcery a synové“
Antonova Ekaterina

zjištění

Ke správným doplňkovým jídlům po 5 měsících patří seznámení s obilovinami, šťouchanou zeleninou nebo ovocem a jejich tvarohem a máslem do každodenní stravy dítěte. Podíl hlavních potravin by se měl postupně zvyšovat na 100 - 150 g.

Jak zavést doplňkové potraviny ve věku 5 měsíců podle všech pravidel, řekne pediatr. Pouze lékař pomůže upravit nabídku s ohledem na konkrétní vývoj konkrétního dítěte.

Dětská výživa po 5 měsících


Správná výživa je nejdůležitější složkou normálního vývoje dítěte. V prvních měsících života je pro dítě dost mateřského mléka. Časem však dítě vyroste a mateřské mléko mu již nemůže poskytnout všechny potřebné látky. Pokud má vaše dítě 5 měsíců, je čas mu dát doplňková jídla..

Dětské menu po 5 měsících by mělo sestávat z produktů obsahujících mikroživiny: mastné kyseliny, minerály a vitamíny. Pokud nezavedete doplňkové potraviny do 6 měsíců věku, dítě bude mít nedostatek mnoha potřebných látek, špatné stravovací návyky a nedostatek dovedností pro žvýkání hustých potravin.

Ve věku pěti měsíců děti nejlépe reagují na nová jídla ve své stravě. Alergické reakce jsou možné, ale po zavedení doplňkových potravin ve věku 6 měsíců se projeví mnohem častěji. Ve věku 4 měsíců se dětem s poruchami trávení, nízkou hmotností a anémií způsobuje nedostatek železa. V ostatních případech je třeba se poradit s pediatrem.

První dětské výrobky

První měsíce těla dítěte je zcela závislé na mateřském mléce. Během tohoto období by měla být mladá matka zcela zdravá. Výživa kojící ženy by měla být plná a obohacená o vitamíny a minerály. Po 5 měsících se doporučuje zavést doplňková jídla. V dětské stravě by měly být tyto potraviny:

 • zeleninové pyré. Toto jídlo je vhodné pro děti, které přibírají na váze velmi rychle nebo mají problémy se stolicí;
 • dětské cereálie se spoustou mikroživin. Pokud má dítě mírný přírůstek na váze, nestabilní stolici nebo riziko anémie, musíte začít s takovým jídlem. Doporučuje se zavádět obiloviny bez lepku jako doplňková jídla - jako je pohanka, rýže a kukuřice. Průmyslové obiloviny obsahují větší počet stopových prvků, proto se doporučuje dát dítěti právě ty;
 • šťouchané maso. Tento produkt je bohatý na železo, které dítě snadno vstřebává. Pokud do zeleninové směsi přidáte trochu šťouchaného masa, bude železo v obou produktech absorbováno ještě snadněji. Obvykle se tento produkt zavádí do nástrahy 6měsíčních dětí, v některých případech je však možné do stravy zavést maso do 5 měsíců. Raději králičí a krůtí maso. Chcete-li učinit konečné rozhodnutí, poraďte se s pediatrem;
 • šťouchané ovoce. Tento produkt se nejlépe podává po zavedení zeleniny a obilovin. Je-li ovocné pyré zavedeno jako první, bude obtížné strávit jiné produkty později. Kromě toho se děti jednoduše vzdají kaše po sladkých bramborách.


Zeleninové a ovocné šťávy se nejlépe podávají naposledy, když dítě již obdrží potřebné stopové prvky z masa, ovesné kaše, ovoce a zeleniny. V šťávách je mnohem méně užitečných látek, proto lze tento produkt přidat jako doplněk k příjmu potravy. Nedoporučuje se dávat dětskou šťávu mezi jídly. Dítě si zvykne na občerstvení a sladká jídla. Hrozí zubní kaz a rozvoj obezity..

Jak zavést doplňkové potraviny

Jakmile zavedete doplňková jídla, přeneste dítě do pětinásobného stravovacího režimu. Svému dětskému jídlu musíte dávat podle následujících pravidel:

 • dát vašemu dítěti průmyslovou kojeneckou výživu. Výrobky obsažené v těchto výrobcích jsou šetrné k životnímu prostředí, mají bezpečné složení a jsou rozdrceny jen pro děti. Pokud chcete dát svému dítěti pouze domácí jídlo, vyberte pouze kvalitní suroviny. Výrobky musí být vyváženy a nařezány pomocí mlýnku na maso nebo mixéru;
 • první návnada by měla být tekutá. Pokud je dítěti podáváno silné jídlo, může dojít k potížím s polykáním. Pokud je dítě alergické, měly by se doplňkové potraviny podávat od 5,5 měsíce a do stravy by měly být zahrnuty pouze hypoalergenní přípravky. Zvažte reakci na alergeny a individuální nesnášenlivost;
 • v prvních fázích doplňkového krmení nabídněte dětskému jídlu z lžíce před aplikací na prsa. Nepoužívejte krmení svého dítěte násilím - to způsobí negativní reflex silných potravin a bude mnohem obtížnější na něj dítě zvyknout. Pokud se vám stále nelíbí produkt, pokračujte v jeho pečlivém nabízení. V průběhu času si dítě zvykne a vytvoří si správné stravovací návyky;
 • 5 měsíční dětská výživa by měla být zahájena jednosložkovými jídly;
 • nejprve se krmte ráno. Později doplňujte jídlo postupně a neustále sledujte reakci dítěte;
 • postupně zvyšujte objem produktů. Nejdříve dejte dítěti půl lžičky a během následujících 10 dnů zvyšte dávku. Pokud se jedná o produkty ze stejné kategorie (například nové obiloviny nebo nové obiloviny), může být dávkování zvýšeno mnohem rychleji;
 • pokud má dítě akutní onemocnění nebo období před očkováním nebo bezprostředně po něm, nedoporučuje se zavádění nových produktů. Počkejte několik dní a poté bezpečně přidejte do stravy svého dítěte novou zeleninu, cereálie nebo ovoce.

Neměňte potraviny, pokud jsou doplňkové potraviny náhlé. Postupně zavádějte nové jídlo a trochu jej zřeďte produktem, který dítě již zná. Například, dát dítě bramborovou kaší, každý den trochu zvětšit objem produktu. Po týdnu nařeďte brambory lžičkou šťouchané zelí. Po dalších sedmi dnech přidejte mrkev. Takže dítě si bude postupně zvykat na vícesložkové pokrmy, z nichž jedno bude zeleninový pyré ze tří ingrediencí.

Přibližná strava 5měsíčního dítěte

K výživě pětiměsíčního dítěte by mělo stále patřit mléko. Tento produkt zůstává hlavní potravou dítěte. Může být přidán do bramborové kaše a míchá se, aby se mísa mírně zředila a usnadnilo vnímání dítěte.

Jak nakrmit dítě po 5 měsících, jsme na to přišli. Nyní vám doporučujeme seznámit se s přibližnou denní stravou pro dítě. Okamžitě označte, že produkty uvedené v nabídce jsou přibližné. Můžete je nahradit těmi, kterým se vaše dítě bude líbit víc a nezpůsobí u dítěte negativní reakce.

Nabídka je určena pro děti, které již zavedly doplňková jídla.

6:00 - krmení dítěte mateřským mlékem;

10:00 - 100 - 150 gramů zeleninového pyré, 3 lžičky jablečné omáčky;

14:00 - krmení dítěte mateřským mlékem, 5 polévkovými lžičkami šťávy a 2 lžičkami tvarohu;

18:00 - kojení, 6 polévkových lžic šťávy;

22:00 - krmení mateřským mlékem.

Výrobky obsažené v dietě lze střídat. Například jednoho dne nakrmit dítě směsí cukety a banánového pyré a další den dát šťouchaná jablka a nakrájenou krůtu. Pokud je dítě na umělém krmení, doporučujeme vám seznámit se s následující nabídkou:

6:00 - 200 gramů kefíru nebo směsi;

10,00 - 150 gramů obilovin v mléce, 3 lžičky tvarohu;

14,00 - 100 gramů kefíru, 50 gramů ovocného pyré;

18:00 - 100 gramů zeleninového pyré, 3 polévkové lžíce ovocného pyré;

22:00 - 200 gramů kefíru nebo směsi.

Když si dítě zvykne na doplňková jídla, do své stravy postupně zavádějte nová jídla. Kombinovat obiloviny s ovocem a masem, ale tento způsob výživy zavádějte postupně. Pokud dítě vykazuje známky diatézy, neprodleně to ukažte dětskému lékaři.

Jak nakrmit dítě za 5 měsíců

Děti rostou rychle. A teď vaše dítě má 5 měsíců. Už se snaží převrátit se od zády k bříšku, sebejistě drží hlavu, snaží se sedět, ale zatím je stále velmi nestabilní. Hračky jsou popadnuty celou dlaní, vtáhnou je do úst a odolávají, pokud se ji někdo pokusí zvednout. Během tohoto období mají matky otázku, jak krmit dítě po dobu 5 měsíců. Koneckonců, jeho potřeby se již zvýšily. Strava se mění a strava, možná je čas také změnit.

Jak kojit dítě po 5 měsících

Pokud je dítě kojeno a vyvíjí se dobře, první krmení může být podáno ve věku pěti měsíců. Dítě už přechází na pětinásobnou dietu s desethodinovou mezerou na noční spánek. Pro oběd je vhodné dát doplňková jídla. Pokud se však něco nesčítá, je možné nakrmit jinou než poslední, protože je škodlivé přejídat dítě.

Mnoho rodičů kojenců často přemýšlí, co kojit. O 5 měsíců už vaše dítě pravděpodobně dostane ovocné šťávy. Pokud tomu tak není, je třeba ho zvyknout na šťávy, počínaje několika kapkami a postupně zvyšovat jejich počet na 40–50 gramů. Ovocné šťávy jsou pro dítě prospěšné, protože jsou bohaté na základní vitamíny. Je vhodné začít s jablečnou nebo hruškovou šťávou. Sledujte reakci těla dítěte, abyste předešli nežádoucím důsledkům, pokud je dítě náhle alergické na jakoukoli šťávu. Když si dítě zvykne na džusy, můžete přejít na ovocné pyré. Pravidla jsou stejná. To znamená, že začnete s krmením půl lžičky a postupně se objem naplní na plné.

Jak mohu krmit dítě po 5 měsících, kromě šťáv a bramborových šťáv

Přizpůsobení dítěte doplňkovým potravinám obvykle trvá jeden až dva týdny. Poté, co si zvykne na určitý produkt, můžete do dětské stravy přidat zeleninové pyré. K tomu je vhodná zelenina, jako jsou brambory, květák, mrkev a cuketa. Jen se nesnažte diverzifikovat stravu dítěte, včetně všech druhů zeleniny najednou, nebo z nich učinit jakousi nejrůznější. Naučte své dítě na všechno postupně.

Někdy se stává, že po mateřském mléku dítě neochotně jede a někdy úplně odmítá zeleninu. Udělejte si čas a přepněte se na jiný produkt. Dejte svému dítěti šanci si na něj zvyknout. Bramborová kaše by přirozeně měla být čerstvá, teplá a strouhaná. Můžete přidat několik kapek rostlinného oleje a mateřského mléka nebo mléka.

Jak nakrmit dítě po 5 měsících se zpožděním fyzického vývoje

Pokud má dítě ve vývoji jakýchkoli funkcí zpoždění, objeví se známky křivice nebo anémie, můžete při krmení do bramborové kaše začít vstoupit do libového hovězího masa. Maso musí být naprosto čerstvé, bez mastnoty a filmů. Uvařte, otočte jej pomocí mlýnku na maso a rozdrtte ji vidličkou, aby na takové jídlo nebyl zvyklý žaludek vašeho dítěte. Přidejte ji do zeleninového pyré na několik dní, půl lžičky. Během týdne můžete porci přenést na věkovou normu, tj. Na jednu polévkovou lžíci na krmení.

Po 5 měsících může dítě začít zavádět žloutek do stravy. Zavádí se stejným způsobem. Zároveň nezapomeňte sledovat, zda má dítě alergie, protože často, když děti do návnady zavedou žloutek, se objevují příznaky alergických reakcí. Když se objeví, nezavádějte nové typy doplňkových potravin a nezapomeňte se poradit se svým lékařem, jak nakrmit své dítě za 5 měsíců.

Když přemýšlíte, co můžete krmit své dítě za 5 měsíců, nezapomeňte na krmení staré babičky. Kaše je nejčastějším pokrmem se zavedením doplňkových potravin, zejména proto, že je s dětmi zachází mnohem pozitivněji než se šťouchanou zeleninou. Z obilovin je preferována rýže, ale děti se zácpou by měly být podávány méně často. Pohanka je neutrální kaše, bohatá na všechny druhy vitamínů a železa. Zkuste vařit kaši na vodní bázi, můžete mírně přidat mléko. Když si dítě zvykne na obiloviny, nezapomeňte, že zatímco je dítě ještě malé, důkladně je otřete. Poté, stejně jako u bramborové kaše, bude možné přidat trochu rostlinného oleje. Ale jen začněte několika kapkami.

Ukázka menu dítěte 5 měsíců

V 6 hodin ráno kojíme, v 10 hodin ráno do mateřského mléka přidáme polovinu vaječného žloutku a 40 gramů ovocné šťávy. Oběd ve 14 hodin se může skládat z 10 gramů zeleninového pyré, mateřského mléka a strouhaného jablka (asi 50 gramů). Na večeři v 18:00 můžete nabídnout své mateřské mléko a jablkovou nebo hruškovou šťávu (20) a v noci krmit své dítě mateřským mlékem..

Umělé krmení dítěte 5 měsíců

U umělého krmení je otázka, jak nakrmit dítě po dobu 5 měsíců, považována za poměrně obtížnou. Umělci stále více postrádají různé komponenty pro svůj plný rozvoj, vzhledem k tomu, že mateřské mléko je obtížné nahradit. V tomto ohledu, když krmí směsi ovocných šťáv a bramborovou kaší, začínají je dávat 3-4 měsíce.

Směsi připravené na základě hydrolýzy proteinu nebo na bázi sójového proteinu nejsou dostatečné pro to, aby zvíře získaly živočišné proteiny. Doporučuje se proto, aby řemeslníci do návnady vnesli šťouchané maso po 5 měsících, zatímco maso se dvakrát vaří a dobře se třel. Při zavádění masných doplňkových potravin je vhodné používat hovězí, telecí maso. Pokud toto maso z nějakého důvodu není vhodné pro krmení dítěte, můžete jej nahradit masem libového vepřového, koňského, králíka nebo kuřecího masa. Tato návnada by měla být podávána opatrně, nejprve se poraďte s lékařem.

V každém případě, ať už je vaše dítě kojeno, nebo je-li to umělá osoba, před začátkem změny stravování se poraďte s dětským lékařem a zeptejte se ho, jak dítě krmit po dobu 5 měsíců. Na základě vývoje vašeho dítěte, jeho zdravotního stavu vám lékař pomůže vytvořit správnou dietu pro vaše dítě, protože každé dítě je individuální.

Jak zavést doplňkové potraviny k dítěti po 5 měsících: podrobný popis

Doplňkové krmení obvykle začíná, když je dítě šest měsíců, ale někdy lékaři doporučují dřívější zavedení nových produktů. Pokud se dítě živí umělou směsí nebo pokud množství mateřského mléka nestačí, začněte první krmení za 5 měsíců.

Jak pochopit, že je čas, aby dítě podávalo doplňkové potraviny?

Proč je třeba dítěti dodat další krmení:

 1. Vyskytuje se podváha;
 2. Dítě je mezi krmením neklidné, slzné, vyžaduje prsa;
 3. Dítě je neustále hladové, o čemž svědčí charakteristický výkřik;
 4. Dítě má zájem o lžíci;
 5. Dítě netlačí obsah lžíce zpět. Zkuste dát dítěti pít vodu ze lžíce. Na hrudi se objevila voda - krmení je příliš brzy.
 6. Dítě by mělo dobře držet hlavu a být schopno sedět. Ležící nebude schopen ukázat svým rodičům, že nechce jíst;
 7. U kojenců začínají vybuchovat zuby;
 8. Dítě se zájmem sleduje, jak rodiče jedí jídlo.

Nemůžete vstoupit do návnady sami bez konzultace s pediatrem.

Výhody včasného zavedení prvního krmení

Je důležité si nechat ujít čas, kdy je zavedení nových produktů skutečně nutné. Při krmení směsí začíná krmení často brzy. Doplňkové krmení po 5 měsících kojení má také své pozitivní aspekty. Jak a jaká je jeho výhoda:

 • První jídlo vyrovnává deficit základních látek;
 • Zlepšení gastrointestinálního traktu;
 • Dítě se učí vývoji žvýkacích schopností, trénuje čelist pro žvýkání potravin.

Jak zavést doplňkové potraviny po 5 měsících - vlastnosti a obecná pravidla?

Hlavní pravidla pro zavádění doplňkových potravin tak, aby nedošlo k poškození zdraví pětiměsíčního dítěte:

 • V případě nemoci musíte odložit návnadu pětiměsíčního dítěte až do úplného uzdravení;
 • Pokud je očkování plánováno, neměli byste nový produkt zavádět týden před ním a týden poté;
 • Ráno je nabízen nový produkt;
 • Vstup začíná v minimálních objemech (s půl čajovou lžičkou), postupně se porce zvyšuje;
 • Zavádí se jeden produkt, pokud není alergie pozorována po dobu 6–7 dní, můžete přidat nový;
 • Obvykle začíná se šťouchanou zeleninou, postupně se přidává kaše a ovoce.

Na poznámku! Pokud má dítě výraznou podváhu, pediatři doporučují začít s obilovinami a poté přidávat zeleninu a ovoce;

 • Bramborová kaše nebo kaše by se měla před použitím vařit, není možné dát dítěti dvakrát zahřátí;
 • Jídlo by mělo být při pokojové teplotě.

Výživa a alergie

Jak podávat doplňkové potraviny dítěti po 5 měsících s alergií?

 1. Alergické matky potřebují delší kojící děti;
 2. Povolená první zelenina: cuketa, květák;
 3. První ovoce: zelená jablka, zralé banány, hrušky;
 4. Uvedení nového produktu u alergických dětí začíná čtvrtinou lžičky, sledující reakci drobků;
 5. Upřednostňované by měly být hotové konzervované brambory;
 6. Kaše by měla být bez lepku. Pohanka a rýže jsou preferovány.

Kde začít vábit?

Maminky se poté, co se rozhodly začít s prvním krmením, zeptat: „Kam začít kojení dítěte po dobu 5 měsíců kojením?“ Mnoho radit počínaje zeleným jablečným džusem. Ovoce se rychle vstřebává a zřídka způsobuje alergie. Můžete zkusit nabídnout dýňový džus. Doporučuje se začít několika kapkami zředěnými vodou. Při absenci alergických reakcí je schéma zavádění doplňkových potravin během kojení po 5 měsících: následující den se podávají 4 kapky, každý den se zvyšuje objem. Po 6 měsících dítě vypije 50 ml jablečné nebo dýňové šťávy.

Můžete nabídnout své dítě jablko kompot. Suchá jablka se promyjí a nalijí se vroucí vodou po dobu několika hodin..

Mnoho lidí zavádí zeleninové pyré do stravy na prvním místě. Prsa jsou chována mateřským mlékem.

Po 5 měsících se do dětské stravy zavede pečená dužina zelených jablek. Promyté jablko musí být nakrájeno na polovinu, jádro a péct. Vyjměte chlazenou buničinu ze slupky, nasekejte ji. Jablka jsou bohatá na železo, pektin, fosfor. Zlepšují zažívací trakt, posilují imunitní systém.

Co může?

Jaký druh doplňkových potravin může být dítěti podáván po dobu 5 měsíců? Puree z nějaké zeleniny, bezlepkové cereálie vařené ve vodě jsou povoleny. Je lepší začít cuketou, příští týden vstoupit květák, pak brokolice. Když je zelenina plně zavedena, lze je smíchat.

Je lepší vyrábět cereálie nakoupené pro kojeneckou výživu. Mají vyvážené množství potřebných látek, mají velmi jemné mletí, nevyžadují vaření, neobsahují sůl a cukr.

Co ne?

V prvních měsících se nedoporučuje dítěti dávat mrkev, protože může vyvolat alergické reakce. Dítě nemůže jíst bílé zelí, luštěniny, rajčata, lilek, řepa. Podávají se jako poslední kvůli riziku alergií a tvorby plynu.

Je to nemožné: kravské nebo kozí mléko, tvaroh, maso, ryby, vejce. S těmito produkty se seznámí mnohem později..

Jak by měl probíhat proces krmení??

Tipy pro matky, které začnou krmit své dítě ve věku pěti měsíců:

 1. Kupte si speciální dětská jídla: talíř a silikonovou / plastovou lžičku. Lze je zakoupit v lékárně nebo ve specializovaných dětských odděleních supermarketů;
 2. Nezapomeňte krmit své dítě lžičkou. Nepoužívejte láhev, i když výrobce uvádí, že je určena pro tekuté potraviny;
 3. Zaznamenávejte každý den, jaký produkt a kolik dítě jedlo. Vedením deníku bude mnohem snazší sledovat, na který produkt je dítě alergické. Když se objeví vyrážka, zarudnutí, střevní dysfunkce, zácpa, nový produkt by měl být ze stravy vyloučen na měsíc;
 4. S kategorickým odmítnutím nového jídla můžete přidat trochu mateřského mléka nebo směs;
 5. Konzistence jídla by měla být stejná, pokojová teplota;

Mám dát svému dítěti vodu k pití??

Dítě nepotřebuje další vodu, WHO doporučuje nedávat vodu až do začátku krmení. Děti rostoucí na směsi začínají nabízet vodu od narození. Začněte lákat, nezapomeňte nabídnout dítěti pití. Máma musí nabídnout své mléko, vodu, kompot po krmení. Pokud dítě odmítá pít, nebojte se, ví lépe, zda chce pít nebo ne. Ale musíte nabídnout!

Zavedení nového doplňkového potravinářského produktu

U morčat a při umělém krmení se často používá schéma, jak zavádět doplňkové potraviny k dítěti po dobu 5 měsíců. Ráno začneme dávat nové produkty. Pokud se zjevení nebo vyrážka neobjeví za den, porce následujícího dne se zdvojnásobí a dítěti můžete nabídnout celou lžíci. Na konci vstupu bude část jednoho produktu 100 až 150 gramů. Jakmile bude nový produkt plně zaveden, měl by nahradit jedno krmení..

Strava dítěte a řemeslníka - jaký je rozdíl?

Výživa pětiměsíčního miminko je založena na mléčných vzorcích. Gastrointestinální trakt se mnohem rychleji přizpůsobuje potravě pro dospělé u umělých než u kojenců. Množství bramborové kaše je stanoveno v tabulce. Pokud má dítě podváhu, pediatr může doporučit začít s obilovinami. Obilniny bez lepku v mléčném složení se obvykle používají pro umělé děti..

Strava dítěte po dobu 5 měsíců při kojení je stanovena pediatrem. Pokud má matka malé mléko, dítě postrádá živiny, doplňková výživa pro kojence začíná od 5 měsíců. Pokud nemáte dostatečnou váhu, zadejte nejprve mléčnou kaši bez mléka, do které můžete přidat několik kapek mateřského mléka. Množství jídla by mělo být v souladu se systémem.

Pětiměsíční dětská strava

Strava pětiměsíčního dítěte by měla být taková, aby bylo dítě zvyknuto najíst se najednou. Tabulka krmení dítěte 5 měsíců po kojení:

 • Po probuzení mateřské mléko.
 • Druhé jídlo. Zeleninové pyré nebo 50 gramů bezlepkové obiloviny neobsahující lepek. Kojení.
 • Oběd: mateřské mléko
 • Večeře: bramborová kaše (ze zeleniny nebo ovoce), mateřské mléko
 • 22.30 Prsa

Dieta pro děti na upravené směsi:

 • Po probuzení mléčná směs (200 ml)
 • 11.30 Kaše na bázi mléka
 • 15.30 Jednosložkový zeleninový pyré, směs
 • 19.00 pyré z ovoce nebo zeleniny, smíchejte
 • 22,30 Mléčná směs

Kolik doplňkových potravin by mělo dítě jíst po 5 měsících

Mnoho mladých matek se zajímá, kolik doplňkových potravin by dítě mělo jíst po 5 měsících.?

Děti 5 měsíců, které jedí směs, dostávají menší porci než kojenci. Je to proto, že směs je kaloričtější než mateřské mléko. Dítě by nemělo jíst více než 900 ml denně. Prsa musí jíst 50 ml kaše, 50 gramů šťouchané zeleniny a ovoce. Děti 5 měsíců, jíst směs, získat 30 gramů zeleniny, ovoce a 30 ml ovesné kaše.

Recepty, které mohou být dány pětiměsíčním dětem

Pětiměsíční dětské menu je založeno na mateřském mléce nebo směsi. Pokud doplňková jídla začínají zeleninou, bude kaše jíst kaši s radostí. Pokud známý začíná s ovesnou kaší, může zeleninu odmítnout, protože ovesná kaše je mnohem chutnější. Mnozí raději vaří bramborovou kaši sami z ekologicky šetrné zeleniny. Nabídka pětiměsíčního dítěte bude bohatá na základní minerály. Příprava jídel ze zeleniny nebude trvat příliš dlouho, ale přinese obrovské výhody pro zdraví malého muže.

Pokud jste kategoricky proti hotovým dětským cereálím, zkuste si vařit dětskou kaši sami. Za tímto účelem se promytá cereálie (například rýže, pohanka) rozemele v mixéru nebo mlýnku na kávu do práškové konzistence. Ve vroucí vodě (100 ml) nalijte lžíci směsi bez kopce a vařte za stálého míchání asi 10 minut při nízkém ohni..

Zeleninové pyré recepty

Brokolice Puree

Třídí brokolici, odstraňuje listy a stonky, důkladně je omyjte. Vařte do měkka ve vodě bez přidání soli, otřete sítem. Nabídněte pyré svým dětským pokojovým teplotám.

Cuketa pyré

Mladé cukety důkladně oloupejte, umyjte, odstraňte semena. Vlákninu nakrájejte na malé kostky, vařte do měkka. Cool, porazit mixérem, dokud hladký. Dát pyré z pokojové teploty 5 měsíčnímu dítěti.

Ovocné pyré

Banán Puree

Zralý banán nakrájený na kousky nakrájený na bramborovou kaši. Kapejte nějakou směs nebo mléko.

Jablečná omáčka

Rozemelte dužinu zeleného jablka, přidejte vodu. Jablka vařte, dokud se nevaří, potom se ochladí na teplotu místnosti, nasekáme mixérem. Přidejte směs nebo mámino mléko.

Což je lepší - sklenice nebo se vařte?

Rozmačkejte se nebo kupujte sklenice - výběr je individuální. Výhody konzervovaného jídla:

 • Úspora času;
 • Kvalita jídla je kontrolována speciálními službami;
 • V prodeji je celá řada různých výrobců..

Výhody domácí kuchyně:

 • Je známo, které produkty byly použity;
 • Můžete ovládat množství vařeného jídla;
 • Pomocí zeleniny a ovoce pěstovaných na vašem webu si můžete být jisti, že jsou šetrní k životnímu prostředí.

Dr. Komarovsky o doplňkových potravinách

Komarovsky, jak je známo mnoha, doporučuje zahájit první nástrahu fermentovanými mléčnými výrobky. Nejprve je dítě pozváno do jogurtu, po týdnu se přidává tvaroh. O měsíc později se do dětské stravy zavedou cereálie, které by se měly připravovat na mléčné směsi.

Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. Po konzultaci s odborníkem po 5 měsících můžete pro některé indikace zadat doplňková jídla. Pokud bude vše hotové správně, bude mít předčasný vstup potravin pro dospělé pozitivní vliv na růst a vývoj dítěte.

Dětská výživa: co přidat do stravy po 5 měsících

Vaše dítě neroste mílovými kroky. A teď pro něj samo mléko nestačí. Je čas zavést do dětské výživy další potraviny. Jak to udělat, kdy začít, co může a nemůže být - o tom vše si přečtěte v našem článku..

Již od 6 měsíců můžete začít dávat dítěti obiloviny, ovoce a zeleninu ve formě šťáv a bramborové kaše, masa a dalších produktů.

Vezměte prosím na vědomí, že můžete zadat 1 produkt a postupně zvyšovat množství jídla. Například po dobu 2 týdnů připravujete kaši, poté přidáte tvaroh, po rozdrceném masu a tak dále. A nezapomeňte se poradit s pediatrem.

Přibližný harmonogram doporučený pro doplňkové potraviny:

 • 5 měsíců - ovocné pyré
 • 5,5 měsíce - kaše
 • 6 měsíců - tvaroh
 • 6,5 měsíce - zeleninové pyré
 • 7 měsíců - maso
 • 7,5 měsíce - vaječný žloutek
 • 8 měsíců - šťáva

Jak přidat doplňková jídla

Ovocné pyré

 • Začněte s 50 g bramborové kaše denně. Apple je perfektní. Postupně zvyšujte hlasitost.
 • Do roku dosáhne objem asi 100 g za den.
 • Rozmačkejte se bez přísad.
 • Vhodný banán, hrušky (předpečené nebo vařené), kiwi.

Ovesná kaše

 • Tato návnada nahradí 1 kojení nebo recepturu..
 • Kaše zřeďte vodou, mateřským mlékem nebo směsí. Mělo by to být důsledně jako bramborová kaše..
 • Upozorňujeme, že do 8 měsíců se doporučuje pouze kukuřice, pohanka nebo rýže..
 • Začněte s krmením 20 ml a každý den zvyšte objem.
 • Nejlepší ráno.
 • Po 8 měsících by celková kaše měla dosáhnout 150 ml.
 • Kaše vyměňujte každé 1-2 dny.
 • Po 8 měsících můžete do stravy přidat krupici, ovesné vločky nebo směs obilovin.

Tvaroh

 • 1/2 lžičky je dost pro první krmení.
 • Do 8 měsíců by měl objem dosáhnout 50 g.
 • Pokud se dítě nelíbilo tvarohu, zkuste jej smíchat s ovocným pyré.

Zeleninové pyré

 • Začněte 1 zeleninou - cuketou.
 • Přidejte 1 zeleninu každý den v následujícím pořadí: květák, brambory, mrkev atd..
 • Nedoporučuje se cibule, paprika, okurky, houby, lilek, rajčata, sůl.
 • Vyberte si žlutou a zelenou zeleninu.
 • Můžete přidat rostlinný olej.

Maso Puree

 • Přidejte do zeleninového pyré.
 • Vyberte si hovězí, libové vepřové, kuřecí a krůtí.
 • Začněte 1 lžičkou a postupně zvyšte hlasitost.

Žloutek

 • Přidejte do zeleninového pyré.
 • Nemíchejte s tvarohem.
 • Začněte dávat po částech až 2 shodné hlavy. Pozorně sledujte alergickou reakci.
 • Pokud je vše v pořádku, do roku můžete dát 1 žloutek.

Šťáva a kompot

 • Nakoupenou šťávu zřeďte převařenou vodou 1: 1.
 • Vařit sušené ovoce kompot. Nepoužívejte rozinky a cukr.

Výživa pro 5měsíční dítě: strava

Každá matka chce, aby její dítě vyrostlo zdravé, silné a normálně se vyvíjelo. Pět měsíců je určitým milníkem, když se první návnada dostane do dítěte, takže mnoho mladých rodičů chce vědět, jaká by měla být dieta dítěte v tomto věku. Kromě toho je velmi důležité trénovat tělo malého muže, aby jedl pouze v určitých hodinách, což pomůže normálnímu fungování jeho střev.

5 měsíční vývoj dítěte

Každý věk dítěte má své vlastní vlastnosti. Zejména, když je dítě ve věku 5 měsíců, už nechce ležet na zádech a nezávisle přijímá řadu pohodlných póz. Do této doby se hmotnost dítěte obvykle zdvojnásobí (ve srovnání s tím, co bylo při narození), růst se zvyšuje o 13-14 centimetrů a vyvíjejí se svaly, což umožňuje malému člověku provádět více různých pohybů. Taková výrazně zvýšená motorická aktivita dítěte vyžaduje určité změny ve stravě a stravě. Je třeba si uvědomit, že ve všech záležitostech týkajících se kojenců je nutný individuální přístup.

Jaká by měla být výživa dítěte po 5 měsících

Každý pediatr souhlasí s tím, že pro dítě tohoto věku by základem stravy mělo být mateřské mléko. Zároveň již není schopna poskytnout dítěti všechny potřebné živiny. Zejména v tomto období dítě začíná pociťovat nedostatek železa, protože již dokáže spotřebovat veškerou zásobu získanou v lůně své matky. Děti, které byly dříve převedeny na umělé krmení, by proto měly dostat mléčné směsi s vysokým obsahem železa a děti, které jedí mateřské mléko, by měly být postupně zaváděny do doplňkových potravin ve formě obilovin obsahujících železo. Výživa dítěte po 5 měsících se tak stává rozmanitější a jeho tělo je připraveno v budoucnu přejít z tekutých na pevná jídla, která je třeba žvýkat.

Dětská strava

Frekvence krmení dítěte v pátém měsíci života nemůže zůstat stejná jako v dřívějším věku. Faktem je, že dítě již dospělo a má smysl ho krmit méně často, ale během každého krmení dávejte větší porce. To také umožní prodloužit intervaly bdělosti, které je nezbytné, aby dítě trávilo dostatek času na poznání světa, a proto se intelektuálně správně vyvíjelo.

Jak zavést doplňkové potraviny

Jakékoli nové jídlo by mělo být zahrnuto do stravy drobků postupně a opatrně. Předpokládá se, že zavedení doplňkových potravin je lepší při druhém krmení. Nejdříve se dítěti nabídnou nejvýše dvě lžíce nového produktu a krmí se až do nasycení mateřským mlékem (směs). Pokud ten malý odmítá jíst, tak ho nenuťte. Raději počkejte několik dní a zkuste to znovu.

Pak je nutné sledovat, jakou reakci bude mít dítě na doplňkové potraviny. Pokud není pozorován ani vzhled vyrážky ani změna stolice, pak se následující den při stejném jídle podává nové jídlo ve dvojnásobném objemu. Postupně se tedy dávka zvyšuje na 150 až 200 g. Ukázalo se, že v průměru trvá sedm až deset dní, než se nahradí jedno kojení (nebo směs lahví) za doplňková jídla.

Zajímá vás otázka, jak nakrmit dítě po dobu 5 měsíců? Můžete doporučit začít se seznamovat s dospělým jídlem se šťávou nebo zeleninovými pyré. V druhém případě se doporučuje vybrat zeleninu, jako je květák, cuketa a brokolice, a když si na ně dítě zvykne, můžete dát dýně, mrkev a brambory. Pokud se rozhodnete vařit bramborovou kaši sami a nedojte dítě plechovkami, měla by se zelenina dobře vařit a důkladně otřít..

U tenkých dětí se jako první krmení doporučuje zavést do stravy malá množství tekutých obilovin (pohanka, rýže a kukuřice). První obiloviny vyrobené z vlastní produkce by měly být prosté mléka. Pediatrové doporučují nahradit je včera při krmení.

Doplňkové potraviny můžete začít s fermentovanými mléčnými výrobky. Měli byste dát přednost kefíru, který lze zakoupit v dětských mléčných kuchyních, protože drobky obvykle takové doplňkové potraviny vnímají velmi dobře..

Jak by mělo být dítě, které je přirozeně kojeno, krmeno po 5 měsících

Dnes stále více mladých matek dává přednost kojení svých dětí až rok. Níže je jedna z možností, jak uspořádat výživu dítěte ve věku 5 měsíců, pokud je v jeho stravě stále mateřské mléko.

 • v 6:00 je dítě kojeno;
 • v 10:00 dostal 150 g zeleninového pyré s 1 lžičkou. olej (rostlinný), půl žloutku a 3 lžíce. l jakékoli ovocné pyré;
 • ve 14:00 se provádí kojení a potom se dítě krmí dvěma lžičkami. tvaroh a 6 lžička. džus;
 • v 18:00 je dítě krmeno mateřským mlékem a dává mu 6 lžiček šťávy;
 • ve 22:00 se provede poslední připevnění k hrudi.

Více o umělých dětech

Takové děti by měly mít mírně odlišnou stravu, protože se začínají seznamovat s jídlem pro dospělé ve věku 4 měsíců a v 5 letech již mají druhé krmení. Současně by měl být počet krmení stejný jako u kojenců, kteří dostávají mateřské mléko. Zde je příklad schématu, podle kterého si můžete do 5 měsíců uspořádat výživu dítěte:

 • v 6:00 dostane směs mléka nebo 200 g kefíru;
 • v 10:00 je dítě krmeno kaší (150 g), dvěma lžičkami tvarohu a třemi lžičkami ovocného pyré (můžete dát nakrájené jablko);
 • ve 14:00 je dítěti nabídnuta láhev s 200 g kefíru nebo směsi mléka a 6 lžiček. džus;
 • v 18:00 se krmí 150 gramů zeleninového pyré s 1 lžičkou. olej (pouze rostlinný), půl žloutku a šest lžiček šťávy;
 • ve 22:00 se dítěti podá 200 g mléka (kefír).

Bez ohledu na to, jak organizujete výživu svého dítěte, je velmi důležité sledovat jeho zdraví. Při prvních známkách střevní narušení nebo alergických reakcí je nutné přestat krmit novými produkty, chodit pouze na kojení (nebo s obvyklými směsmi) a konzultovat pediatra. A přesto: nespěchejte a nesnažte se rychle zvyknout dítě na jídlo pro dospělé. Věř mi, nepovede to k ničemu dobrému..

Nabídka 5měsíčního dítěte na umělém krmení

6,00 - směs (200 g) nebo kefír (200 g);
10,00 - mléčná kaše (například ovesné vločky nebo pohanka) - 150 g, tvaroh - 2 čajové lžičky, ovocné pyré - 3 polévkové lžíce;
14,00 - směs (200 g) nebo kefír (200 g), ovocná šťáva - 5-6 lžičky;
18,00 - jedna z rostlinných pyré (150 g), 1/2 žloutku, ovocná šťáva - 5-6 lžiček;
22,00 - směs (200 g) nebo kefír (200 g).

Nabídka pětiměsíčního dítěte na umělém krmení: hlavní ingredience

Pět měsíců je věk, kdy jsou kojená děti (pouze směs bez mateřského mléka) krmena. Nezaměňujte to s krmením.
Jaká jsou pravidla pro zavádění doplňkových potravin??
1. Dítě by mělo být schopno zaujmout polohu při sezení (i když ne při 90 stupních, ale při 45) a nemělo by se nějakou dobu při sezení unavit.
2. Reflex vytlačení lžíce z úst by měl zmizet
3. Musí existovat zájem o jídlo
Pokud dítě přibírá na váze, začne se živit bramborovou kaší, je-li dítě lehké, pak obilovinami.
Cuketa nebo květák bez jakýchkoli přísad jsou vhodné pro první krmení. Používají se pouze monoprodukty. Můžete dát vašemu dítěti zeleninu připravenou z výroby (sklenice s kojeneckou výživou) nebo se vařit pomocí mixéru. Krmivo je dítěti nabídnuto před krmením směsi, když má dítě hlad. První nabídka? lžička, zbytek je krmen směsí. Poté dítě během dne pečlivě sledujte. Pokud se jeho zdravotní stav, stolice a chuť k jídlu nezměnily a na kůži nejsou žádné vyrážky, další den se dávka zvýší. Takže na týden se objem rostlinného pyré zvýší na 50 g. Příští týden se objem nezvýší a nový produkt se nezavádí. Musíte i nadále krmit dítětem část injikované zeleniny.
Po dalším týdnu můžete zkusit zavést novou zeleninu (pokud byl cuketa první, nyní můžete nabídnout květák nebo naopak), dodržujte stejné zásady.
Takže ve věku 6 měsíců se v jeho stravě objeví 2 nová zelenina.
Pokud doplňkové potraviny začínají obilovinami, je nejlepší dát dítěti bezmléčné pohanky vyrobené speciálně pro první krmení. Kaše lze chovat se směsí, kterou dítě neustále používá. Pravidla podávání jsou stejná jako u zeleniny: počínaje? lžička během jednoho týdne se porce uvede do plného objemu.
Nespěchejte, abyste do dětské stravy zavedli ovocné pyré - jsou zavedeny po šesti měsících, maso - trvá 7-8 měsíců, tvaroh a jogurt, stejně jako žloutek - jsou nabízeny po 8-9 měsících. Pamatujte, že dětem mladším než jeden rok se silně nedoporučuje kravské ani kozí mléko. Totéž platí pro rybí pokrmy, pekárenské výrobky obsahující droždí a vdolky, jakož i syrovou zeleninu a ovocné šťávy.
Nezapomeňte, že hlavní dietou dítěte po dobu 5 měsíců je kojenecká výživa, která obsahuje vše, co potřebujete pro růst a vývoj dítěte. Čím hladší bude načíst zažívací trakt drobky, tím méně bude mít trávicí problémy.

Články O Neplodnosti